برای مقابله با تعریق بیش از حد چه باید کرد؟

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، همه ما می‌دانیم که تعریق زیر بغل گاهی اوقات تنها بخشی از روند عادی زندگی محسوب می‌شود اما زمانی که تعریق از شرایط عادی خود خارج شده و به وضعیتی خجالت‌آور تبدیل می‌شود ممکن است مشکلی وجود داشته باشد.

تعریق اگر چه ناخوشایند به نظر می‌رسد اما یکی از عملکردهای کلیدی بدن انسان است. تعریق به تنظیم دمای بدن انسان کمک می‌کند. زمانی که دما از ۹۸.۶ درجه فارنهایت (۳۸ درجه سانتیگراد) بیشتر می‌شود، بدن تلاش می‌کند تا از طریق تعریق خود را خنک کند. زمانی که عرق به سطح پوست رسیده و تبخیر آن آغاز می‌شود، احساس خنکی و راحتی بیشتر در انسان شکل می‌گیرد.

اما جنبه منفی تعریق بوی بد آن است. خود عرق مایعی شفاف و بی‌بوست اما زمانی که با باکتری‌های روی سطح پوست ترکیب می‌شود می‌تواند موجب بوی ناخوشایندی شود. افزون بر این، عرق می‌تواند در لباس شما نفوذ کرده و لکه‌هایی را روی آن باقی بگذارد.

برخی افراد نسبت به دیگران بیشتر عرق می‌کنند. با این وجود، تعریق بدون دلیلی مشخص یا در موقعیت‌های عجیب، مانند زمانی که هوا سرد است، ممکن است به یک مساله پزشکی اشاره داشته باشد.

در ادامه با آن چه باید درباره تعریق بیش از حد زیر بغل و کارهایی که می‌توانید برای مقابله با این شرایط انجام دهید، بیشتر آشنا می‌شویم.

آیا زیر بغل می‌تواند بی‌دلیل عرق کند؟

زمانی که موضوع تعریق مطرح می‌شود، شرایط هر فرد با دیگری متفاوت است. همان گونه که برخی افراد سریع‌تر از دیگران می ‌دوند، برخی افراد نیز بیشتر از دیگران عرق می‌کنند. تعریق سنگین به طور معمول ژنتیکی است، از این رو اگر فردی در خانواده شما وجود دارد که همواره با مشکل تعریق مواجه است، احتمال این که شما نیز به این شرایط مبتلا باشید نیز افزایش می‌یابد.

دلایل دیگری نیز ممکن است در تعریق زیاد نقش داشته باشند. افرادی که تناسب اندام بهتری دارند در مقایسه با افرادی که تناسب اندام کمتری دارند، به طور معمول زودتر عرق می‌کنند تا بدن خنک‌تر باقی مانده و استقامت جسمانی حفظ شود.

با این وجود، تعریق زیاد همواره به معنای سلامت بهتر نیست. اضافه‌وزن، مصرف الکل و سیگار کشیدن همگی می‌توانند به تعریق بیش از حد منجر شوند. زمانی که تب دارید یا اگر وارد مرحله یائسگی شده‌اید نیز ممکن است با تعریق بیشتر مواجه شوید.

اما اگر همواره با تعریق زیاد مواجه هستید و نمی‌توانید دلیل این شرایط را مشخص کنید، شرایط چگونه است؟ این امکان وجود دارد که به مشکل تعریق بیش از حد که به نام «هایپرهیدروز» شناخته می‌شود، مبتلا باشید. تعریق می‌تواند به واقع بر توانایی شما در انجام فعالیت‌های روزانه تأثیرگذار باشد. در این شرایط شما بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب با آغاز تعریق مواجه شده و پس از به خواب رفتن تعریق متوقف می‌شود. گاهی اوقات، هایپرهیدروز در نتیجه یک شرایط سلامت دیگر مانند تیروئید بیش فعال، یک اختلال عصبی، یا قند خون پایین شکل می‌گیرد اما می‌تواند به خودی خود نیز وجود داشته باشد.

چرا زمانی که خنک هستید یا حتی زمانی که از دئودورانت استفاده کرده‌اید، زیر بغل شما عرق می‌کند؟

واکنش جنگ یا گریز بدن می‌تواند تعریق را فعال کند، از این رو هنگامی که بسیار عصبی هستید یا استرس دارید، حتی اگر دمای بدن پایین باشد، ممکن است با تعریق مواجه شوید. تعریق سرد می‌تواند زمانی که بیمار هستید یا هنگام افت فشار خون یا قند خون نیز رخ دهد.

تعریق سرد می‌تواند سر نخ دیگری برای تشخیص ابتلاء به هایپرهیدروز باشد اما می‌تواند نشانه‌ای از شرایطی دیگر به نام سندرم تعریق ناشی از سرما نیز باشد که یک اختلال ژنتیکی است و موجب بروز مشکلاتی در تنظیم دمای بدن می‌شود. اگر بدون دلیلی مشخص با تعریق بیش از حد مواجه هستید یا در دماهای پایین با تعریق مکرر مواجه هستید، مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق شرایط بهترین گزینه است.

ضد تعریق‌ها

برای این که از تعریق بیش از حد پیشگیری کنید، استفاده از ضد تعریق‌ها آغاز خوبی است. توجه داشته باشید که دئودورانت ها تنها بوی عرق را پوشش داده و به واقع نمی‌توانند تعریق را متوقف کرده یا از آن پیشگیری کنند. املاح آلومینیومی در ضد تعریق‌ها با عرق واکنش داده و به طور موقت مجاری عرق را مسدود می‌کنند که می‌تواند از ترشح عرق پیشگیری کند. ضد تعریق های بدون نسخه در انواع مختلف در دسترس هستند. اگر گزینه‌های بدون نسخه در مقابله با تعریق بیش از حد ناموفق باشند، پزشک ممکن است گزینه‌های قوی‌تر را تجویز کند که برای بیشتر افرادی که با تعریق سنگین مواجه هستند، نتایج مثبت به همراه دارد.

بوتاکس

اگر ضد تعریق‌ها برای مقابله با تعریق بیش از حد کفایت نمی‌کنند، گزینه‌های دیگری نیز وجود دارند. تزریق بوتاکس در زیر بغل می‌تواند مواد شیمیایی تحریک کننده تعریق را مسدود کرده و میزان تعریق را تا شش ماه کاهش دهد. برای موارد شدید هایپرهیدروز، شما می‌توانید حتی جراحی برداشتن غدد عرق را نیز مد نظر قرار دهید.

داروها

پزشک شما ممکن است مصرف دارو برای درمان تعریق بیش از حد را تجویز کند. آنتی ‌ کولینرژیک‌ها رایج‌ترین نمونه‌ها در این زمینه هستند که از رسیدن پیام‌رسان‌های شیمیایی محرک تعریق به غدد عرق پیشگیری می‌کنند. با این وجود، این داروها کل بدن و نه فقط زیر بغل‌ها را هدف قرار می‌دهند، از این رو، ممکن است با عوارض جانبی مانند خشکی دهان، یبوست، و تاری دید همراه باشند.

میرادرای

این روش که تاییده سازمان غذا و داروی آمریکا را دریافت کرده در واقع غدد عرق در زیر بغل را با استفاده از انرژی الکترومغناطیسی از بین می‌برد. البته، این به معنای آن نیست که پس از استفاده از این روش با گرم شدن بیش از حد بدن خود مواجه خواهید شد. ما در سراسر بدن خود دارای غدد عرق هستیم، از این رو، فقدان مقداری از آنها در یک بخش خاص بر توانایی تنظیم دمای بدن تأثیرگذار نیست. البته به رغم کارآمدی، روش میرادرای گزینه‌ای پر هزینه محسوب می‌شود.

چگونه زیر بغل عرقی را پنهان کنیم؟

پنهان کردن بخش‌های خیس زیر بغل، تعریق بیش از حد را برطرف نمی‌کند اما می‌تواند احساس خجالت و ناراحتی کمتر فرد تا زمان انتخاب بهترین گزینه درمان از سوی پزشک را به همراه داشته باشد. پدهای زیر بغل می‌توانند از خیس شدن لباس پیشگیری کنند.

از آنجایی که مشاهده لکه‌های خیس روی لباس‌هایی با رنگ تیره دشوارتر است، استفاده از رنگ‌های سیاه و آبی تیره نیز می‌تواند کمک کند. همچنین، استفاده از لباس‌های گشاد که احتمال کمتری دارد با پوست در تماس بوده و با عرق خیس شوند نیز می‌تواند مد نظر قرار بگیرد. /عصرایران

مغز کم‌خواب‌ها خودخوری می‌کند

این خبر برای مقابله با تعریق بیش از حد چه باید کرد؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

بازکردن رگ‌های گرفته قلب از طریق تولید امواج صوتی سنگین

به گزارش بخش فناوری سایت خبرهای فوری به نقل از مقامات بهداشتی انگلیس/ NHS، بیش از ۱۲۰ بیمار با این روش، تحت درمان قرار خواهند گرفت.بیماری قلبی در نتیجه گرفتگی عروق به دلیل افزایش مواد چرب به‌عنوان Plaque رخ می‌دهد. این گرفتگی منجر به کاهش جریان خون به قلب و سایر قسمت‌های بدن می‌شود.

در نتیجه قلب باید سخت‌تر کار کند که درنهایت منجر به درد قفسه سینه می‌شود.اگر یک قطعه Plaque شکسته شود، منجر به لخته شدن خون شده و جریان خون را قطع می‌کند.هنگامی‌که این روند در عروق کرونر رخ دهد، منجر به حمله قلبی می‌شود.

تغییر رژیم غذایی و خوردن دارو باعث کاهش تشکیل Plaque می‌شود. از سوی دیگر جراحی و قرار دادن استنت فلزی یا زدن بالن برای باز کردن شریان تنگ به‌عنوان راه‌حل‌های درمانی لحاظ می‌شود.

یکی از مشکلات پیش رو این است که Plaque/پلاک از کلسیم بسیار سخت ساخته می‌شود که از بین بردن آن بدون آسیب زدن به بافت قلب امکان‌پذیر نیست.

چه ورزشی بیشتر برای سلامت قلب مفید است؟

اما استفاده از سیستم موسوم به Coronary Lithoplasty System با استفاده از امواج صوتی کلسیم‌های سخت را به‌خوبی می‌شکند. این همان روشی است که برای شکستن سنگ کلیه استفاده می‌شود اما طول‌موج قوی‌تری برای شکستن کلسیم مورداستفاده قرار می‌گیرد.

با بی‌حسی موضعی یک لوله کوچک Catheter حاوی بالن خالی و یک دستگاه شلیک‌کننده امواج صوتی به داخل شریان کشاله ران وارد می‌شود تا به محل انسداد نزدیک قلب برسد. سپس یا محلول نمکین بالن را پرکرده و دستگاه شروع به تولید امواج صوتی قوی می‌کند تا بلوک‌های کلسیم را بشکند.

(به گفته دکتر پانیت رامراخا متخصص قلب در بیمارستان همراسمیث لندن، برخی از بیماران کلسیم سازی گسترده‌ای در بدن خود دارند و درمان این گونه افراد با روش معمولی دشوار بوده و ممکن است بالن را خراب کرده و یا شکاف تولید کند که برای سرخرگ عواقب بدی به وجود می‌آورد)

به گفته محققان اگر در این مرحله نیاز به نصب استنت (فنر قلب) باشد، با ایمنی بیشتری نسبت به روش‌های مرسوم کاشته می‌شود.

موفقیت این روش روی ۳۰ بیمار بیش از ۹۰ درصد گزارش‌شده و حالا قرار است ۱۲۰ بیمار دیگر با امواج صوتی درمان شوند.

قرار است این بیماران در بیمارستان رادکلیف در آکسفورد و کینگز کالج لندن به مدت ۳۰ روز بعد از عمل تحت مراقبت و مانیتورینگ قرار گیرند تا نتایج مجددا بررسی شود. /خبرآنلاین

ارتباط بیماری التهابی روده با خطر حمله قلبی

این خبر بازکردن رگ‌های گرفته قلب از طریق تولید امواج صوتی سنگین اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

این باکتری های فداکار برای حفاظت از همنوعان جان خود را فدا می کنند

باکتری ها بر خلاف سادگی ظاهری در ساختار، مکانیزم های جالبی برای دفاع از خود دارند؛ آنها در هنگام مواجهه با خطر یک غشای زیستی به دور کلونی (گروه بزرگی از باکتری‌ها) می سازند، در شرایط نامساعد محیطی به خواب می روند و برای مقابله با داروها نیز مدام در حال تکامل هستند.

اما پژوهش جدیدی که در دانشگاه پرینستون انجام شده نشان می دهد بعضی باکتری ها ساز و کار جالب دیگری نیز برای دفاع از خود در برابر آنتی بیوتیک ها دارند: باکتری های رو به مرگ کلونی با جذب حداکثری آنتی بیوتیک به خود، از آسیب دیدن سایر همنوعان جلوگیری می کنند.

باکتری های E. Coli برای حفاظت از کلونی خود را فدا می کنند

پژوهشگران این رفتار فداکارانه را زمانی مشاهده کردند که مقدار اندکی از آنتی بیوتیک LL37 (که در پوست انسان و سایر موجودات زنده برای از بین بردن عوامل بیماری زای خارجی ترشح می شود) را در مجاورت یک کلونی از باکتری E. Coli قرار دادند و تعداد کمی از باکتری‌ها آنتی بیوتیک را به خود جذب کردند.

آنتی بیوتیک مورد بحث که به منظور ردیابی بهتر دستکاری شده و به رنگ سبز درخشان در آمده بود، باکتری هایی که آن را جذب خود کرده بودند کشت اما مابقی کلونی سالم مانده و به رشد خود ادامه دادند. در واقع این طور به نظر رسید که تعدادی از باکتری ها به صورت داوطلبانه خود را فدای حفاظت از کلونی کرده بودند.

باکتری

در کنار آزمایش عملی، محققان یک مدل ریاضی نیز برای توضیح رفتار باکتری ها توسعه دادند که با تغییر متغیرها و نسبت آنتی بیوتیک-باکتری، یافته های قبلی را تأیید کرد و نشان داد که علی رغم کاهش نرخ رشد کلونی، سلول های باکتری مرده در دور نگه داشتن آنتی بیوتیک از دیگر اعضا موفق بوده اند.

البته پژوهش اخیر به تمام سؤالات دانشمندان پاسخ نداده اما به گفته ستار طاهری عراقی پژوهشگر ارشد پروژه، درهای جدیدی به روی علم پزشکی گشوده و با ارائه درک بهتر از نحوه تکامل باکتری ها، امکان مقابله مؤثر با آنها را فراهم خواهد کرد.

The post این باکتری های فداکار برای حفاظت از همنوعان جان خود را فدا می کنند appeared first on دیجیاتو.

بزرگترین کارخانه تولید داروهای ضد سرطان در خاورمیانه افتتاح شد

به گزارش بخش فناوری سایت خبرهای فوری، بزرگ ترین کارخانه تولید داروهای ضد سرطان خاورمیانه و همچنین بخش بیوتکنولوژی گروه دارویی، صبح دوشنبه پنجم آذر ۹۷ ، در استان البرز به بهره برداری رسید.

قرار است ۹ خط جدید تولید دارو با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۱۰۰ میلیون یورو در این مجموعه راه‌اندازی شود.

کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو، در همین ارتباط، گفت: بسیاری از شرکت های دارویی کشور و تولیدکنندگان مواد اولیه دارو، در ماه‌های اخیر، در راستای تحقق عملی اقتصاد مقاومتی، توسعه تولید داخلی و اشتغال را سرلوحه برنامه توسعه خود قرار داده اند و در ماه‌های اخیر، به رغم همه مشکلات، تولیدکنندگان دارو و مواد اولیه دارویی شاید هر هفته، از اقلام و تولیدات جدید خود رونمایی کرده اند.

وی افزود: تولید ۶۷ درصد ماده اولیه داروهای تولید داخل و ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز کشور، یک رکورد بین المللی است که دقیقا در شرایط دشوار حاصل شده و با شتاب بیشتری قابل تداوم است.

جهانپور ادامه داد: به عنوان نمونه، این شرکت دارویی در حال حاضر شامل ۲۷۰۰ نفر پرسنل و بیش از ۴۰ هزار متر مربع فضای تولید است و در شرایطی که به دلیل تحریم‌ها و تهدیدهای بین المللی، داروهای بیماری‌های خاص و صعب العلاج مانند سرطان، ام‌اس و…، در معرض تهدید است، توانسته با انتقال فناوری ساخت، طیف گسترده‌ای از داروهای مورد نیاز مبتلایان به سرطان و ام‌اس و تولید داخلی آنها، زمینه دسترسی بیماران به داروهای با کیفیت به قیمت مناسب فراهم کند.

خط کامل تولید قرص ضد سرطان با استاندارد OEL ۴-۵ از API تا بسته‌بندی به ظرفیت ۴۰۰ میلیون عدد، خط کامل تولید کپسول های ضد سرطان با استاندارد OEL ۴-۵ از پلت تا بسته‌بندی به ظرفیت ۳۰۰ میلیون عدد، خط کامل تولید ویال استریل از API تا بسته‌بندی به ظرفیت ۱۵ میلیون ویال و خط کامل تولید ویال لیوفیلیزه از API تا بسته‌بندی به ظرفیت پنج میلیون ویال از جمله خطوط تولید این شرکت دارویی است. /ایسنا

این خبر بزرگترین کارخانه تولید داروهای ضد سرطان در خاورمیانه افتتاح شد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

بهترین داروهای گیاهی برای بانوان را بشناسید

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، در اینجا ما برخی روش‌های درمان طبیعی بیماری‌های زنان را بیان می‌کنیم؛ بارداری یکی از دوران‌های زندگی خانم‌ها محسوب می‌شود که عوارض بسیاری به دنبال دارد یکی از این عارضه‌ها بروز ترک‌های پوستی بر روی شکم است که به کمک برخی روغن‌ها مانند روغن بادام شیرین می‌توان از ترک‌های پوستی شکم به دلیل بارداری‌ جلوگیری کرد، برای رفع ترک پوستی دوران بارداری با استفاده از روغن‌های گیاهی به مدت ۳ تا ۶ ماه می‌توان این عارضه را برطرف کرد.

خارش ناحیه تولید مثل‌ در خانم‌ها یکی از بیماری‌‌‌های زنانه محسوب می‌شود که زنان بسیاری گرفتار آن می‌شوند یکی از ساده‌ترین‌ روش‌ها برای درمان این بیماری زنانه استفاده از روش‌های طبیعی و طب سنتی است.

بهترین راه درمان فوری و سریع کبد چرب !

با این گیاه عفونت رحمی را درمان کنید

یکی از داروهای طبیعی برای رفع عفونت زنانه استفاده از شربت پونه است، این شربت به دلیل خاصیت ضد میکروبی به از بین بردن عفونت‌های رحم، مجاری ادراری و کلیه‌ها کمک بسیاری می‌کند.

کافیست پونه خشک شده را ۲ ساعت در عرق آن بریزید و پس از ۳ تا ۵ دقیقه جوشاندن‌ آن را از صافی بگذرانید و این ترکیب را با عسل مخلوط کنید سپس دو تکه یخ و چند قطره آب لیمو به سرد شده آن اضافه کنید و این شربت را روزانه تا ۳ لیوان بنوشید.
روغن پونه کوهی نیز در درمان عفونت رحم بسیار مؤثر است زیرا دارای خاصیت‌ ضد قارچی قوی است که می‌تواند به از بین بردن قارچ در ناحیه تولید مثل زنان کمک کند.

سرکه فرمولی برای درمان یک بیماری زنانه

سرکه یکی از مواد طبیعی برای درمان عفونت رحم محسوب می‌شود برای از بین بردن عفونت همراه با خارج کافی است تا یک لیوان سرکه را در ۳ لیتر آب بجوشانید و روزی نیم ساعت در آن بنشینید. این روش به از بین بردن عفونت همراه با خارش بسیار کمک کننده است.

انواع سردرد و راه‌های درمان

دردهای قاعدگی را این گونه تسکین ببخشید

رازیانه‌ یکی از مواد طبیعی برای درمان درد قاعدگی‌ محسوب می‌شود کافی است تا هر شب یک لیوان عرق رازیانه که با یک قاشق مرباخوری‌ عسل ترکیب شده است در طول ماه به جز ایام قاعدگی‌ مصرف کنید و این روش طبیعی را ۳ ماه ادامه دهید تا درد قاعدگی از بین برود.
در صورتی که در دوران قاعدگی‌ از درد شدید رنج می‌برید با یک درمان اورژانسی طبیعی می‌توانید درد را به سرعت تسکین بخشید در این روش درمانی کافی است تا دم کرده دارچین و زنجبیل‌ را بنوشید.

درمان طبیعی کیست و تنبلی تخمدان

برای درمان مشکلات مرتبط با تخمدان‌ها از قبیل تنبلی تخمدان، کیست تخمدان، مشکلات هورمونی‌ و فیبروم‌ استفاده از عرق رازیانه‌ را درمان‌گران طب سنتی توصیه می‌کنند کافی است تا هر شب یک لیوان عرق رازیانه همراه با یک قاشق مرباخوری‌ عسل در تمام طول ماه به جز ایام قاعدگی‌ بنوشید در دوران قاعدگی توصیه می‌شود تا روزی ۲ قاشق مرباخوری‌ ترکیب ۳ واحد عسل به همراه یک واحد سیاه دانه نیم کوب شده را صبح و شب مصرف کنید.

بی اختیاری ادرار را با سیاده دانه برطرف کنید

بسیاری از خانم‌ها به ویژه زنان در سنین بالا از مشکلات ادراری چون بی اختیاری یا عفونت ادرار رنج می‌برند برای درمان طبیعی این مشکلات کافی است تا روی کلیه‌ها و زیر شکم را با روغن سیاه دانه ماساژ دهیم همچنین مصرف موادغذایی‌ با طبع گرم به ویژه ارده‌ با شیره انگور توصیه می‌شود.

درمان عفونت و خرش با انار

انار یکی از میوه‌هایی است که پوست آن در از بین بردن عفونت و خارش ناحیه تولید مثل در زنان بسیار مؤثر است برای استفاده از این روش طبیعی کافی است تا ۳۰ گرم پوست انار را در ۷۵۰ میلی لیتر آب بریزید و ۵ دقیقه این ترکیب را بجوشانید پس از اینکه ترکیب خنک شد آن را صاف کنید و ناحیه تولید مثل را با این مخلوط شست‌وشو دهید.

درمان فوری و سریع سرماخوردگی

این خبر بهترین داروهای گیاهی برای بانوان را بشناسید اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

داروسازی یا پول‌سازی؛ آیا شرکت‌های بزرگ داروساز نتایج تحقیقات دانشگاهی را می‌خرند؟

این روزها یکی از بزرگترین مسائل موجود در دنیای پزشکی و داروسازی گره خوردگی منافع مادی مراکز دانشگاهی با کمپانی های بزرگ دارویی است.

شرکت های بزرگ با تقبل هزینه تحقیقات دانشگاهی، محصولات خود را تحت پوشش عباراتی مانند «داروی مبتنی بر تست های واقعی» به بازار عرضه می کنند که نتیجه آن، استفاده مردم از داروهای غیر الزامی و انجام عمل های غیر ضروری است که برای کمپانی سودآور خواهند بود.

بگذارید اندکی بیشتر موضوع را باز کنیم. بخش زیادی از داده های مورد استفاده در داروسازی از مطالعات «همه‌گیر شناسی» به دست می آیند که در آنها، ارتباط رخدادها با هم سنجیده می شود. در چنین مطالعاتی اثبات ارتباط بین دو موضوع کار چندان سختی نیست، اما تشخیص اینکه واقعاً دلیل بروز هر رخداد چه عاملی بوده کار بسیار دشواری است.

از همین رو پذیرش نتایج مطالعات همه‌گیر شناسی برای توسعه داروهای جدید، کار بسیاری خطرناکی بوده چرا که در این مطالعات فاکتورهای گمراه کننده بسیاری وجود دارند.

به عنوان مثال در اواخر دهه ۹۰ میلادی، ارتباط بسیار محکمی بین استفاده بانوان از داروهای HRT (جایگزینی هورمون های زنانه) و کاهش بیماری های قلبی کشف شد که تأثیر آن تا ۵۰ درصد عنوان می شد. بر اساس همین مطالعه کلی، پزشکان برای میلیون ها زن میانسال و مسن در سراسر جهان داروهای HRT تجویز کردند.

داروهای جایگزینی هورمونی در دهه ۹۰ منجر به بروز سرطان سینه در بسیاری از زنان شد

اما ۱۰ سال پس از آغاز فرآیند مذکور و انجام پژوهش روی افرادی که داروهای HRT را به صورت منظم مصرف کرده بودند، مشخص شد که این داروها هیچ تأثیری بر کاهش بیماری های قلبی نداشته اند و در اصل زنانی که به عنوان مرجع مطالعات قبلی مورد پژوهش قرار گرفته بودند، در کل وضعیت سلامتی مناسبی داشتند. البته تحقیقات بیشتر روی دیگری از ماجرا را هم نشان داد: داروهای HRT منجر به بروز سرطان سینه در زنان شده بودند.

بر اساس داده های موجود از دهه های ۸۰ و ۹۰ میلادی، همزمان با افزایش تجویز داروهای HRT، سرطان سینه هم در میان بانوان رشد پیدا کرد و سپس در سال های ۲۰۰۰ به بعد و با کاهش تجویز داروهای HRT، نرخ ابتلا به سرطان سینه نیز ۶٫۷ درصد کمتر شد. تقریباً هیچ دارویی چنین تأثیر کاهشی روی سرطان سینه نداشته و جامعه پزشکی به این نتیجه رسید که دلیل افزایش نرخ ابتلا به سرطان، گسترش استفاده از داروهای HRT بوده است.

بدترین بخش ماجرا هم آنجاست که در اصل پزشکان با تجویز دارو بر اساس مطالعات نه چندان دقیق و صد البته تشویق کمپانی های داروسازی (که سود سرشاری در انتظارشان بود) زمینه ابتلای تعداد زیادی از بیماران را به سرطان فراهم کردند.

هرچند نباید تمام تقصیر را هم به دوش شرکت های داروسازی انداخت؛ چرا که وظیفه اصلی هر کمپانی افزایش درآمد و در نهایت ارائه سود بیشتر به سهامداران است، نه محافظت از سلامت جوامع.

مشکل از آنجایی ناشی می شود که منافع پزشکان و مهم تر از همه دانشگاه ها (که وظیفه اصلی ارتقاء سلامت انسان ها را بر عهده دارند) با شرکت های داروسازی گره خورده و به همین خاطر نشر مقالات و نتایجی که با منافع تأمین کننده مالی پروژه ها در تضاد باشد، عملاً برایشان ممکن نیست.

داروسازی

یکی از موارد اخیر درباره استفاده از روش های ناکارآمد توسط پزشکان، با گزارش مجله نیویورک تایمز مورد توجه همگان قرار گرفت که طی آن به تأثیر نه چندان زیاد استفاده از تخلیه کاتتری (یک لوله نازک) برای کنترل فیبریلاسیون دهلیزی (نوعی نارسایی قلبی) اشاره شده؛ درمانی که نیاز به جراحی قلب داشته و هزینه زیادی را روی دست بیمار می گذارد.

اما چه راهی برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی وجود دارد؟ در اینجا درمان های مبتنی بر شواهد (تست های واقعی) وارد میدان می شوند که با استفاده از مطالعه سوژه های تصادفی، تأثیرگذاری دارو یا عمل مورد استفاده را می سنجند. روش ایده آلی به نظر می رسد، این طور نیست؟

حقیقت این است که خیر، در واقعیت چنین اتفاقی نمی افتد؛ چرا که هزینه تمام پژوهش های اینچنینی هم توسط شرکت های داروسازی پرداخت شده که داده های ورودی به تحقیقات را شدیداً دستکاری می کنند. زمانی هم که داده ها دستکاری شده باشند، نتیجه پژوهش نیز عملاً بی فایده خواهد بود.

شرکت های داروسازی پشت اعتبار دانشگاه ها پنهان می شوند

تصور کنید خبری در نشریات چاپ شده که می گوید: «پژوهشگران دانشگاه هاروارد ثابت کرده اند که داروی XYZ سرطان را درمان می کند.» در چنین شرایطی به احتمال بسیار زیاد به داروی XYZ اطمینان خواهید کرد. اما حالت دیگری را هم تصور کنید که خبر مذکور این گونه منتشر شود: «کمپانی سازنده داروی XYZ ثابت کرده که این دارو سرطان را درمان می کند.» آیا باز هم به داروی مورد اشاره اطمینان خواهید کرد؟

شرکت های داروسازی برای حل مشکل مورد بحث و جلب اعتماد جوامع، راه حل ساده ای پیدا کرده اند: «میلیون ها دلار به دانشگاه های معتبر می پردازیم تا روی داروهای ما تحقیق کنند. اما داده های دستکاری شده در اختیارشان قرار می دهیم تا اثرگذاری داروهایمان را تأیید کنند. سپس ادعا می کنیم تأثیر داروی ما توسط پژوهشگران دانشگاه های معتبر (مانند هاروارد) تأیید شده است.»

داروسازی

معامله شرکت های داروسازی برد-برد-برد است! آنها شواهد و مستندات معتبر برای تأیید داروی تولیدی خود را به دست آورده و سود سرشاری به جیب می زنند. دانشگاه میلیون ها دلار دریافت کرده و از این درآمد هنگفت کاملاً راضی است. پژوهشگران پروژه هم علاوه بر دریافت مبالغ کلان، رزومه کاری خود را تقویت کرده و در تأیید یک داروی انقلابی شرکت داشته اند.

در این بین تنها گروهی که ضرر می کنند، بیمارانی هستند که پول عزیز خود را صرف داروهای بی تأثیر و در بعضی موارد خطرناک کرده اند و حتی ممکن است به دلیل عدم درمان مناسب، جان خود را از دست بدهند؛ موضوعی که برای صاحبان شرکت های داروسازی اهمیت چندانی ندارد.

نیویورک تایمز در گزارش دیگری پرونده تعطیلی پژوهشی با ارزش ۱۰۰ میلیون دلار توسط مؤسسه ملی سلامت آمریکا (بالاترین نهاد دولتی سلامت ایالات متحده) را مورد بررسی قرار داده. تحقیقی که قرار بود به پرسش «آیا مصرف الکل به صورت مداوم اما متوسط، برای سلامتی سودمند است؟» پاسخ دهد.

آیا مصرف الکل به صورت مداوم اما متوسط، برای سلامتی سودمند است؟

سوال مورد اشاره از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که اکثر مطالعات همه‌گیر شناسی نتیجه مثبتی در این باره دارند. اما چنین مطالعاتی بیشتر جنبه نظری داشته و مؤسسه ملی سلامت آمریکا به دنبال پاسخ عملی بود. به همین خاطر پروژه را به دانشگاه هاروارد سپرد اما در کمال تعجب، دانشگاه هاروارد بودجه خود را از پنج شرکت مشهور در صنعت نوشیدنی های الکلی دریافت کرد.

دریافت میلیون ها دلار توسط هاروارد و به دنبال آن پژوهشگران پروژه، نتایج نهایی را تحت شعاع قرار می داد چرا که مسلماً محققان داده های مخالف با منافع تأمین کنندگان مالی خود را منتشر نمی کردند. به همین دلیل هم مؤسسه ملی سلامت پژوهش مورد بحث را لغو کرد.

داروسازی

مورد مشابهی در صنعت نوشیدنی های شیرین شده با شکر (SSB) وجود دارد. آزمایشاتی که ارتباط نوشیدنی های شیرین شده با شکر و چاقی را مطالعه کرده اند، منجر به انتشار ۶۰ مقاله در این حوزه شده اند.

در این بین ۲۶ مقاله به عدم ارتباط مستقیم بین استفاده از شکر در نوشیدنی ها و چاقی اشاره کرده اند و ۳۴ مورد نیز شکر را عامل اصلی چاقی ذکر نموده اند. نتایج نزدیک به هم هستند، خصوصاً اگر ماجرای تأمین مالی پژوهش ها توسط شرکت های بزرگ را فراموش کنیم. اما اگر به منبع بودجه تحقیقات نگاهی بیندازیم چه خواهیم یافت؟

بر اساس اطلاعات موجود، ۲۵ مورد از ۲۶ مورد مقاله ای که ارتباط شکر و چاقی را رد کرده بودند، توسط شرکت های فعال در صنعت شکر و شیرین کننده های شکری تأمین مالی شده بودند! از سوی دیگر بین ۳۴ مقاله ای که شکر را عامل چاقی دانسته بودند، تنها ۱ مورد توسط صنعت شکر مورد تأمین مالی قرار گرفته بود.

در واقع نتایج “علمی” پژوهش ها رسماً با توجه به منبع پرداخت کننده پول به دست آمده اند؛ اساتید دانشگاه و پزشکانی که در پژوهش های مربوطه مشارکت داشتند، عملاً نظر علمی خود را به بالاترین رقم پیشنهادی فروخته بودند.

بعضی از اساتید دانشگاه ها و پزشکان نظر علمی خود را به بالاترین رقم پیشنهادی می فروشند

یکی از این اساتید، دکتر جان سیون‌پایپر از دانشگاه تورنتو کاناداست که معمولاً در تبلیغات شرکت های مختلف حضور یافته و طوری القا می کند که شکر برای سلامتی مفید است. اما اخیراً مشخص شده که پایپر و گروهش میلیون ها دلار برای ارائه چنین نظری دریافت کرده اند. به هرحال جمله «تیم تحقیقاتی دکتر پایپر از دانشگاه تورنتو معتقد است شکر برای سلامتی ضرری ندارد» تأثیرگذاری بیشتری نسبت به «شرکت کوکاکولا معتقد است شکر برای سلامتی ضرر ندارد» خواهد داشت.

داروسازی

صنعت داروسازی نیز داستان مشابهی دارد. در ۲۰ سال اخیر داروهای گروه استاتین به عنوان یکی از پرسودترین گروه های دارویی، توسط پزشکان بسیاری برای جلوگیری و کنترل بیماری های قلبی تجویز شده اند و از این طریق میلیون ها دلار سود را نصیب کمپانی های دارویی کرده اند. جالب اینجاست که پژوهش های بسیاری هم در تأیید اثرگذاری این داروها منتشر شده.

در این بین تنها یک پژوهش تحت عنوان «ALLHAT» وجود دارد که توسط شرکت های داروسازی تأمین مالی نشده است. نتایج حاصل از این پژوهش نشان می دهند که با بررسی ۱۰ هزار بیمار مصرف کننده استاتین، هیچ ارتباطی بین استفاده از این گروه دارویی و کاهش علائم بیماری های قلبی مشاهده نشده است.

تحقیقات مستقل معمولاً نظری مخالف شرکت های داروسازی دارند

پژوهش مذکور در میان چندین مقاله و تحقیق پشتیبانی شده توسط شرکت های دارویی به فراموشی سپرده شده و حتی این کمپانی ها تا جایی از محصولات خود طرفداری می کنند که گویی مصرف داروهای گروه استاتین، برای بدن ضروری بوده و این داروها باید ویتامین «S» خوانده شوند! به هر حال تمام پژوهش ها نشان می دهند که استفاده از استاتین ها برای نجات جان انسان ها ضروریست؛ به جز تنها تحقیق مستقل موجود که چنین ادعایی را رد می کند.

داروسازی

اما گره خوردگی منافع پژوهشگران و کمپانی های داروسازی تنها یک مسئله مالی نیست؛ این موضوع به قیمت جان انسان ها تمام می شود. به عنوان مثال در دهه ۹۰ میلادی بحران اپیوئید (مشتقات تریاک) در آمریکا بین ۵۰ تا ۷۰ هزار قربانی گرفت.

ماجرا از این قرار بود که شرکت های داروسازی با اعمال نفوذ و پرداخت مبالغ کلان به محققان و پزشکان، تبلیغ و تجویز داروهای حاوی اپیوئید را رواج دادند که این موضوع به اعتیاد عده زیادی از بیماران و شیوع مرگ بر اثر اوردوز در میان آنها انجامید.

راه حل نهایی جدا کردن مسیر مراکز تحقیقاتی از کمپانی های داروسازی است

راه حل نهایی برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی، جدا کردن مسیر مراکز تحقیقاتی از کمپانی های داروسازی است. یعنی پژوهشگری که برای دانشگاه هاروارد کار می کند، حق دریافت هیچ مبلغی از هیچ شرکتی نداشته باشد و در صورت انجام چنین کاری، مجرم شناخته شود. جالب است بدانید که چنین قوانینی برای سایر رشته های علمی و به منظور جلوگیری از سو استفاده شرکت ها از اعتبار دانشگاه ها پیش بینی شده، اما در زمینه داروسازی دریافت مبالغ هنگفت از کمپانی های بزرگ به امری عادی تبدیل شده است.

با این تفسیر شاید عده ای مدعی شوند که وضع چنین قوانینی منجر به توقف بسیاری از پژوهش های علمی در حوزه داروسازی خواهد شد. در جواب این افراد باید گفت تحقیقی که برای سلامتی جوامع مفید نیست، همان بهتر که انجام نشود؛ چرا که یک تحقیق انجام نشده از یک تحقیق دستکاری شده بی خطر خواهد بود.

The post داروسازی یا پول‌سازی؛ آیا شرکت‌های بزرگ داروساز نتایج تحقیقات دانشگاهی را می‌خرند؟ appeared first on دیجیاتو.

اولین دارو برای کاهش حملات میگرن توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تأیید شد

سازمان غذا و داروی آمریکا به تازگی داروی جدیدی را تأیید کرده که در نوع خود اولینی است که تعداد حملات میگرن در بین افراد مبتلا به این مشکل فلج کننده را کاهش می دهد.

میگرن یک اختلال شدید است که موجب سر دردهای ملایم یا شدید می شود و ممکن است با حالت تهوع، اختلالات موقت بینایی و یا حساسیت بیش از حد معمول نسبت به نور همراه باشد. این نوع سر درد ممکن است بین ۲ تا ۷۲ ساعت ادامه داشته باشد. افرادی که به این اختلال دچار می شوند ممکن است عصبی یا افسرده شوند یا به طور موقت قادر به انجام کارهای روزانه خود نباشند.

بسیاری از داروهایی که تاکنون برای میگرن ارائه شده اند، علائم حاصل از این بیماری را هدف قرار داده و کنترل می کنند. داروی «Aimovig» که به تازگی تأیید شده با نام تجاری «erenumab-aooe» در آمریکا شناخته می شود و بر خلاف نمونه های تجاری دیگر تعداد حملات را کاهش می دهد.

Aimovig و برخی از داروهای دیگر در حال توسعه در ابتدا بر اساس تحقیقاتی شکل گرفته اند که از دهه ۸۰ میلادی شروع شده بودند.

در پژوهشی که برای بررسی میزان اثر بخشی این دارو انجام شده، میزان حملات میگرن به طور متوسط از ۸ عدد در ماه به کمتر از ۵ عدد کاهش یافته. بیماران همچنین عوارض جانبی خفیفی را گزارش کرده اند. به این ترتیب تصور می شود که در طولانی مدت نیز عوارض جانبی خفیفی داشته باشد.

برای استفاده از این دارو کافیست خود فرد دارویی که مشابه با یک خودکار است (مشابه با نمونه هایی که برای تزریق انسولین استفاده می شود) را تزریق کند.

البته قیمت این دارو بسیار بالا است. هزینه استفاده سالانه آن ۶۹۰۰ دلار خرج بر می دارد. با این حال برخی از تحلیلگران معتقدند که قیمت اولیه آن تا ۱۰ هزار دلار در سال نیز افزایش یابد. البته در نهایت انتظار می رود قیمت این دارو کاهش یابد.

The post اولین دارو برای کاهش حملات میگرن توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تأیید شد appeared first on دیجیاتو.