قاتلان روده هایتان را بشناسید

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری،  مراقبت از روده می تواند در جهت بهبود خلق و خو و تجربه خواب خوب تاثیر به سزایی داشته باشد و اگر بخواهیم بصورت ساده بگوییم می توان گفت کهه فواید بهره‌مندی از روده‌هایی سالم تنها در به حداقل رساندن علائم ناخوشایندی مانند گاز، درد و نفخ خلاصه نمی‌شود.

اهمیت سلامت روده‌ها در انسان

یکی از عوامل اصلی که بر اهمیت آن می‌افزاید، توانایی جذب مواد مغذی به طور موثر از خوراکی‌های مصرفی است و در نتیجه، اگر از جمعیت باکتری‌های خوب و ارزشمند روده محافظت نکنید، اینکه تا چه اندازه خوب و سالم غذا بخورید شاید چندان اهمیت نداشته باشد.

به لطف پژوهش‌های جدید و مدرن، ما بیش از هر زمان دیگری درباره نقش چشمگیری که دستگاه گوارش و به ویژه روده در سلامت انسان ایفا می‌کنند، آگاه شده‌ایم.

فواید بهره‌مندی از روده‌هایی سالم تنها در به حداقل رساندن علائم ناخوشایندی مانند گاز، درد و نفخ خلاصه نمی‌شود.

مراقبت از روده برای بهبود خلق و خو و تجربه خواب خوب نیز حیاتی است.

همچنین، باکتری‌های مفید در دستگاه گوارش چیزی در حدود ۷۰ درصد از سیستم ایمنی بدن شما را شکل می‌دهند و در کاهش وزن نیز نقش دارند.

اما برای تجربه تمام این فواید، سلامت روده باید در جایگاه نخست قرار بگیرد. افراد بسیاری اغلب ارتباط بین عملکرد روده و پیشگیری از بیماری‌ها را نادیده می‌گیرند که پیامد‌های این مساله می‌تواند ویرانگر باشد.

استرس مزمن

از مدیریت سررسید‌های کاری و ساعات شلوغ ترافیک تا رسیدگی به تکالیف فرزندان و تهیه غذا همه ما با استرس آشنا هستیم.

استرس بلند مدت نورون‌های موجود در روده را تغییر می‎‌دهد و تولید عادی آنزیم‌های گوارشی را متوقف می‌کند که این شرایط فرد را در معرض خطر ابتلا به بیماری و عفونت قرار می‌دهد.

به دلیل این که استرس مزمن سلامت روده را از بین می‌برد، حذف عوامل استرس‌زا تا حد امکان اهمیت دارد و سپس اصلاح رژیم غذایی، مصرف مکمل‌ها، انجام ورزش و خواب با کیفیت باید برای رسیدگی به هر گونه منبع استرس مورد توجه قرار بگیرد.

بدون تردید، متوجه شده‌اید که تمام خطراتی که در بالا به آن‌ها اشاره شد با یکدیگر مرتبط هستند.

سطوح استرس بر میزان غذا خوردن و خواب فرد تاثیرگذار است.

رژیم غذایی بر خلق و خو و روند بهبودی تاثیرگذار است. خستگی یا بیماری نیز انتخاب غذا‌های مناسب و درست را دشوارتر می‌سازند.

اما این بدان معنی است که می‌توانید با چند اقدام مناسب دوباره در مسیر درست قرار بگیرید. با بهبود سلامت روده سلامت و بهزیستی کلی در سال‌های پیش‌روی زندگی خود را بهبود خواهید بخشید.

نشستن طولانی مدت

نشستن طولانی مدت به شدت برای گوارش بد است و در نتیجه روی سلامت روده نیز تاثیر منفی دارد.

دیر زمانی است که می‌دانیم فعالیت‌های جسمانی مانند دویدن و شنا کردن می‌توانند به حرکات روده کمک کنند که نظم گوارشی را در پی دارد.

بدون تردید، یک سبک زندگی کم تحرک می‌تواند سرعت هر چیزی را کاهش دهد.

استفاده غیر ضروری از آنتی بیوتیک‌ها

استفاده از آنتی بیوتیک‌ها به مشکلی بزرگ در دنیای امروز تبدیل شده است.

پزشکان بیش از هر زمان دیگری نگران تعداد باکتری‌هایی هستند که در برابر آنتی بیوتیک‌ها مقاوم شده اند.

یک دلیل دیگر برای پرهیز از استفاده غیر ضروری از آنتی بیوتیک‌ها این است که می‌توانند موجب مرگ باکتری‌های خوب در روده شوند.

افزون بر این، حفظ جمیعت باکتری‌های خوب به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند و ممکن است حتی به پیشگیری از ابتلا به حساسیت‌های غذایی کمک کند.

مصرف ناکافی مواد غذایی قلیایی‌ساز

مواد غذایی قلیایی‌ساز به پیشگیری از بازگشت اسید معده و دیگر مشکلات گوارشی کمک می‌کنند و اساسا یک مزیت برای سلامت کلی دستگاه گوارش محسوب می‌شوند.

بر همین اساس، محصولاتی مانند سبزیجات برگدار تیره، سبزیجات ریشه‌ای مانند شلغم و چغندر و سرکه سیب را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

مواد غذایی با اثر قندی بالا و فیبر کم

مصرف بیش از اندازه قند یکی از تهدید‌های اصلی سلامت انسان محسوب می‌شود. این در شرایطی است که مصرف غذا‌های فرآوری شده و آرد پالایش شده نیز روندی افزایشی را در سراسر جهان دنبال می‌کند.

از این رو، نه تنها رژیم‌های غذایی معمولی با کمبود مواد مغذی مواجه هستند، بلکه رشد باکتری‌ها و مخمر‌های بد در روده را نیز افزایش می‌دهند.

این شرایط می‌تواند به شکل گیری التهاب و مشکلاتی مانند عدم تحمل‌های غذایی، آلرژی‌ها، روده نشت پذیر، کمبود ویتامین‌ها و مسائل خودایمنی موجب شود.

قاتلین روده هایتان را بشناسید! / از عادات تا عواملی که سلامت روده‌های شما را نشانه می‌روند

دارو

ناراحت کننده است، اما واقعیت دارد؛ بسیاری از دارو‌های مورد استفاده برای درمان علائم سلامت ضعیف می‌توانند هرچه بیشتر دیوار‌های دفاعی طبیعی ما را تضعیف کنند.

دارو‌های مسکن، استروئیدها، مسدودکننده‌های اسید، و آنتی بیوتیک‌ها همگی در عملکرد گوارشی ما اختلال ایجاد می‌کنند و تخریب روده را موجب می‌شوند.

اگرچه تنها پزشک شما می‌تواند دارویی که نیاز دارید را تشخیص دهد، اما می‌توانید با گنجاندن مکمل‌هایی مانند پروبیوتیک‌ها و آنزیم‌های گوارشی کیفیت بالا در بازسازی و محافظت از روده نقش پررنگ‌تری داشته باشید.

مواد غذایی بسیار واکنشی

برخی مواد غذایی می‌توانند محرک عدم تحمل‌های غذایی و تضعیف سلامت شما باشند.

عدم تحمل‌های غذایی اثری مستقیم روی سلامت روده دارند و می‌توانند مسائلی مانند خستگی، سردرد، درد مفصل، و خطر بیشتر ابتلا به چاقی، دیابت نوع ۲، و بیماری متابولیک را موجب شوند.

ساده‌ترین روش برای شناسایی غذا‌های مشکل آفرین کنار گذاشتن هفت ماده غذایی اصلی برای ۲۱ روز است که شامل گلوتن، لبنیات، سویا، تخم مرغ، بادام زمینی، و شیرین کننده‌ها می‌شوند.

سپس استفاده از آنها را دوباره آغاز و علائم، وزن و سطوح انرژی خود را ثبت کنید تا مقصران اصلی شناسایی شوند.

مصرف گلوتنگلوتن

یک مشکل عمده برای افرادی که به حساسیت‌های غذایی مبتلا هستند، محسوب می‌شود، اما حتی اگر به بیماری سلیاک مبتلا نباشید نیز حذف یا محدود کردن آن از رژیم غذایی می‌تواند ایده خوبی باشد.

جالب است بدانید؛ بدن هر فردی با یک واکنش التهابی خفیف به گلوتن پاسخ می‌دهد، که نه تنها برای سلامت روده خطرناک است، بلکه بسیاری دیگر از جنبه‌های تندرستی را می‌تواند تحت تاثیر قرار دهد. در شرایطی که گلوتن برای همه مشکل آفرین نیست، زمانی که در تلاش برای بهبودی و درمان روده خود هستید، بهتر است آن را از رژیم غذایی خود کنار بگذارید.

نوشیدن بیش از اندازه قهوه

همان گونه که عصبی بودن و احساس استرس محرک ترشح هورمون‌های استرس است، و غفلت بدن از گوارش را به همراه دارد، کافئین بیش از اندازه نیز عامل محرک دیگری است که ترشح این هورمون‌ها را به همراه دارد.

غذا خوردن سریع

خیلی ساده به نظر می‌رسد، اما بسیاری از ما این نکته را فراموش می‌کنیم که هر چه غذا را بهتر بجویم، گوارش آن آسان‌تر خواهد بود و گاز و نفخ کمتری در دستگاه گوارش شکل می‌گیرد.

غذا خوردن بیش از اندازه و بی وقتپیش از این اشاره شد که ورود به حالت استراحت و گوارش در طول روز برای انسان اهمیت دارد.

اما به نظر می‌رسد در دنیای مدرن امروز ما به غذا خوردن در ۲۴ ساعت شبانه روز و هفت روز هفته تمایل داریم.

این شرایطی نیست که انسان برای آن تکامل یافته باشد.

پژوهش‌های بیشتری به تاثیرات مثبت روزه گرفتن، اغلب به روزه‌داری متناوب ارجاع می‌شود، اشاره دارند.

این که بین وعده‌های غذایی خود به دستگاه گوارش استراحت دهید، بدون تردید چیزی است که تشکر دستگاه گوارش را به همراه خواهد داشت.

این خبر قاتلان روده هایتان را بشناسید اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

افشاگری جنجالی بدنساز معروف درباره فوتبالیست‌ها!

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، هادی چوپان، یکی از بزرگترین و معروف‌ترین بدنسازان ایرانی در سطح جهان است که به تازگی در مسابقات حرفه‌ای کانادا موفق شده مدال طلا را به دست بیاورد.

او در مصاحبه جدید خود اعلام کرده که فقط ورزشکاران بدنسازی از داروهای استروئیدی استفاده نمی‌کنند و بسیاری از ورزشکاران ملی‌پوش هم از این مواد استفاده می‌کنند و حتی خود او در چند اردو این مواد را به بازیکنان فوتبالیست تزریق کرده است.

چوپان در پاسخ به این سوال که چرا دوپینگ این افراد مثبت اعلام نمی‌شود هم جواب جالبی داده است و از این صحبت کرده که ورزشکاران می‌دانند که اثر این مواد برای سه ماه در خون باقی می‌ماند و این ورزشکاران حواسشان به این موضوع است که در بازه‌هایی از این مواد استفاده کنند که دوپینگشان مثبت اعلام نشود. او در گفت و گوی خود در روز پنجشنبه گذشته حرف های بسیار مهمی به زبان آورد که جای تامل دارد.

این خبر افشاگری جنجالی بدنساز معروف درباره فوتبالیست‌ها! اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

کمبود دارو داریم یا نداریم؛ مسئله این است!

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری،  روزی نیست که در اخبار مختلف خبرگزاری‌ها خبری درباره دارو منتشر نشود، خبرهایی که در آن تاکید می‌شود کمبودی در رابطه با دارو در کشور وجود ندارد. البته به همان اندازه هم بر تاثیر تحریم‌ها در کمبود دارو در کشور تاکید می‌شود! این موضوع سبب شده تا نگرانی‌ها افزایش یابد و همین موضوع سردرگمی‌ را برای افراد جامعه ایجاد کرده است، سردرگمی ‌که پارادوکس در صحبت‌های مسئولان دلیل اصلی به‌وجود آمدن آن است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو:  کمبود حاد دارویی نداریم

هفته گذشته شهرام شعیبی سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاره به آخرین وضعیت بازار دارویی کشور و تامین و تدارک دارو در شرایط تحریم، گفته بود: «از آغاز تحریم‌ها، تمهیدات لازم برای تامین داروها، مواد اولیه و جانبی اندیشیده شده تا در روند درمان بیماران خدشه‌ای وارد نشود و نگرانی از این بابت نیست. این تحریم‌ها علاوه بر بعد اقتصادی دارای ابعاد گسترده دیگری نیز هست که علیرغم مستثنا شدن دارو و تجهیزات پزشکی، عملا به صورت مستقیم و غیرمستقیم خرید و ارسال دارو و اقلام حیاتی بیماران را با مشکلاتی مواجه کرده است. تحریم‌ها، شرکت‌های داروسازی خارجی را نیز در این مسیر هدایت می‌کند؛ به‌طوری‌که انتقال منابع ارزی از طریق تحریم بانک‌ها و حمل‌ونقل از طریق اعمال محدودیت کشتیرانی‌ها و خطوط هوایی، انتقال دارو و مواد اولیه را پیچیده کرده است. ذخیره اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی ضروری پیش‌بینی‌ شده است تا در روند درمان بیماران خدشه‌ای وارد نشود و نگرانی از این بابت نیست.»
او گفته بود: «در حال حاضر میزان کمبودهای دارویی به ۲۰ قلم می‌رسد، در مورد تامین داروهای بیماران صعب‌العلاج نیز تدابیر لازم اندیشیده شده است و مشکل حادی در این حوزه وجود ندارند و در صورت بروز کمبود حاد، داروی مورد نیاز به صورت فوریتی توسط شرکت‌ها تامین می‌شود. ۹۷ درصد حجم داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود.»

وزیر بهداشت: در سال ۹۸ کمبود دارو نداریم

این در حالی است که وزیر بهداشت تاکنون در رابطه با تاثیر نداشتن تحریم‌ها بر موضوع دارو توضیحی ارائه نداده است و تنها تاکیدی که دارد در رابطه با نداشتن کمبود دارویی در سال ۹۸ است. او اواخر سال گذشته در یک نشست خبری گفته بود: «قطعا سال ۹۸، سال نسبتا پرتلاطمی ‌است و ما با فشار تحریم‌های ظالمانه ممکن است شرایط ویژه‌ای را تجربه کنیم، اما تمهیداتی را در زمینه تهیه دارو و تجهیزات اساسی اندیشیده‌ایم. لحظه به لحظه وضعیت ارزی که قرار است به حوزه دارو اختصاص یابد را دنبال می‌کنم. بر این اساس ارز مورد نیاز برای دارو تجهیزات پزشکی اساسی را تا پایان بهار آینده تامین می‌کنیم. در حال حاضر نگرانی برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی نداریم و مکانیزم‌هایی برای دور زدن تحریم‌ها اندیشیده‌ایم. بنابراین نگرانی عمده‌ای در زمینه تامین دارو و تجهیزات پزشکی به ویژه در حوزه دارو‌های اساسی مانند دارو‌های بیماران خاص و صعب‌العلاج نداریم. در زمینه قیمت دارو هم با توجه به اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی باید برای دارو محاسبه شود، افزایش قیمتی را در حوزه قیمت دارو به جز همان افزایش سنواتی ۱۰ تا ۱۵ درصدی نخواهیم داشت. با این افزایش قیمت با توجه به شرایط کشور فشاری به مردم وارد نمی‌شود.»

بابک زنجانی‌ها در حوزه دارو رشد می‌کنند

وزیر بهداشت در این صحبت‌های خود تاکید کرده است که راه‌هایی برای دور زدن دارو وجود دارد؛ پیش از این برای دور زدن تحریم و فروش نفت با مشکلاتی مواجه شده بودیم که سبب به‌وجود آمدن امثال بابک زنجانی‌ها شد و حالا با گذشت چند ماه از صحبت‌های وزیر بهداشت درباره دور زدن تحریم‌ها برای تامین دارو، با مواردی مواجه می‌شویم که نشان می‌دهد امثال بابک زنجانی‌ها در این مورد نیز رشد قارچ‌گونه‌ای داشته‌اند چرا که چندی پیش سعید نمکی اعلام کرده بود: «متاسفانه در مواردی ارز دولتی برای واردات دارو یا تجهیزات پزشکی دریافت کرده‌اند اما داروهای تاریخ گذشته وارد کرده‌اند که برخورد با آنها در دستور کارمان است. یا اینکه این افراد به جای استنت قلبی، کابل برق آوردند و بعد هم فرار کرده‌اند، اما بنده این قول را می‌دهم که با تمام وجود از اعاده حقوق بیت‌المال از هیچ چیز کوتاهی نخواهم کرد.»

اگر تحریم تاثیر ندارد چرا آن را دور می‌زنیم؟

تجربه ثابت کرده است که دور زدن تحریم‌ها با رشد امثال بابک زنجانی‌ها همراه است. از طرف دیگر اگر بنا بر صحبت‌های مسئولان، تحریم بر کمبود دارو در کشور تاثیری ندارد و ۹۷ درصد دارو‌ها در داخل تولید می‌شوند چرا باید تحریم‌ها را برای تامین دارو دور بزنیم که با چنین فجایعی روبه‌رو باشیم؟ اگر هم به واقع تحریم‌ها چنین تاثیری بر کمبود دارو دارد که نیاز است تحریم‌ها را دور بزنیم چرا درباره آن شفاف‌سازی صورت نمی‌گیرد تا از رشد افرادی که از این آب گل آلود سوء‌استفاده می‌کنند جلوگیری شود؟ برای بررسی این موضوع با حیدرعلی عابدی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان به گفت‌و‌گو نشستیم. او در این باره می‌گوید: «اگر شما یک میلیارد پول داشته باشید بعد ماشینتان را بدزدند نمی‌گویید که ماشینم را دزدیده‌اند؟ سیاست خارجه و مواضع مطالبه‌گرانه با خرد کردن روحیه مردم و ترساندن آنها دو مقوله جداگانه است. شما می‌دانید که برخی از بیماران ما به قدری به دارو وابستگی دارند که اگر به آن‌ها بگویید آخر سال دیگر دارو نداریم از الان دچار مشکل می‌شوند! مسئله دارو مسئله بسیار حساسی است. بنابراین باید ببینید که می‌خواهید به نفع مردم کار کنید یا به ضرر مردم! هدفتان را مشخص کنید، اگر هدف شما حل مسئله دارو است، این موضوع راه حل دیگری دارد. اگر بیماران ام‌اس بفهمند که دارو‌های آن‌ها تحت فشار است چه مشکلی از آن‌ها حل می‌شود؟»

هر راست نباید گفت!

او در جواب این سوال که آیا بهتر نیست مسئولان واقعیت موضوع را به مردم بگویند گفت: «مشکل همین است که فکر می‌کنید هر مشکلی که وجود دارد باید گفته شود، باید عادلانه به این موضوع نگاه کرد. قرار نیست وقتی در میدان جنگ هستید هر طرح و برنامه‌ای دارید عنوان کنید تا ستون پنجم دشمن هم از آن باخبر شود و به شما ضربه بزند. باید واقعیت‌ها را گفت اما هر واقعیتی را به شکلی که موجب استرس و اضطراب مردم بشود نباید گفت؛ در خیلی از موارد ما دیده‌ایم انتشار یک خبر ناقص ضربه‌ای به مردم زده است که خود بیماری نزده. این مسئله باید خیلی تخصصی و فنی بررسی شود. کسانی که به دنبال تهیه دارو هستند باید با تمام تلاششان این کار را انجام دهند و کسانی که به دنبال مباحث مطالبه‌گرانه هستند باید با قدرت لطماتی را که دشمن با این کار‌هایش به جامعه وارد می‌کند مطرح کنند. درست است که ما می‌توانیم دارو‌هایمان را تولید کنیم اما این دلیل نمی‌شود که دشمنان به قوانین حقوق بشری که خودشان داعیه‌دار آن هستند خیانت کنند. ما نمی‌توانیم سکوت کنیم و ظلم‌هایی که به ما می‌شود را عنوان نکنیم. ما نیازهای خودمان را تامین می‌کنیم اما این دلیل نمی‌شد که خیانت‌هایی که آمریکا به ملت ما کرده است بازگو نشود.» /روزنامه آفتاب یزد

این خبر کمبود دارو داریم یا نداریم؛ مسئله این است! اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

سالمندان و دانشجویان رکورددار مصرف خودسرانه دارو هستند

«سرت درد می‌کنه؟ ژلوفن بخور.» این دیالوگ برای همه آشناست. کافی است که یک نقطه از بدن دردی داشته باشد تا خودتجویزی‌ها و استفاده خودسرانه دارو شروع شود. قرص‌ها، آنتی‌بیوتیک‌ها، مسکن‌ها و حتی آمپول‌ها مثل نقل و نبات استفاده می‌شود. آخرین آمار از استفاده ۳۶ درصدی دارو بدون نسخه در ایران می‌گوید. حال این که هر دردی و هر بیماری با یک قرص مسکن خاص درمان نمی‌شود و درمان همه درد‌ها یکسان نیست. این روزها، اما همه برای خود دکترند و برای یک درد، یک دارو پیشنهاد می‌کنند، اصلا هم مهم نیست که این دارو دوای درد است یا این که بلای جان.

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، چندی پیش، معاون کل وزارت بهداشت، ایرج حریرچی از افزایش ۳۰ درصدی بار مراجعه مردم بدون داشتن نسخه به داروخانه‌ها ابراز نگرانی کرده بود. او گفته بود: «در شرایط فعلی اقتصادی، بار مراجعات به داروخانه‌ها بدون داشتن نسخه و بدون مراجعه به پزشک زیاد شده است.» او این روش را یکی از راه‌های کاهش هزینه‌ها دانسته و گفته بود که هر ایرانی سالانه ۳۳۹ عدد دارو مصرف می‌کند که رقمی بیش از استاندارد‌های جهانی است.

در گزارشی که توسط وزارت بهداشت منتشر شده در ده سال گذشته عوارض دارویی غیرقابل توصیفی در هزار مرکز بهداشتی و درمانی ثبت شده که ۳۰ درصد آن مربوط به دارو‌های تزریقی است. در راستای همین آمار، آمار مرگ و میر بین مردان و زنان در اثر مسمومیت با دارو به‌طور معمول بین ۸۰ و ۲۰ درصد می‌چرخد. در این بخش، اما آمار دیگری هم منتشر شده که حکایت و داستان عجیبی را روایت می‌کند. در کنار خودتجویزی خانواده‌های ایرانی که ۳۶ درصد است، آمار دیگری هم به چشم می‌خورد. ۶۷ درصد دانشجویان و ۶۸ درصد سالمندان هم دست به خودتجویزی می‌زنند. آمار این دو گروه در بین اقشار دیگر در صدر جدول قرار دارد.

​​​​​پزشک بودن از بدو تولد

اما دلیل این که این گروه بیشتر از همه خودتجویزی دارند چیست؟ غلامرضا قاسمی کبریا، رفتارشناس، با اشاره به آمار ۳۶ درصدی خانواده، ابتدا این رفتار ایرانی را به طور کلی بررسی می‌کند و به ما می‌گوید: «خود درمانی ریشه در فرهنگ ایرانی دارد و جزو موارد رایج و دیرین ایرانی‌هاست.»

او به سنت ایرانی اشاره می‌کند و معتقد است که از دیرباز ایرانی‌ها به تجویز دارو‌های ایرانی، عادت داشته‌اند و طب سنتی، نقش کلیدی در زندگی سنتی ایرانی داشته و این رفتار هم نشأت گرفته از آن است. او توضیح می‌دهد که امروز در خانه هر ایرانی، داروی گیاهی وجود دارد و این مهم هم به خاطر ریشه‌دار بودن طب سنتی در فرهنگ و روزمره ایرانی‌هاست.

قاسمی کبریا با اشاره به آمار دانشجویان و سالمندان به خودتجویزی، عنوان می‌کند: «این که دانشجویان بیشتر از دیگر اقشار جامعه، خودتجویزی دارند، کاملا مشخص است. آن‌ها دسترسی کامل به اطلاعات و امکان جست‌وجو در اینترنت را دارند.» بنابراین هر دانشجویی می‌تواند علائم بیماری‌اش را در گوگل جست‌وجو کند و بعد دارویی را که فکر می‌کند می‌تواند مناسبش باشد، با یک کلیک پیدا کند.

اتفاقی که با وجود برنامه‌های سلامت که به‌راحتی در گوشی‌های هوشمند قابل استفاده هستند، بیشتر هم شده است. دسترسی ساده به اطلاعات باعث شده که آن‌ها فکر کنند می‌توانند به استناد این اطلاعات خوددرمانی کنند. از نظر این رفتارشناس، گروه سالمندان هم به خاطر پیشینه درمانی ـ سنتی به تجویز دارو دست می‌زنند، بنابراین توهم خود‌دانی درنهایت به خوددرمانی منجر می‌شود.

مقام دوم در مصرف خودسرانه

احمد خیری، عضو هیات علمی انجمن داروسازان ایران، به‌جز مصرف خودسرانه و درواقع خودتجویزی، نکته مهم دیگری را متذکر می‌شود. او به ما می‌گوید: «به‌جز مصرف خودسرانه که در ایران وجود دارد، دیگر‌تجویزی هم مشکل مهم دیگری است که در فرهنگ ایرانی ریشه دوانده است.» در بسیاری از موارد، افراد بدون داشتن تخصص و این که بدانند تا چه حد خودتجویزی می‌تواند برای خودشان آسیب‌زا باشد، به دیگران هم که فکر می‌کنند درد مشترکی با آن‌ها دارند، دارویی را تجویز می‌کنند، حال این که آن دارو می‌تواند برای آن بیمار ضرر داشته باشد مثل این که شخصی که مبتلا به انسداد ریوی است، اگر خودسرانه کورتون استفاده کند، قند بیمار بالا می‌رود و این برای بیمارانی که دیابتی هم هستند، خطرناک است.

خیری توضیح می‌دهد که ایران در رتبه بیستم جهان به واسطه استفاده از مصرف خودسرانه دارو ایستاده است. این‌ها همه در حالی است که رتبه قاره‌ای ایران، بالاتر است. کشورمان در رتبه دوم استفاده از مصرف خودسرانه دارو در قاره آسیا قرار دارد. او یکی از دلایل استفاده از مصرف دارو، بدون تجویز پزشک را وجود شبکه‌های ماهواره‌ای و تبلیغات بدون قید و بند در این منبع اطلاعاتی می‌داند و معتقد است که برای کاهش استفاده از این دارو‌ها باید آگاهی مردم را افزایش داد.

این که ممکن است، به‌جز اثرات مخرب دارویی که وجود دارد، مصرف خودسرانه دارو باعث تداخل دارویی، بی‌اثر شدن اثر دارویی و حتی تشدید اثر دارویی شود و همین مشکلات زیادی را برای فرد ممکن است به وجود بیاورد. خیری معتقد است که پزشکان داروساز هم باید به بیمارانی که بدون نسخه درخواست دارو دارند، مشاوره دهند.

این پزشک داروساز به نکته مهمی اشاره می‌کند و آن تفکر عمومی درباره مصرف بی‌رویه در ویتامین‌هاست و توضیح می‌دهد: «ویتامین‌های A, D و K در بدن ذخیره می‌شود و درست است که ویتامین‌ها بدون نسخه قابلیت خرید دارد، اما اشباع و ذخیره ویتامین‌ها در بدن هم ممکن است آسیب‌هایی را به بدن وارد کند.»

مسمومیت گیاهان دارویی ثبت نمی‌شود

شهرام شعیبی، سخنگوی غذا و دارو نیز با تأیید آمار‌های منتشر شده درباره خودتجویزی در کشور معتقد است مصرف خودسرانه دارو بدون تجویز پزشک در کشور، جزو فرهنگ ایرانی است. او به ما می‌گوید: «هزینه بالای ویزیت پزشکان باعث شده که اخیرا آمار هم بالاتر برود.»

این‌ها همه در حالی است که وضعیت متابولیسم بدن هر بیماری با دیگری متفاوت است و در پروسه معاینه و معالجه ممکن است که دوای یک بیمار با یک بیماری یکسان برای بیمار دیگری متفاوت باشد. او درباره دارو‌های پرمصرف هم می‌گوید: «قرص‌های استامینوفن و آموکسی‌سیلین و آمپول‌های بتامتازون و دگزامتازون از همه دارو‌ها بیشتر مصرف خودسرانه دارند.»

شعیبی در پاسخ به این‌که استفاده بی‌رویه دارو و ضرر اقتصادی که برای کشور دارد، می‌گوید: در این باره مطالعه دقیقی انجام نشده است و آنچه برای سازمان غذا و دارو مهم است، ایمنی مردم بوده و روی همین نکته هم تمرکز دارد.» زمانی که از دارو صحبت می‌شود، ذهن همه به سمت دارو‌های شیمیایی مانند قرص، شربت‌ها و آمپول‌ها می‌رود، اما درباره فرآورده‌های گیاهی که شامل دارو‌های گیاهی و گیاهان دارویی هستند، کسی صحبتی نمی‌کند.

در بین دارو‌های گیاهی، گیاهانی هستند که خونریزی ایجاد می‌کنند یا دارو‌هایی وجود دارند که خاصیت غلظت خون دارند. هرچند که دارو‌های گیاهی هم عوارض دارند، اما آمار دقیقی درباره مسمومیت این نوع از دارو‌ها وجود ندارد و در سامانه وزارت بهداشت به طور دقیق از سوءمصرف این نوع از داروها، موردی ثبت نشده است؛ چرا که خوددرمانی برای مسمومیت این رده از دارو‌ها هم ادامه دارد و بسیاری از بیماران در زمان مسمومیت به مراکز درمانی مراجعه نمی‌کنند.

در حالی مردم از فرآورده‌های دارویی استفاده می‌کنند که از تمام فرآورده‌های طبیعی، تنها ۲۴۱۶ مورد از فرآورده‌های طبیعی مجوز دارند، در فرآورده‌های سنتی و دارو‌های گیاهی به ترتیب ۱۰۲۵ و ۱۰۸۷ مورد مجوز دارند. در این میان اما، تنها ۳۹ داروی گیاهی سنتی هستند که می‌توانند درمان بیماری‌ها باشند و از این میان هم تنها ۶۰۰ قلم از آن‌ها مجوز دارند. این‌ها همه به آن معناست که مصرف بسیاری از دارو‌های گیاهی مناسب درمان برخی از بیماری‌ها نیستند. نکته جالب‌تر، اما گردش مالی عظیم فرآورده‌های گیاهی است. طبق آمار سازمان غذا و دارو حدود هزار میلیارد تومان برای مصرف فرآورده‌های گیاهی در سال ۹۸، گردش مالی پیش‌بینی شده است.

از مرگ تا میکروب بیمارستانی

چرا استفاده از دارو بدون تجویز پزشک خطرناک است؟ علی فاطمی، نایب‌رئیس انجمن داروسازان ایران به این سؤال پاسخ می‌دهد. او به مسمومیت دارویی به خاطر خودتجویزی اشاره می‌کند و به ما می‌گوید: «خطرناک‌ترین خودتجویزی مربوط به دارو‌های سیستم مغز و اعصاب است.»

دارو‌های قلبی و عروقی، دارو‌هایی مانند پروپرانول و دارو‌های فشار خونی از این نوع دارو‌ها هستند. دارو‌هایی که ممکن است با مصرف خودسرانه، حتی مرگ را هم به همراه داشته باشند، اما شایع‌ترین دارو‌هایی که ایرانی‌ها استفاده می‌کنند و این روز‌ها خیلی‌ها به سراغش می‌روند از نظر فاطمی، دارو‌های ضدافسردگی، ضداضطراب و دارو‌های خواب‌آور هستند؛ دارو‌هایی که استفاده از آن باید زیرنظر پزشک باشد و دوز مصرف آن بسیار مهم است و این که چه زمانی باید مصرف آن آرام‌آرام کم شده تا به کلی مصرفش قطع شود؛ نکته‌ای که بسیاری از بیمارانی که خودتجویزی می‌کنند، به آن توجه ندارند و همین باعث عوارضی چون، اعتیاد و وابستگی دارویی می‌شود.

فاطمی یکی از مهم‌ترین عوارض خودسرانه دارو‌ها را استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها می‌داند و معتقد است که استفاده بدون تجویز و دستور پزشک متخصص باعث می‌شود که این میکروب‌ها نسبت به آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم شوند. او می‌گوید برای مصرف دارو‌های آنتی‌بیوتیک باید بازه زمانی، دوز مصرف و دوره کامل مصرف را مدنظر قرار داد که اگر این کار انجام نشود، تأثیرات جبران‌ناپذیری را به همراه خواهد داشت. میکروب‌های بیمارستانی و مقاومت دارویی از اثرات جبران‌ناپذیر خودتجویزی در آنتی‌بیوتیک‌هاست. /روزنامه جام جم

این خبر سالمندان و دانشجویان رکورددار مصرف خودسرانه دارو هستند اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

هیچ تفاوتی بین داروی ایرانی و خارجی نیست؟

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، محمدرضا شانه ساز، با اشاره به اینکه داروهای تولید داخل عمدتاً ژنریک بوده و از پوشش بیمه خارج نشده است، افزود: ملاک سنجش تمام داروها بر اساس استاندارد بین‌المللی است و هیچ تفاوتی بین داروی ایرانی و خارجی وجود ندارد.

وی ادامه داد: قانون بیمه‌های پایه در بسیاری از کشورها به نحوی است که وقتی دارویی ژنریک عرضه می‌شود، اساس حمایت بیمه نیز بر این داروها خواهد بود.

شانه ساز گفت: بیمه‌ها، داروهای ژنریک تولید داخل را پوشش می‌دهند. در کشورهای پیشرفته نیز داروهای گران قیمت خارجی از پوشش بیمه‌ای محدودی برخوردارند و بیشتر داروهای داخلی تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

رئیس سازمان غذا و دارو تاکید کرد: داروهای تولید داخل نیز همانند داروهای وارداتی باید بر اساس استانداردهای بین‌المللی تولید شوند. در زمینهدارو استاندارد ملی وجود ندارد و ملاک سنجش تمام داروها بر اساس استاندارد بین‌المللی است.

شانه‌ساز با اشاره به اینکه هیچ تفاوتی بین داروی ایرانی و خارجی وجود نداشته و نگرانی از عدم تأثیر داروها جنبه روانی دارد، گفت: ۹۷ درصد از داروهایی که مردم مصرف می‌کنند، تولید داخل است و رعایت تمام استاندارها به طور دقیق کنترل می‌شود. افزایش امید به زندگی و مصرف داروهای تولید داخل برای کنترل بیماری‌هایی همچون فشار خون، دیابت و…، نشان می‌دهد که این داروها از اثربخشی لازم برخوردار بوده و مردم نباید به هیچ وجه از این بابت نگرانی داشته باشند.

این خبر هیچ تفاوتی بین داروی ایرانی و خارجی نیست؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

اعلام داروهای غیرمجاز و ممنوعه‌ برای حجاج

به گزارش خبرنگار اجتماعی سایت خبرهای فوری، دکتر محمودرضا فقیهی درباره داروهای ممنوعه حجاج برای سفر به کشور عربستان گفت: بنا بر نظر مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر، لیست داروهای غیرمجاز و ممنوعه‌ای را که زائران نباید در موسم حج به همراه داشته باشند، ۱۴ قلم است.

وی با تاکید بر اینکه حمل و نگهداری این داروها توسط زائران حج تمتع ممنوع است، گفت: همراه داشتن این داروها در فرودگاه‌های ایران سبب بازماندن از سفر شده و در کشور عربستان نیز امکان دستگیری زائران وجود دارد.

فقیهی داروهای غیر مجاز و ممنوعه را به شرح زیر اعلام کرد:

۱‏-آمپول پتیدین ۵۰ و ۱۰۰ میلی گرم
۲- آمپول مرفین ۱۰ میلی گرم
۳‏- قرص متادون ۵ و ۲۰ میلی گرم
۴‏- شربت متادون
۵‏- قرص هیدرومرفین ۲ میلی گرم
۶‏- قرص متیل فنیدات هیدروکلراید
۷‏- قرص ترامادول ۵۰ و ۱۰۰ میلی گرم
۸‏- آمپول ترامادول ۵۰ میلی گرم
۹‏- شربت اکسپکتورانت کدئین
۱۰‏- قرص استامینوفن کدئین
۱۱‏- آمپول دیازپام ۱۰ میلی گرم
۱۲‏-قرص دیازپام ۲ ،۵ و ۱۰ میلی گرم
۱۳‏- آمپول بوپرنورفین
۱۴‏- قرص بوپرنورفین

به گفته وی همراه داشتن سایر داروهای خاص مورد نیاز زائران برای مصرف در ایام حج حداقل به مدت ۴۰ روز با داشتن نسخه پزشک متخصص الزامی است و زائران باید نسخه را به همراه داشته باشند.

این خبر اعلام داروهای غیرمجاز و ممنوعه‌ برای حجاج اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

وقتی ایران بیشتر از آلمان مهاجر می‌گیرد

به گزارش خبرنگار اجتماعی سایت خبرهای فوری، با نزدیک به یک‌میلیون پناهنده، ایران یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیاست، اما حالا تحریم‌ها و پیامدهای اقتصادیش، ادامه این روند و آینده زندگی صدها هزار نفر را به خطر انداخته است.

تحریم‌های شدید اقتصادی آمریکا در یک سال گذشته، وضعیت خطرناکی در مناطق مختلف به وجود آورده؛ ورود و تولید برخی‌ داروها در کشور با محدودیت‌های مختلفی روبه‌رو شده، اجرای برخی پروژه‌های زیست‌محیطی با کمبود فناوری مواجه شده و … حالا برخی از مسئولان هشدار دادند که با ادامه تحریم‌ها آینده حضور برخی از شهروندان افغانستانی در ایران مبهم است.

در همین رابطه عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه گفته بود: «وقتی تحریم‌های آمریکا اثر کند و منابع مالی ایران محدود شود و فروش نفت به صفر برسد، درآمدهای نفتی ما کم شود که البته موفق نخواهند شد و فروش نفت ما به صفر نخواهد رسید، ایران مجبور می‌شود سیاست‌های ویژه‌ای را اتخاذ کند و ممکن است به نقطه‌ای برسیم که نتوانیم هزینه‌ها را تأمین کنیم و از برادران افغان بخواهیم که کشور را ترک کنند. نمی‌خواهم تنش یا نگرانی در بین اتباع افغان ایجاد کنم ولی می‌خواهم صحنه را ترسیم کنم. اگر آمریکا بخواهد به سیاست تحریم ادامه دهد، مسئولیت آن به عهده آمریکا خواهد بود.»

البته بعد از حواشی مختلفی که در رابطه با این اظهار نظر یا هشدار به وجود آمد، عراقچی توضیح داد که منظورش از این حرف‌ها درخواست کمک از کشورهای اروپایی برای باز کردن درب‌هایشان به روی مهاجران افغان باشد.

ایران، چقدر پناهنده‌ پذیرفته؟

ده‌ها سال است که ایران از کشورهای همسایه میلیون‌ها نفر پناهنده پذیرفته و در این میان بیشترین آمار پناهندگان هم از کشور افغانستان است.

در این سال‌ها تعداد پناهنده‌های این کشور در ایران نوسان زیادی داشته به طوری که در اواخر دهه ۶۰ تعداد پناهنده‌های رسمی افغانستانی در ایران به اوج خود و نزدیک به ۳میلیون نفر رسید، اکنون تعداد پناهنده‌های این کشور نزدیک به یک‌میلیون نفر است.

آمار مرکز پناهندگی سازمان ملل در این رابطه از این قرار است:

ردیف

سال

تعداد پناهندگان افغانستانی در ایران

۱

۱۹۸۰

۳۰۰هزار نفر

۲

۱۹۸۵

۱میلیون و ۹۰۰هزار نفر

۳

۱۹۹۰

۳میلیون و ۶۱هزار نفر

۴

۱۹۹۵

۱میلیون و ۴۲۹هزار نفر

۵

۲۰۰۰

۱میلیون ۴۸۲هزار نفر

۶

۲۰۰۵

۹۲۰هزار نفر

۷

۲۰۱۰

۱میلیون و ۲۷هزار نفر

۸

۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷

۹۵۱هزار نفر

ا

البته این آمار نشان می‌دهد که از سال ۲۰۱۳ میلادی تاکنون تعداد پناهنده‌های افغان در ایران روندی افزایشی  داشته و از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ این تعداد ثابت بوده. گفتنی است آمار براساس آمار غیررسمی تعداد پناهنده‌های افغانستانی در ایران، چند برابر آمار سازمان ملل و حدود ۳میلیون نفر است.این در حالی است که براساس آمارهای جهانی کشور آلمان که از مدعیان پذیرش مهاجر در اروپاست،‌ میزبان حدود ۹۰۰ هزار مهاجر است.

در مقایسه با دنیا چقدر پناهنده داریم؟

از سویی اطلاعات بانک جهانی هم نشان می‌دهد که در مقایسه با دیگر کشورها، حضور این تعداد پناهنده در کشور باعث شده تا ایران هفتمین کشور مهاجرپذیر در دنیا و سومین کشور مهاجرپذیر منطقه در سال ۲۰۱۷ باشد.

این در حالی است که به علت شروع جنگ‌های مختلف در سال‌های گذشته تعداد پناهنده‌های دنیا به شدت افزایش پیدا کرده و بخش زیادی از جمعیت آنها در سال‌های گذشته به اروپا و کشورهای مختلفی مهاجرت کرده‌اند. به همین دلیل ترکیه هم اکنون مهاجرپذیرترین کشور دنیاست.

تعداد پناهندگان کشورهای مختلف منطقه

ردیف

نام کشور

تعداد پناهندگان

۱

ترکیه

۳.۵ میلیون نفر

۲

پاکستان

۱.۴ میلیون نفر

۳

عراق

۳۰۰هزار نفر

۴

سوریه

۶۰۰هزار نفر

۵

عربستان

۱۴۸ نفر

۶

مصر

۲۰۰هزار نفر

۷

افغانستان

۷۵هزار نفر

ایران برای حمایت از پناهندگان افغان، به کمک نیاز دارد

حضور این جمعیت زیاد از پناهندگان کشورهای مختلف در ایران، با اظهار نظرهای اعضای سازمان ملل هم روبرو شده،حدود یک سال پیش فیلیپو گرانی، کمیسیونر سازمان ملل گفته بود: «ایران با استفاده از سیاست‌های مترقی خود به نمونه‌ای در جهان تبدیل شده، اما این کشور برای میزبانی از یکی از بزرگترین گروه‌های پناهندگی دنیا به حمایت بیشتری نیاز دارد.»

این دقیقا، مشابه اظهار نظر معاون وزارت امور خارجه در رابطه با تاثیر تحریم‌های آمریکا در زندگی پناهندگان افغانستانی در ایران است.

او در این رابطه توضیح داده بود: «هم اکنون ۴۶۸ هزار دانش آموز افغان که رایگان در مدارس ایران تحصیل می‌کنند؛ در حالی که هر کدامشان سالانه ۶۰۰ یورو هزینه دارند. هم اکنون ۲۳ هزار دانشجوی افغان در دانشگاه‌های ایران مشغول به تحصیل هستند؛ در حالی که سالانه ۱۵ هزار یورو برای هر کدام از آنان هزینه می‌شود. کشورهای اروپایی باید به وظایف خود در ارتباط با مهاجران از جمله مهاجران افغانی در ایران عمل کنند، آنها دو راه پیش‌رو دارند یا این‌که در تامین هزینه‌های مربوط به این مهاجران به ایران کمک کنند و یا این‌که بخشی از این مهاجران را به خاک خود راه دهند و آنها را در خاک خود بپذیرند.» /خبرآنلاین

این خبر وقتی ایران بیشتر از آلمان مهاجر می‌گیرد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

موجودی دارو، روزانه رصد شود / کمبودها را برطرف کنید

به گزارش خبرنگار اجتماعی سایت خبرهای فوری، دکتر سعید نمکی در اجلاس معاونین غذا و داروی دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور که در قمصر برگزار شد، با اشاره به ۹ سفر خود به مناطق سیل زده گفت: در روزهای سخت سیل که ۲۵ استان گرفتار بودند، همکاران ما در حوزه دارو با دقت و وسواس و پیگیری مجدانه کوشیدند که کمبود دارو در کشور به ویژه مناطق سیل زده وجود نداشته باشد.

وی اظهار داشت: همکاران ما در وزارت بهداشت در سیل های اخیر، افتخاری خلق کردند که در تاریخ کشور ماندگار شد و بدون کمک خارجی و با همدلی مردم، دستگاه های اجرایی و سازمانهای مردم نهاد، حتی یک مورد اپیدمی در مناطق سیل زده نداشتیم که باعث تحیر سازمانهای بین المللی شد.

وی تصریح کرد: امسال برای کشور سال سختی است و با توجه به تحریم های ظالمانه آمریکا، ایام خاصی را پیش رو خواهیم داشت. مبادا شخصی در سازمان غذا و دارو و معاونت های غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی، دغدغه نبود دارو داشته باشد.

وزیر بهداشت خطاب به معاونین غذا و دارو گفت: هر روز موجودی داروها را رصد کنید و با توجه به فصل گرما، هوشمندانه، نظارت های مستمری داشته باشید و در مواردی که کمبود وجود دارد با همکاری استانهای مجاور، این کمبودها را برطرف کنید و اجازه ندهید که مردم در کنار اضطراب اقتصادی، دغدغه دارو داشته باشند.

نمکی ضمن تاکید بر لزوم حمایت از تولید داخلی در حوزه دارو، خاطرنشان کرد: در حکم انتصاب معاونین و مدیران وزارت بهداشت، تکالیف و انتظاراتی برای آنها مشخص می کنم و اولین خواسته بنده از دکتر پیرصالحی در سازمان غذا و دارو، قبل از نامگذاری امسال به عنوان رونق تولید از سوی رهبر معظم انقلاب، حمایت از تولید داخلی و جلوگیری از واردات بی رویه دارو بود.

وی با بیان اینکه سال گذشته، ۹۷ درصد داروی تولید داخل ۵۵۰ میلیون دلار و ۳ درصد داروی وارداتی، ۱.۳ میلیارد دلار ارزبری داشت، افزود: اگر این نسبت به هم بخورد و نسبت واردات دارو و تولید داخلی، معکوس شود، تمام منابع کشور از محل فروش نفت، مالیات و گمرک هم پاسخگوی آن نخواهد بود. اگر صنعت دارو دچار فروپاشی شود، به هیچ قیمت نمی توانیم داروی مورد نیاز مردم را تامین کنیم و حمایت از تولید داخلی، وظیفه اخلاقی، شرعی و ملی همه ما است.

وزیر بهداشت اضافه کرد: به اسم حمایت از تولید داخل نباید صنعت داروسازی به ولنگاری کشیده شده و استانداردها در حمایت از مردم نباید پایمال شود؛ همانگونه که رانت واردات نداریم، رانت تولید هم وجود ندارد. چون اولین نقش بنده به عنوان وزیر بهداشت، دفاع از سلامت مردم است.

نمکی تاکید کرد: به کارخانه ها و صنایع دارویی کمک کنید و اجازه ندهید قفلی بر قفل های قبلی زده شود و در کنار رعایت استانداردها و انجام آزمایش های لازم، حتما رعایت مراعات تولید کننده ها را کرده و امور آنها را تسریع و تسهیل کنید.

وزیر بهداشت بر ضرورت تحول بنیادین در نظام توزیع و عرضه دارو تاکید کرد و گفت: شیوه های پخش دارو در کشور سنتی و هزینه های حمل و نقل دارو در ایران به مراتب بالاتر از اکثر کشورهای دنیاست و این سیستم، علمی و به روز نیست و نیاز به تحول و دگرگونی دارد.

نمکی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: متاسفانه در داروخانه ها بعضا تکریم ارباب رجوع، بی رنگ و گم می شود، در برخی مواقع داروسازان حتی به چهره مردم نیز نگاه نمی کنند، درحالیکه باید برای مردم احترام قائل شد. حتما به داروخانه ها بیشتر توجه کنید و با موارد بی احترامی با مردم برخورد جدی داشته باشید.

وی با بیان اینکه اگر در داروخانه ها صنعت داخلی زیر سوال برود و تخریب شود ظلم بزرگی صورت گرفته است، افزود: به هیچ عنوان اجازه ندهید به صنعت داروسازی کشور که دیرینه و افتخارات ارزشمندی دارد، بی حرمتی شود؛ چون این بی حرمتی به معنی بی احترامی و توهین به کل جامعه داروسازی کشور است. اگر همکار داروساز ما که مرجع مردم است، صنعت دارویی کشور را قبول نداشته باشد نباید انتظار داشته باشیم که مردم نیز از آن حمایت کنند.

وزیر بهداشت با انتقاد از توسعه بخش آرایشی و بهداشتی در داروخانه ها تصریح کرد: در برخی داروخانه ها بخش عرضه دارو بسیار ضعیف و عرضه لوازم بهداشتی و آرایشی بسیار فعال است و اگر این رویه ادامه پیدا کند، وضعیت نامناسبی برای دارو پیش بینی می شود. چون در دوران گذشته عرضه لوزام آرایشی و بهداشتی بخش کوچکی از داروخانه ها بود که امروز به بخش اصلی داروخانه ها تبدیل شده است و این ویترین خوبی برای داروخانه ها نیست.

بنابر اعلام وبدا، نمکی یادآور شد: به وضعیت غذا بیشتر توجه کنید؛ چون ۱۸ هزار واحد تولید مواد غذایی در کشور وجود دارد و باید نظارت بیشتری بر مواد غذایی و کیفیت آنها شود، حتی در آموزه های دینی و زرتشت نیز مشاهده می کنیم که تاکید دارند اگر چهار پدیده آب، خاک، هوا و غذا درست باشد، مردم دچار بیماری نمی‌شوند.

وی ضمن تاکید بر لزوم توجه ویژه به حوزه تجهیزات پزشکی خاطرنشان کرد: بازار تجهیزات پزشکی باید اصلاح شود و از سوی دیگر باید برای حمایت از تولیدات داخلی وقت بیشتری بگذاریم. پیشنهاد من این است که نمایشگاهی از داروها و تجهیزات پزشکی وارداتی برگزار و از شرکت های دانش بنیان برای تولید مشابه این محصولات دعوت شود، چون این شرکت ها توان فوق العاده ای دارند و با چنین سرمایه عظیم ملی و جوانان خوش فکری که داریم، می‌توانیم هر محصولی را در کشور تولید کنیم.

با راهکارهای دور زدن تحریم پیش می‌رویم

نمکی درباره تاثیر تحریم‌ها در ورود مواد اولیه دارو به کشور نیز اظهار داشت: قطعا فشارهای تحریم‌ روی این حوزه نیز اثر گذاشته است، اما راهکارهایی را برای دور زدن تحریم‌ها در این حوزه مانند سایر بخش‌ها اندیشیده‌ایم که امکان بیان جزئیات آن وجود ندارد . /ایسنا

یک سوم داروهای گران خارجی در کشور قاچاق می‌شود

این خبر موجودی دارو، روزانه رصد شود / کمبودها را برطرف کنید اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

قارچ‌های سمی چه نشانه‌هایی دارد؟

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، دکتر «مهتاب شاهماری» با اعلام این هشدار، اظهار کرد: با توجه به اوضاع جوی و بارندگی‌های اخیر رویش قارچ خودرو طبیعتاً افزایش یافته و برخی از افراد ممکن است برای تأمین معاش به چیدن قارچ‌های خودرو و فروش آن‌ها اقدام کنند.

وی با تأکید بر اینکه تشخیص قارچ سمی از قارچ خوراکی بر اساس ظاهر برای اغلب افراد دشوار بلکه ناممکن است، تصریح کرد: در واقع معیار تشخیص دقیقی بر اساس ظاهر وجود ندارد و متأسفانه بخشی از قارچ‌هایی که در طبیعت بوده و افراد استفاده می‌کنند سمی است و هر ساله صدها نفر مسموم و متأسفانه تعدادی از هموطنان مان در اثر مصرف این قارچ‌ها جان خود را از دست می‌دهند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایلام ادامه داد: توصیه می‌شود از قارچ‌های خودرو و فله‌ای استفاده نشود و مردم از قارچ‌های دارای بسته‌بندی مشخص و مجوز بهداشتی استفاده کنند و بدانند که مصرف قارچ‌ها توسط پرندگان و سایر جانوران اهلی و وحشی نشان دهنده غیر سمی بودن قارچ برای انسان نیست.

شاهماری گفت: برخی از روش‌ها و معیارهای سنتی مانند تغییر رنگ قاشق نقره در اثر تماس با قارچ، وجود حشرات در اطراف قارچ و محل رویش قارچ معیار علمی و صحیحی برای تشخیص عدم سمیت قارچ در همه موارد نیست.

وی تاکید کرد: هر چند در برخی موارد حرارت برخی از مواد سمی موجود در قارچ‌ها را از بین می‌برد، با این وجود برخی از سموم موجود در قارچ‌ها مقاوم به گرما بوده و فرآیندهای آماده سازی غذا مانند کباب کردن، آب پز کردن، سرخ کردن، بخار پز کردن قادر به تخریب کامل مواد سمی موجود در قارچ نیست.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایلام در خصوص علائم مسمومیت گوارشی ناشی از مصرف قارچ‌های سمی، تصریح کرد: تهوع، استفراغ، سرگیجه، دل درد، کاهش هشیاری، ضعف عضلانی، تشنج و زردی و … از علائم این نوع مسمومیت است و در صورت بروز علائم و نشانه‌های گوارشی به صورت تأخیری بین ۵ تا ۱۲ ساعت پس از مصرف خوراکی قارچ، فرد را باید هر چه سریع‌تر به مراکز درمانی منتقل کرد. /ایسنا

این خبر قارچ‌های سمی چه نشانه‌هایی دارد؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

برای مقابله با تعریق بیش از حد چه باید کرد؟

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، همه ما می‌دانیم که تعریق زیر بغل گاهی اوقات تنها بخشی از روند عادی زندگی محسوب می‌شود اما زمانی که تعریق از شرایط عادی خود خارج شده و به وضعیتی خجالت‌آور تبدیل می‌شود ممکن است مشکلی وجود داشته باشد.

تعریق اگر چه ناخوشایند به نظر می‌رسد اما یکی از عملکردهای کلیدی بدن انسان است. تعریق به تنظیم دمای بدن انسان کمک می‌کند. زمانی که دما از ۹۸.۶ درجه فارنهایت (۳۸ درجه سانتیگراد) بیشتر می‌شود، بدن تلاش می‌کند تا از طریق تعریق خود را خنک کند. زمانی که عرق به سطح پوست رسیده و تبخیر آن آغاز می‌شود، احساس خنکی و راحتی بیشتر در انسان شکل می‌گیرد.

اما جنبه منفی تعریق بوی بد آن است. خود عرق مایعی شفاف و بی‌بوست اما زمانی که با باکتری‌های روی سطح پوست ترکیب می‌شود می‌تواند موجب بوی ناخوشایندی شود. افزون بر این، عرق می‌تواند در لباس شما نفوذ کرده و لکه‌هایی را روی آن باقی بگذارد.

برخی افراد نسبت به دیگران بیشتر عرق می‌کنند. با این وجود، تعریق بدون دلیلی مشخص یا در موقعیت‌های عجیب، مانند زمانی که هوا سرد است، ممکن است به یک مساله پزشکی اشاره داشته باشد.

در ادامه با آن چه باید درباره تعریق بیش از حد زیر بغل و کارهایی که می‌توانید برای مقابله با این شرایط انجام دهید، بیشتر آشنا می‌شویم.

آیا زیر بغل می‌تواند بی‌دلیل عرق کند؟

زمانی که موضوع تعریق مطرح می‌شود، شرایط هر فرد با دیگری متفاوت است. همان گونه که برخی افراد سریع‌تر از دیگران می ‌دوند، برخی افراد نیز بیشتر از دیگران عرق می‌کنند. تعریق سنگین به طور معمول ژنتیکی است، از این رو اگر فردی در خانواده شما وجود دارد که همواره با مشکل تعریق مواجه است، احتمال این که شما نیز به این شرایط مبتلا باشید نیز افزایش می‌یابد.

دلایل دیگری نیز ممکن است در تعریق زیاد نقش داشته باشند. افرادی که تناسب اندام بهتری دارند در مقایسه با افرادی که تناسب اندام کمتری دارند، به طور معمول زودتر عرق می‌کنند تا بدن خنک‌تر باقی مانده و استقامت جسمانی حفظ شود.

با این وجود، تعریق زیاد همواره به معنای سلامت بهتر نیست. اضافه‌وزن، مصرف الکل و سیگار کشیدن همگی می‌توانند به تعریق بیش از حد منجر شوند. زمانی که تب دارید یا اگر وارد مرحله یائسگی شده‌اید نیز ممکن است با تعریق بیشتر مواجه شوید.

اما اگر همواره با تعریق زیاد مواجه هستید و نمی‌توانید دلیل این شرایط را مشخص کنید، شرایط چگونه است؟ این امکان وجود دارد که به مشکل تعریق بیش از حد که به نام «هایپرهیدروز» شناخته می‌شود، مبتلا باشید. تعریق می‌تواند به واقع بر توانایی شما در انجام فعالیت‌های روزانه تأثیرگذار باشد. در این شرایط شما بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب با آغاز تعریق مواجه شده و پس از به خواب رفتن تعریق متوقف می‌شود. گاهی اوقات، هایپرهیدروز در نتیجه یک شرایط سلامت دیگر مانند تیروئید بیش فعال، یک اختلال عصبی، یا قند خون پایین شکل می‌گیرد اما می‌تواند به خودی خود نیز وجود داشته باشد.

چرا زمانی که خنک هستید یا حتی زمانی که از دئودورانت استفاده کرده‌اید، زیر بغل شما عرق می‌کند؟

واکنش جنگ یا گریز بدن می‌تواند تعریق را فعال کند، از این رو هنگامی که بسیار عصبی هستید یا استرس دارید، حتی اگر دمای بدن پایین باشد، ممکن است با تعریق مواجه شوید. تعریق سرد می‌تواند زمانی که بیمار هستید یا هنگام افت فشار خون یا قند خون نیز رخ دهد.

تعریق سرد می‌تواند سر نخ دیگری برای تشخیص ابتلاء به هایپرهیدروز باشد اما می‌تواند نشانه‌ای از شرایطی دیگر به نام سندرم تعریق ناشی از سرما نیز باشد که یک اختلال ژنتیکی است و موجب بروز مشکلاتی در تنظیم دمای بدن می‌شود. اگر بدون دلیلی مشخص با تعریق بیش از حد مواجه هستید یا در دماهای پایین با تعریق مکرر مواجه هستید، مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق شرایط بهترین گزینه است.

ضد تعریق‌ها

برای این که از تعریق بیش از حد پیشگیری کنید، استفاده از ضد تعریق‌ها آغاز خوبی است. توجه داشته باشید که دئودورانت ها تنها بوی عرق را پوشش داده و به واقع نمی‌توانند تعریق را متوقف کرده یا از آن پیشگیری کنند. املاح آلومینیومی در ضد تعریق‌ها با عرق واکنش داده و به طور موقت مجاری عرق را مسدود می‌کنند که می‌تواند از ترشح عرق پیشگیری کند. ضد تعریق های بدون نسخه در انواع مختلف در دسترس هستند. اگر گزینه‌های بدون نسخه در مقابله با تعریق بیش از حد ناموفق باشند، پزشک ممکن است گزینه‌های قوی‌تر را تجویز کند که برای بیشتر افرادی که با تعریق سنگین مواجه هستند، نتایج مثبت به همراه دارد.

بوتاکس

اگر ضد تعریق‌ها برای مقابله با تعریق بیش از حد کفایت نمی‌کنند، گزینه‌های دیگری نیز وجود دارند. تزریق بوتاکس در زیر بغل می‌تواند مواد شیمیایی تحریک کننده تعریق را مسدود کرده و میزان تعریق را تا شش ماه کاهش دهد. برای موارد شدید هایپرهیدروز، شما می‌توانید حتی جراحی برداشتن غدد عرق را نیز مد نظر قرار دهید.

داروها

پزشک شما ممکن است مصرف دارو برای درمان تعریق بیش از حد را تجویز کند. آنتی ‌ کولینرژیک‌ها رایج‌ترین نمونه‌ها در این زمینه هستند که از رسیدن پیام‌رسان‌های شیمیایی محرک تعریق به غدد عرق پیشگیری می‌کنند. با این وجود، این داروها کل بدن و نه فقط زیر بغل‌ها را هدف قرار می‌دهند، از این رو، ممکن است با عوارض جانبی مانند خشکی دهان، یبوست، و تاری دید همراه باشند.

میرادرای

این روش که تاییده سازمان غذا و داروی آمریکا را دریافت کرده در واقع غدد عرق در زیر بغل را با استفاده از انرژی الکترومغناطیسی از بین می‌برد. البته، این به معنای آن نیست که پس از استفاده از این روش با گرم شدن بیش از حد بدن خود مواجه خواهید شد. ما در سراسر بدن خود دارای غدد عرق هستیم، از این رو، فقدان مقداری از آنها در یک بخش خاص بر توانایی تنظیم دمای بدن تأثیرگذار نیست. البته به رغم کارآمدی، روش میرادرای گزینه‌ای پر هزینه محسوب می‌شود.

چگونه زیر بغل عرقی را پنهان کنیم؟

پنهان کردن بخش‌های خیس زیر بغل، تعریق بیش از حد را برطرف نمی‌کند اما می‌تواند احساس خجالت و ناراحتی کمتر فرد تا زمان انتخاب بهترین گزینه درمان از سوی پزشک را به همراه داشته باشد. پدهای زیر بغل می‌توانند از خیس شدن لباس پیشگیری کنند.

از آنجایی که مشاهده لکه‌های خیس روی لباس‌هایی با رنگ تیره دشوارتر است، استفاده از رنگ‌های سیاه و آبی تیره نیز می‌تواند کمک کند. همچنین، استفاده از لباس‌های گشاد که احتمال کمتری دارد با پوست در تماس بوده و با عرق خیس شوند نیز می‌تواند مد نظر قرار بگیرد. /عصرایران

مغز کم‌خواب‌ها خودخوری می‌کند

این خبر برای مقابله با تعریق بیش از حد چه باید کرد؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.