روحانی: چه اشکالی دارد بنزین را دو نرخی کنیم؟

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در دیدار با مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه گزارش‌های این وزارتخانه امیدوارکننده بود، اظهار کرد: از اواسط دولت یازدهم به این نتیجه‌ رسیدیم که برخی از وزارتخانه‌ها از جمله وزارت راه و شهرسازی و صنعت و معدن و تجارت باید به دو وزارتخانه تبدیل شوند که لایحه آن را به مجلس شورای اسلامی دادیم. ما به دنبال جداسازی مسکن و شهرسازی از راه و حمل و نقل و بازرگانی از صنعت و معدن بودیم.

روحانی ادامه‌ داد: الان هم این کار را ضروری می دانم، اما به هر دلیلی نمایندگان مجلس شورای اسلامی همراهی نکردند. به نفع کشور بود که در شرایط تحریم این وزارتخانه ها تفکیک شوند. ما در شرایط تحریم به یک وزارتخانه بازرگانی نیازمند هستیم، اما صنعت و معدن و تجارت هم در این وزارتخانه وجود دارد و کار پیش نمی‌رود.

وی با اشاره به این که مسکن و شهرسازی و حمل و نقل مقوله مهمی هستند، خاطرنشان کرد: حمل و نقل در شرایط تحریم قرار گرفته است و ما در این زمینه به یک کار ویژه‌ نیازمندیم. بار سنگینی بر دوش وزرای راه و شهرسازی و صنعت و معدن و تجارت قرار دارد، البته هر دو وزیر تازه نفس هستند.

حسن روحانی با افزایش قیمت خودرو مخالفت کرد

روحانی ادامه‌ داد: در بحث حمل و نقل باید اعتراف کنم در پنج سال گذشته کارهای بسیار بزرگی انجام شده است، راه‌ آهن یکی از هدف‌های دولت یازدهم و همچنین دولت دوازدهم است. راه‌ آهن یک مسیر مطمئن، ارزان، راحت و امن هم برای مسافران و هم برای بار است؛ بنابراین باید راه‌آهن را توسعه دهیم. در پنج سال اخیر حدود دو هزار کیلومتر راه‌ آهن یعنی ۲۰ درصد کل راه‌ آهن کشور ایجاد شده است. راه‌ آهن همچنین اولویت دولت است مخصوصا در مسیرهای ترانزیتی. مسیر سرخس ــ چابهار و قزوین ــ رشت ــ آستارا برای ما اهمیت زیادی دارد که باید هر چه‌ بیشتر این مسیرها افتتاح شود. همچنین برقی کردن راه‌ آهن یا پر سرعت کردن آن را دنبال می‌کنیم. امیدواریم که در همین دولت راه‌ آهن اینچه برون ــ گرمسار افتتاح شده و سریع السیر کردن مسیر قم ــ اصفهان و تهران ــ مشهد انجام شود، البته اعتبارات این پروژه‌ ها آماده است، اما مشکلات حقوقی وجود دارد.

رییس جمهور با اشاره به اینکه برای امن کردن جاده ها باید وزارت راه با وزارت ارتباطات همکاری کنند، گفت‌: باید در جاده‌ها تشخیص دهیم چه راننده ای منظم و امن رانندگی کرده است و چه رانندگانی قانون را رعایت نمی‌کنند. ما می‌توانیم به رانندگان منظم تشویقی هم بدهیم حتی به لحاظ سوخت امتیاز به او بدهیم. چه اشکالی دارد سوخت را دو نرخی کنیم برای کسانی که با احتیاط رانندگی می‌کنند. معمولا در سایر کشورها بنزین چند نرخی است و در روزهای تعطیل و یا روزهای شلوغ قیمت بنزین متفاوت است، اما ما به قیمت ثابت بنزین عادت کرده‌ایم. من معتقد هستم که از طریق سیستم هوشمند جاده های خود را امن کنیم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در زمینه جاده و راه‌ آهن به نوسازی نیاز داریم، زیرا نوسازی موجب رفاه مردم، حفظ محیط زیست و امنیت جاده ها می‌شود. اتصال راه‌ آهن خرمشهر به بصره نیز برای ما مهم است و این کار شدنی است که تا پایان سال ۹۸ انجام شود.

به گفته رییس جمهور در زمینه توسعه بنادر هم کارهای خوبی انجام شده است و یک تحرک بسیار خوب و ارزشمندی به دست آمده است. ظرفیت بندر چابهار از دو و نیم میلیون تن به هشت و نیم میلیون تن رسیده است.

بر اساس این گزارش، روحانی در ادامه‌ با تاکید بر اینکه مسیر اتصالات ما با کشورهای همجوار به خصوص برای شرایط تحریم خیلی مهم است، گفت‌: بنادرمان نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند، به ویژه‌ چابهار که ما را با آفریقا، آسیای مرکزی، قفقاز و روسیه و اروپا متصل می‌کند و این بندر می‌تواند بخشی بزرگی از بار و حمل و نقل را انجام دهد.

وی افزود: در بخش هوایی طی پنج سال گذشته کارهای خوبی صورت گرفت، سرمایه‌گذاری از لحاظ فرودگاهی انجام شد که بیشتر شاید مربوط به بخش‌های سیاسی و اجتماعی بوده و اقتصادی نبوده است. اگر فرودگاه های کشور را ببینیم ۸۰ درصد از پروازهای ما از ۱۰ فرودگاه انجام می‌گیرد، سایر فرودگاه‌ها هم فقط ساخته شده‌اند و شاید در هفته‌ یک یا دو پرواز داشته باشند، این کار معنی ندارد.

رییس جمهور تصریح کرد: در واقع برخی از فرودگاه های ما جنبه سیاسی و اجتماعی داشته و خیلی بعد اقتصادی در نظر گرفته نشده است و ما نیازمند هستیم که فرودگاه‌های مجهزی داشته باشیم.

رییس قوه مجریه همچنین با تاکید بر این که توسعه فرودگاه‌ها، حمل و نقل منطقه‌ای و جهانی داشته باشند، گفت‌: زمانی یک فردی گفت‌ فرودگاه امام خمینی (ره) را طی دو سال ساخته و راه‌اندازی می‌کند آن هم با سرمایه‌های خودش می خواست از این فرودگاه به مدت ۱۰ ــ ۱۵ سال استفاده کند. یک وزیری در آن زمان گفت‌ اجازه نمی‌دهیم، سوال کردیم چرا، گفت‌ سالن های ترانزیتی که قرار است ایجاد شود باید تعهد کنند مسافر خارجی که از هواپیما پیاده می‌شود حتما روسری بر سر داشته باشند، هر چه که گفته شد این موضوع را حل می‌کنیم، زیر بار نرفت و گفت که این چیزی نیست، ما خودمان فرودگاه امام خمینی (ره) را درست می‌کنیم.

وی افزود: در آن زمان مشکلاتی داشتیم و هنوز هم مشکلاتی داریم، سرمایه‌گذار خارجی بیاید اشکال دارد، اما مربی فوتبال بیاید مشکلی ندارد؟ اگر یک مربی خارجی فوتبال تیم‌ ‌ملی ما را اداره کرده است و ارتقا می‌دهد چطور است که یک دانشمند و سرمایه‌گذار خارجی وارد کشور شود، حرام است؟

روحانی ادامه‌ داد: شاید ۲۰ سال پیش این فرودگاه امام خمینی (ره) را ساخته بودند، اما ما هنوز در خم یک کوچه هستیم. این اشکال کار ما است. فرصت‌ها را می سوزانیم و هدر می‌دهیم.

رییس جمهور در ادامه‌ اظهار کرد: اکنون می‌خواهیم با بانک های خارجی کار کنیم. بدون کار کردن با بانک های خارجی اقتصاد ما حل می‌شود، اما با ۲۰ درصد گران‌تر؛ یعنی شما جنس را وارد می کنید از این صرافی به آن صرافی، نهایتا ۲۰ درصد گران‌تر به دست مصرف کننده می‌رسد. اگر می‌گویید FATF باشد یا نباشد، یک نفر نمی آید بگوید اگر باشد ۲۰ درصد ارزان‌تر کارها انجام می‌شود و اگر نباشد ۲۰ درصد گران‌تر . آن کسی که شعار می‌دهد بیاید هزینه‌اش را پرداخت کند. نمی‌شود که یک نفر در کشور شعار دهد و آثار شعارش را برای مردم ترجمه نکند.

وی گفت‌: می‌گویند برجام باشد یا نباشد. ترجمه کنید یعنی چه؟ برجام باشد یعنی چه؟ برجام نباشد یعنی چه؟ بگویید بودن چقدر سود دارد و نبودن آن چقدر ضرر؟ از مردم سوال کنید. از مردم سوال کنید که شما می خواهید زندگی کنید آیا آن را ارزان می خواهید یا گران؛ مگر می‌شود در دنیای امروز با بانک های خارجی کار نکنیم؟

روحانی اظهار کرد: یک نفر از یک گوشه‌ای که نمی دانیم کجاست مردم را تحریک می‌کند که اگر FATF امضا شود و یا با گروه اقدام مالی کار کنیم، اسلام از دست می‌رود. ای کاش اسلام را می‌فهمید، بعد می‌گفت اسلام از دست می‌رود.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: حکومت و اداره کشور برای مردم است. هزینه‌ها را به مردم بگویید. اگر این کار را نکنیم مردم چقدر از جیب باید دهند؟

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به صنعت ساختمان و ساختمان سازی در کشور، گفت‌: این همه در کشور مهندس و متخصص داریم بعد یک شرکت ناظر از خارج بیاوریم که نظارت کند. ساختمان هایی که امروز در ایران ساخته می‌شود در چارچوب نیست و چند سال عقب است. خود شما بگویید، مهندسان ما بگویند، آیا نظارت ما دقیق است؟

رییس دستگاه اجرایی کشور همچنین تصریح کرد: چگونه است ساختمانی را در سرپل ذهاب می سازیم سه سال بعد با زلزله فرو می ریزد؟ چگونه است که یک بیمارستانی را در اسلام آباد می سازیم، افتتاح نکرده با زلزله خراب می‌شود؟ رژیم گذشته هم همین طور بود. همین فرودگاه مهر آباد سقف آن پایین آمد.

روحانی ادامه‌ داد: چرا مشکل داریم؟ چرا در زلزله تا این اندازه تلفات می‌دهیم؟ چرا در کرمانشاه و سر پل ذهاب خانه ساخته می‌شود، اما در زلزله ای که اخیرا آمد اثر نداشته است، اما در دنیا ساختمانی را می سازند که ۳۰۰ سال عمر می‌کند. در ایران قدیم نیز ساختمان‌هایی درست می‌شد که هزار سال عمر می‌کرد. مساجدی داریم که قدمت آنها به ۷۰۰ ــ ۸۰۰ سال می رسد. طاق کسرا را داریم که برای بیش از ۱۴۰۰ سال پیش است. همه اینها کار ایرانیان است. اصفهانی را در کشور داریم که برای ۵۰۰ سال پیش است. چگونه است که این ساختمان ها با این زیبایی می درخشند، شما اگر می خواهید چشمتان بدرخشد به کجا می روید. میدان نقش جهان مثل گل می ماند. چرا از ساختمان‌هایی که برای هزار سال و ۵۰۰ سال پیش است وقتی نگاه می‌کنیم لذت می بریم، اما اکنون ساختمان‌هایی درست می‌کنیم که بعد از ۱۵ سال به آن کلنگی می گویم.

وی افزود: در اروپا خانه‌های مسکونی وجود دارد که همه برای ۲۰۰ یا ۳۰۰ سال پیش است. باید ببینیم شهرسازی ما در کجا مشکل دارد، چرا یک ساختمان سندی ندارد که تمام مشخصات ساختمان از سیم کشی تا … در آن مشخص باشد، اما در اروپا هر خانه ای سندی دارد که مسیرها در همه آن مشخص است؛ چرا ما سند نداریم و ساختمان‌های ما فاقد سند هستند. /ایسنا

این خبر روحانی: چه اشکالی دارد بنزین را دو نرخی کنیم؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

دستور روحانی به استاندار کرمانشاه درباره زلزله اخیر

به گزارش بخش حوادث سایت خبرهای فوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور، در گفت‌وگوی تلفنی با هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه، پس از اطلاع از مهمترین مسائل میدانی و نیازهای مردم در مناطق زلزله‌زده و همچنین بررسی روند خدمات‌رسانی دستگاه‌های امدادی و درمانی؛ دستورات لازم را برای بسیج همه امکانات دستگاه‌ها و نهادها جهت امدادرسانی هر چه سریع‌تر و بهتر به زلزله‌زدگان و رسیدگی فوری به وضع آسیب دیدگان و مصدومان صادر کرد. /تسنیم

 

این خبر دستور روحانی به استاندار کرمانشاه درباره زلزله اخیر اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

اتحادیه اروپا: سخنان روحانی غیرقابل قبول است

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، سخنگوی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای در واکنش به سخنرانی حسن روحانی در کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی بر تعهد خود را به امنیت رژیم صهیونیستی تاکید کرد.

سخنگوی اتحادیه اروپا اعلام کرد: اظهارات روحانی که مشروعیت اسرائیل را زیر سوال می‌برد کاملا غیرقابل قبول است.

روحانی دیروز گفت: یکی از آثار شوم بعد از جنگ جهانی دوم تشکیل غده سرطانی [اسرائیل] در این منطقه بود.

سند پیشنهادی ایران علیه تحریم‌های آمریکا نتیجه داد

روحانی تصریح کرد: اگر آمریکا و برخی کشورهای منطقه درست می‌گویند و اعتماد ندارند، چرا می‌گوید حفظ رژیم فلان کشور را برای امنیت اسرائیل لازم می‌دانیم. صهیونیست و قدرت ظالمانه آنها در منطقه هرکاری کنند، آزادند. چون قبل از تشکیل کشور مجعول اسرائیل حق وتو را برای خود قرار دادند.

وی اظهار داشت: اول آمریکا و انگلیس در سازمان ملل برای خود حق وتو درست کردند و سپس رژیم جعلی اسرائیل را بوجود آوردند. هردوی آنها جزو آثار شوم بعد از جنگ جهانی دوم بود.

نتانیاهو شنبه شب در واکنش به سخنرانی روحانی مدعی شد: اتهام‌زنی روحانی که خواستار نابودی اسرائیل شده بار دیگر ثابت کرد چرا همه کشورهای جهان باید به تحریم‌ها علیه رژیم تروریستی که علیه آنهاست، بپیوندند.

سباستین کورتس صدراعظم اتریش نیز در واکنش به سخنان روحانی از رژیم صهیونیستی دفاع کرده است. /تسنیم

این خبر اتحادیه اروپا: سخنان روحانی غیرقابل قبول است اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

روحانی: دست دوستی به سمت همه مسلمانان دراز می‌کنیم

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، رئیس جمهوری تقویت وحدت، رحمت و حکمت را راه نجات مسلمانان و جهان اسلام در برابر توطئه دشمنان و مستکبران دانست و تاکید کرد: ملت بزرگ ایران تابع پیامبر اسلام(ص) بوده و از تهدید قدرت ها، تکفیر و ظلم هراسی ندارد.

رهبر انقلاب: نمی‌گذارم به دشمن پناه ببریم/ آمریکا یک سیلی دیگر از ملت ایران خواهد خورد

حجت الاسلام والمسلمین  حسن روحانی روز یکشنبه در دیدار کارگزاران و مسئولان نظام، سفرای کشورهای اسلامی و میهمانان سی و دومین کنفرانس وحدت اسلامی با حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب به مناسبت میلاد با سعادت پیامبر اسلام(ص) و امام جعفر صادق(ق)؛ ضمن تبریک این روز به مسلمانان جهان، ملت ایران و رهبر انقلاب گفت: میلادی که در سحرگاه امروز مکه به وقوع پیوست آخرین تابش نور تابان نبوت بر بشریت بود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه پیامبر اسلام(ص) به عنوان شخصیتی قدم در جهان گذاشت که تنها در دوران حیات او خداوند با بشر سخن گفته و با پایان عمر مبارک آن حضرت این راه آسمانی به روی مردم بسته شد، افزود: اگر چه هدایت های الهی، دایمی بوده و سیره پیامبر(ص) برای همگان راهنماست و امامان، عالمان و فرهیختگان راه هدایت را به مردم نشان داده و خواهند داد، اما پیامبر(ص) بالاترین شخصیتی بود که با فقدان او، آفتاب رسالت هم برای همیشه ختم شد.

 روحانی با تأکید بر اینکه پیامبر اسلام(ص) آورنده دین، اخلاق، قانون و تمدنی نو بود، اظهار داشت: پیامبر(ص) در مکه به خاطر آنکه فرصتی دیگر در آن شرایط برایش نبود، بیشتر به دعوت پرداخت، اما در مدینه علاوه بر دعوت مردم به اسلام، حکومت اسلامی را پایه گذاری کرد.

ظریف افشا کرد؛ عامل اصلی خروج ترامپ از برجام

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: مدینه النبی تنها یک شهر نبود، بلکه الگوی جامعه اسلامی به شمار می رفت و می رود، چرا که این مدینه در برابر دوران جاهلیت بود که در آن خشونت، خونریزی و عدم توجه به حرمت، اموال و خون مردم رواج داشت.

روحانی با بیان اینکه در مدینه النبی، قانون حکمفرما بود، افزود: اگر چه پیامبر(ص) جایگاه و محبوبیتی داشت که می توانست حتی بدون قانون هم حکومت کند، اما هرگز این کار را نکرد و سرتاسر مدینه قانون وجود داشت که در آن میان اصحاب، مسلمانان و شخص پیامبر با دیگر مردم تفاوتی نبود.

رئیس جمهور با بیان اینکه پیامبر(ص) می فرمود که همه باید از خدا اطاعت کنند و هیچگاه خود را خدایگان، فرزند خدا و ظل الله نمی دانست، بلکه خود را عبد الله و رسول الله می دانست، گفت: پیامبر (ص) همواره در برابر همه انسان ها تواضع می کرد و کمتر کسی در گفتن سلام بر او سبقت می گرفت.

روحانی با اشاره به اینکه پیامبر (ص) حق بزرگی بر کودکان، نوجوانان و زنان دارد، اظهار داشت: هیچ کس در آن دوران به کودکان و نوجوانان توجهی نمی کرد و زنان به عنوان کنیزانی بودند که باید، خانه را برای استراحت مردم آماده می کردند، اما این پیامبر(ص) بود که کودکان، نوجوانان و زنان را مورد احترام قرار داد.

رئیس جمهور با بیان اینکه پیامبر(ص) حتی در بیعت نیز با زنان جامعه اسلامی بیعت داشت و این به معنای آن بود که او برای زنان هم حق نظر و رأی قایل بود، گفت: این همان حقی است که تا یک قرن پیش در اروپا آن را برای زنان قایل نبودند و پیامبر(ص) حق بزرگ تاریخی بر زنان عالم دارد.

روحانی با اشاره به اینکه مدینه پیامبر (ص) یک تمدن کامل در برابر توحش جاهلیت و مدنیتی بی نظیر در برابر ظلم و جور بود، افزود: در مدینه دین پیامبر(ص) برای همه آسان و ورود به آن راحت بود و هرکس می خواست به دین ورود کند، احتیاجی به عدم سوء پیشینه و گزینش و بررسی سوابق گذشته نداشت و تنها با گفتن شهادتین وارد جرگه مسلمانان می شد.

رئیس جمهور ادامه داد: حتی اگر کسی ایمان نداشت، گرویدن به اسلام برای ورود به جامعه اسلامی کافی بود تا از حقوق مسلمانان برخوردار شود.

رهبر انقلاب: حق شهروندی که امروز غربی‌ها یاد گرفته‌اند، در روایات و قرآن ما هست

روحانی خاطر نشان کرد: ایمان مرحله بالای اسلام است. اما دین پیامبر(ص) دین ایمان نیست، بلکه به نام اسلام و همان تسلیم شدن در برابر حق و سلم و صلح است.

رئیس جمهور اظهار داشت: پیامبر اسلام(ص) همواره در برابر همگان با صلح و سلم برخورد می کرد و در برابر ستمگر می ایستاد و هرگز با تکفیر و تحریم میانه ای نداشت.

روحانی افزود: این در حالی است که همواره او را با تکفیر و تحریم آزار دادند؛ در ابتدا او را تکفیر کردند که به دین آباء خود پشت کرده و پس از آن پیامبر(ص) و یاران او را در تحریم و در حصر اقتصادی قرار دادند. اما او سالها این حصر را تحمل کرد و خم به ابرو نیاورد.

رئیس جمهور با بیان اینکه قرآن مداوم پیامبر (ص) را به صبر در برابر کلمات خشن سفارش کرده است، گفت: امروز بعد از گذشت قرن ها باز هم تحریم وتکفیر در کنار هم قرار گرفته است و عده ای تحت شعار تکفیر، جامعه و منطقه را ناامن و به نام اسلام و دین خدا، جان، راحتی، امنیت، ناموس و آثار تمدنی را از ملت ها گرفته اند.

 روحانی ادامه داد: امروز عده ای خودپسند که سخنان آنها هیچ خریداری ندارد و هیچ کس استدلال آنها را نمی پذیرد، از راه تحریم وارد شده اند تا ملتی بزرگ را تحت فشار قرار دهند و با تحریم، زندگی را بر مردم آزاده و شجاع این سرزمین تنگ کند.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه راه ما در برابر این نژادپرستان مسیحی، یهودی و نژاد پرستان منطقه روشن است، گفت: امروز افراطیونی که به نام مسیحی، یهودی و مسلمان، خود را در این منطقه پیدا کرده اند و با تفکرات نژادپرستانه رژیمی جعلی را روی کار آورده و روزانه مردم فلسطین را قتل عام و مردم مظلوم یمن را زیر بمباران قرار می دهند و سوال اینجاست که اینها چگونه یکدیگر را پیدا کرده و چطور گاوچران ها به شترسوارها رسیده اند؟

روحانی با بیان اینکه دشمنان ملت ایران تنها از ما یک چیز می خواهند و هرگز سخن شان موضوع هسته ای و برجام نیست، گفت: آنها می خواهند هر کاری در منطقه انجام می دهند، ما چشمانمان را بر روی آن ببندیم و می گویند، اگر به عراق و افغانستان ظلم کردیم و در سوریه و شمال آفریقا ناامنی ایجاد کردیم، شما نبینید و ساکت باشید.

رئیس جمهور ادامه داد: آنها می خواهند که اگر تکفیری ها را در منطقه مسلط کردند ما به دنبال حمایت از مظلومان نبوده و راه سال پیش خود را پیش بگیریم.

روحانی اظهار داشت: ملت ایران تابع مولود سحرگاه امروز مکه است و از تهدید قدرت ها و تکفیر و ظلم هراسی ندارد.

رئیس جمهور تأکید کرد: راه ما مشخص است؛ ما همسایگان را در منطقه برادر و امنیت منطقه را در راستای امنیت خود می دانیم و دست دوستی به سمت همه مسلمانان دراز می کنیم.

 روحانی اظهار داشت: خواست جمهوری اسلامی ایران اتحاد، وحدت، رحمت و حکمت است و دستیافتن به این ارزش ها، تنها زیر چتر پیامبر اسلام(ص) برای همگان دست یافتنی خواهد بود. /خبرگزاری دانشجو

این خبر روحانی: دست دوستی به سمت همه مسلمانان دراز می‌کنیم اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

۱۰ مقام از دولت خداحافظی کردند

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهوری با استعفای مسیح مهاجری از نمایندگی رئیس‌جمهور در دانشگاه مذاهب اسلامی، علی یونسی از سمت دستیاری رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌ها و اکبر ترکان از مشاورت رئیس‌جمهور در احیای بافت‌های فرسوده موافقت کرد.

الیاس حضرتی: اسحاق جهانگیری از دولت روحانی می‌رود

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری نیز با استعفای سیدرضا اکرمی از سمت مشاورت رئیس دفتر رئیس‌جمهور، علی جنتی از سمت مشاورت رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور، بهمن حسین‌پور از سمت معاونت تشریفات دفتر رئیس‌جمهور، محسن محبی از سمت ریاست مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست‌جمهوری، فریدون وردی‌نژاد از سمت مشاور رسانه‌ای رئیس دفتر رئیس‌جمهور و خلیل معظم‌زاده از سمت معاونت پشتیبانی و منابع انسانی نهاد ریاست جمهوری موافقت کرد.

شهیندخت مولاوردی دستیار رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی نیز که خود را پیش از این یک بار بازخرید کرده بود، در راستای اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان، با صدور نامه‌ای خطاب به رئیس جمهوری، کناره گیری خود از حضور در دولت را اعلام کرد.

بر اساس قانون منع بکارگیری بازنشستگان مصوب دوم مردادماه ۱۳۹۷ مجلس شورای اسلامی بکارگیری بازنشستگان دولتی در همه مناصب بجز جایگاه‌های روسای سه قوه، معاون اول رئیس جمهور و نواب رئیس مجلس و اعضای شورای نگهبان، وزرا و نمایندگان و معاونین رئیس جمهور ممنوع است. /ایسنا

این خبر ۱۰ مقام از دولت خداحافظی کردند اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

دفاع روحانی از «حق انتخاب» شبکه‌های اجتماعی

حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان با انتشار تصویری در اینستاگرام خود، از «حق انتخاب» مردم در شبکه‌های اجتماعی دفاع کرده است.

رئیس جمهور روز گذشته در نشست هم‌اندیشی مدیران دولت از اشتغال مردم در فضای مجازی گفته و خبر داده بود که این فضا نباید بر هم بخورد. او عنوان کرده بود که نمی‌توان بیکاری را هم به مشکلات اضافه کرد و برای هر کار، باید راه حل درستی ارائه کنیم.

روحانی اما امروز با رویکردی صریح‌تر، به موضوع پیام‌رسان‌ها پرداخته و در اینستاگرام خود می‌نویسد:

«رفع انحصار و کمک به تقویت پیام‌رسان‌های داخلی به معنای محدودسازی سایر شبکه‌های اجتماعی نیست. مردم حق انتخاب دارند و می‌توانند توأمان در شبکه‌های مختلف اجتماعی فعالیت داشته باشند.‌ دولت دوازدهم از فضای مجازی و امکان دسترسی و برقراری ارتباط مردم، حراست خواهد کرد.‌»

از ابتدای سال ۱۳۹۷ اخبار ضدونقیضی در رابطه با پایان کار تلگرام در ایران شنیده می‌شد که بیشتر آنها به انسداد این شبکه پرمخاطب تا پایان فروردین ماه اشاره داشتند. یکی از اعضای فراکسیون ولایی مجلس در روزهای گذشته از مسدودسازی تلگرام در اوایل اردیبهشت ماه خبر داده بود و سپس نسخه ۴.۸.۵ تلگرام از مارکت‌های اندرویدی ایرانی حذف شد.

اما اکنون با توجه به دفاع صریح و تمام قد روحانی از فعالیت کاربران در شبکه‌های اجتماعی و حق انتخاب آنها، باید دید چه سرنوشتی در انتظار این پیام‌رسان و سایر شبکه‌های اجتماعی که جامعه‌ای میلیونی از ایرانیان در آنها حضور دارند خواهد بود.

The post دفاع روحانی از «حق انتخاب» شبکه‌های اجتماعی appeared first on دیجیاتو.

فیلترینگ تلگرام پایان راه نیست!

زوم نیوز- مهتاب بهریان : تصمیم به بستن شبکه پیام رسان تلگرام در حالی بار دیگر بر سر زبان ها افتاده است که بیش از ۴۰ میلیون ایرانی، کاربر این پیام رسان هستند و در حال حاضر صبح ها کرکره کسب و کار خیلی ها در بازاری به نام تلگرام بالا می رود ، کسانی که به وعده حسن روحانی، رئیس جمهوری اعتماد کرده و برای این کسب و کار سرمایه گذاری کردند .به گزارش پایگاه خبری زوم نیوز ،اما در سال حمایت از کالای ایرانی، کسب و کار خیلی از این کاربرها از زنان خانه دار که با کانال های شخصی تولیدات خود را بفروش می رسانند تا سرمایه گذارهای بزرگتر به خطر افتاده است. افشین کلاهی، عضو کمیسیون کسب‌وکارهای نوین و دانش‌بنیان اتاق بازرگانی ایران چندی پیش به همشهری گفته بود که در ایران ۱۰ تا ۱۵ هزار کسب و کار تلگرامی وجود دارد.
از سویی تجربه ثابت کرده است که ایجاد محدودیت در اینترنت و فضای مجازی تاثیر چندانی در جهت دهی به افکار و اعمال عمومی نداشته است و هر روز با بروز پدیده ای دیگر در تکنولوژی مردم راهی جدید را برای ورود به دهکده جهانی به دست آورده اند، چنانکه گویی از اول رسانه ای به آن نام وجود نداشته و این فیلترینگ تاثیری بر حرکت روبه رشد مردم به سمت جهانی شدن نداشته است.

در حال حاضر از ۸۰ میلیون جمعیت ایرانی ۵۰ میلیون نفر به اینترنت دسترسی دارند و این امر تایید کننده نیاز مردم به ارتباط با دنیای بیرون از مرزهای کشور است ، حال اگر در این میان عده ای از این امکانات بر جهت نقض قوانین داخلی کشور اقدام کرده اند چاره اش فیلترینگ نیست چرا که نباید تر و خشک را باهم سوزاند و برای مقابله با قانون شکن ها باید راه های دیگری یافت .

و این در حالی است که فیلترینگ تلگرام به اقشاری که به دلیل نقض قوانین و تشویش و اختلال در نظم هدف این فیلترینگ هستند لطمه ای نمی زند چه آنکه این کاربرها بعد از فیلترینگ به سراغ فیلتر شکن و شبکه های پیام رسان جدید تر می روند و باز باید گفت که با پاک کردن صورت مسئله آیا مسئله حل می شود؟

استفاده از پیام رسان های داخلی پیشنهاد مسولین به جای تلگرام است ، اما تا زمانیکه این پیام رسان ها نتوانند همانند یک رسانه آزاد عمل کنند کسی از آنها استقبال نخواهد کرد چه آنکه هنوز بعد از سالها صداو سیمای ملی با هزینه بودجه های فروان و ساخت برنامه های کم محتوا و بی ارزش نتوانسته است اقبال عمومی را از شبکه های خارجی به شبکه های داخلی سوق دهد.
کاریکاتور: امیر میرایی

نماینده مجلس: روحانی در برابر فیلتر تلگرام ایستاده است

با تشدید زمزمه‌های فیلترینگ تلگرام در یک ماه اخیر «حسن روحانی» بار دیگر تاکید کرد که «قرار بر رفع انحصارهاست نه فیلترینگ تلگرام». حال برخی نمایندگان مجلس  نیز تاکید می‌کنند که دولت جلوی فیلترینگ تلگرام ایستاده است. از نظر حسن روحانی انحصارطلبی در وضعیت پیام‌رسان‌ها معنای درستی ندارد و باید به این مساله به شکل دیگری دیگری نگاه کرد:

«در این زمینه انحصار معنا ندارد و اگر قرار باشد پیام‌رسانی بیاید و همه فضا را منحصراً در اختیار بگیرد به نفع کشور ما نیست باید شبکه‌های داخلی و خارجی و پیام‌رسان‌های مختلف حضور داشته باشند و مردم استفاده کنند»

«محمدجواد آذری جهرمی» که گسترش شبکه‌های اجتماعی همچون «تلگرام» و «اینستاگرام» در کنار بهبود کسب‌وکارهای نوپا در فضای مجازی یکی از وعده‌های زمان انتخاب شدنش به عنوان وزیر ارتباطات بود، چندین بار درباره اینکه فیلتر کردن یک سرویس صرفا در اختیار وزارتخانه و دولت نیست صحبت کرده است. او به تازگی در اینستاگرام نوشته:

«انسداد سرویسهای بین المللی صرفا با هدف تشویق کاربران به استفاده از سرویس داخلی می‌تواند به ضدهدف تبدیل شود. شرکت‌های کسب و کار نوپا در کشور نیز بر همین موضوع تاکید دارند

دبیر شورای عالی فضای مجازی، «ابوالحسن فیروز آبادی» نیز روز گذشته در مصاحبه رادیویی خود گفت:

«شهروندان حق دارند از هر پیام‌رسانی استفاده کنند به شرط اینکه تابع قوانین کشور باشد. من هم از تلگرام و اینستاگرام استفاده می‌کنم و بنا به تعهدی که به پیام رسان‌های داخلی دارم از آنها نیز استفاده می‌کنم.»

سوالی که بعد از این صحبت‌ها برای همه کاربران که احتمالا کمی گیج‌ شده‌اند پیش می‌آید اینست که چرا این روزها موضوع فیلترینگ تلگرام به یکی از موضوعات مهم کشور تبدیل شده و نه وزارت ارتباطات صراحتا درباره آن نظری می‌دهد نه شورای‌عالی مجازی در عمل کاری انجام می‌دهد؟

«حسینعلی حاجی‌ دلیگانی» نماینده اصولگرای مردم شاهین‌شهر در مجلس، درباره علت این تناقض‌ها به روزنامه شهروند اینگونه توضیح می‌دهد:

«ماجرا از این قرار است که آقای رئیس‌جمهوری به خاطر مخالفت اکید با فیلترینگ تلگرام به دستگاه‌های ذیربط فشار می‌آورد تا جایی که حتی به وزیر ارتباطات خود دستور داده که خیلی در این حوزه ورود نکند! می‌دانم که شخص رئیس‌جمهوری سفت و سخت مقابل فیلترینگ تلگرام ایستاده است. شخص آقای روحانی به مسئولان ذیربط ازجمله وزارت ارتباطات تأکید کرده است که مواضع‌شان مخالفت با فیلتر کردن تلگرام باشد.»

به گفته این نماینده مجلس اگر چه تلگرام پیام‌رسان مورد تأییدی نیست اما در حال حاضر پیام‌رسان‌های داخلی هم توانایی مقابله با آن را ندارند؛ چرا که زیرساخت‌های لازم برای توسعه و گسترش آنها فراهم نیست.

The post نماینده مجلس: روحانی در برابر فیلتر تلگرام ایستاده است appeared first on دیجیاتو.

گرانی تورهای داخلی گردشگران ایرانی را به خارج از مرزها می کشاند

زوم نیوز – محمد پویا : در حالی که کشورمان برای تامین بودجه خود می تواند به راحتی از صنعت گردشگری بهره برده و با کارآفرینی ایجاد شده در این زمینه برای اقشار کم درآمد در مناطق گردشگری از راه جذب ترویست درآمد زایی کند ، کمترین توجهی به ارتقا این بخش نمی شود و در طول سالها شاهد عدم سرمایه گذاری های اصولی در این بخش بوده ایم.

این در حالی است که یکی از مهمترین صنایع درآمدزا درجهان امروز که اقتصادی بسیاری از کشورها بر محور درآمد آن استوار است ، صنعت گردشگری است .

اما با این وجود شاهد هستیم سودجویان در این بخش با افزایش نرخ های غیر اصولی در سفرها و تورهای داخلی ظرفیت های این حوزه را حتی از سوی گردشگران داخلی هم به باد داده اند چه آنکه ایرانیان نیز ترجیح داده هزینه کرده ارز بخرند و به جای سفر داخلی به خارج از کشور مسافرت کنند چرا که در حال حاضر قیمت سفرهای داخلی و خارجی یکسان شده و این در حالی است که خدمات ارائه شده در هتل ها و شهرهای گردشگری حتی به گرد پای کشورهای توریستی منطقه نیز نمی رسد .

اگر چه در سالهای اخیر تلاش شده با طراحی وتبلیغ شعار ” کیش بهشت خانواده ها ” و گردشگری حلال درجزیره کیش خانواده ها را به سمت این جزیره زیبا ترغیب کنند اما هزینه بالای سفر به این جزیره و خدمات نامناسب با قیمت ها از سوی هتل ها و موسسات تفریحی این مناطق توریستی پر ظرفیت را با کمبود گردشگر مواجه کرده است .

پیشتر ، حسن روحانی ، رئیس جمهوری در قالب شعار های انتخاباتیش از لزوم توجه به این بخش گفته بود و تاکید داشت که به اهمیت بخش گردشگری در رشد اقتصادی واقف است و می خواهد تعداد گردشگرانی که در هر سال از ایران بازدید می کنن را به ۱۰ میلیون نفر  برساند تا با این رویکرد بتواند ۴ میلیون موقعیت شغلی در ایران ایجاد کند.

با این حال در حال حاضر نه تنها موفق به جذب گردشگران خارجی نیستیم که حتی در صد بالایی از مسافران داخلی را به دلیل بالای هزینه های سفرهای داخلی از دست می دهیم. چرا که هزینه یک سفر داخلی با هواپیما و اقامت در یک هتل نه‌چندان باکیفیت، گاهی معادل یک سفر خارجی به کشورهای همجوار هزینه ‌برمی‌دارد.

این در حالی است که هزینه سفر به کشور گرجستان کمتر از یک ملیون تومان می‌شود هزینه ای که برای بلیت هوایی رفت و برگشت به شهرهای جنوبی باید پرداخت و اگر بخواهید از تورهای داخلی به مقصد های کیش یا شیراز و اصفهان با کیفیت هتل های معمول که به اصطلاح ۵ ستاره خوانده می شوند استفاده کنید باید به طور معمول دو‌میلیون تومان هزینه کنید.

در هر روی این سوال مطرح است که با توجه به گرانی سفر در ایران که این مسئله در نهایت موجب از دست دادن فرصت‌ها می شود ، مسولین چه راهکارهایی را برای رسیدن به وعده انتخاباتی حسن روحانی در پیش خواهند گرفت وعده ای که سالها از گفته شدن آن می گذرد و همچنان قدمی برای تحقق آن برداشته نشده است .