دفاع روحانی از «حق انتخاب» شبکه‌های اجتماعی

حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان با انتشار تصویری در اینستاگرام خود، از «حق انتخاب» مردم در شبکه‌های اجتماعی دفاع کرده است.

رئیس جمهور روز گذشته در نشست هم‌اندیشی مدیران دولت از اشتغال مردم در فضای مجازی گفته و خبر داده بود که این فضا نباید بر هم بخورد. او عنوان کرده بود که نمی‌توان بیکاری را هم به مشکلات اضافه کرد و برای هر کار، باید راه حل درستی ارائه کنیم.

روحانی اما امروز با رویکردی صریح‌تر، به موضوع پیام‌رسان‌ها پرداخته و در اینستاگرام خود می‌نویسد:

«رفع انحصار و کمک به تقویت پیام‌رسان‌های داخلی به معنای محدودسازی سایر شبکه‌های اجتماعی نیست. مردم حق انتخاب دارند و می‌توانند توأمان در شبکه‌های مختلف اجتماعی فعالیت داشته باشند.‌ دولت دوازدهم از فضای مجازی و امکان دسترسی و برقراری ارتباط مردم، حراست خواهد کرد.‌»

از ابتدای سال ۱۳۹۷ اخبار ضدونقیضی در رابطه با پایان کار تلگرام در ایران شنیده می‌شد که بیشتر آنها به انسداد این شبکه پرمخاطب تا پایان فروردین ماه اشاره داشتند. یکی از اعضای فراکسیون ولایی مجلس در روزهای گذشته از مسدودسازی تلگرام در اوایل اردیبهشت ماه خبر داده بود و سپس نسخه ۴.۸.۵ تلگرام از مارکت‌های اندرویدی ایرانی حذف شد.

اما اکنون با توجه به دفاع صریح و تمام قد روحانی از فعالیت کاربران در شبکه‌های اجتماعی و حق انتخاب آنها، باید دید چه سرنوشتی در انتظار این پیام‌رسان و سایر شبکه‌های اجتماعی که جامعه‌ای میلیونی از ایرانیان در آنها حضور دارند خواهد بود.

The post دفاع روحانی از «حق انتخاب» شبکه‌های اجتماعی appeared first on دیجیاتو.

فیلترینگ تلگرام پایان راه نیست!

زوم نیوز- مهتاب بهریان : تصمیم به بستن شبکه پیام رسان تلگرام در حالی بار دیگر بر سر زبان ها افتاده است که بیش از ۴۰ میلیون ایرانی، کاربر این پیام رسان هستند و در حال حاضر صبح ها کرکره کسب و کار خیلی ها در بازاری به نام تلگرام بالا می رود ، کسانی که به وعده حسن روحانی، رئیس جمهوری اعتماد کرده و برای این کسب و کار سرمایه گذاری کردند .به گزارش پایگاه خبری زوم نیوز ،اما در سال حمایت از کالای ایرانی، کسب و کار خیلی از این کاربرها از زنان خانه دار که با کانال های شخصی تولیدات خود را بفروش می رسانند تا سرمایه گذارهای بزرگتر به خطر افتاده است. افشین کلاهی، عضو کمیسیون کسب‌وکارهای نوین و دانش‌بنیان اتاق بازرگانی ایران چندی پیش به همشهری گفته بود که در ایران ۱۰ تا ۱۵ هزار کسب و کار تلگرامی وجود دارد.
از سویی تجربه ثابت کرده است که ایجاد محدودیت در اینترنت و فضای مجازی تاثیر چندانی در جهت دهی به افکار و اعمال عمومی نداشته است و هر روز با بروز پدیده ای دیگر در تکنولوژی مردم راهی جدید را برای ورود به دهکده جهانی به دست آورده اند، چنانکه گویی از اول رسانه ای به آن نام وجود نداشته و این فیلترینگ تاثیری بر حرکت روبه رشد مردم به سمت جهانی شدن نداشته است.

در حال حاضر از ۸۰ میلیون جمعیت ایرانی ۵۰ میلیون نفر به اینترنت دسترسی دارند و این امر تایید کننده نیاز مردم به ارتباط با دنیای بیرون از مرزهای کشور است ، حال اگر در این میان عده ای از این امکانات بر جهت نقض قوانین داخلی کشور اقدام کرده اند چاره اش فیلترینگ نیست چرا که نباید تر و خشک را باهم سوزاند و برای مقابله با قانون شکن ها باید راه های دیگری یافت .

و این در حالی است که فیلترینگ تلگرام به اقشاری که به دلیل نقض قوانین و تشویش و اختلال در نظم هدف این فیلترینگ هستند لطمه ای نمی زند چه آنکه این کاربرها بعد از فیلترینگ به سراغ فیلتر شکن و شبکه های پیام رسان جدید تر می روند و باز باید گفت که با پاک کردن صورت مسئله آیا مسئله حل می شود؟

استفاده از پیام رسان های داخلی پیشنهاد مسولین به جای تلگرام است ، اما تا زمانیکه این پیام رسان ها نتوانند همانند یک رسانه آزاد عمل کنند کسی از آنها استقبال نخواهد کرد چه آنکه هنوز بعد از سالها صداو سیمای ملی با هزینه بودجه های فروان و ساخت برنامه های کم محتوا و بی ارزش نتوانسته است اقبال عمومی را از شبکه های خارجی به شبکه های داخلی سوق دهد.
کاریکاتور: امیر میرایی

نماینده مجلس: روحانی در برابر فیلتر تلگرام ایستاده است

با تشدید زمزمه‌های فیلترینگ تلگرام در یک ماه اخیر «حسن روحانی» بار دیگر تاکید کرد که «قرار بر رفع انحصارهاست نه فیلترینگ تلگرام». حال برخی نمایندگان مجلس  نیز تاکید می‌کنند که دولت جلوی فیلترینگ تلگرام ایستاده است. از نظر حسن روحانی انحصارطلبی در وضعیت پیام‌رسان‌ها معنای درستی ندارد و باید به این مساله به شکل دیگری دیگری نگاه کرد:

«در این زمینه انحصار معنا ندارد و اگر قرار باشد پیام‌رسانی بیاید و همه فضا را منحصراً در اختیار بگیرد به نفع کشور ما نیست باید شبکه‌های داخلی و خارجی و پیام‌رسان‌های مختلف حضور داشته باشند و مردم استفاده کنند»

«محمدجواد آذری جهرمی» که گسترش شبکه‌های اجتماعی همچون «تلگرام» و «اینستاگرام» در کنار بهبود کسب‌وکارهای نوپا در فضای مجازی یکی از وعده‌های زمان انتخاب شدنش به عنوان وزیر ارتباطات بود، چندین بار درباره اینکه فیلتر کردن یک سرویس صرفا در اختیار وزارتخانه و دولت نیست صحبت کرده است. او به تازگی در اینستاگرام نوشته:

«انسداد سرویسهای بین المللی صرفا با هدف تشویق کاربران به استفاده از سرویس داخلی می‌تواند به ضدهدف تبدیل شود. شرکت‌های کسب و کار نوپا در کشور نیز بر همین موضوع تاکید دارند

دبیر شورای عالی فضای مجازی، «ابوالحسن فیروز آبادی» نیز روز گذشته در مصاحبه رادیویی خود گفت:

«شهروندان حق دارند از هر پیام‌رسانی استفاده کنند به شرط اینکه تابع قوانین کشور باشد. من هم از تلگرام و اینستاگرام استفاده می‌کنم و بنا به تعهدی که به پیام رسان‌های داخلی دارم از آنها نیز استفاده می‌کنم.»

سوالی که بعد از این صحبت‌ها برای همه کاربران که احتمالا کمی گیج‌ شده‌اند پیش می‌آید اینست که چرا این روزها موضوع فیلترینگ تلگرام به یکی از موضوعات مهم کشور تبدیل شده و نه وزارت ارتباطات صراحتا درباره آن نظری می‌دهد نه شورای‌عالی مجازی در عمل کاری انجام می‌دهد؟

«حسینعلی حاجی‌ دلیگانی» نماینده اصولگرای مردم شاهین‌شهر در مجلس، درباره علت این تناقض‌ها به روزنامه شهروند اینگونه توضیح می‌دهد:

«ماجرا از این قرار است که آقای رئیس‌جمهوری به خاطر مخالفت اکید با فیلترینگ تلگرام به دستگاه‌های ذیربط فشار می‌آورد تا جایی که حتی به وزیر ارتباطات خود دستور داده که خیلی در این حوزه ورود نکند! می‌دانم که شخص رئیس‌جمهوری سفت و سخت مقابل فیلترینگ تلگرام ایستاده است. شخص آقای روحانی به مسئولان ذیربط ازجمله وزارت ارتباطات تأکید کرده است که مواضع‌شان مخالفت با فیلتر کردن تلگرام باشد.»

به گفته این نماینده مجلس اگر چه تلگرام پیام‌رسان مورد تأییدی نیست اما در حال حاضر پیام‌رسان‌های داخلی هم توانایی مقابله با آن را ندارند؛ چرا که زیرساخت‌های لازم برای توسعه و گسترش آنها فراهم نیست.

The post نماینده مجلس: روحانی در برابر فیلتر تلگرام ایستاده است appeared first on دیجیاتو.

گرانی تورهای داخلی گردشگران ایرانی را به خارج از مرزها می کشاند

زوم نیوز – محمد پویا : در حالی که کشورمان برای تامین بودجه خود می تواند به راحتی از صنعت گردشگری بهره برده و با کارآفرینی ایجاد شده در این زمینه برای اقشار کم درآمد در مناطق گردشگری از راه جذب ترویست درآمد زایی کند ، کمترین توجهی به ارتقا این بخش نمی شود و در طول سالها شاهد عدم سرمایه گذاری های اصولی در این بخش بوده ایم.

این در حالی است که یکی از مهمترین صنایع درآمدزا درجهان امروز که اقتصادی بسیاری از کشورها بر محور درآمد آن استوار است ، صنعت گردشگری است .

اما با این وجود شاهد هستیم سودجویان در این بخش با افزایش نرخ های غیر اصولی در سفرها و تورهای داخلی ظرفیت های این حوزه را حتی از سوی گردشگران داخلی هم به باد داده اند چه آنکه ایرانیان نیز ترجیح داده هزینه کرده ارز بخرند و به جای سفر داخلی به خارج از کشور مسافرت کنند چرا که در حال حاضر قیمت سفرهای داخلی و خارجی یکسان شده و این در حالی است که خدمات ارائه شده در هتل ها و شهرهای گردشگری حتی به گرد پای کشورهای توریستی منطقه نیز نمی رسد .

اگر چه در سالهای اخیر تلاش شده با طراحی وتبلیغ شعار ” کیش بهشت خانواده ها ” و گردشگری حلال درجزیره کیش خانواده ها را به سمت این جزیره زیبا ترغیب کنند اما هزینه بالای سفر به این جزیره و خدمات نامناسب با قیمت ها از سوی هتل ها و موسسات تفریحی این مناطق توریستی پر ظرفیت را با کمبود گردشگر مواجه کرده است .

پیشتر ، حسن روحانی ، رئیس جمهوری در قالب شعار های انتخاباتیش از لزوم توجه به این بخش گفته بود و تاکید داشت که به اهمیت بخش گردشگری در رشد اقتصادی واقف است و می خواهد تعداد گردشگرانی که در هر سال از ایران بازدید می کنن را به ۱۰ میلیون نفر  برساند تا با این رویکرد بتواند ۴ میلیون موقعیت شغلی در ایران ایجاد کند.

با این حال در حال حاضر نه تنها موفق به جذب گردشگران خارجی نیستیم که حتی در صد بالایی از مسافران داخلی را به دلیل بالای هزینه های سفرهای داخلی از دست می دهیم. چرا که هزینه یک سفر داخلی با هواپیما و اقامت در یک هتل نه‌چندان باکیفیت، گاهی معادل یک سفر خارجی به کشورهای همجوار هزینه ‌برمی‌دارد.

این در حالی است که هزینه سفر به کشور گرجستان کمتر از یک ملیون تومان می‌شود هزینه ای که برای بلیت هوایی رفت و برگشت به شهرهای جنوبی باید پرداخت و اگر بخواهید از تورهای داخلی به مقصد های کیش یا شیراز و اصفهان با کیفیت هتل های معمول که به اصطلاح ۵ ستاره خوانده می شوند استفاده کنید باید به طور معمول دو‌میلیون تومان هزینه کنید.

در هر روی این سوال مطرح است که با توجه به گرانی سفر در ایران که این مسئله در نهایت موجب از دست دادن فرصت‌ها می شود ، مسولین چه راهکارهایی را برای رسیدن به وعده انتخاباتی حسن روحانی در پیش خواهند گرفت وعده ای که سالها از گفته شدن آن می گذرد و همچنان قدمی برای تحقق آن برداشته نشده است .