۷ استعفا در کمتر از ۶ سال

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، حسن روحانی هفتمین رئیس جمهوری اسلامی ایران و رئیس دولت‌های یازدهم و دوازدهم است. در طول تاریخ چهل ساله جمهوری اسلامی کابینه‌های متفاوت و گاهاً متنوعی از سوی رؤسای دولت‌ها روی کار آمده‌اند. از کابینه محمدعلی رجایی به ریاست جمهوری ابوالحسن بنی‌صدر که اختلاف سلیقه زیادی بین آن دو وجود داشت تا کابینه حسن روحانی که گفته شده تمامی جناح‌های سیاسی در آن حضور دارند. اما تفاوت دولت روحانی با دیگر دولت‌ها تعداد بالای استعفای وزرا در کابینه اوست که آخرینشان محمدجواد ظریف بود.

پس از دولت موقت مهندس بازرگان و استعفای او، دولت شورای انقلاب بر سر کار آمد و با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۵۸ ابوالحسن بنی‌صدر به عنوان اولین رئیس جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد. طبق قانون اساسی ابتدای انقلاب، قدرت اجرایی دولت در دستان نخست‌وزیر بود و رئیس‌جمهور بیشتر نقشی تشریفاتی داشت. بنی‌صدر که از همان ابتدا بنای ناسازگاری گذاشته بود سرانجام مجبور شد به نخست‌وزیری محمدعلی رجایی رضایت دهد. دولت اول، آبان ۵۸ تا مرداد ۶۰ بر سر کار بود. ابراهیم احدی وزیر دادگستری تنها وزیر در دولت محمدعلی رجایی بود که به علت محدود بودن اختیاراتش، در سال ۶۰ از وزارت استعفا داد. ریاست جمهوری بنی‌صدر دوام چندانی نیاورد و با عزل او در خرداد ۱۳۶۰، رجایی به ریاست جمهوری رسید.

دولت دوم به ریاست جمهوری رجایی و نخست‌وزیری باهنر تنها یک ماه بر سر کار بود (از مرداد ۶۰ تا شهریور ۶۰) و در این مدت کوتاه، فرصت استعفای وزیری فراهم نشد. با شهادت رجایی و باهنر سومین انتخابات ریاست جمهوری برگزار و آیت‌الله سید علی خامنه‌ای رئیس‌جمهور شد و میرحسین موسوی به نخست‌وزیری رسید. در دولت سوم که از مهر ۶۰ تا مهر ۶۴ بر سر کار بود چهار وزیر از سمت خود کناره‌گیری کردند. عبدالمجید معادی‌خواه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دلیل برخی اتفاق‌ها و با توصیه امام (ره) در ۴ مرداد ۶۱ از سمت خود کناره‌گیری کرد. در این دولت هفت وزیر به خاطر اختلاف سلیقه شدید با نخست‌وزیر قصد کناره‌گیری از کابینه را داشتند اما به خاطر شرایط کشور و جنگ تحمیلی در ۱۱ مرداد ۶۲ تنها حبیب‌الله عسگراولادی وزیر بازرگانی و احمد توکلی وزیر کار نامه استعفای خود را نوشتند و از دولت کنار رفتند.

دولت چهارم جمهوری اسلامی هم با همان ترکیب ریاست جمهوری آیت‌الله خامنه‌ای و نخست‌وزیری موسوی از مهر ۶۴ تا ۲۶ مرداد ۶۸ تشکیل شد و تنها تلفاتش بهزاد نبوی وزیر صنایع سنگین بود که البته در ۲۹ مرداد ۶۸ استیضاح و از سمتش کنار گذاشته شد. بنا بر این در هشت سال دولت موسوی سه استعفا و یک استیضاح صورت گرفت و چهار وزیر از سمت خود کنار رفتند.

با تغییرات در قانون اساسی در سال ۱۳۶۸، مقام نخست‌وزیری حذف شد و ریاست دولت به رئیس‌جمهور رسید. با انتخاب اکبر هاشمی‌رفسنجانی به عنوان چهارمین رئیس‌جمهور، پنجمین دولت جمهوری اسلامی از ۲۶ مرداد ۶۸ تا ۱۲ مرداد ۷۲ تشکیل شد. در این دولت سید محمد خاتمی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ۳ خرداد ۷۱ از سمتش استعفا داد و در سال ۶۹ هم ایرج فاضل وزیر بهداشت با استیضاح در مجلس از این سمت کنار رفت.

دولت ششم هم با ریاست هاشمی‌رفسنجانی از ۱۲ مرداد ۷۲ تا ۱۲ مرداد ۷۶ بر سر کار بود که این دولت هیچ برکناری، استعفا یا استیضاحی نداشت و بنا بر این در طول هشت سال ریاست جمهوری هاشمی تنها دو وزیر یکی با استعفا و یکی با استیضاح از سمت خود کنار رفتند.

با انتخابات دوم خرداد ۷۶ دولت هفتم جمهوری اسلامی با ریاست جمهوری سید محمد خاتمی از ۱۲ مرداد ۷۶ تا ۱۲ مرداد ۸۰ تشکیل شد. در دولت اول خاتمی محمدرضا عارف وزیر پست در سال ۷۹ از این وزارتخانه به سازمان برنامه و بودجه منتقل شد و محمد سعیدی‌کیا وزیر جهاد سازندگی در سال ۷۹ با ادغام این وزارتخانه با وزارت کشاورزی جای خود را به محمود حجتی داد. عبدالله نوری وزیر کشور هم در ۳۱ خرداد ۷۷ استیضاح شد تا این دولت استعفایی نداشته باشد.

دولت دوم خاتمی هم که ۱۲ مرداد ۸۰ تا ۱۲ مرداد ۸۴ بر سر کار بود استعفایی نداشت و تنها طهماسب مظاهری وزیر اقتصاد در سال ۸۳ از سوی رئیس‌جمهور برکنار شد و احمد خرم وزیر راه و ترابری هم با استیضاح در ۱۲ مهر ۸۳ از سمتش کنار رفت تا خاتمی در هشت سال ریاست جمهوری خود استعفای هیچیک از وزرایش را تجربه نکند. در دو دولت او دو جابجایی، دو استیضاح و یک برکناری در میان وزرا صورت گرفت.

نهمین دولت جمهوری اسلامی با ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد به عنوان ششمین رئیس‌جمهور از ۱۲ مرداد ۸۴ تا ۱۲ مرداد ۸۸ تشکیل شد. احمدی‌نژاد مثل بیشتر کارهایش در تعامل با وزرایش هم رفتارهای عجیب و غریب داشت و رکورد جابجایی در کابینه را به خود اختصاص داد. در دولت اول احمدی‌نژاد اولین قربانی پرویز کاظمی وزیر رفاه بود که در مهر ۸۵ از سوی رئیس‌جمهور برکنار شد. بعد از او نوبت به محمد ناظمی‌اردکانی وزیر تعاون رسید که در ۶ آبان ۸۵ برکنار شود. جمال کریمی‌راد وزیر دادگستری هم بر اثر تصادف در جاده سلفچگان در ۷ دی ۸۵ از دنیا رفت تا در کمتر از ۱۷ ماه سه وزیر از کابینه احمدی‌نژاد خارج شوند.

اما داستان دولت عجیب احمدی‌نژاد به همین جا ختم نشد و در ۹ آبان ۸۶ ابتدا علیرضا طهماسبی وزیر صنایع از سمت خود کناره‌گیری کرد و سپس محمود فرشیدی وزیر آموزش و پرورش در ۱۰ آذر ۸۶ با استعفای خود، برکناری‌اش را از سوی رئیس‌جمهور محترمانه‌تر کرد. در ۲۱ مرداد ۸۶ هم کاظم وزیری‌هامانه وزیر نفت توسط رئیس‌جمهور برکنار شد تا سال ۸۶ هم با سه تلفات در دولت احمدی‌نژاد سپری شود.

در سال ۸۷ وضعیت بدتر شد. در اردیبهشت ۸۷ داوود دانش‌جعفری وزیر اقتصاد از سمتش برکنار شد که البته مثل فرشیدی برای آنکه محترمانه باشد این برکناری با عنوان استعفا مطرح شد. مصطفی پورمحمدی وزیر کشور هم در همین ماه از سوی رئیس‌جمهور از سمتش کنار گذاشته شد. در تیر ۸۷ محمد رحمتی وزیر راه دیگر وزیری بود که از سوی احمدی‌نژاد کنار گذاشته شد و در ۱۴ آبان ۸۷ هم علی کردان وزیر کشور با استیضاح در مجلس از وزارت کنار رفت.

داستان برکناری‌های وزرا در دولت احمدی‌نژاد در سال آخر دولتش هم ادامه یافت و با بالا گرفتن اختلافات بر سر حضور جریان انحرافی در اطراف رئیس‌جمهور، غلامحسین محسنی‌اژه‌ای وزیر اطلاعات در ۳ مرداد ۸۸ از سوی احمدی‌نژاد برکنار شد. در ۴ مرداد ۸۸ خبر برکناری محمدحسین صفارهرندی از وزارت ارشاد و انتخاب محمدعلی خواجه‌پیری به سرپرستی این وزارتخانه در رسانه‌ها منتشر شد، ولی چند ساعت بعد با توجه به اینکه در صورت برکناری صفارهرندی دولت احمدی‌نژاد به خاطر برکناری‌های پیاپی و حضور سرپرست در رأس وزارتخانه‌ها از رسمیت می‌افتاد، خبر این برکناری تکذیب شد اما صفار در واقع برکنار شده بود.

داستان دولت اول احمدی‌نژاد در دولت دومش هم ادامه پیدا کرد و او که از ۱۲ مرداد ۸۸ تا ۱۲ مرداد ۹۲ ریاست دولت دهم جمهوری اسلامی را بر عهده داشت در کابینه دوم خود هم دست به اقدامات عجیب زد که شاید عجیب‌ترینش برکناری منوچهر متکی وزیر امور خارجه در ۲۲ آذر ۸۹ بود، آن هم زمانی که در سفر به آفریقا و یک مأموریت خارجی حضور داشت! در ۱۲ بهمن ۸۹ هم حمید بهبهانی وزیر راه و ترابری از سوی مجلس استیضاح و از سمتش برکنار شد. در ۲۸ فروردین ۹۰ حیدر مصلحی وزیر اطلاعات به دلیل اختلافات شدید با احمدی‌نژاد از سمتش برکنار شد اما با مداخله رهبر انقلاب به وزارت بازگشت؛ اتفاقی که منجر به قهر ۱۱ روزه احمدی‌نژاد و خانه‌نشینی او شد.

در مرداد ۹۰ سید مسعود میرکاظمی وزیر نفت به خاطر طرح ادغام این وزراتخانه با وزارت نیرو از سمتش کناره‌گیری کرد. هرچند این ادغام صورت نگرفت اما میرکاظمی دیگر به سمت خود باز نگشت. در ۱۱ آذر ۹۱ هم رضا تقی‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات توسط احمدی‌نژاد برکنار شد. اتفاقی که در ۷ دی ۹۱ برای مرضیه وحید دستجردی وزیر بهداشت افتاد. آخرین تلفات دولت احمدی‌نژاد هم عبدالرضا شیخ‌الاسلامی وزیر کار و امور اجتماعی بود که در ۱۵ بهمن ۹۱ استیضاح و برکنار شد.

با وجود این اتفاقات، احمدی‌نژاد در هشت سال ریاستش بر کابینه، ۱۳ نفر از وزرایش را از دولتش اخراج کرد، دو نفر از آنها استعفا دادند، سه نفر استیضاح شدند و یک نفر از دنیا رفت تا دولت هشت ساله محمود احمدی‌نژاد در مجموع ۱۹ جابجایی در سطح وزرا داشته باشد و عجیب‌ترین و پر رفت و آمد ترین دولت جمهوری اسلامی لقب بگیرد.

اما هفتمین رئیس جمهوری اسلامی ایران حسن روحانی است که ریاست دولت یازدهم را از ۱۲ مرداد ۹۲ تا ۱۲ مرداد ۹۶ بر عهده داشته است. در دولت اول روحانی ابتدا رضا فرجی‌دانا وزیر علوم و تحقیقات در ۲۹ مرداد ۹۳ استیضاح شد و کنار رفت. پس از آن در فصل تغییرات کابینه در ۲۷ مهر ۹۵ سه وزیر دولت روحانی برای آنچه تلاش برای تقویت کابینه خوانده شد از سمت خود کناره‌گیری کردند؛ علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش و محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان.

دولت دوم حسن روحانی به عنوان دولت دوازدهم جمهوری اسلامی ایران هم از ۱۲ مرداد ۹۶ تاکنون شکل گرفته که در این ۱۹ ماه ترکیبی از استیضاح و استعفا را در خود داشته است. در ۱۷ مرداد ۹۷ علی ربیعی وزیر کار به عنوان اولین قربانی این دولت استیضاح شد و کنار رفت. مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی هم در ۴ شهریور ۹۷ به همین سرنوشت دچار شد. گویا روزهای پایانی مهر روزهای کناره‌گیری از دولت روحانی است چرا که این بار در ۲۸ مهر ۹۷ عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت در این روز از سمت خود استعفا دادند و کنار رفتند. سید حسن قاضی‌زاده‌هاشمی وزیر بهداشت هم در ۱۳ دی ۹۷ از وزارت کناره‌گیری کرد تا دولت روحانی تا همین جای کار رکورد کناره‌گیری وزرا را به نام خود ثبت کند و حتی تعداد استعفای وزرای دولت او از دو دولت احمدی‌نژاد هم که رکورد بیشترین جابجایی را داشت (که البته بیشتر آنها برکناری بودند نه استعفا)، بیشتر شود. با این وجود این پایان ماجرا نبود و استعفای محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در ۶ اسفند ۹۷ به عنوان هفتمین استعفا در دو دولت روحانی مطرح شد هر چند رئیس‌جمهور بر خلاف استعفاهای قبل با این کناره‌گیری موافقت نکرد.

با استعفای ظریف دولت روحانی در کمتر از شش سال هفت استعفا و سه استیضاح داشته است که هر چند هنوز با رکورد تاریخی احمدی‌نژاد فاصله دارد اما این تعداد جابجایی در میان وزرای کابینه در دو دولت روحانی آن هم در کمتر از شش سال این نگرانی را به وجود آورده که در دو سال و نیم باقی مانده از این دولت، اگر این موج استعفاها ادامه پیدا کند با توجه به وضعیت کشور و فشار همه‌جانبه‌ای که وجود دارد آیا روحانی می‌تواند به سلامت دو دوره ریاست جمهوری خود را به پایان برساند یا اتفاقات دیگری در دولت رقم خواهد خورد. /ایسنا

اولین پیام ظریف بعد از مخالفت رییس‌جمهور با استعفایش

این خبر ۷ استعفا در کمتر از ۶ سال اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

پیام تسلیت روحانی درپی درگذشت محمدنبی حبیبی

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، حسن روحانی رئیس‌ جمهور در پیامی با تسلیت درگذشت مرحوم محمدنبی حبیبی، فعال متعهد عرصه تحزب، سیاست و خدمت، از درگاه خداوند متعال برای ایشان رحمت واسعه و برای عموم بازماندگان صبر و شکیبایی مسألت کرد.

در این پیام آمده است: درگذشت فعال متعهد عرصه تحزب و سیاست و خدمت مرحوم حاج محمدنبی حبیبی موجب تألم و تأثر خاطر شد.

این چهره انقلابی ضمن همراهی در مبارزه با رژیم ستم‌شاهی، پس از پیروزی انقلاب نیز در سمت‌های گوناگون اجرایی و امور خیریه، خدمات صادقانه‌ای ارایه کرد.

اینجانب مصیبت وارده را به خانواده محترم، نزدیکان و همراهان آن مرحوم در حزب مؤتلفه اسلامی تسلیت می‌گویم و از درگاه خداوند متعال برای ایشان رحمت واسعه و برای عموم بازماندگان صبر و شکیبایی مسألت دارم. /خبرآنلاین

جهانگیری حرم حضرت رقیه (س) را زیارت کرد

این خبر پیام تسلیت روحانی درپی درگذشت محمدنبی حبیبی اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

یکی از لوایح FATF به رییس جمهور ابلاغ شد

متن نامه رییس مجلس شورای اسلامی به رییس جمهور برای اجرای قانون اصلاح قانون مبارزه با پولشویی به شرح زیر است:

حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر حسن روحانی

رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران

عطف به نامه شماره ۱۰۴۰۴۳/ ۵۴۷۱۶ مورخ ۲۲/۸/۱۳۹۶ در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم(۱۲۳) قانون اساسی جمهوری ‌اسلامی ایران قانون  اصلاح قانون مبارزه با پولشویی مصوب جلسه علنی روز سه‌شنبه مورخ ۳ /۷/ ۱۳۹۷ مجلس که با عنوان لایحه به مجلس شورای اسلامی تقدیم و مطابق اصل یکصد و دوازدهم (۱۱۲) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران از سوی مجمع محترم تشخیص مصلحت نظام موافق با مصلحت نظام تشخیص داده شده است، به پیوست ابلاغ می‌شود.

علی لاریجانی

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، این لایحه در تاریخ ۲۲ آبان سال ۹۶ توسط روحانی رئیس جمهور به مجلس شورای اسلامی ارسال گردید و در تاریخ  ۱۹ آذر ۹۶ در مجلس شورای اسلامی اعلام وصول گردید. سپس به کمیسیون قضایی و حقوقی جهت بررسی ارجاع گردید. این کمیسیون در تاریخ ۹ اردیبهشت ۹۷ گزارش خود را به صحن علنی مجلس ارائه نمود. پس از بررسی و تصویب در صحن علنی مجلس در تاریخ دوم خرداد سال جاری ، جهت انطباق با قانون اساسی و موازین شرعی به شورای نگهبان ارسال شد. پس از بررسی و ارسال نظرات شورای نگهبان و همچنین مجمع تشخیص مصلحت نظام (مطابق اصل ۱۱۰ قانون اساسی) و اصرار مجلس بر نظرات خود این لایحه در تاریخ ۱۹ مهر ماه ۹۷ بر اساس اصل ۱۱۲ قانون اساسی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد. مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز طی جلساتی این موضوع را بررسی و در نهایت در جلسه روز شنبه ۱۵ دی ماه نظرات خود را در چهار ماده و یک تبصره به مجلس شورای اسلامی اعلام نمود.

چرا آمریکا نمی‌خواهد ایران به FATF بپیوندد ؟

لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی یکی از لوایح چهارگانه مورد تاکید گروه اقدام ویژه مالی (FATF) است که رییس مجلس شورای اسلامی برای اجرا توسط رییس جمهور آن را ابلاغ کرد. این لایحه به دلیل اختلاف نظر بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان در مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین تکلیف شد.

سه لایحه دیگر شامل لایحه اصلاح قانون مبارزه با تروریسم، لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) و لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) است که لایحه اصلاح قانون مبارزه با تروریسم در حال اجراست و تعیین تکلیف شده و دو لایحه باقی‌مانده قرار است در جلسه شنبه آینده مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد بررسی قرار گرفته و تکلیف‌اش مشخص شود، چون درباره این دو لایحه بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان اختلاف نظر وجود دارد. /ایسنا

این خبر یکی از لوایح FATF به رییس جمهور ابلاغ شد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

واکنش دفتر رئیس‌جمهور به انتقاد‌های آیت‌الله مکارم‌شیرازی از سخنان روحانی

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، در پی برخی مطالب منتشر شده در خصوص اظهارات ریاست جمهوری در دیدار با مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، روابط عمومی دفتر رئیس جمهور اطلاعیه ای صادر کرد.

در این اطلاعیه آمده است: سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در دیدار روز دوشنبه اول بهمن ۱۳۹۷ با معاونان و مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، به صورت زنده از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شده و متن کامل و فیلم آن نیز در پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری در دسترس عموم قرار دارد.

روابط عمومی دفتر رئیس جمهور ضمن احترام به آراء و نظراتی که بر آمده از تعهد نسبت به حفظ و حراست از ارزشهای دینی و احکام شرعی است، افزود: انتظار میرود هرگونه روایت یا قضاوت در مورد این سخنان با مراجعه به متن سخنرانی صورت پذیرد و افراد تحت تاثیر روایت های غیر مستقیم یا تحریف و تقطیع شده ای که گاه با انگیزه ای سیاسی و تخریبی از سوی برخی جریانها صورت می گیرد، واقع نشوند.

این اطلاعیه می افزاید: رئیس جمهور در سخنرانی مذکور، در مورد حجاب تصریح کرد که “ما در مسئله حجاب اول از زن شروع می‌کنیم در حالیکه قرآن اول از مرد شروع می‌کند؛ و قل للمومنین یغضوا من ابصارهم، از چشم شروع می‌کند. به مردها خطاب می‌کند که چشم تان را به نامحرم ندوزید… پس اساس حجاب برای امنیت است. خداوند می‌گوید این حجاب را برای شما (زنان) مقرر کردیم تا آزار نبینید؛ فلا یوذین؛ حجاب داشته باشید تا همه بفهمند که زنی با عفت و دنبال زندگی خودتان هستید.”

بنابر این ضرورت شرعی حجاب در سخنان ایشان مورد انکار قرار نگرفته است.

روحانی: اولین سانتریفیوژ به دستور هاشمی وارد ایران شد

در بخش دیگری از این اطلاعیه آمده است: رئیس جمهور همچنین در سخنان خود در مورد فضای مجازی اظهار داشت که “ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم؛ نه درست است و نه قانونی و شرعی. با خواست مردم که نمی‌توانیم مبارزه کنیم… دین بدون انتخاب امکان پذیر نیست. با تحمیل که دین درست نمی‌شود. لااکراه فی الدین. اساس دین باید با فهم، درک، پذیرش و قبول باشد.

بقیه مسائل هم این گونه است. طرف اگر تفهیم بشود و ارزش کار را بداند، خودش دنبال می‌کند و نیاز نیست ما به مردم فشار بیاوریم.”

روابط عمومی دفتر رئیس‌جمهور در بخش دیگری از اطلاعیه خود افزوده است: دکتر روحانی ضمن تاکید بر ضرورت مراعات حریم خصوصی افراد و استفاده بهینه از فضای مجازی تاکید کرد که ما باید با فرهنگ سازی سواد رسانه ای نوجوانان و جوانان را بالا ببریم و تجربه ثابت کرد که بعضی از اقدامات مانند برخی فیلترینگ ها که در سال های اخیر کرده ایم، ناموفق بوده است.

در این اطلاعیه با اشاره به توطئه ای چند لایه دشمنان برای ایجاد شکاف و اختلاف میان مسوولان و مردم و ایجاد بی اعتمادی عمومی به ویژه در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی؛ به بصیرت انقلابی، انسجام و یکپارچگی ملی و همبستگی شخصیت های سیاسی و رسانه ها و نخبگان مورد اعتماد جامعه به عنوان ضرورتی مهم برای خنثی سازی و شکست توطئه ای بدخواهان نظام اسلامی تاکید شده است. /تسنیم

این خبر واکنش دفتر رئیس‌جمهور به انتقاد‌های آیت‌الله مکارم‌شیرازی از سخنان روحانی اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

روحانی: چه اشکالی دارد بنزین را دو نرخی کنیم؟

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در دیدار با مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه گزارش‌های این وزارتخانه امیدوارکننده بود، اظهار کرد: از اواسط دولت یازدهم به این نتیجه‌ رسیدیم که برخی از وزارتخانه‌ها از جمله وزارت راه و شهرسازی و صنعت و معدن و تجارت باید به دو وزارتخانه تبدیل شوند که لایحه آن را به مجلس شورای اسلامی دادیم. ما به دنبال جداسازی مسکن و شهرسازی از راه و حمل و نقل و بازرگانی از صنعت و معدن بودیم.

روحانی ادامه‌ داد: الان هم این کار را ضروری می دانم، اما به هر دلیلی نمایندگان مجلس شورای اسلامی همراهی نکردند. به نفع کشور بود که در شرایط تحریم این وزارتخانه ها تفکیک شوند. ما در شرایط تحریم به یک وزارتخانه بازرگانی نیازمند هستیم، اما صنعت و معدن و تجارت هم در این وزارتخانه وجود دارد و کار پیش نمی‌رود.

وی با اشاره به این که مسکن و شهرسازی و حمل و نقل مقوله مهمی هستند، خاطرنشان کرد: حمل و نقل در شرایط تحریم قرار گرفته است و ما در این زمینه به یک کار ویژه‌ نیازمندیم. بار سنگینی بر دوش وزرای راه و شهرسازی و صنعت و معدن و تجارت قرار دارد، البته هر دو وزیر تازه نفس هستند.

حسن روحانی با افزایش قیمت خودرو مخالفت کرد

روحانی ادامه‌ داد: در بحث حمل و نقل باید اعتراف کنم در پنج سال گذشته کارهای بسیار بزرگی انجام شده است، راه‌ آهن یکی از هدف‌های دولت یازدهم و همچنین دولت دوازدهم است. راه‌ آهن یک مسیر مطمئن، ارزان، راحت و امن هم برای مسافران و هم برای بار است؛ بنابراین باید راه‌آهن را توسعه دهیم. در پنج سال اخیر حدود دو هزار کیلومتر راه‌ آهن یعنی ۲۰ درصد کل راه‌ آهن کشور ایجاد شده است. راه‌ آهن همچنین اولویت دولت است مخصوصا در مسیرهای ترانزیتی. مسیر سرخس ــ چابهار و قزوین ــ رشت ــ آستارا برای ما اهمیت زیادی دارد که باید هر چه‌ بیشتر این مسیرها افتتاح شود. همچنین برقی کردن راه‌ آهن یا پر سرعت کردن آن را دنبال می‌کنیم. امیدواریم که در همین دولت راه‌ آهن اینچه برون ــ گرمسار افتتاح شده و سریع السیر کردن مسیر قم ــ اصفهان و تهران ــ مشهد انجام شود، البته اعتبارات این پروژه‌ ها آماده است، اما مشکلات حقوقی وجود دارد.

رییس جمهور با اشاره به اینکه برای امن کردن جاده ها باید وزارت راه با وزارت ارتباطات همکاری کنند، گفت‌: باید در جاده‌ها تشخیص دهیم چه راننده ای منظم و امن رانندگی کرده است و چه رانندگانی قانون را رعایت نمی‌کنند. ما می‌توانیم به رانندگان منظم تشویقی هم بدهیم حتی به لحاظ سوخت امتیاز به او بدهیم. چه اشکالی دارد سوخت را دو نرخی کنیم برای کسانی که با احتیاط رانندگی می‌کنند. معمولا در سایر کشورها بنزین چند نرخی است و در روزهای تعطیل و یا روزهای شلوغ قیمت بنزین متفاوت است، اما ما به قیمت ثابت بنزین عادت کرده‌ایم. من معتقد هستم که از طریق سیستم هوشمند جاده های خود را امن کنیم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در زمینه جاده و راه‌ آهن به نوسازی نیاز داریم، زیرا نوسازی موجب رفاه مردم، حفظ محیط زیست و امنیت جاده ها می‌شود. اتصال راه‌ آهن خرمشهر به بصره نیز برای ما مهم است و این کار شدنی است که تا پایان سال ۹۸ انجام شود.

به گفته رییس جمهور در زمینه توسعه بنادر هم کارهای خوبی انجام شده است و یک تحرک بسیار خوب و ارزشمندی به دست آمده است. ظرفیت بندر چابهار از دو و نیم میلیون تن به هشت و نیم میلیون تن رسیده است.

بر اساس این گزارش، روحانی در ادامه‌ با تاکید بر اینکه مسیر اتصالات ما با کشورهای همجوار به خصوص برای شرایط تحریم خیلی مهم است، گفت‌: بنادرمان نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند، به ویژه‌ چابهار که ما را با آفریقا، آسیای مرکزی، قفقاز و روسیه و اروپا متصل می‌کند و این بندر می‌تواند بخشی بزرگی از بار و حمل و نقل را انجام دهد.

وی افزود: در بخش هوایی طی پنج سال گذشته کارهای خوبی صورت گرفت، سرمایه‌گذاری از لحاظ فرودگاهی انجام شد که بیشتر شاید مربوط به بخش‌های سیاسی و اجتماعی بوده و اقتصادی نبوده است. اگر فرودگاه های کشور را ببینیم ۸۰ درصد از پروازهای ما از ۱۰ فرودگاه انجام می‌گیرد، سایر فرودگاه‌ها هم فقط ساخته شده‌اند و شاید در هفته‌ یک یا دو پرواز داشته باشند، این کار معنی ندارد.

رییس جمهور تصریح کرد: در واقع برخی از فرودگاه های ما جنبه سیاسی و اجتماعی داشته و خیلی بعد اقتصادی در نظر گرفته نشده است و ما نیازمند هستیم که فرودگاه‌های مجهزی داشته باشیم.

رییس قوه مجریه همچنین با تاکید بر این که توسعه فرودگاه‌ها، حمل و نقل منطقه‌ای و جهانی داشته باشند، گفت‌: زمانی یک فردی گفت‌ فرودگاه امام خمینی (ره) را طی دو سال ساخته و راه‌اندازی می‌کند آن هم با سرمایه‌های خودش می خواست از این فرودگاه به مدت ۱۰ ــ ۱۵ سال استفاده کند. یک وزیری در آن زمان گفت‌ اجازه نمی‌دهیم، سوال کردیم چرا، گفت‌ سالن های ترانزیتی که قرار است ایجاد شود باید تعهد کنند مسافر خارجی که از هواپیما پیاده می‌شود حتما روسری بر سر داشته باشند، هر چه که گفته شد این موضوع را حل می‌کنیم، زیر بار نرفت و گفت که این چیزی نیست، ما خودمان فرودگاه امام خمینی (ره) را درست می‌کنیم.

وی افزود: در آن زمان مشکلاتی داشتیم و هنوز هم مشکلاتی داریم، سرمایه‌گذار خارجی بیاید اشکال دارد، اما مربی فوتبال بیاید مشکلی ندارد؟ اگر یک مربی خارجی فوتبال تیم‌ ‌ملی ما را اداره کرده است و ارتقا می‌دهد چطور است که یک دانشمند و سرمایه‌گذار خارجی وارد کشور شود، حرام است؟

روحانی ادامه‌ داد: شاید ۲۰ سال پیش این فرودگاه امام خمینی (ره) را ساخته بودند، اما ما هنوز در خم یک کوچه هستیم. این اشکال کار ما است. فرصت‌ها را می سوزانیم و هدر می‌دهیم.

رییس جمهور در ادامه‌ اظهار کرد: اکنون می‌خواهیم با بانک های خارجی کار کنیم. بدون کار کردن با بانک های خارجی اقتصاد ما حل می‌شود، اما با ۲۰ درصد گران‌تر؛ یعنی شما جنس را وارد می کنید از این صرافی به آن صرافی، نهایتا ۲۰ درصد گران‌تر به دست مصرف کننده می‌رسد. اگر می‌گویید FATF باشد یا نباشد، یک نفر نمی آید بگوید اگر باشد ۲۰ درصد ارزان‌تر کارها انجام می‌شود و اگر نباشد ۲۰ درصد گران‌تر . آن کسی که شعار می‌دهد بیاید هزینه‌اش را پرداخت کند. نمی‌شود که یک نفر در کشور شعار دهد و آثار شعارش را برای مردم ترجمه نکند.

وی گفت‌: می‌گویند برجام باشد یا نباشد. ترجمه کنید یعنی چه؟ برجام باشد یعنی چه؟ برجام نباشد یعنی چه؟ بگویید بودن چقدر سود دارد و نبودن آن چقدر ضرر؟ از مردم سوال کنید. از مردم سوال کنید که شما می خواهید زندگی کنید آیا آن را ارزان می خواهید یا گران؛ مگر می‌شود در دنیای امروز با بانک های خارجی کار نکنیم؟

روحانی اظهار کرد: یک نفر از یک گوشه‌ای که نمی دانیم کجاست مردم را تحریک می‌کند که اگر FATF امضا شود و یا با گروه اقدام مالی کار کنیم، اسلام از دست می‌رود. ای کاش اسلام را می‌فهمید، بعد می‌گفت اسلام از دست می‌رود.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: حکومت و اداره کشور برای مردم است. هزینه‌ها را به مردم بگویید. اگر این کار را نکنیم مردم چقدر از جیب باید دهند؟

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به صنعت ساختمان و ساختمان سازی در کشور، گفت‌: این همه در کشور مهندس و متخصص داریم بعد یک شرکت ناظر از خارج بیاوریم که نظارت کند. ساختمان هایی که امروز در ایران ساخته می‌شود در چارچوب نیست و چند سال عقب است. خود شما بگویید، مهندسان ما بگویند، آیا نظارت ما دقیق است؟

رییس دستگاه اجرایی کشور همچنین تصریح کرد: چگونه است ساختمانی را در سرپل ذهاب می سازیم سه سال بعد با زلزله فرو می ریزد؟ چگونه است که یک بیمارستانی را در اسلام آباد می سازیم، افتتاح نکرده با زلزله خراب می‌شود؟ رژیم گذشته هم همین طور بود. همین فرودگاه مهر آباد سقف آن پایین آمد.

روحانی ادامه‌ داد: چرا مشکل داریم؟ چرا در زلزله تا این اندازه تلفات می‌دهیم؟ چرا در کرمانشاه و سر پل ذهاب خانه ساخته می‌شود، اما در زلزله ای که اخیرا آمد اثر نداشته است، اما در دنیا ساختمانی را می سازند که ۳۰۰ سال عمر می‌کند. در ایران قدیم نیز ساختمان‌هایی درست می‌شد که هزار سال عمر می‌کرد. مساجدی داریم که قدمت آنها به ۷۰۰ ــ ۸۰۰ سال می رسد. طاق کسرا را داریم که برای بیش از ۱۴۰۰ سال پیش است. همه اینها کار ایرانیان است. اصفهانی را در کشور داریم که برای ۵۰۰ سال پیش است. چگونه است که این ساختمان ها با این زیبایی می درخشند، شما اگر می خواهید چشمتان بدرخشد به کجا می روید. میدان نقش جهان مثل گل می ماند. چرا از ساختمان‌هایی که برای هزار سال و ۵۰۰ سال پیش است وقتی نگاه می‌کنیم لذت می بریم، اما اکنون ساختمان‌هایی درست می‌کنیم که بعد از ۱۵ سال به آن کلنگی می گویم.

وی افزود: در اروپا خانه‌های مسکونی وجود دارد که همه برای ۲۰۰ یا ۳۰۰ سال پیش است. باید ببینیم شهرسازی ما در کجا مشکل دارد، چرا یک ساختمان سندی ندارد که تمام مشخصات ساختمان از سیم کشی تا … در آن مشخص باشد، اما در اروپا هر خانه ای سندی دارد که مسیرها در همه آن مشخص است؛ چرا ما سند نداریم و ساختمان‌های ما فاقد سند هستند. /ایسنا

این خبر روحانی: چه اشکالی دارد بنزین را دو نرخی کنیم؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

دستور روحانی به استاندار کرمانشاه درباره زلزله اخیر

به گزارش بخش حوادث سایت خبرهای فوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور، در گفت‌وگوی تلفنی با هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه، پس از اطلاع از مهمترین مسائل میدانی و نیازهای مردم در مناطق زلزله‌زده و همچنین بررسی روند خدمات‌رسانی دستگاه‌های امدادی و درمانی؛ دستورات لازم را برای بسیج همه امکانات دستگاه‌ها و نهادها جهت امدادرسانی هر چه سریع‌تر و بهتر به زلزله‌زدگان و رسیدگی فوری به وضع آسیب دیدگان و مصدومان صادر کرد. /تسنیم

 

این خبر دستور روحانی به استاندار کرمانشاه درباره زلزله اخیر اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

اتحادیه اروپا: سخنان روحانی غیرقابل قبول است

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، سخنگوی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای در واکنش به سخنرانی حسن روحانی در کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی بر تعهد خود را به امنیت رژیم صهیونیستی تاکید کرد.

سخنگوی اتحادیه اروپا اعلام کرد: اظهارات روحانی که مشروعیت اسرائیل را زیر سوال می‌برد کاملا غیرقابل قبول است.

روحانی دیروز گفت: یکی از آثار شوم بعد از جنگ جهانی دوم تشکیل غده سرطانی [اسرائیل] در این منطقه بود.

سند پیشنهادی ایران علیه تحریم‌های آمریکا نتیجه داد

روحانی تصریح کرد: اگر آمریکا و برخی کشورهای منطقه درست می‌گویند و اعتماد ندارند، چرا می‌گوید حفظ رژیم فلان کشور را برای امنیت اسرائیل لازم می‌دانیم. صهیونیست و قدرت ظالمانه آنها در منطقه هرکاری کنند، آزادند. چون قبل از تشکیل کشور مجعول اسرائیل حق وتو را برای خود قرار دادند.

وی اظهار داشت: اول آمریکا و انگلیس در سازمان ملل برای خود حق وتو درست کردند و سپس رژیم جعلی اسرائیل را بوجود آوردند. هردوی آنها جزو آثار شوم بعد از جنگ جهانی دوم بود.

نتانیاهو شنبه شب در واکنش به سخنرانی روحانی مدعی شد: اتهام‌زنی روحانی که خواستار نابودی اسرائیل شده بار دیگر ثابت کرد چرا همه کشورهای جهان باید به تحریم‌ها علیه رژیم تروریستی که علیه آنهاست، بپیوندند.

سباستین کورتس صدراعظم اتریش نیز در واکنش به سخنان روحانی از رژیم صهیونیستی دفاع کرده است. /تسنیم

این خبر اتحادیه اروپا: سخنان روحانی غیرقابل قبول است اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

روحانی: دست دوستی به سمت همه مسلمانان دراز می‌کنیم

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، رئیس جمهوری تقویت وحدت، رحمت و حکمت را راه نجات مسلمانان و جهان اسلام در برابر توطئه دشمنان و مستکبران دانست و تاکید کرد: ملت بزرگ ایران تابع پیامبر اسلام(ص) بوده و از تهدید قدرت ها، تکفیر و ظلم هراسی ندارد.

رهبر انقلاب: نمی‌گذارم به دشمن پناه ببریم/ آمریکا یک سیلی دیگر از ملت ایران خواهد خورد

حجت الاسلام والمسلمین  حسن روحانی روز یکشنبه در دیدار کارگزاران و مسئولان نظام، سفرای کشورهای اسلامی و میهمانان سی و دومین کنفرانس وحدت اسلامی با حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب به مناسبت میلاد با سعادت پیامبر اسلام(ص) و امام جعفر صادق(ق)؛ ضمن تبریک این روز به مسلمانان جهان، ملت ایران و رهبر انقلاب گفت: میلادی که در سحرگاه امروز مکه به وقوع پیوست آخرین تابش نور تابان نبوت بر بشریت بود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه پیامبر اسلام(ص) به عنوان شخصیتی قدم در جهان گذاشت که تنها در دوران حیات او خداوند با بشر سخن گفته و با پایان عمر مبارک آن حضرت این راه آسمانی به روی مردم بسته شد، افزود: اگر چه هدایت های الهی، دایمی بوده و سیره پیامبر(ص) برای همگان راهنماست و امامان، عالمان و فرهیختگان راه هدایت را به مردم نشان داده و خواهند داد، اما پیامبر(ص) بالاترین شخصیتی بود که با فقدان او، آفتاب رسالت هم برای همیشه ختم شد.

 روحانی با تأکید بر اینکه پیامبر اسلام(ص) آورنده دین، اخلاق، قانون و تمدنی نو بود، اظهار داشت: پیامبر(ص) در مکه به خاطر آنکه فرصتی دیگر در آن شرایط برایش نبود، بیشتر به دعوت پرداخت، اما در مدینه علاوه بر دعوت مردم به اسلام، حکومت اسلامی را پایه گذاری کرد.

ظریف افشا کرد؛ عامل اصلی خروج ترامپ از برجام

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: مدینه النبی تنها یک شهر نبود، بلکه الگوی جامعه اسلامی به شمار می رفت و می رود، چرا که این مدینه در برابر دوران جاهلیت بود که در آن خشونت، خونریزی و عدم توجه به حرمت، اموال و خون مردم رواج داشت.

روحانی با بیان اینکه در مدینه النبی، قانون حکمفرما بود، افزود: اگر چه پیامبر(ص) جایگاه و محبوبیتی داشت که می توانست حتی بدون قانون هم حکومت کند، اما هرگز این کار را نکرد و سرتاسر مدینه قانون وجود داشت که در آن میان اصحاب، مسلمانان و شخص پیامبر با دیگر مردم تفاوتی نبود.

رئیس جمهور با بیان اینکه پیامبر(ص) می فرمود که همه باید از خدا اطاعت کنند و هیچگاه خود را خدایگان، فرزند خدا و ظل الله نمی دانست، بلکه خود را عبد الله و رسول الله می دانست، گفت: پیامبر (ص) همواره در برابر همه انسان ها تواضع می کرد و کمتر کسی در گفتن سلام بر او سبقت می گرفت.

روحانی با اشاره به اینکه پیامبر (ص) حق بزرگی بر کودکان، نوجوانان و زنان دارد، اظهار داشت: هیچ کس در آن دوران به کودکان و نوجوانان توجهی نمی کرد و زنان به عنوان کنیزانی بودند که باید، خانه را برای استراحت مردم آماده می کردند، اما این پیامبر(ص) بود که کودکان، نوجوانان و زنان را مورد احترام قرار داد.

رئیس جمهور با بیان اینکه پیامبر(ص) حتی در بیعت نیز با زنان جامعه اسلامی بیعت داشت و این به معنای آن بود که او برای زنان هم حق نظر و رأی قایل بود، گفت: این همان حقی است که تا یک قرن پیش در اروپا آن را برای زنان قایل نبودند و پیامبر(ص) حق بزرگ تاریخی بر زنان عالم دارد.

روحانی با اشاره به اینکه مدینه پیامبر (ص) یک تمدن کامل در برابر توحش جاهلیت و مدنیتی بی نظیر در برابر ظلم و جور بود، افزود: در مدینه دین پیامبر(ص) برای همه آسان و ورود به آن راحت بود و هرکس می خواست به دین ورود کند، احتیاجی به عدم سوء پیشینه و گزینش و بررسی سوابق گذشته نداشت و تنها با گفتن شهادتین وارد جرگه مسلمانان می شد.

رئیس جمهور ادامه داد: حتی اگر کسی ایمان نداشت، گرویدن به اسلام برای ورود به جامعه اسلامی کافی بود تا از حقوق مسلمانان برخوردار شود.

رهبر انقلاب: حق شهروندی که امروز غربی‌ها یاد گرفته‌اند، در روایات و قرآن ما هست

روحانی خاطر نشان کرد: ایمان مرحله بالای اسلام است. اما دین پیامبر(ص) دین ایمان نیست، بلکه به نام اسلام و همان تسلیم شدن در برابر حق و سلم و صلح است.

رئیس جمهور اظهار داشت: پیامبر اسلام(ص) همواره در برابر همگان با صلح و سلم برخورد می کرد و در برابر ستمگر می ایستاد و هرگز با تکفیر و تحریم میانه ای نداشت.

روحانی افزود: این در حالی است که همواره او را با تکفیر و تحریم آزار دادند؛ در ابتدا او را تکفیر کردند که به دین آباء خود پشت کرده و پس از آن پیامبر(ص) و یاران او را در تحریم و در حصر اقتصادی قرار دادند. اما او سالها این حصر را تحمل کرد و خم به ابرو نیاورد.

رئیس جمهور با بیان اینکه قرآن مداوم پیامبر (ص) را به صبر در برابر کلمات خشن سفارش کرده است، گفت: امروز بعد از گذشت قرن ها باز هم تحریم وتکفیر در کنار هم قرار گرفته است و عده ای تحت شعار تکفیر، جامعه و منطقه را ناامن و به نام اسلام و دین خدا، جان، راحتی، امنیت، ناموس و آثار تمدنی را از ملت ها گرفته اند.

 روحانی ادامه داد: امروز عده ای خودپسند که سخنان آنها هیچ خریداری ندارد و هیچ کس استدلال آنها را نمی پذیرد، از راه تحریم وارد شده اند تا ملتی بزرگ را تحت فشار قرار دهند و با تحریم، زندگی را بر مردم آزاده و شجاع این سرزمین تنگ کند.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه راه ما در برابر این نژادپرستان مسیحی، یهودی و نژاد پرستان منطقه روشن است، گفت: امروز افراطیونی که به نام مسیحی، یهودی و مسلمان، خود را در این منطقه پیدا کرده اند و با تفکرات نژادپرستانه رژیمی جعلی را روی کار آورده و روزانه مردم فلسطین را قتل عام و مردم مظلوم یمن را زیر بمباران قرار می دهند و سوال اینجاست که اینها چگونه یکدیگر را پیدا کرده و چطور گاوچران ها به شترسوارها رسیده اند؟

روحانی با بیان اینکه دشمنان ملت ایران تنها از ما یک چیز می خواهند و هرگز سخن شان موضوع هسته ای و برجام نیست، گفت: آنها می خواهند هر کاری در منطقه انجام می دهند، ما چشمانمان را بر روی آن ببندیم و می گویند، اگر به عراق و افغانستان ظلم کردیم و در سوریه و شمال آفریقا ناامنی ایجاد کردیم، شما نبینید و ساکت باشید.

رئیس جمهور ادامه داد: آنها می خواهند که اگر تکفیری ها را در منطقه مسلط کردند ما به دنبال حمایت از مظلومان نبوده و راه سال پیش خود را پیش بگیریم.

روحانی اظهار داشت: ملت ایران تابع مولود سحرگاه امروز مکه است و از تهدید قدرت ها و تکفیر و ظلم هراسی ندارد.

رئیس جمهور تأکید کرد: راه ما مشخص است؛ ما همسایگان را در منطقه برادر و امنیت منطقه را در راستای امنیت خود می دانیم و دست دوستی به سمت همه مسلمانان دراز می کنیم.

 روحانی اظهار داشت: خواست جمهوری اسلامی ایران اتحاد، وحدت، رحمت و حکمت است و دستیافتن به این ارزش ها، تنها زیر چتر پیامبر اسلام(ص) برای همگان دست یافتنی خواهد بود. /خبرگزاری دانشجو

این خبر روحانی: دست دوستی به سمت همه مسلمانان دراز می‌کنیم اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

۱۰ مقام از دولت خداحافظی کردند

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهوری با استعفای مسیح مهاجری از نمایندگی رئیس‌جمهور در دانشگاه مذاهب اسلامی، علی یونسی از سمت دستیاری رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌ها و اکبر ترکان از مشاورت رئیس‌جمهور در احیای بافت‌های فرسوده موافقت کرد.

الیاس حضرتی: اسحاق جهانگیری از دولت روحانی می‌رود

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری نیز با استعفای سیدرضا اکرمی از سمت مشاورت رئیس دفتر رئیس‌جمهور، علی جنتی از سمت مشاورت رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور، بهمن حسین‌پور از سمت معاونت تشریفات دفتر رئیس‌جمهور، محسن محبی از سمت ریاست مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست‌جمهوری، فریدون وردی‌نژاد از سمت مشاور رسانه‌ای رئیس دفتر رئیس‌جمهور و خلیل معظم‌زاده از سمت معاونت پشتیبانی و منابع انسانی نهاد ریاست جمهوری موافقت کرد.

شهیندخت مولاوردی دستیار رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی نیز که خود را پیش از این یک بار بازخرید کرده بود، در راستای اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان، با صدور نامه‌ای خطاب به رئیس جمهوری، کناره گیری خود از حضور در دولت را اعلام کرد.

بر اساس قانون منع بکارگیری بازنشستگان مصوب دوم مردادماه ۱۳۹۷ مجلس شورای اسلامی بکارگیری بازنشستگان دولتی در همه مناصب بجز جایگاه‌های روسای سه قوه، معاون اول رئیس جمهور و نواب رئیس مجلس و اعضای شورای نگهبان، وزرا و نمایندگان و معاونین رئیس جمهور ممنوع است. /ایسنا

این خبر ۱۰ مقام از دولت خداحافظی کردند اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

دفاع روحانی از «حق انتخاب» شبکه‌های اجتماعی

حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان با انتشار تصویری در اینستاگرام خود، از «حق انتخاب» مردم در شبکه‌های اجتماعی دفاع کرده است.

رئیس جمهور روز گذشته در نشست هم‌اندیشی مدیران دولت از اشتغال مردم در فضای مجازی گفته و خبر داده بود که این فضا نباید بر هم بخورد. او عنوان کرده بود که نمی‌توان بیکاری را هم به مشکلات اضافه کرد و برای هر کار، باید راه حل درستی ارائه کنیم.

روحانی اما امروز با رویکردی صریح‌تر، به موضوع پیام‌رسان‌ها پرداخته و در اینستاگرام خود می‌نویسد:

«رفع انحصار و کمک به تقویت پیام‌رسان‌های داخلی به معنای محدودسازی سایر شبکه‌های اجتماعی نیست. مردم حق انتخاب دارند و می‌توانند توأمان در شبکه‌های مختلف اجتماعی فعالیت داشته باشند.‌ دولت دوازدهم از فضای مجازی و امکان دسترسی و برقراری ارتباط مردم، حراست خواهد کرد.‌»

از ابتدای سال ۱۳۹۷ اخبار ضدونقیضی در رابطه با پایان کار تلگرام در ایران شنیده می‌شد که بیشتر آنها به انسداد این شبکه پرمخاطب تا پایان فروردین ماه اشاره داشتند. یکی از اعضای فراکسیون ولایی مجلس در روزهای گذشته از مسدودسازی تلگرام در اوایل اردیبهشت ماه خبر داده بود و سپس نسخه ۴.۸.۵ تلگرام از مارکت‌های اندرویدی ایرانی حذف شد.

اما اکنون با توجه به دفاع صریح و تمام قد روحانی از فعالیت کاربران در شبکه‌های اجتماعی و حق انتخاب آنها، باید دید چه سرنوشتی در انتظار این پیام‌رسان و سایر شبکه‌های اجتماعی که جامعه‌ای میلیونی از ایرانیان در آنها حضور دارند خواهد بود.

The post دفاع روحانی از «حق انتخاب» شبکه‌های اجتماعی appeared first on دیجیاتو.