اقدام بی‌سابقه عربستان در مراسم حج امسال

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، خبرگزاری رویترز اعلام کرد: در چارچوب کمپین اصلاحی بی‌سابقه ای از سوی مدیریت کل زندان‌های عربستان، زندانیان این کشور می‌توانند امسال در مراسم حج شرکت کنند و هیچ‌گونه محدودیتی درباره آزادی یا رفت و آمدشان طی مراسم حج اعمال نمی‌شود.

بندر بن علی الخرمی، مدیر اداره روابط و رسانه در مدیریت کل زندان‌ها گفت: هدف اصلی این برنامه ایجاد انگیزه برای زندانیان و حضور آن ها در جامعه است. بهترین برنامه برای این هدف اجازه دادن به زندانیان برای ادای مناسک حج به همراه خوانواده‌هایشان است.

برنامه مدیریت زندان‌ها برای زندانیان شامل فعالیت‌های فرهنگی و هنری و آگاهی دینی از طریق کلاس‌های قرآن و علوم اسلامی است.

کمپین شرکت زندانیان در حج امسال در چارچوب برنامه “اعتماد” برای بازسازی روحیه زندانیان قبل از بازگشت آن‌ها به جامعه است.

این خبر اقدام بی‌سابقه عربستان در مراسم حج امسال اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

پاسخ به ادعای رکن‌آبادی درباره حادثه منا

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، رییس سازمان حج و زیارت با رد ادعای برادر شهید غضنفر رکن‌آبادی مبنی بر “پذیرش تقصیر از سوی ایران در فاجعه منا”، همچنین گفت: در حال حاضر، هیچ شهید مفقودالاثر و بدون اطلاع از محل دفن او در عربستان نداریم.

فاجعه منا دوم مهرماه سال ۱۳۹۴ برابر با دهم ذی‌الحجه همزمان با عید قربان در مراسم رمی جمرات رخ داد. آمار تلفات آن حادثه هرگز به صورت دقیق و رسمی اعلام نشد. منابع خبری شمار جان‌باختگان را تا حدود ۲۳۰۰ نفر تخمین زدند اما مقامات ایرانی که شاهد عینی ماجرا بودند، این آمار را تا مرز ۷۰۰۰ نفر برآورد کردند. همچنین اعلام شد ۴۶۴ زائر از ایران در آن حادثه به شهادت رسیده‌اند.

عربستان پس از گذشت چهار سال هنوز مسؤولیت فاجعه منا را نپذیرفته و هرگز به خاطر آن عذرخواهی نکرده است.

رییس پیشین سازمان حج و زیارت اردیبهشت‌ماه سال ۹۷، سه سال پس از فاجعه منا اعلام کرد که هویت تعدادی از جان‌باختگان ایرانی آن حادثه هنوز نامعلوم است. حمید محمدی گفته بود که «از میان ۴۶۴ شهید حدود ۴۰ تن از شهدا در مقبره‌الشهدای مکه به خاک سپرده شده بودند که با اعزام خانواده‌های آن‌ها به مکه و انجام آزمایش‌های DNA شماری از آن‌ها تعیین هویت و به کشور بازگردانده شدند، اما ۱۱ تن در مقبره‌الشهدای مکه باقی ماندند که محل دفن نامشخص بود و با قطع روابط و توقف عمره و حج، امکان پیگیری کار آن‌ها دیگر وجود نداشت. در حج سال گذشته (۱۳۹۶) با وجود شرایط سخت، خانواده‌های آن‌ها دعوت شدند که برای تعیین هویت بازماندگان به عربستان اعزام شوند و هفت خانواده آمدند که پس از طی تشریفات پلیس و پزشکی قانونی عربستان، آزمایش‌های DNA انجام و هویت چهار تن مشخص شد و برای تعیین تکلیف سه تن دیگر به DNA نفر دوم نیاز بود که برای حج آتی برنامه‌ریزی شده است و با اعزام آن‌ها این ابهام نیز برطرف می‌شود.»

او گفته بود: «محل دقیق دفن هفت تن از شهدای ایرانی منا که در مقبره‌الشهدای مکه به خاک سپرده شده‌اند، نامشخص است.»

علی‌رضا رشیدیان ـ رییس کنونی سازمان حج و زیارت ـ دی‌ماه سال ۹۷ خبر داد که از بین هفت شهید ایرانی مفقودشده در فاجعه منا، هویت چهار زائر ایرانی شناسایی شده اما وضعیت سه پیکر ایرانی هنوز نامشخص است.

او اینک اعلام کرده است که هیچ زائر ایرانی مفقودشده از فاجعه منا در عربستان وجود ندارد.

رییس سازمان حج و زیارت در حاشیه مراسم بزرگداشت «شهدای منا و مسجدالحرام» که با حضور زائران ایرانی در سرزمین منا و در جریان حج ۹۸ برگزار شد، درباره تعیین هویت شهدای فاجعه منا اظهار کرد: از همه شهدایی که دفن شده بودند، نمونه دی. ان. ای گرفته شده است و یکی از دلایل طول کشیدن موضوع تعیین هویت شهدا نیز این بود که فرزندان یا نزدیکان آن‌ها باید به عربستان می‌آمدند تا نمونه دی. ان. ای آن‌ها گرفته و با نمونه شهدا تطبیق داده شود.

او اضافه کرد: با روشن شدن تکلیف چند شهید باقی‌مانده، نامه رسمی وزارت حج و عمره عربستان را اوایل امسال راجع به مشخصات شهدا دریافت کردیم و اکنون هیچ شهیدی نداریم که محل دفن او را ندانیم.

وزیر حج عربستان قول داد بدعهدی در پرداخت دیه شهدای مسجدالحرام را پیگیری کند

رییس سازمان حج و زیارت با یادآوری این‌که یکی از موضوعاتی که همواره در مذاکرات با طرف عربستانی داشته‌ایم، پیگیری موضوع شهدای منا و مسجدالحرام بوده است، افزود: در مذاکره سال گذشته برای بحث بر سر تفاهم‌نامه حج، به ما اعلام شد که در موضوع مربوط به حقوق شهدای مسجدالحرام کار تقریبا به پایان رسیده است. به همین دلیل، از ما خواستند مشخصات وراث شهدا را برای آن‌ها ارسال کنیم که به دلیل قطع روابط سیاسی دو کشور، مشخصات به دفتر نمایندگی عربستان در سازمان ملل فرستاده شد. در جلسه پیگیری که بعدا داشتیم، به ما اعلام کردند چک مربوطه را ارسال کرده‌اند در حالی‌که چنین نشده بود. در جلسات بعدی از جمله نشستی که دو هفته پیش با وزیر حج و عمره عربستان داشتیم، این گلایه را مجددا مطرح کردیم و قرار شد وی بدعهدی و بدقولی را که نسبت به این موضوع شده است از طریق وزارت امور خارجه عربستان پیگیری کند.

عربستان می‌گوید درباره فاجعه منا هنوز به جمع‌بندی نرسیده

او ادامه داد: در مورد شهدای منا نیز مذاکراتی با مسؤولان عربستانی داشته‌ایم اما آن‌ها اعلام کرده‌اند که هنوز در این زمینه به جمع‌بندی نرسیده‌اند. ما این موضوع را از طریق مسؤولان بعثه‌ دیگر کشورها پیگیری کردیم ولی به آن‌ها هم عینا همان جواب ما را داده‌اند.

رییس سازمان حج و زیارت تاکید کرد: حفظ عزت و کرامت زائران ایرانی در صدر همه تفاهم‌نامه‌ها با دولت عربستان قرار دارد و هیچ‌کدام از مسؤولین جمهوری اسلامی از خون شهیدان منا نخواهند گذشت.

واکنش به رکن‌آبادی؛ با خون شهدا می‌توان معامله کرد!؟

رشیدیان همچنین با رد ادعای مطرح‌شده از سوی برادر شهید غضنفر رکن‌آبادی درباره پذیرش تقصیر فاجعه منا از سوی ایران برای باز شدن راه حج پس از یک سال تعطیلی، اظهار کرد: این ادعا دروغ محض است. تفاهم‌نامه‌های سازمان حج و زیارت امضا شده و کاملا روشن و شفاف است و هیچ نکته پنهانی ندارد.

او افزود: نخستین بند همه تفاهم‌نامه‌های ما، حفظ عزت، کرامت، آرامش و امنیت زائران ایرانی است و همواره آن را طلب کرده‌ایم. کسی که برای زائران عزت و کرامت را دنبال می‌کند، آیا از حقوق شهدای خود می‌گذرد و با آن معامله می‌کند!؟

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: من فکر می‌کنم کسی که این حرف را زده، حتما بی‌اطلاع بوده یا هنگام صحبت کردن دچار خلجان شده و متوجه نبوده است چه می‌گوید، وگرنه می‌داند هیچ یک از مسؤولان جمهوری اسلامی از خون شهیدان‌شان نخواهند گذشت.

رشیدیان بیان کرد: پیگیری موضوع شهدای منا جزء مسائل مستمر سازمان حج و زیارت و دیپلماسی جمهوری اسلامی است و با توجه به این‌که در حال حاضر، ایران نمایندگی سیاسی در عربستان ندارد، دفتر نمایندگی حج و زیارت آن را پیگیری می‌کند.

معمای دیه شاید بعد از حج حل شود

حجت الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب ـ نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ـ نیز در حاشیه این یادواره اظهار کرد: وظیفه ما است که این مسائل را پیگیری کنیم و تاکنون هم مسؤولین مربوطه در بعثه پیگیری‌های زیادی داشته‌اند. علاوه‌بر این در جلساتی هم که با خانواده‌های محترم شهدای مسجدالحرام و منا در تهران برگزار شده این موضوع را پیگیری کرده‌ایم تا ان‌شاءالله حقوق‌شان استیفا شود.

او گفت: هرچند این موضوع به دلیل قطع بودن روابط دو کشور مقداری به تاخیر افتاده است ولی امیدواریم با پیگیری‌هایی که انجام می‌شود و مکاتباتی که ریاست محترم سازمان حج با وزیر حج عربستان داشتند و جلساتی که بعد از ایام حج در مکه برگزار خواهد شد، نتیجه روشن شود.

نواب تاکید کرد: یاد این شهدا را باید گرامی داشت، خون این شهدا ان‌شاءالله مانند خون بقیه شهدا الهام‌بخش خواهد بود و ما باید این مسائل را پیگیری کنیم. /ایسنا

این خبر پاسخ به ادعای رکن‌آبادی درباره حادثه منا اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

آیا ایران در مذاکراتی پذیرفته که مسئول حادثه منا در سال۹۴ خودمان بوده ایم؟/وزارت خارجه:اگر هم مذاکره بوده،مسئولش ما نبوده ایم/ بعثه پاسخ می دهد؟

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، به دنبال این اظهارات، برخی عناصر فعال در فضای مجازی،با برداشت از سخنان مرتضی رکن آبادی انگشت اتهام را به سمت وزارت خارجه نشانه رفتند و این وزارتخانه را متهم کردند که در مذاکره با مقامات آل سعود،پرونده فاجعه منا را فیصله داده است.

این در حالی است که طبق اطلاعاتی که به دست آمده، در مذاکراتی که مدنظر فرد نامبرده است(حتی اگر مذاکره واقعیت داشته باشد)است، وزارت خارجه نماینده  نداشته  و بعثه مقام معظم رهبری در حج، مسئول و مجری مذاکرات بوده است.

گفتنی است از مدتی پیش که این شایعه در محافل سیاسی و رسانه ای مطرح شده،مسئولان بعثه هیچ اظهارنظری نکرده اند.

تلاش خبرنگار  برای توضیح خواستن از مقامات بعثه  با توجه به برگزاری آخرین روزهای مراسم حج بی نتیجه ماند. /خبرآنلاین

این خبر آیا ایران در مذاکراتی پذیرفته که مسئول حادثه منا در سال۹۴ خودمان بوده ایم؟/وزارت خارجه:اگر هم مذاکره بوده،مسئولش ما نبوده ایم/ بعثه پاسخ می دهد؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

عربستان از شرط ایران برای عمره استقبال کرد

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏، رییس سازمان حج و زیارت ایران در دیدار با وزیر حج عربستان با یادآوری شروط ایران برای برقراری عمره، گفته بود: از جمله شروط ما حفظ عزت، کرامت و امنیت زائران و عمره‌گذاران ایرانی است. مقدمه این امر راه‌اندازی کنسولگری و یا ایجاد دفتر حافظ منافع ایرانیان در عربستان است. «محمد صالح بن طاهر بنتن» نیز در پاسخ به این خواسته ایران با استقبال از حضور زائران ایرانی در عمره با حفظ عزت، کرامت و امنیت، گفت: موضوع معرفی نیروهای کنسولی ایران را در قالب دفتر حافظ منافع، سوئیس ارائه دهید تا شخصا پیگیری کنم.

حضور ایرانی‌ها در عمره از سال ۱۳۹۴ پس از حادثه فرودگاه جده و تعرض دو مامور سعودی به دو نوجوان ایرانی، متوقف شد. ایران پس از به جریان افتادن این پرونده قضایی و محکوم شدن آن ماموران، از دو سال پیش برقراری دوباره عمره را مشروط به تامین امنیت و حفظ عزت زائران ایرانی، مطرح کرده است. به گفته مقامات حج کشورمان، برآورده کردن این خواسته در شرایطی که دفاتر نمایندگی سیاسی و کنسولگری ایران در عربستان تعطیل شده، دشوار است.

وزیر حج عربستان در دیداری که با رییس سازمان حج ایران در آستانه آغاز مناسک حج داشت، گفت که برای ایجاد فضای بهتر، امکانات بیشتر و توام آرامش حجاج تلاش می‌کنیم.

او درباره نظارت وزارت حج در مبادی ورودی جده و مدینه برای حصول اطمینان از برخورد شایسته و مناسب با حجاج و بویژه حاجیان ایران، گفت: در بازدیدها و سرکشی‌ها نسبت به رفتار مناسب و در خور شأن زائران ایرانی تأکید کرده‌ام.

وی با اشاره به این‌که روادید عربستان تنها برای زائران ایرانی، الکترونیکی صادر می‌شود، اظهار کرد: با توجه به شرایط خاص دو کشور، بویژه در بخش صدور روادید سعی شد تسهیلات ویژه‌ای برای حجاج ایرانی فراهم شود، این شرایط استثنایی فقط در مورد ایران اعمال شده است.

بن طاهر بنتن دربخشی دیگر از سخنان خود درباره کمبود فضای منا، گفت: فضای منا بسیار محدود است و برای ظرفیت‌های اضافی نمی‌توانیم زمین اختصاص بدهیم اما امید است در آینده تسهیلات بیشتری در مشعر و منا فراهم کنیم. /ایسنا

این خبر عربستان از شرط ایران برای عمره استقبال کرد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

‌می‌گویند حج را سیاسی نکنید؛ حج یک کار سیاسی است که عیناً تکلیف دین است/ دولت سعودی امنیت و کرامت حجاج را تأمین کند

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، در آستانه‌‌ی اعزام حجاج بیت‌الله‌الحرام به سرزمین وحی، دست‌اندرکاران و کارگزاران حج کشورمان، صبح امروز (چهارشنبه) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.

بخش‌هایی از بیانات رهبر انقلاب در این دیدار به شرح زیر است:

حج، هم نمایش بندگی و خشوع است و هم عامل اجتماعی وحدت و برادری و یکرنگی در آن وجود دارد؛ و درعین‌حال حج نمایش تجمع و نمایش اخلاق است.

از جمله خطا‌های بزرگی که همیشه می‌شنیدیم و حالا هم از بعضی که نسبت به اسلام بی‌مبالات هستند می‌شنویم این است که میگویند حج را سیاسی نکنید.

یعنی چه حج را سیاسی نکنید؟ ایجاد وحدت، یک امر سیاسی است. دفاع و حمایت از ملت فلسطین و مظلومین دنیای اسلام مثل یمن یک کار سیاسی است و دفاع از مظلوم، عین تعالیم اسلامی و واجب است؛ یا برائت از مشرکین که یک فریضه است. همه‌ی این‌ها مال دین است.

بله، حج یک کار سیاسی است، اما این کار سیاسی عیناً همان تکلیف دینی است. اما اینکه بیایند و این حرکات سیاسی را منع کنند، آن هم سیاسی است، اما یک سیاست ضددینی. اینکه بگویند حق ندارید به آمریکا بگویید بالای چشمت ابروست، یک حرکت سیاسی شیطانی است.

دولت سعودی موظف است امنیت و کرامت و احترام حجاج را تأمین کند

آن کسانی که متصدی مناطق حج هستند، وظایف سنگینی به عهده دارند. جزو وظایفشان است که امنیت حجاج را تأمین کنند، منتها نباید محیط را امنیتی کنند. باید احترام و کرامت اینها حفظ شود؛ اینها ضیوف‌الرحمانند.

باید رفتارشان با حاجیان در این مدتی که حجاج در مکه و مدینه هستند رفتار مناسبی باشد.

این خبر ‌می‌گویند حج را سیاسی نکنید؛ حج یک کار سیاسی است که عیناً تکلیف دین است/ دولت سعودی امنیت و کرامت حجاج را تأمین کند اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

عربستان بزودی جواب درخواست ایران را می‌دهد

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، سهمیه حج براساس مصوبه سازمان همکاری‌های کنفرانس اسلامی، براساس جمعیت هر کشور تعیین می‌شود که نسبت آن یک به هزار نفر است. با این حال عربستان بنا بر روابط سیاسی که با برخی کشورها دارد هر سال سهمیه بیشتری را به آن‌ها اعطا می‌کند. عربستان دو سال پیش، پس از تکمیل پروژه توسعه مسجدالحرام اعلام کرد برای جبران کاهش سهمیه حج در این سال‌ها، دست‌کم ۸۰۰ هزار نفر بر شمار افرادی که می‌توانند در مراسم حج امسال شرکت کنند، اضافه خواهد کرد که البته ایران از آن سهمی نبرد.

ایران با توجه به جمعیت در انتظار حاجی‌ها هر سال درخواست سهمیه مازاد را مطرح می‌کند. علی‌رضا رشیدیان گفته است: امسال ۸۶ هزار و ۵۵۰ زائر ایرانی برای شرکت در مناسک حج تمتع به عربستان عازم می‌شوند، ضمن آنکه سهمیه مازاد برای ۱۰ هزار نفر به عربستان درخواست داده شده است.

رییس سازمان حج و زیارت در حاشیه همایش تیم‌های بهداشتی و درمانی حج تمتع ۹۸ با بیان این‌که امسال آمار زائران خانم بیش از مردان است، افزود: از مجموع ۸۶ هزار و ۵۵۰ زائر ایرانی حدود ۴۳ هزار نفر زن و ۳۷ هزار نفر مرد هستند.

به گفته او، میانگین سنی حجاج ایرانی امسال ۵۶ سال است.

رشیدیان یادآور شد: برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات لازم برای خدمات‌رسانی مناسب و شایسته به این زائران انجام شده و از ۱۷ تیرماه اعزام کاروان های حجاج بیت الله الحرام آغاز می‌شود.

این خبر عربستان بزودی جواب درخواست ایران را می‌دهد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

اعلام داروهای غیرمجاز و ممنوعه‌ برای حجاج

به گزارش خبرنگار اجتماعی سایت خبرهای فوری، دکتر محمودرضا فقیهی درباره داروهای ممنوعه حجاج برای سفر به کشور عربستان گفت: بنا بر نظر مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر، لیست داروهای غیرمجاز و ممنوعه‌ای را که زائران نباید در موسم حج به همراه داشته باشند، ۱۴ قلم است.

وی با تاکید بر اینکه حمل و نگهداری این داروها توسط زائران حج تمتع ممنوع است، گفت: همراه داشتن این داروها در فرودگاه‌های ایران سبب بازماندن از سفر شده و در کشور عربستان نیز امکان دستگیری زائران وجود دارد.

فقیهی داروهای غیر مجاز و ممنوعه را به شرح زیر اعلام کرد:

۱‏-آمپول پتیدین ۵۰ و ۱۰۰ میلی گرم
۲- آمپول مرفین ۱۰ میلی گرم
۳‏- قرص متادون ۵ و ۲۰ میلی گرم
۴‏- شربت متادون
۵‏- قرص هیدرومرفین ۲ میلی گرم
۶‏- قرص متیل فنیدات هیدروکلراید
۷‏- قرص ترامادول ۵۰ و ۱۰۰ میلی گرم
۸‏- آمپول ترامادول ۵۰ میلی گرم
۹‏- شربت اکسپکتورانت کدئین
۱۰‏- قرص استامینوفن کدئین
۱۱‏- آمپول دیازپام ۱۰ میلی گرم
۱۲‏-قرص دیازپام ۲ ،۵ و ۱۰ میلی گرم
۱۳‏- آمپول بوپرنورفین
۱۴‏- قرص بوپرنورفین

به گفته وی همراه داشتن سایر داروهای خاص مورد نیاز زائران برای مصرف در ایام حج حداقل به مدت ۴۰ روز با داشتن نسخه پزشک متخصص الزامی است و زائران باید نسخه را به همراه داشته باشند.

این خبر اعلام داروهای غیرمجاز و ممنوعه‌ برای حجاج اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.