با بدشانس‌ترین سرباز جنگ جهانی اول آشنا شوید+عکس

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏، در طول جنگ جهانی اول ، جورج لارنس پرایز کانادایی توسط یک تیرانداز آلمانی با شلیک یک گلوله کشته شد و تنها ۲ دقیقه قبل از آتش بس بزرگ جنگ جهانی از دنیا رفت.

در تاریخ ۱۱ نوامبر ۱۹۱۸ ، گردان ۲۸ کانادایی ها تمام پل های کانال دو مرکز بین فارمریز و روستای هاور در بلژیک را از ساعت ۴:۰۰ صبح محاصره کردند. هدف آنان ایمن سازی شرایط روی پل بود.اما راس ساعت ۹ صبح، این گردان پیامی را دریافت کرد که در آن اعلام شده بود تمام خصومت ها تا ساعت ۱۱ صبح متوقف می شوند و به عبارتی دقیق تر جنگ به پایان می رسد.

با این حال ، پرایز و یک سرباز دیگر فکر می کردند که موقعیت آنها در کانال بسیار حساس است و ممکن است با ترک این مکان هدف حمله های شدید دشمنان قرار گیرند در نتیجه مرتب به گشت زنی خود ادامه دادند تا از حریم پل دفاع کنند. طی یکی از همین گشت زنی ها بود که آنان دریافتند سربازان آلمانی پشت صخره ای مشرف به آنان پنهان شده اند. بنابراین کانادایی ها آلمانی ها را دنبال کردند و کار به تیراندازی کشیده شد.

حین تیراندازی پرایز تیر خورد و مجروح شد. جالب است بدانید او دقیقا ساعت ۱۰.۵۸ صبح یعنی دو دقیقه قبل از اعلان رسمی آتش بس درگذشت.

 

 

این خبر با بدشانس‌ترین سرباز جنگ جهانی اول آشنا شوید+عکس اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ماجرای یکی از تاثیرگذارترین عکس های جنگ جهانی دوم

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏، جنگ جهانی دوم کشورهای زیادی را به شکل مستقیم و غیرمستقیم درگیر کرد. در این میان یکی از کشورهایی که آسیب های مستقیم متعددی را تجربه کرد ژاپن بود.

به گزارش سرویس خواندنی های انتخاب، در طول جنگ جهانی نه تنها نظامیان، بلکه مردم بیگناه بسیاری نیز قربانی شدند. به همین دلیل صحنه های دردناک متعددی در طول جنگ ثبت شد که دیدنشان می تواند بسیار ناراحت کننده باشد.

اما گاهی برخی از تصاویر با وجود آنکه مستقیما خونریزی و زخمی شدن افراد را نشان نمی دهند از صدها تصاویر اینچنینی دردناک تر می شوند. یکی از نمونه های چنین تصویری را می توان تصویری دانست که جو اودونل ثبت کرد. این تصویر به ظاهر ساده است و  یک پسر ژاپنی را نشان می دهد که برادر کوچکترش را پشت خود حمل می کند. اما نه! کمی بیشتر دقت کنید.

چرا این پسرک بغض کرده و لبهایش را به هم فشار می دهد؟ چرا برادرش به شکلی غیرعادی به سمت عقب خم شده است؟ این تصویر در سپتامبر ۱۹۴۵ ، پس از پایان جنگ جهانی دوم ثبت و به عنوان بخشی از تلاش برای مستند سازی نتایج حملات هوایی و بمبهای اتمی در طول جنگ جهانی دوم در ژاپن گرفته شده است.

 به گفته جو اودونل، این تصویر کودکی را نشان می دهد که برادر مرده خود را حمل می کند. او در صفی ایستاده که ژاپنی ها عزیزان خود را که از دنیا رقته اند برای تدفین تحویل می دهند. به گفته اودونل وقتی نوبت پسر رسید ، مردانی که در ماسک های سفید آماده بودند ، بی سر و صدا بدن برادر مرده او را گرفتند و آن را آتش زدند. پسر کوچک سعی می کرد با گاز گرفتن لب زیرین خود، گریه را مهار کرده و قوی به نظر برسد.

این خبر ماجرای یکی از تاثیرگذارترین عکس های جنگ جهانی دوم اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

اذعان نشریه آمریکایی به قدرت پهپادهای ایران

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، نشریه آمریکایی هیل نوشت: ایران بی هیاهو مشغول افزایش تدریجی زرادخانه پهپادهای تولید داخل است. این نشریه در گزارشی به قلم ست فرانتزمن در پایگاه اینترنتی خود نوشت: گفته می شود دهم ژوئیه پهپادهای ایرانی به گروهی ( تروریستی) در شمال عراق حمله کردند.

این حمله سه هفته پس از سرنگونی یک پهپاد پیشرفته آمریکایی بر فراز دریای عمان انجام شد.قدرت پهپادی ایران، محدود به آبهای برون ساحلی ایران یا کشورهای همسایه نیست و هم اکنون در حال تبدیل شدن به تهدیدی منطقه ای علیه آمریکا و متحدان آن است.حزب الله لبنان که در سال های گذشته پهپادهایی به داخل فلسطین اشغالی به پرواز درآورده است، ناوگان پهپادهای خود را که ایران تامین می کند بهبود بخشیده است و اکنون تهدید می کند در جنگ در آینده از آنها علیه رژیم صهیونیستی استفاده خواهد کرد.

حزب الله نخستین بار از پهپاد مرصاد استفاده کرد. این پهپاد مبتنی بر یک مدل ایرانی مشابه پهپادهای ابابیل و مهاجر ایران است.به نظر می رسدفناوری ایران در زمینه پهپادها پیوسته پیشرفته تر می شود. ایران از دهه ۱۹۸۰ به دنبال تقویت نیرویی متشکل از پهپادهای تولید داخل بوده است.ایران ماه ژانویه پهپادهای جدید زیادی به نمایش گذاشت. بنا بر اعلام رسانه های ایران، از جمله این پهپادها عبارتند از پهپاد رادار گریز شاهد-۱۷۱ مجهز به موشک های هدایت شونده، و پهپاد کمان ۱۲، که ظاهراً می تواند بالغ بر ۱۰ ساعت با سرعت ۲۰۰ کیلومتر در ساعت پرواز کند.

بعضی از پهپادهای ایران، در اصل، با استفاده از مهندسی معکوس از روی پهپادهای آمریکایی ساخته شده اند. پهپادهای صاعقه و شاهد ۱۷ ایران، نسخه ساخته شده از روی پهپاد سنتینل آر کی- ۱۷۰ هستند که ایران سال ۲۰۱۱ توقیف کرد. پهپاد شاهد ۱۲۹ مشابه پهپاد ام کیو-۱ پرداتور آمریکا است.این نشریه نوشت : ایران نه تنها نشان داده است که می تواند از پهپادها استفاده کند بلکه نشان داده است که قادر به انهدام پهپادهای آمریکایی نیز هست.

ایران می خواهد پهپادهای خود را در داخل و خارج به رخ بکشد تا نشان دهد که می تواند تحریم ها را دور بزند و به توسعه این توانمندی نظامی ادامه دهد. به همین دلیل است که ایران از ماه ژانویه تا ژوئیه رزمایش هایی با پهپادها انجام داده و گفته است که حتی تحرکات یک ناو هوایپمابر آمریکایی را زیر نظر گرفته است. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، که آمریکا برچسب سازمان تروریستی به آن زده است، در راس تلاش های اخیر پهپادهای ایران قرار دارد. /مشرق

این خبر اذعان نشریه آمریکایی به قدرت پهپادهای ایران اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

امارات برای فرار از رسوایی دست به دامن ایران شد

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری به نقل از الاخبار، امارات از یمن خارج می‌شود. تا این لحظه درباره حادثه‌ای که چند روز پیش اعلام شد، تردید فراوانی وجود دارد. اما اطلاعات دریافتی از منابع آگاه از تصمیم استراتژیک أبوظبی به دنبال تهدید رسیدن آتش به عمق خانه خود خبر می‌دهند. آنها برای دور کردن این جام از خود به دامن تهران و مسکو متوسل شده‌اند.

تهران چند هفته پیش خطاب به هیأت امینتی بلند پایه اماراتی که به دنیال انفجارهای بندر «الفجیره» به ایران آمده بودند، گفت: «ما دیگر با شما حرفی نداریم پس از آن‌که از خطوط قرمز عبور کردید».

به گزارش منابع دیپلماتیک آگاه، هیأت اماراتی که گمان می‌رود دو بار به ایران سفر کرده، حامل پیشنهادی به ۳ بند آشکار بوده است: نخست: بازگشت روابط به حالت طبیعی خود. دوم: حمایت مشترک دو کشور از ایمن‌سازی گذرگاه‌های دریائی به منظور عبورایمن نفت‌کش‌ها از تمام کشورهای مشرف بر خلیج‌فارس و سوم که مهمترین نقطه این پیشنهاد است اینکه: ما اماده ترک یمن هستیم.

اماراتی‌ها پس از پاسخ کوبنده ایران ناامید نشدند و هنگام دیدار «عبدالله بن زاید»، وزیر خارجه این کشور از مسکو به دامن روسیهبرای وساطت با تهران پناه بردند.

ایرانی‌ها به وضوح دریافتند که أبوظبی به دنبال اتخاذ استراتژی خروج از باتلاق یمن و فروش آن است. اما چنین کالایی در بازار ایران خریدار ندارد.

پیامدهای تحول امارات چیست؟

صرف نظر از عوامل دخیل در انفجارهای بندر الفجیره برای همه کاملا روشن است که هر نوع مانع‌تراشی در مسیر صادرات نفت ایران به این مفهوم است که کشورهای منطقه هرگز قادر به عبور از تنگه هرمز و در نتیجه صدور نفت خود نخواهند بود.

حمله به نفت کش‌ها چنین بازخوانی می‌شود که أبوظبی و ریاض به آن به عنوان هیزم آتش جنگ آمریکا با ایران چشم دوخته بودند.

واشنگتن تمام این آرزوها را ناکام و ناامید گذاشت چنانچه حادثه سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا توسط سپاه پاسداران انقلاباسلامی در تاریخ ۲۰ ژوئن نیز این ناکامی را مضاعف کرد.

در واقع امارات و عربستان به این دو حادثه به عنوان زلزله (۱۴ فوریه) نسخه لبنانی آن و تغییرات ریشه‌ای در منطقه و جهان چشم دوخته بودند اما آمریکا به فکر چیز دیگر بود.

اماراتی‌ها فهمیدند که اگر آمریکا در حال حاضر به ایران حمله نکند، در آینده نیز هرگز این کار را انجام نخواهد داد. بنا بر این انعطاف اخیر أبوظبی پس از گذشت بیش از چهار سال دخالت در جنگ یمن در قالب انتقال از اولویت استراژی قدرت نظامی به اولویت استراتژی صلح مطرح شد.

بنا بر گزارش منابع آگاه، امارات تصمیم به ملاطفت در خروج عملی و استراتژیک گرفته تا پیامدهای شکست متوجه آن نشود و دلایل داخلی و خارجی و بی‌شماری این تصمیم را قطعیت بخشید که نخستین دلیل آن به سرریز شدن تحمل أبوظبی در برابر پیامدهای ناگوار فرو رفتن در باتلاق یمن است.

سه عامل در طاقت فرسا شدن جنگ برای امارات دخالت بوده است:

عامل انسانی: امارات به مدت ۴ سال موفق به سرپوش گذاری در این زمینه شد اما اخیرا از درگیری‌های مستقیم اجتناب کرده و از گزینه‌های جایگزین استفاده کرده است.

عامل اقتصادی: این عامل نه تنها در أبوظبی بلکه در سراسر امارات پررنگ جلوه کرد و همه دریافتند که پیامدهای جنگ آثار استراتژیکی بر اقتصاد مبتنی بر تجارت و خدمات داشته است.

عامل سیاسی: امارات به یقین می‌داند که سقف جنگ در یمن به حد خود رسیده و امکان تحقق پیروزی وجود ندارد. آنها به خوبی درک کرده‌اند که باید بخش اصلی هزینه سیاسی جنگ یمن را یپردازند و به همین دلیل به دنبال اجتناب از پرداخت آن هستند.

نشست اخیر بین «محمد، هزاع و طحنون» فرزندان زاید با «محمد بن راشد» حاکم دبی بر لزوم خروج هر چه سریع‌تر از باتلاق جنگ یمن تأکید کرده و هشدار داده است که اصابت تنها یک موشک یمن برای سقوط اقتصادی و نابودی به مفهوم واقعی کلمه کافی است. /ایلنا

این خبر امارات برای فرار از رسوایی دست به دامن ایران شد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

آمریکا به این ۱۰ دلیل به ایران حمله نمی‌ کند

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، صالح محروس محمد در المیادین نوشت: در سایه تنش هایی که روز به روز در منطقه خلیج فارس در حال افزایش است و آخرین آنها ساقط شدن پهپاد آمریکایی توسط نیروهای سپاه پاسداران ایران بود؛ در این مقاله بر آنیم به این مهم بپردازیم که ایران هرگز در برابر آمریکا تسلیم نخواهد شد. اما چرا ایالات متحده نسبت به اقدام نظامی علیه ایران مبادرت نمی ورزد؟ آیا آمریکا قادر به این کار است؟

در ادامه این مطلب آمده است: در این جا، ده دلیلی را مطرح می کنیم که مانع از حمله نظامی آمریکا به ایران می شود:

افکار عمومی در آمریکا در مورد حمله نظامی به ایران اتفاق نظر ندارد و این مساله با نگاهی به نتایج نظر سنجی ها در این کشور مشخص می شود.

برخی دولتها، از جمله چین، روسیه، هند و اتحادیه اروپا، مخالف حمله ایالات متحده به ایران هستند.

در صورت حمله آمریکا به ایران، آسمان چهار دولت عربی که ایران نفوذ زیادی در آنها دارد، یعنی لبنان، سوریه، عراق و یمن و در نتیجه اسرائیل، تهدید می شود؛ حال آنکه تامین امنیت اسرائیل از اولویتهای سیاست آمریکاست.

ایالات متحده قدرت موشکی ایران را در نظر دارد و می داند شکست در برابر توان موشکی ایران، آغاز در هم شکستن ابهت نظامی آمریکاست.

شعله ور شدن جنگ در خاورمیانه و دولتهایی که حامی حمله به ایران هستند، یعنی عربستان، بحرین و امارات، به اضافه دولتهای حامی ایران، یعنی عراق، یمن، لبنان و سوریه، موجب توقف صادرات نفت عربی و تعطیلی حرکت نفت کش ها در خلیج می شود و این مساله بر اقتصاد بین المللی تاثیرگذار خواهد بود.

ممکن است درگیری ها به شرق آفریقا و بین دو گروه در سومالی و جیبوتی منتقل شود؛ جایی که مناطق نفوذ آمریکا و ایران و هم پیمانان آنهاست.

توقف دریانوردی در دریای سرخ و کانال سوئر و دریای مدیترانه منجر به فلج شدن راههای تجارت بین المللی می شود.

فروپاشی اقتصاد جهانی و احتمال وقوع جنگ جهانی سوم باعث سوختن تر و خشک با هم می شود؛ چرا که ممکن است در این جنگ از سلاح اتمی استفاده شود.

آیا ایران با ایالات متحده مذاکره می کند؟ مشخص است که ایران هرگز تحت فشار محاصره اقتصادی و نظامی آمریکا هرگز وارد مذاکره نمی شود. در این میان، آمریکا از شرایط بوجود آمده برای باجگیری از برخی دولتهای خلیج فارس استفاده می کند، تا زمانی که اعراب متوجه این مساله شوند که دشمن واقعی آنها ایالات متحده و اسرائیل است. /انتخاب

این خبر آمریکا به این ۱۰ دلیل به ایران حمله نمی‌ کند اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

فرمانده کل سپاه: مرزها خط قرمز ماست‌/برای جنگ کاملا آماده ایم

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران در کنگره ملی ۵۴۰۰ شهید استان کردستان ‌در ورزشگاه ۲۲ گولان این شهر اظهار داشت: شهیدان ما در هر نقطه‌ای از این کشور بزرگ نشانه‌های عزت و سمبل‌های افتخار ما هستند. شهیدان بیان‌کننده استحکام ایمان و درخشش روح مقاومت در پیکره ملت ایران هستند. امروز ملت ایران در عالم با صفت اقتدار، افتخار، بزرگی، ایستادگی، عزت، پیشرفت، امنیت و رفاه شناخته می شود و همه این معانی و تعابیر میراث جاودان صدها هزار شهید این سرزمین بزرگ است.

وی ادامه داد: می‌توان واژه کُرد را الهام بخشیده از کرامت، رشادت و دلاوری دانست. کردستان و مردمانش اصیل‌ترین مردمان ایران هستند، بنابراین کردها در شکل‌دهی به تمدن عظیم ما نقش گسترده‌ای دارند و به این دلیل است که این سرزمین سال‌ها مورد طمع دشمنان بوده است.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه در هر دوره‌ای آمریکا یک سرزمین را عرصه تاخت خود قرار داده است،‌ گفت: آن‌ها می‌خواستند کردستان را پایگاه و سکوی پرتابی برای شکستن وحدت ملی امت اسلام قرار دهند، اما شعور، آگاهی، ایمان و روح حماسه‌آفرینی مردمان کُرد در پیوند با همه ملت ایران اجازه نداد این توطئه شوم شکل بگیرد.

سرلشکر سلامی تاکید کرد: آن‌ها می خواستند سرزمین کردستان ما را میدان جنگ کنند و امنیت را از مردمان ما بگیرند، اما جوانان برومند کردستان و ایران و پیشمرگان مسلمان ایستادند و قتلگاهی برای سیاست های استعماری آمریکا و غرب ساختند.

وی تصریح کرد: کردستان نقطه وحدت امت اسلام و ملت ایران شده و امروز در حال پیشرفت می‌درخشد و در آن جلوه‌های پیشرفت نمایان است. ما از تاریخ سختی عبور کرده‌ و با دشمنان بزرگی درگیر بوده‌ایم و همه سناریوهای سخت و سهمگین استعمار برای فشار به مردم ایران و از بین بردن استقلال کشور در طول تاریخ ۴۰ ساله از سوی دشمن اعمال شده است اما ملت بزرگ ایران با اقتدار از ارتفاع اراده دشمنان عبور کرد و آنها را شکست داد.

سرلشکر سلامی با بیان اینکه ما هرکجا مقاومت کرده‌ایم، پیروز شده‌ایم، خاطرنشان کرد: در تحریم اقتصادی به خوداتکایی اقتصادی رسیدیم و مسیر ما در این گذرگاه سخت تحریم، دستیابی به عزت اقتصادی و بریدن پیوند به هیچ بیگانه‌ای است.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه دشمنان ما سرگردان، بی‌عمل و نگران هستند و نمی‌دانند که چه کاری باید انجام دهند، اظهار داشت: آن‌ها در لبنان با شکست از حزب‌الله، برای همیشه سیاست‌‌های تجاوز کارانه‌شان خاموش شد. فلسطینی‌ها سنگ‌ها را کنار گذاشتند و به موشک رسید‌ند، پیرامون رژیم صهیونیستی فورانی از آتش وجود دارد.

وی تصریح کرد: آن‌ها می خواستند نظام سوریه را سرنگون کنند، اما امروز مجبور به فرار از آن سرزمین شده‌اند. می‌خواستند با ۱۵۰ هزار سرباز، عراق را فتح کنند اما امروز عراق هرگز در کنترل سیاست‌های آمریکا نیست بلکه امروز این انقلاب اسلامی است که خاستگاه مردم این سرزمین است.

سرلشکر سلامی گفت: می‌خواستند در یمن سرپل سیاسی- جغرافیایی جدیدی بسازند، اما آمریکا، سعودی و شرکای‌شان در باتلاق گیر کرده‌اند و موازنه به نفع یمنی‌ها در حال تغییر است. امروز پوکی استخوان و ضعف موریانه‌ای از درون قدرت آمریکا را مورد هدف قرار داده است.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ابراز داشت: آن‌ها می‌خواستند با تحریم اقتصادی ملت ایران را وادار به تسلیم و با فشار اقتصادی در کنار عملیات روانی ملت ایران را به مذاکره و پس از آن تسلیم وادار کنند، اما ملت ایران آگاهانه، قهرمانانه و مؤمنانه برای حفظ عزت و کرامت خود ایستاد.

سرلشکر سلامی در ادامه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر معظم انقلاب، گفت: این دیدار ما را به یاد خاطره ملاقات وزیر خارجه شوروی با امام(ره) انداخت و آن غرور انقلابی و اسلامی و ملی را در اوج قرار داد. شکوه و عظمت و وقار کلام رهبرمان را دیدیم که چگونه قاطعانه و شجاعانه برای همه جهان پیام مقاومت ملت ایران را بیان کردند.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به سرنگونی پهپاد متجاوز آمریکایی توسط پدافند نیروی هوافضای سپاه در بامداد امروز اظهار داشت: در سحرگاهان امروز نیروی هوافضای سپاه یک فروند هواپیمای جاسوسی دشمن را که از مرزهای ما عبور کرده و در حال تعرض به امنیت ملی ما بود، شجاعانه سرنگون کرد.

وی با بیان اینکه این منش‌، روش و قاعده ملت ایران در برخورد با دشمنان است، تاکید کرد: سرنگون‌کردن هواپیمای جاسوسی آمریکا، حامل یک پیام آشکار، واضح، قاطع، سریع و دقیق بود و آن اینکه مدافعان مرزهای میهن اسلامی ایران در مقابل تعرض هر بیگانه‌ای به این سرزمین عکس‌العمل‌های قاطع، تمام‌کننده و قطعی خواهند داشت.

سرلشکر سلامی با تاکید بر اینکه مرزها خط قرمز ماست‌، گفت: هر دشمنی که به این مرزها تعرض کند، بر نخواهد گشت و نابود خواهد شد.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تنها راه دشمنان را احترام به تمامیت ارضی و منافع ملی ایران توصیف و خاطرنشان کرد: اعلام می‌کنیم، بنای جنگ با هیچ کشوری نداریم، اما برای جنگ کاملاً آماده‌ایم و حادثه امروز نشانه روشنی از این پیام دقیق بود پس ما ایستاده‌ایم.

سرلشکر سلامی در ادامه سخنانش با اشاره به سناریوهای دشمنان علیه نظام جمهوری اسلامی ایران،‌ خاطرنشان کرد: آن‌ها می‌خواستند این‌گونه ترسیم کنند که راه‌حل عبور از مشکلات اقتصادی ایران مذاکره است، درحالی که ما تجربیات درس‌آموز و عبرت‌هایی از تاریخ نزدیک‌مان داریم. می‌دانیم که نمی‌توان به دولت غیر‌قابل اعتماد آمریکا، اعتماد کرد.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه تا به امروز در مقاومت رشد کرده‌ و با منطق مقاومت قد برافراشته‌ایم، تاکید کرد: ما در اثر مقاومت، دشمنان‌مان را فرسوده کرده‌ایم و به‌دلیل مقاومت، به استقلال، آزادی و اقتدار رسیده‌ایم. اگر مقاومت نمی‌کردیم در همان سال‌های اولیه انقلاب، میدان نبرد را به دشمنان واگذار می‌کردیم اما پیشوایان بزرگ انقلاب به ما آموختند با الهام از قرآن اگر بایستیم نصرت خداوند جاری می‌شود. ما در جنگ ایستادیم و پیروز شدیم، در مقابله فرهنگی ملت ایران ایستاد و فریب مفاهیم به ظاهر شیک قدرت‌های بزرگ را نخورد. در مقابل اسرائیل نیز ایستادیم و پیروز شدیم. در تحریم اقتصادی هم ایستادیم و امروز در حال رشد هستیم.

وی با تاکید بر اینکه به قدرت‌های بزرگ احتیاج نداریم و همه ظرفیت‌های لازم برای رشد در جامعه ایرانی وجود دارد، تصریح کرد: این ظرفیت‌ها برای پیروزی در یک جنگ جهانی کافی است. مذاکره بازی در میدان دشمن و بازی در این زمین، فشار دشمن را تشدید خواهد کرد چراکه احساس می‌کند از منطق مقاومت پا پس کشیده‌ایم و به میدان مذاکره آمده‌ایم.

سرلشکر سلامی خاطرنشان کرد: دشمن در مذاکره می‌خواهد ملت ایران را از سلاح دفاعی خود خلع کند، ملتی که خلع سلاح می‌شود، تهاجم به آن آسان است؛ ملتی که ایستادگی می‌کند، دشمن جرأت تعدی به حریم آن را ندارد./تسنیم

این خبر فرمانده کل سپاه: مرزها خط قرمز ماست‌/برای جنگ کاملا آماده ایم اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

کنگره باید جلوی ترامپ را بگیرد: یادداشت دیوید فرنچ، ستون‌نویس تایم

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، با این‌که به‌نظر می‌رسد سایه جنگ در قیاس با روزهای گذشته کم‌رنگ‌تر شده، اما همین احتمال کم‌رنگ نیز دستمایه تحلیل‌های زیادی است. یکی از آخرین تحلیل‌ها را دیوید فرنچ ستون‌نویس تایم و نویسنده چندین و چند کتاب پرفروش به‌رشته تحریر درآورده. او که طی ماه‌های آتی کتاب «طلاق بزرگ آمریکایی» را منتشر خواهد کرد، در جدیدترین شماره تایم وظیفه اجتناب از جنگ را بر گرده آمریکایی‌ها و به‌خصوص کنگره آمریکا می‌داند و می‌نویسد:

وقتش رسیده مردم آمریکا از واقعیات وحشتناکی که در کمین است، آگاه شوند. ایالات متحده، به‌رهبری رئیس‌جمهور عجیبی که بارها و بارها حتی مشاوران نزدیکش نیز اعلام کرده‌اند که قبولش ندارند، ممکن است ناگهان خود را درگیر جنگی وحشتناک کند که بی‌گمان بدترین جنگی خواهد بود که نسل‌های اخیر آمریکا تجربه کرده‌اند. جنگی که نتیجه‌اش یک طوفان کامل باشد، طوفان خطر و بی‌اعتمادی که نه تنها از نظر نظامی آمریکا را درگیر بحران خواهد کرد، بلکه هم‌زمان، از نظر سیاسی نیز بحرانی کامل به بار خواهد آورد.

بگذارید بگویم چه شده. در روز پنجم ماه می، جان بولتون مشاور امنیت ملی اعلام کرد که دولت ترامپ در واکنش به تحرکات و رفتار‌های نگران‌کننده ایران دستور اعزام یک ناوگروه عظیم را به خلیج فارس صادر کرده است. یک هفته بعد، چهار نفتکش بزرگ (دو نفتکش عربستان سعودی، یک فروند متعلق به نروژ و یکی هم اماراتی) مورد حملات خرابکارانه واقع شدند؛ که آمریکا در این مورد ایران و متحدین ایران را در منطقه سرزنش و محکوم کرد- با این‌که کمترین شواهدی مبنی بر درگیری ایران با این قضیه در دست نبود.

هم‌زمان با این رخدادها؛ ژنرال بریتانیایی، کریستوفر گیکا، معاون فرماندهی کل نیروهای ائتلاف ضد داعش با اعلام این‌که «برخلاف ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر وجود تهدید از سوی ایران علیه منافع آمریکا در منطقه، تاکنون شاهد افزایش تهدیدهای گروه‌های مورد حمایت ایران در عراق و سوریه نبوده‌ایم»، شکافی بزرگ در مواضع آمریکا در مورد ایران به‌وجود آورد. این بیانیه خیلی زود از سوی ستاد فرماندهی نیروهای آمریکایی پاسخ داده شد و این ستاد در بیانیه‌ای سخنان گیکا را با آنچه تهدیدات موثق و مشخصی که سی.آی.آی و دیگر دستگاه های جاسوسی کشورهای عضو ائتلاف ثبت کرده‌اند در تعارض دانست و آن را رد کرد.

در روز سیزدهم ماه می روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی مدعی شد که رئیس‌جمهور در حال مطالعه طرحی مبنی بر اعزام صدوبیست هزار سرباز آمریکایی به خاورمیانه است. ترامپ ابتدا گزارش نیویورک تایمز را انکار کرد، اما در ادامه این حکم متخاصم را ارائه داد: «این خبر جعلی است، ولی آیا من چنین کاری انجام می‌دهم؟ قطعاً، ولی برای این کار برنامه‌ریزی نکرده‌ایم. امیدوارم مجبور هم نباشیم برنامه‌ریزی جنگی کنیم؛ اما اگر این کار را انجام دهیم، خیلی بیشتر از اینها نیرو می‌فرستم». بعدتر در پانزدهم ماه می نیز وزارت امور خارجه آمریکا از آمریکاییان خواست خاک عراق را ترک کنند.

اتفاقاتی که رخ داده‌اند، تماما تبعات خروج آمریکا از توافق برجام و سپس تروریستی قلمداد کردن فعالیت‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

حالا در شرایطی که در حال افزایش تنش‌ها هستیم، هنوز دلیل این التهاب را کسی نمی‌داند. بله؛ آمریکایی‌ها صحبت‌هایی درباره  تحرکات و رفتار‌های نگران‌کننده ایران و ضرورت پاسخگویی به این تهدیدات می‌گویند؛ ولی در حالی‌که لینزی گراهام، مخالف جدی ترامپ در مجلس سنا اعلام می‌کند که «نمی‌داند جریان تهدیدهایی که روزنامه‌ها می‌نویسند، به چه چیزهایی اشاره می‌کنند»، این به این معنا می‌تواند باشد که در آمریکا در روزهای آتی باید انتظار منازعاتی عظیم و بی‌پایان را باید داشته باشیم. به‌خصوص که رهبران کنگره هنوز به گزارش‌های سازمان‌های اطلاعاتی واکنشی نشان نداده‌اند.

درک و فهم و ارائه صادقانه وزن و سنگینی موقعیتی که در آن گرفتار آمده‌ایم، اهمیت فراوانی دارد. جنگ با ایران یک چالش بزرگ نظامی خواهد بود و با مواردی چون درگیری با داعش و طالبان و حتی صدام حسین قابل مقایسه نیست. نیروهای نظامی ایران سالم و کامل هستند و هم‌چنین این کشور نیروی موشکی قابل توجهی دارد که از آن به‌عنوان بزرگ‌ترین و متنوع‌ترین زرادخانه موشکی خاورمیانه نام برده می‌شود. از این روست که می‌توان گفت نیروهای نظامی ایران از توانایی درگیری مستقیم با آمریکا برخوردارند، بگذریم از نیروهای وابسته به این کشور که می‌توانند جنگ‌های فرسایشی نیابتی در خاورمیانه و حتی در گستره‌ای وسیع‌تر رقم بزنند.

درگیری نظامی در خلیج فارس ریسک ایجاد اختلال در اقتصاد جهانی را با خود به‌همراه دارد. حدود بیست درصد از نفت جهان از تنگه هرمز رد می‌شود و بسته شدن این آبراهه مهم نه تنها باعث ایجاد شوک قیمتی در بازار نفت خواهد شد، و این تنها و تنها می‌تواند به سود اقتصاد روسیه باشد که با مشاهده شوک قیمتی در بازار نفت توانایی بالا بردن تولیدش را دارد.

به‌رغم این پس‌زمینه اما واکنش و پاسخ پرسروصدای سناتور تام کاتن به مارگارت هوور مبنی بر این‌که «آمریکا می‌تواند در دو مرحله و با دو ضربه جنگ با ایران را ببرد: با اولین ضربه و سپس دومین ضربه!» غیرمسئولانه و حاکی از وظیفه‌نشناسی قلمداد شد. به‌هرحال کاتن به‌عنوان یک مجروح جنگی و به اصطلاح یک جانباز چنان احترامی داشت که همه بگویند او بهتر می‌داند و حق با اوست. بنابراین اگر او می‌گفت که آمریکا در درگیری نظامی با هر کشور دیگری می‌تواند جنگ را ببرد، تا حد زیادی پذیرفتنی بود و نمی‌شد ایرادی به آن وارد کرد. اما نکته در این بود که او خطرات و ریسک‌های موجود در بطن تصمیم درگیری نظامی با ایران را دست‌کم گرفته بود و همین هم بود که باب انتقادات را باز کرد. او متهم به این بود که چالش‌های موجود در راه پیش‌روی آمریکا را نادیده گرفته و کوچک جلوه داده بود.

من در عراق در مقام وکیل مدافع قضایی و حقوقی اسکادران دوم خدمت کرده‌ام. در منطقه‌ای نزدیک به مرز ایران؛ و آن‌جا  شاهد قدرت و کارکشتگی نیروهای نظامی مرتبط با ایران بوده‌ام که نیروهای آمریکایی سعی می‌کردند آن‌ها را از درگیری‌های عراق دور نگه دارند، و آن‌ها هم به‌رغم وانمودن این‌که کاری به کار عراق ندارند، اما کار خودشان را می‌کردند و خواسته‌ها و اهداف ایران را در عراق دنبال می‌کردند.

این روزها با افزایش تنش‌ها دنیا حیران مانده که حق با چه کسی است و چه کسی دروغ می‌گوید. گزارش‌های پرشمار مطبوعاتی که درباره ترامپ و دارودسته‌اش منتشر می‌شود در نهایت این تصویر را جهانی کرده که رئیس‌جمهور آمریکا چندان کنترلی بر مشاوران و دستیارانش و البته دیگر اعضای دولتش ندارد. از یک سو دستورات رئیس‌جمهور چنان دمدمی و خطرناکند که آمریکایی‌ها باید خدا را شاکر باشند که اذهان و افراد قدرتمندتری کنترل کاخ سفید را در اختیار دارند و به ترامپ اجازه دنبال کردن اهدافش را نمی‌دهند. از دیگر سوی نمی‌توان توقع داشت که یک ملت بدون اطمینان از این‌که رئیس‌جمهورشان کنترل کامل اوضاع را در دست دارد و به‌عبارت بهتر می‌داند چه‌کار دارد می‌کند، خود را آماده یک درگیری خطرناک کند. نمی‌خواهم بگویم که مشاوران رئیس‌جمهور بدون اجازه و تصویب پرزیدنت خصومتی واقعی را کلید زده‌اند. چون تاکنون نشانه‌ای مبنی بر این‌که دولت ترامپ تا بدین‌حد بی‌قانون پیش می‌رود بروز نکرده است.

همه می‌دانیم که دونالد ترامپ یک فرد دمدمی مزاج است و این را حتی در اعلامیه‌ها و بیانیه‌های امنیت ملی‌اش هم می‌بینیم. در ماه دسامبر گذشته ترامپ خروج قطعی نیروهای نظامی آمریکایی از سوریه را در توئیتر و البته از طریق ویدئویی رسمی اعلام کرد. چند هفته بعد اما اظهار داشت که  بخشی از نیروهای آمریکا در سوریه خواهند ماند.

درباره کره شمالی نیز مرور تغییر رفتار و گفتار ترامپ در یک بازه کوتاه زمانی می‌تواند بامزه باشد. ترامپ از محکومیت و انتقادات تند و صریح از کیم جونگ آن آغاز کرد، بعد او را یک مرد سرسخت قابل احترام نامید، بعدتر رژیم او را از خشم آمریکا ترساند، بعدترش تمام مانورهای نظامی آمریکا در کره جنوبی را لغو کرد و وعده ملاقات رودررو با دیکتاتور کره شمالی را داد. این‌ها همه در طول تنها دو ماه اتفاق افتادند.

ترامپ خیلی زود مواضعش را تغییر می‌دهد. کبوتر خیلی زود در نگاه او شاهین می‌شود و شاهین تبدیل به کبوتر می‌شود. این رفتار را در رئیس‌جمهور آمریکا از همان روزهای انتخابات دیده بودیم که چگونه داعش را تهدید کرده بود «خاکشان را به توبره خواهد کشید». حالا هم ادامه این بازی را شاهدیم. برای همین هم هست که وقتی در ادامه مانور ناوهای آمریکایی در خلیج فارس ترامپ به پنتاگون گفت که نمی‌خواهد با ایران جنگ کند، این موضوع نمی‌تواند دل هیچ آمریکایی یا حتی ایرانی را قرص کند. چون معلوم نیست هفته آینده یا ماهی دیگر موضع‌گیری دونالد ترامپ چگونه خواهد بود.

جان بولتون اما از این نظر تفاوتی آشکار با ترامپ دارد. مواضع خصمانه او علیه جمهوری اسلامی ایران دیرینه است. مواضعی که در تمام این سال‌ها تنش میان ایران و آمریکا را به اوج رسانده و حتی این روزها نیز رسانه‌ها و کارشناسان او را واضع اصلی سیاست‌های تهاجمی آمریکا علیه ایران می‌دانند. به‌عبارتی بهتر انگار ترامپ ناچار به انجام خواسته‌های سیاسی دولتی است که خودش انتخاب کرده؛ و این تناقض می‌تواند فرجامی بسیار خطرناک داشته باشد.

واقعیات موجود پرسش‌هایی صریح و آزارنده را پیش می‌آورند: آیا مشاور امنیت ملی ترامپ آمریکا را چشم بسته و به تدریج درگیر جنگی ویرانگر خواهد کرد؟ آیا رئیس‌جمهور تن به درگیر کردن آمریکا در خطرناک‌ترین جنگش، از ویتنام به این‌سو خواهد داد؟ و این اتفاق تنها و تنها به این دلیل رخ خواهد داد، چون ترامپ دمدمی، دهن‌بین و البته ناتوان‌تر از این است که بتواند سیاست خارجی‌اش را بدون تاثیر پذیرفتن از دیگران پیش ببرد؟

این‌جاست که می‌توان گفت آمریکا در آستانه دورانی بسیار مهم است و آمریکایی‌ها باید از تاریخ معاصرشان درس گرفته و آن درس را امروز پس بدهند. آمریکا باید بداند که امروزه روز زمان اعتماد به یک دولت غیرقابل اعتماد نیست. اکنون زمان این است که کنگره وارد میدان شده و بر اساس قانون اساسی آمریکا که هرگونه درگیری نظامی را منوط به کسب اجازه از کنگره کرده، پیامی روشن، صریح و غیرقابل اشتباه گرفتن به دولت ترامپ بدهد. این‌گونه می‌توان از یک جنگ بی‌برنده اجتناب کرد!

این خبر کنگره باید جلوی ترامپ را بگیرد: یادداشت دیوید فرنچ، ستون‌نویس تایم اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

کشورهای عرب حوزه خلیج فارس با استقرار مجدد نیروهای آمریکایی در منطقه موافقت کردند

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، منابع مطلع در کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به این روزنامه سعودی گفتند، این موافقت بنا بر توافقات دو جانبه بین آمریکا و برخی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس صورت گرفته و بهانه این توافق بازدارندگی در برابر هرگونه حمله احتمالی از جانب ایران است.

منابع تاکید کردند، انگیزه نخست از استقرار مجدد نیروهای آمریکایی در کشورهای عرب حوزه خلیج فارس انجام عملیات مشترک بین واشنگتن و پایتخت‌های کشورهای حوزه خلیج فارس برای مقابله با هر گونه احتمال هدف گرفتن منافع آمریکا در منطقه و بازدارندگی از هرگونه تنش است نه ورود به جنگ با ایران.

این منابع دیپلماتیک عرب از ارتباطات متعددی که در حال حاضر بین برخی از کشورهای عرب به منظور آماده سازی برای یک نشست محدود در سطح سران در جریان است، پرده برداشتند. گفته می‌شود این نشست سران در حاشیه نشست سران کشورهای اسلامی در مکه مکرمه در دهه آخر ماه رمضان برگزار شود.

این منابع به شرط فاش نشدن نام‌شان به الشرق الاوسط تصریح کردند، این نشست سران در صورت برگزاری شامل تعدادی از کشورهای عربی خواهد شد که در اجلاس سران اسلامی حضور خواهند داشت و آنها براساس اصول و دیدگاه منسجمی در قبال تحولات منطقه‌ و بین‌الملل گردهم جمع می‌شوند.

از طرفی روزنامه الشرق الاوسط ادعا کرد، مرزوق الغانم، رئیس پارلمان کویت نسبت به جنگ احتمالی در منطقه خلیج فارس هشدار داده است.

او در پی جلسه محرمانه پارلمان و دولت این کشور درباره بررسی چالش‌های کنونی منطقه گفت: براساس اظهارات وزیران احتمالات جنگ در منطقه بالاست و این برخلاف آنچه است که همه ما آرزو می‌کنیم.

از سوی دیگر، در نشستی نظامی میان آمریکا و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در روز جمعه امنیت دریانوردی و حرکت و رفت‌وآمد کشتی‌های تجاری در منطقه بررسی شد.

شبکه الحره آمریکا گزارش داد، این نشست نظامی در منامه پایتخت بحرین برگزار شد که شامل فرماندهان نیروی دریایی و فرماندهان نظامی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و فرماندهان نیروی دریایی آمریکا بود.

امنیت دریایی‌، فعالیت‌های آزاد تجاری در منطقه و تعهد متقابل برای تضمین امنیت و ثبات دریانوردی از محورهای این نشست بود.

این شبکه به اسامی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس که در این نشست حضور داشتند اشاره نکرد.

این نشست امنیتی آمریکا و کشورهای شورای همکاری در سایه تنش‌های منطقه خلیج فارس برگزار شد. /ایسنا

این خبر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس با استقرار مجدد نیروهای آمریکایی در منطقه موافقت کردند اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

پیشنهاد رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: ایجاد “میز قرمز” ایران و آمریکا در عراق یا قطر

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، حشمت الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در توئیتر نوشت: “بالاترین مقامات ایران و آمریکا جنگ را رد کرده اند اما بازیگران ثالثی برای ویران کردن بخش بزرگی از دنیا عجله دارند. باید یک میز قرمز در قطر یا عراق از مسئوان دو طرف تشکیل شود. کار ویژه این میز مدیریت تنش است.”

اما کمی بعد شواری امنیت ملی در واکنش به توئیت فلاحت پیشه بیانیه ای صادر کرد که در آن آمده است، دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی تنها نهاد صاحب صلاحیت برای اظهارنظر در موضوعات راهبردی کشور است.

«کیوان خسروی» سخنگوی شورای عالی امنیت ملی گفت: مجموعه سیاست‌های راهبردی نظام در حوزه‌های مختلف در فرآیندی تعریف شده و از سوی شورای عالی امنیت ملی تعیین و ابلاغ می‌شود و اظهارات شخصی افراد حقیقی و حقوقی غیر مرتبط، تاثیری بر تصمیمات ذکر شده ندارد.

خسروی با اشاره به برخی اخبار منتشر شده در مورد چگونگی تعیین و اجرای سیاست‌های مربوط به مدیریت تنش‌های منطقه‌ای که به یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی منتسب شده است، گفت: تنها نهاد صاحب صلاحیت برای اظهار نظر در موضوعات راهبردی کشور، دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بوده و اظهار نظر‌هایی که خارج از این مجرا بیان می‌شود، فاقد وجاهت است.
واکنش رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس به اظهارات سخنگوی شورای امنیت ملی

پس از انتشار بیانیه شورای امنیت ملی فلاحت پیشه دوباره توئیت کرد و نوشت: ‏با احترام خطاب به سخنگوی شورای امنیت ملی؛آن شورا مسئول تصمیم گیری در موضوعات کلان سیاست خارجی است ولی اجازه تحدید اظهار نظر را ندارد.به ویژه آنکه هنوز اعتقاد دارم انفعال در مدیریت تنش،بازیگران ثالث را بر این موج منفی سوار کرده است. /عصرایران

این خبر پیشنهاد رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: ایجاد “میز قرمز” ایران و آمریکا در عراق یا قطر اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

شنود نشست ویژه در کاخ سفید

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، پنج مقام بلندپایه که مباحثات این نشست را در اختیار نیویورک‌تایمز قرار داده‌اند، خبر داده‌اند که ترامپ «سر‌سختانه» با هرگونه گزینه جنگ با ایران مخالفت کرده و خواستار یافتن راه‌‌حل‌های دیپلماتیک با هدف «کاهش تنش‌ها با تهران» شده است. این روزنامه آمریکایی در همین رابطه گزارش داده‌ ‌است که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه با سلطان قابوس، پادشاه عمان درباره تنش‌ها با ایران رایزنی کرده‌ است. پمپئو همچنین از دیپلمات‌های اروپایی هم خواسته تا به کاهش تنش‌ها با تهران کمک کنند.

مقامات کاخ‌سفید به روزنامه نیویورک‌تایمز خبر داده‌اند که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا تلاش کرده است تا در روزهای اخیر ترمز تقابل با ایران را به سرکردگی جان بولتون، مشاور امنیت‌ملی کاخ‌سفید بکشد و در همین راستا به پاتریک شاناهان،  سرپرست پنتاگون و ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا قاطعانه اعلام کرده است که بنا ندارد با ایران وارد جنگ شود. در همین زمان دیپلمات‌های ارشد دولت وی در تلاشند تا راه‌هایی را برای کاهش تنش‌ها با ایران بیابند. روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی اختصاصی به پرده‌برداری از اختلافات گسترده در کاخ‌سفید پیرامون موضوع جنگ با ایران پرداخته است. این روزنامه به نقل از منابع آگاه می‌نویسد که ترامپ طی روزهای اخیر چندین بار در برابر درخواست‌های برخی از مشاورانش برای جنگ با ایران مقاومت کرده است. در این مطلب آمده است: بیانیه ترامپ در صبح روز چهارشنبه پیامی را به مشاوران جنگ‌طلبش مخابره کرد که او خواستار آن نیست تا کمپین فشار حداکثری علیه ایران وارد فاز تقابل نظامی با این کشور شود.

اکنون به‌نظر می‌رسد دولتی که در ظاهر به لباس کارزار با ایران ملبس شده بود، علاقه مضاعفی برای روش‌های دیپلماتیک دارد. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه از سلطان قابوس خواسته بود تا در مورد تهدید ایران با مقامات تهران گفت‌و‌گو کند.عمان که از دیرباز به‌عنوان یک واسطه میان تهران و واشنگتن شناخته می‌شود، کانالی برای آغاز مذاکرات میان دو طرف در سال ۲۰۱۳ بود؛ زمانی که دولت اوباما وارد مذاکرات هسته‌ای با ایران شد.  پمپئو همچنین از اروپایی‌ها درخواست کرده است تا برای متقاعد ساختن ایران به کاهش تنش در منطقه به او کمک کنند، این دیدارها در پی آن به وقوع پیوست که سازمان سیا گزارشی را مربوط به مجهز شدن قایق‌های ایرانی به موشک‌ها مطرح کرده بود. اطلاعات مذکور که براساس عکس‌های دریافتی به‌دست آمده اما منتشر نشده است برای نیویورک‌تایمز تشریح شده‌اند. رسیدن چنین اطلاعاتی به واشنگتن موجب بروز این نگرانی شد که ممکن است تهران در حال آماده‌سازی خود برای حمله به نیروهای آمریکایی یا متحدانش در منطقه باشد. ترامپ در پاسخ به این پرسش که آیا آمریکا وارد جنگ با ایران خواهد شد، گفت: «امیدوارم که این‌گونه نباشد.»

این تحولات در حالی ایجاد شده‌اند که رئیس‌جمهوری آمریکا به‌طور غریزی در برابر گزینه جنگ با ایران محتاط است و در مقابل کادری از مشاوران وی به سرکردگی جان بولتون، مشاور امنیت ملی قرار دارد که موضعی سرسختانه علیه ایران اتخاذ کرده‌اند. تنش‌های داخلی نگرانی‌ها را ایجاد کرده که ممکن است دولت ترامپ در حال حرکت به سوی آغاز جنگی باشد که حتی مورد تایید فرمانده کل قوا (ترامپ) نیست. این اختلافات موجب بروز شکاف‌هایی میان مقامات آمریکا در مورد مقیاس تهدید ایران شده است؛ درحالی‌که مقامات کاخ‌سفید و متحدان بریتانیایی بر این باورند که اطلاعات به‌دست آمده صحیح هستند، اما برخی از نمایندگان کنگره و برخی در درون دولت مشاوران ترامپ را متهم می‌کنند که در حال بزرگ‌نمایی تهدید ایران هستند و بنا دارند تا از این اطلاعات برای توجیه حمله نظامی به ایران استفاده کنند.مجادله‌های داخلی دولت ترامپ بر سر ایران توسط پنج مقام آگاه آمریکایی در اختیار نیویورک‌تایمز قرار گرفته است که خواسته‌اند تا با توجه به حساسیت موضوع نامشان فاش نشود.

ازسوی دیگر ایران هرگونه مذاکره با ترامپ را رد کرده است. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران اظهار کرد: «تنش‌های ایجادشده توسط آمریکا غیرقابل‌پذیرش است.» پس از تعلیق برخی از تعهدات ایران در برجام در واکنش به اقدامات آمریکا، مقامات دولت ترامپ به خبرنگاران اعلام کردند که خط قرمز برای واشنگتن تولید سوخت هسته‌ای در ایران به اندازه‌‌ای است که تهران قادر باشد زمان گریز هسته‌ای – زمان لازم برای ساخت بمب – را به کمتر از یک سال برساند.

مقامات جمهوری اسلامی ایران همواره ضمن رد اتهامات آمریکا و غرب، بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای کشورمان تاکید کرده‌اند. این در حالی است که این مقامات مشخص نکرده‌اند در صورت رعایت نشدن این خط قرمز ازسوی تهران، واکنش واشنگتن چه خواهد بود.  در آخرین جلسه‌ای که میان ترامپ و برخی از مشاورانش در اتاق وضعیت (situation room) پیرامون موضوع ایران انجام شد یکی از حاضران به نیویورک تایمز گفت هیچ اطلاعات جدیدی در اختیار وی قرار نگرفت. یک مقام آگاه دیگر همچنین خبر داد که شاناهان و ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در جریان جلسه مذکور، فهرستی از گزینه‌های نظامی را به اطلاع ترامپ رساندند و سطح آمادگی نیروهای آمریکا، هزینه‌ها و ریسک‌های هر یک را به ترامپ یادآور شدند.

چند مقام مطلع تایید کردند که ترامپ به‌طور قاطعانه‌ای خطاب به مقامات حاضر اعلام کرده که خواستار ورود به جنگ با ایرانی‌ها نیست. در این بحبوحه، ترامپ سعی کرده است تا در ظاهر نشان دهد که اختلافی میان پمپئو، بولتون و شاناهان در این‌باره وجود ندارد. او در پیامی توییتری گفت: «هیچ اختلاف داخلی در کار نیست. نظرات مختلفی بیان می‌شود و من تصمیم نهایی را اتخاذ می‌کنم. این یک روند بسیار ساده است. همه نظرات و سیاست‌ها باید بروز یابند.» ترامپ همچنین در ادامه گفت که اطمینان دارد ایرانی‌ها به‌زودی وارد مذاکره با وی می‌شوند. با این حال یک مقام ارشد دولت ترامپ معتقد است که کاخ‌سفید به‌دنبال استفاده از یک کانال دیپلماتیک مخفی برای مذاکره با ایران مانند اوباما نخواهد بود. پمپئو، نماینده سابق جمهوری‌خواه، مفسر زیرکی برای ترجیحات ترامپ است و در صورت لزوم مانند مورد کره‌شمالی با ایران نیز وارد دیپلماسی خواهد شد.

منابع آگاه معتقدند که ترامپ از سیاست اعمال تحریم‌های گسترده و قرار دادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی خارجی رضایت کامل دارد.

ریچارد دوربین، سناتور ارشد دموکرات پس از حضور در یک جلسه استماع اطلاعاتی به خبرنگاران گفت: «وضعیتی که اکنون در کاخ‌سفید وجود دارد آن است که ترامپ خودش را در محاصره برخی افراد به‌ویژه پمپئو و بولتون می‌بیند؛ افرادی که معتقدند جنگ موضع سرسختانه‌تر در راستای منافع آمریکا است، من چنین نظری ندارم.»

براساس این اطلاعات برخی در کاخ‌سفید خبر می‌دهند که بولتون به‌طور مخفیانه نارضایتی خود را از سیاست‌های ترامپ عنوان کرده است و او عزم کافی برای ایجاد تغییر در منطقه‌ای که ‌مانند باتلاق است، ندارد. اختیارات و استقلال بولتون حتی موجب رنجش مایک مالونی، رئیس کارکنان کاخ‌سفید شده است و از آن زمان شایعاتی به گوش می‌رسد که ممکن است جایگاه بولتون در کاخ‌سفید به‌خطر افتاده باشد که البته این موضوع توسط سخنگوی دولت ترامپ رد شد.

یک مقام کاخ‌سفید می‌گوید که ترامپ حتی در برخی از جلسات سابقه جنگ‌طلبی جان بولتون را به تمسخر گرفته است. ترامپ در جلسه‌ای خطاب به بولتون گفته است: «اگر خواسته‌ جان انجام می‌شد، اکنون باید در چهار منطقه مختلف می‌جنگیدیم.» مقامات آگاه می‌گویند که بولتون در روزهای اخیر با افراد خارج از کاخ‌سفید مشورت‌هایی را انجام داده است که یکی از این افراد جک کین، جانشین فرمانده سابق ستاد مشترک ارتش آمریکا است. فردی که طراحی عملیات حمله به عراق را عهده‌دار بود. کین البته با رد این اخبار تاکید کرد که وی اطمینان دارد آمریکا با ایران وارد جنگ نخواهد شد؛ مگر آنکه تهران اقدام تحریک‌آمیز خاصی را انجام دهد.درک چولت، دستیار سابق وزارت دفاع آمریکا در حوزه امور امنیتی و بین‌المللی و در دولت اوباما می‌گوید: «دولت ترامپ در میان رئیس‌جمهوری که خواستار خروج از خاورمیانه است و مشاورانی که سیاست حداکثری تغییر رژیم را دنبال می‌کنند، سرگردان است.»

این خبر شنود نشست ویژه در کاخ سفید اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.