با قابلیت جدید «پیش نمایش صفحه» کار با ویکی پدیا آسان تر از قبل می شود

دانشنامه آزاد ویکی پدیا از سال ۲۰۰۱ شروع به کار کرد و دسترسی به حجم عظیمی از داده ها را برای کاربران راحت تر از پیش کرد. در طول این سال ها قابلیت های متنوعی به این دانشنامه افزوده شده و اخیراً یک تغییر کاربردی جدید در ویکی پدیا اعمال شده: پیش نمایش صفحات.

به لطف قابلیت جدید که بنا بر ادعای وبسایت ورج یکی از بزرگترین تغییرات سال های اخیر است، می توانید به راحتی با بردن نشانگر ماوس روی لینک های صفحات دیگر، خلاصه ای از آن را در پنجره ای کوچک مشاهده نمایید؛ بدون اینکه نیازی به رفتن به صفحه لینک مورد نظر باشد. با کنار بردن نشانگر ماوس از روی پیوند نیز توضیحات نمایش داده شده محو می شوند.

قابلیت پیش نمایش صفحات در ویکی پدیا

قابلیت پیش نمایش صفحه در ویکی پدیای فارسی

همچنین اگر صفحه مرتبط با لینک مورد نظر دارای تصویر باشد، در توضیحات، خلاصه تصویر اصلی آن نیز نمایش داده می شود. به این ترتیب تجربه کار با ویکیپدیا برای کاربران بیش از پیش ساده شده است.

این قابلیت خصوصاً در زمینه مطالبی که کاربران نیاز دارند صفحات متعددی را برای درک آن باز کنند بسیار کاربردی به نظر می رسد.

بر اساس اعلام ویکی پدیا، این قابلیت برای زبان های آلمانی و انگلیسی در ماه جاری میلادی پیاده سازی شده، ولی برای زبان های دیگری از جمله یونانی، مجاری، ایتالیایی، روسی و … از سال ۲۰۱۷ در حال آزمایش بوده است.

بنا بر اطلاعات منتشر شده در مدیا ویکی این امکان برای سایر زبان ها (قاعدتاً فارسی که نامی از آن برده نشده نیز در میان سایر زبان ها به حساب می آید) از ماه جولای سال ۲۰۱۷ (تیر تا مرداد سال ۹۶) فراهم شده. تجربه خود درباره این قابلیت را با دیجیاتو به اشتراک بگذارید.

 

تماشا کنید: دام بیننده شوخ طبع تلویزیون برای گزارشگر فوتبال؛ چرا همیشه نباید به «ویکی پدیا» اعتماد کرد

The post با قابلیت جدید «پیش نمایش صفحه» کار با ویکی پدیا آسان تر از قبل می شود appeared first on دیجیاتو.

فایل اکسپلورر ویندوز بالاخره به تم تاریک مجهز می‌شود

اگر به خاطر داشته باشید، همزمان با انتشار آپدیت سالیانه ویندوز ۱۰ (موسوم به Anniversary Update)  بود که تم تاریک برای بخش‌های مختلف این سیستم عامل معرفی شد. اما از آن زمان تا کنون اپلیکیشن «فایل اکسپلورر» ویندوز از وجود این قابلیت محروم بوده است.

خوشبختانه طبق شواهدی که یکی از کاربران از آخرین بیلد ویندوز ۱۰ (بیلد ۱۷۶۵۰) بدست آورده، احتمال دارد که با آمدن به‌روزرسانی بعدی سیستم عامل شاهد تم تاریک برای فایل اکسپلورر هم باشیم.

آپدیت رد استون ۵ پاییز امسال از راه می رسد

کاربر رافائل ریورا ادعا می‌کند که این خصوصیت به طور مخفی در آخرین بیلد ویندوز قرار گرفته و ظاهرا در مراحل اولیه توسعه خود به سر می‌برد. برای دسترسی به این خصوصیت هم لازم است که حتما جزو کاربران اینسایدر حاضر در فست رینگ ویندوز باشید.

اما در آینده، در صورت ارائه حالت تاریک در آپدیت نهایی (که پاییز امسال با نام رمز رد استون ۵ از راه می رسد) همه می‌توانند به این خصوصیت از طریق روشن و خاموش کردن یک سوئیچ مجزا در فایل اکسپلورر دسترسی پیدا کنند.

بد نیست بدانید که تم تاریک در طول تاریخ، همیشه طرفداران پر و پا قرصی میان کاربران ویندوز داشته و در صورت ارائه آن برای فایل اکسپلورر این نرم‌افزار به نخستین برنامه وین ۳۲ ای تبدیل می‌شود که تم تاریک را به طور مجزا دریافت می‌کند.

در هر صورت برای روشن شدن موضوع لازم است تا ارائه آپدیت رد استون ۵ منتظر بمانیم.

The post فایل اکسپلورر ویندوز بالاخره به تم تاریک مجهز می‌شود appeared first on دیجیاتو.

طرح Bose برای ایرباد بیسیم با قابلیت خنک سازی

به تازگی اطلاعات پتنتی از کمپانی «Bose» منتشر شده که بر اساس آن امکان خنک سازی ایربادهای بیسیم فراهم می شود.

این کمپانی آمریکایی که به تولید تجهیزات صوتی می پردازد، اخیراً گواهی ثبت پتنت یاد شده را از اداره پتنت و علائم تجاری آمریکا دریافت کرده. بر اساس تصاویر طرح های منتشر شده این ایربادها (هدفون هایی که هر گوشی آن به طور جداگانه و مستقل در گوش قرار می گیرد) قابلیت های مرتبط با تناسب اندام را ارائه می دهند.

پتنت هدفون ایرباد خنک شونده Bose

پتنت مورد بحث استفاده از الستومتر (پلیمری که قابلیت ارتجاعی بسیاری دارد) را برای ایربادها پیشنهاد می دهد. به عبارتی ماده ای که می تواند حالتش تغییر کند.

به طور دقیق تر می توان این گونه گفت که ایده، اشاره به ماده ای قرار گرفته داخل ایربادها دارد که در هنگامی که فعالیت های کاربر یا خود دستگاه منجر به گرم شدن بیش از حد شود، به مایع تبدیل می گردد تا به این طریق فرایند خنک سازی نرمه گوش آغاز گردد.

پتنت هدفون ایرباد خنک شونده Bose

بر اساس اطلاعاتی که در پتنت به آنها اشاره شده، میزان تجمع ماده مورد بحث در دماهای مختلف می تواند تغییر کند. به این ترتیب Bose می تواند هدفون های متنوعی را برای کاربران مختلف تولید کند تا بسته به بدن هر کاربر کارکرد متفاوتی داشته باشد.

این ماده که ظاهری ژل مانند دارد می تواند در بدنه و نیز سرگوشی هدفون ها به کار رود. Bose همچنین نمونه اولیه ای از این اختراع را تولید کرده و پیش از این برای ثبت اختراع خود به اداره پتنت و علائم تجاری آمریکا ارسال کرده است.

پتنت هدفون ایرباد خنک شونده Bose

درخواست ثبت پتنت مذکور مدت ها پیش از این که Bose به طور جدی وارد حوزه هدفون های ایرباد شود، ارائه شده بود. هنوز نمی توان با قطعیت گفت که این پتنت به تولید ایربادهای بهره مند از فناوری یاد شده منجر می شود یا خیر.

 

تماشا کنید: حقایقی در مورد استفاده از هدفون و تأثیر آن بر شنوایی

The post طرح Bose برای ایرباد بیسیم با قابلیت خنک سازی appeared first on دیجیاتو.

صدا و سیما ۵۰ درصد درآمد فعالان عرصه صوت و تصویر را می‌خواهد

وزیر ارتباطات خبر می‌دهد که صدا و سیما می‌خواهد تنظیم مقررات، تصدی‌گری و مالکیت در حوزه صوت و تصویر را به شکل یک‌جا در دست بگیرد و برای مدیریت این‌ کارها، مزایده‌ای برگزار شده و پنج پیمان‌کار نیز انتخاب شده‌اند.

آذری جهرمی در گفتگویی با ایرنا عنوان کرده است که صداوسیما در انتخاب این پیمانکاران، به فعالان عرصه صوت و تصویر اعلام کرده که باید جدا از ارائه ضمانت‌نامه‌ها و تعهداتی به سازمان، ۵۰ درصد کل درآمدهای خود را نیز به این سازمان بدهند؛ ضمن آنکه کسانی که فاقد مجوز این سازمان باشند با حکم مرجع قضایی تعطیل خواهند شد. جهرمی در این باره گفته است:

«مفهوم این کار آنکه هر شرکتی بخواهد در این عرصه وارد شده و فعالیت کند علاوه برهزینه‌های ثابت خود، باید نیمی از درآمد آن را به صدا و سیما بدهد؛ این کار سبب افزایش قیمت تمام شده خدمات صوت و تصویر برای کاربران شبکه ملی اطلاعات می شود. این افزایش قیمت، در تولید محتوا برای این عرصه مانع ایجاد می کند.»

جهرمی که بامداد امروز در حساب رسمی توییترش، از غیرشفاف بودن مصادیق «صوت و تصویر فراگیر» انتقاد کرده بود، اکنون درباره این عبارت بیشتر توضیح می‌دهد و می‌گوید:

«درباره عبارت صوت و تصویر فراگیر اشاره شده در طرح پیشنهادی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، اگر ناظر به تلویزیون باشد، بدلیل الزامات قانونی خدشه‌ای به آن وارد نیست. اما اکنون مدیران صدا و سیما تفسیری فراتر نسبت به این موضوع دارند و حتی برخی مواقع در مراجع قضایی نسبت به فعالان بخش خصوصی فعال در این عرصه نیز شکایت هایی را مطرح می‌کنند. مدیران صداوسیما برنامه‌های ویدئویی درخواستی ضبط شده (VOD) را نیز شامل این مسئله می‌دانند، در صورتی که بین تلویزیون اینترنتی (IPTV) و برنامه های ویدئویی درخواستی ضبط شده (VOD ) تفاوت‌های ماهوی وجود دارد و محتواهای کاربر محور (UGC) نیز به طورکامل از بحث VOD و IPTV متفاوت است.»

جهرمی سپس به برداشتی که صدا و سیما از لفظ «صوت و تصویر فراگیر» دارد اشاره می‌کند و می‌گوید که به عقیده صدا و سیما، حتی کانال‌های رسانه‌ای بالای ۵ هزار عضو هم مشمول صوت و تصویر فراگیر هستند: «برداشت صداوسیما از لفظ صوت و تصویر فراگیر آن است که محتواهای کاربرمحور (UGC)، برنامه های ویدئویی درخواستی ضبط شده (VOD) و تلویزیون اینترنتی (IPTV) به همراه کانال‌های رسانه‌ای بالای پنج هزار عضو نیز جزو صوت و تصویر فراگیر است و باید تحت نظر آنها باشد. دیدگاه ما این است که این انحصار فقط باید محدود به همان بحث تلویزیون اینترنتی (IPTV) باشد.»

به گفته جهرمی، صدا و سیما اعتقاد دارد به دلیل آنکه پخش تلویزیونی (برادکست) براساس قانون اساسی به صورت انحصاری در اختیار این سازمان است، در فضای مجازی (برادبند) نیز باید این ظرفیت برای آنها فراهم باشد. همچنین صدا و سیما مدعی است که هرگونه پخش صوتی و تصویری در فضای مجازی باید تحت مدیریت، نظارت و مقررات این سازمان انجام شود.

وزیر ارتباطات اعتقاد دارد که این رویه به دلیل افزایش قیمت تمام شده خدمات، به تولید محتوا در شبکه ملی اطلاعات ضربه می‌زند. ساعاتی پیش «محمدجواد شکوری مقدم»، مدیرعامل آپارات نیز در گفتگو با دیجیاتو اشاره کرده بود که حتی او نیز اطلاع دقیقی از مفهوم «صوت و تصویر فراگیر» ندارد و صدا و سیما با داشتن این انحصار، آینده محتوای اینترنتی را در اختیار خواهد گرفت.

The post صدا و سیما ۵۰ درصد درآمد فعالان عرصه صوت و تصویر را می‌خواهد appeared first on دیجیاتو.

شرکت میزو از ایرباد بیسیم پاپ و ایرفون هیلو لیزر رونمایی کرد

اخیراً شرکت میزو از خانواده‌ی گوشی‌های جدیدش یعنی میزو ۱۵ ، ۱۵ پرو و ۱۵ لایت رونمایی کرد. این موبایل‌ها که به علت ۱۵ سال فعالیت این شرکت در زمینه‌ی تولید موبایل‌های هوشمند اینگونه نام گذاری شده‌اند قرار است تا نهم اردیبهشت ماه به بازار موبایل چین عرضه شوند. این کمپانی در کنار سه گوشی ذکر شده، دو محصول نیز برای دوستداران موسیقی معرفی کرده که ایرباد بیسیم پاپ و ایرفون هیلو لیزر نام دارند.

ایرباد بیسیم پاپ میزو، بسیار شبیه به ایرپاد‌های اپل طراحی شده و ۵.۸ گرم وزن دارد. این ایرباد در برابر آب مقاوم بوده و از طریق بلوتوث به موبایل‌های یاد شده وصل می‌شود. ضمن اینکه با استفاده از قابلیت‌های لمسی و دستیار صوتی تبعیه شده در این ایرباد، می توان پخش موسیقی و تماس‌‌ها را کنترل نمود.

گجت‌ یاد شده قرار است تنها به رنگ سفید و به همراه یک جعبه همرنگ عرضه شود. این جعبه که شارژر این ایرباد به شمار می‌رود را می‌توان از طریق پورت USB type C موجود در آن یا یک پد وایرلس شارژ نمود.

باتری این ایرباد ظرفیتی ۸۵ میلی‌آمپر‌ساعتی دارد و می‌توان با یک بار شارژ، ۳ ساعت از آن استفاده نمود. این در حالیست که جعبه‌ی شارژر این محصول با ظرفیت ۷۰۰۰ میلی آمپر ساعت قادر است، ۱۲ ساعت ایرباد بیسیم پاپ را شارژ کند.

ایرفون هیلو لیزر، یک هدفون سیمی با اصالت به حساب می‌آید که از سیستم نورپردازی لیزی بهره می‌گیرد. ایرفون یاد شده با استفاده از این سیستم قادر است بر اساس ریتم موسیقی پخش شده، نورپردازی‌های جالبی بیافریند.

البته کاربران می‌توانند در صورتی که به نورپردازی علاقه ندارند، این ویژگی پرمصرف را خاموش کنند. این گجت از یک باتری با ظرفیت ۳۶۰ میلی‌آمپر ساعت بهره می‌‌برد که بر اساس میزان استفاده از سیستم نورپردازی لیزری می‌تواند از ۵ تا ۱۵ ساعت عمر داشته باشد.

این تجهیزات جانبی قرار است در نهم اردیبهشت‌ماه همراه با سری موبایل‌های میزو ۱۵ به بازار عرضه شوند. ایرفون هیلو لیزر نرخی معادل ۱۵۸ دلار خواهد داشت، در حالی که ایرباد بیسیم پاپ به قمیتی معادل ۷۹ دلار عرضه خواهد شد. البته باید در نظر داشت که یک پد شارژر وایرلس هم به همراه این گجت‌ها عرضه می‌شود که تهیه‌ی آن ۱۶ دلار هزینه می‌برد.

تماشا کنید: خانواده‌ موبایل‌های میزو ۱۵ معرفی شدند

The post شرکت میزو از ایرباد بیسیم پاپ و ایرفون هیلو لیزر رونمایی کرد appeared first on دیجیاتو.

مدیرعامل آپارات: انحصار صدا و سیما، سلطه بر آینده محتوای ویدیویی و سینمایی کشور است

اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس امروز به دنبال تصویب طرحی هستند که مسئولیت صدور مجوز و تنظیم مقررات صوت و تصویر در فضای مجازی و نظارت بر آن را انحصاراً در اختیار صدا و سیما قرار می‌دهد. به نظر می‌رسد تلاش چند ساله صدا و سیما برای یافتن انحصار در حوزه صوت و تصویر در فضای مجازی همچنان ادامه دارد و به شکل جدی‌تری پیگیری می‌شود.

به عقیده دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، طبق مصوبه این کمیسیون، مسئولیت صدور مجوز و تنظیم مقررات رادیویی و تلویزیونی فراگیر و نظارت بر آن بر عهده صداوسیما است. «سیده فاطمه ذوالقدر» خبر داده است که این طرح چند بخش دارد که روز گذشته، یکی از بخش‌های آن مبنی بر انحصار صدا و سیما بر پخش فراگیر برنامه‌های رادیویی یا تلویزیونی در داخل و خارج از کشور تصویب شده است.

اما بخش دیگری از این طرح امروز در صحن مجلس به رای گذاشته می‌شود، مربوط به ماده ۲ این طرح می‌شود که به شکل مستقیم فضای مجازی را هدف قرار داده است. در واقع این طرح به معنای آن است که تمام تولید کنندگان محتوای ویدیویی و صوتی ملزم هستند تا از صدا و سیما مجوز بگیرند و جزییات بیشتری هم فعلاً از آن منتشر نشده است.

«محمدجواد شکوری مقدم»، مدیرعامل آپارات و فیلیمو در گفتگو با دیجیاتو اشاره می‌کند که هدف صدا و سیما برای دریافت چنین انحصاری، داشتن قدرت بیشتر و توانایی قانون‌گذاری در این زمینه است؛ به شکلی که در سال‌های اخیر همواره تلاش داشته تا به این جایگاه دست پیدا کند اما موفق نبوده:

«ذات این موضوع اشکال دارد، چراکه آینده محتوا، متعلق به ویدیو است. صدا و سیما با داشتن این انحصار، آینده محتوای اینترنتی را در اختیار خواهد گرفت. ویدیو آینده وب است و من که چندین سال است در این زمینه فعالیت دارم هنوز تعریف دقیقی از عبارت «صوت و تصویر فراگیر» دریافت نکرده‌ام.»

شکوری مقدم، مدیرعامل وب‌سایت آپارات که ۳۵ میلیون کاربر دارد و پس از گوگل، پربازدیدترین سایت ایرانی است، اعتقاد دارد که در صورت شکل‌گیری این انحصار، جریان محتوایی کشور دچار یک‌سویه‌نگری خواهد شد و این موضوع خسارات زیادی به بار خواهد آورد:

«واقعیتی که وجود دارد این است که نوع تفکر صدا و سیما، بسته‌تر از وزارت ارشاد است. در حال حاضر وزارت ارشاد مجوز محتوای ویدویی را می‌دهد و به همین دلیل است که ما اکنون سریالی مثل شهرزاد داریم که از تلویزیون پخش نمی‌شود و یا سینمایی داریم که بیشتر فیلم‌هایش در صدا و سیما جایگاهی ندارند. حال اگر این انحصار در اختیار صدا و سیما قرار بگیرد، دیگر محتوایی با این طیف تولید نخواهد شد چراکه صدا و سیما مسئولیت ساخت سریالی مانند شهرزاد را برعهده نمی‌گیرد. اگر صاحب سینما هستیم و سریال‌های مطابق سلیقه مردم ساخته می‌شود، به این علت است که جریان‌های فکری مختلف در حال کار هستند ولی صدا و سیما جریان فکری مختلف ندارد.»

از سوی دیگر امروز نحوه تولید محتوا با سال‌های گذشته بسیار متفاوت است و این تفاوت از تغییر و پیشرفت‌های تکنولوژی سرچشمه می‌گیرد. در نتیجه روندی که در سال‌های اخیر آغاز شده و حالا سرعت گرفته، با شکل‌گیری یک انحصار به مشکلات بزرگی برخورد خواهد کرد. شکوری مقدم نیز عنوان می‌کند صدا و سیما علاقه دارد تا سرچشمه تولید محتوای کشور باشد اما دنیای تولید محتوا تغییر کرده و تولید محتوای ویدویی هر روز ساده‌تر می‌شود؛ گروه‌های چند نفره، و حتی یک نوجوان با یک موبایل می‌توانند فیلم کوتاه بسازد و محتوای ویدیویی تولید کنند:

«دنیای تولید محتوای ویدیوی قبلاً در جهان در اختیار چند شرکت بزرگ بود اما امروز تولید محتوا در اختیار تیم‌های بسیار کوچکی است و فضا تغییر کرده. به همین شکل است که جریان محتوا‌سازی آرام آرام از دست یک گروه و یا یک حاکمیت خاص خارج می‌شود و این یک واقعیت است. این جریان به مردم نزدیک می‌شود چراکه مردم هستند که خودشان محتوا را تولید می‌کنند؛ این ذات تکنولوژی است که باعث رقم خوردن این اتفاق می‌شود.»

توییت انتقادی شکوری مقدم در رابطه با انحصار احتمالی صدا و سیما.

در حال حاضر، وب‌سایت آپارات دارای مجوز نشر دیجیتال و وب‌سایت فیلیمو نیز دارای مجوز VOD است که هر دو از وزارت ارشاد دریافت شده‌اند. اما در صورتی که انحصاری که از آن صحبت به میان آمد از طریق نمایندگان مردم در اختیار صدا و سیما قرار بگیرد چه اتفاقی برای پلتفرم‌های اشتراک آنلاین ویدیو و VODها رخ خواهد داد؟

شکوری مقدم در پاسخ به همین پرسش می‌گوید: «وقتی در این رابطه صحبت می‌کنیم در واقع می‌گوییم که باید یک سوم وزارت ارشاد غیرفعال شود. این تصمیم کوچکی نیست. اما در هر صورت حتی اگر چنین اتفاقی رخ دهد، حاکمیت باید فکری به حال موضوع بکند و فکر می‌کنم برای همسو کردن خودش با تکنولوژی تلاش کند. نه نگران هستم و نه نا امید، ما هر روز مثل دیروز مسیر خودمان را می‌رویم.»

انحصاری که اکنون صدا و سیما به دنبال آن است باعث شد تا وزیر ارتباطات نیز بامداد امروز در همین رابطه توییت کند و انتقادی صریح به آن داشته باشد. همانگونه که شکوری مقدم هم می‌گوید تا کنون تعریف دقیقی از عبارت «صوت و تصویر فراگیر» ارائه نشده، وزیر ارتباطات نیز به همین موضوع انتقاد کرده و در حساب کاربری توییتر خود نوشته: «ضمن احترام به نظر جمعی از نمایندگان محترم کمیسیون فرهنگی مجلس، تصویب قانون اختیارات صوت و تصویر فراگیر برای صدا و سیما بدون ذکر تعریف دقیقی از مصادیق صوت و تصویر فراگیر، مانع بزرگی در تحقق لایه‌های خدمات و محتوای شبکه ملی اطلاعات خواهد بود.»

آذری جهرمی، در ابتدای سال ۹۶، زمانی که معاون وزیر ارتباطات بود نیز تولید محتوای بومی در بستر شبکه ملی اطلاعات دفاع کرده و گفته بود: «باید از تولیدکنندگان محتوا در مقابل هجمه‌هایی که از دستگاه‌های مختلف وارد می‌شود حمایت‌های قضایی انجام شود و همچنین در حوزه بیمه و مالیات تولیدکنندگان محتوا نیز لازم است فکر شود تا شاهد افزایش تولید محتوای بومی در کشور باشیم.»

این در حالی است که صدا و سیما از دو سال پیش تا کنون تلاش زیادی داشته تا وظیفه قانون‌گذاری در حوزه صوت و تصویر در فضای مجازی را بر عهده بگیرد. همین مسئله باعث شد تا در مهر ماه سال ۹۵، با شکایت صدا و سیما از آپارات، اپلیکیشن‌های این مجموعه از کافه‌بازار حذف شوند. صدا و سیما حتی از مدت‌ها پیش یک سایت را تحت عنوان «سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی» تاسیس کرده است و حالا باید دید تلاش تازه‌اش چه نتیجه‌ای خواهد داشت و در نهایت چه اتفاقی برای آینده محتوای ویدیوی در اینترنت خواهد افتاد.

The post مدیرعامل آپارات: انحصار صدا و سیما، سلطه بر آینده محتوای ویدیویی و سینمایی کشور است appeared first on دیجیاتو.

آنر مجیک بوک معرفی شد؛ رقیب ویندوزی و ارزان قیمت مک بوک پرو

برند «آنر» هواوی به تازگی از نخستین لپ تاپ خود با عنوان «آنر مجیک بوک» رونمایی کرده که طراحی مدرن و مشخصات سخت افزاری مناسبی دارد.

آنر، یکی از برندهای متعلق به شرکت هواوی که چند روز قبل از پرچمدار جدید خود «آنر ۱۰» رونمایی کرد، با معرفی نخستین لپ تاپ خود وارد رقابت در عرصه کامپیوترها شده است. به گفته کمپانی سازنده مجیک بوک بر اساس فلسفه و نگرش موبایل های هوشمند طراحی شده تا در کنار طراحی شیک، کارایی مناسبی نیز داشته باشد.نمایشگر ۱۴ اینچی این لپ تاپ که قابلیت چرخش ۱۸۰ درجه دارد، حاشیه های اطراف را تا حد ممکن به عقب رانده تا ۸۱ درصد از پنل جلو را به خود اختصاص دهد.

وظیفه پردازش داده ها بر عهده پردازنده نسل هشتم Core i7-8550U اینتل، ۸ گیگابایت رم، پردازشگر گرافیکی MX150 انویدیا و ۲۵۶ گیگابایت حافظه داخلی SSD قرار دارد. مدل ضعیف تری نیز با پردازنده Core-i5 در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.بدنه فلزی آنر مجیک بوک ۱۵٫۸ میلی متر ضخامت و ۱٫۴۷ کیلوگرم وزن دارد و قرار است در سه رنگ نقره ای، خاکستری و صورتی عرضه شود.

کمپانی سازنده امکانات صوتی مناسبی را برای نخستین محصول خود در نظر گرفته و آن را به چهار اسپیکر با قابلیت پشتیبانی از سیستم دالبی مجهز کرده است. آنر مدعی شده که باتری ۵۷ وات ساعتی امکان مشاهده حداقل دوازده ساعت ویدئوی ۱۰۸۰p، دوازده ساعت وب گردی و سیزده ساعت پردازش اسناد را فراهم می کند. از دیگر ویژگی های این محصول می توان به آنتن Wi-Fi دوبانده اشاره کرد. آنر مجیک بوک بهره مند از پردازنده Core i7 حدود ۸۰۹ دلار و مدل مجهز به پردازنده Core i5 حدود ۷۹۶ دلار قیمت خواهد داشت (قیمت دقیق بر اساس یوان چین اعلام شده) که برای لپ تاپی با ویژگی های مذکور زیاد به نظر نمی رسد، هرچند کارایی آنها در عمل هنوز محک نخورده است.

کمپانی سازنده تا کنون تاریخ دقیقی را برای عرضه آنر مجیک بوک به بازار اعلام نکرده است.

The post آنر مجیک بوک معرفی شد؛ رقیب ویندوزی و ارزان قیمت مک بوک پرو appeared first on دیجیاتو.

ایلان ماسک در بندری تاریخی راکت BFR را برای ارسال به مریخ می سازد

به تازگی اعضای هیئت مدیره بندر لس آنجلس موافقت کرده اند که به اسپیس اکس اجازه ساخت راکت فالکون بزرگ یا BFR را در این بندر بدهند.

ایلان ماسک، بنیانگذار اسپیس اکس در فروردین ماه تصویری از سامانه BFR را به نمایش گذاشته بود که قرار است در آینده با فضای کافی برای ۱۰۰ سرنشین و ۱۵۰ تن بار امکان سفر به دور مدار زمین را فراهم کند و حتی در صورت سوخت گیری مجدد در فضا، می تواند طی شش ماه به کره مریخ برسد.

این راکت قرار است در جزیره مصنوعی «ترمینال آیلند» در لس آنجلس و نه در مقر اصلی اسپیس اکس در کالیفرنیا ساخته شود. از آنجایی که در آینده قرار است BFR از طریق کانال پاناما به پایگاه کیپ کاناورال ارسال شود، بندر یاد شده مکان مناسبی برای ساخت آن خواهد بود. به این منظور فضایی ۱۹ هکتاری در جزیره به اسپیس اکس تخصیص داده خواهد شد.

این بخش از سال ۲۰۰۵ و پس از تعطیلی کارخانه کشتی سازی Southwest Marine تاکنون بلا استفاده بوده و اولین بار در یک قرن پیش توسعه داده شده و شروع به ساخت کشتی های تجاری برای دولت نموده است.

مقایسه BFR با راکت های دیگر

کمپانی دیگری که پیش از این از مکان مورد بحث بهره برده، از سال ۱۹۲۰ در این مکان به فعالیت مشغول بوده و تعداد ۴۰ کشتی جنگی را در جنگ جهانی دوم باری آمریکا ساخته است.

مدیر بخش ساخت و ساز و املاک اسپیس اکس اعلام کرده که معتقد است ساخت راکت یاد شده در این مکان بین ۳ تا ۵ سال به طول انجامد. با این حال ایلان ماسک گفته که می خواهد این فرایند سریعتر پیش برود.

اگر اسپیس اکس موفق شود تاریخ پرواز به مریخ را از این مکان رقم بزند، این اولین بار نخواهد بود که یک پروژه آینده نگرانه از این مکان شروع می شود. پیش از این هوارد هیوز، هوانورد و مهندس آمریکایی در دهه ۴۰ میلادی با ساخت هواپیمای مشهور ۸ موتوره هرکولس H-4 تلاش کرد وسیله نقلیه ای آبی-هوایی را آزمایش کند.

 

تماشا کنید: طرح اسپیس اکس برای سیستم حمل و نقل بین سیاره ای:

The post ایلان ماسک در بندری تاریخی راکت BFR را برای ارسال به مریخ می سازد appeared first on دیجیاتو.

یکی از بزرگترین صرافی های ارز دیجیتال حساب کاربری ویکی لیکس را مسدود کرد

یکی از بزرگترین مراکز مبادله ارزهای دیجیتال دنیا به نام «Coinbase» حساب کاربری ویکی لیکس را مسدود کرد و مسئولان این سایت هم در مقابل ساکت ننشسته اند.

ویکی لیکس معمولا از طریق اعانه و فروش تی شرت، ماگ و دیگر اجناس تبلیغاتی درآمدزایی کرده و بهای آنها را هم در قالب ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین و اتریوم دریافت می کند.

این سایت تا کنون از طریق یکی از صرافی های شناخته شده به نام Coinbase رمز پول ها را به ارزهای رایج تبدیل می کرد اما روز گذشته این صرافی به بهانه نقض قوانین مبادله ارزهای دیجیتال این سرویس، حساب کاربری ویکی لیکس را مسدود کردند.

این مرکز مبادله نمونه مشخصی از این نقض قوانین را ارائه نکرده اما آن را در راستای تبعیت از سازوکارهای «شبکه اجرایی جرایم مالی آمریکا» اعلام کرده است. مسئولان ویکی لیکس نیز در واکنش Coinbase را به پیروی از افراد ذی نفوذ دیگر متهم کرده و خواستار تحریم این صرافی از سوی کاربران شده اند.بیت کوینمسدود شدن حساب کاربری ویکی لیکس در Coinbase مانع از فروش اجناس در قبال ارزهای دیجتال نمی شود اما این سایت را در تبدیل کردن رمز پول ها به ارزهای معمولی با مشکل مواجه می کند.

ویکی لیکس تا قبل از سال ۲۰۱۰ از روش های معمولی پرداخت استفاده می کرد اما مسدود شدن حساب های آنها باعث شد که در این سال به استفاده از ارزهای دیجیتال روی بیاورند چرا که نمی توان به آسانی مانع از داد و ستد فرمت هایی نظیر بیت کوین و اتریوم شد.

سازمان های تنظیم مقررات دولتی تا کنون بارها نگرانی های خود در مورد احتمال سواستفاده از این ارزها را ابزار کرده اند. اگرچه هیچ از یک این ارگان ها به صورت مستقیم به ویکی لیکس اشاره نکرده اند، اما مسدود شدن حساب کاربری آنها در Coinbase احتمالا دلایل دیگری نیز داشته است.

The post یکی از بزرگترین صرافی های ارز دیجیتال حساب کاربری ویکی لیکس را مسدود کرد appeared first on دیجیاتو.

خانواده‌ موبایل‌های میزو ۱۵ معرفی شدند

اخیراً شرکت میزو از خانواده‌ی گوشی‌های جدیدش رونمایی کرد. از آنجایی که امسال، پانزدهمین سالگرد فعالیت کمپانی یاد شده در زمینه تولید موبایل‌ به شمار می‌رود، گوشی‌های جدید این شرکت، میزو ۱۵ ، ۱۵ پرو و ۱۵ لایت نام‌گذاری شده‌اند.

میزو ۱۵ پرو که پرچمدار میزو به شمار می‌رود از یک نمایشگر اولد ۵.۹۵ اینچی با کیفیت ۲K و چیپست اگزینوس ۸۸۹۵ بهره می‌برد. در این موبایل ۶ گیگابایت رم  و ۶۴ یا ۱۲۸ گیگابایت حافظه‌ی داخلی تعبیه شده است.

پرچمدار میزو از یک دوربین دوگانه استفاده می‌کند که از دو لنز ۲۰ مگاپیکسلی و ۱۲ مگاپیکسلی تشکیل شده. ضمن اینکه از لرزشگیر اپتیکال و لرزشگیر الکترونیکی تصویر نیز بهره می‌برد. دوربین اصلی این موبایل از گشودگی دهانه‌ی لنز  f/1.8 برخوردار بوده و سنسور دوم به یک لنز تله‌فوتو مجهز است. دوربین سلفی این موبایل نیز سنسوری ۲۰ مگاپیکسلی دارد و یک حسگر اثر انگشت نیز در این گوشی تعبیه شده است.

باتری این موبایل ۳۵۰۰ میلی آمپر ساعت ظرفیت داشته و به صورت پیش فرض پوسته‌ی اندرویدی Flyme 7 میزو روی آن نصب شده است. این موبایل که در حال حاضر با حاشیه‌های ۱.۱۷۵ میلیمتری خود، از موبایل‌های کم حاشیه‌ی بازار به حساب می‌آید، قرار است قیمتی معادل ۴۷۵ دلار داشته باشد و به دو رنگ مشکی و طلایی به همراه یک شارژر ۲۴ واتی عرضه گردد.

موبایل متوسط این خانواده‌ یعنی میزو ۱۵ یک نمایشگر اولد ۵.۴۶ اینچی با رزولوشن ۱۰۸۰p خواهد داشت و از یک چیپست  اسنپدراگون ۶۶۰ بهره می‌برد. در گوشی یاد شده ۴ گیگابایت رم، به همراه ۶۴ یا ۱۲۸ گیگابایت حافظه داخلی تعبیه شده است.

دوربین میزو ۱۵  با مدل بکار رفته در میزو ۱۵ پرو تفاوتی ندارد اما سنسور‌های این موبایل تنها از قابلیت لرزشگیر اپتیکال پشتیبانی می‌کنند و قابلیت لرزشگیر الکترونیکی تصویر در آن تعبیه نشده است. این موبایل قرار است نرخی معادل ۳۹۷ دلار داشته باشد و در چهار رنگ سفید، آبی، مشکی و طلایی به بازار عرضه گردد. یک شارژر ۲۴ واتی هم در جعبه‌ این گوشی قرار داده خواهد شد.

میزو ۱۵ لایت که قرار نیست در کشور چین عرضه گردد، از یک نمایشگر ال سی‌ دی  ۵.۴۶ اینچی و چیپست اسنپدراگون ۶۲۶ استفاده می‌کند. این موبایل از ۴ گیگابایت رم و ۶۴ گیگابایت حافظه‌ی داخلی برخوردار است. ضمن اینکه یک سنسور ۱۲ مگاپیکسلی با گشودگی دهانه‌ی لنز f/1.9، دوربین اصلی‌اش را تشکیل می‌دهد. دوربین سلفی ۲۰ مگاپیکسلی، باتری ۳۰۰۰ میلی‌آمپر ساعتی و برخورداری از یک شارژر ۱۸ وات با قابلیت mCharge  از دیگر مشخصات این گجت به شمار ‌می‌رود.

میزو ۱۵ و ۱۵ پرو قرار است تا نهم اردیبهشت ماه در بازار موبایل چین عرضه شود و در ادامه قرار است به بازار‌  کشور‌های امارات متحده‌ی عربی، سنگاپور، هنگ کنگ، اکراین و اسپانیا نیز فرستاده شود اما هنوز اطلاعاتی راجع به تاریخ عرضه‌ی میزو ۱۵ لایت منتشر نشده است.

The post خانواده‌ موبایل‌های میزو ۱۵ معرفی شدند appeared first on دیجیاتو.