وقتی شبکه‌های اجتماعی به بیلبورد تروریست‌های نیوزیلند تبدیل شدند

سه ماه قبل که «وسیم الستی»، مسلمان اردنی تبار در فیس‌بوک دلیل انتخاب نیوزیلند برای زندگی را امنیت و احترام به عقاید دیگران در این کشور عنوان کرد، حتی خوابش را هم نمی دید حین نماز خواندن خود و کودکش به رگبار بسته شوند.

اما نه تنها او بلکه ده ها فرد دیگر تنها به خاطر اعتقاداتشان به سبک شوتر اول شخص به رگبار بسته شدند. تروریست های پشت این ماجرای هولناک به خوبی از قدرت شبکه های اجتماعی در نفرت پراکنی آگاه بودند.

آنها نه تنها قبل از اجرای عملیات یک مانیفست ۸۷ صفحه ای سراسر نفرت پراکنی را علیه مسلمانان منتشر کرده بودند، بلکه در کمال خونسردی فیلم تیراندازی را هم در شبکه های اجتماعی توییتر، فیس‌بوک و یوتیوب منتشر کردند؛ ویدیویی که اگر به یک فرد بی خبر نشان می دادید شاید آنرا کلیپ اینستاگرامی یا ساختگی می پنداشت.حادثه تروریستی نیوزیلند

حادثه تروریستی نیوزیلند در همان شبکه های اجتماعی شروع و تمام شد که قرار بود عصری جدید از فضای باز، سعه صدر و درک متقابل را به ارمغان بیاورند. تروریست ها اما با برنامه ای از پیش تعیین شده آنها را به پرده ای بزرگ برای به تصویر کشیدن نمایش مخوف خود در تمام جهان بدل کردند. «استیو گومز»، متخصص امنیت در این باره می گوید:

کاربرد شبکه های اجتماعی رساندن پیام به دیگران است و هدف جانیان هم جذب مخاطب بیشتر و تحت تاثیر قرار دادن آنها بود.

«برینتون ترنت»، عامل اصلی جنایت با انتشار تمام مراحل حادثه تروریستی نیوزیلند در شبکه های اجتماعی، دروازه ای را برای تبدیل خشم فروخفته جوامع به جنایت و آدم کشی باز کرده و انتشار چنین مطالبی در سطح گسترده تنها دو پیامد خواهد داشت. اولا می تواند افراد با گرایش های نژادپرستانه راست افراطی را به انجام حملات مشابه در کشورهای دیگر تشویق کند و دوما مسلمانان را به مقابله به مثل وا دارد.

جای تعجب اینجاست که فیس‌بوک، گوگل و توییتر علی رغم راهکاری پیچیده برای شناسایی و حذف محتوای غیر مجاز تا مدت قابل توجهی مانع انتشار ویدیویی حادثه تروریستی نیوزیلند نشدند تا جایی که «رایان مک»، گزارشگر بازفید از نمایش دو ساعته آنها در اکانتی پرطرفدار خبر داده بود. آنها بستری درآمدزا را برای خود دست و پا کرده اند که سود سرسام آوری را عایدشان می کند اما چه میزان از این درآمد صرف ایمن سازی این بستر شده است؟حادثه تروریستی نیوزیلند

ناتوانی این شرکت ها در مبارزه با این چالش شاید عامدانه نباشد اما به هر حال آنها را به بخشی از مشکل تبدیل کرده است. این غول های فناوری باید مسئولیت خود در انگیزه بخشیدن به تروریست ها و افزایش مقیاس تاثیر حادثه تروریستی نیوزیلند را بر عهده بگیرند و به نظر حالا زمان آن رسیده که متخصصان مبارزه با تروریسم غول های فناوری را هم تحت نظر بگیرند.

بیایید تعارف را کنار بگذاریم. شبکه های اجتماعی به نبض تپنده دست راستی های افراطی بدل شده اند. حضور پررنگ عاملان حادثه تروریستی نیوزیلند در شبکه های اجتماعی قبل و حین این رویداد حاکی از این است که این حادثه خشونت بار به صورت ویژه برای عصر دیجیتال طراحی شده اند. به عبارت دیگر زیربنای شبکه های اجتماعی در این حمله نقش کمکی نداشته اند، بلکه مرکز آن بوده اند.

لزوم وضع قوانین جدید در اینترنت

علی رغم تاکید دائمی مدیران این شبکه ها بر اختصاص بودجه و صرف هزینه برای توسعه راهکارهای هوشمند سانسور محتوای خشونت آفرین، واضح است که این غول ها علی رغم قدرت و ثروت فراوان به تنهایی قادر به انجام اینکار نیستند.

برای دستیابی سریع به نتیجه بهتر باید با وضع قوانین و راهکارهای جدید به آنها کمک کرد. برای مثال می توان سیستم سازماندهی شده ای را برای ارائه پاداش در برابر گزارش محتوای نامناسب نظیر حادثه تروریستی نیوزیلند توسعه داد.حادثه تروریستی نیوزیلند

انجام تحقیقاتی مفصل برای تعیین میزان تناسب بین ناشناس بودن و سوءاستفاده از پلتفرم های آنلاین و ارائه امتیازاتی به کاربران تایید هویت شده نیز می تواند به کاهش انتشار محتوای خشونت آمیز کمک کند. با گسترش ابزارهای تشخیص چهره نظیر FaceID تایید هویت کاربران با دقت و سهولت بهتری صورت خواهد گرفت.

در کنار این موارد دولت می تواند شبکه های اجتماعی بزرگ نظیر فیس‌بوک و یوتیوب را به اختصاص بخشی از درآمد هنگفتشان به آموزش استفاده بهتر از شبکه های اجتماعی و راه اندازی کمپین های ضد نژادپرستی و حتی پرداخت دستمزد به نیروی های پلیس برای مقابله با نفرت پراکنی آنلاین مجبور کند.

مصونیتی در کار نیست

پس از ماجرای اثرگذاری روس ها بر انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا که از طریق شبکه های اجتماعی صورت گرفت، بخشی از افکار عمومی کشورهای غربی به ویژه آمریکا نسبت به این رسانه ها بدبین شده اند. این مساله باعث شده برخی نامزدهای ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا از جمله سناتور «الیزابت وارن» شمشیر خود را علیه این شبکه ها از رو بسته و آنها را به تجزیه شدن تهدید کنند.

بخشی از این فشار بی تردید به این ایده برمی گردد که شبکه های اجتماعی بزرگ نسبت به عواقب کسب و کارشان لاقید هستند اما این پلتفرم ها باید درک کنند که بی تفاوتی نسبت به افراطی گری، آزار و اذیت، نفرت پراکنی و سوءاستفاده آنلاین از این رسانه ها تنها افکار عمومی را بیشتر علیه آنها می شوراند.حادثه تروریستی نیوزیلنداین تفکر منفی البته بی دلیل هم نیست و در حالی که قرار بود فیس‌بوک و توییتر و امثالهم به آزادی بیان بیشتر منجر شوند، حالا به بیلبوردی آزاد برای نمایش جنایاتی نظیر حادثه تروریستی نیوزیلند تبدیل شده اند.

تروریست ها از داعش گرفته تا انواع و اقسام نژادپرست ها به خوبی قدرت رسانه های اجتماعی را برای نفرت پراکنی درک کرده اند و این سوءاستفاده عواقب ترسناک بسیاری در پی دارد. شاید اگر این شبکه ها در سالیان گذشته واکنش بهتری در برابر انتشار ویدیوهای داعش از خود نشان می دادند دیروز شاهد جنایتی هولناک در گوشه ای آرام از دنیا نبودیم.

The post وقتی شبکه‌های اجتماعی به بیلبورد تروریست‌های نیوزیلند تبدیل شدند appeared first on دیجیاتو.

لیست کامل سیاسیون ایرانی در توییتر؛ مهمانان پرنده آبی

توییتر شبکه‌ای اجتماعی است که از سال ۸۸ در ایران فیلتر شده و وزیر ارتباطات کشورمان می‌گوید که موضع‌گیری‌های آن زمان این شبکه علیه حکومت ایران باعث شده که دسترسی به توییتر در داخل کشور مسدود شود؛ موضوعی که امروزه به باور او می‌تواند با گفتگو و تعامل حل شود. وزیر ارتباطات معتقد است که می‌توان با سران این شبکه‌ اجتماعی به یک تفاهم رسید. با وجود فیلتر بودن توییتر در ایران؛ تعدادی از دولتمردان و نمایندگان مجلس در این شبکه مشغول به فعالیت هستند و به این آمار روز به روز افراد جدیدی اضافه می‌شود.

با اینکه هشت عضو کمیته فیلترینگ درخواستی مبنی بر رفع فیلترینگ توییتر فرستاده‌اند اما بر اساس آخرین خبرهای منتشر شده، به نظر می‌رسد که به این نامه رسیدگی نشده و یکی از علل عدم رسیدگی به نامه مذکور، غیرقانونی بودن درخواست اعلام شده است. بعد از به ثمر ننشستن این نامه، عده‌ای از دولتمردان به صورت مجازی خواستار رفع فیلترینگ توییتر شدند و این موضوع تا لحظه نوشتن این مطلب هنوز محقق نشده است.

لیست کامل سیاسیون ایرانی در توییتر

آمار دقیقی از جمعیت ایرانیان توییتر در دسترس نیست اما نکته‌ای که مشخص است بیشتر شدن کاربران توییتر علی رغم فیلترینگ آن در ماه‌های جاری است چرا که این روزها بیشتر از همیشه نام این شبکه اجتماعی در میان اخبار به چشم می‌خورد. اگر زمانی فقط «جواد ظریف» بود که برخی صحبت‌هایش را از طریق توییتر انجام می‌داد، حالا دولتمردان بسیاری هستند که فعالیت قابل توجهی در این شبکه اجتماعی دارند.

در این مطلب نیم نگاهی داریم به آمار جامعه دولتمردان و افراد دارای مقام حکومتی که در توییتر ثبت نام کرده‌اند؛ عده‌ای از آنها هم فعالیت مستمری دارند و عده‌ای نیز مدتهاست که به اکانت خودشان سر نزده‌اند. نکته جالب توجه در قسمت بیو(توضیحات) برخی از این افراد ذکر این عبارت است: «ضمن احترام به نظرات همه کاربران، اینجانب مسئولیتی در قبال نظرات نخواهم داشت.» عبارتی که به نظر می‌رسد در ازای واکنشات و توییت‌های دیگر کاربران نوشته شده است.

در بین اسامی زیر افراد قابل توجهی به چشم می‌خورند و این سوال تکراری و بی‌پاسخ بازهم طنین انداز می‌شود که اگر توییتر فیلتر است، چرا فقط برای مردم و شهروندان عادی فیلتر است؟

رهبری:

۱-  آیت الله سید علی خامنه‌ای

اکانتی که در توییتر منتسب به رهبری است توسط خود ایشان اداره نمی‌شود اما اخبار، پیام‌ها و بیانات ایشان را منعکس می‌کند. این صفحه بیش از چهار سال است که در توییتر فعالیت مستمری دارد و ۱۷۷ هزار دنبال کننده را نیز به خود اختصاص داده است. صفحات منتسب به رهبری که اخبار و پیام‌های او را منتشر می‌سازند به جز زبان فارسی در زبان‌های اسپانیولی، فرانسوی، عربی و انگلیسی نیز فعالیت دارند.

دولت دوازدهم و کابینه:

۱- حسن روحانی

رییس جمهورکنونی کشورمان که بیش از ۵ سال است در توییتر عضو بوده و ۶۹۱ هزار دنبال کننده دارد. فعالیت توییتری روحانی از صفحه اینستاگرام او کمی کمتر است اما مستمر بوده و صفحه‌ای انگلیسی زبان هم دارد که با ۸۹۱ هزار عضو در آن فعالیت نسبتا بیشتری می‌کند.

۲- اسحاق جهانگیری

معاون اول رییس جمهوری کشور و یک فعال اصلاح‌طلب به شمار می‌آید. جهانگیری در زمان انتخابات پیشین فعالیت زیادی در توییتر داشت و در حال حاضر کمی از حجم این فعالیت کاسته است. او بیش از دو سال است که به عضویت توییتر در آمده و ۱۴۷ هزار دنبال کننده دارد.

۳- محمود واعظی

وزیر ارتباطات پیشین کشور بوده و در حال حاضر رئیس دفتر و سرپرست نهاد ریاست جمهوری به شمار می‌آید. واعظی کمتر از دو سال است که در توییتر فعالیت دارد و کمتر از هزار نفر دنبال کننده دارد.

۴- محمدباقر نوبخت

‏‏معاون رییس جمهور و رییس ‏سازمان برنامه و بودجه کشور است و یک سالی می‌شود که در توییتر فعالیت می‌کند. نوبخت در طی این یک سال نزدیک به یازده هزار دنبال کننده پیدا کرده و فعالیت نسبتا مداومی در توییتر داشته است.

۵- محمدجواد آذری جهرمی

وزیر ارتباطات کنونی کشور است و یکی از چهره‌های شناخته شده توییتری در بین دولتمردان به شمار می‌آید. جهرمی فعالیت مستمری در این شبکه اجتماعی دارد و از جمله افرادی است که خواهان رفع فیلترینگ توییتر است. او بیش از دو سال است که به عضویت توییتر در آمده و نزدیک به صد هزار دنبال کننده هم دارد.

۶- سید محمد بطحایی

وزیر آموزش و پرورش دولت دوازدهم محسوب شده و بیش از دو سال است که در توییتر فعالیت دارد و نزدیک به ۱۹ هزار دنبال کننده دارد. بطحایی فعالیت مستمری در توییتر دارد.

۷- محمد شریعتمداری

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. او پیشتر نیز در دولت دوازدهم وزیر صنعت، معدن و تجارت بوده‌ است. وی معاون سابق اجرایی رئیس‌جمهور ایران، جانشین رئیس‌جمهور ایران در شورای عالی ایرانیان، شورای عالی فضایی و شورای استاندارد و تحقیقات صنعتی بوده‌ است.بیش از سه سال است که در توییتر فعالیت دارد و نه هزار دنبال کننده در اختیار دارد.

۸- بیژن زنگنه

او سمت‌های زیادی را در بدنه دولت تاکنون داشته ولی در حال حاضر به عنوان وزیر نفت ایران فعالیت می‌نماید. یکی از اعضای تازه توییتر بوده و چند ماهی است که در این شبکه اجتماعی فعالیت دارد و البته در همین مدت کوتاه نزدیک به ده هزار دنبال کننده دارد.

۹- علی ربیعی

وزیر سابق کار کشور بوده و در حال حاضر نقش مشاور رییس جمهور را ایفا می‌کند. کمتر از دو سال است که در توییتر فعالیت دارد و دوازده هزار دنبال کننده در اختیار دارد.

۱۰- سید عباس صالحی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کنونی است و بیش از دو سال است که در توییتر فعالیت دارد. صالحی ۳۶ هزار دنبال کننده دارد و فعالیت نسبتا خوبی در این شبکه اجتماعی دارد.

۱۱- معصومه ابتکار

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده بوده و پیش از آن ریاست سازمان حفاظت محیط زیست را بر عهده داشته است. او نیز صراحتا مخالفت خود را درباره فیلترینگ توییتر اظهار داشته و بیش از ۵ سال است که در این شبکه اجتماعی عضو است. ابتکار ۱۰۷ هزار دنبال کننده دارد و فعالیت مداومی در توییتر دارد.

۱۲-  رضا رحمانی

وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان است و تازه به عضویت توییتر در آمده است. او ۴۰۰ دنبال کننده دارد و فعالیت چندانی در توییتر ندارد.

۱۳-  جمشید انصاری

معاون رییس جمهور بوده و رییس سازمان اداری و استخدامی کشور نیز محسوب می‌شود. انصاری کمتر از دو سال است که در توییتر عضو بوده و در این مدت بیش از ۵ هزار دنبال کننده داشته است.

۱۴- مسعود سلطانی فر

وزیر ورزش و جوانان کشور است و دو سالی هست که در توییتر فعالیت می‌کند. او چندان در این شبکه اجتماعی فعال نیست و کمی بیش از هزار دنبال کننده در اختیار دارد.

۱۵- علی اصغر مونسان

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوده و کمتر از دو سال است که در توییتر فعالیت می‌کند. مونسان بیش از ۲۵۰۰ دنبال کننده دارد.

معاونین و مسئولان وزرای دولت دوازدهم:

۱- امیر ناظمی

معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فناوری اطلاعات کشور محسوب می‌شود و ارتباط خوب و دوسویه‌ای با کاربران توییتری دارد. بیش از ۶ سال است که به عضویت توییتر در آمده و بیش از ۳ هزار دنبال کننده صفحه او را پیگیری می‌کنند.

۲- حمید فتاحی

‌‏معاون وزیر ارتباطات و رئیس هیئت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت بوده و توییت‌های جنجالی تاکنون منتشر کرده که خبرساز شده‌اند. او کمتر از یک سال است که به عضویت توییتر در آمده و بیش از ۱۵۰۰ دنبال کننده دارد.

۳- سلیمان پاک سرشت

سلیمان پاک‌سرشت جامعه‌شناس ایرانی، دانشیار دانشگاه بوعلی سینا، معاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور است. او همچنین مدتی معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری بوده است. پاک سرشت بیشتر از یک سال است که عضو توییتر شده و فعالیت چندانی در این شبکه اجتماعی ندارد.

۴- سید عباس عراقچی

او هم‌کنون به عنوان معاون امور سیاسی وزارت امور خارجه، فعالیت می‌کند و از اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ بود. بیش از ۵ سال است که در توییتر عضو بوده و ۸۷ هزار دنبال کننده دارد.

۵- مرتضی براری

مرتضی براری رییس سازمان فضایی کشور و یکی از معاونان وزیر ارتباطات است. براری کمتر از یک سال است که عضو شبکه اجتماعی توییتر شده و بیش از ۵۰۰ دنبال کننده در اختیار دارد.

۶- محمد کبیری

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعى بوده و دو سالی هست که با هزار دنبال کننده خود در توییتر فعالیت دارد. او فعالیت چندانی در این شبکه اجتماعی ندارد و هر از گاهی نوشته‌ای منتشر می‌کند.

۷- محمدمهدی تندگویان
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش وجوانان است و به تازگی با حکم وزیر علوم تحقیقات و فناوری به عنوان عضو «کمیته ملی جوانان» وابسته به کمیسیون ملی یونسکو منصوب شد. تندگویان سه سالی هست که عضو توییتر شده و نزدیک به ۹ هزار دنبال کننده دارد. تندگویان فعالیت مستمری در توییتر دارد.

۸- سجاد بنابی

عضو هیأت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت و دستیار وزیر ارتباطات بوده و بیش از ۹ سال است که در توییتر فعالیت دارد. بنابی نزدیک به دو هزار دنبال کننده دارد.

۹- شهره ناصیری
مدیر کل توسعه راهبردها و سیاست‌ها سازمان فناوری اطلاعات ایران بوده و در کمتر از یک سال فعالیت توییتری خود بیش از صد دنبال کننده را همراه خود دارد. ناصیری فعالیت خود را تازه در این شبکه شروع کرده ولی نحوه فعالیت او مستمر است.

۱۰- حانیه سامعی
مشاور وزیر جوان ارتباطات در امور زنان است. او پیش از این از گویندگان شبکه خبر بوده و در مدت چند ماهی که به عضویت توییتر در آمده هم ۳۰۰ دنبال کننده دارد. سامعی فعالیت نسبتا خوبی در این شبکه دارد.

۱۱- سید جمال هادیان

هادیان روابط عمومی وزارت ارتباطات را بر عهده دارد و بیش از ۳ سال است که در توییتر فعالیت دارد. او تاکنون بیش از ۶۰۰ دنبال کننده پیدا کرده است.

۱۲- ریحانه وحیدیان

‏‏‏‏‏‏‏دستیار امور جوانان معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران بوده و در صفحه شخصی خود نیز فعالیت دارد. وحیدیان کمی بیش از یک ماه است که در این شبکه اجتماعی عضو شده و عضو تازه‌ای به حساب می‌آید و در همین مدت هم توانسته ۴۰۰ دنبال کننده پیدا کند.

۱۳- شهلا اصولی

مدیرکل دفتر پایش و نظارت بر پیاده سازی دولت الکترونیکی و سازمان فناوری اطلاعات ایران به شمار می‌آید و از قدیمی‌هایی توییتر محسوب می‌شود. او بیش از ده سال است که به عضویت این شبکه اجتماعی در آمده  و بیش از سیصد دنبال کننده دارد.

۱۴- مهرداد ترابیان

ترابیان مدیرکل امور استان‌های وزارت ارتباطات و مجری طرح توسعه ارتباطات در مناطق محروم بوده و کمتر از دو سال است که در این شبکه اجتماعی فعالیت می‌کند. ترابیان بیش از ۱۲۰ دنبال کننده دارد و فعالیت خود را به تازگی در توییتر گسترش داده است.

مجلسی‌ها:

۱- علی لاریجانی

رییس مجلس فعلی است و کمتر از دو سال است که به عضویت توییتر در آمده و هنوز فعالیتی در این شبکه اجتماعی ندارد.او در همین مدت هم بیش از ۵ هزار دنبال کننده پیدا کرده است.

۲- محمدرضا عارف

سیاستمدار ، مهندس برق، استاد دانشگاه، رئیس بنیاد امید ایرانیان، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس و رئیس فراکسیون امید در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، عضو حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام، عضو پیوسته و رئیس گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران و رئیس هیئت مدیرهٔ بنیاد باران است.

تیک آبی کنار نام عارف به معنای تایید شدن این اکانت و رسمی بودن آن است و عارف در صفحه مجازی خود در توییتر بیش از ۴۷ هزار دنبال کننده دارد.

۳- علی مطهری

مطهری سه سالی می‌شود که عضو توییتر بوده و ۱۰۸ هزار دنبال کننده دارد. علی مطهری فرزند شهید مطهری است و معمولا اظهارات و مصاحبه‌های خبری‌اش دارای اظهاراتی جنجالی از سمت اوست. او هم‌اکنون به عنوان نماینده تهران در دوره دهم مجلس شورای اسلامی و نایب رئیس دوم مجلس، فعالیت می‌کند.

۴- محمود صادقی

‏نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بوده و تعامل بسیار قوی و دوسویه‌ای با کاربران توییتری دارد. صادقی بیش از سه سال است که در توییتر عضو بوده و توییت‌های جنجالی را در این مدت منتشر ساخته است. او ۲۲۴ هزار دنبال کننده دارد.

۵- بهروز نعمتی

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، پردیس و اسلامشهر بوده و نقش سخنگوی هیات رییسه مجلس شوراى اسلامی را نیز بر عهده دارد. نعمتی همچنین عضو کمیسیون انرژی مجلس هم بوده و برادرش حسین نعمتی معاون وزیر ارتباطات بوده و ریاست پست جمهوری اسلامی را بر عهده دارد. اکانت او بیش از چهار هزار دنبال کننده دارد.

۶- ابوالفضل سروش

نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر، پردیس و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی بوده و به تازگی وارد توییتر شده و فعلا زیر ۱۰۰۰ نفر دنبال کننده دارد.

۷- علی ساری

فردی اصلاح طلب بوده و ‏نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی به شمار می‌آید. ساری کمتر از یک سال است که عوض توییتر شده و کمتر از هزار نفر دنبال کننده دارد.

۸- مهدی کیایی

مدیرکل فرهنگی و روابط عمومی مجلس شمرده می‌شود و این سمت را از سال ۱۳۸۹ تاکنون برعهده دارد. نزدیک به هزار دنبال کننده دارد و فعالیت چندانی هم در توییتر ندارد.

۹- محمد جواد کولیوند

نماینده مردم کرج،فردیس،اشتهارد،آسارا رئیس کمیسیون امور داخلی کشور وشوراها در مجلس شورای اسلامی بوده و کمتر از یک سال است که در توییتر عضو شده است. او فعالیت چندانی در این شبکه اجتماعی ندارد و کمتر از ۲۰۰ دنبال کننده دارد.

۱۰- کاظم جلالی

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی بوده و نایب رییس اتحادیه جهانی بین المجالس جهانی(IPU) هم از دیگر سمت‌های اوست. جلالی همچنین نماینده مردم شهر تهران،ری،شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی به حساب می‌آید و نزدیک به یک سال است که به عضویت توییتر در آمده. او کمی بیشتر از ۳۰۰ دنبال کننده دارد.

۱۱- مهدی مهدویان صدر

مدیر‌کل حوزه‌ریاست‌، روابط‌عمومی و اموربین‌الملل مرکز پژوهش‌های مجلس بوده و نزدیک به سه سالی شده که در توییتر فعالیت می‌کند اما این فعالیت چندان مستمر نیست. مهدویان صدر نزدیک به ۱۵۰ دنبال کننده دارد.

۱۲- میر میثم اسداللهی

دبیر فراکسیون پیشگیری از جرایم و آسیب های اجتماعی مجلس بوده و در این یک سالی که عضو توییتر شده نزدیک به ۱۵۰ دنبال کننده دارد.

۱۳- زهرا ساعی

نماینده مردم تبریز، اذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی است و نقش سخنگوی کمیسیون اجتماعی را نیز بر عهده دارد. نام ساعی ام در لیست امید (ائتلاف فراگیر اصلاح‌طلبان) هم قرار داشت و بیش از یک سال است که در توییتر خود با چهار هزار دنبال کننده فعالیت دارد.

۱۴- محمدرضا بادامچی

‏‏نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی محسوب می‌شود و سمت‌های نایب‌رییس کمیسیون اجتماعی و رییس فراکسیون کار را هم بر عهده دارد. بادامچی همچنین عضو شورای مرکزی حزب اسلامی کار هم بوده و حدود سه سالی می‌شود که به عضویت توییتر در آمده است. صفحه او بیش از ۱۳ هزار دنبال کننده دارد.

۱۵- عبدالکریم حسین زاده

نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس شورای اسلامی ایران دوره‌های نهم و دهم بوده و نایب رییس فراکسیون امید هم است. او همچنین رییس فراکسیون حقوق شهروندی در مجلس را بر عهده دارد و در طول بیش از دو سال فعالیت خود، ۱۶ هزار دنبال کننده فعالیت‌هایش را پیگیری می‌کنند.

۱۶- احمد مازنی

نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی است و سمت رییس کمیته فرهنگ، هنر و رسانه را نیز بر عهده دارد. مازنی همچنین عضو فراکسیون امید بوده و بیشتر از دو سال است که در این شبکه اجتماعی فعالیت دارد و در طی همین مدت ۲۴۵۰۰ دنبال کننده پیدا کرده است.

۱۷- فاطمه حسینی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بوده و بیش از یازده هزار دنبال کننده دارد. گستره زمانی فعالیت‌های او به بیش از یک سال در توییتر می‌رسد و با اینکه این فعالیت چندان مستمر نیست اما معمولا توییت‌های جنجالی از او منتشر شده است.

۱۸- علیرضا رحیمی

رحیمی ‏‏‏‏‏‏‏‏نماینده مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس بوده و عضو هیآت رئیسه مجلس شورای اسلامی هم به شمار می‌آید. او نزدیک به یک سال است که به عضویت توییتر در آمده و نزدیک به سه هزار دنبال کننده دارد.

۱۹- پروانه مافی

‏‏‏‏‏نماینده‌ مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر ‌و پردیس در مجلس شورای‌ اسلامی بوده و رئیس فراکسیون خانواده مجلس هم به شمار می‌آید. مافی همچنین عضو هیات رئیسه کمیسیون امور داخلی و شوراها هم بوده و ارتباط خوبی با رسانه‌ها دارد. او در طی فعالیت بیش از یک ساله‌ای که دارد بیشتر از دو هزار دنبال کننده دارد.

۲۰- الیاس حضرتی

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلام‌شهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی به شمار می‌آید و از قدیمی‌های توییتر محسوب می‌شود که بیش از ۶ سال است به عضویت توییتر در آمده و نزدیک به ۱۸ هزار عضو دارد.

۲۱- ناهید تاج‌الدین

او نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی است و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس هم به شمار می‌آید. تاج‌الدین همچنین عضو فراکسیون امید هم بوده و بیش از دو سال است که عضو توییتر بوده و نزدیک به ۱۷ هزار دنبال کننده هم دارد.

۲۲- فریده اولادقباد

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس بوده و عضو کمیسیون آموزش عضو شورای مرکزی زنان مسلمان نواندیش هم است. اولادقباد همچنین رئیس فراکسیون زنان را بر عهده دارد و عضو فراکسیون محیط زیست مجلس هم به شمار می‌رود. او بیش از دو سال است که در توییتر فعالیت دارد و ۱۸ هزار دنبال کننده هم دارد.

۲۳- رضا شیران خراسانی

نماینده مردم مشهد و کلات به شمار می‌آید و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی هم است. شیران خراسانی همچنین رئیس مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی را بر عهده دارد و در طی فعالیت دو ساله خود بیش از ۳ هزار دنبال کننده پیدا کرده است.

۲۴- پروانه سلحشوری

نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی بوده و به عضویت کمیسیون فرهنگی مجلس هم در آمده است. کمتر از یک سال است که در توییتر عضو شده ولی نزدیک به نه هزار دنبال کننده دارد.

۲۵- فاطمه سعیدی

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو حزب کارگزاران سازندگی به شمار می‌آید. سعیدی کمتر از دو سال است که در این شبکه فعالیت می‌امیرآبکند و نزدیک به ۷ هزار دنبال کننده دارد.

۲۶- مهدی شیخ

‌‏نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر وپردیس درمجلس شورای اسلامی بوده و به عضویت کمیسیون فرهنگی مجلس نیز در آمده است. کمتر از دو سال است که در این شبکه اجتماعی فعالیت دارد و نزدیک به دو هزار دنبال کننده هم دارد.

۲۷- محمد مهدی زاهدی

نماینده مجلس شورای اسلامی بوده و رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز به شمار می‌آید. زاهدی همچنین در دولت نهم وزیر علوم،تحقیقات و فناوری بوده و کمتر از دو سال است که در توییتر فعالیت دارد و در این مدت نزدیک به هزار دنبال کننده دارد.

۲۸- احمد امیرآبادی فراهانی

نماینده مردم استان قم عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی بوده و بیشتر از شش ماه است که در توییتر فعالیت می‌کند. فراهانی در این مدت نزدیک به سه هزار دنبال کننده پیدا کرده است.

۲۹- جلیل رحیمی جهان آبادی

نماینده مجلس شورای اسلامی بوده و عضو فراکسیون‌های امید و اهل سنت است. جهان آبادی همچنین رئیس فراکسیون مرزنشینان و عضو بین المجالس آسیایی و عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی هم بوده و دو سالی است که در توییتر فعالیت دارد. او در این مدت نزدیک به دو هزار دنبال کننده دارد.

۳۰- غلامرضا حیدری

نماینده تهران درمجلس دهم و نماینده ادواردوم و سوم تفرش و آشتیان درمجلس بوده و عضوهئیت رئیسه و رئیس کمیسیون نیروی مجلس سوم هم است. حیدری همچنین عضو هیئت علمی پژوهشگاه نیرو هم بوده و بیش از یک سال است که در توییتر عضو بوده و ۱۵ هزار دنبال کننده دارد.

۳۱- طیبه سیاوشی

نماینده‌ مجلس دهم شورای اسلامی و عضو کمیسیون فرهنگى بوده و همچنین رییس کمیته زنان، ورزش و جوانان به حساب می‌آید. سیاوشی به عضویت فراکسیون امید هم درآمده و در طول بیش از دو سال فعالیت خود در توییتر بیش از ۱۵ هزار دنبال کننده پیدا کرده است.

۳۲- امیر خجسته

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس بوده و عضو هیئت رییسه کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی هم است. خجسته همچنین رییس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادى محسوب شده و در طول فعالیت بیش از سه ساله خود در توییتر، نزدیک به ۱۳ هزار دنبال کننده دارد.

۳۳- غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی بوده و در دو سال فعالیت توییتری خود، نزدیک به ۸ هزار دنبال کننده دارد.

۳۴- علی نجفی

نماینده شهرستان بابل در مجلس شورای اسلامی و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بوده و در سه سال فعالیت توییتری خود، بیش از ۶ هزار دنبال کننده دارد.

۳۵- کوروش کرم‌پور حقیقی

نماینده مردم فیروزآباد، قیروکارزین، فراشبند و میمند بوده و همچنین عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس هم به شمار می‌آید. رئیس گروه دوستی پارلمانی اسپانیا،سوئیس،تاجیکستان،افغانستان،ترکمنستان از دیگر منسب‌های او است. کرم پور حقیقی بیش از دو سال است که در توییتر فعالیت دارد و نزدیک به ۳۵۰۰ دنبال کننده دارد.

۳۶- علیم یارمحمدی

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامیاست و عضو کمیسیون عمران مجلس هم به شمار می‌آید. یارمحمدی همچنین عضو فراکسیون اهل سنت هم بوده و در طول بیش از یک سال فعالیت توییتری خود بیش از سه هزار دنبال کننده پیدا کرده است.

۳۷- بهرام پارسایی

‏نماینده مردم شیراز، عضو هیات رئیسه و سخنگوی فراکسیون امید و عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی شمرده می‌شود. در طول بیش از یک سال فعالیت توییتری خود نزدیک به هشت هزار دنبال کننده یافته است.

۳۸- محمد دهقان

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی است و همچنین نماینده چهار دوره مردم چناران و طرقبه شاندیز در مجلس محسوب می‌شود. دهقان بیش از ۵ هزار دنبال کننده دارد و کمی بیشتر از یک سال است که در توییتر فعالیت دارد.

۳۹- احد آزادی خواه 

‏نماینده دوره دهم مجلس شورای اسلامی و سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس است. کمی بیشتر از یک سال فعالیت خود را در توییتر آغاز کرده و نزدیک به دو هزار دنبال کننده در اختیار دارد.

۴۰- حسن نوروزی 

نماینده مردم رباط کریم،بهارستان وپرند در مجلس شورای اسلامی و رئیس فراکسیون ایثارگران و سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی در مجلس است. کمتر از دو سال است که در توییتر فعالیت دارد و کمی بیشتر از هزار دنبال کننده دارد.

۴۱- احمد همتی
نماینده مردم شهرستانهای سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی بوده و عضوکمیسیون‌ بهداشت‌ و‌ درمان‌ مجلس هم است. همتی کمتر از یک سال است که در توییتر ثبت نام کرده و کمی کمتر از صد نفر دنبال کننده دارد.

۴۲- همایون هاشمی
نماینده مردم میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی بوده و عضو کمیسیون بهداشت هم است. او همچنین رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان‌غربی و عضو فراکسیون امید به حساب می‌آید و رئیس فراکسیون غذا و دارو نیز به شمار می‌رود. هاشمی بیش از دو سال است که در توییتر فعالیت دارد و نزدیک به ۵۰۰ دنبال کننده دارد.

۴۳- یعقوب شیویاری

‏‏نماینده مردم ‏میانه، ترکمنچای، کاغذکنان ، کندوان و مرکزی در مجلس شورای اسلامی بوده و با کمی بیش از فعالیت یکساله توییتری خود نزدیک به ۵۰۰ دنبال کننده پیدا کرده است.

۴۴- علی اصغر یوسف نژاد

نماینده مردم ساری و میاندورود بوده و عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز هست. بیشتر از یک سال است که به عضویت توییتر در آمده و کمی بیش از هزار دنبال کننده دارد.

۴۵- جواد کریمی قدوسی

نماینده مردم مشهد در مجلس بوده و کمتر از یک سال است که به عضویت توییتر در آمده و نزدیک به هفت هزار دنبال کننده دارد.

۴۶- مجتبی ذوالنور

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی بوده و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز به شمار می‌آید. و کمتر از دو سال است که در توییتر فعالیت می‌کند و نزدیک به ۶ هزار بازدیدکننده دارد.

۴۷- حسینعلی حاجی‌دلیگانی

نماینده مردم شهرستانهای شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی بوده و در کمتر از دو سال فعالیت خود بیش از هزار دنبال کننده پیدا کرده است.

۴۸- جهانبخش محبی نیا

‏‏ نماینده مردم میاندوآب،شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی بوده و دو سالی هست در توییتر فعالیت دارد. محبی نیا بیش از ۲۳۰۰ دنبال کننده دارد و در توییتر فعالیت چندانی ندارد.

۴۹- سید فرید موسوی

‏‏‏‏عضو هیات علمی دانشگاه تهران بوده و نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی است. او همچنین ریاست فراکسیون جوانان مجلس را بر عهده دارد و نزدیک به دو سال است که در توییتر فعالیت می‌کند و نزدیک چهار هزار دنبال کننده دارد.

شورای شهر تهران

۱- محسن هاشمی رفسنجانی

پسر آیت الله هاشمی رفسنجانی که ریاست شورای شهر تهران را برعهده دارد و پیش‌ از آن نیز معاون عمرانی دانشگاه آزاد، مدیرعاملی شرکت متروی تهران، رییس بازرسی ویژه ریاست جمهوری را نیز بر عهده داشته است. هاشمی فعالیت مستمری در توییتر دارد و نزدیک به هفت هزار دنبال کننده دارد.

۲- بهاره آروین

وی از اعضای شورای شهر تهران است که در سال ۱۳۹۶ به عنوان عضو لیست امید اصلاح طلبان در انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا شرکت نمود. او عضو هیئت علمی گروه جامعه‌شناسی دانشگاه تربیت مدرس و دکترای جامعه‌شناسی از دانشگاه تهران است و فعالیت زیادی در توییتر دارد. بهاره آروین ۳ هزار دنبال کننده تویتری هم دارد.

۳- محمد سالاری

‏رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران قائم مقام دبیر کل حزب همبستگی ایران اسلامی بوده و نزدیک به هفت هزار دنبال کننده دارد.

۴- شهربانو امانی

چند ماهی می‌شود که به عضویت توییتر درآمده و یک فعال سیاسی اصلاح طلب و عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران به شمار می‌آید. او همچنین نماینده مجلس پنجم و ششم و عضو شورای شهر تهران، ری و تجریش بوده و فعالیت مستمری در توییتر دارد. امانی در حال حاضر بیش از دو هزار دنبال کننده دارد.

۵-حسین نقاشی

او معاون ارتباطات‌ و امور بین‌الملل شورای شهر تهران و عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت‌ ایران‌ اسلامی است. نقاشی همچنین معاونت سردبیر پایگاه اطلاع رسانی جماران را نیز بر عهده دارد و بیش از ۴ هزار دنبال کننده دارد.

۶- افشین حبیب زاده

عضوشورای اسلامی ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏شهر تهران بوده و با بیش از دو سال فعالیت توییتری نزدیک به ۵ هزار دنبال کننده دارد.

۷- احمد مسجد جامعی

عضو شورای شهر تهران و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت اصلاحات بوده و بیش از دو سال است که به عضویت توییتر در آمده. مسجد جامعی بیش از ده هزار و پانصد دنبال کننده دارد.

۸- حجت نظری

نام اصلی وی بشیر نظری است و در حال حاضر جوان‌ترین نماینده منتخب مردم تهران در پنجمین دوره شورای شهر تهران است. حجت نظری بیش از ۱۲ هزار دنبال کننده توییتری دارد.

۹- سید ابراهیم امینی

‏‏‏نایب‌ رئیس شورای شهر تهران، رئیس کمیسیون حقوقی این شورا بوده و فعالیت چندانی در طول ده ساله عمر توییتری خود ندارد. امینی نزدیک به هزار دنبال کننده در اختیار دارد.

۱۰- علی اعطا

عضو هیات رییسه و سخنگوى شورای اسلامی شهر تهران و عضو کمیسیون شهرسازى و معمارى بوده و در طول سه سال فعالیت توییتری خود نزدیک به ده هزار دنبال کننده دارد.

۱۱- محمدجواد حق شناس

محمدجواد حق‌شناس عضو شورای اسلامی شهر تهران و ری و تجریش و عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی، روزنامه‌نگار، مدیرمسئول روزنامه اعتماد ملی (توقیف شده)، استاد دانشگاه، عضو هیئت مدیرهٔ انجمن ایرانی روابط بین‌الملل و فعال سیاسی اصلاح‌طلب ایرانی است. نزدیک به ۱۴ هزار دنبال کننده دارد و بیش از سه سال است که در توییتر فعالیت دارد.

۱۲- زهرا نژاد بهرام

زهرا نژادبهرام سیاستمدار اصلاح‌طلب ایرانی و اولین معاون فرماندار زن در ایران است. او برای شرکت در انتخابات شورای شهر تهران در سال ۱۳۹۶ نامزد شد و در لیست امید قرار گرفت و وارد این شورا شد. نژاد بهرام دو سال است که توییتری شده و نزدیک به ده هزار دنبال کننده دارد.

۱۴- ناهید خداکرمی

عضو شورای اسلامی شهر تهران٬ ری و تجریش، محقق و البته در کنار کار سیاسی خود، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هم است. کمتر از دو سال است که فعالیت توییتری دارد و بیش از ۱۲۵۰۰ دنبال کننده پیدا کرده است.

۱۵- الهام فخاری 

عضو و نایب رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران ری و تجریش، رییس کمیته اجتماعی، عضو شورای شهرستان شمیرانات و رییس شورای اسلامی استان تهران بوده و در بیش از فعالیت یکساله خود در توییتر بیش از ۱۸ هزار دنبال کننده پیدا کرده است.

۱۶- سید حسن رسولی

عضو شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان ،خزانه دار و عضو شورای شهر تهران بوده و کمتر از یک سال  است که به عضویت توییتر در آمده و در همین مدت هم نزدیک به ۳۵۰ دنبال کننده پیدا کرده است. او فعالیت چندانی در توییتر ندارد.

۱۷- حسن خلیل آبادی

‏‏‏نماینده منتخب پنجمین دوره شورای شهر تهران ، ری و تجریش به شمار می‌آید و فعالیت نسبتا مستمری هم در توییتر خود که دارای ۱۵۰۰ دنبال کننده است، دارد.

۱۸- مجید فراهانی

عضو شورای اسلامی شهر تهران بوده و عضو شورایعالی انجمن مدیریت پروژه ایران نیز به شمار می‌آید. فراهانی همچنین رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان و عضو شورایعالی سیاستگذاری اصلاح طلبان هم هست. از قدیمی‌های توییتر به شمار می‌آید و بیش از ۶ سال است که در این شبکه اجتماعی فعالیت دارد و در طی این مدت نزدیک به ۷۵۰۰ دنبال کننده پیدا کرده است.

۱۹- محمود میرلوحی

سیاستمدار اصلاح طلب، عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان، نائب رئیس مجمع استانداران جمهوری اسلامی ایران و عضوشورای مرکزی مجمع دانش آموختگان ایران اسلامی است.  دو هزار دنبال کننده دارد و سه سالی هست که در این شبکه اجتماعی فعالیت دارد.

۲۰- زهرا صدراعظم نوری

زهرا صدراعظم نوری  فعال سیاسی اصلاح‌طلب، عضو شورای شهر تهران و اولین شهردار زن در جمهوری اسلامی ایران است. دو سال است در توییتر فعالیت دارد و ۳۵۰۰ دنبال کننده دارد. نوری فعالیت چندانی در توییتر ندارد.

۲۱- آرش حسینی میلانی

آرش حسینی میلانی فعال سیاسی اصلاح‌طلب و نماینده منتخب مردم تهران در پنجمین دوره شورای شهر تهران است. کمتر از یک سا است به عضویت توییتر در آمده و زیر هزار نفر دنبال کننده دارد. میلانی فعالیت چندانی هم در توییتر از خود نشان نمی‌دهد.

مقامات نظامی

۱- محمدحسین باقری

سرلشکر سپاه پاسداران و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و بالاترین مقام نظامی ایران است. او بیش از سه سال است که در توییتر فعالیت دارد و نزدیک به ۷ هزار دنبال کننده دارد.

۲- قاسم سلیمانی

بیش از ۵ سال است که در توییتر ثبت نام کرده و فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است سلیمانی نزدیک به ۳۸ هزار دنبال کننده دارد.

۳- محمدعلی جعفری

محمدعلی جعفری نظامی و سیاستمدار ایرانی است، که به عنوان فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فعالیت می‌کند. بیش از دوازده هزار دنبال کننده دارد و سه سالی هست به عضویت توییتر در آمده است.

سایر مقامات و فعالان حاکمیتی و دولتی

۱- آیت الله مصباح یزدی

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره)، رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل‌بیت و یکی از استادان حوزهٔ علمیهٔ قم است. بیش از دو سال است که صفحه منتسب به او در توییتر فعالیت می‌کند و در همین مدت هم بیش از ۲۱ هزار دنبال کننده پیدا کرده است.

۲- هاشمی رفسنجانی

اکانت توییتر هاشمی رفسنجانی بیش از دو سال است که آپدیت نشده اما او تا قبل از زمان رحلتش، فعالیت چشمگیری در این شبکه اجتماعی داشت و هنوز بیش از ۲۲ هزار نفر دنبال‌کننده دارند.

۳- محمدرضا خاتمی

اگرچه این اکانت رسما به نام خود رییس جمهور پیشین کشورمان نیست اما در قسمت بیو (توضیحات) اکانت با این عبارت مواجه می‌شویم: «حساب رسمی سیدمحمدخاتمی در توییتر» آنطور که به نظر می‌رسد این اکانت به طور رسمی وظیفه اطلاع رسانی صحبت‌های ایشان را بر عهده دارد و در شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام هم فعالیت مشابهی را دارد. گفتنی‌ست بیش از ۴۶ هزار نفر این صفحه را دنبال می‌کنند.

۴- عباسعلی کدخدایی

او عضو و سخنگوی شورای نگهبان است و از تازه‌واردین توییتر به حساب می‌آید. اگر خاطرتان باشد مردادماه امسال بود که کدخدایی در پاسخ به این پرسش روزنامه هفت صبح مبنی بر اینکه «کمی عجیب نیست یک سایت فیلتر باشد اما همه از آن استفاده کنند؟» گفته بود: «به هر حال برخی مسئولان تصمیم گرفته‌اند توییتر فیلتر باشد.» تا امروز ۶ هزار نفر صفحه کدخدایی را دنبال می‌کنند.

۵- غلامعلی حداد عادل

مشاور رهبر انقلاب، رئیس‌اسبق مجلس، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسى سمت‌های سیاسی او به شمار می‌آیند و استاد فلسفه دانشگاه هم است. بیش از سه سال است در توییتر فعالیت مستمری دارد و نزدیک به ۸۶ هزار دنبال کننده دارد.

۶- محسن رضایی

سمت‌های فراوانی را در طول تاریخ بعد از انقلاب اسلامی داشته و در حال حاضر وظیفه دبیری مجمع تشخیص مصلحت نظام بر عهده او است. محسن رضایی فعالیت زیادی در توییتر داشت اما بعد از یک توییت جنجالی درباره جنگ که پیامد‌های زیادی برای او در پی داشت، اعلام کرد که کمتر به این شبکه اجتماعی سر خواهد زد. رضایی بیش از سه سال است که در توییتر فعالیت می‌کند و ۱۱۶ هزار دنبال کننده دارد.

۷- محمد باقر قالیباف

شهردار سابق تهران بوده و چهره جنجالی سیاسی به شمار می‌آید. او در حال حاضر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است و کمتر از یک سال است که عضو توییتر شده و فعالیت چندان زیادی هم در آن ندارد. قالیباف نزدیک به ۴ هزار دنبال کننده دارد.

۸- شهیندخت مولاوردی

دبیر کل جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان و دستیار ویژه‌ پیشین رییس‌جمهور در امور حقوق شهروندی به شمار می‌آید.او از قدیمی‌های توییتر به شمار می‌آید و بیشتر از ۵ سال است که در این شبکه اجتماعی فعالیت دارد و در این مدت ۱۱۰ هزار دنبال کننده را به خود اختصاص داده است.

۹-سعید جلیلی 

سیاستمدار اصول‌گرای ایرانی، عضو شورای راهبردی روابط خارجی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده رهبر ایران در شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران است. بیش از ۵ سال است که به عضویت توییتر در آمده و در این مدت زمان نسبتا طولانی نزدیک به ۷۱ هزار دنبال کننده پیدا کرده است.

۱۰- حمید ابوطالبی

رئیس گروه مطالعات آسیای مرکز تحقیقات استراتژیک و معاون سیاسی دفتر حسن روحانی است. در این ۵ سال فعالیت خود در توییتر هم بیش از ۵۱ هزار دنبال کننده را به خود اختصاص داده است.

۱۱-  محمود احمدی نژاد

رییس جمهور سابق پیشین کشور بوده و در حال حاضر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است. احمدی نژاد بیش از یک سال است که به عضویت توییتر در آمده و در این مدت کوتاه فعالیت‌های جنجالی داشته که رسانه‌های داخل و خارج را تحت تاثیر قرار داده است. او بیشتر در صفحه انگلیسی زبان خود فعالیت می‌کند و در آنجا ۸۷ هزار دنبال کننده در اختیار دارد.

۱۲- سید عزت الله ضرغامی

ضرغامی بعد از ریاست سازمان صدا و سیما در سال‌های ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۳، بیشتر در شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارد و صفحه اینستاگرام او بسیار فعال است. او بیش از دو سال است که به عضویت توییتر هم در آمده و با ۶۳ هزار دنبال کننده فعالیت نسبتا مستمری در این شبکه اجتماعی از خود نشان داده است. ضرغامی در حال حاضر عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی عضو شورایعالی فضای مجازی است.

۱۳-سید مصطفى آقامیرسلیم

عضومجمع تشخیص مصلحت نظام بوده و در انتخابات پیشین ریاست جمهوری هم چهره شناخته‌شده‌تری در بین نسل جوانان پیدا کرد میرسلیم کمتر از دو سال است که در توییتر فعالیت می‌کند و بیش از ۱۵ هزار دنبال کننده دارد.

۱۴- پیروز حناچی

شهردار کنونی پایتخت ایران است و با اینکه کمتر از یک سال است که در توییتر عضو شده اما سیزده هزار دنبال کننده دارد.

۱۵- سید ابراهیم رییسی 

صفحه منتسب به ابراهیم رییسی صرفا حساب اطلاع‌رسان ایشان بوده و بیش از دو سال است که در توییتر فعالیت می‌کند و در این مدت نزدیک به چهل هزار دنبال کننده پیدا کرده است. ابراهیم رییسی در حال حاضر سمت متولی فعلی آستان قدس رضوی را بر عهده دارد.

۱۶- علیرضا معزی

معاون ارتباطات و اطلاع ​رسانی دفتر رئیس جمهور بوده و در طول کمتر از یک سال فعالیت خود نزدیک به ۶۵۰ عضو دارد. معزی فعالیت مستمری در این شبکه اجتماعی دارد.

۱۷- حسام‌الدین آشنا

دانشیار دانشکده معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق (ع) به شمار می‌آید و مشاور رییس جمهوری به شمار می‌آید. آشنا بیش از ۶ سال است که در توییتر فعالیت دارد و تاکنون توییترهای جنجالی هم منتشر ساخته است، او در این مدت ۸۷ هزار دنبال کننده پیدا کرده است.

۱۸- حمید بعیدی نژاد

حمید بدیعی نژاد از اعضای کنونی تیم مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران و همچنین رئیس تیم ایرانی در مذاکرات کارشناسی است. وی هم‌اکنون سفیر ایران در بریتانیا است. بعیدی‌نژاد قبلاً نماینده ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد هم بوده و بیش از ۳ سال است که در توییتر فعالیت دارد. بعیدی نژاد بیش از ۱۰ هزار دنبال کننده دارد.

۱۹- سپنتا نیکنام

فردی است که حضورش در دوره پنجم شورای شهر یزد حواشی زیادی در برداشت و یکی از مواردی که باعث شد بتواند در نهایت وارد این شورا بشود استفاده از همین بستر فضای مجازی و توییتر بود. او همچنین ریاست انجمن زرتشتیان یزد هم بر عهده دارد و نزدیک به ۱۰ هزار دنبال کننده دارد.

۲۰- زهرا احمدی پور 

معاون رئیس جمهور ،رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوده و در طول دو سال فعالیت خود، ۲۵ هزار دنبال کننده پیدا کرده است.

۲۱- محمد نهاوندیان

معاون اقتصادی رئیس‌جمهور به شمار می‌رود. نهاوندیان بیش از ۴ سال است که در توییتر فعالیت دارد و در این مدت ۴۶ هزار دنبال کننده پیدا کرده است. او چند ماهی است که از فعالیت خود در این شبکه اجتماعی کاسته است.

۲۲- سید احمد علم‌الهدی

نماینده ولی فقیه درخراسان رضوی و امام جمعه مشهد و عضو خبرگان رهبری بوده و صفحه‌ای که به او نسبت داده شده از سال ۲۰۱۷ فعالیتی نداشته است. با این حال این صفحه بیش از ۴ هزار دنبال کننده دارد.

۲۳- غلامرضا قاسمیان

مدیر حوزه علمیه مشکات بوده و بیش از سه سال است که در توییتر فعالیت می‌کند. او بیش از ۴ هزار دنبال کننده دارد.

۲۴- عباس کعبی

عضو جامعه مدرسین و نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری بوده و بیش از ۴۵۰۰ هزار دنبال کننده دارد. کعبی کمتر از دو سال است که وارد توییتر شده است و فعالیت چندانی در این شبکه اجتماعی ندارد.

۲۵- علیرضا پناهیان

مدیریت حوزه علمیه دارالحکمه، معاونت فرهنگی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها و مسئول نهاد رهبری دانشگاه هنر از دیگر مسئولیت‌های او بوده‌اند. پناهیان بیش از سه سال است که به عضویت توییتر در آمده است و در این مدت بیش از ۴۵ هزار دنبال کننده دارد.

۲۶- حسین جلالی

‏‏ریاست دفتر آیت الله مصباح یزدی را بر عهده دارد و کمتر از یک سال است که به عضویت توییتر در آمده است. او در طی این یکسال نزدیک به ۱۲۰ دنبال کننده پیدا کرده است.

۲۷- آیت الله صدیقی

امام جمعه موقت تهران و نائب رئیس شورای مدیریت حوزه علمیه تهران است و در کمتر از یک سال فعالیت خود نزدیک به هزار دنبال کننده پیدا کرده است.

۲۸- محسن قرائتی

رئیس ستاد اقامه نماز کشور بوده و در کمتر از یک سالی که در توییتر فعالیت می‌کند، نزدیک به سه هزار بازدید کننده پیگیر صفحه او شده‌اند. قرائتی فعالیتی در توییتر خود ندارد.

۲۹- سید احمد خاتمی

امام جمعه موقت تهرانو نماینده مجلس خبرگان بوده و کمتر از دو سال است که به عضویت توییتر در آمده است. خاتمی بیش از ۲۲۰۰ دنبال کننده دارد ولی بیش از یک سال است که این صفحه توییتری فعالیتی نداشته است.

۳۰- سید حسن خمینی

عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی بوده و نوه امام خمینی است. او بیش از ۶ سال است که در توییتر ثبت نام کرده و نزدیک به ۵ هزار دنبال کننده دارد.

۳۱- علی اصغر پیوندی

رییس جمعیت هلال احمر کشور به شمار می‌آید و در طول دو سال فعالی توییتری خود کمتر از هزار دنبال کننده را به خود اختصاص داده است.

۳۲- فرهنگ فصیحی

معاون برنامه‌ریزی صندوق نوآوری و شکوفایی بوده و در کمتر از یک سال فعالیت توییتری خود زیر ۱۰۰ نفر دنبال کننده پیدا کرده چرا که اساسا فعالیت چندانی در این شبکه اجتماعی ندارد.

۳۳- اشرف بروجردی

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران بوده و با اینکه بیش از دو سال است که به عضویت توییتر در آمده ولی مدتهاست که فعالیتی در این شبکه اجتماعی ندارد. او نزدیک به ۲ هزار دنبال کننده دارد.

۳۴- علی شکوری راد

سمت سیاسی او دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی بوده و البته عضو انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران هم از دیگر فعالیت‌های اوست. شکوری راد سابقه طولانی در توییتر دارد و بیشتر از سه سال است که در این شبکه اجتماعی مشغول به کار است و بیش از ۳۰ هزار دنبال کننده دارد.

۳۵- ولی الله سیف

او رییس سابق بانک مرکزی بوده و هم‌اکنون به عنوان مشاور رئیس جمهور در امور پولی و بانکی، همچنین مدرس و عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی فعالیت می‌کند. سیف کمتر از یک سال است که در توییتر فعالیت می‌کند و نزدیک به هفت هزار دنبال کننده دارد.

۳۶- مرضیه وحید دستجردی

عضو هیئت امنای کمیته امداد امام خمینی و سخنگوی جبهه مردمی انقلاب اسلامی بوده و پیش‌تر هم در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، ریاست وزارت بهداشت را بر عهده داشت اما هم اکنون عضو هیئت علمی گروه زنان و زایمان دانشگاه تهران است. او بیش از دو سال است در توییتر فعالیت می‌کند و نزدیک به ۱۴ هزار دنبال کننده دارد.

۳۷- حجت الله میرزایی

میرازیی معاون برنامه‌ریزی‌ و توسعه‌شهری‌ شهرداری‌ تهران بوده و معاون‌پیشین استانداری‌سیستان‌وبلوچستان نیز به شمار می‌آید. او همچنین پیش‌تر معاون‌پیشین دانشگاه‌ علامه‌طباطبایی بوده و با کمتر از یک سال فعالیت توییتری بیش از ۷۰۰ دنبال کننده دارد.

۳۸- مجید حسین زادگان
استاندار مازندران بوده و با بیش از یک سال عضویت توییتری خود نزدیک به ۵۰۰ دنبال کننده دارد.

۳۹-زریر نگین‌تاجی
‏‏‏‏سرپرست معاونت مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران را برعهده دارد و در کمتر از یکسالی که فعالیت مستمر خود در توییتر را شروع کرده نزدیک به دویست دنبال کننده پیدا کرده است.

۴۰- محمد تقی فاضل میبدی

عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم بوده و کمتر از یک سال است که به عضویت توییتر درآمده و نزدیک به ۲ هزار دنبال کننده دارد.

۴۱- هادی خانیکی

هادی خانیکی، روزنامه‌نگار کارشناس رسانه و از استادان سرشناس در رشتهٔ ارتباطات است. فعالیت سیاسی وی هم به عضویت او در شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران برمی‌گردد. او همچنین سابقه عضویت در شورای مرکزی جبهه مشارکت را نیز دارد. خانیکی بیش از ۲ هزار دنبال کننده دارد و در طول کمتر از یک سالی که به عضویت توییتر درآمده فعالیت مستمری داشته است.

۴۲- علی پیرحسین‌لو

مشاور معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در امور اجتماعی، فرهنگی و اطلاع‌رسانی بوده و از قدیمی‌های توییتر به شمار می‌رود. پیرحسین‌لو بیش از هشت سال است که در این شبکه بوده و در این مدت نزدیک به ۳۸۰۰ دنبال کننده پیدا کرده است. او فعالیت مستمری در توییتر دارد.

۴۳- علیرضا قنادان

مدیر عامل سازمان مدیریت و نظارت بر ‎‎تاکسیرانی تهران به شمار می‌آید با اینکه ۱۰ سال است به عضویت توییتر در آمده اما ۶۰۰ دنبال کننده دارد و فعالیت چندان مداومی در این شبکه اجتماعی ندارد.

۴۴- سید محسن حسینی پویا

‏‏عضو شورای اسلامی شهر مشهد بوده و ریاست کمیسیون حقوقی شورای شهر مشهد بر عهده دارد. ‏او عضو هیأت منصفه مطبوعات هم بوده و در کمتر از یک سالی که در توییتر فعالیت دارد نزدیک به ۲۰۰ دنبال کننده دارد.

۴۵- حسن کریمی قدوسی

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای بوده و بیش از ۵ سال است که به عضویت توییتر در آمده و هفتصد دنبال کننده دارد.

۴۶- محمدجعفر نعناکار

‏‏‏‏‏مدیرکل‌ حقوقی‌ سازمان‌ فناوری‌ اطلاعات‌ ایران را بر عهده دارد و ۱۰ سالی هم هست که در توییتر خود با بیش از ۲۵۰۰ دنبال کننده فعالیت دارد. نعناکار از فعالین مستمر این شبکه به شمار می‌آید.

۴۷- شاهین آرپناهی

مدیرکل ارتباطات همراه اول بوده و کمتر از یک سال است که به عضویت توییتر در آمده و در این مدت بیش از ۳۶۰ دنبال کننده پیدا کرده است. آرپناهی فعالیت نسبتا مستمری در توییتر دارد.

۴۸- سید مجید صدری

رییس کنونی سازمان مخابرات کل کشور است و کمتر از یک سال است که به عضویت توییتر در آمده و فعالیت مستمری هم در این شبکه اجتماعی دارد. صدری بیش از ۵۰۰ دنبال کننده دارد.

۴۹- پرویز اسماعیلی

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور بوده و پیش‌تر کار خبرنگاری کرده است. او بیش از سه سال است که به عضویت توییتر در آمده وبیش از ۲ هزار دنبال کننده هم دارد. اسماعیلی از کاربران فعال این شبکه اجتماعی در ماه‌های اخیر به شمار می‌رود.

۵۰- محسن میردامادی

آخرین دبیرکل جبهه مشارکت بوده و پیش‌تر در دوره ششم مجلس نیز نماینده ملت بوده است. میردامادی کمتر از دو سال است که در توییتر فعالیت دارد و ۲۵ هزار دنبال کننده دارد. او فعالیت چندان مستمری در این شبکه اجتماعی ندارد.

تعداد رجل سیاسی و سیاسیون حاضر در توییتر قطعا بیشتر از حاضرین این فهرست است و روز به روز هم به این اسامی اضافه می‌شود؛ اما در هر حال می‌توان دید که بیش از ۱۵۰ نفر از این افراد در حال حاضر در شبکه اجتماعی توییتر عضو هستند و بیش از نیمی از آنها فعالیت مستمر و دوسویه‌ای با کاربران ایرانی در این شبکه اجتماعی مسدود شده در کشور دارند. ب

ناگفته نماند رخی سازمان‌های مهم دولتی و حاکمیتی همچون وزارت امور خارجه نیز یک صفحه شخصی جداگانه دارند که با سر زدن به آنان می‌توان به تعدادی صفحات دیگر مرتبط با دولت و حکومت کشورمان دست یافت (به عنوان مثال در بخش دنبال کنندگان صفحه وزارت امور خارجه بیش از صد صفحه سفارتخانه‌های ایران در کشورهای گوناگون را می‌توانید ببینید.)

این حجم از فعالیت و جمعیت زیادی از ایرانیان که این افراد را دنبال می‌کنند، همگی فیلترینگ توییتر را دور زده و با شخصیت‌های سیاسی میهن خودشان وارد تعامل از نوع مجازی می‌شوند. شاید بد نباشد بار دیگر مسئولین به این فکر بیفتند که چطور این شبکه در ایران فیلتر است در حالی که افراد زیادی از سیاسیون و مردم در آن به فعالیت مشغول‌اند.

The post لیست کامل سیاسیون ایرانی در توییتر؛ مهمانان پرنده آبی appeared first on دیجیاتو.

جک دورسی پذیرفت که فعالیت در توییتر می‌تواند برای افراد خطرناک باشد

دیروز بنیانگذار توییتر «جک دورسی» در مصاحبه‌ای پذیرفت که فعالیت در توییتر می‌تواند برای افراد خطرناک باشد و اثرات ناگواری بر زندگی واقعی شخص بگذارد.

جک دورسی به تلاش‌های خود نمره قابل قبولی داد

این مدیر ارشد اعلام نمود که علیرغم تلاش‌های این شبکه اجتماعی برای کاهش آزار افراد و ترویج گفتگوی سالم، توییتر هنوز نتوانسته در این زمینه موفق عمل کند. با این وجود او به تلاش‌های این شبکه نمره‌ی قابل قبولی داد و اعلام نمود  که حفظ سلامت فیزیکی کاربران در درجه اول قرار دارد.

جک دورسی در مصاحبه‌‌ای که با Kara Swisher یکی از بنیانگذاران سایت خبری Recode داشت، قبول کرد که در حال حاضر کاربران از مشاهده توییت‌های دیگر اذیت می‌شوند و آسیب فیزیکی آفلاین می‌بینند.

کارشناسان باور دارند که این تلاش‌ها کافی نیست

به عبارت دیگر این مدیر ارشد خود نیز قبول کرده که شبکه اجتماعی به راه انداخته شده توسط او، امنیت لازم را فراهم نکرده و سیاست‌های اتخاذ شده برای این سایت و عدم جلوگیری از انتشار محتوای مضر در این پلتفرم موجب شده حتی امنیت فیزیکی کاربران نیز به خطر بیافتد.

با این وجود Swisher  عنوان نمود که این شبکه اجتماعی و دیگر کمپانی‌های بزرگ سیلیکون ولی نه تنها نمره‌ی قابل قبولی در زمینه حفاظت از کاربران خود نمی‌گیرند بلکه تلاش‌های آنها اصلاً موفق نبوده و تاثیر آنچنانی نگذاشته است. البته او تاثیر بسیاری از کاربران در عدم ایمنی موجود در توییتر را بی تاثیر ندانست اما از نظر وی، مسئولین شبکه‌های اجتماعی باید فکری به حال این مشکل بکنند.

در حال حاضر شبکه‌های اجتماعی زیادی نظیر فیسبوک و توییتر با مشکلات زیادی نظیر آذار سایبری (cyberbullying)، انتشار اخبار دروعین و پروفایل‌های جعلی دست و پنجه نزم می‌کنند. از سوی دیگر توییتر به منبع اصلی انتشار اخبار دروغین محکوم شده و سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا باور دارند روسیه با سو استفاده از نفوذ شبکه‌های اجتماعی توانسته در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده تاثیر بگذارد.

گفتنی است چندی پیش جک دورسی از قابلیت ویرایش توییت صحبت کرد که بر اساس آن کاربر بین ۵ تا ۳۰ ثانیه زمان خواهد داشت که به ویرایش متن‌هایش بپردازد اما این پنجره‌ی زمانی در شبکه اجتماعی مذکور مستقیماً به محتوای متن نوشته شده بستگی دارد و ممکن است مدت زمانی متفاوتی در نظر گرفته شود. حال باید دید توییتر به چه شکل می‌خواهد از رسیدن آسیب فیزیکی به کاربرانش جلوگیری کند.

The post جک دورسی پذیرفت که فعالیت در توییتر می‌تواند برای افراد خطرناک باشد appeared first on دیجیاتو.

حساب گوگل در توییتر تبلیغ کلاه برداری مبتنی بر بیت کوین را منتشر کرد

حساب رسمی G Suite گوگل در توییتر تبلیغ یک کلاه برداری با استفاده از بیت کوین را منتشر کرده است.

اخیراً کلاه برداری های متعددی در توییتر صورت گرفته است. برخی افراد تلاش کرده اند با سوء استفاده از حساب های کاربری مشابه با نام های افراد مشهور (از جمله ایلان ماسک)، مخاطبان را با وعده هایی از جمله اعطای بیت کوین فریب دهند. اما در این بین برخی از کلاه برداری ها با هک کردن تعدادی حساب رسمی انجام شده است. یکی از حساب های کاربری گوگل در توییتر از همین قربانی ها بوده است.

حساب کاربری G Suite گوگل را می توان بزرگترین هدف این کلاه برداری ها نامید. این حساب به طور معمول به ترویج خدمات ابری گوگل می پردازد و البته این بار توییتی تقلبی با این مضمون را منتشر کرده: «گوگل به تمامی افراد جامعه ۱۰ هزار بیت کوین می دهد. ما تصمیم گرفته ایم بزرگترین اهدای ارز مجازی در جهان را انجام دهیم».

بیت کوین

اکنون این توییت کاملاً از توییتر حذف و گفته شده که هیچ پولی به کیف پول های بیت کوین مرتبط واریز نشده است. در این رابطه توییتر با انتشار بیانیه ای به وبسایت ورج اعلام کرده که با توجه به موضوع هک های اخیر، این شرکت نحوه مقابله با کلاه برداری های ارز مجازی را بهبود داده و قصد دارد در آینده در زمینه ابزارهایی برای مقابله با اسپم ها سرمایه گذاری کند.

The post حساب گوگل در توییتر تبلیغ کلاه برداری مبتنی بر بیت کوین را منتشر کرد appeared first on دیجیاتو.

سلفی گرفتن زیاد بیانگر خودشیفتگی است

محققان با پروژه تحقیقاتی جدید، متوجه شده‌اند که استفاده مفرط از شبکه ‌های اجتماعی به خصوص انتشار عکس‌ها و سلفی های زیاد می تواند بیانگر خود شیفتگی اشخاص باشد.

سلفی

بر اساس این تحقیقات افرادی که بیش از حد سراغ شبکه ‌های اجتماعی نظیر توییتر، فیسبوک، اینستاگرام و اسنپ چت می‌روند، طی ۴ ماه، به میزان ۲۵ درصد رفتار های نارسیسیستی(خودشیفتگی) بیشتری از خود بر جای می‌گذارند.

روانشناسان دانشگاه سوانزی و میلان با مطالعه‌ی ۷۴ نفر که ۱۸ تا ۳۴ سال سن دارند و بررسی تغییرات رفتاری آنها طی ۴ ماه به اثرات مخرب شبکه های اجتماعی پی برده است. به گفته‌ی محققان استفاده مشکل ساز از فرم‌های تصویری شبکه های اجتماعی نظیر انتشار سلفی‌های متعدد بیانگر میزان بالای خودشیفتگی افراد به شمار می‌رود.

پیش از روانشناسان باور داشتند که اینترنت اثرات منفی زیادی بر زندگی کاربران خود می‌گذارد چرا که ارتباطات دوستانه صرفاً بر پایه اینترنت انجام می‌شود و دیگر کسی شخصاً به ملاقات دوستان خود برای احوال پرسی نمی‌رود.

تمامی افراد شرکت کننده در این پژوهش بغیر از یکی آنها بطور مرتب سراغ شبکه های اجتماعی می‌رفتند و بدون در نظر گرفتن زمان کاری، روزانه سه ساعت از آن استفاده می‌کردند. تقریباً ۶۰ درصد داوطلبین از فسیبوک استفاده می‌کردند. در حالی ۲۵ درصد سراغ اینستاگرام رفته و ۱۳ درصد پروفایلی در توییتر داشتند.

بیش از دو سوم این افراد عمدتاً در شبکه‌های اجتماعی به انتشار تصاویر مختلف خود می‌پردازند و در بهترین حالت چند کلام به آنها اضافه می‌نمایند. محققان پس از ۴ ماه مطالعه‌ی این رفتار متوجه شدند که درصد خود شیفتگی برخی از این افراد به حدی رسیده که میزان متعادل را رد کرده است. بدین ترتیب آنها طبق اصول روانشناسی دچار اختلال شخصیت خودشیفته هستند.

در روان‌شناسی خودشیفتگی یا به انگلیسی نارسیسیسم بیان‌گر عشق افراطی به خود و تکیه بر خودانگاشت‌های درونی است و شبکه‌های اجتماعی ناخودآگاه چنین تاثیری بر رفتار مخاطب می‌گذارد.

The post سلفی گرفتن زیاد بیانگر خودشیفتگی است appeared first on دیجیاتو.

محدودیت ۲۸۰ کاراکتری، کاربران توییتر را مودب تر کرده است

سال گذشته توییتر محدودیت کلمات به کار رفته در پست‌هایش را افزایش داد و کاربران می توانستند توییت های متشکل از ۲۸۰ کاراکتر پست کنند. حال فراهم شدن امکان انتشار توییت‌های طولانی تر موجب شده که کاربران مودب‌تر از قبل سخن بگویند و دیالوگ‌های بیشتری بین آنها برقرار گردد.

بر اساس تحقیقات یک ساله انجام شده، این شبکه اجتماعی اعلام کرده که کاربرانش نسبت به قبل توییت‌های مودبانه‌تری پست می‌کنند چرا که طی سال گذشته تعداد بکار رفتن کلمه لطفاً ‌(Please) و متشکرم (Thank you) به ترتیب ۵۴ و ۲۲ برابر بیشتر شده است.

از سوی دیگر افزایش محدودیت تعداد کاراکتر‌ موجود در پست‌های مختلف موجب شده دیگر کاربران مجبور نباشند سراغ گزینه‌های کوتاهتری نظیر gr8، b4 و sry بروند و بدون نگرانی کلمات کامل را بکار ببرند.

علاوه بر این، کاربران توییتر با پست‌هایشان بیشتر دیالوگ بر قرار می‌کنند و مکالمه‌ های بیشتری میان آنها ایجاد می‌شود. برای مثال استفاده از علامت سوال یعنی ؟ در توییتر ۳۰ درصد بیشتر از قبل شده و کاربران بیشتری به این سوالات پاسخ می‌گویند.

با این وجود هنوز، بیشتر توییت‌های موجود به رقم محدود کننده‌ی هود یعنی ۲۸۰ کاراکتر نمی‌رسند و تنها ۱۲ درصد توییت کاربران بیشتر از ۱۴۰ کاراکتر دارند. این در حالی است فقط یک درصد توییت‌ها به رقم محدودیت ۲۸۰ کاراکتری می‌رسند.

سال گذشته کاربران به افزایش تعداد کاراکتر‌های توییتر روی خوشی نشان ندادند و اغلب بازخوردها به نظر منفی بوده است. برخی باور دارند که این اقدام، نشانه ای دیگر از بی میلی توییتر برای تقابل با موضوعات بزرگتر است. به جای ساخت ابزارهای بهتر برای گزارش کردن تعرض‌های آنلاین یا سریعتر حذف کردن محتوای توهین آمیز، این شرکت قابلیتی را ارائه می دهد که عمده کاربران درخواستی برای آن نداشته اند.

این گفته توسط کاربران زیادی دوباره توییت شده و هنوز کاربران بر خلاف مسئولین این شبکه اجتماعی باور دارند که روزانه محتوای توهین آمیز زیادی منتشر می‌شود و کلمات مودبانه بکار رفته در این شبکه نمی‌تواند معیار مطلوبی برای مودب تر شدن کاربران به شمار رود.

The post محدودیت ۲۸۰ کاراکتری، کاربران توییتر را مودب تر کرده است appeared first on دیجیاتو.

چگونه حساب‌ شبکه های اجتماعی مختلف را غیرفعال کنیم؟

شبکه‌های اجتماعی همانند هر چیز دیگری می‌توانند خسته کننده یا حتی دردسر ساز شوند. کسانی که به چنین مرحله‌‌ای در تعامل با شبکه‌های اجتماعی رسیده‌اند می‌دانند که درباره چه چیزی صحبت می‌کنم. این افراد در چنین لحظاتی فضای وب را زیر و رو می‌کنند تا بالاخره راهی برای غیرفعال کردن حساب‌هایشان پیدا شود.

اگر جزو این افراد هستید و همین الان به سرتان زده که حساب شبکه‌های اجتماعیتان را ببندید این متن برای شماست. در این متن به سه شبکه اجتماعی اعم از فیسبوک، توییتر و اینستاگرام خواهم پرداخت و نحوه غیرفعال کردن آن‌ها را به طور کامل توضیح می‌دهم. پس با دیجیاتو همراه باشید.

فیسبوک


غیرفعال کردن حساب شبکه های اجتماعی

اگر کاربر فیسبوک هستید و یک دفعه قصد کردید که حساب کاربری خود را ببندید دو راه پیش رویتان قرار دارد: غیرفعال کردن حساب یا حذف کلی آن. هر دو روش هم در نوع خود می‌توانند کاربردی باشند و این دیگر بستگی به شما دارد که می‌خواهید با حسابتان چه کار کنید.

به طور کلی با غیرفعال کردن حساب کاربری فیسبوک، هر زمانی که دوست داشته باشید می‌توانید دوباره آن را فعال کنید. در این حالت فیسبوک کلیه اطلاعات شما را در سرورهایش نگه می‌دارد تا زمانی که برگشتید همه چیز همانند روز اول سر جایش باشد. البته در مدتی که حسابتان غیرفعال است، دوستانتان قادر نخواهند بود پست‌هایتان را ببینند و این احتمال وجود دارد که دیگر شما را دنبال نکنند.

حذف کلی حساب کاربری فیسبوک اما بحث متفاوتی دارد. در این حالت حساب کاربریتان به طور کامل از سرورهای فیسبوک پاک خواهد شد و دیگر قادر به فعال کردن دوباره آن نخواهید بود. البته فیسبوک چند روزی به شما مهلت بازگشت به صفحه‌تان را می‌دهد تا اگر پشیمان شدید دردسر چندانی نداشته باشید. با این حال اگر قصد دارید برای همیشه صفحه فیسبوک خود را ببنید، یادتان نرود که حتما از اطلاعات خود یک بکاپ کلی بگیرید.

غیرفعال کردن حساب کاربری فیسبوک

برای غیرفعال کردن حساب کاربری فیسبوک ابتدا روی منوی کشویی موجود در گوشه سمت راست سایت کلیک و گزینه Settings را انتخاب کنید.

غیرفعال کردن حساب شبکه های اجتماعی

سپس از پنلی که در سمت چپ تصویر قرار گرفته به سراغ گزینه General بروید.

غیرفعال کردن حساب شبکه های اجتماعی

با باز شدن منوی General به دنبال عبارت Manage Account بگردید و روی کلید Edit که در مقابل آن قرار گرفته کلیک کنید.

غیرفعال کردن حساب شبکه های اجتماعی

در صفحه بعدی، به پایین صفحه بروید تا به گزینه Deactivate My Account برسید.

غیرفعال کردن حساب شبکه های اجتماعی

روی آن کلیک کنید و در مرحله بعد به فیسبوک بگویید چرا می‌خواهید حسابتان را غیرفعال کنید.

غیرفعال کردن حساب شبکه های اجتماعی

در نهایت با کلیک روی Deactivate Now این پروسه به پایان می‌رسد و اگر فیسبوک با پیام‌های وسوسه کننده‌اش نتواند شما را منصرف کند، صفحه شما در این شبکه اجتماعی تا زمانی که دلتان برایش تنگ شود غیرفعال خواهد شد.

جدای از این موضوع اگر عادت دارید حساب کاربری فیسبوک خود را از طریق موبایل مدیریت کنید باید بگویم که تمام این پروسه را می‌توان از طریق اپ موبایل فیسبوک نیز جلو برد. فقط کافیست مسیر Settings > Account Settings > General > Manage Account > Deactivate را طی کنید تا حساب کاربریتان از طریق موبایل غیر فعال شود.

حذف کامل حساب کاربری فیسبوک

در صورتی که هیچ وقت قصد بازگشت به فیسبوک را ندارید و می‌خواهید هر طور که شده حساب کاربریتان از صفحه روزگار پاک شود، فقط کافیست روی این لینک کلیک کنید و درخواست حذف کامل حساب کاربری خود را به ثبت برسانید.

غیرفعال کردن حساب شبکه های اجتماعی

با این کار همانطور که پیش‌تر توضیح دادم، حساب کاربریتان برای مدتی به حالت تعلیق در می‌آید و در نهایت به طور کامل از فیسبوک پاک خواهد شد.

توییتر


غیرفعال کردن حساب شبکه های اجتماعی

خوشبختانه برخلاف فیسبوک، غیرفعال کردن توییتر خیلی دردسر خاصی ندارد و اغلب با چند کلیک ساده می‌توانید به چیزی که دنبالش هستید برسید. برای شروع کار، ابتدا وارد حساب کاربری توییتر خود شوید و با کلیک روی عکس پروفایلتان به سراغ گزینه Settings and privacy بروید.

غیرفعال کردن حساب شبکه های اجتماعی

با باز شدن صفحه Settings and privacy، اگر به پایین اسکرول کنید عبارت  Deactivate my account را خواهید دید.

غیرفعال کردن حساب شبکه های اجتماعی

روی آن کلیک کنید و در پنجره بعدی برای غیرفعال کردن حساب کاربری توییترتان به سراغ گزینه Deactivate بروید و روی آن کلیک کنید.

غیرفعال کردن حساب شبکه های اجتماعی

با این کار حساب کاربری شما به مدت ۳۰ روز همچنان در سرورهای توییتر باقی می‌ماند و و می‌توانید در طول این زمان دوباره حساب کاربری خود را بازیابی کنید. اما بعد از این مدت حسابتان با تمام اطلاعاتش به طور کامل حذف خواهد شد. پس بد نیست پیش از شروع این پروسه حتما از اطلاعات خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.

اینستاگرام


غیرفعال کردن حساب شبکه های اجتماعی

همانند فیسبوک غیر فعال کردن اینستاگرام نیز به دو صورت امکان پذیر است. یکی از آن‌ها به معنای حذف کلی اکانت شماست و بعد از انجام این مراحل، همه‌ی عکس‌ها و فیلم‌هایی که پیش از این به اشتراک گذاشته بودید حذف خواهند شد.

روش دیگر حذف اکانت اینستاگرام به طور موقت است. در این روش همه‌ی عکس‌ها و فیلم‌هایی که در این شبکه‌ی اجتماعی به اشتراک گذاشته بودید در سرور‌های اینستاگرام باقی خواهد ماند و هر زمان که دوباره به این شبکه‌ی اجتماعی برگردید همه‌ آن‌ها در اختیارتان قرار می‌گیرند.

در این جا به بررسی هر دو روش خواهیم پرداخت اما لازم به ذکر است که غیر فعال یا حذف کردن حساب‌های اینستاگرام از طریق اپلیکیشن امکان پذیر نیست و باید از وب سایت رسمی اینستاگرام کمک بگیرید.

غیر فعال کردن حساب کاربری اینستاگرام

برای غیر فعال کردن حساب اینستاگرام ابتدا روی این لینک کلیک کنید تا به صفحه «غیرفعال کردن موقتی حساب اینستاگرام» برده شوید.

غیرفعال کردن حساب شبکه های اجتماعی

با ورود به این صفحه در مقابل عبارت Why are you disabling your account، دلیل غیر فعال کردن حساب کاربری خود را شرح دهید. سپس رمز عبور حساب خود را وارد کنید و در نهایت به سراغ گزینه Temporarily Disable Account بروید. با کلیک روی این گزینه حساب کاربری اینستاگرام شما به صورت موقت غیر فعال می‌شود و بعدا می‌توانید آن را دوباره بازیابی کنید.

حذف کامل حساب اینستاگرام

در صورتی که قصد کرده‌اید حساب اینستاگرامتان را برای همیشه ببندید، روی این لینک کلیک کنید تا به صفحه «حذف کامل حساب اینستاگرام» ارجاع داده شوید.

غیرفعال کردن حساب شبکه های اجتماعی

با ورود به این صفحه، در فیلد Why are you deleting your account از دلایل حذف حساب خود برای اینستاگرام بگویید. یکی از گزینه‌ها را از منوی کشویی موجود در مقابل این عبارت انتخاب کنید و در نهایت در فیلد بعدی به تایپ رمز عبور خود بپردازید.

سپس به سراغ گزینه Permanently delete my account بروید و روی آن کلیک کنید. با انجام این کار حساب کاربری شما با تمام اطلاعاتش برای همیشه از سرورهای اینستاگرام پاک می‌شود و دیگر قادر نخواهید بود آن‌ را بازگردانید.

The post چگونه حساب‌ شبکه های اجتماعی مختلف را غیرفعال کنیم؟ appeared first on دیجیاتو.

بررسی قانونی شبکه های اجتماعی مطرح در انتظار امضای ترامپ

به گزارش سایت بلومبرگ دونالد ترامپ یک فرمان اجرایی تازه‌ای آماده کرده و از آژانس‌های اجرای قانون و آنتی تراست فدرال درخواست نموده تا درباره‌ی تعدادی از غول‌های صنعت تکنولوژی نظیر آلفابت شرکت مادر گوگل، توییتر، فیسبوک و دیگر شبکه های اجتماعی تحقیقات به عمل آورند.

گفته شده این فرمان اجرایی هم اکنون تنظیم شده و تنها کافیست امضای دونالد ترامپ زیر آن نقش ببندد تا ارگان‌های دولتی یاد شده مجبور شوند آن را عملی کنند. فرمان اجرایی در واقع دستوری است که تنها رئیس جمهور ایالات متحده قادر است آنها صادر کند و بر اساس آنها قوه های دولتی آمریکا مجبور خواهند بود آنها را عملی کنند. البته این فرمان‌ها همچون قوانین موضوعه و مقررات، مقید به بازبینی قضایی بوده و در صورتی که دادگاه‌ آنان را خلاف قوانین اساسی ببیند، ممکن است لغو شوند.

ترامپ چند وقتی است که به شدت با صنعت تکنولوژی مشکل پیدا کرده است.چند وقت پیش وی بدون ارائه هیچ مدرکی در چندین توییت مدعی شده بود که برخی شرکت ها با صداهای جمهوری خواهان یا محافظه کاران به طور کاملاً تبعیض آمیز برخورد می کنند. البته او به نام این شرکت ها اشاره نکرد و افزوده بود که بسیاری از صداهای خوب و بد نابود شده اند.

بعد از این ادعای سنگین، وی خاطر نشان نمود که گوگل با دستکاری کردن سیستم موتور جست و جوی خود از به نمایش درآمدن اخبار مثبت درباره‌ی وی جلوگیری می‌کند. همچنین او باور دارد که ساکنین مانتین ویو با وی مشکل دارند و بدین شکل نمی‌گذارند که کاربران خبر‌های مثبت درباره ی او را مشاهده کنند.

پس از این اتفاق، دونالد ترامپ در توییتر بار دیگر به گوگل حمله ای تمام عیار نمود و گفت ساکنین مانتین ویو برخلاف دوران باراک اوباما، لینک های مربوط به لایو استریم سخنرانی وضعیت کشور که مدتی پیش توسط ترامپ انجام شد را در صفحه اصلی خود قرار نداده‌اند.

ابته شواهد به دست آمده نشان داد که ادعای ترامپ بی اساس بوده و هیچ خطایی از گوگل در این موارد سر نزده است. با این وجود به نظر می‌رسد که رئیس جمهور فعلی آمریکا به طور کلی قصد دارد محدودیت‌هایی در فعالیت شبکه های اجتماعی ایجاد کند و بعید نیست فرمان اجرایی یاد شده را امضا نماید چرا که باور دارد مسدودیت محتوا در توییتر و فیسبوک خطرناک است.

The post بررسی قانونی شبکه های اجتماعی مطرح در انتظار امضای ترامپ appeared first on دیجیاتو.

اظهارات جالب کارمند سابق کاخ سفید درباره نحوه استفاده ترامپ از توییتر

یکی از کارکنان سابق کاخ سفید در اظهاراتی جالب مدعی شده که علاقه بیش از حد ترامپ به توییتر باعث شده که وی توییت های با منشن خود را چاپ کرده و از دیگران بخواهد آنها را با صدای بلند بخوانند.

«جاستین مک کانی»، مدیر سابق رسانه های اجتماعی ترامپ در مصاحبه با «نیویورک مگزین» به بیان رفتار عجیب ترامپ در رابطه با وب و شبکه اجتماعی اینترنت پرداخته است.

به گفته وی رییس جمهور ایالات متحده از اینترنت سر رشته چندانی ندارد و سال گذشته وی را وادار به چاپ توییت هایی می کرد که در آنها منشن شده بود. علاوه بر این او و کارکنان دیگر باید این توییت ها را با صدای بلند خوانده و به توییت های با منشن ترامپ پاسخ می دادند. مک کانی مدعی است که ترامپ علاقه وافر خود به توییتر را اینگونه نشان داده:

می خواهم بیشتر از این ها ببینیم. بیشتر برایم بیاور، بیشتر بیاور

بر این اساس ترامپ پس از چاپ توییت ها دور مواردی که در پی پاسخ به آنها بود را با ماژیک مشکی خط می کشید. رییس جمهور آمریکا با پی بردن به قدرت بالقوه فضای مجازی چندین بلاگ ویدیویی ارزان قیمت را هم راه اندازی کرده بود اما از نظر وی رسانه های اجتماعی رایگان به مراتب قدرت بیشتری دارند. توییتر ترامپ

مک کانی در حال این ادعاها را مطرح کرده که ترامپ از سال ۲۰۱۲ و پس از استفاده از موبایل های اندرویدی شخصا از توییتر هم استفاده می کند. علاوه بر این سابقه نخستین توییت اکانت وی به سال ۲۰۰۹ بازمی گردد.

توییتر ترامپ و پست های اغلب جنجالی آن تا کنون سرو صداهای زیادی را به دنبال داشته که از این میان می توان به غیر فعال شدن اکانت وی توسط یکی از کارکنان توییتر و در خواست کاربران برای غیرفعال شدن اکانت وی اشاره کرد.

او اخیرا در مورد خاموش شدن صداهای مخالف در توییتر و فیسبوک هشدار داده بود، با این حال ارزش مالی حضور ترامپ در توییتر باعث شده این پلتفرم واکنشی به توییت های جنجالی او نشان ندهد.

The post اظهارات جالب کارمند سابق کاخ سفید درباره نحوه استفاده ترامپ از توییتر appeared first on دیجیاتو.

دونالد ترامپ مسدودیت های محتوا در توییتر و فیسبوک را خطرناک می داند

دونالد ترامپ معتقد است خاموش کردن صداها در سرویس هایی از جمله فیسبوک و توییتر برای این شبکه های اجتماعی خطرناک است.

ترامپ در مصاحبه با رویترز اعلام کرده که صنعت رسانه های اجتماعی با افزایش مراقبت ها از سوی کنگره برای نظارت بر تبلیغات خارجی روبرو شده اند.

دونالد ترامپ خود در توییتر حساب کاربری با بیش از ۵۳ میلیون فالوئر دارد. بخش صریح و البته بحث برانگیزی از ریاست جمهوری او به استفاده از همین شبکه اجتماعی برای اعلام برنامه ها و سیاست ها باز می گردد البته نباید فراموش کرد از این شبکه برای حمله به منتقدان نیز بهره می برد.

در روزهای اخیر هم رئیس جمهور آمریکا از صنعت شبکه های اجتماعی انتقاد کرده بود. ترامپ بدون ارائه هیچ مدرکی در چندین توییت مدعی شده بود که برخی شرکت ها با صداهای جمهوری خواهان یا محافظه کاران به طور کاملاً تبعیض آمیز برخورد می کنند. البته او به نام این شرکت ها اشاره نکرده و افزوده بود که بسیاری از صداهای خوب و بد نابود شده اند.

توییتر دونالد ترامپ

این توییت های او به دنبال اقداماتی بود که اپل، آلفابت، یوتیوب و فیسبوک در راستای حذف برخی از محتواهای ارسال شده از سوی وبسیات اینفو وارز انجام داده بودند؛ وبسایتی که توسط یکی از طرفداران تئوری توطئه به نام الکس جونز هدایت می شد. اکنون حساب کاربری توییتر جونز نیز معلق شده است. ترامپ در زمان فعالیت برای کسب مقام ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۵ در برنامه ای به میزبانی الکس جونز حاضر شده بود. او گفته:

«من به نامی اشاره نمی کنم ولی آنها برخی افراد مشخص را از توییتر یا فیسبوک حذف می کنند و تصمیمی را می گیرند که حقیقتاً خطرناک است زیرا این [حذف کردن ها] می تواند فردا برای شما اتفاق افتد»

دلیل حذف محتوای مرتبط با جونز از یوتیوب، توییتر و فیسبوک تخطی از توافق نامه ها اعلام شده بود.

توییتر و فیسبوک از پاسخ به اظهارات اخیر ترامپ خودداری کرده اند. اپل و گوگل هم بلافاصله پس از این موضوع پاسخی ارائه نداده اند.

در ماه جولای مقامات اجرایی از فیسبوک، توییتر و گوگل در مقابل کمیته مجلس نمایندگان ایالات متحده در قوه قضاییه شهادت یاد کرده بودند که اقدام به حذف محتوا بنا به دلایل سیاسی نخواهند کرد.

The post دونالد ترامپ مسدودیت های محتوا در توییتر و فیسبوک را خطرناک می داند appeared first on دیجیاتو.