گوگل فروش تکنولوژی تشخیص چهره خود را متوقف می کند

گوگل به تازگی با صدور بیانیه ای اعلام نموده که تا تدوین سیاست های لازم، تکنولوژی تشخیص چهره خود را به متقاضیان نخواهد فروخت و بدین طریق راه خود را از شرکت هایی نظیر مایکروسافت و آمازون جدا می کند.

کنت واکر معاون ارشد امور بین الملل گوگل در مطلبی که پیرامون تلاش هایش در آسیا حول محور هوش مصنوعی منتشر کرد، یادآور شد که چشم انداز کنونی این شرکت در رابطه با تشخیص چهره مثال خوبی از دیدگاه آن پیرامون مسئولیت هایش در قبال توسعه هوش مصنوعی است.

واکر در صحبت هایش آورده:

تکنولوژی تشخیص چهره نیازمند بررسی دقیقی است تا مطمئن شویم که همسو با اصول و ارزش هایمان به کار می رود و از پیامدهای مضر آن جلوگیری نماییم.

واکر در ادامه صحبت هایش به تقبیح رفتار دیگر بزرگان دنیای تکنولوژی و فروش فناوری مذکور توسط آنها پرداخت و اینطور گفت:

برخلاف برخی شرکت ها ما به همکاری با بسیاری از سازمان ها ادامه می دهیم تا این چالش ها را شناسایی کرده و برطرف نماییم. گوگل کلاود قصد ندارد پیش از کار کردن روی تکنولوژی تشخیص چهره و مطرح نمودن پرسش های کلیدی در رابطه با آن، APIهای مربوط به این فناوری را با موارد مصرف عام در اختیار کاربران قرار دهد.

البته اشاره کنیم که هنوز مشخص نیست گوگل دقیقا چه زمانی پاسخ مناسب برای این پرسش ها را پیدا می کند اما حتی اگر بیانیه این شرکت صرفا برای ایجاد یک وجهه مطلوب در نظر عموم صادر شده باشد باز هم مورد تایید طرفداران حفظ حریم خصوصی قرار خواهد گرفت.

گفتنی است در ماه های  اخیر کارکنان مایکروسافت اعتراض خود را نسبت به همکاری این شرکت با سازمان مهاجرت آمریکا اعلام کرده بودند و مراتب اعتراض خود را نسبت به طرح این سازمان برای جدا نمودن کودکان مهاجر از والدینشان به گوش مدیران خود رساندند. کارکنان آمازون نیز فروش نرم افزار تشخیص چهره این شرکت به سازمان های مجری قانون را مورد سرزنش قرار دادند.

در مورد خود گوگل هم باید بگوییم چندی پیش برنامه ای را برای فروش هوش مصنوعی به وزارت دفاع آمریکا کلید زد تا تحلیل تصاویر ضبط شده توسط پهپادهای نظامی را برای این سازمان ممکن کند. بعد از علنی شدن این طرح ها، موجی از اعتراضات کارکنان گوگل و مردم عادی علیه آن به راه افتاد و در نهایت غول جستجوگر تصمیم گرفت که قرارداد خود با وزارت دفاع را تمدید نکند.

اما این تنها پروژه جنجالی گوگل نبود و طرح دیگری به نام سنجاقک نیز اعتراض کارکنان گوگل را برانگیخت؛ پروژه ای که به موجب آن گوگل یک موتور جستجوی سانسور شده را برای دولت چین توسعه می داد و به باور بسیاری از کارکنان این شرکت ناقض اصول اخلاقی آن بود.

The post گوگل فروش تکنولوژی تشخیص چهره خود را متوقف می کند appeared first on دیجیاتو.

آزمایش فناوری شناسایی چهره برای حفاظت از کاخ سفید

سرویس مخفی آمریکا به دنبال بررسی قابلیت های فناوری تشخیص چهره برای حفاظت از خانواده ترامپ است.

روزانه تعداد زیادی از شهروندان آمریکایی و توریست ها از نواحی اطراف کاخ سفید دیدار می کنند و این امر ریسک های امنیتی زیادی را برای کارکنان شاغل در این ساختمان، هیئت دولت و خانواده های آنها به همراه دارد.

سازمان های امنیتی آمریکا راهکارهای مختلفی را برای غلبه بر این خطرات در دستور کار قرار داده اند و در جدیدترین مورد سرویس مخفی این کشور در پی آزمایش فناوری تشخیص چهره در اطراف کاخ سفید است. از آنجا که بسیاری از رسانه های آمریکایی دولت چین را به خاطر استفاده از دوربین های هوشمند با قابلیت شناسایی افراد مورد انتقاد قرار داده بودند، این سازمان نیز باید خود را برای سیل انتقادات آماده کند.کاخ سفیددر این پروژه توانایی سیستم برای شناسایی داوطلبان از پیش تعیین شده بررسی شده اما هدف نهایی تشخیص تهدیدات بالقوه پیش از هرگونه اقدام است. پس از پایان این آزمایش تمامی تصاویر چهره به جز موارد خاص از سیستم پاک خواهند شد.

اتحادیه آزادی های شهروندی آمریکا (ACLU) نگرانی هایی خود درباره پیاده سازی این سیستم را بیان کرده که شامل امکان تشخیص اشتباه افراد و تعریف دقیق تهدیدات بالقوه است. بر این اساس دولت و پلیس پیش از این هم افراد را تنها به خاطر رنگ پوست یا عقایدشان هدف قرار داده و از سیستم های تصویربرداری برای ارعاب تظاهرکنندگان استفاده کرده اند. علاوه بر این از آنجا که وظیفه سرویس مخفی حافظت از ترامپ، «مایک پنس» و خانواده آنها است، این احتمال وجود دارد که در تمامی مناطق حضور این افراد از سیستم های شناسایی چهره استفاده شود.

سرویس مخفی چگونگی استفاده از این فناوری در آینده را مشخص نکرده اما توسعه آن در مناطق دیگر مستلزم تصویب کنگره است که به بحث و جدل های زمانبری نیاز دارد.

The post آزمایش فناوری شناسایی چهره برای حفاظت از کاخ سفید appeared first on دیجیاتو.

نخستین شکار سامانه تشخیص چهره فرودگاه واشنگتن؛ مسافری با پاسپورت جعلی

به تازگی تکنولوژی تشخیص چهره‌ جدیدی فرودگاه شهر واشنگتن موفق شد اولین طعمه‌‌اش را شکار کند؛ مردی که با تغییر چهره‌ی خود سعی داشت مدارک تقلبی ارائه داده و بدین شکل به پایتخت ایالات متحده وارد شود.

این فرد که طی پروازی از مبدا سائوپائولو به فرودگاه بین‌المللی دالس واشینگتن رسیده بود، سعی داشت با ارائه یک پاسپورت فرانسوی از بازرسان امنیتی این فرودگاه عبور کند.

با این وجود سیستم تشخیص چهره‌ جدید این فرودگاه تشخیص داد که عکس مدرک ارائه شده با صورت این فرد خوانایی ندارد. افسران نیز مجبور شدند این فرد را که پس از این مسئله مضطرب نشان می داد، بازرسی بدنی کنند.

این مسئله موجب شد که مدرک واقعی این فرد در کفشش پیدا شود و مشخص گردد وی در واقع اهل کشور کنگو است.

فرد مذکور پس از لو رفتن اقدام غیر قانونی‌اش برای وارد شدن به خاک ایالات متحده تصمیم گرفت که این کشور را ترک کند. به همین دلیل دفتر دادستانی آمریکا نیز از او بازجویی منصرف شد.

سیستم جدید که دوشنبه گذشته راه اندازی شده بود، برای ثبت نخستین موفقیتش تنها به چند روز زمان نیاز داشت. در حال حاضر ۱۴ فرودگاه آمریکا از این تکنولوژی جدید برای تطبیق صورت اشخاص با تصاویر مدارک قانونی‌شان استفاده می‌کنند و به نظر می‌رسد بدین وسیله تخلف مجرمان زیادی آشکار گردد.

البته فردگاه بین المللی دالس واشنگتن از سال ۲۰۱۵ میلادی تکنولوژی تشخیص چهره را به طور آزمایشی بکار گرفت. این در حالی است فرودگاه JFK  نیز یک سال بعد سراغ این سیستم رفت تا هم وقت مسافران در بازجویی‌های امنیتی مختلف گرفته نشود و هم تصاویر مدارک آنها با دقت بیشتری بررسی گردد.

چندی پیش اداره گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده اعلام نمود که قصد دارد در آینده، ارائه کارت پرواز و مدارک شناسایی را از پروسه‌های امنیتی  خود حذف کند و تنها به روش‌های بیومتریک مسافران را احراز هویت کند.

 

تماشا کنید: شکست سیستم تشخیص چهره اپل از دوقلوهای همسان

The post نخستین شکار سامانه تشخیص چهره فرودگاه واشنگتن؛ مسافری با پاسپورت جعلی appeared first on دیجیاتو.

ارتش آمریکا به زودی دشمنان را از پشت دیوار شناسایی می کند

ارتش آمریکا در حال توسعه روشی مبتنی بر یادگیری ماشینی(شاخه ای از هوش مصنوعی) است که امکان شناسایی چهره با استفاده از تصویر حرارتی و از پشت دیوارها و حتی در تاریکی تقریباً مطلق را فراهم می کند.

به لطف فناوری یاد شده ارتش آمریکا به زودی قادر خواهد شد از بیرون ساختمان ها از افراد داخل فیلم برداری کرده و حتی آنها را شناسایی نماید.

دانشمندان آزمایشگاه تحقیقاتی ارتش (به اختصار ARL) با انتشار گزارش راهنمای نحوه کارکرد این فناوری (اوراق سفید) اعلام کرده اند که چالش اصلی در این پروژه این است که تصاویر گرمایی ثبت شده باید با مجموعه ای از تصاویر افراد از پیش شناسایی شده تطبیق داده شود.

استفاده از چنین دستگاه هایی پیش از این هم در ارتش مرسوم بوده. به عنوان نمونه هلیکوپترهای آپاچی و برخی از خودروهای نیروی زمینی از دستگاه های مشابه برای تشخیص افراد در شرایط نوری ضعیف بهره می برند.

دوربین حرارتی

به لطف فناوری جدید، امکان ترکیب تصاویر گرمایی با قابلیت های شبکه های عصبی فراهم می شود و علاوه بر تشخیص مکان افراد، امکان شناسایی آنها نیز فراهم می گردد.

این تکنولوژی اکنون در حال آزمایش است و محققان توانسته اند آن را با استفاده از پایگاه داده محدودی از چهره افراد آزمایش کرده و به نتایج امیدوار کننده ای دست پیدا کنند.

انتظار می رود در آینده از این سیستم برای کمک به تشخیص افراد در میادین نبرد و نیز یاری رساندن به سربازان برای شناسایی دشمنان و یا نظارت بر افراد خاص به کار رود. با این حال در نهایت نگرانی هایی در مورد حفظ حریم خصوصی افراد در صورت استفاده از تکنولوژی مورد بحث توسط ارتش آمریکا مطرح شده است.

یاد آوری می کنیم که سیستم تشخیص چهره Face ID که در آیفون ۱۰ (بررسی دیجیاتو) تعبیه شده بود، نیز نگرانی برخی از افراد در مورد احتمال نقض حریم خصوصی را بر انگیخته بود. علاوه بر این حکومت چین اکنون از فناوری های تشخیص چهره برای شناسایی مجرمان بهره می برد و پلیس این کشور اخیراً موفق شده بود مجرمی را از بین جمعیتی چند هزار نفری شناسایی کند.

The post ارتش آمریکا به زودی دشمنان را از پشت دیوار شناسایی می کند appeared first on دیجیاتو.

تکنولوژی تشخیص چهره چین مجرمی را از بین ۵۰ هزار نفر شناسایی کرد

پلیس بخش جنوب شرقی چین به تازگی موفق شده یک مجرم فراری را از بین ۵۰ هزار نفر (بنا بر برخی گزارشات ۶۰ هزار نفر) تماشاگر کنسرت شناسایی و دستگیر کند.

شناسایی اخیر پلیس به لطف سیستم پیشرفته تشخیص چهره پلیس این کشور حاصل شده. فردی که نام او «Ao» اعلام شده قصد ورود به محل برگزاری یک کنسرت در هنگ کنگ را داشته. اطلاعات او که به دست داشتن در جرم های اقتصادی متهم بوده، در پایگاه داده آنلاین اطلاعات پلیس کل این کشور ثبت شده بود.

به گزارش یکی از افسران پلیس، مجرم در هنگام دستگیری شکه شده و چهره ای مات و مبهوت داشته. او تصور می کرده که می تواند با خیال راحت در میان جمعیت به تماشای کنسرت برود و احتمال شناسایی شدنش در این شرایط بسیار کم است. بر اساس گزارش ها مجرم در حال رانندگی در مسیر رسیدن به کنسرت نیز شناسایی شده بود.

چین در سال های اخیر سرمایه گذاری هنگفتی را در زمینه سیستم های شناسایی چهره برای سازمان های مجری قانون انجام داده. این گونه ادعا می شود که این سیستم با دقت و کارایی بسیار بالایی قادر به شناسایی افراد است و به نظر می رسد با توجه به شناسایی اخیر، این ادعا صحت داشته باشد.

وزارت امنیت عمومی چین اولین بار در سال ۲۰۱۵ از سیستم تشخیص چهره رونمایی کرد. از آن زمان تاکنون این سیستم در زمینه های مختلفی به کار گرفته شده. همچنین چندی قبل اعلام شده بود پلیس این کشور قصد دارد از عینک های هوشمند برای شناسایی سرنشینان خودروها و نیز پلاک آنها بهره ببرد.

ظاهراً «شی جین پینگ»، رئیس جهمور چین به استفاده از فناوری های مرتبط با هوش مصنوعی از جمله تکنولوژی تشخیص چهره علاقه مند است.

البته چین در زمینه تلاش برای این روش نظارتی تنها کشور نیست. بر اساس گزارش بیزینس اینسایدر دولت سنگاپور نیز قصد دارد تا سال ۲۰۱۹ تعداد ۱۰۰ هزار تیر چراغ برق این کشور را به دوربین های با قابلیت تشخیص چهره برای نظارت بر شهروندان مجهز نماید.

The post تکنولوژی تشخیص چهره چین مجرمی را از بین ۵۰ هزار نفر شناسایی کرد appeared first on دیجیاتو.