چرا تنگه هرمز منطقه‌ای راهبردی است؟

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، بخش تصویری نشریه فرانسوی «لو موند» گزارشی را درباره منطقه راهبردی تنگه هرمز و دلایل اهمیت آن منتشر کرد. این نشریه در گزارش خود اعلام کرد ۱۳ ژوئن سال ۲۰۱۹، دو نفتکش در دریای عمان هدف حمله قرار گرفتند. یکی از این نفتکش‌ها نروژی و دیگری ژاپنی بود. در این حملات به کسی آسیبی نرسید. با این حال از زمان این حمله، جامعه بین‌الملل وحشت‌زده است؛ اما چرا این میزان نگرانی در مورد این منطقه خاص وجود دارد؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید اندکی شناخت جغرافیایی داشته باشیم. تنگه هرمز میان ایران و بخشی از عمان واقع شده است. تنگه هرمز یک گذرگاه دریایی بسیار باریک و عرض آن تنها ۴۰ کیلومتر است. به این ترتیب این تنگه گذرگاهی اجباری برای بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان یعنی ایران، عربستان سعودی، عراق، امارات عربی متحده، کویت و قطر است. در واقع از همین گذرگاه باریک، یک سوم حمل و نقل دریایی نفت و یک پنجم تجارت جهانی گاز طبیعی مایع صورت می‌گیرد. این شرایط تنگه هرمز را به منطقه‌ای کاملا راهبردی تبدیل کرده است. همین مسئله وجود پایگاه‌های نظامی متعدد را در منطقه و تنش‌های همیشگی توجیه می‌کند.

برای مثال در سال‌های ۱۹۸۴ تا ۱۹۸۷، در زمان جنگ ایران و عراق، حدود ۲۴۰ نفتکش در این منطقه هدف حمله قرار گرفتند و ۵۵ نفتکش نیز غرق شدند.

حالا تنگه هرمز بار دیگر به صحنه تنش‌های شدید تبدیل شده است. اما این بار ایران با آمریکا رو به و همه این‌ها بر سر توافق هسته‌ای ایران است.  توافق هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۵ امضا شد و هدف آن محدود کردن توسعه تسلیحات هسته‌ای در ایران بود. در مقابل نیز آمریکا و متحدان اروپایی‌اش قرار بود تحریم‌های اقتصادی را لغو کنند. اما مشکل اینجا بود که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، به هیچ وجه این توافق را دوست نداشت.

در نهایت در ماه مه سال ۲۰۱۸، دونالد ترامپ خبر خروج آمریکا را از توافق هسته‌ای اعلام و بار دیگر تحریم‌های اقتصادی جدیدی علیه ایران اعمال کرد. هدف وی وادار کردن ایران به مذاکره در مورد توافقی جدید بود که از دیدگاه ترامپ برای آمریکا بهتر است. در این شرایط آمریکا، ایران را به عنوان عامل حمله به نفتکش‌ها در ۱۳ ژوئن متهم و تصاویری را در این زمینه منتشر کرد. ارتش آمریکا با استناد به این تصاویر تاکید می‌کند نیرو‌های ایرانی در حال برداشتن یک مین عمل نکرده از روی یک نفتکش هستند تا هرگونه سند دست داشتن خود در این حملات را از بین ببرند؛ اما مشکل اینجاست که تصاویر منتشر شده از سوی آمریکا به هیچ وجه قانع کننده نیست.

نخستین دلیل این است که اپراتور نفتکش ژاپنی که ۱۳ ژوئن هدف حمله قرار گرفت، نسخه‌ای کاملا متناقض با نسخه آمریکا مطرح کرد. بنا بر اعلام اپراتور ژاپنی، عامل انفجار مین‌گذاری نبود. خدمه کشتی ژاپنی اعلام کردند یک شی پرنده به کشتی نزدیک و سپس منفجر شد که موجب به وجود آمدن یک سوراخ بر روی کشتی شد. از سوی دیگر این نخستین باری نیست که آمریکا برای هم سو کردن متحدانش دروغ می‌گوید.

لو موند در ادامه اعلام کرد: هدف آمریکا از مطرح کردن این اتهامات علیه ایران کاملا واضح است. آمریکا می‌خواهد متحدان اروپایی نیز به ایران پشت کنند. ایران که از تبادلات اقتصادی محروم می‌شود در آن شرایط انتخاب دیگری به غیر از پذیرش مذاکره دوباره در مورد توافق هسته‌ای را نخواهد داشت.

در این میان ایران بار دیگر تهدید بستن تنگه هرمز را مطرح کرد. این کشور حتی ۸ ژوئن یک پهپاد آمریکایی را به اتهام اینکه حریم هوایی این کشور را نقض کرده است، هدف قرار داد. /باشگاه خبرنگاران جوان

این خبر چرا تنگه هرمز منطقه‌ای راهبردی است؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

نشریه فرانسوی: چگونه با احمقی مانند ترامپ گفت‌وگو کنیم!

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، پاسکال ریشه، روزنامه نگار فرانسوی در مطلبی با عنوان “ترامپ و ایران: چگونه با یک کبوتر شطرنج بازی کنیم” (“شطرنج بازی کردن با کبوتر” در زبان فرانسه کنایه از “گفتگو کردن با یک احمق است”) نوشت: مذاکره کردن با ترامپ، به قول برخی دیپلمات ها، اندکی مانند شطرنج بازی کردن با کبوتر است. کبوتر در آن سوی صفحه شطرنج بال بال می‌زند و دور خودش می‌چرخد، همه مهره‌ها را به هوا می‌فرستد، روی صفحه خرابکاری می‌کند، آخر کار نیز طوری ژست می‌گیرد که گویی برنده شده است.

در پرونده ایران، ترامپ همین گونه عمل می‌کند. توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را پاره می‌کند، شب و روز در توئیتر بال بال می‌زند، تهدید می‌کند، خشمگین می‌شود، یک روز مهربان است یک روز جلاد، اعلام می‌کند ایران و آمریکا می‌توانند بهترین دوستان هم در دنیا باشند، دوباره اعلام می‌کند ایرانی‌ها تروریست‌اند، از مذاکره سرباز می‌زند، الزام می‌کند که مذاکره صورت پذیرد، دستور حمله صادر می‌کند، دستور حمله را لغو می‌کند.

نوول ابسرواتور ادامه می‌دهد: دارایی‌های مالی ایرانی‌ها را مسدود می‌کند … از جمله دارایی‌های محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران را تا به بهترین شیوه ممکن هیچ بختی به دیپلماسی نداده باشد. ترامپ به این ترتیب تمام مهره‌هایی را که دیپلمات‌های ورزیده و با تجربه قبلا با دقت در صفحه شطرنج با ایران سازماندهی کرده بودند، برهم می‌زند، اما بی آنکه معلوم باشد می‌خواهد ما را به کدام سو ببرد؟ آیا به سوی جنگ می‌رود؟ پیشاپیش پاسخ این سوال منفی است؛ وی جنگ دوست ندارد، مگر از نوع تجاری آن را. او به حد کافی به رای دهندگانش قول داده است که هرگز آن‌ها را به سوی یک ماجراجویی نظامی سوق نخواهد داد و از سوی دیگر انتخابات نیز در آمریکا نزدیک است.

در ادامه این مقاله آمده است: آنانی که مدعی اند می‌توانند حرکات بی نظم و حساب رئیس جمهور آمریکا را تفسیر کنند، با اعتماد به نفس بالا به ما کتاب “هنر مذاکره” را نشان می‌دهند که ترامپ در سال ۱۹۸۷ زمانی که تاجر بود نوشته است یا برای وی نوشته‌اند. خلاصه کتاب از دیدگاه این افراد این است که برای مذاکره کردن نخست خشونت به خرج دهید، گلویتان را پر باد کنید، بترسانید. سپس وقتی که طرف مذاکره شما لرزان و رنگ از رخ پریده شد، به وی معامله‌ای را پیشنهاد کنید که خیلی به نفع خودتان است، معامله‌ای که به وی اجازه دهد کمابیش سرش را بالا بگیرد. این ترامپ شناسان به شما می‌گویند که این دقیقا شیوه‌ای است که وی در قبال کره شمالی به کار برده است و اکنون می‌کوشد در قبال چین به کار بگیرد (وی اخیرا شرکت هواوی را از معامله با شرکت‌های آمریکایی بدون چراغ سبز خودش منع کرده است).

نوول ابسرواتور ادامه می‌دهد: فرض کنیم که حق با آنهاست و ترامپ یک کبوتر بازیگر این شطرنج فرضی نیست بلکه یک استاد حسابگر است که بر اساس یک راهبرد مشخص عمل می‌کند. این فرض چیزی عاید ما نمی‌کند، زیرا در موضوع ایران، چنین محاسبه‌ای هیچ معنایی ندارد. او به دنبال چیزی است که آمریکا و اروپا قبل از حضورش در کاخ سفید دنبال می‌کردند. وی می‌خواهد مذاکرات هسته‌ای را به صورت مستقیم پیش ببرد، اما واقعا در این صورت ترامپ فراتر از آنچه که به دست آمده است، چه دستاوردی می‌تواند داشته باشد.

جامعه بین المللی بعد از تلاش‌های سخت دیپلماتیک، یک چارچوبی را برای دستیابی به این هدف پی ریزی کرد: برنامه اقدام مشترک، مذاکره شده میان ایران و آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان؛ اما ترامپ با این بهانه که این توافق “خیلی بد” است، در اردیبهشت سال گذشته از آن خارج شد، بی آنکه بگوید چگونه می‌خواهد این توافق بد را بهتر کند.

این مقاله می‌افزاید: هدف توافق وین ۲۰۱۵ چیست؟ بر اساس این توافق ایران متعهد شد سلاح هسته‌ای نسازد و نداشته باشد. در این میان یک سیستم بازرسی اجازه می‌دهد تعهدات به عهده گرفته شده، راستی آزمایی شود. این توافق کمیت اورانیومی را که ایران مجاز به غنی سازی است، و شمار سانتریفیوژ‌هایی را که با آن‌ها باید به این اورانیوم غنی شده دست یابد، محدود می‌سازد. بر اساس این توافق، رآکتور تولید پلوتونیوم (نوعی سوخت که می‌تواند استفاده نظامی داشته باشد) باید از بین برود و به جای آن یک رآکتور انرژی با اهداف غیرنظامی برقرار شود. تمامی این طرح و برنامه، در تمامی ابعاد آن، امروز به خاطر خروج آمریکا از برجام در خطر است.

ترامپ توضیح نمی‌دهد که می‌خواهد چگونه فراتر از این توافق حرکت کند؟ آیا وی فکر می‌کند می‌تواند از ایرانی‌ها تعهد بگیرد که اصلا اورانیوم غنی سازی نکنند؟ این رویایی بود که جرج بوش پسر در سر می‌پروراند و واشنگتن برای رسیدن به آن فشار شدیدی را بر ایران آورد، اما به نتیجه‌ای نرسید. در آن زمان با وجود حضور بیش از ۱۵۰ هزار نیروی آمریکایی در منطقه و البته با وجود جنگ طلبان دو آتشه در کاخ سفید، تهران مقاومت کرد و حتی شمار سانتریفیوژهایش را افزایش داد. واقعا چه کسی می‌تواند تصور کند ایران امروز بیش از آن زمان تحت تاثیر فشار‌های آمریکا قرار بگیرد؟

انتخاب دوم احتمالی برای ترامپ این است که محدودیت‌های شدیدتری برای میزان اورانیوم غنی شده تولیدی و شمار سانتریفیوژ‌ها اعمال شود. برای رسیدن به این هدف باید از طریق بازرسی‌ها عمل کرد… و البته از طریق همان پیمانی که ترامپ آن را پاره کرده است. تحسین کنندگان “هنر مذاکره” ترامپ باید منطقی باشند و بدانند مسیر در پیش گرفته شده توسط رئیس جمهور آمریکا به هیچستان می‌رود، اگر نگوییم بازگشت به خانه اول است. واقعا هرگز خوب نیست با کبوتر شطرنج بازی کنیم.

این خبر نشریه فرانسوی: چگونه با احمقی مانند ترامپ گفت‌وگو کنیم! اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

عربده‌کشی توییتری رئیس جمهور آمریکا علیه ایران

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، ترامپ در سه توییت پی‌در‌پی ضمن اهانت به مقامات ایرانی در خصوص توان‌مندی نظامی کشورش فخرفروشی کرده است. ترامپ در این توییت‌ها و در حالی که نتوانست در برابر سرنگونی پهپاد جاسوسی متجاوز آمریکا دست به هیچ‌گونه اقدام عملی بزند، مدعی شده هرگونه حمله به هرچیز آمریکایی با پاسخی شدید مواجه خواهد شد.

ترامپ که قبلاً با لحنی مفتخرانه از اثرگذاری تحریم‌ها روی معیشت مردم عادی ایران سخن گفته و مردم ایران را «ملت تروریست» خوانده بود در ادامه توییت خود تلاش کرده خودش را حامی مردم نشان دهد.

این خبر عربده‌کشی توییتری رئیس جمهور آمریکا علیه ایران اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ریابکوف: اعمال تحریم‌های جدید ثابت می‌کند آمریکا قصد مذاکره با ایران را ندارد

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، “سرگئی ریابکوف” معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز، سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری «تاس» اعلام کرد، تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران که از روز دوشنبه اعمال شده، گویای عدم علاقه‌مندی واشنگتن به گفت‌وگو با تهران است.

این دیپلمات بلندپایه تأکید کرد: «این اقدامات محدودکننده بی‌سابقه نشان می‌دهد که پشت اظهارات مقامات آمریکایی درباره علاقه‌مندی آنها به گفت‌وگو با ایران چیزی وجود ندارد. واقعیت این است که آنها دائماً علائمی را می‌فرستند که واشنگتن برای گفت‌وگو با تهران آماده است، در حالی که مذاکره با نشان دادن سلاح و پنهان کردن هدف اصلی ممکن نیست. آمریکا باید در خط‌مشی خود در جهت اعمال فشار حداکثر بر ایران تجدید نظر کند و تنها در این صورت ممکن است شانسی برای پیشبرد سازنده گفت‌وگوها به‌وجود آید».

معاون وزیر خارجه روسیه همچنین تأیید کرد که امکان برگزاری نشست سران روسیه و آمریکا در حاشیه نشست سران گروه۲۰ در اوساکای ژاپن وجود دارد، ریابکوف در پاسخ به سؤالی در این باره گفت: «اکنون می‌توان گفت به‌احتمال زیاد چنین نشستی ممکن است برگزار شود».

پیش از این مقامات کاخ سفید اعلام کردند که دونالد ترامپ قصد دارد در دیدار خود با ولادیمیر پوتین در حاشیه نشست سران گروه۲۰ در ژاپن، درباره مسائل پیرامون ایران، اوضاع اوکراین، کنترل تسلیحات و بهبود روابط دوجانبه گفت‌وگو کند. /تسنیم

این خبر ریابکوف: اعمال تحریم‌های جدید ثابت می‌کند آمریکا قصد مذاکره با ایران را ندارد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

نیویورک تایمز: ایرانی‌ها تحریم‌های جدید را مسخره کردند

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، در این گزارش امده است که در طول ماه‌های گذشته همواره مقام‌های ایران تحریم‌های آمریکا را علیه مردم ایران را به عنوان جنگ اقتصادی توصیف کرده‌اند. به گزارش این روزنامه اما واکنش ایرانی‌ها به آخرین مورد این تحریم‌ها که شب گذشته از سوی ترامپ اعلام شد متفاوت بوده است.

ترامپ شب گذشته  اعلام کرد که فرمان اجرایی را امضا کرده است که به موجب آن تحریم‌های  جدیدی علیه تهران اعمال خواهد شد که نهاد رهبری ایران را نیز شامل می‌شود. همچنین  وزیر خزانه داری آمریکا اعلام کرده دستور دارد به زودی محمد جواد ظریف،وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را در فهرست تحریم‌ها قرار دهد.

نیویورک تایمز در این رابطه نوشته است: سید عباس موسوی،سخنگوی وزارت امور خارجه  در این رابطه می‌گوید: آیا واقعا تحریمی  باقی مانده که در ۴۰ سال گذشته آمریکا علیه کشور و مردم ما وضع نکرده باشد؟ آنها چه دستاوردی داشته‌اند؟

به گزارش نیویورک تایمز،کاربری در توئیتی که بسیار ترند شده و در شبکه‌های اجتماعی چرخیده نوشته است: تنها کسی که هنوز تحریم نشده من،پدرم و بچه همسایه است! وزارت امور خارجه باید شماره ترامپ را بدهد تا زنگ بزنیم و اسم‌های خودمان را اعلام کنیم!

در مقابل کمپین فشار حداکثری دولت ترامپ بر خورد ایرانی‌ها با تحریم‌های جدید خیلی خونسردانه بوده است. بر اساس گزارش نیویورک تایمز جناح‌های سیاسی ایران از طیف‌های مختلف هم اعلام کرده‌اند که اعلام تحریم‌های جدید کاملا در تضاد با درخواست مکرر ترامپ برای مذاکره قرار دارد.

در این گزارش اعلام شده در حالی که آمریکایی‌ها پیش از این می‌گفتند که پیامی برای رهبری ایران از طریق نخست وزیر ژاپن فرستاده‌اند اکنون عملا با اعلام تحریم علیه نهاد رهبری و وزیر امور خارجه ایران هیچ شانسی برای خود باقی نگذاشته‌اند.

این روزنامه به توئیت شب گذشته محمد جواد ظریف پرداخته که پس از اعلام این تحریم‌ها منتشر شد و در آن آمده است که «تیم بی نگران منافع ایالات متحده نیست؛ آنها از دیپلماسی بیزار و تشنه جنگ هستند.»

نیویورک تایمز در پایان گزارش خود به توئیت اخیر حسام‌الدین آشنا،مشاور رئیس جمهوری پرداخته است. بر اساس گزارش این روزنامه مقام‌های ایران تشدید تحریم‌ها کاملا در مسیر عکس اظهارات لفظی آمریکایی‌ها می‌بینند. مشاور رئیس جمهوری هم اخیرا اعلام کرده که  ادعای آمادگی آمریکا برای مذاکره بی قید و شرط با تداوم شرایط تهدید و تحریم پذیرفتنی نیست. او نوشته است: ما می‌گوییم، نه جنگ طلبیم نه مستحق تحریم، اما جنگ و تحریم را دو روی سکه می‌دانیم. ادعای آمادگی آمریکا برای مذاکره بی قید و شرط با تداوم شرایط تهدید و تحریم پذیرفتنی نیست. اگر چیزی بیش از برجام می‌خواهند باید چیزهایی بیش از برجام بدهند آن هم با تضمن بین المللی. /خبرآنلاین

این خبر نیویورک تایمز: ایرانی‌ها تحریم‌های جدید را مسخره کردند اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

سناریوی آمریکا بعد از فرستادن پهپاد جاسوسی، جنگ نظامی با ایران بود؟

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، محمدجواد جمالی اظهار کرد: نباید از نقش رژیم صهیونیستی در ورود پهپاد جاسوسی به مرز کشورمان غافل شد. اینکه اکنون سکوت کرده و حرفی نمی‌زند خود نشان می‌دهد که در پشت صحنه نقشی را ایفا می‌کند و در این بین برخی کشورهای منطقه همچون بحرین، امارات و عربستان را جلو می‌اندازد. کشورهایی که تنها از پولشان استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه «آمریکا به هیچ یک از قراردادها و معاهدات بین‌المللی معتقد نیست» توضیح داد: دکترین آمریکا آن است که اگر هر کدام از سازمان‌های بین‌المللی در اختیار منافع این کشور نباشند از آن خارج می‌شوند. نمونه آن حمله به عراق بود که شورای امنیت آن را تصویب نکرد و آمریکا علی رغم نبود مصوبه‌ای به عراق حمله کرد. نمونه‌های دیگر را هم می‌توان در سایر قوانین بین‌المللی دید.

جمالی با این توضیح که «آمریکا در اعزام پهپاد جاسوسی به کشورمان به دنبال آزمایش اراده و تجهیزات ما بود»، گفت: شاید اگر ما پهپاد را سرنگون نمی‌کردیم آنها حمله نظامی می‌کردند. موضوع دیگر آن است که همانطور که سرپرست وزارت دفاع آمریکا هم اعلام کرد ممکن است سناریوی آنها بعد از فجیره و دریای عمان پررنگ کردن این موضوع و در نهایت تلاش برای اجماع جهانی علیه ما باشد تا کشورمان را ذیل فصل هفت قرار دهند.

هیچ پرنده آمریکایی در حریم هوایی ایران مصون نخواهد ماند

همچنین خانه ملت نوشت: حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در خصوص سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکایی‌ها در خلیج فارس که به دست سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام شد، گفت: موشک سوم خرداد به دوران جنگ روانی آمریکایی ها علیه ایران پایان داد.

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در واقع سرنگونی پهپاد ایالات متحده نشان داد پمپئو و افراد دیگری که ترامپ را به سمت درگیری و افزایش تنش کشانده بودند چقدر در معادلاتشان دچار اشتباه شده اند.

وی ادامه داد: آمریکایی ها در جنگ روانی که به راه انداخته اند تلاش می کنند بر قدرت نظامی خود مانور دهند اما یکی از مهمترین تجهیزات نظامی آنها که به اذعان کارشناسان نظامی قابلیت رهگیری نداشت پس از نقض حریم هوایی کشورمان توسط سلاح های بومی ایران نابود شد که رخداد مهمی است.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: در جلساتی که با مسئولان نظامی کشور در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی داشتیم، مسئولان نظامی عنوان کردند بدون شک هیچ پرنده آمریکایی در حریم هوایی ایران مصون نخواهد ماند.

فلاحت پیشه افزود: ترامپ دیپلماسی توئیتری دارد  و در فضای مجازی درصدد جنگ روانی است اما پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط کشورمان، فقط یک توئیت کرد و سپس شاهد سردرگمی در موضع گیری وی هستیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در واقع ترامپ در اظهاراتی متناقض عنوان کرد؛ ابتدا گفت کاش وارد خاورمیانه نمیشدند و سپس از مذاکره بدون پیش شرط صحبت کرد و همچنین در ادامه عنوان کرد شاید سرنگونی پهپاد به دلیل اشتباه یک ژنرال بوده است

این خبر سناریوی آمریکا بعد از فرستادن پهپاد جاسوسی، جنگ نظامی با ایران بود؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ترامپ: من به دنبال جنگ نیستم

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، دونالد ترامپ روز یکشنبه در گفت‌وگو با شبکه ان‌بی‌سی با اشاره به این مسئله که واشنگتن به دنبال جنگ با تهران نیست، مدعی شد: به گمانم آنها (ایرانی‌ها) خواهان مذاکره هستند. آنها می‌خواهند به توافق دست یابند. من می‌خواهم به توافق هسته‌ای دست یابم. من فکر نمی‌کنم که ایرانی‌ها شرایط حال حاضرشان را بپسندند. اقتصاد آنها ورشکسته شده است.

وی در ادامه در پاسخ به مجری برنامه، که پرسید «آیا ایرانی‌ها می‌خواهند او را تحریک کنند تا دست به اقدام نظامی بزند»، گفت: نه، من این طور فکر نمی‌کنم.

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین با رد صحت گزارش رویترز مبنی بر این که او شب گذشته با ارسال پیامی به ایران گفته است که خواهان جنگ نبوده و به دنبال گفت‌وگو است، عنوان کرد: من چنین پیامی نفرستادم. معلوم نیست که چه کسی این حرف را زده است.

وی در انتها با ارسال پیامی به تهران گفت: من به دنبال جنگ نیستم (اما) اگر (جنگی) روی دهد، میزان نابودی به حدی خواهد بود که تاکنون هرگز مشابه آن را ندیده‌اید. /ایسنا

این خبر ترامپ: من به دنبال جنگ نیستم اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ترامپ خطاب به ایران: در ۳ سال آینده اقتصاد ورشکسته‌ای خواهید داشت / بولتون جنگ‌طلب است/ آماده گفت‌وگوی بدون قید و شرط با ایران هستم

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، رئیس‌جمهور آمریکا با بیان اینکه بولتون خواهان جنگ است، مدعی شد که شخصا خواهان جنگ نیست و آماده گفت‌وگوی بدون قید و شرط با ایران است.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای که امروز (یکشنبه) منتشر شد، بار دیگر تأکید کرد که به دنبال درگیری نظامی با ایران نیست.

وی در بخشی از مصاحبه‌اش با شبکه «ان‌بی‌سی» که بعد از ساقط شدن پهپاد متجاوز این کشور توسط ایران ضبط شده، در پاسخ به این سؤال که آیا ایران به دنبال تحریک اوست، گفت: «نه، فکر نمی‌کنم اینطور باشد.»

ترامپ با بیان اینکه تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران موجب افزایش شدید تورم و وضعیت بد اقتصادی شده، در پاسخ به این سؤال که تصور می‌کند پیام اقدامات ایران چه باشد، مدعی شد: «فکر می‌کنم آن‌ها می‌خواهند مذاکره کنند. و فکر می‌کنم که می‌خواهند توافق کنند. توافق من، هسته‌ای است. ببین، آن‌ها سلاح هسته‌ای نخواهند داشت. بحث تنگه‌ها نیست. می‌دانی که چین ۹۱% از نفتش را تنگه‌ها می‌گیرد؟ ما اصلا نیازی به تنگه‌ها نداریم. چون، چون از وقتی که من آمده‌ام، ما تولیدکننده شماره یک انرژی در جهان هستیم. خوب؟ آن‌ هم با فاصله زیاد.»

او در پاسخ به این سؤال که آیا گروهی از مشاوران او می‌خواهند وی را وارد جنگ کنند، «جان بولتون» را یک جنگ‌طلب توصیف کرد. رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «من دو گروه آدم دارم. آره، جان بولتون قطعا یک شاهین (لقب جنگ‌طلب‌ها) است. اگر با او بود، در آن واحد با کل دنیا می‌جنگید. خوب؟ اما مهم نیست، چون من دو طرف را دارم.»

ترامپ در بخش دیگری از مصاحبه ادعای خبرگزاری «رویترز» مبنی بر ارسال پیام تهدیدآمیز به ایران را رد کرد و آن را «خبر جعلی» خواند. او در مورد اینکه پیامش برای ایران چیست، گفت: «من به دنبال جنگ نیستم، اما اگر [جنگی] باشد، نابودی‌ای خواهد بود که قبلا نظیرش را ندیده‌اید. اما من به دنبال این کار نیستم. اما نمی‌توانید سلاح هسته‌ای داشته باشید. می‌خواهید حرف بزنیم؟ خوبه. در غیر این صورت، در سه سال آینده اقتصاد ورشکسته‌ای خواهید داشت.»

وی در مورد اینکه آیا برای گفت‌وگو با ایران پیش شرطی دارد، گفت: «تا جایی که به من مربوط است، نه.» /فارس

این خبر ترامپ خطاب به ایران: در ۳ سال آینده اقتصاد ورشکسته‌ای خواهید داشت / بولتون جنگ‌طلب است/ آماده گفت‌وگوی بدون قید و شرط با ایران هستم اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ترامپ: مشاورانم می‌خواهند مرا به سمت جنگ سوق دهند، ولی ما جنگ نمی‌خواهیم

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا از برخی از مشاورانش به دلیل داشتن روحیات جنگ‌طلبانه انتقاد کرده و گفته که آنها دنبال جنگ هستند اما آمریکا نمی‌خواهد وارد درگیری‌های بیشتر در منطقه خاورمیانه شود.

طبق گزارش روزنامه وال‌‌استریت‌ژورنال ترامپ در گفت‌وگوهای خصوصی، درباره مشاوران جنگ‌طلب خود به یکی از معتمدانش گفته است: «این آدم‌ها می‌خواهند ما را به سمت جنگ ببرند و این خیلی زننده است. ما به جنگ‌های بیشتر نیاز نداریم.»

ترامپ در این گفت‌وگوها درباره بهای ۱۳۰ میلیون دلاری پهپادی که ایران ساقط کرده گلایه کرده اما گفته که قیمت این پهپاد کمتر به چشم رأی‌دهندگان آمریکایی خواهد آمد تا تلفات احتمالی ناشی از حمله به نقاطی در داخل ایران. او در توئیتر و مصاحبه‌هایی روز جمعه گفته که در صورت حمله به سه نقطه در ایران ۱۵۰ نفر کشته می‌شدند.

طبق این گزارش، بعد از ساقط شدن پهپاد گلوبال‌هاوک بسیاری از مشاوران ترامپ از اتخاذ گزینه‌های ستیزه‌جویانه حمایت می‌کردند، اما «جو دانفورد»، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا رویکرد محتاط‌تری پیش گرفته و توانسته بیش از دیگران روی نظر رئیس‌جمهور آمریکا اثر بگذارد.

ترامپ در صحبت‌های علنی روز شنبه به مناقشات موجود در دورن دولتش اشاره کرد. او دانفورد را بابت مشورت‌هایی که به او ارائه کرده تحسین کرد. ترامپ از این ژنرال آمریکایی که به گفته منابع آگاه توانسته روابط شخصی نزدیکی با رئیس‌جمهور پایه‌گذاری کند به عنوان «یک انسان بزرگ و ژنرال بزرگ» یاد کرد. او حمایت «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی آمریکا از حمله به عراق را نیز یادآوری کرد و آن را اشتباهی بزرگ خواند.

ترامپ در جمع خبرنگاران در کاخ سفید گفت: «جان بولتون دارد کارش را خوب انجام می‌دهد ولی معمولاً مواضع سفت و سختی دارد. تنها کسی که اهمیت دارد، من هستم.»

منابع آگاه به وال‌استریت‌ژورنال گفته‌اند ترامپ در بحبوحه شدت گرفتن تنش‌ها با ایران با «تاکر کارسون»، مجری شبکه خبری فاکس‌نیوز صحبت کرده و از او مشورت گرفته است. کارسون در برنامه تلویزیونی‌اش با اقدام نظامی علیه ایران مخالفت کرده است.

ترامپ در جمع خبرنگاران کاخ سفید از وجود برخی اختلافات در میان اعضای تیم خود حمایت کرد. او از دیدگاه‌های «صلح‌طلبانه» خودش هم تقدیر کرد.

ترامپ گفت: «همه می‌گفتند من جنگ‌طلب هستم، ولی حالا می‌گویند صلح‌طلبم. اگر می‌خواهید حقیقت را بدانید، هیچ‌‌کدام نیستم، فقط آدمی با عقل سلیم هستم.»/ تسنیم

این خبر ترامپ: مشاورانم می‌خواهند مرا به سمت جنگ سوق دهند، ولی ما جنگ نمی‌خواهیم اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

مقام آمریکایی: احتمال دارد پهپاد «گلوبال‌هاوک» وارد حریم هوایی ایران شده باشد

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، یک مقام ارشد آمریکا در توضیح درباره اینکه چرا رئیس‌جمهور این کشور حمله به نقاطی در ایران را لغو کرده اعتراف کرده این نگرانی در آمریکا وجود دارد که ممکن است پهپاد «گلوبال هاوک» وارد حریم هوایی شده باشد.

نشریه «آبزرور» این خبر را در بخشی از سرمقاله روز یکشنبه خود به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی که خواسته نامش پنهان بماند، فاش کرده است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پنجشنبه هفته گذشته اعلام کرد یک فروند پهپاد تجسسی آمریکایی از نوع «گلوبال‌هاوک» را در حریم هوایی ایران هدف قرار داده و سرنگون کرده است. دولت آمریکا علی‌رغم این ادعا کرد که این پهپاد حین پرواز بر فراز آب‌های بین‌المللی هدف قرار گرفته است.

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در یک سلسله توئیت جمعه ادعا کرد که قصد داشته به تلافی این اقدام به سه نقطه در ایران حمله کند، اما ۱۰ دقیقه قبل از آغاز حملات آن را از بیم کشته شدن ۱۵۰ ایرانی لغو کرده است.

ایران و آمریکا هر دو نقشه‌ها و تصاویری درباره روایت خود از موقعیت مکانی و مختصات جغرافیایی شلیک به این پهپاد ارائه کرده‌اند. هفته‌نامه آبزرور تصریح کرده مسیر پروازی ارائه‌شده توسط وزارت دفاع آمریکا از پهپاد «گلوبال‌هاوک» نادرست بوده است.

این رسانه در ادامه می‌نویسد: «ترامپ در توئیت‌ها و مصاحبه‌هایی ادعا کرده حملات را برای نجات جان انسان‌ها متوقف کرده و اینکه یک فرمانده ایرانی بدون داشتن مجوز از سطوح بالاتر اقدام به شلیک به سمت این پهپاد کرده است.اما یک مقام ارشد دولت [آمریکا] که به شرط عدم افشای نام گفت‌وگو می‌کرد با بیان اینکه توقف حملات به دلیل “نگرانی‌هایی” صورت گرفته مبنی بر اینکه پهپاد مورد نظر، یا یک پهپاد دیگر و یا هواپیمای P-8A نیروی دریایی آمریکا “در مقطعی” به سمت حریم حوایی ایران منحرف شده، توصیف نزدیک‌تری از واقعیت ارائه کرد.»

آبزور در ادامه می‌نویسد: «این درجه از سردرگمی و بی‌کفایتی در عملیات‌های ارتش آمریکا نباید مایه تعجب باشد. آن‌طور که آمارهای ارائه‌شده توسط سازمان ملل متحد نشان می‌دهد در عراق و افغانستان، خطاهای سیستمی به خصوص از جانب نیروی هوایی آمریکا به از دست رفتن جهان هزاران غیرنظامی منجر شده است.» /تسنیم

این خبر مقام آمریکایی: احتمال دارد پهپاد «گلوبال‌هاوک» وارد حریم هوایی ایران شده باشد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.