ترامپ:”نیویورک تایمز” را دیگر در کاخ سفید نبینم!

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به فاکس نیوز گفت: دیگر نمی‌خواهیم این روزنامه را در کاخ سفید داشته باشیم. ما احتمالا به اشتراک این روزنامه و همچنین روزنامه “واشنگتن پست” پایان می‌دهیم.

ترامپ همچنین مدعی شد، نیویورک تایمز از خوانندگانش بابت پوشش ضعیف اخبار رئیس جمهور عذرخواهی کرده است؛ رئیس جمهوری آمریکا به ادعاهای پیشین خود درباره نامه ارسالی از این روزنامه به مشترکانش در پی انتخابات ۲۰۱۶ ریاست جمهوری آمریکا اشاره کرد.

ترامپ که به صورت دائمی رسانه‌ها را بابت پوشش ناعادلانه از کاخ سفید مورد انتقاد قرار می‌دهد، رسانه‌ها را فاسد خوانده است.

این خبر ترامپ:”نیویورک تایمز” را دیگر در کاخ سفید نبینم! اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ترامپ: اوباما ۱۱ بار تماس گرفت اما “اون” جوابش را نداد

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، به نوشته روزنامه دیلی میل، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که سه بار به صورت رو دررو با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی دیدار کرده، گفت: من او را دوست دارم و او هم مرا دوست دارد. ما با هم تفاهم داریم. من به او احترام می‌گذارم و او نیز برای من احترام قائل است.

ترامپ افزود: باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا در جریان گذار قدرت به من گفته بود که جاه طلبی اتمی کره شمالی بزرگترین مشکل است و او نمی‌دانست که چطور آن را حل کند.

 ترامپ در ادامه گفت:‌ اوباما به من گفت که نمی‌داند چطور این مساله را حل کند. من از او پرسیدم که آیا تا به حال به کیم جونگ اون زنگ زده‌ای؟ اوباما پاسخ داد خیر. اما حقیقت این است که اوباما ۱۱ بار تلاش کرد تا با کیم تماس بگیرد اما رهبر کره شمالی که مرد باشخصیتی است به تماس‌های او پاسخ نداد. کیم برای اوباما احترامی قائل نبود اما به تماس‌های من پاسخ داد.

واکنش دولت اوباما

در همین حال بن رودز، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در دوران ریاست جمهوری اوباما یک ساعت پس از این اظهارات ترامپ در توییتی نوشت : ترامپ یک “دروغگوی سریالی” است و تماسی که او توصیف می‌کند هرگز صورت نگرفته است.

ترامپ در گذشته نیز ادعای مشابهی مطرح کرده بود. وی در ماه ژوئن گفته بود که اوباما می‌خواست با کیم جونگ اون دیدار کند اما دولتش در برنامه ریزی این نشست ناکام بود.

ترامپ در جریان یک کنفرانس خبری مشترک با مون جائه این، رئیس جمهور کره جنوبی که در ماه ژوئن در سئول برگزار شده بود، گفت: اوباما می‌خواست با کیم دیدار کند اما رهبر کره شمالی نمی‌خواست اوباما را ببیند. دولت اوباما برای چنین دیداری التماس می‌کرد. آنها دائما برای برقراری چنین دیداری التماس می‌کردند و کیم جونگ اون نمی‌خواست اوباما را ببیند.

جیمز کلاپر، رئیس امنیت ملی آمریکا در دولت اوباما در آن زمان به این اظهارات ترامپ خندید و گفت: در تمامی گفت و گوهایی که حول محور کره شمالی بود و من در آنها شرکت داشتم به خوبی به یاد می‌آورم که هرگز اوباما برای دیدار با کیم جونگ اون ابراز علاقه نکرده بود.

اوباما در سال ۲۰۰۷ میلادی در حالی که به عنوان نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مبارزه می‌کرد، گفته بود که می‌خواهد بدون هیچ پیش شرطی با کیم جونگ اون دیدار کند اما هیچ سند و مدرکی دال بر این که اوباما پس از روی کارآمدن در سال ۲۰۰۹ میلادی چنین دیداری را در نظر گرفته یا خیر وجود ندارد. /ایسنا

این خبر ترامپ: اوباما ۱۱ بار تماس گرفت اما “اون” جوابش را نداد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ترامپ: سعودی‌ها به‌جز پول، چیز دیگری ندارند

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری،  «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در یک مصاحبه تازه ضمن تکرار ادعای دست داشتن ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، با افتخار از دستاورد دولتش در زمینه گرفتن پول از سعودی‌ها سخن گفته است.

رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز که بامداد امروز سه شنبه به وقت تهران پخش شده است، به سوالات «شان هنیتی» مجری محبوب خود درباره مسائل مختلف داخلی و خارجی پاسخ داده است.

شان هنیتی مجری سرشناس فاکس نیوز در بخشی از این مصاحبه که بخش اعظم آن به صحبت درباره جنجال‌های داخلی در آمریکا بر سر رسوایی «اوکراین‌گیت» گذشت، از ترامپ درباره تنش‌ها بین واشنگتن و تهران و اختلافات در منطقه غرب آسیا سوال کرد.

هانیتی پرسید: «به من اجازه بدهید از شما درباره ایران سوال کنم. ایران یک پهپاد (آمریکایی) را در هوا هدف قرار داد. آن‌ها نفتکش‌ها را توقیف کرده‌اند. شما درباره استقلال انرژی آمریکا و تنگه هرمز صحبت کردید».

رئیس‌جمهور آمریکا با پریدن در سوال این مجری سرشناس فاکس نیوز گفت: «خوب اول از همه باید بگویم که آن‌ها (ایرانی‌ها) نفتکش‌های ما را نگرفته‌اند و آن نفتکش‌ها مال ما نبودند، اما درباره تنگه هرمز باید بگویم که این تنگه از منظر ژئواستراتژیکی برای ما اهمیت کمتری دارد».

ترامپ ادامه داد: «ما (در تنگه هرمز) کشتی‌های خیلی کمی داریم چرا که از زمان حضور من (در مقام ریاست جمهوری آمریکا)، ما دیگر از نظر انرژی، مستقل شده‌ایم در نتیجه ما در آنجا کشتی‌های کمی داریم».

هانیتی با اشاره به سرنگونی پهپاد گران قیمت و جاسوسی «گلوبال هاوک» آمریکا توسط ایران، خطاب به رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «من از اینکه شما به ایران حمله نکردید، شگفت شده شدم».

سی‌ام خردادماه بود که روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد: در نخستین ساعات بامداد امروز (پنجشنبه ۳۰ خرداد) یک فروند پهپاد جاسوسی “گلوبال هاوک “امریکا بعد از تجاوز به حریم سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه روبروی کوه مبارک استان هرمزگان، هدف آتش پدافند نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و سرنگون شد.

ترامپ در پاسخ به ابراز شگفتی مجری فاکس نیوز درباره «حمله نکردن به ایران» در پاسخ به سرنگونی گلوبال هاوک اینطور جواب داد: «ما (با حمله نکردن به ایران) حسن نیت زیادی (برای آمریکا) درست کرده‌ایم. آن‌ها (ایرانی‌ها) یک پهپاد را که کسی در آن نبود، ساقط کردند. حسن نیت زیادی درست شده است. آن‌ها عربستان سعودی را هدف قرار دادند. ما (آمریکا) به عربستان سعودی نظامیانمان را فرستادیم».

رئیس‌جمهور آمریکا برای توجیه دلیل اعزام نظامیان این کشور به عربستان سعودی، با افتخار از گرفتن پول در ازای اعزام نظامیان سخن گفت و بار دیگر به عربستان سعودی توهین کرده است.

ترامپ گفت: «عربستان سعودی دارد پول (اعزام نظامیان آمریکا را) پرداخت می‌کند. شما می‌دانید که این موضوع هرگز قبلا اتفاق نیافتاده بود. ما به آن‌ها گفتیم که شما باید پولش را بدهید و آن‌ها دارند پول می‌دهند. آن‌ها به‌جز پول، چیز دیگری ندارند فقط پول نقد».

وی افزود: «آن‌ها دارند پول می‌دهند و ما برخی از نظامیانمان را به آنجا فرستادیم و می‌خواهیم که از آن‌ها به خوبی حفاظت کنیم».

رئیس‌جمهور آمریکا با اشاره به پاسخ ندادن دولت او به سرنگونی پهپاد گلوبال هاوک گفت: «ما سرمایه سیاسی خوبی برای خودمان ساختیم. می‌دانید که همه فکر می‌کردند بعد از پیروزی من، جنگ جهانی سوم را خواهیم داشت و هیلاری کلینتون عادت داشت این حرف را بزند. باید بگویم که من واقعا برای (حملهخ به ایران) تحریک شده بودم، اگر افراد دیگری بودند (به ایران) حمله می‌کردند، اما من با حمله نکردن، سرمایه (سیاسی و حسن نیت) زیادی درست کردم».

اظهارات ترامپ درباره دلیل انفعال دولت آمریکا در برابر سرنگونی پهپاد این کشور در شرایطی مطرح شده که رسانه‌های آمریکایی و برخی مقام‌های این کشور پیشتر گفته‌اند که نگرانی اصلی دولت ترامپ، واکنش ایران به هر گونه حمله آمریکا بوده است.

در همین ارتباط، پانزدهم شهریورماه «جوزف دانفورد»، رئیس وقت ستاد مشترک نیرو‌های مسلح آمریکا در نشست اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا در پاسخ به سوالی درباره سرنگونی گلوبال هاوک گفته بود: «به توانمندی‌های نظامی ایران احترام می‌گذارم» /فارس

این خبر ترامپ: سعودی‌ها به‌جز پول، چیز دیگری ندارند اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

دعوای سی‌ ان‌ ان و ترامپ بالا گرفت

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، یکی از وکلای دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با ارسال نامه‌ای به دفتر سی‌ان‌ان تهدید کرده که به سبب ارائه تصویری نادرست از ترامپ به مردم از این شبکه خبری متعلق به کمپانی «AT & T» شکایت می‌کند اما سی‌ان‌ان عنوان کرده که این نامه رسمی ارزش بحث کردن ندارد و تنها یک شیرین‌کاری از سوی روابط عمومی کاخ سفید است و شایسته پاسخگویی نیست.

«چالز هاردر»، وکیلی ‌که نقش مهمی در تعطیلی سایت خبری منتقد «گاکر» داشت، نامه‌ای را برای «جف زوکر» رئیس کمپانی وانر مدیا ناظر شبکه سی‌ان‌ان و همچنین رئیس کمپانی «AT & T» ارسال کرده و ضمن انتقاد از نحوه پوشش اخبار مربوط به دونالد ترامپ، عنوان کرده است: «در طول تاریخ ایالات متحده آمریکا هیچ رئیس جمهوری هدف چنین هجمه بزرگی از حملات ناعادلانه، بی‌اساس، غیراخلاقی و غیرقانونی از سوی یک رسانه به اصطلاح اصلی نبوده است.»

در این نامه همچنین آمده است که موکلش (دونالد ترامپ) قصد دارد علیه این شبکه خبری اقدام قانونی کند و خواهان دریافت انواع غرامت‌ها تا حداکثر ممکن است.

«دونالد ترامپ» و شبکه خبری سی‌ان‌ان از زمان رسیدن ترامپ به کاخ سفید، درگیری‌های فراوانی داشته‌اند و رییس جمهور آمریکا این رسانه را همواره در سخنرانی‌های عمومی خود مورد عتاب قرار می‌دهد و در پاسخ به خبرنگاران سی‌ان‌ان نیز از آنها انتقاد می‌کند.

سی‌ان‌ان نیز یک بار دولت ترامپ را به سبب لغو مجوز ورود «جیم آکوستا» خبرنگار این شبکه در امور کاخ سفید، به دادگاه کشاند و در این پرونده به پیروزی رسید.

«تد بوتروس» وکیل برجسته آمریکایی که بسیاری از پرونده‌ها را در دادگاه عالی آمریکا در دست داشته در صفحه توئیتر خود نامه وکیل ترامپ به سی‌ان‌ان را کاملا احمقانه خواند و گفت هیچ وکیل مهمی هرگز به ارسال چنین نامه‌ای بیهوده و تهدید بی‌اساس فکر نمی‌کند.

این خبر دعوای سی‌ ان‌ ان و ترامپ بالا گرفت اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ترامپ در دو راهی استیضاح یا استعفا؟

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، بعد از ماهها طرح استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از سوی مجلس نمایندگان این کشور، اینک محتمل ترین گزینه برای جانشینی رئیس دولت این کشور در صورت کنار رفتن، مایک پنس معاون او در کاخ سفید است. به دنبال افشاى گفت‌وگوى جنجالى  ترامپ با همتاى اوکراینى اش و درخواستى که برای یافتن مدرکی دال بر فساد مالی جو بایدن و پسر او داشت، نشریه نیوزویک عکسی از مایک پنس معاون رئیس جمهور ایالات متحده منتشر و او را  آقای رئیس جمهور خوانده است.

در توضیح این امر مى توان گفت که برخی تحلیلگران بر این باورند که وضعیت ترامپ پایدار نیست و احتمال مى رود که تا انتخابات ۲۰۲۰ اتفاقات بسیاری رخ دهد که موجب استعفای رئیس جمهور آمریکا شود یا در نهایت با رسوایی بزرگی که او را در معرض استیضاح قرار داده، برکنار شود در نتیجه اولین فردى که طبق قانون اساسى این کشور شانس جانشینى ترامپ را دارد، معاون اوست.

این در حالی است که پنس و رودى جولیانى وکیل شخصى ترامپ گفته اند از شرکت در روند تحقیقات مجلس نمایندگان به منظور  استیضاح رئیس جمهور این کشور خوددارى مى کنند. سر باز زدن معاون و وکیل شخصى ترامپ از این تحقیقات را می توان به دلیل ترس آنها دانست، چرا که امکان دارد در جریان تحقیقات  مجبور به اعترافاتى علیه ترامپ شوند.

رسوایی بزرگ ترامپ در آستانه انتخابات ۲۰۲۰

ترامپ در مکالمه تلفنی جنجالی ۲۵ ژوئیه (سوم مرداد) خود با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، از این کشور خواسته بود تا درباره فعالیت‌های جو بایدن نامزد پیشتاز دموکرات انتخابات ۲۰۲۰ و پسرش تحقیق کند. این مکالمه به موضوع بحث‌برانگیز در واشنگتن تبدیل شده است و دموکرات‌ها در صدد بهره‌برداری هرچه بیشتر از آن هستند. محتوای گفت‌وگوی ترامپ و زلنسکی که به وسیله مامور اطلاعاتی آمریکا فاش شد، رسوایی بزرگی برای او در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ به شمار می رود که رئیس دولت ایالات متحده آمریکا را در معرض استیضاح قرار داده است، اما اصل ماجرا چه بود؟ گفته می‌شود ترامپ طى تماسی تلفنی از رئیس جمهور اوکراین خواسته بود تا تحقیقات درباره فساد مالی جو بایدن و پسرش را تسریع بخشد. افشای این موضوع باعث شد دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا بار دیگر گزینه استیضاح را مطرح کنند.

این استیضاح در حالی کلید خورد که بیشتر مردم آمریکا از انجام تحقیقات مربوط به استیضاح رئیس جمهور کشورشان حمایت می‌کنند. اما نظر مردم درباره حذف ترامپ از قدرت در میان احزاب مختلف متفاوت بود. براساس نظرسنجی که در این زمینه انجام شد ۷۵ درصد از دموکرات‌ها و ۱۱ درصد از جمهوری خواهان اعلام کردند که رئیس جمهور آمریکا باید از قدرت برکنار شود، در نتیجه می توان گفت که در مجموع ۵۱ درصد از مردم این کشور خواستار استیضاح و برکناری ترامپ هستند. نکته قابل توجه این است که برای نخستین‌بار اکثریت یک نظرسنجی در آمریکا خواستار برکناری ترامپ شده اند. اما با توجه به نفوذ رئیس جمهور کنونی و وابستگی اغلب اعضای کنگره آمریکا به خصوص مجلس سنا به لابی صهیونیستی، می‌توان گفت آنها سعی خواهند کرد که مدارک را از بین ببرند تا ترامپ استیضاح نشود. در این رابطه برخی می گویند که  وزارت خارجه آمریکا و پنتاگون اسنادی در اختیار دارند که می‌تواند منجر به برکناری ترامپ شود، ولی از آنجایی که وزیر دفاع و وزیر خارجه واشنگتن از نزدیکان او هستند، حاضر به ارائه مدارک و اسناد مربوط به تخلفات این فرد نمی شوند.البته برخی هم  می گویند ترامپ این سازمان را تحت فشار قرار داده بود تا از انتشار هرگونه مدرکی در این رابطه خودداری کند.

گمانه زنی ها برای شکست قطعی ترامپ در انتخابات آتی آمریکا

از سوی دیگر گفته می شود که مجلس نمایندگان آمریکا در حال حاضر مدارک کافی برای برکناری ترامپ در اختیار دارد که به لحاظ حقوقی برای اجرایی کردن استیضاح کفایت می‌کند، اما گویا تمایلی ندارند در شرایط فعلی بحرانی را به سیستم سیاسی شان تحمیل کنند در نتیجه  آنها تصمیم دارند اگر به هدف خود نرسیدند مجدد و در آینده نزدیک این پرونده  را به جریان بیندازند که در صورت پیگیری آن، شکست رئیس جمهور این کشور در انتخابات آتی ریاست جمهوری قطعی خواهد بود. همچنین به نظر می‌رسد کنگره به این نتیجه رسیده که می‌تواند اسناد قوی‌تری در اختیار داشته باشد و با استدلال بهتری موضوع استیضاح ترامپ را پیگیری کند، با نگاهی به این جریانات می توان اینطور جمع بندی کرد که تصمیم که مجلس نمایندگان آمریکا قصد ندارد در قبال استیضاح رئیس جمهور این کشور اقدامی شتاب زده انجام دهد.

ترامپ در دو راهی استعفا یا استیضاح؟

با این حال مجلس نمایندگان آمریکا به خصوص نانسی پلوسی همچنان با جدیت موضوع استیضاح ترامپ را دنبال می‌کنند، البته گفته می شود که تمام مقدمات این استیضاح جنجالی فراهم شده بود، اما از آنجایی که لابی صهیونیستی در سیاست‌های آمریکا تاثیر زیادی دارد، این احتمال وجود دارد که توصل ترامپ به سران این لابی، مسئله استیضاح او برای مدتی به تعویق انداخت. در همین راستا امکان دارد این پرونده تا تکمیل اسناد و مراحل تحقیق به تعویق بیفتد و ممکن است ظرف ۳ ماه آینده مدارک جدیدی علیه ترامپ ارائه و در آن صورت روند استیضاح جدی تر پیش برود.

با این تدابیر تا انتخابات ۲۰۲۰ امکان استیضاح و برکناری ترامپ دور از انتظار نخواهد بود. اما در این صورت هم طبق قانون ایالات متحده آمریکا اگر رئیس جمهوری استعفا دهد تا پایان عمر از مزایای ریاست جمهوری برخوردار خواهد بود، ولی اگر کنگره او را استیضاح و برکنار کند از تمام امتیازات بی بهره و به عنوان شخص عادی تلقی خواهد شد پس با استناد به این قضیه می‌توان گفت که رایزنی‌هایی در حال انجام است تا خود ترامپ استعفا دهد.

خروج نیرو‌های آمریکایی از سوریه و لرزه ای که بر کاخ سفید انداخت

برخی دیگر از کارشناسان هم می‌گویند تصمیم ترامپ درمورد خروج نیرو‌های آمریکایی از سوریه احتمال شورش سناتور‌های جمهوری‌خواه علیه او را افزایش داده است، چراکه محبوبیت رئیس جمهور این کشور به دلیل خارج کردن ناگهانی نیرو‌های خود از سوریه و حمله ترکیه به کرد‌های ساکن شمال شرقی این کشور به شدت پایین آمده است.

در حقیقت تصمیم ترامپ براى خروج  نیروهای آمریکا از سوریه با انتقاد جدی، بسیارى از جمهورى خواهان روبه رو شده که همین موضوع  شانس استیضاح او را بیشتر خواهدکرد. توافق تلفنى رئیس جمهور آمریکا در ششم اکتبر با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه براى بیرون بردن سربازان آمریکایى از سوریه موجب عصبانیت بسیارى از سناتورهاى جمهورى خواه شده است. چراکه رهبران حزب جمهورى خواه  تصمیم بدون تدبیر ترامپ براى خروج نیروها از مناطق شمالی سوریه را واگذار کردن این کشور به داعش و روسیه تلقی کنند.

وحشت جمهورى خواهان آمریکا از این است که این استیضاح مى تواند موقعیت ترامپ را براى انتخابات سال بعد تضعیف کرده و این فرصت را به دموکرات ها بدهد تا دولت را دوباره از آن خود کنند.

چه کسی جایگزین ترامپ می‌شود؟

اگر ترامپ استعفا دهد یا با رسوایی های بزرگی که به جا گذاشته برکنار شود، طبق قانون اساسی مایک پنس معاون او شانس اول جانشینی ترامپ را خواهد داشت و پس از انتخابات ۲۰۲۰ یکی از دو حزب جمهوری خواه و دموکرات نامزد‌هایی تعیین کرده و رقابت‌های انتخاباتی آغاز و در نهایت یکی از این دو حزب انتخاب می‌شوند. ولی اگر نام پنس نیز در جریان تحقیقات پرونده اوکراین گیت مطرح شود، طبق قانون نوبت به نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان می‌رسد که تا ژانویه ۲۰۲۱ بر ایالات متحده آمریکا ریاست کند.

در بهترین سناریو دموکرات‌ها امیدوارند که رسوایی اوکراین دامن‌گیر ترامپ و معاونش شود، چراکه پای پنس هم تا حدی درخصوص رسوایی اوکراین به میان آمده و ترامپ در ماه سپتامبر او را به لهستان فرستاد تا رئیس جمهور اوکراین را برای مقابله با فساد تحت فشار بگذارد، هر چند که در مورد بایدن‌ها صحبت نکرده است. همچنین در تاریخ ۹ اکتبر پنس در زمانی که با سوال خبرنگاری مواجه شد که از او پرسید آیا او از اشتیاق ترامپ برای زمین زدن بایدن آگاه بوده یا نه، پاسخی نداد.

اگر پنس به نوعی در این ماجرا سقوط کند در این شرایط نانسی پلوسی که دموکرات است، رئیس‌جمهور خواهد شد. این سناریو البته در حال حاضر چندان متحمل به نظر نمی رسد، اما سناریو محتمل تر این است که سنا در مورد ماندن یا رفتن ترامپ رای خواهد داد. درحال‌حاضر تعداد آرا برای برکناری او کافی نیست. اما ناخشنودی جمهوری‌خواهان از رئیس‌جمهوری آشکار بوده و هر لحظه میزان نارضایتی جمهوری‌خواهان در حال افزایش است که احتمال ریاست پنس را پررنگ‌تر می‌کند.

ترامپ تاکنون عملکرد سیاسی خوبی نداشته است و تعدادی از نمایندگان به خصوص دموکرات‌ها علیه او به دنبال جمع آوری اسناد و مدارکی بوده و هستند تا بتوانند جریان استیضاح رئیس جمهور آمریکا را به راه بیندازند. این اقدام آنها نه صرفا به عنوان یک رقابت حزبی بلکه به عنوان دفاع از حقوق مردم و حیثیت ایالات متحده آمریکا انجام می‌شود،  چراکه رفتار ترامپ در بسیاری از موارد باعث نارضایتی مردم، نمایندگان و روشنفکران جامعه آمریکا شده است تاجایی که حتی اگر استعفا ندهد و  استیضاح  هم نشود، با مرحله بسیار دشواری مواجه خواهد شد، چراکه در مدت باقی مانده تا پایان ریاست جمهوری اش  نمی تواند افکار عمومی را راضی نگهدارد در نتیجه شکست ترامپ در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا قطعی خواهد بود.

این خبر ترامپ در دو راهی استیضاح یا استعفا؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

فرانسه همواره مواضع سرسختانه در قبال ایران داشته است/ اجرای استیضاح ترامپ،ایجاد دوران جدید در فضای سیاسی آمریکا

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، دیاکو حسینی تحلیلگر ارشد مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری و کارشناس مسائل آمریکا، درباره روند استیضاح ترامپ اظهار کرد: به نظر می‌رسد حمایت از دونالد ترامپ در داخل حزب جمهوری خواه  به دلیل  تصمیمات غیر دیپلماتیکی که او گرفته همچنین وضعیت بدی که برای ایالات متحده در زمینه  سیاست خارجی این کشور  ایجاد کرده ، در حال کاهش است. در این راستا شکافی که بین احزاب سیاسی در این مدت ایجاد کرده است، همه این موارد منجر به کاهش حمایت  سیاسیون این کشور از او شده است.

او ادامه داد: با وجود اتفاق نظرها بر سر موضوع استیضاح ترامپ احتمال دارد، این اقدام اختلافات  در داخل  این کشور را دامن  زده و شکاف‌ها در داخل جامعه آمریکا را بیشتر کند. علاوه بر آن به دلیل اینکه در مجلس سنا حتی اگر توسط نمایندگان برکناری ترامپ رای بیاورد، در نهایت  سنا با آن موافقت نخواهد کرد. هر دو حزب به این نتیجه رسیده‌اند که و به جای آن به یک توافق واحد برسند که از کاندیداتوری دونالد ترامپ در انتخابات آتی ریاست جمهوری این کشور جلوگیری کنند که این نتیجه برای هر دو حزب عاقلانه خواهد بود.

حسینی تصریح کرد: اگر روند استیضاح ترامپ اجرایی شود، امکان  شکل گیری توافق کلیدی و مهم بعد از سالها شکاف دوحزب قدرتمند که آمریکا را عملا فلج کرده است،  افزایش می یابد و  قادر است دوران جدید در فضای سیاسی این کشور ایجاد کند. البته برای قضاوت این مسئله هنوز زود است و باید دید که آیا چنین توافقی بین دو حزب سیاسی ایالت متحده صورت خواهد گرفت یا نه، اما رفتار‌ها و تکروی‌ها و رفتارهای غیر متعارف  دونالد ترامپ که حتی متحدان جمهوری‌خواه خود را هم نادیده می‌گیرد، این روند را تسریع خواهد کرد.

این کارشناس مسائل بین الملل درباره موضع گیری اخیر فرانسه در خصوص برجام و مطرح کردن محدودیت‌هایی برای برنامه موشکی ایران تصریح کرد: فرانسوی‌ها از دوران مذاکرات هسته‌ای همیشه موضعی سرسختانه را در قبال ایرانی‌ها داشته اند و بسیاری از سنگ اندازی‌ها در زمان مذاکرات نیز برخواسته از دیدگاه فرانسه بود، موضع گیری‌های اخیر این کشور دیگر تازگی ندارد اینکه موضوع موشکی ایران مجدد از سوی آن‌ها مطرح می‌شود و اساسا این موضوع که از جانب کشور‌های اروپایی طرح شده مبتکر آن فرانسه بوده است.

تحلیلگر مسائل سیاسی در خاتمه درمورد موضع فرانسه در موضوع برجام و طرح  محدودیت در برنامه موشکی ایران خاطر نشان کرد: طرح این مرضوع تنها از این منظر تازگی دارد که در نزدیکی برداشته شدن گام چهارم کاهش تعهدات ایران در برجام، فرانسه تلاش می‌کند از طریق این تهدید‌ها شکلی از بازدارندگی را ایجاد کند و مقامات کشورمان  را متقاعد کند که از ادامه مسیر منصرف شوند.

او در ادامه افزود: البته این نکته نیز باید مد نظر قرار گرفته شود که فرانسوی‌ها چندان هم بدشان نمی آید که درکنار ایالات متحده قرار بگیرند و از طریق یک بهانه مناسب سیاسی در افکار عمومی خود را از وضعیت بغرنجی که در آن قرار دارند و اینکه  مرتب در حال میانجیگری بین  تهران و واشنگتن هستند و به نوعی بلاتکلیف محسوب می‌شوند، رها سازند. معتقد هستم این عملکرد فرانسه کسی را غافلگیر نمی‌کند و کشورمان چنین توقعاتی را از کشور‌های اتحادیه اروپا داشته است می توان این طور نتیجه گیری کرد که  هدف اصلی آنها از این موضع گیری این است که ایران را از اجرای گام چهارم کاهش تعهدات باز دارند. /Yjc

این خبر فرانسه همواره مواضع سرسختانه در قبال ایران داشته است/ اجرای استیضاح ترامپ،ایجاد دوران جدید در فضای سیاسی آمریکا اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

رابطه وکیل ترامپ با منافقین دردسرساز شد/ نهادهای نظارتی وارد عمل شدند

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، پایگاه اینترنتی ان بی سی نیوز در گزارشی با اشاره به همکاری رودی جولیانی، وکیل شخصی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با منافقین که دست شان به خون مردم و غیرنظامیان آلوده است، نوشت این همکاری می‌تواند به گرفتاری‌های حقوقی بیشتر برای جولیانی ختم شود.

به گفته کارشناسان، اقدام مایکل موکاسی، دادستان کل پیشین آمریکا و از دوستان نزدیک و هم پیمان جولیانی در ثبت نام به عنوان یکی از لابی‌ها (دلالان) هوادار گروهک تروریستی منافقین، وزارت دادگستری آمریکا را بر آن خواهد داشت برای بازرسی در این رابطه ورود پیدا کند.

موکاسی، دادستان کل پیشین آمریکا در بهار سال ۲۰۱۷ با نمایندگانی از منافقین دیدار کرد. گروهک منافقین تا سال ۲۰۱۲ در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی وزارت امور خارجه آمریکا قرار داشت.

موکاسی تنها نبود؛ رودی جولیانی یکی دیگر از چهره‌های سیاسی مطرح آمریکا نیز در آن دیدار حضور داشت. این شرکای حقوقی در نزدیک به یک دهه‌گذشته در پیشبرد دستور کار منافقین نقش آفرینی کرده اند؛ با دریافت پول در گردهمایی آنان سخن رانده و سرمقاله‌هایی در روزنامه‌ها در پشتیبانی از گروهی نوشته اند که در دهه ۱۹۷۰ میلادی با قتل شش آمریکایی در ارتباط بود.

اما موکاسی در اواخر ماه گذشته میلادی پذیرفت به عنوان عنصر رسمی خارجی، مجانی برای بازوی سیاسی منافقین لابی کند. کارشناسان می‌گویند جولیانی هنوز چنین نقشی را نپذیرفته، زیرا این احتمال وجود دارد که وزارت دادگستری با آغاز تحقیق و تفحص در لابی گری غیرقانونی او را هدف قرار بدهد.

جاش روزنشتاین، یکی از وکلای مستقر در واشنگتن است که به موکلان درباره پایبندی به قوانین لابی گری فدرال مشاوره می‌دهد. وی گفت: «این همان سناریویی است که معمولا به آغاز بازرسی ختم می‌شود. اگر جولیانی و موکاسی با هم یا به موازات یکدیگر کار می‌کردند آنگاه جولیانی به دردسر خیلی بزرگی گرفتار می‌شد».

اقدام موکاسی در پذیرش نقش دلالی برای وابسته سیاسی منافقین در شرایطی اتفاق می‌افتد که جولیانی، شهردار پیشین نیویورک که اکنون وکیل شخصی دونالد ترامپ است به علت فعالیت‌های بین المللی تجاری با دردسرها و گرفتاری‌های حقوقی روزافزونی روبرو می‌شود.

معاملات جولیانی در خارج از آمریکا، عمدتا در اوکراین، زیر ذره بین نظارت قرار گرفته است. دو تن از دستیارانش هفته گذشته در طرح پرداخت پول خارجی (رشوه و…) به سیاستمداران آمریکایی متهم شدند. /برنا

این خبر رابطه وکیل ترامپ با منافقین دردسرساز شد/ نهادهای نظارتی وارد عمل شدند اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ادعای جدیدی که ترامپ درباره نفت خاورمیانه مطرح کرد!

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، به گزارش تارنمای کاخ سفید، ترامپ روز جمعه گفت : اقداماتی که آمریکا اخیرا در قبال سوریه داشته باید سال‌ها پیش و در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما انجام می‌شد.وی مدعی شد: ما کنترل نفت خاورمیانه را در اختیار گرفتیم؛ نفتی که درباره‌اش صحبت می‌کنیم، نفتی که نگرانش بودند.

وی روز جمعه در توئیتی ادعاهای مشابهی داشت و نوشت: آمریکا نفت محفوظ نگه داشته و جنگجویان داعش نیز توسط کُردها و ترکیه حفظ شده‌اند.ترامپ توضیح نداد که منظور او «محفوظ نگه‌داشتن نفت» چیست اما گمانه‌ زنی حاکی است که احتمالا اشاره او به نیروهای ویژه آمریکایی است که کنترل میدان نفت و گاز در دیرالزور سوریه را در اختیار دارند.

دولت سوریه همواره تاکید کرده است که کنترل میادین نفت و گاز باید به دولت دمشق بازگردد.

به گزارش تارنمای اویل پرایس، بخش زیادی از نفت سوریه در اختیار نیروهای دمواتیک سوریه (قسد) است. سوریه پیش تر روزانه ۳۸۷ هزار بشکه نفت تولید می‌کرد که ۱۴۰ هزار بشکه آن صادر می‌شد.واشنگتن مدعی است که داعش را شکست داده است و نیازی به ادامه حضور نظامی در سوریه نیست.

ترکیه چهارشنبه ۱۷ مهرماه در عملیاتی با نام «چشمه صلح» به بخش‌های کردنشین شمال شرق سوریه حمله کرد. آنکارا هدف از این اقدام را مقابله با حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) و یگان‌های مدافع خلق (ی.پ.گ) و ایجاد منطقه امن برای بازگرداندن و اسکان آوارگان سوری عنوان کرده است.

آمریکا متهم است که به ترکیه برای انجام این حمله چراغ سبز نشان داده است. در پی این حمله که با مخالفت‌های گسترده مواجه شد، آمریکا و ترکیه روز پنجشنبه توافق کردند تا طرف‌های درگیر در حمله شمال سوریه برای مدت پنج روز آتش‌ بس برقرار کنند.
طبق این توافق، قرار است شبه‌نظامیان کُرد از منطقه‌ای که ترکیه قصد ایجاد منطقه امن را دارد خارج شوند. آمریکا اعلام کرده که در ایجاد این منطقه مشارکت نمی‌کند. /خبرآنلاین

این خبر ادعای جدیدی که ترامپ درباره نفت خاورمیانه مطرح کرد! اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

عجیب و غریب‌ترین عادت‌ چهره‌های مشهور دنیا که تاکنون نمی‌دانستید! +

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، اغلب اوقات، اشخاص مشهور و موفق را چهره‌های فراتر از انسان و بسیار کامل می‌بینیم. آن‌ها به بت‌هایی تبدیل شده‌اند که برای آن‌ها جایگاهی فراانسانی قائل هستیم و بدین ترتیب انسان بودن آن‌ها و جایگاه واقعی‌شان کمتر مورد توجه قرار گرفته یا به سایه می‌رود.

با این وجود، گاهی اوقات نیز خبر‌هایی در مورد عادات احمقانه برخی از این چهره‌ها می‌شنویم. بدین ترتیب به یکباره این شخصیت‌ها به زمین باز می‌گردند و به شما یادآوری می‌کنند که آن‌ها نیز مانند همه ما انسان هستند و دارای نقص.

این چهره‌های مشهور ممکن است ثروت فراوان، اعتبار زیاد یا ویژگی‌های مشابهی داشته باشند، اما هر یک دارای یک یا چند عادت یا ویژگی غیرمنتظره هستند که بدون شک با شنیدن آن‌ها خنده‌تان گرفته و دیگر مانند گذشته به آن‌ها نگاه نخواهید کرد.

 مارک زاکربرگ تنها گوشت حیواناتی را می‌خورد که خودش شکار کرده باشد

مارک زاکربرگ، بنیانگذار فیسبوک، به طور کلی به عنوان یک پسر عجیب و غریب شناخته می‌شود. او از همان کودکی در خانواده‌ای نسبتاً به دنیا آمده و شرایط تحصیل در هاروارد را داشت، اما به خاطر پیشبرد پروژه تاسیس فیسبوک دانشگاه را رها کرد و البته همانطور که می‌دانید این تصمیم به نفعش نیز تمام شد. او اکنون ثروتی بسیار هنگفت دارد، اما ثروت و شهرت باعث نشده که عجیب و غریب بودن این مرد تغییری کند.

حتی در جریان اخیر حضور او در کنگره برای پاسخگویی به برخی ابهامات امنیتی در مورد فیسبوک، برخی رفتار‌های او را غیرمتعارف دانسته و با یک اندروید یا فرازمینی در قالب کسی که می‌خواهد رفتار‌های انسانی را تقلید کند مقایسه کرده بودند. در حالی که این شوخی‌ها جالب هستند، اما برخی از عادات واقعی زاکربرگ حتی از این نیز عجیب‌تر هستند. هر ساله، او یک چالش جدید برای خود ایجاد می‌کند. چالش جدید زاکربرگ در سال ۲۰۱۱ این بود که تنها گوشت حیواناتی را بخورد که خودش شکار کرده باشد.

علیرغم ثروت فراوانش، او بر این باور است که نباید بحث رژیم غذایی سالم را نادیده گرفته و باید در زمینه آگاهی در این عرصه و البته تهیه کردن غذا برای خودش مشارکت بیشتری داشته باشد تا از سالم بودن آن اطمینان حاصل کند.

بدین ترتیب زاکربرگ خود گاهی اوقات حیواناتی را قصابی کرده و یکی از دوستانش آن را برای او آماده می‌کند. علاوه بر این وی از تمامی اجزای بدن حیوان استفاده کرده و بدین ترتیب می‌توان گفت که حتی از پا‌های مرغ نیز نمی‌گذرد.

رونالد ریگان به بازی کردن با لاله گوش دوستان و خویشاوندانش علاقه داشت

رونالد ریگان اولین سلبریتی مشهوری بود که به سیاست راه یافته و در نهایت به ریاست جمهوری ایالات متحده نیز رسید. او کاریزمای خاصی داشت که باعث جلب توجه بسیاری از مردم کشور شده بود و وی با استفاده از همین قدرت توانست دور دوم نیز به ریاست جمهوری رسیده و یکی از چهره‌های محبوب در دوران خود باشد. او مردی شوخ‌طبع بود و رابطه‌ای بسیار دوستانه با دوستان و خانواده خود داشت.

اگر چه بیشتر جهانیان او را به عنوان یک سیاستمدار و رییس جمهور ایالات متحده می‌شناسند، اما دوستان و خانواده‌اش او را به عنوان مردی مهربان که علاقه‌ای وسواس‌گونه به لاله گوش داشت به یاد می‌آورند. او همواره به گوش‌های خانواده و دوستانش دست زده و حتی بازیگران همکارش نیز از این رفتار در امان نبودند. هنوز مشخص نیست دلیل این کار چه بوده، اما ظاهراً ریگان به هر کسی که علاقمند بود دوست داشت به گوش او دست بزند.

 کانیه وست هر جا برود می‌خوابد

همه کیم کارداشیان و همسرش کانیه وست را می‌شناسند. در طی حضور اخیر کیم در برنامه جیمز کوردن، او در یک بازی سرگرم کننده در این برنامه شرکت کرد. در این بازی، مجری و مهمان برنامه سوالاتی که توسط نویسندگان برنام تهیه شده را از یکدیگر می‌پرسند.

وقتی که سوالی ناخوشایند یا سوالی که پاسخ دادن به آن به هر دلیل سخت باشد، از یکی از این دو پرسیده می‌شود، باید یا به سوال پاسخ داده یا یک چیز حال بهم زن و ناخوشایند که طرف مقابل تعیین می‌کند را بخورد، برای مثال یک تخم مرغ ۱۰۰۰ ساله یا پای خوک، آب صدف خام یا هر چیزی که ناخوشایند باشد.

وقتی که در این برنامه از عجیب‌ترین عادت و رفتار کانیه از همسرش سوال شد، کیم بلافاصله گفت که کانیه هر جا برود می‌خوابد- در مکان‌ها یا موقعیت‌های نامناسب- و دلیل این رفتار که در برخی موارد مشکل‌ساز می‌شود را درک نمی‌کند. وی همچنین گفته که شوهرش گاهی اوقات او را به ملاقات طراحان لباسی می‌برد که او تاکنون ندیده و نمی‌شناسد. سپس در طول ملاقات به خواب رفته و او را با افرادی که نمی‌شناسد رها می‌کند.

به گفته کیم کارداشیان، هر وقت که او از این موضوع شکایت می‌کند کانیه مشکل را جت زدگی (احساس بیماری و کسالت در طول سفر یا پس از آن) عنوان می‌کند حتی اگر ماه‌ها از آخرین سفر هوایی‌اش گذشته باشد.

جف بیزوس ننو خود را در کودکی باز کرد، زیرا می‌خواست در یک تختخواب معمولی بخوابد

جف بیزوس، موسس و مدیرعامل کمپانی آمازون، در ماه‌های اخیر همواره در تیتر خبر‌های جنجالی قرار داشته است، از کنار زدن بیل گیتس به عنوان ثروتمندترین مرد جهان تا ماجرای خیانت به همسر و جدایی از او. در حالی که بسیاری جف بیزوس را یک کارآفرین مشهور با سری طاس و مرد عاشق شرارتی که بزرگ‌ترین فروشگاه اینترنتی جان را اداره می‌کند می‌شناسند، کمتر کسی می‌داند که او از همان دوران کودکی یک نابغه متفاوت بوده است.

از همان کودکی، بیزوس همگان را به خاطر علاقه خاصش به تغییر اطراف خود و ورود به دنیای بزرگ حیرت زده کرده بود، حتی پیش از آنکه خواندن و نوشتن بلد باشد. بر اساس داستان‌ها، زمانی که بیزوس هنوز به سختی می‌توانست روی پاهایش بایستد، دور از چشم والدینش ننو خود را با پیچ گوشتی باز کرده و مانند یک پسر نوجوان به دنبال یک تختخواب واقعی بود. بدین ترتیب والدین او از همان ابتدا می‌دانستند که فرزندشان بلندپرواز بوده و آینده‌‎ای روشن در انتظار اوست و به همین دلیل نهایت تلاش خود را برای تربیت و فراهم کردن شرایط پیشرفت برای او به کار گرفتند.

دونالد ترامپ بر این باور است که تمرینات ورزشی بیشتر به او آسیب می‌رساند تا مفید باشد

وقتی که دکتر رانی جکسون، پزشک مخصوص کاخ سفید، دونالد ترامپ را برای اولین بار به طور جدی معاینه کرد اعلام کرد که شرایط جسمانی و سلامتی رییس جمهور در بهترین حالت قرار دارد به جز این که وی در آستانه ورود به مرحله اضافه وزن است. وی به رییس جمهور کنونی ایالات متحده توصیه کرد که حجم غذایش را کاهش داده، سعی کند کمتر غذا‌های ناسالم فست فودی بخورد و به طور منظم و روزانه ورزش کند. او توصیه‌های غذایی پزشکش را پذیرفته و به خوبی به اجرا گذاشت.

همچنین وی کمی از حجم وعده غذایی خود کاسته و کمی نیز از مقدار چربی مصرفی خود کم کرد. با این وجود، دونالد ترامپ هنوز نتوانسته با تمرین بدنی روزانه کنار بیاید. او به این نتیجه رسیده که ورزش کردن به جای مفید بودن، بیشتر به او صدمه می‌زند. برخی می‌گویند زمانی که ترامپ جوان‌تر بوده گفته که به نظر او انسان‌ها انرژی محدودی دارند، مانند یک باتری، و در صورتی که به طور مرتب ورزش کنند این انرژی تمام شده و خواهند مرد.

البته انگار آقای رییس جمهور به این نکته توجه نداشته که ما از نوع باتری‌های با قابلیت شارژ مجدد هستیم.

جان کوئینزی آدامز هر روز رأس ساعت ۵ صبح در رودخانه پوتوماک آب‌تنی می‌کرد

جان کوئینزی آدامز، از روسای جمهور سابق ایالات متحده، به عنوان مردی بسیار باهوش و تیزبین شناخته می‌شد. او ششمین رییس جمهور کشور بوده که بسیار جدی بوده و به هیچ عنوان اهل شوخی و مماشات نبود. او را به عنوان یک رایزن و گفتگو کننده ماهر می‌شناختند که پیش از ورود به کاخ سفید در انعقاد قرارداد‌ها و عهدنامه‌هایی با دیگر قدرت‌های جهانی آن دوران نقش مهمی داشت.

از آن جمله می‌توان به عهدنامه گنت اشاره کرد که به جنگ بین ایالات متحده و بریتانیا پایان داد. با این وجود او نیز مانند دیگر انسان‌ها عادات و رفتار‌های خاصی داشت. او هر روز رأس ساعت ۵ صبح به رودخانه پوتوماک رفته و به صورت کاملاً عریان آب‌تنی می‌کرد. آدامز هیچگاه این عادت خود را ترک نکرد. از دیگر عادات او اینکه مانند روسای جمهور پیش از خود هیچگاه به سوالات روزنامه نگاران زن پاسخ نمی‌داد تا اینکه یکی از این روزنامه نگاران با اطلاع از عادت عجیب رییس جمهور نقشه‌ای هوشمندانه، اما شیطانی کشید تا او را وادار به مصاحبه کردن با خود نماید.

این زن صبر کرد تا رییس جمهور مانند همیشه برای آب تنی لخت صبحگاهی‌اش وارد آب شود و سپس از او خواست که با وی مصاحبه کند. وقتی که این درخواست با جواب رد رییس جمهور مواجه شد، این روزنامه نگار اعلام کرد که وی لباس‌های رییس جمهور را برداشته و تنها در صورتی که به سوالاتش پاسخ دهد لباس‌هایش را به او پس خواهد داد؛ و بدین ترتیب بود که این روزنامه نگار به اولین زنی تبدیل شد که توانست با رییس جمهور ایالات متحده مصاحبه کند.

بیل گیتس شماره پلاک خودرو‌های کارمندانش را حفظ می‌کرد

بیل گیتس به عنوان یکی از نوابغ دنیای تکنولوژی و البته چهره‌ای نیکوکار در میان ثروتمندان جهان شناخته می‌شود. همزمان با مدیریت مایکروسافت، وی کار‌های خارق‌العاده و عام‌المنفعه زیادی انجام داده است.

در روزگاری که مایکروسافت هنوز یک شرکت کوچک و در حال تلاش برای موفقیت بود، بیل گیتس شماره پلاک خودرو‌های کارمندانش را به خاطر سپرده بود تا بهتر رفت و آمد‌های آنان را تحت نظر داشته باشد. بدین ترتیب او می‌دانست که چه کسی تا دیروقت کار می‌کند، چه کسی دیر سر کار حاضر می‌شود، چه کسی زود در سر کار حاضر شده به او در بهره‌وری بیشتر کمک می‌کند.

این خبر عجیب و غریب‌ترین عادت‌ چهره‌های مشهور دنیا که تاکنون نمی‌دانستید! + اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

اتاق باروت سوریه را بشناسید / آیا جنگ بشار اسد و اردوغان نزدیک است؟

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، چند روز پس از آغاز رسمی جنگ در سوریه ارتش این کشور با کردها ائتلاف کرده و در مقابل ارتش ترکیه ایستاده اند. چند روز پیش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) از حرکت یگان‌های ارتش به سمت شمال برای رویارویی با عملیات خصمانه ترکیه خبر داد. روز قبل هم اعلام شد که پیشقراولان ارتش سوریه وارد شهر منبج شدند.

در حومه شرقی حلب نیز منابع تصریح کردند که ارتش سوریه استقرار خود را از دیروز تکمیل کرده است. نیروهای آمریکایی مستقر در سه پادگان در شهر منبج نیز  این شهر را ترک کرده اند.

بسیاری معتقدند این شهر یعنی منبج می‌تواند مانند اتاق باروت عمل کرده و عملا باعث جنگ ترکیه و سوریه و موتلفانش شود. با این حال، برخی دیگر تاکید دارند که این تحلیل سنجیده نیست و بعید است جنگی رخ دهد.

چرا منبج می‌تواند خطرناک باشد؟

طبق گزارش دویچه ووله منبج محل حضور انواع گروه‌های مبارز است. از کردها گرفته تا ارتش سوریه، نظامیان آمریکا، روس‌ها و ارتش ترکیه. طبق گفته این خبرگزاری آلمانی، نظامیان آمریکایی شهر منبج را ترک کردند و ارتش سوریه ظاهرا با حمایت روسیه و همراهی رزمندگان کرد وارد این شهر شد. منبج در حاشیه منطقه حائلی قرار دارد که ترکیه مایل است در شمال شرق سوریه ایجاد کند.

همانطور که گفته شد برخی معتقدند به دلیل همین موقعیت استراتژیک  این شهر می‌تواند محل اصلی درگیری ارتش سوریه و ترکیه شود. بی بی سی مدعی است منبج جایی است که ترکیه اعلام کرده قرار است در حوزه امنیتی و منطقه امن او باشد. در عین حال، ارتش سوریه با قرار گرفتن در این منطقه نشان داده که اجازه پیش روی بیشتر ترکیه را در این مناطق نمی‌دهد. این می‌تواند منبج را بیش از پیش مهم کند.

نکته جالب این است که این منطقه پیش از این در اختیار نیروهای آمریکایی بوده و با خروج نیروهای آمریکایی محل حضور سه نیروی اصلی یعنی کردها، ارتش سوریه و ترکیه شده است. وبگاه تایمز معتقد است همین در خطر بودن سربازان آمریکایی می‌تواند آمریکا را مجاب کند که در جنگ پیش رو دخالت کند. با این حال، ژنرال کاگین (سخنگوی ارتش آمریکا) گفته که آمریکا به هیچ وجه در امور منبج دخالت نمی‌کنند.

همچنین دونالد  ترامپ (رئیس جمهور آمریکا) در توییتر خود نوشت که در جنگ سوریه دخالت نمی‌کند. ترامپ از این گفت که در حال مذاکره با لینزی گراهام و بسیاری از اعضای کنگره از جمله دموکرات‌ها درباره اعمال تحریم‌های شدید بر ترکیه است.  این درحالی است که وزارت دفاع آمریکا نیز روز شنبه اعلام کرد، به دستور رئیس جمهوری این کشور، برای خارج کردن ۱۰۰۰ تن دیگر از نیروهای این کشور از سوریه آماده می‌شود.

آیا روسیه در جنگ سوریه دخالت می‌کند؟

طبق گفته بی بی سی، روسیه اعلام کرده که اجازه درگیری بین نیروهای دولتی سوریه و ترکیه را نمی‌دهد.

بعد از جنگ و حمله داعش، کردها در مقابلشان قرار گرفته و آنها را به عقب راندند. با این حال، بعد از پایان جنگ، قسمت کردستان سوریه مستقل از دولت مرکزی گردید.
با حمله ترکیه و ائتلاف نصفه نیمه ارتش و نیروهای کرد، امید است قسمت کردستان بار دیگر به سوریه بازگردد. روسیه متحد اصلی بشار اسد است و بدون شک از این اتفاق خوشحال می‌شود. به همین دلیل است که روسیه علاقه‌ای به دخالت در جنگ سوریه و ترکیه ندارد.

در چه صورتی آمریکا وارد میدان می‌شود؟

طبق گزارش تایمز، اکنون آمریکا با سه بحران و مساله در سوریه مواجه است. سه مساله ای که هم دموکراتها و هم جمهوری خواهان را به خود مشغول کرده و ممکن است آمریکا را علی رغم  بی‌میلی رئیس جمهورش در زمینه سوریه فعالتر کند. این سه مساله بدین قرارند:

 ۱. رفتار آمریکا با متحد خود یعنی کردها بار دیگر نشان داد اعتماد به آمریکا اشتباه است. این اتفاق باعث شد ترس متحدان منطقه ای آمریکا به این کشور کمتر و کمتر شده و آمریکا قدرت ائتلافی خود را از دست بدهد.

 ۲. ترس دوم بازگشت داعش است که طبق آمارها به سرعت می‌تواند قدرت بگیرد و اگر این اتفاق بیفتد مشخص می شود و به رسانه ها این فکر را القا می‌کند که خروج نیروهای آمریکایی از سوریه باعث این اتفاق شد.

 ۳. حدود ۱۰۰۰ سرباز آمریکایی در سوریه حضور دارد. این هزار سرباز بدون شک اکنون بیش از گذشته در خطر هستند. غیر از این، خروج نیروها باعث می‌شود رقبای آمریکا یعنی روسیه و ایران نفوذ بیشتری در سوریه پیدا کنند و به صورت کامل آمریکا را از روی نقشه استراتژیک کشور حذف کنند.

با این حال، انچه مشخص است این است که آمریکا هنوز در مورد این سه امر احساس خطر نکرده و بعید است ترامپ با وضعیت بغرنج داخلی که دارد بخواهد در مورد این سه مساله اقدامی بکند.

آیا داعش فعال شده است؟

تایمز در گزارشی که نوشته تاکید دارد که بسیاری گمان دارند داعش به طور کامل نابود شده اما طبق آمارها هنوز در مناطق شمالی ۱۰ هزار نیروی داعش به طور پراکنده وجود دارد که بیشترشان از عراق  و سایر گروههای سلفی حرکت کرده و به این مناطق آمده اند. در این میان ۲۰۰۰ نیروی داعشی خارجی هستند که خطر بیشتری دارند.

در این بین در چند روز گذشته خبرهایی منتشر شد مبنی بر اینکه بسیاری از زندانی ها داعش از زندانها فرار کرده و خود را به مرزها رسانده اند. قبلا هم خبرهایی منتشر شده بود که نشان می‌داد داعشی ها در مرزهای سوریه، عراق و در بیابانها به صورت پراکنده در حال فعالیت هستند

آمریکا بازنده جنگ سوریه است

بی بی سی مدعی  است با فتح شهر منبج توسط ارتش سوریه، برخی پرچم های روسیه در این شهر برافراشته شده است. این خبر هنوز تایید نشده و احتمالا گمانی بیش نباشد. با این حال، بی بی سی این را نشانه پیروزی قطعی ائتلاف روسیه – سوریه – ایران و شکستی تاریخی برای آمریکا و ارتشش در طول چند سال جنگ در سوریه می‌داند.

تایمز هم در گزارشی که نوشته تاکید دارد که کردها بدون شک بزرگترین متحد آمریکا بودند. متحدی که با خروج آمریکا از منطقه ضعیف شده و  از ترس  ترکیه به سمت ارتش سوریه رفته است. همزمان بشار اسد هم بعد از جنگ تسلط کافی را بر مناطق کردنشین شمالی نداشته است و به همین دلیل، اکنون رییس جمهور سوریه بار دیگر می‌تواند قدرت اول کل کشور شود. این یعنی آمریکا بازنده قطعی بازی سوریه بوده است.

این خبر اتاق باروت سوریه را بشناسید / آیا جنگ بشار اسد و اردوغان نزدیک است؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.