احتمال تمدید 90 روزه مهلت هواوی برای داد و ستد با کمپانی‌های آمریکایی

با اینکه هنوز تحریم های آمریکا علیه هواوی به قوت خودشان باقی هستند اما این کمپانی چینی احتمالا 90 روز دیگر فرصت دارد تا با خرید از شرکت‌های آمریکایی، نیاز مشتریان و محصولات فعلی خود را پوشش دهد. بر اساس …

The post احتمال تمدید 90 روزه مهلت هواوی برای داد و ستد با کمپانی‌های آمریکایی appeared first on دیجیاتو.

جهانگیری: فساد گسترده مردم را رنج می‌دهد

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، معاون اول رئیس‌جمهوری با بیان اینکه باید فکری به حال پایین بودن سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران بکنیم، تاکید کرد: سرمایه‌گذاران نیاز به یک فضای شفاف و صادقانه دارند و همانطور که فساد گسترده مردم را رنج می‌دهد برای سرمایه‌گذاران نیز یک عامل منفی به شمار می‌رود.
اسحاق جهانگیری عصر امروز در همایش تشکل‌های اقتصادی، راهبران توسعه تاکید کرد: برای توسعه، رعایت حقوق اساسی مردم اهمیت زیادی دارد هرچند تعامل با دنیا یکی از پیش‌شرط‌های مهم توسعه است، اما در داخل کشور نیز باید راهکار‌هایی شکل بگیرد تا در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از توان نخبگان بیشترین استفاده را ببریم.

وی با بیان اینکه ناامیدی نخبگان به ناامیدی جامعه ختم می‌شود، تصریح کرد: وقتی ما می‌گوییم مسائل اقتصادی الزاماً راهکار اقتصادی ندارد برخی به دنبال بهانه‌جویی هستند که این موضوع را به رابطه با آمریکا ربط دهند. این در حالی است که منظور ما استفاده از توان نخبگان و تشکل‌ها بر پیشبرد اهداف جامعه است و باید بدانیم که کلیه مسائل با استفاده از توان مردم حل می‌شود و این نخبگان و اعضای جامعه هستند که نقشی تعیین‌کننده در رسیدن به اهداف کشور دارند.

معاون اول رئیس‌جمهوری ادامه داد: برای حل مسائل اقتصادی ایجاد همبستگی، مشارکت، اعتماد و افزایش امید به آینده اهمیت فراوانی دارد. همه این‌ها به معنای آن است که فعالان تمام عرصه‌ها بتوانند نقش خود را به طور کامل ایفا کنند.

جهانگیری با بیان اینکه تشکل‌ها سرمایه گرانبهایی است که در اختیار دولت قرار دارد، بیان کرد: تشکل‌ها می‌توانند در تشخیص مسائل قدرت بسیار بالایی داشته باشند، از این رو توجه به آن‌ها یک الزام جدی است. دولت می‌تواند با استفاده از توانایی تشکل‌ها، بسیاری از مشکلات را حل کند، اما در صورت فراموش کردن توانشان هم به خود آسیب می‌زند و هم مدیریتش زیر سوال می‌رود و هم مشکلات جامعه امکان حل شدن پیدا نمی‌کند.

وی با اشاره به بخشنامه‌های دولتی در زمینه اجرای قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار تاکید کرد: اگر کسی در نهاد‌های دولتی غیر از این عمل کند بخش خصوصی می‌تواند به دیوان عدالت اداری این موضوع را گزارش کرده و دیوان نیز آن را به دولت ارجاع می‌دهد. ما به کمیسیون‌های دولت تاکید کرده‌ایم که برای پیگیری بخشنامه‌ها و مصوبات باید نظر اتاق بازرگانی پرسیده شود و پس از استعلام از اتاق کار‌ها برای اجرا در دستور کار قرار گیرد.

معاون اول رئیس‌جمهوری اضافه کرد: در صورتی که استعلام از اتاق انجام نشود بخش خصوصی می‌تواند این موضوع را گزارش کند و بنده در صورتی که موضوع مربوطه فوریت جدی نداشته باشد آن را به وزارتخانه یا بخش مربوطه بازمی‌گردانم تا نظر اتاق اجرایی شود.

جهانگیری با اشاره به نقش مهم شورای گفتگو در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی گفت: بخش خصوصی باید از ظرفیت این شورا نهایت استفاده را ببرد. در این شورا می‌تواند مسائل مهم بررسی شده و تصمیم‌گیری شود و دولت نیز خود را موظف می‌داند که این تصمیمات را پیگیری کند.

وی با اشاره به مشکلاتی که اقتصاد ایران در طول دهه‌های گذشته با آن‌ها روبه‌رو بوده، اظهار کرد: رشد اقتصادی پایین یا پرنوسان و میزان سرمایه‌گذاری کم که آینده کشور را تهدید می‌کند جزء مسائلی است که ما به شکل طولانی‌مدت با آن مواجه بودیم. در حوزه فساد نمی‌توان تنها دولت یا فعالان غیردولتی را مقصر دانست بلکه باید با در نظر گرفتن تمام شرایط به شکل قاطع با آن برخورد کرد.

وی با بیان اینکه در دولت‌های یازدهم و دوازدهم توجه جدی به خصوصی‌سازی واقعی صورت گرفته، توضیح داد: پیش از این دولت، تنها ۱۲ درصد از واگذاری‌ها به بخش خصوصی واقعی بود این در حالی است که آمار‌ها نشان می‌دهد در دولت یازدهم ۶۵ درصد و در دولت دوازدهم تاکنون ۱۰۰ درصد واگذاری‌ها به بخش خصوصی واقعی بوده است.

معاون اول رئیس‌جمهوری با بیان اینکه تحریم‌های امروز آمریکا سخت‌ترین تحریم‌هایی است که علیه یک ملت در طول تاریخ اجرایی شده تصریح کرد: گاهی تحریم‌کنندگان می‌گویند که هدفشان آوردن طرف مقابل به میز مذاکره است. گاهی می‌گویند هدف متوقف کردن یک اقدام است، اما امروز آمریکا رسماً اعلام کرده که به دنبال سقوط نظام است و وقتی فهمیدند که نمی‌توانند به این هدف دست یابند فروپاشی اقتصادی را به عنوان هدف خود در نظر گرفتند.

جهانگیری ادامه داد: پس از یک سال از شوک‌هایی که تحریم‌های آمریکا به اقتصاد ایران وارد کرد امروز ما به یک نقطه تعادل جدید رسیده‌ایم. آمار عملکرد بنگاه‌های اقتصادی نشان از رشد تولید دارد و آمار‌ها از اشتغال، خروج مردم از بازار دلار و افزایش شاخص بورس نشان می‌دهد که اثرگذاری ابتدایی تحریم‌ها مدیریت شده است.

به گفته وی، معیشت مردم، کاهش ارزش پول کشور و کاهش منابع درآمدی دولت هدف‌هایی است که تحریم‌های آمریکا دنبال می‌کند. دولت در حوزه کاهش درآمد‌ها مصمم است که از منابع بانک مرکزی استفاده نکند و خوشبختانه این روند تاکنون ادامه داشته است.

معاون اول رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: قطعا در شرایط امروز نمی‌توان به گزینه کوپنی کردن کالا‌ها فکر کرد بلکه باید تلاش کنیم از ظرفیت‌های فعلی نهایت استفاده را ببریم. بازار‌های صادراتی منطقه برای ما یک فرصت جدی به شمار می‌رود که امیدواریم بخش خصوصی از آن نهایت استفاده را ببرد. /ایسنا

این خبر جهانگیری: فساد گسترده مردم را رنج می‌دهد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

محاکمه یک زن ایرانی در آمریکا به اتهام نقض تحریم ها

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏، یک زن ایرانی در دادگاهی در آمریکا اتهام انتقال غیرقانونی فناوری از شرکت‌های مستقر در ایالات متحده به ایران را پذیرفت. نگار قدس‌کنی دو سال پیش به اتهام نقض تحریم‌ها در استرالیا بازداشت و ماه گذشته به آمریکا منتقل شد.

به نقل از دویچه وله، نگار قدس‌کنی شهروند ایرانی‌تبار ساکن استرالیا در دادگاهی در ایالت مینه‌سوتا اتهام وارد شده به خود مبنی بر نقض آشکار تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی را پذیرفت.

خبرگزاری آسوشیتدپرس شنبه دهم اوت (۱۹ مرداد) گزارش داد که این زن چهل ساله روز جمعه اتهام تبانی برای تسهیل غیرقانونی انتقال فناوری ارتباطات از شرکت‌های مستقر در ایالت‌های ماساچوست و مینه‌سوتا را پذیرفته است.

قدسی‌کنی متهم شده که با همکاری چند نفر دیگر با ثبت یک شرکت صوری در مالزی زمینه انتقال غیرمجاز فناوری از شرکت‌های فعال در آمریکا به ایران را فراهم کرده و با این کار تحریم‌های بین‌المللی و تحریم‌های یک‌جانبه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده را نقض کرده است.

این زن ایرانی در سال ۲۰۱۵ از سوی دادستانی ایالت مینه‌سوتا تحت پیگرد قضائی قرار گرفت و در سال ۲۰۱۷ در استرالیا بازداشت شد.

استرداد قدس‌کنی به ایالات متحده روندی پر کش و قوس را پشت سر گذاشت و سرانجام ماه گذشته با موافقت او با انتقالش به آمریکا ممکن شد.

روبرت ریچمن، وکیل قدس‌کنی به آسوشیتدپرس گفته که موکلش قصد کرده به یک مورد از اتهاماتش درباره دور زدن تحریم‌ها و نقض قوانین آمریکا اعتراف کند و ظاهرا مقامات دادستانی پذیرفته‌اند در مقابل از دیگر اتهام‌های وارد شده به او صرف‌نظر کنند. چنین توافق و تفاهم‌هایی میان متهم و دادگاه در ایالات متحده نامرسوم نیست.

احتمال محکومیت به پنج سال زندان

بنابر گزارش‌ها حداکثر مجازاتی که می‌تواند برای یک مورد اقدام به دور زدن تحریم‌ها علیه متهم اعمال شود پنج سال حبس و حداکثر ۲۵۰ هزار دلار جریمه نقدی خواهد بود.

ریچمن از دادگاه تقاضا کرده با توجه به سختی‌هایی که موکلش کشیده، از جمله بارداری و تولد نوزادش در زندان استرالیا پائین‌ترین سطح مجازات را برای او در نظر بگیرند که می‌تواند چهار سال و نیم زندان و جریمه ۲۰۰ هزار دلاری باشد.

بنابر این گزارش علیرضا جلالی، یکی از هم‌پرونده‌ای‌های قدس‌کنی نوامبر ۲۰۱۷ اتهام‌ها علیه خود را پذیرفت و مارس ۲۰۱۸ به پانزده سال حبس محکوم شد.

در کیفرخواست پرونده قدس‌کنی آمده است که او با شرکت “فنا موج”، فعال در حوزه سامانه‌های رادیویی موج کوتاه و تجهیزات ارتباطاتی همکاری داشته و با ثبت شرکت “مخابرات موج سبز” در مالزی اقدام به تهیه غیرقانونی تجهیزات برای ارسال به ایران کرده است.

همکاری با شرکت مرتبط با سپاه

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده سال ۲۰۱۷ شرکت فنا موج را به اتهام همکاری و ارتباط با سپاه پاسداران در فهرست تحریم‌های خود قرار داده بود.

اردیبهشت ماه امسال که وزیر خارجه ایران، محمد جواد ظریف بحث مبادله زندانیان میان جمهوری اسلامی و چند کشور غربی را پیش کشید، برخی منابع گزارش دادند که یکی از پیشنهادهای تهران به بریتانیا مبادله نازنین زاغری، شهروند ایرانی‌تبار زندانی با نگار قدس‌کنی بوده که آن زمان در استرالیا در زندان بود.

جرمی هانت، وزیر وقت خارجه بریتانیا با این پیشنهاد مخالفت کرده و گفته بود وضعیت نازنین زاغری که بی‌گناه زندانی شده با زنی که در استرالیا بازداشت و مرتکب “جرمی جدی” شده متفاوت است.

زاغری شهروند ایرانی‌تبار بریتانیایی سال ۹۵ و پس از سفر به ایران بازداشت و پس از محاکمه به اتهام فعالیت تبلیغی و تلاش برای براندازی نرم محکوم شد.

جرمی هانت گفته جمهوری اسلامی انسان‌های بی‌گناه را زندانی می‌کند تا از آنها به عنوان اهرم فشار استفاده کند. /عصرایران

این خبر محاکمه یک زن ایرانی در آمریکا به اتهام نقض تحریم ها اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

سازمان ملل: اعتراض ایران به تحریم ظریف در شورای امنیت به جریان افتاده است

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل تائید کرد که نامه نماینده ایران به سازمان ملل در اعتراض به تحریم وزیر امورخارجه این کشور از سوی آمریکا به شورای امنیت ارائه شده است.

به نقل از خبرگزاری شینهوا، استفان دوجاریک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره نامه مجید تخت روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل در رابطه با تحریم وزیر امورخارجه ایران از سوی آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل به جریان افتاده است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد که دبیرکل سازمان از تمام طرف‌ها می‌خواهد تا از هر اقدامی که وضعیت پر تنش کنونی را تشدید می‌کند، پرهیز کنند.

سطح اختلافات میان تهران و اشنگتن در یک سال گذشته از زمان خروج یک‌جانبه آمریکا از توافق هسته‌ای و در پی آن، بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران شدت افزایش یافته است. آمریکا در جدیدترین اقدام خود علیه جمهوری اسلامی وزیر امورخارجه ایران را تحریم کرده است.

سخنگوی دبیر کل سازمان ملل روز گذشته نیز در یک کنفرانس خبری گفت که امیدوار است دولت آمریکا راجع به حضور یافتن محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در مجمع عمومی سازمان ملل که در ماه سپتامبر برگزار می‌شود، به مقررات این کشور به عنوان میزبان سازمان ملل پایبند باشد.

دوجاریک افزود: باید منتظر بمانیم و ببینیم که چه اتفاقی در مجمع عمومی می‌افتد، نمی‌توانم پیش‌بینی کنم اما سازمان ملل الزاماتی طبق توافق کشور میزبان دارد و مطابق اصول، ما امیدواریم هر کشوری که مشمول این مقررات می‌شود، طبق آن عمل کند.

هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل، روز ۱۷ سپتامبر در نیویورک برگزار خواهد شد و مذاکرات در سطح بالا، مطابق برنامه از ۲۴ سپتامبر آغاز خواهد شد.

به گزارش ایسنا، مجید تخت روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل طی نامه‌ای در رابطه با تحریم ظریف به دبیرکل این سازمان تاکید کرد که تحریم وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران توسط آمریکا نقض فاحش اصول اساسی حقوق بین‌الملل و اهداف و اصول منشور سازمان ملل متحد است.

وی با اشاره به اینکه حسب اعلام مقامات دولت فعلی آمریکا، این تحریم‌ها به دلیل نقش و جایگاه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه به عنوان مسئول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، اعمال شده است، تصریح کرد که این امر به خوبی نشان می‌دهد که رژیم ایالات متحده از دیپلماسی که یکی از بزرگترین دستاوردها برای حفظ صلح و امنیت میان ملل به حساب می‌آید، بیزار است.

روانچی این محدودیت را غیرقانونی و بخشی از سیاست کلی آمریکا در زمینه اجرای تروریسم اقتصادی علیه ایران دانست و افزود: این اقدام آمریکا نقض آشکار اصول اساسی حقوق دیپلماتیک، به‌ویژه اصل نقض ناپذیری مصونیت مقامات عالی رتبه خارجی، از جمله مصونیت وزرای امور خارجه، به عنوان یک هنجار و قانون پذیرفته شده جهانی دانسته است.

نماینده ایران در سازمان ملل در نامه خود با تاکید بر اینکه جامعه جهانی باید رفتار غیرقانونی آمریکا را محکوم کند، همچنین خواستار ایفای نقش فعالانه دبیرکل سازمان ملل در برخورد با این روند خطرناک برای حقوق و روابط بین‌الملل، چندجانبه‌گرایی و یکپارچگی سازمان ملل شده است. /ایسنا

این خبر سازمان ملل: اعتراض ایران به تحریم ظریف در شورای امنیت به جریان افتاده است اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

آمریکا تحریم فلزات ایران را ذیل تحریم‌های «حقوق بشری» قرار داد

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏، وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرده تحریم‌های اعمال شده علیه بخش فلزات ایران را ذیل تحریم‌های حقوق بشری قرار داده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد مقررات مربوط به تحریم‌های ایران را تغییر داده و تحریم‌های مربوط به بخش فلزات ایران را ذیل تحریم‌های حقوق بشری قرار داده است.

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا اردیبهشت‌ماه سال جاری با امضای فرمان اجرایی شماره ۱۳۸۷۱ صنایع آهن، فولاد، آلومینیوم و مس ایران را تحت تحریم قرار داد.

ترامپ در این دستور اجرایی اعلام کرد: «در راستای کاهش درآمدهای ایران از جمله درآمدهای ناشی از صادرات محصولاتی نظیر آهن، فولاد، آلومینیوم و مس که ممکن است برای تامین مالی و حمایت از توسعه سلاح‌های کشتار جمعی، گروه‌ها و شبکه‌های تروریستی و توسعه نظامی استفاده شود، گام‌هایی اتخاذ شده است.»

دفتر دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای کوتاه سه‌شنبه شب اعلام کرده که این وزارتخانه عنوان «مقررات مربوط به نقض تحریم‌های حقوق بشر ایران» را به «مقررات مربوط به تحریم‌های حقوق بشر و تحریم‌‌های بخشی ایران» تغییر داده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا از ارائه توضیحات بیشتر درباره ارتباط بین مسائل حقوق بشری و تحریم‌های بخش فلزات ایران خودداری کرده است. این وزارتخانه همچنین درباره تبعات عملی این تغییر در دسته‌بندی تحریم‌ها هم توضیحی ارائه نکرد. یک دلیل احتمالی این اقدام می‌تواند دشوارتر کردن رفع این تحریم‌ها باشد. /فارس

این خبر آمریکا تحریم فلزات ایران را ذیل تحریم‌های «حقوق بشری» قرار داد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

تروریسم اقتصادی واشنگتن

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏، پس از آنکه تلاش‌های مورد‌حمایت ایالات‌متحده برای سرنگونی دولت نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا، شکست خورد، حالا دولت آمریکا در پی این است که با فشارهای اقتصادی حداکثری دولت کنونی ونزوئلا را از پای درآورد و اقتصاد این کشور آمریکای لاتین را بیش‌از‌پیش نابسامان کند. دوشنبه‌شب دونالد ترامپ در حکمی اجرائی تحریم اقتصادی تمام‌عیاری را علیه ونزوئلا وضع کرد و همه دارایی‌های دولت این کشور در آمریکا را مسدود کرد. دولت آمریکا همچنین به روسیه و چین هشدار داد که در صورت ادامه کمک‌های خود به دولت مادورو، ممکن است هیچ‌وقت میلیاردها دلار وام و سرمایه‌گذاری خود در ونزوئلا را پس نگیرند.

طبق این اقدام تنبیهی که در پی ماه‌ها تشدید تحریم‌ها علیه اشخاص دولتی صورت می‌گیرد، تمامی اموال و دارایی‌های دولت و مقامات ونزوئلا مسدود می‌شود و هرگونه معامله و نقل‌و‌انتقال با این کشور ازجمله با بانک مرکزی ونزوئلا و شرکت ملی نفت این کشور ممنوع خواهد شد. این اقدام آمریکا، عملا ونزوئلا را در کنار کوبا، ایران، کره‌شمالی و سوریه قرار می‌دهد که تنها کشورهای تحت تحریم‌های همه‌جانبه ایالات‌متحده به شمار می‌روند.دستور جدید دونالد ترامپ همچنین مبادلات اشخاص حقیقی و حقوقی آمریکایی با افراد و نهادهای ونزوئلایی را که دارایی‌هایشان در آمریکا مسدود شده است، منع می‌کند. آمریکا در چند سال گذشته تحریم‌های گسترده‌ای علیه ونزوئلا وضع کرده است؛ از‌جمله تحریم شرکت نفت دولتی پی.دی.وی.اس.ای که مالک پالایشگاه نفتی سیتگو در آمریکاست. واشنگتن همچنین نیکلاس مادورو و تعدادی از دستیارانش را تحریم کرده است. به‌این‌ترتیب، شرکت‌ها و شهروندان آمریکایی حق انجام معاملات تجاری با مادورو و متحدانش را ندارند.بر اساس گزارش‌ها جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، قرار است به‌زودی در پرو  و در جمع حامیان خوان گوایدو، رهبر مخالفان و رئیس‌جمهوری خودخوانده ونزوئلا، جزئیات این فرمان اجرائی رئیس‌جمهوری آمریکا را شرح دهد. بر اساس نسخه‌ای از سخنرانی بولتون که به دست وال‌استریت ژورنال رسیده، مشاور امنیت ملی آمریکا قرار است در سخنرانی خود اذعان کند که تحریم‌های پیشین آمریکا موفقیت‌آمیز بوده‌اند. آن‌طورکه وال‌استریت ژورنال گزارش داده، بولتون در سخنرانی خود خواهد گفت: «تحریم‌های آمریکا در پاناما جواب داد، زمانی در نیکاراگوئه جواب داد و در ونزوئلا و کوبا هم جواب خواهد داد».‌ در ژانویه سال جاری و با شروع دور دوم ریاست‌جمهوری نیکلاس مادورو، بیش از ۴۰ کشور انتخاب مجدد او را غیرقانونی خواندند. در چند روز، این کشورها در کنار ایالات‌متحده گوایدو را به‌عنوان رئیس‌جمهوری مشروع ونزوئلا به‌رسمیت شناختند.
گوایدو و مخالفان مادورو می‌گویند دولت فعلی نامشروع است؛ چراکه روند انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۱۸ با تقلب و دست‌کاری گسترده، ممانعت از حضور رقبای اصلی و نقض قانون اساسی ونزوئلا همراه بوده‌ است؛ اتهاماتی که نیکلاس مادورو آن را رد کرده و آن را تلاشی برای سرنگونی دولت قانونی در کاراکاس خوانده است.
آمریکا در حالی دارایی‌های دولت ونزوئلا را مسدود کرده که اقتصاد این کشور حتی پیش‌ازاین هم فروپاشیده بود و تحریم‌های قبلی آمریکا هم موقعیت بد این کشور را بدتر کرده بود. تولید نفت این کشور نفت‌خیز آمریکای لاتین به پایین‌ترین میزان از دهه ۱۹۴۰ به‌این‌سو رسیده است؛ موضوعی که علت آن‌هم به سوءمدیریت درازمدت این کشور برمی‌گردد و هم به ممنوعیت حمل‌و‌نقل محموله‌های نفتی این کشور به ایالات‌متحده. وضعیت نابسامان اقتصادی در کنار تحریم‌های آمریکا مردم ونزوئلا را در شرایط دشواری قرار داده و حیات آنها را با خطر مواجه کرده است.
بر اساس گزارش‌ها تاکنون چهار میلیون نفر از این کشور فرار کرده و اکثرا خود را به کشورهای همسایه ونزوئلا رسانده‌اند. سازمان ملل ماه گذشته گزارش داد علاوه بر کمبود شدید مواد غذایی و دارو، هزاران نفر از ونزوئلایی‌ها قربانی «شکنجه، بدرفتاری، خشونت جنسی، قتل و ناپدیدشدن» بوده‌اند.
ترامپ دوشنبه‌شب در نامه‌ای به نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، گفت با توجه به «غضب قدرت از سوی رژیم نامشروع نیکلاس مادورو و همچنین نقض حقوق‌بشر، بازداشت‌ها و دستگیری‌های خودسرانه شهروندان ونزوئلایی، محدود‌کردن آزادی بیان و تلاش‌های جاری برای تضعیف گوایدو» مسدود‌کردن دارایی‌های دولت ونزوئلا ضروری بوده است.
هفته گذشته ترامپ با اشاره به این اقدام، در جواب این سؤال که آیا قصد «محاصره» ونزوئلا را دارد یا نه گفت: «بله، چنین قصدی دارم». خبر فرمان اجرائی ترامپ را هم اولین بار وال‌استریت ژورنال منتشر کرد.
آن‌طورکه واشنگتن‌پست گزارش داده، سرویس‌های امنیتی ونزوئلا مورد‌حمایت کوبا هستند. چین هم وام‌های گسترده‌ای به مادورو اعطا کرده و روسیه هم در ازای مالکیت دارایی‌های بخش انرژی ونزوئلا، از‌جمله میادین نفت و گاز طبیعی، وام‌های ونزوئلا را افزایش داده است.
بولتون، روز دوشنبه در لیما، پایتخت پرو، به روسیه و چین هشدار داد که ادامه حمایت‌های آنها از ونزوئلا می‌تواند بر بازپرداخت بدهی‌های آنها پس از سقوط مادورو تأثیر بگذارد. دستور اخیر ترامپ همچنین کسانی را که به افراد تحت تحریم هرگونه کمک مالی یا تکنولوژیکی ارائه دهند، هدف قرار خواهد داد.
راس دالن، مدیر شرکت کاراکاس کپیتال مارکتز مستقر در فلوریدا، می‌گوید: «به نظرم هدف این دستور این است که دولت آمریکا با صدور مجوز تصرف دارایی‌های هر بانک یا شرکت خارجی که با رژیم ونزوئلا همکاری می‌کند، بتواند فراتر از مرزهای خودمان، به‌ویژه برای چین، روسیه، ترکیه و کوبا قانون اعمال کند».‌دولت تقریبا ورشکسته ونزوئلا در تلاش برای حفظ خود طلا و دیگر دارایی‌های خود را به کشورهای دیگر ازجمله ترکیه می‌فروشد ولی هنوز منابع زیادی برای مقابله با مشکلات ساختاری خود ازجمله کمبود گسترده و سراسری آب و برق نیاز دارد. ونزوئلایی‌ها همچنین با تورم افسارگسیخته‌ای مواجه‌اند که تهیه مواد غذایی، دارو و کالاهای اساسی را برای مردم دشوار کرده است.
گزارش‌ها می‌گویند که روزانه چیزی حدود پنج هزار و ۵۰۰ ونزوئلایی از این کشور خارج می‌شوند و بسیاری از آنها چنان دچار سوءتغذیه‌اند که گروه‌های امدادی بیش‌ازپیش نگران شرایط نزدیک به قحطی در ونزوئلا هستند. /روزنامه شرق

این خبر تروریسم اقتصادی واشنگتن اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

تحقیر ظریف، بازی در زمین آمریکاست

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏، اعلام تحریم‌های جدید امریکا علیه شخص وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران که توانسته ‌بود در مذاکرات با ۶ قدرت جهانی، برجام را به نتیجه برساند، با موج واکنش‌ها در داخل و خارج ایران مواجه شد. نهادهای نظام و مقام‌های جمهوری اسلامی ایران، از جناح‌های مختلف سیاسی و در سطوح مختلف، تحریم ظریف را محکوم کردند و علنا حمایت خود را از دستاوردهای او تاکنون و اقدامات پیش رو در مقام رییس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران، نشان دادند.

در این میان، منتقدان ظریف هم ساکت نماندند، از یک سو امریکایی‌ها ظریف را به فقدان اختیار و فاقد حق تصمیم‌گیری متهم کردند، از سوی دیگر برخی منتقدان داخلی به نکوهش قربانی روی آوردند و تحریم ظریف را نتیجه عملکرد خود او در اعتماد به امریکا و دیپلماسی لبخند معرفی کردند.

نشست خبری ظریف به مناسبت روز خبرنگار و دیدارهای رییس‌جمهور، رییس مجلس و فرمانده سپاه قدس با ظریف در روزهای گذشته، بهانه‌ای شد تا از امیر محبیان، تحلیلگر مسائل سیاسی، در مورد دلایل و اعتبار انتقادهایی که این روزها از ظریف مطرح می‌شود سوال کنیم.

در ادامه متن گفت‌وگوی امیر محبیان، تحلیلگر مسائل سیاسی را مطالعه می‌کنید.

به گمان شما انتقادهایی که اخیرا از وزیر امورخارجه از سوی برخی منتقدان در مورد نتایج توافق هسته‌ای مطرح می‌شود، تا چه اندازه منصفانه است؟

افرادی که انتقاد دارند می‌توانند انتقادهای خود را مطرح کنند. کسی مانع انتقاد کردن از سیاست خارجی یا مجریان سیاست خارجی کشور نیست. اما نباید مبتنی بر کژاندیشی قضاوت و تحلیل کرد. محمد جواد ظریف به عنوان رییس دستگاه سیاست خارجی کشور، مجری سیاست‌های نظام است و به عنوان فرمانده میدانی، با توجه به شناختی که از محیط بین‌الملل دارد، شرایط را به رهبران کشور انتقال می‌دهد و بعد از مشورت، تصمیم‌های نهایی نظام که در اختیار او قرار داده می‌شود را اجرایی می‌کند. البته قطعا شخص ایشان، فقط مجری نیست و در تصمیم‌سازی و سیاستگذاری دیپلماسی کشور نقش بازی می‌کند و نظراتش در تصمیم‌ها و سیاست‌های نهایی نظام موثر است.

گروهی از منتقدان تصمیم اخیر امریکا برای تحریم محمد جواد ظریف را نتیجه آنچه «دیپلماسی لبخند» و «اعتماد به امریکا» عنوان می‌کنند، می‌دانند. به نظر شما این تعابیر تا چه اندازه درست است؟

در دیپلماسی اصلی وجود دارد که مذاکره، هیچ‌گاه بر مبنای اعتماد نیست، بلکه بر مبنای احترام است. طرفین مذاکره باید به یکدیگر در حدی احترام داشته‌باشند که نظرات یکدیگر را بشنوند و بحث کنند تا به نقطه مشترکی برسند. هیچ‌گاه گفت‌وگوی جمهوری اسلامی ایران با ایالات متحده امریکا مبتنی بر اعتماد نبوده و نیست. مشخصا ایالات متحده امریکا هیچ‌گاه شواهد و سیگنال‌هایی ارایه نداده که یک شریک مذاکره قابل اعتماد است. اینکه کسی صرف مذاکره را دلیل بر اعتماد به امریکا تلقی کند، به معنای این است که شناختی نسبت به ماهیت دیپلماسی ندارد. ظریف به صورت اخص و جمهوری اسلامی ایران در کل، هیچ‌گاه به ایالات متحده امریکا اعتماد نکرده‌اند. در نتیجه اصل این ادعا که صرف مذاکره ظریف با هر کشوری به معنای اعتماد است، یک ادعای نادرست است. اینکه منتقدی بگوید محمد جواد ظریف به امریکا اعتماد کرده است و در نتیجه این اعتماد است که چنین رویدادهایی اتفاق افتاده است، این یک برداشت نادرست و انتقاد بی‌مبناست.

تحریم‌ها و مشکلات ناشی از عدم اجرای برجام را تا چه اندازه بر عهده ظریف و دستگاه سیاست خارجی تحت مدیریت او می‌دانید؟

خروج امریکا از برجام، به معنای عدم رعایت تعهدات و قوانین بین‌المللی از سوی ایالات متحده امریکاست. اینکه منتقدان به جای اینکه ایالات متحده امریکا را مورد نقد قرار دهند، روی‌شان را به سمت داخل برگردانند و فرمانده‌ها و ژنرال‌های خودی را مورد نقد قرار دهند، نشان‌دهنده این است که درک صحیحی از مسائل سیاسی و دیپلماتیک وجود ندارد. اینکه کسی بگوید آقای ظریف تا چه اندازه توانسته است مطالبات کشور را در مذاکرات عملی کند و تا چه اندازه آنچه که می‌خواستیم به دست بیاورد یا تا چه اندازه ناموفق بود، قطعا نقد واردی است. اتفاقا خیلی هم خوب است که دستاوردهای دیپلماتیک دستگاه سیاست خارجی و رییس آن در بوته نقد و کمیت و کیفیت آن مورد بررسی قرار گیرد. اما نقد براساس مبانی ناصحیح و اتهام‌های غیرمنصفانه، نه جایز است و نه سازنده.

همزمان با اعلام تحریم وزیر امورخارجه، وزیر خارجه امریکا این اقدام را به دلیل «فاقد اختیار بودن ظریف» عنوان کرد. این تعبیر به نظر شما چقدر قابل قبول است؟

اختیار را باید تعریف کرد. هیچ وزیر خارجه‌ای در جهان اختیار مطلق ندارد. اساسا تعریف این مقام، اجرای سیاست‌های بین‌المللی حکومت و نظامی است که نمایندگی می‌کند. وزیر خارجه ایالات متحده امریکا هم که چنین اظهارات بی‌اساسی را در مورد ظریف بیان می‌کند، خودش مجری سیاست‌های کلی دولت خودش است. آقای ظریف هم مانند همه دیگر همتایان خودش در سراسر جهان، در چارچوب تصمیم‌های نظام دارای اختیار و قدرت تصمیم‌گیری است. درست به همان اندازه که گروهی از منتقدان در داخل کشور شناخت صحیحی از دیپلماسی ندارند، دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا هم درک صحیحی از دیپلماسی ندارد. هدف امریکایی‌ها این است که به این وسیله جایگاه و شخص محمد جواد ظریف را تحقیر کنند و بگویند هدف‌شان این است که با آدم‌های اصلی و در راس کشور صحبت کنند. به گمان من کسانی که در داخل کشور تلاش می‌کنند مسوول سیاست خارجی کشور را تحقیر کنند، دانسته یا ندانسته در چارچوب و زمین بازی آمریکایی‌ها بازی می‌کنند. /روزنامه اعتماد

این خبر تحقیر ظریف، بازی در زمین آمریکاست اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

تنگه در برابر تنگه، نفت در برابر نفت

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏، حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان دیروز با حضور در وزارت خارجه با وزیر، معاونان و مدیران ارشد این وزارتخانه دیدار و گفت‌وگو کرد. روحانی در این مراسم با قدردانی از محمدجواد ظریف و همکارانش در وزارت خارجه به تشریح آخرین مواضع ایران در عرصه بین‌المللی به‌ویژه در قبال اقدامات آمریکا و انگلیس پرداخت. رئیس‌جمهور با انتقاد از حرف‌ها و مواضع ضد و نقیض مقامات آمریکایی، راهبرد تحریم را محکوم به شکست خواند و تاکید کرد آمریکایی‌ها به هیچ‌یک از اهداف خود از تحریم دست نیافته‌اند.

نفت ایران صادر شود، نفت دیگران هم صادر می‌شود

رئیس‌جمهور با اشاره به مواضع جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌الملل که بر اساس سه اصل عزت، حکمت و مصلحت اتخاذ می‌شود، به آمریکا هشدار داد: من قبلا بارها گفته‌ام صلح با ایران، مادر همه صلح‌ها و جنگ با ایران مادر همه جنگ‌هاست و باز تکرار می‌کنم اگر امنیت می‌خواهید و اگر سربازان شما در منطقه امنیت می‌خواهند، امنیت با امنیت تامین می‌شود. شما نمی‌توانید امنیت ما را مخدوش کنید و بعد در انتظار امنیت خودتان باشید.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما، روحانی تاکید کرد: صلح در برابر صلح و نفت در برابر نفت است؛ نمی‌شود بگویید «نمی‌گذاریم نفت شما صادر شود، ولی می‌خواهیم نفت آنجا صادر شود.» نفت در برابر نفت.
رئیس‌جمهور با تاکید براین که امنیت در برابر امنیت و تنگه در برابر تنگه است، خطاب به دشمنان ایران گفت: نمی‌شود تنگه هرمز برای شما آزاد و تنگه جبل الطارق برای ما ناآزاد.

ناوچه انگلیسی فقط نظاره‌گر توقیف نفتکش این کشور بود

روحانی با اشاره به توقیف محموله نفتی ایران  توسط انگلیسی‌ها در جبل الطارق نیز تصریح کرد: دوست شما کشتی ما را به ناروا در آب‌های جبل‌الطارق توقیف کرد، البته حضور شما در همان منطقه نشان‌دهنده غاصب بودن شماست.
رئیس‌جمهور با بیان این‌که کشتی‌های انگلیسی در خلیج فارس هیچ وقت به اخطارها و مقررات ما توجه نمی‌کردند، ادامه داد: گاهی در زمان صلح و دوستی از خطای طرف مقابل عبور می‌کنیم، اما امروز چه نیازی دارد که ما از خطای شما بگذریم و مشاهده کردید که ما از این اشتباه گذر نکردیم.
وی تاکید کرد: پس چرا زمانی که کشتی آنها را توقیف کردیم، ناوچه نظامی انگلیسی که در منطقه حضور داشت هیچ اقدامی انجام نداد. شمایی که مدعی آوردن ناوچه در خلیج فارس هستید وقتی که نیرو‌های سپاه پاسداران با بالگرد روی کشتی انگلیسی حاضر شدند این ناوچه انگلیسی در گوشه‌ای ایستاد و تنها نظاره‌گر بود.
وی همچنین با اشاره به انهدام پهپاد مدرن آمریکایی در آب‌های خلیج فارس، افزود: این‌که پهپاد مدرن آمریکایی با موشک ساخت ایرانی که وزارت دفاع ما آن را ساخت و سپاه پاسداران غیور با دقت و مهارت به این پهپاد شلیک کرد نشانه آن است که شما شکست خورده‌اید.
رئیس‌جمهور گفت: خود شما نیز اعتراف کردید که ایران ما را بی‌حیثیت کرده. ما که نمی‌خواستیم شما را بی‌حیثیت کنیم.
وی خطاب به آمریکا اظهار کرد: تحریم‌های شما ملیت ما را مستحکم کرد. ما از سختی‌ها عبور می‌کنیم و در نهایت در این نبرد پیروز می‌شویم.

تحریم‌های آمریکابه ضرر خودش است

رئیس‌جمهور خطاب به دولت آمریکا با اشاره به تمام تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: تمام تحریم‌های شما غلط و به ضرر شما بود. اگر سپاه را با هدف ضعیف شدن تحریم کردید اشتباه کردید، زیرا سپاه قوی‌تر شد. اگر سپاه را برای تفرقه داخل تحریم کردید اشتباه کردید، زیرا اتحاد ما در داخل بیشتر شد.
روحانی خاطرنشان کرد: اگر وزیر خارجه ما را تحریم کردید تا ضعیف شود وی امروز از هر زمان دیگر در میان همه مردم ایران و مردم منطقه و همه سیاسیون، قوی‌تر و محبوب‌تر شده است جز یک مشت جنگ‌طلب که از آنها بگذریم.
وی تاکید کرد: اگر وزیر خارجه ما را برای ایجاد اختلاف تحریم کردید باز هم اشتباه کردید، امروز همه ملت ما پشت وزیر خارجه است.

مذاکره با آمریکا در صورت لغو همه تحریم‌ها

روحانی، ناتوانی آمریکایی‌ها در تصمیم‌گیری و هماهنگی در عرصه سیاست خارجی را عجیب دانست و گفت: آنان گفتند حاضرند بی‌قید و شرط با ما مذاکره کنند، اما چند روز بعد، مقام معظم رهبری را تحریم کردند. با این وضع چطور مذاکره کنیم؟
وی افزود: البته ما که نمی‌خواهیم با شما مذاکره کنیم، زیرا شما الان شایستگی ندارید، اما به فرض که روزی بخواهیم مذاکره کنیم چه کسی باید تصمیم نهایی را در کشور ما بگیرد. شما که قانون اساسی ما را بلدید و می‌دانید که بدون نظر رهبر معظم انقلاب و توافق ایشان نمی‌شود امر مهمی را پیش برد.
روحانی ادامه داد: حالا از این خطای بزرگ‌تان که بگذریم باز گفتید حاضرید مذاکره کنید، اما در ادامه وزیر خارجه ما را تحریم می‌کنید پس چطور مذاکره کنیم؟ چه کسی می‌خواهد مذاکره کند؟ مسؤول مذاکره، وزیر خارجه است او باید با شما حرف بزند و در مذاکره با او باید مسأله را حل کنید.
وی تاکید کرد: البته بارها گفته‌ایم واکنون نیز تاکید می‌کنیم که جمهوری اسلامی ایران اهل مذاکره و گفت‌وگوست و اگر آمریکا واقعا می‌خواهد مذاکره کند قبل از هر کاری باید کل تحریم‌ها را بردارد. حالا می‌خواهد در برجام بیاید یا نیاید خودش می‌داند و ما کاری به این نداریم، اما کل تحریم‌ها باید برداشته شود. رئیس‌جمهور تصریح کرد: تا جنایت علیه حقوق انسانی هست ما نمی‌توانیم با آمریکا مذاکره کنیم. مگر می‌شود با آدمکش نشست و سخن گفت؟ باید دست از جنایتش بردارد؛ آمریکا اکنون کار تروریستی می‌کند و اعمالش تروریسم اقتصادی است، زیرا جلوی غذا و دارو را گرفته است. روحانی افزود: اگر آمریکا می‌خواهد راه مذاکره را پیدا کند، راهش توبه است و راه دیگری ندارد البته ملت ما با پیروی از خداوند، تواب و رحیم است به شرط آن‌که آمریکا توبه واقعی کند والا راه دیگری ندارد.

در مذاکره به نتیجه نرسیم، کار خودمان را می‌کنیم

رئیس‌جمهور گفت: آنهایی که در دنیا دشمن ما بودند از همان ابتدا می‌گفتند این توافق بد است، چون به نفع ایران است. ترامپ هم همین را می‌گفت، چون معتقد بود این توافق یکطرفه و به نفع ایران است و اخیرا هم شعری در این باره گفت که یک مصرعش درست بود با این مضمون که ایران در هیچ مذاکره‌ای شکست نخورده است، اما آن مصرع دیگرش ایراد داشت.
روحانی تصریح کرد: ما با دنیا مذاکره می‌کنیم اگر به نتیجه رسیدیم، رسیدیم و اگر نرسیدیم مراحل بعدی را ادامه می‌دهیم.
رئیس‌جمهور در بخشی از سخنان خود با اشاره به دیدار ظریف و وزیر خارجه وقت آمریکا در سال ۹۲ و صحبت تلفنی خود با رئیس‌جمهور وقت آمریکا، باراک اوباما اظهار کرد: شاید اگر من به تلفن وی جواب نداده بودم، کار کمی به کندی و سختی صورت می‌گرفت و با این مکالمه تا حدودی راه آسان شد. وی گفت: در کمتر از صد روز با شش قدرت بزرگ به توافق موقت ژنو دست پیدا کردیم. /روزنامه جام جم

این خبر تنگه در برابر تنگه، نفت در برابر نفت اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

معمار تحریم‌های آمریکا علیه ایران کیست؟ + فیلم

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏، سال‌هاست که دولت آمریکا قصد دارد با تحریم‌های مختلف ایران و مردم ایران را تحت فشار قرار دهد. تحریم‌ها علیه ایران پس از ریاست جمهوری ترامپ به اوج خود رسید و اکنون در بالاترین حد خود قرار دارد. اما چه کسی پشت پرده این تحریم‌ها است و آجر به آجر آن را طراحی می‌کند؟

معاون خزانه داری آمریکا می‌گوید سلاح‌های اصلی آمریکا موشک‌های تام هاوک، پهپاد‌ها و چریک‌هایی با کت و شلوار خاکستری هستند. استوارت لوی یکی از کت‌وشلواری‌هایی است که از او به عنوان معمار اصلی تحریم‌ها علیه ایران نام برده می‌شود. او در سال ۲۰۰۴ به عنوان اولین معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعاتی مالی شروع به کار کرد. این معاونت مسئول مستقیم سیاست‌های تحریمی و کنترل مالی آمریکا در سطح جهانی است.

لوی به مدت ۶ سال در زمان ریاست جمهوری بوش جمهوری خواه و اوبامای دموکرات، در این سمت فعال بود. وی ضمن ملاقات با بانک‌ها و شرکت‌های خارجی، آن‌ها را ترغیب می‌کرد تحریم‌های آمریکا علیه ایران را به اجرا بگذارند. مهم‌ترین نقش لوی جلوگیری از دور زدن تحریم‌های آمریکا توسط نهاد‌های تحریم شده بود. استورات لوی یکی از مهم‌ترین مهره‌ها در تحریم‌های صورت گرفته علیه ایران است. در ادامه ویدئویی درباره این فرد مشاهده می‌کنید:این خبر معمار تحریم‌های آمریکا علیه ایران کیست؟ + فیلم اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

چرا سیگار تحریم نیست

ظاهرا این معافیت با اصرار شرکت‌های تولیدکننده سیگار در امریکا از کنگره اخذ شده است. به این اقلام معاف از تحریم، اجناس لوکس و البته دو برند معروف امریکایی یعنی «پپسی» و «کوکا» را هم بیفزایید.

معافیت آنچه به حال سلامت مردم ایران ضرر دارد و می‌تواند به احساس فشار ناشی از تحریم‌ها دامن بزند – مانند کالاهای لوکس – تمدید می‌شود و کسی هم درباره آنها صحبت نمی‌کند. ریچارد نفیو نویسنده کتاب «هنر تحریم ها»، در کتاب خود به آثار روانی تحریم بر روی مردم جهت پیشبرد اهداف امریکا اشاره کرده است. به گفته او «گروه کالاهایی از تحریم‌ها معاف شدند که می‌توانند ذخیره ارزی ایران را تحلیل ببرند.» معافیت سیگار از تحریم‌ها هم در جهت دزدیدن سرمایه‌های ملی ایران اتخاذ شده و هم برای راضی نگه داشتن لابی قدرتمند سیگارسازی‌ها در کنگره. این معافیت، سود شرکت‌های سیگارسازی امریکایی و چندملیتی مانند فیلیپ موریس یا BAT را به همراه دارند و هم هزینه‌های درمانی عمومی را بالا می‌برند. رادیو داروها برای درمان انواع سرطان از اقلامی هستند که در دوره تحریم به سختی به دست بیماران ایرانی می‌رسند، بنابراین قطعا سیاستگذاران به این وجه آزادی تجارت سیگار با ایران توجه داشته‌اند که با دامن زدن به مصرف سیگار در ایران می‌توانند مردم را به مضیقه و بیماری گرفتار و آثار روانی تحریم را بیشتر کنند. شوربختانه بیشتر این شرکت‌های چند ملیتی دفاتر ثبتی در ایران دارند و بعضی از آنها به کار تولید محصولات خود در خاک جمهوری اسلامی ایران مشغول هستند. Winston، Marlboro، PEPSI و Coke، تنها برند تجاری نیستند. اینها نماینده حضور فرهنگی امریکا در کشورهای دیگر هستند. در دهه هفتاد میلادی وقتی کمپانی کوکاکولا موفق به اخذ مجوز تولید در شوروی سوسیالیستی شد، بسیاری از تحلیلگران، کوکا نوشیدن روس‌ها را نماد پیروزی غرب بر ایدئولوژی کمونیستی تلقی کردند. برای خود امریکایی‌ها این فقط گشودن باب تجارت نبود و به مثابه لانه کردن و ریشه دوانیدن در خاک کشور متخاصم معنی می‌داد. امروز حضور این برندهای امریکایی در شرایطی که آنها از فروش ملزومات بسیار مهم پزشکی و درمانی و قطعات حیاتی هواپیما جلوگیری می‌کنند، شک برانگیز نیست؟ در حالی که آنها تلاش دارند کوچک‌ترین روزنه‌های ارتباط اقتصادی کشورمان را با دنیا سد کنند، ما چرا اجازه داده‌ایم، کوکا و پپسی از طریق کشور ثالث وارد ایران بشوند؟

در سال‌های جنگ که پولی برای خرید مواد اولیه تولید نوشابه‌های فرنگی خرج نمی‌شد، صنعتگران ما نوشابه‌های بومی با عصاره خرما تولید کردند که اتفاقا سالم‌تر و با کیفیت‌تر از کوکا و پپسی ساخته شده با مواد شیمیایی و صنعتی بود. افسوس که آن محصول مشتری چندانی ندارد و چند کارخانه ایرانی تولید نوشابه مانند زمزم معلوم نیست که با مواد بومی محصول خود را تولید می‌کنند یا مواد را وارد می‌کنند؟ کوکا، پپسی، BAT و فیلیپ موریس موفق شده‌اند تحریم‌های ما علیه کالاهای امریکایی را دور بزنند و حتی نمایندگی‌های آنها در داخل کشور از ارز دولتی هم سهمی ببرند! خوب است دولت به جای میدان دادن به این کارخانه‌ها، برندهای ایرانی را جایگزین و برنامه‌ای جدی و گسترده برای مبارزه با سیگار و مخصوصا نوع امریکایی آن اجرا کند. چند صد سال، قلیان و تنباکوی ایرانی استعمال می‌شد، هم کار کشت و تجارت داخلی آن رونق داشت و هم اگر کسی هوس دود داشت، قلیان چاق کردن و قلیان کشیدن مانند سیگار دود کردن آسان و در دسترس نبود. با تبلیغات ضد قلیان، ما بازار را دودستی به تولید کنندگان عربی تنباکوی معسل تقدیم و سیگار را ترویج کردیم. /روزنامه اعتماد

این خبر چرا سیگار تحریم نیست اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.