خروجی تفحص درباره دوتابعیتی‌ها دقیق و جامع نیست

احسان بداغی / خبرنگار پارلمانی
رضوانه رضایی‌پور / خبرنگار قضایی
به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، خرداد ۹۷ وقتی خبر رسید که وزارت اطلاعات، جزئیات گزارش کمیته تحقیق و تفحص از دوتابعیتی‌ها را تأیید نمی‌کند، جواد کریمی قدوسی رئیس این کمیته مرجع تازه‌ای برای کسب اطلاعات این موضوع معرفی کرد: «کف خیابان». آن زمان خیلی‌ها خرده گرفتند که معنی این حرف چیست. حالا اما اظهارات سخنگوی قوه قضائیه نشان می‌دهد که اطلاعات مندرج در گزارش دوتابعیتی‌ها از جایی جز همان «کف خیابان» هم به دست نیامده. غلامحسین اسماعیلی دیروز در نشست خبری خود در پاسخ به سؤال «ایران» در همین رابطه نتایج منتشر شده از گزارش دوتابعیتی‌ها را به دلیل «دقیق و جامع» نبودن مغایر «شأن مجلس» خوانده است.
از تابستان سال گذشته که مجلس گزارش تحقیق و تفحص از دوتابعیتی‌ها را برای بررسی به قوه قضائیه ارسال کرد، همیشه این سؤال مطرح بود که مستندات چند صد مدیری که گفته می‌شود در بالاترین سطح دولت دارای تابعیت مضاعف هستند، چیست؟ در این بازه وزارت اطلاعات محتوای این گزارش را تکذیب کرده بود، دستگاه‌های امنیتی دیگر، موضعی نگرفته بودند و کمیته تحقیق و تفحص هم مستندات خود را ارائه نمی‌دادند. تا اینکه نهایتاً هفته قبل کریمی قدوسی لیستی ۷۱ نفره را منتشر کرد. لیستی که ۴۶ مورد از آن اساساً تنها بر اساس «شواهد و قرائن» متهم به داشتن تابعیت مضاعف شده بودند و ۲۵ نفر از آنها هم فقط «ظن» دوتابعیتی بودن، داشتند.

 آب پاکی سخنگوی قوه قضائیه روی دست مدعیان لیست دوتابعیتی‌ها

هر چند بعد از انتشار این لیست هم، همچنان تهیه‌کنندگان به مستند بودنش تأکید داشتند اما دیروز اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه که از سال گذشته مسئول رسیدگی به این پرونده است، درباره مستندات یاد شده در پاسخ به سؤال «ایران» گفت: «در موضوع دوتابعیتی‎ها، اول از همه خود مجلس ورود پیدا کرد و در این زمینه کمیته‎ای را به نام تحقیق و تفحص تشکیل داد که بررسی‎هایی در این زمینه انجام شد. اما خروجی این کمیته، دقیق و جامع نبود. معتقدیم که شأن مجلس چه در تحقیق و تفحص‏ هایی که انجام می‏ دهند و چه در رسیدگی‏‌هایی که در کمیسیون اصل ۹۰ انجام می‌‏شود، این است که در بررسی‌ها به یک جمع‌بندی دقیق و قاطع برسند و بعد نتیجه این جمع‌بندی را به منظور اقدامات قضایی به قوه قضائیه منعکس کنند.» اسماعیلی افزود: این لیست دوتابعیتی‎ها جمع‌بندی نهایی نیست؛ از این جهت که در آن آمده؛ «احتمال داده می‎شود»، «محتمل است»، «قرائنی وجود دارد». ما انتظارمان بر این بود که مجلس تحقیقات خود را در این مورد تکمیل کند و به صورت جزم نتیجه خود را اعلام کنند و بگویند که از میان این لیست به کدام موارد رسیده‌ایم که جزو دوتابعیتی‎ها هستند و چه کسانی دوتابعیتی نیستند.
اسماعیلی تأکید کرده است که «به موجب قانون در تابعیت مضاعف خصوصاً در مورد کارکنان دولت آثاری مترتب است که برای حل آن آثار باید قوه قضائیه ورود پیدا کند. اما این لیست این ویژگی مدنظر را ندارد. ما نفیاً و اثباتاً در مورد دوتابعیتی بودن هیچ کدام از افراد این لیست نمی‎توانیم اظهار نظر صریحی کنیم. البته یکی دو مورد بوده که قبلاً در پرونده‌های دیگر محرز شده و مورد رسیدگی هم قرار گرفت. این لیست جدید، به دادستانی کل ارسال شده اما با همین احتمالات دادستانی کل از وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه خواسته که اگر مستنداتی در این مورد دارند، به دادستانی اعلام کنند. ما از این نهادها هم انتظار داریم که این بررسی‎ها را مجدانه انجام دهند و شفاف سازی شود که آیا این ادعا صحت دارد یا نه. به هرحال به لحاظ وجود این ابهامات قوه قضائیه هیچ نظر صریحی را اعلام نمی‌کند.»
البته روز دوم مردادماه هم حشمت‌الله فلاحت پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس روایتی نزدیک به روایت اسماعیلی از میزان صحت جزئیات گزارش دو تابعیتی‌ها را مطرح کرده بود. فلاحت پیشه در توئیتی نوشته بود: «سال گذشته در اولین هفته مسئولیتم در کمیسیون، از دستگاه مربوطه خواستم به صراحت در خصوص فهرست ادعایی ١٠٠ دوتابعیتی توضیح دهد پاسخ این بود که غیر از وجود ظن در مورد چهار نفر از آنها بقیه صراحت ندارد. آن چهار نفر هم مسئولیت قابل اعتنایی نداشتند.» با این توصیف به نظر می‌رسد که پرونده دوتابعیتی‌ها را باید بسته شده دید، مگر اینکه در روزهای پیش‌رو تهیه‌کنندگان این فهرست مستندات جدیدی را به دستگاه قضایی ارئه کنند. اما آیا آنها مستندات دیگری دارند یا خیر؟
اظهار بی اطلاعی دو عضو کمیته تفحص از فهرست منتشر شده
دیروز ساعتی پس از آنکه سخنگوی قوه قضائیه ایراداتی جدی به مستندات گزارش تحقیق و تفحص از دوتابعیتی‌ها وارد کرد، همچنان در مجلس برخی اعضای کمیته تفحص از موضع دفاع از ادعاهای خود کوتاه نمی‌آمدند. البته در این میان حسین نقوی حسینی و حسن نوروزی هم به عنوان دو عضو این کمیته به «ایران» گفتند که حتی در جریان لیست نهایی که ضمیمه گزارش شده و به قوه قضائیه ارسال شده بود، قرار نداشتند. اما درباره اینکه چطور در این کمیته بودند اما کار خود را با بی اطلاعی از نتیجه نهایی به پایان رساندند توضیحی ندادند. این دو درباره شیوه جمع‌آوری اطلاعات مربوط به اسامی یاد شده هم اظهار بی اطلاعی کردند و آنطور که حسن نوروزی به «ایران» گفت، مستندات گزارش بیشتر توسط جواد کریمی قدوسی، حسینعلی حاجی دلیگانی و محمدجواد ابطحی تهیه می‌شده است. کریمی قدوسی به عنوان نفر اصلی کمیته تحقیق و تفحص از هفته قبل سؤالات خبرنگاران را در این زمینه بی پاسخ گذاشته و در روز انتشار لیست مورد ادعای خود رسماً اعلام کرد که جز با رسانه‌های همفکر خودش، با هیچ رسانه‌ای صحبت نمی‌کند.

 آمارهای متناقض کریمی قدوسی

او طی ماه‌های اخیر حتی در آمار دوتابعیتی‌ها هم روایت‌های بسیار متناقضی مطرح کرده است. لیستی که او منتشر کرده حاوی ۷۱ اسم است اما او اردیبهشت‌ماه سال قبل در گفت و گو با تسنیم از کشف ۳۰۰ مدیر دوتابعیتی خبر داده بود و معلوم نیست اختلاف ۲۲۹ تایی این لیست با آن ادعا چطور قابل توجیه است. اما روایت آماری متناقض کریمی قدوسی محدود به همین نیست؛ فروردین  ماه ۹۷ در گفت‌وگوی او با سایت «الف» تعداد مدیران دو تابعیتی ۲۱۰ نفر عنوان شده بود. کریمی قدوسی مرداد ماه سال ۹۶ هم در گفت و گو با «افکار نیوز» از وجود ۸۰ مدیر و مسئول دوتابعیتی سخن گفته بود در حالی که چند روز قبل از آن دریک سخنرانی در مشهد این تعداد را ۶۵ نفر اعلام کرده بود. در نهایت او در گزارش کمیته تحقیق و تفحص به ۱۰۰ دو تابعیتی اشاره می‌کند. تفاوت فاحش این اعداد هم ابهامی است که سندیت لیست منتشر شده را دو چندان زیرسوال می‌برد.
چه کسی پاسخ چهار سال فضاسازی را می‌دهد؟
در تمام مدتی که بر آتش ادعای تسخیر کرسی‌های مدیریتی کشور توسط دوتابعیتی‌ها دمیده می‌شد اتفاق دیگری هم در حال رخ دادن بود؛ افزایش هراس از این وضعیت. هراسی که بارها در سخنان مقامات بلندپایه کشور و ائمه جمعه هم بازتاب پیدا کرد. مثلاً بهمن سال ۹۶ حجت‌الاسلام منتظری دادستان کل کشور در سخنانی تأکید کرد که «مسأله دوتابعیتی مدیران خطر بالقوه‌ای برای کشور است.»
این سخنان در همان روزهایی مطرح می‌شد که مسئولان کمیته تحقیق و تفحص از دوتابعیتی‌ها با اطمینان خاطر از آمارهای خود سخن می‌گفتند و مثلا در یک مورد کریمی قدوسی در اردیبهشت سال ۹۷ به خبرگزاری تسنیم گفت که حتی «تصویر گذرنامه امریکایی برخی دولتمردان را هم در اختیار داریم.»
حالا سؤال اساسی این است که بعد از تکذیب اصالت لیست منتشر شده اخیر توسط دستگاه قضایی آیا باز هم امثال کریمی قدوسی بر تکرار این ادعاها اصرار دارند یا خیر و آیا حالا حاضر هستند که مستندات خود نظیر همین تصویر پاسپورت‌هایی را که مدعی شده‌اند در اختیار دستگاه قضایی بگذارند؟ در غیر این صورت مسئولیت منحرف کردن ذهن مقامات کشور و مردم به دلیل طرح این موضوع کذب برای چهار سال گذشته با کیست؟ /روزنامه ایران

این خبر خروجی تفحص درباره دوتابعیتی‌ها دقیق و جامع نیست اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

رشد جهشی خرید ملک در ترکیه توسط ایرانی‌ها

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، بر اساس گزارش‌های منتشرشده از میدل‌ایست‌آی، از سپتامبر سال گذشته تاکنون حدود هزار شهروند خارجی (بیشتر از کشورهای خاورمیانه) از طریق سرمایه‌گذاری در ترکیه، اقدام به اخذ شهروندی این کشور کرده‌اند. آمار وزارت کشور ترکیه نشان می‌دهد، خارجی‌ها طی این مدت با هزینه‌کرد بیش از یک میلیارد دلار از طریق سپرده‌های نقدی یا خرید ملک تابعیت این کشور را دریافت کرده‌اند. ترکیه در سال‌های اخیر دریافت شهروندی این کشور را برای خارجی‌ها که بخش عمده‌ای از آنها را مردم خاورمیانه‌ تشکیل می‌دهند، تسهیل کرده است.

این در حالی است که هزار و ۷۰۰ متقاضیِ دیگر دریافت شهروندی، از ماه جولای تاکنون در صف انتظار تایید هستند و بیشتر این پرونده‌ها مربوط به ایران، عراق، یمن، افغانستان، سوریه، فلسطین، اردن و مصر است.

جدول زیر تعداد افرادی را که در شش ماه نخست سال موفق به اخذ شهروندی ترکیه شده‌اند، نشان می‌دهد:

رتبه کشور تعداد مهاجران از طریق سرمایه‌گذاری
۱ ایران ۲۵۳ نفر
۲ عراق ۱۴۳ نفر
۳ یمن ۹۷ نفر
۴ افغانستان ۹۴ نفر
۵ سوریه ۵۹ نفر
۶ فلسطین ۵۸ نفر
۷ اردن ۵۷ نفر
۸ مصر ۴۵ نفر
۹ چین ۲۱ نفر
۱۰ آذربایجان ۱۶ نفر

بر اساس قوانین ترکیه، خارجی‌ها می‌توانند از سه طریق سرمایه‌گذاری مستقیم با مبلغ ۵۰۰ هزار دلار، خریداری ملکی با ارزش بیش از ۲۵۰ هزار دلار یا ایجاد اشتغال برای ۱۰۰ شهروند ترکیه برای اقامت در ترکیه اقدام کنند.

این در حالی است که پیش‌تر مبلغ مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری مستقیم حداقل دو میلیون دلار بوده است.

شرط ایجاد اشتغال برای ۱۰۰ شهروند ترکیه جهت دریافت حق شهروندی هم نصف شده است. برای دریافت حق شهروندی ترکیه، حداقل سپرده‌گذاری سه ساله در بانک‌های کشور از ۳ میلیون دلار به ۵۰۰ هزار دلار کاهش یافته است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که مراحل قانونی اخذ شهروندی ترکیه برای متقاضیان حدود پنج ماه طول می‌کشد.

به دنبال وقوع بحران اقتصادی، دولت ترکیه سال گذشته قوانین مربوط به دریافت تابعیت این کشور را با هدف جذب سرمایه‌گذاری بیشتر تسهیل کرد. اگرچه پیش‌بینی شده بود که ترکیه بار دیگر در اوایل سال جاری به رکود اقتصادی بازمی‌گردد، اما آمار نشان می‌دهد که این طرح سرمایه‌گذاری بیش از حد انتظار مثبت بوده است.

اعداد و ارقام از مرکز آمار ترکیه نشان می‌دهد که در شش ماه اول سال جاری میلادی، خرید ملک از سوی خارجی‌ها در ترکیه در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته است.

شهروندان ایرانی و عراقی که از طریق خرید ملک متقاضی دریافت شهروندی این کشور هستند، در صدر فهرست قرار دارند. تعداد ایرانی‌ها و عراقی‌هایی که طی این مدت اقدام به خرید ملک در ترکیه کرده‌اند، در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۱۵۰ درصد و ۹۰ درصد افزایش یافته است.

علاقمندی دریافت شهروندی ترکیه به‌ویژه از سوی کشورهای خاورمیانه رو به افزایش است. گزارش‌ها نشان می‌دهد، از مهم‌ترین دلایل عراقی‌ها برای مهاجرت به ترکیه این است که آنها معتقدند دیگر کشورشان به حالت عادی باز نخواهد گشت. ایرانی‌ها هم در جستجوی ثبات اقتصادی و سیاسی به ترکیه می‌روند.

پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها علیه این کشور، اقتصاد ایران با تورم سختی مواجه شد و ریال حدود ۷۰ درصد از ارزش خود را در برابر دلار از دست داد.

سعودی‌ها هم پیشتر ترکیه را پناهگاهی امن می‌دانستند. با این حال، به دنبال قتل روزنامه‌نگار سعودی، جمال خاشقجی، تحریم‌ها علیه آنکارا افزایش یافته است. به‌گونه‌ای که تعداد گردشگران سعودی در پنج ماه اول سال ۲۰۱۹ حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است.

با این حال‎داده‌های میدل‌ایست‌آی نشان می‌دهد که هنوز بخشی از مردم عربستان اقدام به اخذ تابعیت ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری کرده‌اند و انتظار می‌رود این رقم افزایش یابد.

این خبر رشد جهشی خرید ملک در ترکیه توسط ایرانی‌ها اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

وزیر احمدی‌نژاد: چرا اصالت قدوسی را فاش کردید؟

یک عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در واکنش به انتشار فهرست دوتابعیتی‌ها از سوی کریمی قدوسی نماینده مشهد گفت: کاری را که آقای قدوسی انجام داد نمی‌پسندم؛ البته این واکنشی نسبت به تحرکات و ایجاد حواشی از سوی دیگران بود.

محمد مهدی زاهدی در توضیح به حواشی چند روز اخیر در مجلس اشاره و اظهار کرد: ما در چند روز گذشته در مجلس شاهد نطق‌هایی بودیم حتی از وزیر دفاع سوالی پرسیده شد اما چرا باید در شرایطی که کشور به آرامش سیاسی نیاز دارد برخی با رفتارها و گفتارهایشان حاشیه سازی کرده و باعث ایجاد فضای متلاطم در فضای سیاسی کشور شوند؟ بنده از آنهایی که بانی کار هستند گلایه دارم؛ البته که مطمئنا این افراد این کارها را به تنهایی انجام نداده و جریانی به آنها می گویند چه کار کنند.

زاهدی تاکید کرد: امیدوارم این افراد منافع ملی را به منافع گروهی ترجیح دهند که در این صورت شاهد هیچ کدام از این اتفاقات نبودیم. ما در شرایطی تهدیدی را از سوی آمریکا پشت سر گذاشتیم؛ دلیل آن هم وجود انسجام ملی و قدرت در پشت سقوط پهپاد آمریکایی و یا توقیف نفتکش انگلیسی توسط سپاه بود که تهدیدها را خنثی کرد. کار ما بزرگ بود و ابرقدرتها هم نمی‌توانند این کار را انجام دهند؛ اقدامی که در سایه اقتدار آن هم به واسطه انسجام ملی به دست آمد. قطعا اگر هر کسی بخواهد این انسجام را به هم زند ظلم و جفا به انقلاب، شهدا، ملت، رزمندگان، جریان مقاومت و آینده کشور کرده است.

این نماینده اصولگرای مجلس در عین حال گفت: البته کار آقای کریمی قدوسی (در انتشار لیست مورد ادعا درباره دو تابیعتی‌ها) را نمی‌پسندم که ایشان اسامی را منتشر کرد؛ کما این که این کار واکنشی نسبت به تحرکات و حاشیه‌های ایجاد شده از سوی دیگران بود. چه ضرورتی داشت در صحن مجلس بگویند که آقای کریمی قدوسی اصالت افغانی دارند؟ اساسا لزومی به این کار وجود داشت؟ تازه موضوعی که نمی‌دانیم صحت دارد یا خیر.

زاهدی ادامه داد: این که لیستی به نام دوتابعیتی منتشر شود که در آن اشاره شده لیستی از افراد با ظن و گمان از دوتابعیتی آنها وجود دارد درست نیست؛ در کنار این که طرح موضوع داشتن اصالت افغانی از سوی آقای کریمی قدوسی از تربیون مجلس درست نیست.

وی ادامه داد: این که از تربیون مجلس استفاده و گفته شود ارتباطی بین گاندو و برجام وجود دارد و پشت پرده عوامل پایداری بوده و آنها را به نوعی به سپاه و اطلاعات سپاه ارتباط دهند کار نادرستی است که کسی نمی‌پسند. آقای کریمی قدوسی می‌خواست به اینها جواب بدهد که آن کار را انجام داد. /ایسنا

این خبر وزیر احمدی‌نژاد: چرا اصالت قدوسی را فاش کردید؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

انتشار لیست دوتابعیتی‌ها با چه هدفی صورت گرفته است؟

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، در واقع پس از انتقادهای صریح هفته گذشته نماینده تربت جام از کریمی قدوسی به خاطر دوتابعیتی بودنش و همچنین ادعاهایش درباره برخی از مدیران و مسئولان کشور، کریمی قدوسی روز سه‌شنبه لیستی ۲۰۰ نفره از مدیران دوتابعیتی را منتشر کرد؛ لیستی که در آن نام افرادی نظیر حسن روحانی رئیس جمهور، سعید نمکی وزیر بهداشت و معصومه ابتکار معاون روحانی در امور زنان و خانواده نیز در آن به چشم می‌خورد. به همین دلیل لیست ادعایی که حتی از سوی وزارت اطلاعات هم تکذیب شد، تنش‌ها‌ی بسیاری در دولت و مجلس ایجاد کرد. از این رو اگرچه وزارت اطلاعات و همچنین نزدیکان روحانی به ویژه واعظی رئیس دفتر روحانی و حسینعلی امیری رئیس پارلمانی دولت نیز آن را تکذیب کردند؛ اما به هر روی، این پرسش ایجاد می‌شود که در برهه کنونی با توجه به مشکلات موجود چرا باید کریمی قدوسی لیستی مبنی بر مدیران دو تابعیتی منتشر کند که این همه جنجال به پا سازد. بر این اساس، محمد صادق جوادی حصار معتقد است: «دوتابعیتی‌ها‌ در ایران به رسمیت شناخته نشدند. از این رو فردی که خود تابعیت دوگانه دارد برای اینکه از سوی افکار عمومی متهم نشود یک طرح درازمدت را دنبال می‌کند تا دیگران را به این مسئله متهم کند.

جنجال ادعای دوتابعیتی مدیران دولت

نخستین بار اردیبهشت ماه سال گذشته بود که کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد با طرح مسائلی در ارتباط با دوتابعیتی‌ها‌ اتهاماتی را متوجه مسئولان ارشد کشور کرد. او نام ۱۰۰ تن از مدیران دوتابعیتی را برای دادستان کل کشور فرستاد و مدعی شد در ماجرای توافق هسته ای موسوم به برجام به فرزندان دو هزار و ۵۰۰ تن از مقامات کشور گرین‌کارت آمریکا اعطا شده بود. به همین دلیل هم، لیست ۱۰۰ نفره دوتابعیتی این نماینده مجلس، واکنش‌ها‌ی بسیاری از سوی دولت، مجلس و افکار عمومی در فضای مجازی در پی داشت. تا جایی ‌که وزارت اطلاعات نیز طی چند بیانیه ادعای قدوسی مبنی بر فعالیت مدیران دوتابعیتی در مقام‌های دولتی را تکذیب کرد. اما همچنان نماینده مردم مشهد بر ادعای خود پافشاری کرد به همین دلیل هم برخی از اعضای دولت از او خواستند که برای اثبات ادعایش لیست خود را منتشر کند. اما با این همه، کریمی قدوسی هیچ گاه نام این افراد را منتشر نکرد.

دوتابعیتی بودن نماینده مدعی 

کمی پس از این ادعای نماینده منتسب به جبهه پایداری، محمد مهاجری فعال سیاسی اصولگرا در همان سال گذشته، طی توئیتی از اصالت افغانی یکی از مخالفان ظریف در مجلس خبر داد و نوشت: «درباره یکی از نمایندگان که استیضاح لاریجانی و ظریف را امضا کرده شبهه دو تابعیتی وجود دارد. او افغانی‌الاصل است و باید روشن شود که او هنوز تبعه کشور زادگاهش است یا دو تابعیتی است.» بلافاصله پس از توئیت مهاجری نگاه‌ها به سمت و سوی کریمی قدوسی رفت و دوتابیعتی بودن این نماینده که خود مدعی تابعیت دوگانه برخی از اعضای دولت بود، سروصدای بسیاری در فضای مجازی به دنبال داشت.

> انگشت اتهام دوتابعیتی به سمت کریمی قدوسی
این روزها یکبار دیگر بحث دوتابعیتی‌ها در مجلس داغ شد. به عبارتی، در جلسه اخیر مجلس، علیرضا رحیمی نماینده مردم تهران درباره ادعای دوتابعیتی بودن روحانی از امیر حاتمی، وزیر دفاع پرسید و وزیر دفاع در پاسخ به این سوال گفت: «طبق اعلام سپاه پاسداران فیلم دوتابعیتی‌ها که در کمیسیون امنیت ملی و صحن مجلس پخش شده به لحاظ موضوعی مشابهت دارد، اما به لحاظ اصالت فیلمی که در صحن مجلس پخش شده فاقد سندیت و اعتبار رسمی است.» رحیمی همچنین در جلسه سوال خود از وزیر دفاع گفته بود: «به رئیس جمهور اتهام زدند که دوتابعیتی است و این اتهام در سراسر کشور پخش شد، اما تکذیب آن پخش نشد.» پس از آن، جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده مردم تربت جام طی تذکری به شدت به کریمی قدوسی نماینده مشهد انتقاد کرد و گفت: «شما چکاره مملکت هستید که به وزیر، به رئیس جمهور و حالا به نماینده مردم در مجلس می‌تازید و ما را غیرانقلابی می‌نامید و خطاب می‌کنید؟!» او گفت: «شما به شهر تربت جام آمدید و به مردم گفته اید نماینده شما انقلابی نیست و نامه جمع کنید تا ردصلاحیت شود…
جهان آبادی همچنین عنوان کرد: « چه کسی به شما شناسنامه ایرانی داده است، چه کسی به شما اجازه داده است به ارکان نظام بتازید، چند روز سابقه جبهه دارید، چند تا عملیات شرکت کرده‌اید؟ از کی شما ایرانی شدید که ما ایرانی نبودیم.»

اکنون، انتشار نام ۲۰۰ تن از دوتابعیتی‌ها

کریمی قدوسی که در جلسه روز سه‌شنبه مجلس پس از افزایش انتقادها نسبت به خود، در رابطه با اتهام دوتابعیتی که به رئیس جمهور وارد کرده بود، گفت که موضوع «دوتابعیتی» بودن روحانی را مطرح نکرد. اما در عین حال این نماینده مجلس تهدید کرد که فهرست مدیران «دوتابعیتی» را منتشر می‌کند. به همین دلیل تنها یک روز پس از این تهدید وقتی که انتقادهای بسیاری نسبت به دو تابعیتی بودنش به وی وارد شد؛ لیستی مبنی بر وجود ۲۰۰ مدیر دوتابعیتی منتشر کرد. لیستی که در آن نام حسن روحانی به چشم می‌خورد. انتشار این لیست به ویژه وجود نام حسن روحانی تنش‌ها‌ی بسیاری در مجلس، دولت و فضای مجازی به دنبال داشت. اما از سویی کریمی قدوسی خود در معرض انتقاد افکار عمومی به دلیل دو تابعیتی بودنش قرار داشت. به همین دلیل هم او روز گذشته طی گفت و گویی در دفاع از خود گفت: «مادر ما اصالتاً اهل یزد هستند، پدر بنده اهل تربت حیدریه بودند و ۱۰۰ سال پیش زلزله‌ای که در تربت اتفاق می‌افتد به مشهد می‌آیند و ساکن می‌شوند. پدر بزرگ من تاجری در مشهد و مادر بزرگ ما هم اصالتاً یزدی بودند. پدر بنده دو برادر به نام حسن و حسین داشت، یکی از آن برادران به نام حسن به هرات افغانستان رفته و آنجا کاسبی می‌کند و در همان‌جا ازدواج کرد و از دنیا رفت.»

تکذیب ادعای دو تابعیتی بودن مدیران از سوی دولت 

از آنجا که مهم‌ترین بخش از ادعای کریمی قدوسی مسئله دوتابعیتی بودن حسن روحانی رئیس دولت بود این ادعای او که در واقع با هدف برانگیختن حساسیت افکار عمومی مطرح شد، دولت را به دفاع از خود واداشت. بر این اساس، حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور در حاشیه جلسه دیروز هیئت دولت اظهار کرد: «لیست دوتابعیتی‌ها را وزیر اطلاعات بارها تکذیب کرده است. آنچه در رسانه‌ها هم از دیروز منتشر شده بر اساس شک و تردید، ابهام و بر اساس «گفته می‌شود» است و صحیح نیست. من این لیست دوتابعیتی‌ها را تکذیب می‌کنم.» محمود واعظی رئیس دفتر روحانی هم، در حاشیه جلسه دیروز هیئت دولت در پاسخ به سوالی درباره انتشار فهرست دوتابعیتی‌ها از سوی یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: « ایشان دو سه سال بود که می‌گفت من لیست دوتابعیتی‌ها‌ را دارم. ما خوشحال شدیم از اینکه ایشان بالاخره این لیست را منتشر کرد. جلوی هر کدام این فهرست اسامی نوشته؛ احتمالا، براساس شواهد و قرائن. معنای این جدول این است که شما بر اساس احتمال و شواهد و قرائن راجع به هر موجودی در هر جای دنیا هر چیزی را می‌توانید، مطرح کنید.» رئیس دفتر رئیس جمهوری اضافه کرد: « معلوم می‌شود که حرف‌هایی که این آقایان می‌زنند، هیچ‌کدام پایه و اساس ندارد که نمونه اش همین است. به نظر می‌رسد این افراد به دلیل اینکه نمی‌دانیم ریشه‌شان چیست و از کجا آمده‌اند، این حرف‌ها را مطرح می‌کنند تا کسی در مورد خود آنها چیزی نگوید.»

واکنش مدیران متهم به دوتابعیتی

در میان لیست منتشره نام چند تن از جمله سعید نمکی وزیر بهداشت، معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده، رسول دیناروند رییس اسبق سازمان غذا و دارو و… به چشم می‌خورد. به همین دلیل هم، وزیر بهداشت در حاشیه جلسه دیروز هیات دولت در واکنش به ادعای کریمی قدوسی مبنی بر دو تابعیتی بودن خود اظهار کرد: « قبل از انقلاب که دانشجو بودم همه قبل از عید می‌گفتند به فرانسه یا انگلیس سفر می‌کنم، من هم که بچه کاشان بودم به مزاح می‌گفتم می‌روم کاشنگتن سیتی. احتمالا این نماینده خبرهای آن دوران را یادش است. من نفس کشیدن در این سرزمین را همیشه به تابعیت‌های دنیا ترجیح دادم. این اخبار کذب محض است و تقارن این حرف‌ها را وقتی با سایر بحث‌ها، کنار هم بگذاریم، متوجه می‌شویم که قضیه چیست. این اخبار تخریب دولت است، آنقدر کارهای نکرده برای مردم در حوزه بهداشت، درمان و دارو داریم که دیگر صلاح نمی‌دانیم که با این حرف‌ها خود را مشغول کنیم.» رسول دیناروند رییس اسبق سازمان غذا و دارو در واکنش به ادعایی مبنی بر تابعیت دو گانه‌اش در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «بد نیست بدانید آقای کریمی قدوسی نماینده مجلس، فهرستی را از برخی مسئولین منتشر کرده است که به ادعای ایشان “بر اساس شواهد و قرائن دارای تابعیت دو گانه یا اقامت کشور دیگری” هستند که نام اینجانب هم در آن درج شده است. این ادعا صددرصد دروغ است و ایشان باید پاسخگوی گزارش دروغ خود باشد. جای تاسف است که عده‌ای در مجلس که قرار است عصاره فضایل این ملت باشند، به راحتی می‌توانند دروغ بگویند و اینگونه با آبروی دیگران بازی کنند و نگران پیگرد خود در این دنیا و عقوبت آن در آن دنیا نباشند.» همچنین روابط عمومی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده طی اطلاعیه‌ای دوتابعیتی بودن معصومه ابتکار را تکذیب کرد و گفت: «لازم است اعلام نماید هرگونه تابعیت به غیر از تابعیت ایرانی در مورد خانم معصومه ابتکار معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده دروغ بوده و ضمن تکذیب آن، حق شکایت علیه افترازنندگان و انتشاردهندگان آن به قصد تشویش اذهان عمومی را محفوظ می‌داند. این در حالی است که قبلا هم شکایتی از این نماینده بابت اکاذیب دیگری انجام شده که متاسفانه هنوز به جایی نرسیده است.» بر این اساس، پرسشی که به میان می‌آید این است که کریمی قدوسی با چه هدفی با توجه به شرایط خاص کنونی چنین لیستی را منتشر کرده است؟!

انگ زدن به دلیل فرار از متهم شدن دیگران

محمد صادق جوادی حصار فعال سیاسی اصلاح طلب و استاد دانشگاه درباره لیست منشتر شده از سوی کریمی قدوسی به ویژه اتهام به رئیس جمهور به آفتاب یزد گفت: دوتابعیتی‌ها‌ در ایران به رسمیت شناخته نشدند. از این رو، فردی که خود تابعیت دوگانه دارد برای اینکه از سوی افکار عمومی متهم نشود یک طرح دراز مدت را دنبال می‌کند تا دیگران را به این مسئله متهم کنند. او افزود: این افراد به خوبی می‌دانند در صورت اثبات دوتابعیتی بودن شان در معرض سوالات و ابهامات جدی جامعه قرار می‌گیرند. چراکه همواره سوالاتی مبنی بر اینکه آیا افراد دوتابعیتی در رفتارشان، منافع کشور را مدنظر قرار داده‌اند و یا در ذهن خود تابعیت کشور دوم را هم مدنظر دارند و داشته‌اند؛ درباره این افراد مطرح بوده است. به همین دلیل هم به دیگران انگ دو تابعیتی وارد کرده و آنها را در معرض ابهامات و شبهات جدی از سوی افکار عمومی قرار می‌دهند تا برای خود مفری ایجاد کنند.

هدف زیر سوال بردن اقدامات دولت در برجام

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه نماینده مدعی‌دوتابعیتی با هدف زیر سوال بردن عملیات چند سال گذشته دولت به ویژه در حوزه برجام دست به چنین اقدامی زد، گفت: افرادی که خود متهم به دوتابعیتی هستند برای اینکه شائبه بی‌توجهی به منافع ملی را از خود دور سازند در گام نخست سعی می‌کنند به افکار عمومی اثبات کنند دولت هیچ اقدام خاصی در برجام انجام نداده است. جوادی حصار افزود: پس از آن طرح دوتابعیتی بودن افراد تاثیرگذار در این حوزه را مطرح و به جامعه القا می‌کنند که این افراد منافع ملی را فدای یک کشور دیگر کرده‌اند. او ادامه داد: اتهام واردکنندگان به دولت و دیگران با برچسب زدن به سایرین درصددند شائبه دوتابعیتی بودن را از خود دور سازند. کریمی قدوسی هم با این هدف، دیگران به ویژه دولت را متهم به دوتابعیتی می‌کند تا افکار عمومی را نسبت به مسائل مطرح درباره خود دور سازد.

تلاش برای انحراف افکار عمومی

جوادی حصار با اشاره به اینکه نماینده مدعی به تابعیت دوگانه برخی از مدیران درصدد است با انحراف افکار عمومی به جامعه بگوید مسئولان به ویژه در مسئله برجام برخلاف منافع ملی رفتار کردند، گفت: این افراد درصددند تا به مردم القا کنند که برخی از مدیران دولت به ویژه روحانی نه تنها هیچ دستاوردی در مسئله برجام نداشته‌اند بلکه حتی چند رفتار ضدامنیتی هم از سوی آنها صورت گرفته، چراکه تعلق خاطرشان به کشور دیگری است. به طور کل این اتهامات با هدف انحراف افکار عمومی صورت می‌گیرد. او ادامه داد: هدف مدعیان از مدیران دوتابعیتی، همان مدیران موثر و در رده‌های بالای کشور است. در واقع با‌اندکی دقت می‌توان دریافت هر زمان که موضوع و مناسبات برجام به سمت سرو سامان پیدا کردن سوق می‌یابد، چنین مسائلی مطرح می‌شود. جوادی حصار در پایان گفت: اکنون هم مسئله اجرای اینستکس مطرح است به همین دلیل یک بار دیگر باب چنین ادعاهایی باز شده تا دولت را ناتوان و بی‌توجه به منافع ملی جلوه دهند. /روزنامه آفتاب یزد

این خبر انتشار لیست دوتابعیتی‌ها با چه هدفی صورت گرفته است؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

روایت جدید کریمی قدوسی از ایرانی‌الاصل بودنش؛ آزمایش ژنتیک دادیم

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، نماینده مشهد در مجلس گفت: مادر ما اصالتاً اهل یزد هستند، پدر بنده اهل تربت حیدریه بودند و ۱۰۰ سال پیش زلزله‌ای که در تربت اتفاق می‌افتد به مشهد می‌آیند و ساکن می‌شوند. پدر بزرگ من تاجری در مشهد و مادر بزرگ ما هم اصالتاً یزدی بودند. پدر بنده دو برادر به نام حسن و حسین داشت، یکی از آن برادران به نام حسن به هرات افغانستان رفته و آنجا کاسبی می‌کند و در همان‌جا ازدواج کرد و از دنیا رفت.

جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد در گفتگویی، درباره شبهه ایرانی‌الاصل نبودنش اظهار داشت: چون بنده عازم سفر حج هستم و حج نیابتی از طرف برخی اقوام و آشنایان دارم و شاید برنگردم، درباره رگ و ریشه این موضوع صحبت می‌کنم و قرار است مسئولان امر هم در این موضوع صحبت کنند. پدر مادر و خانواده بنده در مشهد شناخته‌شده هستند و ما طولانی‌مدت در آنجا سکونت داشتیم.

وی افزود: مادر ما اصالتا اهل یزد هستند، پدر بنده اهل تربت حیدریه بودند و ۱۰۰ سال پیش زلزله‌ای که در تربت اتفاق می‌افتد به مشهد می‌آیند و ساکن می‌شوند. پدر بزرگ من که وی را بنده ندیده‌ام، تاجری در مشهد بودند و یک شب در کاروانسرایی از سقف کاروانسرا سقوط می‌کند و در قبرستان آنجا دفن می‌شوند. مادر بزرگ ما هم اصالتا یزدی بودند و در مشهد ساکن شدند و از یزدی‌های قدیمی و معروف هستند.

نماینده مردم مشهد ادامه داد: آنچه که ما از پدرمان در مورد مسائل خانواده خودشان شنیدیم این است که بعد از فوت پدر بزرگ ما، پدر بنده ابوالقاسم دو برادر به نام حسن و حسین داشت. پدر بنده متولد ۱۲۹۴ بود یعنی حدود ۱۰۴ سال قبل که دوره قاجار می‌شد. بارِ خرج خانه بعد از فوت پدربزرگ ما، روی دوش پدر ما بود و از ۶ سالگی در یکی از خیاطی‌های مشهد در نزدیکی حرم مطهر کار می‌کند. مادر بزرگ ما با آن دو پسر دیگرش همیشه درگیر بود که چرا خرج خانه روی دوش پدر بنده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی خاطرنشان کرد: یکی از آن برادران به نام حسن، خانه را ترک می‌کند و تا مدت‌ها خبری از او نداشتند و بعد از سال‌ها معلوم شد به هرات افغانستان رفته و آنجا کاسبی می‌کند و در همان‌جا ازدواج کرد و از دنیا رفت. خواهر بزرگ من که الان ۷۰ سال سن دارد و در قید حیات است می‌گوید یک‌بار در کودکی آن عموی ما را دیده است. بعد از حمله شوروی به افغانستان در سال‌های ابتدایی انقلاب، سیل مهاجرت افغان‌ها به ایران آغاز شد. پدر بنده که متوجه حضور فرزندان برادرش در ایران شد و چون اهل رسیدگی به ضعفا بود، برای اثبات ایرانی‌الاصل بودن آنها تلاش کرد تا مشکل اقامت آنها حل شود.

وی افزود: تلاش‌های پدر بنده تا آزمایش ژنتیک هم پیش رفت و ثابت شد فرزندان عموی ما با پدر و عمه‌ام هم‌خونی دارند و دادگاه براساس این اسناد و مدارک و آزمایش ژنتیک حکم داد که فرزندان حسن کریمی قدوسی، ایرانی هستند. حتی اداره اطلاعات استان و اداره تابعیت آن در این‌خصوص تحقیفات مفصلی کردند و حتی تا هرات هم رفتند تا مشخص شد که عموی بنده را در آنجا همه ایرانی می‌شناختند. با این‌حال متاسفانه به تعدادی از آنها شناسنامه ندادند و به آلمان رفتند.

کریمی‌ قدوسی درباره ریشه این ماجرا اظهار داشت: در ماجرای پرونده امیر منصور آریا بنده به‌شدت با آن فساد برخورد کردم و با یکی از نمایندگان که نامش در آن پرونده برده می‌شد برخورد داشتم. او هم دنبال این بود از من نقطه ضعفی پیدا کند و بعد از کلی جستجو که نتوانست نقطه ضعف مالی و مسائل دیگری پیدا کند، کشف کرد که پسرعموها و نوه‌های عموی من از هرات آمده‌اند و حتی در یک سخنرانی هم این حرف‌ها را مطرح کرد و من هم از او شکایت کردم و باهم به دادگاه رفتیم که نهایتا دادگاه حکم داد صحبت‌های آقای بروجردی با سوء نیت نبوده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی تصریح کرد: من سی سال در سپاه فرمانده بودم ولی حتی یک‌بار هم یک افغانستانی به خانه من رفت و آمد نداشته است. زندگی من را بخاطر مواضعم علیه فساد، فتنه و نفوذ زیر و رو کردند اما در نهایت تنها چیزی که پیدا کردند، مدارک اقامت فرزندان عموی ما بود. برخی دیگر از اقوام من هستند که از ایران رفته‌اند و تابعیت فرانسه یا یونان را دارند. آیا این دلیلی می‌شود که بگویند کریمی قدوسی فرانسوی یا یونانی است؟

وی افزود: من ریشه این مسائل را بخاطر مبارزه‌ام با فساد امیر منصور آریا و دوتابعیتی‌ها می‌دانم. پیگیری دوتابعیتی‌ها مصوبه مجلس بود و لیستی که منتشر شد، لیستی بود که مراکز اطلاعاتی دادند و ما هنوز فهرست اصلی را منتشر نکرده‌ایم. گروه‌های تحقیقاتی می‌توانند بروند هرات و مشهد را بررسی کنند و اگر چیز خلافی درباره خانواده ما پیدا کردند بگویند.

کریمی قدوسی در پایان خاطرنشان کرد: اتفاقا موضوعی که آقای جهان آبادی مطرح کرد، همان چیزی است که در فرهنگ ما مطرود است. ما در حال پیش‌رفتن به سمت اتحادیه جهان اسلام هستیم اما ایشان بحث‌های نژادپرستانه می‌کنند. افغانستانی‌ها ملتی هستند که ۴۰ سال است در آتش و خون می‌سوزند اما در اوج این مصیبت‌ها، تیپ فاطمیون در کنار عراقی ها، پاکستانی‌ها و ایرانی‌ها در دفاع از حرم مبارزه می‌کنند و صحبت‌های اخیر این آقا واقعا جای تاسف دارد. /تسنیم

این خبر روایت جدید کریمی قدوسی از ایرانی‌الاصل بودنش؛ آزمایش ژنتیک دادیم اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

چگونگی حل مشکل اقامت پدر،‌ در لایحه ازدواج زن ایرانی و مرد خارجی

به گزارش بخش قضایی سایت خبرهای فوری، چندین سال است که موضوع اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی تبدیل به موضوعی لاینحل شده است. قوانین مدنی ایران انتقال تابعیت از خون پدر را به‌صورت ذاتی پذیرفته‌اند، اما به زن ایرانی چنین حقی نداده‌اند که به فرزندش از بدو تولد تابعیت خود را انتقال بدهد. فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی تنها بعد از سن ۱۸ سالگی می‌توانند تقاضای تابعیت ایرانی داشته باشند. اما در سال گذشته دولت لایحه ای به مجلس ارسال کرد و مجلس هم آن را به تصویب رساند.

 در ادامه شورای نگهبان دو ایراد به این لایحه گرفت و به مجلس بازگشت. پس از رفع ابهامات شورای نگهبان قرار است در روزهای پیش رو مجددا لایحه اصلاح شده در صحن علنی مجلس به رای گذاشته شود و پس از تصویب به شورای نگهبان ارسال شود.

ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در گفت‌وگو با تسنیم درباره اینکه ایرادات مطرح شده توسط شورای نگهبان به لایحه “اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی” در چه زمینه ای بوده است؟ گفت: به طور کلی شورای نگهبان دو ایراد رو به لایحه وارد کرد. یکی در مورد اقامت پدر و دیگری در مورد تابعیت پدر است. موضوع تابعیت به پدر خارجی می‌تواند خلاف شرع و قانون اساسی و همچنین مغایر با مسائل امنیتی کشور باشد؛ همچنین در مورد اقامت پدر خارجی نیاز دیدند تمهیدات بیشتری لحاظ شود، لذا شورای نگهبان در این دو مورد نیاز دید بررسی بیشتری صورت بگیرد.

وی در پاسخ به این سوال که جلسه گذشته کمیسیون قضایی که درباره همین مسئله تشکیل شد، آیا منجر به تصمیم‌گیری شد، اظهار کرد: بله، مصوبه کمیسیون به صحن خواهد رفت و دوباره نمایندگان مجلس به آن رای خواهند داد و اگر رای آورد دوباره به شورای نگهبان می‌رود و اگر شورا هم ایراداتی که در گذشته مطرح کرده بود را مرتفع شده دید، تبدیل به قانون خواهد شد.

ابوترابی درباره اینکه مشکل اقامت پدر به چه صورت حل شد؟ گفت: با استعلامات امنیتی؛ مقرر شد وزارت اطلاعات به عنوان متولی این امر استعلامات پدر خارجی را بر عهده بگیرد و طی ۳ ماه نسبت به این موضوع اعلام نظر کند. فرزند در حال حاضر در هر سنی باشد مهم نیست و باید استعلامات برای اقامت پدر به طور کامل انجام گیرد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در پاسخ به این سوال که این تغییرات به حدی است که لایحه را از مسیر اصلی خودش منحرف کند و مشکل بی‌هویتی فرزندان همچنان پابرجا بماند؟ گفت: نه. این مسائل بیشتر در مورد پدر خارجی این کودک بوده و بحث اعطای تابعیت به فرزند را تحت‌الشعاع قرار نمی‌دهد. ولی به طور کلی ما ۴ دسته داریم، یکی افراد زیر ۱۸ سال، یکی بالای ۱۸ سال، یکی پدر کودک و دیگری افراد بی تابعیت و بدون هرگونه مدارک هویتی که در تمام دسته ها باید استعلام امنیتی صورت بگیرد که در صورتیکه جواب این استعلام منفی نباشد، برای تابعیت فرزند و اقامت پدر مشکلی نخواهیم داشت.

وی درباره اینکه مهلت ۳ ماهه برای استعلام امنیتی این زمان قابل تغییر است؟ واینکه  وضعیت فرزند در این ۳ ماه چگونه خواهد بود؟ گفت: همان زمان در نظر گرفته شده سه ماهه قابل تغییر نیست و در این ۳ ماه فرد باید منتظر استعلام وزارت اطلاعات باشد. /تسنیم

این خبر چگونگی حل مشکل اقامت پدر،‌ در لایحه ازدواج زن ایرانی و مرد خارجی اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.