محققان مغز انسان را با موفقیت به موش پیوند زدند

دانشمندان نمونه های کوچکی از مغز انسان را در بدن موش ها کاشته و به نتایجی مهم دست پیدا کرده اند.

یکی از راه های مناسب برای مطالعه اندام ها استفاده از ارگانوئیدهای تولید شده از سلول های بنیادی است. ارگانوئید ساختاری مصنوعی است که برای بازتولید نمونه‌ اندام های انسان یا سایر حیوانات در ابعاد کوچکتر به کار می رود، با این حال طولانی ترین زمانی که این اندام واره ها در محیط آزمایشگاهی دوام بیاورند، از چند هفته فراتر نمی رود.

محققان موسسه Salk Institute برای غلبه بر این مشکل ارگانوئید مغز انسان را در بدن موش ها کاشته و روی آن را با دریچه ای شفاف پوشانده اند. این ماده در بدن موش ها از طریق جریان خون تغذیه شده و ۲۳۳ روز دوام آورده است.ارگانوئیدعلاوه بر این نشانه های رشد مشابه با زمانی که مغز در بدن نوزاد قرار دارد نیز در آن مشاهده شده و حتی موش ها عملکرد بهتری در طی کردن مارپیچ نشان داده اند، هرچند این مورد بعدا دوباره به حالت عادی برگشته است. این پیشرفت عظیم فرصت مطالعه و درمان بیماری های ذهنی و صدمات مغزی را برای دانشمندان فراهم می کند.

این تیم تحقیقاتی با علم به اینکه از طریق تغذیه ارگانوئید مغز با جریان خون می توان آن را برای مدت به مراتب طولانی تری حفظ کرد، بخش کوچکی و غنی از عروق خونی مغز موش ها را برداشته و ارگانوئید را به آن پیوند زدند. جریان پیدا کردن خون از این عروق باعث رشد عصب ها و سلول های پشتیبانی عصبی به نام «آستروسیت» در بافت پیوندی شده است.

نکته جالب اینجاست که نورون ها ارتباط جدیدی را با ارگان میزبان برقرار کرده و به صورتی هماهنگ عمل کرده اند. «عابد الفتاح منصور»، از محققان Salk Institute درباره اهمیت این دستاورد می گوید:

نتایج به دست آمده حاکی از این است که افزایش جریان خون نه تنها به پایداری بیشتر ارگانوئید کمک کرده بلکه پیچیدگی عصبی آن را به حدی رسانده که امکان مطالعه بیماری مغزی را فراهم می کند.

تماشا کنید: چه بلایی سر مغز اینشتین آمد؟

The post محققان مغز انسان را با موفقیت به موش پیوند زدند appeared first on دیجیاتو.

تسخیر مغز با تکنولوژی

زوم نیوز _ مهتاب بهریان :  بدن انسان همانند یک ماشین عمل کرده و در واقع پیچیده ترین ماشینی که مهندسان تاکنون به چشم دیده انده همین بدن انسان است ، بدنی که به ما هویت می دهد و بر تفکر، احساسات و زندگی ما سلطه دارد و اگر روزی این دستگاه خاموش شده یا نقصی پیدا کند عملکرد هوت انسانی ما ازبین می رود .

اما مغز انسان در این دستگاه پیچیده مهمترین قطعه است ،قطعه ای که هنوز اسرارش برای دانشمندان نیز سوال برانگیز است ، 

اینکه مغز هرکس با دیگری فرق می کند و بسته به این که چه تجربه هایی را در زندگی از سر گذرانده و بسته به اندوخته دانشمان، کارکردهای شناختی ِمغزمان بیشتر یا کمتر خواهد بود.

در گذشته تنها می توانستند مغز را در جسد کسانی که می مردند، طی کالبد شکافی یا پس از آن بررسی کنند. اما امروز به کمک تصویرسازیِ پزشکی می توان به مشاهده مغز  و درمان بیماری های آن پرداخت .حتی تکنولوژی  پا را فراتر برده  و امکانات بیشتری را در اختیار پزشکان برای تعمیر این قطعه دستگاه پیچیده بدن قرار داده است.

امروزه به بیمارانی که ضربه مغزی شده اند، عینک هایی عجیب و پلاستیکی داده می شود که فشار روی بافت های مغزشان را اندازه می گیرد. تا پزشکان ببینند آیا خطر آسیب بیشتر به مغز بیمار وجود دارد یا نه. تا کنون این نوع اندازه گیری نیاز به سوراخ کردن جمجمه داشت که عملی خطرناک و پرهزینه انجام می شد . هزینه و خطرات این عمل باعث می شود هر ساله بیش از یک میلیون اروپایی که آسیب مغزی دیده اند، معاینه دقیق نشوند. ا

این مجموعه سخت افزارها و نرم افزارها به جراحان اعصاب امکان می دهد تا بدون این که وارد بدن بیمار شوند بفهمند در مغز او چه رخ می دهد.

تصویربرداری پزشکی با دستگاه ام‌.آر.آی
روش‌های عصب پرتوشناسی در تشخیص و درمان در جراحی مغز و اعصاب استفاده می‌شوند از جمله تصویربرداری به کمک رایانه یا مقطع‌نگاری رایانه‌ای، تصویرسازی تشدید مغناطیسی (ام آر آی)، مقطع‌نگاری با نشر پوزیترون، مغز نگاری مغناطیسی و جراحی استریوتاکتیکی. برخی از روندها در جراحی مغز و اعصاب شامل استفاده از تصویرسازی تشدید مغناطیسی (ام آر آی) و تصویرسازی تشدید مغناطیسی کاربردی در حین عمل است.
به تازگی نیز عباس نصیرائی‌مقدم، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه امیرکبیر از ثبت چند یو.اس پتنت (اختراع خارجی) در زمینه تصویربرداری پزشکی با دستگاه ام‌.آر.آی خبر داده است و یکی از مهم‌ترین کاربردهای این اختراع را افزایش دقت در برنامه‌ریزی جراحی مغزی و کاهش خطرات آن عنوان کرد و توضیح داد: در هر فعالیت حسی، حرکتی یا شناختی که در مغز انجام می‌شود، تنها بخشی از مغز به‌ طور اساسی درگیرشده و این‌طور نیست که تمام مغز به یک اندازه درگیر آن باشد. کار تکنیک MRI کارکردی (f MRI (Functional MRI تعیین و نشان دادن آن قسمت به‌خصوص از مغز است که درگیر یک حرکت، حس یا فرآیند شناختی شده است. به این کار که سابقه‌ای ۲۰ ساله دارد، نگاشت فعالیت‌های مغزی می‌گویند.

باتوجه به حساسیت تومور مغزی، مهم‌ترین کارکرد بالینی این اختراع در این حوزه ، تعیین دقیق‌تر مکان فعالیت‌های خاص مغزی پیش از جراحی است، بی‌احتیاطی در چنین مواردی به مختل شدن فعالیت‌هایی همچون تکلم فرد می‌ شود.

در حال حاضر برای چنین کاربردهایی با دقت مکانی بالا از دستگاه‌های گران‌قیمت با میدان مغناطیسی فوق قوی ۷ تِسلا و ۹ تِسلا استفاده می‌شود که در ایران وجود نداشته و استفاده از آن‌ها دارای دردسرهای فنی زیادی است.

انواع جراحی مغز

 

اصطلاح جراحی مغز به پروسه‌های مختلف پزشکی اطلاق می‌شود که در رابطه با پیشگیری، تشخیص، درمان و توانبخشی اختلالاتی که بر هر بخش از دستگاه عصبی شامل مغز، نخاع، اعصاب پیرامونی و دستگاه عروق مغزی خارج از جمجمه تأثیر می گذارد و جراحی باعث اصلاح و بهبود مشکلات ساختاری در مغز می شود.

 

در کرانیوتومی ابتدا یک برش در پوست سر و سپس یک سوراخ در جمجمه ایجاد می‌شود. به بیانی دیگر کرانیوتومی مانند ورق زدن استخوان سر است زیرا در آن، قسمتی از استخوان جمجمه به طور موقت برداشته می‌شود. سوراخ و برش در منطقه‌ای از مغز که قرار است درمان شود، ایجاد می‌گردد.

کرانیوتومی ابرو نوع دیگری ازجراحی مغز است ، روشی برای حذف تومورهای مغزی که در آن، جراحان مغز و اعصاب با ایجاد یک برش کوچک در ابرو به تومورها در جلوی مغز یا در اطراف غده هیپوفیز دسترسی می‌یابند. این روش به جای جراحی اندوسکوپیک اندونازال، زمانی که تومور بسیار بزرگ بوده یا نزدیک به اعصاب بینایی یا شریان حیاتی باشد، استفاده می‌شود.

در جراحی‌های کم تهاجمی اندوسکوپیک اندونازال ، جراح برای برداشت تومورها یا ضایعات، از طریق بینی و سینوس بیمار اقدام می‌کند. این روش به جراح امکان دسترسی به بخش‌هایی از مغز را بدون ایجاد برش می‌دهد. روش جراحی‌های کم تهاجمی اندوسکوپیک اندونازال شامل استفاده از یک اندوسکوپ است. اندوسکوپ یک دستگاه تلسکوپی مجهز به چراغ و دوربین است به طوری که جراح می‌تواند محیطی که در آن جراحی را انجام می‌دهد، ببیند. پزشک شما می‌تواند از این روش برای درمان تومورهای غده هیپوفیز، تومورهای موجود در قاعده جمجمه و تومورهای گسترش یافته در سراسر مغز استفاده کند.

در نورواندوسکوپی کم تهاجمی نیز جراح با استفاده از اندوسکوپی به حذف تومورهای مغزی می‌پردازد. جراح ممکن است سوراخ کوچکی به اندازه یک سکه در جمجمه برای دسترسی به بخش‌هایی از مغز در طول این عمل جراحی، ایجاد کند.