رده بندی سنی بازی های موبایل از ۲۰ خرداد اجباری می شود

چند سالی می شود که نظام ارزیابی و رده بندی سنی بازی ها در ایران (ESRA) خبر از رده بندی بازی های موبایل در آینده ای نزدیک می دهد و به نظر می رسد که سرانجام این طرح به زودی عملی خواهد شد.

خسرو کردمیهن، رئیس ستاد مبارزه با بازی های رایانه ای غیرمجاز در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا اعلام کرده که تمام بازی های موبایلی که قصد انتشار در مارکت های ایرانی را دارند، ملزم به دریافت رده بندی سنی از بنیاد بازی ها و نمایش آن به مخاطبان خود خواهند بود. ناشرین برای دریافت این رده بندی تا ۲۰ خرداد زمان دارند.

وی ادامه می دهد که تمام بازی ها به جز دریافت رده بندی سنی، نیاز به پروانه انتشار و در نهایت مجوز نشر ناشران خود دارند. گرفتن این مجوزهای متعدد ممکن است کاری وقت گیر و فرسایشی باشد اما طبق گفته های کردمیهن، اسرا سعی کرده تا فرآیند طی کردن این پروسه را تا جای ممکن کوتاه کند.

رده بندی سنی

باید منتظر ماند و دید که واکنش بازی سازان نسبت به ابلاغیه جدید ستاد مبارزه با بازی های رایانه ای غیرمجاز چه خواهد بود و آیا سرانجام رده بندی سنی بازی های موبایل که بدون شک امری رایج و مهم در تمام مارکت های موبایل در سرتاسر جهان است، در ایران نیز به صورت کاربردی عملی خواهد شد یا خیر.

طبق گفته های کردمیهن، بازی های ویدیویی یک حوزه فرهنگی به شمار می روند و به همین دلیل اسرا تلاش می کند با دید فرهنگی و نه با برخوردهای قهری به این قضیه ورود کند: «ما در صورت تمکین می توانیم بر اساس نص صریح قانون و ابلاغیه شورای فرهنگ عمومی، اقدامات قهری هم انجام دهیم.»

در حال حاضر، بسیاری از کودکان و نوجوانان بدون محدودیت خاصی به محتوای نامناسب سن خود دسترسی دارند. به نظر شما بهترین راه حل کنترل این موضوع چیست؟ آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

The post رده بندی سنی بازی های موبایل از ۲۰ خرداد اجباری می شود appeared first on دیجیاتو.

با حضور قطعی هفت کشور تاکنون؛ مهلت ارسال آثار به «جایزه گیمیستان ۲۰۱۸» تمدید شد

بنابر اعلام رسمی بنیاد ملی بازی های رایانه ای، مهلت ارسال آثار برای رقابت در «جایزه گیمیستان ۲۰۱۸» که تا پیش از این تا ۳۱ فروردین ماه تعیین شده بود به مدت یک هفته تمدید شده است. گفته می شود دلیل این تمدید، پیام ها و درخواست های مکرر بازی سازان بوده و به همین خاطر تا هفتم اردیبهشت ماه برای ارسال آثار به دومین رویداد Tehran Game Convention فرصت باقی است.

بنیاد ملی می گوید که تا به این لحظه، حدود ۶۰ بازی از کشورهای ایران، هند، پاکستان، ترکیه، قزاقستان، ارمنستان، بحرین و مصر برای حضور در نخستین دوره جایزه گیمیستان ارسال شده است. این هفت کشور، جزو منطقه فرضی «گیمیستان» هستند که در مجموع ۳۳ کشور را شامل می شود.

هدف اصلی بنیاد ملی از برگزاری جایزه گیمیستان ایجاد فرصت برای بازی سازانی است که به دنبال ارتباط با ناشران و خریداران بین المللی و نیز در حضور بازارهای بین جهانی هستند. داوران گیمیستان نیز به همین خاطر به شکلی هدفمند انتخاب شده اند و نمایندگانی از شرکت های بزرگ ناشر، توزیع کننده و خریدار میان آنها به چشم می خورد. گفتنی است این شرکت ها در مناطق مختلفی از جهان فعالیت دارند و به همین خاطر، بازی سازان شانسی بزرگ برای جلب نظر ناشران بین المللی خواهند داشت.

نامزدهای هر بخش از جایزه گیمیستان در روز ۱۵ خردادماه اعلام خواهد شد و این افراد می توانند به صورت رایگان در این رویداد شرکت کنند. ۱۵ تیرماه نیز بهترین بازی های منطقه گیمیستان در جریان مراسم اختتامیه Tehran Game Convention 2018 معرفی شده و جوایزی را دریافت می کنند.

دومین دوره از رویداد تجاری و علمی TGC قرار است طی چهاردهم و چانزدهم تیرماه در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برپا شود. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال آثار می توانید به صفحه اختصاصی گیمیستان به نشانی tehrangamecon.com/en/gamistan-awards مراجعه کنید و گفتنی است که مهلت جدید، به هیچ وجه تمدید نخواهد شد.

The post با حضور قطعی هفت کشور تاکنون؛ مهلت ارسال آثار به «جایزه گیمیستان ۲۰۱۸» تمدید شد appeared first on دیجیاتو.

بازی سازان بین المللی جایزه گیمستان رویداد TGC را داوری خواهند کرد

اعضای هیات داوران ۱۰ نفره «جایزه گیمیستان» در دومین رویداد TGC معرفی شدند. گیمیستان نام منطقه ای فرضی است که ۳۳ کشور آسیایی و آفریقایی را شامل می شود. تمامی کشورهای حاضر در این منطقه، از وجود تیم های جوان بازی سازی بهره برده و صنعت بازی سازی آن ها نیز در حال رشد است.

طبق آمار اعلام شده، بیشتر از ۲ میلیارد انسان در این منطقه زندگی می کنند که حدود ۴۰ درصد آن ها روزانه به انجام بازی های ویدیویی می پردازند. بنیاد ملی بازی های رایانه ای، هدف اصلی جایزه گیمیستان را ایجاد فرصت برای بازی سازانی دانسته که خواهان حضور در بازارهای بین المللی هستند.

لازم به ذکر است رامی اسماعیل، بازی ساز مستقل شناخته شده که در کارنامه او عناوینی همچون Super Crate Box و Nuclear Throne دیده می شود، به عنوان داور در این رویداد حضور خواهد داشت.

رویداد TGC

تبلیغ رویداد TGC در نمایشگاهی که مراسم افتتاحیه رویداد گیم کانکشن آمریکا در آن برگزار می شد.

فیل الیوت، مدیر اجتماعی و بازی سازان مستقل کمپانی اسکوئر انیکس نیز از دیگر داوران حاضر در TGC خواهد بود.می توانید لیست کامل داوران جایزه گیمستان را در سایت رسمی این رویداد مشاهده کنید.

بازی سازانی که قصد شرکت در جایزه گیمیستان را دارند، تا ۳۱ فروردین می توانند آثار خود را از طریق این آدرس ارسال کنند. نامزدهای بخش های مختلف این جایزه، ۱۵ خردادماه در سایت رویداد TGC معرفی شده و برندگان آن در اختتامیه، جوایزی را دریافت خواهند کرد.

این رویداد روز ۱۴ و ۱۵ تیر در تهران برگزار خواهد شد. اگر تا پایان روز ۲ خرداد برای شرکت در TGC 2018 اقدام کنید، از تخفیف ۲۰ درصدی خرید زودهنگام بهره مند خواهید شد.

The post بازی سازان بین المللی جایزه گیمستان رویداد TGC را داوری خواهند کرد appeared first on دیجیاتو.

بخشى از سخنرانان بین المللى TGC 2018 معرفى شدند

با نزدیک شدن به تاریخ برگزارى رویداد TGC 2018 موضوعات و سخنرانان ۲۶ کنفرانس و کلاس تخصصى این رویداد مشخص شدند.

لازم به ذکر است که کلاس هاى هفت ساعته این دوره بر خلاف دوره پیش، یک روز قبل از آغاز رویداد برگزار مى شوند و از همین جهت شرکت کنندگان در این کلاس ها فرصت حضور کامل در TGC 2018 را پیدا خواهند کرد.

در بخش کسب و کار، برگزارى کلاس شان تیلور از کمپانى PlayHause با محوریت Attract Modes: Playfully Picture With Purpose و کلاس کارولین استوکز با موضوع How to Build a Culture of Engagement for creativity Performance and success قطعى شده است.

TGC 2018

در بخش تولید پژمان میرزابابایى از کمپانى UXR Lab، کلاس Data-driven Game Development: Improving Gameplay with Game Analytics and Player Metrics را ارائه خواهد داد و کلاس برى کد از شرکت TRU LUV Media UG با موضوع Team Management برگزار مى شود.

لازم به ذکر است تا کنون حضور ۲۶ سخنران خارجى در پنج بخش اصلى هنرى، تجارى، طراحى بازى، تولید و در نهایت فناورى تایید شده است. قرار است سایر سخنرانان نیز بزودى معرفى شوند. طبق گفته برگزار کنندگان TGC 2018، پیش بینى مى شود ۵۰ سخنران بین المللى در این رویداد حضور پیدا کنند.

مى توانید براى مشاهده جزییات سخنرانى ها و رزومه سخنرانان به سایت رسمى این رویداد مراجعه کنید. برگزار کنندگان این رویداد وعده داده اند که بخش اول ناشرین بین المللى که براى بستن قرارداد به TGC مى آیند، به زودى معرفى شوند.

The post بخشى از سخنرانان بین المللى TGC 2018 معرفى شدند appeared first on دیجیاتو.