دست دوستی جگوار لندروور با بلک بری برای ساخت نسل تازه سیستم های اطلاعاتی خودرو

احتمالا شما هم مثل ما از شنیدن مجدد نام کمپانی بلک بری تعجب می کنید. هرچند روزگاری بسیاری از افراد از گوشی های این کمپانی استفاده می کردند اما امروزه نام این تولیدکننده کانادایی در بین اسامی مثل سونی، اپل، سامسونگ و بسیاری دیگر گم شده و کمتر کسی تمایل به استفاده از گوشی ها و سیستم عامل این کمپانی دارد.

شاید برای شما جالب باشید که بدانید گروه خودروسازی جگوار لندرور تمایل دارد از پلت ‌فرم این شرکت مخابراتی در سیستم های اینفوتیمنت (سیستم اطلاعاتی و سرگرمی) محصولات آینده خود استفاده کرده و حیات این سیستم عامل را تضمین کند.

هرچند نمودار رشد کمپانی بلک بری در سال های اخیر وضعیت نسبتا آرومی تجربه کرده اما جالب بدانید جگوار لندروور اولین خودروسازی نیست که تمایل به همکاری و استفاده از محصولات این شرکت داشته است.

پیش از این کمپانی کوالکام (که در زمینه تولید پردازنده و تراشه فعالیت می کند)، وبگاه جستجوگر چینی بایدو و کمپانی خودروسازی امریکایی دلفی اتوموتیو با بلک بری همکاری داشته و اجازه یافتند از فناوری های آن در محصولات خود استفاده کنند. از جمله نکاتی که در قرار داد فی مابین بلک‌بری و جگوار لندرور ذکر شده، امکان استفاده از نرم‌افزار QNX در خودروهای ساخت شرکت بریتانیایی و فناوری امنیتی سرتیکام (Certicom) است.
جان وال مدیر کل بلک‌بری QNX در مصاحبه با خبرگزاری ها توضیح داد که پلت‌فرمQNX مدت‌هاست در خودروها و کنسول‌ سیستم های اینفوتیمنت (سیستم های اطلاعاتی و سرگرمی) مورد استفاده قرار می گیرد.

وسایل نقلیه خودران براساس داده‌های غنی که این سیستم در اختیار آن ها قرار می دهد قادر به واکنش نشان دادن به اتفاقات و حوادث بوده و می توانند یک رانندگی مطمئن و امن فراهم کنند. پلت‌فرم مورد نظر نه تنها به پردازش موثر و مطمئن داده ها کمک می کند بلکه ایمنی و اعتماد مضاعفی برای خودروسازان در این زمینه فراهم می کند.

پلت‌فرم QNX در ابتدای دهه ۱۹۸۰ توسط کمپانی کانادایی کوانتوم سافت‌ویر سیستمز توسعه یافته و در سال ۲۰۱۰ توسط بلک‌بری خریداری شد. در ماه دسامبر سال ۲۰۱۴، فورد اعلام کرد که سیستم عامل مایکروسافت در محصولات تولیدی این کمپانی دیگر مورد استفاده قرار نخواهد گرفت و پلت‌فرم QNX بلک‌بری جایگزین سیستم عامل ماکروسافت در خودروهای این خودروساز خواهد شد.
پس از فروپاشی کسب‌وکار بلک بری در زمینه تولید گوشی‌های هوشمند، این شرکت توجه خود را به سوی دنیای خودرو معطوف کرده و تلاش کرد که جایگاه قابل قبولی در این صنعت بدست آورد.

از آنجا که صنعت خودروسازی هر روز در حال توسعه بوده و ویژ‌گی‌های جدیدی از فناوری خودروی خودران و متصل به محصولات به آن افزوده می شود بلک ‌بری نیز برای بهبود وضعیت خود وارد این صنعت شده و در راستای موفقیت و محبوبیت بیشتر در آن می کوشد.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید این حرکت تا به امروز موفقیت آمیز بوده و بلک بری در حوزه جدیدی که وارد آن شده درست گام برداشته است. گواه این ادعا افزایش ۸۰ درصدی سهام این کمپانی در بازار بورس تورنتو در سال گذشته است.

با توجه به این اخبار، انتظار می‌رود که پلت فرم QNX بلک‌ بری از سال آینده بتواند درآمد عمده ای را در اختیار مالک خود قرار دهد.

The post دست دوستی جگوار لندروور با بلک بری برای ساخت نسل تازه سیستم های اطلاعاتی خودرو appeared first on دیجیاتو.

شکایت بلک بری از شرکت مادر اپلیکیشن اسنپ چت به جرم نقض پتنت

به نظر می رسد بلک بری این روزها راه ساده و بی دردسری برای سودزایی پیدا کرده: شکایت از کمپانی های بزرگ بابت نقض پتنت که می تواند به یک باره میلیون ها دلار را به حساب های بانکی این شرکت سرازیر کند.

بلک بری در زمینه شکایت بابت نقض پتنت ید طولایی در میان شرکت های مطرح تکنولوژی دارد. به عنوان مثال، سال ۲۰۱۵ بود که شرکت کانادایی در پی شکایت از Typo بابت نقض پتنت کیبورد فیزیکی QWERTY خود توانست مبلغ ۸۶۰۶۰۰ دلار از این شرکت غرامت دریافت کند.

همچنین در فوریه ۲۰۱۷، بلک بری نوکیا را به نقض یکی دیگر از پتنت هایش متهم کرد و چندی بعد نیز نوبت به فیسبوک و دو زیر مجموعه دیگرش واتس اپ و اینستاگرام رسید. اما برای نخستین شکایت در سال ۲۰۱۸، بلک بری این بار شرکت مادر اپلیکیشن اسنپ چت یعنی Snap را به نقض بعضی پتنت های خود محکوم کرده است.

شرکت کانادایی اعتقاد دارد که اپلیکیشن اسنپ چت در استفاده از هفت مورد از پتنت هایش حق مالکیت فکری را زیر پا گذاشته. این پتنت ها شامل پیش نمایش رویدادهای جدید در دیوایس های دارای نمایشگر کوچک، روش جمع آوری اطلاعات مربوط به زمان در محیط پیام رسانی، روش تشخیص نقاط تعامل روی نقشه بسته به موقعیت جغرافیایی دیوایس و روش ارسال اطلاعات به یک دیوایس همراه می شوند.

این شکایت رسما در دادگاه فدرال ناحیه مرکزی کالیفرنیا به ثبت رسیده و هنوز در دست بررسی است. اما با وجود این که بلک بری در ظاهر پیروز این پرونده به نظر می رسد، شکی نیست که وکلای اسنپ نیز با تمام قوا در دادگاه حاضر شده و به سادگی زیر بار این اتهام نخواهند رفت.

The post شکایت بلک بری از شرکت مادر اپلیکیشن اسنپ چت به جرم نقض پتنت appeared first on دیجیاتو.