بررسی دیجیاتو: آیفون XS Max؛ مرثیه ای برای یک رویا

در کلاس روزنامه نگاری به ما گفتند این تیتر آنقدر استعمال شده که دیگر قابل استفاده نیست و اصلاً سمتش نروید، اما خواهش می کنم این یکبار را هم تحمل کنید چون در حال حاضر، هیچ عنوان بهتری برای بررسی گران ترین آیفون تاریخ وجود ندارد.

آیفون جدید XS Max نوشته می شود و «تِن اس مکس» تلفظ می شود، اما بعد از چرخی در پاساژ پایتخت تهران تصمیم گرفتیم ما هم مثل همه فروشندگان و خریداران، «ایکس اس مکس» صدایش کنیم و همرنگ جماعت شویم.

البته هرچه صدایش کنیم باز هم قیمتش تا ۱۵۰۰ دلار می رسد و خریدش برای بیشتر ما ایرانیان به یک رویا می ماند، رویایی که فقط مرثیه اش نصیبمان می شود. امروز دیگر مقاله ی بررسی، راهنمای خرید به حساب نمی آید و صرفاً ژورنالی است برای آشنا شدن با آخرین دست یافته ها در دنیای ساخت موبایل.

از شما دعوت می کنیم در ادامه با عملکرد و خصوصیات بزرگترین آیفون تاریخ آشنا شوید. با تشکر از فروشگاه عیاران که آیفون را برای این بررسی در اختیار دیجیاتو قرار داد. برای خرید آیفون های جدید و رجیستر شده به آدرس این فروشگاه در مجتمع کامپیوتری پایتخت، طبقه همکف پلاک ۱۶ مراجعه کنید یا با شماره تلفن ۸۸۸۸۶۸۴۹ تماس حاصل نمایید.

نمایشگر و طراحی

استیو جابز همیشه حتی قبل از اینکه خودمان هم بدانیم، می دانست مردم چه چیزهایی دوست دارند. او با معرفی اولین آیفون به حکمرانی گوشی های دکمه ای پایان داد و ثابت کرد که کاربران، گوشی های تمام لمسی می خواهند. اما یک چیز را حسابی اشتباه می کرد.

استیو جابز سال ۲۰۱۰ گفته بود گوشی ای که توی دست راحت نباشد را کسی نمی خرد و همیشه اصرار داشت ابعاد آیفون از حدود ۴ اینچ بیشتر نشود. اما حالا در سال ۲۰۱۸ خبر می رسد که فروش نسخه ی مکس، از آیفون ایکس اس معمولی ۳ تا ۴ برابر بیشتر بوده است.

البته تعجبی هم ندارد. در حال حاضر آیفون ایکس اس برای کاربران آیفون ۱۰ جذابیتی ندارد. بقیه خریداران هم وقتی می بینند آیفون ایکس اس با آیفون ۱۰ تفاوت چندانی ندارد ترجیح می دهند محصولی را خریداری کنند که یکسالی در بازار حضور داشته و افت قیمت زیادی را تجربه کرده است. اما نمایشگر چشمگیر و بزرگ نسخه مکس می تواند برای هر خریداری جذابیت داشته باشد.

سینمای خانگی همراه

کیفیت صفحه نمایش OLED آیفون از تلویزیون منزل بسیاری از ما بیشتر است، پس هرچه بزرگتر باشد بهتر. اپل هم این موضوع را می داند و حالا اندازه صفحه نمایش جدیدترین آیفون را به ۶.۵ اینچ رسانده است. در حقیقت اپل برای ساخت آیفون ایکس اس مکس، صفحه نمایش کم حاشیه ی آیفون ۱۰ را در ابعاد غول پیکر آیفون ۸ پلاس پیاده سازی کرده است.

بررسی آیفون XS Max

مقایسه اندازه آیفون ۸ پلاس (راست) و آیفون XS Max (چپ)

خوشبختانه حاشیه های ناچیز یعنی اگر آیفون ایکس اس مکس را کنار آیفون ۸ پلاس قرار دهیم، از نظر ابعاد تفاوتی به چشم نمی خورد. در حالی که گوشی اول نمایشگر ۶.۵ اینچی دارد و دومی ۵.۵ اینچ. حالا دیگر طراحی قدیمی آیفون ها با حاشیه ضخیم و دکمه ی فیزیکی به پایان رسیده و دوران زائده سیاه رنگ بالای نمایشگر آغاز شده است.

خوشبختانه آیفون به لطف صفحه نمایش OLED، موقع پخش ویدیو پیکسل های داخل بریدگی بالای نمایشگر را خاموش می کند تا به جای زائده ی سیاه رنگ مثل آیفون های قبلی در بالای تصویر حاشیه صاف و سیاه رنگ داشته باشیم. اما در مواقع دیگر چاره ای نیست و باید انقدر از دستگاه استفاده کنید تا ذهن شما وجود زائده مزاحم را نادیده بگیرد.

همان همیشگی

به هر حال این زبان طراحی است که اپل به عنوان آینده ی آیفون معرفی کرده و به این زودی ها قرار نیست جایی برود. خصوصاً که در نبود دکمه ی فیزیکی، باز کردن قفل دستگاه با اسکن چهره ی کاربر انجام می شود و تجهیزات سخت افزاری مربوط به این عملکرد، به هیچ عنوان قابل مخفی کردن نیستند.

خوشبختانه کیفیت صفحه نمایش آنقدر بالاست که با اغماض بتوانیم وجود زائده سیاه رنگ در بالای صفحه نمایش را پذیرا باشیم. نمایشگر آیفون ایکس اس مکس در تست های سایت دیسپلی میت نمره +A را به دست آورده است که از تمام تلفن های هوشمند موجود در بازار بالاتر به حساب می آید.

به گفته ی دیسپلی میت حداکثر روشنایی صفحه نمایش آیفون ایکس اس مکس به ۶۶۰ نیت رسیده که از نسل قبلی ۲۶ نیت بالاتر است و وقتی این محصول را کنار آیفون ۱۰ قرار می دهید کاملاً محسوس به نظر می رسد.

اپل برای اینکه موقع افزایش اندازه کیفیت صفحه نمایش کاهش پیدا نکند رزولوشن را در نسخه مکس به ۱۲۴۲ در ۲۶۸۸ افزایش داده است، در نتیجه تراکم پیکسل ها روی رقم ۴۵۸ در هر اینچ ثابت مانده و از این نظر با آیفون XS و آیفون ۱۰ برابری می کند.

بررسی آیفون XS Max

فقط تصور کنید تماشای ویدیوهای HDR روی این صفحه نمایش چه لذتی دارد. علاوه بر این میزان بازتاب از سطح نمایشگر فقط ۴/۷ درصد است و از این نظر یکی از بهترین های بازار به حساب می آید، در نتیجه حتی در محیط باز و زیر نور شدید خورشید هم می توانید از کیفیت بسیار بالای صفحه نمایش بهره مند شوید.

بررسی را با ویژگی های صفحه نمایش آغاز کردیم و تمرکز زیادی روی این بخش داشتیم، چون صفحه نمایش عمده ترین تفاوتی است که باعث می شود نسخه مکس را به جای مدل های دیگر امتحان کنید. به هر حال اولین بار است که صفحه نمایش آیفون به این ابعاد و کیفیت رسیده است. البته در مورد کیفیت ساخت بدنه هم هر چقدر تعریف کنیم باز هم کم گفتیم.

هرگز راضی نباش

به شخصه در طول سال با ده ها گوشی مختلف کار می کنم، هربار آیفون جدیدی از راه می رسد، از خودم می پرسم این آخر خط است یا کیفیت ساخت گوشی های موبایل می تواند بهتر از این شود؟ هربار هم اپل در سال بعد ثابت می کند هنوز کمی بهتر امکان پذیر است.

شاید هم به خاطر این باشد که امسال قیمت آیفون با یک خودروی اقتصادی برابری می کند، اما واقعاً احساس می کنم کیفیت ساخت بالاتر رفته است. روی بدنه، شیشه و فلز با ظرافت تمام مثل دریا و ساحل به هم می رسند و آیفون ایکس اس مکس با هر لمس، نهایت حس کیفیت را منتقل می کند.

هرچقدر جستجو کنید، هیچ گوشه ای از دستگاه از مواد بی کیفیت استفاده نشده و هیچ لبه زبری وجود ندارد که موقع لمس، دست کاربر را آزار دهد. فقط باز هم عمده ترین مشکل طراحی، بیرون زدگی چشمگیر دوربین است که مثل خوره به جان آیفون های اخیر افتاده و کار کردن با گوشی وقتی به پشت روی میز قرار دارد را دشوار می کند.

بررسی آیفون XS Max

آیفون جدید در ۳ رنگ طلایی، خاکستری و نقره ای عرضه می شود که اولی و دومی خصوصاً طلایی تا اینجا پرفروش ترین رنگها بودند و نقره ای طالب کمتری داشته است.

آخرین نکته هم اینکه آیفون های جدید در این نسل موفق شده اند گواهی IP68 را کسب کنند که یک شماره از قبل بیشتر شده و نشان می دهد دستگاه تا نیم ساعت در عمق ۲ متری سالم می ماند، یعنی نیم متر بیشتر از قبل. در حقیقت باید گفت اگر یک آیفون ایکس اس مکس و یک پراید هم قیمتش را داخل آب بندازید، احتمالاً فقط آیفون سالم خارج می شود.

نرم افزار

بررسی آیفون XS Max

آیفون های جدید به شکل پیش فرض با iOS 12 عرضه می شوند. در این نسخه شاهد تجربه کاربری روان تر هستیم و امکاناتی هم اضافه شده که به زودی در بررسی کامل iOS 12 به جزئیاتش خواهیم پرداخت. اما در ادامه به طور خلاصه به امکانات جدید نرم افزاری در آیفون ایکس اس مکس اشاره می کنیم.

در این نسخه امکان ساخت میان بر های جدید برای سیری فراهم شده است. با این قابلیت که Siri Shortcuts مثلاً برای دستگاه تعریف کنید وقتی می گویید “Hey Siri, cheer me up” دستگاه سریعاً پلی لیست مورد علاقه شما را در اپل موزیک پخش کند. یا هر دستور دیگری که دوست دارید مثل نمایش مسیر بازگشت به منزل روی نقشه.

منوی میانبر های سیری

تعدادی هم انیموجی های جدید مثل اژدها و دایناسور داریم و از آنها مهمتر قابلیت Memoji است که مشابه آن را در پرچمداران سامسونگ دیده بودیم و حالا اپل عقب ماندگی خود را در مورد آنها جبران کرده است. با استفاده از این قابلیت می توانید یک نسخه کارتونی از خودتان بسازید و به عنوان اموجی از آن استفاده کنید.

البته بر خلاف سامسونگ این بار کار به شکل نیمه خودکار انجام نمی شود و خودتان باید یکی یکی تمام جزئیات صورتتان را بسیازید. خوشبختانه تنوع زیادی وجود دارد و اگر وقت کافی صرف کنید نتیجه نهایی تا حد زیادی به خودتان شبیه می شود. در نهایت می توانید با نسخه کارتونی خودتان ویدیو بسازید و برای دیگران بفرستید.

سیستم عامل موبایل اپل در این نسخه به شما امکان می دهد مدتی که از هر اپلیکیشن استفاده کرده اید را مشاهده کنید و اگر احساس می کنید زیاده روی کرده اید، روی اپلیکیشن های مورد نظر خود محدودیت زمانی ایجاد کنید، مثلاً در طول روز فقط یکساعت امکان استفاده از تلگرام یا اینستاگرام را داشته باشید.

در این نسخه مدیریت نوتیفیکیشن ها هم ساده تر شده است. مثلاً به جای اینکه ۴۰ نوتیفیکیشن جدا جدا داشته باشید، نوتیفیکیشن های هر اپلیکیشن با همدیگر دسته بندی شده و به شکل مرتب تری نمایش داده می شوند.

در تمام طول مدت استفاده از آیفون ایکس اس مکس تقریباً با هیچ کندی یا کاهش سرعتی در هیچ کدام از بخش ها مواجه نشدیم، غیر از بخش اموجی و انیموجی ها که با کمی تاخیر اجرا می شدند. علاوه بر این عملکرد فیس آیدی هم دقیق و سریع تر شده است و این موضوع اهمیت زیادی دارد، چون حالا دکمه ای برای باز کردن قفل وجود ندارد و کاربر به جای اثر انگشت باید از اسکن چهره ی خود استفاده کند.

بررسی آیفون XS Max

اپل می گوید حالا فیس آیدی با استفاده از یادگیری ماشینی تغییرات شما را تشخیص می دهد و بهتر از قبل کاربر را شناسایی می کند. مثلاً اگر از یک کلاه یا عینک جدید استفاده کنید، فیس آیدی باز هم به خوبی کار می کند و مشکلی وجود نخواهد داشت.

سخت افزار

بررسی آیفون XS Max

بخشی از تجربه بی نظیر آیفون ها هم قطعاً به سخت افزار فوق العاده قدرتمند آنها بر می گردد، به گونه ای که هر سال با معرفی آیفون های جدید، شاهد سطح تازه ای از عملکرد سخت افزاری در دنیای موبایل هستیم. آیفون های امسال نیز از این قاعده مستثنی نیستند و چیپست A12 بایونیک اپل توانست رکوردها را جابجا کند. با این سطح از توان سخت افزاری، طبیعیست که آیفون های ۲۰۱۸ هیچ مشکلی در اجرای سنگین ترین برنامه ها، بازی ها و فعالیت ها نخواهند داشت.

اپل به رسم همیشه A12 بایونیک را قوی ترین و هوشمند ترین چیپست دنیای موبایل و اولین چیپست ۷ نانومتری دنیا می داند که به دست مصرف کننده نهایی می رسد، و تعجبی ندارد که هواوی با این موضوع مخالف است. این چیپست همانند نسل قبل یعنی A11 شش هسته پردازشی دارد اما دو هسته قدرتمند آن ۱۵ درصد قوی تر بوده و هسته های کم مصرف آن هم ۵۰ درصد انرژی کمتری مصرف می کنند. پردازشگر گرافیکی چهارهسته ای این چیپست هم ۵۰ درصد قوی تر از قبل شده. البته اینها آماریست که اپل ارائه کرده و در عمل، این سطح از اختلاف بین آیفون XS مکس و آیفون X دیده نمی شود.

تست آیفون XS Max با اپلیکیشن های آنتوتو و ۳DMark نشان داد با ابرقدرت های جدیدی در دنیای موبایل روبرو هستیم. این گوشی با عبور از مرز روانی ۳۰۰ هزار و دستیابی به ۳۳۰ هزار امتیاز در بنچمارک آنتوتو، نشان داد که فعلاً رقیبی ندارد و باید با نسل بعد گوشی های اندرویدی رقابت کند. امتیاز گرافیکی آیفون XS Max در تست های Ice Storm Unlimited و Sling Shot Extreme هم به ترتیب به ۷۶۵۰۰ و ۴۳۰۰ رسیده و اجرای روان سنگین ترین بازی های گرافیکی تا مدت ها تضمین می کند. البته افزایش حافظه رَم از ۳ به ۴ گیگابایت هم نقش قابل توجهی در ارائه تجربه کاربری بی نقص بر عهده دارد.

مقایسه نتایج به دست آمده توسط آیفون XS Max و آیفون X نشان می دهد که این گوشی در تست های آنتوتو و ۳DMark به ترتیب حدود ۳۰ و ۲۰ درصد بهتر عمل می کند. البته این اختلاف عملکرد در دنیای واقعی و استفاده عادی چندان محسوس نیست و فعلاً دلیل خوبی برای خریدن آیفون جدید به شمار نمی رود، مگر اینکه بخواهید برای آینده ی نامعلوم سرمایه گذاری کنید. به هر حال شکی نیست که آیفون XS Max و برادر کوچک ترش قوی ترین موبایل های حال حاضر دنیا هستند و در هیچ زمینه ای شما را ناامید نخواهند کرد.

آیفون های ۲۰۱۸ در زمینه امکانات ارتباطی نسبت به نسل قبل کاملاً پیشرفت کرده اند؛ آیفون ها برای نخستین بار از شبکه LTE گیگابیتی پشتیبانی می کنند، یعنی سرعت دانلود اسمی این گوشی ها در شبکه LTE پیشرفته به ۱۰۲۴ مگابیت بر ثانیه می رسد (البته اندرویدی ها ماه هاست که این مرز را رد کرده اند). همچنین برای اولین بار شاهد آیفون دو سیم کارت هستیم و آیفون XS Max در بعضی بازارها (به خصوص چین) با پشتیبانی از دو سیم کارت عرضه می شود. البته ظاهراً در حال حاضر آنتن دهی آیفون های ۲۰۱۸ با مشکل مواجه شده که دلیلش هم هنوز مشخص نیست.

اپل امسال ظرفیت حافظه گوشی هایش را هم ارتقاء داده و آیفون XS Max با ظرفیت های ۶۴، ۲۵۶ و ۵۱۲ گیگابایتی به دست خریداران می رسد. البته این سیاست بیشتر به نفع اپل است تا خریدار، چون این شرکت یک تریلیون دلاری بیشترین سود ممکن را از افزایش ظرفیت حافظه به دست می آورد. با این حال کاربرانی که می خواهند همه چیز را روی گوشی نگه دارند حالا دیگر با مشکل کمبود حافظه مواجه نخواهند شد.

واقعیت افزوده

بالا گرفتن تب هوش مصنوعی در دنیای تکنولوژی و به خصوص حوزه موبایل، باعث شد تا اپل و چند شرکت دیگر سال گذشته پردازنده اختصاصی AI را داخل چیپست هایشان قرار دهند. امسال هم یکی از اجزای اصلی چیپست A12 اپل پردازنده اختصاصی هوش مصنوعی آن یعنی Neural Engine است که به پردازنده اصلی کمک می کند تا نیازهای کاربر را بر اساس مدل های پیشرفته یادگیری ماشین برطرف کنند. البته این پردازنده به مراتب بهتر از قبل شده و حالا به جای ۶۰۰ میلیارد، ۵ هزار میلیارد عملیات را در هر ثانیه پردازش می کند، یعنی حدود ۹ برابر سریع تر.

با بهره گیری از این پردازنده سریع در آیفون XS، حالا سیری کمی سریع تر به فرمان ها پاسخ می دهد، انیموجی و میموجی ها با سرعت و دقت بیشتری اجرا می شوند، عکاسی پرتره و نورپردازی های استودیویی هم اندکی بهتر شده اند، به خصوص اینکه حالا می توانید پیش نمایش نورپردازی استودیویی روی سوژه های در حال حرکت را هم ببینید که البته بی شباهت به فیلم های ترسناک هم نیست.

تعداد اپلیکیشن هایی که بتوانند از پلتفرم هوش مصنوعی Core ML و پردازنده اختصاصی AI به خوبی استفاده کنند هنوز زیاد نیست ولی اپل یکی از کاربردی ترین نمونه ها یعنی برنامه Homecourt را در مراسم رونمایی به نمایش گذاشت. با این برنامه می توانید به جای بهره گیری از چندین دوربین و حسگر، فقط با دوبین آیفون XS یک بازیکن را در زمین بسکتبال زیر نظر گرفته و آمار عملکردش مانند نوع پرتاب، زاویه پا، زاویه پرتاب، زمان پرواز، سرعت و ارتفاع توپ را ثبت کنید. همه این مشاهدات، محاسبات و پیش بینی ها به شکل لحظه ای انجام می شود که در واقع قدرت پردازنده آیفون XS را به رخ می کشد. در ویدیوی زیر می توانید دموی این برنامه را ببینید:

در حال حاضر برنامه هایی نظیر Memrise و Pixelmator Pro از مدل های یادگیری ماشین برای تشخیص متن یا ویرایش تصویر استفاده می کنند و اپلیکیشن ها و بازی های واقعیت افزوده هم در سطوح مختلف دیده می شوند. با این حال برای بهره مندی از پتانسیل بالای این حوزه هنوز باید منتظر باشیم.

کیفیت صدا

تجربه مالتی مدیای کامل زمانی به دست می آید که صدا و تصویر به شکل بی نقص کنار هم قرار بگیرند. کیفیت نمایشگر آیفون ها و به خصوص صفحات اولد آیفون X یا آیفون XS همیشه خوب بوده و حالا امسال اپل تلاش کرده با اسپیکرهای استریوی قوی تر، کیفیت صدا را هم بالاتر ببرد، ولی آیا موفق به این کار شده است؟

واقعیت این است که آیفون XS و برادر بزرگ ترش از نظر کیفیت و حجم صدا هم اندازه هستند و نسبت به آیفون X مقداری بهبود یافته اند، ولی این تفاوت به اندازه کافی محسوس نیست تا بتوان آن را در فهرست نکات تعیین کننده برای خرید آیفون های جدید دانست. تفکیک صدای استریو و حجم صدا در آیفون XS کمی بهتر شده و تقریباً هم تراز با بهترین گوشی های پرچمدار دنیای اندروید قرار می گیرد.

اپل چند سال است که با جک هدفون در موبایل هایش خداحافظی کرده و امسال با توقف تولید آیفون SE و آیفون ۶s دیگر هیچکدام از گوشی های اپل را با این درگاه محبوب نخواهید دید. این شرکت هزار میلیارد دلاری حالا حتی میخ را محکم تر کوبیده و مبدل ۹ دلاری جک ۳٫۵ میلیمتری به لایتنینگ را هم از داخل جعبه آیفون برداشته تا با خیال راحت شما را به پذیرفتن واقعیت وادار کند: اینکه آینده از آن ایرپاد و هدفون های بیسیم است. ظاهراً اپل هنوز به استانداردهای جدید aptX برای انتقال صدای های-فای از طریق بلوتوث هم اعتقادی ندارد.

دوربین

بررسی آیفون XS Max

آیفون های ۲۰۱۸ همان ترکیب دوربین دوگانه ۱۲ مگاپیکسلی که در آیفون X به کار رفته بود را در اختیار دارند. یکی از این دو دوربین به لنز واید با ضریب اف ۱٫۸ و دیگری به لنز تله با ضریب اف ۲٫۴ مجهز شده و هردو از لرزشگیر اپتیکال بهره می برند. فلاش چهارگانه دورنگ را هم که به این ترکیب اضافه می کنیم، می بینیم که روی کاغذ همان ترکیب دوربین سال قبل را داریم.

آنچه آیفون های جدید را از مدل های قبل متمایز می کند، نسل جدید سنسور مورد استفاده در دوربین اصلی آن است که هم پیکسل های بزرگ تری دارد (۱٫۴ میکرون در مقایسه با ۱٫۲۲ میکرون) و هم برای فوکوس از پیکسل های بیشتری کمک می گیرد. پردازشگر سیگنال تصویری جدید اپل هم به اندازه ای قدرتمند است که می تواند چندین فریم با نوردهی های مختلف را به شکل همزمان ثبت کرده و با ترکیب آنها یک عکس HDR با جزئیات کامل را تولید کند. اپل این قابلیت را Smart HDR نامیده.

یکی دیگر از قابلیت های جدید دوربین آیفون که برای خریداران احتمالی آیفون XR اهمیت زیادی دارد، توانایی ثبت پرتره با تنها یک دوربین است (که مدتهاست در گوشی های اندرویدی وجود دارد). آیفون XS Max برای این کار از دوربین اصلی، توانایی عمق سنجی ISP و پردازشگر هوش مصنوعی کمک می گیرد. امسال همچنین می توانید عمق میدان مصنوعی و مقدار افکت بوکه پس زمینه را هم به دلخواه تنظیم کنید.

همه قابلیت های مورد بحث نویدبخش تحول اساسی در بخش دوربین آیفون های ۲۰۱۸ هستند، به خصوص اینکه برای عکاسی شبانه، عکاسی HDR و ثبت پرتره. بررسی نمونه عکس های ثبت شده توسط آیفون XS Max هم دقیقاً همین موضوع را نشان می دهند. در ادامه نمونه عکس های ثبت شده با آیفون XS Max را مرور می کنیم.

عکس ها در نور کافی فوق العاده شفاف و خوش آب و رنگ هستند و نمی توان ایرادی از آنها گرفت. جزئیات تصاویر فوق العاده است اما نکته ای که توجه شما را به خود جلب می کند، قدرت فوکوس دوربین است. آیفون XS Max در فواصل مختلف به قدری سریع و دقیق روی سوژه ها فوکوس می کند که نیاز به هرگونه دخالت از سوی شما را از بین می برد، یعنی هیچگاه لازم نیست صفحه را برای تغییر فوکوس لمس کنید. ما این تجربه را تا به حال در هیچ گوشی اندرویدی ندیدیم.

همان طور که در مقایسه تصویر فوق می بینید، بزرگنمایی اپتیکال در نور روز کاملاً بی نقص عمل می کند و تفاوت خاصی را در خروجی کار ایجاد نمی کند. البته باید توجه داشت که رقبای اصلی اپل به بزرگنمایی های بالاتر (۳ یا حتی ۵ برابر) روی آورده اند و شاید ۲X زوم طی ماه های آتی چندان به چشم نیاید. از آنجا که اپل دوربین ثانویه با لنز تله را ارتقاء نداده، بزرگنمایی در شب به افزایش نویز و کاهش کیفیت منجر می شود و استفاده از آن در محیط های بسیار کم نور، چندان کاربردی نیست.

آیفون XS Max در شب تا حدودی بهتر از آیفون X عکس می گیرد و همان طور که گفتیم، این موضوع به سنسور جدید دوربین اصلی بر می گردد که پیکسل های بزرگ تری داشته و نور را بهتر و بیشتر جذب می کند. در تصاویر فوق می بینیم حتی در محیط های تاریک هم جزئیات بخش های روشن و تیره تصویر به خوبی حفظ شده و به هیچ وجه خبری از نویز نیست. یکی از مشکلاتی که هنگام عکاسی شبانه به آن بر می خورید، بازتاب نور محیط در لنز دوربین یا اصطلاحاً فِلِر است. این مشکل زمانی تشدید می شود که تعداد منابع نور در محیط زیاد باشد.

ولی یکی از بهترین ویژگی های دوربین آیفون XS Max یا به عبارتی اعجاز اپل را می توان در قابلیت Smart HDR دانست که در سخت ترین شرایط نوری هم تصاویری با جزئیات خوب را تحویلتان می دهد. مثلاً در تصویر فوق که دقیقاً پشت به نور ثبت شده و حتی چشم انسان هم نمی توانست به درستی چهره را تشخیص دهد، آیفون XS Max توانست جزئیات چهره و منظره پشت سر را به خوبی حفظ کرده و حتی با دقت کامل، حالت پرتره را هم اعمال نماید.

دوربین سلفی آیفون XS Max تفاوتی با نسل قبل نکرده و همان سنسور ۷ مگاپیکسلی با ضریب اف ۲٫۲ را در اختیار دارد. تصاویر سلفی همانند همیشه کیفیت مناسب و رنگ های واقعی دارند و برخلاف دیگر سازندگان، اپل به شما کمک می کند تا عکس واقعی خودتان را بدون هرگونه افکت ثبت کنید. قابلیت تغییر عمق میدان و تنظیم مقدار افکت بوکه روی پس زمینه هم گاهی اوقات به دردتان می خورد و می توانید با کاهش دادن آن، خطاهای جزئی پرتره را هم اصلاح کنید. با وجود ارتقاء هوشمندی این گوشی، نورپردازی استودیویی هنوز چندان کاربردی نیست و نتیجه مطلوبی را تحویل نمی دهد، به خصوص گزینه آخر (Stage Light Mono) که معمولاً بخش های زیادی از چهره را از بین می برد.

کیفیت فیلمبرداری آیفون XS Max تقریباً مثل قبل است، فقط دوربین سلفی آن حالا می تواند ویدیوهای فول اچ دی را با نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه ضبط کند. با این حال از نظر ضبط صدا شاهد پیشرفت بسیار خوبی هستیم، چون آیفون های ۲۰۱۸ می توانند صدا را به شکل کاملاً استریو و تفکیک شده ضبط کند. ویدیوهای ۴K ضبط شده با این گوشی فوق العاده با کیفیت و روان هستند، اما آپلود کردن آن روی سامانه های ویدیویی کشورمان بخش اعظم این کیفیت را از بین می برد.

باتری

شرکت ها هر سال تمام تلاش خود را به کار می بندند تا توان سخت افزاری محصولاتشان را افزایش دهند و در این راه هم کاملاً موفق هستند، ولی وقتی نوبت به باتری می رسد کفگیر نوآوری به ته دیگ می خورد. خیلی هم به اعداد مربوط به کاهش مصرف انرژی چیپست ها توجه نکنید چون در بهترین حالت فقط در شرایط خاص و آزمایشگاهی به وقوع می پیوندند.

اپل باتری ۳۱۷۴ میلی آمپر ساعتی را در آیفون XS Max به کار گرفته که در مقایسه با آیفون XS حدود ۲۰ درصد بیشتر است، ولی شارژدهی هر دو دستگاه تقریباً در یک سطح قرار دارد و با نسل قبل هم تفاوت چندانی نکرده است. تجربه چند روزه ما با این گوشی نشان داد که نهایتاً یک روز کامل می توانید روی باتری این گوشی حساب کنید، آن هم در شرایطی که استفاده عادی داشته باشید. اپل هنوز در زمینه شارژدهی اختلاف قابل توجهی با پرچمداران دنیای اندروید دارد.

باتری آیفون XS Max با شارژری که داخل جعبه قرار دارد ظرف مدت نیم ساعت تا ۲۰ درصد شارژ می شود و سرعت شارژر با شارژر بی سیم سامسونگ نیز همینقدر است. اما اگر آداپتور فست شارژر ۳۰ وات خود اپل را به همراه کابل مورد نیاز خریداری کنید، ظرف نیم ساعت ۵۵ درصد از ظرفیت باتری شارژ می شود. واقعاً جای تعجب دارد که اپل ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار از خریداران آیفون XS Max می گیرد اما حتی یک آداپتور مجهز به قابلیت شارژ سریع داخل بسته بندی این گوشی غول پیکر قرار نمی دهد.

جمع بندی

بررسی آیفون XS Max

در تحریریه دیجیاتو هم مثل هر جای دیگر سلایق متنوع هستند. بعضی طرفدار سرسخت اندروید به حساب می آیند و بعضی دیگر دل در گروی آیفون دارند. اما آیفون ایکس اس مکس زیر دست هرکس که می رسید نتیجه یکسان بود؛ اول اذعان به زیبایی نفسگیر و کیفیت ساخت بالای دستگاه و بعد هم آهی از بابت شنیدن قیمت روز بازار! احتمالاً ایران تنها کشوری باشد که بازار خودرو و موبایل در آن پیوند خورده اند و یکی از گران ترین گوشی های بازار هم قیمت با ارزان ترین خودروهای صفر تولید داخل به فروش می رسند.

بررسی آیفون XS Max

اگر توانایی خرید آیفون ایکس اس مکس را دارید به شما تبریک می گوییم، اول بابت توانایی اقتصادی شما و بعد از آن هم بابت محصول دلربایی که خریداری می کنید. موقعی که قیمت آیفون از هزار دلار بالاتر رفت بسیاری اعتقاد داشتند اپل اشتباه کرده و کاربران چنین رقم هایی را نمی پردازند، اما حالا آیفون ایکس اس مکس با قیمتی بین ۱۱۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار (گران تر از برخی مدل های مک بوک) یکی از خواستنی ترین گوشی های اپل است.

بررسی آیفون XS Max

این آیفون شما را در بهترین و بزرگترین صفحه نمایشی اپل تاکنون ساخته غرق می کند و از نظر قدرت سخت افزاری، در لیگی فراتر از دنیای اندروید قرار دارد. اپل یک بار دیگر موفق شده استانداردهای خود را افزایش دهد و محصولی بسازد که قلب بیننده را آب می کند.

با تشکر از فروشگاه عیاران که آیفون را برای این بررسی در اختیار دیجیاتو قرار داد. برای خرید آیفون های جدید و رجیستر شده به آدرس این فروشگاه در مجتمع کامپیوتری پایتخت، طبقه همکف پلاک ۱۶ مراجعه کنید یا با شماره تلفن ۸۸۸۸۶۸۴۹ تماس حاصل نمایید.

نکات مثبت
 • بهترین صفحه نمایش در دنیای موبایل
 • توان پردازش بالاتر از دنیای اندروید
 • رنگ طلایی جدید به جای رزگلد
 • تجربه کاربری بسیار روان
 • بهبود عملکرد دوربین
نکات منفی
 • ارگونومی نسبت به مدل های کوچکتر
 • عدم وجود فست شارژر در بسته بندی
 • عمر باتری کمتر از رقبای ارزان تر
 • بیرون زدگی دوربین
 • قیمت
 • همکاران تحریریه
 • نگارش بررسی در همکاری با حمید مقدسی
 • عکس فرامرز نادری

The post بررسی دیجیاتو: آیفون XS Max؛ مرثیه ای برای یک رویا appeared first on دیجیاتو.

بررسی ویدیویی دیجیاتو: سامسونگ گلکسی نوت ۹

اگر تا امروز در مورد میزان کارایی قلم اس پن تردید داشتید احتمالاً حق با شما بود، اما سامسونگ در نوت ۹ قابلیت هایی برای استایلوس خود فراهم کرده که این ابزار علاوه بر کاربران علاقه مند به طراحی، برای بقیه خریداران هم کارایی داشته باشد. فبلت جدید سامسونگ که هفته ی گذشته در نیویورک رونمایی شد، در این نسل به یک قلم بلوتوثی جدید مجهز است که می تواند مثل ریموت، گوشی هوشمند شما را کنترل کند.

فبلت جدید یکی از کامل ترین گوشی های بازار به حساب می آید و گزیده ای از بهترین های سامسونگ را در اختیار شما قرار می دهد. بزرگترین صفحه نمایش اینفینیتی، بهترین دوربین سامسونگ، بالاترین قدرت پردازش، بیشترین ظرفیت حافظه و بالاترین ظرفیت باتری از جمله ویژگی های گلکسی نوت ۹ هستند.

پیشتر در بررسی کامل دستگاه به امکانات نوت ۹ پرداختیم. از شما دعوت می کنیم برای آشنایی بیشتر در ادامه با بررسی ویدیویی پرچمدار جدید سامسونگ همراه شوید.

The post بررسی ویدیویی دیجیاتو: سامسونگ گلکسی نوت ۹ appeared first on دیجیاتو.

بررسی دیجیاتو: سامسونگ گلکسی نوت ۹؛ معجزه ی قلم

سامسونگ سالهاست که در حوزه تولید فبلت های مجهز به قلم عملاً با خودش رقابت می کند، چون بعد از گذشت چندین نسل، هنوز هیچ رقیبی حتی در نزدیکی گوشی های سری نوت به چشم نمی خورد. در نتیجه سامسونگ لازم نیست تلاش زیادی انجام دهد. کافی است چندتایی از بهترین قابلیت های سری S را به فبلت نوت اضافه کرده و کارایی قلم دستگاه را افزایش دهد، یعنی دقیقاً همان کاری که در نوت ۹ انجام داده است.

پنجشنبه گذشته به شکل زنده و همزمان با رونمایی جهانی از این محصول نگاه نزدیکی داشتیم به قابلیت های فبلت جدید سامسونگ، اما برای مرور کامل بر تمام ویژگی های دستگاه، از شما دعوت می کنیم در ادامه با بررسی گلکسی نوت ۹ همراه شوید.

طراحی

اگر نوت ۸ (بررسی دیجیاتو) و ۹ را کنار هم قرار دهیم، تنها تفاوت ظاهری به محل حسگر اثر انگشت بر می گردد. گذاشتن حسگر کنار لنز دوربین از اول هم انتخاب اشتباهی بود که سامسونگ مرتکب شد. در یک گوشی شش و چند دهم اینچی رسیدن انگشت کاربر به بالاترین قسمت پشت بدنه دشوار است و بسیاری اوقات ممکن است اشتباهی به جای حسگر لنز دوربین را لمس و کثیف کنید. شرکت کره ای در گلکسی S9 و S9 پلاس (بررسی دیجیاتو) این ایراد را بر طرف کرد و حالا در نوت ۹ هم شاهد انتقال حسگر اثر انگشت به پایین لنزهای دوربین هستیم.

در نسل جدید وزن دستگاه هم ۶ گرم بیشتر شده و به ۲۰۱ گرم رسیده است. این تفاوت آنقدری نیست که ملموس باشد، اما در هر حال با یک گوشی نسبتاً سنگین مواجه هستیم که البته با در نظر گرفتن صفحه نمایش بزرگی که در اختیار شما قرار می دهد تعجبی ندارد. بدنه نوت ۹ مثل نسل قبل شیشه ای و فریم دور دستگاه فلزی است.

در مراسم رونمایی نوت ۹ مشاهده کردیم که این تلفن هوشمند در ۴ رنگ آبی، مشکی، مسی و ارغوانی روشن (متمایل به صورتی) عرضه می شود، اما در حال حاضر فقط دو رنگ آبی و صورتی روی سایت جهانی سامسونگ پیش فروش می شوند و برای اضافه شدن رنگ های دیگر باید منتظر بمانیم.

فقط در نسخه آبی قلم استایلوس زرد رنگ است

نسخه آبی تنها مدلی به حساب می آید که در آن قلم استایلوس همرنگ بدنه نیست و به رنگ زرد ساخته شده است. رنگ زرد باعث شده قلم S Pen به مداد های زرد رنگی که احتمالاً دیده باشید شباهت پیدا کند. شاید سامسونگ می خواسته بگوید قلم را دوباره از اول اختراع کرده است. هرچند این ادعا کمی جنبه تبلیغاتی دارد اما واقعاً قلم نوت ۹ بهترین استایلوس ساخته شده به دست سامسونگ تاکنون است و قابلیت های جدیدی به آن اضافه شده که در بخش مربوطه توضیح می دهیم.

لبه های بدنه با الماس تراش خورده و خوشبختانه لنز دوربین تقریباً با بدنه هم سطح است، در نتیجه وقتی دستگاه را به پشت روی میز قرار دهید بر خلاف رقیبی مثل آیفون لق نمی زند. نوت ۹ واقعاً کیفیت ساخت بالایی دارد و انتظار شما را پس از پرداخت هزار دلار برآورده می کند، اما از نظر طراحی نسبت به نسل قبلی چیز جدید یا متفاوتی ندارد. اگر با نوت ۸ کار کرده باشید، اینجا هم دقیقاً همان حس را خواهید داشت.

دکمه بیکسبی هنوز هم سمت چپ بدنه پایین دکمه های صدا به چشم می خورد. پایین بدنه قلم، درگاه USB-C، سوراخ های اسپیکر و جک هدفون وجود دارند که خوشبختانه سامسونگ هنوز قصد ندارد این آخری را حذف کند. سیم کارت و کارت حافظه از درگاه بالای بدنه وارد می شوند و دکمه خاموش و روشن سمت راست بدنه است. گواهی IP68 نیز یعنی می توانید این تلفن هوشمند را مثل بقیه پرچمداران سامسونگ به مدت نیم ساعت تا عمق ۱/۵ متری آب غوطه ور نمایید. سامسونگ در این نسل ترجیح داده روی برطرف کردن ایرادات جزئی و اضافه کردن قابلیت های جدید تمرکز کند و احتمالاً طراحی متفاوت را در نوت ۱۰ رونمایی خواهد کرد.

نمایشگر

بهترین چیزی که یک قلم استایلوس را تکمیل می کند صفحه نمایش بزرگ است. سامسونگ بر همین اساس در گلکسی نوت ۹ اندازه صفحه نمایش را یک دهم اینچ بیشتر کرده و به ۶.۴ اینچ رسانده که بزرگترین صفحه نمایش بین تمام گوشی های سامسونگ به حساب می آید. صفحه نمایش اینفینیتی با نسبت تصویر ۱۸/۵ به ۹ ابعادی کشیده دارد و در بالا و پایین بدنه حاشیه باریکی به چشم می خورند که به شخصه آنها را به وجود ناچ یا زائده سیاه رنگ در بالای صفحه ترجیح می دهم.

با وجود افزایش اندازه رزولوشن صفحه نمایش QHD باقی مانده و این موضوع باعث شده تراکم پیکسل ها کمی کاهش پیدا کند. اما وجود ۵۱۶ پیکسل در هر اینچ برای محصولی با این اندازه کاملاً کفایت می کند و به هیچ عنوان نمی توانید از نظر کیفیت تفاوتی بین نوت ۸ و ۹ احساس کنید.

اما بررسی حداکثر روشنایی صفحه با نورسنج نشان می دهد روشنایی صفحه نوت ۹ نسبت به نوت ۸ حدود ۲۰۰ نیت افزایش داشته و به ۶۰۰ نیت رسیده است، رقمی که از آیفون ۱۰ با ۵۷۰ نیت بالاتر است، اما پایین تر از LG G7 قرار می گیرد که به رقم خیره کننده ۹۰۰ نیت دست یافته است. اما حداکثر روشنایی همه این پرچمداران برای استفاده در نور مستقیم خورشید کاملاً کفایت می کند و صفحه نمایش نوت ۹ از خوانایی بسیار مناسبی برخوردار است.

جایی که صفحه نمایش نوت ۹ واقعاً می درخشد، پشتیبانی از بازه استاندارد رنگ های sRGB است. بر اساس بررسی های انجام گرفته نوت ۹ از ۲۲۴ درصد رنگهای sRGB پشتیبانی می کند، در حالی که این رقم مقدار در وان پلاس ۶ کمی بالاتر است و همه پرچمداران دیگر در رتبه های پایین تر از نوت ۹ قرار می گیرند، از جمله آیفون ۱۰ با رقم ۱۲۸ درصد.

صفحه نمایش نوت ۹ مثل نسل قبلی با گوریلا گلس ۵ محافظت می شود و از پخش ویدیوهای HDR پشتیبانی می کند. سامسونگ در زمینه ساخت نمایشگر های AMOLED سرآمد بازار است و اگر این تلفن هوشمند را تهیه کنید، می توانید مطمئن باشید بزرگترین و بهترین نمایشگری که شرکت کره ای تاکنون تولید کرده است را در اختیار دارید.

سخت افزار

گلکسی نوت ۹ هم مثل S9 و S9 پلاس به اسنپدراگون ۹۸۱۰ مجهز است که چیپست پرچمدار سامسونگ و یکی از بهترین های حال حاضر بازار است. اما این تلفن هوشمند اولین گوشی سامسونگ به حساب می آید که ۵۱۲ گیگابایت حافظه داخلی دارد و از کارت حافظه تا ۵۱۲ گیگابایت نیز پشتیبانی می کند، یعنی در مجموع می توانید ۱ ترابایت حافظه داخلی در اختیار داشته باشید. اگر نسخه ۵۱۲ گیگابایتی را خریداری کنید دستگاه شما ۸ گیگابایت حافظه رم و در نسخه ۱۲۸ گیگابایتی ۶ گیگابایت حافظه رم خواهد داشت. مدل پایه ۶۴ گیگابایتی نیز در این نسل حذف شده است.

قدرت پردازش

گلکسی S9 پلاس در بررسی دیجیاتو در بنچمارک آنتوتو به امتیاز ۲۴۵ هزار دست یافته بود. حالا شرکت کره ای با وجود سخت افزار مشابه موفق شده این امتیاز را در نوت ۹ تا ۲۴۷ هزار افزایش دهد که نشان می دهد فبلت جدید با وجود صفحه نمایش بزرگتر از پرچمداران سری S قوی تر است. اگر مدل ۵۱۲ گیگابایتی نوت ۹ که ۸ گیگابایت حافظه رم دارد را تهیه کنید امتیاز بنچمارک ها از این هم بالاتر می رود.

عملکرد گرافیکی

بخشی از عملکرد بهتر فبلت جدید نیز به سیستم خنک کننده جدید آبی-کربنی باز می گردد که سامسونگ در این محصول به کار بسته است. کالبد شکافی نوت ۹ نشان می دهد این سیستم خنک کننده جدید نسبت به مدل های قبلی که فقط لوله های حرارتی داشتند ۳ برابر بزرگتر است و تا ۲۱ درصد بیشتر از نوت ۸ گرما را کاهش می دهد.

گلکسی نوت ۹ با این سیستم خنک کننده جدید در بنچمارک گرافیکی ۳DMark نسخه Sling Shot Extreme امتیاز ۳۳۸۲ را کسب کرد که از ۳۳۲۷ در گلکسی S9 پلاس بالاتر است و نسبت به ۲۵۸۵ در نوت ۸ افزایش چشمگیری نشان می دهد.

سیستم خنک کننده مایع

اما اصلی ترین کارایی سیستم خنک کننده جدید زمانی است که بخواهید طولانی مدت بازی کنید. بررسی های انجام گرفته نشان می دهد اگر این تست گرافیکی سنگین را به شکل ممتد ادامه دهید، دمای داخلی آیفون ۱۰ پس از گذشت حدود ۱۴ دقیقه به بالاتر از ۵۰ درجه سانتی گراد می رسد و دستگاه خاموش می شود، در حالی که نوت ۹ می تواند تا نزدیک ۱۸ دقیقه به فعالیت خود ادامه دهد.

در حقیقت سامسونگ با اضافه کردن سیستم خنک کننده در کنار صفحه نمایش بزرگ و با کیفیت، سخت افزار قدرتمند و اسپیکرهای استریو در نوت ۹ این تلفن هوشمند را به یک انتخاب عالی برای علاقه مندان بازی کردن با موبایل تبدیل کرده است.

حافظه داخلی

گلکسی نوت ۹ ضمناً اولین تلفن هوشمند ساخت سامسونگ به حساب می آید که در نسخه ۵۱۲ گیگابایتی نیز عرضه می شود. اما حتی مدل پایه که ۱۲۸ گیگابایت حافظه داخلی دارد هم از کارت حافظه تا ۵۱۲ گیگابایت پشتیبانی می کند. بنچمارک Disk Speed نشان می دهد حافظه داخلی نوت ۹ می تواند اطلاعات را با سرعت حدود ۷۲۰ مگابایت در ثانیه بخواند و با سرعت ۲۰۰ مگابایت بنویسد که نتیجه ای عالی به حساب می آید.

پخش صدا

گلکسی نوت ۹ هم مثل پرچمداران قبلی به اسپیکرهای استریو با پشتیبانی از فناوری دولبی اتموس مجهز است، به این شکل که موقع پخش موسیقی اسپیکر مکالمه که در بالای صفحه نمایش قرار دارد به کمک اسپیکر اصلی پایین بدنه می آید. (برای آشنایی بیشتر با فناوری دولبی اتموس در گلکسی S9 این مقاله را مطالعه فرمایید).

البته این بار اسپیکر مکالمه کمی بزرگتر شده و بهتر از قبل می تواند موسیقی را با صدای بلند پخش کند، در نتیجه وقتی صدا را تا آخرین درجه بلند می کنید، پخش صدا به اصطلاح دیستورت نمی شود، بر خلاف نوت ۸ که کمی در این زمینه دشواری داشت.

کیفیت پخش صدای نوت ۹ در مجموع یکی از خوب های بازار است و می تواند نظر شما را تامین کند، البته در مقایسه با گوشی های موبایل نه اسپیکرهای بلوتوث. هدفون داخل جعبه هم مثل نسل قبلی توسط AKG ساخته شده و از کیفیت بسیار مناسبی برخوردار است. این هدفون ۹۹ دلاری با شماره مدل EO-IG955 عرضه می شود و نیمه پایینی سیم آن روکش پارچه ای دارد تا در برابر کشیده شدن و پارگی مقاوم باشد.

هدفون قدرت بیس خوبی دارد، البته پخش بیس مثل برخی محصولات Bose کوبنده و اغراق شده نیست، اما برای لذت بردن از موسیقی کفایت می کند. فرکانس های تریبل یا بالا کمی بیش از اندازه هستند و اگر موسیقی که گوش می کنید فرکانس های بالای زیادی داشته باشد بعد از مدتی برای گوش خسته کننده می شوند. فرکانس های میانی نیز کمی مصنوعی هستند که این موضوع برای هدفونی در این سطح قیمت تعجبی ندارد، اما در مجموع هدفون گلکسی نوت ۹ به راحتی نمره قبولی را دریافت می کند.

هدفون داخل گوش کاملاً راحت است و تا حد زیادی صدای بیرون را ایزوله می کند. اما اگر نیاز داشته باشید می توانید آنها را با سرگوشی های پلاستیکی در اندازه های دیگر که داخل جعبه نوت ۹ قرار دارند تعویض نمایید.

دکس

در نوت ۹ اگر بخواهید گوشی خود را به مانیتور متصل کنید دیگر نیازی به تهیه داک مخصوص وجود ندارد. کافی است یک تبدیل USB-C به HDMI تهیه کنید و از آن برای متصل کردن گوشی به مانیتور استفاده نمایید.

در این حالت صفحه گوشی به تاچ پد ماوس تبدیل می شود و می توانید رابط کاربری دستگاه را روی مانیتور در فرمت دسکتاپ در اختیار داشته باشید.

باتری

روند تغییر ظرفیت باتری در سری نوت جالب است. نوت ۴ با باتری ۳۲۲۰ میلی آمپر ساعتی عرضه شد، اما در نوت ۵ حدود ۱ میلی متر از ضخامت بدنه کم شد و این موضوع ظرفیت باتری را به ۳۰۰۰ میلی آمپر ساعت کاهش داد. در نوت ۷ بدون اینکه ضخامت بدنه افزایش پیدا کند شاهد استفاده از یک باتری ۳۵۰۰ میلی آمپر ساعتی بودیم که بیش از حد تحت فشار بود و موقع شارژ شدن آتش می گرفت.

سامسونگ نوت ۷ را از بازار جمع کرد و پس از بازنگری در تست های کنترل کیفی خود نوت ۸ با ظرفیت باتری ۳۳۰۰ میلی آمپر ساعت عرضه شد. اما در همین حین فبلت های هم اندازه نوت با باتری های ۴۰۰۰ میلی آمپر ساعتی در بازار حضور داشتند و این موضوع رقابت را برای پرچمدار سامسونگ دشوار می کرد.

یک روز کاری شلوغ یا پرواز طولانی باتری نوت ۹ را تمام نمی کند

شرکت کره ای حالا در نوت ۹ بالاخره عقب ماندگی خود را نسبت به رقبایی مثل هواوی جبران کرده و یک باتری ۴۰۰۰ میلی آمپر ساعتی برای فبلت جدید در نظر گرفته است. سامسونگ برای اینکه خیال کاربران را در مورد امنیت باتری نوت ۹ راحت کند توضیح داده است که سخت ترین آزمون های کیفی صنعت موبایل را روی این تلفن هوشمند اجر می کند. نوت ۹ علاوه بر موفقیت در آزمون های کیفی خط تولید سامسونگ، تاییدیه های UL و Exponent را هم به دست آورده است.

سامسونگ برای پاک کردن واقعه ناگواری که برای نوت ۷ رخ داد در این ویدیو آزمایش های ۸ مرحله ای ایمنی و کنترل کیفی خط تولید موبایل خود را معرفی می کند.

بر اساس بنچمارک ما باتری نوت ۹ به لطف افزایش ظرفیت خود به راحتی می تواند تا نزدیک ۱۰ ساعت برای ترکیبی از وب گردی، پخش ویدیو و پردازش های دیگر دوام داشته باشد. این رقم حدود ۲ ساعت از گلکسی نوت ۸ بالاتر است و نشان می دهد یک روز شلوغ کاری یا پروازی طولانی هم نمی تواند باتری نوت ۹ را پیش از آنکه به منزل برسید تمام کند. ناگفته نماند که پشتیبانی از شارژ بی سیم و شارژ سریع نیز در این نسل مثل گذشته حاضر هستند.

قلم و نرم افزار

چیزی که فبلت های سری نوت را از دیگران متمایز می کند قلم S Pen نام دارد. این قلم استایلوس از گذشته تا امروز راه زیادی را پیموده و پیشرفت های زیادی داشته است، اما همیشه عموماً‌ ابزاری برای نوشتن بوده و چند قابلیت جانبی هم در کنار آن داشته است. اما در نوت ۹ سامسونگ به خوبی روی این موضوع فکر کرده که قلم استایلوس دیگر چه کارایی هایی می تواند برای یک موبایل داشته باشد و قابلیت هایی بسیار کاربردی برای این قطعه خلق کرده است.

قلم جدید حالا علاوه بر هنرمندان برای کاربران عادی هم جذاب است

قلم نوت ۹ حالا به بلوتوث کم مصرف یا BLE مجهز شده و مثل یک ریموت کنترل برای کنترل کردن دستگاه از راه دور به کار می رود. به شکل پیش فرض با نگه داشتن دکمه وسط قلم اپلیکیشن دوربین باز می شود، با یک فشار عکس می گیرد و با ۲ بار فشار دادن دوربین بین عقب یا جلو تعویض می شود. کافی است یک مونوپاد داشته باشید تا کارایی ریموت کنترل دوربین را بیش از پیش درک کنید.

اما با مراجعه به منوی تنظیمات می توانید به دستگاه بگویید موقع نگه داشتن دکمه قلم کدام اپلیکیشن را باز کند و با هر بار فشار دکمه چه کاری انجام شود.

مثلاً می توانید با نگه داشتن دکمه ی قلم اپلیکیشن ضبط صدا را باز کنید و با فشار دکمه ضبط صدا را آغاز یا متوقف نمایید. یا تصور کنید می خواهید در محل کار یا دانشگاه اسلایدهای ارائه خود را نمایش دهید. کافی است گوشی را با تبدیل USB-C به HDMI به ویدیو پروژکتور متصل کنید، با فشار دکمه اپلیکیشن گالری را باز کنید و با هر فشار دکمه وسطی به عکس یا اسلاید بعدی بروید. برای برگشتن به اسلاید قبلی هم می توانید دکمه را ۲ بار پشت سر هم فشار دهید.

باتری ابرخازنی استایلوس جدید ظرف ۴۰ ثانیه شارژ می شود

اما هر قلم استایلوس که بلوتوثی باشد نیاز به شارژ هم دارد. خوشبختانه هربار که S Pen را داخل جایگاه خود قرار دهید، باتری ابرخازنی قلم ظرف تنها ۴۰ ثانیه شارژ می شود. هر شارژ کامل برای ۲۰۰ بار فشار دکمه یا نیم ساعت زمان استندبای (خارج از بدنه) کفایت می کند. ضمناً قلم بُرد مناسبی دارد و تا فاصله ۱۰ متری از گوشی به خوبی کار می کند.

ویژگی های قبلی اس پن در این نسل هم حاضر هستند و از تکرار آنها خودداری می کنیم. برای آشنایی با قابلیت های قبلی می توانید بررسی نوت ۸ را اینجا مطالعه کنید، اما برخی ویژگی ها که نسبت به قبل تغییراتی داشته اند را در ادامه توضیح می دهیم.

اولین تغییر این است که می توانید AR Emoji خود را بسازید و با قلم روی آن Live Message بنویسید (اگر با قابلیت AR Emoji آشنا نیستید بررسی گلکسی S9 را اینجا مطالعه کنید). تغییر دوم هم اینکه حالا وقتی با قلم روی نمایشگر خاموش می نویسید، نوشته به همان رنگی ثبت می شود که روی بدنه قلم وجود دارد، غیر از قلم مشکی که با رنگ سفید می نویسد.

ناگفته نماند که گلکسی نوت ۹ به شکل پیش فرض با اندروید ۸.۱ و نسخه ۹.۵ از رابط کاربری Samsung Experience عرضه می شود. در حال حاضر اندروید ۸.۰ و نسخه ۹.۰ از رابط کاربری سامسونگ آخرین بروزرسانی قابل دریافت روی نوت ۸ به حساب می آیند. اگر با این نسخه کار کرده باشید گذشته از موارد بالا، در نوت ۹ هم با امکانات و طراحی مشابهی مواجه خواهید بود.

احتمالا تا زمانی که نوت ۹ به ایران برسد فورتنایت برای همه عرضه شده است

در مورد نسخه اندرویدی «فورتنایت» هم باید بگوییم این بازی در حال حاضر فقط از طریق فروشگاه اختصاصی سامسونگ قابل دانلود است، اما به زودی فایل نصب بازی برای تمام گوشی های اندرویدی روی سایت Epic Games (سازنده ی بازی) عرضه می شود. اپیک گیمز در ۲ ماه اول روی iOS بیش از ۱۰۰ میلیون دلار از فروش درون برنامه ای فورتنایت درآمد داشت، پس تعجبی ندارد که برای عرضه نسخه اندرویدی تصمیم گرفته پورسانت ۳۰ درصدی که گوگل از اپلیکیشن های ارائه شده روی فروشگاه دریافت می کند را دور زده و خودش مستقل از گوگل، فورتنایت را عرضه کند.

برای دانلود بازی باید ابتدا از منوی تنظیمات قابلیت Game launcher را فعال کنید (برای آشنایی با این قابلیت بررسی گلکسی S7 Edge را مطالعه فرمایید). سپس داخل اپلیکیشن گیم لانچر که روی هوم اسکرین ظاهر می شود نام Fortnite را جستجو کنید. اپلیکیشنی که برای نصب فورتنایت عرضه شده ۴ مگابایت حجم دارد اما پس از آن باید ۱/۸۸ گیگابایت دیگر هم دانلود کنید تا بازی برای اجرا آماده شود.  برای مشاهده اینکه فورتنایت در عمل چگونه روی نوت ۹ اجرا می شود فردا با بررسی ویدیویی دستگاه همراه شوید.

دوربین

سامسونگ در گلکسی S9 و S9 پلاس دوربین را متحول کرد و حالا این دوربین جدید را با کمی بهبود به سری نوت هم آورده است. همه تولید کنندگان موبایل به دنبال این هستند که بیشترین میزان گشودگی دریچه دیافراگم را برای گوشی های خود ممکن کنند یا به عبارت دیگر ضریب گشودگی دریچه دیافراگم را کاهش دهد تا مقدار جذب نور در تاریکی بیشتر شود. سامسونگ هم ضریب ۱/۷ که در دوربین S9 شاهد بودیم را در نوت ۹ به ۱/۵ کاهش داده است که رقم بسیار مناسبی است و به عکس هایی با نور کافی در شب منجر می شود.

اما اگر در نور روز با این ضریب عکاسی کنید جزئیات یا واضح بودن تصویر کاهش پیدا می کند، در نتیجه سامسونگ با الگوبرداری از دوربین های حرفه ای که قابلیت تغییر ضریب دیافراگم را دارند، قابلیت Dual Aperture یا دیافراگم دوگانه را برای پرچمداران اخیر خود فراهم کرده است.

این ویژگی فقط در پرچمداران سامسونگ وجود دارد و به دستگاه امکان می دهد در صورت نیاز، ضریب گشودگی دریچه دیافراگم را به ۲/۴ تغییر دهد تا در نور روز میزان جزئیات تصویر نسبت به ضریب ۱/۵ بیشتر باشد.

 

 

در تصویر بعدی هم عکسی که با نوت ۹ ثبت شده را با تصویر نوت ۸ مقایسه می کنیم تا تفاوت بین ضریب اف ۱/۷ و ۱/۵ در جذب نور بیشتر مشخص شود.

سامسونگ همانطور که در نوت ۹ عقب ماندگی خود را از نظر ظرفیت باتری نسبت به رقبای چینی بر طرف کرده بود، یک ویژگی دیگر پرچمداران هواوی را هم به عاریه گرفته است. محصول جدید سامسونگ می تواند به شکل خودکار صحنه ای که در حال عکاسی از آن هستید را شناسایی کرده و تنظیمات دوربین را بر اساسش تغییر دهد. مثلاً اگر صحنه ضد نور باشد، یا در حال عکاسی از حیوانات یا گل و گیاه باشید یا موقع عکاسی در شب، تنظیمات برای رسیدن به بهترین نتیجه ظرف چند لحظه روی تصویر اعمال می شوند.

آیکون کوچکی که در سمت راست وسط تصویر ظاهر می شود نشان می دهد تنظیمات مربوط به کدام سناریو روی تصویر پیاده سازی شده اند.

اما یک قابلیت هوشمند دیگر هم اضافه شده که کاربردی تر است و در رقبای چینی وجود ندارد. اگر گلکسی نوت ۹ موقع عکاسی متوجه شود سوژه پلک زده یا تار افتاده پیامی ظاهر می شود و به شما توصیه می کند یک عکس دیگر ثبت کنید. یا در صورت کثیف بودن لنز دوباره عکاسی کنید که البته این ویژگی از قبل هم به شکل دیگری وجود داشت و دستگاه کثیف بودن لنز را تذکر می داد.

از دیگر ویژگی های دستگاه که از نسل های گذشته حاضر هستند نیز می تواند به قابلیت Live Focus اشاره کرد. با عکاسی روی این حالت می توانید زمینه تصویر را محو کنید و حتی بعد از عکاسی میزان محو بودن زمینه را کم و زیاد کنید. اگر با دوربین جلو عکاسی می کنید، این حالت Selfie Focus نام دارد و در حقیقت برای ثبت پرتره هایی با زمینه محو به کار می رود.

در نهایت به آخرین ویژگی جدید اضافه شده به دوربین نوت ۹ یعنی ثبت ویدیوهای فوق آهسته با نرخ ۹۶۰ فریم در هر ثانیه می رسیم. این قابلیت که در گلکسی S9 معرفی شده بود حالا به نوت ۹ هم آمده است، هرچند انتظار می رفت سامسونگ در این محصول عقب ماندگی خود را نسبت به پرچمداران سونی رفع کند و رزولوشن ویدیوهای فوق آهسته را به Full HD افزایش دهد.

ضبط ویدیوهای فوق آهسته به ۲ روش دستی و خودکار انجام می شود. در روش خودکار دستگاه وجود حرکت سریع داخل کادر را تشخیص می دهد و یک ویدیوی کوتاه ثبت می کند. در روش دستی هم خودتان باید هر لحظه ای خواستید آهسته شود را با فشار دکمه شاتر ثبت کنید. حتی ساده ترین اتفاقات روزمره مثل جوش و خروش آب هم می تواند با این روش به یک ویدیوی جذاب و دیدنی تبدیل شود. برای آشنایی بیشتر با قابلیت ضبط ویدیوهای فوق آهسته بررسی گلکسی اس ۹ را مطالعه فرمایید.

ضمناً قلم اس پن در نوت ۹ می تواند به عنوان ریموت کنترل بلوتوث دوربین مورد استفاده قرار گیرد. برای آشنایی با این قابلیت بخش بعدی را مطالعه فرمایید.

در گالری زیر نیز می توانید کیفیت عکاسی نوت ۹ را در نمونه عکس های بیشتری مشاهده کنید.

جمع بندی

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم سامسونگ در ساخت سری نوت با خودش رقابت می کند. همین موضوع می تواند بزرگترین پاشنه آشیل برای نوت ۹ باشد چون پیشبینی می شود در نوت ۱۰ تحول طراحی این سری را مشاهده کنیم، همانطور که اپل هم در آیفون ۱۰ گوشی موبایل خود را متحول ساخت. اما اگر نمی خواهید منتظر بمانید، همین امروز نوت ۹ کامل ترین مجموعه از قابلیت های ساخت سامسونگ را برای شما فراهم می کند.

این تلفن هوشمند بزرگترین صفحه نمایش، بیشترین حافظه داخلی، بزرگترین باتری و بالاترین قدرت پردازش را بین تمام گوشی های سامسونگ در اختیار شما قرار می دهد. شرکت کره ای در این نسل جدیدترین ویژگی های گلکسی S9 یعنی دیافراگم دوگانه و قابلیت ضبط ویدیوهای فوق آهسته را هم به سری نوت اضافه کرده است.

اگر تا امروز در مورد میزان کارایی قلم S Pen تردید داشتید حق با شما بود چون این استایلوس بیشتر برای علاقه مندان به طراحی و هنر کاربرد داشت. اما حالا سامسونگ در نوت ۹ امکاناتی برای قلم دستگاه فراهم کرده که می تواند برای هر خریداری کاربردی باشد. در حقیقت این ویژگی مزیتی است که گلکسی نوت ۹ را به کامل ترین گوشی اندرویدی حال حاضر بازار تبدیل می کند در هیچ گوشی هزار دلاری دیگری هم وجود ندارد.

نکات مثبت
 • قلم S Pen حالا علاوه بر ابزار نوشتن ریموت کنترل هم هست
 • کیفیت صفحه نمایش
 • قدرت پردازش
 • ظرفیت حافظه بالا
 • عدم نیاز به داک دکس برای اتصال به مانیتور
نکات منفی
 • عدم افزایش رزولوشن ویدیوهای فوق آهسته نسبت به S9
 • سنگین تر شدن بدنه
 • عدم تغییر طراحی نسبت به نسل قبل

The post بررسی دیجیاتو: سامسونگ گلکسی نوت ۹؛ معجزه ی قلم appeared first on دیجیاتو.

بررسی هیوندای نکسو ۲۰۱۹

این نخستین مرتبه نیست که شاهد یک محصول برقی با باتری الکترولیزی از شرکت هیوندای هستیم. پیش از این و در سال ۲۰۱۵، خودروساز کره‌ای مدل ix35 پیل-سوختی را روانه بازار نمود که اولین خودروی هیدروژنی-برقی با تولید انبوه به شمار می‌ رفت. بهای آن معادل ۵۳,۱۰۵ پوند بود و در نتیجه فروش آنها کار سختی به نظر می‌ رسید.


اما محصول جدید تنها یک ix35 نیست که موتور درون سوز آن را برداشته باشند و محفظه عقب آن را مخازن هیدروژن اشغال نموده باشد. نکسو یک مدل سفارشی است که هیوندای انتظار فروش هزاران دستگاه از آن را در سر می‌ پروراند.

البته نباید انتظار فروش بالای خودروهای پیل سوختی را به این زودی‌ ها داشت؛ حداقل نه تا زمانی که صدها ایستگاه شارژ باتری سلول-سوختی در نقاط مختلف جهان همچون آلمان، ژاپن و آمریکا ایجاد شده باشد.


با وجود فشار ۷۰۰ بار، تنها ۵دقیقه برای پر کردن مخازن ۵۲لیتری سه گانه نکسو زمان لازم است که از این جهت بر خودروهای برقی معمولی برتری دارد. نیروگاه هیدروژنی نکسو قادر به تولید نیرویی معادل ۱۶۱ اسب بخار و بیشینه گشتاور ۳۹۴ نیوتن‌متر است که خودروی مذکور را ظرف مدت ۹٫۵ ثانیه از حالت سکون به سرعت یکصد کیلومتر بر ساعت خواهد رساند.

دامنه حرکتی هیوندای نکسو با یک مرتبه سوخت گیری، معادل ۶۰۰ کیلومتر است که می‌ تواند نقش یکی از برگ های برنده این مبارز کره‌ ای را ایفا نماید.


به طور خلاصه نحوه کار این نوع از پیشرانه ها بدین صورت است که هیدروژن موجود در مخازن را به سمت سلول سوختی ارسال نموده و در آنجا پس از ترکیب با اکسیژن، منجر به تولید الکتریسیته مورد نیاز موتور الکتریکی می‌ شود. باقی مانده این واکنش هم چیزی جز آب نیست. بنابراین میزان آلایندگی خودروهای هیدروژنی را می‌ توان صفر در نظر گرفت.


در اینجا ما با یک کراس اوور خانوادگی طرف هستیم که از جذابیت ظاهری برخوردار بوده و با محصولات تویوتا نیز تفاوت دارد.خطوط متقارن آیرودینامیکی بدنه نکسو به همراه طراحی جدید چراغ‌ ها و مه شکن های جلو، ظاهری مدرن و آینده‌نگرانه به این خودرو بخشیده که آن را از ix35 و سایر محصولات هیوندای (به جز سانتافه جدید) متمایز نموده است.

در داخل کابین با فضای مدرنی روبه رو هستیم. صفحه نمایشگر لمسی ۱۲٫۳ اینچی در میانه داشبورد و بالای دریچه‌ های تهویه جا خوش کرده و در کنار آن، صفحه سرعت سنج دیجیتال، آمار و ارقام مرتبط با پارامترهای رانندگی را به آگاهی راننده می رساند.


همچنین سسیتم مانیتورینگ نقاط کور نیز به هنگام راهنمازدن، تصویر دوربین همان سمت را که در آینه جانبی تعبیه شده، به صورت خودکار نمایش می‌ دهد.

کابین نکسو را می توان ترکیبی از سطوح نرم و سفت در نظر گرفت که روی هم رفته از کیفیت مناسبی برخوردار هستند. در نگاه اول ممکن است که کابین مملو از دکمه نکسو کمی ناجور به نظر برسد اما در قیاس با کابین های تمام لمسی، حس واقعی‌تری داشته و صفحه نمایشگر لمسی آن به میزان کافی از عملکرد مناسب و درخور برخوردار شده است.

بهای این خودرو هنوز مشخص نشده اما براساس اظهار امیدواری یکی از مسئولان شرکت هیوندای مبنی بر گرانتر بودن نکسو نسبت به ix35 هیدروژنی، می‌ توان حدس هایی در رابطه با قیمت بالای هیوندای نکسو زد. با این حال ما شاهد یک گام بزرگ رو به جلو از خودروساز کره‌ای، چه در زمینه طراحی داخلی و خارجی و چه در زمینه قوای محرکه سلول-سوختی هستیم.

تجربه رانندگی با نکسو

بهترین توصیفی که از این خودرو می‌ توان بیان نمود آن است که بگوییم: « با یک وسیله نقلیه کاربر پسند مواجه هستیم.»

برای شروع داخل کابین نکسو می‌ نشینیم و با فشردن دکمه استارت خودرو را روشن می‌ نماییم. پدال ترمز را نگه داشته و با اعمال فشار بر روی دکمه D حالت درایو را انتخاب می‌ کنیم. خبری از اهرم تعویض دنده نیست و تنها دکمه‌ های D ،N،R ،P موجود هستند.

حرکت در بزرگراه با سرعت های پایین تر از ۶۵ کیلومتربرساعت، تجربه بسیار بی صدایی را برای سرنشینان رقم خواهد زد. اما این سکوت در سرعت‌ های بالاتر به وسیله صدای ناشی از تماس لاستیک ها با سطح جاده و آواهای برخاسته از سامانه های هشدار و مسیریابی، در هم می شکند.

عملکرد سیستم تعلیق بسیار نرم بوده و کیفیت سواری مناسبی را رقم می‌ زند اما سیستم فرمان چندان با راننده ارتباط برقرار نکرده و حس کافی را از سطح جاده به دستان راننده منتقل نمی‌ کند.در مجموع سواری راحتی را از نکسو در بزرگراه شاهد هستیم.

همچنین عملکرد برخی از سامانه های کمکی نکسو در برترین سطح این کلاس خودرویی جای می‌ گیرد. به کمک سامانه حرکت بین خطوط، نکسو قادر است تا به طور خودکار در بزرگراه های چند مسیره و حداکثر تا سرعت ۱۵۰ کیلومتربرساعت، حرکت نماید.

عملکرد کروز کنترل تطبیق پذیر هم واقعا قابل تحسین است به نحوی که این سیستم برخلاف سایر رقبا، همواره در مسیر تعامل با راننده گام برداشته و خود را با شرایط و تمایلات شخص راننده سازگار می‌ نماید.

آیا نکسو برای مصارف خانوادگی مناسب است؟

اگرچه محفظه بار نکسو برای جادادن سه مخزن هیدروژنی کمی باریک به نظر می‌ رسد اما همچنان حجم ۴۷۱ لیتری این بخش می‌ تواند جوابگوی نیازهای یک خانواده کم جمعیت باشد.

چهار سرنشین به راحتی در کابین نکسو جا می‌ شوند اما پنج نفر تاحدی با ناملایمتی مواجه خواهند شد. صندلی‌ های جلو مجهز به گرمکن، سردکن، تنظیم برقی و فوق‌العاده راحت هستند. کیفیت این صندلی‌ ها فراتر از حد انتظار ما بوده است. اما به نظر ما اندازه سانروف با آنچه در خودروهای مدرن انتظار می رود هم خوانی ندارد و تا حدی کوچک به نظر می رسد.


سخن پایانی

نکسو را بایستی یک تلاش قابل از خودروساز معتبر کره‌ ای به شمار آورد که می‌ تواند راه را برای سایر خودروهای هیدروژنی که در آینده پا به عرصه رقابت خواهند گذاشت، هموار نماید.

تنها مسئله ای که می‌ تواند بسیاری از خریداران در خرید این خودروی کراس اوور دچار شک و تردید نماید، قیمت بالای احتمالی این خودرو خواهد بود. با توجه به قیمت ۶۶ هزار پوندی تویوتا میرای، احتمالا بهای نکسو هم در یک چنین محدوده ای سیر کند. به هرحال این تلاش شرکت هیوندای قابل تقدیر بوده و بهتر است رقبای بزرگی همچون تویوتا نگاهی نیز به پشت سر خود بیندازند.

The post بررسی هیوندای نکسو ۲۰۱۹ appeared first on دیجیاتو.