جمع آوری بنر جنجالی درباره ظهور و برجام + عکس

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، نصب یک بنر تفرقه برانگیز با محتوایی خاص از سوی یک پایگاه بسیج در خیابان شهدا (دروازه ارک) شهر زنجان اعتراض مردم را برانگیخت و دست به دست شدن آن در شبکه‌های مجازی زمینه‌ساز اهانت برخی به مهدویت و ظهور امام زمان (عج) شده است.

نحوه طراحی این بنر با عکسی از رهبر انقلاب طوری بود که بیننده در نگاه اول تصور می‌کند جمله‌ای که نوشته شده، از مقام معظم رهبری است. در حالی این طور نبوده و محتوای این بنر، توسط یک فرد در یک پایگاه بسیج ۹ شهید دستغیب زنجان چاپ و نصب شده است.

روی این بنر عین این عبارت نوشته شده بود: «هر چقدر که برجام ظهور امام زمان (عج) را به تعویق انداخت، تدبیر شگفت انگیز و حماسی اخیر امام خامنه‌ای در مواجه با امان نامه آمریکا شمارش معکوس ظهور را به صدا درآورده است. بسیج پایگاه ۹ شهید دستغیب»

خبرنگار ایرنا پلاس پس از بررسی متوجه شد این بنر توسط فردی به نام علیمحمدی، که فرمانده این پایگاه است نوشته شده و پس از چاپ در ابعاد بزرگ در خیابان نصب شده است.

با پیگیری بسیار، علیمحمدی در گفت‌وگو با ایرنا پلاس پس از بیان نقدهایی که به برجام و نتایج آن داشت گفت با اینکه حرفش کاملاً قابل دفاع است، ولی از طرف دوستان، مسئولان شهر و نیز سپاه تحت فشار است ولی همچنان از موضعش دفاع می‌کند.

علیمحمدی تحصیلات عالیه دارد، اما تحصیلاتش ربطی به دین و معارف دینی ندارد و خودش هم معترف است که مطلب درج شده در این بنر جنجالی که درباره ظهور امام زمان (عج) است، نه حدیث است و نه چیز دیگر و از یکی از کانالهای مهدویت برداشته شده است.

وی در پاسخ به این سوال که مگر او عالم و متخصص دین است و آیا هر کسی این اجازه را دارد که نگاه شخصی خودش را به نام بسیج و به طور عمومی منتشر کند، گفت: ما نه برای ظهور وقت تعیین کردیم و نه ادعا کردیم که این عبارت، حدیث و آیه است. ما بر اساس شواهد حرف می‌زنیم که برجام و آن همه رفت و آمدها، انقلاب را در رسیدن به هدفش که رسیدن به ظهور بود با تاخیر مواجه کرده است.

طبق آخرین خبر به دنبال پیگیری‌های ایرناپلاس و تذکرات مردم متدین زنجان، شب گذشته این بنر برداشته شده است. /ایرنا

این خبر جمع آوری بنر جنجالی درباره ظهور و برجام + عکس اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

نشریه فرانسوی: چگونه با احمقی مانند ترامپ گفت‌وگو کنیم!

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، پاسکال ریشه، روزنامه نگار فرانسوی در مطلبی با عنوان “ترامپ و ایران: چگونه با یک کبوتر شطرنج بازی کنیم” (“شطرنج بازی کردن با کبوتر” در زبان فرانسه کنایه از “گفتگو کردن با یک احمق است”) نوشت: مذاکره کردن با ترامپ، به قول برخی دیپلمات ها، اندکی مانند شطرنج بازی کردن با کبوتر است. کبوتر در آن سوی صفحه شطرنج بال بال می‌زند و دور خودش می‌چرخد، همه مهره‌ها را به هوا می‌فرستد، روی صفحه خرابکاری می‌کند، آخر کار نیز طوری ژست می‌گیرد که گویی برنده شده است.

در پرونده ایران، ترامپ همین گونه عمل می‌کند. توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را پاره می‌کند، شب و روز در توئیتر بال بال می‌زند، تهدید می‌کند، خشمگین می‌شود، یک روز مهربان است یک روز جلاد، اعلام می‌کند ایران و آمریکا می‌توانند بهترین دوستان هم در دنیا باشند، دوباره اعلام می‌کند ایرانی‌ها تروریست‌اند، از مذاکره سرباز می‌زند، الزام می‌کند که مذاکره صورت پذیرد، دستور حمله صادر می‌کند، دستور حمله را لغو می‌کند.

نوول ابسرواتور ادامه می‌دهد: دارایی‌های مالی ایرانی‌ها را مسدود می‌کند … از جمله دارایی‌های محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران را تا به بهترین شیوه ممکن هیچ بختی به دیپلماسی نداده باشد. ترامپ به این ترتیب تمام مهره‌هایی را که دیپلمات‌های ورزیده و با تجربه قبلا با دقت در صفحه شطرنج با ایران سازماندهی کرده بودند، برهم می‌زند، اما بی آنکه معلوم باشد می‌خواهد ما را به کدام سو ببرد؟ آیا به سوی جنگ می‌رود؟ پیشاپیش پاسخ این سوال منفی است؛ وی جنگ دوست ندارد، مگر از نوع تجاری آن را. او به حد کافی به رای دهندگانش قول داده است که هرگز آن‌ها را به سوی یک ماجراجویی نظامی سوق نخواهد داد و از سوی دیگر انتخابات نیز در آمریکا نزدیک است.

در ادامه این مقاله آمده است: آنانی که مدعی اند می‌توانند حرکات بی نظم و حساب رئیس جمهور آمریکا را تفسیر کنند، با اعتماد به نفس بالا به ما کتاب “هنر مذاکره” را نشان می‌دهند که ترامپ در سال ۱۹۸۷ زمانی که تاجر بود نوشته است یا برای وی نوشته‌اند. خلاصه کتاب از دیدگاه این افراد این است که برای مذاکره کردن نخست خشونت به خرج دهید، گلویتان را پر باد کنید، بترسانید. سپس وقتی که طرف مذاکره شما لرزان و رنگ از رخ پریده شد، به وی معامله‌ای را پیشنهاد کنید که خیلی به نفع خودتان است، معامله‌ای که به وی اجازه دهد کمابیش سرش را بالا بگیرد. این ترامپ شناسان به شما می‌گویند که این دقیقا شیوه‌ای است که وی در قبال کره شمالی به کار برده است و اکنون می‌کوشد در قبال چین به کار بگیرد (وی اخیرا شرکت هواوی را از معامله با شرکت‌های آمریکایی بدون چراغ سبز خودش منع کرده است).

نوول ابسرواتور ادامه می‌دهد: فرض کنیم که حق با آنهاست و ترامپ یک کبوتر بازیگر این شطرنج فرضی نیست بلکه یک استاد حسابگر است که بر اساس یک راهبرد مشخص عمل می‌کند. این فرض چیزی عاید ما نمی‌کند، زیرا در موضوع ایران، چنین محاسبه‌ای هیچ معنایی ندارد. او به دنبال چیزی است که آمریکا و اروپا قبل از حضورش در کاخ سفید دنبال می‌کردند. وی می‌خواهد مذاکرات هسته‌ای را به صورت مستقیم پیش ببرد، اما واقعا در این صورت ترامپ فراتر از آنچه که به دست آمده است، چه دستاوردی می‌تواند داشته باشد.

جامعه بین المللی بعد از تلاش‌های سخت دیپلماتیک، یک چارچوبی را برای دستیابی به این هدف پی ریزی کرد: برنامه اقدام مشترک، مذاکره شده میان ایران و آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان؛ اما ترامپ با این بهانه که این توافق “خیلی بد” است، در اردیبهشت سال گذشته از آن خارج شد، بی آنکه بگوید چگونه می‌خواهد این توافق بد را بهتر کند.

این مقاله می‌افزاید: هدف توافق وین ۲۰۱۵ چیست؟ بر اساس این توافق ایران متعهد شد سلاح هسته‌ای نسازد و نداشته باشد. در این میان یک سیستم بازرسی اجازه می‌دهد تعهدات به عهده گرفته شده، راستی آزمایی شود. این توافق کمیت اورانیومی را که ایران مجاز به غنی سازی است، و شمار سانتریفیوژ‌هایی را که با آن‌ها باید به این اورانیوم غنی شده دست یابد، محدود می‌سازد. بر اساس این توافق، رآکتور تولید پلوتونیوم (نوعی سوخت که می‌تواند استفاده نظامی داشته باشد) باید از بین برود و به جای آن یک رآکتور انرژی با اهداف غیرنظامی برقرار شود. تمامی این طرح و برنامه، در تمامی ابعاد آن، امروز به خاطر خروج آمریکا از برجام در خطر است.

ترامپ توضیح نمی‌دهد که می‌خواهد چگونه فراتر از این توافق حرکت کند؟ آیا وی فکر می‌کند می‌تواند از ایرانی‌ها تعهد بگیرد که اصلا اورانیوم غنی سازی نکنند؟ این رویایی بود که جرج بوش پسر در سر می‌پروراند و واشنگتن برای رسیدن به آن فشار شدیدی را بر ایران آورد، اما به نتیجه‌ای نرسید. در آن زمان با وجود حضور بیش از ۱۵۰ هزار نیروی آمریکایی در منطقه و البته با وجود جنگ طلبان دو آتشه در کاخ سفید، تهران مقاومت کرد و حتی شمار سانتریفیوژهایش را افزایش داد. واقعا چه کسی می‌تواند تصور کند ایران امروز بیش از آن زمان تحت تاثیر فشار‌های آمریکا قرار بگیرد؟

انتخاب دوم احتمالی برای ترامپ این است که محدودیت‌های شدیدتری برای میزان اورانیوم غنی شده تولیدی و شمار سانتریفیوژ‌ها اعمال شود. برای رسیدن به این هدف باید از طریق بازرسی‌ها عمل کرد… و البته از طریق همان پیمانی که ترامپ آن را پاره کرده است. تحسین کنندگان “هنر مذاکره” ترامپ باید منطقی باشند و بدانند مسیر در پیش گرفته شده توسط رئیس جمهور آمریکا به هیچستان می‌رود، اگر نگوییم بازگشت به خانه اول است. واقعا هرگز خوب نیست با کبوتر شطرنج بازی کنیم.

این خبر نشریه فرانسوی: چگونه با احمقی مانند ترامپ گفت‌وگو کنیم! اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

هوک: ترامپ به شدت خواهان مذاکره است/تهران خواهان توافق باشد آماده برقراری روابط دیپلماتیک هستیم

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، برایان هوک نماینده ویژه وزارت امورخارجه آمریکا در امور ایران روز دوشنبه (امروز) در اظهاراتی خصمانه گفت: تحریم‌های آمریکا توانایی ایران برای پشتیبانی از گروه‌های مورد حمایتش را ضعیف کرده است. این تحریم‌ها سبب شده است که ایران هزینه‌های نظامی‌اش را کاهش دهد. ایران می‌تواند یا پای میز مذاکره بنشیند یا شاهد باشد که اقتصادش همچنان فرو می‌پاشد.

وی در ادامه مدعی شد که ایران کماکان توانایی تعرض به دیگر کشورها را دارد.

هوک با بیان اینکه رئیس جمهور آمریکا بسیار خواهان مذاکره با ایران است، گفت: واشنگتن آماده است تا روابط دیپلماتیک با تهران را بازگرداند و تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند به شرط آنکه تهران خواهان توافق باشد. ما به دنبال توافقی با ایران هستیم که برنامه هسته‌ای، برنامه موشکی و سیاست‌های منطقه‌ای تهران را شامل شود.

وی همچنین گفت که در سفرهایش به کشورهای خاورمیانه درباره “تهدیدات کنونی ایران” تبادل نظر کرده و اطلاعاتشان را به اشتراک گذاشته‌اند.

این مقام آمریکایی افزود: در جریان تمام دیدارهایم در چهار کشور خاورمیانه و در طول همه دیدارهایم در منطقه خلیج فارس تمامی اطلاعات خود و به‌علاوه ارزیابی‌های جزئی و دقیقمان از تهدیدات کنونی ایران را به اشتراک گذاشتم.

هوک علاوه بر این، بر لزوم تقویت همکاری برای تضمین ایمنی و امنیت حمل‌ونقل دریایی آزاد تاکید کرد و گفت که در صورت ادامه رفتارهای ایران تحریم‌های بیشتری در راه خواهد بود.

وی با ادعای اینکه ایران در مقایسه با زمان پیش از خروج آمریکا از برجام از لحاظ دیپلماتیک منزوی‌تر شده است، گفت که در حال حاضر هیچ کانال پشت پرده‌ای میان تهران و واشنگتن وجود ندارد. /ایسنا

این خبر هوک: ترامپ به شدت خواهان مذاکره است/تهران خواهان توافق باشد آماده برقراری روابط دیپلماتیک هستیم اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

واکنش وزیر دفاع به تجاوز پهپاد جاسوسی آمریکا به خاک ایران/شرایط مشکوک و پیچیده است

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، تنش بین آمریکا و ایران بعد از خروج ترامپ از برجام افزایش یافته است. امریکا هفته گذشته به دنبال حمله به دو نفتکش در دریای عمان، در تلاش برای ایجاد یک اجماع بین‌المللی علیه ایران بود اما پس از آنکه تلاش کاخ سفید برای متهم کردن ایران به دست داشتن در انفجار دو نفتکش غول پیکر در دریای عمان مورد اقبال جامعه جهانی قرار نگرفت، روز گذشته شاهد ارسال یک فروند پهپاد جاسوسی “گلوبال هاوک” آمریکا به خاک کشورمان بودیم که این پهباد بعد از تجاوز به حریم سرزمینی کشورمان با آتش پدافند نیروهای مسلح ایران سرنگون شد. آمریکا تلاش می‌کند با انجام اقدامات تحریک آمیز مانند فرستادن پهبادهای جاسوسی به خاک‌ ایران، اعزام گسترده نیرو و تجهیزات نظامی به منطقه و تداوم جنگ روانی رسانه‌ای حداکثر فشار ممکن را در چارچوب راهبرد فشار-مذاکره به ایران منتقل کند.

امیر سرلشکر امیر حاتمی درباره این‌که گفته می‌شود آمریکایی‌ها با تحرکاتی در منطقه دنبال یک یازده سپتامبرسازی دیگر هستند، گفت: شرایط بسیار پیچیده و مشکوکی در منطقه وجود دارد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تاکید کرد: مجموعه‌ای از تحولات در حال وقوع است و به نظر می‌رسد همه این‌ها در راستای سیاست‌های کلی برای ایجاد ایران‌هراسی و ایجاد اجماع علیه جمهوری اسلامی است.

وی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر این‌که آیا سعودی‌ها در کنار آمریکا برای ایران‌هراسی و اجماع جهانی علیه کشورمان قرار دارند، عنوان کرد: بلاتردید در همه موضوعات، سعودی‌ها متاسفانه کورکورانه در کنار آمریکایی‌ها قرار دارند و حتی منافع خودشان را هم در این زمینه لحاظ نمی‌کنند. /ایلنا

این خبر واکنش وزیر دفاع به تجاوز پهپاد جاسوسی آمریکا به خاک ایران/شرایط مشکوک و پیچیده است اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

هدف امریکا از اقدامات تحریک امیز در منطقه خلیج فارس چیست؟

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، یک مقام نظامی آمریکا سرنگون شدن پهپاد این کشور را تایید کرد اما مدعی شد که این پهپاد وارد حریم هوایی ایران نشده بود

بدون شک مجموعه اقدامات سیاسی، نظامی و امنیتی آمریکا در برابر ایران در چارچوب راهبرد فشار-مذاکره در حال پیگیری است و با ناکام ماندن در اجرای هر مرحله از آن به اقدامات جدیدی برای افزایش فشارها بر ایران مبادرت می نماید.

سه رخداد مهم طی هفته های اخیر موجب سرخوردگی شدید امریکا نسبت به پیشبرد راهبرد فشار-مذاکره در برابر ایران شده است.

پاسخ قاطع رهبر معظم انقلاب به پیام فریبکارانه رییس جمهور امریکا که در سفر نخست وزیر ژاپن به ایران اعلام گردید در کنار ناکامی این کشور در متهم سازی ایران به دست داشتن در حادثه انفجار نفت کشها در دریای عمان و همچنین اعلام زمان عبور ایران از سقف تولید اورانیوم غنی شده در برجام و برنامه های آتی برای کاهش تعهدات برجامی، ترامپ را در استانه ورود به کمپین انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ در شرایط بسیار نامناسبی قرار داده است.

اگرچه آمریکا بهیچ وجه توان و شرایط ورود به درگیری نظامی در منطقه را ندارد اما تلاش می کند با انجام اقدامات تحریک امیز شامل اعزام گسترده نیرو و تجهیزات نظامی به منطقه و تداوم جنگ روانی رسانه ای حداکثر فشار ممکن را در چارچوب راهبرد فشار-مذاکره به ایران منتقل کند.

تجاوز پهپادفوق مدرن امریکایی RQ4 به حریم هوایی کشورمان با توجه به ویژگیهای این سامانه جامع جاسوسی که می تواند مساحت ۱۰۰ هزار کیلومتر مربع را در یک روز اسکن و نقشه برداری کند، ضمن ان که تلاشی برای جمع اوری اطلاعات برای افزایش جنگ روانی علیه ایران است،اقدامی تحریک امیز برای ارزیابی حساسیت ایران نسبت به خطوط قرمز خود برای طراحی سناریوهای اتی نیز می باشد.

تداوم رفتارهای تحریک امیز امریکا که از اراده افراط گرایانه مقامات سیاسی و امنیتی این کشور نشآت می گیرد ضمن آن که می تواند به افزایش تنشهای ناخواسته دامن بزند،توان و ابتکارات جامعه بین المللی را نیز برای متوقف سازی این روند محدودخواهد کرد.

ایران بارها اعلام کرده که هرگز آغاز کننده درگیری نظامی نخواهد بود لیکن با هرگونه تجاوز و یا اقدام تحریک امیز بشدت پاسخ خواهد داد.

این رخداد پس از تلاش امریکا برای متهم نمودن ایران به دست داشتن در انفجار دو نفتکش غول پیکر در دریای عمان که مورد اقبال جامعه جهانی نیز قرار نگرفت از برنامه های جدید امریکا برای افزایش فشار به کشورمان با بهره گیری از سناریوهای جدید حکایت می کند. /نورنیوز

این خبر هدف امریکا از اقدامات تحریک امیز در منطقه خلیج فارس چیست؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

علت کاهش ناگهانی قیمت خودرو مشخص شد / آیا روند ارزان‌شدن در این بازار ادامه خواهد داشت؟

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، جمشید عدالتیان شهریاری عضو اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: قبل از آنچه اخیراً اتفاق افتاده، باید نگاهی به روند ماه‌های اخیر این بازار داشته باشیم. با خروج آمریکا از برجام، عملاً بسیاری از بازار‌های اقتصادی ما با مشکلاتی مواجه شدند و در این بین بازار خودرو نیز مستثنی نبود.

وی ادامه داد: خودروسازان ما برای تکمیل خودروهایشان به قطعاتی نیاز داشتند که باید از خارج از کشور تأمین می‌شد و تحریم‌ها در ابعاد مختلف باعث شد روند ورود این قطعات محدود شده یا با مشکلات جدی مواجه شود. نتیجه این امر باقی ماندن تعدادی از خودرو‌ها در خط تولید و نرسیدنشان به بازار بود. کاهش عرضه در بازار باعث افزایش قیمت‌ها شد.

این اقتصاددان با بیان اینکه افزایشی شدن نرخ‌ها باعث فعال شدن دلال‌ها در بازار خودرو شد، توضیح داد: در سال‌های اخیر هرگز قیمت کارخانه از قیمت بازار فاصله‌ای به این میزان نداشت و این امر نشان می‌دهد بخش قابل توجهی از افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو حباب بوده و به دلیل سودجویی دلالان اتفاق افتاده است.

عدالتیان اضافه کرد: به نظر می‌رسد که با وجود افزایش قیمت‌هایی که در ماه‌های گذشته اتفاق افتاده، همچنان قیمت کارخانه بسیار پایین‌تر از نرخی است که در بازار وجود دارد و روند کاهشی قیمت‌ها در بازار خودرو می‌تواند ادامه یابد.

وی در پاسخ به این سوال که علت اصلی کاهشی شدن قیمت‌ها در بازار خودرو چیست، توضیح داد: به نظر می‌رسد خودروسازان توانستند بخشی از قطعات مورد نیاز برای تحویل خودرو‌های جدید را تأمین کنند و صرف این مسئله که عرضه خودرو در بازار داخلی تسهیل شود، فشار روانی موجود را کاهش داد.

این عضو اتاق بازرگانی ایران با بیان فعالیت گسترده دلالان در بازار خودرو، تصریح کرد: بررسی پیش‌فروش خودرو‌ها نشان می‌دهد که بخش زیادی از خریداران این خودرو‌ها مصرف‌کننده نهایی نبودند و با توجه به افزایشی بودن قیمت‌ها قصد داشتند در بازار خودرو سودجویی کنند که کاهش نرخ‌ها در چند مدت اخیر باعث شده آن‌ها از ترس ضرر کردن در بازار، فروشنده شوند و همین مسئله قیمت‌ها را کاهشی کند.

عدالتیان خاطرنشان کرد: در صورتی که شوک جدیدی به بازار وارد نشود، دلالان مجبور به فروش خودروهایشان با قیمت پایین‌تر می‌شوند و می‌توان امیدوار بود همین روال ادامه یابد. /ایسنا

این خبر علت کاهش ناگهانی قیمت خودرو مشخص شد / آیا روند ارزان‌شدن در این بازار ادامه خواهد داشت؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

روحانی به اروپایی‌ها:از بین رفتن‌برجام به‌نفع جهان‌نیست / فرصت‌کوتاه است

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، حسن روحانی روز دیپلماتیک شلوغی را در پاستور پشت سر گذاشت. سفرای جدید فرانسه، لهستان، تاجیکستان و چین برای تقدیم استوارنامه های خود به رئیس جمهوری ایران با او دیدار و درباره همکاری کشورهای متبوعشان با ایران گفتگو و رایزنی کردند.

در این دیدار همچنین احمد نادری، محمد خوش هیکل آزاد و حسین مشعلچی زاده نیز سفرای جدید ایران در یونان، اندونزی و الجزایر حضور داشتند که پیش از عزیمت به محل ماموریت خود در دیدار با رئیس جمهوری، گزارشی از وضعیت روابط ایران با کشورهای محل ماموریت خود در زمینه های مختلف ارائه دادند و بر تلاش و جدیت در راستای توسعه مناسبات اقتصادی و همکاری های همه جانبه ایران با دیگر کشورها تاکید کردند. /خبرآنلاین

مشروح صحبت های رئیس جمهوری با سفیران را در جدول زیر بخوانید.

نام/ عنوان

سخنان رئیس جمهور و سفرای خارجی

فیلیپ تی یبو/سفیر  فرانسه

روحانی:

* شرایط کنونی حساس است و فرانسه همچنان فرصت دارد  در کنار دیگر اعضای برجام، و در فرصت بسیار کوتاهی که وجود دارد، نقش تاریخی خود را برای حفظ این توافق ایفا کند.

*بی تردید از بین رفتن برجام، به نفع ایران، فرانسه، منطقه و جهان نیست.

*برخی موضوعات از جمله واردات دارو و تجهیزات پزشکی، قطعات یدکی هواپیماهای مسافربری، تجارت مواد غذایی و یا قطعات برخی کارخانه ها که بر نیازمندی ها و اشتغال مردم اثر می گذارند، فرای مساله برجام و حتی روابط دوجانبه هستند و ایجاد محدودیت و ممنوعیت در این قبیل کالاها از سوی آمریکا کاملا غیرانسانی بوده و نشان از جنگ اقتصادی گسترده ای است که آمریکا علیه تک تک آحاد مردم ایران آغاز کرده است.

سفیر فرانسه:

* تهران به تمام تعهداتش در برجام عمل کرده و فرانسه می کوشد این توافق را که از حمایت جامعه جهانی برخوردار است، حفظ کند. پاریس برای رایزنی با ایران درباره ثبات و امنیت منطقه آماگی دارد.

نظام‌الدین زاهدی/ سفیر تاجیکستان

روحانی:

*جمهوری اسلامی ایران از همکاری با دولت تاجیکستان در همه عرصه های اقتصادی، فرهنگی و بین المللی استقبال می کند و این روابط را به نفع دو ملت و منطقه می داند.

*با توسعه کریدورهای ارتباطی و بویژه حمل و نقل ریلی، زمینه توسعه روابط گسترده تر اقتصادی نیز افزایش خواهد یافت. جمهوری اسلامی ایران از گسترش همکاری ها بین دو کشور در بخش های کشاورزی، انرژی، هنری، فرهنگی، دانشگاهی و فن آوری استقبال می کند.

سفیر تاجیکستان:

*تحکیم و توسعه مناسبات بین ایران و تاجیکستان اهمیت اساسی دارد و سفر شما به تاجیکستان فصل نوینی از مناسبات فی مابین دو کشور دوست و برادر است.

ماچی‌فائو کوفسکی/‌سفیر لهستان

روحانی:

* اراده ما تداوم روابط خوب در همه زمینه ها با کشور دوست لهستان است.

*در مقاطع بسیار حساس تاریخی، ایران همواره علاقه خود را به مردم لهستان نشان داده است، دو ملت در طول قرنها روابط نزدیک و صمیمانه ای داشته اند و علاقمند هستیم این روابط در همه زمینه ها توسعه یابد.

 سفیر لهستان:

 *روابط دیرینه تهران – ورشو که نزدیک به ۵۰۰ سال ادامه داشته  همواره خوب و براساس احترام متقابل و دوستی بوده است.

 روابط دو جانبه ما در حافظه تاریخ ثبت شده و کمک ایرانیان به پناهندگان جنگی لهستان هیچ گاه فراموش شدنی نیست.

چانگ هوآ/ سفیر  چین

روحانی:

* حفظ استقلال دو کشور مهم است. یکجانبه گرایی مورد مخالفت هر دو کشور و مسیری نادرست و خطرناک برای منطقه و جامعه بین المللی است.

*ایران علاقه مند به حفظ برجام است و نقش چین در این باره بسیار مهم است و پکن می تواند کمک شایان توجهی برای اجرای تعهدات طرفین برجام کند.

*در شرایط کنونی، اجرای سهل تر توافقات بین دوکشور اهمیت اساسی دارد. ایران و چین در کنار هم می توانند برای مبارزه کامل و ریشه کنی تروریسم در منطقه و آسیا همکاری کنند.

سفیر چین:

* چین بدنبال تعمیق روابط راهبردی خود با ایران است. توسعه و همکاری هر چه بیشتر دو کشور در حوزه های فرهنگی، تجاری، انرژی و حمل و نقل سیاست چین است و  با اجرای توافقات، اعتماد سیاسی و همکاری بین دو کشور افزایش می یابد.

این خبر روحانی به اروپایی‌ها:از بین رفتن‌برجام به‌نفع جهان‌نیست / فرصت‌کوتاه است اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

واکنش آلمان و انگلیس به کاهش تعهدات ایران به برجام

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری به نقل از رویترز، پس از آنکه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که از محدودیت ایجادشده در خصوص تولید و ذخیره‌سازی اورانیوم غنی‌شده فراتر خواهد رفت، سخنگوی وزارت خارجه آلمان از تهران خواست تا همچنان به مفاد توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی پایبند باشد.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی امروز دوشنبه در نشست خبری در محل تأسیسات آب سنگین اراک با اشاره به تصمیمات اخیر شورای عالی امنیت ملی عنوان کرد: از زمان چهار برابر شدن ظرفیت، تولید اورانیوم ۳.۶۷ درصد افزایش یافته است. از امروز به‌مدت ۱۰ روز (شش تیر) از سقف ۳۰۰ کیلو اورانیوم عبور خواهیم کرد.

همچنین سخنگوی ترزا می نخست وزیر انگلیس نیز در لحنی تهدیدآمیز گفت: اگر ایران تعهداتش در چارچوب توافق هسته‌ای را نقض کند، بریتانیا همه گزینه‌های ممکن و احتمالی را مدنظر قرار خواهد داد.

وی در جمع خبرنگاران افزود: ما به‌طور کاملاً شفاف نگرانی‌های خود درباره طرح‌های ایران برای کاهش پایبندی به تعهدات برجامی‌اش را اعلام کرده‌ایم. اگر ایران اجرای تعهدات هسته‌ای‌اش را متوقف کند، ما نیز همه گزینه‌های ممکن و احتمالی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

این خبر واکنش آلمان و انگلیس به کاهش تعهدات ایران به برجام اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

خروج از برجام در دستور کار است

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، وی تاکید کرد: «مهلت ۶۰ روزه که ۲۵ روز آن سپری شده به هیچ عنوان تمدید نمی‌شود و ایران اقدامات بعدی یا همان گام دوم را اجرایی می‌کند؛ مگر اینکه آنها خواسته‌های ما را تامین کنند.»

معاون وزیرخارجه ایران ادامه داد در صورتی که ایران از رفع تحریم‌ها و به‌خصوص تحریم‌های هسته‌ای بهره‌مند نشود؛ تعهدات خود را «پله‌پله کاهش» و خروج از توافق‌نامه اتمی (برجام) را در دستور کار قرار خواهد داد.

عراقچی با تاکید بر اینکه مواضع ایران در قبال برجام کاملا مشخص است، تصریح کرد: «جمهوری اسلامی ایران باید از منافع رفع تحریم‌ها در برجام و به‌خصوص رفع تحریم‌های هسته‌ای بهره‌مند شود؛ در غیراین صورت ما با استفاده از حقی که برجام برای ما قائل شده است، تعهدات خود را طبق برجام پله‌پله کاهش ‌می‌دهیم و در حقیقت خروج ایران از برجام در دستور کار قرار دارد؛ اما این امر به‌صورت هدفمند و هوشمند و برنامه‌ریزی شده و درواقع هر جا که طرفین، تعهدات خود را عملی کرده یا بخشی از خواسته‌های ایران را محقق کنند این روند خروج متوقف می‌شود و حتی می‌تواند به جای اول خود بازگردد.»

ایران این مهلت ۶۰ روزه را در ماه اردیبهشت برای کشورهای باقیمانده امضاکننده توافق‌نامه اتمی قائل شد و از آنها خواست در این مدت تعهدات خود، به‌ویژ‌ه تعهدات در حوزه‌های بانکی و نفتی را اجرا کنند در غیراین صورت ایران نیز مرحله به مرحله تعهدات دیگری را متوقف خواهد کرد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، عراقچی در مورد سازوکار ویژه مالی برنامه‌ریزی شده (اینس‌تکس) توسط اروپا و با اشاره به دو نهاد متناظر اینس‌تکس در تهران و اروپا گفت: «در این مدت بین این دو نهاد جلسات زیادی برگزار شده و این دو نهاد برای کار کردن با هم آماده می‌شوند.» با وجود این او تاکید کرد که این روند «بسیار کندتر از انتظارات» پیش رفته است.

عراقچی گفت: توقع ایران از اینس‌تکس (سازوکار ویژه برای تسهیل پرداخت‌های مالی میان شرکت‌های اروپایی و ایران) تنها به عملی شدن آن محدود نمی‌شود و این سازوکار باید «کالاهای غیرتحریمی» را نیز شامل شود.

اقدام عملی

عراقچی تاکید کرد که ایران هنوز از اروپا راه حل عملیاتی واقعی که بتوان به آن اتکا و اعتماد داشت، دریافت نکرده است. عراقچی در عین حال تصریح کرد که برای اروپا نیز به دلیل غلبه سیستم مالی آمریکا تصمیم‌گیری در این زمینه ساده نیست و به دلیل سختی همین روند ایران باید منتظر اقدام اروپایی‌ها باقی بماند.

آمریکا که خود از امضاکنندگان برجام بود در ماه مه سال گذشته از این توافق خارج شد و تحریم‌ها علیه ایران را بار دیگر برقرار کرد. اروپا در تلاش است با عملی کردن این سازوکار مالی تحریم‌های آمریکا را دور بزند و امکان تجارت شرکت‌های اروپایی در ایران را فراهم کند و مانع از خروج ایران از برجام شود.

معاون سیاسی وزیر امورخارجه ادامه داد: «به این ترتیب می‌توان گفت که مواضع سیاسی این کشور‌ها در رابطه با ایران مطلوب بوده است؛ اما در حوزه عملی روند آنها تاکنون نامطلوب بوده است. در این میان تهران هم به میزان کافی به آنها فرصت داده است و به اندازه لازم برای دیپلماسی پنجره باز کرده‌ایم؛ اما در حال حاضر نیاز به اقدام عملی داریم.»

عراقچی در پاسخ به این سوال که آیا گزارش‌های ارائه‌شده از سوی هلگا اشمید برای شما قابل قبول بود یا خیر، توضیح داد: «به هر حال برخی از اقدامات اروپایی‌ها قابل قبول و برخی غیرقابل قبول هستند، اما نکته مهم برای ما این است که این اقدامات نتیجه‌بخش باشد و دستاورد ملموسی را به همراه داشته باشد و بتواند در برابر تحریم‌های آمریکا علیه تهران راهگشا باشد. اینکه اروپایی‌ها در برابر بزرگ‌ترین شریک خود مواضع سیاسی اتخاذ و از ایران حمایت می‌کنند، حتی از برقراری سازوکار مالی سخن به میان می‌آورند خوب است؛ اما تا زمانی که حرف‌های آنها اقدام عملی برای تهران به همراه نداشته باشد ناکافی است. در نتیجه گفت‌وگو‌های ما ادامه پیدا خواهد کرد و من امروز هم به صراحت این موارد را برای اشمید بر شمردم.»

هلگا اشمید روز شنبه ۲۵ خرداد (۱۵ ژوئن) در تهران با عراقچی دیدار کرد. پیش از او هایکو ماس، وزیرخارجه آلمان در سفر خود به ایران لغو برجام را نه به نفع ایران و نه به نفع اروپا خوانده بود.

ماس پس از بازگشت از تهران در مصاحبه‌ با تلویزیون آلمان ابراز امیدواری کرد مکانیزم ویژه مالی ایران و اروپا موسوم به اینس‌تکس به زودی با انجام اولین معامله اجرایی شود.

انتقاد لاریجانی از عملی نشدن اینس‌تکس

از سوی دیگر  رئیس مجلس شورای اسلامی در دیداری که شنبه ۲۵ خرداد در تهران با ماریل دوسارنز، رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس فرانسه داشت نیز برجام را «تنها تجربه موفق دیپلماسی برای حل مشکلات از طریق مذاکره در منطقه» خواند. او گفت: آمریکا با خروج یک‌جانبه خود «دیپلماسی و چندجانبه‌گرایی را به خطر انداخته و این تجربه را در معرض شکست قرار داده است.» علی لاریجانی با انتقاد از عملکرد فرانسه در حفظ برجام تاکید کرد: «مکانیزم اینس‌تکس روی کاغذ مانده است.» به گزارش «ایسنا» علی لاریجانی در این دیدار با تاکید بر اهمیت روابط اقتصادی با فرانسه گفت: «کشور فرانسه به خوبی می‌تواند در منطقه نقش‌آفرینی کند.»

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: «با وجود مذاکرات متعددی که وجود داشت اما وعده رئیس‌جمهور فرانسه به رئیس‌جمهور ایران برای حفظ برجام محقق نشد. در واقع باید گفت مکانیزم اینس‌تکس روی کاغذ مانده است.»

وی با اشاره به همکاری فرانسوی‌ها در کاشان بیان کرد: «در شرایطی که روابط بین بانکی فراهم نیست، چگونه می‌توان فعالیت اقتصادی بین شرکت‌های دو کشور ایجاد کرد؟ شرکت توتال اولین شرکت فرانسوی بود که بعد از خروج ترامپ از برجام ایران را ترک کرد.»

رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس فرانسه نیز در این دیدار برجام را «یک پیشرفت و موفقیت دیپلماتیک» خواند و گفت: «باید تمام تلاش خود را برای حفظ این توافق به‌کار بگیریم.»

ماریل دوسارنز  همچنین گفت: «روابط و گفت‌وگوی پارلمانی اهمیت بسیاری دارد؛ چراکه نمایندگان دو کشور می‌توانند در شرایط سخت، نقش موثری ایفا کنند. از این رو روابط دوجانبه را بسیار مهم می‌دانیم.»

وی بیان کرد: «ایران و فرانسه در سطوح مختلف از جمله علمی، فرهنگی، پزشکی و ورزشی روابط دارند که به‌دنبال توسعه آن هستیم. از سوی دیگر در این دیدار می‌خواهیم تعلق خاطر فرانسه به برجام را یادآوری کنیم، نیت و تلاش ما این است که اینس‌تکس راه‌اندازی و کار شود.»

رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس فرانسه ادامه داد: «امنیت منطقه برای ما مهم است و می‌خواهیم مساله سوریه با راه‌حل سیاسی خاتمه پیدا کند و شرایطی فراهم شود که صلح در یمن برقرار باشد.»

دوسارنز با بیان اینکه حفظ برجام برای اروپا مهم است، بیان کرد: «تلاش هایی در حال انجام است که برجام حفظ شود و فرانسه برای رسیدن به این هدف مصمم بوده، این مهم است که طرفین مذاکره به نقطه نظرات مشترک برسند؛ اراده‌ای در اتحادیه اروپاوجود دارد که برجام حفظ شود.» /دنیای اقتصاد

این خبر خروج از برجام در دستور کار است اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

تداوم کاهش تعهدات برجامی/گزارش آخرین اقدامات انجام شده فردا اعلام می شود

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، کمتر از یک ماه پس از اولین بازدید نمایندگان رسانه های گروهی کشور از تاسیسات هسته ای نطنز و ارایه گزارش در خصوص روند اجرایی سازی مصوبات شورای عالی امنیت ملی در زمینه کاهش تعهدات برجامی، فردا (دوشنبه) دومین برنامه گزارش میدانی که از سوی سازمان انرژی اتمی برنامه ریزی گردیده با حضور بیش از ۷۰ نفر از نمایندگان رسانه های گروهی کشور درمجتمع هسته ای اب سنگین اراک اجرا خواهد شد.

بازدید اول نمایندگان رسانه های گروهی روز ۳۰ اردیبهشت سال جاری ودر روزهای ابتدایی انتشار بیانیه شورای عالی امنیت ملی انجام شد که تاثیر بسیار مناسبی در آشنایی افکارعمومی با اقدامات در دست اجرا و همچنین ظرفیتهای کشور برای عملیاتی سازی تصمیمات اتخاذ شده در واکنش به بدعهدی امریکا و بی عملی کشورهای اروپایی در اجرای تعهداتشان بدنبال داشت.

بر اساس اطلاعات دریافتی در جریان این بازدید آخرین اقدامات انجام شده در زمینه باز طراحی راکتور تحقیقاتی اراک و همچنین روند افزایش تولید اب سنگین در مجتمع اراک تبیین می گردد

گفتنی است عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امورخارجه کشورمان روز گذشته در ملاقات با هلگا اشمیت معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد:مهلت ۶۰ روزه به هیچ عنوان تمدید نمی شود وایران اقدامات بعدی یا همان گام دوم را اجرایی می‌کند مگر اینکه آن‌ها خواسته‌های ما را تامین کنند.

این خبر تداوم کاهش تعهدات برجامی/گزارش آخرین اقدامات انجام شده فردا اعلام می شود اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.