شما نظر بدهید / نمایندگان از طرح استیضاح رییس‌جمهور چه هدفی را دنبال می‌کنند؟

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، این تلاش در حالی صورت می گیرد که توصیه بزرگان نظام و خواست عموم مردم تلاش قوای سه گانه برای حل مشکلات اقتصادی و دوری از مسائل حاشیه ساز است. مخالفت با برجام در تمام طول اجرا و افزایش فشار به دولت در تریبون های رسمی و غیر رسمی از جمله تلاش های مخالفان سرسخت دولت و تندروها بوده است و حالا در شرایطی که تحریم های ظالمانه، ایران را نشانه گرفته است رییس جمهور به عنوان نماد اراده ملت و خط مقدم جنگ اقتصادی تهدید به استیضاح می شود.

حال به نظر شما تلاش این تعداد نماینده برای طرح چنین موضوعی با چه هدفی صورت می گیرد؟

کاربران عزیز می توانید نظرات خود را در قالب کامنت زیر همین خبر بنویسید

روحانی: نیاز به خارج از کشور برای درمان رفع شده است / گردشگر سلامت داریم

این خبر شما نظر بدهید / نمایندگان از طرح استیضاح رییس‌جمهور چه هدفی را دنبال می‌کنند؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

چرا احتمال ریزش قیمت ارز بالاست؟

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، قیمت ارز حالا یک سالی است که جهش انفجاری را تجربه کرده است. یک سال پیش، کم کم ارز پا را از محدوده تعیین شده برای خود فراتر نهاد و با رسیدن به قیمت چهار هزار تومان و ادامه پیشروی نشان داد میلی به ماندگاری در قیمت‌های پیشین ندارد. بدبینانه ترین سناریوها نیز قیمت دلار را بین ۵ تا هشت هزار تومان تصویر می کردند اما ارز، با خروج ترامپ از برجام و مانور عوامل داخلی و خارجی حمله به بازار ارز، روی بالاتر از ۱۶ هزار تومان را دید.

جهش ارزی این بار در سالیان پایانی دهه نود هم قربانی داد. رییس کل بانک مرکزی تغییر کرد و معاون ارزی وی نیز حالا موقعیتی چنان متفاوت دارد که سخنگوی قوه قضاییه هر از گاهی در پاسخ به سئوالات خبرنگاران درباره پرونده اش توضیحاتی را ارائه می کند.

 همتی، رییس کل بانک مرکزی در بدو ورود به این نهاد، اقدامات ویژه ای را در دستور کار قرار داد. اختیاراتی را از سران سه قوه گرفت تا بتواند مدیریت بازار ارز را در اختیار گیرد. سلطان سکه اعدام شد و اتفاقا بازار ارز نیز طعم برخورد پلیسی را زیر زبان احساس کرد.

صفحه شخصی در قامت یک رسانه

 حالا همتی جدا از نهاد تحت امرش و ساختار اداری چیده شده در آن، از طریق صفحه شخصی خود در شبکه فیلتر نشده اینستاگرام، رسانه‌ای را علم کرد. صفحه شخصی وی حالا به رسانه ای مهم برای مخاطبانش تبدیل شده است، برای آنها که تحولات بازار ارز را پیگیری می کنند.

 همتی اتفاقا از طریق همین صفحه شخصی اش در هفته های اخیر چندین پیام پیاپی را منتشر کرد و تاکید داشت قیمت ارز در این محدوده باقی نمی ماند و باید منتظر ریزش‌های جدید بود.  این بدان معنی است که اتفاقات تازه ای در راه است. همتی درباره قیمت ارز به تازگی پستی منتشر کرد و نوشت: قیمت ارز به زودی تعدیل می شود.

 چرا قیمت ارز باید بریزد؟

رنجبرزاده، عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی اتفاقا برای اعلام اینکه ارز تا هشت هزار تومان پایین می‌آید به سخنان همتی استناد می‌کند اما استناد همتی برای اعلام واقعی نبودن نرخ ارز در شرایط کنونی چیست؟

 شاید برای بسیاری اعلام ارزان شدن دلار در ماه‌های پیش رو عادت مالوف مقامات ایران باشد کما اینکه ردگیری سخنان سیف، رییس کل پیشین بانک مرکزی نیز نشان می دهد وی تاکید داشت قیمت ها به زودی کاهش می یابد اما نه تنها کاهشی رخ نداد بلکه رکورد شکنی ها به حدی بود که اقتصاد شوکه از وضعیت رخ داده، قدرت نمایی ارز را تماشا می‌کرد.

 حالا اما همتی که قول اولیه‌اش در مهار قیمت ها و ثابت نگه داشتن آن در محدوده ۱۱تا ۱۲ هزار توان محقق شده است، این بار خبر از کاهش قیمت ارز در اینده ای نزدیک می دهد.

به نظر می رسد استناد همتی به تصمیم تازه‌ای باشد که نهاد تحت تصدی اش اتخاذ کرده است. در این راستا بانک مرکزی با هدف تشویق صادرکنندگانی که نسبت به ایفای تعهدات ارزی خود اقدام کرده و عملکرد مثبتی در بازگردانی ارز حاصل از صادرات به چرخه تجاری کشور داشته اند، امتیازات و مشوق‌هایی را برای این فعالان اقتصادی در نظر گرفته است. رفع تعهد بازگشت ارز حاصل از صادرات منوط به ثبت تمام اطلاعات توسط بانک‌ و صرافی‌های مجاز در سامانه نیما و سنا حسب مورد خواهد بود.

بر این اساس مقرر است صادرکنندگانی که بیش از ۶۰ درصد ارز حاصل از صادرات خود را مطابق مصوبات پیشین به چرخه‌ی اقتصاد بازگردانده‌اند، علاوه بر موارد تصریح شده در جدول در صورت نیاز به تخصیص و تأمین ارز در اولویت بانک مرکزی قرار خواهند گرفت.

با این تصمیم به نظر می رسد طی روزهای آینده بازگشت ارز حاصل از صادرات غیر نفتی به کشور افزایش یافته و همین مساله تنگنای ایجاد شده را تا جدی برطرف نماید. از سوی دیگر تصمیم شورای پول و اعتبار در خصوص مکانیزم تخصیص ارز وارداتی خود مانعی بر سر راه سودجویی در این حوزه خواهد بود.

 این دو اقدام در کنار اقدامات ویژه دیگری که مدتی است از اجرای آنها می گذرد و روند گردش نقدینگی را کند کرده، می‌تواند در روزهای آتی زمینه را برای کاهش نرخ ارز فراهم آورد.

 و اما سیاست

 باید در نظر داشت تصمیمات مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص پالرمو و سی اف تی نیز تاثیر خود را بر بازار ارز به جا خواهد گذاشت چرا که بازار ارز در شرایط کنونی، بیش از وضعیت عادی تحت تاثیر سیاسی قرار داشته و دارد. رییس کل بانک مرکزی حتی مستقیم این تاثیر را در پستی مورد اشاره قرار می دهد.

 در عین حال همتی، به رغم تاکیداتش بر کاهش قیمت ارز در روزهای آتی بر این نکته تاکید دارد که به دلیل شرایط ویژه کشور و درگیری در جنگ اقتصادی بسیاری از آمارها قابل انتشار نیست اما نتیجه بی تردید ثباتی است که در راه است. مکانیزم تشویقی صادرکنندگان در جدول زیر به تفصیل تشریح شده است. /خبرآنلاین

جدول1

بلایی که دلار بر سر زندگی ما آورد

این خبر چرا احتمال ریزش قیمت ارز بالاست؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

دور زدن تحریم ها با رایزن های اقتصادی

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، عزت الله یوسفیان ملا عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ با اشاره به عملکرد رایزن های اقتصادی در خارج از کشور گفت: وزارت امور خارجه تمام هدف خود را معطوف به مذاکره سیاسی برجام کرد، همچنین برخی مسائل مهمی که در سطح جهان برای این وزارت خانه اتفاق می افتاد باید پاسخگو بود.

عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در واقع به وزارت خارجه اجازه ندادند که به خودش بیاید و بخواهد با برنامه ریزی و طراحی به مسائل مهمتری بپردازد و دائماً مشغول حل مسائل گذشته بوده است.البته ما قبول داریم که نمایندگی جمهوری اسلامی در کشور های مختلف هم در همه سطوح به خوبی فعال نبود.به طور مثال رایزن فرهنگی شناخته شده نیستند.

نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس اظهار داشت: رایزن های فرهنگی نیز در قالب سازمان ها و موسسه تقریب بین مذاهب و سازمان جهانی اهل بیت اقداماتی برای طلبه ها در خارج از کشور انجام می دهند که ما رایزن فرهنگی را نیز از آنجا می شناسیم و وزارت امور خارجه متأسفانه نتوانسته این دفاتر را ارتقاء دهد.

این نماینده مردم در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: انتظار این بود که با وجود آقای ظریف وزارت امور خارجه شامل تحولات عظیم و ویژه ای شود اما این مهم صورت نگرفت البته اقدامات عادی و روزمره انجام می شود منتهی در کل رایزنی های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی ضعیف عمل شد حتی ضعیف تر از قبل.

رایزن اقتصادی باید اشراف کامل روی مسائل منطقه داشته باشد

وی در خصوص نقش رایزن اقتصادی در حل مسائلی مانند تحریم و کم کردن فشار آن گفت: اگر رایزن اقتصادی بر مسائل منطقه احاطه کامل داشته باشد می تواند با محاسبه دقیق بر مسائل و فشار تحریم فائق آید و دائما باید در حال مبادله، ضرب و جمع باشد ، چون از آنها حساب و کتابی مطالبه نمی شود و انتظاری از آنها نداشتند اقدام موثری صورت نگرفت.

 یوسفیان ملا گفت: تمام اقدامات وزارت امور خارجه عطف به مذاکرات برجام و غیره…، بود حتی در سفری که بنده داشتم اعلام شد معاونین وزارتخانه جوابگو نیستند و این موضوع به دیگر مسائل ضربه وارد می کند و آن را تحت الشعاع قرار می دهد.

رایزن اقتصادی باید به روز باشد

عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد:وزارت امور خارجه باید برنامه مدونی برای رایزن های اقتصادی ترسیم کند تا آنها نیز عملکرد خود را بروز رسانی کند./خانه ملت

ثبت نام در پیش فروش‌ خودرو ریسک است

این خبر دور زدن تحریم ها با رایزن های اقتصادی اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

قطعنامه پایانی راهپیمایی ۲۲ بهمن ۹۷

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، متن کامل قطعنامه راهپیمایی سراسری ۲۲ بهمن سال ۹۷ به شرح زیر است:

«حمد و سپاس ذات اقدس احدیت جل و علا به پاس نعمت مایه مباهات ولایت، نظام مقدس اسلامی و چهار دهه حیات و بالندگی نظام اسلامی و با درود به ارواح طیبه شهیدان والا مقام طریق حق و فضیلت، امام شهیدان و مجد اسلام در قرن حاضر حضرت امام خمینی و مسئلت طول عمر با برکت توأم با صحت، عافیت و عزت روزافزون مقتدای عظیم الشأن و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی امام خامنه‌ای، ما شرکت کنندگان در راهپیمایی حماسی و دشمن شکن یوم الله ۲۲ بهمن ماه و جشن با شکوه گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که مزین به انوار فاطمی و معطر به عطر شهادت ام ابیها حضرت فاطمه زهرا (س) می‌باشد با افتخار به گذشته و امید به آینده و با بانک رسای توحیدی الله و اکبر – خامنه‌ای رهبر – مرگ بر آمریکا اعلام می‌نمائیم:

۱. ضمن تجدید میثاق با آرمان‌های امام راحل و بیعت دگر باره با مقتدای عظیم الشأن عزیزتر از جانمان مقام معظم رهبری التزام عملی همگان به اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه و تقویت روحیه مقاومت، انقلابی گری و بسط ارزش‌های معنوی نظام جمهوری اسلامی به عنوان یک نظام سیاسی مقتدر در عرصه جهانی و امید مستضعفین عالم و عامل اصلی رشد و توسعه حقیقی و تحقق عدالت اجتماعی را خواهانیم.

۲. ملت مقتدر و سلحشور ایران اسلامی همچنان رژیم سفاک آمریکا را طاغوت اعظم و تجسم عینی شرارت، خشونت، رذالت، بحران سازی و جنگ آفرینی در دنیا دانسته و به عنوان یک مطالبه جدی از مسئولین و مقامات اجرایی کشور، عبرت آموزی از مذاکرات موسوم به برجام و بدعهدی‌های شیطان بزرگ در طول چهار دهه گذشته، بی اعتمادی به وعده‌ها و برخورد قاطع با مطالبات وقیحانه کشورهای اروپایی را خواستاریم.

۳. تقویت روزافزون بنیه دفاعی – موشکی و راهبردهای بازدارندگی ایران اسلامی و ضرورت توسعه فزاینده فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای را یک اصل اساسی دانسته و از مقامات گرانقدر کشوری تبعیت بی چون و چرا از منویات مقام عظمی ولایت، مقاومت مقتدرانه و ایستادگی با صلابت در برابر زیاده خواهی شیطان بزرگ آمریکا تیم ضد بشری ترامپ ابله و اذنابش را خواهانیم.

۴. در عمل به آیه شریفه «فاستقم کما امرت و من تاب معک و لا تتعوا» دفاع همه جانبه از ستم دیدگان جهان خاصه جبهه مقاومت و مردم متدین عراق، سوریه، یمن، بحرین و فلسطین در مقابل مثلث شوم شرارت، تروریسم، جنگ افروزی و دهشت افکنی آمریکا، رژیم کودک کش صهیونیستی و آل سعود و اهتمام برای آزادی قبله اول مسلمین، قدس شریف را عمل به وظیفه دینی و انسانی خود می‌دانیم.

۵. تحقق اقتصاد مقاومتی را تنها راهکار اساسی حل مشکلات اقتصادی کشور دانسته و ضمن مطالبه جدی و تاکید بر ضرورت چاره اندیشی عاجل توأم با تلاش مضاعف و عملی دولت مردان محترم در جهت رونق کسب و کار برخورد قاطع با پدیده شوم گرانی، تورم، کاهش بی سابقه ارزش پول ملی و رفع مشکلات معیشتی مردم در سایه وحدت و انسجام به سردمداران جنایت پیشه نظام سلطه خاصه مصداق اتم استکبار و شرارت آمریکا خبیث هشدار می‌دهیم که جنگ ترکیبی و مزورانه رسانه‌ای روانی و ظالمانه‌ترین تحریم‌های اقتصادی آنها با هدف ناامید کردن مردم به آینده و صلب اعتماد آنها از نظام اسلامی محکوم به شکست بوده و با پایبندی به پیوند ناگسستنی خود با آرمان‌های انقلاب اسلامی و الهام از فرهنگ غدیر و عاشورا دشمن زبون را به خاک مذلت کشانده و هرگز در برابر ظلم و توطئه ضد بشری جنایتکاران تسلیم نخواهیم شد.

۶. همگان را به لحظه شناسی، حضور آگاهانه در صحنه‌های انقلاب اسلامی و مقابله جدی با شایعه سازی به عنوان فعال‌ترین شگردهای دشمن کینه توز، کمک به دولتمردان در راستای حل مشکلات اقتصادی، حمایت از کالای ایرانی و حفظ وحدت و انسجام ملی دعوت نموده و در آستانه گذار به دهه پنجم انقلاب اسلامی مصرانه افزایش اقدامات مؤثر و سنجیده مسئولان کشور و اتخاذ تدابیر لازم جهت مدیریت فضای مجازی ایمن و شبکه اینترنت ملی و مقابله با موج نفوذ و رخنه دشمن را خواهانیم.

۷. فریب خوردگان داخلی را به تفکر و تعقل نسبت به دستاوردهای بی بدیل انقلاب اسلامی و کارنامه افتخارآمیز ۴۰ ساله نظام مقدس برآمده از انقلاب همانند عزت، آزادی و استقلال مایه مباهات و پیشرفت‌های بی سابقه علمی و خود اتکایی، اقتدار ملی، روحیه ایثارگری و فداکاری فراخوانده و ضمن توصیه خیرخواهانه به اصلاح رفتار با پرهیز از بازی در زمین دشمن عنود و هر نوع تحرک فتنه انگیزانه و بازگشت به آغوش ملت، به فتنه گران، منافقین خون آشامو سلطنت طلبان مزدور آمریکا، آل سعود ملعون و رژیم کودک کش اسرائیل هشدار می‌دهیم که آرزوی شیطانی شکست نظام اسلامی، این یادگار گران سنگ احیاگر اسلام ناب محمدی حضرت امام خمینی (ره) و امانت صدها هزار شهید گلگون کفن و تسلط بر کشور تسلیم دوباره آنان به آمریکا همانند اسلاف خود به گور خواهند برد.

۸. با تاکید بر ضرورت شجاعت، عقلانیت و نهراسیدن از توپ و تشر و یاوه گویی‌های دولتمردان آمریکایی و اروپایی از سوی مسئولین کشور، پایبندی عملی، مقامات محترم، اجرایی و تقنینی به رعایت دقیق مصالح و منافع ملی به عنوان وظیفه مسلم شرعی و قانونی خود در بررسی معاهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی که اغلب در راستای تأمین سیاست‌های خصمانه و زیاده خواهانه قدرت‌های بزرگ و شیطانی است را خواهانیم.» /ایسنا

راهپیمایی ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ / استانها

این خبر قطعنامه پایانی راهپیمایی ۲۲ بهمن ۹۷ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

خودرو در آستانه ارزانی است؟

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، در واقع خروج آمریکا از برجام و انتظار آغاز دور جدید تحریم ها در کنار تصمیمات و سیاست های داخلی اتفاقاتی را رقم زد که موجب شد تامین قطعات و واردات خودرو با موانعی رو به رو شود که در نهایت رشد قیمت ها و نارضایتی خریداران خودرو را در پی داشت و موجب شد بسیاری از خریداران در بازار خودرو منتظر کاهش قیمت ها باشند و برای خرید خودرو دست نگه دارند.

اگر چه با گذشت سه ماه از آغاز تحریم های جدید شاهد ثبات نرخ ارز در کانال ۱۱ هزار تومان هستیم، اما تاثیر روانی افزایش نرخ ارز موجب شد که بازار خودرو با افت تقاضا روبه رو شود .

خودرو

اما طبق روال سال های گذشته، با نزدیکتر شدن به ماه های پایانی سال و روند همیشگی افزایش نرخ ارز و سکه با توجه به افزایش تقاضا، مردم نیم نگاهی نیز به بازار خودرو دارند و به نظر می رسد افزایش قیمت ها در بازار شب عید سال جاری همانند سال های پیش برقرار باشد و حتی اگر خودروسازها به صورت دستوری قیمت قبلی و به کام دلالان بازار، خودرو را به مشتریان نهایی تحویل دهند باز هم شاهد رشد قیمت ها در بازار خودرو خواهیم بود.

 به عبارت دیگر بازار خودرو طی روزهای گذشته پس از ابلاغ ممنوعیت افزایش قیمت ها، باز هم تصاعدی بود و رشد محسوسی را تجربه کرده است که دلیل این امر را می توان نزدیک شدن به شب عید و افزایش تقاضا دانست.

به نظر می رسد سرمایه ها به تدریج وارد بازار خودرو شود و قیمت ها را تحت تاثیر قرار دهد. مسلم این است که شرایط اقتصاد کشور،  تاثیر تحریم ها، رشد سه برابری نرخ ارز و ممنوعیت های صورت گرفته در زمینه واردات، شرایط را به گونه ای رقم زده که افزایش قیمت خودرواجتناب ناپذیر است و به نظر می رسد که متقاضیان بازار بهتر است زودتر برای تامین نیاز خود دست به کار شوند. /اقتصاد آنلاین

جریمه ۲۶ میلیارد تومانی خودروساز گران‌فروش

این خبر خودرو در آستانه ارزانی است؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

روایت جالب علی لاریجانی از ملاقات با ملک عبدالله و ادعای پادشاه سعودی درباره سپاه

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، علی لاریجانی در گفت‌وگو با شبکه المیادین لبنان به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، اظهار داشت: در زمینه‌های مختلف می‌توان در خصوص انقلاب اسلامی ایران صحبت کرد؛ در سال ۱۳۵۷ انقلاب اسلامی ایران به وقوع پیوست و این یک حادثه بزرگ تاریخی بود. برخی از صاحبنظران در خصوص انقلاب اسلامی ایران گفتند یک زلزله بزرگ در خاورمیانه رخ داده است زیرا در ایران شاه یک حاکم مستبد، دیکتاتور و وابسته به آمریکا و غرب بود که در داخل کشور بر مبارزان فشار ایجاد کرده بود و زندان‌ها پُر از سیاسیون مبارز بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در آن مقطع اعراب قیافه مبارزه با اسرائیل را داشتند و مبارزه می‌کردند البته اکنون ندارند، اما شاه ایران در همان شرایط که اعراب در جنگ با اسرائیل بودند با اسرائیل ارتباط داشت و نفت به آن‌ها می‌داد و به صهیونیست‌ها کمک می‌کرد. حادثه مهمی که ملت ایران رقم زدند منجر به واژگونی این پایگاه شد و ایران به قطبی برای دفاع از مردم فلسطین و مبارزات بر حق مردم مسلمان تبدیل شد.

حکومت پهلوی چند شهر را آباد و بقیه شهرها و روستاها را رها کرده بودند

وی افزود: از بُعد اقتصادی در زمان پهلوی، چند شهرِ آباد ایجاد شده بود و بقیه شهرها را رها کرده بودند. در تهران، شیراز و چند شهر دیگر پول نفتی که می‌فروختند را خرج می‌کردند اما روستاها و شهرهای دیگر را رها کرده بودند.

لاریجانی ادامه داد: در طول دوران حکومت شاه فقط ۲۰۰ روستا، راه آسفالته داشتند اما امروز ۱۰۰ هزار کیلومتر جاده آسفالته روستایی داریم. هیچ روستا و شهری گاز نداشت اما امروز تقریباً همه شهرهای ایران و بیش از ۷۰ درصد روستاها نیز گاز دارند. تعداد محدودی از روستاهای کشور برق داشتند اما امروز تمام روستاها برق دارند، آب آشامیدنی نیز همین طور است. رویکرد انقلاب ایران به سمت محرومین بوده و هزینه زیادی هم در این زمینه انجام داده است. تمام روستاهای ما از برق، رادیو و تلویزیون، راه، امکانات بهداشتی و مدرسه برخوردار هستند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور با اشاره به اهمیت موضوع استقلال کشور، گفت: ایران در زمان پهلوی کشوری وابسته بود و سفرای انگلیس و آمریکا به شاه دستور می‌دادند، اما اکنون ایران کشوری مستقل است که مردم سالاری و دموکراسی در آن حاکم است؛ یعنی مردم حاکمان را انتخاب می‌کنند. از رهبر انقلاب که توسط مجلس خبرگان انتخاب می‌شود تا رئیس جمهور و مجلس را مردم انتخاب می‌کنند و انتخاب سیاستمداران در ایران گردش دارد. خیلی نکته مهمی است که مردم خودشان تصمیم می‌گیرند و برای این کار هزینه داده‌ایم. در ابعاد مختلف از جمله در حوزه اقتصاد، سیاست و روابط خارجی هم انقلاب به وجود آمده است.

تعیین سرنوشت توسط مردم دستاورد انقلاب اسلامی ایران است

وی افزود: البته پس از پیروزی انقلاب اسلامی دشمنان به ما آزار زیادی رساندند؛ جنگ را به ایران تحمیل کردند. هر روز یک ماجرا درست کردند و در قضیه هسته‌ای قِشقِرقی را به پا کردند ولی این دستاورد انقلاب اسلامی است که مردم خودشان سرنوشت خود را تعیین می‌کنند و می‌خواهند با عزت زندگی کنند.

لاریجانی اظهار داشت: نمی‌توان گفت همه شعارهای انقلاب اسلامی محقق شده است ولی در هر بخشی حرکت وجود دارد. در مسیر تحقق بعضی از شعارها برای رفاه عمومی نواقصی وجود دارد اما در مورد اینکه چرا این نقایص وجود دارد، باید گفت که دشمنان ملت ایران را آزار می‌دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دشمنان انقلاب اسلامی ایران ۸ سال جنگ را به کشور تحمیل کردند و در این سال‌ها مجبور به دفاع از کشور شدیم؛ حدود ۲۰۰ هزار شهید دادیم و هزار میلیارد دلار خسارت مادی به ایران وارد کردند قطعاً این وضعیت بر توسعه کشور اثر می‌گذارد ولی ما باید این هزینه را می‌دادیم تا مستقل بمانیم در غیر این صورت نمی‌توانستیم بایستیم، بیان کرد: شعار انقلاب دفاع از کشور و استقلال بود این هزینه را دادیم و به توسعه ایران لطمه زد اما یک فایده هم داشت و آن فایده این بود که کشورهای قدرتمند فهمیدند نمی‌توانند سر به سر ایران بگذارند در غیر این صورت پای آن‌ها گیر می‌افتد و ایران آن‌ها را رها نمی‌کند. این ظرفیت به وجود آمده، اما ایجاد کردن این شرایط به توسعه ایران ضربه وارد کرد.

وی با بیان اینکه تحریم‌هایی از اول انقلاب اسلامی توسط آمریکایی‌ها علیه ایران وضع شد، مانند همین تحریم‌هایی که اکنون وضع کرده‌اند، فشارهایی را به ایران وارد آورد، افزود: بسیاری از کشورها این شرایط را ملاحظه می‌کنند و این شرایط بر مراودات اقتصادی تأثیر می‌گذارد، در این بخش‌ها به ما لطمه‌هایی را وارد آورده‌اند اما در بخش‌های دیگر نتوانستند.

رئیس جمهور آمریکا به دلیل نفرت مردم، شبانه به عراق سفر کرد

لاریجانی با بیان اینکه دشمنان انقلاب اسلامی ایران می‌خواستند خاورمیانه جدید را به وجود آورند و در زمان بوش از این شعارها می‌دادند ولی دیدید که با چه خجالتی آمریکایی‌ها به عراق آمدند و با چه فضاحتی رفتند، به طوری که رئیس جمهور آمریکا وقتی که می‌خواهند به عراق سفر کند، باید شبانه سفر کند و برگردد زیرا نفرت فراوانی نسبت به آنها وجود دارد، ادامه داد: اما در عین حال ایران محبوب این کشورها است زیرا به آنها کمک کرده است و داعش را در عراق سرکوب کرده و به مردم این کشور کمک کرد، در سوریه نیز همین طور است.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه آمریکایی‌ها ‎می‌خواستند شرایط را در سوریه تغییر دهند، گفت: به یاد دارم سفری به یکی از کشورهای کوچک منطقه داشتم و از امیر آن کشور پرسیدم چرا آنقدر فعالانه علیه سوریه عمل می‌کنید؟ زیرا آن کشور در آغاز بحران سوریه به برخی مسائل دامن می‌زد، امیر آن کشور کوچک که اصلاً حدش چنین صحبت‌هایی نبود، گفت، در سوریه به زودی تغییرات مهمی رخ می‌دهد.

وی افزود: به وزیر خارجه یکی از کشورهای منطقه گفتم، چرا در سوریه مسئله ایجاد می‌کنید و به گروه‌های تروریستی کمک می‌کنید؟ آن وزیر خارجه گفت، دو هفته صبر کنید! می‌رویم در مسجد اموی نماز می‌خوانیم. اما آن‌ها نتوانستند به این هدف خود برسند. کارهای بسیار زیادی را می‌خواستند انجام دهند، آن‌ها به بیروت هم آمدند و آنجا را گرفتند اما حزب الله آن‌ها را پس زد. آن‌ها قصد ایجاد تلاطم در منطقه را داشتند اما برای تحقق این هدف خود ناتوان بودند.

اوباما دو بار به رهبری در مورد مذاکره هسته‌ای و حق غنی‌سازی ایران نامه نوشت

لاریجانی در پاسخ به این سوال که آیا سیاست‌های آمریکا برای تأثیرگذاری بر سیاست‌های ایران، عراق و منطقه مؤثر بوده است یا خیر؟، اظهار داشت: البته این کار را انجام دادند و در اخبار نیز می‌شنوید اما تا اینجا موفق نبوده‌اند. برای تحقق توافق هسته‌ای، ۲ سال مذاکره انجام شد که البته با درخواست آمریکایی‌ها مذاکرات آغاز شده بود. آقای اوباما ۲ بار به رهبر انقلاب اسلامی ایران نامه نوشت و تقاضا کرد تا در مورد مسئله هسته‌ای مذاکره شود و در آنجا قید کرد که آمریکا غنی سازی در ایران را قبول دارد و قصد همکاری داریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: با تقاضای آمریکا مذاکرات هسته‌ای شکل گرفت ولی رئیس جمهور بعدی آمریکا، توافق هسته‌ای را بر هم زد، این شرایط نشان می‌دهد که آمریکا هیچ‌گاه پای توافقات نمی‌ایستد و کشوری لاابالی است. از توافق پاریس نیز که مسئله‌ای جهانی است، خارج شده در حالی که مسئله آب و هوا موضوع کوچکی نیست و با حیات همه انسان‌ها ارتباط دارد اما این توافق را بر هم می‌زنند.

وی با بیان اینکه آمریکا تصورات واهی دارد من فکر می‌کنم تحریم نفتی مصاف مهمی است، افزود: آمریکایی‌ها گفتند آبان ماه امسال فروش نفت ایران را به صفر می‌رسانیم اما نتوانستند. ما در این زمینه آزمون‌های مهمی را پشت سر گذاشته‌ایم. در زمان شاه جمعیت ایران ۳۶ میلیون نفر بود که ۶ میلیون بشکه نفت تولید و صادر می‌شد اما اکنون ۸۰ میلیون نفر جمعیت داریم که فقط دو میلیون بشکه نفت صادر می‌کنیم. چطور این کار انجام شده؟ روی پای خود ایستاده‌ایم و اتکای به نفت را کم کرده‌ایم. یکی از سیاست‌هایی که دنبال می‌کنیم کاهش اتکای کشور به نفت است. میزان فروش نفت ایران کم شده اما نفت را می‌فروشیم، آن‌ها می‌خواستند میزان فروش نفت ایران را صفر کنند اما موفق نشدند.

عدم فروش سلاح به ایران در زمان جنگ منجر به ایجاد قدرت موشکی در کشور شد

لاریجانی ادامه داد: در زمان جنگ هیچ یک از کشورهای غربی به ایران سلاح نمی‌دادند، حتی شوروی سابق هم به ایران سلاح نمی‌داد، آیا این شرایط سبب شد که ما نجنگیم؟ اما در کنار جنگ یک کار دیگر را هم انجام دادیم. روی ساخت سلاح کار کردیم، دوران سختی بود اما اگر امروز ایران به قدرتی موشکی تبدیل شده نتیجه آن فعالیت‌ها است. در حوزه‌های دیگر نیز همین خواهد شد.

در شرایط تحریمی راه‌های دیگری نیز برای تنظیم امور اقتصادی داریم

وی افزود: اگر این‌ها بر فروش نفت ایران فشار بیاورند ما راه دیگری برای تنظیم امور اقتصادی داریم و ملت ایران ملت آبدیده‌ای هستند و راه‌های آن را پیدا می‌کنند. فروش نفت این گونه نیست که آمریکایی‌ها در وزارت خزانه داری تیمی درست کرده‌اند و می‌گویند ما چریک‌های کراواتی هستیم و در کشورهای مختلف مانع از فروش نفت ایران می‌شویم. ایران نفت خود را آن قدری که لازم باشد فروخته و بازهم می‌فروشد. در جاهای مختلف اکنون پالایشگاه‌های زیادی داریم و بنزین را خودمان تولید می‌کنیم و از نظر تولید بنزین خودکفا هستیم. زمانی مشکل واردات بنزین داشتیم اما اکنون اینگونه نیست. رسیدن به اقتدار اقتصادی بی‌سخت‌کوشی ممکن نیست.

اگر آمریکایی‌ها توانمند بودند، این همه دوره‌گردی و کنفرانس بازی نداشتند

رئیس نهاد قانونگذاری کشور گفت: خیلی مهم نیست که وزیر خارجه دوره‌گرد آمریکا در منطقه می‌چرخد و کنفرانس بازی‌هایی را راه می‌اندازد، این اقدامات نشانه اقتدار آمریکا نیست، اگر آمریکایی‌ها می‌توانستند کاری کنند احتیاجی به این همه دوره‌گردی و کنفرانس بازی نداشتند. هدف آن‌ها منطقه است و سایر مسائل تحت‌الشعاع آن است آن‌ها می‌دانند که نمی‌توانند ایران را تغییر دهند، رفتار ایران را نیز نمی‌توانند تغییر دهند آنها به دنبال موضوع دیگر هستند. تئوری معامله بزرگ قرن را راه انداختند، مسئله مهم آنها است تا حدی نیز آن را پیش برده‌اند.

وی افزود: مساله آمریکایی‌ها این است که موضوع اسرائیل را برای همیشه حل کنند و لازمه تحقق این هدف عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل بوده تا پس از آن مساله فلسطین را تا حد غزه محدود کنند و مشکل فلسطینی‌های آواره در کشورهای دیگر را با پرداخت پول به آن کشورها تمام کنند و می‌دانند ایران زیر بار این موضوع نخواهد رفت. البته متأسفانه برخی از کشورهای منطقه این کار را انجام داده‌اند و علامت‌های بدی دیده‌اند، این پروژه موفق نخواهد شد زیرا مساله فلسطین به همیت سادگی نیست و موضوعی است که در کانون ذهن جوان‌های منطقه وجود دارد. این کشورها خود را بی‌لیاقت می‌کنند اگر در این پروژه همکاری کنند زیرا به نتیجه نمی‌رسد.

کشورهای کوچک منطقه نمی‌توانند اهداف آمریکا در خاورمیانه را محقق سازند

لاریجانی ادامه داد: شنیده‌ام جمعی را درست کرده‌اند به نام مجموعه راهبردی برای منطقه ولی فکر نمی‌کنم بتوانند کاری را انجام دهند زیرا شناخت آن‌ها نسبت به مسائل منطقه ضعیف است، این‌ها فکر می‌کنند با قول‌هایی که برخی کشورهای کوچک منطقه به آن‌ها داده‌اند، کار مهمی از دستشان بر می‌آید، به همین دلیل گفت‌وگوهایی بین آن‌ها انجام می‌شود و تصمیمات خامی اتخاذ می‌شود که در عمل خام بودن تصمیمات آن‌ها مشخص می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: آمریکایی‌ها ابتدا باید مشکلات داخلی خود را حل کنند زیرا دعوایی که با کنگره دارند، فضاحتی برای آن‌ها به بار آورده است، آمریکایی‌ها بعد از حل مشکلات داخلی خود، به مسائل کشورهای دیگر ورود کنند.

برگزاری کنفرانس ورشو بیشتر یک عملیات روانی است

لاریجانی در خصوص اینکه اخباری که در خصوص کنفرانس لهستان مطرح می‌شود، ادامه داد: من دیدم که آمریکایی‌ها در رسانه‌ها حرف‌هایی زده‌اند اما لهستانی‌ها تکذیب می‌کنند و می‌گویند یک کنفرانس در ورشو برگزار می‌کنند که جهت خاصی ندارد. بعضی از این دعوت‌نامه‌ها را دیده‌ام و برای بحث در مورد مسائل منطقه اسم بعضی از کشورها را هم ذکر کرده‌اند اما نام ایران در آن نبود.

وی افزود: معاون وزیر خارجه لهستان در ایران گفته است که اینگونه نیست و این نشان می‌دهد وضع کنفرانس چگونه است! بسیاری از کشورها نیز گفته‌اند در سطح پایین شرکت می‌کنند، برخی از کشورها نیز گفته‌اند ما شرکت نمی‌کنیم این شرایط نشان می‌دهد که کنفرانس ورشو پرمایه نیست. یک کشور اگر برای برگزاری کاری، قدرتمند باشد چه نیازی به برگزاری کنفرانس دارد.

لاریجانی ادامه داد: شرایط برگزاری کنفرانس ورشو نشان می‌دهد که آن‌ها برای تحقق اهداف خود مشکلی دارند و نتوانسته‌‎اند مسائل منطقه را حل کنند و اقدامی که می‌خواهند انجام دهند، این است که برگزاری کنفرانس ورشو بیشتر یک عملیات روانی است و می‌خواهند هیبتی کاغذی را برای خود ایجاد کنند. این کشورها را جمع کرده‌اند تا بگویند در منطقه باید تغییراتی را ایجاد کنیم.

جوانان بیدار منطقه با این کنفرانس‌ها تغییر عقیده نمی‌دهند

وی افزود: از این کنفرانس‌ها زیاد برگزار کرده‌اند آن‌ها باید بپذیرند در پناه تغییراتی که در منطقه به وجود آمده است بیداری در منطقه حاصل شده و جوانان تحصیل کرده‌ای در منطقه هستند و با کنفرانس تغییر عقیده نمی‌دهند و تحولاتی که در کشورهای عربی رخ داده نشانگر یک عمقی است. رسانه‎‌های گروهی تغییر کرده‌اند و مستمرا مردم در جریان هستند و فضاحت وضع آمریکایی‌ها را هم می‌بینند. دعواها، حرف‌ها و زبان آن‌ها را می‌بینند که چگونه با دیگران حرف می‌زنند.

تهدید آمریکا علیه کشورهای عربی جوانان را زجر می‌دهد

رئیس نهاد قانونگذاری کشور گفت: تهدید آمریکا علیه کشورهای عربی جوانان را زجر می‌دهد. مثلاً میلیاردها دلار از یک کشور عربی می‌گیرند و می‌گویند اگر ما پشت شما را خالی کنیم شما ظرف ۲ هفته فرو می‌پاشید. این حرف تحقیر بزرگی است، البته این حرف‌ها نیز دروغ است. آن‌ها بر سر کشورهای عربی می‌زنند و پول می‌گیرند. این شرایط را جوانان حس می‌‎کنند و می‌فهمند. فکر می‌کنم روی یک عملیات روانی می‌خواهند بگویند ما یک لشگر هستیم ولی این لشگر از قبل، بهم ریخته است. از میزبان کنفرانس ورشو که به ایران آمده تا دیگر کشورها با ما صحبت می‌کنند و می‌گویند ما قصدی علیه ایران نداریم، خیلی نباید به این کنفرانس‌ها اهمیت داد.

اروپایی‌ها مضر بودن وابستگی اقتصادی زیاد به آمریکا را فهمیده‌اند

وی در خصوص اینکه آمریکا به دنبال تفرقه ایجاد کردن بین کشورهای اروپایی است، افزود: بعد از اینکه آمریکایی‌ها از توافق هسته‌ای خارج شدند برای اروپایی‌ها و روسیه سنگین بود که با حضور این کشورهای مهم در توافق هسته‌ای، یک مرتبه آمریکا توافق را برهم زد. البته یک مسائلی در این حین روشن شد اینکه فرانسوی‌ها اعلام می‌کنند در حال ایجاد یک ارتش اروپایی هستیم، حرف ساده‌ای نیست و مشخص است که بر روی آن فکر کرده‌اند، مساله سوئیفت که در آمریکا هست برای این‌ها سوال شده است زیرا مشکلات مالی برای اروپایی‌ها ایجاد می‌کنند.

لاریجانی اظهار داشت: در قضیه اینترنت نیز کنفرانسی راجع به اینترنتِ اروپایی برگزار کردند و مباحثی مطرح شد، مسائل جدیدی به وجود آمده است که اگر اروپا بخواهد در آینده نفسی بکشد باید در عرصه بین‌المللی بتواند روی پای خود بایستد، اکنون اروپایی‌ها فهمیده‌اند این سطح از وابستگی اقتصادی برای آن‌ها خیلی مضر است. چینی‌ها نیز برای خود محاسبات دیگری دارند، یک مطالب جدیدی به وجود آمده است، امکان دارد در جوف آن این مسائل نیز وجود داشته باشد.

ایران با اغلب کشورهای عربی رابطه خوبی دارد

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: روابط ایران با کشورهای عربی علی‌العموم خوب است، دو یا سه کشور هستند که در روابط با ایران مساله ایجاد می‌کنند که این‌ها در گذشته نیز گاهی از این رفتارها انجام می‌دادند. ایران اکنون با الجزایر و لبنان روابط خوبی دارد و کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز علی اغلب روابط خوبی با ایران دارند و مشکلی نداریم.

سعودی‌ها بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مسیر غلطی را رفتند

وی افزود: سعودی‌ها بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مسیر غلطی را رفتند و این‌ها یک بار با امارات در افغانستان، طالبان را ایجاد کردند و آمریکا و انگلیس نیز از آن‌ها حمایت می‌کردند. مدتی روابط ایران و عربستان در ظاهر بهبود یافت اما در پشت‌پرده همیشه کارهایی را انجام می‌دادند مدتی نیز ایران با آن‌ها مذاکره کرد اما آن‌ها راه نمی‌آمدند و همیشه مسائلی را ایجاد می‌کردند. حساسیت‌های بلاوجهی دارند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه علی القاعده با سعودی‌ها مشکلی نداریم اما آن‌ها هستند که مساله ایجاد می‌کنند، گفت: در سفری که به عربستان داشتم و با مسئولان امنیتی این کشور راجع به حل و فصل مسائل صحبت می‌کردم خودشان می‌گفتند ما ۲ اشتباه کردیم و پشیمان هستم، یکی اینکه در ایجاد طالبان نقش بسزایی داشتیم، یکی دیگر اینکه در جنگ صدام علیه ایران، ۴۰ میلیارد دلار به صدام کمک کردیم. تصور آن‌ها این بود که با این کار به ایران ضربه می‌زنند.

وی افزود: ایران پس از پایان جنگ تحمیلی، نمی‌خواست گذشته را ادامه دهد، بعضی از کشورهای کوچک منطقه هم مساله ایجاد کرده بودند ولی ما بنا را بر این گذاشتیم که روابط جدیدی به وجود آید، اکنون مشخص شده که آن‌ها متوجه نیستند که در مسیری غلط پا می‌گذارند. ایران با کشورهای عربی و حتی سعودی مشکلی ندارد اما سعودی‌ها رفتارشان نادرست است.

لاریجانی ادامه داد: مشکلات ایران و عربستان قدری ریشه در گذشته دارد، یک اشتباهی را همیشه مرتکب می‌شوند، آن‌ها نسبت به ایران که کشوری متمدن بوده حساسیت دارند، زمان شاه نیز مقداری از این مسائل وجود داشت ما بعد از انقلاب بساط جدیدی را ایجاد کردیم و به وحدت مسلمین به عنوان یک اصل نگاه کردیم و شرایط ایران تغییر کرد اما آن‌ها هنوز توجهی به این مسائل ندارند، ما دخالتی نداریم و کاری هم به سعودی‌ها نداریم، اما تصورشان این است که اگر در عراق حوادثی رخ می‌دهد، با دخالت ایران بوده در حالی که اینگونه نیست و خلاف می‌گویند.

یک سوم داروهای گران خارجی در کشور قاچاق می‌شود

ملک عبدالله تصور می‌کرد ۵ میلیون پاسدار ایرانی در عراق حضور دارد

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه یک بار با مرحوم ملک عبدالله پادشاه سعودی ملاقات داشتم و در حاشیه ملاقات به من گفت افرادی به من گفته‌اند که ایران ۵ میلیون پاسدار در عراق دارد، گفت: به او گفتم پدر آمرزیده کل پاسدارهای ما ۲۰۰ هزار نفر هستند چطور ممکن است ۵ میلیون پاسدار در عراق داشته باشیم؟ اطلاعات غلط به آن‌ها می‌دهند.

پاسخ لاریجانی به احتمال عملی شدن تهدیدهای نظامی آمریکا

رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص اینکه آیا امکان عملی شدن تهدیدهای نظامی آمریکا علیه ایران وجود دارد؟ بیان کرد: آمریکایی‌ها بی‌عقلی می‌کنند ولی مختصر عقلی دارند که رویِ مین پا نگذارند تا ویلچری نشوند. بعید می‌دانم چنین تصوراتی در ذهن آنها باشد. ایران حریف سختی برای آن‌ها است و آمریکایی‌ها با یک حریف سخت درگیر نمی‌شوند زیرا ما آن‌ها را رها نمی‌کنیم.

اروپایی‌ها در زمینه برجام وزن خوبی از خود نشان ندادند

وی با بیان اینکه فکر می‌کنم اروپایی‌ها وزن خوبی از خود نشان ندادند و این آسیبی است که اروپایی‌ها دارند، افزود: اروپایی‌ها در روزهای اولی که ترامپ تازه از برجام خارج شده بود، طی تماس‌هایی که با ایران داشتند تأکید کردند که ظرف چند هفته مسائل را حل می‌کنند، اما ظاهراً توان این کار را ندارند و در حل این مسئله بیشتر از آن که به ایران ضربه بزنند به حیثیت خود ضربه زده‌اند؛ زیرا اروپایی‌ها بارها بیانیه خواندند که چه اقداماتی را انجام می‌دهند اما نتوانستند و فکر می‌کنم مسئله مهمی به وجود آمده که اتحادیه اروپا چیست؟ و چه خاصیتی دارد؟ این‌هایی که این مقدار حرف می‌زنند آیا می‌توانند یک گام بردارند؟

لاریجانی ادامه داد: اکنون این سوال پیش آمده که پس آن بیانیه‌ها و توافقاتی که اروپایی‌ها داشتند، چه خاصیتی داشت؟ بیش از اینکه به ایران لطمه وارد شود، حیثیت اروپایی‌ها ضایع شده است. ما راه‌های مختلفی را در پیش داریم و روی آن فکر کرده‌ایم ولی سطح مسئله بالاتر از همکاری اروپا با ایران است زیرا برای اروپایی‌ها مشکلاتی به وجود آمده است. در بیرون این سوالی پیش آمده است که اتحادیه‌ای با بیش از ۲۰ کشور چه خاصیتی دارد؟ چندین بار نیز حرف‌هایی را مطرح کرده‌اند.

ایران در زمینه برجام گرفتار بن‌بست استراتژیک نشده است

رئیس قوه مقننه گفت: مهم این است که ایران برای پیشروی خود راه‌های مختلفی پیش روی خود دارد و بر حسب شرایط سناریوهای مختلف را مورد بررسی قرار داده است. ایران بین دو مسیر نمانده است. هدف‌هایی داریم و بر اساس اهداف خود تصمیم می‌گیریم بعضی از اقداماتی که انجام می‌دهیم را رسانه‌ای نمی‌کنیم و لزومی ندارد که همه جواب‌های خود را در یک حوزه بدهیم و گاهی در جاهای دیگری جواب می‌دهیم و نمی‌خواهم این مسئله را باز کنم ولی روی آن فکر کرده‌ایم.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بر فرض اینکه اروپایی‌ها با ایران همکاری کنند، یک سناریو را پیش می‌بریم و در صورتی که همکاری نکنند، سناریوهای دیگری را داریم که به موقع پاسخ آن‌ها را می‌دهیم. در حال حاضر نیز کارهایی را کرده‌ایم که خودشان درک می‌کنند. /خبرآنلاین

انتقاد تند نماینده دشت آزادگان از نهاد ریاست جمهوری + فیلم

این خبر روایت جالب علی لاریجانی از ملاقات با ملک عبدالله و ادعای پادشاه سعودی درباره سپاه اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

آمانو پایبندی ایران به برجام را تائید کرد

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پیام خود به مناسبت آغاز سال جدید میلادی از سال ۲۰۱۸ به عنوان سالی یاد کرد که در آن آژانس با چالش‌های متعددی در حوزه‌های مختلف کاری خود مواجه بوده است.

بنابر گزارش پایگاه رسمی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، آمانو در ادامه پیام خود ضمن تقدیر از پشتیبانی کشورهای عضو از فعالیت‌های آژانس بیان کرد: برنامه‌های هسته‌ای ایران و کره شمالی همچنان در صدر برنامه کاری آژانس قرار دارد. ما کماکان به راستی‌آزمایی و نظارت بر تعهدات مرتبط هسته‌ای ایران تحت برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ادامه می‌دهیم.

همچنین در این پیام آمده است: ایران به‌طور کامل به تعهدات مرتبط هسته‌ای‌اش ذیل برجام عمل می‌کند. همان‌طور که بارها گفته‌ام، ضروری است که ایران باز هم به اجرای کامل این تعهداتش ادامه دهد.

وی به برنامه هسته‌ای کره شمالی اشاره و تاکید کرد که آژانس تنها نهاد بین‌المللی است که می‌تواند فعالیت‌های هسته‌ای کره شمالی را راستی‌آزمایی کند.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بخش دیگری از پیام خود از فشار برخی کشورها به آژانس برای راستی‌آزمایی هسته‌ای انتقاد کرد و گفت: اعتبار آژانس بزرگ‌ترین دارایی ما است. اجرای مستقل، عادلانه و واقعیپادمان‌ها نیز برای حفظ اعتبار ما ضروری است. اگر اعتبار ما زیر سوال برود و به‌ویژه اگر تلاش‌ها برای اعمال فشار بر آژانس به منظور راستی‌آزمایی هسته‌ای ادامه یابد، برای آژانس غیر سازنده و به شدت زیان بار است.

وی افزود: آژانس بیش از ۶۰ سال است که با ارائه تضمین از این‌که کشورهای غیر سلاح هسته‌ای، تسلیحات هسته‌ای نمی‌سازند کمکی شایان به صلح و امنیت بین‌الملل کرده است.

آمریکا و رژیم صهیونیستی از زمان اجرای برجام بارها تلاش کرده‌اند با طرح ادعاهایی علیه برنامه هسته‌ای کشورمان و ادعای اینکه اسنادی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران در اختیار دارند که دال بر عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای است، آژانس را تحت فشار قرار دهند تا موضوعاتی را در خصوص ایران که پیش از این حل و فصل شده‌اند، بازگشایی کند. این در حالی است که مدیرکل آژانس بارها و در تمامی گزارشات خود از برجام به‌طور قوی تائید کرده است که جمهوری اسلامی به تمامی تعهداتش در برجام عمل می‌کند. /ایسنا

به اصرار اروپا در برجام مانده‌ایم

این خبر آمانو پایبندی ایران به برجام را تائید کرد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ناو هواپیمابر آمریکا با تعقیب و شلیک نیروی دریایی سپاه پذیرایی شد / شناورهای سپاه برای رصد این ناو یک پهپاد را به پرواز درآورده بودند

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، اولین ناو هواپیمابر آمریکا پس از خروج ایالات متحده از توافق برجام، در ساعات ابتدایی جمعه شب وارد خلیج فارس شد و با واکنش شناورهای سپاه مواجه شد.آسوشیتدپرس گزارش داده که ناو هواپیمابر “یو اس اس جان سی استنیس” روز جمعه وارد خلیج فارس شد. این ناو اولین کشتی جنگی آمریکا است که پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران و پس از طولانی ترین غیبت ناوهای هواپیمابر نیروی دریایی آمریکا، به خلیج فارس اعزام شده است.

ناو

آسوشیتدپرس در این گزارش مدعی شد، شناورهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، این ناوهواپیمابر و گروه ضربت آن را تحت تعقیب و رصد قرار داده اند. نیروهای ایرانی برای رصد این ناو و شناورهای پشتیبان آن، یک پهپاد را به پرواز درآورده و به شلیک آزمایشی چند راکت در نزدیکی آن ها اقدام کرده اند.

ایرنا نوشته است: پیش تر منابع آگاه به روزنامه وال استریت ژورنال گفته بودند که ناو یاد شده برای نزدیک به دو ماه در منطقه حضور خواهد داشت. این در شرایطی است که از ماه مارس (فروردین) که ناو «تئودور روزولت» منطقه را به مقصد اقیانوس آرام ترک کرد، هیچ ناوگروه تهاجمی آمریکایی در خلیج فارس حضور نداشت.

دولت آمریکا تعطیل شد

این خبر ناو هواپیمابر آمریکا با تعقیب و شلیک نیروی دریایی سپاه پذیرایی شد / شناورهای سپاه برای رصد این ناو یک پهپاد را به پرواز درآورده بودند اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

کاهش قیمت ارز تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، محمود جام‌ساز، اقتصاددان  معتقد است باید ریشه بسیاری از مشکلات را در داخل کشور و در قالب سیاست های اجرایی جستجو کرد هر چند برجام در دوره ای توانسته است راه تنفس اقتصاد ایران را باز کند اما بحران اقتصاد ایران را باید در داخل ایران برطرف کرد. . وی به سئوالاتی در خصوص شرایط کنونی، چشم انداز پیش رو و راهکارهای برون رفت از وضعیت فعلی ارائه داد. مشروح مصاحبه با وی در پی می آید:

وضعیت این روزهای اقتصاد را چگونه می بینید؟ ‌
وقتی از اقتصاد صحبت می کنیم نمی‌توانیم به مساله سیاست بی‌توجه باشیم چرا که بیش از ضرورت، اقتصاد ایران زیر سایه سیاست قرار دارد. در ابتدا باید توضیح داد؛ اعمال روش های دیپلماتیک نامطلوب مخصوصا در دوره‌های ریاست جمهوری نهم و دهم سبب تصویب قطعنامه و تحریم ایران شد و متاسفانه در آن دوران دولت ایران تلاشی برای تلطیف سیاست خارجی خود نکرد و این مساله سبب فراهم شدن بستر تحریم ها و صدور حداقل ۶قطعنامه علیه کشورمان شد.
با آغاز دولت یازدهم، دولتمردان برای حل مساله انرژی هسته ای، با اتحادیه اروپا و آژانس بین المللی انرژی اتمی وارد گفت و گو شدند و شرایط به گونه ای پیش رفت که بعدها نیز آمریکا به این گفت و گوها پیوست و گروه ۱+۵ تشکیل شد و پس از ۲سال مذاکرات نفسگیر بالاخره طرفین، به توافق برجام یعنی برنامه جامع اقدام مشترک دست یافتند و بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، تمام تحریم های پیشین اعمال شده از سئی شورای امنیت لغو شد. توافق برجام در واقع راه تنفس اقتصاد ایران را فراهم کرد.
 این توافق در حالی صورت گرفت که در سال های گذشته، مخالفان داخلی و خارجی بسیاری داشت به طوری که ترامپ در همان دوران کاندیداتوری خود این مساله را؛ ‌یعنی برجام را به عنوان یک توافق بد مطرح کرد و یکی ازقول های او به رای دهندگان این بود که به محض رسیدن به ریاست جمهوری این توافق بد را لغو خواهد کرد. همین طور هم شد و در اردیبهشت ماه ۹۷ بود که ترامپ از برجام خارج شد و قبل از آن نیز با اقدامات خود موجب تضعیف برجام شده بود.
برجام عملا از تاثیر افتاده بود تا اینکه در ۱۸اردیبهشت به طور کامل از برجام خارج شد و این تصمیم علیرغم مذاکراتی که “خانم مرکل” و “آقای مکرون” و “خانم ترزا می” با او درباره حفظ برجام داشتند از سوی ترامپ اتخاذ شد.
با این حال به نظرتان اروپا به حمایت از ایران و برجام ادامه می دهد؟ ‌
اروپا برای حفظ پرستیژ خود تصمیم گرفته در مقابل آمریکا بایستد و از برجام حمایت کند اما در این مدت زمان اروپا قادر نبوده کار اساسی در این مورد انجام دهد.
بسیاری از شرکت های بزرگ اروپایی از ایران خارج شده اند و کسانی که پس از برجام در معیت هیات های سیاسی به ایران آمده و تفاهمنامه اقتصادی امضا کرده بودند، منصرف شده و هیچ یک از این موارد به قرارداد منجر نشد. همچنین بانک های بسیاری قبل از اینکه تحریم های ۱۳ آبان شروع شود در روابط با ایران  تجدیدنظر کرده بودند.
تاثیر وضعیت فعلی برجام و همچنین اعمال مجدد تحریم ها بر جامعه چگونه بوده است؟ ‌
دور نخست تحریم ها که دوم مرداد۹۷ شروع شد؛ تاثیر عمیقی بر سطح انتظارات مردم گذاشت.
البته کمی قبل از این ماجرا دولت نرخ سود بانکی را کاهش داده بود و در مقابل تبلیغات فراوانی در رسانه های شنیداری و دیداری و گفتاری و … علیه این مساله انجام و مطرح شد که ارزش پول کسانی که سپرده‌گذاری کرده اند با کاهش بهره رو به تنزل می‌گذارد؛ بنابراین به طور غیر مستقیم مردم تشویق شدند پول های خود را از بانک ها خارج کنند و چون جایگزینی برای سرمایه گذاری وجود نداشت، هجوم به سمت بازار ارز و طلا اتفاق افتاد. در سایه این هجوم، نوسانات نرخ ارز اتفاق افتاد و البته دولت نیز نتوانست در ابتدا اقدام فوری برای جلوگیری از افزایش نرخ ارز انجام دهد.
اما در مورد تحریم ها نباید فراموش کنیم که اثرات اعمال تحریم ها فوری نیست و پس از مدت کوتاهی ظاهر می شود. دولت در زمانی که دلار به ۱۹ تا ۲۰ هزار تومان رسید، وارد عرصه شد و ناگهان قیمت ها تا ۱۳ هزار تومان ریزش کرد، پس از تحریم های ۱۳آبان دولت موفق به کنترل نرخ شد و دلار به ۱۳ هزار و حالا به حدود ۱۰ هزار تومان نیز تنزل کرد. البته این سئوال پیش می آید که تا چه زمانی این روند ادامه خواهد یافت؛ که به اعتقاد بنده تا زمانی که دولت بتواند ارز وارد کشور کند. البته نباید فراموش کرد که ورود ارز مانند سابق ساده نیست.
جامساز به این سئوال که ایا ایران قادر است تحریم ها را دور بزند پاسخ داد
آیا می توان امیدی به دور زدن تحریم ها داشت؟ ‌
برای کنترل بازار ارز نیازمند ورود دلار به کشور هستیم که ارز یا از طریق فروش نفت و گاز به دست می آید و یا از صادرات غیرنفتی است و یا از طریق گردشگری تامین می شود و یا از طریق فروش خدمات فنی و مهندسی است که تمام راه ها بسته شده و اگر هم شرکای تجاری ما که در خلال تحریم ها با ما کار می کردند مانند هند، چین، افغانستان، عراق و امارات متحده اکنون در معذوریت های بسیار شدیدی قرار گرفته اند و حتی  کشورهایی مانند عراق علیرغم سفر  برهم صالح، رییس جمهور عراق به ایران و صحبت با روحانی برای حفظ منافع ملی خود مجبور شدند برای واردات نفت ایران از آمریکا مهلت و معافیت بگیرند.
ما حتی به کشورهایی که در دوره قبلی و برجام با آنها روابط تجاری داشتیم نمی توانیم صد در صد اعتماد داشته باشیم. اروپا به عنوان یک شریک تجاری سنتی، هنوز نتوانسته واقعا کاری کند و در مقابل سازوکاری که پیشنهاد کرده بود برای دور زدن تحریم های آمریکا و سوئیفت از ایران درخواست کرد که به FATF بپیوندد که ۴کنوانسیون الحاقیه به عنوان لوایح چهارگانه دارد که شامل: * مقابله با تامین مالی تروریسم است (سی اف تی) * پالرمو و یا مبارزه با جرایم سازمان یافته است * مبارزه با تروریسم * مبارزه با پول‌شویی است.
این چهار کنوانسیون در داخل با مخالفت های زیادی مواجه شد و گفتند مخالف موازین قانونی و ملی است ولی اروپایی ها در مقابل گفته اند که تمام اتحادیه به این کنوانسیون ها پیوسته اند و تمام شرکای تجاری نیز باید به آن بپیوندند که حساب ها شفاف باشد و بدانیم چگونه با آنها کار می کنیم. که اخیرا موارد این لوایح و … در ایران رد شده و هنوز منتظر اصلاح و تایید است.
کمک هایی که قرار است در جهت تقویت و حفظ برجام صورت گیرد منوط به تصویب FATF است، مقداری طولانی خواهد شد. در مذاکراتی که دکتر ظریف با خانم موگرینی داشت، قرار شده صندوقی دراتحادیه اروپا با ۲۷ عضو تاسیس شود و در یکی از کشورها مستقر شود و هرچقدر نفت ایران فروخته شد، وجوه حاصل به این صندوق واریز شود و در مقابل هرکالایی که کشورهای اروپایی به ایران فروختند، مبالغ از این صندوق پرداخت شود. تاکنون کشوری حاضر نشده میزبانی تاسیس این صندوق را برعهده گیرد. البته ظاهرا فرانسه و آلمان ممکن است پذیرای این صندوق شوند.
هنوز پاسخ دقیق سئوالم را نگرفته ام. به نظر شما در این موضوع می توان به اروپا امید داشت؟
مساله مهم این است که اروپا تا کجا می خواهد در برابر آمریکا هزینه کرده و برجام را حفظ کند. حجم تجارت اروپا و آمریکا بسیار بالاست و ممکن است اروپا سرانجام به جایی برسد که نتواند اقدامی برای حفظ برجام و رابطه با ایران انجام دهد.
هرچند نباید فراموش کرد که اروپا برای حفظ پرستیژ خود لازم می داند برجام را حفظ کند زیرا سندی است که ۱+۵ آن را امضا کرده و آمریکا از آن خارج شده است. اروپا خود را مستقل از آمریکا می داند و اینجاست که تلاش دارد این استقلال را حفظ کند. اما موضوع اروپا نیست. ما باید حل مشکل را از درون آغاز کنیم. بحران اصلی باید در اخل کشور پیگیری شود. تکیه بر توانایی های داخلی و حل معضلات اقتصادی.
به این ترتیب حتی در شرایط تحریم می توان با تکیه بر توانایی های داخلی راهی برای از سرگیری مراودات اقتصادی و عادی سازی شرایط داشت؟
منظور از عادی سازی طبیعتا باید تعریف شود. منظور این است ما در عین تحریم می توانیم اقتصاد را به درستی اداره کنیم.  باید مشکل با شفاف سازی بنیان های اقتصادی حل شود. باید دید چه کسانی در نابسامانی اقتصاد ثروت های انباشته به دست می آورند؛ چه کسانی مخالف پول‌شویی هستند. دکتر ظریف به کسانی که با پول‌شویی مخالف هستند، اشاره کرد که بیش از ۳۰هزار میلیارد تومان سود کرده اند و همین باعث شد تا عده زیادی مخالف در مجلس تقاضای استیضاح او را کنند و از آن سو رییس قوه قضاییه نیز خواهان ادله و مدارک شده است.
از سوی دیگر آقای روحانی برای حمایت از دکتر ظریف گفته است وقتی ۱۴ تا ۱۵ هزار میلیارد تومان قاچاق وارد مملکت می شود، نمونه پول‌شویی است. این چندگانگی قدرت در ایران یکی از ابزارهای نا اطمینانی و بی ثباتی اقتصاد کشور است و چه ایرادی دارد اقتصاد ما مانند دیگر کشورها شفاف باشد؟ ‌
این شفافیت اقتصاد کمک می کند تا سرمایه گذاران خارجی راحت ‌تر به ایران بیایند زیرا ریسک کم می شود زیرا می دانند هر زمان که خواستند می توانند پول خود را بردارند. بنابراین اینکه چرا این چنین مخالفت سختی نسبت به امضای   FATF وجود دارد یعنی برخی می خواهند شفافیت در تراکنش مالی در ایران نباشد و خود این خواسته یک علامت سئوال بزرگ است. این مساله اروپا را در کمک ها و حمایت ها برای حفظ برجام متزلزل می‌کند.  این موضوع به اعتقاد بنده باید یک روز حل شود. ایران باید دیپلماسی‌ای اتخاذ کند که بتواند دوستانی را در سطح جهان برای خود دست و پا کند که به هر حال در تجارت خارجی یار و یاور ایران باشند.
علت گرانی خودرو چیست؟

این خبر کاهش قیمت ارز تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

کنایه جلیلی به روحانی و ظریف: باغ گلابی برجام چه شد؟

 به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، سعید جلیلی در مراسم بزرگداشت شهید مصطفی احمدی روشن در دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به اینکه عده ای می خواهند قطر را به الگوی ملت تبدیل کنند، خاطرنشان کرد : تجارب نافرجام  اخیر باید بیان شود. آیا برجام آفتاب تابان بود؟ کسی نمی خواهد آنها را محاکمه کند اما نباید اجازه داد که اشتباهات دیده نشود. باغ گلابی برجام چه شد؟ بیان می شد برجام سند شورای امنیت است و بنای مستحکمی است. خب آمریکا کلا از برجام خارج شد ولی می گویند ما باید تعهدات خود را کامل اجرایی کنیم.

جلیلی گفت: ملت به دقت مسائل را رصد می کند. اروپا یکبار هم خروج آمریکا از برجام را محکوم نکرده و فقط ابراز تاسف می کند. در برجام آمده است که اگر یک طرف تعهدات خود را انجام نداد، طرف دیگر هم می تواند تعهدات خود را متوقف کند اما الان می گویند ایران باید تعهدات خود را انجام دهد. ۷ماه است که می خواهند کانال مالی ایجاد کنند که در برابر نفت، غذا و دارو بدهند. ولی این کانال مالی چه شد؟ چرا هزینه برجام را ملت باید بپردازد؟ اروپا حاضر نیست برای اجرای برجام هزینه بدهد.

جلیلی با بیان اینکه دفاع از حق هسته ای، دفاع از همه حقوق کشور است، افزود: اگر دشمن از حق هسته ای عبور کند، همه حقوق ما را از بین می برد. آنها اعتراف دارند که ایران بیشتر از تعهدات خود به برجام عمل کرده است در عین حال آمریکا و  اروپا می گوید باید ایران گفت و گو در سایر مسائل را باز کند.

جلیلی اظهار کرد: کشور توانمندی های فراوانی دارد از جمله نفت و گاز، ترانزیت، گردشگری، کشاورزی و نیروی انسانی که می شود کشور را با آن ها اداره کرد. برای استفاده از این ظرفیت ها، سوء تدبیرها باید برطرف شود. بزرگداشت شهید احمدی روشن، بزرگداشت تفکری است که می‌گوید می توان با استفاده از ظرفیت های داخلی کشور  پیشرفت کرد. ظرفیت نرم افزاری انقلاب اسلامی، به ملت این اعتماد به نفس را داده است که بر مبنای ایمان می توان کارهای بزرگی کرد. /ایسنا

توضیحات حجت الاسلام خاتمی درباره انتصاب دامادش در دولت روحانی

این خبر کنایه جلیلی به روحانی و ظریف: باغ گلابی برجام چه شد؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.