اینسومنیاک گیمز یا راک استدی؛ کدام یک با ابرقهرمانان موفق‌تر بودند؟

۱۰ سال پیش زمانی که اولین تریلر بتمن آرکام آسایلم بیرون آمد شاید هیچکس فکرش را هم نمی‌کرد یک استودیو تازه کار بتواند بازی‌های ابرقهرمانی و در مراتب بالاتر صنعت بازی‌های ویدیویی را با تعاریفی جدید آشنا کند. اما راک استدی این کار را به سرانجام رساند و اثری را به طرفداران شوالیه شنل پوش تحویل داد که سال‌ها منتظرش بودند.

سیستم مبارزات تازه‌ای که پیش‌تر در هیچ اثری شاهدش نبودیم، گیم‌پلی درگیر کننده و روایت گیرایی که در عین غافلگیر کننده بودن تطابق خوبی با کامیک بوک‌ها داشت، همه از ویژگی‌هایی بودند که از آرکام آسایلم یک بازی تمام عیار می‌ساختند. در ضمن نباید فراموش کرد که استفاده از صداپیشگانی چون مارک همیل و کوین کرونی (صداپیشگان اصلی سری انیمیشن‌های بتمن) نیز در رسیدن به چنین عملکرد موفقی بی‌تاثیر نبود.

هنوزم که هنوز است از جوکر سری بازی‌های بتمن آرکام به عنوان یکی از تاثیرگذارترین و به یادماندنی‌ترین شخصیت‌های تاریخ بازی‌سازی یاد می‌شود. تمام این ویژگی‌های خوب پا به نسخه بعدی یعنی آرکام سیتی نیز گذاشتند. آرکام سیتی دقیقا همان بازی‌ تکامل یافته‌ای بود که همه منتظرش بودند. همه چیز در قسمت دوم با بهبود عجیب و غریبی رو به رو شد که صدها برابر به ارزش سری می‌افزود. بازی حالا سیستم کامبت پیشرفته‌تری داشت، باس‌هایش تنوع بیشتری پیدا کرده بودند، ضعف بازی اول در طراحی مراحل جانبی جبران شده بود و داستانی پر از غافلگیری داشتید که با کارگردانی بی‌نظیری روایت می‌شد.

مقایسه اسپایدرمن با بتمن آرکام

در یک کلام راک استدی با آرکام سیتی نبوغ خود در بازیسازی را به نمایش گذاشت و سطح بازی‌های ابرقهرمانی را تا حدی بالا برد که بتوان از آن‌ها به عنوان رقیبی شایسته برای اثر موفقی چون اسکایریم یاد کرد. این‌ها دست آورد کمی نبودند و مطمئنا راک استدی کاملا از روی شانس و اقبال به چنین جایگاهی نرسید. آن‌ها می‌دانستند که می‌خواهند چه چیزی بسازند و از آن مهمتر می‌دانستند که طرفداران چنین بازی‌های به چه چیزی علاقه دارند. پس راک استدی بی‌گدار به آب نزده بود و با مطالعه روی سبک و سیاق این بازی‌ها و زیر نظر گرفتن سلیقه طرفداران این آثار، نقشه راه خود برای توسعه یک بازی سوپر هیرویی منحصر به فرد را چیده بود.

این کاریست که خیلی از توسعه دهندگان امروزی انجام نمی‌دهند و با بی‌ملاحظگی، آثاری روانه بازار می‌کنند که مطمئن نیستند مخاطب از آن‌ها لذت می‌برد یا نه. اما در میان بسیاری از این توسعه دهندگان، اینسومنیاک گیمز با مطالعه دقیق روی طرفداران کامیک بوک‌های اسپایدرمن و الهام گرفتن از آثار تاثیر گذار راک استدی، مسیری را در پیش گرفت که آینده روشنی داشت. از همان اولین نمایش‌های اسپایدرمن می‌شد فهمید که اینسومنیاک دارد روی یک بازی موفق کار می‌کند. نتایج تمام فعالیت‌های شبانه روزی این استودیو را هم حالا می‌شود به خوبی مشاهده کرد.

عملکرد بازی آنقدر خوب بود که در میان بهترین بازی‌های سال و کنار آثار بزرگی چون Red Dead Redemption 2 و God of War جای گرفت. از نظر فروش نیز در حال حاضر اسپایدرمن رکورد دار انحصاری‌های پلی‌استیشن است. حتی مارول نیز اعلام کرد که اسپایدرمن اینسومنیاک می‌تواند آیرون‌من صنعت بازی‌های ویدیویی باشد و این پتانسل را دارد که موفقیت‌های بیشتری برای این شرکت بزرگ به همراه آورد. این‌ها اصلا تعریف و تمجیدهای کمی نیستند. اینسومنیاک گیمز اسپایدرمنی ساخت که اکتیویژن با آن منبع مالی گسترده‌اش نتواسنته حتی شبیه آن را بسازد. اما این برای خیلی‌ها سوال است که آیا اسپایدرمن اینسومنیاک از سری بازی‌های بتمن آرکام هم بهتر است؟

مقایسه اسپایدرمن با بتمن آرکام

خب بگذارید در یک کلام به این سوال پاسخ منفی بدهم و در ادامه برایتان از دلایلم بگویم. نمی‌گویم که اسپایدرمن‌ بازی بدی است. بازی در ساعات اولیه‌اش شما را محو خودش می‌کند. نیویورک مارولی بازی فوق‌العاده است، انیمیشن‌های بدن مرد عنکبوتی چشم را نوازش می‌دهند و تاب خوردن در سطح شهر حس دلنشینی دارد که ممکن است هیچ وقت طعم شیرینش از یادتان نرود. اما نه اسپایدرمن اینسومنیاک حتی نمی‌تواند ذره‌ای هم به استانداردهایی که راک استدی تعریف کرده نزدیک شود.

بگذارید اول از هر چیزی به سراغ کارگردانی این دو اثر بروم و برایتان بگویم که راک استدی در این زمنیه چقدر جلوتر از اینسومنیاک است. همه ما می‌دانیم که اینسومنیاک در ساخت بازی‌های مفرح همیشه عملکرد خوبی دارد. اما بیایید با خودمان صادق باشیم، آن‌ها یک جای کارشان در کارگردانی بازی‌ها می‌لنگد. کارگردانی طراحی مراحل اسپایدرمن به گونه‌ای است که شما از بین پلتفرم‌های مختلف جا به جا می‌شوید، به نبرد با دشمنان می‌پردازید، دوباره به سراغ پریدن و تار تنیدین میان پلتفرم‌های پر پیچ و خم می‌شوید و در ادامه تا پایتان به زمین می‌رسد مجبور می‌شوید با یک سری یاغی گردن کلفت دیگر که با قبلی‌ها تفاوت چندانی ندارند مبارزه کنید.

این رویه بارها و بارها تکرار می‌شود و تا جایی ادامه می‌یابد که در نهایت از بودن در چنین ورطه تکراری خسته می‌شوید. در این میان اینسومنیاک حتی در طراحی معما‌های پیچیده‌تر و گذاشتن آن‌ها در جای درست نیز ضعف نشان می‌دهد و نمی‌تواند با استفاده از چنین المان‌هایی به مخاطب چیز جدیدی تحویل دهد. تقریبا از یک ساعتی به بعد شما در بازی جدید اینسومنیاک مشغول تکرار یک سری فعالیت کاملا یکسان هستید و متاسفانه به خاطر تزریق کم تنوع، اسپایدرمن در اواسط خط داستانی رنگ یک بازی کاملا معمولی را به خود می‌گیرد.

مقایسه اسپایدرمن با بتمن آرکام

ادامه این رویه در مراحل جانبی بازی، باعث بروز یک فاجعه می‌شود. کاملا مشخص است که اینسومنیاک هیچ ایده‌ای برای مراحل جانبی در ذهن نداشته و آن‌ها صرفا سعی کرده‌اند با طراحی مبتدی یک سری مراحل کاملا ساده، نیویورک زیبا و بزرگ خود را پر کنند. اما قضیه بر سر کارگردانی راک استدی کاملا فرق می‌کند. آن‌ها در تمام جوانب بازی خود به کارگردانی مراحل و تزریق تنوع به آن‌ها، اهمیت ویژه‌ای می‌دادند. خیلی کم پیش می‌آید که در آرکام آسایلم یا آرکام ستی در ورطه تکرار بیفتید و مدام مجبور به انجام یک سری فعالیت کاملا یکسان شوید.

طراحی مراحل در دو بازی نخست سری بازی‌های بتمن آرکام آنقدر متنوع و منحصر به فرد بود که نمی‌توان گفت در طول بازی لحظاتی وجود داشتند که می‌شد در آن‌ها تکرار دید. برای مثال می‌توانم از تنوعی که آرکام آسایلم با مراحل اسکیرکرو برایتان ایجاد می‌کرد صحبت کنم. جهان سه بعدی بازی به ناگهان جایش را به کابوس دو و نیم بعدی می‌داد که در آن هیچ یک از گجت‌های قدرتمند شوالیه تاریکی جایی برای عرض اندام نداشتند. پس به طور کلی می‌توان گفت که در عرض چند ثانیه به طور کامل رویه بازی تغییر می‌کرد و اغلب این کار آنقدر سینمایی اتفاق می‌افتاد که از رویارویی و دیدار دوباره با مترسک لذت می‌بردید.

این اتفاق‌ها به ندرت در اسپایدرمن اینسومنیاک می‌افتند. حتی زمانی هم که اینسومنیاک می‌آید در مرحله مبارزه با اسکورپیون کمی پا در این وادی بگذارد و مرحله‌ای شبیه به مراحل مدهتر سری آرکام برای مردعنکبوتی طراحی کند، ضعف نشان می‌دهد و نمی‌تواند عملکرد قدرتمندی از خود به نمایش بگذارد. از طرفی سیستم مبارزات اسپایدرمن هم از نظر تاکتیکال بودن و درجه سختی قابل قیاس با سری آرکام نیست. اینسومنیاک کاملا از سیستم مبارزات سری آرکام، ضد حمله یا همان Counter Attack را حذف کرده و شما تنها می‌توانید با پریدن به اطراف، از مشت‌ و گلوله دشمنان فرار کنید.

مقایسه اسپایدرمن با بتمن آرکام

اصلا می‌شود گفت که اینسومنیاک آمده و تاکتیکال بودن خوب سیستم مبارزات سری بازی‌های بتمن آرکام را فدای جذابیت نبردها کرده. آن‌ها به دنبال این بودند که یک سیستم مبارزه لذت بخش و سریع بسازند که در این کار نیز موفق بوده‌اند. اما شاید یادشان رفته که با این کار دارند مهارت‌های گیمر را نادیده می‌گیرند و به جای اینکه به او اجازه دهند برای مبارزه با دشمنان برنامه ریزی کند، می‌گذارند تا با مشت‌های سهمگین و سریع مرد عنکبوتی دشمنان را به آسمان ببرند و بدون مزاحمت آن‌ها را از پیش رو بردارد.

با این حال در کل سری بتمن آرکام، حتی آرکام ارجینز نیز چنین نبود. شما باید برای تمام مبارزه‌ها برنامه می‌داشتید و اصلا همین باعث می‌شد که رویارویی با تمام دشمنان مختلف بازی تکراری نشود و همچنان سرگرم کننده باشد. حتی باس‌های بازی نیز منحصر به فرد بودند و مبارزه با هر یک از آن‌ها در عین جذابیت، خلاقانه و خاص بود. این در حالیست که چنین چیزهایی در اسپایدرمن اینسومنیاک به ندرت یافت می‌شود. تقریبا بازی هیچ باس فایت به یاد ماندی ندارد که بخواهید بعدا در مورد آن صحبت کنید و از خوش ساخت و خاطره انگیز بودنشان برای دیگران بگویید.

در بهترین شرایط بازی باس‌های خوبی داشت که مبارزه با آن‌ها با آن افکت‌های سینمایی جذاب، منجر به ایجاد حسی دلنشین می‌شد اما نمی‌شود آن‌ها را در زمره بهترین باس‌فایت‌های صنعت بازی‌های ویدیویی جا داد. این در حالیست که سری بتمن آرکام (البته به جز آرکام نایت) همیشه باس‌فایت‌های به یاد ماندنی بسیاری داشتند که شاید از میان بهترین‌هایشان بتوان به راس الغول و کِلِی فیس اشاره کرد. بشخصه خود من انتظار زیادی برای تجربه اسپایدرمن اینسومنیاک کشیدم و فکر می‌کردم که با بازی خیلی بهتری طرف باشم.

مقایسه اسپایدرمن با بتمن آرکام

اما متاسفانه زمانی که بازی را به پایان رساندم این برایم جا افتاد که اسپایدرمن اینسومنیاک هنوز راه درازی برای رسیدن به استانداردهای راک استدی دارد. تنها بخشی که می‌توانم بگویم اینسومنیاک در آن خیلی از راک استدی جلوتر بود، داستان بازی است. البته این بدان معنا نیست که سری آرکام داستان‌های خوبی نداشتند. اتفاقا در نوع و زمان خودشان فوق‌العاده بودند. اما راک استدی همیشه در به تصویر کشیدن شخصیت بروس وین کوتاهی می‌کرد و در تمام بازی‌ها بیشتر به جنبه بتمن بودن او می‌پرداخت تا هویت کسی که به آن شنل سیاه رنگ هویت می‌بخشید.

خوشبختانه اینسومنیاک از این قضیه کورکورانه تبعیت نکرد و تا جایی که توانست به شخصیت پیتر پارکر و روابط او با دوستان و عشق زندگیش پرداخت و کاری کرد که اسپایدرمن قصه ظاهر واقعی‌تری به خود بگیرد و صرفا ابرقهرمانی نباشد که فقط بلد است مشت و لگد نثار دشمنانش کند. در کل از هر دو بازی لذت بردم اما قطع به یقین می‌دانم که اسپایدرمن اینسومنیاک هنوز جای کار زیادی دارد تا بتواند تاثیرگذاری سری بتمن آرکام را داشته باشد. مطمئن باشید آن‌ها هنوز زیر سایه راک استدی هستند.

The post اینسومنیاک گیمز یا راک استدی؛ کدام یک با ابرقهرمانان موفق‌تر بودند؟ appeared first on دیجیاتو.

بررسی بازی Lego DC Super Villains؛ آدم بد بودن چقدر خوب است

احتمالا گروه جاستیس لیگ یا همان لیگ عدالت را بشناسید. تیمی متشکل از ابرقهرمانان دنیای دی سی که حکم اونجرز (انتقامجویان) دنیای مارول را برای این انتشارات دارند (هرچند جاستیس لیگ ۳ سالی زودتر از اونجرز تشکیل شد و کتاب‌هایش منتشر شد). شاید دی سی تا به امروز در دنیای سینما نتوانسته آنچنان که باید جلوی رقیبش قد بکشد ولی در مدیوم بازی‌های ویدیویی، دی سی با بازی‌های بتمن خود جولان می‌دهد. ترکیب لگو با دنیای ابرقهرمانان نیز در هر دو ناشر صورت گرفته (اینجا هم اولین ترکیب بازی لگو بتمن محصول سال ۲۰۰۸ بود و بعد شاهد لگو ماورل بودیم) و حالا بازی Lego DC Super Villains آخرین عنوان ترکیب لگو-ابرقهرمانان است؛ البته اینجا بیشتر صحبت آدم بدهاست تا قهرمانان.

 • سازنده: Traveller’s Tales, TT Games
 • ناشر: Warner Bros. Interactive Entertainment
 • پلتفرم ها: پی‌سی، پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، نینتندو سوییچ
 • پلتفرم بررسی: پی سی

بازی Lego DC Super Villains همانند فیلم Suicide Squad پیکان خود را به سمت دیگری هدف گرفته و قصد دارد این بار گیمر را در نقش شخصیت‌های منفی فرو ببرد. شما به جای بازی کردن در قالب سوپرقهرمانانی چون بتمن و واندروومن، قرار است در نقش خبیث‌هایی چون جوکر و لکس لوثر و هارلی کویین ظاهر شوید و کنترل گروه آدم بدهای دی ‌سی را به دست بگیرد.

بررسی بازی Lego DC Super Villains

اما سازندگان بازی برای اینکه چنین داستانی را خلق کنند و منطقی هم پشت این بگذارند چه کار کرده‌اند؟ خبر خوب آنکه آنها بسیار هوشمندانه داستان بازی را پیش برده‌اند و بازی Lego DC Super Villains از معدود بازی‌های دنیای لگوست که یک داستان نسبتا اورجینال و جالب را در خود جای داده است.

داستان بازی طوری نگاشته شده که هم طرفداران کمیک را به وجد بیاورد و هم کسانی که چندان با کمیک سر و کار ندارند را با ابعاد جدید و تازه‌ای از جهان دی سی آشنا کند. البته در این میان باید یادمان نرود که با یک عنوان لگویی طرف هستیم و طبعا در اینجا خبری از آن رنگ و بوی دارک و خشن دی سی نیست و همه چیز به شوخی گرفته شده و تلطیف شده است؛ امری که نه تنها بازی را لوس نکرده بلکه روحیه طنز خاصی به آن نیز بخشیده است.

بررسی بازی Lego DC Super Villains

بازی از زمانی آغاز می‌شود که گروه جاستیس لیگ به طرز مرموزی از روی زمین محو شده‌اند و کسی نمی‌داند که ابرقهرمانان کجا رفته‌اند. در همین میان گروهی ظاهر می‌شوند که بسیار شبیه به اعضای جاستیس لیگ هستند ولی تفاوت‌های جزیی در آنها وجود دارد، مثلا رهبر آنها شخصیست بسیار شبیه به سوپرمن اما نامش آلترامن است و روی سینه‌اش حرف U نگاشته شده و یا فرد دیگری که شبیه به بتمن لباس پوشیده، نامش اولمن (مرد جغدی) است.

این گروه بعد از ظاهر شدن ناگهانی‌شان روی زمین اعلام می‌کنند که قصد دارند از مردم محافظت کنند و کمیسر گوردون نیز در ابتدای ماجرا به آنها اعتماد می‌کند، اما کم کم مشخص می‌شود که این افراد آنچنان هم نیت پاکی ندارند و در حقیقت خرابکارانی در هیبت ابرقهرمان هستند.

از آنسو آدم‌های شرور و خبیث‌ دنیا را داریم که با دیدن این گروه جدید، رقیبی در مقابل چشم خود می‌بینند. آنها هیچ خوش ندارند تا گروه سندیکای جنایت (نام همان گروه شبه جاستیس لیگ ولی با خلوص نیت بد!) آدم بدهای دنیا باشند و از آنها در امر بد بودن! بهتر باشند.

بررسی بازی Lego DC Super Villains

از همین رو لکس لوثر و جوکر تمامی آدم بدها را دور هم جمع کرده و با آنها پیمان می‌بندند که باید در غیاب جاستیس لیگ، جلوی گروه جایگزین آنها یعنی سندیکای جنایت قد علم کرده و نگذارند که آنها تبدیل به آدم بدهای شماره یک دنیا شوند. ابرشرورهای دی سی نام خودشان را گروه اینجاستیس (بی‌عدالت) می‌گذارند و با اعضای سندیکای جنایت در میفتند…

همانطور که خواندید بازی از دو گروه بسیار معروف دی سی الهام گرفته، یکی گروه اینجاستیس (که پیش‌تر در بازی‌های رزمی به همین نام کم و بیش شاهد آنها بودیم) و دیگری گروه سندیکای جنایت که تا به امروز در جایی جز مدیوم کمیک، حدودا ناشناخته بود. دست گذاشتن روی این گروه بسیار جذاب، بازی را وارد داستانی جذاب کرده که شاید اگر ماهیت لگویی و مخاطب اصلی کودک آن نبود، می‌شد از آن یک داستان بسیار دارک زیبا ساخت. با این حال چیزی که در حال حاضر به گیمرها عرضه شده یک بازی لگویی است و انتظارات بیشتری نمی‌توان از آن داشت.

 • سری بازی‌های لگو راه حل نسبتا جدید و جالب توجهی است که بیشتر فرنچایزها آن را طی کرده‌اند. عناوینی همچون سری جنگ ستارگان و یا سری ایندیانا جونز، دنیای مارول، ارباب حلقه‌ها و دزدان دریایی کاراییب و…بازی‌های لگویی مخصوص به خود را دارند و عمده آنها با فروش بسیار بالایی همراه بوده است.
 • بررسی بازی Lego DC Super Villains
 • محبوبیت برند لگو و فرنچایزهای فوق با یکدیگر باعث شده که تضمین فروش این بازی‌ها از پیش از ساخت داده شود و حالا بازی‌های لگو آنقدر با بخت و اقبال روبرو شده‌اند که در سال‌های اخیر تقریبا در هر سال دو عنوان لگویی (بلکه بیشتر) را شاهد بوده‌ایم.

بازی Lego DC Super Villains به معنای تمام یک بازی نسل بعد لگویی است. اگر تا پیش از این تصور می‌کردید که بازی‌های جدید لگو کماکان از سیستمی بهره می‌برند که می‌شد در نسل قبلی هم آنها را بازی کرد، با انجام این بازی می‌توانید رسما شاهد یک بازی نسل بعدی تمام عیار باشید.

وسعت بیش از اندازه بازی به همراه گرافیک کارتونی ولی بسیار چشمنواز آن و… از جمله مواردی هستند که برگ برنده بازی به حساب می‌آیند و طرفداران را نیز به وجد می‌آورد. البته فراتر از این موارد بخش جدید ساخت کاراکتر است که دست گیمر را باز گذاشته تا لگوی منحصر به فرد خودش را طراحی کند. بخش ساخت کاراکتر در ابتدای بازی محدودیت‌های بسیاری دارد ولی با هرچه گذر در مراحل بازی و پیشرفت در آن، آیتم‌های متنوع و گوناگونی قابل دسترس خواهند شد که می‌توان با آنها دستی به سر و روی ابرشرور مخصوص خودتان بکشید. شما می‌توانید جزییات بسیاری را در کاراکتر لگویی خود طراحی کنید و یک شخصیت منحصر به فرد برای خودتان بسازید و روی آن هم یک نام بگذارید.

بررسی بازی Lego DC Super Villains

بازی با قرار دادن شما در این بخش، رسما شما را تبدیل به یک طراح کمیک دی سی می‌کند و به شما اجازه می‌دهد تا با ابرشرور خود در کنار دیگر آدم بد‌های معروف به مبارزه علیه دشمنان بپردازید.

جدا از طراحی شخصیت، باید به جهان بسیار بزرگ بازی اشاره کرد که شامل بسیاری از شهرهای معروف دنیای دی سی از جمله گاتهام (شهر بتمن) متروپلیس (شهر سوپرمن) و.. است و با گشت و گذار در آنها متوجه می‌شوید که جای جای این شهرهای فانتزی ساخته شده است و در بازی وجود دارد. به عنوان مثال شاید یکی از بهترین لوکیشن‌های بازی را بتوان زندان آرخام واقع در شهر گاتهام دانست که با جزییات فراوان در بازی پیاده سازی شده است.

بررسی بازی Lego DC Super Villains

 • داستان بازی تا حدی زیادی از کمیک Forever Evil دی سی الهام گرفته و البته باید خاطرنشان کرد که این کمیک ماهیت خشن و نسبتا تاریکی دارد که در بازی مورد نظر بسیار ساده‌تر و بچه‌گانه‌تر بازنویسی شده است.
 • بررسی بازی Lego DC Super Villains
 • در کمیک اصلی شاهد شکست دادن جاستیس لیگ توسط گروه سندیکای جنایت هستیم و خشونت آنها تا حدی پیش‌ می‌رود که ابرقهرمانی چون نایت وینگ را در پخش زنده تلویزیونی مورد شکنجه قرار می‌دهند!

بررسی بازی Lego DC Super Villains

شهرهای فوق در حقیقت بخشی از Hub Worldهای بی‌نظیر سری بازی‌های لگو هستند. گشتن در این شهرها خود به تنهایی ساعت‌ها وقت می‌گیرد و پیدا کردن تمام راز و رمزهای موجود در آن و آیتم‌های Collectible و… از جمله خصایص اصلی بازی لگویی است که در این عنوان بیشتر از همیشه دیده می‌شود. درضمن یادتان نرود که بسیاری از کاراکترها با گشتن در این شهرها باز می‌شوند و بهتر است که سرسری از آنها نگذرید.

اگر با بازی‌های لگو آشنایی داشته باشید، تقریبا حین بازی کردن عنوان Lego DC Super Villains می‌دانید که با چه چیزی طرف هستید ولی تمام آنچه در فکر دارید را چندین برابر بزرگ و بهتر کنید تا متوجه شوید با چه عنوان لگویی طرف هستید. البته شاید فکر کنید که صرف بزرگتر شدن برای پیمودن مسیر تکامل یک سری بازی کافی نیست و خوشبختانه بازی در موارد دیگر هم، چیزهای زیادی در آستینش دارد که شما را شگفت زده کند و کم کم به آنها می‌رسیم.

بازی‌های لگویی شامل ماموریت‌های متنوع در مراحل مختلفی هستند که طراحی بی‌نظیری دارند و در آنها باید با کاراکترهای مختلف، پازل‌ها را حل کنید و برای حل این معماها به قابلیت‌های هر یک از کاراکترها (که منحصرا به آن فرد است) نیاز دارید. در هر مرحله کلی آیتم و موارد دیگر برای یافتن وجود دارد و صد در صد کردن یک مرحله، چیزی فراتر از تمام کردن آن است و کمی وقت و حوصله می‌خواهد؛ هر چند بازی Lego DC Super Villains سعی کرده تا به سختی عناوین قبلی لگویی نباشد و نمی‌دانم این موضوع را باید ضعف قلمداد کرد یا خیر؛ چرا که مخاطبین اصلی بازی بچه‌های کم سن و سال‌تری هستند که بازی در اصل برای آنها طراحی شده است.

بررسی بازی Lego DC Super Villains

خوشخبتانه سازندگان متوجه شده‌اند که مراحل بازی‌های لگویی جدید خود را بسیار طولانی درست می‌کردند به طوری که گاه تمام شدن برخی از آنها یک ساعت و بیشتر هم به طول می‌انجامید و حالا با پی بردن به این اشتباه، مراحل بازی Lego DC Super Villains کوتاه‌تر طراحی شده و هر یک نهایتا نیم ساعت تا سه ربع وقت برای تمام شدن نیاز دارند. این موضوع از کسل کننده بودن مراحل بازی (که در بازی‌های لگویی عمدتا پیش می‌آید) کاسته و روایت داستانی بامزه و جذاب آن در خلال مراحل بازی، باعث شده که کشش گیمر به ادامه دادن آن بیشتر و بیشتر شود.

کات‌سین‌های بازی دو نکته بسیار قوی و مهم را در خود نهفته‌اند، یکی موسیقی بی‌نظیر آنهاست که با حال و هوای حماسی ابرقهرمانان و ابرشروران نیز همخوانی ندارد و از آن مهمتر، تیم صداپیشگان بازیست که بی‌اغراق یکی از بهترین تیم‌های دوبلوری در تاریخ بازی‌های ویدیویی هستند. احتمالا بودجه‌ای که صرف جمع آوری این تیم شده، مبلغ بالایی بوده و این صداپیشگان مشهور، با مهارت و صداهای قوی خود، بازی را تبدیل به یک انیمیشن سینمایی بلند کرده‌اند که گیمر آن را پیش می‌برد.

افرادی چون مارک همیل که از صداپیشگان قهار شخصیت جوکر است در بازی حضور دارند و کوین کانری معروف نیز صدایش را به بتمن قرض داده است. نولان نورث در نقش آلترامن صداپیشگی می‌کند و اسامی دیگری که صدای هر یک برای طرفداران آشناست و کارشان مهارت و کیفیت بسیار بالایی دارد.

بررسی بازی Lego DC Super Villains

با تجربه این بازی آرزو پیدا خواهید کرد که همین کاراکترها در یک بازی کاملا بزرگسالانه و دارک هم حضور داشته باشند تا حالش را ببرید!

جدا از امر صداپیشگان که یک موهبت بزرگ در بازی به شمار می‌رود، سازندگان در بخش‌های فنی دیگر صداگذاری نیز سنگ تمام گذاشته‌اند و تقریبا برای هر اسلحه و کاراکتر صداهای ریز و جزیی زیادی طراحی کرده‌اند.

گیم‌پلی بازی Lego DC Super Villains اکشن ناب و کارتونی در خود دارد که آدم را یاد بازی کردن‌های دوران بچگی با آدمک‌ها و فیگورهایش می‌اندازد. خلاقیتی که سازندگان در بخش نبردها در نظر گرفته‌اند با اینکه چندان زیاد نیست ولی ستودنیست و بازی را یک سطح از دیگر عناوین لگویی قبلی بالاتر برده است.

بررسی بازی Lego DC Super Villains

بازی دو پایان بندی متفاوت بسته به انتخاب گیمر دارد، بودن کنار ابرقهرمانان یا همچنان ابرشرور باقی ماندن

معماهای بازی نیز با اینکه ساده‌اند ولی ماموریت‌های جانبی بسیار جالبی در بازی گنجانده شده که پیش از این در هیچ عنوان لگویی دیگری به چشم نمی‌خورد و سازندگان با رعایت همین نکات ریز سعی کرده‌اند تا بازی خود را از ورطه تکرار نجات دهند و باید گفت که تا حد زیادی در این زمینه موفق شده‌اند.

بازی‌های لگو هر بار شاهد پیشرفت محسوسی هستند و به تکامل می‌رسند و در حال حاضر اوج این تکامل در عنوان Lego DC Super Villains وجود دارد؛ عنوانی متفاوت که این بار آدم بدها را شخصیت اصلی قرار داده و به لطف جذابیت کاراکترهای منفی دی سی و دنیای ناب و رنگارنگ و البته پازلی لگو، توانسته یک بازی جذاب برای همه سنین بیافریند و با صداپیشگان خارق‌العاده‌اش، آن را اثری به یاد ماندنی کند.


 • صداگذاری بی نظیر بازی
 • پیشرفت طراحی مراحل بازی
 • تکامل نسبت به عناوین قبلی لگویی
 • بخش ساخت کاراکتر
 • دنیای وسیع بازی
 • دو نفره بودن بازی
 • مشکلات دوربین بازی های لگویی کماکان وجود دارد
 • برخی باگ های گرافیکی
 • مراحل در یک سوم پایانی بازی تکراری می شوند

The post بررسی بازی Lego DC Super Villains؛ آدم بد بودن چقدر خوب است appeared first on دیجیاتو.

بررسی بازی Batman: The Enemy Within – Episode 5: Same Stitch؛ وقتی همه می دانند

سرانجام با انتشار بازی Batman: The Enemy Within – Episode 5: Same Stitch فصل دوم از سری بتمن استودیو تل تیل گیمز به پایان راه خود رسید و حال شاهد تقابل نهایی بین بتمن و جوکری که طی این چهار اپیزود تغییر و شکل گیری شخصیت او را مشاهده کردیم، هستیم.

با وجود ضعف هایی که این سری در قسمت های سوم و چهارم خود دچار آن شده بود، قسمت پنجم با پسوند Same Stitch کار خود را در پایان رساندن این قصه به بهترین شکل ممکن انجام می دهد و به یکی از بهترین قسمت های تمام بازی های اپیزودیک تل تیل طی سال های اخیر تبدیل می شود.

جوکر در لباس قهرمان

ایده اصلی ساخت دومین فصل از بتمن تل تیل حول محور شخصیت پردازی «جان دو» به عنوان جوکر بود. سازندگان بازی قول داده بودند جوکر بر اساس انتخاب هایی که بازیکن طی صحنه های مختلف این بازی می گیرد، شخصیت پردازی شده و در این راه با تصمیم گیری های متفاوت، شخصیت او تا حد زیادی تغییر کند.

محوریت قسمت پنجم هم روی روبرو شدن بتمن به عنوان شوالیه تاریکی با جوکری است که خودش با اطمینان یا عدم اطمینان کردن به او شخصیتش را ساخته. در طول بازی با دیالوگ هایی از سمت جوکر روبرو می شوید که شما را در وضعیت عاطفی سنگینی قرار می دهد. او تمام کارهایش را آینه تمام نمایی از تصمیم هایی می داند که چه به خواست شما و چه به خواست نویسندگان بازی در طول چهار قسمت پیش گرفته و حال وظیفه شما به عنوان قهرمان گاتهام است که با او روبرو شوید.

 • سازنده: تل تیل گیمز
 • ناشر: تل تیل گیمز
 • پلتفرم: پی سی، پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، ای او اس، اندروید، مکینتاش
 • پلتفرم بررسی: ویندوز

هر حرکت جوکر در قسمت پنجم به نوعی نشان می دهد که مقصر هر کدام از مشکلاتی که اکنون چه شما و چه دوستانتان درگیر آن هستید، تصمیمات خود شما بوده و اگر عدالت را رعایت کنیم، کسی بیشتر از بتمن نباید در این مورد پاسخگو باشد.

قسمت پنجم در کنار به پایان رساندن داستانی که از اپیزود اول فصل پیش شروع کرده بود، تمرکز خود را روی شخصیت پردازی معطوف کرده است. به نوعی بازی Batman: The Enemy Within – Episode 5: Same Stitch را می توان نامه اعمالی از هر آن چیزی دانست که تا کنون انجام داه اید.

نویسندگان این اثر سعی کرده اند تاثیر ارتباط انسان ها با یکدیگر در شکل گیری شخصیت آن ها را به نمایش بگذارند و به این جمع بندی برسند که هیچ عقده و مشکل شخصیتی خاصی، بدون دلیل نیست و تا حدود بسیاری زیادی نمی شود به افرادی همچون جوکر خرده گرفت.

داستان این فصل را می توان مفصل ترین و روانکاوانه ترین پاسخ به سوال «چگونه بتمن و جوکر به بزرگ ترین دشمنان یکدیگر تبدیل شدند» دانست. نکته جالب در رابطه با بازی Batman: The Enemy Within – Episode 5: Same Stitch که آن را نسبت به سایر کتاب های مصور یا انیمیشن هایی که سعی در نشان دادن رابطه بین بتمن و جوکر کرده اند متفاوت می کند، در نحوه پاسخ به سوال بالا است.

در طول هر کدام از پنج اپیزود بازی، در بسیاری از موارد می توانید روی شکل گیری شخصیت جان دو به عنوان بتمن تصمیم گیری کنید اما طی داستان بازی به هنرمندانه ترین شکل ممکن این موضوع بیان می شود که فارق از هر تصمیمی که در این رابطه بگیرید، در دنیایی که یکی از شهرهای آن گاتهام است، شخصیت هایی مانند جوکر و بتمن، در نهایت مقابل یکدیگر قرار خواهند گرفت و نمی توان به راحتی حق را به یکی از آن ها داد.

بازی Batman: The Enemy Within - Episode 5: Same Stitch

به نوعی روایت اپیزود پنجم در میزان درک ما از جوکر خلاصه خواهد شد. اگر جوکر در سمت شما باشد، با یکی از هیجان انگیز و متفاوت ترین یاران بتمن طی سال های اخیر روبرو خواهید بود و در صورتی که او در سمت مقابل شما قرار خواهد بگیرد، شخصیت پردازیش دست کمی از بهترین نمونه های جوکر در سینما و کامیک بوک نخواهد داشت .

پیامی که رابطه جوکر و بتمن در این بازی به ما منتقل می کنند، با پیچش های داستانی متعددی بیان شده و از ظرافیت بالایی بهره می برد. جان دو یک شخصیت مقوایی و تو خالی نیست. رفتارهایی که از او سر می زند، حتی اگر مسخره و کودکانه باشد، پیام مهمی را از جانب نویسندگان بازی انتقال می دهد، پیامی که بر پایه همان مشکلات دنیای فعلی گاتهام استوار است.

جدا از جوکر، باید از سازندگان بازی به خاطر شخصیت متفاوت الفرد در این بازی تشکر کرد. آلفرد به عنوان یار همیشگی بتمن، طی قسمت پنجم از حالت منفعل اپیزودهای قبلی خارج شده و حرف های زیادی برای گفتن دارد.

تفاوت های الفرد بازی Batman: The Enemy Within – Episode 5: Same Stitch با نمونه کلاسیک او در سایر مدیا های بتمن را بهتر است خودتان با بازی کردن این عنوان، تجربه کنید و می توان با اطمینان گفت که آلفرد در بازی های ویدیویی که بر اساس شخصیت بتمن ساخته شده اند، تا به امروز، به این اندازه باور پذیر و تاثیر گذار در روند داستان نبوده است.

دیالوگ های بازی  هم با تم کامیک بوکی نوشته شده اند و عنصر طنز بین آن ها خود نمایی می کند. پایان بازی Batman: The Enemy Within – Episode 5: Same Stitch هم با چند سوپرایز درست حسابی همراه شده تا مشکلات بخش داستانی فصل دوم بتمن تل تیل را به راحتی فراموش کنیم.

از نفس افتاده

می توان گفت تل تیل تا حدودی زیادی با عرضه این اپیزود توانسته ساختار روایی بازی های اپیزودیک خود را که دچار تکرار شده بودند، دگرگون کند. البته این اتفاق در بخش گیم پلی نیفتاده و هنوز همان المان های ساده بازی های این استودیو، در بازی Batman: The Enemy Within – Episode 5: Same Stitch هم حضور دارند.

حل کردن معماها جذابیت زیادی ندارد و اکثر آن ها هم در مکان های درستی، تعبیه نشده اند. حالت کاراگاه هم که به عنوان بخشی جدید در سری بتمن حضور داشت، با عرضه هر قسمت، کم رنگ تر از گذشته شده و در اپیزود پنجم، تقریباً هیچ نقش مهمی را ایفا نمی کند.

البته گشتن در محیط بازی به لطف طراحی هنری فوق العاده آن، هنوز هم لذت بخش است و اگر شما از طرفداران کتاب های مصور باشید، قطعاً لذت زیادی از این بخش بازی خواهید برد.

طراحی چهره ها در کنار محیط های متنوع و اجرای روان بازی روی همه پلتفرم ها، باعث شده تا Batman: The Enemy Within را یکی از خوش رنگ و لعاب ترین بازی های ویدیویی چند ماه اخیر بدانیم.

بازی Batman: The Enemy Within - Episode 5: Same Stitch

صداگذاری و موسیقی هم کار خودش را به درستی انجام داده و آن فضاسازی مورد نیاز برای روایت داستانی کاراگاهی در شهری اسرار آمیز همچون گاتهام، انجام گرفته است.

در کل می توان Batman: The Enemy Within را از بهترین بازی های ماجرایی چند سال اخیر دانست که حال با عرضه اپیزود آخرش، به راحتی می توان نتیجه گرفت که ارزش زمان و هزینه شما را خواهد داشت.

شاید مشکلاتی نظیر معماهای آبکی و افت داستان بازی در اپیزودهای سوم و چهارم، بدنه کلی The Enemy Within را دچار خدشه کنند اما بدون شک با تجربه این بازی، با یکی از هیجان انگیز و چشم نواز ترین داستان های میان بتمن و جوکر روبرو خواهید شد.


 • پایان بندی عالی
 • شخصیت جوکر در قسمت پنجم شما را غافلگیر خواهد کرد
 • تاثیرگذار بدون تصمیم ها
 • طراحی هنری عالی
 • اجرای روان روی تمام پلتفرم ها
 • پازل های آبکی
 • گشت و گذارهای بی مورد در محیط

The post بررسی بازی Batman: The Enemy Within – Episode 5: Same Stitch؛ وقتی همه می دانند appeared first on دیجیاتو.