بازی های بتل رویال؛ چرا محبوب و چرا دیگر بس استاین روزها به ندرت پیش می‌آید که سبکی جدید قدم به دنیای بازی‌های ویدیویی بگذارد و با مقبولیت و استقبال بالای گیمرها مواجه شود. بیشتر بازی‌هایی که هر سال روانه بازار می‌شوند، همان شوترهای اول شخص پرطرفدار هستند، نقش آفرینی‌هایی که بیش از هر موقع دیگری محبوب شدند و یا بازی‌های ورزشی و ریسینگی که چون گذشته بهترین نیستند.

البته سبک جدید بتل رویال که یکی از شگفتی‌های ده سال اخیر دنیای بازی است، پاراگراف بالا را زیر سوال می‌برد. این سبک که درست از روح رمانی به همین نام و سری فیلم‌های هانگر گیمز تغذیه می‌کند، امروزه به چنان محبوبیتی رسیده که عنوانی چون فورتنایت حالا درآمدی بیشتر از ۱ میلیارد دلار برای سازنده‌هایش کسب کرده است.

اما در این مطلب می‌خواهیم ابتدا به طور خلاصه به تاریخچه و نقطه آغاز این سبک جدید پرداخته، در ادامه عوامل موفقیت آن را بررسی کرده و در انتها توضیح دهیم که چرا بهتر است هر چه زودتر با آن وداع کنیم.

چطور همه چیز شروع شد؟

بازی H1Z1 یکی از اولین عناوین بتل رویال مستقل بود که البته هرگز نتوانست به محبوبیت بازی های امروزی برسد.

به نظر می‌رسد اولین باری که چنین ایده ای در یک بازی ویدیویی به کار برده شد، سال ۲۰۱۲ میلادی بود که مادی به نام Hunger Games برای عنوان بسیار محبوب و پرطرفدار ماینکرفت منتشر شد. پس از آن ماد مشابه دیگری به نام DayZ این بار در نسخه دوم سری Arma به وجود آمد و کمی بعد به عنوانی کاملا مستقل تبدیل شد.

اما اگر تا آن زمان نامی از بتل رویال و بازی‌های آن به گوش‎تان نرسیده بود، تعجبی ندارد چرا که Player Unknown’s Battlegrounds یا به اختصار PUBG اولین عنوانی بود که تقریبا اکثر ما را با این سبک آشنا کرد و نام بتل رویال را بر سر زبان‌ها انداخت. طراح اصلی بازی نیز چون دیگر عناوین کارش را با مادی در Arma 2 و در ادامه با بازی مستقلی به نام H1Z1 شروع کرد تا آنکه به استخدام استودیو Bluehole در آمد و ایده قدیمی اش یعنی همان PUBG را به صورت دسترسی زودهنگام منتشر کرد.

البته کار به همین جا ختم نشده و فورتنایت که در اوایل انتشارش به تقلیدی کورکورانه از پابجی متهم می‌شد، چنان طیف وسیعی از مخاطبین را جذب خود کرد که امروزه به پدیده ای در فرهنگ عام تقریبا تمام مردم دنیا تبدیل شده است. باور نمی‌کنید؟ کافی است بخش اخبار دیجیاتو را در یک ماه اخیر دنبال کرده باشید تا با عنوان‌های عجیبی چون استخدام مربی توسط والدین برای فرزندانشان در بازی یا درآمدهای کهشکشانی آن مواجه شوید. فراگیر شدن ایموت‌ها یا همان حرکات رقص فورتنایت که خود مقوله جذاب و فراگیر دیگری است.

اما اگر فکر می‌کنید پابجی و فورتنایت تنها بازی‌های بتل رویالی هستند که صنعت بازی را به تسخیر خود در آورده‌اند، سخت در اشتباه هستید. سری به شبکه استیم بزنید و تنها نگاهی به بازی‌های منتشر شده در چند ماه اخیر بکنید. بی اغراق با ده‌ها عنوان مختلف رو به رو می‌شوید که هر کدام به نحوی تلاش دارند موفقیت‌های دو بازی نامبرده را تکرار کنند.

بدون شک فورتنایت را می‎توان یکی از شگفتی‎های دهه اخیر دنیای بازی دانست.

اما چرا بتل رویال به این اندازه محبوب است؟

برای آنکه سبکی چون بتل رویال در چنین زمان کوتاهی به این موفقیت و محبوبیت برسد و به راستی راه صد ساله را یک شبه طی کند، بی شک عوامل زیادی نقش بازی می‌کنند. اولین برتری چنین عناوینی دقیقا سبک جدید و متفاوت آن‌ها است. در صنعتی که هر سال دکمه‌های کنترلر را برای پاس دادن در بازی‌های ورزشی فشار می‌دهیم و یا بر حسب عادت پاییز هر سال منتظر شوتر تکراری دیگر هستیم، عنوانی با سبک نو می‌تواند غوغا به پا کند، البته اگر تقریبا بی نقص اجرا شود.

ساخت و طراحی ژانری جدید تنها دلیل موفقیت فورتنایت یا پابجی نیست وگرنه بی شمار بازی مستقل روی شبکه استیم پیدا می‌شود که تقریبا تمام شاکله آن‌ها متفاوت از عناوین مرسوم امروزی است اما حتی در تامین هزینه‌های ساخت خود نیز ناتوان هستند. چرا راه دور برویم؟ همان ماد ماینکرفت و بازی‌های H1Z1 و DayZ نتوانستند در جا انداختن سبک بتل رویال کار چندانی از پیش ببرند.

از اجرای درست که بگذریم، در خود ذات سبک بتل رویال جذابیت‌هایی نهفته است که به معنای واقعی کلمه می‌تواند هر مخاطبی را جذب خود کند. برای درک بهتر این جذابیت‌ها بهتر است کمی از علم روان شناسی و به طور خاص‌تر نظریه «هرم سلسله مراتب نیازهای مزلو» کمک بگیریم. هرم نیازهای مزلو بر خلاف ظاهرش، نظریه ای ساده و قابل درک است، این هرم نیازهای اساسی انسان و اولویت اهمیت آن‌ها را نشان می‌دهد.

همان طور که در هرم زیر می‌توانید ببینید، اولین نیازهای مهمی که هر انسانی برای رفع آن تلاش می‌کند، نیازهای فیزولوژیکی مثل تامین غذا، آب، خواب و سلامت است. پس از فراهم آمدن این نیازها، نوبت به امنیت می‌رسد و همین روند تا بالا و نیازهای دیگری چون عزت نفس و شکوفایی فردی ادامه پیدا می‌کند. حالا ربط این هرم با موفقیت عنوانی چون فورتنایت چیست؟ بازی‌های بتل رویال به خوبی بسیاری از طبقه‌های این هرم نیاز را نشانه می‌گیرند.

هرم سلسله نیازهای مزلو درجه اولویت و اهمیت نیازهای مختلف انسان را به ترتیب نشان می‎دهد.

طبقه اول و دوم این هرم همان نیازهایی هستند که تقریبا در هر بازی ویدیویی پیاده می‌شوند و تا حد زیادی جذابیت بازی‌ها مدیون آن‌ها است. تقریبا در هر عنوانی که فکرش را بکنید، شما برای تامین سلامت و امنیت کاراکتر خود تلاش می‌کنید. از روی موانع می‌پرید، به سمت نیروهای دشمن تیراندازی می‌کنید و حتی در اکثر بازی‌های بتل رویال چون یک انسان نخستین به دنبال موانع می‌گردید، وسایل جدید می‌سازید و به شکار و جنگ می‌روید.

برخی از بازی‌های خاص و قدرتمندی چون The Last of Us و با کمی ارفاق عناوین چند نفره دست‌هایشان را برای گرفتن طبقه سوم نیز دراز می‌کنند. لست آو آس با داستان بی نظیرش روی نیازهایی چون دوستی و خانواده دست می‌گذارد و بازی‌های چند نفره هم تا حدودی نیاز انسان به ارتباط برقرار کردن را قلقلک می‌دهند، صد البته اگر آن هم تیمی را که با شدت ۱۵۰ دسی بل با هدست درست در گوش شما داد می‌زند، نادیده بگیریم.

اما عناوین بتل رویال جاه طلبانه قدم‌هایشان را بسیار فراتر می‌گذارند. همکاری چند نفره در مسابقات تیمی فورتنایت یا پابجی لزوم برقراری ارتباط و صحبت کردن (بخوانید طبقه سوم) را بیش از هر بازی چند نفره دیگری به ما تذکر می‌دهند و حتی پرچم خود را در طبقه‌های بعدی نیز به اهتراز در می‌آورند. مزلو در طبقه چهارم از نیازهایی چون احترام و اعتماد به نفس می‌گوید، حالا شما لذت و اعتماد به نفس ناشی از اول شدن در یک مسابقه ۱۰۰ نفره بتل رویال را با صدها بار اول شدن در بازی شوتری چون کال آو دیوتی مقایسه کنید.

عنوانی چون پابجی با دست گذاشتن روی نیازهای برقراری ارتباط و حل مشکل، تبدیل به تجربه‎ای لذت بخش برای مخاطب خود می‎شود.

نگاهی به طبقه آخر نیازهای اساسی انسان بکنید، در میان نیازهای نامبرده شده «حل مشکل» را می‌بینید. حالا به یاد آورید که چطور پابجی به خصوص در حالت تیمی شما را تشویق می‌کند تا برای حل مشکل که در این مورد فرار کردن از دست تیمی دیگر یا نابود کردن آن‌ها است، استراتژی و برنامه بچینید. همین موارد به تنهایی کافی است تا بتل رویال به خودی خود سبکی جذاب باشد، دیگر حالا مدیریت و بازاریابی عالی اپیک گیمز را به معادله اضافه کنید که چطور فورتنایت را تقریبا به تمامی پلفترم‌های ممکن آورده است.

چرا بهتر است دیگر بتل رویال را کنار بگذاریم؟

در قسمت ابتدایی مطلب از این گفتم که چطور با رفتن به استیم با سیل عظیمی از بازی‌های بتل رویال منتشر شده تنها در چند ماه اخیر مواجه می‌شوید اما شاید این عبارت به تنهایی نتواند عمق فاجعه را نشان دهد. بنا است تنها در همین سال جاری نزدیک به ۱۶ بازی بتل رویال عرضه شوند و در این رقم همان بازی‌های کوچک و بزرگ مستقل در نظر گرفته نشده‌اند، عناوینی که بسیاری از آن‌ها با هدف مسخره بازی و تقلید از بازی‌های بزرگ چون پابجی ساخته شده و ناگهان با استقبالی عجیب رو به رو شدند.

در کنار تمامی این عناوین مختص به بتل رویال، بسیاری دیگر از سری‌های قدیمی چون بتلفیلد و کال آو دیوتی نیز برای بخش چند نفره خود به سراغ این سبک رفته‌اند و شاید کمی باورش عجیب باشد اما تحت تاثیر همین جو، بتل رویال به شکلی راهش را به نسخه جدید فیفا نیز باز کرده است. به بیان بهتر، تقریبا هر بازی سازی این روزها فکر می‌کند که به نحوی باید یا یک بازی بتل رویال بسازد و از المان‌های آن در ساخته اش استفاده کند.

بازی‎های بتل رویالی که در یک الی سه سال اخیر عرضه شده و یا به زودی منتشر می‎شوند. البته ده‎ها عنوان مستقل دیگر را نیز به این لیست اضافه کنید. (برای بزرگ شدن روی عکس کلیک کنید)

چه خوب یا چه بد، پیدایش سبک بتل رویال و بازی‌های پرفروش آن یکی از عجایب بزرگ چند سال اخیر دنیای گیم است. دلایل زیادی وجود دارد که به خاطر آن باید از ظهور این سبک نو خوشحال باشیم. مهم‌تر از همه، عناوینی چون پابجی و فورتنایت فرصتی بوده و شاید تا مدتی دیگر باشند تا کمی از کلیشه‌های صنعت دور شویم. گیرایی این بازی‌ها به اندازه ای است که تا مدت‌ها سرگرم کننده باقی بمانند، بروزرسانی‌های پیوسته نیز دوام آن‌ها را به خوبی تضمین می‌کنند.

یکی از بهترین تجربه‌های گیمینگ چند ماه اخیر خود من شب‌هایی پی در پی بود که با دیگر دوستانم در قالب تیم‌هایی چهار نفره از هواپیما بر فراز آسمان میرانمار در پابجی به پایین می‌پریدیم یا در دنیای فانتزی فورتنایت تمام تلاشمان را می‌کردیم که بار دیگر اول شویم، راستش را بخواهید این تجربه‌ها همچنان هم لذت بخش هستند. اما فورتنایت، پابجی و چند عنوان شاخص دیگر را که کنار بگذاریم، اکثر بازی‌های بتل رویال تنها تقلید‌هایی ضعیف و بی کیفیت هستند.

زمانی که بهتر به آن فکر می‌کنید، همه چیز درست مانند یک لوپ احمقانه به نظر می‌رسد. همه ما به بهانه تجربه ایده ای نو و فرار از کلیشه‌ها به بازی‌های بتل رویال پناه آوردیم و حالا خود این عناوین در حال تبدیل شدن به کلیشه‌هایی خسته کننده هستند. اگر زمانی بود که از عرضه چندین شوتر اول شخص تنها در چند ماه خسته شده بودید، حالا گویا هر دو سه هفته یکبار باید انتظار بتل رویال دیگری را داشته باشیم.

ایراد کار از خود سبک بتل رویال و یا حتی لزوما از بازی‌هایی که به سراغ المان‌های آن می‌روند، نیست. بخش Last Man Standing به حق یکی از جذاب‌ترین حالت‌های بازی فیفا استریت بود و چه بهتر که حالا به بهانه محبوبیت بتل رویال در قالبی متفاوت قرار است به فیفا ۱۹ بیاید. تصور آوردن دنیای بتل رویال به میدان‌های جنگ بتلفیلد با آن تنوع وسایل نقلیه نیز هیجان انگیز است.

بتلفیلد ۵ و نسخه چهارم سری بلک آپس از جمله بازی‎های شوتری هستند که در بخش چند نفره به سراغ بتل رویال رفته‎اند، هر چند در حال حاضر اطلاعات زیادی از آن‎ها نداریم.

رو آوردن مخاطب‌ها به بتل رویال و استفاده سازنده‌ها از فرصت‌های به وجود آمده، همان داستان تکراری بازی‌های ارلی اکسز (دسترسی زودهنگام) و لوت باکس‌ها است. ایده‌هایی که به تنهایی خوب هستند اما بازی سازان و فعالان صنعت با استفاده ای افراطی آن‌ها را به لجن می‌کشانند.

چه ایده ای بهتر از عرضه زودهنگام یک بازی با قیمت کمتر و کامل کردن آن با بهره بردن از نظرات کاربران و گیمرها؟ اما همان طور که بستر ارلی اکسز از این هدف والی به فرصتی برای عرضه بازی‌های بی کیفیت و ناقص پایین کشیده شد، این روزها نیز تقریبا هر بازی سازی از استودیو‌های مستقل گرفته تا شرکت‌های بزرگ، به سفره ای که جلویشان انداخته شده، چنگی می‌زنند تا شاید درآمدی سرسام آور به جیب بزنند.

حتی هجوم عموم مردم به فورتنایت و تبدیل شدن آن به یک پدیده بزرگ در عین حال که فرصتی خوب برای آشنا کردن دیگران با صنعت و دنیای بازی‌های ویدیویی است، اما افراط آن‌ها در بازی کردن بار دیگر خبرهایی چون خودکشی و ضررهای چندان توجیه نشده بازی‌های ویدیویی را به تیتر اول سایت‌ها می‌آورد. آفت‌هایی که سال‌ها است بسیاری تلاش می‌کنند از آن جلوگیری کرده و قدمی در بهبود درک عموم مردم بردارند.

فراموش نکنید تقریبا همه ما از تجربه عناوین خوب بتل رویال یا به طور خاص‌تر، فورتنایت و پابجی، لذت می‌بریم اما به خاطر تمامی دلایل بالا است که اعتقاد داریم وقت آن رسیده قطار عرضه عناوین این سبک برای مدتی توقف کند یا حداقل در بهترین حالت از سرعتش بکاهد چرا که در بلند مدت می‌تواند آسیب‌های فراوانی به صنعت بازی بزند. نظر شما در مورد مزایا و معایب فراگیر شدن سبک بتل رویال چیست؟ از کدام بازی‌ها بیشتر لذت می‌برید؟ دیدگاه‌های خودتان را حتما با ما به اشتراک بگذارید.

The post بازی های بتل رویال؛ چرا محبوب و چرا دیگر بس است appeared first on دیجیاتو.

راهنمای بازی فورتنایت ؛ کارتونی ولی بی رحم

بازی های بتل رویال به پادشاهان فعلی بازی های آنلاین تبدیل شده اند و تحول بزرگی در دنیای گیمینگ ایجاد کرده اند. این بازی ها بهترین ترکیب از سرگرمی و رقابت هستند و تجربه ای بسیار هیجان انگیز خلق می کنند. محبوبیت و جامعه بسیار بزرگ طرفداران بتل رویال باعث شده بازی سطح رقابتی بالایی داشته باشد.

در گذشته راجع به دو بتل رویال بسیار محبوب یعنی فورتنایت و پابجی زیاد صحبت کردیم. یک راهنما برای بازی پابجی نوشتیم و به صورت مفصل راجع به تفاوت های دو بازی صحبت کردیم. همانطور که قبلا گفتیم، فورتنایت و پابجی دو قطب کاملا متفاوت از بازی های بتل رویال هستند و مهارت شما در یک بازی به این معنی نیست که در بازی دیگر هم بازیکن خوبی باشید.

بنابراین و با توجه به خواسته خوانندگان تصمیم گرفتیم چند ترفند و راهنما برای بهتر شدن در بازی فورتنایت هم در اختیار شما قرار دهیم.

راهنمای فورتنایت

هر چند وقت یک بار مدهای به صورت محدود برای بازی عرضه می شود

اسلحه ها

در بازی فورتانیت ۶ دسته سلاح مختلف وجود دارد و برای هر کدام از سلاح ها ۲ الی ۳ کلاس مختلف وجود دارد. این کلاس ها با رنگ های مختلف نشان داده می شود که به شرح زیر هستند:

کلاس Common : رنگ سفید

کلاس Uncommon: سبز

کلاس Rare: آبی

کلاس Epice: بنفش

کلاس Legendary: نارنجی

این کلاس ها به ترتیب بهتر می شوند. یعنی هر اسلحه ای در کلاس لجندری از همان سلاح در کلاس اپیک بهتر است. البته طراحی بالانس پیرامون سلاح ها بسیار خوب است و کلاس ها باعث نمی شوند که بازیکنان نسبت به یکدیگر برتری زیادی پیدا کنند. مقدار دمیج اسلحه ها با افزایش کلاس بالاتر می رود و چیزهای دیگر نظیر پر کردن تیر و لگد سلاح هم با افزایش کلاس کاهش پیدا می کند. لازم به ذکر است تعداد سلاح های کلاس لجندری بسیار کمتر از دیگر سلاح ها است.

راهنمای فورتنایت

در بازی همیشه سعی کنید تعدادی معجون شیلد برای روز مبادا نگه دارید

در جدول زیر اطلاعات مربوط به هر گروه سلاح را ذکر کرده ایم.

 

سلاح های اتوماتیک

 

نام کلاس دمیج در ثانیه

(به اشیا و ساختمان ها)

دمیج سرعت تیر زدن مقدار تیر

در هر خشاب

سرعت پر کردن خشاب

(به ثانیه)

M16 Common ۱۶۵ ۳۰ ۵٫۵ ۳۰ ۲٫۳
M16 Uncommon ۱۸۱٫۵ ۳۱ ۵٫۵ ۳۰ ۲٫۲
M16 Rare ۱۹۲٫۵ ۳۳ ۵٫۵ ۳۰ ۲٫۲
SCAR Epic ۲۱۸٫۵ ۳۵ ۵٫۵ ۳۰ ۲٫۲
SCAR Legendary ۲۳۴٫۵ ۳۶ ۵٫۵ ۳۰ ۲٫۱
Burst Common ۱۰۹٫۷ ۲۷ ۴٫۰۶ ۳۰ ۲٫۹
Burst Uncommon ۱۱۷٫۹ ۲۹ ۴٫۰۶ ۳۰ ۲٫۷
Burst Rare ۱۲۱٫۹ ۳۰ ۴٫۰۶ ۳۰ ۲٫۶
Scoped Rare ۸۰٫۵ ۲۳ ۳٫۵ ۲۰ ۲٫۳
Scoped Epic ۸۴ ۲۴ ۳٫۵ ۲۰ ۲٫۲

 

سلاح M16 دقیقا مشابه همان M4 است و به صورت رگبار تیر می زند. کنترل لگد این تفنگ کمی مشکل است.

سلاح SCAR تا حدودی بهتر از M16 است. کنترل لگد این تفنگ کمی آسان تر و دمیج آن بیشتر است.

سلاح Burst مخصوص کسانی است که نشانه گیری خوبی دارند. این سلاح رگباری نیست و در لحظه تیر زدن چند تیر متوالی شلیک می تواند. بنابراین اگر بتوانید به خوبی روی سر حریف نشانه بگیرید می توانید در بسیاری از مواقع با یک بار تیر زدن آنها را بکشید.

در نهایت هم سلاح های Scoped یا دوربین دار هستند. این ها نقطه میانی تک تیرانداز و سلاح های اتوماتیک هستند.

 

سلاح های کمری

این سلاح ها معمولا قدرت کمتری نسبت به سلاح های اتوماتیک دارند ولی سرعت حرکت با آنها بیشتری است و در لحظه هایی که تیر سلاح اصلی شما تمام شده و راه فراری ندارید می توانند به نجات شما بیایند.

نام کلاس دمیج در ثانیه

(به اشیا و ساختمان ها)

دمیج سرعت تیر زدن مقدار تیر

در هر خشاب

سرعت پر کردن خشاب

(به ثانیه)

Revolver Common ۴۸٫۶ ۵۴ ۰٫۹ ۶ ۲٫۴
Revolver Uncommon ۵۱٫۳ ۵۷ ۰٫۹ ۶ ۲٫۳
Revolver Rare ۵۴ ۶۰ ۰٫۹ ۶ ۲٫۲
Pistol Common ۱۵۵٫۲ ۲۳ ۶٫۷۵ ۱۶ ۱٫۵
Pistol Uncommon ۱۶۲ ۲۴ ۶٫۷۵ ۱۶ ۱٫۵
Pistol Rare ۱۶۸٫۷ ۲۵ ۶٫۷۵ ۱۶ ۱٫۴
Suppressed Pistol Epic ۱۷۵٫۵ ۲۶ ۶٫۷۵ ۱۶ ۱٫۳
Suppressed Pistol Legendary ۱۸۹ ۲۸ ۶٫۷۵ ۱۶ ۱٫۳
Hand Cannon Epic ۶۰ ۷۵ ۰٫۸ ۷ ۲٫۱
Hand Cannon Legendary ۶۲٫۴ ۷۸ ۰٫۸ ۷ ۲٫۰

سلاح Hand Cannon یا توپ دستی تنها سلاحی است که دمیج بسیار بیشتری نسبت به سلاح های اتوماتیک دارد. این سلاح مشابه همان Desert Eagle است که شاید با آنها در بازی کانتر یا فیلم های ماتریکس و اسنچ خاطره داشته باشید.

 

نارنجک انداز

برای کیل گرفتن با نارنجک انداز کمی به شانس هم نیاز دارید

همانطور که از اسم آنها مشخص است. این سلاح نارنجک پرتاب می کند. برای نشانه گرفتن با این اسلحه ها باید جاذبه و فاصله خودتان تا هدف را در نظر بگیرید چون مثل تیر زدن با سلاح اتوماتیک نیست و با گذر زمان سقوط می کنند.

نام کلاس
دمیج در ثانیه

(به اشیا و ساختمان ها)

دمیج
سرعت تیر زدن
مقدار تیر

در هر خشاب

سرعت پر کردن خشاب

(به ثانیه)

Grenade Launcher Rare ۱۰۰ ۱۰۰ ۱ ۶ ۲٫۹
Grenade Launcher Epic ۱۰۵ ۱۰۵ ۱ ۶ ۲٫۸
Grenade Launcher Legendary ۱۱۰ ۱۰۰ ۱ ۶ ۲٫۷

 

راکت انداز

این سلاح هم عملکردی مشابه نارنجک انداز دارد با این تفاوت که جاذبه روی آن تاثیر ندارد. البته باید گفت که راکت اندازها برد مشخصی دارند و راکت ها بعد از یک فاصله خاص منفجر می شوند. یکی از جالب ترین کارهایی که می توان در فورتانیت انجام داد این است که می توان سوار راکت ها شد و به سرعت به اطراف مپ رفت.

نام کلاس دمیج در ثانیه

(به اشیا و ساختمان ها)

دمیج سرعت تیر زدن
مقدار تیر

در هر خشاب

سرعت پر کردن خشاب

(به ثانیه)

Rocket Rare ۸۲٫۵ ۱۱۰ ۰٫۷۵ ۱ ۱٫۸
Rocket Epic ۸۷ ۱۱۶ ۰٫۷۵ ۱ ۱٫۷
Rocket Legendary ۹۰٫۷ ۱۲۱ ۰٫۷۵ ۱ ۱٫۶

اگر راکت انداز داشته باشید می توانید با شلیک به سمت سازه ها و درخت هایی که نزدیک دشمن هستند، به او آسیب برسانید.

 

شات گان ها

در بازی می توانید با استفاده از دو پامپ شاتگان به یک بازیکن ترسناک تبدیل شوید

در حال حاضر می توان گفت شات گان ها مهم ترین و قوی ترین سلاح های بازی هستند. در حال حاضر بازی به گونه ای طراحی شده که بسیاری از درگیری ها از فاصله نزدیک هستند و از فاصله نزدیک هم شات گان ها بهترین انتخاب هستند.

نام کلاس دمیج در ثانیه

(به اشیا و ساختمان ها)

دمیج سرعت تیر زدن مقدار تیر

در هر خشاب

سرعت پر کردن خشاب

(به ثانیه)

Pump Shotgun Common ۶۳ ۹۰ ۰٫۷ ۵ ۴٫۸
Pump Shotgun Uncommon ۶۶٫۵ ۹۵ ۰٫۷ ۵ ۴٫۶
Tactical Shotgun Uncommon ۱۰۰٫۵ ۶۷ ۱٫۵ ۸ ۶٫۳
Tactical Shotgun Rare ۱۰۵ ۷۰ ۱٫۵ ۸ ۶
Tactical Shotgun Epic ۱۱۱ ۷۴ ۱٫۵ ۸ ۶

همانطور که می بینید، دمیج سلاح Pump Shotgun بسیار بیشتر است ولی از طرف دیگر در هر ثانیه می توانید یک بار تیر بزنید و بنابراین اگر تیر اولتان خطا برود احتمالا به دردسر خواهید افتاد. یکی از ترفندهای محبوب بازیکنان در بازی این است که دو سلاح Pump Shotgun برداشته و در درگیری از هر دو استفاده کنند.

 

تک تیراندازها

این سلاح ها بهترین انتخاب برای درگیری از فاصله دور هستند. البته در این نوع درگیری ها باید همیشه جاذبه و فاصله با هدف را در نظر بگیرید و این چیزی است که فقط با تمرین و تکرار به دست می آید.

نام کلاس
دمیج در ثانیه

(به اشیا و ساختمان ها)

دمیج
سرعت تیر زدن
مقدار تیر

در هر خشاب

سرعت پر کردن خشاب

(به ثانیه)

Bolt-Action (AWP) Rare ۳۶ ۱۰۵ ۰٫۳۳ ۱ ۳
Bolt-Action (AWP) Epic ۳۶٫۳ ۱۱۰ ۰٫۳۳ ۱ ۲٫۸
Bolt-Action (AWP) Legendary ۳۸٫۳ ۱۱۶ ۰٫۳۳ ۱ ۲٫۷
Semi-Auto Epic ۷۵٫۶ ۶۳ ۱٫۲ ۱۰ ۲٫۵
Semi-Auto Legendary ۷۹٫۲ ۶۶ ۱٫۲ ۱۰ ۲٫۳
Hunting Rifle Uncommon ۶۸٫۸ ۸۶ ۰٫۸ ۱ ۱٫۹
Hunting Rifle Rare ۷۲ ۹۰ ۰٫۸ ۱ ۱٫۸

 

ساب ماشین گان ها

دسته آخر سلاح های این بازی ساب ماشین گان ها هستند. ویژگی اصلی این گروه دمیج بالا به اشیا و سرعت تیر زدن بالا است. بهترین سلاح این گروه مینی گان است که تمام ساختمان های ساخته شده توسط حریف را به راحتی از بین می برد.

نام
کلاس
دمیج در ثانیه

(به اشیا و ساختمان ها)

دمیج سرعت تیر زدن مقدار تیر

در هر خشاب

سرعت پر کردن خشاب

(به ثانیه)

SMG Common ۲۱۰ ۱۴ ۱۵ ۳۵ ۲٫۵
SMG Uncommon ۲۲۵ ۱۵ ۱۵ ۳۵ ۲٫۴
SMG Rare ۲۴۰ ۱۶ ۱۵ ۳۵ ۲٫۳
Suppressor Common ۱۵۳ ۱۷ ۹ ۳۰ ۲٫۲
Suppressor Uncommon ۱۶۲ ۱۸ ۹ ۳۰ ۲٫۱
Suppressor Rare ۱۷۱ ۱۹ ۹ ۳۰ ۲
Tactical Common ۲۰۸ ۱۶ ۱۳ ۳۵ ۲٫۴
Tactical Rare ۲۲۱ ۱۷ ۱۳ ۳۵ ۲٫۳
Tactical Epic ۲۳۴ ۱۸ ۱۳ ۳۵ ۲٫۲
Minigun Epic ۱۹۲ ۱۶ ۱۲ ۰ ۴٫۷
Minigun Legendary ۲۰۴ ۱۷ ۱۲ ۰ ۴٫۵

 

نارنجک ها

در بازی ۴ نوع نارنجک مختلف وجود دارد که کاربردهای وسیع و بسیار جالبی دارند و در طول بازی بسیار مفید هستند.

Grenade: این همان نارنجک معمولی است که در صورت پرتاب منفجر شده و قابلیت نابودی ساختمان و کشتن چند نفر به صورت همزمان را دارد

Smoke Grenade: نارنجک دودزا جدیدا به بازی اضافه شده و با تولید دود می تواند پیدا کردن شما را برای مدتی بسیار سخت کند. این نارنجک برای نجات دادن یاران و فرار کردن از لحظات خطرناک بسیار مفید است.

Impulse Grenade: بیرون سیف زون افتاده اید و لحظاتی با مرگ فاصله دارید؟ منابع مورد نیاز برای ساختن ندارید ولی می خواهید سریعا به یک جای دیگر بروید؟ جای نگرانی نیست. یک نارنجک ایمپالس  زیر پای خود بندازید و پس از چند ثانیه بپرید. ایده نارنجک ایمپالس از روی rocketjump شوترهای قدیمی برداشته شده و برای جابجایی سریع و غافلگیر کردن دشمنان بهترین انتخاب است.

Boogie Grenade: این نارنجک یکی از انتخاب های جالی درون بازی است. هر کس در لحظه انفجار نارنجک بوگی در اطراف آن باشد به مدت ۵ ثانیه فقط می تواند برقصد و قابلیت انجام هیچ کار دیگری را ندارد. نارنجک های بوگی علاوه بر اینکه یکی از بهترین سلاح های درون بازی برای درگیری گروهی هستند، می توانند باعث خلق لحظات بسیار خنده داری در بازی هم بشوند.

بهترین ترکیب ها

همانطور که گفتیم، بازی به شیوه ای طراحی شده که درگیری از فواصل نزدیک در آن اهمیت بیشتری پیدا می کند. بنابراین شما باید سعی کنید همیشه یک شات گان در اینونتوری خود داشته باشید. البته در چند دقیقه اول بازی معمولا ساب ماشین گان ها یا سلاح های کمری می توانند انتخاب های بهتری باشند چون ممکن است بسیاری از بازیکنان اطراف شما شیلد نداشته باشند و به همین دلیل داشتن یک سلاح با شلیک سریع و نشانه گیری بهتر می تواند مفیدتر باشد.

سعی کنید حریفان خود را در ناحیه های باز و بدون پناه غافلگیر کنید

شما حتی می توانید از دو پامپ شات گان در کنار هم استفاده کنید تا بتوانید هم دمیج بالایی داشته باشید، هم بعد از یک یا دو تیر مجبور نباشید فرار کنید.

اما هر چقدر به آخر بازی نزدیک می شوید نیاز شما به شات گان، سلاح های دوربین دارد و راکت انداز یا موشک اندازها بیشتر می شود. در مراحل پایانی بازی همه می توانند در صورت لزوم و برای دفاع از خود برج هایی چوبی یا آهنی بسازند و در این لحظات راکت اندازها می توانند پیروزی شما در یک درگیری را تعیین کنند.

البته نباید فراموش کرد که در بازی فقط می توانید تعداد محدودی سلاح حمل کنید و از ۵ جایگاه تعیین شده برای سلاح های شما، بهتر است که یک یا دو عدد را به بانداژ یا معجون شیلد اختصاص دهید. در این صورت می توانید در لحظات خطرناک و مواقعی که جان کمی دارید سریعا با ساختن یک پناه برای خود و استفاده از بانداژ و معجون جان خود را پر کنید.

در اطراف پله ها دیوار بسازید تا خراب کردن پله سخت تر باشد

شروع بازی

انتخاب محل مناسب

حالا به اولین مرحله بازی می رسیم. بازی فورتنایت بر خلاف پابجی به شما اجازه می دهید مسیر حرکت هواپیما را در مرحله انتظار ببینید و بنابراین برای بازی خود زودتر برنامه ریزی کنید. مپ بازی فورتنایت بسیار کوچک تر از دیگر بازی های بتل رویال است و این یعنی درگیری ها و بازی ها سریع تر رخ می دهند و حرکت میان مکان های مختلف سریع تر صورت می گیرد. بنابراین شما باید تصمیم بگیرید دوست دارید به جاهای شلوغ بروید و درگیری را زود شروع کنید یا می خواهید به جاهای خلوت بروید تا به تنهایی لوت کنید.

در نقشه بازی ۱۸ ناحیه مشخص شده است که حالت شهرکی دارند و پر از لوت هستند. البته در میان اینها هم خانه هایی کوچک وجود دارند که می توان گاهی اوقات در آنها چیزهای بسیار خوبی پیدا کرد. ولی اکثر بازیکنان ترجیح می دهند به این نواحی بزرگ بروند. در حال حاضر Tilted Towers شلوغ ترین ناحیه بازی است. این ناحیه پر از ساختمان های چند طبقه و بلند است و لوت زیادی دارد. بعد از اینها نواحی Fatal Fields ،Dusty Depot ،Salty Springs و Pleasant Park هم در اکثر بازی ها شلوغ هستند.

البته برای رسیدن به لوت بهتر باید اول یاد بگیرید که چطور فرود بیایید.

فرود آمدن

در وهله اول به نظر می رسد سیستم فرود آمدن در فورتنایت کاملا مشابه پابحی است. اما بعد از چند بار امتحان کردن خواهید دید که چگونه برخی از بازیکنان بسیار نزدیک تر به زمین چتر خود را باز کرده و به زمین می رسند.در فورتانیت شما نمی توانید بعد از باز شدن چتر سرعت فرود آمدن خود را تنظیم کنید. بنابراین مرحله سقوط آزاد در زمان رسیدن شما به زمین نقش اساسی دارد. نکته اصلی این مرحله آگاهی از چیزهایی است که باعث باز شدن چتر شما می شود.

در لحظات آخر سقوط آزاد بازی یک دایره کوچک فرضی دور شما می سازد و در صورت وجود هر نوع ساختمان و سازه بلند و مرتفعی چتر شما را به صورت اتوماتیک باز می کند. بنابراین شما باید تلاش کنید همیشه در سطح دریا (اقیانوس بزرگ اطراف جزیره) فرود بیایید. یعنی تلاش کنید در لحظه سقوط آزاد نزدیک ساختمان، درخت و تپه های بلند نباشید. چون در این صورت چتر شما بسیار زودتر از دیگران باز خواهد شد و بنابراین زمان بیشتری را در هوا سپری خواهید کرد و دیرتر به زمین می رسید.

فورتنایت هم دقیقا از همان بازی هایی است که زودتر رسیدن در آن بسیار مهم است.

استراتژی، برنامه ریزی و ترفندها

 • یکی از مهم ترین نکات بازی در مرحله اول آشنایی با شیوه فرود آمدن است. کسانی که در آغاز بازی روی ساختمان ها فرود می آیند لوت بهتری دارند. چون چست ها معمولا در طبقه های بالای ساختمان ها قرار گرفته. بنابراین سعی کنید علاوه بر زودتر رسیدن روی سقف ساختمان ها فرود بیایید.

 • سعی کنید همیشه به سیف زون ها دقت کنید و درون دایره امنیت باشید. همیشه نیم نگاهی به منابع خود داشته باشید و سعی کنید برای لحظات حساس همیشه مقداری از منابع را نگه دارید و بدون منابع به محیط های باز و بدون پناه نروید.
 • در قسمت تنظیمات بازی حالت برداشت خودکار تیرها را انتخاب کنی تا فرآیند لوت کردن برای شما آسان تر شود.
 • شهرهای بزرگ معمولا لوت بهتری دارند اما این بدان معنی نیست که فقط در آنجا می توان لوت خوبی پیدا کرد. چست ها در همه نقاط مپ پخش شده اند و اگر حس می کنید هنوز برای درگیری های زودهنگام آماده نیستید، می توانید در میان جنگل ها فرود بیایید و شانس خود را در نقاط خلوت تر امتحان کنید.

از دوربین سوم شخص برای زیر نظر گرفتن دشمنان استفاده کنید

 • البته باید گفت در بازی گریزی از درگیری نیست و بالاخره باید بتوانید از پس کشتن حریفان خود بر بیایید. بنابراین سعی کنید هر چند دست یک بار به نقاط شلوغ بروید و تلاش کنید سرعت و دقت خود را در بازی افزایش دهید.
 • همیشه گوش به زنگ باشید. صدای پا و صدای ساختمان مهم ترین اطلاعاتی است که در بازی دریافت می کنید و حکم چشم پشت سر شما را دارند.
 • همیشه نیم نگاهی به بوته های اطراف نقشه داشته باشید. مدل های بازی می توانند خود را در بوته های بزرگ پنهان کرده و شما را غافلگیر کنند. همچنین در بازی یک لباس جنگلی وجود دارد که بازیکن را به شکل یک بوته متحرک در می آورد.

 • سعی کنید همیشه سلاح های خود را مرتب کنید. برای مثال جایگاه سلاح شماره دو را به سلاح های دور زن و شماره سه را به شات گان اختصاص دهید. به این صورت دیگر لازم نیست همیشه چشمتان به ردیف سلاح ها باشد و جای همه چیز را از پیش می دانید.
 • یکی از راه های اصلی پیروزی در درگیری ها حفظ جایگاه بالاتر نسبت به حریف است. تا زمانی که شما در نقطه مرتفع تری نسبت به حریف باشید در نشانه گیری و دید نسبت به آنها برتری دارید. بنابراین سعی کنید با مدیریت سازه های خود و برنامه ریزی این برتری را حفظ کنید

همیشه در نقطه مرتفع تری نسبت به حریف باشید.

 • اگر یک درگیری بد داشتید و مجبور بودید پشت پناه از بانداژ و معجون استفاده کنید، اول از امن بودن جایگاه خود مطمئن شوید. یک اتاق چوبی یا سنگی اطراف خود درست کنید و اطراف آن را زیر نظر بگیرید.
 • به کیل فید بازی در گوشه چپ پایین دقت کنید. در این قسمت آمار کشته های درون بازی را می توان دید. بنابراین با تطبیق این اطلاعات با چیزی که در بازی می بینید و می شنوید می توانید بهتر تصمیم گیری کنید. برای مثال اگر کسی از فاصله ۵۰ متری شخص دیگری را کشت می توان حدس زد که به سمت جسد بازیکن خواهد رفت تا سلاح جدید پیدا کند و شما می توانید با آگاهی از این موضوع حرکات او را پیش بینی کنید.
 • از درگیری های اطرافتان استفاده کنید. معمولا در پایان هر درگیری شخصی که زنده مانده صدمه دیده است یا درگیر فرآیند لوت کردن شده. بنابراین می توان در بسیاری از موارد از این قضیه استفاده کرد و بازیکنان دیگر را غافلگیر کرد.

در حالت ویرایش سازه می توانید از پشت ساختمان های چوبی خودتان دشمنان را ببینید بدون اینکه ساختمان را تغییر دهید

ساخت و ساز

ساخت و ساز ایده خلاقانه Epic Games در بتل رویال و یکی از نقاط قوت اصلی بازی فورتنایت است. در این بازی شما می توانید منابعی از سه جنس چوب، سنگ و آهن جمع کنید و با آن سازه های مختلفی به شکل پله، دیوار یا سقف طراحی کنید. این مکانیزم باعث شده حرکت در مپ بسیار آسان تر شود. شما می توانید هر جا که بودید پناهی برای خود بسازید و این باعث افزایش حرکت و سرعت در بازی می شود.

اگر زمان کافی داشتید برای ساخت پناه از آهن استفاده کنید. چون بعد از اتمام ساخت نسبت به تیرها مقاوم تر هستند

البته در اینجا هم سرعت نقش تعیین کننده ای دارد و حتی کسری از ثانیه هم می تواند در زنده ماندن یا نماندن شما تاثیر بگذارد. بنابراین پیشنهاد می کنیم با تنظیم کردن دکمه های مربوط به Building Slot ساختن پله و دیوار را روی دو کلید کناری موس یا Q و E فرآیند ساخت و ساز را آسان تر کنید.

به خاطر داشته باشید در صورتی که پایه های سازه شما (چه پلکان های طولانی چه برج های بلند) نابود شود کل سازه فرو می ریزد. شما می توانید از این نکته استفاده کنید و با نابود کردن پایه های سازه حریف کاری کنید او از ارتفاع زیادی پایین بیافتد یا مجبور شود از پناه بیرون بیاید. البته باید حواستان به خشاب هم باشد.

همچنین، در هنگام جمع کردن منابع و نابود کردن درختان و اشیا دقت کنید که بعد از هر ضربه یک دایره آبی با مرکز قرمز در اطراف شی ظاهر می شود که با ضربه به آن می توانید با سرعت بیشتری آن شی را نابود کنید و منابع جمع کنید. این امر در لحظات اولیه بازی که همه مشغول نابود کردن سقف ها و دیوارها هستند به شما کمک زیادی می کند.

 

تله ها و تجهیزات

آخریم اشیاء قابل استفاده در بازی تجهیزات ساختنی هستند. در حال حاضر، این تجهیزات به سه بخش اصلی تله، جامپ پد و آتش آرامش (Cozy Campfire) است. با استفاده از تله ها می توانید دشمنان را در اتاق های کوچک گیر بیندازید و آنها را غافلگیر کنید. البته خودتان هم باید همیشه به سقف و کف اتاق ها دقت کنید تا در تله نیفتید.

جامپ پد هم یک ترامپولین است که شما با استفاده از آن می توانید با یک پرش بلند مسافت زیادی را به سرعت طی کنید. جامپ پد در لحظات پایانی بازی و در کل لحظات حساسی که چاره ای جز فرار ندارید بسیار مناسب است و اگر بتوانید درست از آن استفاده کنید، دشمنان شما را گم می کنند و ناگهان از پشت با تیر شما می میرند.

با جامپ پد دشمنان خود را غافلگیر خواهید کرد

در نهایت باید همیشه به خاطر داشته باشید که در بازی های شوتر و کلا بازی های چند نفره هیچوقت یک پاسخ ثابت برای مشکل و موقعیت شما وجود ندارد و فاکتورهای تاثیر گذار در هر درگیری بی شمار هستند. بنابراین اگر می خواهید بتوانید مقام اولی را در جزیره فورتنایت کسب کنید باید به تدریج مهارت و شناخت خود در بازی را افزایش داده تا بتوانید تصمیمات بهتری نسبت به حریفان خود بگیرید.

The post راهنمای بازی فورتنایت ؛ کارتونی ولی بی رحم appeared first on دیجیاتو.

فورتنایت به صحنه ورزش الکترونیکی وارد می شود؛ سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیون دلاری اپیک

بالاخره بعد از مدت ها انتظار اپیک گیمز در حساب رسمی توییتر خود اعلام کرد که تصمیم گرفته با بازی فورتنایت، بتل رویالی که در جامعه گیمینگ آشوب به پا کرده وارد صحنه ورزش های الکترونیکی شود و برای این کار سرمایه گذاری بزرگی هم کرده.

اپیک اعلام کرد که از این سرمایه برای برگزاری چند سری مسابقات طی سال آینده استفاده خواهد کرد. البته اپیک هنوز نگفته که این فصل رقابتی از چه زمانی آغاز خواهد شد اما از قبل تایید شده که اپیک قصد دارد یک تورنمنت صد نفره را در ماه ژوئن و در نمایشگاه E3 برگزار کند. Fortnite Party Royale همایشی است که اپیک قصد دارد در نمایشگاه E3 برگزار کند و گفته که بسیاری از سلبریتی ها و بازیکنان معروف در آن شرکت خواهند کرد.

اپیک هنوز اطلاعی درباره شیوه ها و فرمت های برگزاری مسابقات نداده است ولی گفته که می خواهد با رویکردی جدید به سمت بازی های رقابتی حرکت کند و تصمیم دارد تمرکز را روی سرگرمی بازی کردن و تماشای بازی قرار دهد. بنابراین به نظر می رسد یکی از اهداف اپیک متصل کردن بازیکنان حرفه ای و گروه بسیار عظیم کسانی است که دوست دارند بازی کردن شخصیت های محبوب در سایت هایی نظیر توییچ را ببینند.

پیش از این تورنمنت های دیگری هم در فورتنایت برگزار شد. یکی از نمونه های مسابقات لاس وگاس برای خیریه که توسط نینجا برگزار شد و مسابقات هفته ای UMG’S Friday Fortnite که تلاش می کند شخصیت های محبوبی که در توییچ و یوتیوب فورتنایت بازی می کنند را در یک مسابقه دور هم جمع کند.

فورتنایت

به احتمال زیاد نینجا هم به دلیل محبوبیت بسیار بالای خود در برنامه های اپیک حاضر خواهد بود

به این صورت فورتنایت و اپیک به رقیب جدی و جدید پابجی در صحنه ورزش های الکترونیکی تبدیل شد. پابجی در گذشته از لحاظ تعداد بیننده و بازیکن یک بار بازی را به فورتنایت باخته است و به نظر نمی آید که بلوهول، سازنده بازی پابجی به این راحتی ها حضور در ورزش های الکترونیکی که مزیت اصلی بازی خود و چیزی که از اولین روزهای انتشار بازی به آن می بالید را به یک بازی دیگر تقدیم کنند. باید دید که این رقابت چگونه به پیشرفت دو بازی و صحنه کلی ورزش الکترونیکی کمک خواهد کرد.

The post فورتنایت به صحنه ورزش الکترونیکی وارد می شود؛ سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیون دلاری اپیک appeared first on دیجیاتو.

حالت بتل رویال به بازی DOTA 2 اضافه می شود

به عنوان بخشی از مسابقات بین المللی Battle Pass 2018، بازیکنان به حالت جدیدی در بازی دوتا ۲ دسترسی پیدا خواهند کرد که ساختاری شبیه به بازی های بتل رویال دارد. در این حالت که The Underhollow نام دارد، تیم های سه نفره برای به دست آوردن هدفی با یکدیگر رقابت می کنند.

در توضیحات این بخش آمده که نبرد در یک مارپیچ پر از هیولا و شگفتی ها انجام خواهد شد و وقت کمی برای به دست آوردن هدف که یک پنیر است، خواهید داشت.

برای پیروزی در این حالت شما نیاز دارید با جمع آوری امتیاز تجربه و طلا، تیم های رقیب را از بین ببرید و به عنوان تنها تیم در نقشه برای به دست آوردن پنیر باقی بمانید. اگر به یاد داشته باشید، Battle Pass سال گذشته نیز یک بخش داستانی دو نفره را برای دوتا ۲ معرفی کرد که تنها در سال ۲۰۱۷ قابل بازی بود و در ماه سپتامبر همان سال از بازی حذف شد. بنابراین ممکن است حالت جدید نیز موقتی باشد.

بتل رویال

چندی پیش بازی کارتی Dota با نام Artifact معرفی شده بود.

با توجه به محبوبیت روزافزون بازی های سبک بتل رویال، اضافه شدن این حالت به عناوینی مانند دوتا ۲ چندان عجیب نیست. چندی پیش مدیران ارشد اکتیویژن از علاقه خود به سبک بتل رویال گفتند و هم اکنون شایعاتی مبنی بر حضور این حالت در نسخه های بعدی کال او دیوتی و بتلفیلد شنیده می شود.

علاقه ناشرین کال او دیوتی به حضور حالت بتل رویال در بازی به حدی است که ظاهراً بخش داستانی Call of Duty: Black Ops 3 به دلیل تمرکز تیم سازنده روی قسمت های آنلاین از بازی حذف شده است.

The post حالت بتل رویال به بازی DOTA 2 اضافه می شود appeared first on دیجیاتو.

معرفی بازی Darwin Project؛ ادامه‌ای بر تکامل یا قدمی به عقب در خلقت بتل رویال؟

اگر گیمری دو الی سه سال اخیر را در کما سپری کرده باشد و یک روز ناگهان به هوش آید و از شما سوال کند که در این مدت چه اتفاقاتی برای صنعت گیم افتاده و ترندهای روز چه هستند، پس از اشاره به موفقیت‌های فراوان نینتندو سوییچ، احتمالا ساعت‌ها از عناوینی چون PUBG (بررسی دیجیاتو)، فورتنایت و به طور فراگیر شدن سبکی جدید به نام بتل رویال با او سخن می گویید.

اینکه ژانر بتل رویال تا چند سال آینده نیز محبوبیت امروز را خواهد داشت یا خیر، موضوعی است که اظهار نظر در مورد آن چندان ساده نبوده و یا حداقل گمانه زنی در مورد آن در این مطلب نمی گنجد. اما در حال حاضر می دانیم که فورتنایت درآمد و سوددهی میلیارد دلاری دارد، هر روز بازی‌های بتل رویال بیشتری برای تلفن‌های همراه ساخته می شوند و احتمال آن وجود دارد که بتل رویال یکی از حالت‌های چند نفره نسخه‌های بعدی دو سری بتلفیلد و کال آو دیوتی باشد.

صد البته این یک تجارت یک طرفه نیست و ما گیمرها نیز از این بازی‌های جدید و این سبک نوپا استقبال می کنیم، چند ماهی است که خود من و بسیاری دیگر از نویسنده‌های دیجیاتو هر شب ساعتی را به تجربه پابجی و فورتنایت اختصاص می دهیم اما راستش را بخواهید به شخصه مدتی است که به دنبال تجربه جدیدتری هستم.

سازندگان پابجی متاسفانه برای اضافه کردن محتوای جدید تلاشی را که باید داشته باشند، ندارند و اگر شما هم مثل من از تجربه تکراری بازی خسته شدید، شاید بهتر باشد تا انتشار نقشه بعدی کمی از آن فاصله بگیریم. از طرف دیگر اما اپیک گیمز بسیار هوشمندانه‌تر عمل می کند و تقریبا با انتشار روزانه محتوا و چالش‌های جدید اجازه نمی دهد فورتنایت به ورطه تکرار شدن بیافتد.

در پروژه داروین، زندانی های دیگر تنها خطری نیستند که شما را تهدید می کنند.

اما هدف از نگارش این مطلب مقایسه‌ای بین این دو عنوان و دیگر بازی‌های سبک بتل رویال نیست، در این نوشته می خواهیم نگاهی به بازی جدید دیگری در سبک بتل رویال داشته باشیم که زمان کمی از انتشار آن به صورت دسترسی زودهنگام یا همان ارلی اکسز می گذرد. اگر شما هم به سبک بتل رویال علاقه و امید دارید اما به دنبال تجربه‌ای متفاوت می گردید، پس همراه شوید تا با Darwin Project  کمی بیشتر آشنا شیم.

اگر بخواهم این بازی را در یک جمله توصیف کنم، باید بگویم که پروژه داروین شاید متفاوت‌ترین بازی سبک بتل رویال و در عین حال وفادارترین آن به منبع اقتباس این ژانر باشد. نکته جالب آن است که همین تفاوت‌های بازی با دیگر عناوین بتل رویال هستند که ریشه‌های وفاداری آن را شکل می دهند.

پروژه داروین نام برنامه‌ای تلویزیونی و خیالی است که در دنیای بازی پخش می شود. در این برنامه تلویزیونی زندانیان تا ریخته شدن آخرین قطره خون و عرق با هم می جنگند تا تنها یکی از آن‌ها باقی مانده و آزاد شود. شما هم یکی از همین زندانی‌های شوربخت هستید البته مگرآنکه استعدادی نهفته در کارگردانی و سینما داشته باشید.

چوب یکی از منابع مهم در بازی است که البته تهیه آن می تواند به قیمت لو رفتن موقعیتتان تمام شود.

بر خلاف دو عنوان معروف دیگر پابجی و فورتنایت، رقابت برای زنده ماندن بین شما و تنها ۹ زندانی دیگر محدود می شود و خبری از ۹۰ بازیکن اضافه دیگر نیست. تمامی این ویژگی‌ها Darwin Project را به منابع الهام این سبک چون خود رمان بتل رویال و فیلم‌های هانگر گیمز بسیار نزدیک‌تر می کند اما بدون شک این نگرانی را ایجاد می کند که پروژه داروین آن برنامه تلویزیونی ضعیفی باشد که ترجیح دهید آن را تماشا کرده تا آن که برای چشیدن طعم آزادی در آن شرکت کنید.

خوشبختانه پروژه داروین جذابیتی کمتر از دیگر بازی‌های بتل رویال ندارد، حداقل نه برای چندین ساعت اولیه. تم متفاوت و نفرات کمتر بسیاری از مکانیزم‌های بازی را نیز متفاوت‌تر از دیگر عناوین مشابه کرده است. بزرگترین تفاوت Darwin Project آن است که علاوه بر ده زندانی حاضر در دنیای بازی، بازیکن دیگری نقش کارگردان برنامه یا شاید بهتر باشد بگوییم نقش خدای مرگ و زندگی را دارد.

شما به عنوان کارگردان برنامه می توانید تصمیم بگیرید که چه مناطقی را از دسترس خارج کنید (بخوانید طوفان معروف پابجی و فورتنایت)، امکاناتی چون سرعت بیشتر و یا بازیابی سلامتی را در اختیار بازیکنی خاص قرار دهید و یا دستور بمباران اتمی کامل یک منطقه را دهید.

اگر نقش کارگردان را بر عهده بگیرید، تا حدودی شما تعیین کننده مرگ یا زندگی بقیه زندانی ها هستید.

البته محدودیت‌هایی نیز بر سر راه شما وجود دارد و باید برای فعال کردن هر کدام از این ویژگی‌ها مدتی به انتظار بنشینید و خود بازی نیز تصمیمات موازی دیگری با شما اتخاذ می کند اما همین ویژگی باعث شده تا هر قسمت پروژه داروین با پایانی متفاوت و کاملا غیر پیش بینی به اتمام برسد.

در یکی از مسابقاتی که نقش کارگردان را بر عهده داشتم، نتوانستم جلوی وسوسه ام از غیر فعال کردن منطقه‌ای را بگیرم که دو بازیکن درست در میان نبردی مهم بودند. نتیجه آن شد که یکی از آن‌ها بازیکن دیگر را کشت و اما خود نتوانست به موقع از دامی که برایش پهن کرده بودم، بگریزد.

نیازی به داشتن علم غیب نیست که بدانم مسابقه بعدی تجربه شیرین‌تری داشتند وقتی به بازیکن‌های ضعیف‌تر کمک بیشتری می کردم و اجازه نمی دادم برخی از تیم‌ها برای مدتی طولانی زیر یک درخت به انتظار طعمه پنهان شوند.

مهم نیست کارگردانی مسابقه بر عهده چه کسی با چه اخلاق و یا مودی باشد چرا که همین تفاوت‌ها باعث می شود هر مسابقه یا قسمتی از برنامه پروژه داروین مثل قبلی نباشد. اما تفاوت و خلاقیت بازی تنها محدود به اضافه کردن کارگردان نمی شود و زندانی‌ها نیز دنیای بسیار متفاوت‌تری را تجربه می کنند، نسبت به آن چیزی که در بازی‌های دیگر دیده بودند.

چه چیزی بهتر از بمباران اتمی برای بیرون کشاندن کمپرها از یک منطقه؟

سازندگان Darwin Project با زیرکی تمام برخی از المان‌های بازی‌های بقا محور را با ویژگی‌های ثابت سبک بتل رویال مخلوط کرده اند و نتیجه نهایی معجونی با رنگ عجیب است که طعمی تازه و خوشایند دارد. دنیایی که در آن به رقابت می پردازید بسیار سرد بوده و تمام زمین آن پوشیده از برف است، بنابراین سرما یکی از آن چیزهایی بوده که نباید نسبت به آن بی اعتنا باشید. ماندن برای مدت زیادی در چنین مکان سردی می تواند شما را از پا درآورد و راه حل مقابله با آن نیز بسیار ساده است، روشن کردن آتش. اما دود همین آتش می تواند موقعیت شما را به دیگر بازیکنان لو دهد و یا حتی دیگران رد شما را از روی درختی بزنند که چوبش را برای درست کردن آتش قطع کردید.

در حال حاضر چوب، چرم و المانی به نام الکترونیک سه منبع اصلی شما در بازی برای کرفتینگ هستند که از آن‌ها برای ساخت زره، تیرِ کمان، کفش‌های سرعتی و قابلیت‌هایی چون نامرئی شدن استفاده کنید. اما همانطور که بالاتر توضیح دادم، لوت کردن در بازی و قطع کردن درختان شاید در عین حال که شما را مجهزتر می کند، فرصتی در اختیار زندانیان دیگر قرار می دهد تا موقعیت شما را پیدا کنند.

Darwin Project در ابتدا با قیمت ۱۵ دلار روی استیم منتشر شد اما کمی بعد سازندگان بازی تصمیم گرفتند تا از رقیبشان اپیک گیمز درس گرفته و بازی را کاملا رایگان کردند. ساخت پروژه داروین در حال حاضر به پایان نرسیده و در چنین حالتی محتوای آن تقریبا کمتر از تمامی عناوین هم سبکش است.

در واقع همین کمبود محتوا است که می تواند به راحتی پروژه داروین را با تمامی جاه طلبی‌هایش به زمین بزند. بازی برای ۲۰ الی ۳۰ ساعت اولیه واقعا جذاب است اما بعد از آن دیوانه بازی‌های هیچ کارگردانی نیز نمی تواند آن را از تکراری شدن تنها دو سلاح بازی و یا نقشه کوچک و تکراری آن نجات دهد.

پروژه داروین را برای تمامی تفاوت‌هایش دوست دارم و معتقدم که سازندگان با برنامه‌ای حساب شده و تزریق محتوای جدید می توانند آن را به رقیبی جدی برای دو غول حال حاضر این سبک تبدیل کنند. الان نیز شاید بازی محتوای ناقصی داشته باشد اما مطمئنم ارزش دانلود ۲ گیگابایت را داشته باشد، آن هم در شرایطی که نیازی نیست برای تجربه آن هزینه‌ای بپردازید.

The post معرفی بازی Darwin Project؛ ادامه‌ای بر تکامل یا قدمی به عقب در خلقت بتل رویال؟ appeared first on دیجیاتو.

پسری ۱۳ ساله به جوان ترین بازیکن حرفه ای فورتنایت تبدیل شد

بازی فورتنایت یک پدیده جهانی محسوب می شود و بسیاری در سرتاسر جهان مشغول تجربه آن هستند. به تازگی پسری ۱۳ ساله از انگلستان به جوان ترین بازیکن حرفه ای این بازی تبدیل شده است.

کایل جکسون عضو جدید تیم Team Secret است که در مسابقات ورزش های الکترونیک فعالیت می کند. او با نام Mongraal در بازی شناخته می شود و یکی از چهار عضو Team Secret است. جکسون در مورد شغل خود به بی بی سی گفت: «بازی کردن و سفر به سرتاسر جهان رویایی بزرگ برای همه بچه ها است.»

او از هشت سالگی بازی کردن را آغاز کرده: «هنگامی که من در ۹ یا ۱۰ سالگی مشغول بازی کردن بودم، متوجه شدم که احتمالاً استعدادی بیشتر از یک بازیکن متوسط دارم»

فورتنایت

جکسون هنوز مشغول به تحصیل در مدرسه بوده و در حال حاضر زمان امتحانات مدارس انگلستان فرا رسیده است. طبق گزارش بی بی سی، کایل وضعیت درسی خوبی داشته و والدینش از بازی کردن او حمایت می کنند.

بخش بتل رویال فورتنایت به صورت رایگان روی پلتفرم های پی سی، ایکس باکس وان، پلی استیشن ۴ و به تازگی موبایل های هوشمند قابل دریافت است. نسخه موبایل بازی در یک ماه درآمدی ۲۵ میلیون دلاری را برای سازندگانش به ارمغان آورد. این بازی هنوز به صورت رسمی در رقابت های esports حضور ندارد اما به احتمال زیاد این اتفاق در زمانی دیگر رخ خواهد داد.

بخش زیادی از کاربران بازی فورتنایت که چندی پیش به بزرگ ترین بازی رایگان تاریخ کنسول ها تبدیل شد را نوجوانان تشکیل می دهند. اخیراً سازنده فورتنایت یعنی کمپانی اپیک گیمز به دنبال شکایت از متقلب ۱۴ ساله این بازی بود.

سودآوری فورتنایت تنها منحصر به سازندگانش نبوده و یکی از استریمرهای بازی با نام مستعار نینجا، چندی پیش در حال بازی کردن فورتنایت رکورد تماشاگران شبکه توییچ را جابجا کرد. کانال نینجا در یوتیوب در حال حاضر بیش از ۵ میلیون مشترک دارد.

The post پسری ۱۳ ساله به جوان ترین بازیکن حرفه ای فورتنایت تبدیل شد appeared first on دیجیاتو.

فورتنایت: بتل رویال و ۶ اشتباه بزرگ تازه واردها

پیدایش و فراگیر شدن سبک جدید بتل رویال یکی از آن اتفاقات مهم دنیای بازی در چند سال اخیر بود. این سبک که از رمانی ژاپنی به همین نام الگوبرداری شده، حالا به چنان محبوبیتی رسیده که حتی راهش را به پلتفرم های قابل حملی چون موبایل نیز باز کرده است.

اما از میان سیل عناوین این سبک و رقبایی چون PUBG (بررسی دیجیاتو) و H1Z1، شاید Fortnite: Battle Royal متفاوت ترین آن ها باشد. جالب آن است که در چند ماه ابتدایی عرضه بازی، بیشتر مخاطبان فورتنایت را تقلیدی ناقص و ضعیف از پابجی می دانستند اما با گذر زمان و پشتیبانی فوق العاده تیم سازنده از بازی، حالا ورق به طور کامل برگشته است.

چندی پیش شمار بازیکنان فعال و همزمان بازی از مرز ۳٫۵ میلیون نفر گذشت و حالا فورتنایت از تمامی رقبای خود پیشی گرفته است. بنابراین روز به روز بازیکنان جدیدی قدم به دنیای فانتزی بازی گذاشته که احتمالا بسیاری از آن ها با زیر و بم بازی آشنا نیستند. اگر شما هم به تازگی با سبک بتل رویال و یا بازی فورتنایت آشنا شدید، در ادامه همراه باشید تا به بررسی ۶ اشتباه بزرگی بپردازیم که نباید مرتکب آن شوید.


۱٫ استفاده نکردن از کلیدهای جایگزین برای ساخت و ساز

مهم ترین نقطه تمایز فورتنایت با دیگر عناوین هم سبک خود، قابلیت ساخت و ساز در بازی است. درست بر خلاف عناوینی چون پابجی که ذات تاکتیکی بازی روی شوتینگ و تیراندازی تمرکز دارد، فورتنایت استراتژی، سرعت عمل و هوش شما را در ساخت و ساز بازی به چالش می کشد.

اما کلیدها و دکمه های پیش فرض ساخت و ساز بازی به خصوص رو پلتفرم کامپیوتر چندان مناسب نیستند، بنابراین توصیه می کنیم از همان ابتدا کلیدهای مورد پسند خود را انتخاب کنید. همچنین بهتر است در طول بازی چندین بار بین حالت ساخت و ساز و تیراندازی تغییر حالت بدهید تا حافظه غضلانی شما کاملا به این تنظیمات عادت کند.

۲٫ فراموش کردن ساخت و ساز در هنگام درگیری ها

نگران نباشید این اشتباه را حتی برخی از قدیمی ترین بازیکنان فورتنایت نیز مرتکب می شوند. اما به هیچ وجه اهمیت ساخت و ساز در هنگام درگیری و تیراندازی نادیده نگیرید.

بنابراین دفعه بعدی به جای آنکه درست مقابل راکت دشمن بایستید، سریع تر دیواری در مقابل خود بسازید تا از آسیب راکت در امان بمانید. اگر دشمنان برای نفوذ به قلعه شما شروع به ساخت راه پله و رمپ کردند، شما نیز در جهت مخالف ساخت راه پله را شروع کرده و یا با شلیک کردن کل سازه آن ها را با خاک یکسان کنید.

سه نوع مصالح آجر، چوب و بتن برای ساخت و ساز در بازی وجود دارند. هر کدام از این نوع مصالح ویژگی های مخصوص به خود را دارند، برای مثال چوب مقاومت کمتری دارد اما ساخت آن سریع تر است. بنابراین در ابتدای بازی سعی کنید تا از هر کدام مقادیر زیادی جمع آوری کنید. چگونه؟ کلنگ خود را بردارید و به جان دیوارها، ماشین ها و درختان بیافتید.

۳٫ از بین نبردن قلعه ها و استحکامات دیگر بازیکنان

تماشای ساخت یک قلعه بزرگ و یا یک راه پله طولانی درست به میان آسمان، شاید سرگرم کننده باشد اما بهتر است در دفعات بعدی به خراب کردن آن فکر کنید. با شلیک کردن به قلعه های بازیکنان دیگر جلوی ساخت و ساز آن ها را بگیرید و شاید فرصتی برای کشتن خود آن ها نیز مهیا شود. از یاد نبرید که شلیک کردن به پایه های هر ساختمان و سازه ای کل آن را نابود می کند.

البته از یاد نبرید که خود شما نیز به هیچ وجه در امان نیستید، تمامی اشیا، ساختمان ها و سازه های بازی قابل تخریب هستند. بنابراین بهتر است عادت کمپ کردن در خانه ها را که شاید از پابجی به امانت گرفته اید، فراموش کرده و همواره آماده تغییر دادن موقعیت خود باشید.

۴٫ فرود آمدن در مناطق شلوغ و حساس

تقریبا در تمامی بازی های بتل رویال، دو استراتژی کلی برای شروع بازی وجود دارد: ریسک پریدن به مناطق شلوغ اما پر از تجهیزات بازی را بپذیرید و یا منطقه ای خلوت اما با لوت کمتر را برای فرود انتخاب کنید.

فرود آمدن در مناطق شلوغ بازی شاید برای یادگیری بهتر کامبت بازی و حرفه ای تر شدن در درگیری ها مفید باشد اما اگر می خواهید تا چند نفر آخر به بقا ادامه دهید، بهتر است فکر فرود در مناطقی چون Shifty Shafts و Tomato Town را از سر خود بیرون کنید.

همچنین اگر می بینید بازیکنی زودتر از شما روی سقف خانه ها فرود آمد، به جای دنبال کردن او، روی زمین فرود آمده و از در خانه وارد شوید. با این کار اتاق های زیاد و ایمنی وجود دارند که با گشتن آن ها می توانید خود را برای درگیری پیش رو آماده کنید.

۵٫ به اشتراک نگذاشتن آیتم های سلامتی

با گشت و گذار در محیط بزرگ فورتنایت آیتم های سلامتی مختلفی چون بانداژ و معجون های محافظ پیدا خواهید کرد. معجون ها را بلافاصله سر بکشید تا نوار محافظ و شیلد شما پر شود اما پس از آن هر آیتم سلامتی دیگری که پیدا کردید، بهتر است آن را با دوست و همراهان خود شریک شوید.

برای این کار کافی است منوی Inventory را باز کرده و آیتم های مد نظر را روی زمین بیاندازید. به هر حال بعید می دانیم که داشتن معجون محافظ آن هم زمانی که نوار شیلد تا آخر کامل است، چندان کارآمد باشد.

۶٫ انتخاب سلاح اشتباه

اجازه ندهید طراحی کارتونی بازی شما را گول بزند، کوچکترین اشتباه در درگیری ها ممکن است به بهای جان شما و تکرار دوباره بازی تمام شود. در انتخاب سلاح ها بسیار دقت کنید چرا که هر کدام ویژگی های مخصوص خود دارند. اول از همه باید به رنگ آن ها دقت کنید، سلاح های فورتنایت در ۵ رنگ مختلف ظاهر می شوند که خاکستری ضعیف ترین و نارنجی قدرتمندترین است.

ترتیب قدرت رنگ ها به شکل رو به رو است: خاکستری<سبز<آبی<بنفش<نارنجی

همچنین گول ظاهر برخی از سلاح ها را نخورید، برای مثال شاتگان ها برُد بیشتری از آنچه که فکر می کنید، دارند و از قوی ترین سلاح های بازی به شمار می آیند. همچنین مینی گان ها که به تازگی به بازی اضافه شدند، بیشتر برای خراب کردن استحکامات دشمن مناسب هستند تا از بین بردن خود آن ها.

توصیه ما به شما این است که با تمامی سلاح های بازی کار کنید تا بفهمید با کدام یک از آن ها بیشتر راحت هستید و فراموش نکنید که استفاده از سلاح نامناسب تنها موقعیت شما را برای بازیکنان دیگر فاش می کند.

از تمامی ۶ اشتباه بالا و راه حل های توصیه شده که بگذریم، مهم ترین فاکتور پیروزی در حالت تیمی، داشتن ارتباط و همکاری خوب با یکدیگر است. بنابراین بهتر است که برای بازی کردن چند دوست و آشنای دیگر پیدا کنید تا لذت آن دو چندان شود.

در نهایت اگر شما هم از طرفداران و بازیکنان قدیمی فورتنایت هستید، چه راهکارها و توصیه هایی را برای افراد تازه کار پیشنهاد می دهید؟ راه حل های خودتان را حتما در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

The post فورتنایت: بتل رویال و ۶ اشتباه بزرگ تازه واردها appeared first on دیجیاتو.

اولین مسابقات بزرگ پابجی معرفی شد؛ اتفاقی بزرگ در تابستان امسال

چند وقتی است که PlayerUnknown’s Battlegrounds یا پابجی تلاش می کند مسیر خود را به سمت ورزش های الکترونیکی باز کند. سازندگان بازی یعنی برندان گرین و شرکت بلوهل علاوه بر خلق یک بازی بسیار رقابتی، با پیاده سازی تکنولوژی هایی نظیر سیستم پخش دوباره سه بعدی و همکاری با چیپ سازهایی نظیر AMD شرایط ورود این بازی به ورزش های الکترونیکی را مهیا و بهینه کرده اند.

اما حالا وقت آن رسیده که پابجی بعد از چند تورنمنت نسبتا کوچکی که در طی یک سال گذشته برگزار کرده بود، قدم جدیدی بردارد. اولین دوره از مسابقات «میجور» پابجی در روز ۲۵ ژولای آغاز خواهد شد. در ورزش های الکترونیکی، «میجور» معمولا به مسابقاتی گفته می شود که خود سازنده بازی مسئول برگزاری آنها است از دید سازنده (و متعاقبا طرفداران بازی) میجور مهم ترین مسابقه و چالش اصلی آن بازی است. می توان میجورها در رشته های مختلف را با جام جهانی در ورزش فوتبال یا مسابقات گرند اسلم در تنیس مقایسه کرد.

تجربیات گذشته پابجی در صحنه ورزش های الکترونیکی آنقدر موفق نبوده. اولین مسابقات برگزار شده بازی پابجی در زمانی بود که بازی هنوز در حالت دسترسی زودهنگام (Early Access) قرار داشت و پر از اشکالات و باگ های مختلف بود. این امر باعث شد که پابجی و عبارت eSports Ready (آماده برای ورزش های الکترونیکی) به لطیفه ای بزرگ در جامعه دنبال کنندگان ورزش های الکترونیکی تبدیل شود.

اما این اختلالی در برنامه های میجور به وجود نیاورده. اولین دوره از مسابقات میجور پابجی شامل ۲۰ تیم است و در دو حالت سوم شخص و اول شخص برگزار خواهد شد. برای هر کدام از این رشته های مبلغ ۲ میلیون دلار جایزه تعیین شده است. تیم هایی که می خواهند به این مسابقات راه پیدا کنند باید اول در مسابقات ناحیه ای که در آمریکای شمالی، اروپا و آسیا برگزار می شوند، شرکت کنند.

این اولین دوره از مسابقات بزرگ برگزار شده در پابجی بعد از تورنمنت دعوتی Gamescom PUBG Invitional است که ماه گذشته در آلمان برگزار شد، اما فقط ۳۵۰,۰۰۰ دلار جایزه برای آن تعیین شد.

The post اولین مسابقات بزرگ پابجی معرفی شد؛ اتفاقی بزرگ در تابستان امسال appeared first on دیجیاتو.

بتل رویال دیگری برای پلی استیشن ۴: نسخه کنسولی H1Z1 معرفی شد

بازی H1Z1 یکی از اولین بازی های بتل رویال موفق در سلسله طولانی بازی های بتل رویال است. مدتی است که این بازی زیر سایه بتل رویال های محبوب تر نظیر پابجی و فورتنایت مانده بود ولی سازندگان بالاخره تصمیم گرفتند معادلات را تغییر دهند و عرضه بازی برای کنسول های دیگر اولین قدم آنها برای رسیدن به این هدف است.

بتل رویال مجانی شرکت Daybreak یعنی H1Z1 برای کنسول PS4 هم تایید شد و بالاخره طرفداران می توانند این بازی را روی کنسول محبوب سونی هم تجربه کنند. البته قبل از عرضه نسخه اصلی بازی نسخه بتای آن به صورت آزاد از سه شنبه ۲۲ می (ماه آینده) در اختیار بازیکنان قرار خواهد گرفت. علاقه مندان می توانند با ثبت نام در سایت بازی نسخه آزمایشی محدود بازی هم دریافت کنند.

البته نسخه PS4 صرفا کپی کردن بازی فعلی از کامپیوتر به کنسول نیست. قرار است با پورت محصول محتوای جدیدی به بازی اضافه شود، از جمله یک سیستم پیشرفت جدید، منوهای جدید و ابزار و سلاح های جدید. همچنین، سازندگان بازی در کنترل ها اصلاحات و تغییرات زیادی به وجود آورده تا بازی را برای بازیکنان با دسته روان تر و راحت تر کند. همچنین در سیستم فرود آمدن و جنگیدن هم تغییراتی به وجود آمده تا ضرباهنگ سریع و هیجان انگیز بازی حفظ شود. همچنین، صاحبان PS4 Pro می توانند به صورت انحصاری بازی را با ۶۰ فریم در ثانیه تجربه کنند.

بازی هم اکنون برای پیش فروش موجود است و کسانی که بازی را الان سفارش دهند آیتم هایی خاص و زیبا دریافت خواهند کرد. کسانی که قبل از ۲۲ می بازی را سفارش دهند این آیتم ها و یک تم پویا درون بازی دریافت خواهند کرد. همچنین، کسانی که عضو PlayStation Plus باشند برای خرید بازی ۲۰ درصد تخفیف دریافت خواهند کرد.

 

The post بتل رویال دیگری برای پلی استیشن ۴: نسخه کنسولی H1Z1 معرفی شد appeared first on دیجیاتو.

بازی بتل رویال Darwin Project را به صورت رایگان تجربه کنید

بازی بتل رویال Darwin Project که پیش از این به صورت «دسترسی زودهنگام» قابل بازی بود، به یک عنوان Free to Play تبدیل شد. سازندگان بازی می گویند برخی از کاربران اخیراً با مشکلاتی نظیر پیدا کردن مسابقات به علت خلوت بودن سرورها روبرو شده اند؛ به همین دلیل قرار است بازی از این پس به صورت رایگان در دسترس باشد تا عده بیشتری قادر به تجربه آن باشند.

حالت جالبی با نام Director در این بازی وجود دارد که به یکی از بازیکنان اجازه می دهد به سلیقه خود برای تعدادی از بازیکنان دیگر بسته هایی حاوی مهمات برای پیروزی در مسابقه ارسال کند.

بازیکنی که این توانایی را دارد، می تواند برای نحوه تقسیم جعبه های مهمات با بینندگان مسابقه روی شبکه توییچ، ارتباط داشته باشد. به دلیل وجود چنین قابلیت هایی سازندگان Darwin Project عقیده دارند این عنوان کیفیت خاصی را ارائه می دهد که در هیچ بازی بتل رویال دیگری وجود ندارد.

بازی بتل رویال Darwin Project

پیش از این، Darwin Project با قیمت ۱۵ دلار در دسترس قرار داشت و به همین دلیل، افرادی که تا به امروز این عنوان را خریداری کرده بودند، بسته رایگانی شامل سلاح ها، لباس ها و دیگر آیتم های درون بازی را دریافت خواهند کرد.

از فردا، بازی بتل رویال Darwin Project میزبان بیش از ۲۰۰ آیتم تزئینی تازه خواهد بود که با پیشرفت در بازی و جذب هواداران جدید قابل دریافت است. این عنوان ابتدا طی مراسم E3 2017 رونمایی شد و هم اکنون روی استیم و سرویس Xbox Game Preview قابل بازی است.

بازی های بتل رویال امروزه از طرفداران زیادی برخوردار هستند. چندی پیش کلیف بلزینسکی، خالق مجموعه Gears of War، از بازی بتل رویال استودیو خود با نام Radical Heights رونمایی کرد. همچنین شایعاتی مبنی بر احتمال حضور این حالت در نسخه های بعدی دو مجموعه پرطرفدار کال او دیوتی و بتلفیلد نیز شنیده می شود.

The post بازی بتل رویال Darwin Project را به صورت رایگان تجربه کنید appeared first on دیجیاتو.