درسهایی که از بیل گیتس باید آموخت

زوم نیوز _ مهتاب بهریان : اگر می خواهید بدانید ثروتمند ترین مرد جهان چگونه لقب ویلیام هنری گیتس سوم شد، باید بدانید که او از دست نیافتنی ترین ایده زمان خود شروع کرد و در حالی که کسی حتی تصور بروز چنین انقلابی را در عرصه تکنولوژی نمی کرد و بیشتر افراد این ایده را غیر کاربردی می دانستند ، او توانست دنیای اطلاعات و فناوری را تنها با پافشاری بر چند اصل ساده زندگی دگرگون کند و  شعار “یک رایانه روی هر میز و در هر خانه” را عملی کند .

امروز ۱۵ فرودین ۹۷ ، ۴۳ سال از  مایکروسافت می گذرد ، شرکتی که بیل گیتس با مشارکت پل آلن دوست دوران کودکیش در ۱۹ سالگی تأسیس کرد ، دوستانی که برای رایانه برنامه‌نویسی می‌کردند و همیشه رویای ایجاد یک کسب و کار  را با تکیه به نبوغشان دنبال می کردند ، آنها می خواستند چیپ های کامپیوتری چنان قدرتمند شوند که کامپیوترها و نرم افزارها در همه جا کارایی پیدا کنند.اما رد حالی که افراد کمی بودند که با انها هم عقیده بودند ، سرانجام توانستند با پشتکار و خلاقیت و با بهره گیری از رویکرد های هوشمندانه شان در کار و زندگی  یکی از بزرگترین شرکت های نرم افزاری دنیا را تاسیس کنند .

حالا بعد از گذشت سالها این جوان پرشور همچنان با ایده پردازی های خود یکه تاز عرصه تکنولوژی است و عنوان های کارآفرین، بازرگان، سرمایه‌دار، نیکوکار و از همه مهمتر ثروتمندترین مرد جهان را یدک می کشد.

اما جالب است بدانید که این مرد موفق در کودکی از امکانات تحصیلی خوبی برخوردار بوده است ، گیتس در خانواده ای متمول و بانفوذ متولد شد. پدرش یک وکیل برجسته، مادرش عضو هیات مدیره فرمانداری سیاتل و پدربزرگ مادری او رییس بانک ملی آمریکا بود. در ۱۳ سالگی او در یک مدرسه خصوصی به نام Lakeside، ثبت نام کرد. پس از ورود به مدرسه و آشنایی با کامپیوتر، گیتس علاقه مند به برنامه نویسی سیستم GE در BASIC شد و از کلاس های ریاضی برای انجام علاقه هایش آزاد شد. گیتس اجازه داشت که از کلاس ریاضیاتش بیرون برود و برنامه نویسی بیاموزد. اولین برنامه ای که او نوشت، برنامه “بازی دوز” بود. او دیگر مثل قبل نشد. او در کالج عادت داشت سر کلاس هایی بنشیند که اصلا در آنها ثبت نام نکرده بود. گیتس تا همین امروز هم تشنه دانش و یادگیری است.و همین خصیصه او را به یکی از موفق ترین افراد دنیا تبدیل کرده است .

البته او زمانیکه دانشجوی هاروارد بود، دانشجوی درس خوانی نبود و خیلی زود دانشگاه را ترک کرد چرا که بیشتر وقت خود را به ایده پردازی و استفاده از کامپیوترهای دانشگاه می کرد و نمی خواست فرصتش را برای راه انداختن شرکت نرم افزاری خودشان از دست بدهد . در واقع گیتس عاشق یادگیری بود و اغلب در کلاس هایی شرکت می کرد که در آنها ثبت نام نکرده بود. این ویژگی او در جابز نیز وجود داشت. جابز هم از Reed College انصراف داد تا بتواند در کلاس های مورد علاقه اش شرکت کند.

 بیل گیتسی ها کتاب زیاد بخوانند  

اگر شما هم به دنبال تبدیل شدن به یک بیل گیتس هستید تا از راه تحصیل به ثروت زیادی دست پیدا کنید باید قبل از هر چیز خواندن کتاب را شروع کنید و یا به فرزندان خود یاد دهید تا کتاب ها را بیشتر از غذاهایش بخورند .
بیل گیتس همیشه فردی کتابخوان بوده است. پدر او، ویلیام اچ. گیتس، در مصاحبه اخیرش با مجله فوربس فاش کرد که پسرش به معنای واقعی یک خوره کتاب بوده است. در زمان کودکی عاشق کتاب های علمی- تخیلی و حتی دایره المعارف ها بوده و هر جایی که می رفت، کتابی نیز با خود حمل می کرده است.
بیل گیتس بهترین الگو برای شما و فرزندانتان  برای موفقیت در زندگی است و هیچکس بهتر از بیل گیتس نمی تواند شما را به سمت موفقیت و شکوفایی راهنمایی کند.

 نه گفتن را از بیل گیتس یاد بگیرید

توصیه ای که گیتس از وارن بافت یاد گرفته است و همیشه مطرح کرده است اینکه  شما همیشه در معرض زنجیره ای تمام نشدنی از فرصت ها، کار ها و انگیزه ها قرار خواهید داشت. در این دنیای شلوغ، کِی و چگونه نه گفتن به پروژه ها، مراسمات مختلف و درخواست های دیگر، شاید مهم ترین مهارت مورد نیاز هر کسی باشد. این مهارت به شما اجازه می دهد بفهمید چه کاری واقعاً مهم است، و سپس توجه شما را به آن جلب می کند.

اشتباهاتتان را نادیده نگیرید

گیتس همچنین در کتاب خود با عنوان «کسب و کار با سرعت اندیشه» توصیه می کند: «از خبر های بد استقبال کنید تا بفهمید روی چه چیزهایی باید بیشتر کار کنید». هیچ کس دوست ندارد دیگران خطاهایش را به رخ بکشند، اما بدون چنین بازخوردهایی فرایند یادگیری و رشد بسیار کند تر خواهد بود. گوش کردن به انتقادات دیگران تقریباً همیشه به شما دیدی می بخشد که پیش از آن نداشته اید و این چیزی است که به آن نیاز خواهید داشت.

البته برخی انتقاد ها مفید نیستند. بنابراین باید قوه ی قضاوت خود را به کار بگیرید تا انتقاد سازنده و مخرب را از هم تشخیص دهید. با در نظر گرفتن این موضوع، بار بعدی که کسی شما را به باد انتقاد گرفت، به جای اینکه صحنه را ترک کنید، بایستید، گوش دهید، از او تشکر کنید و از گفته هایش درس بگیرید.

او در کتاب دیگر خود با عنوان «مسیر پیش رو» می نویسد: «موفقیت معلم خوبی نیست؛ با انسان های باهوش کاری می کند که فکر کنند شکست ناپذیرند». محصول فوق العاده موفق امروز ممکن است فردا به هیچ کاری نیاید و این به گفته ی گیتس می تواند برای کامپیوتر های شخصی و سیستم عامل ویندوزی که اغلب روی آنها نصب می شود هم اتفاق بیفتد.

این طبیعی است که موفقیت را بسیار دلچسب تر از شکست بدانید، اما این شکست ها ی زندگی هستند که بیشترین درس ها را به ما می دهند و بیشترین فرصت های رشد را در اختیار ما قرار می دهند. پس بار بعدی که با صورت زمین خوردید، این نکته را به یاد داشته باشید.

از نظر بیل گیتس درس گرفتن از اشتباهات یکی از بزرگترین عوامل بلوغ و رشد است. تصمیمات نادرست و پیامدهای ناشی از آنها به ما بزرگ ترین درس های زندگی را می آموزند. تا زمانی که خودتان نخواهید، تجربه نمی تواند معلم خوبی برای شما باشد.

او  یک بار توضیح داده بود که بخشی از موفقیت مایکروسافت به دلیل موفقیت تیم مدیریت در تشخیص اشتباهات بوده است؛ اشتباهاتی که ممکن بود در آینده هزینه گزافی برای شرکت بتراشد. گیتس وقتی با ضعف یکی از تصمیماتش رو به رو می شد، از تغییر موضع و آن تصمیم خود هراسی نداشت. متاسفانه بسیاری از مردم یک اشتباه را چندین بار تکرار می کنند تا بتوانند در نهایت از آن درسی بیاموزند.