بلایی که مدیرعامل شیطان صفت بر سر دختر سرایدار کرمانشاهی آورد

به گزارش بخش قضایی سایت خبرهای فوری، هفته گذشته خبر آزار یک دختر ۴ ساله از سوی مدیرعامل یک شرکت خصوصی به خبرنگاران رسید. پدر این دختر می‌گوید از فرد مذکور شکایت کرده‌ایم. وکیل این خانواده هم از صدور قرار ۵۰۰ میلیونی و بازداشت متهم خبر داده است.

طی تماس خبرنگار ایرنا با روابط عمومی دادستانی مرکز کرمانشاه، مشخص شد پدر این دختر برخلاف روایت اولیه خود، نزد دادستان نرفته و احتمالا بازپرس(شعبه ۱) را با دادستان اشتباه گرفته و دادستان در جریان این ماجرا نبوده است.

با اطلاعاتی که از خانواده این دختر و حرف‌های پدر او، تاییدیه اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی، صحبت‌های وکیل پرونده و گزارش رئیس جمعیت امام علی استان کرمانشاه در اختیار دادستانی و روابط عمومی آن قرار داده، دادستان قول بررسی جدی و حتمی موضوع را تا حصول نتیجه داده است.

چند روز پیش این خبر به به خبرنگاران رسید و پس از چند روز پیگیری و تماس با خانواده این دختر، آنها این موضوع را تأیید کردند و نهادهای مربوطه نیز این اتفاق را پیگیری کردند.

دخترم را از ویلا بیرون برد و لختش کرد

پدر این دختر می‌گوید: در شرکتی سرایدار بودم و آنجا کار می‌کردم. یک روز ساعت ۱۲ ظهر، صاحب‌کار من را فرستاد دنبال کاری. دخترم ظاهراً در حیاط خانه داشته بازی می‌کرده که صاحب‌کارم او را سوار ماشین کرده و بیرون برده است. اینجا یک خانه ویلایی است با دو سه هزار متر حیاط. با خود گفتم که احتمالاً دخترم را با خود به بازار برده است. چون قبلاً هم سابقه داشت و او را بیرون برده بود، اما دفعه قبل به خودمان گفته بود و در جریان بودیم و این بار اصلاً اطلاع نداشتیم.

جای ۱۹ زخم روی بدن دختر

این پدر می‌گوید: وقتی بچه برگشت، دیدم تمام بدنش زخمی است. او را پیش دکتر بردیم و مشخص شد ۱۹ زخم روی بدنش است و مورد آزار جنسی قرار گرفته بود. ما هم شکایت و پیگیری کردیم. بچه خودش هم می‌گوید که این آقا لباس‌هایم را کَند. این اتفاق پنجشنبه گذشته اتفاق افتاده است. هیچ مشکلی هم با صاحب‌کار نداشتم. شرکت روبه‌رویی ما هم که یکی از دوستانم آنجاست، دیده بود و نفهمیده بود که بچه را به زور برده است. فکر کرده خودمان در جریان هستیم.

ما را از سرایداری اخراج کرده است

وی می‌افزاید: این آقا مدیرعامل یک شرکت تولیدی است. به من گفته من آن قدر پولدار هستم که قانون را با پول می‌خرم و هیچ کاری از دستت برنمی‌آید. من هم وضع مالی خوبی ندارم. نمی‌توانم آن‌طور که باید دنبال کارهای اداری و قضایی‌اش را بگیرم. تا همین الان هم حق بچه ما ضایع شده است. حالا با هزار بدبختی از این آقا شکایت کردیم. دخترم ۱۰ روز است که وارد پنج‌سالگی شده است. ما را هم از آن خانه سرایداری بیرون کرده‌اند.

بازداشت مدیرعامل شیطان صفت و احتمال حبس از ۵ تا ۱۵ سال

در این میان، مصطفی احمدیان، وکیل این خانواده که داوطلبانه وکالت وی را برعهده گرفته است، درباره این پرونده توضیح می‌دهد: متأسفانه این خبر صحت دارد و خیلی هم هولناک است. این آقا با اتهاماتی از قبیل آدم‌ربایی با وسیله نقلیه، ربایش طفل خردسال، کودک‌آزاری و ایراد صدمه بدنی نسبت به این کودک مواجه شده است. ماده ۶۲۱ قانون مجازات اسلامی در این باره می‌گوید: «هر کس به قصد مطالبه وجه یا مال یا به قصد انتقام یا به هر منظور دیگری به عنف یا تهدید یا حیله یا به هر نحو دیگر شخصاً یا توسط‌ دیگری، شخصی را برباید یا مخفی کند، به حبس از پنج تا ۱۵ سال محکوم خواهد شد. در صورتی که سن مجنی‌علیه کمتر از ۱۵ سال تمام باشد یا ‌ربودن توسط وسایل نقلیه انجام پذیرد یا به مجنی‌علیه آسیب جسمی یا حیثیتی وارد شود، مرتکب به حداکثر مجازات تعیین شده محکوم خواهد شد و در صورت ارتکاب جرایم دیگر، به مجازات آن جرم نیز محکوم می‌شود.»

با یک بیمار مواجه هستیم

احمدیان می‌گوید: ما با فردی مواجه هستیم که کیفیت صحبت‌هایش حکایت از بیماری‌اش دارد. خود او به مسائل صراحتاً اقرار می‌کند. منتها این آقا می‌گوید که من این دختر را پدرانه دوست داشتم و دفعات زیادی با این کودک و با اجازه پدر و مادرش بیرون رفتم. یعنی آشکارا می‌گوید من عاشقش بودم، اما دلسوزانه! می‌دانید که این غلیان احساساتِ ناگهانی و دلسوزانه ممکن است بعد از چند جلسه ارتباطی به ناگاه غلیان بکند و صدمه‌های این‌چنینی متأسفانه به‌بار بیاورد، کما این که این خانواده هم به‌شدت آسیب دیده‌اند.

وی ادامه می‌دهد: این متهم حالا با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی مواجه شده است و به‌دلیل ناتوانی در تأمین وثیقه، راهی زندان شد.

مهم‌ترین عوامل کودک‌آزاری؛ اعتیاد، بیکاری و عدم سلامت روان

این اولین بار نیست که این اتفاق می‌افتد. در این میان، جمعیت امام علی(ع) در سال۱۳۹۶ با پژوهشی میدانی و گسترده به دنبال دلایل و پیامدهای کودک آزاری برآمد. اعتیاد، بیکاری و عدم سلامت روان از مهم‌ترین عوامل آزار کودکان بود. از میان ۱۱۷۵ مورد از انواع کودک‌آزاری‌های ثبت شده در این پژوهش کشوری، ۱۳۴مورد کودک آزاری جسمی، ۳۸مورد کودک آزاری جنسی و ۱۴۳مورد غفلت مرتبط با کودکان پنج سال و زیر پنج سال بوده است. میانگین سن اغلب کودکان آسیب‌دیده در این تحقیق بین ۶ تا ۱۰سال است. ۵۵ درصد از کودکانی که مورد آزار قرار گرفته‌اند، کودکان در چرخه کار هستند. ۵۱ درصد از کودکانی که مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند ناآگاهی از جمله عوامل مهمی بوده که آزار دیدن وی را تسهیل کرده است. حدود ۶۰ درصد از کودکانی که مورد آزار جنسی قرار می‌گیرند، درک صحیحی از مسئله رخ داده ندارند. ۴۰.۵ درصد از خانواده‌ها دچار عادی‌انگاری پدیده کودک‌آزاری شده‌اند. محل سکونت ۳۱ درصد از این کودکان در پاتوق‌ها و خانه‌های تیمی یا مکان‌های عمومی و شلوغ بوده است.

تنها دو درصد از خانواده‌ها حاضر به طرح شکایت هستند

همچنین سن آزارگرها بین ۳۰ الی ۳۹ سال و ۴۰ الی ۴۹ سال است. در ۱۱۷۵مورد ۶۹.۴۴ درصد آزارگران مرد و ۱۶.۱۷درصد زن بودند و در ۱۴.۳۹درصد نیز نامشخص است. ۱۸.۷۸درصد کودکان فکر می‌کنند اعمال جنسی روشی برای مورد توجه قرار گرفتن آنهاست و این محبت آزارگر است. همچنین تعدادی از کودکان بعد از آزار به این کار گرایش پیدا کرده بودند. سه درصد از کودکان حاضر به بیان آزار به پلیس و مراجع قانونی بودند و تنها دو درصد از خانواده‌ها حاضر به طرح شکایت و پیگیری قانونی هستند. این مسئله میان مهاجران کمتر مورد پیگیری قرار می‌گیرد و در اکثر مواقع آنها به دلیل نبود مدارک هویتی از ترس رد مرز شدن، به دستگاه‌های قضایی مراجعه نمی‌کنند. /ایرنا

این خبر بلایی که مدیرعامل شیطان صفت بر سر دختر سرایدار کرمانشاهی آورد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

شکایتی باشد، رسیدگی می‌کنیم

به گزارش بخش قضایی سایت خبرهای فوری، یازدهم مردادماه بود که یکی از رسانه‌های فارسی‌زبان مستقر در لندن، خبرهای جدیدی از پرونده مازیار ابراهیمی که به عنوان تروریست هسته‌ای معرفی شده بود، منتشر کرد. در سال‌های ۸۸ تا ۹۰، پنج نفر از دانشمندان هسته‌ای، در حملاتی مشابه ترور شدند. سال ۹۱ بود که مستندی با عنوان «کلوپ ترور» در صدا و سیما پخش شد و بر اساس آن مازیار ابراهیمی، یکی از متهمان این پرونده اعتراف کرد که مسوول تیم ترور مجید شهریاری بوده و در ترور مسعود علیمحمدی نقش داشته است. با پخش این مستند انتظار می‌رفت که مازیار ابراهیمی محکوم شود اما حالا معلوم شده که مازیار ابراهیمی چندماه پس از پخش «کلوپ ترور» آزاد شده و مدتی پیش به فرانکفورت آلمان مهاجرت کرده است. او در مصاحبه‌ای که در بخش فارسی بی‌بی‌سی پخش شد، گفته است که اعتراف‌هایش داستان‌های ساختگی ماموران امنیتی بوده که او تحت فشار و شکنجه مجبور به تکرار آنها شده است.

او مدعی شد ماموران وزارت اطلاعات دولت احمدی‌نژاد قصد داشتند انفجار کارخانه موشک‌سازی سپاه پاسداران در ملارد را هم به پای او بنویسند اما ماموران اطلاعات سپاه در جریان بازجویی‌ها به بی‌گناهی او پی برده‌اند و به همین دلیل پس از ۲۶ ماه از زندان آزاد شد. ابراهیمی گفته که دیگر متهمان پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای هم آزاد شده‌اند. ادعاهایی که از سوی علی ربیعی، سخنگوی دولت هم تایید شد. ربیعی در واکنش به ادعاهای ابراهیمی گفته است: «این اتفاق در دولت ما رخ نداده است. من هم اطلاعی از این پرونده ندارم. اما در گفت‌وگو‌هایی که در این باره داشته‌ام، اعترافاتی از سوی افرادی انجام شده که درست هم بوده است، ولی اعترافاتی هم انجام شده که کار کارشناسی درباره آنها انجام نشده است.»

محمود صادقی، نماینده‌ مجلس پس از مطرح شدن این موضوع از طرح سوال از وزیر اطلاعات درباره پرونده‌ مازیار ابراهیمی خبر داد. او در حساب توییتری‌اش نوشت: «‏سوال از وزیر اطلاعات درباره علت آزادی فردی که قبلا اعترافات او به عنوان فرمانده عملیات ترور دانشمندان هسته‌ای از سیمای جمهوری اسلامی پخش شده بود، به هیات رییسه مجلس شورای اسلامی تقدیم شد.» موضوعی که همین دیروز با واکنش علوی نیز مواجه شد و بر این اساس وزیر اطلاعات از پاسخگویی به مجلس خبر داد.

همزمان علی مطهری، نماینده دیگر مجلس هم یکی دیگر از مسوولانی بود که به این موضوع واکنش نشان داد و به «اعتماد» گفته بود: «موضوع مطرح ‌شده، موضوع بسیار مهمی است. در نتیجه دولت و به ‌طور کلی حکومت باید پاسخگوی ابهامات ایجاد شده باشند. اینکه تروری اتفاق افتاده و بعد مسوولان امنیتی و اطلاعاتی کشور برای اینکه به سرعت جوابی به مردم دهند و مسوولیت را از سر خود بازکنند، اقدام به بازداشت افرادی کنند و بعد هم آنان را تحت فشار به اعترافاتی درباره ترور دانشمندان هسته‌ای ایران کنند و در صدا و سیما هم نمایش دهند، اصلا متناسب با اخلاق و روش‌های اسلامی ما نیست.»

اسماعیلی: بی‌بی‌سی و انگلیس دلسوز ابراهیمی نیستند

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه در نهمین نشست خبری‌اش که دیروز برگزار شد، به سوال روزنامه «اعتماد» مبنی بر اینکه «آیا قوه قضاییه قصد ورود به حواشی پیش آمده در مورد پرونده تروریست‌های هسته‌ای و اظهارات مازیار ابراهیمی به عنوان مدعی‌العموم را دارد؟» پاسخ داد: «وزیر اطلاعات قول داده در این رابطه اطلاع‌رسانی کند. اما آنچه من می‌گویم این است که ما باور کنیم انگلیس خبیث و بی‌بی‌سی دلش به حال مردم و جامعه ما نمی‌سوزد. در پازلی که آنها طراحی می‌کنند بازی نکنیم و او اهداف فریبکارانه خود را تعقیب می‌کند.»

سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: «این فرد بعد از آزادی مدت‌ها ایران بوده و بعد رفته خارج و برگشته است و تا در ایران بوده ادعایی نکرده است و حالا تحت تاثیر رسانه‌ها صحبت کرده است. خود این فرد هم بداند که بی‌بی‌سی و انگلیس دلسوز او نیستند. اگر این فرد شکایتی از ضابطین داشته باشد، قوه‌قضاییه برابر ضوابط به شکایات رسیدگی می‌کند. توضیح تکمیلی را وزیر اطلاعات ارایه می‌دهد.» دیروز وزیر اطلاعات هم گفت که مجلس درباره پرونده مازیار ابراهیمی سوال کرده است که جواب آن را می‌دهیم.

چند ساعتی بعد از اینکه اسماعیلی گفت که قوه قضاییه برابر ضوابط به شکایات رسیدگی می‌کند، مازیار ابراهیمی اسنادی از پیگیری قضایی این پرونده را در رشته توییتی منتشر کرد که نشان می‌داد او زمانی که در ایران بوده، شکایت کرده اما نتیجه‌ای نگرفته است.

مازیار ابراهیمی: با کمال میل حاضرم پیگیری کنم

ابراهیمی ۷ عکس منتشر کرده که در آن نامه‌ها و پیگیری‌هایی که در چند سال گذشته برای دریافت حق و حقوقش، بازپس‌گیری اموال از دست رفته و همچنین اعاده حیثیت کرده، نشان داده شده است. در این عکس‌ها، برگه تحقیق از شاکی که مربوط به دادسرای نظامی استان تهران است، نامه به ریاست دادسرای ناحیه ۲۷ و معاون دادستان تهران، معاون دادستان نظامی تهران و شکواییه‌ای که ناظمی علیه وزارت اطلاعات برای سازمان قضایی نیروهای مسلح نوشته است، آورده شده است. زیر شکواییه دو امضا و دستور پیگیری وجود دارد و زیر برگ تحقیق از شاکی دادسرای نظامی استان تهران هم امضای مقام قضایی هست.

مازیار ابراهیمی همچنین با انتشار تصویری با لوگوی قوه قضاییه، صفحه‌ای را منتشر کرده که ظاهرا سامانه اطلاع رسانی قوه قضاییه بوده است که طبق توضیحات خود ابراهیمی «این مدرک مال سال ۱۳۹۷ همان قوه محترمه [قوه قضاییه] هست. این پرونده هنوز بسته نشده و فقط عنوان اتهام ما از اقدام علیه امنیت ملی از طریق جاسوسی برای بیگانگان به محاربه و فساد فی الارض تغییر پیدا کرده.»

ابراهیمی با توجه به سخنان دیروز سخنگوی دستگاه قضا با انتشار این تصاویر، توضیحاتی هم ارایه کرده و نوشته است: «حالا که مقام محترمی مثل شما اعلام می‌کند که رسیدگی می‌شود با کمال میل حاضرم پیگیری کنم.» او همچنین نوشته: «با توجه به اینکه شکایت بنده از صدا و سیما و بعضی خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های دیگر بابت نشر اکاذیب و پخش آن تصاویر سراسر دروغ و افترا هم به جایی نرسید و با توجه به اینکه حتی گرفتن مال خودم بالغ بر حدود یک میلیون یورو هم از صدا و سیما به جایی نرسید ممنون حضرتعالی خواهم شد اگر کمک کنید.»

ماجرای فایل صوتی که از زندان ارسال شد

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری دیروزش به سوالی درباره پیام صوتی ارسال شده از زندان که منسوب به نوشین جعفری، عکاس سینما و تئاتر است هم واکنش نشان داد و درباره آن توضیح داد: «این صدا در کلیت جزو مواردی است که بارها اعلام کردیم. زندانیان با خانواده و افراد و بستگان تماس می‌گیرند و ما این را جزو امتیازات نظام زندانبانی خود می‌دانیم که به اشخاص اجازه تماس می‌دهیم و طرف تماس هم صدا را ضبط می‌کند. من فارغ از اینکه این موضوع متعلق به آن فرد است یا نه، به طور کلی عرض می‌کنم. این یک امر بدیهی و پذیرفته‌ شده‌ای است که ما در زندان‌های‌مان داریم و این تماس‌ها انجام می‌شوند. فرد هم در تماس همان ‌طور که در بیرون است امکان دارد اکاذیبی را هم ادعا کند. اینکه او ادعا کند که من اینجا تحت فشار هستم، آیا این ادعا درست است؟ رسیدگی‌ها و نگهداری‌های ما حتما در چارچوب ضوابط و مقررات قانونی است. در یکی از جلسات هم اشاره کردم که در دوره اخیر هیات‌های نظارت بر حقوق شهروندی با تاکید ریاست قوه قضاییه نسبت به دوره قبل فعال‌تر شده‌اند. آنها از مراجع قضایی، بازداشتگاه‌ها، کلانتری‌ها بازرسی می‌کنند، با اشخاص بازداشتی مذاکره می‌کنند و شکایت آنها را می‌شنوند و نسبت به شکایات رسیدگی می‌کنند و چنانچه هر یک از بازداشت‌شدگان ادعای شکایتی داشته باشند، ساز و کار قانونی برای رسیدگی به این قبیل شکایات وجود دارد و در صورت شکایت حتما رسیدگی خواهد شد.»

اسماعیلی ادامه داد: «من با محتوای ویس کاری ندارم؛ کلیت را توضیح دادم. با خیلی از کسانی که بازداشت هستند صحبت کنید حتی کسی که محموله سنگین قاچاق مواد مخدر داشته‌، هم می‌گوید بی‌گناه است. آیا می‌توان اینقدر به ادعای متهم اعتبار بخشید؟ اما با این حال یکایک ادعاها در فرآیند قانونی رسیدگی خواهد شد.»

آنچه گذشت

نوشین جعفری، عکاس سینما و تئاتر ۱۲ مردادماه امسال بازداشت شد. اما پیش از آنکه خبر بازداشت او در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شود، اطلاعاتی از علت بازداشت او از سوی برخی اکانت‌های توییتری منتشر شد. این اکانت‌های ناشناس مدعی شدند که گرداننده حساب توییتری «یار دبستانی»، نوشین جعفری بوده و به دلیل انتشار مطالبی که هتاکی به مقدسات بوده، بازداشت شده است. البته اطلاع این جریان از جزییات پرونده این عکاس سینمایی به همین اندازه هم محدود نشد. آنها تصویری از صورتجلسه بازرسی نوشین جعفری منتشر کردند که در آن فهرست اموال ضبط‌ شده از منزلش در هنگام بازداشت نیز آمده بود. انتشار این تصویر حاوی اطلاعات دیگری مانند آدرس خانه و کد ملی او هم بود. همان زمان هم برخی ناظران درباره اینکه اصلا چرا باید این برگه در اختیار کاربران خاص توییتر قرار گیرد و بر اساس چه قانونی آنها حق انتشار این اطلاعات شخصی را دارند، مطرح شد.

۱۰ روز پس از بازداشت این عکاس و در حالی که همچنان علت بازداشت او از سوی کسانی که او را از نزدیک می‌شناختند، مورد سوال بود، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه این بازداشت را تایید کرد و گفت: «این فرد نه به‌ خاطر خبرنگار بودن، بلکه به دلیل اهانت به مقدسات و تبلیغ علیه نظام تحت تعقیب قرار گرفته است.» این سخنان سخنگوی دستگاه قضا ۱۰ روز پس از بازداشت اگرچه این ‌بار از موضعی رسمی مطرح می‌شد اما عملا تاییدی بر موضوع مطرح ‌شده از سوی کاربران ناشناس توییتری بود که پیش‌تر مدعی بودند نوشین جعفری گرداننده صفحه «یار دبستانی» است.

این خبر شکایتی باشد، رسیدگی می‌کنیم اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

نماینده بازداشت شده: بازداشت ما به‌دلیل عدم تودیع وثیقه بود!

به گزارش بخش قضایی سایت خبرهای فوری، سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان با ارائه توضیحات مبسوطی درباره پرونده نمایندگان بازداشت شده در هیات نظارت گفت که بازداشت این نمایندگان به اطلاع هیات نظارت و یا هیات رییسه نرسیده بود.

چهارشنبه هفته گذشته بود که محمد عزیزی نماینده ابهر و فریدون احمدی نماینده زنجان در ارتباط با پرونده خودروسازی سایپا بازداشت شدند و پس از دو روز در روز شنبه با تودیع وثیقه ۱۰ میلیارد تومانی آزاد شدند.

دو نماینده مذکور امروز و با آغاز به کار مجلس شورای اسلامی در صحن علنی حضور یافتند.

محمدجواد جمالی سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی یکشنبه در نشستی خبری به ارائه توضیحاتی درباره پرونده شکایت از محمد عزیزی نماینده ابهر و فریدون احمدی نماینده زنجان در هیات نظارت پرداخت و گفت: این پرونده مربوط به سال گذشته بوده و هیات نظارت اقدامات آن‌ها را خلاف وظایف نمایندگی تشخیص نداده بود.

احمدی: بازداشت من و آقای عزیزی به دلیل عدم تودیع وثیقه بوده است

در همین رابطه فریدون احمدی نماینده زنجان هم در گفت و گویی با ایسنا تاکید کرد: بازداشت من و آقای عزیزی به دلیل عدم تودیع وثیقه بوده است اگر ما وضعمان خوب بود وثیقه را به سرعت پرداخت می‌کردیم.

وی درباره منبع تامین وثیقه اضافه کرد: بخشی از آن مال خودم بوده و بخشی مربوط به یکی از دوستان بوده است.

احمدی در پایان گفت: هنوز زمان جلسه دادگاه مشخص نشده است. /خبرآنلاین

این خبر نماینده بازداشت شده: بازداشت ما به‌دلیل عدم تودیع وثیقه بود! اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

۲۵ سال زندان برای دزد عروسک های تهران

به گزارش بخش قضایی سایت خبرهای فوری، مرد شیطان صفت که  هفت دختر و دو پسرخردسال را به دام شومش کشانده بود به ۲۵ سال زندان محکوم شد. این مرد جوگندمی  پس از ربودن عروسک های شهر آن ها را آزار داده بود.

یک تراژدی دردناک

۱۷ مرداد سال ۹۳ به دنبال شکایت یک مرد جوان، یک تراژدی تلخ پیش روی ماموران پلیس آگاهی قرار گرفت.  وی که با پسر خردسالش به پلیس آگاهی رفته بود، گفت: دیروز جمعه بود و پسرم را به سوپر مارکت سر خیابان فرستادم تا برای ما نان بخرد. اما چند دقیقه بعد وقتی به خانه برگشت حالی آشفته داشت.پسر ۱۰ساله ام  به نام آریا  گفت یک مرد میان سال که خودش را پلیس  مخفی معرفی کرده بود او را به خرابه ای برده و آزار داده است.  با این شکایت، پلیس پیگیر ماجرا شد و آریا  به پزشکی قانونی معرفی شد اما کارشناسان در گزارشی اعلام کردند آثاری از آزار و اذیت در وی مشاهده نشده است.

ادعایی مشابه

روز دوم آذر همان سال مرد جوانی همراه دختر ۱۰ ساله اش به نام نسرین به پلیس آگاهی رفت و گفت: دخترش از سوی یک مرد موجوگندمی مورد آزار قرار گرفته است . این دختر به ماموران گفت: برای خرید  پوشک برای برادر کوچکم از خانه بیرون رفتم که یک مرد که سوار یک پراید  تیره رنگ بود راهم را بست و خودش را پلیس مبارزه با مواد مخدر معرفی کرد .او گفت دنبال چند دختر و پسر جوان می گردد که معامله مواد مخدر می کنند و از من خواست تا برای شناسایی دختر و پسرهای مواد فروش سوار ماشین  او شوم .می خواستم فرار کنم اما تهدیدم کرد اگر به حرفش گوش نکنم مرا تحویل کلانتری می دهد. او در حوالی پارک ایثار در داخل ماشین  می خواست لباس هایم را در بیاورد که مقاومت کردم، او مرا اذیت کرد ولی  نتوانست  آزارم  بدهد.

شکارهای سریالی

در حالی که  تحقیقات پلیس برای ردیابی شیطان پراید سوار آغاز شده بود، چند شکایت مشابه دیگر به پلیس رسید. پنجم فروردین سال ۹۴ دو دختر ۹ و ۱۱ساله در پارکینگ خانه شان در دام شیطانی مردی گرفتار شده بودند . پدر یکی از آن ها به پلیس گفت: دخترم به همراه دختر عمه اش برای خرید بستنی از خانه بیرون رفتند اما آن ها می گویند یک مرد که خودش را مامور پلیس مبارزه با مواد مخدر معرفی کرده بود آن ها را به دام انداخته و در پارکینگ خانه آن ها را آزار داده است .

یک سرنخ

این مرد گفت :دوربین مداربسته پارکینگ نیز فیلم سیاه را ضبط کرده است.  با ارائه این مدرک، تصویر شیطان میان سال به دست آمد .دختر ۹ ساله به ماموران گفت :مرد میان سال لباس پلیس به تن داشت. او گفت باید به سوالات او پاسخ بدهیم .می گفت باید ما را بازرسی بدنی کند تا مطمئن شود مواد مخدر همراه نداریم. او ما را داخل پارکینگ خانه مان آورد و اذیت کرد.چون پدرم شغل نظامی دارد من درجه ها را به خوبی می شناسم او درجه استوار یکم داشت . درحالی که شواهد نشان می‌داد قربانیان کوچولو احتمالا در دام سیاه یک مرد گرفتار شده‌اند پلیس به جمع آوری اطلاعات پرداخت.  عصر بیست و هفتم بهمن سال ۹۵  مشخص شد شیطان پراید سوار  بار دیگر یک دختر خردسال  را به دام  انداخته و  به بهانه بازرسی بدنی  او  را به داخل پراید سبز تیره در نزدیکی دادسرای محلاتی  کشانده و پس از نشان دادن چندین عکس او را اذیت کرده است.  پلیس به بررسی دوربین های مدار بسته این خیابان  پرداخت و سرانجام توانست پلاک ارابه شیطانی را به دست بیاورد. این سرنخ کافی بود تا تحقیقات وارد مرحله تازه‌ای شود .

بازداشت شیطان

 در بررسی‌ها روشن شد این خودرو دو سال قبل قولنامه ای فروخته شده اما مالک آن اقدامی برای تعویض پلاک انجام نداده بود.  در حالی که شمار قربانی ها به هفت دختر و دو پسر بچه رسیده بود، آخرین صاحب خودروی پراید  که یک مرد ۴۹ ساله بود ردیابی و بازداشت شد و همه  قربانیان کوچولو در مواجهه حضوری، وی را شناسایی کردند اما او ادعا کرد بی گناه است .

اعتراف

وی  که دو سابقه رابطه پنهانی و توهین و تهدید در پرونده اش داشت  وقتی فیلم دوربین مداربسته پارکینگ خانه یکی از قربانیان را دید به ناچار لب به اعتراف گشود  وگفت : من فقط بچه ها  را سوار ماشین می کردم و با آن ها صحبت می‌کردم اما آن ها را آزار ندادم . وقتی پزشکی قانونی در گزارشی اعلام کرد DNAبه دست آمده از روی لباس قربانیان کوچولو با DNA  این مرد مطابقت دارد وی  به ناچار لب به اعتراف گشود  و گفت :می دانم اشتباه کرده ام  من وقتی بچه ها را می دیدم  ،
وسوسه می شدم تا آن ها را اذیت کنم. من از حدود شش سال قبل حدود ۱۳ یا  ۱۴ دختر و پسر را به دام انداختم اما گمان می‌کنم بعضی از آن ها یا حرفی به خانواده هایشان نزدند یا پدر و مادرشان از شکایت صرف نظر کردند. من شرمنده خانواده آن ها هستم.

رسیدگی فوق العاده

با اعتراف های این مرد،  پرونده به صورت خارج از نوبت برای رسیدگی به شعبه پنجم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد و شیطان موجوگندمی به اتهام ۹ بار آدم‌ربایی و غصب عنوان مأمور مبارزه با مواد مخدر ،هفت  بار زنا و دوبار لواط  پای میز محاکمه ایستاد.  در آن جلسه خانواده قربانیان کوچولو برای وی اشد مجازات خواستند . وقتی متهم به دفاع پرداخت ، درباره زندگی شخصی اش گفت: سال ها قبل ازدواج کردم اما چون همسرم بچه دار نمی شد از او جدا شدم و زن دوم گرفتم .من  صاحب یک فرزند هستم اما من و همسرم رابطه خوبی با هم نداشتیم . قبلاً در یکی از سازمان های دولتی کار می‌کردم اما اخراج شدم .با ماشین در خیابان ها پرسه می زدم تا طعمه ای  تازه پیدا کنم .خودم را مامور مخفی معرفی می کردم و بعد از سوار کردن بچه ها داخل ماشین آن ها را اذیت می‌کردم اما باور کنید به آن ها تعرض نکرده بودم. در پایان جلسه، قضات وارد شور شدند و با توجه به مدارک موجود در پرونده  وی را به خاطر ۹ بار آدم ربایی به  ۲۲ سال و نیم زندان  و به خاطر غصب عنوان به سه سال زندان محکوم کردند . وی از اتهام هفت بار  زنا تبرئه و به  خاطر هر کدام   به ۱۳۰ضربه شلاق  محکوم شد.  قضات دادگاه همچنین وی را از اتهام دو بار پسر آزاری تبرئه و وی را به خاطر هر کدام به  ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم کردند. این حکم در شعبه ۴۲ دیوان عالی کشور تحت رسیدگی قرار گرفت و تایید شد. /روزنامه خراسان

این خبر ۲۵ سال زندان برای دزد عروسک های تهران اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰: بازداشت دو نماینده در ارتباط با خودرو دو ماه پیش مطرح بود

به گزارش بخش قضایی سایت خبرهای فوری، سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتشار اخباری مبنی بر بازداشت ۲ نفر از نمایندگان به اتهام اخلال در بازار خودرو گفت که موضوع بازداشت این دو نفر حدود یکی دو ماه پیش نیز مطرح بوده است.

بهرام پارسایی اظهار کرد: در حال حاضر مهمترین خبر برای افکار عمومی موضوع مفاسد خودروسازی و برخوردی است که قوه قضائیه با متخلفین حوزه خودرو آغاز کرده است. چرا وزیر صنعت به عنوان فرد مسئول در این حوزه، معاون ایشان، رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده و رئیس و کمیسیون صنایع به عنوان کمیسیون تخصصی مجلس هیچ اظهارنظری در این باره نکردند؟

وی افزود: لازم است این افراد توضیح دهند که نقش‌شان در پیشگیری از وقوع این فسادها و تخلف‌های عدیده حوزه خودرو، عدم ارتقای کیفیت خودرو، عدم انجام تعهدات، ناامن بودن خودرو و هر آنچه باعث نارضایتی شدید مردم شده چه بوده است؟ مراجع مربوطه باید به سکوت تامل برانگیز خود در قبال این مسائل پایان دهند و پاسخگوی افکار عمومی باشند و در مرحله بعد برای جبران اقدام نمایند، بدون شک با طرح سؤال و اگر مجلس در راستای انجام وظیفه نظارتی همراهی کند در قالب استیضاح وزیر صمت در مقابل این همه اجحاف و ناکارآمدی در صنعت خودرو و عدم نظارت بر آن را به مجلس فرا می خوانیم.

پارسایی درباره بازداشت دو نماینده مجلس نیز گفت: موضوع بازداشت دو نفر از نمایندگان حدود یکی دو ماه پیش نیز مطرح بود. اینکه دوباره همان موضوع رسانه‌ای شد یا مواردی که در فضای مجازی مطرح شده صحت دارد یا نه به دلیل عدم اعلام نظر مراجع قضایی روشن نیست و با تماسی که با یکی دو نفر از اعضای هیات رئیسه مجلس داشتم هم عنوان کردند که به صورت مکتوب چیزی دریافت نکرده‌اند.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در پایان خاطرنشان کرد: مبارزه با تخلف در خودروسازی‌ها زمانی از حالت شعاری بیرون می‌آید که با هر متخلفی در هر رده پیدا و پنهان و در هر جایگاه برخورد شود و همه کسانی که در فساد صنعت خودرو دخیل بودند، کم کاری، کاهلی، سهل انگاری یا حمایتی از آنها شده باید پاسخگوی وضع فعلی باشند. این امر می‌تواند نابسامانی بازار خودرو را که به گرده مردم فشار می‌آورد تعیین تکلیف کند. /ایسنا

این خبر سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰: بازداشت دو نماینده در ارتباط با خودرو دو ماه پیش مطرح بود اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

دو نماینده مجلس به اتهام معاونت در اخلال در بازار خودرو بازداشت شدند.

به گزارش بخش قضایی سایت خبرهای فوری، محمد عزیزی نماینده مردم ابهر و فریدون احمدی نماینده مردم زنجان به اتهام معاونت در اخلال در بازار خودرو بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند.

گفته می‌شود برای هر کدام از این دو نماینده، وثیقه یک میلیارد تومانی در نظر گرفته شده است.

این خبر را یاشار سلطانی، روزنامه نگار افشاگر منتشر کرده اما فعلا این خبر تایید یا رد نشده است.

این خبر دو نماینده مجلس به اتهام معاونت در اخلال در بازار خودرو بازداشت شدند. اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

بازداشت ۲ مدیر ارشد ایران خودرو

به گزارش بخش قضایی سایت خبرهای فوری، ۲ نفر از مدیران گروه خودروسازی ایران خودرو طی روزهای اخیر بازداشت شده‌اند و از روز گذشته نیز یک تیم بازرسی در بخش مالی ایران خودرو مستقر شده‌اند. سخنگوی دولت هم امروز از برکناری مدیرعامل ایران خودرو خبر داد.

 در پی بروز برخی تخلفات در فروش خودرو، طی روزهای اخیر برخی مدیران خودرویی برکنار و بازداشت شدند. این مدیران از دو گروه‌ خودروسازی ایران خودرو و سایپا بوده‌اند. علاوه بر این، از روز گذشته نیز یک تیم بازرسی جهت بررسی مسائل مربوط به فروش خودرو در بخش مالی ایران خودرو مستقر شده‌اند.

یکی از معاونان ایران خودرو و یکی دیگر از مدیران این شرکت طی روزهای گذشته از سمت خود برکنار شده و پس از آن نیز بازداشت شده‌اند.

چندی پیش حساب یکه زارع مدیرعامل ایران خودرو مسدود شده بود. این اقدام بر اساس دستورالعمل اداره دعاوی حقوقی بانک مرکزی و حکم قضایی بازپرس شعبه ۱۴ ناحیه ۲۸ دادسرای عمومی و انقلاب تهران در مورد پرونده مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو صورت گرفت. در نامه‌ای که بانک مرکزی به تمام بانک‌ها زده بود، دستور مسدود شدن تمام حساب‌های هاشم یکه‌زارع (مدیر‌عامل شرکت ایران خودرو) صادر شد تا هیچ خدمات بانکی به وی ارائه نشود.

برخی منابع از ادامه بازداشت‌ مدیران خودرویی در روزهای آینده خبر می‌دهند. /فارس

این خبر بازداشت ۲ مدیر ارشد ایران خودرو اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

سفر علمی-تحقیقاتی بدون بازگشت دکتر مسعود سلیمانی به آمریکا

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، دکتر «مسعود سلیمانی» از محققان ارشد سلول‌های بنیادی و دانشیار دانشگاه تربیت مدرس که حدود ۸ ماه پیش برای سفری علمی و تحقیقاتی به امریکا سفر کرده بود، به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران در این کشور بازداشت می‌شود و در زندان به سر می‌برد؛ به گفته برادر وی، این استاد از بیماری مزمن سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) رنج می‌برد و هم اکنون از لحاظ روحی وضعیت فوق‌العاده ناراحت‌کننده‌ای دارد.

دکتر مسعود سلیمانی، پژوهشگر حوزه سلول‌های بنیادی و دانشیار دانشگاه تربیت مدرس که جزو یک درصد دانشمندان برتر جهان از حیث استنادهای علمی در مجلات معتبر علمی شناخته می‌شود، ۱۵ مهر ماه سال گذشته در قالب یک فرصت مطالعاتی عازم کشور آمریکا شد، اما پیش از ورود به خاک کشور آمریکا به علت نامعلومی از سوی پلیس FBI دستگیر و زندانی شد!

این دانشمند ایرانی که در رشته خون‌شناسی (هماتولوژی) و سلول‌های بنیادی تحقیق می‌کند، توسط مؤسسه آمریکایی به نام «مایو کلینیک» که یکی از معتبرترین مراکز و دانشگاه‌های علوم پزشکی جهان است، برای انجام تحقیقات تخصصی به این کشور دعوت شد و برخلاف تمامی پروتکل‌های دانشگاهی و تحقیقاتی در حال حاضر حدود ۸ ماه از دستگیری این دانشمند ایرانی می‌گذرد؛ و تاکنون هیچ گزارش رسمی در خصوص دلیل بازداشت این دانشمند ایرانی از سوی دولت آمریکا اعلام نشده و سرزمین “یانکی‌ها” به باتلاقی برای دانشمند نخبه ایرانی تبدیل شده است.

در همین رابطه دکتر محمدتقی احمدی، رئیس دانشگاه تربیت مدرس در تشریح جزئیات زندانی شدن یکی از اعضای هیأت علمی این دانشگاه در کشور آمریکا و دلایل زندانی شدن او، گفت:

این عضو هیأت علمی با ویزای رسمی و با هماهنگی دانشگاه عازم فرصت مطالعاتی شده است. وی قرار بود حدود ۶ ماه در یک دانشگاه تحقیقات مشترک داشته باشد، ولی در بدو ورود در فرودگاه بازداشت شد. اتهام وی خریداری و سفارش یک ماده شیمیایی مربوط به بحث پزشکی آزمایش‌های خون شناسی است.

رئیس دانشگاه تربیت مدرس همچنین تاکید کرد: این استاد خود به صورت مستقیم خریدی انجام نداده، بلکه سفارش‌دهنده بوده و اتهامی که مطرح شده واقعاً مضحک و غیر قابل قبول است. موضوع بازداشت وی یک عملیات ایذایی است.

دکتر احمدی همچنین در خصوص اقدامات دانشگاه تربیت مدرس برای کمک به آزادی دانشمند بازداشتی این دانشگاه در آمریکا نیز افزود: اقداماتی با کمک هیأت امنای دانشگاه و خانواده وی برای تأمین وکیل انجام شده است. در دادگاه آمریکا هم این جرم قابل اقامه نیست. در آنجا هم این مساله محکمه پسند نیست. طی این مدت منتظر برگزاری جلسه بودیم که یک یا دو بار به وسیله FBI به تعویق افتاد؛ چرا که مدرکی در این زمینه وجود نداشته و به دنبال تهیه مدارک بیشتری هستند.

رئیس دانشگاه تربیت مدرس افزود: در حال حاضر پیگیری‌هایی انجام دادیم تا هزینه دادگاه را پرداخت کنیم. وزارت خارجه هم از نظر اداری بسیار کمک کرده است، قرار بود جلسه دادگاه با توجه به تعویق‌هایی، اردیبهشت ماه برگزار شود که از زمان دقیق آن نیز اطلاعی در دست نیست.

دکتر احمدی درباره ادعای نقض تحریم توسط این عضو هیأت علمی گفت: ادعای پوچی مطرح شده، وی هیچ خرید مستقیمی نداشته و تنها یک سفارش داشته است، شرکتی که این سفارش را انجام می‌دهد، احتمالاً از آمریکا خریداری کرده و ارتباطی به وی ندارد. این شرکت مسؤول است و مستندات و مدارک علیه وی بسیار ضعیف است.

در این رابطه رسول سلیمانی، برادر دکتر مسعود سلیمانی استاد بازداشتی دانشگاه تربیت مدرس در آمریکا نیز در خصوص جزئیات این خبر گفت: سوم مهر سال ۹۷ بود که برادرم دکتر مسعود سلیمانی دانشمند برجسته سلول‌های بنیادی کشور، وارد فرودگاه شیکاگوی آمریکا شد. او با هماهنگی کامل از طرف دانشگاه تربیت مدرس ایران و با داشتن یک فرصت مطالعاتی وارد این کشور شد که به محض ورود او به این کشور، وی را بازداشت و ویزایش را باطل کردند و به زندان «دیتون» جورجیا در ایالت آتلانتا انتقال دادند.

وی ادامه داد: سفرهای برادرم به آمریکا مسبوق به سابقه بوده و وی قبلاً نیز با دانشگاه کالیفرنیا، همکاری‌های مشترکی داشته است.

سلیمانی با اشاره به این‌که تا به امروز، مسؤولان آمریکایی هیچ‌گونه توضیح و استناد محکمی برای مجرم شناختن وی ابراز نکرده‌اند، بیان کرد: آن‌ها تنها جلسه‌ای که برای برادرم هفته گذشته ۲۴ اردیبهشت ماه جاری بدون حضور او با وکلای او داشتند، اعلام کردند که دکتر سلیمانی قصد داشته است چند عدد «ویال هورمون رشد» را از طریق دو دانشجو به ایران انتقال دهد که این عمل هم انجام نمی‌شود و جالب‌تر این‌که ویال‌ها غیر تحریمی و صرفاً مصرف پزشکی دارند.

برادر دکتر سلیمانی با مضحک و خنده‌دار خواندن این ادعا، خاطرنشان کرد: برادرم هیچ فعالیت مخفی و پنهانی در رابطه با انتقال و مراودات علمی خود نداشته است و این فعالیت‌ها در چارچوب عرف علمی جهانی انجام می‌شود و این ادعای آمریکایی‌ها باعث تعجب چهره‌های داخل و خارج کشور شده است.

وی با وحشتناک خواندن وضعیت دکتر سلیمانی در ندامتگاه آمریکایی، بیان کرد: برادرم در کنار قاچاقچیان و اراذل و اوباش خیابانی و هم‌چنین کارتن‌خواب‌ها در این ندامتگاه زندانی شده است؛ این در حالی است که وی از بیماری مزمن آی. بی. اس رنج می‌برد و از لحاظ روحی وضعیت فوق‌العاده ناراحت‌کننده‌ای دارد.

رسول سلیمانی افزود: تنها راه تماس ما با دکتر سلیمانی ارتباطی است که وی از طریق تلفنی در ندامتگاه با ما برقرار می‌کند و این روش فوق‌العاده برای خانواده ما تا به امروز هزینه‌بر بوده است.

برادر دکتر سلیمانی، با تشریح هزینه ۹۷ هزار دلاری ارتباط و پیگیری از وضعیت او، افزود: وضعیت خانواده ما نیز در این حدود هفت ماه، بسیار با فراز و نشیب بوده است. مادرم از ۲ ماه گذشته در بیمارستان قسمت ICU به علت سکته مغزی حاصل از فشار و ناراحتی ناشی از اسارت فرزندش بستری است و پدر نیز کماکان در بی‌خبری مطلق نسبت به سرنوشت وی به سر می‌برد.

وی در پایان با اشاره به وفای به عهد خانواده سلیمانی با در نظر گرفتن مصالح کشور و امنیت ملی در رسانه‌ای نکردن این مساله، گفت: عاجزانه از مسؤولان کشور خواستار رسیدگی فوری به وضعیت دکتر سلیمانی هستیم، او به شدت دلبسته کشور خود است و تا به امروز خدمات فراوانی برای جمهوری اسلامی ایران انجام داده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی ریپورت، دو وکیل حقوقی در شهر آتلانتای کانادا نیز در این‌باره می‌گویند که از تصمیم دولت آمریکا مبنی بر تحت پیگرد قرار دادن مسعود سلیمانی استاد دانشگاه تربیت مدرس در شاخه سلول‌های بنیادی و دو دانشجوی وی به اتهام نقض تحریم‌ها و وارد کردن بیش از ۸ ویال کوچک دارویی هورمون رشد انسانی به ایران متعجب هستند.

این دو وکیل کانادایی گفتند که از محاکمه دکتر سلیمانی و لغو “ویزای تحقیقاتی”(research visa) وی حین سفر از ایران به “مینه‌سوتا” برای کار در کلینیک “مایو” متحیر هستند. مقامات فدرال آمریکا در ماه اکتبر گذشته هنگام ورود دکتر سلیمانی به آمریکا او را دستگیر کرده و به زندان فرستادند.

به گفته “لئونارد فرانکو” (Leonard Franco)، وکیل “سلیمانی” در آتلانتا، وی که استاد و محقق زیست پزشکی دانشگاه تربیت مدرس است بدون هیچ دلیل موجهی در آتلانتا بازداشت شده است.

هورمون‌های مذکور یک نوع پروتئین مصنوعی هستند که در سال ۲۰۱۶ از یکی دانشجویان سابق دکتر سلیمانی توسط “گمرگ” آتلانتا کشف و ضبط شدند. ضبط این هورمون‌ها در زمانی اتفاق افتاد که آمریکا همچنان در توافقنامه هسته‌ای بین‌المللی با ایران حضور داشت و تحریم‌ها علیه ایران لغو شده بود.

“فرانکو” افزود: من واقعاً این موضوع را درک نمی‌کنم. به نظر می‌رسد گویی استدلال آنها سیاسی است. هورمون رشد نه در ایالات متحده آمریکا و نه در ایران ممنوع نیست و به طور انحصاری برای تحقیقات پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در لیست تحریم‌ها قرار ندارد.

بر اساس این گزارش، دو دانشجوی سابق سلیمانی به نام‌های “محبوبه قائدی” و “مریم جزایری” با اتهامات مشابهی مبنی بر تلاش برای تأمین هورمون‌های رشد برای دکتر سلیمانی مواجه شده‌اند. “قائدی” با قید وثیقه‌ای به ارزش ۲۵۰ هزار دلار و “جزایری” با قید وثیقه‌ای به ارزش ۲۰۰ هزار دلار آزاد شده‌اند.

“قائدی” اقامت دائمی آمریکا را دارد و استادیار دانشکده پزشکی دانشگاه “ییل” است و تحقیقات بازسازی ریه توسط وی به ایجاد ریه‌های قابل پیوند کمک بسیاری کرده است.

“جزایری” نیز شهروند ایالات متحده آمریکا و ساکن ایالت “کنتاکی” است و در “دانشگاه لوییویل”(University of Louisville) نیز تحقیقات پزشکی انجام داده است.

درخواست‌هایی برای رد این اتهامات در دادگاه فدرال آتلانتا ارائه شده، ولی هنوز پاسخی به آنها داده نشده است. سخنگوی دادستان آمریکا نیز درباره این موضوع اظهارنظر نکرده است.

“جو وایتلی”(Joe Whitley)، وکیل “محبوبه قائدی” در مورد این موضوع اظهار نظر نکرده؛ اما وی در دادخواست خود متذکر شده که ارسال این هورمون رشد انسانی به ایران، از ۷ آوریل ۲۰۱۴ تا ۲۲ دسامبر ۲۰۱۶ مجاز بوده است. وی همچنین خاطرنشان کرد که هورمون رشد، یک ماده بیولوژیکی است که برای پژوهش‌های پزشکی به کار می‌رود و از تحریم‌ها معاف است.

“پگ پت”(Page Pate)، وکیل “مریم جزایری” ضمن مخالفت با اتهامات وارد شده به موکلش گفت: وی کاملاً از این اتهامات گیج و مبهوت شده است. هنگامی که مأموران فرودگاه آتلانتا در سال ۲۰۱۶، ویال‌ها را از چمدان وی خارج کردند، او واقعاً متعجب شد؛ زیرا فکر نمی‌کرد که کار غیرقانونی انجام داده باشد.

“پت” افزود: “جزایری” برای ملاقات با خانواده‌اش در حال رفتن به ایران بود و ویال‌ها را از “قائدی” گرفته بود تا آنها را به سلیمانی برساند. مأموران فرودگاه، هنگام بازجویی از “جزایری” در مورد برنامه سفر او، ویال‌ها را در چمدان او پیدا کردند.

“پت” افزود: حتی FBI نیز گزارش کرد که هیچ هدف شومی در این موضوع پیدا نکرده است. تحریم‌ها نمی‌توانند یک دانشجو را از رساندن دارو به استاد سابق خود منع کنند. موضوع تحریم‌های اعمال شده علیه ایران، کاملاً با این موضوع تفاوت دارد.

وی خاطرنشان کرد: هنگامی که هورمون‌های رشد ضبط شدند، آمریکا در توافق هسته‌ای با ایران بود و در آن زمان موظف بود تحریم‌ها را علیه ایران بردارد. در واقع، دکتر “جزایری” نیز به مأموران گفته بود که از تحریم‌های وضع شده علیه ایران مطمئن نیست. مأموران فرودگاه، “جزایری” را مجدداً در فوریه سال ۲۰۱۸ در آتلانتا و هنگامی که قصد سفر به ایران را داشت، بازداشت کردند و در مورد بازجویی سال ۲۰۱۶ از او بازجویی کردند. “جزایری” به مأموران گفت که یک بار در سال ۲۰۱۶ به طور مفصل درباره این موضوع بازجویی شده است.

“جزایری” در نوامبر سال ۲۰۱۸ برای سومین بار بازداشت شد. بازداشت او روزی اتفاق افتاد که ترامپ، تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کرد. او به خاطر ارتباط با “سلیمانی” و “قائدی” تحت بازجویی قرار گرفت و به خاطر نقض تحریم‌ها بازداشت شد.

در همین رابطه دکتر سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل از پیگیری جدی دو وزارتخانه علوم و امور خارجه برای آزادی استاد بازداشتی ایرانی در آمریکا خبر داد و گفت: با پیگیری‌های انجام شده دو همراه بازداشت شده این استاد دانشگاه تربیت مدرس آزاد شدند و هماهنگی‌های لازم با وزارت امور خارجه برای آزادی او ادامه دارد.

وی همچنین خاطر نشان کرد: وزارت امور خارجه ایران مسئول پیگیری وضعیت ایرانیان مقیم در خارج است و دانشجویان، اساتید و پژوهشگرانی که در قالب فرصت‌های مطالعاتی به خارج از کشور اعزام می‌شوند، در صورت بروز هر نوع مشکلی، این وزارتخانه مسئول پیگیری وضعیت آنها است. /ایسنا

این خبر سفر علمی-تحقیقاتی بدون بازگشت دکتر مسعود سلیمانی به آمریکا اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.