میزان فروش گوشی‌های هوشمند برای سومین سال پیاپی کاهش پیدا خواهد کرد

موسسه تحقیقاتی IDC پیش‌بینی‌ خود برای بازار گوشی‌های هوشمند طی سال ۲۰۱۹ را منتشر کرده که بر اساس آن باید بار دیگر شاهد کاهش فروش در بازار جهانی موبایل طی سال جاری میلادی باشیم.

بر اساس گزارش این موسسه، طی سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۱.۳۹ میلیارد واحد گوشی هوشمند فروخته خواهد شد که این مقدار ۰.۸ درصد کمتر از از سال ۲۰۱۸ محسوب می‌شود. IDC کاهش علاقه مردم نسبت به خرید گوشی‌های جدید و تنش های جغرافیایی را به عنوان دلایل اصلی رخ دادن این اتفاق ذکر کرده است.

از سوی دیگر، ظاهرا از نیمه دوم سال ۲۰۱۹ شاهد یک نقطه عطف در بازار گوشی‌های هوشمند خواهیم بود که منجر به رشد کمی می‌شود که تا سال ۲۰۲۳ ادامه پیدا خواهد کرد.

گوشی‌های هوشمند

البته باید این نکته را هم باید در نظر گرفت که پیش بینی IDC ممکن است با رخ دادن اتفاقات مختلفی در جهان یا معرفی تکنولوژی‌های جدید به طور کامل دستخوش تغییر شود.

به طور کلی، این موسسه پیش بینی کرده که گوشی‌های تاشو و موبایل‌های مجهز به فناوری ۵G ممکن است تاثیر شگفت انگیزی روی افزایش فروش کلی بازار موبایل نداشته باشند. البته از سوی دیگر IDC اعتقاد دارد تا سال ۲۰۲۳ نزدیک به یک چهارم گوشی‌های موجود در بازار از فناوری ۵G بهره ببرند. در ضمن و با توجه به تصویر بالا نیز می‌توان کاهش سهم گوشی‌هایی که تنها از ۳G بهره می‌برند را شاهد بود.

اوایل همین ماه هم گزارش میزان فروش گوشی‌های هوشمند طی سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۸ منتشر شده بود که بر اساس آن، سامسونگ هنوز جایگاه خود به عنوان پر فروش‌ترین برند بازار موبایل را حفظ کرده و هواوی نیز همچنان به گسترش سهم خود ادامه می‌دهد.

The post میزان فروش گوشی‌های هوشمند برای سومین سال پیاپی کاهش پیدا خواهد کرد appeared first on دیجیاتو.

گزارش میدانی دیجیاتو: چراغ‌های خاموش و بازار گیج؛ آیا موبایل ارزان شده است؟

از آغاز سال جدید و زمانی که بازار کشور و نرخ ارز تکان‌های شدیدی خورد، بازار موبایل نیز دچار تغییرات قیمتی ملموسی شد و رتبه‌بندی گوشی‌های اقتصادی و میان‌رده دگرگون شدند. حالا گوشی‌های اقتصادی هم قیمتی بالاتر از حقوق ثابت وزارت کار یک کارمند را دارند و خرید گوشی‌های پرچمدار برای عده کثیری تبدیل به یک رویا شده است.

یکی دو ماه بعد از این نوسانات بازار بود که وعده‌های مسئولین شروع شد و جملگی آنها خبر از کاهش قیمت در روزهای آینده می‌دادند؛ اتفاقی که تا به امروز رخ نداده و وزیر ارتباطات هم در اینستاگرام خود به این موضوع اشاره کرده است. فروشندگان موبایل نیز این موضوع را تایید می‌کنند و با تاکید می‌گویند: «یک ریال هم ارزان نشده، بخر که فردا گران‌تر هم می‌شود.»

ارزان شدن موبایل

خبری که در رسانه‌ها می‌پیچد مبنی بر این است که فروشندگان موبایل اذعان دارند که مردم برای خرید موبایل عجله نکنند و شاهد کاهش قیمت ۵۰ درصدی موبایل خواهیم بود. از آن‌سو امروز (۱۰ آذر) «مهدی محبی» رییس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی نیز اعلام کرده که با کاهش نرخ دلار در روزهای اخیر، موبایل ده تا بیست درصد ارزان شده و نوید بیشتر ارزان شدن هم داده است.

با خواندن این خبرهای مربوط به فروشندگان که گفته‌اند کاهش قیمت در راه است، وارد بازار علاءالدین می‌شوم و دنبال نقل قول کنندگان آن می‌گردم و وقتی خبر را نشان‌ آنها می‌دهم حسابی از خجالت ما خبرنگاران در می‌آیند. از همین روست که خودم را پیش عده‌ای که خیلی عصبانی می‌شوند یک خریدار جا می‌زنم و با نشان دادن تصویر کامنت وزیر ارتباطات، نظر آنها را درباره وضع کنونی بازار جویا شوم. «سام» که در مغازه نسبتا بزرگی کار می‌کند لفظ «گیج» را برای بازار موبایل به کار می‌برد:

«تقریبا همگی گیج شده‌اند و جز یک عده معدود بقیه نمی‌دانند در حال چه کاری هستند. فروشندگان خرد فروش‌شان کمتر شده و نه که اموراتشان نگذرد ولی درآمدهایشان تقریبا به نصف رسیده است. فروشندگان بزرگتر اما وضعشان بهتر است ولی آنها هم در تامین چند کالا به مشکل خورده‌اند. یک سری از برندها و یا رنگ‌های خاص از تعداد گوشی محبوب مردم عملا در بازار نیست و بار بسیاری از مغازه‌داران و عمده فروشان در گمرک مانده. یک جنگ زیرزمینی در اینجا برپاست و تصور نمی‌کنم کسی از بازاریان دل خوشی از اقدامات اخیر مسئولان داشته باشد.»

ارزان شدن موبایل

گیج بودن بازار در بین راهروهای علاءالدین، یکی از قطب‌های مارکت موبایل کشور موج می‌زند و برای اولین بار است که می‌بینم فروشندگان اصرار شدیدی به جذب مشتری دارند. آنها چند دادزن استخدام کرده‌اند تا برایشان مشتری جور کنند؛ افرادی که وقتی می‌خواهم با آنها به گفتگو بپردازم متوجه می‌شوم که سررشته‌ای از بازار موبایل ندارند و صرفا وظیفه‌شان هدایت معدود مشتریان باقی مانده به داخل مغازه است. داخل فروشگاه‌ها هم تعداد انگشت شماری مشتری وجود دارد که به قول «نهاد» یکی از فروشندگان اکثرشان آمدند تا قیمت بگیرند:

«کسانی را در این چند هفته دیدم که هر روز می‌آیند و یک مدل خاص را قیمت می‌گیرند و می‌روند. قیمت‌ها هم نوسان داشته و در یک مدت بسیار کوتاه نیز کاهش نسبی یافت اما تصور نمی‌کنم این کاهش ادامه داشته باشد. ورود گوشی به بازار از گمرک فقط می‌تواند خلا بازار را رفع کند و چیزی را چندان ارزان نمی‌کند.»

جهرمی در کامنتی به یکی از مخاطبین صفحه اینستاگرامش گفته که به تمام مشکلات بازار موبایل آگاه است.

از نظر نهاد، مغازه‌داران حاضر نیستند قیمت‌ها را کاهش دهند وقتی که قیمت بقیه اجناس در مملکت تکان نمی‌خورد چرا که آنها هم دخل و خرجشان با دیگر وسایل مملکت سر و کار دارد: «فقط توقع می‌رود که قیمت موبایل کاسته شود. خب قیمت مایحتاج زندگی چطور؟ مگر فروشندگان مغازه از علم غیب مایحتاج خود را تامین می‌کنند؟»

ارزان شدن موبایل

آقای تاجی اما از قدیمی‌ترهای فروشنده موبایل است و باور دارد که جوانان صنف، حالتی تهاجمی به مساله بازار موبایل دارند. او خودش را داغدیده این بازار معرفی می‌کند و برعکس برخی از فروشندگان جوان‌تر معتقد است که وضعیت بازار فعلی نه ربطی به وزیر جوان دارد و نه ربط به دولت، بلکه مساله نوسانات ارزی و تحریم‌ها در میان است که بازی سیاست زده مقامات رده بالاست.

تاجی وضعیت بازار را اسفناک می‌داند اما معتقد است که این اسفناکی در همه سطح جامعه دیده می‌شود و مختص بازار موبایل داخلی نیست:

«گوشی داخلی هم که تولید نمی‌شود و بازار ما اساسا یک بازار وارداتی است و سر و کار مستقیمی با دلار دارد. طبیعتا نوسانات ارز بیشترین تاثیرش را در بازار امثال ما و قطعات کامپیوتری و… نشان می‌دهد و اینکه انتظار داشته باشیم وضعیت بازار درست شود در حالی که وضعیت بازار ارز درست نشده، توقع بی‌جایی است. وعده مسئولان بر سر ارزان شدن موبایل هم تا حدی منطقی است چرا که در هر حال جدا از مساله ارز، کمبود کالا هم باعث شده که عده‌ای در این میان سودجویی کنند و قیمت کالاها را با دلار ۲۰ هزار تومانی حساب کنند. موبایل‌های با دلار ۴۲۰۰ تومانی هم به دست ما نرسیده، اگر این موبایل‌ها وارد کشور شده، با همین قیمت به ما فروخته نشده و ما نمی‌توانیم تاوان گرانفروشی برخی واردکنندگان را بدهیم.»

ارزان شدن موبایل

او به محکومیت واردکنندگان اشاره می‌کند و معتقد است که این موضوع اگر هم اجرایی شود، نمی‌تواند بازار را به ثبات برساند چرا که عده زیادی درگیر این مسئله هستند و سهم‌خواهی در بازار تمامی ندارد. تاجی وعده ارزان شدن موبایل توسط دولتمردان را وعده نه چندان درستی می‌داند و می‌گوید اینکه چند ماه متوالی این وعده به مردم داده شده ولی عملا کاهش قیمتی وجود نداشته، ملت را هم نسبت به بازار هم دولتمردان دلسرد کرده است.

بازار موبایل کشور مانند یکی دو ماه گذشته تقریبا خالی است و فروشندگان معتقدند که صرفا افرادی از قشر در آمد بالا هستند که هنوز مشتری باقی مانده‌اند و دیگر مردم یا روی به خرید کالای دست دوم آورده‌اند و یا علی‌رغم هشدارهای متعدد، گوشی‌های چینی قاچاقی را می‌خرند که بعد از مدتی از کار می‌افتند. با نگاهی به قیمت‌ها در روزهای اخیر و عدم موجودی بسیاری از موبایل‌ها در فروشگاه‌های اینترنتی معتبر می‌توان فهمید که بازار همچنان حال خوبی ندارد و وزارتخانه‌های صمت و ارتباطات و دیگر ارکان حاکمیتی که اخیرا جلساتی باهمدیگر داشته‌اند، باید فکری اساسی برای بهبود آن انجام دهند.

The post گزارش میدانی دیجیاتو: چراغ‌های خاموش و بازار گیج؛ آیا موبایل ارزان شده است؟ appeared first on دیجیاتو.

آخرین آمار سهم بازار گوشی‌های هوشمند: شکست مجدد اپل از هوآوی و افت سهام سامسونگ

شاید تصاحب جایگاه سامسونگ به عنوان پرفروش‌ترین برند گوشی دنیا هنوز برای هوآوی در حد آرزو باشد، اما شرکت چینی طی ماه‌های اخیر به خوبی اپل را پشت سر گذاشته. مطابق آخرین گزارشات منتشر شده، هوآوی در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۸ موفق شده که با تصاحب جایگاه اپل به دومین تولیدکننده بزرگ گوشی‌های هوشمند تبدیل شود.

با این وجود، وبسایت تحلیلی TrendForce پیش‌بینی کرده که سهم هر دو شرکت اپل و هوآوی از بازار طی بازه جولای تا سپتامبر پیش رو با یک کاهش قابل ملاحظه مواجه خواهد شد. هر چند انتظار می‌رود که فاصله میان دو شرکت طی همین دوره بیشتر از قبل بشود.

انتظار می‌رود که اوپو و شیائومی در سه ماهه سوم امسال افزایش حجم تولید داشته باشند

مطابق گزارشات، طی سه ماهه دوم امسال ۱۲.۵ درصد از حجم اسمارت‌فون‌های روانه شده به بازار بین المللی مربوط به هوآوی بوده و این در حالیست که سهم اپل از ۱۲.۶ و ۱۱.۹ درصد در ماه‌های آوریل تا جولای، حالا به ۱۱.۵ درصد کاهش پیدا کرده است. سامسونگ نیز علیرغم کاهش سهم ۲.۱ درصدی از حجم اسمارت‌فون‌های تولیدی، با تصاحب سهم ۱۹ درصدی همچنان در صدر جدول بزرگترین تولیدکنندگان تلفن هوشمند در دنیا قرار دارد.

ترندفورس بر خلاف پایگاه‌هایی مثل گارتنر، استراتژی آنالایتیکس و IDC تعداد دستگاه‌های تولیدی در کارخانه را مبنای آمار و ارقامش قرار می‌دهد، نه دستگاه‌هایی که روانه بازار شده‌اند. اما با مقایسه آمار سه ماهه دوم و پیش‌بینی آن با سه‌ ماهه سوم سال ۲۰۱۸ به ضرس قاطع می‌توان گفت که اپل به این زودی‌ها نمی‌تواند جایگاهش را از هوآوی پس بگیرد.

اپل به این زودی‌ها نمی‌تواند جایگاهش را از هوآوی پس بگیرد

البته تعطیلات آخر سال برای هر دو شرکت هوآوی و اپل بازه زمانی کلیدی و مهمی خواهد بود. کوپرتینویی‌ها آیفون‌های جدید را معرفی می‌کنند و شرکت چینی نیز میت ۲۰ و میت ۲۰ پرو را به بازی می‌آورد تا رفته رفته بازارهای اروپایی را به چنگ خود بگیرد. این در شرایطیست که سامسونگ با گلکسی نوت ۹ که به نسل قبلی‌اش شباهت بسیار زیادی دارد، راه سختی برای صعودی کردن مجدد نمودار خود در پیش خواهد داشت.

اما در مورد سایر تولیدکنندگان، انتظار می‌رود که دو شرکت چینی اوپو و شیائومی در سه ماهه سوم امسال افزایش حجم تولید داشته باشند. هر چند رقیب هموطن آن‌ها یعنی ویوو با افت سهام از تولید مواجه خواهد بود. ال جی و نوکیا هم حالا بازیگرهای کوچکی در بازار به شمار می‌آیند و سونی و اچ تی سی با وضعیت تأسف‌باری روز به روز به سقوط و فراموشی نزدیک‌تر می‌شوند.

ولی در مجموع، باید بدانید که حجم تولیدی گوشی‌های هوشمند در سراسر دنیا در هر بازه سه ماهه با ۶ درصد افزایش مواجه بوده که طبق آخرین آمار از ۳۵۲ میلیون واحد به ۳۷۳ میلیون واحد افزایش پیدا کرده است.

The post آخرین آمار سهم بازار گوشی‌های هوشمند: شکست مجدد اپل از هوآوی و افت سهام سامسونگ appeared first on دیجیاتو.

گزارش میدانی دیجیاتو: خواب زمستانی بازار موبایل ، اینجا خبری از بهار نیست

نه پاساژ حافظ خبری هست و نه چارسو و نه علائدین. منظورم از خبر وجود مشتریانیست که برای خرید آمده باشند و به اصطلاح کاسبی برای فروشندگان راه بیندازند. بازار بی‌جان محصولات دیجیتال این روزهادر بلاتکلیفی مطلق به سر می‌برد. مغازه‌داران پاساژ علائدین به همین موضوع استناد می‌کنند و در کسادی بازارشان پذیرای خبرنگاری می‌شوند که آمده ببیند چرا هیچ خبری از سرزندگی بهار در لا‌به‌لای این مغازه‌های مرده نیست.

خواب زمستانی بازار موبایل

وارد پاساژ که می‌شوی گویی قحطی به جانش افتاده و مثل همیشه شلوغ نیست. فروشندگان هرمغازه که تعداد آن‌ها به سه تا چهار نفر می‌رسد، در حال صحبت کردن با یکدیگر هستند و بین خودشان برو بیا دارند. نوید که شاگرد مغازه یکی از فروشگاه‌های طبقه اول پاساژ علائدین است، اول کمی صبر می‌کند تا صاحب مغازه بیاید و وقتی خبری از او نمی‌شود، سفره دلش را باز می‌کند:

«به من که حقوق ثابت نمی‌دهد، می‌گوید هر موبایلی که فروختی این درصد هم برای تو. ولی کو مشتری؟ حاجی توان خرید جنس را هم ندارد و گاهی وقت‌ها که می‌خواهد خرید هم کند، به هر دری می‌زنیم کسی نیست که جنس بفروشد! یک بحث گرانی دلار و نوسان ارز داریم و یک بحث نایابی کالا. خیلی از کالاها به خصوص لوازم جانبی الان در بازار نیستند و همین مساله باعث گرانی کاذب شده.»

خواب زمستانی بازار موبایل

حتی ساندویچ‌های دستفروش با اینکه ساعاتی از ظهر گذشته روی دست او مانده‌اند چرا که به قول خودش پاساژ خیلی خلوت شده است. مرد کنار دست او که صاحب یکی از تعمیراتی‌های طبقه پایین پاساژ است خبر می‌دهد که اوضاع تعمیراتی‌ها کمی بهتر است اما این به معنی خوب بودن بازارشان نیست:

«مردم ترجیح می‌دهند به جای خریدن موبایل جدید، دستگاه‌های خودشان را تعمیر کنند. موبایل یک دردی که دارد آپگرید نمی‌شود و این روزها باورت نمی‌شود اگر بگویم یک عده ناوارد می‌آیند تا موبایلشان را ارتقا دهند. وقتی می‌بینند چنین چیزی محال است تصمیم می‌گیرند موبایلشان را تعمیر کنند و به سمت خرید کالای نو نروند. دست دوم فروشی‌ها هم کارشان بهتر شده ولی همه از عدم ثبات دلار رنج می‌برند. هزینه قطعات بالا رفته و هرچه قدر هم اجرت تعمیر کمی بگیریم، بازهم با دوبرابر افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مواجه هستیم.»

خواب زمستانی بازار موبایل

طبقه تعمیراتی‌ها باز کمی شلوغ‌تر از فروشندگان موبایل است

یکی از مشتریان تعمیراتچی، از موبایل فروشی‌های بالاست و می‌گوید از صبح یک موبایل هم نفروخته:

«چک دارم و نمی‌توانم منتظر بمانم که قیمت جدید اعلام شود. کانال تلگرامی قیمت گذاری موبایل بچه‌های پاساژ دیگر آپدیت نمی‌شود و هرکس هرجوری که بتواند کالایش را آب می‌کند. اینکه می‌گویند مغازه‌دارها اجناسشان را انبار کردند و… هم معنی ندارد. هزینه‌های جاری مغازه را ببینید متوجه می‌شوید که ما اصلا وقت و زمان و توانایی احتکار نداریم وگرنه شاید دلمان می‌خواست و می‌کردیم!»

او می‌گوید که سودها بیشتر اما تعداد فروش خیلی کمتر شده و عملا سودی که قرار است برده شود به پای این کاهش فروش، می‌سوزد. در مغازه او مثل بسیاری از فروشگاه‌های پاساژ، دو میز وجود دارد که یکی به خرید و فروش موبایل اختصاص دارد و دیگری به لوازم جانبی. محمد لیست باتری‌های موبایل را در می‌آورد و نشان می‌دهد که قیمت یک باتری از هفته پیش تا الان دو برابر و نیم شده است:

«خیلی از باتری‌ها در پاساژ نیستند و در صورت پیدا کردن هم قیمت نجومی دارند. قاب و اینجور چیزها در همینجا هم تولید می‌شود و مشکلی برایش به وجود نیامده ولی باتری، شارژر و این قبیل وسایل یا تقلبی شده یا نایاب. الان سود روی فروش سیم‌کارت رند است و موبایل دست دو و نرم‌افزار ریختن که کار همه کس نیست.»

خواب زمستانی بازار موبایل

با گفتن حرف‌های محمد تصمیم می‌گیرم که از در یکی از مغازه‌ها که تابلوی فروش vpnاش خودنمایی می‌کند، به عنوان یک مشتری پرس‌وجو کنم. فرد داخل مغازه سیل پیشنهادات را به من روانه می‌کند و خودم را تصور می‌کنم که اگر یک فرد ناوارد بودم ممکن بود تا کجاها پیش بروم:

«وی پی ان خصوصی بخوای ۱۵ تومن و عمومی که قطع و وصلی داره ۷ تومن؛ بهتره که آنتی ویروس هم بریزی چون گوشیت کم هست توی بازار و ممکنه که برنامه‌ها بهش سازگار نباشن البته وی پی ان‌ها تضمینی باهاش همخونی دارن. هزینه یک ساله اش ۵۰ تومنه که باهاش یک برنامه پاکسازی هم اشانتیون ریخته میشه و باعث بالا رفتن رم گوشیت؛ در نتیجه سرعت بالاتر میشه.»

خواب زمستانی بازار موبایل

هنوزم برخی جاها به زور بعضی شماره‌ها را تبدیل به شماره رند کرده و آن را با سود خوبی می‌فروشند. اکثرا می‌گفتند که فروش سیم‌کارت در این روزها هنوز از تب وتاب نیفتاده و سود خوبی دارد.

یاد جمله فروش این موارد کار همه کس نیست محمد که میفتم تازه منظورش را متوجه می‌شوم. او و همکارش به من گفتند واردکنندگان معتقدند که اگر اجناس خود را بفروشند، نمی‌توانند به همین قیمت آن را جایگزین کنند و ترس واردکردن موبایل در فعالان صنف رخنه کرده است. آنها انبوهی از پیش‌فاکتورهای کنسل شده را نشانم می‌دهند و می‌گویند:

«اختلاف قیمت بسیار بالاست. چند روز است که با شرکت‌های واردکننده و عمده فروشی تماس می‌گیریم و می‌گویند که ساعت ۲ به بعد قیمت‌ها را اعلام می‌کنیم که یعنی باید تا بعد از ظهر غاز بچرانیم. مشتریان سازمان‌های دولتی که نمی‌توانم نامشان را بگویم داشتیم که بعد از خروج آمریکا از برجام زدند زیر قرارداد خریدشان و همه‌چیز را کنسل کردند.»

خواب زمستانی بازار موبایل

بازار دست دوم فروشی‌ها نیز هنوز بهتر از بازار بقیه موبایل‌هاست

حین خروج از پاساژ قیمت چندتا موبایل را که از فروشندگان می‌پرسم بعد از استعلامش توصیه می‌کنند که «امروز بخری بهتر است چونکه فردا شاید گران‌تر شد.» من اما در کنارشان می‌گویم امروز به داد بازار برسیم، فردا شاید دیر است.

The post گزارش میدانی دیجیاتو: خواب زمستانی بازار موبایل ، اینجا خبری از بهار نیست appeared first on دیجیاتو.

سریال بی‌مخاطب پاساژ پایتخت ؛ دلار با بازار موبایل چه کرد؟

جمعیت کمی که در پاساژ وجود دارد یا با اخم از مغازه‌ها بیرون می‌آیند یا موبایل به دست که قیمت‌ها را چک می‌کنند، بی‌خیال خریدشان می‌شوند و فقط ویترین‌ها را نظاره می‌کنند. اکثر فروشندگان روی صند‌لی‌های تعبیه شده در سرسرا نشسته‌اند و با یکدیگر گپ می‌زنند و این وسط نیم‌نگاهی هم به در مغازه‌شان دارند تا اگر یک درصد مشتری وارد آن شد به سراغش بروند.

تعداد انگشت شماری از جمعیت برندپوش که برایشان یکی دو میلیون اختلاف قیمت دیروز و امروز تفاوتی ندارد اما با پاکت‌های پر از برخی فروشگاه‌ها بیرون می‌آیند و برعکس اکثر جمعیت خوشحال هستند. اینجا پاساژ پایتخت در قلب پایتخت ایران است که با خیزش نرخ دلار، همه چیز در آن به هم ریخته است.

تاثیر دلار بازار موبایل

«قرار بود برای تولد خانم آیفون ۸ بخریم که دیدیم دلار بالا آمده و تصمیم گرفتیم یک هفته زودتر این کار را کنیم، صبح که این قصد را کردیم پولمان می‌رسید ولی الان که ساعت کاری‌مان تمام شده و آمدیم قیمت‌ها تفاوت پیدا کرده. فعلا از خرید منصرف شدیم تا ببینیم چه پیش می‌آید.» از زوجی که این‌ها را با ناراحتی می‌گویند می‌پرسم یعنی امیدی دارید تا قیمت‌ها درست شود؟ یکی‌شان چشمانش را در حدقه می‌گرداند و شانه‌ای بالا می‌اندازد، او هم مثل بسیاری گیج و مبهوت این نوسان قیمت است و فعلا به‌نظر می‌آید که تسلیم شده، مانند «حمید»، مغازه‌داری که می‌گوید که از مهرماه ۹۶ بازار خوابیده است:

«اول طرح رجیستری و حالا هم این موج افزایش نرخ دلار. هیچ مغازه‌ای در پایتخت زیر ۲۰ میلیون اجاره‌اش نیست ولی دخل من امروز ۲۰۰ هزارتومان بوده. لابد می‌گویید چون بعد عید است و تهران خلوت، اوضاع اینجوری شده که اشتباه است. دیروز و حتی ایام عید و قبل آن اوضاع به بدی امروز نبود و چندتایی مشتری داشتیم اما امروز هرکس که وارد مغازه می‌شود بعد از پرسیدن قیمت‌ها فکر می‌کند که ما گران‌فروشی می‌کنیم. مردم می‌گویند شما که با نرخ دلار الان جنس را نخریدید که با نرخ الان حساب می‌کنید، کیست که به مشتری تفهیم کند که من اجناس فردایم را ولی به قیمت دلار روز می‌خرم؟»

تاثیر دلار بازار موبایل

مقایسه قیمت‌های شنبه و یکشنبه با یکدیگر. سمت چپ متعلق به ۱۹ فروردین و سمت راست برای ۱۸ فروردین. قیمت‌ها در لحظه جابجا می‌شد و شاید موقع خواندن این مطلب هم تغییر پیدا کرده باشد.

اینجا تازه می‌فهمم که بسیاری از مغازه‌داران بعد از طرح رجیستری دیگر تعداد بالا موبایل نمی‌خرند و انبارهایشان پر نیست. حمید به من می‌گوید مانند صید و کشتار روز، او و خیلی از خرده‌فروشان روزانه دستگاه‌های خود را تامین می‌کنند و عمده‌فروشان هم در این روزهای بعد از عید بیشتر از ۵ عدد (آن هم با باند بازی) از جنسی به آنها نمی‌فروشند.

این‌ها را یکی از دیگر از فروشندگان که تخصصش فروش محصولات اپل است هم تایید می‌کند و معتقد است که نوسان قیمت دلار در بازار موبایل بیشتر از همه روی آیفون تاثیر گذاشته. با صحبت‌های او و بازدید از فروشگاه‌های پاساژ مشخص شد که بیشتر مغازه‌داران تصمیم گرفته‌اند که اجناس خود را علی‌رغم موجودی داشتن در داخل فروشگاه به مردم نفروشند و فعلا دست‌نگه‌دارند تا قیمت‌ها به ثبات برسد. یکی از فعالین موبایل پایتخت در این باره می‌گوید:

«با وجود اینکه اکثر فروشندگان پاساژ تصمیم گرفته‌اند اجناس خود را نفروشند، ما اگر مشتری بیاید جنس را به او می‌فروشیم با اینکه می‌دانیم به ضررمان تمام می‌شود چرا که فردا با قیمتی که امروز موبایل رو فروختم نمی‌توانم مجددا موجودی‌ام را شارژ کنم ولی مجبور هستم. اجاره و مزد کارگرد و… شوخی ندارد و صاحب مغازه هم کاری به افت و خیز بازار ندارد، سر ماه اجاره‌اش را می‌خواهد.»

تاثیر دلار بازار موبایل

وی کانال تلگرامی را نشان می‌دهد که در آن مغازه‌داران پاساژهای معروف موبایل و نمایندگان برندها هر روز صبح قیمت‌ کالاهایشان را در آن به اشتراک می‌گذارند و این روند همیشه بدون وقفه مدتهاست که روزانه انجام می‌شود ولی از امروز صبح تا ساعت ۶ بعداز‌ظهر هیچ خبری در کانال نیست. تلفن مغازه را بر‌می‌دارد و برای قیمت‌گرفتن کالا به چند فروشنده عمده و نمایندگی زنگ می‌زند که هیچ‌کدام جواب تلفن نمی‌دهند و به من می‌فهماند که چه آشوبی در بازار به‌پاست. با تلخندی می‌گوید: «ما بازار موبایل هستیم و این کاسبی ماست، ولی این ماجرا که فقط به موبایل و لپ‌تاپ محدود نیست، چند روز دیگر مواد اولیه کارخانه‌ها و داروها و صنایع پزشکی و…که گریبانگیر دلار شد، از آنجاها هم باید گزارش بگیرید.»

تاثیر دلار بازار موبایل

برخی مغازه‌داران از گفتگو ممانعت می‌کنند و با بی‌حوصلگی جواب‌های سربالا می‌دهند ولی «نادر کمالی»که در کنج پاساژ مغازه جمع و جوری دارد با دل پری سفره دلش را باز می‌کند:

«موبایل‌های بالای دو میلیون تا پانصدهزار تومان و بلکه بیشتر هم افزایش قیمت داشته است. موبایل نوت ۸ سامسونگ سه میلیون و پانصد و پنجاه هزار تومان بود و امروز کمی بیشتر از ۴ میلیون شده، یعنی چیزی حدود نصف حقوق وزارت کار یک کارمند معمولی. گلکسی اس ۸ دو میلیون و هفتصد و پنجاه هزار تومان بوده و امروز به بیش از سه میلیون تومان رسیده. در این پاساژ برای اجاره و خرید یک باب مغازه همیشه متقاضی بود ولی الان مدت‌هاست مغازه‌هایی خالی در طبقات پاساژ وجود دارد و هیچ‌کس خواهان آن نیست. عمده‌فروش‌های طبقات فوقانی علائدین امروز تا ساعت ۱۱ هم باز نکردند و لیست قیمت‌ها را جمع کردند و اعلام کردند که فروش نداریم. شرکت‌ها وارد کننده بعد از رجیستری هم این وسط بی‌تقصیر نیستند و در امر واردات جنس کم‌کاری می‌کنند. باور کنید امروز کالایی با قیمت دو میلیون و نهصد و سی خریدیم ولی با قیمت دو و میلیون فروختیم.»

تاثیر دلار بازار موبایل

مغازه‌های کمی در این پاساژ روی کنسول‌های بازی و عناوین گیم متمرکز هستند. قیمت بازی‌های آکبند از ۲۸۰ هزار به ۳۵۰ هزار تومان رسیده بود و خود کنسول‌ها فعلا خرید و فروش نمی‌شد.

پاساژ پایتخت نظاره‌گر مردم ناراضی و مغازه‌داران شاکی‌تر است که به دلیل افزایش بی‌سابقه نرخ دلار بلوای خاموشی در آن ظهور کرده است. برخی می‌گویند نرخ ارز از مقدار فعلی هم بالاتر می‌رود و برخی دیگر معتقدند که شاید اوضاع درست شود. اوضاع نابه‌سامان بازار موبایل تنها بخشی از عواقب این افزایش بی‌رویه است، حال باید منتظر ماند و نظاره کرد که دولت و بازاریان در آخر چه فکری به حال این اوضاع دارند و آیا می‌توان به رونق گرفتن آن هنوز امید داشت یا خیر.

The post سریال بی‌مخاطب پاساژ پایتخت ؛ دلار با بازار موبایل چه کرد؟ appeared first on دیجیاتو.