اینتل برنامه توسعه عینک هوشمند اختصاصی خود را متوقف کرد

در حالی که بهمن ماه سال گذشته اینتل از عینک هوشمند اختصاصی خود با عنوان Vaunt رونمایی کرده بود، دیروز رسماً اعلام کرد به دلیل نبود سرمایه کافی گروه توسعه دهنده پوشیدنی های هوشمند خود را منحل کرده است. بنابراین دیگر نباید انتظار عینک مورد بحث را داشته باشیم.

پوشیدنی مورد بحث از لحاظ ظاهری کاملاً مشابه یک عینک معمولی بود و برخلاف سایر نمونه های مشابه، ظاهری شیک و مناسب را به کاربر خود می داد. اما به نظر می رسد شرایط سخت بازار مانع از آن شده تا شاهد عرضه نسخه نهایی به بازار باشیم.

عینک هوشمند اینتل Vaunt

خبرگزاری بلومبرگ پیش از این خبر داده بود که چیپ ساز مطرح آمریکایی قصد داشته سهام واحد توسعه پوشیدنی های هوشمند خود را (که حدود ۲۰۰ کارمند دارد) به عنوان یک کمپانی مستقل به ارزش حدود ۳۵۰ میلیون دلار در بازار بورس عرضه کند، اما حالا به نظر می رسد سرمایه گذار مناسبی برای آن یافت نشده است.

اینتل نیز برای آن که محصولش به سرنوشت مشابه گوگل گلس دچار نشود، از همین حالا برنامه توسعه گجت مذکور را متوقف و تیم مرتبط با آن را منحل کرده است.

عینک هوشمند Vaunt با طراحی جالب خود فاقد دوربین برای ثبت عکس بود. با این حال قرار بود یک پروژکتور بسیار کم مصرف نور تک رنگی را به ابعاد ۱۵۰ × ۴۰۰ پیکسل روی شیشه عینک (و نه نمایشگری جداگانه) بیاندازد و اطلاعات از این طریق برای کاربر به نمایش دربیایند.

عینک هوشمند اینتل Vaunt

نکته جالب در مورد عینک هوشمند اینتل آن بود که تصاویر فقط وقتی در مقابل چشم کاربر به نمایش در می آمدند که او به نقطه ای خاص نگاه کند، بنابراین در حالت عادی هیچ چیزی دید او را -مثلاً برای رانندگی- محدود نمی کرد.

گرچه اینتل -دست کم فعلاً- از بازار پوشیدنی های هوشمند خارج شده، اما شرکت های بزرگی چون آمازون و اپل همچنان در حال توسعه محصولاتی مشابه هستند، گرچه شاید عینک تولیدی هیچ کدام از آنها به اندازه Vaunt اینتل جمع و جور و با ظاهری معمولی نباشند.

The post اینتل برنامه توسعه عینک هوشمند اختصاصی خود را متوقف کرد appeared first on دیجیاتو.

به بهانه چهلمین سالگرد معرفی چیپ ۸۰۸۶ اینتل محصول جدیدی در راه است

حدود ۴۰ سال از عرضه نخستین چیپ های بهره مند از معماری اکس ۸۶ اینتل موسوم به ۸۰۸۶ و سلطه تدریجی این شرکت بر صنعت میکرو پردازنده ها می گذرد. محض اطلاع تان نباید بگوییم که هم اکنون پردازنده مورد استفاده در تمامی کامپیوترهای شخصی براساس این معماری طراحی شده است. حال شایعه شده که اینتل به مناسبت چهلمین سالگرد عرضه چیپ ۸۰۸۶ خود در نظر دارد نسخه ویژه ای از آن را با برخی بهبودهای قابل توجه ارائه نماید.

براساس اعلام منابع مختلف پردازنده ای که قرار است به این مناسبت عرضه شود  Core i7-8086K نام خواهد داشت؛ چیپستی شش هسته ای با سرعت کلاک ۴.۰ گیگاهرتز که طبق اعلام نشریه Wccftech در صورتی که مشخصات اعلامی برای آن درست باشند در زمره سریع ترین چیپ های شش هسته ای بازار جای خواهد گرفت.

 Core i7-8086K به لحاظ پیکره بندی هسته شباهت بالایی به Core i7-8700K خواهد داشت؛ شش هسته، ۱۲ ریسمان و ۱۲ مگابایت کش L3 امکانات آن را می سازند. برق مصرفی این چیپ نیز درست مانند Core i7-8700K. روی ۹۵ وات ثابت می ماند. سرعت های کلاک چیپ مورد بحث نیز طبق اعلام نشریه Wccftech سریع ترین در میان رقبای شش هسته ای آن هستند.

سرعت کلاک پایه برای این چیپ برابر با ۴ گیگاهرتز اعلام شده که با کمک تکنولوژی توربو بوست به رقم ۵.۱ گیگاهرتز می رسد. البته این رقم مربوط به عملکرد آن در وضعیت تک هسته ای است و سرعت کلاک چیپ در وضعیت چند هسته ای بدون نیاز به اورکلاک به رقم ۴.۴ گیگاهرتز می رسد.

گفتنی است رقم های ذکر شده برای این محصول از منابع چینی زبان به دست آمده اند که آنها نیز ادعا دارند به نمونه اولیه از این چیپ دسترسی داشته اند و به همین خاطر نمی توان با اطمینان در رابطه با آنها صحبت کرد. این را هم اشاره کنیم که نخستین بار نیست اینتل به مناسبت سالگرد معرفی یک چیپست محصول تازه ای را عرضه می کند.

این شرکت به مناسبت بیستمین سال عرضه سری چیپ های پنتیوم خود پردازنده ای به نام  Pentium G3258  را معرفی کرد که توانمندی های قابل توجهی در زمینه اورکلاکینگ داشت.

The post به بهانه چهلمین سالگرد معرفی چیپ ۸۰۸۶ اینتل محصول جدیدی در راه است appeared first on دیجیاتو.

اینتل احتمالا در حال توسعه کارت های گرافیک مستقل است

کمپانی اینتل سال هاست در زمینه توسعه پردازنده و کارت های گرافیک مجتمع فعالیت دارد و حالا شایعاتی از احتمال ورود به این کمپانی به حوزه کارت های گرافیک بازی محور منتشر شده است.

پیش از این خبرهایی از عرضه دو پردازشگر گرافیکی به نام های Arctic Sound و Jupiter Sound توسط این کمپانی منتشر شده بود که به صورت ویژه برای مراکز داده طراحی شده اند. با این حال «اشرف عیسی» از کارشناسان مؤسسه خدمات مالی The Motley Fool مدعی شده که اینتل در پی توسعه کارت های گرافیک مستقل است:

Raja Koduri در حال بازتعریف کارت گرافیک Arctic Sound است که در ابتدا برای استریم ویدئو در مراکز داده طراحی شده بود و حالا برای پردازش بازی و استریم ویدئو بهینه سازی می شود. ظاهرا اینتل قصد ورود پر و سر صدا به این بازار را دارد.

Koduri در زمینه پردازشگرهای گرافیکی تجربه بسیار زیادی در آستین دارد. وی در AMD مسئول توسعه APU، واحد پردازنده گرافیکی مجزا و دیگر فناوری های گرافیکی نوآورانه و پیشگام در صنعت بود و دوره ای نیز در اپل به عنوان آرشیتکت گرافیکی مشغول به کار بوده است. اینتلورود اینتل به عرصه کارت های گرافیک مستقل چندان جای تعجبی ندارد چرا که این کمپانی از پرسنل متخصص و امکانات فنی لازم برخوردار است و از سوی دیگر کمبود کارت های گرافیک و هجوم استخراج کنندگان ارزهای مجازی در سال گذشته باعث افزایش قیمت چشمگیر این قطعات شده است.

با این حال اینتل و AMD به تازگی از چیپستی رونمایی کرده اند که از پردازنده نسل هشتم قدرتمند اینتل و واحد پردازنده گرافیکی مجزای AMD بهره می برد و باید دید ورود این شرکت به عرضه کارت های گرافیک تا چه حد روی این همکاری تاثیر گذار خواهد بود.

The post اینتل احتمالا در حال توسعه کارت های گرافیک مستقل است appeared first on دیجیاتو.

اینتل آپدیت رفع نقص اسپکتر را برای برخی چیپ های قدیمی خود ارائه نمی کند

کمپانی اینتل طی هفته گذشته راهنمای وصله های امنیتی جهت مقابله با نقص اسپکتر را به رزو رسانی کرد تا مسیر بدین ترتیب مشخص شود که بر خلاف وعده پیشین این کمپانی قرار نیز برای محافظت از برخی چیپ های قدیمی خود در مقابل نقص امنیتی مورد بحث کاری انجام دهد.

عمده پردازنده هایی که اینتل از ارائه وصله امنیتی برای آنها سر باز زده محصولاتی کاملاً قدیمی و بسیار کم کاربرد در نظر گرفته شده اند. فهرست چیپ های مورد بحث از این قرار است: سری Bloomfield، سری Wolfdale، سری Yorkfield و چیپ های Clarksfield ،Gulftown ،Harpertown ،Jasper Forest ،Penryn و SoFIA 3GR.

چیپ ساز مطرح آمریکایی سه دلیل اصلی را برای این تصمیم برشمرده است:

اول: معماری قدیمی و از رده خارج شده این محصولات که مانع از ارائه راهکارهای موثر جدید برای رفع کاملا نقص امنیتی اسپکتر می شود.

دوم: پشتیبانی تجاری بسیار محدود از سیستم نرم افزاری این محصولات

سوم: بر حسب کارایی این چیپ ها، امروزه به طور عمده در سیستم های بسته به کار گرفته می شوند و با توجه به عدم اتصال به شبکه جهانی احتمال بسیار پایینی برای در معرض نفوذ قرار گرفتن دارند.

چیپ های قدیمی اینتل نقص اسپکتر

از آنجایی که تقریباً تمام چیپ هایی که در بالا به آنها اشاره شد در سال های پیش از ۱۹۹۸ به تولید رسیده اند، می توان تا حدود زیادی حرف های اینتل را پذیرفت، اما در این میان ما چیپ SoFIA 3GR را نیز داریم که محصول سال ۲۰۱۵ است و نمی توان آن را از رده خارج در نظر گرفت. به نظر می رسد اینتل به هر دلیلی قادر به ارائه یک وصله موثر برای این محصول خود نیست و در عوض از کاربران درخواست دارد که اقدام به تعویض چیپ مورد استفاده خود کنند.

The post اینتل آپدیت رفع نقص اسپکتر را برای برخی چیپ های قدیمی خود ارائه نمی کند appeared first on دیجیاتو.

قویترین پردازنده‌ی Core i9 دنیای لپ تاپ را به کامپیوترهای دسکتاپ پیوند می دهد

سال گذشته اینتل پردازنده‌ی‌های Core i9 برای کامپیوتر‌های دسکتاپ معرفی کرد و از همان زمان معلوم بود که بالاخره پای این پردازنده های قوی به لپتاپ‌ها نیز خواهد رسید. اخیراً اینتل اعلام کرده که اولین پردازنده‌ی‌های Core i9 را برای لپتاپ‌ها عرضه خواهد کرد وادعا می‌کند که آنها بهترین پردازنده‌ی لپتاپ این شرکت در زمینه طراحی و بازی‌های ویدیویی به شمار می‌روند.

این مدل‌های فوق پیشرفته اینتل، Core i9-8950HK نام دارند که قادرند در دمایی پایین‌تر از ۵۳ درجه سانتیگراد به سرعت ۴.۸۹ گیگاهرتز برسند و در واقع اولین پردازنده‌ی لپتاپ اینتل هستند که از ۶ هسته و ۱۲ رشته برخوردارند. این ارقام و مهمتر از همه امکان پذیر شدن آنها در لپتاپ‌ها مسئله بسیار شگفت انگیزی است.

اولین پردازنده‌ی Core i9 لپتاپ‌ها، قادر است تا ۲۹ درصد سرعت فعالیت‌های روزانه را نسبت پردازنده‌های نسل قبلی لپتاپ‌ها بالا ببرد. این افزایش سرعت در تدوین ویدیو‌های ۴K به ۵۹ درصد می‌رسد.

مهم تر از همه پرچمدار جدید  Core i9 اینتل به صورت قفل باز در اختیار کاربر قرار می‌گیرد و می‌توان آن را اورکلاک کرد. حتی اینتل ادعا کرده که کمپانی‌های مختلف  قرار است پس از عرضه‌ این لپتاپ، سیستم‌هایی اورکلاک شده که قادرند سرعتی بیشتر از ۵ گیگاهرتز به ارمغان آورند را به بازار عرضه کنند.

در کنار پردازنده‌های Core i9، اینتل مدل‌های i5 وi7 را نیز برای لپتاپ‌ها معرفی کرده که آنها نیز بر اساس جدیدترین معماری ۱۴ نانومتری که ملقب به Coffee Lake است، طراحی شده‌اند.

بر خلاف چیپست‌های نسل هشتم که بخشی از سری U پردازنده های اینتل را تشکیل می‌دادند، چیپست‌های کافی لِیک i9،i7 و i5 همگی سری H  را تشکیل خواهند داد.

در حالی که چیپست رادئون RX Vega M برای به کار رفتن در لپتاپ های باریکی طراحی شده اند که می‌خواند از حداقل فضای موجود استفاده‌ی بهینه کنند، مدل‌های جدید اینتل همگی برای لپتاپ‌هایی بزرگ و شبه دسکتاپ طراحی شده اند که قادرند قدرتی فوق العاده را برای این لپتاپ‌ها به ارمغان آورند.

The post قویترین پردازنده‌ی Core i9 دنیای لپ تاپ را به کامپیوترهای دسکتاپ پیوند می دهد appeared first on دیجیاتو.