دانشمندان به دنبال ساخت ایستگاه فضایی روی سیارک‌ها هستند

تیتر مطلب شاید شما را به یاد فیلم های علمی-تخیلی بیاندازد؛ اما گروهی از دانشمندان دانشگاه کرنل ایالات متحده به صورت جدی در حال بررسی امکان احداث ایستگاه فضایی روی سیارک ها هستند.

به گفته محققان پروژه، مهم ترین مزیت ساخت ایستگاه فضایی روی یک سیارک، امکان استفاده از چرخش سریع این اجرام برای تأمین گرانش مورد نیاز تجهیزات استخراج بوده که در نهایت دسترسی به منابع معدنی غنی سیارک ها را ممکن می کند.

علاوه بر تسهیل استخراج و عملیات معدن سازی، جنس صخره ای سیارک سپر مناسبی در مقابل خطرات موجود در فضا مانند امواج کیهانی بوده که ایمنی پروژه های استخراجی را افزایش خواهد داد.

چرخش سریع سیارک گرانش لازم برای فعالیت ادوات استخراج را فراهم خواهد کرد

جالب است بدانید که تیمی از دانشگاه وین اتریش نیز ایده مورد اشاره را از لحاظ تئوری مورد بررسی قرار داده و عنوان کرده چنین پروژه ای روی سیارکی به ابعاد ۵۰۰ در ۳۹۰ متر قابل اجراست. البته در این بین جنس مواد سازنده سیارک و استحکام آن برای حفاری و تحمل یک سازه اضافی نیز در موفقیت احداث ایستگاه فضایی تأثیر به سزایی خواهد داشت.

ایستگاه فضایی

البته کاربرد عملیاتی ایده مورد بحث به شرایط متعددی بستگی داشته اما در مجموع می توان گفت با کاهش ذخایر معدنی کره زمین، انجام چنین پروژه هایی در آینده ناگزیر خواهد بود.

لازم به ذکر است که به گفته دانشمندان، در شرایط عادی محدوده سکونتی کارکنان معادن فضایی در یک سیلندر آلومینیومی بزرگ طراحی خواهد شد که در صورت مساعد بودن شرایط سیارک هدف و استحکام کافی، سازه های مسکونی و آزمایشگاهی در دل سیارک تعبیه خواهند شد.

گفتنی است طبق محاسبات انجام شده، سیارک مورد نظر برای احداث ایستگاه فضایی باید حداقل گرانشی به اندازه ۳۸ درصد جاذبه زمین داشته باشد و برای فعالیت صحیح ادوات استخراج، بین ۱ تا ۳ بار در دقیقه به دور خود بچرخد.

The post دانشمندان به دنبال ساخت ایستگاه فضایی روی سیارک‌ها هستند appeared first on دیجیاتو.

فضانورد ایستگاه فضایی فلاپی دیسک‌های ناسا را در فضا پیدا کرد

ایستگاه فضایی به تازگی بیستمین سالگرد تاسیس خود را جشن گرفته و فضانورد آژانس فضایی اروپا و الکساندر گرست که در حال حاضر در ایستگاه فضایی ساکن هستند، موفق شدند بخشی از تاریخ طولانی مدت ناسا در چند فلاپی دیسک قدیمی بیابند.

فلاپی دیسک‌ها زمانی اصلی‌ترین منبع ذخیره‌سازی کامپیوتر محسوب می‌شدند و حالا شبیه به یک نوستالژی کامپیوتری هستند. گرست روز سه‌شنبه در توییتر از این یافته‌ی جالب خود رونمایی کرد.

گرست در این توییت گفت که توانست یک کشو در ایستگاه فضایی پیدا کند که احتمالا مدت‌ها باز نشده بود. یکی از فلاپی‌ها دارای برچسبی است که روی آن نوشته شده: «ابزار نورتون برای ویندوز ۹۵/۹۸» و برخی دیگر از فلاپی‌ها دارای برچسب‌هایی با آرم ناسا هستند.

برخی از این دیسک‌ها با برچسب «اطلاعات خصوصی پرسنل» مشخص شده‌اند که در ادامه اسامی «شپ» و «سرگئی» در آن درج شده است. احتمالا این فلاپی دیسک‌ها مربوط به فضانورد ناسا «ویلیام شپرد» و فضانورد روسی به نام «سرگئی کریکالف» باشد که هردو از اعضای Expedition 1 بودند که در سال ۲۰۰۰ در ایستگاه فضایی حضور داشتند.

پیدا شدن فلاپی دیسک در ایستگاه فضایی می‌تواند نشان دهنده‌ی قدمت زیاد این ایستگاه فضایی باشد که از بزرگترین دستاورد‌های بشر محسوب می‌گردد. تکنولوژی در طول سالیان گذشته با پیشرفت‌های زیادی رو به رو شده، اما پیدا شدن آثاری از سالیان گذشته همیشه جذاب و قابل تامل است.

The post فضانورد ایستگاه فضایی فلاپی دیسک‌های ناسا را در فضا پیدا کرد appeared first on دیجیاتو.

ناسا به زودی سردترین نقطه جهان را در ایستگاه فضایی راه اندازی می کند

کره زمین محل چندان مناسبی برای مطالعه رفتار کوانتوم نیست و به همین خاطر ناسا آزمایشگاهی ویژه را بدین منظور روانه ایستگاه فضایی کرده است.

یکی از راه های بهینه سازی کارایی ماشین های کوانتومی استفاده از لیزر برای کاهش دمای گروهی اتم ها تا نزدیک صفر مطلق است اما در کره زمین جاذبه در کسری از ثانیه این آرایش را برهم می زند.

ناسا برای حل این مشکل سردترین مکان شناخته شده در جهان به نام Cold Atom Lab را به ایستگاه فضایی منتقل کرده است. این آزمایشگاه به عنوان یک محفظه سرمایشی از شرایط ریز گرانشی خارج از ایستگاه فضایی به منظور حفظ حالت بهینه اتم ها در مدتی طولانی تر بهره می برد. Cold Atom LabCold Atom Lab دمایی نزدیک به ۱۰ میلیارد برابر سردتر از خلا فضایی را ایجاد کرده و با بهره گیری از لیزرها و الکترومغناطیس حرکت اتم ها را تا نزدیک حالت ایستا، کند می کند. در چنین حالتی کوانتوم بر فیزیک معمولی غلبه کرده و اتم ها را مجبور می کند به جای ذره مثل موج رفتار کنند.

هنگامی که اتم های درون جعبه تا این حد سرد شوند، به شکل ابرمایع درمی آیند که به آن چگالش بوز-اینشتین می گویند. این اتم ها در جاذبه بسیار کم ایستگاه فضایی حالت موجی خود را برای حدود ۱۰ ثانیه حفظ می کنند که علی رغم کوتاه بودن، مطالعه آنها را تسهیل می کند.

محققان عقیده دارند همین زمان مختصر پتانسیل درک بهتر از فیزیک کوانتوم را دارد که در نهایت به توسعه و بهینه سازی دستگاه های مبتنی بر محاسبات کوانتومی، سنسورها، کامپیوترها و حتی ساعت های اتمی مورد استفاده در ناوبری های فضایی منجر خواهد شد. علاوه بر این در شناسایی متداول ترین ماده شناخته شده در جهان هستی یعنی «انرژی تاریک» نیز موثر خواهد بود؛ با این وجود انجام این مطالعات و پیاده سازی آنها مستلزم صرف زمانی نسبتا طولانی است.

تماشا کنید: تور مجازی ناسا از کره ماه 

The post ناسا به زودی سردترین نقطه جهان را در ایستگاه فضایی راه اندازی می کند appeared first on دیجیاتو.