قدرتمندترین کشورهای دنیا در سال ۲۰۱۹ ؛ ایران در جایگاه سیزدهم

نشریه US News & World Reports (اخبار آمریکا و گزارشات جهانی) همه ساله اقدام به انتشار گزارشی در رابطه با قدرتمندترین کشورهای دنیا می کند و روز گذشته، در گزارش سال ۲۰۱۹ خود بار دیگر عنوان قدرتمندترین کشور دنیا به آمریکا داد.

این نشریه برای رتبه بندی قدرتمندترین کشورهای دنیا وضعیت سیاسی و تاثیر اقتصادی آنها را بررسی می کند و نیم نگاهی هم به جایگاه بین المللی، هم پیمانان، قدرت نظامی و عملکرد آن کشورها در عرصه بین المللی دارد.

رتبه بندی منتشر شده بخشی از گزارش دیگر تحت عنوان بهترین کشورهای سال ۲۰۱۹ است و طی همکاری این نشریه با دانشگاه پنسیلوانیا منتشر شده و برای تهیه آن از ۲۰ هزار داوطلب در ۸۰ کشور دنیا نظر سنجی شده است.

در ادامه فهرست قدرتمندترین کشورهای دنیا را براساس این رتبه بندی مشاهده می کنید.

۲۵- بلژیک

قدرتمندترین کشورهای دنیا / بلژیک

بلژیک در سال ۲۰۱۸ میلادی جایی در فهرست ۸۰ کشور قدرتمند دنیا نداشت اما در سال ۲۰۱۹ جایگاه ۲۵ام را در میان قدرتمندترین کشورهای دنیا کسب کرد. این کشور کوچک و به شدت پیشرفته یکی از شش عضو پایه گذار اتحادیه اروپاست که میزبانی سازمان های بین المللی نظیر ناتو و شورای اروپا را بر عهده دارد.

۲۴- قطر

پیشرفته ترین کشورهای دنیا / قطر

قطر که منابع عظیمی از نفت و گاز را در خود دارد یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیاست. آموزش و خدمات درمانی در این کشور کوچک حاشیه خلیج فارس رایگان است و میزبانی بازی های المپیک سال ۲۰۲۲ نیز به قطر محول شده هرچند که انتقادات زیادی به خاطر رفتار بد این کشور با کارگران مهاجر در مجامع بین المللی مطرح می شود. از سال ۲۰۱۷ میلادی تاکنون چهار همسایه قطر آن را تحریم اقتصادی و واردات از این کشور را بایکوت کردند. اما قطر اعلام نموده که این تحریم ها حتی باعث تقویت اقتصاد آن شده چراکه توانسته به این واسطه وارد بازارهای تازه ای شود. قطر در رتبه ه بندی سال ۲۰۱۸ جایگاه بیستم جدول قدرتمندترین کشورهای دنیا را در اخیار داشت و حالا چهار پله تنزل کرده است.

۲۳- اسپانیا

قدرتمندترین کشورهای دنیا / اسپانیا

اسپانیا علیرغم برخورداری از بازار صادراتی خوب و تغییرات ساختاری عمده ای که با کمک بودجه اتحادیه اروپا کلید زد، در سال های گذشته درگیر نوعی بحران اقتصادی عمده شد و حالا آنطور که US News گزارش داده توانسته این بحران را پشت سر بگذارد. اسپانیا به واسطه دستاوردهایش در زمینه هنر نفوذ فرهنگی گسترده ای در دنیا دارد هرچند جنبش های جدایی طلبانه ای که در منطقه کاتالونیا به راه افتاده وحدت آن را تهدید می کند.

۲۲- پاکستان

پاکستان یکی از پرجمعیت ترین کشورهای دنیاست و مردمانش در زمره جوان ترین جمعیت ها قرار دارند. با این حال اما درگیری هایی که نیروهای نظامی این کشور با گروه های افراطی دارند و افزایش تنش ها با هند برسر منطقه کشمیر مانع از توسعه آن شده است.

۲۱- سوئد

قدرتمندترین کشورهای دنیا /سوئد

سوئد در رتبه بندی قدرتمندترین کشورهای دنیا در سال ۲۰۱۹ دو پله نسبت به سال قبل سقوط کرده است. سوئد که یکی از بزرگ ترین کشورهای اتحادیه اروپاست به خاطر احترام به حقوق انسان ها در سراسر دنیا شناخته می شود. خدمات درمانی و همچنین آموزش عالی در این کشور رایگان هستند و مردمانش امید به زندگی بسیار بالایی دارند. طبق گزارش US News تقریبا تمامی زباله های تولیدی در سوء بازیافت می شوند.

۲۰- سنگاپور

قدرتمندترین کشورهای دنیا / سنگاپور

سنگاپور یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیاست که نرخ اشتغال بالایی هم دارد. علیرغم افزایش قابل توجه هزینه زندگی در این کشور، US News خاطر نشان کرده که سنگاپور به عنوان یکی از چهار قدرت اقتصادی آسیا رشدی مبهوت کننده را در سال های اخیر تجربه کرده است که مسیر را برای نوآوری آن در صنایع الکترونیک و دارویی هموار کرده است.

۱۹- عراق

قدرتمندترین کشورهای دنیا / عراق

عراق در فهرست ۸۰ گانه قدرتمندترین کشورهای دنیا در سال ۲۰۱۸ جایگاهی نداشت اما در سال ۲۰۱۹ جایی برای خود در این فهرست دست و پا کرد. بانک جهانی خاطرنشان کرده که عراق با وجود در اختیار داشتن یکی از بزرگ ترین منابع نفت خام دنیا اقتصاد پایداری ندارد. عراق یکی از اعضای سازمان های بین المللی و منطقه ای نظیر صندوق بین المللی پول و سازمان همکاری های اسلامی است.

۱۸- ایتالیا

قدرتمندترین کشورهای دنیا / ایتالیا

ایتالیا یکی از بزرگ ترین اقتصادها را در منطقه اروپا دارد هرچند که در پایان سال ۲۰۱۸ دچار رکود شد. ایتالیا به واسطه هنرمندان مشهورش و خانه های مد خود تاثیر فرهنگی گسترده ای در سطح دنیا دارد.

۱۷- هند

قدرتمندترین کشورهای دنیا / هند

هند بزرگ ترین جامعه دمکراتیک در دنیاست که نقشی بسیار مهم هم در صنعت تکنولوژی جهان ایفا می کند.
هند همچنین تاثیر فرهنگی بسیار عمیقی در جوامع دارد. صنعت فیلم این کشور که در بمبئی استقرار دارد و با نام بالیوود شناخته می شود از هر کشور دیگری در دنیا بیشتر فیلم می سازد.
هند در فهرست سال ۲۰۱۸ قدرتمندترین کشورهای دنیا دو رتبه پایین تر قرار داشت.

۱۶- ترکیه

قدرتمندترین کشورهای دنیا / ترکیه

ترکیه حکم پل میان اروپا و خاورمیانه را دارد؛ به این معنی که این کشور همواره درگیر منازعات منطقه ای بوده و با چالش های داخلی از جمله کودتای نافرجام در سال ۲۰۱۶ دست و پنجه نرم کرده است. با این حال اما سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی پیش بینی کرده که در چند سال آینده ترکیه در زمره کشورهایی قرار بگیرد که سریع ترین رشد اقتصادی را دارند. ترکیه از اعضای بنیانگذار سازمان ملل متحد و از اعضای فعال ناتو به شمار می رود. این کشور در سال ۲۰۱۸ جایگاه ۱۴ام را در میان قدرتمندترین کشورهای دنیا در اختیار داشت.

۱۵- استرالیا

قدرتمندترین کشورهای دنیا / استرالیا

استرالیا کشوری ثروتمند با کیفیت زندگی بسیار بالاست و در بسیاری از سازمان های بین المللی پیشرو عضویت دارد.
این کشور نسبت به سال قبل یک پله صعود را در فهرست قدرتمندترین کشورهای دنیا تجربه کرده. در سال ۲۰۱۸ استرالیا جایگاه شانزدهم را در اختیار داشت.

۱۴- سوئیس

قدرتمندترین کشورهای دنیا / سوئیس

سوئیس در سال ۲۰۱۸ جایگاه هفدهم این جدول را در اختیار داشت و امسال سه پله صعود داشته است.
سوئیس یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیاست و یکی از بالاترین درآمدهای ناخالص ملی را در سطح جهان دارد.
نکته جالب در مورد بانکداری سوئیس اینکه حریم خصوصی مشتریان بیشتر از هر جای دیگری در این عالم برای بانک های آن اهمیت دارد.
دفاتر بین المللی برخی از بزرگ ترین سازمان های جهانی از جمله سازمان ملل متحد در ژنو سوئیس فعالیت می کنند.

۱۳- ایران

قدرتمندترین کشورهای دنیا / ایران

براساس گزارش US News ایران مدت های مدیدی است که به خاطر موقعیت استراتژیک خود در خاور میانه و البته ذخایر سرشار نفت و دیگر منابع طبیعی اش مورد توجه قدرت های جهانی قرار داشته است و به همین خاطر جایگاه سیزدهم این جدول به کشورمان اختصاص داده شده است.

۱۲- کانادا

قدرتمندترین کشورهای دنیا / کانادا

کانادا دومین کشور بزرگ دنیاست و پنجمین ذخایر نفتی عظیم جهان را در اختیار دارد.

۱۱- امارات متحده عربی

قدرتمندترین کشورهای دنیا / امارات

امارات متحده عربی نسبت به سال قبل یک پله در جدول قدرتمندترین کشورهای دنیا سقوط کرده است.
انجمن جهانی اقتصاد از امارات به عنوان رقابتی ترین اقتصاد در جهان عرب نام برده و آنطور که در اطلاعات نامه جهانی آمده به لطف ذخایر نفتی انبوه در امارات درآمد سرانه این کشور با کشورهای غربی پیشرو برابری می کند.
امارات متحده عربی همچنین یکی از لیبرال ترین کشورهای منطقه به شمار می رود و در جریان بهار عربی سال ۲۰۱۱ بسیاری از تنش های همسایگان عرب خود را نیز آرام نمود.

۱۰- کره جنوبی

قدرتمندترین کشورهای دنیا / کره جنوبی

کره جنوبی که در سال ۲۰۱۸ جایگاه یازدهم جدول قدرتمندترین کشورهای دنیا را در اختیار داشت امسال به ده گانه برترین ها راه یافته است.
این کشور هفتمین صادر کننده بزرگ دنیا محسوب می شود و یازدهمین اقتصاد بزرگ را در جهان دارد. کره جنوبی از جمله صادرکنندگان بزرگ تکنولوژی و خودرو در دنیاست و از اعضای سازمان های بین المللی نظیر G20 و سازمان تجارت جهانی است.

۹- عربستان سعودی

قدرتمندترین کشورهای دنیا / عربستان سعودی

عربستان سعودی کشوری بزرگ و ثروتمند است و آنطور که US News آورده غول بزرگ خاورمیانه محسوب می شود.
عربستان سعودی همچنین شهر مکه را در قلب خود دارد که همه ساله میلیون ها مسلمان از سراسر دنیا برای زیارت خانه خدا به آن سفر می کنند و ذخایر عظیم آن نفت بسیاری از کشورهای دنیا را تامین می کند.
پادشاهی سعودی به دنبال قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار مشهور عربستانی در سفارت این کشور در ترکیه و همچنین محدودیت هایی که برای زنان این سرزمین ایجاد شده این اواخر شدیدا مورد انتقادهای بین المللی قرار گرفته است.

۷- ژاپن

قدرتمندترین کشورهای دنیا / ژاپن

ژاپن یکی از آزادترین و پیشرفته ترین کشورهای دنیا از نظر تکنولوژی محسوب می شود و آنطور که US News گزارش داده سومین اقتصاد بزرگ دنیا را در اختیار دارد.

۶- فرانسه

قدرتمندترین کشورهای دنیا / فرانسه

فرانسه یکی از قدیمی ترین کشورهای دنیاست و در حوزه های «علوم، سیاست، اقتصاد و شاید در راس همه آنها، فرهنگ» سرآمد است. فرانسه یکی از بزرگ ترین اقتصادهای دنیا را دارد اما این اواخر به خاطر نحوه مدیریت تروریسم و برخوردش با مسلمانان با چالش های داخلی زیادی روبرو شده.

۵- انگلستان

قدرتمندترین کشورهای دنیا / انگلستان

طبق گزارش US News انگلستان علیرغم پرسش ها و نگرانی هایی که در رابطه با نقش آن در عرصه جهانی وجود دارد، تاثیر بسزایی روی اقتصاد، سیاست، علوم و فرهنگ جهانی دارد.
گذشته استعماری این کشور همچنان باعث تقویت نفوذ و تاثیر آن در عرصه جهانی شده و لندن در زمره شهرهایی است که همه ساله شمار زیادی از جهانگردها را به خود فرا می خواند.

۴- آلمان

قدرتمندترین کشورهای دنیا / آلمان

آلمان بیشترین جمعیت را در میان کشورهای اروپایی دارد و نیروی کار آن کاملا مهارت دیده و متخصص است. آنگلا مرکل صدراعظم آلمان پیشتر با چالش هایی برسر قدرت روبرو شد و از سمتش به عنوان رئیس حزب خود کناره گیری کرد اما آلمان همچنان نقش پیشرو را در اتحادیه اروپا و دیگر سازمان های بین المللی ایفا می کند.

۳- چین

قدرتمندترین کشورهای دنیا / چین

چین بیشترین جمعیت را در میان کشورهای دنیا دارد و دومین اقتصاد بزرگ جهان متعلق به چین است. این کشور رشد اقتصادی بسیار سریعی را تجربه کرده است اما طبق گزارش بانک جهانی میلیون ها نفر در آن همچنان زیر خط فقر زندگی می کنند.

۲- روسیه

قدرتمندترین کشورهای دنیا / روسیه

روسیه بزرگ ترین کشور دنیا به لحاظ مساحت است و با ده ها کشور مرز مشترک دارد. تاثیر ادامه دار جهاهیر شوروی، رشد اقتصادی ناشی از ذخایر عظیم نفت و گار و ذغال سنگ و تاکید کرملین بر دستیابی به برتری نظامی به خوبی قدرت و جایگاه آن را به تصویر می کشند.

۱- ایالات متحده آمریکا

قدرتمندترین کشورهای دنیا / آمریکا

نشریه US News از آمریکا به عنوان برترین قدرت اقتصادی و نظامی دنیا یاد کرده است. این کشور به خاطر بازتاب گسترده فرهنگش در کتاب ها، فیلم ها، موسیقی و برنامه های تلویزیونی نفوذ فرهنگی بالایی در سرتاسر دنیا دارد.
البته طبق آنچه در این گزارش آمده تصمیماتی که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مورد سیاست های جهانی می گیرد پرسش هایی را در سرتاسر دنیا از جمله کشورهای هم پیمان آمریکا در رابطه با مسیر آتی این کشور در عرصه جهانی ایجاد کرده اما فعلا آمریکا جایگاه نخست را در فهرست قدرتمندترین کشورهای دنیا دارد.

The post قدرتمندترین کشورهای دنیا در سال ۲۰۱۹ ؛ ایران در جایگاه سیزدهم appeared first on دیجیاتو.

اتفاق عجیب در بازی دوستانه تیم ملی مقابل فلسطین

به گزارش بخش ورزشی سایت خبرهای فوری، تیم ملی فوتبال ایران روز گذشته در دیداری دوستانه مقابل فلسطین به تساوی رسید اما اتفاق عجیبی در جریان این مسابقه رخ داد.

در اواسط نیمه اول چند فرد ناشناس روی بخشی از سکوهای خالی ورزشگاه اختصاصی باشگاه الدحیل نشستند که حرکات مشکوکی داشتند. در این بین یکی از مسئولان تیم ملی فوتبال ایران با تیزهوشی متوجه این موضوع شد و با مسئولان ورزشگاه هماهنگی های لازم را صورت داد تا این چند نفر از ورزشگاه به بیرون هدایت شوند.

این اتفاق در حالی رخ داد که کی روش تاکید داشت بازی حتما پشت درهای بسته برگزار شود و هیچ تماشاگر یا شخص خاصی در استادیوم حضور پیدا نکند. /فارس

شوک به پرسپولیس؛ تیمِ اروپاییِ منفور به دنبال بیرانوند

این خبر اتفاق عجیب در بازی دوستانه تیم ملی مقابل فلسطین اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

کشف اردوگاه ۲۵۰۰ ساله ارتش ایران در فلسطین

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، از تارنمای روزنامه صهیونیستیها آرتص از باستان شناسان، حدود ۲۵۰۰ سال پیش کمبوجیه دوم پادشاه ایران با ایجاد ارتشی برای حمله همه جانبه به مصر آنها را در فلسطین مستقر کرده است. 
به نوشته این روزنامه، اکنون باستان شناسان معتقدند که احتمالا این اردوگاه را در شمال سرزمین فلسطین کشف کرده اند واین مکان نقطه شروع حمله این پادشاه هخامنشی به مصر بوده است.
در میان کشفیات منطقه تل کیسون بقایایی وجود دارند که قدمت آنها به دوره پارسی بر می گردد.
تل کیسون تپه ای با ارتفاع ۲۸ متر در مرکز دشت ساحلی عکا واقع شده است.
اشیای سرامیکی و ظروف آشپزی یونانی و فنیقی آن زمان در تل کیسون نشان می دهد که این منطقه بخشی از اردوگاه ارتش بزرگ هخامنشی بوده است.
به گزارش هاآرتص، کمبوجیه ارتش خود را بین سالهای ۵۲۰ و ۵۳۰ قبل از میلاد برای روانه شدن به مصر در تل کیسون آماده می کرد.
کمبوجیه دوم، پادشاه هخامنشی و آغازکننده دودمان بیست و هفتم مصر و فرزند کوروش بود. از مهمترین اتفاقات مربوط به زمان وی می توان به حمله مصر و تصرف آن اشاره کرد.
کمبوجیه در سال ‌های پس از رسیدن به قدرت، بیش از هر چیز وقت خود را صرف تهیه مقدمات لشکرکشی به مصر کرد. در سال ۵۲۵ پیش از میلاد تدارک لازم برای لشکرکشی به مصر پایان یافت و سپاه کمبوجیه طی ده روز از صحرای سینا گذشته و مصر را تصرف کرد. /ایرنا

این خبر کشف اردوگاه ۲۵۰۰ ساله ارتش ایران در فلسطین اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

چرا مصرف بنزین در ایران حدود ۱۰ برابر ترکیه است؟

چند روز پیش شاهد یک مقایسه جالب در رابطه با مصرف بنزین ایران و ترکیه بودیم. در این مقایسه تعداد خودروهای حاضر در خیابان های دو کشور تقریبا برابر، اما مصرف بنزین روزانه ایرانی ها حدود ۱۰ برابر بیشتر اعلام شده بود و برداشت ها عمدتا به گونه ای به نظر می رسیدند که گویی فقط مردم مقصر چنین مصرف بی رویه ای هستند.

در این نوشتار قصد داریم به طور خلاصه به برخی از فاکتورهایی که می توانند در اختلاف چشمگیر میزان مصرف بنزین ایران و ترکیه نقش داشته باشند، بپردازیم. اگر این موضوع برایتان جذابیت دارد، دعوت می کنیم در ادامه با ما همراه باشید.

gas station

تفاوت در خودروهای زیر پای مردم و به طور کلی اختلاف فاحش در سطح تکنولوژی صنعت خودروسازی ایران و ترکیه، یکی از اولین دلایلی است که در رابطه با چرایی اختلاف قابل توجه مصرف بنزین دو کشور به ذهن خطور می کند. در حالیکه بسیاری از خودروهای ایرانیان، متعلق به چند دهه پیش بوده و دارای موتورهایی قدیمی هستند، در کشور ترکیه خودروهای روز با موتورهای کم مصرف به دست عموم مردم می رسند.

چنانچه نگاهی به برندهای پرفروش ترکیه داشته باشیم، با نام های بزرگی مثلی فولکس واگن، رنو، فورد، فیات، تویوتا، هیوندای و حتی مرسدس بنز روبرو خواهیم شد. عمده مدل های فروخته شده از این برندها در خاک ترکیه هم، دارای ابعادی کوچک و موتورهای کم مصرف هستند.

با این حساب منطق می گوید هرگاه پای این برندها و محصولات کم مصرفشان به خیابان های کشور باز شد و یا انواع سمند، پژو و پراید از مصرفی مشابه برخوردار شدند، می توان انتظار مصرف بنزین مشابهی را داشت.

Leading vehicle brands in Turkey between January and June 2018, based on sales

برندهای پرفروش ترکیه در شش ماهه نخست سال ۲۰۱۸

مساله بعدی اینکه در مقایسه مورد بحث اشاره نشده که چه تعداد از خودروهای حاضر در خیابان های ترکیه، دارای پیشرانه های بنزینی هستند. بر اساس تحقیقی که ما انجام دادیم، تا ماه مارس امسال تنها ۲۵٫۷ درصد از اتومبیل های سواری در ترکیه دارای موتورهای بنزینی بوده اند؛ حال آنکه ۳۵٫۸ درصد از این اتومبیل ها نیروی خود را از موتورهای دیزلی دریافت می کنند، ۳۸٫۲ درصد نیز به موتورهای گازسوز LPG مجهز هستند.

LPG Filling Stations Aytemiz

در مقابل قسمت اعظمی از اتومبیل های سواری حاضر در ایران، از موتورهای بنزینی بهره می برند. بنابراین مقایسه مصرف بنزین زمانی درست است که تعداد خودروهای بنزین سوز نیز مشابه باشند.

میزان سفرهای شهری با خودروهای شخصی دیگر فاکتوری است که مصرف روزانه بنزین را تحت تاثیر قرار می دهد. این فاکتور به نوعی با عوامل دیگری از جمله شبکه حمل و نقل عمومی و کیفیت آن در ارتباط است.

با توجه به وجود حجم زیادی از اتوبوس ها، مینی بوس ها و تاکسی های مدرن تر و همچنین تجهیز شهرهای بزرگ به مترو و تراموا، شبکه حمل و نقل عمومی ترک ها پاک تر و پیشرفته تر به نظر می رسد. در کنار این موارد، میزان استفاده مردم از سفرهای ریلی، هوایی و دریایی نیز در میزان مصرف روزانه بنزین نقش دارد.

Bursa tram Turkey

در هر صورت هر گاه شبکه حمل و نقل عمومی و تعداد سفرهای عمومی دو کشور مشابه هم بود، انتظار مصرف بنزینی مشابه، انتظاری منطقی پنداشته خواهد شد.

قاچاق سوخت دیگر عاملی است که سبب افزایش چشمگیر مصرف روزانه می شود. به گفته برخی مسئولان، طی سه ماه گذشته روزانه ۱۰ تا ۱۳ میلیون لیتر بنزین از کشور قاچاق شده است.

بی تردید بروز شرایط اقتصادی خاص نقشی بسزا در زمینه سازی قاچاق و سودجویی برخی افراد دارد. بی انصافی است که این مساله را نیز به پای عموم مردم نوشته و آنها را به عنوان عامل اصلی مصرف بی رویه بنزین معرفی کنیم.

هر گاه شرایط اقتصادی بهبود یافت و قاچاق ریشه کن شد، می توان به مقایسه منطقی مصرف بنزین ایران و ترکیه پرداخت.

fuel smuggling

حجم متفاوت ترافیک در خیابان های دو کشور، عامل دیگری است که در میزان مصرف روزانه اثرگذار است. از آنجایی که در شهرهای بزرگ ایران به ویژه تهران، تقریبا در تمامی روزهای سال شاهد ترافیکی سنگین هستیم، بخشی از بنزین موجود در باک خودروهای مردم به خاطر این معضل به هدر می رود.

بدیهی است که در صورت مدیریت بهتر ترافیک، از میزان مصرف روزانه بنزین کاسته خواهد شد. حال سوالی که پیش میاید اینست که آیا مردم مسئول اصلی مدیریت ترافیک هستند؟

tehran traffic

بنا به دلایلی که ذکر شد، مقایسه مصرف روزانه ۹۱ میلیون لیتر بنزین در ایران با مصرف روزانه ۸٫۲ میلیون لیتر بنزین در ترکیه چندان منطقی به نظر نمی رسد، زیرا همانطور که اشاره کردیم، شرایط دو کشور از جنبه های مختلف تا حد زیادی متفاوت است.

البته در این نکته که برخی از رفتارهای نادرست مردم در افزایش مصرف بنزین تقش دارد، شکی وجود ندارد، اما مطمئنا مسئول اصلی اختلاف چشمگیر ایران و ترکیه در زمینه های گوناگون از جمله مصرف بنزین، عموم مردم نیستند.

 

The post چرا مصرف بنزین در ایران حدود ۱۰ برابر ترکیه است؟ appeared first on دیجیاتو.

آینده مبهم علوم در کشور بعد از اعمال تحریم های آمریکا

تا همین چند وقت پیش حسین آخانی و همکارانش برای بررسی تنوع ژنتیکی در بیابان های ایران، نمونه های جمع آوری شده از کشور را برای شرکتی در سئول می فرستادند که در کمترین زمان و با بهترین دقت نتابج را برایشان ارسال می کرد. اما آنطور که این بیولوژیست دانشگاه تهران گفته چند هفته پیش نامه ای از شرکت کره ای برایش ارسال شده و در آن ذکر گردیده که دولت کره جنوبی آنها را از همکاری با ایران منع کرده است. علت چیست؟ کناره گیری آمریکا از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ میلادی که در واقع نوعی پیمان چند جانبه به شمار می رفت و به موجب آن کشورمان متعهد می شد که فعالیت های کلیدی هسته ای خود را به حالت تعلیق در بیاورد و در عوض تحریم های اقتصادی بین المللی وضع شده علیه آن برداشته شوند.

حسین آخانی

در تاریخ ۱۷ مردادماه دونالد ترامپ ضمن اشاره به تهدیدات خیالی کشورمان علیه آمریکا یک فرمان اجرایی تازه را صادر کرد و در آن از وضع دوباره شدیدترین تحریم های یکجانبه علیه ایران خبر داد. دولت ترامپ برای وارد نمودن فشار بیشتر بر اروپا و دیگر کشورهایی که همچنان در این توافق حضور دارند اعلام کرد موجودیت های خارجی که همچنان به تجارت با ایران ادامه می دهند و منافعی در آمریکا دارند مجازات خواهد کرد.

البته اشاره کنیم که در این مسیر ایران تنها نیست و پیشتر ترکیه، روسیه و چین نیز با اقدامی مشابه از جانب ترامپ روبرو شده اند. به دنبال همین مساله نیز ارزش لیر ترکیه به شدت سقوط کرد، روبل روسیه ارزش خود را از دست داد و چین نیز وادار  شد که تعرفه های چند برابر برای انتقال اجناسش به آمریکا پرداخت کند.

دونالد ترامپ

کناره گیری آمریکا از توافق هسته ای و ماه ها ابهام در رابطه با ماندن آمریکا در برجام یا ترک آن باعث وارد آمدن آسیب های جدی به اقتصاد کشورمان شد و ایران را بیشتر از هر دوران دیگری منزوی کرد. اما این روزها حال علم و دانش در کشورمان وخیم تر از هر حوزه دیگری است و شاید بیشترین آسیب به خاطر تحریم ها متوجه این بخش شده.

نوید مدنی، بیوشیمیدان ایرانی مقیم خارج از کشور که در دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد پیرامون HIV تحقیق می کند در این باره می گوید:

۴۰ سال می شود که کشورهای غربی از هیچ تلاشی برای منزوی کردن ایران دریغ نمی کنند.

البته خاطرنشان کنیم که در یک دهه اخیر و با بالا گرفتن تحریم ها علیه ایران دانشمندان کشورمان راه های مبتکرانه ای را برای حضور در جامعه علمی دنیا ابداع کردند که اشاره به آنها در این فرصت ممکن نیست با این حال اما آنطور حمید غرابی از متخصصان علوم ژنتیک موسسه رویان تهران می گوید موج تازه تحریم ها آسیب های جدی را بر پیکره پروژه های علمی کشور وارد کرده است.

دکتر حمید غرابی

دکتر حمید غرابی

از آنطرف هم کاهش ارزش ریال در ماه های اخیر حکم نوعی سرطان را برای جامعه علمی کشور داشته. در مرکز رویان که یکی از بازیگران کلیدی جهان در زمینه بیولوژی سلول های بنیادین و داروهای باروری محسوب می شود حالا با کمبود بودجه روبروست؛ بودجه ای که از طرف دولت در اختیار این مرکز قرار می گرفت صرفا حقوق و مزایا و سوبسید غذا و انرژی را شامل می شود و آنطور که آقای غرابی گفته به همین خاطر این موسسه وادار شده که از درآمد حاصل از بیماران برای خرید تجهیزات و واکنشگرهای ناب بهره بگیرد. با این حال اما این روزها شمار کمتری از مردم می توانند هزینه های درمانی تعیین شده از سوی رویان را پرداخت کنند و به خاطر تحریم های آمریکا دارو و تجهیزات مورد نیاز این مرکز بیشتر در بازارهای آزاد یافت می شود تا هر داروخانه و مرکز رسمی که البته قیمت شان هم سر به فلک می کشد.

احسان شمسی گوشکی از کارشناسان اخلاق پزشکی در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این باره می گوید:

در این مدت چندین آزمایش بالینی تحت حمایت مالی موسسات خارجی در کشور متوقف شده اند و بسیاری دیگر در خطر تعلیق قرار دارند. دیگر همکاری های موسسات ایرانی و خارجی نیز اگر معلق نشده باشند مقیاس شان به شدت کوچک شده است. برای مثال می توان به طرحی اشاره کرد که برای کاهش نابرابری های درمانی در سطح شهر کلید خورده و متولی اش یک موسسه خیریه انگلیسی به نام Wellcome Trust است که تهران را به عنوان یکی از شش شهر پایلوت خود مشخص کرده بود.

مجید عزتی، پژوهشگر بهداشت محیط در دانشگاه سلطنتی لندن و مدیریت این پروژه در اینباره می گوید:

نمی توانیم بانکی را پیدا کنیم که حاضر باشد از انگلستان به تهران پول انتقال دهد. حالا تمام تلاشمان این است که شرکای ایرانی مان را [دست کم] در زمینه معنوی نگه داریم.

پژوهشکده رویان

نمایی از پژوهشکده رویان

و اما محققان دانشکده پزشکی دانشگاه تهران نیز این اواخر خبرهای بد مشابهی را دریافت کرده اند. آنها قرار بود که با گروهی از محققان دانشکده پزشکی Icahn در نیویورک وارد همکاری شوند تا پژوهشی را انجام دهند که با حمایت موسسات سلامت آمریکا کلید خورده بود و قرار بود به الگوهای بیماری های قلبی در استان گلستان اختصاص داشته باشد. متاسفانه اما دانشگاه آمریکایی در ادامه از انتقال سهم پولی ایران عاجز ماند.

از سال ۱۹۹۰ میلادی آکادمی های ملی علوم، مهندسی و پزشکی در واشنگتن دی سی آمریکا همکاری هایی را با شرکای ایرانی خود آغاز کرده بود و کارگاه ها و نمایشگاه هایی را در زمینه هایی چون زلزله شناسی، مدیریت آب و آلودگی هوا برگزار می کرد و ۱۵۰۰ دانشمند از هر دو کشور در آن مشارکت داشتند. حالا یک سالی می شود که این پروژه به حال تعلیق در آمده و آنطور که گلن شوویتزر مدیر این پروژه می گوید ادامه آن منوط به بهبود روابط سیاسی دو کشور است. یکی از نگرانی ها در این رابطه نیز آن است که آیا دانشمندان آمریکایی می توانند برای همکاری با شرکای ایرانی خود از آمریکا معافیت محدود بگیرند یا خیر.

اما نکته دیگر ممنوعیت ورود دانشمندان کشورمان به خاک آمریکاست که در نتیجه اعمال محدودیت های ناعادلانه دولت ترامپ در سال ۲۰۱۷ اجرایی شد. همچنین به موجب این محدودیت ها دانشمندان اروپایی و دیگر کشورها نیز از ورود به خاک ایران منع شدند و حالا تمایل کمتری به دیدار از ایران دارند. طبق یکی دیگر از فرامین اجرایی ترامپ از اوایل سال ۲۰۱۶ افرادی که پیشتر به کشورهای ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه یا یمن سفر کرده بودند برای دریافت ویزای آمریکا با مشکل روبرو می شدند. همین مساله باعث شد که دانشمندان سراسر دنیا برای همکاری با پروژه هایی که در ایران کلید خورده بود دلسرد شوند و به خاطر ترس عدم دریافت ویزای آمریکا عطای مشارکت با ایرانی ها را به لقایش ببخشند.

مدنی دانشمند ایرانی-آمریکا که برای کارهای علمی خود سالانه یک یا دوبار به ایران سفر می کند در اینباره می گوید: نمی خواهد اجازه دهد که جو سیاسی موجود، تلاش های علمی اش را خراب کند و معتقد است که باید مقابل تحریم ها ایستاد.

همکاری اخیر وی با دانشگاه های ایران هم تلاشی است برای یافتن بهترین ترکیب گیاهی مقابله با HIV اما حالا که هیچ سرویس پست فوری از ایران به آمریکا وجود ندارد خانم مدنی مجبور است که برای نمونه گیری از ایران و بررسی شان در آزمایشگاه شخصی اش مرتبا به ایران سفر کند.

با وجود معدود دانشمندان غربی که مواضعی نظیر خانم مدنی را اتخاذ کرده اند چشم انداز علوم در ایران نامعلوم به نظر می رسد. غرابی و دیگر دانشمندان کشورمان نیز معتقدند اگر اوضاع به این زودی ها درست نشود باید نگران خروج نوابغ علمی از ایران باشیم. او می گوید:

ما تازه در ابتدای بحران هستیم.

The post آینده مبهم علوم در کشور بعد از اعمال تحریم های آمریکا appeared first on دیجیاتو.

سیستان و بلوچستان | از بلندی‌های تفتان تا مرز پاکستان

نویسنده این پست سارا لویی در سایت سایت سبک‌تر میباشد.

سیستان و بلوچستان تا امروز خیلی کم مقصد مسافرهای ایرانی یا خارجی بوده. قصد من و دوستانم اینه که با نوشتن هرچه بیشتر از این استان، سفر به قشنگی‌های این خطه رو تو لیست سفردوست‌ها بیاریم چون واقعن حیفه که دیده نشه. تو قسمت قبل این نوشته از صعود زمستونی به تفتان و تجربه‌ی کوهنوردی به […]

نوشته سیستان و بلوچستان | از بلندی‌های تفتان تا مرز پاکستان اولین بار در سایت سبک‌تر انتشار شده است.

سیستان و بلوچستان |‌ از زاهدان تا بلندی‌های تفتان

نویسنده این پست سارا لویی در سایت سایت سبک‌تر میباشد.

من تو این نوشته می‌خوام ریز به ریز از تجربه‌ی سفرم به سیستان و بلوچستان بنویسم. این تجربه از زاهدان شروع شده و یک تجربه‌ی کوهنوردی به تفتان رو داره و به بندر گواتر در چابهار هم ختم نمیشه، از جاده‌ی ساحلی چابهار تا بندرعباس ادامه پیدا می‌کنه. اگه می‌خواین بدونین که تو سفر به […]

نوشته سیستان و بلوچستان |‌ از زاهدان تا بلندی‌های تفتان اولین بار در سایت سبک‌تر انتشار شده است.

اورامانات بهشتی در دل ایران

زوم نیوز- افشین مجلسی: اگر فکر می کنید برای دیدن طبیعت بکر و دست نیافتنی حتما باید دلار و یرو بخرین و راهی سفرهای دور و دراز شوید سخت در اشتباه هستید ، برای دنیا گردی و دنیا دیدن ابتدا از همین ایران شروع کنید ، مرز و بومی که شاید اگر مدیریت قوی در زمینه گردشگری داشت ، توریستی ترین منطقه گردشگری دنیا می شد .

به گزارش زوم نیوز، اما پیشنهاد این هفته سفر به جایگاه خورشید در سرزمین کردهای غیور است .اورامانی که سرزمین اهورایى و جایگاه اهورا مزدا است .

 برای رفتن به اورامانات، این بهشت پلکانی باید به سمت کردستان بروید جایی در جنوب شرقى شهر مریوان ، روستایی کههزار ماسوله نیز نامیده می شود چرا که معمارى آن همانند ماسوله است وقتی در کوچه های روستا قدم می گذارید بهشتی را زیر پا می گذارید که شاید در رویاهایتان هم انقدر دست یافتنی نبوده است . 
آنجا لباس های رنگی کردی اجاره کنید و با مناظر زیبای روستا برای خودتان سلفی های رنگ وارنگ بگیرید و در اینستاگرام با هشتگ ایران را باید دید منتشر کنید تا تمام مردم دنیا بدانند که اگرچه مسئولین برای جذب گردشگر تلاشی نمی کنند اما شما بدانید که ایران تا چه اندازه زیباست .