گفتگو با وزیر ارتباطات؛ آذری جهرمی به سه پرسش مهم دیجیاتو پاسخ داد

بیشتر از  یک سال از آغاز به کار «محمدجواد آذری جهرمی» به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم سپری می‌شود. او که عنوان جوان‌ترین وزیر کابینه دولت یدک می‌کشد، در این مدت اقدامات قابل توجه و گاهاً جنجال‌سازی داشته است؛ از اجرای پرحاشیه طرح رجیستری گرفته تا تلاش برای ایجاد یک دولت الکترونیکی. البته جهرمی در این مسیر با نقدها و مقاومت‌های بسیاری مواجه شد اما هر زمان که مجال صحبت یافت از اقدامات خود دفاع کرد تا بتواند شفافیت را در عملکرد وزارت‌خانه خود به حداکثر برساند.

اگرچه جهرمی از توییتر به عنوان یک ابزار اطلاع‌رسانی استفاده می‌کند و معمولاً هم در مراسم‌های مختلف در میان خبرنگاران حاضر می‌شود اما با این همه، چند پرسش هنوز بی‌پاسخ مانده بودند و همین موضوع باعث شد در دیجیاتو تا تلاش کنیم سه مسئله مهم را با وزیر ارتباطات در میان بگذاریم. 

سالنی در طبقه هشتم ساختمان معروف در محله سیدخندان، دفتر آذری جهرمی وزیر ارتباطات است. میز کارش در قسمت عقبی سالن است اما او مصاحبه کردن را در فضایی دوستانه‌تر یعنی جایگاه پذیرایی از مهمانان ترجیح می‌دهد. در لابه‌لای صحبت‌هایش از تجربه‌ها و گرفتاری‌های روزمره خودش و خانواده‌اش می‌گوید و با ظرافت، کاستی‌های موجود در فضای کشور را به ضعف در سیستم‌های هوشمند الکترونیکی و ارتباطی سازمان‌ها ربط می‌دهد. بعد از اندکی گپ و گفت در مورد فضای رسانه‌ای و استارت‌آپ‌ها، آذری جهرمی به سه پرسش مهم دیجیاتو پاسخ داد. 

مصاحبه جهرمی

پگاه طوسی – امیر مستکین، دیجیاتو: در چند ماه اخیر ناهماهنگی‌های زیادی میان اینترنت ایران و شبکه جهانی گزارش شده است. بعضی کاربران خارج از ایران گفتند که نمی توانند سایت های ایرانی را ببینند. بررسی‌های شما در این مورد به چه نتیجه‌ای رسید، آیا این موضوع به شبکه ملی اطلاعات مربوط است یا به فیلتر شدن سایت‌ها ارتباط دارد؟

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: گزارشاتی دریافت کردیم که سایت‌هایی که هاست‌شان داخل ایران قرار دارد، از خارج از کشور دیده نمی‌شوند، این ارتباطی با شبکه ملی اطلاعات و فیلترینگ نداشت. تحلیل اولیه برخی این بود که این موضوع مربوط به سیستم فیلترینگ و موضوعات اینچنینی است. البته ممکن است سیستم فیلترینگ خطاها و اشتباهاتی داشته باشد اما اتفاقی که در اصل افتاد این بود که در یکی دو ماه گذشته برخی از پرووایدرهای بین‌المللی از مسیریابی IPهای ایران خودداری می‌کردند و این موجب می‌شد مسیرهای خارجی به سمت ایران دچار مشکل شود که این مشکل سریعاً مرتفع شد.

این موضوع مهمی است و ما روی کیفیت کار می‌کنیم البته ما علاقمند بودیم که محصولات ایرانی روی CDNهای خارجی قرار بگیرند تا به لحاظ کیفیت و هزینه خودشان را به مصرف کنندگان نزدیک کنند. یعنی اگر سایتی در داخل ایران است و کاربری در خارج از ایران قصد دارد آن را ببیند الزاما ترافیک آن تا ایران نیاید و از نزدیک ترین CDN آن را ببیند. خیلی از شرکت‌ها این کار را کرده‌اند اما نوسانات ارزی باعث شده که تامین هزینه این سرویس برای شرکت‌های داخلی که درآمد آنها بر مبنای ریال است بسیار گران تمام شود و به همین دلیل برخی از آنها قراردادهای خود را ملغی کردند و بخشی از این موضوع هم ناشی از همین است.

به بیان بهتر بخشی از شرکت‌هایی که از یک CDN خارجی در سرویس خود استفاده کرده بودند، مجبور شدند محصولات خود را به ایران برگردانند. الان ارتباط نزدیکی بین شرکت زیرساخت و کسب و کارها وجود دارد و الان الزاما در حال مانیتور هستند تا به محض آنکه اشکالی بینند، آن را رفع کنند.

حساب‌های کاربری تعدادی از اعضای جمعیت امام علی (ع) در ماه‌های گذشته هک شد. طبق شایعات منتشر شده، این هک از طریق شنود پیامک بوده است. شما بارها وعده دادید که این موضوع را پیگیری می‌کنید. آیا به دلایل امنیتی این پرونده را کنار گذاشته‌اید یا پیگیری‌ها هنوز ادامه دارد؟

موضوع این بود که آقایان می‌گفتند اپراتورها دسترسی غیر مجاز فراهم کرده‌اند و درز کردن اطلاعات مشترکین به بیرون تخلف است. ما حراست را مامور کردیم تا به این قضیه رسیدگی کند. مسیرهای مختلفی که آنها امکان دسترسی داشتند بررسی شد و نتیجه آن بود که هیچ دسترسی غیرمجازی از اپراتورهای داخل کشور به پیامک‌های افراد انجام نشده بود.

سپس مسیر بین المللی را بررسی کردیم چون پیامک‌ها قبل از اینکه بخواهند به فرد برسد از مسیر پرماجرایی می‌گذرند و شواهدی مبنی بر اینکه این اتفاق از مسیر دسترسی غیرمجاز و مسیر ترانزیتی انجام شده، وجود نداشت. منتها پاسخ به این سوال که آیا از دسترسی از طریق مجاز انجام شده، در صلاحیت ما نیست. من اطلاعی ندارم چه کسی را کنترل می‌کنند و چه کسی را کنترل نمی‌کنند و آیا این اتفاق افتاده است یا خیر.

ما گزارش این اتفاق را به اضافه مستندات خود به شورای عالی امنیت ملی فرستادیم و از شورای عالی امنیت ملی درخواست کردیم که به این موضوع رسیدگی شود و به شورای عالی امنیت ملی گفتیم که بنابر این مستندات، اپراتورها و مسیر بین المللی دسترسی غیرمجاز نداشته‌اند. اما در این رابطه که با دسترسی مجاز اتفاقی افتاده و یا حکم قضایی صادر شده، ما دسترسی به این اطلاعات نداریم و مرجع ذی صلاح آن نیستیم. طبیعتا شورای امنیت ملی از این موضوع اطلاع دارد و به آن رسیدگی می‌کند.

باید منتظر ماند تا شورای عالی امنیت ملی بررسی‌های خود را انجام و گزارش‌ را منتشر کند. ما وظیفه خودمان را انجام دادیم. تا جایی که حد وظایف ما بود بررسی‌ها صورت گرفت و نتیجه اعلام شد که دسترسی غیرمجاز در اپراتورها قطعا رخ نداده و اگر دسترسی مجاز بوده ما صلاحیت بررسی موضوع را نداریم و باید منتظر جواب شورای عالی امنیت بمانیم.

در ابتدای دوره وزارت خود عنوان کردید که یکی از دستاوردهای شما در پایان این دوره ۴ ساله، داشتن ۴ یا ۵ یونیکورن یا شرکت میلیارد دلاری در حوزه فناوری خواهد بود. از پایان سال گذشته تا کنون ارزش ریال کاهش شدیدی داشته است. آیا با این تفاسیر همچنان رسیدن به تک‌شاخ‌های حوزه فناوری را در این بازه زمانی ۴ ساله امکان پذیر می‌دانید؟

مفهوم اینکه ۵ یونیکورن داشته باشیم این است که ۵ شرکت داشته باشیم که ارزش هر کدام یک میلیارد دلار باشد و با دلار ۸ هزار تومانی بازار ثانویه، یعنی باید بازاری به ارزش ۴۰ هزار میلیارد تومان تومان برای ۵ شرکت پرچمدار حوزه فناوری اطلاعات وجود داشته باشد. این در حالی‌ست که امروز کل ارزش بازار ستنی ما در حوزه تلکام ۳۶ هزار میلیارد تومان است.

در واقع اگر ما بخواهیم در طی ۴ سال با نرخ کنونی دلار ارزش حوزه فناوری اطلاعات را از حوزه ارتباطات بالاتر ببریم، طبیعتاً کار سختی در پیش داریم. اما به لحاظ مفهومی باید گفت که ما باید ۵ پرچمدار داشته باشیم که لوکوموتیو مسیر حرکتی توسعه حوزه ICT باشند. این ۵ پرچمدار در حال شکل‌گیری هستند و ما امیدواریم به لحاظ ارزشی هم اتفاقاتی بیفتند که موجب شود آنها بازار خود را بزرگ کنند.

ما در حوزه‌های مختلف توانمندی داشتن استارت‌آپ‌های بزرگ را داریم؛ هم در حوزه حمل و نقل، خرید و فروش آنلاین و هم سلامت این ظرفیت را داریم. همه از این نوسانات اقتصادی اثر پذیرفتند، در حال حاضر سیستم خرید و فروش آنلاین ما بیشتر در حوزه قطعات و لوازم الکترونیکی فعال است و وقتی بازار لوازم الکترونیک دچار نوسان شود، مشخصا خرید و فروش آنلاین هم دچار نوسان خواهد شد.

نوسانات ارزی باعث شده که امروز استارت‌آپ‌هایی که در حوزه گردشگری کار می‌کردند دیگر فروش خارجی نداشته باشند. همچنین ظرفیت داخلی هم با توجه به گران شدن بلیت‌های داخلی دچار مشکل شود. طبیعتا نوسانات اقتصادی کار ما را خیلی سخت می‌کند اما نا امید نیستیم و تلاش خواهیم کرد.

The post گفتگو با وزیر ارتباطات؛ آذری جهرمی به سه پرسش مهم دیجیاتو پاسخ داد appeared first on دیجیاتو.

گردشی در شرکت «کلاسه»؛ آغازی برای مدرسه هوشمند در ایران

نام مدرسه همیشه تداعی کننده دفتر، کتاب و قلم بوده و اکثر ما با همین وسایل و لوازم التحریرهای مختلف، علم را فرا آموختیم؛ ما با تمام شیطنت‌ها، مشکلات و شیرینی‌های دوران مدرسه آشنا هستیمبا پیشرفت فناوری همه چیز به سمت الکترونیکی شدن پیش می‌رود و سیستم آموزشی نیز از این قاعده مستثنی نیست. موضوع مدرسه هوشمند چند سالیست که در دنیا و ایران پایش باز شده و مجموعه کلاسه هم با همین رویکرد، وارد بازار شده است. کلاسه با شعار تغییر در جنس آموزش روی کار آمده است و قصد فرهنگسازی استفاده از نرم افزار و سخت افزار در سیستم آموزشی را دارد.

مدیرعامل کلاسه «سعید گیلانپور» نام دارد و همانطور که از نام خانوادگی‌اش پیداست، فرزند خطه شمال کشور است و روی این موضوع کمی تا قسمتی تعصب دارد و آنقدر به فرهنگ گیلان علاقه دارد که در کنار تمامی کارهایی که در حوزه آموزش و تکنولوژی می‌کند، رستوران داری غذای گیلکی هم انجام می‌دهد. گیلانپور اما بیشترین دغدغه فکری و ذهنی‌اش سیستم آموزشی مدارس کشور و بهبود آن بوده و با اینکه در کودکی خودش آنچنان درسخوان نبوده ولی فراتر از درس و مدرسه، فعالیت‌های جانبی موفقیت آمیزی داشته است. او امروزه شرکتی را تاسیس کرده و مجموعه کلاسه را برای مدارس کشور به ارمغان آورده تا با کمک تیم فنی‌اش بتواند هوشمندسازی را در سیستم آموزشی جاری کند و رویای مدرسه هوشمند را بیشتر از پیش به واقعیت نزدیک کند.

کلاسه یک شرکت فناوری به حساب می‌آید که برای دگرگون کردن سیستم آموزشی تلاش می‌کند و والدین پرمشغله امروزی را بیشتر از همیشه در کنار فرزندان خود قرار می‌دهد. دنیای شلوغ امروزی باعث شده که اکثر مادرها و پدرها وقت کافی برای رسیدگی به امورات درسی فرزند خود را نداشته باشند و دیگر چیزی به نام انجمن اولیا و مربیان که پیش‌تر در اکثر مدارس وجود داشت، رنگ و بوی فیزیکی آنچنانی ندارد. از همین رو تیم کلاسه تصمیم گرفته تمامی این تعاملات را در بستر اینترنت و اپلیکیشن ‌های موبایلی فراهم کند تا والدین در همه جا در جریان جزییات رخ داده در مدرسه و دانش آموزشان قرار بگیرند.

داستان کلاسه از کجا شروع شد؟

مدرسه هوشمند کلاسه

گیلانپور از پیشینه فعالیت خودش می‌گوید که ید طولانی در زمینه حضور در مدارس دارد، او از نقش معلم علوم کامپیوتری گرفته تا معاونت و موسس مدرسه را در کارنامه خود ثبت کرده و گام به گام قدم‌های بعدی خود را بلندپروازانه‌تر انتخاب کرده تا بتواند در نهایت به سیستم کلاسه فعلی دست پیدا کند. خودش می‌گوید:

«بعد از فارغ التحصیلی از مدرسه توانستم در همان مدرسه خودم نقش معلم و بعدها نقش معاونت مدرسه را ایفا کنم و با شخصی که زمانی مدیر مدرسه خودم بود همکاری داشته باشم. بعد از این مراحل بود که دغدغه وجود یک سیستم آموزشی برتر در ابعاد بین‌المللی به سرم زد و توانستم در نهایت در سال ۸۹ به همراه برادر و خواهرم، با یک سرمایه نه چندان زیاد اولین مدرسه از سلسله شعبات مدارس پیشگامان را در شهر رشت راه‌اندازی کنم. امروز ۷ شعبه از پیشگامان در مقاطع تحصیلی مختلف فعالیت می‌کند و این مدارس توانسته‌اند در زمینه مدرسه هوشمند تبدیل به یک برند شوند.»

او سیستم آموزشی پیشگامان را کاملا مجزا با دیگر مدارس غیرانتفاعی و دولتی می‌خواند و آن را همانند اسمش پیشرو می‌داند. گیلانپور بعد از تاسیس این مدارس، هدف بعدی‌اش را نشانه می‌رود و با کمک یک تیم فنی حاذق استارت اولیه ایده اصلی خودش یعنی کلاسه را می‌زند. او باور دارد که تمام برنامه‌های موجود در یک مدرسه مجهز اعم از سیستم حسابرسی و آزمون و بانک اطلاعاتی و… را در یک سیستم تجمیع کرده‌اند.

سخت افزار مناسب، نرم افزار مناسب و معلمین آموزشی که بتوانند از این بسترها به درستی استفاده کنند، سه رکن اصلی مدرسه هوشمند از نظر گیلانپور هستند و قصد دارد تا در وهله اول مدارس پایتخت و سپس کل ایران را به این ویژگی‌ها برساند.

رویای داشتن مدرسه هوشمند با اپلیکیشن کلاسه

مدرسه هوشمند کلاسه

«امیرحسین جمشیدی» مدیر بخش فنی تیم کلاسه، گیلانپور را یک کارآفرین موفق می‌داند که طبق نقشه و اصول جلو می‌رود و با ذهنیتی رویایی به مصاف مارکت نمی‌رود. او می‌گوید در سال ۹۳ و همزمان با اوج رشد کاربرد سیستم‌های هوشمند و رشد گوشی‌های هوشمند، بیزینس کاری درست و به موقع کلاسه را برای رشد مدرسه هوشمند در ایران ایجاد کردند. جمشیدی سیستم کلاسه را برایمان به طور خلاصه معرفی می‌کند:

«در سیستم کلاسه در حقیقت هر مدرسه با پرداخت مبلغی بسیار کمتر از حد انتظار، چیزی حدود ۲٫۵ میلیون تومان، از بیش از ده‌ها امکانات مختلف بهره‌مند می‌شود و تبدیل به یک مدرسه هوشمند می‌شود. امکاناتی که به آنها داده می‌شود در قالب یک اپلیکیشن اختصاصی طراحی شده و در حقیقت بعد از قرارداد با هر مدرسه، ما یک اپلیکیشن مختص مدرسه با لوگوی مخصوص خودشان می‌سازیم و امکانات داخل اپلیکیشن و حتی برخی طراحی‌های خاص را به خودشان می‌سپاریم تا با سلیقه آنها خصوصی سازی شود. مثلا سیستم کارنامه در هر مدرسه بنا به سیستم آموزشی مدرسه فرق می‌کند که ما در کلاسه دست مدیران را برای اعمال این تغییرات باز گذاشته‌ایم. بعد از راه اندازی این سیستم، لینک دانلود نسخه‌های مختلف آن به تمامی والدین ارسال می‌شود تا آنها هم وارد دنیای کلاسه شوند.»

مدرسه هوشمند

نمایی از اپلیکیشن کلاسه

اپلیکیشنی که کلاسه برای مدرسه می‌سازد ظرف کمتر از ۲۴ ساعت ساخته می‌شود و یک سری آموزش‌های تکمیلی برای تمامی قسمت‌های پنل مدیریت و کاربری برنامه نیز در نظر گرفته شده و در کنار آن راهنما و پشتیبانی کامل هم وجود دارد.به گفته جمشیدی به هر مدرسه یک پنل مدیریت تعلق می‌گیرد که با آن می‌تواند به بخش‌های مختلف اپلیکیشن خود نظارت کند، بخش‌هایی نظیر ارسال نوتیفیکشن، کارنامه و چاپ آن، گزارش‌های روزانه، گزارش‌های انضباظی، نمودارهای مختلف، درسنامه‌ها، معرفی کادر، ثبت نام موقت، برنامه هفتگی و امتحانی و برنامه‌های ویژه، نکات آموزشی و سیستم اتوماسیون اداری بین پرسنل و حتی پنل پیامکی که در اختیار مدارس قرار می‌گیرد. گیلانپور این ویژگی را نقطه عطفی در سیستم کلاسه معرفی می‌کند:

«برای دریافت یک پنل کاربری پیامکی باید مراحل مختلفی را برای اخذهای مجوزهای گوناگون طی کرد ولی تیم ما درجا این پنل را در اختیار مدارس به طور رایگان قرار داده و صرفا شارژ آن که به مخابرات مربوط است، بر عهده مدرسه خواهد بود. با شارژ پنل پیامکی می‌توان به تعداد دلخواه برای کادر،والدین،دانش‌آموزان و یا هر دسته بندی دیگری که مورد نظرتان هست پیامک بفرستید و آنها را از موضوعات مختلف آگاه کنید و در جریان امور قرارشان دهید.»

مدرسه هوشمند کلاسه

او معتقد است که سیستم کلاسه به طرز شگفتی هزینه‌های جاری هر مدرسه را کاهش داده و باعث می‌شود که در یک سال تحصیلی بیش از صد میلیون صرفه جویی شود: «چاپ هزینه کاغذهای مختلف و پرونده‌سازی‌های گوناگون، حقوق نیروی انسانی برای برخی امور ساده که توسط کلاسه امکان پذیر است، طراحی سوالات، سیستم حسابداری در مدرسه که مشابه آن در کلاسه موجود است، هزینه‌های تبلیغاتی و… همگی از دور خارج شده و در یک سیستم آنلاین تجمیع می‌شود. این معنای دقیق تکنولوژی در آموزش است.»

مدرسه هوشمند به معنای تنبلی دانش آموز نیست

مدرسه هوشمند کلاسه

گیلانپور هدف خودشان را بیشتر مدارس غیرانتفاعی عنوان می‌کند چرا که همکاری مدارس دولتی با آنها چندان اثر بخش نبوده ولی دوست دارد بتواند روزی این سیستم را در همه مدارس پیاده کند. او همچنین تاکید دارد که مخاطب این سامانه در حقیقت بیشتر والدین هستند تا دانش آموزان و خودش مخالف همراه داشتن گوشی موبایل توسط بچه‌ها در مدرسه است:

«به شخصه موافق استفاده بی رویه دانش آموزان از گوشی و اینترنت و خارج کردن آنها از دنیای کتاب و کاغذ نیستم. سیستم مدرسه هوشمند کلاسه هم هدفش این نیست که شغلی را در مدارس حذف کند و یا دانش آموزان را از کتاب دور کند و آنها را صرفا درگیر استفاده از گوشی های هوشمند کند، بلکه در نظر داریم سیستم آموزشی حاکم فعلی را تا جایی که قانون به ما اجازه می‌دهد ارتقا دهیم و آن را به روز کنیم و کار نیروهای انسانی حال حاضر را تهسیل ببخشیم و همچنین والدین را در امور جریانات مدرسه و فرزندانشان قرار دهیم و دل نگرانی‌هایشان را کاهش دهیم. در این میان البته با برقراری مواردی چون وبینار و انجام آزمون آنلاین و… دانش آموز هم کمی درگیر خواهد شد ولی این مسائل دائمی نیست و گوشی هوشمند در اینجا در حقیقت نقش یک دستگاه کمک آموزشی را خواهد داشت.»

مدرسه هوشمند کلاسه

مدیرعامل این شرکت همچنین تاکید می‌کند که سیستم کلاسه در بازار مدارس قدم گذاشته که علی‌الظاهر یک مارکت سنتی و مقاوم در برابر تکنولوژی است، ولی امروزه بیشتر از آنچه که خودشان فکر می‌کنند مدارس به سراغ آنها می‌آیند و تبلیغاتشان به طریق دهان به دهان بین محافل و مدیران آموزشی می‌چرخد.

مدرسه هوشمند

گرچه کارشناسان فروش و بازاریابان همچنان حرف اول و آخر را در جذب مدارس به سیستم کلاسه می‌زنند و این مجموعه در نظر دارد تا تعداد عضو فعلی خود را به زودی به هزار عضو برساند و هدف نهایی‌شان نیز رسیدن به ۱۰ درصد از ۵۰ هزار مدرسه غیرانتفاعی سراسر کشور است، درصدی که به گفته گیلانپور هدف دوساله مجموعه آنهاست.

آینده روشن برای مدارس هوشمندتر

مدرسه هوشمند کلاسه

بیزینس مدل این شرکت نیز افق بلندی دارد و همچنین نباید فراموش کرد که کلاسه بسیار به موقع و به جا وارد این مارکت شده و عملا رقیب بزرگ آنچنانی در پیش روی خود ندارد. ویژگی‌ها و ماژول‌های مختلفی نیز قرار است در آینده در کنار پکیج کامل کلاسه عرضه شود؛ پکیجی مانند سرویس مدرسه، برگزاری کلاس آنلاین، تصحیح آنلاین آزمون‌ها، بانک سوالات و… که هر کدام می‌تواند یک بازار سودده برای آنها به همراه داشته باشد و از آن مهم‌تر، به ارتقای کیفی سیستم آموزشی مدارس کمک کنند. این ویژگی‌ها در کنار ۱۵ سرویس دیگر کلاسه می‌تواند مدارس را از تمسک به انواع سیستم‌ها و شرکت‌های مختلف بازدارد و تمامی موارد مورد نیاز خود را یکجا تهیه کند.

مدرسه هوشمند حقی برای همه دانش آموزان

مدرسه هوشمند کلاسه

به نظر می‌رسد سیستم کلاسه تاحد زیادی هم راستای مبحث عدالت اجتماعی هم هست، موضوعی که چندی پیش واکنش یکی از نمایندگان مجلس را در پی داشت که اعتقاد داشت هوشمندسازی مدارس تا همه‌‌گیر و در همه نقاط ایران رخ ندهد، یک نوع بی عدالتی در نظام آموزشی خواهد بود.اما کلاسه به سراغ هوشمندسازی فیزیکی مدارس تا این لحظه نرفته و قصد دارد تا صرفا با داشتن یک گوشی یا تبلت موبایل هوشمند که امروزه در اکثر خانواده‌ها یافت می‌شود، یک پل ارتباطی هوشمند بین مدرسه و خانه دانش آموز ایجاد کند تا سیستم آموزشی را تسریع ببخشد.

مدرسه هوشمند

معلمین و دانش آموزان و والدین می‌توانند با یکدیگر صحبت کنند و تمامی این صحبت‌ها توسط ادمین برنامه می‌تواند نظارت شود تا مشکلاتی پیش نیاید

کلاسه در سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS و همچنین تحت وب فعال است و از آنجایی که بسیاری از والدین شاید آنچنان با اپلیکیشن‌های مختلف و کار کردن با آنها آشنایی نداشته باشند، سعی شده تا UI (رابط کاربری) اپلیکیشن بسیار ساده و راحت باشد و در کنار این موارد، آموزش‌هایی هم در این زمینه برای همگی کاربران در نظر گرفته شده است.

مدرسه هوشمند کلاسه

مدرسه هوشمند در ایران معانی مختلفی دارد و کلاسه رویکرد جدیدی را در این زمینه در نظر گرفته تا معنای درس خواندن را در خانه دانش آموزان تغییر ببخشید. نقص‌های موجود در سیستم آموزشی کشور با راه اندازی این سامانه‌ها به کلی حذف نمی‌شوند ولی بخش اعظمی از آنها تغییر می‌یابد و شاید بتوان امیدوار بود که روزی آموزش و پرورش با همکاری‌های بیشتر بتواند صد در صد این سیستم را بهبود ببخشد.

The post گردشی در شرکت «کلاسه»؛ آغازی برای مدرسه هوشمند در ایران appeared first on دیجیاتو.

آینده مبهم علوم در کشور بعد از اعمال تحریم های آمریکا

تا همین چند وقت پیش حسین آخانی و همکارانش برای بررسی تنوع ژنتیکی در بیابان های ایران، نمونه های جمع آوری شده از کشور را برای شرکتی در سئول می فرستادند که در کمترین زمان و با بهترین دقت نتابج را برایشان ارسال می کرد. اما آنطور که این بیولوژیست دانشگاه تهران گفته چند هفته پیش نامه ای از شرکت کره ای برایش ارسال شده و در آن ذکر گردیده که دولت کره جنوبی آنها را از همکاری با ایران منع کرده است. علت چیست؟ کناره گیری آمریکا از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ میلادی که در واقع نوعی پیمان چند جانبه به شمار می رفت و به موجب آن کشورمان متعهد می شد که فعالیت های کلیدی هسته ای خود را به حالت تعلیق در بیاورد و در عوض تحریم های اقتصادی بین المللی وضع شده علیه آن برداشته شوند.

حسین آخانی

در تاریخ ۱۷ مردادماه دونالد ترامپ ضمن اشاره به تهدیدات خیالی کشورمان علیه آمریکا یک فرمان اجرایی تازه را صادر کرد و در آن از وضع دوباره شدیدترین تحریم های یکجانبه علیه ایران خبر داد. دولت ترامپ برای وارد نمودن فشار بیشتر بر اروپا و دیگر کشورهایی که همچنان در این توافق حضور دارند اعلام کرد موجودیت های خارجی که همچنان به تجارت با ایران ادامه می دهند و منافعی در آمریکا دارند مجازات خواهد کرد.

البته اشاره کنیم که در این مسیر ایران تنها نیست و پیشتر ترکیه، روسیه و چین نیز با اقدامی مشابه از جانب ترامپ روبرو شده اند. به دنبال همین مساله نیز ارزش لیر ترکیه به شدت سقوط کرد، روبل روسیه ارزش خود را از دست داد و چین نیز وادار  شد که تعرفه های چند برابر برای انتقال اجناسش به آمریکا پرداخت کند.

دونالد ترامپ

کناره گیری آمریکا از توافق هسته ای و ماه ها ابهام در رابطه با ماندن آمریکا در برجام یا ترک آن باعث وارد آمدن آسیب های جدی به اقتصاد کشورمان شد و ایران را بیشتر از هر دوران دیگری منزوی کرد. اما این روزها حال علم و دانش در کشورمان وخیم تر از هر حوزه دیگری است و شاید بیشترین آسیب به خاطر تحریم ها متوجه این بخش شده.

نوید مدنی، بیوشیمیدان ایرانی مقیم خارج از کشور که در دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد پیرامون HIV تحقیق می کند در این باره می گوید:

۴۰ سال می شود که کشورهای غربی از هیچ تلاشی برای منزوی کردن ایران دریغ نمی کنند.

البته خاطرنشان کنیم که در یک دهه اخیر و با بالا گرفتن تحریم ها علیه ایران دانشمندان کشورمان راه های مبتکرانه ای را برای حضور در جامعه علمی دنیا ابداع کردند که اشاره به آنها در این فرصت ممکن نیست با این حال اما آنطور حمید غرابی از متخصصان علوم ژنتیک موسسه رویان تهران می گوید موج تازه تحریم ها آسیب های جدی را بر پیکره پروژه های علمی کشور وارد کرده است.

دکتر حمید غرابی

دکتر حمید غرابی

از آنطرف هم کاهش ارزش ریال در ماه های اخیر حکم نوعی سرطان را برای جامعه علمی کشور داشته. در مرکز رویان که یکی از بازیگران کلیدی جهان در زمینه بیولوژی سلول های بنیادین و داروهای باروری محسوب می شود حالا با کمبود بودجه روبروست؛ بودجه ای که از طرف دولت در اختیار این مرکز قرار می گرفت صرفا حقوق و مزایا و سوبسید غذا و انرژی را شامل می شود و آنطور که آقای غرابی گفته به همین خاطر این موسسه وادار شده که از درآمد حاصل از بیماران برای خرید تجهیزات و واکنشگرهای ناب بهره بگیرد. با این حال اما این روزها شمار کمتری از مردم می توانند هزینه های درمانی تعیین شده از سوی رویان را پرداخت کنند و به خاطر تحریم های آمریکا دارو و تجهیزات مورد نیاز این مرکز بیشتر در بازارهای آزاد یافت می شود تا هر داروخانه و مرکز رسمی که البته قیمت شان هم سر به فلک می کشد.

احسان شمسی گوشکی از کارشناسان اخلاق پزشکی در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این باره می گوید:

در این مدت چندین آزمایش بالینی تحت حمایت مالی موسسات خارجی در کشور متوقف شده اند و بسیاری دیگر در خطر تعلیق قرار دارند. دیگر همکاری های موسسات ایرانی و خارجی نیز اگر معلق نشده باشند مقیاس شان به شدت کوچک شده است. برای مثال می توان به طرحی اشاره کرد که برای کاهش نابرابری های درمانی در سطح شهر کلید خورده و متولی اش یک موسسه خیریه انگلیسی به نام Wellcome Trust است که تهران را به عنوان یکی از شش شهر پایلوت خود مشخص کرده بود.

مجید عزتی، پژوهشگر بهداشت محیط در دانشگاه سلطنتی لندن و مدیریت این پروژه در اینباره می گوید:

نمی توانیم بانکی را پیدا کنیم که حاضر باشد از انگلستان به تهران پول انتقال دهد. حالا تمام تلاشمان این است که شرکای ایرانی مان را [دست کم] در زمینه معنوی نگه داریم.

پژوهشکده رویان

نمایی از پژوهشکده رویان

و اما محققان دانشکده پزشکی دانشگاه تهران نیز این اواخر خبرهای بد مشابهی را دریافت کرده اند. آنها قرار بود که با گروهی از محققان دانشکده پزشکی Icahn در نیویورک وارد همکاری شوند تا پژوهشی را انجام دهند که با حمایت موسسات سلامت آمریکا کلید خورده بود و قرار بود به الگوهای بیماری های قلبی در استان گلستان اختصاص داشته باشد. متاسفانه اما دانشگاه آمریکایی در ادامه از انتقال سهم پولی ایران عاجز ماند.

از سال ۱۹۹۰ میلادی آکادمی های ملی علوم، مهندسی و پزشکی در واشنگتن دی سی آمریکا همکاری هایی را با شرکای ایرانی خود آغاز کرده بود و کارگاه ها و نمایشگاه هایی را در زمینه هایی چون زلزله شناسی، مدیریت آب و آلودگی هوا برگزار می کرد و ۱۵۰۰ دانشمند از هر دو کشور در آن مشارکت داشتند. حالا یک سالی می شود که این پروژه به حال تعلیق در آمده و آنطور که گلن شوویتزر مدیر این پروژه می گوید ادامه آن منوط به بهبود روابط سیاسی دو کشور است. یکی از نگرانی ها در این رابطه نیز آن است که آیا دانشمندان آمریکایی می توانند برای همکاری با شرکای ایرانی خود از آمریکا معافیت محدود بگیرند یا خیر.

اما نکته دیگر ممنوعیت ورود دانشمندان کشورمان به خاک آمریکاست که در نتیجه اعمال محدودیت های ناعادلانه دولت ترامپ در سال ۲۰۱۷ اجرایی شد. همچنین به موجب این محدودیت ها دانشمندان اروپایی و دیگر کشورها نیز از ورود به خاک ایران منع شدند و حالا تمایل کمتری به دیدار از ایران دارند. طبق یکی دیگر از فرامین اجرایی ترامپ از اوایل سال ۲۰۱۶ افرادی که پیشتر به کشورهای ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه یا یمن سفر کرده بودند برای دریافت ویزای آمریکا با مشکل روبرو می شدند. همین مساله باعث شد که دانشمندان سراسر دنیا برای همکاری با پروژه هایی که در ایران کلید خورده بود دلسرد شوند و به خاطر ترس عدم دریافت ویزای آمریکا عطای مشارکت با ایرانی ها را به لقایش ببخشند.

مدنی دانشمند ایرانی-آمریکا که برای کارهای علمی خود سالانه یک یا دوبار به ایران سفر می کند در اینباره می گوید: نمی خواهد اجازه دهد که جو سیاسی موجود، تلاش های علمی اش را خراب کند و معتقد است که باید مقابل تحریم ها ایستاد.

همکاری اخیر وی با دانشگاه های ایران هم تلاشی است برای یافتن بهترین ترکیب گیاهی مقابله با HIV اما حالا که هیچ سرویس پست فوری از ایران به آمریکا وجود ندارد خانم مدنی مجبور است که برای نمونه گیری از ایران و بررسی شان در آزمایشگاه شخصی اش مرتبا به ایران سفر کند.

با وجود معدود دانشمندان غربی که مواضعی نظیر خانم مدنی را اتخاذ کرده اند چشم انداز علوم در ایران نامعلوم به نظر می رسد. غرابی و دیگر دانشمندان کشورمان نیز معتقدند اگر اوضاع به این زودی ها درست نشود باید نگران خروج نوابغ علمی از ایران باشیم. او می گوید:

ما تازه در ابتدای بحران هستیم.

The post آینده مبهم علوم در کشور بعد از اعمال تحریم های آمریکا appeared first on دیجیاتو.

کنفرانس تکنولوژی دیجی‌کالا در دانشگاه تهران برگزار خواهد شد

کنفرانس تکنولوژی دیجی‌کالا در تاریخ ۱۵ شهریورماه در تالار علامه امینی کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران برگزار خواهد شد. این کنفرانس نخستین برنامه اختصاصی آکادمی دیجی‌کالا خواهد بود که قرار است متناسب با نیاز صنعت برای دانشجویان و تازه فارغ التحصیلان برگزار شود. نخستین کنفرانس این رویداد در زمینه تکنولوژی، مباحث فنی و متن باز (Open Source) است و توسعه دهندگان از سراسر ایران را گردهم می‌آورد.

کنفرانس تکنولوژی دیجی‌کالا، رویدادی ۱ روزه است که در آن امکان آشنایی و تبادل اطلاعات با اعضای تیم فنی دیجی‌کالا مهیا خواهد بود و اعضای تیم تجربیات خود را در ارتباط با پلتفرم جدید این شرکت، سوپرنوا، به شرکت‌کنندگان منتقل خواهند کرد. در این کنفرانس چالش‌های ایجاد و تحول محصول در گروه دیجی‌کالا به‌وسیله زیر ساخت‌های متن باز (Open Source) توسط نمایندگان تیم فنی دیجی‌کالا شرح داده می‌شود.

در این رویداد یک روزه، ۱۴ نفر از اعضای تیم دیجی‌کالا به ارائه تجربیات خود در حوزه‌های مختلفی می‌پردازند و پیشرفت‌های دیجی‌کالا در زمینه ارائه خدمات به میلیون‌ها مشتری و ساخت فضای کاری دلپذیر به منظور افزایش خلاقیت توسعه‌دهندگان و سایر مباحث مرتبط پوشش داده می‌شود. اعضای تیم فنی دیجی‌کالا در طول مدت زمان برگزاری سمینار، سخنرانی خواهند داشت و شرکت‌کنندگان می‌توانند سوالات و نکات مدنظر خود را به صورت مستقیم با اعضای فنی در میان بگذارند.

کنفرانس تکتولوژی دیجی کالا

آکادمی دیجی کالا درباره این رویداد چنین نوشته است:

«با شرکت در کنفرانس تکنولوژی ما خواهید دید که چطور با تغییر رویکرد به متن باز شدن توانستیم از هفته‌ای یک‌بار deploy کردن سیستم، به شیوه‌ای عمل کنیم که امکان ۵۰۰ بار deploy کردن روزانه را داشته باشیم. چگونه سیستم خود را رشد دادیم تا بتوانیم به میلیون‌ها مشتری خدمات‌رسانی داشته باشیم. و چگونگی ساختن محیطی که توسعه دهنده‌ها و برنامه‌نویس‌ها عاشق آن باشند.»

علاقه‌مندان جهت شرکت در این کنفرانس تا پایان روز دوازدهم شهریور ۹۷ فرصت دارند تا با تکمیل اطلاعات خود در صفحه ایوند این کنفرانس در اینجا  ثبت‌نام کنند.

The post کنفرانس تکنولوژی دیجی‌کالا در دانشگاه تهران برگزار خواهد شد appeared first on دیجیاتو.

نگاهی به یافته های جالب «داده کاوی»؛ حاصل جمع ناپلئون با نوستراداموس

«داده» مثل یک منبع قدرت جادویی می ماند که به شما قابلیت های ماورایی می دهد. کسب و کارهای امروزی بدون داشتن «کلان داده» مثل موجودی می شوند که در تاریکی گیر افتاده است. ناپلئون بناپارت در مورد اهمیت داده ها می گوید: «۹۰ درصد هر جنگ به اطلاعات بستگی دارد». اگر این سردار موفق تاریخی امروز زنده بود سرزمین چندانی برای کشورگشایی وجود نداشت، پس احتمالاً متخصص «داده کاوی» می شد. حتی نوستراداموس هم امروز قادر بود با کاویدن داده ها، پیشبینی کند در آینده چه اتفاقی می افتد. در حقیقت داده کاوی به شما امکان می دهد مثل نوستراداموس آینده را پیشبینی کنید و مثل ناپلئون بازار رقبا را به تصاحب خود درآورید.

گوگل روزی ۱۰۰ میلیون دلار از جستجوهای ما سود می کند

رسوایی های بیشمار نشان می دهند شرکت ها برای به دست آوردن داده های ارزشمند و ساختن پول از آنها حاضر هستند به هر راهی متوسل شوند، حتی جاسوسی ناجوانمردانه از کاربران. در این ویدیو یک کاربر یوتوب ثابت می کند که گوگل همواره از طریق میکروفن ابزارهای کامپیوتری ما به مکالمات روزمره ی ما گوش می دهد تا بر اساس آنها بهترین تبلیغات ممکن را برایمان نمایش دهد و سود بیشتری کسب کند.

اما داده ها صرفاً مالی نیستند و تقریباً هر اتفاق روزمره می تواند به داده تبدیل شود. مثلاً اینکه چه ساعتی کدام خیابان ها شلوغ تر هستند داده محسوب می شود. اینکه چند خودرو در تعطیلات از جاده چالوس برای مسافرت به شمال استفاده می کنند داده است. از اطلاعات ضبط شده با حسگرهای هواشناسی تا پست هایی که کاربران در شبکه های اجتماعی می گذارند، همگی داده هایی هستند که هر روز به سرعت تولید می شوند.

در قرن ۲۱ «اطلاعات» مثل نفت خام است و از ابزار «تجزیه و تحیل» برای تبدیل این ماده به بنزین استفاده می شود.

حجم حقوق پرداخت شده به متخصصین داده کاوی هر سال ۵۰ درصد بیشتر می شود و کسب و کارها در به در دنبال تحلیل داده هایی که کسب کرده اند هستند. شرکت ها می خواهند بدانند مردم دنبال چه چیزی هستند. می خواهند بهترین زمان مملکن را برای نمایش تبلیغات در شبکه های اجتماعی خود پیدا کنند. می خواهند بدانند کاربران شبکه های اجتماعی در مورد آنها چه نظراتی ثبت می کنند.

بازار داده کاوی در سال ۲۰۲۰ بالغ بر ۲۱۰ میلیارد دلار ارزش خواهد داشت. اما این کسب و کار نسبتاً جدید، در عین حال یک علم کاملاً به زور هم به حساب می آید. در نتیجه دانشگاه های سراسر جهان مشغول به کار گرفتن داده کاوی برای استخراج یافته های تازه در تمام حوزه های ممکن هستند. در رویداد تداکس تهران امسال یکی از سخنران ها دکترای هوش مصنوعی داشت و مثالی زد که توجهم را جلب کرد. دکتر حمیدرضا کشاورز محمدیان که سمت داده کاوی را در کسب و کارهای ایرانی بر عهده دارد، اشاره کرد:

دکتر حمیدرضا کشاورز محمدیان

دکتر حمیدرضا کشاورز محمدیان

امروز فروشگاه زنجیره ای تارگت در آمریکا بر اساس خریدهای شما احتمال حاملگی را تشخیص می دهد، حتی قبل از اینکه خود شخص باخبر شده باشد. اینکه صرفاً بر اساس خرید چند کالای به ظاهر نامرتبط چنین نتیجه گیری انجام می دهیم قدرت هوش مصنوعی را در داده کاوی نشان می دهد.

«کلان داده» و «داده کاوی» کلیدواژه های امروز علم و تجارت هستند و در هر سو به گوش می رسند. بعد از شرکت در سخنرانی کمی در این مورد دقیق تر شدم و در مورد داده کاوی بیشتر جستجو کردم. در این مطلب می خواهم شما را با ۱۰ نمونه جالب از یافته هایی آشنا کنم که از اعماق داده های ثبت و ضبط شده استخراج کرده ایم.

البته بسیاری از یافته های دانشگاهی و نتیجه تحقیقات کسب و کارها محرمانه هستند، اما برخی نمونه ها به شکل عمومی منتشر شده اند که در ادامه می خوانیم.

۱. خرید ترکیبی از ۲۵ قلم کالا از احتمال حاملگی خریدار حکایت دارد.

تحقیق توسط: فروشگاه زنجیره ای تارگت

صابون بدون بو، ضد عفونی کننده ی دست و پارچه های گردگیری تعدادی از لیست ۲۵ کالا هستند

اولین نمونه ای که برای جستجو سراغش رفتم همان مثال فروشگاه تارگت بود. بر اساس مقاله ای که نیویورک تایمز اولین بار در این زمینه منتشر کرده است فروشگاه زنجیره ای آمریکایی ۲۵ کالا را شناسایی کرده که اگر باهم خریده شوند، از احتمال حاملگی خریدار حکایت دارند. تارگت با تبریک گفتن حاملگی احتمالی خریدارانش را قبل از اینکه خودشان فهمیده باشند شگفت زده می کند و نام این برند برای همیشه در خاطر مشتری ثبت می شود.

یا اینکه بعد از تشخیص حاملگی احتمالی با ارسال کوپن های تخفیف کاربر را برای خرید محصولات مورد نیاز حاملگی به خرید از فروشگاه های تارگت دعوت کند. تارگت اولین بار با تشخیص حاملگی ناخواسته یکی از خریداران قبل از خودش در آمریکا خبرساز شد، خریداری تا امروز همیشه صابون های عطردار خریداری کرده بود حالا مدتی بود فقط صابون های بدون بو خریداری می کرد و به مصرف قرص تهوع تمایل نشان می داد.

حالا همه می دانند این شرکت حتی به چیزهایی که از روی قفسه بر می دارید هم به عنوان ابزاری برای کسب اطلاعات بیشتر از شما استفاده می کند. این شرکت به هر خریدار بر اساس شماره کارت اعتباری، ایمیل یا شماره تلفن یک شماره مشتری اختصاص می دهد و تمام خریدهای مشتریان خود را در آنها ذخیره می کند، تا سر فرصت به داده کاوی آنها و استخراج یافته های سودمند مشغول شوند و ببینید چه چیزهایی می توانند از آنها کسب کنند.

۲. مقام بالاتر مساوی است با ادب کمتر

تحقیق توسط: محققینی که از ویکی پدیا برای داده کاوی استفاده می کنند

ویکی نویس ها پشت پرده سایت ویکی پدیا مشغول هستند و به شکل داوطلبانه این دانشنامه آنلاین رایگان را به روز نگه می دارند. محققین به این نتیجه رسیده اند که ویکی نویس های مودب تر که کامنت های مودبانه تری در انجمن های این سایت ثبت می کنند احتمال بیشتری دارد به رده مدیریت این دانشنامه ارتقاء یابند.

اما نکته ی جالب تر این است که وقتی ویکی نویس های مودب به رده مدیریت ارتقاء پیدا می کنند میزان ادب کامنتهایشان سقوط می کند! برای مطالعه بیشتر در این حوزه، مقاله «نظریه ادب» را در ویکیپدیا مطالعه کنید.

۳. کاربران مرورگرهای کروم و فایرفاکس کارمندان بهتری هستند.

تحقیق توسط: شرکتی که به شکل تخصصی در حوزه مدیریت منابع انسانی کار می کند

متخصصین حوزه منابع انسانی با اعمال الگوریتم های داده کاوی رو اطلاعات زیراکس و چند شرکت تجاری دیگر به این نتیجه رسیده اند: کارمندانی که از مرورگرهای کروم و فایرفاکس استفاده می کنند کارمندان بهتری برای کارفرمایان خود هستند و با مسئولیت پذیری بیشتری وظایف خود را انجام می دهند.

در بخشی از این گزارش می خوانیم: «اینکه شخصی مرورگر پیش فرض سیستم عامل های مک یا ویندوز را رها کند و برای نصب جایگزین بهتری وقت بگذارد نشان می دهد با کارمند مسئولیت پذیر تری طرف هستیم که احتمالاً درک بهتری از موضوعات دارد و خروجی بهتری هم تحویل می دهد.»

۴. طوفان هایی که سهمگین تر هستند اسم زنانه دارند

تحقیق توسط: محققین دانشگاهی

محققین داده کاوی می گویند بیشتر طوفان هایی که در نیم قرن اخیر به شکل متوسط بالای ۴۰ نفر تلفات به بار آورده اند نام های مونث دارند، اما متوسط تلفات طوفان هایی که نام مذکر دارند از ۱۵ نفر بیشتر نمی شوند. حالا مشخص نیست کسانی که این نام ها را انتخاب می کنند با خانم ها مشکل دارند، یا اینکه به اعتقاد برخی دیگر، وقتی طوفان نام زنانه داشته باشد برای مردم کم خطر تر به نظر می رسد و به دلیل عدم آمادگی جامعه تلفات بیشتری ایجاد می کند.

۵. افراد باهوش تر سیب زمینی حلقوی دوست دارند

تحقیق توسط: محققین دانشگاه کمبریج و مایکروسافت

نتایج این تحقیق نشان می دهد اگر کسی صفحه «Curly Fries» یا سیب زمینی سرخ کرده حلقه ای را در فیسبوک لایک زده باشد، احتمالاً هوش بالایی دارد.

تنها دلیل منطقی که می توان برای این موضوع پیدا کرد این است که اولین بار یک شخص باهوش صفحه این خوراکی را لایک زده و بر اساس نظریه «Homophily» دوستان یک شخص باهوش هم هوش بالایی دارند، در نتیجه وقتی به دوست خود که اولین بار سیب زمینی حلقوی را کشف کرده بود پیوسته اند، نتیجه تحقیق فوق را رقم زده اند.

۶. تعهد شغلی بیشتر، حوادث کاری را کاهش می دهد

تحقیق توسط: Shell

یکی از رؤسای شِل می گوید آمار حوادث کشتی رانی در انگلیس ۴ برابر از متوسط نرخ حوادث شغلی در این کشور بالاتر است و این موضوع، خسارت زیادی به شرکت بریتانیایی وارد می کند. شل بر همین اساس تصمیم گرفته با استفاده از داده کاوی سرچشمه ی مشکل را پیدا و حل کند. شل می گوید حتی حاضر است با همین روش به حل مشکلات صنایع دیگر از جمله صنعت هسته ای و کاهش تصادفات در راه آهن و مسیرهای دریایی کمک کند.

شرکت بریتانیایی فعلاً تا اینجا با داده کاوی روی اطلاعات کارکنان خود به این نتیجه رسیده است که هر ۱ درصد افزایش تعهد شغلی کارکنارش، حوادث کاری را تا ۴ درصد کاهش می دهد، آماری که البته بیشتر تبلیغ این شرکت برای تشویق کارمندان برای بهتر کار کردن به نظر می رسد.

۷. کسانی که با دقت بیشتری تایپ می کنند قابل اطمینان تر هستند

تحقیق توسط: یک استارتاپ حوزه اقتصادی

یک استارتاپ حوزه اقتصاد فرم های پر شده برای درخواست وام را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده است که اگر شخص گرامر زبان انگلیسی را مو به مو رعایت کرده باشد، یعنی حروف اول جملاتی که لازم است را با حروف بزرگ تایپ کرده باشد، موقع بازپرداخت وام نیز با دقت بیشتری عمل می کند. کسانی که تمام متون انگلیسی را با حروف کوچک تایپ می کنند کمتر قابل اطمینان به حساب می آیند و از آن بدتر هم کسانی هستند که تمام جملات با حروف بزرگ تایپ می کنند.

اگر همین قانون را به زبان فارسی تعمیم دهیم باید گفت کاربرانی که از «slm» به جای «سلام» و مخفف های اینچنینی استفاده می کنند، یا کسانی که مشکل «هکسره» دارند، کمتر از دیگران قابل اطمینان هستند.

۸. میزان فروش شیرینی های تارت با وقوع طوفان ارتباط مستقیم دارد

تحقیق توسط: والمارت

شاید فکر کنید خرید شیرینی تارت نوعی گناه است که عذاب الهی ایجاد می کند، اما واقعیت این است که وقتی یک حادثه قابل پشبینی در شرف وقوع باشد، مردم به فکر خرید آذوقه می افتند. ظاهراً تارت های سوپر مارکتی یکی از خوردنی های پر طرفدار است که موقع تماشا کردن طوفان و گردباد توسط مردم آمریکا مصرف می شود.

۹. هرچه آمار و جرم و جنایت بیشتر باشد «اوبر» مشتری بیشتری پیدا می کند

تحقیق توسط: اوبر

بررسی داده های اوبر در سانفرانسیسکو نشان می دهد در مناطقی که آمار دزدی، مصرف الکل و فحشا بیشتر باشد، تعداد کاربران و سفرهای اوبر هم بیشتر می شود. حالا نمی دانیم این رانندگان اوبر هستن که جرم و جنایت می کنند و آمار را بالا می برند یا چیز دیگر! (اوبر در آمریکا معادل اسنپ در ایران به حساب می آید.)

The post نگاهی به یافته های جالب «داده کاوی»؛ حاصل جمع ناپلئون با نوستراداموس appeared first on دیجیاتو.

صدا و سیما وقت داد، جهرمی افشا نکرد

آذری جهرمی وزیر ارتباطات امشب حدود ۴۵ دقیقه مهمان برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر بود اما این زمان به بیان کارنامه یک سال گذشته وزارت ارتباطات و پاسخ به سوالاتی تکراری گذشت.

مجری برنامه که انتظار داشت جهرمی افشاگری‌های مهمی داشته باشد، جز چند سوال تکراری، پرسش مشخصی برای پیشبرد مصاحبه‌اش نداشت اما وزیر ارتباطات تصمیم گرفت در مورد فرایندهای فسادآور، امضاهای طلایی و چرایی عدم پیشرفت دولت الکترونیکی افشاگری نکند و بگوید که یکشنبه آینده به این منظور به رسانه ملی می‌آید.

وزیر ارتباطات، امشب برای بار چندم اعلام کرد که طرح رجیستری باعث گرانی موبایل نشده است و البته آب پاکی را هم روی دست خریداران ریخت و گفت موبایل به قیمت گذشته برنمی‌گردد چون ارز باید با قیمت حدود ۸ هزار تومان تامین شود. البته او وعده داد که با ترخیص ۷۰۰ هزار موبایل از گمرک، حباب ناشی از کمبود کالا از بین خواهد رفت.

آذری جهرمی تعداد کاربران فعال در پیام‌رسان‌های داخلی را نیز ۱۰ میلیون نفر اعلام کرد و در خصوص چرایی ادامه فعالیت تلگرام طلایی و هاتگرام گفت:

«پس از فیلتر شدن تلگرام تصمیمی که در مرکز ملی فضای مجازی گرفته شد این بود که پوسته‌هایی در داخل وجود داشته باشد چون ۴۵ میلیون کاربر وجود داشت و پیام رسان‌های داخلی ظرفیت ۱۵ میلیون کاربر داشتند. مسئول هماهنگی این حوزه مرکز ملی فضای مجازی است و باید در رابطه با آن تصمیم گیری کند.»

The post صدا و سیما وقت داد، جهرمی افشا نکرد appeared first on دیجیاتو.

از نمایشگاه IFA 2018 برلین چه توقعی داریم؟

نمایشگاه IFA که بزرگترین رویداد فناوری قاره اروپا به حساب می آید هر سال اوایل ماه سپتامبر در شهر برلین برگزار می شود. بر خلاف نمایشگاهی مثل MWC که فقط به ابزارهای موبایل اختصاص دارد، در IFA انواع محصولات متنوع رونمایی می شود و ممکن است با هر چیزی مواجه شویم، از لوازم آشپزخانه جدید گرفته تا هدست واقعیت مجازی، ساعت های هوشمند، تلویزیون و ابزارهای پوشیدنی. از چهارشنبه ۷ شهریور می توانید با پوشش اختصاصی دیجیاتو از این نمایشگاه همراه شوید، اما در این مطلب می خواهیم محصولاتی که انتظار می رود در IFA 2018 معرفی شوند را مرور کنیم.

گوشی های موبایل

IFA نمایشگاه نمی شود مگر اینکه سونی یکی دو گوشی هوشمند در آن معرفی کند. در نمایشگاه سال گذشته شاهد رونمایی گوشی های اکسپریا XZ1 و XZ1 Compact بودیم، شش ماه بعد گوشی های XZ2 و XZ2 Compact و XZ2 Premiuim معرفی شدند. بر اساس همین روند قاعدتاً شرکت ژاپنی قصد دارد در IFA 2018 گوشی های XZ3 و XZ3 Compact را معرفی کند.

اگر به گوشی های کوچک علاقه داشته باشید، سونی تنها شرکتی است که نسخه کوچک پرچمداران قدرتمند خود را با پسوند کامپکت عرضه می کند. اما طراحی موبایل های این شرکت معمولاً سالها بدون تغییر باقی می ماند و XZ3 هم بر اساس شایعات غیر از این نخواهد بود.

هوآوی اعلام کرده در نمایشگاه IFA کنفرانس مطبوعاتی برگزار می کند، بر همین اساس تقریباً می توانیم مطمئن باشیم فبلت های جدید سری میت ۲۰ در IFA 2018 معرفی می شوند. اگر شایعات هفته های اخیر حقیقت داشته باشند میت ۲۰ از نظر طراحی به اسنشال فون PH-1 شباهت دارد و احتمال می رود حسگر اثر انگشت دستگاه داخل شیشه نمایشگر تعبیه شده باشد.

اگر این ویژگی ها حقیقت داشته باشند گوشی جدید هوآوی از نظر سخت افزاری رقیبی جدی برای گلکسی نوت ۹ سامسونگ به حساب می آید، هرچند مزیت اصلی فبلت کره ای یعنی قلم S-Pen را ندارد. خصوصاً که استایلوس جدید سامسونگ در این نسل متحول شده و حالا برای کاربرانی بیشتری کارایی خواهد داشت. اگر می خواهید قابلیت های جدید این قلم را مشاهده کنید از شما دعوت می کنیم با بررسی ویدیویی گلکسی نوت ۹ همراه شوید.

اما با توجه به قیمت های فعلی در بازارهای فروش موبایل در ایران خرید گوشی های میان رده و اقتصادی منطقی تر به نظر می رسد. خوشبختانه یک نسخه ارزانتر از میت ۲۰ نیز با پسوند Lite عرضه می شود که بر اساس شایعات مشخصات قابل توجهی دارد، از جمله باتری غول آسای ۳۷۵۰ میلی آمپر ساعتی، صفحه نمایش دارای بریدگی و دوربین دوگانه ۲۴+۲ مگاپیکسلی.

در نهایت به نسخه Pro از میت ۲۰ می رسیم که احتمالاً مثل P20 Pro (بررسی دیجیاتو) دوربین سه گانه دارد و با صفحه نمایش ۶/۹ اینچی بزرگترین گوشی در این خانواده محصولات به شمار می رود. پرچمداران جدید هوآوی ضمناً به چیپست جدید کایرین ۹۸۰ مجهز هستند که اولین مدل ساخته شده در جهان با فناوری پیشرفته ۷ نانومتری به حساب می آید.

ال جی سال گذشته در IFA از گوشی V30 پرده برداشته بود. حالا که یکسال گذشته زمان معرفی نسل بعدی فرارسیده که احتمالاً V40 ThinQ نام دارد و ممکن است در IFA 2018 رونمایی شود. هرچند برخی منابع هم گزارش می دهند که این شرکت برای اینکه فبلت جدیدش با نوت ۹ مقایسه نشود قصد دارد صبر کند کمی از عرضه فبلت سامسونگ بگذرد و سپس گوشی جدید خود را اوایل پاییز معرفی نماید.

TCL هم قطعاً در IFA 2018 محصولات جدیدی معرفی می کند. این شرکت که چند ماه پیش گوشی KEY2 را برای بلک بری تولید کرده بود در نمایشگاه IFA احتمالاً نسخه ارزان تر محصول پیشین را با نام KEY2 LE رونمایی می کند. قبلاً شایعاتی در مورد این تلفن هوشمند منتشر شده بودند که اگر حقیقت داشته باشند نشان می دهند این تلفن هوشمند صفحه کلید فیزیکی دارد، از نظر سخت افزاری نسبت به KEY2 ضعیف تر است و با بدنه پلاستیکی عرضه می شود.

Razer یکی از تولید کنندگان تازه وارد به حوزه گوشی های هوشمند به حساب می آید. این شرکت سال گذشته Razer Phone را به عنوان یک گوشی اختصاصی برای گیمینگ معرفی کرده بود و حالا ممکن است Razer Phone 2 را در IFA 2018 رونمایی کند، خصوصاً که ایسوس هم با معرفی ROG Phone، بازار رقابت در تولید گوشی های مخصوص بازی را داغ تر از قبل کرده است.

شاهد HTC هم در IFA 2018 یک گوشی میان رده جدید به نام U12 Life رونمایی کند، محصولی که مدتی می شود در شایعات به چشم می خورد، اما مطمئن نیستیم چه زمانی بالاخره معرفی می شود.

پوشیدنی ها

مدتی است بازار ابزارهای پوشیدنی از تب و تاب قبل افتاده و محصولات کمتری در این حوزه رونمایی می شوند، اما با این حال انتظار می رود امسال چندتایی گجت پوشیدنی جدید در IFA 2018 معرفی شوند. یکی از گزینه های تقریباً قطعی که در این نمایشگاه مشاهده می کنیم دستبند سلامتی Charge 3 ساخت فیت بیت به حساب می آید که همین چند روز پیش معرفی شد و احتمالاً در نمایشگاه IFA برای اولین بار از نزدیک در اختیار بازدید کنندگان قرار می گیرد. این دستبند ردگیر سلامتی صفحه نمایش لمسی رنگی دارد و می تواند مثل یک ساعت هوشمند، تماس و پیام های دریافتی روی گوشی هوشمند را به اطلاع شما برساند.

سامسونگ یکی دو هفته پیش همزمان با فبلت جدید گلکسی نوت ۹ (بررسی دیجیاتو) از ساعت هوشمند گلکسی واچ رونمایی کرده بود و حالا انتظار می رود این محصول را به IFA 2018 بیاورد. ال جی و هوآوی هم بر اساس شایعات مدتی است مشغول توسعه ساعت های هوشمند جدیدی هستند که شاید در IFA 2018 شاهد رونمایی از آنها باشیم.

اما شرکت فسیل یکی از فعال ترین ها در حوزه ساخت ابزارهای پوشیدنی به حساب می آید که از تلاش خود برای توسعه صدها مدل ساعت هوشمند جدید خبر داده است. بر همین اساس پیشبینی می کنیم چندتایی از این مدل های جدید در IFA 2018 رونمایی شوند.

کاسیو که از مدتی پیش در حوزه ساخت ساعت های هوشمند تمایل نشان می دهد نیز در IFA 2018 کنفرانس مطبوعاتی دارد، اما محصولی که در کنفرانس مطبوعاتی این شرکت معرفی می شود می تواند یک ساعت هوشمند مبتنی بر اندروید باشد یا نسل جدیدی از دوربین های ورزشی G-Shock که ظاهر خشنی هم دارند.

در نهایت به گوگل می رسیم که مدتی پیش طراحی اپلیکیشن پر طرفدار Fit را برای ساعت های هوشمند متحول کرد و بر اساس شایعات قصد دارد ساعت هوشمندی به نام پیکسل واچ را در ۳ نسخه رونمایی کند، هرچند مشخص نیست این اتفاق در IFA 2018 رخ می دهد یا شرکت آمریکایی کنفرانس اختصاصی جداگانه برای معرفی اولین ساعت های هوشمند ساخت خود تدارک می بیند.

محصولات صوتی و تصویری

سامسونگ که در نمایشگاه CES یک تلویزیون LED با رزولوشن ۸K رونمایی کرده بود، حالا بر اساس شایعات تازه می خواهد در نمایشگاه IFA 2018 از اولین تلویزیون OLED 8K خود پرده بردارد. البته هنوز محتوای چندانی با این رزولوشن برای تماشا کردن وجود ندارد و شرکت کره ای با معرفی چنین محصولی قصد دارد پیشرفت های خودش را در حوزه ساخت تلویزیون نمایش دهد.

بازدید کنندگان این نمایشگاه همچنین می توانند تلویزیون ۱۴۶ اینچی جدید سامسونگ را هم مشاهده کنند که The Wall TV نام دارد و با فناوری MicroLED ساخته شده است. هرچند این تلویزیون زیبا قبلاً معرفی شده بود، اما محصول بسیار جذابی به حساب می آید و هنوز به بازار عرضه نشده است.

بر اساس شایعات ال جی هم یک تلویزیون MicroLED در ابعاد ۱۷۵ اینچ طراحی کرده است که احتمال دارد در این نمایشگاه معرفی شود. سال گذشته بنگ اند اولافسن هم در همکاری با ال جی از یک تلویزیون OLED با قیمت نفسگیر ۱۶ هزار دلار پرده برداشته بود و شاید امسال شاهد رونمایی مدل های جدیدتری از سوی این تولید کننده دانمارکی باشیم.

بر اساس شنیده ها توشیبا می خواهد در IFA 2018 از تلویزیونی با فناوری جدید رونمایی کند. این شرکت سال گذشته هم یک سری تلویزیون ۴K بدون حاشیه در IFA معرفی کرده بود.

هدفون ها هم هرسال پای ثابت نمایشگاه IFA هستند. سال گذشته بسیاری از تولید کنندگان از هدفون های بلوتوث جدید خود پرده برداشتند، خصوصاً مدل هایی که «کاملاً بی سیم» نامیده می شوند و هیچ سیم یا اتصالی بین دو گوشی آنها وجود ندارد.

این مدل هدفون ها آرام آرام در حال فراگیر شدن هستند و با احتساب محصولاتی که پارسال رونمایی شدند حالا گزینه های متنوعی برای انتخاب خریداران وجود دارند، از مدل اقتصادی ساخت فیلیپس گرفته تا محصولات لوکس بنگ اند اولافسن. انتظار می رود امسال هم شاهد رونمایی مدل های بیشتری باشیم و هدفون های موسوم به «truly wireless» بیش از قبل در بازار فراگیر شوند.

اما از محصولاتی که تقریباً مطمئن هستیم در این نمایشگاه مقابل چشم بینندگان قرار می گیرد، باید به هدفون CL2 Planar ساخت RHA اشاره کنیم. این مدل که چند روز پیش معرفی شد اولین هدفون بی سیم جهان با فناوری مغناطیسی مسطح به حساب می آید و بسیاری مشتاق هستند پیش از آمدن به بازار، کیفیت صدای آن را با محصولات معمول موجود در بازار مقایسه کنند.

از دیگر محصولات صوتی تصویری که در نمایشگاه IFA در سالهای اخیر سر و صدای زیادی به راه انداخته اند می توان به اسپیکرهای هوشمند اشاره کرد. مطمئناً امسال هم مدل های متنوع تری رونمایی می شوند، فقط باید منتظر بمانیم تا مشخص شود این محصولات بیشتر با دستیار دیجیتالی گوگل عرضه می شوند یا الکسای آمازون.

پاناسونیک که معمولاً در نمایشگاه IFA حضور پر رنگی دارد نیز انتظار می رود امسال به مناسبت یکصدمین سالگرد تاسیس خود یکی دو محصول ویژه برای رونمایی در IFA 2018 کنار گذاشته باشد.

لپ تاپ ها

هرچند لنوو اخیراً لپ تاپ های جدید سری ThinkPad را معرفی کرده است، اما دلیل نمی شود در IFA 2018 شاهد محصول تازه ای از این شرکت چینی نباشیم. این شرکت سال گذشته در نمایشگاه IFA از لپ تاپ یوگا ۹۲۰ رونمایی کرده بود و بر اساس شایعات مدتی است روی نسل بعدی آن به نام یوگا ۹۳۰ کار می کند، محصولی که احتمال می رود در IFA 2018 معرفی شود.

از دیگر شرکت هایی که در IFA 2018 کنفرانس مطبوعاتی دارند می توانیم به ایسر اشاره کنیم. لپ تاپ های ویندوزی، محصولات گیمینگ، کروم بوک ها و مانیتور از جمله محصولات تولیدی این شرکت هستند که احتمال دارد در IFA شاهد رونمایی مدل های جدیدی از آنها باشیم.

ایسوس هم مثل دیگر رقیب تایوانی عمدتاً به تولید محصولات کامپیوتری اشتغال دارد. این شرکت اخیراً حضور خود در IFA 2018 را با انتشار پوستری اعلام کرده است. در این پوستر کلمات «قدرت خلاقه» به چشم می خورد که نشان می دهد احتمالاً ایسوس در نمایشگاه امسال از محصولی با تمرکز بر قابلیت های صوتی تصویری یا هنری پرده برداری می کند.

دیگران

بر اساس تصویری که ZTE اخیراً در توییتر منتشر کرده می دانیم این شرکت چینی قصد دارد در IFA 2018 از محصولاتی در حوزه ۵G رونمایی کند. انویدیا اخیراً سری جدید کارت های گرافیک خود را معرفی کرده است، هرچند فعلاً محصولی برای نمایش وجود ندارد و باید منتظر بمانیم تا لپ تاپ های آینده به بازار عرضه شوند. اما شاید محصولات جدیدی ببینیم که از فناوری VirtualLink این شرکت پشتیبانی می کنند.

مایکروسافت قصد دارد در IFA 2018 یک کنفرانس مطبوعاتی با تمرکز بر هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء و دستیار دیجیتالی خود برگزار کند. آمازون هم در کنفرانس خود روی نقش الکسا در زندگی امروز کاربران تمرکز دارد. جالب اینکه هر دو شرکت اخیراً الکسا و کورتانا را با یکدیگر ترکیب کرده اند و امکان استفاده از قابلیت های آنها را برای دستیار شرکت دیگر فراهم آورده اند.

حالا که از اینترنت اشیاء صحبت شد بد نیست اشاره کنیم که سامسونگ و ال جی هم در نمایشگاه امسال از لوازم خانگی مجهز به قابلیت های هوشمند پرده برداری می کنند. ال جی حتی یک Exoskeleton اسکلت رباتیک هم در چنته دارد که CLOi SuitBot نام دارد و کاربر را به یک ابر قهرمان واقعی تبدیل می کند.

The post از نمایشگاه IFA 2018 برلین چه توقعی داریم؟ appeared first on دیجیاتو.

یک سال موسیقی رایگان برای مشترکین شاتل موبایل

مشترکین شاتل موبایل می‌توانند یک‌ سال رایگان موسیقی گوش کنند. شاتل موبایل با همکاری اپلیکیشن «My Apps» که به عنوان مرجع دانلود قانونی موسیقی و فیلم شناخته می‌شود، امکان دسترسی رایگان و بدون محدودیت به بیش از ۸۰ هزار قطعه موسیقی را برای مشترکان خود فراهم کرده است.

هزینه یک‌ سال اشتراک گوش دادن نامحدود به موسیقی و تماشای نامحدود فیلم در این اپلیکیشن ۱۴۴ هزار تومان است که البته شاتل موبایل اعلام کرده است این هزینه شامل مشترکان قدیمی و جدید شاتل موبایل نمی‌شود و آنها می‌توانند به صورت رایگان مشترک اپلیکیشن «My Apps» شوند و از محتوای آن استفاده کنند.

بر این اساس، مشترکین سیم کارت‌های شاتل، به جز شنیدن و دانلود آخرین آلبوم‌های موسیقی هنرمندان مطرح ایرانی و خارجی می‌توانند بیش از ۴ هزار فیلم ایرانی و خارجی را با اشتراک رایگان در مای‌اپس تماشا کنند.

شاتل می‌گوید تمامی مشترکین موبایلی این اپراتور می‎توانند در اپلیکیشن و وب سایت مای‌اپس علاوه بر شنیدن آنلاین موسیقی و تماشای آنلاین فیلم از امکان دانلود و استفاده به صورت آفلاین نیز در این اپلیکیشن بهره‌مند شوند.

شاتل موبایل از جمله اپراتورهای نوپای کشور است که هربار طرح جدیدی برای جلب رضایت مشترکان خود ارائه می‌کند. برای مثال این اپراتور چند ماه قبل با همکاری یکی از پلتفرم‌های ویدیویی آنلاین، امکان تماشای فیلم را به صورت رایگان برای مشترکان خود فراهم کرده بود.

متقاضیان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره طرح‌ها و بسته‌های جدید شاتل موبایل، انتخاب شماره و خرید سیم کارت شاتل با پوشش سراسری ۳G و ۴G و پیش شماره ۰۹۹۸ با کد یک، می‌توانند به وب سایت این اپراتور مراجعه و یا از طریق تماس با شماره ۰۹۹۸۱۰۰۰۰۰۰ با کارشناسان مرکز تماس شبانه روزی شاتل موبایل ارتباط برقرار کنند.

The post یک سال موسیقی رایگان برای مشترکین شاتل موبایل appeared first on دیجیاتو.

بررسی فیلم Christopher Robin ؛ وینی پو و دوستان به سینما می روند

ستاره فیلم Christopher Robin به جای آنکه شخصیت اصلی آن یعنی خود کریستوفر رابین باشد، در حقیقت فیلمی است متعلق به وینی پو و دوستانش که بیش از ۹۰ سال است از زمان خلقشان گذشته و نسل‌های زیادی با آنها خاطره دارند. این برند ۹۰ ساله حالا برای اولین بار در فرمت یک فیلم سینمایی به تصویر کشیده شده و بازیگرانی چون اوان مک گروگر و هم آن را همراهی کرده‌اند تا تجدید خاطره‌ای برای گذشتگان را بیافرینند و البته نسل جدید کودکان را نیز مسحور خود سازند. اما آیا جادوی دیزنی در این فیلم با کمک وینی پو رخ داده است؟ با هم به بررسی فیلم Christopher Robin می‌پردازیم تا به این موضوع پی ببریم.

بررسی فیلم Christopher Robin

  • کارگردان: مارک فارستر
  • استودیو تهیه‌کننده: Walt Disney Pictures
  • بازیگران:  اوان مک کروگر، هیلی ات‌ول، جیم کامینگز
  • بودجه: ۷۵ میلیون دلار

بررسی فیلم Christopher Robin

استودیو دیزنی چند سالیست که یک سری سیاست های خاص را پیشی گرفته و خوشبختانه یا بدبختانه اکثر این سیاست ها با موفقیت همراه بوده، خوشبختانه از آن جهت که آثار دیزنی واقعا برای کودکان نسل جدید جادو به پا می‌کند و بدبختانه از این جهت که سوژه‌های ناب مثل قدیم دیگر در این آثار دیده نمی‌شود و کفگیر داستان گویی دیزنی تا حدی به ته دیگ خورده است. اما این سیاست‌ها چی هستند؟ یک سری مربوط به برندهای شاخص و مطرح دیگر استودیوها هستند که حالا زیر دست دیزنی قرار گرفته‌اند (مثل سری جنگ ستارگان و فیلم‌های ابرقهرمانی مارول) و یک سری هم برمی‌گردد به بازسازی لایواکشن انیمیشن‌های کلاسیک این استودیو که نمونه آنها را در این سال‌ها در مواردی چون دیو و دلبر و پسر جنگل و… دیدیم. آثار ساخته شده بر اساس هر دوی این سیاست‌ها پرفروش هستند و خلاقیت دیزنی هنوز در بخش انیمیشن (مهد اصلی این استودیو) جریان دارد و آثاری مثل زوتوپیا و همکاری‌هایش با پیکسار همچنان جوهره خلاقیت را در این مجموعه نگه داشته است.

بررسی فیلم Christopher Robin

از آنسو صنعت سینما از دیرباز علاقه خاصی به ساخت فیلمی داستانی بر اساس زندگی نویسندگان آثار پرفروش و مطرح داشته و این موضوع را سر نویسندگان آثار کودک هم بسیار جدی گرفته است (نمونه اش فیلمهایی چون خانم پاتر و در جستجوی نورلند). سال گذشته فیلمی با نام «خداحافظ کریستوفر رابین» ساخته شد که داستان نویسنده اصلی کتاب‌های وینی پو یعنی الن الکساند میلن (به اختصار آ.آ میلن) را روایت می‌کرد و یک فیلم بزرگسالانه درباره کنکاش ذهنی این نویسنده و چگونگی خلق قهرمانانش و تعامل او با فرزندش، کریستوفر رابین(منبع الهام داستان‌های او) بود. حال بعد از گذشت یک سال فیلم دیگری مزین با نام کریستوفر رابین روانه سینماها شده که از آن حال و هوای جدی دور شده و اثری فانتزی درباره خود وینی پو و دوستانش و صاحبشان، کریستوفر رابین است. در ضمن جدا از این مورد تصور می‌کنم که موفقیت فیلم پدینگتون (که آن هم بر اساس کتاب داستانی محبوب برای کودکان است) هم در تصمیم دیزنی به ساخت این فیلم بی تاثیر نبوده است.

بررسی فیلم Christopher Robin

آگر دلتان دیدن یک فیلم جدی‌تر درباره دنیای وینی پو می‌خواهد و دوست دارید بدانید که داستان ساخته شدن این شخصیت چیست، فیلم خداحافظ کریستوفر رابین روایتگر خالق اصلی این کتاب کودکان است.

کریستوفر رابین واقعی پسر آ.آ میلن بود و عروسک‌های او که در دوران تنهایی‌اش تنها دوستان او بودند، باعث ایجاد جرقه‌هایی در ذهن پدر نویسنده‌اش شد و او را تبدیل به نویسنده‌ای بزرگ کرد. خانه جنگلی آنها و عروسک‌های کریستوفر و روابط زناشویی میلن و… همگی دست به دست هم داد تا یکی از بزرگترین کتاب‌های کودک تاریخ به نام وینی پو نوشته شود و غم سال‌های بعد از جنگ جهانی را از کودکان ینگه دنیا بزداید. اهمیت وینی پو در تاریخ بسیار مهم است و در نهایت دیزنی ۴۰ سال پس از خلق این کتاب، حق و حقوق کامل ساخت آثار کارتونی و سینمایی و… را خریداری کرد و وینی پو حالا بیشتر از ۴۰ سال است که مهمان دیزنی و آثار اوست.

بررسی فیلم Christopher Robin

کریستوفر رابین واقعی در دوران کودکی که سال ۱۹۹۶ در سن ۷۶ سالگی هم درگذشت. آن خرس بغل او همان وینی پویی است که امروز می شناسیم

دیزنی سکاندار این فرمت جدید را مارک فارستر انتخاب کرده و او را در صندلی کارگردان قرار داده، فردی که در کارنامه‌اش اثری چون در جستجوری نورلند به چشم می‌خورد که درباره زندگی نویسنده کتابهای پیترپن است و حالتی واقع‌گرایانه دارد اما در هر صورت می‌توان فهمید که با دنیای ادبیات کودکان غریبه نیست.

بررسی فیلم Christopher Robin

در فیلم کریستوفر رابین که آخرین حضور وینی پو در حال حاضر به شمار می‌رود، با کریستوفر رابینی همراه هستیم که بزرگ شده و پدر و مادرش را از دست داده و در یک شرکت مشغول به کار است. مشغله‌های زندگی و مشکلات کاری کریستوفر رابین (با بازی اوان مک گروگر) باعث شده که او خانه قدیمی‌شان و اسباب‌بازی‌های دوران کودکی‌اش را به کل فراموش کند و حتی مشکلات کوچکی با خانواده فعلی‌اش داشته باشد. او در نهایت زن و بچه‌اش را به همان خانه ییلاقی دوران کودکی‌اش می‌فرستد تا به مشکلات کاری‌اش رسیدگی کند ولی از آنسو وینی پو را می‌بینیم که هنوز در جنگل سبز بعد از گذشت این همه سال، منتظر بازگشت صاحبش است.

بررسی فیلم Christopher Robin

دوستان وینی پو همگی ناپدید شده‌اند و او چاره‌ای نمی‌بیند به جز اینکه به شهر برود و صاحبش را شخصا ملاقات کند. این ملاقات سرانجام رخ می‌دهد و باعث تلنگری در روحیه کریستوفر رابین چهل ساله می‌شود و او را به دوران کودکی خود می‌برد.در نهایت کریستوفر رابین تصمیم می‌گیرد بار دیگر به دنیای کودکی‌اش بازگردد و تمام این موارد دست به دست هم داده تا او در سنین میانسالی، کودک درون خودش را دوباره بازیابد اما این راه به آن سادگی هم که او تصور می‌کند نیست…

بررسی فیلم Christopher Robin

فیلم کاملا فانتزی کریستوفر رابین ٔدیزنی زمین تا آسمان با فیلم رئال خداحافظ کریستوفر رابین تفاوت دارد و اصولا مقایسه این دو کار چندان درستی به نظر نمی‌رسد. دیزنی دست روی نقطه خیالی وینی پو گذاشته و او و تیگر، پیگلت، دانکی و دیگر دوستان را تبدیل به عروسک‌هایی سخنگو کرده که راه می‌روند و مردم از دیدن حرف زدنشان به وحشت میفتند. این رویه حالتی کاملا فانتزی به فیلم داده و عملا فیلم Christopher Robin را تبدیل به یک اثر لایواکشن بر اساس کارتون محبوب وینی پو کرده است. تا قبل از دیدن فیلم به شخصه فکر می‌کردم که قرار است این عروسک‌های سخنگو در ذهن کریستوفر رابین باشند و فیلم حالتی سورئال پیدا کند ولی راهی که دیزنی می‌رود خارج از این چارچوب واقعیت گرایی است.

بررسی فیلم Christopher Robin

صداپیشگان در فیلم Christopher Robin سنگ تمام گذاشته‌اند و فیلم بدون حضور این دوبلوران قهار به اثری بچه‌گانه و لوس تبدیل می‌شد (هرچند همین الان هم فیلم در ژانر آثار مختص کودک قرار می‌گیرد ولیکن به خاطر عمر ۹۰ ساله این کاراکترها، بی شک حالتی شدیدا نوستالژیک برای کودکان دیروز و پریروز نسل‌ها پدید می‌آورد) دوبلور شخصیت وینی پو یعنی جیمی کامینگز سال‌هاست که به این کاراکتر جان داده و بیش از سی سال است که صدای وینی پو و تیگر را با صدای گرم و بامزه او می‌شنویم.

بررسی فیلم Christopher Robin

جیمی کامینگز بی شک ستاره فیلم Christopher Robin محسوب می‌شود و آنچنان صدایش را به زیبایی روی کاراکترهای سینمایی جا داده که جدا از حس قوی نوستالژیکش، جانی دوباره به آنها (این بار در فرمت فیلم زنده) داده است. باقی صداپیشگان با اینکه در نقش‌هایشان تازه کار هستند و صداهایی جدید دارند و این موضوع تا قبل از اکران نگرانی‌هایی را برای طرفداران پیش آورده بود، اما به خوبی از پس نقش خود برآمده‌اند و در بین آنها برد گرت در نقش eyerow بهتر از همه ظاهر شده و این خر دوست داشتنی را احمق‌تر از همیشه جلوه داده است. او از بنی صداپیشگان جدید تنها کسی است که نزدیک به ۲۰ سال قبل صداپیشگی eyerow را دوباری در دو بازی ویدئویی اقتباسی از وینی پو انجام داده و حالا بازگشت شکوهمندانه‌ای برای صداپیشگی این شخصیت انجام داده است.

بررسی فیلم Christopher Robin

جدا از صداپیشگان فیلم که توانسته‌اند شخصیت‌های کارتونی داستان را دوست داشتنی جلوه دهند، باید به تیم جلوه‌های ویژه این کار نیز تبریک گفت. تبدیل این کاراکترها به شخصیت‌هایی لایو اکشن بعد از حضور ۹۰ ساله‌شان در قالب تصویر و انیمیشن، کاری جسورانه بود و همین الان هم هجمه ای از انتقادات از سوی برخی از افراد بر سر این افراد جاریست اما نظر من را اگر بخواهید، همه کاراکترها به بهترین نحو تبدیل به نسخه‌ای عروسکی و زنده شده‌اند و البته در این بین خود وینی پو که شخصیت اصلی هم به شمار می‌رود، شاید می‌توانست کمی تا قسمتی بهتر طراحی شود.

بررسی فیلم Christopher Robin

اما آیا فیلم Christopher Robin بدون مشکل است؟ جواب قاطعانه خیر است. فیلم جدید دیزنی صرفا به واسطه عمر طولانی کاراکترهای اصلی‌اش و محبوبیت فوق‌العاده وینی پو در دنیا (او محبوب‌ترین شخصیت کتاب‌های کودک در تاریخ به شمار می‌رود) می‌تواند برای بیننده جذاب باشد و عملا خلاقیت چندانی در فیلمنامه آن به کار نرفته است. حتی می‌توان گفت بازیگران واقعی فیلم هم تمام قدرت بازیگری‌شان را روی کار نگذاشتند و توگویی ارزش جذاب بودن و جالب بودن فیلم را به دوش عروسک‌های جادویی گذاشته‌اند.

بررسی فیلم Christopher Robin

کلیشه در فیلمنامه زیاد دیده می‌شود و تماشاگر از تمام لحظات فیلم جلوتر پیش می‌رود و می‌تواند روند داستان را کاملا حدس بزند. پیچش داستانی که در اواسط فیلم هم به وجود می‌آید (خطر اسپویل شدن داستان: قهر وینی پو به خاطر رفتار تند کریستوفر رابین میانسال و دنبال او گشتن پایان خطر اسپویل) نمیتواند کاری از پیش ببرد. شوخی‌های فیلم نیز مختص کودکان نوشته شده است و جز موارد معدودی در دیالوگ‌ها، نمی‌تواند تماشاگران بزرگسال را همراهی کند. دیزنی و عوامل سازنده فیلم رسما کودکان را مورد هدف قرار داده‌اند و البته نمی‌توان به این سیاست آنها خرده گرفت.

بررسی فیلم Christopher Robin

فیلم Christopher Robin قطره‌ای دیگر از دنیای جادویی دیزنی و بازگشتی برای شخصیت وینی پو بر پرده سینماست. فیلم همان طور که گفته شد کودکان نسل جدید (که آنها هم مانند پدران و پدربزرگشان عاشق وینی پو هستند) را مورد هدف قرار داده چرا که دیزنی با هوشمندی تمام می‌داند که تماشاگر بزرگسال‌تر به خاطر تجدید خاطرات خوش خود به دیدن این فیلم می‌رود و این بخش از مشتریان را به همین وسیله نگه داشته است (و البته چیزهایی کوچک هم برای آنها در چنته گذاشته است تا کاملا ناراضی نباشند)

بررسی فیلم Christopher Robin

والت دیزنی با هوشمندی تمام وینی پو را برای نسل جدید احیا می‌کند و چرخ‌های این برند ۹۰ ساله فوق محبوب را بار دیگر به جریان می‌اندازد، هرچند اگر خلاقیتی مثل گذشته در آنها وجود نداشته باشد ولی همین به راه افتادن می‌تواند نوید ساخت سلسله فیلم‌های جدیدی بر اساس دنیای خلق شده توسط آ.آ میلن (نویسنده اصلی کتاب وینی پو) باشد و نسل جدید با فرمتی جدید این خرس عاشق عسل را دوست بدارد.

The post بررسی فیلم Christopher Robin ؛ وینی پو و دوستان به سینما می روند appeared first on دیجیاتو.

راهنمای خدمات الکترونیک: چگونه می‌توان فرار مالیاتی متخلفان را گزارش داد؟

اخیرا به راه افتادن هشتگ #پزشک_فراری_از_کارتخوان در توییتر فارسی موجی از اعتراضات مردمی را به راه انداخته و بیشتر از همه کارمندانی را عصبانی کرده است که هرماه قبل از آنکه دستمزد خود را ببینند، مالیات را به صورت خودکار از آنها کسر می‌شود.

کارت‌خوان نداریم، کارت‌خوان خراب است و هر جمله‌ای که مراجع را مجبور به پرداخت نقدی کند، شائبه‌ای‎ست از فرار مالیاتی؛ چه پزشک باشد، آرایشگر یا حتی یک رستوران. البته موارد دیگری شبیه به این هم دیده می‌شود. منشی‌ها و صندوق‌دارانی که شماره کارت بانکی شخصی می‌دهند و از مراجعان می‌خواهند که پول را به کارت شخصی واریز کنند.

موضوع بسیار ساده است، کارت‌خوان که نباشد و پولی به حساب اصلی صاحب کار واریز نشود، خبری از ثبت گردش مالی و محاسبه مالیات نیست. فرار از مالیات به همین سادگی امکان پذیر می‌شود.

بیش از نصف بودجه دولت باید از طریق اخذ مالیات به منظور توسعه و اداره کشور تامین شود. همین جمله کافیست تا بفهمیم مالیات دادن تا چه حد مهم است و زمانی که در فضای مجازی موضوعی درباره فرار مالیاتی مطرح می‌شود، چرا موجی علیه مالیات گریزان به راه می‌افتد.

در این چند روز، گسترش اعتراضات و افزایش حساسیت‎های مردمی موجب شد که سازمان مالیاتی کشور از مردم دعوت کند تا متخلفانی که می‌شناسند را به این سازمان معرفی کرده تا به پرونده آنها رسیدگی شود. اطلاع رسانی به سازمان امورمالیاتی کشور در مورد متخلفان مالیات گریز یا به بیان بهتر شکایت از آنها بسیار ساده است. فقط باید اطلاعات متخلف و گزارشی کامل از نحوه تخلف را داشته داشته باشد.

فرار مالیاتی

برای شروع به سایت «سازمان امور مالیاتی کشور» مراجعه می‌کنید و پس از آن وارد «پرتال اطلاع رسانی» می‌شوید.

از میان گزینه‌های موجود در باکس آبی رنگ سمت راست گزینه «سامانه رسیدگی به شکایات (موضوع‏ ماده ۲۵ قانون ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد) » را انتخاب می‌کنید. در این صفحه از شما خواسته شده است تا شکایت خود را تنها یک بار و به طور دقیق و کامل وارد کنید تا قابل بررسی باشد. همچنین گزارش شکایت خود را حداکثر در ۱۵۰۰ کلمه از قبل آماده کنید. مورد دیگری که در این صفحه بر ان تاکید شده است، کاربری این سامانه یعنی رسیدگی به «نقض قوانین و مقررات، عدم انجام وظیفه، درخواست وجه غیر قانونی و گزارش سوء جریان یا فرار مالیاتی» است و این سامانه مسئولیت رسیدگی به دعاوی بین اشخاص حقیقی و حقوقی را ندارد چراکه رسیدگی به اختلافات و احقاق حقوق آنان برعهده مراجع دادگستری بوده و در صلاحیت این سازمان نیست.

حالا برای ثبت شکایت گزینه «ثبت شکایت و ارتباط با سازمان» که در پایین توضیحات قرار گرفته را کلیک کنید.

سپس وارد صفحه اصلی ثبت شکایت می‌شوید. در این صفحه دو دسته اطلاعات از شما خواسته شده است. در قسمت بالایی اطلاعات خود شما به عنوان شاکی یا اطلاع رسان است که باید وارد شود و قسمت پایینی نوع درخواست و اطلاعات فرد متخلف است که باید به طور دقیق وارد شود. در نهایت پس از آنکه اطلاعات را به طور کامل وارد کردید، گزینه ثبت را کلیک کنید.

فرار مالیاتی

حالا شکایت شما ثبت شده، کد رهگیری و سایر اطلاعاتی که ثبت کرده‌اید در صفحه نمایش داده می‌شود. همانطور که در بالای جدول تاکید شده حتما کد رهگیری را یادداشت کرده و اگر می‌توانید از همان صفحه پرینت تهیه کنید تا بتوانید در آینده پیام خود را پیگیری کنید.

فرار مالیاتی

برای پیگیری شکایت خود هم می‌توانید مجددا به صفحه «سامانه رسیدگی به شکایات و ارتباط مردمی سازمان امور مالیاتی» مراجعه و گزینه «پیگیری شکایت» را انتخاب کنید. کد رهگیری که قبلا صادر شده بود را وارد کرده و نتیجه شکایت خود را جستجو کنید.

فرار مالیاتی

اعتراض مدنی به فرار مالیاتی از یک توییت شروع شد، پس از آن توجه مردم به این موضوع، جلب شد و مردم خواستار رسیدگی به این قیبل تخلفات شدند. در همین میان هم سازمان امور مالیاتی کشور از مردم خواست تا با مراجعه به «سامانه رسیدگی به شکایات و اعتراضات مردمی» که پیش از این هم در پرتال سازمان وجود داشت، شکایات خود را از مالیات گریزان ثبت کنند و این سازمان را در رسیدگی بهتر به تخلفات یاری کنند. حالا نوبت مردم است تا شکایات و پیام‌های خود را به مسئولان اطلاع دهند و امیدواریم که مسئولان هم بتوانند به درستی این خواسته مردم را پیگیری و به نتیجه برسانند.

The post راهنمای خدمات الکترونیک: چگونه می‌توان فرار مالیاتی متخلفان را گزارش داد؟ appeared first on دیجیاتو.