چشم امید سونی به فناوری ۵G برای شکوفایی دوباره برند Xperia در سال ۲۰۲۰

کمپانی سونی به تازگی برنامه های آینده خود را برای برند موبایل های هوشمندش یعنی Xperia اعلام کرده است که بر اساس آن ژاپنی ها امیدوارند با فراگیر شدن فناوری نسل پنجم شبکه های موبایل (۵G) بتوانند دوباره رونق را به کسب و کار تولید اسمارت فون های خود بازگردانند.

مدیرعامل جدید واحد موبایل های سونی اعلام کرده است که کوچک سازی بخش تحت مدیریتش و کند شدن فرایند توسعه موبایل های بعدی اکسپریا به معنی آغاز مرگ تدریجی این برند محبوب نخواهد بود، بلکه آنها قصد دارند کسب و کار خود را تا چند سال آینده و رونق فناوری ۵G سرپا نگه دارند.

فناوری 5g سونی موبایل اکسپریا

البته اوضاع سونی در بخش تولید قطعات اولیه برای سایر موبایل ها (به خصوص سنسور دوربین ها) چندان هم بد نیست و ژاپنی ها امیدوارند با تکیه بر درآمدهای خود در این بخش به حیات خود در بازار ادامه دهند.

سونی به لطف تلاش ها و سرمایه گذاری های طولانی مدت خود در زمینه ۵G و تکنولوژی هایی که در این عرصه توسعه داده باور دارد که می تواند در حدود سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ و با تکیه بر پلتفرمی کاملاً نوآورانه که امکان پایه گذاری آن تنها روی فناوری جدید وجود دارد، تجربه ای متفاوت و یکپارچه را برای کاربران انواع گجت های خود با مرکزیت موبایل های هوشمند به ارمغان بیاورد.

فناوری 5g سونی موبایل اکسپریا

مقامات کمپانی ژاپنی باور دارند که در آینده و پس از فراگیر شدن نسل پنجم شبکه های موبایل، اروپا به بازار اصلی گجت های مبتنی بر این فناوری بدل خواهد شد. به همین دلیل است که آنها تلاش می کنند از همین حالا شراکت های موثری را با اپراتورهای بین المللی و محلی فعال در این قاره برقرار سازند تا در آینده بتوانند دست برتر در این زمینه نسبت به رقبای خود به دست بیاورند.

The post چشم امید سونی به فناوری ۵G برای شکوفایی دوباره برند Xperia در سال ۲۰۲۰ appeared first on دیجیاتو.

سونی بخش اکسپریای خود را کوچک می کند

سونی رسماً تأیید کرده که قصد دارد بخش کسب و کار موبایل خود را به منظور سود دهی بیشتر، کوچک کند.

در ۵ سال اخیر بخش گوشی های هوشمند شرایط فروش مناسبی را تجربه نکرده و اغلب با ضرردهی همراه بوده. به همین دلیل کمپانی ژاپتی قصد دارد از تمرکز خود بر بخش گوشی های هوشمند بکاهد.

چند سال پیش سونی خبر از طرح خود برای کوچک کردن بخش اکسپریا به واسطه تمرکز بر دستگاه های سود ده داده بود. این هدف مستلزم حذف بیشتر مدل های اقتصادی و افزایش مدل های پریمیوم بود. در این راستا سونی سری اکسپریا اکس را در سال ۲۰۱۶ معرفی و روانه بازار کرد.

در آن زمان تصمیم سونی به طور موقت سود بیشتری به جیب کمپانی روانه کرد و موجب شد در طی چندین سه ماهه مالی، شرایط بخش گوشی های هوشمند بهبود پیدا کند. ولی برای بار دیگر شرایط بخش اکسپریا رو به وخامت رفته و به همین دلیل سونی از قصد خود برای کوچک کردن این بخش به منظور دستیابی به سود بیشتر خبر داده است.

اخیراً گزارش مالی سال ۲۰۱۷ سونی منتشر شده بود که خبر از سود عملیاتی ۶٫۷ میلیارد دلاری می داد. در این گزارش اشاره شده بود که در مجموع سونی در قیاس با ۲۰۱۶، سال بهتری را پشت سر گذاشته و انتظار دارد که اوضاع در سال ۲۰۱۸ بهتر هم بشود.

با این حال بر اساس این گزارش، کسب و کار گوشی های هوشنمد کمپانی کماکان عملکردی ضعیف داشت و تنها ۶٫۶ میلیارد دلار درآمدزایی کرد که از درآمد ۶٫۹ میلیارد دلاری سال پیش هم کمتر بود. البته بنا بر ادعای وبسایت فون آرنا بخشی از این ضرر به تغییرات نرخ تبدیل ارز در ژاپن باز می گردد.

سونی انتظار دارد با کوچک کردن بخش موبایل، هزینه های عملیاتی خود را بیش از پیش کاهش دهد. به این ترتیب انتظار می رود بسیاری از مدل های اقتصادی از جمله سری اکسپریا L و شاید برخی از گوشی های سری اکسپریا XA از موبایل های این کمپانی حذف شوند. به این ترتیب احتمالاً سری XZ تنها مجموعه باقی مانده از اکسپریاهای سونی خواهد بود.

بر اساس گزارش ها سونی قصد دارد در سال مالی ۲۰۱۸ (که ۳۱ مارس ۲۰۱۹ پایان می یابد)، تعداد ۱۰ میلیون گوشی اکسپریا را روانه بازارها کند. این عدد نسبت به مدت مشابه در دوره مالی ۲۰۱۷ و ۲۰۱۶ با ۱۳٫۵ و ۱۴٫۶ میلیون واحد، کاهش قابل توجهی را نشان می دهد.

The post سونی بخش اکسپریای خود را کوچک می کند appeared first on دیجیاتو.

رندرهای اکسپریا A از تعبیه اسپیکرهای استریو در این موبایل خبر می دهند

کمپانی سونی تا کنون سری های مختلفی از خانواده اکسپریا را معرفی کرده و حالا خبرهایی از اضافه شدن عضو جدیدی به آن منتشر شده است.

کانال یوتیوبی Science and Knowledge به تازگی رندری منتسب به موبایل اکسپریا A را منتشر کرده که ظاهر آن ترکیبی از زبان طراحی جدید Ambient Flow و سبک قدیمی OmniBalance (در این روش توازن و تقارن در تمامی جوانب محصولات مورد تاکید قرار می گیرد) به نظر می رسد.

این اسمارت فون از طراحی چهارگوش و در عین حال حاشیه های نسبتا باریک بهره می برد. لوگوی سونی در گوشه بالای سمت راست و دوربین سلفی در سمت دیگر آن خودنمایی می کنند. در لبه بالایی نیز جک ۳٫۵ میلیمتری نصب شده که صدای با کیفیت بالا (High-Resolution) را تولید می کند و این در حالی است که مسئولان این کمپانی قبلا با تاکید بر حرکت به سمت طراحی هدفون های وایرلس این قابلیت را در اکسپریا XZ2 حذف کرده بودند.

حاشیه بالایی اکسپریا A از قسمت پایینی آن عریض تر است و در هر دوی آنها اسپیکرهایی تعبیه شده اند که با ظرافت خاصی طراحی شده و به ایجاد صدای استریو کمک می کنند.

تمام کلیدهای فیزیکی از جمله کلید ویژه عکسبرداری در لبه سمت راست تعبیه شده اند. در پنل پشتی اکسپریا A دوربین دوگانه و لوگوی اکسپریا به چشم می خورد.

از آنجایی که این رندرها تنها طراحی مفهومی هستند هنوز اطلاعات خاصی درباره مشخصات و دیگر قابلیت های این اسمارت فون منتشر نشده است. اگرچه کمپانی ژاپنی ممکن است در آینده از اکسپریا A رونمایی کند اما تطابق طراحی آن با این رندها تا حدودی جای تردید دارد چرا که سونی به تازگی با هدف پوشاندن جامه ای نو به محصولات خود، زبان طراحی قدیمی خود را کنار گذاشته و مشخص نیست چرا باید در این زمینه عقب گرد کند.

The post رندرهای اکسپریا A از تعبیه اسپیکرهای استریو در این موبایل خبر می دهند appeared first on دیجیاتو.

برخی کاربران موفق به فعال کردن نرخ رفرش ۱۲۰ هرتز نمایشگر موبایل های سونی شدند

از زمانی که سونی موبایل اکسپریا XZ پریمیوم (بررسی دیجیاتو) را روانه بازار کرد، برخی از گمانه زنی ها به نمایشگر با نرخ رفرش ۱۲۰ هرتز آن اشاره کرده بودند. البته به نظر می رسید این قابلیت به صورت پیش فرض توسط سونی غیر فعال شده و به سادگی، توسط کاربران قابل فعال کردن نیست. اخیراً برخی از کاربران انجمن های XDA Developers و Reddit خبر از پشتیبانی فرکانس ۱۲۰ هرتز نمایشگر موبایل یاد شده و نیز تعدادی از موبایل های دیگر سونی داده اند.

بر این اساس مشخص شده به واسطه دسترسی به کرنل امکان تنظیم سه حالت نمایش تصویر در اکسپریا XZ پریمیوم وجود دارد:

  • حالت استاندارد با رزولوشن ۱۰۸۰P و نرخ رفرش ۶۰ فریم در ثانیه
  • حالت استاندارد با رزولوشن ۲۱۶۰P و نرخ رفرش ۶۰ فریم در ثانیه
  • حالت مخفی با رزولوشن ۱۰۸۰P و نرخ رفرش ۱۲۰ فریم در ثانیه

به لطف انتشار اندروید اوریو برای اکسپریا XZ پریمیوم و نیز به لطف برنامه Open Device سونی، توسعه دهندگان می توانند رام های اختصاصی خود را برای این موبایل تولید کنند و به این ترتیب قابلیت ۱۲۰ هرتز مخفی نمایشگر را فعال کنند.

البته گزارش های کاربرانی که اقدام به فعال کردن این حالت کرده اند، ضد و نقیض است. برخی ادعا کرده اند که شاهد تغییرات آشکاری بوده اند، در حالی که برخی دیگر معتقد هستند که این دستکاری هیچ تأثیر قابل مشاهده ای ندارد. با این حال احتمالاً سونی دلیل قانع کننده ای برای غیر فعال کردن آن داشته است.

جالب تر اینکه بررسی یکی از کاربران XDA نشان داده که قابلیت ۱۲۰ هرتز در بسیاری از موبایل های دیگر سونی نیز وجود دارد. البته در تمام آنها این قابلیت به طور پیش فرض مخفی و غیر فعال است. به ادعای کاربر مذکور، این دستگاه ها شامل موبایل های زیر هستند:

  • اکسپریا X
  • اکسپریا X پرفورمنس
  • اکسپریا XZ
  • اکسپریا XZ1
  • اکسپریا XZ1 کامپکت
  • اکسپریا XA2
  • اکسپریا XA2 الترا

در این بین تنها موبایل غایب از بین نمونه های اخیراً عرضه شده سونی، اکس کامپکت است.

با این حال بنا بر ادعای کاربران، موبایل های این لیست که روی آنها اندروید خالص (AOSP) نصب شده امکان فعال کردن حالت ۱۲۰ هرتز را نداشته اند.البته این موضوع به این معنی نیست که از حالت ۱۲۰ هرتز پشتیبانی نمی کنند.

The post برخی کاربران موفق به فعال کردن نرخ رفرش ۱۲۰ هرتز نمایشگر موبایل های سونی شدند appeared first on دیجیاتو.