قابلیت Screen Time در iOS 12 چیست و به چه کاری می‌آید؟

ممکن است شما هم مثل بسیاری از افراد به آیفون‌‌ یا آیپدتان اعتیاد داشته باشید. اعتیادی که این روز ها همه درگیر آن هستیم. مثل چک کردن مداوم اینستاگرام یا پیام رسان های مختلف. اتفاقی که شاید گاهی به صورت ناخودآگاه انجام شود و مدت زیادی از زندگی روزانه‌ی ما را به خودش اختصاص دهد.

حالا خبر خوب (و البته شاید بد) اینجاست که می توانید با استفاده از iOS 12 که اخیرا در دسترس قرار گرفته، استفاده‌تان از اپلیکشن های مختلف در آیفون را محدود کنید. در واقع آیفون یا آیپد به شما یادآوری می کند که امروز، چه مدت از اپلیکیشن هایی خاص استفاده کرده‌اید و حتی از شما می خواهد که استفاده از این نرم افزار را برای امروز بس کنید و به زندگی‌تان برسید. این ویژگی اسکرین تایم نام دارد و استفاده از آن بسیار ساده و آسان است.

اسکرین تایم

اسکرین تایم به شما جزئیات دقیق استفاده تان از آیفون یا آیپد را ارائه می کند. کافیست به تنظیمات و سپس بخش اسکرین تایم بروید و روی زمان بزرگی که بالای صفحه می بینید بزنید. این گزینه به شما نشان می دهد که چه مقدار از دستگاهتان در روز ها یا هفته های گذشته استفاده کرده‌اید و کدام برنامه های کاربردی بیشترین زمان استفاده‌ی شما را به خود اختصاص داده است. علاوه بر این، ویژگی یاد شده به شما اعلام می کند که از طرف کدام اپلیکیشن بیش از همه اعلان یا Notification دریافت کرده‌اید و حتی تعداد دفعاتی که دستگاه را در دست گرفته‌اید را هم نمایش خواهد داد.

اگر چند دستگاه که از iOS 12‌ استفاده می کنند داشته باشید، می توانید گزینه‌ی Share Across Devices را فعال کنید تا با استفاده از iCloud و اسکرین تایم، اطلاعاتی کلی از میزان استفاده شما از همه‌ی دستگاه ها را به صورت یکجا دریافت کنید.

اگر به دنبال محدود کردن استفاده‌تان از آیفون و آیپد هستید، استفاده از اسکرین تایم می تواند به شما کمک شایانی کند. شما می توانید با طی کردن مراحلی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم، به طور آگاهانه استفاده از آیفون یا آیپد را کاهش دهید.

اسکرین تایم

چگونه با استفاده از اسکرین تایم استفاده از اپ ها را محدود کنیم

برای انجام این کار کافیست مراحل زیر را طی کنید:

 • به تنظیمات و سپس بخش Screen Time بروید.
 • روی App Limits بزنید.
 • روی گزینه‌ی Add Limit بزنید.
 • در این بخش شما می توانید برای یک دسته از برنامه‌ های خاص محدودیت زمانی تعریف کنید یا اینکه به طور دستی برای هر کدام از اپلیکیشن ها به طور جداگانه محدودیت زمانی اعمال کنید. برای محدود کردن یک دسته از برنامه های کاربردی (مثل بازی ها، شبکه های اجتماعی و …) کافیست به پایین اسکرول کرده و سپس روی دایره‌ای که کنار هرکدام از دسته های خاص اپلیکیشن ها مشاهده می کنید بزنید.
 • حالا می توانید دسته‌ی انتخاب شده‌ی برنامه های کاربردی را محدود کنید. در این بخش می توانید به صورت روزانه به محدود کردن اپلیکیشن ها بپردازید. مثلا مشخص کنید که در روز چند ساعت از بازی ها استفاده داشته باشید. البته می توانید با زدن روی گزینه‌ی Customize Days برای روز های مختلف، برنامه زمانی متفاوتی را ایجاد کنید. این گزینه برای زمان هاییست که بخواهید به عنوان مثال استفاده از شبکه های اجتماعی در روز های تعطیل را به حداقل برسانید.
 • اگر می خواهید اپلیکیشنی خاص را محدود کنید، کافیست به تنظیمات و سپس بخش Screen Time بروید. حالا روی تایمر بزرگی که در بالای صفحه قابل مشاهده است بزنید.
 • حالا به پایین اسکرول کنید تا لیستی از اپلیکیشن هایی که بیشترین استفاده در دستگاهتان دارند را ببینید. روی هرکدام که می خواهید بزنید و سپس به پایین اسکرول کرده و گزینه‌ی Add Limit را بزنید. با این روش برای هرکدام از اپلیکیشن ها و حتی وبسایت ها محدوده زمانی تعریف کنید.

اسکرین تایم

هر زمان که در استفاده از یکی از برنامه های کاربردی یا وبسایت های محدود شده زیاده روی کنید، تمام صفحه به رنگ سفید در می آید و در آن می توانید تصویر یک ساعت شنی را مشاهده خواهید کرد که زیر آن نوشته Time Limit. به این معنی که محدوده زمانی استفاده شما از این اپلیکیشن یا وبسایت به اتمام رسیده است. البته می توانید به راحتی با زدن گزینه‌ی Ignore Limit به پایان رسیدن زمان استفاده از یک اپلیکیشن را نادیده بگیرید و سپس مشخص کنید که ۱۵ دقیقه‌ی دیگر محدوده‌ی زمانی مجددا یادآوری شود. همچنین می توانید با زدن روی گزینه‌ی Ignore for Today به طور کامل برای یک روز اسکرین تایم را نادیده بگیرید (البته برای اپلیکیشنی که در همان لحظه مورد استفاده‌تان قرار دارد).

چگونه در iOS 12 زمان خاموشی تعیین کنیم؟

این کار برای زمان هاییست که می خواهید عادت بد استفاده‌ی شبانه از تلفن همراه را از بین ببرید. این موضوع برای همه‌ی اپلیکیشن های یک تلفن همراه اعمال می شود. برای استفاده از این ویژگی در iOS 12 کافیست مراحل زیر را طی کنید:

 • به تنظیمات رفته و سپس به بخش Screen Time بروید.
 • روی گزینه‌ی Downtime بزنید.
 • سپس زمان خاموشی یا Downtime را فعال کنید و برای آن ساعت شروع و پایان تعیین کنید.

اگر می خواهید استفاده از برخی اپلیکیشن ها حتی در زمان خاموشی و بدون محدودیت امکان پذیر باشد کافیست مراحل زیر را طی کنید:

 • به تنظیمات و سپس Screen Time بروید.
 • روی گزینه‌ی Always Allowed بزنید.
 • حالا اپلیکیشن هایی که می خواهید همیشه استفاده از آن ها امکان پذیر باشد را انتخاب کنید.

اسکرین تایم

نحوه‌ی استفاده از محدودیت زمانی برای کودکان

استفاده از ویژگی اسکرین تایم باعث می شود که بعد از زیاده روی در استفاده از یک اپلیکیشن، در صفحه‌ی ظاهر شده دو گزینه ظاهر شود. دو گزینه‌ای که یکی از آن ها محدودیت اعمال شده را ۱۵ دقیقه‌ی دیگر اعلام می کند و گزینه‌ای دیگر که به مدت یک روز استفاده از اپلیکیشن را به طور کامل آزاد می کند. به عنوان پدر یا مادر، شما می توانید با اعمال یک رمز عبور استفاده از این گزینه ها را غیر فعال کنید. برای ایجاد رمز عبور برای این دو گزینه، کافیست مراحل زیر را طی کنید:

 • به تنظیمات و سپس Screen Time بروید.
 • روی گزینه‌ی Use Screen Time Passcode بزنید.
 • حالا رمزی چهار رقمی ایجاد کنید. باید رمز ایجاد شده را دوبار وارد کنید. یک بار برای ایجاد رمز و بار دیگر تایید آن.

این موضوع می تواند به شما اطمینان دهد که فرزندتان در استفاده از اپلیکیشن ها زیاده روی نخواهد کرد. البته تا زمانی که رمز عبور را نداند!

البته به یاد داشته باشید که اسکرین تایم تنها به مواردی که در بالا به آن اشاره کردیم منتهی نمی شود. با استفاده از این ویژگی می توانید استفاده از سرویس های مکانی، میکروفون، بلوتوث، اینترنت موبایل و بسیاری از موارد دیگر دستگاه را محدود کنید و بهره مندی از این موارد برای افراد دیگری که از دستگاه شما استفاده می کنند قفل کنید.

اسکرین تایم

اگر دستگاه فرزندتان از طریق iCloud به شما متصل باشد، می توانید اطلاعات دقیق تری از استفاده‌ی کودکتان از سرویس های مختلف iOS را مشاهده کنید. با استفاده از این ویژگی حتی می توانید از راه دور برای تلفن بچه ها محدودیت های جدیدی قرار دهید.

اگر دستگاه کودکتان از طریق iCloud Family به شما متصل باشد، می توانید دستگاهش را زیر بخش Family در اسکرین تایم مشاهده کنید. کافیست روی اسم کودکتان کلیک کرده و به مدیریت اسکرین تایم دستگاهش بپردازید.

چگونه اسکرین تایم را در iOS 12 غیر فعال کنیم؟

ممکن است بعد از استفاده از اسکرین تایم، کمی اذیت شوید و به هر دلیلی دیگر نخواهید از آن استفاده کنید. امکان غیر فعال کردن اسکرین تایم به راحتی امکان پذیر است:

 • به تنظیمات و سپس Screen Time بروید.
 • به پایین صفحه رفته و روی گزینه‌ی Turn Off Screen Time بزنید.

 

 

The post قابلیت Screen Time در iOS 12 چیست و به چه کاری می‌آید؟ appeared first on دیجیاتو.

با هفت ویژگی مهم در به‌روزرسانی اکتبر ۲۰۱۸ ویندوز ۱۰ آشنا شوید

دیگر چیزی به انتشار به‌روزرسانی اکتبر ۲۰۱۸ ویندوز ۱۰ باقی نمانده و بسیاری از کاربران این سیستم عامل در سرتاسر جهان منتظرند ببینند این بار دست پخت مایکروسافت چطور از آب در آمده. البته از آنجایی که ما زودتر از موعد مقرر به سراغ نسخه بتای این به‌روزرسانی تازه رفتیم، می‌توانیم به شما هم بگوییم که قرار است با چه چیزی در آینده‌ای نه چندان دور، رو به رو شوید.

در کل این به‌روزرسانی که در حال حاضر روی مرز انتشار پا گذاشته، ویژگی‌های جدیدی که کاربردی هم باشند کم ندارد. در ادامه این متن به هفت مورد از این ویژگی‌ها خواهیم پرداخت اما پیش از هر چیز بگذارید به این موضوع اشاره کنیم که ممکن است نسخه نهایی حاوی برخی از آن‌ها نباشد.

تاریخچه کلیپ‌بورد و همگام‌سازی ابری


به‌رورزسانی اکتبر ۲۰۱۸ ویندوز ۱۰

محدودیت بیش از اندازه کلیپ‌بورد، یکی از مشکلاتی بود که ویندوز همیشه با آن دست و پنجه نرم می‌کرد. به طور کلی در ویندوز همیشه فقط یک جای خالی برای ذخیره اطلاعات کپی شده وجود داشت که آن هم به محض گرفتن کلید‌های کنترل و C از بین می‌رفت و به یک داده دیگر اختصاص می‌یافت.

اما انگار قرار است با انتشار به‌رورزسانی اکتبر ۲۰۱۸ ویندوز ۱۰ این رویه برای همیشه تغییر کند. چراکه مایکروسافت حالا برای کلیپ‌بورد ویندوز، تاریخچه‌ای در نظر گرفته که می‌توانید به آن از طریق میانبر «کلید ویندوز + V» دست پیدا کنید.  این یعنی اگر به‌رورزسانی اکتبر ۲۰۱۸ ویندوز ۱۰ را دریافت کنید دیگر می‌توانید با گرفتن میانبری که در بالا به آن اشاره کردم به تمام داده‌ای که کپی کرده بودید دست پیدا کنید.

تازه مایکروسافت تمام این داده‌ها را به سرور‌های ابری خود منتقل می‌کند تا کاربر با همگام‌سازی حساب مایکروسافتش روی گجت‌های دیگر نیز بتواند به اطلاعات کلیپ‌بورد دسترسی داشته باشد. البته این ویژگی‌ها به طور پیش‌فرض فعال نیستند و باید برای دسترسی به آن‌ها ابتدا سری به تنظیمات ویندوز بزنید.

حالت تاریک برای اپ‌های مایکروسافت


به‌رورزسانی اکتبر ۲۰۱۸ ویندوز ۱۰

یکی از ویژگی‌های دیگری که قرار است با به‌رورزسانی اکتبر ۲۰۱۸ به ویندوز ۱۰ اضافه شود حالت تاریک است. حالا همانند حالت تاریکی که به نسخه Mojave سیستم عامل مک اضافه شد، می‌توانید اپ‌ فروشگاه مایکروسافت، فایل اکسپلورر و همچنین منوی تنظیمات ویندوز را به حالت تاریک ببرید.

برای دسترسی به حالت تاریک ویندوز ۱۰ نیز ابتدا می‌بایست مسیر Settings > Personalization > Colors را دنبال کنید. سپس به پایین صفحه بیایید و تنظیمات Choose your default app mode را روی حالت Dark بگذارید.

کیبورد سویفت‌کی


با اینکه استفاده از نمایشگرهای تاچ اسکرین هنوز در میان کاربران ویندوزی خیلی طرفدار پیدا نکرده اما مایکروسافت تصمیم گرفته با پشتیبانی از کیبورد سویفت‌کی به نوعی یک حق انتخاب در اختیار کاربرانش بگذارد.

بهبود وضعیت ابزار اسکرین‌شات ویندوز


اینطور که به نظر می‌رسد قرار است در به‌رورزسانی اکتبر ۲۰۱۸ ویندوز ۱۰ وضعیت اسکرین‌شات گرفتن در ویندوز نیز کمی بهبود پیدا کند. احتمالا ابزار قدرتمندتری جایگزین ابزار فعلی خواهند شد که صد البته به لطف این موضوع نحوه اسکرین‌شات گرفتن و اشتراک گذاری آن‌ها به طور قابل قبولی دست‌خوش تغییر می‌شود.

ری‌استارت‌های کمتر


به طور کلی مایکروسافت سیستم دریافت و نصب به‌روزرسانی‌های تازه ویندوز ۱۰ را طوری طراحی کرده که حتی یک کاربر هم از دست این موضوع آب خوش از گلویش پایین نرود. اصلا محال است کسی پیدا شود که از این موضوع رضایت کامل داشته باشد.

حال اینطور که به نظر می‌رسد انگار مایکروسافت تازه متوجه اشتباهات خود شده و می‌خواهد با به‌رورزسانی اکتبر ۲۰۱۸ ویندوز ۱۰ کمی از حجم ری‌استارت‌های بی‌جهت و بد موقع این سیستم عامل برای نصب آپدیت‌های تازه بکاهد.

اپ Your Phone


به‌رورزسانی اکتبر ۲۰۱۸ ویندوز ۱۰

اگر به ویندوز و مایکروسافت علاقه داشته باشید حتما می‌دانید که اپ Your Phone همین حالا در دسترس و قابل دریافت است. به لطف ویژگی‌های خوب این اپ دیگر انتقال عکس از موبایل به پی‌سی راحت می‌شود و دیگر نیازی نیست که برای چنین کارهایی با خودتان مدام ایمیل بازی کنید.

حالا اگر گوشی خود را به Your Phone متصل کنید، می‌توانید تصاویری که روی موبایلتان دارید را با ماوس بگیرید و به داخل یک پوشه در حافظه سیستم بیندازید؛ بله به همین راحتی. البته خیلی هم به وجد نیایید. چراکه اپ Your Phone هنوز حتی به یک پختگی نسبی هم نرسیده و ایراداتی دارد که باید در آینده برطرف شوند.

اسلایدر تغییر سایز فونت


به‌روزرسانی اکتبر ۲۰۱۸ ویندوز ۱۰

سیستم اسکیلینگ ویندوز ۱۰ جدای از اینکه باعث می‌شود متن، آیکون‌ و همچنین اپ‌ها روی مانیتورهای با رزولوشن بالا زیباتر دیده شوند اما خیلی بیش از اندازه هم آن‌ها را ریز می‌کند. طوری که اصلا در بسیاری مواقع چشم کاربر قادر به دیدن درست آن‌ها نخواهد بود.

با این حال مایکروسافت سعی کرده در به‌روزرسانی اکتبر ۲۰۱۸ ویندوز ۱۰ این مورد را نیز به لطف یک اسلایدر تغییر فونت تازه برطرف کند. برای دسترسی به این اسلایدر نیز فقط کافیست مسیر Settings > Ease of Access > Display را طی کنید تا به اسلایدر Make text bigger برسید.

The post با هفت ویژگی مهم در به‌روزرسانی اکتبر ۲۰۱۸ ویندوز ۱۰ آشنا شوید appeared first on دیجیاتو.

آشنایی با کد QR و آموزش ساخت آن

یکی از فناوری هایی که در سال های گذشته و پس از گسترش استفاده از گوشی های هوشمند کاربرد زیادی پیدا کرده کد QR است که اطلاعاتی از قبیل آدرس سایت، شماره تماس، آدرس، کارت ویزیت و داده هایی دیگری را می توان از طریق آن منتقل کرد.

بسیاری از بارکدهایی که روزانه با آنها برخورد داریم تک بعدی هستند اما کدهای QR به لطف دو بعدی بودن مزایایی از قبیل اسکن از جهات مختلف و ظرفیت ذخیره هزاران کاراکتر الفبایی دارند. علاوه بر این برخلاف NFC به سخت افزار یا اجزای الکترونیکی وابسته نیستند.

از سوی دیگر در صورت پیکربندی با سطح مطلوبی از تصحیح خطا، این کدها حتی در صورت مخدوش شدن هم کارایی خود را از دست نمی دهند.با این حال بسیاری از افراد ناآشنا با این فناوری تصور می کنند که این کد ابزاری تبلیغاتی بوده و کارایی مشخصی برای آنها ندارد.

در ادامه به بررسی مختصر تاریخچه، مزایا، معایب، کاربردها و روش های تولید کد QR پرداخته ایم.

تاریخچه کد QR

کد QR در سال ۱۹۹۴ و توسط یکی از زیر مجموعه های تویوتا به نام «دنس ویو» طراحی شد. هدف این کمپانی ایجاد روشی برای پیگیری سریع خودروها و قطعات در فرایند تولید بود اما این کدها امروزه در موارد مختلفی از ورود به سایت و شبکه های وای فای گرفته تا به اشتراک گذاری اطلاعات، پرداخت از طریق موبایل و ذخیره داده ها مورد استفاده قرار می گیرند.کد QR که مخفف «کد پاسخ سریع» است در سال ۲۰۰۰ به یک استاندارد بین المللی تبدیل شد و دو سال بعد ژاپنی ها به استفاده گسترده از آن روی آورند. اگرچه مالکیت پتنت های این کد هنوز در اختیار دنس ویو قرار دارد اما استفاده از آن به شرط پایبندی به قوانین مالکیت معنوی بر اساس استاندارد های JIS و ISO برای همه افراد رایگان است.

کار کردن با کد QR هم مثل دیگر بارکدها بسیار ساده است و کافی است با دستگاهی مجهز به حسگر تصویر مثل موبایل آن را اسکن کنید تا اپ درون گوشی پس از تبدیل کد به اعداد باینری، اطلاعات مورد نظر را نمایش داده یا دستورالعمل هایی از قبیل باز کردن یک وب سایت را انجام دهد.

مزیت دو بعدی بودن کد QR مزایای بسیاری به همراه دارد، برای مثال می توان به اسکن از جهات مختلف و ظرفیت ذخیره هزاران کاراکتر الفبایی اشاره کرد در حالی که این میزان برای بارکدهای معمولی به چندین کاراکتر محدود می شود.

برنامه های بیشماری برای خوانش کد QR توسعه پیدا کرده و برخی اپلیکیشن های محبوب نیز شروع به استفاده از این کدها برای کاربردهای خاص کرده اند. برای مثال در سال ۲۰۱۶ اسنپ چت و iMessage برای اضافه کردن مخاطبین جدید این کدها را معرفی کردند. واتس اپ هم برای دسترسی سریع به نسخه دسکتاپ اپلیکیشن چت به استفاده از کد QR روی آورد. اندروید نیز اخیرا قابلیت مشابهی را برای ارسال پیامک و MMS روی پی سی معرفی کرده است.

ساختار و نسخه های مختلف کد QR

این فناوری شامل آرایه ای از مربع ها است که سه مورد بزرگتر برای تراز موقعیت سنسور مورد استفاده قرار گرفته و بقیه سلول ها حاوی اطلاعاتی در مورد نسخه، فرمت، داده های اصلی و کد تصحیح خطا هستند. اگرچه کدهای تصحیح خطا باعث حفاظت از تصویر در برابر مخدوش شدن می شوند اما هرچه میزان تصحیح خطای یک کد QR بالاتر باشد، حافظه کمتری برای ذخیره داده ها می ماند.

نسخه اولیه سیستم بارکد دو بعدی شامل ۲۱ در ۲۱ ماژول با قابلیت نگهداری ۴ کاراکتر بود اما نسخه های کنونی آن دربردارنده ۱۷۷ در ۱۷۷ ماژول هستند که امکان ذخیره ۱۲۶۴ کاراکتر اسکی یا ۷۰۸۹ عدد را به کاربر می دهند.کد QRبرای رمزنگاری داده ها در این سیستم می توان از ترکیب های مختلفی بهره برد و حتی امکان استفاده از چندین ترکیب در یک کد QR وجود دارد:

 • عددی (۱۰ بیت به ازای هر سه رقم)
 • حروف و ارقام (۱۱ بیت به ازای دو کاراکتر، عدم امکان ثبت حروف کوچک)
 • بایت (۸ بیت به ازای هر کاراکتر)
 • کانجی (۱۳ بیت به ازای هر کاراکتر)
 • برخی حالت های کم کاربردتر مثل FNC1 و ECI

در کنار استانداردهای مختلف برای کدهای QR معمول، در سال های اخیر نسخه های جدیدی نیز توسعه پیدا کرده که شامل موارد زیر است:

 • MicroQR :شامل ۱۱ در ۱۱ مربع با ظرفیت حداکثر ۳۵ کاراکتر
 • کد iQR: ظرفیت ذخیره ۸۰ درصد داده بیشتر با حجم مشابه کد معمولی
 • FrameQR: امکان ایجاد تصویر در کد
 • SQRC: ذخیره داده های خصوصی در کنار اطلاعات عمومی که مورد اول را تنها با اسکنرهای خاص می توان بازخوانی کرد
کاربردهای کد QR

فارغ از کاربردهای صنعتی این کدها برای بنگاه های بزرگ کسب و کار که شرح کامل آن نیازمند یک مقاله جداگانه است در این بخش به کاربردهای آن برای کاربران معمولی می پردازیم.

با طراحی کد اختصاصی از اطلاعات تماس یا آدرس و چاپ آن روی دسته کلید یا زنجیر می توانید از گم شدن سالمندان، کودکان و حتی حیوانات خانگی جلوگیری کنید چرا که امروزه اغلب افراد دارای موبایل هوشمند هستند و با اسکن کد در کسری از ثانیه به اطلاعات مورد نظر دسترسی پیدا می کنند.

استفاده از کدهای مذکور روی کارت ویزیت نه تنها به جنبه های زیباشناسی و مدرن بودن کارت شما می افزاید بلکه یک راه دسترسی ساده و سریع به سایت، ایمیل یا آدرس را در اختیار طرف مقابل قرار می دهد.

در انگلستان نیز برنامه ای با عنوان Greater Change پیاده سازی شده که از طریق طراحی بارکد برای افراد متکدی امکان پرداخت کمک به آنها از طریق اسکن این کدها را فراهم می کند. https://digiato.com/wp-content/uploads/2018/08/contactless.jpg

ایجاد کد QR اختصاصی

کاربران اندروید با استفاده از اپلیکیشن QR Code Generator به راحتی امکان تولید کد اختصاصی خود را دارند. برای شروع کار با این اپ، کافیست پس از کلیک روی گزینه Text از میان دسته های موجود، نوع QR کد مورد نظر خود را انتخاب کرده و اطلاعات مربوط به آن را در صفحه بعد وارد کنید. در نهایت با کلیک روی  Generate کد مورد نظرتان ساخته می شود.

اپ مذکور امکان ذخیره یا به اشتراک گذاری را نیز در اختیار شما قرار می دهد. اپلیکیشن QR Reader نیز به همین منظور برای کاربران iOS طراحی شده است.

در کنار اپ های موبایل، وب سایت های بسیاری نیز برای ایجاد این دسته از کدها در دسترس قرار دارند. در اغلب موارد با وارد کردن اطلاعات مورد نظر در فیلدهای مشخص می توانید کد تولید شده را در قالب تصاویر JPG یا PNG ذخیره کنید. در صورتی که مایل به طراحی کد QR خودتان از ابتدا هستید اپ Thonky خوداموز کاملی را در اختیارتان قرار می دهد.کد QR

از میان وب سایت های موجود QRStuff.com قابلیت های بسیاری نظیر ایجاد لینک به فروشگاه های اپ، شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک، اینستاگرام و لینکدین، لینک به پوشه های دراپ باکس، موقعیت جغرافیایی در گوگل مپ و حتی اطلاعات ورود به شبکه بی سیم را در اختیار کاربر قرار می دهد.

سایت Creator.com نیز کاربردهای مشابهی دارد با این تفاوت که اجازه آپلود تصویر به عنوان پس زمینه کد را به کاربر می دهد. هرچه این تصویر ابتدایی و ساده تر باشد، خوانش کد با دقت بالاتری صورت خواهد گرفت.

معایب کد QR

اگرچه اغلب موارد استفاده از این کدها شامل موارد ایمن و مفید است اما هکرها امکان سوءاستفاده از این قابلیت برای هدایت کاربر به سایت های فیشینگ یا آدرس های حاوی بدافزار را نیز دارند.

نصب یک بدافزار روی گوشی عواقبی از نمایش تبلیغ و جاسوسی از طریق دوربین و اسپیکر گرفته تا استفاده از منبع سخت افزاری و حتی آسیب فیزیکی به کاربر را در پی دارد. در برخی موارد شاهد بکارگیری این روش برای نصب بدافزارهایی بوده ایم که با ارسال پیامک های پر هزینه یا سرقت اطلاعات بانکی، کاربر را متضرر کرده اند.

از سوی دیگر استفاده از این کدها نیازمند اسکنر یا گوشی هوشمند است و همین مساله تا حدودی باعث محدودیت آنها شده است.

The post آشنایی با کد QR و آموزش ساخت آن appeared first on دیجیاتو.

تصاویر تکراری یا بی‌کیفیت را با این پنج اپلیکیشن اندرویدی حذف کنید

تلفن‌های هوشمند امروزی تقریبا برای هر کاری یک سری ابزار خاص و کاربردی دارند. برای عکاسی که دیگر توسعه‌دهنده‌های اپ طوری سنگ تمام گذاشتند تا اپ استور و گوگل پلی پر شود از اپلیکیشن‌هایی که می‌توان با آن‌ها عکس‌های بهتری گرفت.

با این حال قرار نیست امروز در مورد یک سری ویرایشگر و اپ عکاسی حرف بزنم بلکه می‌خواهیم از ۵ اپلیکیشن اندرویدی برایتان بگویم که می‌توان با آن‌ها تصاویر تکراری و بی‌کیفیت را زودتر شناسایی و پاک کرد. پس در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

۱) Google Files Go


حذف تصاویر تکراری

Google Files Go در اصل تمام ویژگی‌های خوب سیستم مدیریت حافظه اپ گوگل فوتوز را برداشته و صد برابر آن‌ها را بهتر کرده. این اپ کاربردی واقعا در تشخیص اینکه چه چیزی باید از روی موبایل شما حذف شود فوق‌العاده عمل می‌کند. Google Files Go پس از نصب روی موبایل‌ها، تمام فایل‌هایی که روی حافظه ذخیره شده‌اند را به دنبال فایل‌های تکراری یا اضافی زیر و رو می‌کند.

البته محدوده فعالیت Google Files Go فقط به پیدا کردن فایل‌های تکراری محدود نشده و این اپلیکیشن کاربردی حتی فایل هایی نظیر ویدیو‌های ضبط شده از روی تصویر، مدیا فولدرهای واتس‌اپ و همچنین اسکرین شات‌ها را نیز زیر نظر می‌گیرد تا هیچ فایل اضافه‌ای بی‌جهت فضای حافظه را اشغال نکند.

Google Files Go
 • Google Files Go
 • قیمت: رایگان
 • سازنده: گوگل
 • سیستم عامل: اندروید
 • حجم: ۸٫۵۲ مگابایت

۲) Gallery Doctor


حذف تصاویر تکراری

اگر بگویم Gallery Doctor یکی از بهترین و جامع‌ترین اپ‌های پاک کننده تصویری است که تا حالا امتحان کرده‌ام بیراه نگفته‌ام. به طور کلی Gallery Doctor به شما اجازه می‌دهد تا تصاویر تکراری، اسکرین‌شات‌ها و حتی عکس‌های بی‌کیفیتی که بی‌جهت حافظه موبایلتان با آن‌ها پر شده را پاک کنید.

نحوه انجام این کار‌ها توسط Gallery Doctor در نوع خود جالب است. با نصب Gallery Doctor روی موبایل‌های اندرویدی هر چیزی که فضای حافظه را درگیر خود کرده باشد مورد بررسی قرار می‌گیرد. با به پایان رسیدن این بررسی، یک سری از اپ‌ها نشان نالایقی «بهتر است پاک شود» را دریافت خواهند کرد.

اغلب تصاویری هم که این نشان را دریافت می‌کنند اکثرا عکس‌هایی تکراری یا نسبتا شبیه به هم هستند که قطعا نگه داشتنشان نه تنها لطفی ندارد بلکه ضرر هم دارد. البته به قول قدیمی‌ها Gallery Doctor ریش و قیچی را در اختیار خودتان می‌گذارد و به شما اجازه می‌دهد که خودتان تصمیم بگیرید چه تصویری بماند و چه تصویری برای همیشه پاک شود.

Gallery Doctor
 • Gallery Doctor
 • قیمت: رایگان
 • سازنده: AVG Labs
 • سیستم عامل: اندروید
 • حجم: ۱۱ مگابایت

۳) Clean Master


حذف تصاویر تکراری

Clean Master را که دیگر همه می‌شناسد. اپلیکیشن نام آشناییست و تقریبا اغلب ما آن را روی موبایل‌هایمان نصب داریم. با این حال شاید ندانید که Clean Master ید طولایی هم در مدیریت و حذف فایل‌های اضافی حافظه دارد.

نمی‌دانم چرا ولی اغلب افرادی که Clean Master را روی موبایل‌هایشان دارند یا اصلا بخش «Free up space» این اپ قدرتمند را ندیده‌اند یا خیلی برایشان مهم نبوده که واردش شوند و ببینید از پس چه کارهایی برمی‌آید. پس اگر تا حالا به این بخش سر نزده‌اید، پیشنهاد من این است که حتما برای یک بار هم که شده این کار را بکنید.

مطمئنا اولین چیزی که با ورود به این بخش نظرتان را جلب خواهد کرد، دسته‌بندی مرتب و تمیزی است که Clean Master از تصاویر تکراری، پرتره‌های شبیه به هم و تصاویر تار ارائه می‌دهد. جالب تر اینکه Clean Master حتی موقع تصمیم گیری نیز شما را تنها نمی‌گذارد و کمکتان می‌کند که تصمیم بگیرید چه عکسی را نگه دارید و کدام یک را پاک کنید.

Clean Master
 • Clean Master
 • قیمت: رایگان
 • سازنده: Cheetah Mobile
 • سیستم عامل: اندروید
 • حجم: ۲۱٫۵ مگابایت

۴) NoxCleaner


حذف تصاویر تکراری

همانند کیلین مستر، NoxCleaner نیز هیچ اپ مجزایی برای مدیریت فایل و تصویر ندارد. اما با این حال NoxCleaner با یک سری ترفند خیلی ساده کاری می‌کند که از شر عکس‌های اضافیتان خلاص شوید. در اپلیکیشن بخشی به نام Photo Management گنجانده شده که با ورود به آن پردازش‌های NoxCleaner روی تصاویر موجود در حافظه آغاز می‌شود.

پردازش‌ها که پایان یابد، تمام تصاویر تکراری، عکس‌های پرحجم، اسکرین‌شات و همچنین  تصویرهای بی‌کیفیت و تار روی صفحه لیست می‌شوند. آن وقت شما خیلی راحت می‌توانید هر کدام را که قصد پاک کردنشان را دارید انتخاب و حذف کنید.

NoxCleaner
 • NoxCleaner
 • قیمت: رایگان
 • سازنده: Nox LTD
 • سیستم عامل: اندروید
 • حجم: ۹٫۲۴ مگابایت

۵) Remo Duplicate Photos Remover


حذف تصاویر تکراری

برخلاف تمام اپلیکیشن‌های حاضر در این لیست که اغلب از پس چند کار با هم برمی‌آیند، Remo فقط روی یافتن و حذف کردن تصاویر تکراری تمرکز دارد. با اینکه شاید دایره فعالیت‌های اپ، محدود به نظر برسد اما اگر تصاویر تکراری حسابی حافظه موبایلتان را پر کرده باشد، بهترین دوستتان همین Remo خواهد بود.

چرا که زمانی که اسکن Remo تمام شود، لیست بلند بالایی از تمام عکس‌های تکراری پیدا شده در اختیارتان قرار می‌گیرد که خیلی راحت می‌توانید در عرض چند ثانیه از شر همه‌شان خلاص شوید و کمی فضای بیشتر برای خود و موبایلتان بخرید.

Remo Duplicate Photos Remover
 • Remo Duplicate Photos Remover
 • قیمت: رایگان
 • سازنده: Remo Software
 • سیستم عامل: اندروید
 • حجم: ۵٫۶۶ مگابایت

The post تصاویر تکراری یا بی‌کیفیت را با این پنج اپلیکیشن اندرویدی حذف کنید appeared first on دیجیاتو.

۵ سایت و اپلیکیشن که هر کاربر اینستاگرام باید با آن ها آشنا باشد

اینستاگرام یکی از پر رونق ترین شبکه های اجتماعیست که با سرعت بسیار بالایی در حال پیشرفت است. در واقع این شبکه‌ی اجتماعی به حدی پیشرفت کرده که کاربران دیگر نمی توانند تنها به اپلیکیشن اینستاگرام اکتفا کنند و گاها نیاز دارند برای بهره مندی بهتر از این شبکه‌ی اجتماعی، از سایت ها و اپلیکیشن های جانبی دیگر بهره ببرند.

بعضی از این ابزار تلاش می کنند تا برخی از نقاط ضعف اینستاگرام را از بین ببرند. مثلا به شما اعلام می کنند که بر اساس علایق‌تان چه کسانی را دنبال کنید یا بعضی دیگر از این ابزار، ویژگی های خاص این شبکه‌ی اجتماعی که باعث شارژدهی زیاد باتری می شود را از بین می برد. برخی دیگر از آن ها به شما کمک می کنند تا عکس هایی بهتر را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید.

در این مطلب، ۵ سایت و اپلیکیشن که می توانند تجربه‌ی بهتری از اینستاگرام برایتان به ارمغان بیاورند را معرفی خواهیم کرد. بنابراین اگر شما هم یکی از کاربران پر و پا قرص اینستاگرام هستید این مطلب را از دست ندهید.

وبسایت Hype Auditor: مشاهده‌ی معروف ترین کاربران هر کشور

اینستاگرام

اگر به دنبال لیستی از افراد برتر در موضوعات مختلف، اعم از ورزشی، سیاسی، هنری و … هستید، کافیست به وبسایت Hype Audtior‌ مراجعه کنید تا معروف ترین کاربران اینستاگرام را بیابید.

دسته بندی های این وبسایت عبارت اند از مد و زیبایی، اتومبیل و موتور سیکلت ها، خانواده، لباس و کیف و کفش، فیتنس و یوگا، سینما و تلویزیون، موسیقی، حیوانات خانگی، عکاسی، رستوران و غذا ها، ورزش و سفر و توریسم. شما همچنین می توانید هر دسته بندی را با توجه به کشوری که می خواهید از آن معروف ترین کاربران را بیابید فیلتر کنید.

به طور کلی استفاده از این وب سایت روشی سریع و بهینه برای پیدا کردن افراد معروف در اینستاگرام است که احتمالا عکس ها و پست های جالبی را در اینستاگرام به اشتراک می گذارند. همچنین می توانید با استفاده از آن افراد معروف در شبکه های اجتماعی هر کشور را بشناسید.

وبسایت اینستالیست: ارائه‌ی لیستی کامل از اینستاگرامی ترین مکان های دنیا

اینستاگرام

چند سال پیش، اینستاگرام ویژگی بهره مندی از نقشه را از اپلیکیشن خود حذف کرد. اینستالیست می تواند پاسخی مناسب به فقدان این ویژگی باشد.

این وبسایت مملوو از مکان های مختلف در سرتاسر دنیاست که برای هرکدام توضیحاتی ارائه کرده و به شرح ویژگی های متمایز هرکدام پرداخته است. با انتخاب گزینه‌ی «Explore» در هرکدام از مکان ها، این وبسایت شما را به آخرین عکس هایی که در اینستاگرام از آن محل گرفته شده می برد. امکان فیلتر کردن مکان ها بر اساس کشور هم در این وبسایت موجود است اما فعلا تنها با چند کشور معدود می توان از این قابلیت استفاده کرد.

اینستالیست وبسایتی بسیار ساده است که بیش از همه روی همکاری کاربرانش حساب باز کرده. شما می توانید با انتخاب گزینه‌ی «Contribute» در بالا سمت راست این وبسایت، محلی دلخواه را اضافه کنید و عکس های خودتان را از آن مکان به اشتراک بگذارید. موضوعی که در صورت پذیرفته شدن توسط اینستالیست، می تواند به شما برای جذب فالوئر های بیشتر کمک شایانی برساند.

 اپلیکیشن PostMuse: روشی ساده برای ویرایش عکس ها برای اینستاگرام

اینستاگرام

اگر فکر می کنید ویرایش عکس ها و اضافه کردن افکت هایی جذاب تر از مواردی که در اینستاگرام به طور پیش فرض وجود دارد کار دشواریست، سخت در اشتباه هستید. کافیست اپلیکیشن PostMuse را دانلود کنید تا بتوانید به راحتی به ویرایش عکس های خود بپردازید و آن ها را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

نرم افزار PostMuse بر خلاف بسیاری از اپلیکیشن های مشابه، تنها تمرکزش اینستاگرام است. با استفاده از این اپ می توانید اندازه های مناسب اینستاگرام را پیدا کرده و مورد استفاده قرار دهید. سپس می توانید از بین بسیاری از عکس های پیش فرض این اپلیکیشن برخی را برای دادن رنگ و لعاب بیشتر به پست هایتان انتخاب کنید. اموجی، متن یا اشکال مختلف را به عکس هایتان اضافه کنید. اندازه‌ی همه‌ی این موارد می تواند به راحتی بعد از درج تغییر پیدا کند و همچنین می توانید از افکت های جذاب و تغییر رنگ های خاص نرم افزار PostMuse بهره مند شوید.

کافیست مدتی از این اپلیکیشن استفاده کنید تا بتوانید به راحتی عکس هایی جذاب را با دوستانتان در این شبکه‌ی اجتماعی به اشتراک بگذارید.

PostMuse Free Photo Editor
 • PostMuse Free Photo Editor
 • قیمت: رایگان
 • سازنده: Andrei Diaconu
 • سیستم عامل: آندروید و iOS
 • حجم: ۲۳ / ۱۱۵٫۶ مگابایت

اپلیکیشن Rewind For Instagram: یادآوری ساده‌ی خاطرات

اینستاگرام

بعد از گذشت چند سال استفاده از اینستاگرام، برخی از عکس های قدیمی حاوی خاطراتیست که تماشایشان جذابیت های خاص خود را دارد. اپلیکیشن Rewind For Instagram روی همین موضوع تمرکز کرده و سعی می کند شما را بیش از گذشته با خاطراتتان مواجه کند.

برای استفاده از این اپ ابتدا باید با مشخصات حساب کاربری اینستاگرامتان وارد نرم افزار شوید. سپس در بخش اعلان تلفن همراه یا تبلتتان، گاهی از شما پرسیده می شود که آیا می خواهید با برخی از عکس های قدیمی پست شده در اینستاگرمتان مواجه شوید یا خیر؟ این اتفاق هر روز ساعت ۹ صبح و ۵ بعد از ظهر اتفاق می افتد.

متاسفانه این اپلیکیشن تنها تاریخ و عکس را به شما نمایش می دهد و برای خواندن کپشنی که برای پستتان نوشته‌اید باید روی عکس بزنید تا از طریق خود اپلیکیشن اینستاگرام کپشن عکس نشان داده شده را مطالعه کنید.

Rewind for Instagram
 • Rewind for Instagram
 • قیمت: رایگان
 • سازنده: Central Standard, LLC
 • سیستم عامل: اندروید و iOS
 • حجم: ۱۳ / ۲۰ مگابایت

اپلیکیشن اینستاگرام لایت: نرم افزاری رسمی و کم حجم

اینستاگرام

برای همه واضح است که اپلیکیشن هایی نظیر اینستاگرام باعث زود خالی شدن شارژ دستگاه ها می شود. این اپلیکیشن پر است از مواردی که شاید هرگز به آن ها نیاز نداشته باشید. مثل ویدیو چت ها و لایو های تصویری. با توجه به میزان حجم مصرفی و منابع مورد استفاده‌ی این اپلیکیشن در کنار خالی کردن شارژ باتری دستگاه ها، شاید بد نباشد از اینستاگرام لایت استفاده کنید.

در ادامه به برخی ویژگی های اصلی اینستاگرام که در نسخه‌ی لایو وجود ندارد اشاره خواهیم کرد:

 • با استفاده از این نرم افزار نمی توانید عکسی را با دیگران به اشتراک بگذارید.
 • اینستاگرام لایت از پیام های مستقیم پشتیبانی نمی کند.
 • شما می توانید استوری های دیگران را مشاهده کنید و حتی به درج استوری خودتان بپردازید. اما فقط در حالت تصویری. اینستاگرام لایت فعلا از استوری های ویدیویی پشتیبانی نمی کند.
 • به طور مشابه، شما قادر پست ویدیو در اینستاگرام لایت نخواهید بود.
 • این اپلیکیشن عکس ها و تصاویر را فشرده می کند تا به صرف میزان کمتری از منابع تلفن همراه یا تبلتتان بپردازد. ویدیو ها هم به طور خودکار اجرا نمی شوند و برای تماشای آن ها باید روی آن ها ضربه بزنید.
 • اینستاگرام لایت از IGTV پشتیبانی نمی کند.

همانطور که مشاهده می کنید اینستاگرام لایت محدودیت های زیادی دارد. اما اگر یکی از کاربران همیشگی اینستاگرام نباشید شاید استفاده از نسخه‌ی کم حجم این شبکه‌ی اجتماعی برای صرفه جویی در منابع مصرفی گزینه‌ی مناسب تری باشد.

Instagram Lite
 • Instagram Lite
 • قیمت: رایگان
 • سازنده: Instagram
 • سیستم عامل: اندروید
 • حجم: ۰٫۵۹۰ مگابایت

البته به یاد داشته باشید که نسخه‌ی لایت این شبکه‌ی اجتماعی در برخی از کشور ها در دسترس نیست.

The post ۵ سایت و اپلیکیشن که هر کاربر اینستاگرام باید با آن ها آشنا باشد appeared first on دیجیاتو.

فاصله کانونی چیست و چگونه از آن در عکاسی استفاده کنیم؟

فاصله‌ی کانونی شاید اصلی موضوعی باشد که در کیفیت عکس ها تاثیر می گذارد. موضوعی که هم در زمینه‌ی میدان دید تاثیر گذار است و هم اینکه مشخص می کند که اشیا در فواصل متفاوت چگونه به نظر برسند.

فاصله‌‌ های کانونی در سه بخش اصلی مورد بررسی قرار می گیرند:‌

 • فاصله های کانونی عریض که در دوربین های فول فریم بین ۱۶ میلی متر تا ۴۰ میلی متر هستند و در دوربین های کراپ سنسور بین ۱۰ میلی متر تا ۲۸ میلی متر خواهند بود. هر چیزی که عریض تر از این مقادیر باشد، لنز چشم ماهی یا Fisheye نام خواهد گرفت.
 • فاصله‌ی کانونی نرمال در دوربین های فول فریم حدود ۵۰ میلی متر و در دوربین های کراپ سنسور ۳۵ میلی متر هستند. به طور کلی دامنه‌ی فاصله‌ی کانونی نرمال در دوربین های فول فریم بین ۴۰ میلی متر تا ۶۵ میلی متر و در دوربین های کراپ سنور بین ۲۸ تا ۴۵ میلی متر است.
 • فاصله های کانونی بلند هر فاصله‌ای بیش از ۷۰ میلی متر در دوربین های فول فریم خواهند بود. این در حالیست که مقدار یاد شده در دوربین های کراپ سنسور بیش از ۵۰ میلی متر هستند. بلند ترین لنز هایی که می توانید در بازار خریداری کنید احتمالا تا ۱۰۰۰ میلی متر باشند، اما لنز های عجیب و غریب و طولانی تری نیز وجود دارند.

در این مطلب نگاهی دقیق تر به استفاده‌ های مختلف این فواصل کانونی خواهیم داشت. اگر شما هم علاقمند به عکاسی هستید، این مطلب را از دست ندهید.

فاصله های کانونی عریض

فاصله‌ های کانونی عریض به شما دامنه‌ی دید بالاتری ارائه می کنند. این موضوع برای زمان هایی که می خواهید موارد بیشتری از محیط را در عکس های خود بگنجانید مفید واقع خواهد شد. به عنوان مثال اگر بخواهید از نمای جلویی یک ساختمان، یا گروهی از افراد یا حتی یک محیط دیدنی بدون آن که با تعداد گام های زیاد از آن فاصله بگیرید عکسبرداری کنید؛ استفاده از فاصله‌ی کانونی عریض گزینه‌ی مناسبی خواهد بود.

فاصله‌ی کانونی

موضوع مهم دیگر راجع به فاصله‌ی کانونی عریض، نا هموار کردن چشم انداز عکس های شماست. هرچه اشیا به دوربین نزدیک تر باشند، بزرگتر از حالت عادی به نظر می رسند و اشیایی که دورتر قرار دارند کوچکتر خواهند بود. در عکس زیر می توانید به این نکته پی ببرید. جلوی ماشین بسیار بزرگ و پشت ماشین عجیب و غریب به نظر می رسد.

فاصله‌ی کانونی

بسیاری از عکاسان وقتی که برای اولین بار با این موضوع مواجه می شوند، عموما فکر می کنند که این نا همواری ایجاد شده لزوما یک اتفاق نامناسب به شمار می رود. اما همیشه اینطور نیست. تا زمانی که نا همواری های دریافت شده از عکس ها برایتان قابل پیش بینی باشد، می توانید با آن ها کار های جالبی انجام دهید. مثل عکسی که در زیر می بینید.

فاصله‌ی کانونی

هرچه قدر بخواهید فضای بیشتری در عکس هایتان را پوشش دهید، به فاصله‌ی کانونی عریض تری هم نیاز خواهید داشت. اما باید به یاد داشته باشید که با فاصله‌ی کانونی عریض تر، همه چیز نا همگون تر به نظر خواهد رسید. عکاسان مناظر بیشتر علاقمندند تا از فواصل کانونی ۱۶ تا ۲۴ میلی متری استفاده کنند (این موضوع در دوربین های کراپ سنسور ۱۰ تا ۱۸ میلی متر خواهد بود). این در حالیست که عکاسانی که منظره‌ی مورد نظرشان خیابان هاست، عموما از فواصل کانونی ۲۴ میلی متر تا ۳۵ میلی متر استفاده می کنند (این مقدار در دوربین های کراپ سنسور ۱۸ تا ۲۴ میلی متر است).

فاصله های کانونی نرمال

فاصله های کانونی نرمال اینطور شناخته می شوند: هرچیزی که در واقعیت می بینید، در تصویر شما اتفاق خواهد افتاد. در واقع همه چیز عادی به نظر خواهد رسید. این اصلی ترین نقطه قوت آن هاست. می توانید این موضوع را در عکس زیر مشاهده کنید.

فاصله‌ی کانونی

فاصله‌ی کانونی نرمال احتمالا به طور پیش فرض انتخاب همه‌ی افراد است. مگر اینکه دلیل قانع کننده‌ای برای استفاده کردن از فواصل کانونی دیگر داشته باشید. با استفاده از فاصله های کانونی نرمال شما میدان دید قانع کننده‌ای خواهید داشت و کافیست با جلو و عقب رفتن جزئیات بیشتری به عکس هایتان اضافه و یا از آن کم کنید.

فاصله‌ی کانونی

برخی از عکاسان مناظر و خیابان گاهی اوقات از این فواصل کانونی استفاده می کنند. بسیاری از عکاسان پرتره نیز فاصله های کانونی نرمال را انتخاب می کنند چرا که می توانند علاوه بر موضوع مورد نظر، محیط اطراف را نیز در عکس بگنجانند.

فاصله‌ی کانونی

تنها زمان هایی استفاده از لنز های نرمال قانع کننده به نظر می رسد که فضای کافی برای دور شدن نداشته باشید و بخواهید جزئیات بیشتری را در عکس هایتان بگنجانید و یا اینکه بخواهید عکسی بسیار نزدیک بگیرید و توانایی نزدیک شدن به موضوع مورد نظرتان را ندارید.

فاصله های کانونی بلند

اصلی ترین استفاده های این فواصل کانونی دو مورد هستند: زمان هایی که بخواهید از چیزی عکس برداری کنید و توانایی نزدیک شدن به آن را نداشته باشید و زمان هایی که می خواهید منفرد بودن بخشی از تصویر نسبت به محیط اطراف را بهتر نمایش دهید. این فواصل کانونی در ورزش، حیات وحش و عکسبرداری های پرتره بیشترین کاربرد را دارند.

فاصله‌ی کانونی

عکاسان حیات وحش عموما ترجیح می دهند با فاصله‌ای زیاد از سوژه‌ی خود عکسبرداری کنند و از لنز هایی بیش از ۲۰۰ میلی متری استفاده می کنند (این مقدار در دوربین های کراپ سنسور بیش از ۱۳۵ میلی متر است). با این فاصله های کانونی، می توانید تصاویری کلوز آپ و نزدیک از پرنده های کوچک داشته باشید. حتی علی رغم این که فاصله‌ی زیادی با آن ها دارید.

عکاسان ورزشی هم عموما از فاصله های کانونی بلند استفاده می کنند. چرا که در استادیوم ها مجبور هستند جزئیات بسیار زیادی از تمام ورزشگاه را در عکس های خود بگنجانند. این عکاسان مجبورند زمان هایی که سوژه هایشان در سمتی دیگر از زمین هستند از لنز های بلند استفاده کنند و وقتی سوژه ها به نزدیکی آن ها می آیند، به سراغ لنز هایی کوتاه تر بروند.

فاصله‌ی کانونی

عکاسان پرتره معمولا از لنز هایی بین ۷۰ میلی متر تا ۱۳۵ میلی متری استفاده می کنند (این مقدار در دوربین های کراپ سنسور بین ۵۰ تا ۸۵ میلی متر است). در این فواصل کانونی شما آنچنان از سوژه فاصله ندارید. مقدار کمی از ناهمگونی های ایجاد شده به علت استفاده از فواصل کانونی بلند، باعث جذاب تر شدن عکس ها خواهد شد.

فاصله‌ی کانونی

گاهی برای عکس برداری از مناظر هم از این فواصل کانونی استفاده می شود. با استفاده از این لنز ها می توانید اشیای مختلفی که در دسترس نیستند را در فضایی متراکم تر بگنجانید. در عکسی که در ادامه مشاهده می کنید، می توانید دو برج و کوه را در یک تصویر مشاهده کنید. عکاس در هنگام گرفتن این عکس حدود ۵ کیلومتر از برج ها و ۱۵ کیلومتر از کوه فاصله داشت.

فاصله‌ی کانونی

به طور کلی نمی توان تنها به یک فاصله‌ی کانونی مناسب برای استفاده های بیشتر اشاره کنیم. اما استفاده از فواصل کانونی متفاوت برای اتفاقاتی متفاوت خواهد بود. انتخاب درست بین این فواصل موضوعیست که می تواند کیفیت عکس ها را بالا ببرد.

The post فاصله کانونی چیست و چگونه از آن در عکاسی استفاده کنیم؟ appeared first on دیجیاتو.

چهار اپلیکیشن مناسب ماه محرم برای گوشی های موبایل

محرم امسال هم از راه رسید و دیگر آرام آرام صدای عزاداران حسینی در کوچه و خیابان‌های جای‌جای ایران طنین انداز می‌شود. به همین مناسبت مطلب امروز را به ایام سوگواری حسینی اختصاص دادیم و در ادامه از چهار اپلیکیشن مناسب ماه محرم خواهیم گفت.

نقاره

اپلیکیشن مناسب ماه محرم

به دنبال یک آرشیو جامع از هزاران مرثیه، سخنرانی و ادعیه می‌گردید؟ پس یکی از بهترین پیشنهاداتی که برایتان دارم نقاره است. نقاره اپلیکیشن سبک و زیباییست که تعداد بسیار زیادی فایل مداحی و مرثیه قابل دانلود در آن جای گرفته.

نحوه استفاده از اپلیکیشن هم به لطف رابط کاربری ساده و قابل فهم آن آسان است. فقط کافیست به صفحه مربوط به یک مداح یا سخنران خاص وارد شوید تا تعداد زیادی نوحه و سخنرانی در اختیارتان قرار بگیرد.

نقاره
 • نقاره
 • قیمت: رایگان
 • سازنده: راهکارهای کارینا
 • سیستم عامل: اندروید
 • حجم: ۱۰٫۶ مگابایت

مفاتیح الجنان صوتی باب النعیم

اپلیکیشن مناسب ماه محرم

مفاتیح الجنان صوتی باب النعیم یکی از معروف‌ترین اپ‌های مذهبی کافه بازار است که تا همین لحظه، بیشتر از یک میلیون دانلود را پشت سر گذاشته. اگر بخواهم از دست‌آوردهای این اپلیکیشن برایتان بگویم باید به کسب عنوان بهترین اثر مبلغ و مروج اسلام در چهارمین جشنواره بین المللی رسانه های دیجیتال تهران اشاره کنم.

اگر منصفانه هم به قضیه نگاه کنیم، می‌بینیم که مفاتیح الجنان صوتی باب النعیم در شاخه خود اپلیکیشن کاربردی و خوبی به حساب می‌آید. زیبایی و رابط کاربری خوب اپ را کنار بگذاریم، به لیست جامعی از ادعیه‌های مختلف می‌رسیم که همه آن‌ها به صورت صوتی نیز قابل دسترسند. ضمنا مفاتیح الجنان صوتی باب النعیم ویژگی‌های خوب دیگری هم دارد که اگر منوی کشویی اپ را بیرون بکشید با آن‌ها رو به رو خواهید شد.

مفاتیح الجنان صوتی باب النعیم
 • مفاتیح الجنان صوتی باب النعیم
 • قیمت: رایگان
 • سازنده: موج همراه
 • سیستم عامل: اندروید
 • حجم: ۷ مگابایت

زیارت عاشورا

اپلیکیشن مناسب ماه محرم

اپلیکیشن زیارت عاشورا با بیش از ۲۰۰ هزار دانلود در کافه بازار، یکی از ساده‌ترین اپ‌های این لیست چهارگانه است که سعی دارد در عین سادگی وظیفه‌اش را درست انجام دهد. اپلیکیشن زیارت عاشورا تقریبا هیچ منوی پر پیچ و خمی ندارد که بخواهید درگیر آن‌ها شوید.

به محض ورود به اپ متن زیارت عاشورا در مقابلتان قرار می‌گیرد که با فشردن کلید «بخش»، می‌توانید به صورت صوتی آن را گوش دهید. جدای از این موضوع ترجمه فارسی زیارت عاشورا نیز در اپ گنجانده شده تا دیگر برای فهم بهتر متن نیازمند یک اپلیکیشن دیگر نباشید.

 زیارت عاشورا
 • زیارت عاشورا
 • قیمت: رایگان
 • سازنده: علی عبداللهی
 • سیستم عامل: اندروید
 • حجم: ۷٫۷ مگابایت

پخش زنده حرم امام حسین

اپلیکیشن مناسب ماه محرم

اپلیکیشن پخش زنده حرم امام حسین سعی دارد به نحوی دیگر در کنار عزاداران حسینی باشد. این اپلیکیشن به طور اختصاصی از ۴ دوربین واقع در کربلای معلی، تصاویر حرم امام حسین (ع) را می‌گیرد و به صورت زنده در اختیار کاربر می‌گذارد.

پخش زنده نیز کیفیت قابل قبولی دارد و بسته به سرعت اینترنت تصویر واضحی ارائه می‌دهد. علاوه بر این، در اپلیکیشن پخش زنده حرم امام حسین زیارت عاشورا و همچنین زیارت نامه صوتی نیز گنجانده شده تا کاربر از نصب اپلیکیشن‌های دیگر بی‌نیاز شود.

پخش زنده حرم امام حسین
 • پخش زنده حرم امام حسین
 • قیمت: رایگان
 • سازنده: پارسیک دروید
 • سیستم عامل: اندروید
 • حجم: ۱۵٫۳ مگابایت

The post چهار اپلیکیشن مناسب ماه محرم برای گوشی های موبایل appeared first on دیجیاتو.

چگونه مکالمات را در اسکایپ ضبط کنیم؟

اسکایپ اخیرا به کاربرانش اجازه داده تا مکالمات مهمشان را بدون استفاده از هیچ نرم‌افزار دیگری ضبط کنند. ویژگی ضبط مکالمه در اسکایپ خوشبختانه هم روی مکالمات صوتی قابل استفاده است و هم روی ویدیو چت‌ها. در ادامه بیش‌تر از این ویژگی تازه برایتان خواهیم گفت و نحوه استفاده از آن را به طور کامل توضیح می‌دهیم.

چطور مکالمات صوتی یا ویدیویی را در اسکایپ ضبط کنیم؟

نحوه ضبط مکالمه در اسکایپ به شدت راحت است. اگر از نسخه دسکتاپ این نرم‌افزار استفاده می‌کنید، با شروع مکالمه روی کلید «+» که در گوشه سمت راست صفحه قرار دارد کلیک کنید. با این کار چند گزینه مختلف در اختیارتان قرار می‌گیرد که Start Recording یکی از آن‌هاست. روی این گزینه کلیک کنید تا در کسری از ثانیه فرآیند ضبط مکالمه آغاز شود.

ضبط مکالمه در اسکایپ

البته اگر این گزینه‌ها برایتان نمایش داده نمی‌شوند، احتمالا چند به روزرسانی مهم اسکایپ را از دست داده‌اید. پس اگر می‌خواهید به ویژگی جدید ضبط مکالمه اسکایپ دست پیدا کنید، مطمئن شوید که پیام رسان شرکت مایکروسافت به آخرین نسخه‌اش به روز شده.

روی اسکایپ موبایل‌ هم تقریبا باید همین مسیر را طی کنید. در موبایل‌ها نیز فقط باید حین مکالمات کلید «+» را بفشارید و از میان گزینه‌های مختلفی که روی صفحه ظاهر می‌شوند به سراغ Start Recording بروید. به محض انتخاب این گزینه رکوردر اسکایپ فعال می‌شود و شما می‌توانید مکالمه در حال انجام خود را ضبط کنید.

ضبط مکالمه در اسکایپ

با این کار اسکایپ یک نوتیفیکیشن برای افراد حاضر در مکالمه ارسال می‌کند و به آن‌ها هشدار می‌دهد که مکالمه‌شان در حال ضبط شدن است. علاوه بر این تا آخرین لحظه نواری با عنوان «is recording» در بالای پنجره مکالمه قرار می‌گیرد تا همه بدانند که صدا یا تصویرشان در حال ضبط شدن است.

ضبط مکالمه در اسکایپ

لازم به ذکر است که تمامی مکالمات ضبط شده در فضای ابری صورت می‌گیرند و فایل آن‌ها در نهایت روی سرورهای اسکایپ ذخیره خواهند شد. نسخه‌ای از این فایل نیز به محض پایان مکالمات در صفحه چت تمام افراد حاضر در مکالمه قرار می‌گیرد و آن‌ها قادر خواهند بود فایلی که به دستشان رسیده را ذخیره یا برای دیگران ارسال کنند.

فقط حواستان باشد که فایل مکالمات برای همیشه روی سرورهای اسکایپ باقی نخواهند ماند و بعد از گذشت ۳۰ روز به طور کامل حذف خواهند شد. پس اگر مکالمه مهمی انجام داید که فایلش برایتان خیلی مهم است، حتما آن را پس از پایان مکالمه ذخیره کنید.

چطور مکالمات ضبط شده اسکایپ را ذخیره کنیم؟

همانطور که اشاره کردم، مکالمات ضبط شده فقط برای ۳۰ روز روی سرورهای اسکایپ باقی می‌مانند. اما خوشبختانه اسکایپ به کاربرانش اجازه داده که فایل مکالماتشان را دانلود کنند و روی سیستمشان نگه دارند.

در نسخه دسکتاپ اسکایپ فقط کافیست روی فایل مکالمه ضبط شده راست کلیک کنید و از میان گزینه‌های به نمایش درآمده به سراغ Save to Download بروید تا فرآیند دریافت فایل آغاز شود.

ضبط مکالمه در اسکایپ

در اندروید و iOS نیز تقریبا باید مراحل یکسانی را پشت سر بگذارید. فقط باید به جای راست کلیک برای چند ثانیه انگشت خود را روی فایل مکالمه ضبط شده نگه دارید و از میان گزینه‌های موجود، گزینه Save را انتخاب کنید.

ضبط مکالمه در اسکایپ

با این کار یک نسخه از فایل مکالمه ضبط شده از سرورهای اسکایپ برداشته می‌شود و در حافظه موبایلتان می‌نشیند. آن وقت در هر زمان و هر مکانی به فایل آن مکالمه دسترسی خواهید داشت و می‌توانید از آن استفاده کنید.

The post چگونه مکالمات را در اسکایپ ضبط کنیم؟ appeared first on دیجیاتو.

پیامرسان‌ ها با ۱.۳ میلیارد کاربر روزانه، شبکه‌های اجتماعی را پشت سر گذاشتند

بر اساس گزارشی که جدیداً توسط شرکت تحقیقاتی SEMrush منتشر شده، به نظر می‌رسد که پیامرسان ها موفق شده‌اند ۱.۳ میلیارد کاربر روزانه‌ی فعال را به استفاده از این اپلیکیشن‌ها جذب کنند. حال این مسئله موجب شده که پیامرسان ها محبوبیت بیشتری نسبت به شبکه‌های اجتماعی کسب نمایند.

«لری کیم» مدیر عامل شرکت MobileMonkey و یکی از متخصصین برجسته‌ی دیجیتال مارکتینگ در کنفرانس INBOUND 2018 مدعی شد که پیامرسان ها، شبکه‌های اجتماعی را پشت سر گذاشته‌اند و کاربران بیشتری به صورت روزانه از این برنامه‌ها استفاده می‌کنند.

پیش از این گزارش شده بود که ۲ میلیون کاربر، ماهانه از شبکه اجتماعی فیسبوک استفاده می‌کنند اما در بررسی‌های اخیر، استفاده روزانه از این اپلیکیشن‌ها مدنظر قرار داده شده. این مسئله موجب شده کاربرانی که ماهانه اپلیکیشن‌های شبکه‌های اجتماعی خود را چک می‌کنند، در آمار کنونی به حساب نیایند و میزان استفاده‌ی کاربران از اپلیکیشن‌ها نیز بررسی شود.

کیم مدعی شده که پیامرسان ها به علت ماهیتشان موجب می شوند که همگی روزانه بیشتر سراغ آنها بروند و این مسئله، شما کاربران روزانه‌‌ی آنها نسبت به شبکه‌های اجتماعی بیشتر می‌کند.

علاوه بر این، با محبوب‌تر شدن سرویس‌های پیام‌رسان‌ های مختلف ممکن است کم کم ایمیل‌ها هم به فراموش سپرده شوند و دیگر شخصی سراغ استفاده از آنها نرود. در حال حاضر، ۲۰ درصد پیغام‌های ارسالی به پیامرسان ها توسط کاربران باز می‌شوند. در حالی که این رقم برای ایمیل‌ها به یک درصد می‌رسد.

شاید به همین خاطر باشد که فیسبوک سعی کرده از محبوبیت پیامرسان واتس اپ استفاده کند و در سپتامبر سال ۲۰۱۷ برای نخستین بار درهای پلتفرم خود را به روی کسب و کارها بگشاید.

طبق آمار‌های بدست آمده تا به امروز نزدیک به ۹۰ شرکت کوچک و بزرگ از قبیل اوبر، هواپیمایی سنگاپور و Wish مشغول استفاده از آن هستند. ضمن اینکه سیاست‌های جدیدی در قبال درآمدزایی از پرجمعیت‌‌‌ترین پیام‌رسان دنیا در نظر گرفته شده که می‌توانید آنها را در این مطلب بخوانید.

The post پیامرسان‌ ها با ۱.۳ میلیارد کاربر روزانه، شبکه‌های اجتماعی را پشت سر گذاشتند appeared first on دیجیاتو.

با ۱۵ میانبر کیبوردی Google Keep بیشتر آشنا شوید

تا حالا برایتان پیش آمده ددلاین یک پروژه مهم یا لیست خرید‌هایی که باید انجام می‌دادید را فراموش کنید؟ این‌ها چیزهایی هستند که در زندگی روزمره زیاد یادشان از خاطرمان می‌روند. طبیعی هم هست و کسی نمی‌تواند به خاطر فراموش کاری به شما خرده بگیرد. اما در طی این چند سال اخیر تعداد بیشماری اپ یادداشت برداری معرفی شده که با استفاده از آن‌ها می‌توان تا اندازه زیادی جلوی فراموش کاری بیش از حد را گرفت.

یکی از این اپ‌ها که محبوبیت بالایی هم دارد Google Keep است. Google Keep از هر نظر ساده‌ و کاربردیست و می‌توان با آن به خیلی از کارهای روزمره سر و سامان داد. جالب‌تر اینکه Google Keep از میانبرهای کیبوردی مختلفی هم پشتیبانی می‌کند که با استفاده از آن‌ها نحوه کار با این ابزار یادداشت برداری خوب بیش از پیش راحت می‌شود. در ادامه به معرفی این میانبرها خواهیم پرداخت اما پیش از آن به شما می‌گوییم که چطور از طریق کروم یک میانبر از اپ Google Keep برای خود درست کنید.

چطور از طریق کروم یک میانبر از اپ Google Keep بسازیم؟

قدم اول: به آدرس keep.google.com بروید و از آنجا روی آیکون سه نقطه‌ای که گوشه سمت راست پنجره گوگل کروم قرار دارد کلیک کنید.

قدم دوم: از طریق منو باز شده، ماوس خود را روی More Tools ببرید و از میان گزینه‌های موجود Create shortcut را انتخاب کنید.

گوگل کیپ

قدم سوم: با این کار یک پنجره تازه روی صفحه باز می‌شود که اگر خوب دقت کنید کلید Create را در آن خواهید دید. روی آن کلیک کنید تا یک میانبر از اپ Google Keep برایتان ساخته شود.

گوگل کیپ

قدم چهارم: حالا اگر به دسکتاپ بروید آیکون Google Keep را خواهید دید که با دو بار کلیک روی آن به رابط کاربری این اپ کاربردی برده می‌شوید.

گوگل کیپ

حالا بیایید با هم میانبرهای Google Keep را مرور کنیم.

۱) نوشتن یک یادداشت جدید

برای ایجاد یک یادداشت جدید فقط کافیست در محیط Google Keep کلید C را بفشارید و شروع به نوشتن کنید.

گوگل کیپ

۲) جابه‌جا شدن میان یادداشت‌ها

برخلاف صفحات وب نمی‌توان میان یادداشت‌های مختلف در Google Keep با استفاده از کلید‌های جهت دار، جا به جا شد. Google Keep برای این کار کلید‌های مخصوص خودش را دارد و می‌توان برای رفتن به یادداشت‌های بعدی و قبلی به ترتیب از کلیدهای K و J استفاده کرد.

۳) جستجوی یادداشت‌ها

پیدا کردن هر چیزی در اپ Google Keep به لطف سیستم سرچ قدرتمندش کار آسانی است. برای دسترسی به سیستم جستجوی Google Keep نیز می‌شود از کلید «/» استفاده کرد.

گوگل کیپ

۴) ایجاد یک لیست

برای ساخت یک لیست نیز فقط کافیست کلید L را بفشارید. با این کار یک لیست ایجاد می‌شود که برای تمام ‌آیتم‌های آن چک باکس خواهید داشت.

۵) جابه‌جا شدن میان آیتم‌های یک لیست

برای جابه‌جا شدن میان آیتم‌های یک لیست ابتدا لیست خود را انتخاب کنید. پس از انتخاب کردن لیست مورد نظر یک بار کلید تب را بفشارید تا در کنار یکی از آیتم‌های آن، آیکون ضربدر شکل نمایان شود. حالا برای رفتن به آیتم‌های قبلی و بعدی به ترتیب از کلید‌های P و N استفاده کنید.

گوگل کیپ

۶) جابه‌جا کردن آیتم‌های یک لیست

می‌خواهید جای آیتم‌های یک لیست را عوض کنید؟ پس ابتدا لیست خود را انتخاب کنید و پس از آن با استفاده از کلید تب به سراغ آیتم مورد نظرتان بروید. سپس کلید شیفت را بگیرید و با استفاده از کلید‌های N و P مکان آن را به ترتیب یک پله به جلو و عقب ببرید.

۷) مخفی کردن چک باکس‌های یک لیست

برای برداشتن چک باکس‌های یک لیست می‌توان از میانبر CTRL + SHIFT + 8 استفاده کرد.

گوگل کیپ

۸) اضافه کردن فاصله سر سطر به آیتم‌های یک لیست

گوگل اخیرا پای ویژگی جدیدی را به Google Keep باز کرده که با آن‌ می‌شود به آیتم‌های یک لیست فاصله سر سطر اضافه کرد. برای این کار به سراغ آیتم مورد نظر خود بروید و از میانبر «CTRL + [» استفاده کنید.

گوگل کیپ

۹) انتخاب یک یادداشت برای سنجاق، حذف یا آرشیو کردن

همانطور که می‌دانید برای سنجاق، حذف و آرشیو کردن یادداشت‌ها باید ابتدا آن‌ها را انتخاب کنید. برای این کار می‌توان از کلید X استفاده کرد. پس اول با استفاده از میانبرهایی که پیش‌تر توضیح دادم به سراغ یادداشت مورد نظر خود بروید و با فشردن کلید X آن را انتخاب کنید.

۱۰) سنجاق کردن یک یادداشت

پس از آنکه یادداشت مورد نظر خود را انتخاب کردید می‌توانید با فشردن کلید F آن را سنجاق کنید. برای آنپین کردن آن یادداشت نیز کافیست دوباره کلید F را بفشارید.

گوگل کیپ

۱۱) حذف یک یادداشت

برای حذف کردن یک یادداشت نیز پس آنکه آن را انتخاب کردید از # یا SHIFT + 3 استفاده کنید. با این کار، یادداشت مورد نظر به سطل آشغال Google Keep برده می‌شود و تا ۷ روز در آن جا باقی می‌ماند.

۱۲) آرشیو یک یادداشت

پس از انتخاب یادداشت‌ها می‌توان با فشردن کلید E آن‌ها را آرشیو کرد.

۱۳) انتخاب همه یادداشت‌ها

برای انتخاب یک جای همه یادداشت‌ها نیز کافیست از میانبر CTRL + A استفاده کنید.

گوگل کیپ

۱۴) ثبت یک یادداشت پس از ویرایش

بعد از اینکه کارتان با ویرایش یادداشت‌ها تمام شد خیلی راحت کلید ESC را بفشارید تا یادداشتتان ذخیره شود.

۱۵) تغییر نمایش یادداشت‌ها از حالت لیست به گرید

به طور کلی Google Keep نوت‌ها را به دو صورت لیست وار و گرید به نمایش در می‌آورد. برای تغییر حالت نمایش یادداشت‌ها از میانبر CTRL + G استفاده کنید.

گوگل کیپ

چطور روی مک به میانبرهای Google Keep دسترسی پیدا کنیم؟

نحوه دسترسی به میانبرهای اپ Google Keep روی مک نیز تقریبا با ویندوز یکسان است. فقط به جای CTRL باید کلید CMD را بگیرید.

The post با ۱۵ میانبر کیبوردی Google Keep بیشتر آشنا شوید appeared first on دیجیاتو.