جهان آماده خداحافظی با نفت می‌شود

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، حالا دیگر این نفت های تازه اکتشاف شده در دیگر مناطق جهان نیست که به رقیبی جدی برای نفتی ها تبدیل شده است، نفت از سوی تکنولوژی مدرنی تهدید می‌شود که به سرعت در حال گسترش است . از سوی خودروهایی با سوخت‌های غیر دیزلی.

اویل پرایس با استناد به گزارشی که اخیرا از سوی مرکز مطالعات بانک آمریکا (bank of America) منتشر شده است اقتصاد جهان از سال ۲۰۳۰ دستخوش تغییری جدی می‌شود . از این سال رویای افزایش تقاضا برای نفت باید به فراموشی سپرده شود و چرا که روند افزایش تقاضا متوقف خواهد شد.

در این گزارش تاکید شده است تا سال ۲۰۳۰ میلادی تقاضای نفت در دنیا روند صعودی خواهد داشت ولی از این سال به بعد جهان شاهد افت میزان تقاضای نفت خواهد بود.البته باید در نظر داشت که از سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۳۰ میلادی نرخ رشد تقاضا نزولی خواهد بود. طبق امارهای موجود  در سال ۲۰۲۴نرخ رشد تقاضای نفت نصف می شود و به ۰.۶ میلیون بشکه در هر روز می رسد در حالیکه در سال ۲۰۱۸ نرخ رشد تقاضای نفت بالغ بر ۱.۲ میلیون بشکه در روز بود.

دلیل افت رشد تقاضا چیست؟

 اصلی‌ترین دلیل افت نرخ رشد تقاضای نفت در دهه پیش روی میلادی و کاهش تقاضا در دهه ۲۰۳۰ افزایش استفاده از تجهیزات الکترونیکی به خصوص وسایل حمل و نقل الکتریکی است . توسعه استفاده از ترن‌ها و خودروهای الکتریکی در دنیا باعث می‌شود تا تقاضا برای نفت و فراورده های آن کم شود.

 بانک امریکا در ادامه گزارش از بی ثباتی های زیادی در بازار نام برد که همگی می توانند روی تقاضای نفت تاثیر داشته باشند. بر مبنای این گزارش وضعیت اقتصادی دنیا و  احتمال ایجاد اختلال در روند تجارت ازاد در دنیا به دنبال  اجرای سیاستهای ترامپ در سالهای اخیر را از عوامل نگران کننده در بازار قلمداد کرد.تاثیر هر دو عامل در دهه پیش روی میلادی چشمگیر خواهد بود.دولت ترامپ از زمانی که که روی کار امده است عامل بی ثباتی زیادی در عرصه اقتصادی دنیا بود ولی به نظر می رسد تاثیر سیاستهای او بیش از یک سال و دو سال در اقتصاد دنیا حس شود.

از طرف دیگر افت نرخ رشد تقاضا می‌تواند زمینه را برای کاهش قیمت نفت در بازار فراهم کند. در سالهای پیش رو نه تنها اوپک به تولید خود ادامه می دهد بلکه کشورهای تولید کننده نفت شیل هم با بهره گیری از تکنولوژی های جدید تر می توانند تولید بیشتر با هزینه کمتری داشته باشند. در نتیجه میزان عرضه رشد می‌کند. رشد عرضه در وضعیتی که نرخ رشد تقاضا کاهشی است بستر ساز افت قیمت نفت در بازار می شود  که خبر بدی برای اقتصادهای وابسته به نفت است.

باید با نفت خداحافظی کرد ؟

پیش تر نیز صندوق بین المللی پول هشداری جدی را در خصوص وضعیت اقتصادی کشورهای نفت خیر داده است . به نظر می‌رسد جهان آینده جهانی با وابستگی کمتر به نفت است و در نتیجه کشورهای نفت خیزی چون ایران،عراق ، عربستان، ونزوئلا و … لازم است تدابیری را برای کاهش وابستگی به نفت در دستور کار قرار دهند . دهه پیش رو برای متنوع سازی اقتصاد کشورهایی که به درآمدهای نفتی وابستگی جدی دارند دهه مهمی تلقی می شود . بررسی ها نشان می دهد وابستگی اقتصاد ایران به نفت هر چند در سال های اخیر کاهش یافته اما هنوز به نقطه مطلوب نرسیده است . سرمایه گذاری متنوع، ایجاد شرایطی برای حیات بدون نفت در دهه آینده و بالا بردن عمق تولید در اقتصاد از مهمترین اقداماتی است که باید در سال های پیش رو باید در دستور کار قرار گیرد. /خبرآنلاین

۴ علت افزایش قیمت نفت در روزهای اخیر

این خبر جهان آماده خداحافظی با نفت می‌شود اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

۴ علت افزایش قیمت نفت در روزهای اخیر

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری به نقل از الاقتصادیه، افزایش قیمت نفت در روزهای اخیرا سه علت اصلی و یک علت فرعی دارد که اولین علت کاهش عرضه نفت و دیگری بهبود تقاضا و سومین مورد گفت‌وگو های تجاری بین آمریکا و چین است.

از طرف دیگر می بینیم که تصمیمی که بین اعضای اوپک و غیر اوپک در خصوص عرضه نفت گرفته شده است می تواند از دیگر دلایلی باشد که منجر به رشد قیمت نفت در بازار شده است.

محمد بارکیندو دبیر کل سازمان اوپک نیز به گسترش گفتوگو ها بین اعضا تاکید کرده است و اعلام کرده است از هر گفت‌وگویی در چارچوب پروژه های جدید استقبال می کند و چه بهتر که این گفت‌و‌گو ها بین اعضا و غیر اعضا باشد.

گزارش جدید سازمان اوپک اضافه کرده است همکاری بین تولیدکنندگان نفت می تواند شرایط بهبود بازار را فراهم آورد که این گفتوگو ها باید بامشارکت همه اعضا صورت گیرد که البته نتیجه این گفت‌وگو ها را میتوان در اجلاس وزارتی ۱۷۵ سازمان اوپک که بین اعضا و غیر اوپکی ها در دسامبر سال ۲۰۱۸ برگزار شد ملاحظه کرد.

وی اضافه کرده است که شرایط فعلی بازار نفت به سمت بهبود قیمت ها و خوشبین است تا شرایط بهبود پیدا کند که براین اساس باید شرایط سرمایه گذاری در صنعت نفت افزایش یابد و گفتوگوها به صورت تدریجی نیز افزایش یابد تا نتیجه خوبی را در بازار نفت شاهد باشیم.

اخیرا تولیدکنندگان نفت نیز تصمیم گرفته اند تا تولید و عرضه را به میانگین ۵ سالگذشته برسانند که این عامل می تواند منجر به افزایش قیمت نفت شود. و این تصمیمی است که اعضا در جلسه گذشته اوپک اتخاذ کردند تا میزان تولیدشان شفاف باشد و نسبت به این تصمیم نیز پایبند هستند.

از طرف دیگر گزارش های متعددی از سوی مراکز مطالعاتی بین المللی منتشر شده است که تولیدکنندگان مطرح عضو اوپک به دلیل شرایط سختگیرانه آمریکا دیگر نمی توانند همانند گذشته به تولید ادامه دهند که از جمله این کشورها ایران و ونزوئلا است که تولید نفتشان در سال ۲۰۱۹ کاهش یافته است.

ناگفته نماند که همکاری بین اعضا باز در این شرایط در طول سال جاری باقی خواهد ماند هرچند که اوپک در مدت ۶۰ ساله اش با مشکلات فراورانی روبه رو بوده است. /فارس

یک اتفاق مهم / ایران صادرکننده بنزین شد

این خبر ۴ علت افزایش قیمت نفت در روزهای اخیر اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

نفت امروز چقدر قیمت خورد؟

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری به نقل از رویترز، کاهش عرضه نفت اوپک و متحدانش و تاثیر تحریم های نفتی آمریکا علیه ونزوئلا باعث شد قیمت نفت در ادامه معاملات امروز روندی صعودی را در پیش بگیرد.

قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا امروز با ۲۱ سنت، افزایش به ۵۲ دلار و ۸۵ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا دیروز حدود ۲.۵ درصد افت کرده بود. قیمت نفت برنت نیز امروز با ۶۴ سنت افزایش به ۶۲ دلار و ۲۷ سنت رسید. دیروز نفت برنت ۱.۷ درصد افت داشت.

نگرانی ها از حل نشدن اختلافات تجاری میان آمریکا و چین و افت رشد اقتصاد جهانی بر بازارهای مالی و از جمله قیمت نفت سایه افکنده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دیروز گفت، برنامه ای برای دیدار با شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین قبل از یک مارس، زمان اتمام آتش بس تجاری دو کشور ندارد. ترامپ تهدید کرده در صورتی که در این مدت دو کشور نتوانند به یک توافق تجاری برسند، تعرفه ها علیه کالاهای چینی را افزایش خواهد داد. دور بعدی مذاکرات میان پکن و واشنگتن قرار است هفته آینده در پکن برگزار شود.

ادوارد مویا، تحلیلگر بازار نفت در این باره گفت: «به دلیل نگرانی ها از چشم انداز رشد اقتصادی، قیمت نفت به رقم های پایین هفته کاهش یافته است.»

روز پنجشنبه کمیسیون اروپایی پیش بینی خود از نرخ رشد اقتصادی حوزه یورو را به شدت کاهش داد و پیش بینی کرد که تنش های تجاری در سطح جهان و برخی چالش های داخلی اقتصاد این حوزه را تحت تاثیر قرار دهد.

کمیسیون اروپایی گفته رشد اقتصادی از ۱.۹ درصد سال گذشته به ۱.۳ درصد در سال جاری خواهد رسید، اما در سال ۲۰۲۰ به ۱.۶ درصد افزایش خواهد یافت. /خبرآنلاین

بدهی دولت به بانک مرکزی ۴۰ هزار میلیاردی شد

این خبر نفت امروز چقدر قیمت خورد؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

شکست جنگ نفتی علیه ایران

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری به نقل از رویترز، تحلیلگران بر این باورند که آمریکا برای صفر کردن خرید نفت ایران با مشکلاتی مواجه است، از این رو نمی‌تواند آن‌طور که مدعی است معافیت از تحریم‌ها را تمدید نکند. تحلیلگران بر این باورند که در پایان مهلت ۶ماهه معافیت‌ از خرید نفت ایران در ماه مه (اردیبهشت ۹۸) از ۸ کشور فعلی، معافیت پنج کشور چین، هند، ژاپن، کره‌جنوبی و ترکیه برای خرید نفت ایران تمدید می‌شود. این کشورها خریداران اصلی نفت خام ایران در آسیا هستند. تحلیلگران انتظار دارند معافیت ایتالیا، یونان و تایوان به عنوان سه کشور دیگر که از تحریم‌های نفتی ایران معاف هستند، تمدید نشود. براساس گزارش‌های موجود، این سه کشور با وجود دریافت معافیت از آمریکا بعد از شروع تحریم‌ها محموله‌ای از ایران وارد نکرده‌اند. براساس این گزارش، یکی از مهم‌ترین مشکلات آمریکا برای صفر کردن صادرات نفت خام ایران، اثر این اتفاق بر رشد قیمت نفت است. قطع صادرات نفت ایران برای دولت ترامپ که خواهان نفت ارزان است، ریسکی جدی به‌شمار می‌رود.

«ایالات متحده آمریکا احتمالا معافیت‌های خرید نفت ایران را تمدید خواهد کرد.» این خبری بود که رویترز روز گذشته به نقل از تحلیلگران منتشر کرد. آمریکا همزمان با بازگشت فاز دوم تحریم‌ها علیه ایران در تاریخ ۵ نوامبر، به هشت خریدار نفت ایران معافیتی ۶ ماهه اعطا کرد. بر اساس این معافیت‌ها، این هشت کشور که مشتریان عمده نفت خام ایران را تشکیل می‌دهند؛ تا پایان ماه مه قادر به خرید نفت از  این کشور هستند. اعطای این معافیت در حالی نوعی عقب‌نشینی از ایده صفر کردن خرید نفت ایران تا تاریخ چهار نوامبر بود که ناظران بازار به دنبال پاسخ این سوال بودند که آیا این معافیت‌ها در پایان ۶ ماه از سوی آمریکا تمدید خواهد شد یا خیر. پاسخ مقامات دولت ترامپ به این پرسش این بود که این معافیت‌ها تمدید نخواهد شد، اما این پاسخ قطعی به پرسش بزرگ بازار از آینده صادرات نفت خام ایران نبود. برایان هوک، نماینده ویژه امور ایران در وزارت خارجه ایالات متحده هفته گذشته در مصاحبه با اس‌اند پی گلوبال پلتس، ضمن تاکید بر اینکه معافیت‌های ۶ ماهه تمدید نخواهد شد اعلام کرد با این حال آمریکا همواره بازار را رصد می‌کند تا چنانچه لازم بود این معافیت‌ها تمدید شود. در گزارشی با عنوان «رمزخوانی تهدیدهای نفتی آمریکا» که پس از اظهارنظرهای هوک در رابطه با استراتژی آمریکا در زمینه اعطای معافیت‌ها منتشر شد، این نتیجه را حاصل کرد که تهدید آمریکا به صفر کردن صادرات نفت خام ایران تهدیدی یکجانبه است که بدون توجه به شرایط کلی بازار، اقدامات ایران و سیاست‌های انرژی این کشور مطرح شده و شانس چندانی برای اجرایی شدن نخواهد داشت.

انتظار تحلیلگران برای تمدید معافیت‌ها

به گزارش رویترز، تحلیلگران به این خبرگزاری گفته‌اند چین، هند، ژاپن، کره‌جنوبی و ترکیه به احتمال زیاد در ماه مه بار دیگر از دولت آمریکا برای خرید نفت خام ایران معافیت خواهند گرفت. طبق این گزارش تایوان، ایتالیا و یونان سه کشوری خواهند بود که این معافیت‌ها برای آنها تکرار نخواهد شد.

شاخص نفت خام برنت در ماهی که آمریکا معافیت‌های نفتی ایران را صادر کرد، نسبت به اوج قیمت‌ها در اوایل اکتبر افتی ۲۲‌درصدی داشت. همین موضوع باعث شد اوپک به همراه متحدانش با کنار هم قرار دادن این میزان افت قیمت و معافیت‌های نفتی ایران با کاهش تولید ۲/ ۱ میلیون بشکه‌ای در ۶ ماه نخست ۲۰۱۹ موافقت کند. در عین حال وزرای نفت بزرگ‌ترین‌ اعضای اوپک اعلام کرده‌اند اگر نیاز به کاهش تولید بیشتری باشد، این سازمان آمادگی کاهش تولید بیشتر را نیز دارد. به نظر می‌رسد ارسال این سیگنال‌ها که پیام عدم همکاری نفتی اوپک به ویژه عربستان با آمریکا را به همراه دارد، در تمدید دوباره معافیت‌ها بی‌اثر نباشد، زیرا چنانچه آمریکا قصد داشته باشد در کنار کاهش تولید، صادرات نفت ایران را نیز به صفر برساند، قیمت‌ها با جهش همراه خواهند شد و این چیزی نیست که رئیس‌جمهوری آمریکا در زمینه قیمت نفت به دنبال آن باشد.

رویای ناتمام حذف نفت ایران

ناتوانی آمریکا در صفر کردن صادرات نفت خام ایران در مقابل عوامل یاد شده، موضوعی است که رویترز نیز در گزارش خود به آن اشاره می‌کند. طبق این گزارش اگرچه کاهش تعداد کشورهای معاف شده از تحریم‌های نفتی به ۵ کشور می‌تواند فروش نفت ایران را محدود کند، اما با این حال تا‌ خواسته آمریکا که صفر شدن صادرات نفت خام ایران است فاصله زیادی دارد.

بر اساس آنچه تحلیلگران Eurasia Group به رویترز گفته‌اند، دیگر اولویت‌های ژئوپلیتیک، به خصوص در رابطه با چین و هند، تمایل دولت آمریکا برای صفر کردن صادرات نفت خام ایران را تعدیل کرده است. چین و هند به‌عنوان بزرگ‌ترین مشتریان نفت خام ایران در آسیا، طی ماه‌های گذشته با وجود فشارهای آمریکا خرید نفت از ایران را قطع نکردند و از نوامبر به این سو نیز با استفاده کامل از معافیت‌های نفتی، مشغول خرید نفت از ایران بوده‌اند، این در حالی است که ترکیه از دسامبر به این سو واردات خود را از سر گرفته است. کره‌جنوبی هم که برای چهار ماه خرید نفت از ایران را متوقف کرده بود، به احتمال زیاد اواخر ژانویه نخستین محموله میعانات گازی را از ایران دریافت خواهد کرد. ژاپن نیز برای واردات، در انتظار مشخص شدن روند نقل و انتقالات بانکی با ایران است. با تمام این تفاسیر نتیجه‌ای که گزارش رویترز از تحولات اخیر گرفته، این است که آمریکا به احتمال زیاد قادر به توقف کامل صادرات نفت خام ایران نخواهد بود زیرا این اتفاق منجر به افزایش قیمت نفت خام و ناخوشایندی‌های سیاسی در آمریکا خواهد شد. /دنیای اقتصاد

آمریکا: “مرضیه هاشمی” متهم نیست و به زودی آزاد می شود

این خبر شکست جنگ نفتی علیه ایران اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

دو عاملی که بازار نفت را وحشت زده کرده است

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری به نقل از بلومبرگ، نه‌تنها قیمت نفت حدود ۴۰ درصد از اوایل اکتبر کاهش یافته است، بلکه از همان آغاز اولین دور کاهش تولید اوپک و متحدانش در ژانویه ۲۰۱۷ هم کمتر شده است.

دو عامل اصلی پشت این مسئله وجود دارد، یکی از یک شک و تردید بیجا در مورد تمایل به کاهش تولید نشأت می گیرد و دومین عامل از یک دیدگاه منفی در مورد دورنمای اقتصاد جهانی می آید.
توافق کاهش روزانه ۱.۲ میلیون بشکه ای تولید در ژانویه باید یک حداقل قیمتی را برای نفت ایجاد می‌کرد. کاهش قیمت نفت نشان می‌دهد که تاجران نسبت به اجرایی شدن این کاهش تردید دارند.
قسمت عمده بار کاهش تولید اخیر بر دوش عربستان است. وزیر نفت عربستان در وین قول داد که کشورش بیشتر از سال ۲۰۱۷ کاهش تولید داشته باشد. تاریخچه توافق اوپک و غیر اوپک تا حالا نشان می دهد که کشورهایی مثل عربستان، امارات و روسیه همیشه به قول خود عمل کرده اند، حتی اگر مدت زمانی طول کشیده باشد.
تولید نفت در ونزوئلا هم همچنان رو به کاهش است. کارگران از کشور فرار کرده اند و کمبود حفاظت از چاه ها و پمپ ها و خط لوله ها ظرفیت تولید را از بین برده است. تحریم‌های ایران هم با انقضای مهلت معافیت ها در ماه مه سخت تر خواهد شد و تولید را کمتر خواهد کرد.
بنابراین به این نتیجه می‌رسیم که تولید اوپک و متحدانش تا رقم ۱.۲ میلیون بشکه در روز در سال آینده پایین خواهد آمد، حتی اگر در ژانویه به این هدف نرسند.
برخی انگیزه‌های کاهش قیمت نفت مطمئناً مربوط می‌شود به تغییر تولید در آمریکا. سقوط قیمت پس از آن آغاز شد که وزارت انرژی آمریکا آمار تولید را در ماه اوت اعلام کرد که یک جهش غیر منتظره را در تولید آمریکا نشان می‌داد.
کمبود خط لوله در آمریکا باید تولید نفت را تا اواسط ۲۰۱۹ کاهش دهد. ولی آمار تولید نفت این کشور در نیمه دوم ۲۰۱۸ بیش از ۵۰۰ هزار بشکه در روز در اکتبر و نوامبر افزایش داشته است. این ارقام نگرانی در مورد کمبود عرضه نفت اوپک را از بین می‌برد.
ولی این تولید بالای نفت، حالا خود را در پیش بینی های عرضه/تقاضا در ۲۰۱۹ نشان داده است. این پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهند اگر اوپک طبق قولی که داده تولید را کم کند، بازار در نیمه اول سال آینده متعادل می‌شود.
وزارت اطلاعات انرژی آمریکا،  آژانس بین‌المللی انرژی و اوپک پیش‌بینی‌های خود را از رشد تقاضا برای ۲۰۱۹ کاهش داده‌اند. برخی مشاوران از این هم بدبین تر هستند. جی بی سی انرژی رشد کمتر از یک میلیون بشکه در روز را برای سال آینده پیش بینی می کند.
نگرانی های فزاینده در مورد وضعیت اقتصاد جهان، جنگ های تجاری، تاثیر مخرب برکسیت، افزایش نرخ بهره فدرال رزرو، تهدید تعطیلی دولت آمریکا، همه با هم باعث کاهش قیمت نفت شدند.
این یعنی راه حل سقوط قیمت فعلی خارج از صنعت است.کاهش تولید ممکن است کمی قیمت را بالا ببرد، ولی هزینه های بالاتر تنها فشارهای منفی بر اقتصاد وارد می کند. /تسنیم

قیمت طلا و سکه امروز ۱۳۹۷/۱۰/۰۲

این خبر دو عاملی که بازار نفت را وحشت زده کرده است اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

خبری که قیمت نفت را دوباره بالا برد

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، در شرایطی که اعضای اوپک در انتظارند روسیه را با خود در کاهش تولیدات همراه کنند، روز جمعه الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، پس از مذاکره با پوتین، در مورد اوپک، دوباره به وین بازگشت و اعلام کرد کشورش به دنبال رسیدن به توافقی با اوپک برای کاهش تولیدات است.

یک منبع آگاه از وزارت انرژی روسیه خبر داد که مسکو آماده است کاهش تولیدی حدود ۲۰۰ هزار بشکه در روز داشته باشد، این درحالیست که قبلا اعلام شده بود روسیه بیش از ۱۵۰ بشکه در روز تولید خود را کاهش نخواهد داد.

نمایندگان اوپک درحال فشار آوردن به روسیه برای کاهش تولید ۲۵۰ هزار بشکه در روز هستند.

انتشار این اخبار باعث شد قیمت‌های نفت سقوط امروز خود را جبران کنند و نفت برنت توانست تا ساعت ۱۵:۱۵ به وقت تهران با ۳۳ سنت یا ۰.۵۵ درصد افزایش، به هر بشکه ۶۰.۳۹ دلار برسد.

مذاکرات امروز اوپک درحالی ادامه دار شده است که خبرهایی از دو منبع آگاه حاکی از این است که اصرار ایران برای دریافت معافیت از این کاهش تولید باعث شده است مذاکرات طولانی‌تر شود و کشورها هنوز منتظر موافقت عربستان سعودی با این امر هستند.

وزیر انرژی عربستان سعودی، خالد الفالح گفت که مطمئن نیست بتوانند به توافقی دست پیدا کنند.

توافق اولیه اوپک برای کاهش تولید نفت

این خبر خبری که قیمت نفت را دوباره بالا برد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

توافق اولیه اوپک برای کاهش تولید نفت

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، دو منبع آگاه از درون اوپک خبر دادند که اعضای این گروه امروز به توافق اولیه‌ای برای کاهش تولید نفت خود دست یافته‌اند اما قبل از این که در مورد میزان دقیق حجم کاهش تولید تصمیم بگیرند، منتظر می‌مانند تا نظر سنگین‌وزن غیر اوپکی، روسیه، را هم در این مورد بشنوند.

وزیر انرژی روسیه، الکساندر نواک، که از وین دوباره به خانه بازگشته بود تا در سنپترزبورگ با ولادیمیر پوتین دیدار کند. نواک روز جمعه به پایتخت اتریش باز می‌گردد تا با اعضای اوپک در مورد میزان کاهش تولید، توافق کند.

وزیر انرژی عربستان سعودی، خالد الفالح، به خبرنگاران گفته بود: ما امیدواریم فردا (جمعه) تا پایان روز به نتیجه برسیم… ما باید کشورهای غیر اوپک را هم در تصمیم خود همراه کنیم.

او ادامه داد: اگر همه نخواهند به یک اندازه مشارکت داشته باشند، ما منتظر می‌مانیم تا آنها هم متمایل شوند.

فالح همچنین گفت: همه گزینه‌ها روی میز است و اوپک ممکن است نتواند به توافق برسند. میزان کاهش احتمالی اوپک در محدوده ۰.۵ تا ۱.۵ میلیون بشکه در روز قرار دارد و ۱ میلیون بشکه در روز برای ما قابل‌قبول است.

اوپک دیدار پشت درهای بسته خود را امروز حدود ساعت ۱۴:۳۰ به وقت تهران آغاز کرده است و با گذشت ۳ ساعت همچنان ادامه دارد.

نواک روز پنج‌شنبه، گفت که کاهش تولید نفت برای روسیه از سایر کشورهای تولیدکننده دیگر سخت‌تر است، چراکه آب‌وهوای سردی دارد. /مهر

جدیدترین قیمت طلا و سکه

این خبر توافق اولیه اوپک برای کاهش تولید نفت اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

اقدام پنهانی اوپک برای دور زدن ترامپ

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، این استراتژی که از سوی منابع آگاه در اوپک و عربستان به وال استریت ژورنال توضیح داده شده است، ایجاب می‌کند که عربستان سعودی به تنهایی میزان تولید خود را حداکثر یک میلیون بشکه در روز کاهش دهد.

بن سلمان ، ترامپ را تهدید کرد
سعودی‌ها گویا نگران عبور از ترامپ هستند زیرا وی پس از رسوایی قتل جمال خاشقجی، خبرنگار منتقد ریاض در کنسولگری عربستان در استانبول، از محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور دفاع کرده است.
اوپک برای محدودیت عرضه آماده شده زیرا این گروه معتقد است بازار نفت در سال میلادی آینده دچار اشباع عرضه خواهد شد. قیمت‌های نفت از ماه میلادی گذشته به دلیل نگرانی‌ها نسبت به فرا رفتن میزان عرضه از تقاضا، بیش از ۳۰ درصد ریزش کرده است.
اما ترامپ در آستانه نشست رسمی اوپک در ششم دسامبر، از این گروه خواسته است تولید خود را کاهش ندهد و از سعودی‌ها برای کمک به افزایش تولید و پایین بردن قیمت نفت تمجید کرده است.
با وجود این که سازمان سیا به این نتیجه رسیده که محمد بن سلمان، دستور قتل خاشقجی را صادر کرده است اما رییس جمهور آمریکا هفته گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد به دلیل تلاشهای عربستان سعودی برای افزایش تولید نفت پیش از آغاز تحریم‌ها علیه صادرات نفت ایران، قصد ندارد عربستان سعودی را در واکنش به قتل خاشقجی هدف تحریم بیش‌تری قرار دهد.
ترامپ باز هم به مردم ایران توهین کرد
ترامپ گفت: پس از آمریکا، عربستان سعودی بزرگ‌ترین کشور تولیدکننده نفت در جهان است. آن‌ها با ما همکاری نزدیکی داشتند و به درخواست‌های ما برای حفظ قیمت نفت در سطوح منطقی که برای دنیا بسیار مهم است، پاسخگو بودند.
یک مقام اوپک به وال استریت ژورنال گفت: اوپک قصد دارد کاهش ۱.۴ میلیون بشکه در روز تولید نفت را اعلام کند اما از این کاهش به عنوان پایبندی به سهمیه تولید پیمان سال ۲۰۱۶ یاد خواهد کرد.
تولیدکنندگان نفت محدودیت عرضه خود را در ژانویه سال ۲۰۱۷ به منظور پایان دادن به اشباع عرضه جهانی و تقویت قیمت‌ها آغاز کردند. این سیاست موفق شد مازاد موجود در بازار را حذف کرده و قیمت‌ها را بالا ببرد. با این حال این گروه در ژوئن تحت فشار ترامپ در آستانه بازگشت تحریم‌های واشنگتن علیه ایران موافقت کرد میزان تولید خود را مجموعا یک میلیون بشکه در روز افزایش دهد.
اما قیمت نفت که در اکتبر به دلیل نگرانی‌ها نسبت به پیامدهای تحریم‌های آمریکا علیه ایران و عدم توانایی اوپک برای جبران افت عرضه ایران به بالاترین رکورد در چهار سال گذشته صعود کرده بود، پس از این که آمریکا به هشت خریدار برای ادامه خرید نفت از ایران معافیت موقتی اعطا کرد و خطر کمبود عرضه‌ را رفع کرد، روند نزولی پیدا کرد و تولیدکنندگان اوپک را برای جلوگیری از تکرار بحران نفتی سال ۲۰۱۴ تحت فشار قرار داد. /ایسنا

این خبر اقدام پنهانی اوپک برای دور زدن ترامپ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.