جانسون پایش را روی میز ماکرون گذاشت

خبرگزاری رویترز عکس و فیلم این حرکت غیرمعمول دیپلماتیک را با عنوان «احساس بودن در خانه خود» منتشر کرده است.

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، این خبرگزاری درباره این رفتار نخست‌وزیر محافظه‌کار انگلیس نوشت: بوریس جانسون که هرگز در دوره حیات سیاسی خود از دلقک‌بازی شرم نکرده، در زمان حضور خبرنگاران در یکی از اتاق‌های کاخ الیزه با آن‌ها شوخی می‌کرد و برای مدت کوتاهی پای خود را روی یکی از میزها دراز کرد.

دقایقی پیش از ثبت این «بی‌نزاکتی سیاسی»، امانوئل ماکرون ضمن رد تجدید نظر کلی در توافق بریگزیت تأکید کرده بود که مدت زیادی تا مهلت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا باقی نمانده است.

پادرازی بوریس جانسون در حضور ماکرون، واکنش گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی را برانگیخته است.

این ماجرا در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های فرانسه به شدت جنجالی شده است. در حالی که بسیاری از کاربران به ویژه در توییتر این حرکت بوریس جانسون را توهین به فرانسه و ماکرون دانسته‌اند، روزنامه پاریزین، نزدیک به راست‌های میانه روی فرانسه ماجرا را به نقل از تام راینر، خبرنگار اسکای نیوز به شکل دیگری روایت کرده است. بنا بر این روایت، ماکرون در همان زمان توضیح می‌داده که با توجه به اندازه این «میز عسلی» می‌توان پا را روی آن دراز کرد.

نخست‌وزیر انگلیس هم بلافاصله پس از شنیدن این جمله، پایش را برای لحظاتی روی میز می‌گذارد. پاریزین نتیجه گرفته که این حرکت «توهین‌آمیز» نبوده است.

بوریس جانسون در زمان تصدی شهرداری لندن، وزارت خارجه دولت محافظه‌کار ترزا می و پس از آن، کم‌حاشیه نبوده است.

رئیس‌جمهوری فرانسه در دیدار با جانسون گفت که فرصتی برای تغییر کامل توافقنامه بریگزیت نیست.

اتحادیه اروپا ۳۱ اکتبر یعنی حدود دو ماه دیگر را زمان نهایی خروج بریتانیا از این اتحادیه تعیین کرده است و دولت ترزا می نتوانست طرح پیشنهادی‌ خود درباره چگونگی خروج را به تصویب پارلمان برساند.

ماکرون گفت: صراحتا می‌گویم که در طول یک ماه پیش رو، ما توافقنامه خروجی که از اصول توافق قبلی عدول کند، نخواهیم داشت.

این خبر جانسون پایش را روی میز ماکرون گذاشت اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

در دیدار مکرون و بوریس جانسون چه گذشت؟

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، در ابتدای این نشست خبری مکرون روابط میان کشورش با انگلیس را بسیار مناسب خواند و گفت، به تمایل انگلیسی‌ها برای خروح از اتحادیه اروپا احترام می‌گذاریم.

مکرون در ادامه گفت: دیدار با جانسون فرصتی برای هماهنگی مواضع دو کشور در بحران های کنونی است.

مکرون دیدار با جانسون پیش از نشست گروه ۷ را فرصتی برای هماهنگی مواضع دو کشور در مورد موضوعات گوناگون از جمله ایران دانست.

به گزارش شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴, مکرون در نشست خبری مشترک با بوریس جانسون در کاخ الیزه تاکید کرد انگلیس و فرانسه تعهدات بسیار عمیقی در بسیاری از بحران های کنونی مانند کشورهای ساحل آفریقا, مبارزه با تغییرات آب و هوایی و آموزش دارند که در کنار هم به آنها واکنش نشان می دهیم. همکاری کشورهای ما در این زمینه هیچ گاه انکار نشده است و همواره مسئله ای اساسی بود.

وی این دیدار در آستانه برگزاری نشست گروه ۷ را فرصتی برای هماهنگی مواضع در مورد این موضوعات دانست.

ابراز امیدواری جانسون به اجرای برگزیت با حصول توافق

نخست وزیر انگلیس ابراز امیدواری کرد خروج این کشور از اتحادیه اروپا همراه با حصول توافق باشد.

به گزارش شبکه تلویزیونی ای پی تی ان ؛ بوریس جانسون که به پاریس سفر کرده است در نشست خبری مشترک با امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه گفت: از امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه تشکر می کنم. حضور در پاریس برای من بسیار مایه خشنودی است. با توجه به گفته های شما (مکرون) درباره برگزیت, من می خواهم مستقیما به سراغ این موضوع بروم. می خواهم برای شما – یعنی امانوئل مکرون – و مردم فرانسه به صراحت بگویم که البته من خواستار توافق هستم. به نظر من , می توانیم به توافق دست یابیم . من از گفتگوهای شب گذشته ما در برلین -که با دوستان مشترک خود داشتیم – دلگرم شدم. می دانم که با انرژی , خلاقیت و ممارست می توانیم راهی رو به جلو را برای کلیه فعالیت های تجاری و برای شهروندان مان بیابیم.

بوریس جانسون: انگلیس تا سی و یکم اکتبر از اتحادیه اروپا خارج می شود

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه, اعلام کرد, سی و یکم اکتبر(نهم آبان ۱۳۹۸) چه با توافق یا بدون توافق باید اتحادیه اروپا را ترک کنیم. وی افزود, دور از موضوع خروج ما از اتحادیه اروپا روابط مشترک میان انگلیس و فرانسه باید تقویت شود.

امانوئل مکرون نیز در سخنان خود گفت, باید برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا که قرار است سی و یکم اکتبر انجام شود آماده باشیم.

جانسون پس از دیدار با مرکل خواهان توافق است

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فرانسه روز پنجشنبه اعلام کرد بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس پس از دیدار با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در روز چهارشنبه « تشویق شده » و « خواهان توافق است.

این خبر در دیدار مکرون و بوریس جانسون چه گذشت؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

جبل طارق رسما درخواست آمریکا درباره گریس۱ را رد کرد

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، دولت محلی جبل طارق روز یکشنبه رسما درخواست آمریکا برای ادامه توقیف نفتکش «گریس ۱» (آدریان دریا) حامل نفت ایران را رد کرد.

به نوشته پایگاه «گیبرالتار کرونیکل»، در بیانیه دولت محلی جبل طارق عنوان شده است که درخواست واشنگتن برای توقیف این نفتکش «ماهیتا» با تحریم‌های آمریکا مرتبط است و از آنجا که این تحریم‌ها یکجانبه بوده و با نظام تحریم‌های اتحادیه اروپا همخوان نیست، امکان اجرای آن وجود ندارد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «نظام تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران اساسا با نظام تحریم‌های ایالات متحده [علیه ایران] متفاوت است.»

این بیانیه می‌افزاید: «[از همین رو] حاکمیت مرکزی جبل طارق [در زمینه توافق استرداد] نمی‌تواند برای ارائه مساعدت توقیفی مورد درخواست ایالات متحده، از دیوان عالی حکم دریافت کند. ناتوانی حاکمیت مرکزی در دریافت حکم مورد درخواست نتیجه اجرای قوانین اتحادیه اروپا و تفاوت میان نظام تحریم‌های اتحادیه اروپا و ایالات متحده در ارتباط با ایران است.»

کشتی گریس حدود دو ماه پیش با بیش از دو میلیون بشکه نفت ایران توسط نیروی ویژه ارتش انگلیس در نزدیکی ساحل جبل طارق توقیف شد. لندن مدعی بود که این کشتی قصد داشته محموله خود را به سوریه تحویل دهد و این اقدام ناقض تحریم‌های اتحادیه اروپاست. جمهوری اسلامی ایران با رد ادعای انگلیس در مورد مقصد کشتی، تأکید کرده است که تحریم‌های اتحادیه اروپا یکجانبه است و ایران الزامی به پایبندی به این تحریم‌ها ندارد.

پس از اقدامات تقابلی و رایزنی‌های دیپلماتیک ایران، روز پنج‌شنبه دیوان عالی جبل طارق بالأخره به آزادی این کشتی حکم داد. با این وجود وزارت دادگستری آمریکا از جبل طارق خواست بر اساس توافق استرداد قضایی متقابل، این کشتی را توقیف کرده و به آمریکا تحویل دهد. جبل طارق اعلام کرده بود این درخواست را بعد از آزادی کشتی مورد بررسی قرار می‌دهد. با بیانیه امروز، جبل طارق رسما این درخواست را رد کرده است.

گریس ۱ که اکنون به آدریان دریا تغییر نام داده و تحت پرچم جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته، در حال حاضر در ساحل شرقی جبل طارق لنگر انداخته و در حال آماده‌سازی مقدمات ترک این منطقه است. گفته می‌شود این نفتکش پس از استقرار خدمه جدید، به مسیر خود ادامه می‌دهد.

این خبر جبل طارق رسما درخواست آمریکا درباره گریس۱ را رد کرد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

رویترز: رفع توقیف نفتکش ایران تا عصر امروز

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، مقامات جبل الطارق اعلام کردند توقیف نفتکش گریس-۱ عصر امروز سه شنبه پایان می‌یابد.

 رویترز به نقل از مقامات جبل الطارق اعلام کرد توقیف نفتکش ایرانی گریس-۱ عصر امروز سه شنبه پایان می‌یابد.

این مقامات افزودند آنها در تلاش برای پایان تنش‌ها با تهران از زمان توقیف نفتکش گریس-۱ هستند.

معاون دریایی سازمان بنادر جلیل اسلامی در نشست خبری امروز با اشاره به توقیف یک فروند نفتکش ایرانی به‌نام گریس-۱ در جبل الطارق توسط انگلیسی‌ها گفته بود:‌ انگلیسی‌ها به‌دلیل غرض‌ورزی این نفتکش را توقیف کردند و اسناد حل این مشکل بین ایران و انگلیس مبادله شده و آنها برای حل این مسئله ابراز تمایل کرده‌اند.

وی با تأکید بر این‌که در آینده نزدیک مشکل نفتکش ایرانی برطرف شده و با پرچم ایران به فعالیت خود ادامه می‌دهد، یادآور شد:‌ پس از توقف نفتکش انگلیسی‌ها در خلیج فارس، آمریکا و انگلیس به‌دنبال فضاسازی برای ممنوعیت تردد در تنگه هرمز بودند که با توجه به این‌که هیچ کشوری به آنها ملحق نشد این برنامه آنها شکست خورده است.

نفتکش گریس-۱ روز پنجشنبه ۱۳ تیر در آب‌های تنگه جبل‌الطارق توسط نیروی دریایی انگلیس توقیف شده بود. /تسنیم

این خبر رویترز: رفع توقیف نفتکش ایران تا عصر امروز اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

عجیب‌ترین رسوم مسافرت خانواده سلطنتی انگلیس چیست؟

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏، اعضای خانواده سلطنتی انگلیس ملزم به رعایت برخی رفتارها و رسوم عجیب‌وغریب هستند.

پایگاه اطلاع‌رسانی «میرور» از عجیب‌وغریب‌ترین رفتارهای خانواده سلطنتی در زمان سفر پرده برداشت.

به نوشته این پایگاه انگلیسی، یکی از قوانین و رسوم این است که شاهزاده ویلیام حق ندارد سوار همان هواپیمایی شود که شاهزاده جرج یا شارلوت بر آن سوار هستند، زیرا طبق قانون سلطنتی دو وارث تاج و تخت نباید همزمان در یک هواپیما حضور داشته باشند، گرچه گفته می‌شود شاهزاده ویلیام چندان به این قانون اعتنا نمی‌کند.

همچنین باید تمامی اعضای خاندان سلطنتی همواره یک لباس مشکی در چمدان‌های خود داشته باشند تا در صورت مرگ یکی از اعضای خانواده فوراً آن را به تن کنند.

یکی از عجیب‌ترین وسایل همراه ملکه و شاهزاده چارلز به عنوان ولیعهد، کیسه‌های خون آنهاست که در تمامی سفرها در جعبه‌های مخصوصی توسط پزشکان حمل می‌شود تا در صورت وقوع حادثه و نیاز به خون از انتقال خون آلوده به آنها جلوگیری شود.

همچنین در جامه‌دان ملکه باید حتماً صابون معطر، قاب عکس اعضای خانواده، سوسیس هارودز، مشروب جین، قهوه‌جوش مورد علاقه و از همه عجیب‌تر دستمال توالت مخصوص قرار گیرد.

این خبر عجیب‌ترین رسوم مسافرت خانواده سلطنتی انگلیس چیست؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

چرا شاهدخت‌های عربی از کشورهایشان فرار می‎کنند؟

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏، نشریه فارن پالیسی در گزارشی نوشت شمار شهروندان عربستان سعودی که در سال‌های اخیر از این کشور پادشاهی گریخته و به سایر کشور‌های جهان پناهنده شده‌اند، بیش از سه برابر شده است.

پایگاه اینترنتی این نشریه آمریکایی در سرمقاله خود با عنوان «چرا شاهدخت‌های عربی از کشورهایشان فرار می‎کنند؟» به قلم سردبیران ارشد نشریه فارن پالیسی، نوشت: ما در این سرمقاله به این مطلب می‌پردازیم که چرا بسیاری از افراد ثروتمند و مشهور در کشور‌های عربی- از شاهزاده هیا گرفته تا شاهدخت شیخه لطیفه- می‌خواهند از کشور‌های خود بگریزند.

این هفته، شاهدخت هیا (بنت حسین، دختر ملک حسین، پادشاه سابق اردن) همسر حاکم دبی که دیگر با وی زندگی نمی‌کند و خواهر ناتنی پادشاه کنونی اردن، در دادگاه لندن رسماً درخواست صدور حکم عدم مزاحمت- برای حفاظت از خود و جلوگیری از آزار و تهدید دو فرزندش (یک دختر و یک پسر) – کرد.

شاهدخت هیا که چند ماه پیش برای فرار از دست شوهرش، از امارات عربی متحده گریخته بود، همچنین از دادگاهِ یاد شده در لندن خواست که حق حضانت دو فرزندش را- که با او به انگلیس فرار کرده‌اند- به وی بسپارد تا او مجبور نشود آن دو را به دبی بازگرداند و به پدرشان تحویل دهد. هیا گفت قرار بود در دبی یکی از فرزندانش را که دختر است به زور وادار به ازدواجی کنند که از قبل تعیین شده بود (ازدواج اجباری) و دخترش به همین دلیل با مادر خود به انگلیس آمده است. هیا افزود که هدف وی از فراری دادن دخترش از امارات، حفاظت از وی در برابر خشونت یا اذیت و آزار بوده است.

شاهدخت هیا صرفاً بخشی از موج اخیر زنان ثروتمند در کشور‌های عربی است که از کاخ‌ها و قصر‌های خود می‌گریزند. آن سرنوشتی که در کشور‌های غربی در انتظار این زنانِ متمول عربی است، ممکن است بر سرنوشت سایر افراد پناهجو که به غرب می‌گریزند تأثیرگذار باشد، زیرا اگر کشور‌های غربی به این زنان ثروتمند عربی پناه دهند، آنگاه سایر پناهجویان و کسانی که از کشور‌های خود گریخته اند نیز ممکن است با استناد به این پرونده ها، خواهان رفتارِ خوبِ کشور‌های غربی با خودشان و با سایر پناهجویان شوند.

اوولا سالم، یک خبرنگار انگلیسی-مصری نوشت: مشکلی که به ویژه در خصوص مسئله شاهدخت هیا وجود دارد این است که وی مدت‌های مدید است که از مشهورترین و اجتماعی‌ترین شش زنِ حاکم کنونی دبی- یعنی شیخ محمد بن راشد آل مکتوم- بوده است. شاهدخت هیا همواره در مراسم منطقه‌ای و بین‌المللی به شخصیت‌های مهم از سایر کشور‌ها خوشامد می‌گفته و حتی در آن نشست‌ها سخنرانی هم می‌کرده است. این‌ها به خودی خود، طرز رفتار‌های بسیار غیرعادی برای همسر یکی از حاکمان کشور‌های (حاشیه) خلیج فارس به حساب می‌آمده است.

اوولا سالم افزود: شاید به دلیل شهرتِ بیش از حد شاهدخت هیا بوده است که شوهرش، پس از ناپدید شدن وی، حرکتی غیرعادی در انظار عمومی انجام داد: یکی از دوستان شیخ محمد در شبکه‌های اینترنتی-اجتماعی قطعه شعری را منتشر کرد که گفته می‌شود خودِ شیخ محمد آن را سروده است و در آن، یک زن (همسر خود) را به خیانت به شوهرش متهم کرده است. اوولا سالم تأکید کرد: این نشان دهنده تناقضی آشکار میان وجهه عمومی دبی- به عنوان مرکزی برای تجارت جهانی- و این واقعیت است که بسیاری از زنان در امارات عربی متحده بر اثر فرهنگ تبعیض آمیز و سیستم قضایی ناعادلانهِ این کشور، از حق و حقوق خود همواره محروم می‌شوند.

این منبع افزود: شاهدخت هیا تنها زن مشهور عربی نیست که اخیراً توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرده است. چندین زن عضو خاندان‌های سلطنتی کشور‌های عربی از کشور‌های خود فرار کرده یا تلاش کرده‌اند خود را از شرایط بد در کشورهایشان رها کنند. به عنوان مثال، شیخه لطیفه، دختر شیخ محمد- که پیش از سوار شدن بر یک قایق فرانسوی برای گریختن از کشورش، پیامی ویدیویی در خصوص مصائب و شرایط بدی که در آن گرفتار بوده است، منتشر کرد- باعث معطوف شدن توجهات بین‌المللی به خودش شد. البته مأموران اماراتی وی را دستگیر کردند و به امارات بازگرداندند. اکنون وی در حبس خانگی- همراه با تزریق دارو‌ها (برای آرام نگه داشتن وی) – به سر می‌برد.

برای اوولا سالم، تعداد زیاد زنانی که تلاش می‌کنند از کشور‌های عربی بگریزند، اصلاً امری عجیب یا غیرمنتظره نیست، زیرا به گفته وی: «اکثر زنان در جهان عرب از لحاظ اجتماعی، محروم هستند.» شایان ذکر است که شمار شهروندانی که از عربستان سعودی گریخته به سایر کشور‌ها در سراسر جهان پناهنده شده اند، از سال ۲۰۱۲ تا سال ۲۰۱۷, سه برابر شده و به ۸۰۰ تن رسیده است.

این خبر چرا شاهدخت‌های عربی از کشورهایشان فرار می‎کنند؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

قسم حضرت عباس (ع) انگلیسی‌ها برای آزادی نفتکش توقیف شده در ایران! + فیلم

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏، پس از ماجرای تخلفنفتکش انگلیسی در آب‌های خلیج فارس و توقیف این نفتکش توسط نیروهای سپاه پاسداران، امام جمعه نجف از درخواست انگلیس برای وساطت کشور عراق میان ایران و بریتانیا صحبت کرد.

امام جمعه نجف درباره این درخواست گفت: انگلیسی‌ها ما را به حضرت ابوالفضل العباس (ع) قسم دادند وساطت کنید تا ایرانی‌ها کشتی ما را آزاد کنند.این خبر قسم حضرت عباس (ع) انگلیسی‌ها برای آزادی نفتکش توقیف شده در ایران! + فیلم اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

نفتکش انگلستان در چه شرایطی آزاد می‌شود؟

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏، مگر می‌شود عمانی‌ها به تهران بیایند و بنای میانجیگری نداشته باشند؟ سال‌هاست که هربار تیری، ترقه‌ای در منطقه در می‌شود یا اتفاق مهمی مخصوصا در روابط بین ایران و غرب می‌افتد، کره‌کره دکان این حاشیه‌نشینان خلیج‌فارس بالا می‌رود؛ کسانی که می‌خواهند در جایگاه صلح کل نقش سوئیس را برای روابط خارجی کشورهای غرب و جنوب غرب آسیا بازی کنند و با میانجیگری، واسطه بهبود روابط‌شان باشند.

حالا هم بعد از شکرآب شدن روابط ایران با انگلیس و البته درگیری ایران با آمریکا، سلطان قابوس و مقامات وزارت امور خارجه عمان یک‌روز درمیان تهران هستند و تلاش می‌کنند در بهبود این موارد و حل مسائل نقش موثری ایفا کنند. بعد از خروج آمریکا از برجام و به اوج رسیدن این چالش‌ها در اردیبهشت گذشته، بازهم سر و کله عمانی‌ها پیدا شده و خبر میانجیگری آنها در رسانه‌ها و حالا هم که ماجرای نفتکش‌های ایران و انگلیس داغ است؛ بازهم عمانی‌ها آمده‌اند تا ببینند کارت‌شان چقدر کار می‌کند. البته هنوز اخبار رسمی از پیشنهاد و حرف اصلی وزیر امور خارجه عمان در رسانه‌ها منتشر نشده است اما از بیانیه‌ای که آنها چند روز پیش درباره پیگیری مساله کشتی انگلیسی توقیف‌شده در خلیج‌فارس و نفتکش گریس-۱ در جبل‌الطارق منتشر کردند و حالا برخی سخنان رد و بدل شده میان بن‌علوی با مقامات کشور، قطعی شده که موضوع اصلی یا یکی از موضوعات اصلی سفر وزیر امور خارجه عمان به تهران، میانجیگری میان ایران و انگلیس است.

دیدار با محمدجواد ظریف و علی شمخانی ازجمله دیدارهای روز گذشته وزیر امور خارجه عمان بود که البته جنس آنها به‌ویژه رایزنی با دبیر شورای عالی امنیت ملی موید همان موضوع احتمالی سفر است، دیداری که در آن علی شمخانی موضع مهم و قابل‌توجه ایران را اعلام کرده است. اینکه شمخانی در گفت‌وگو با بن‌علوی گفته است «ما معتقدیم همه کشورها باید قوانین بین‌المللی دریانوردی را برای حفظ امنیت رعایت کنند و در این زمینه میان هیچ کشوری تمایز قائل نیستیم»، خود نشان‌دهنده دو مساله مهم است؛ اول اینکه یکی از دستورکارهای این جلسه چالش نفتکشی تهران- لندن بوده و دوم اینکه ایران همچنان بر مدار اقتدار ایستاده و بنا ندارد به‌سادگی از آن کوتاه بیاید. هرچند اگر قدری ایستادگی بیشتر هم روی حرف‌های علی شمخانی داشته باشیم، می‌توان این برداشت را هم داشت که بن‌علوی این‌بار تیرش به سنگ خورده و حداقل فعلا نتوانسته کاری از پیش ببرد.
موضوع چالش‌های میان ایران و انگلیس البته یکی دوتا نیست و ده‌ها موضوع است که سال‌هاست یکی‌یکی روی هم تلنبار شده و رفتار لندن هم نشان داده که انگلیسی‌ها عزمی برای رفع و پایان آنها ندارند. حتی اگر قرار نباشد پای رفتار خسارت‌بار انگلیس در دهه‌های ۲۰ و ۳۰ به میان کشیده شود، که البته مثنوی ۷۰ منی از تجاوز و کشتار و غارت و قتل‌عام است، این روزها چند پرونده باز روی میز دو طرف وجود دارد و بعید نیست حالا که انگلستان بالاخره به نقطه‌ای رسیده که بالاجبار خود پیگیر حل و فصل مسائل ‌مابین شده، به آنها نیز پرداخته شود.
قبل از بیان این مساله البته بد نیست منطق تجربه‌شده‌ای از نقش اقتدار و دست برتری که در این‌گونه چالش‌ها برای یک کشور پدید می‌آورد، مورد بررسی قرار گیرد. اگر حافظه تاریخی به‌خوبی یارتان باشد، اظهارنظر مهم محمدجواد ظریف درباره همکاری ایران برای آزادی آمریکایی‌های گروگان گرفته شده در لبنان و فلسطین را به یاد می‌آورید، جایی که قرار بود ایران به آزادی آنها کمک کند و در عوض آمریکایی‌ها هم حسن‌نیت نشان داده و برخی مطالبات ایران را برآورده‌کنند اما واشنگتن زیر میز زد و وقتی گروگان‌ها آزاد شدند به تعهد خود عمل نکرد. یا چندین و چند ماجرای این‌گونه دیگر. حتما ماجرای جیسون رضائیان، جاسوس آمریکا در تهران را هم به‌خاطر دارید که ایران ایستادگی کرد و توانست در قبال حسن‌نیت خود در آزادی یک جاسوس، هم ۱.۷ میلیارد دلار دارایی خود را که مربوط به قراردادی در دوران پهلوی و سود مبلغ آن بود را دریافت کند، هم تحریم بانک سپه را مرتفع سازد. این دو موضوع به‌خوبی نشان می‌دهد ایستادگی و مذاکره از موضع قدرت تا کجا می‌تواند کشوری مانند آمریکا را به عقب ببرد. حالا به بحث اصلی برگردیم.
موضوع اول میان تهران- لندن مساله نفتکش‌هاست، اینکه اگر قرار باشد رفع توقیف صورت گیرد ابتدا باید کشوری که قانون‌شکنی کرده پیش‌قدم شود، لذا لندن بایدهم گریس-۱ را آزاد کند و هم خسارت ناشی از این توقیف را به تهران بپردازد، نه اینکه پیشنهاد کند «درصورت آزادی استنا ایمپرو، چند ساعت بعد گریس-۱ آزاد خواهد شد.» انگلیسی‌ها اگر قدری هوشیار باشند و واقعا به‌دنبال حل مساله، احتمالا می‌دانند که به‌خاطر تجربه موفق رضائیان و چندین تجربه ناموفق گذشته، ایران به‌سادگی استنا ایمپرو را که ادله محکمی هم برای توقیف آن دارد، آزاد نخواهد کرد.
موضوع دوم که از همه حتی ماجرای نفتکش‌ها هم مهم‌تر است ماجرای روابط ایران و انگلستان در چارچوب برجام و کانال مالی مراوده مالی ایران با اروپا پس از خروج آمریکا از برجام است. انگلیسی‌ها که در ماه‌های اخیر نقش پلیس بد را به خود گرفته‌اند، فرصت خوبی را پیش رو دارند تا با اجرای تعهدات خود و برآورده کردن مطالبات ایران از این کانال مالی هم مشکل استا ایمپرو را حل کنند و هم احتمالا موضوع سوم و چهارمی را که در ادامه بیان خواهیم ظریفکرد،‌ حل کنند. سومین مساله ماجرای برگرداندن مبلغ یکی از قراردادهای ایران- انگلیس در دوران پهلوی است که لندن پول آن را دریافت کرده اما به تعهدش عمل نکرده است. ۴۰۰ میلیون پوند معادل ۵۷۲ میلیون دلار رقم قرارداد نظامی یادشده است که همراه با سود آن چیزی بیش از یک‌میلیارد دلار بدهی انگلستان به ایران است که تاکنون لندن حاضر به پرداخت آن نشده، در حالی که ایران تمامی اقدامات لازم و حقوقی را انجام داده و حتی از دادگاهی در انگلستان توانسته حکم بازگرداندن این پول را بگیرد. بعید نیست که با هوشمندی تهران، گریس-۱ با دومیلیون بشکه نفت و بیش از یک‌میلیارد دلار وجه نقد بتواند جبل‌الطارق را ترک کند.
آخرین مساله ماجرای جاسوس‌هایی است که لندن یکی‌یکی در تهران فعال می‌کند؛ از عبدالرسول دری‌اصفهانی تا نازنین زاغری. مواجهه خصمانه لندن به تهران در سال‌های اخیر با چاشنی جاسوس‌پروری باید پایان یابد و لندن بداند که ممکن است هرگونه هزینه‌ای را در قبال این رفتار خود متحمل شود چنانکه در ماجرای نفتکش همین شد. از این‌رو اگر انگلیسی‌ها واقعا این روزها به‌دنبال فرستادن میانجی به تهران برای حل و فصل مسائل خود هستند باید هم رفتار خود را اصلاح کنند و هم غرامت ناشی از این رفتار خصمانه را بپردازند. /روزنامه فرهیختگان

این خبر نفتکش انگلستان در چه شرایطی آزاد می‌شود؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

اکسپرس: مقایسه قدرت نظامی ایران و انگلیس

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏، در حالی که چندی است به دلیل «رویکردهای اشتباه» انگلیس و آمریکا خلیج فارس پرتنش شده و وزارت دفاع انگلیس به بهانه دفاع از آزادی کشتیرانی اعلام کرده تمام کشتی‌های انگلیسی در حال عبور از تنگه هرمز را همراهی می‌کند، یک نشریه انگلیسی با قیاس توان نیروهای مسلح این کشور با ایران، به برتری نظامی ایران اشاره کرد.

روزنامه «اکسپرس» شنبه در گزارشی به نقل از وبگاه تخصصی «گلوبال فایر پاور» (GFP) نوشت: قیاس قدرت انگلیس و ایران نشان می‌دهد که انگلیس از حیث تعداد پرسنل نظامی، توان دریایی، زمینی و منابع نفتی از ایران عقب‌تر است.

وبگاه گلوبال فایر پاور که با استفاده از فرمول موسوم به «شاخص قدرت» توان نظامی کشورها را ارزیابی می‌کند، ایران را در رتبه «هشتم» و انگلیس را در رتبه «چهاردهم» بین ۱۳۷ کشور در جهان قرار داد.

این وبگاه در تحلیل خود نوشت: ایران جمعیتی بیشتر از انگلیس دارد به طوری که این کشور ۸۳ میلیون نفر اما انگلیس ۶۵ میلیون نفر جمعیت دارد. تقریبا حدود ۴۰ میلیون نفر از مردم ایران آماده خدمت هستند که ۴۸ درصد کل جمعیت این کشور را از این حیث شامل می‌شود، در حالی که ۳۶.۸ درصد ساکنان انگلیس (۲۴ میلیون نفر) آماده خدمت در ارتش هستند.

ایران ۸۷۳ هزار پرسنل نظامی و انگلیس ۲۳۳ هزار پرسنل نظامی دارد. ایران، همچنین دارای ۱۶۳۴ تانک رزمی است ولی انگلیس ۳۳۱ تانک رزمی دارد. ایران از نظر انواع توپخانه نیز جلوتر از انگلیس است. از لحاظ توان دریایی نیز ایران در مجموع ۳۹۸ فروند کشتی دارد، اما انگلیس تنها ۷۶ فروند کشتی نظامی از جمله ۲۲ فروند کشتی گشتزنی، ۱۳ فروند ناوچه و ۶ فروند ناوشکن دارد.

در این گزارش با اشاره به دیگر برتری ایران بر انگلیس که «میزان تولید نفت روزانه» است، آمده که ارتش انگلیس تنها از لحاظ نیروی هوایی از ایران جلوتر است.

این در حالی است که یک روزنامه آمریکایی نیز به تازگی نوشت، انگلیس برای تشکیل ناوگان اروپایی در خلیج فارس به اندازه کافی کشتی ندارد. طبق این گزارش، نیروی دریایی انگلیس ۶ فروند ناوشکن از جمله ناوشکن «دانکن» را دارد که قرار است سه ناوشکن تعمیر شوند.

«آلن وست» فرمانده سابق نیروی دریایی انگلیس نیز اعتراف کرد: «ما ۱۹ کشتی اسکورت، ۶ ناوشکن و ۱۳ ناوچه داریم که از میان آنها، ۱۲ فروند برای عملیات در دسترس است.» /فارس

این خبر اکسپرس: مقایسه قدرت نظامی ایران و انگلیس اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

پشت پرده التماس انگلیس برای آزادی نفتکششان

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏، حجت‌الاسلام محمد محمدی‌گلپایگانی صبح امروز در آیین پاسداشت نیم قرن خدمات آیت‌الله سیدیحیی جعفری امام جمعه و نماینده سابق ولی‌فقیه در استان کرمان که با حضور سردار سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه در محل مصلی امام علی (ع) کرمان برگزار شد، اظهار داشت: برگزاری چنین بزرگداشت‌هایی کار بسیار خوبی است و ریشه قرآنی هم دارد.

اهم سخنان محمدی گلپایگانی به نقل از خبرگزاری‌ها به شرح زیر است:

بسیاری از خانواده‌ها در مضیقه اقتصادی هستند و برخی هم ککشان نمی‌گزد و توجه ندارند که جامعه الان نیازمند مقداری ایثار و فداکاری است و باید به این خانواده‌ها کمک کرد.

افرادی هم هستند که دلسوز هستند و مقام معظم رهبری شب و روزی نیست به فکر این اقشار نباشند و بیشترین امکاناتی که در اختیارشان هست در اقصی نقاط کشور خرج این موارد می‌شود.

محمدی‌گلپایگانی گفت: دیدار با خانواده شهدا رسم دیرین رهبری است که هرگز آن را، آن هم در کوچه‌های دو متری و سه متری در جنوب شهر ترک نکردند.

سیاست رهبری بر توجه به جوانان و سپردن کار به دست آنان است و عدالت و پیشرفت مرهون فکر و ذهن جوانان است، البته باید از تجربه پیشکسوتان هم استفاده کرد.

(با نام بردن از سردار سلیمانی و اشاره به اقدامات بزرگ وی): کارهایی که این مرد بزرگ انجام داده واقعا بی‌نظیر است، انگلیسی‌هایی که روزی در این کشور هر چه خواستند انجام دادند، امروز التماس می‌کنند که کشتی آنها را آزاد کنیم.

زمانی از نماز جمعه در این کشور خبری نبود و امروز ۹۰۰ امام جمعه در جای جای کشور نماز جمعه را برپا و مردم را به دیانت دعوت می‌کنند.

ارزش‌های فراموش شده‌ای که خاندان کثیف پهلوی کمر به شکستن آن بسته بودند، در نظام اسلامی احیا شد و امام خمینی (ره) هویت فراموش شده را به ما برگرداند.

ریزش‌های انقلاب در مقایسه با آنچه به انقلاب پیوستند و رویش های انقلاب محسوب می شود قابل مقایسه نیست.

این خبر پشت پرده التماس انگلیس برای آزادی نفتکششان اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.