انویدیا در سکوت خبری از پردازشگر گرافیکی MX250 ویژه لپتاپ رونمایی کرد

انویدیا در سکوت خبری پردازشگرهای گرافیکی اقتصادی MX230 و MX250 را برای لپتاپ ها معرفی کرده است.

این پردازشگرها به صفحه محصولات انویدیا اضافه شده اند. در کمال تعجب MX250 کارایی پایین تری در مقایسه با MX150 که اکنون دو سال از عمرش می گذرد دارد. انویدیا اطلاعات چندانی را از این چیپست ها اعلام نکرده اما به نظر می رسد فناوری جدیدی در آنها به کار نرفته و همچنان بر اساس معماری پاسکال و بهره مند از رم GDDR5 هستند؛ البته این چندان هم بد نیست.

اما بخش نا امید کننده به شاخص کارایی این پردازشگرهای گرافیکی بر می گردد. MX230 تنها ۴ درصد از نسل قبلی خود بهتر است. اما این میزان برای MX250 نا امید کننده است. این پردازشگر ۱۲٫۵ درصد کندتر از نسل قبلی خود ظاهر می شود. بنا بر ادعای انویدیا MX250 می تواند تا ۳٫۵ برابر کارایی بیشتری نسبت به پردازشگرهای گرافیکی مجتمع داشته باشد.

مصرف انرژی در MX250 می تواند بسیار کمتر باشد و این همان موردی است که می تواند به مزیت بزرگی برای این چیپست بدل شود. MX150 قدیمی تر در دو نسخه با توان طراحی گرمایی ۲۵ و ۱۰ وات طراحی شده که نسخه دوم تا ۲۵ درصد کارایی پایین تری دارد. MX250 می تواند در مقایسه با نسخه ۲۵ وات MX150 که با توان طراحی گرمایی ۱۰ وات کار می کند تنها تا ۱۲٫۵ درصد کارایی پایین تری داشته باشد که این موضوع خبر خوبی است.

انویدیا MX250

مقایسه مشخصات احتمالی MX230 و MX250 با مدل های فعلی

انتظار می رود لپتاپ های با MX250 قیمت پایین تری در مقایسه با مدل های بهره مند از مدل قدیمی تر MX150 داشته باشند؛ شاید در حدود ۵۰ دلار اختلاف قیمت. امیدواریم در انتها انودیا تنها به کپی کردن اطلاعات مربوط به MX150 برای مدل MX250 بسنده نکند و شاهد تغییرات بیشتری برای این چیپست باشیم.

پردازشگر گرافیکی MX130 با معماری قدیمی تر مکسوِل همراه شده بود اما احتمالاً  MX230 با معماری پاسکال تولید خواهد شد.

اطلاعاتی در مورد این که این چیپست ها به چه سیستم خنک کننده ای نیاز دارند یا لپتاپ هایی که با این پردازشگرها همراه می شوند چه قیمتی خواهند داشت منتشر نشده است.

در نهایت باید گفت که اگر در آینده قصد خرید لپتاپ جدید داشتید چندان هم نگران بهره مندی آن از پردازشگرهای گرافیکی جدید انودیا نباشید چرا که مدل های قدیمی هم کارایی تقریباً مشابهی را ارائه می دهند.

The post انویدیا در سکوت خبری از پردازشگر گرافیکی MX250 ویژه لپتاپ رونمایی کرد appeared first on دیجیاتو.

انویدیا از کارت‌های گرافیک سری RTX 2000 رونمایی کرد؛ رویای دیرباز گیمرها

انویدیا ساعتی پیش و در نمایشگاه گیمزکام آلمان از کارت های گرافیک سری جیفورس RTX 2000 رونمایی کرد. بعد از شایعات و خبرهای افشایی پی در پی، جیفورس GTX 2080 بالاخره از راه رسید و همراه با معماری جدید تورینگ، آمده تا موفقیت جی تی اکس ۱۰۸۰ را ادامه داده و افکت های «ردیابی پرتو – Ray Tracing» را به بازی های ویدیویی آینده بیاورد.

در کنفرانس امشب، انویدیا از RTX 2080 ،RTX 2070 و RTX 2080 Ti رونمایی کرد. این کمپانی وعده «عملکرد ۶ برابر بیشتر نسبت به نسل قبلی کارت های گرافیک» خود را داده و تکنولوژی ردیابی پرتو را به تمامی آنها می آورد.

انویدیا جیفورس RTX 2080

کمپانی های ایسوس، EVGA، گیگابایت، ام اس آی، PNY و زوتاک از امروز پیش فروش کارت های خود را آغاز می کنند و سه مدل به ترتیب قدرت پردازشی، با قیمت ۵۹۹، ۷۹۹ و ۱۱۹۹ دلار به فروش می رسند. لیست کامل مشخصات هنوز منتشر نشده است.

وعده اصلی این کارت های گرافیک، تکنولوژی ردیابی پرتو است؛ تکنیکی در رندرینگ که به بازتاب واقع گرایانه نور به صورت همزمان و افکت هایی سینمایی منجر می شود که بازی های ویدیویی را بیش از پیش به فیلم های سینمایی شبیه می کنند.

ردیابی پرتو تکنیکی است که برای سال های طولانی به پی سی گیمرها وعده داده شده و آنطور که انویدیا توصیفش می کند، «جام مقدس» آنها بوده است. نمایش های مرتبط با این قیمت بسیار تحسین برانگیز بودند اما اکثرا به بازتاب و نورپردازی در محیط های بسته پرداختند. انویدیا می گوید بازی هایی مثل Shadow of the Tomb Raider، بتلفیلد ۵ و Metro Exodus از ردیابی پرتو پشتیبانی خواهند کرد. نمایش توم ریدر، سایه های واقع گرایانه را در مراحل شبانه به تصویر کشید.

در نمایش Metro Exodus شاهد نور مستقیم آفتاب بودیم که از پنجره به داخل اتاق می تابید. با تکنیک رندرینگ RTX انویدیا، نور به شکل طبیعی تری در اتاق پخش می شود و به بازیسازان اجازه می دهد دشمنان و اشیا را خارج از دید نگه دارند و مجبور به قرار دادن نورهای غیر واقعی در محیط نشوند. بتلفیلد ۵ هم احتمالاً تحسین برانگیزترین مثال برای سیستم RTX انویدیا باشد. بازتاب های ناشی از انفجارها، روی اشیای نزدیک نظیر اتومبیل ها، تانک ها و حتی زمین خیس رندر می شوند.

The post انویدیا از کارت‌های گرافیک سری RTX 2000 رونمایی کرد؛ رویای دیرباز گیمرها appeared first on دیجیاتو.

هوش مصنوعی انویدیا با نگاه کردن به انسان فرا می‌گیرد

یادگیری ماشینی راه بسیار پر فراز و نشیبی را طی کرده‌ تا امروز به جایگاهی رسیده‌ که حال و آینده‌ی صنعت تکنولوژی به این مقوله بستگی دارد. یادگیری‌ ماشینی با اینکه بسیار حیرت انگیز و غیر قابل باور است اما هنوز از متد‌های مصنوعی استفاده می‌کند. اکنون محققان شرکت معروف انویدیا راه جدیدی برای تعلیم هوش مصنوعی ربات‌های مجازی و صنعتی توسعه داده‌اند که در واقع روند یادگیری انسان را تقلید می‌کند.

در واقع این ربات‌ها با استفاده از روش یادگیری جدیدشان قادر خواهند بود که با مشاهده‌ی انجام یک کار توسط انسان یا ربات‌های دیگر، روند انجام کار را حفظ کرده و سعی کنند آن را دوباره تکرار کنند.

بیشتر شبکه‌‌های عصبی به روش مستقیم تعلیم داده می‌شوند که تنها چند ساعت طول می‌کشد اما تهیه‌ی دیتای آماده‌ی لازم برای آن ممکن است مدتها به طول انجامد. یادگیری ماشینی اصولاً بدین شکل است که هزاران هزار دیتای آماده شده به یک شبکه‌ی عصبی داده می‌شود و این شبکه سعی می‌کند با بررسی و ذخیره تک تک آنها، در عملیات خاصی دستورالعمل‌های انتخابی را برگزیند. با اینکه روش یاد شده عملکرد بسیار مطلوبی از خود نشان داده اما نمی‌توان در همه‌ی شرایط از آن استفاده کرد.

مثلاً برای ربات‌های صنعتی طبق روش همیشگی، باید یک متخصص حضور داشته باشد و برای هر گونه عمل یا وظیفه‌ی ساده‌، برنامه‌ی پیچیده‌ای نوشته و آن را به آموخته‌های ربات‌ها اضافه کند.

اما انویدیا ترجیح می‌دهد دیتای تمرینی را امتحان کند. بدین شکل دیتای بسیار زیادی برای انجام یک وظیفه محیا می‌شود که نیازی به انجام پروسه‌های پیچیده و طاقت فرسا برای تهیه‌ی آن نیست. این یادگیری شبیه ساز محور (یا مشاهده محور) برای پردازشگر‌های  گرافیکی انویدیا نظیر تایتان X بسیار مفید واقع می‌شود.

متد جدید این شرکت می‌تواند برای مصارف دیگر هم استفاده شود. برای مثال، هوش مصنوعی می‌تواند روند انجام کارهای خود را به انگلیسی ساده بیان کند تا محققان و برنامه نویسان بتوانند بلافاصله و به راحتی آنها را بررسی کرده و تغییراتی در آنها اعمال کنند. در آینده‌ای نزدیک ربات‌های مجازی که از این ویژگی بهره می‌برد قادر خواهند بود با مشاهده‌ی همکاران خود روند انجام یک کار را بیاموزند.

 

تماشاکنید: ابزار جدید گوگل برای آشنایی با یادگیری ماشینی

The post هوش مصنوعی انویدیا با نگاه کردن به انسان فرا می‌گیرد appeared first on دیجیاتو.

درآمد سرشار انویدیا از نینتندو سوییچ و ارزهای رمزپایه

انویدیا اخیراً گزارش خود از سه ماهه ابتدایی سال مالی ۲۰۱۹ را منتشر کرده و خبر از دستیابی به درآمد ۳٫۲۱ میلیارد دلاری داده که ۶۶ درصد از درآمد ۱٫۹۴ میلیارد دلاری در همین بازه زمانی طی سال گذشته بیشتر است. افزایش تقاضا برای هوش مصنوعی مبتنی بر پردازشگرهای گرافیکی یکی از فاکتورهای کلیدی در دستیابی به این درآمد بوده اما نقش گیمینگ و استخراج ارزهای رمزپایه را نیز نباید دست کم گرفت.

جنسن هوانگ، مدیرعامل انویدیا در بیانیه تازه خود می گوید «ما سه ماهه ای قدرتمند با رشد روی تمام پلتفرم ها داشتیم. تجارت دیتاسنتر ما به رکوردی دیگر دست پیدا کرد و گیمینگ هم قدرتمند باقی ماند.»

در حال حاضر گیمینگ با اختلاف فراوان، بزرگ ترین بازاری است که انویدیا در اختیار دارد. انویدیا به تنهایی از این حوزه که پردازشگرهای گرافیکی جیفورس جی‌تی‌ایکس و چیپ های تگرا (که در کنسول نینتندو سوییچ به کار گرفته شده اند) را شامل می شود، درآمدی ۱٫۷۲ میلیارد دلاری داشته که ۶۸ درصد از درآمد ۱٫۰۳ میلیارد دلاری سه ماهه نخست سال پیش بیشتر است.

در بخشی از گزارش مالی انویدیا گفته می شود:

رشد کارت های گرافیک گیمینگ ناشی از تقاضا برای دستیابی به بهترین تجربه در مسابقات eSports، ژانر بتل رویال و بازی های کلان بودجه سینماتیک است. درآمد تجارت پردازنده های تگرا -که چیپست کنسول گیمینگ نینتندو سوییچ را شامل می شود- ۴۴۲ میلیون دلار بوده و ۳۳ درصد از سال پیش بیشتر است.

اگرچه کارت های گرافیک انویدیا به سرعت به فروش می روند، تجارت دیتاسنتر انویدیا سریع ترین رشد را در قیاس با سایر تجارت ها داشته است. انویدیا با رشد ۷۱ درصدی نسبت به سال پیش، به رکورد درآمد ۷۰۱ میلیون دلاری از دیتاسنترها رسید.

گفتنی است که پردازشگرهای گرافیکی انویدیا برای دیتاسنترها، به مراتب از مدل های مخصوص مصرف کنندگان گران قیمت تر هستند. به عنوان مثال پردازشگر DGX-2 با قیمت ۴۰۰ هزار دلار فروخته می شود. بنابراین کافیست انویدیا تنها با چند کمپانی فعال در زمینه هوش مصنوعی همکاری کند تا رشدی چشمگیر در درآمد داشته باشد.

در نهایت استخراج ارزهای رمزپایه هم حوزه ای مهم برای انویدیا تلقی می شود. مدتی است که استخراج گران از کارت های گرافیک این کمپانی برای دستیابی به ارزهایی مثل اتریوم استفاده می کنند و همین موضوع، باعث کمبود سخت افزار در بازار و افزایش شدید قیمت ها شد. البته گفتنی است که اشتیاق دیوانه وار به استخراج این ارزها حالا فروکش کرده و برای نخستین بار طی یک سال اخیر، انویدیا قادر به ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا است.

The post درآمد سرشار انویدیا از نینتندو سوییچ و ارزهای رمزپایه appeared first on دیجیاتو.

مدیرعامل انویدیا : رویاهای والدینم مرا به این مرتبه رسانده است

«جن سون هوانگ» میلیادری آمریکایی- تایوانی و مدیرعامل انویدیا در ویدیویی خاطرات خود را بازگو نمود و از زحمت‌های زیادی که والدینش برای راهی کردن او به آمریکا کشیدند، تشکر کرد.

این شرکت یکی از تاثیرگذارن صنعت تکنولوژی است و از کمپانی‌های فعال در زمینه‌ی هوش مصنوعی، بازی‌های رایانه‌ای و ماشین‌های خودران به حساب می‌آید. با این حال مدیرعامل انویدیا دست‌ یابی به تمام این دستاورد‌ها را مدیون تلاش و زحمت‌هایی می‌داند که والدینش برای او کشیده‌اند. وی در این باره می‌گوید:

«من محصول بلندپروازی‌های والدینم هستم و زحمات آنها بوده که مرا به این مرتبه رسانده است.»

پدر هوانگ در دهه‌ی ۶۰ میلادی سفری کاری به شهر نیویورک داشت تا دوره‌ای عملی ببیند. وی در این سفر به شدت از نیویورک و کشور آمریکا خوشش آمد و تصمیم گرفت که یک روز فرزندانش را به این کشور بفرستد.

در این حین مادر وی تلاش کرد که به آرامی مقدمات این مهاجرت را ممکن کرده و به آنها انگلیسی یاد بدهد. نکته جالب اینجاست که مادر جن سون در آن زمان ذره‌ای این زبان را بلد نبود و خود نیز مجبور بود در کنار فرزندانش آن را بیاموزد.

این مسئله موجب نشد که مادر هوانگ که اکنون ۵۵ سال عمر دارد از تصمیم خود صرف نظر کند. او هر روز ۱۰ کلمه را به طور اتفاقی از کتاب واژه نامه‌ی تایوانی-انگلیسی انتخاب می‌کرد و سعی می‌نمود نحوه تلفظ آن‌ها را به همراه معنی‌شان به فرزندان خود بیاموزد.

طبق گفته های خودش، این مادر در آن زمان نمی‌توانست حتی درستی پاسخ فرزندانش را نیز تشخیص دهد چرا که او هم به اندازه‌ی آنها انگلیسی می‌دانست. اما به هر حال تلاش، پشتکار، رویاپردازی و انگیزه والدین هوانگ بوده که او را به مدیرعاملی یکی از شرکت‌های بزرگ صنعت تکنولوژی رسانده است.

مدیر عامل کمپانی انویدیا که اکنون ثروت ۵.۶ میلیارد دلاری دارد و ارزش کلی شرکت تحت رهبری‌اش، ۱۴۰ میلیارد دلار تخمین زده شده، خاطر نشان کرد که به همین دلیل در تمامی عمر مدیون والدینش خواهد بود.

The post مدیرعامل انویدیا : رویاهای والدینم مرا به این مرتبه رسانده است appeared first on دیجیاتو.

فناوری مبتنی بر هوش مصنوعی انویدیا بخش های حذف شده تصاویر را اصلاح می کند [تماشا کنید]

کمپانی انویدیا به تازگی قدرت هوش مصنوعی را با پروژه ای به نمایش گذاشته که بر اساس آن بخش دستکاری شده یا حذف شده تصویر با دقت بالایی بازسازی می شود. اگر تصور می کنید که فوتوشاپ هم می تواند این کار را انجام دهد، کافیست نتایج را ببینید تا در این مورد تجدید نظر کنید.

فناوری توسعه داده شده توسط انویدیا که «state-of-the-art deep learning method» نام دارد، بر اساس بینایی کامپیوتر (از شاخه‌های علوم کامپیوتر و شامل روش‌های مربوط به دستیابی تصاویر، پردازش، تحلیل و درک محتوای آن‌ها) عمل می کند.

از چپ به راست: تصویر خراب شده، تصویر ویرایش شده با قابلیت Content-Aware در ادوبی فوتوشاپ، نتیجه پردازش شده توسط انویدیا و تصویر اصلی.

بنا بر گفته محققان رویکردهای پیشین یادگیری عمیق (شاخه ای از یادگیری ماشینی) بر بخش های مستطیل شکل در اطراف مرکز تصویر متمرکز بود و غالباً به پردازش های سنگین نیاز داشت.

هدف پروژه جدید پیشنهاد مدلی برای رنگ آمیزی تصویر بود که بتواند بر اساس الگوهای حفره ای کار کند و پیشبینی های معناداری را تولید کند که بدون نیاز به هرگونه پردازش اضافی یا نیاز به انجام کارهای مختلف [ویرایش تصویر توسط کاربر] کار کند.

همان طور که در ویدیو مشاهده می کنید روش انویدیا فاقد مشکلات سایر نمونه های مشابه است. بسیاری از نرم افزارهای دیگر، تصویر ترمیم شده نهایی را به صورت تار یا همراه با نویزهای دانه دانه تحویل می دهند و نیاز به اعمال تغییرات دیگر توسط کاربر دارند، ولی نتیجه نهایی انویدیا بسیار سریع و کم خطا است.

بنا بر ادعای محققان یکی از محدودیت های سیستم جدید در پردازش های تصاویر ساخت یافته از جمله خطوط روی زمین است.

برای نمونه، در تصویر بالا پردازش خطوط متعدد با مشکل مواجه شده است. با وجود پیشرفت فناوری های مرتبط با ایجاد و ویرایش تصاویر توسط هوش مصنوعی، به نظر می رسد در آینده تنها راه تشخیص دادن این تصاویر از نمونه های تولید شده توسط انسان ها، بررسی امضای دیجیتالی آنها یا ارزیابی تک تک پیکسل ها باشد.

 

تماشا کنید: انویدیا قدرت هوش مصنوعی را با تولید تصاویر ساختگی نشان می دهد

The post فناوری مبتنی بر هوش مصنوعی انویدیا بخش های حذف شده تصاویر را اصلاح می کند [تماشا کنید] appeared first on دیجیاتو.

انویدیا در اردیبهشت پشتیبانی از درایورهای ۳۲ بیتی کارت گرافیک را متوقف می کند

انویدیا پیش از این هشدار داده بود که پایان پشتیبانی از نسخه های ۳۲ بیتی درایورهای کارت گرافیک این کمپانی نزدیک است. اکنون زمان دقیق این تصمیم مشخص شده است.

بر اساس اعلام انویدیا پشتیبانی از درایورهای یاد شده در انتهای ماه آوریل سال جاری (۱۰ اردیبهشت ماه) پایان خواهد یافت. به این ترتیب کاربران پس از آن دیگر قابلیت های جدیدی را در قالب به روز رسانی هایی برای برنامه GeForce Experience دریافت نخواهند کرد.

البته این کمپانی اعلام کرده که همچنان تا ژانویه سال ۲۰۱۹ (دی تا بهمن ماه سال ۱۳۹۷) به عرضه به روز رسانی های امنیتی ادامه خواهد داد. در نتیجه استفاده از درایورهای ۳۲ بیتی پس از این تاریخ می تواند ریسک های امنیتی را برای کاربران به دنبال داشته باشد. طبیعتاً این موضوع شامل تمامی کاربرانی که روی کامپیوتر بهره مند از سخت افزار ۶۴ بیتی خود، نسخه ای ۳۲ بیتی از سیستم عامل را نصب کرده اند نیز خواهد شد.

تصمیم اخیر انویدیا شامل تمامی مدل های کارت گرافیک قدیمی سری فمینی و نیز مدل های جدیدتر سری GTX این کمپانی می شود. بنا بر گفته این شرکت درایورهای نسخه ۳۲ بیتی سیستم عامل های ویندوز ۷، ۸، ۸٫۱ و ۱۰، لینوکس و FreeBSD شامل موضوع عدم پشتیبانی مورد بحث خواهند بود.

این مسئله احتمالاً بسیاری از کاربران را مجبور خواهد کرد کارت گرافیک خود را تعویض کنند، سیستم عامل نسخه ۶۴ بیتی را (در صورت امکان) نصب نمایند، یا در نهایت ریسک خطرات امنیتی ناشی از درایورهای قدیمی یا احتمال ناسازگاری آنها با برنامه ها یا بازی های جدید را بپذیرند.

از سوی دیگر از آنجایی که نرم افزار های ۱۶ بیتی روی سیستم عامل های ۶۴ بیتی قابلیت اجرا ندارند، بسیاری از کاربران برای این منظور از نسخه های ۳۲ بیتی سیستم عامل ها استفاده می کنند. بدین ترتیب تصمیم اخیر انویدیا می تواند این گروه از کاربران را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

The post انویدیا در اردیبهشت پشتیبانی از درایورهای ۳۲ بیتی کارت گرافیک را متوقف می کند appeared first on دیجیاتو.