انقلابهای مهم سه قرن اخیر به روایت آمار

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، انقلاب در لغت به عنوان تغییراتی بنیادین خوانده می‌شود. در طول تاریخ بشریت انقلاب های مختلفی در عرصه های مختلف روی داده است که هر کدام از آنها به نوبه خود در تغیییر دادن سرنوشت زندگی انسانها شریک بوده اند.

تفاوت اساسى انقلاب و اصلاح در این است که اصلاحات از سوى حاکمان و به ‏منظور بهبود شرایط یا جلوگیرى از وقوع انقلاب روى می‌دهد، اما انقلاب از سوى مردم و براى براندازى نظام حاکم پدید می‌آید. ناگفته نماند که اصلاحات در برخى موارد ممکن است موجب تسریع انقلاب یا فروپاشى رژیم‌هاى سیاسى گردد.

اطلاعاتی درباره انقلابهای مهم جهان

نباید فراموش کرد که در انتخاب انقلابها، سه اصل و ویژگی مهم همواره باید مد نظرگرفته شود و آن سه اصل داخلی بودن انقلاب، بنیادین بودن تغییرات حاصل از آن انقلاب و تاثیرگذاری داخلی و بین المللی انقلاب است.

همچنین نباید دو نکته را فراموش کرد. اول آنکه در مورد تلفات حاصل از انقلاب ها، آمار دقیقی وجود ندارد. چرا که از طرفی، چه حکومتهای قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب، تعداد کشته شده ها را مخفی می‌کنند. از طرف دیگر، انقلاب پدیده ای مستمر است و تلفات حاصل از آن تا مدتی پس از انقلاب اصلی ادامه می یابد. به همین دلیل، تخمین تعداد دقیق آنها کار بسیار دشواری است.

نکته ی دوم این است که در بسیاری از موارد،  تشریح و ذکر تفکر اصلی یک انقلاب یا جنبش ممکن نیست. چرا که در هر انقلابی، چندین و چند فکر و ایدئولوژی وجود دارد. به همین دلیل، تفکر و ایدئولوژی اصلی یک انقلاب را به صورت نسبی و تقریبی بیان نمودیم.

 

خاندان و شخص مخلوع

 

خواسته و تفکر اصلی

 

مخالفان خارجی

 

حامیان خارجی

 

تعدادحدودی کشته شدگان

 

رهبران واشخاص مهم

 

مکان

 

زمان

خاندان بوربون (لویی شانزدهم)  

جمهوری خواهی

 

 

اتریش

انگلستان

پروس

 

آمریکا ۴۰۰۰۰ دانتون

روبسپیر

فرانسه ۱۷۸۹
 

خاندان رومانوف (امپراتور نیکولای دوم)

 

کمونیسم(مارکسیسم) انگلستان

فرانسه

آلمان  

۱۰ میلیون

 

لنین روسیه ۱۹۱۷
 

فولخنثیو باتیستا ثالدیوار

 

کمونیسم(مارکسیسم)

 

آمریکا

 

شوروی

 

۱۰۰۰۰

 

فیدل کاسترو

 

کوبا

 

۱۹۵۹

 

 

چیان کای شک

 

کمونیسم(مائوئیسم)

 

آمریکا

 

شوروی

 

۴۰ میلیون

 

مائو تسه تونگ

 

چین

 

۱۹۲۱

 

ادوارد شواردنادزه

 

لیبرالیسم ( سرآغاز انقلابهای مخملی)

 

روسیه

 

 

آمریکا (بنیاد سوروس)

 

 

کم تر از ۱۰۰

 

میخاییل ساکاشویلی

 

گرجستان

 

۲۰۱۴

 

معمر قذافی . بن علی . حسنی مبارک

 

 

جمهوری خواهی

 

 

عربستان سعودی

 

سازمان ملل

 

۱۷۰۰۰۰

 

رهبر مشخصی ندارد

کشورهای عربی:

مصر

لیبی

تونس

 

۲۰۱۱

 

خاندان پهلوی(محمد رضا پهلوی)

 

جمهوری اسلامی

 

 

آمریکا

 

 

برخی کشورهای اسلامی

 

۱۰۰۰۰ نفر

 

امام خمینی(ره)

 

ایران

 

۱۹۷۹

میانگین تورم در ۴۰ سال اخیر چقدر است؟ + جدول

این خبر انقلابهای مهم سه قرن اخیر به روایت آمار اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

صدیقی: گوشت کیلویی ۱۰۰ هزار تومان نتیجه برجام است!

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، حجت‌الاسلام کاظم صدیقی در خطبه‌ دوم نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی گفت: مردم مومن برای قدردانی از این انقلاب معجزه‌آسا خودشان را برای جشن انقلاب آماده می‌کنند. از پس انسان برنمی‌آید که بگوید به واسطه این انقلاب چه رهاوردهایی نصیب ملت و جهان شد.

تا انقلاب نبود دو جریان یا قدرت در جهان حاکم بود؛ یکی جریان کمونیستی و سوسیالیستی شرق بود که برای کسی حق نفس کشیدن قائل نبودند و یک استبداد همه‌جانبه بر عالم حاکم بود. سران در کاخ‌های کرملین انواع تبعیض‌ها را روا می‌داشتند، شعار می‌دادند و جوانان که خسته بودند، موتور حرکتشان در برابر آنها همین مکتب کمونیستی بود.

یکی از لوایح FATF به رییس جمهور ابلاغ شد

وی با بیان اینکه جریان بعدی هم دموکراسی، لیبرالیسم و آرای مردم بود که تبلیغی بود، اظهار داشت: صاحبان قدرت و حزب‌ها مجال به دیگران نمی‌دهند و یک سال این حزب است و سال بعد حزب رقیب است. مردم هم مجالی ندارند و در این میان هر کس قدرت و پول دارد، می‌تواند همه کار بکند و کسی که پول ندارند باید بمیرد. لیبرال‌ها این شعار را می‌دادند که ما می‌خواهیم رفاه ایجاد کنیم، در این مقام ریا ندارند و تبعیض طبقاتی را روا می‌دانند. اینها در شکل دموکراسی، لیبرالیستی و اومانیستی وجود دارد و همه چیز را در امور مادی بیان می‌کردند.

اهم اظهارات صدیقی به شرح زیر است:

امام آمد و به معنی واقعی کلمه، با استقلال ایستاد و گفت «نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی». در این رابطه معجزه‌ای که اتفاق افتاد، این بود که غرب با همه سحرهایی که کرده بود، با همه قدرتش به مصاف آمد که یک راه جدید و جریان جدید ایجاد نشود اما امام گفت امریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند و هیچ غلطی هم نتوانست بکند و شکست جریان استبدادی کمونیست هم به وجود آمد. ظهور قدرت اسلام مشت ‌آن‌ها را باز کرد و امام ما قبل از به هم ریختن بلوک شرق گفت من صدای شکستن استخوان‌های کمونیست را می‌شنوم. 

غربی‌ها و شرقی‌ها اسلام را مخرب معرفی کرده بودند و خیانت‌های بزرگی انجام شده بود و می‌گفتند اسلام مدیریت ندارد و در تعلیم و تربیت دستش خالی است، برنامه‌ای مدون و منظم که هم حاوی اخلاق و معنویت بود معرفی شد، اخلاق و معنویت را با سیاست پیوند داد و معنویت در این مرام جدید بروز کرد و در قانون اساسی آن آمد.  کسانی که تربیت شده مکتب رهبری بودند، قدرت آنها را از این مکتب خارج نکرد. ولایت فقیه که امام گفت استمرار حکومت انبیا است و می‌فرمود پشتیبان ولایت فقیه باشد. این امام مرد تقوا بود و امام احتیاجی به تظاهر نداشت و این الهامات الهی بود. ولایت فقیه ولایت شخص نیست بلکه ولایت اقتدار در برابر قدرت‌های بزرگ است.

انسان عاقل سر خود را در اختیار دیگران قرار نمی‌دهد، ما نباید از دشمنان رنگ بپذیریم، شما در برجام هم اینقدر اصرار داشتید مگر نتیجه‌اش این نشده که بعضی به ما می‌گویند بچه‌هایمان مدت‌هاست گوشت نخورده‌اند؛‌ الان گوشت کیلویی ۱۰۰ هزار تومان شده و این نتیجه برجام شما بود. چه تضمینی دارید اگر FATF ر ا امضا کردید چوب‌های محکم‌تری نخورید؟ FATF وسیله‌ای می‌شود برای تحریم‌های بدتر و فشارهای بیشتر. لذا اطمینان دارم هم دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام که از فرماندهان دفاع مقدس بودند و از امثال آقای وحیدی وقتی بدانند رهبری جنگ اقتصادی را از جنگ نظامی مهمتر معرفی کردند (مخالفت می‌کنند) رهبری فرمودند در جنگ اقتصادی توپ و تانک و تفنگ نیست اما ابزارهای خطرناکتری وجود دارد. همه ما می‌دانیم دنیا با ما در حال جنگ اقتصادی است. آنها می‌خواهند با دست خودمان خودمان را تحریم و نابود کنیم. در دو کمیسیون مجمع به اتفاق آراء با FATF مخالفت شده است.

این خبر صدیقی: گوشت کیلویی ۱۰۰ هزار تومان نتیجه برجام است! اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

مقایسه قیمت ها در دوره پهلوی با اوضاع امروز

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، نسل امروز با شنیدن نرخ کالاهای زمان پهلوی حسرت ارزانی آن زمان را می‌خورند. این در حالی است که مقایسه نسبی قیمت‌های آن زمان و اکنون گواه نادرستی ادعای ارزانی قبل از انقلاب است.

پرتقال ۲۰۰۰ تومان شد+ جدول قیمت انواع میوه

سال ۴۹، حقوق یک کارمند در ماه ۲۰۰ تومان و حقوق یک معلم ۵۰۰ تومان و قیمت یک خودروی پیکان ۱۸۰۰۰ تومان بود. اگر کارمندی قصد خرید پیکان داشت با پس‌انداز حقوق ۹۰ ماه و یک معلم با پس‌انداز حقوق ۳۶ ماه خود قادر به خرید پیکان بود. درحالی که امروز یک کارمند با حقوق حداقل ۱.۵ میلیون تومان می‌تواند با پرداخت ۱۵ ماه حقوقش صاحب پراید شود .

در سال ۵۰ ، دستمزد روزانه‌ی یک کارگر در شهری مثل فردوس در خراسان جنوبی ۲۵ تا ۳۰ ریال بود یعنی یک کارگر اگر سه روز و نیم کار می‌کرد می‌توانست یک دلار بخرد در حالی که امروزه کارگری با مزد ۳۵ تا ۴۰ هزارتومان در روز با مزد روزانه‌اش قادر است ۴ دلار خریداری کند.

 در سال ۵۴ ، یک حلب ۴.۵ کیلویی روغن نباتی ۲۹ تومان قیمت داشت که معادل مزد ۵ روز کارگری با حقوق روزانه ۶۰ ریال بود اما امروزه یک کارگر با مزد کمتر از یک روز خود یک حلب روغن می‌خرد.

 سال ۵۴ ، مرغ منجمد کیلویی ۱۰۵ ریال فروخته می‌شد. یعنی اگر یک کارگر تمام مزد روزانه‌اش راپرداخت می‌کرد نهایتاً ۶۷۰ گرم مرغ خریداری می‌کرد در حالی‌که امروزه یک کارگر با مزد روزانه‌اش حداقل ۴ کیلو مرغ می‌خرد.

در زمان پهلوی قیمت نان سنگک ۵ ریال بود و کارگری که در روز ۶ تومان مزد دریافت می‌کرد می‌توانست ۱۲ نان سنگک بخرد ولی امروزه یک کارگر با مزد ۳۵ هزارتومان قادر است ۳۵ عدد نان سنگک بخرد. /آرشیو روزنامه های دوره پهلوی از سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۷

به جای ساخت حوزه های علمیه مجلل به فکر معیشت طلاب باشید /طلاب نان ندارند بخورند

این خبر مقایسه قیمت ها در دوره پهلوی با اوضاع امروز اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.