پاسخ مطهری به کیهان؛ نحوه استدلال شما، داعش پرور است

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، در این حوابیه آمده است: در مطلبی در آن روزنامه در روز شنبه ۲۷ بهمن با ادب کیهانی آمده است: «علی مطهری بسیار بیجا و غلط می‌کند که تعیین تکلیف می‌کند امام چه باید می‌نوشته و چه نمی‌نوشته یا نامه ایشان از سر دلخوری و شرایط جسمی بوده است.»

این نگاه کیهان که ولایت‌فقیه را به معنی تعطیل عقل و عدم اظهارنظر و جمود به الفاظ می‌داند آفتی است که متاسفانه دامنگیر انقلاب اسلامی شده و نه با نظر امام خمینی(ره) مطابق است و نه با نظر مقام رهبری. این طرز فکر، انسان را به یاد تنگ‌نظری و کج‌فهمی خوارج و به یاد جمود اشعری‌گری در میان اهل سنت و جمود اخباری‌گری در میان شیعه می‌اندازد و از آن بالاتر به یاد حنابله می‌اندازد که اساسا بحث و استدلال درباره اصول دین را حرام می‌دانستند و اخلافشان امروز در قالب داعش و القاعده به خیال خود در راه اسلام فعالیت می‌کنند…

این که گفته‌ام سخنان امام و هر بزرگی باید با توجه به شرایط زمان و مکان آن سخن فهمیده شود همان‌طور که درباره معصوم چنین عمل می‌کنیم چنان ذهن جامد و اخباری کیهان را به هم ریخته که به توهین و حرفهای بی‌ربط روی آورده است.

استاد شهید مطهری در سخنرانی که بعد از رحلت آیت‌الله بروجردی کرده‌اند می‌گویند «اخیرا از بعضی مردم که در جست‌وجوی مرجع تقلید هستند گاهی این کلمه را می‌شنوم که می‌گویند می‌گردیم کسی را پیدا کنیم که آنجا سربسپاریم. می‌خواهم بگویم تقلیدی که در اسلام دستور رسیده سرسپردن نیست، چشم باز کردن و چشم باز داشتن است. تقلید اگر شکل سرسپردن پیدا کرد هزارها مفاسد پیدا می‌کند.»

بهترین نمونه برای درک درست اصل ولایت‌فقیه، نوع رفتاری است که آیت‌الله مطهری با امام خمینی داشته‌اند. همه می‌دانیم هیچ‌کس از شهید مطهری نزدیک‌تر و علاقه‌مندتر به امام(ره) نبود و امام نیز هیچ کس را به اندازه استاد مطهری عزیز نمی‌داشت تا آنجا که او را پاره تن خود نامید.

 اما همین شهید مطهری ارادت و علاقه کورکورانه به امام نداشت و مطیع چشم بسته امام خمینی نبود و چند بار نظر امام عزیز را تغییر داد. یک نمونه آن داستان تعیین فرمانده کمیته‌های انقلاب اسلامی است که امام خمینی حکم فرماندهی را برای مرحوم حجت‌الاسلام لاهوتی نوشته بودند و مرقومه امام به روایتی در راه صدا و سیما بود که شهید مطهری به امام می‌گوید آقای لاهوتی در دو سال آخر زندان گرایش به مجاهدین خلق پیدا کرده است و اگر رئیس کمیته‌ها شود کمیته‌ها به دست مجاهدین خلق می‌افتد، آنگاه مرحوم آیت‌الله مهدوی‌کنی را معرفی می‌کند و امام می‌پذیرند. مرحوم آقای مهدوی‌کنی چندبار این خاطره را نقل کردند و می‌گفتند من اکنون حکم خودم به ریاست کمیته‌های انقلاب اسلامی را به خط شهید مطهری و امضای امام دارم.

بنابراین اصل ولایت‌فقیه به معنی تعطیل عقل و اطاعت کورکورانه نیست، همچنان که رهبر گرامی انقلاب تاکنون چندبار فرموده‌اند «ممکن است کسی نظری خلاف نظر من داشته باشد، باید بتواند نظرش را بیان کند.» البته این حرف به مذاق کیهان خوش نمی‌آید چون کاسه داغتر از آش است.

امیدوارم کیهان نگاه جامد و بسته خود را به مقولاتی مثل آزادی‌بیان، ولایت‌فقیه، حفظ نظام و نوع برخورد با منتقدان و مخالفان اصلاح‌ کند و به نگاه اسلام نزدیک شود. شاید کوتاه‌ترین راه، مطالعه کتاب «آینده انقلاب اسلامی ایران» اثر استاد شهید مطهری توسط سردمداران کیهان است.

کیهان: علی مطهری غلط کرده است که…!

این خبر پاسخ مطهری به کیهان؛ نحوه استدلال شما، داعش پرور است اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

از شایعه تشکیل شورای رهبری تا نظرسنجی در فضای مجازی

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، با وجود آن که روابط عمومی دفتر آیت‎الله طباطبایی‌نژاد، امام جمعه اصفهان و همچنین آیت‌الله مجتهد شبستری از اعضای مجلس خبرگان رهبری خبر تقاضای رهبر انقلاب برای تشکیل شورای رهبری را تکذیب کردند، اما این شایعه زمینه‌ساز برخی نظرسنجی‌ها در این زمینه شد.

۲۱ بهمن‎ماه، در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی، خبری در فضای مجازی منتشر شد مبنی‎بر اینکه مقام معظم رهبری دستور داد‎ه‌اند شورای رهبری برای جایگزینی ایشان تشکیل شود. بر اساس این شایعه، «آیت‎‎الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد، نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان گفته بود رهبری برای تعیین سرنوشت جانشین خود از خبرگان، تقاضای تشکیل شورای رهبری به مدت سه سال را نموده‎ تا پس از سه سال یک نفر به‎عنوان رهبر بعدی کشور معرفی گردد و خبرگان رهبری نیز اسامی ۹ نفر را برای تشکیل شورای رهبری اعلام نموده‎ است‎.»

تکذیب دفتر امام جمعه اصفهان

هنوز چند ساعت از انتشار این خبر نگذشته بود که روابط عمومی دفتر آیت‎الله طباطبایی‌نژاد، امام جمعه اصفهان در اطلاعیه‎ای اعلام کرد که خبر تقاضای رهبر انقلاب برای شورای رهبری کذب، غیر واقعی و ساخته عوامل خارجی و داخلی نظام جمهوری اسلامی ایران است که توسط یکی از سایت‎های وابسته به صهیونیست به دروغ از قول امام جمعه اصفهان منتشر شده ‎است.

همزمان با انتشار این خبر جعلی در شبکه‎های اجتماعی، برخی کاربران اصولگرا در توییتر نظرسنجی‎هایی قرار دادند و گزینه‎های احتمالی برای جایگزین رهبر انقلاب را به رأی گذاشتند. آیت‎الله سید احمد خاتمی، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی، آیت‎الله سید احمد علم‌الهدی و سید حسن نصرالله از جمله گزینه‎های مطرح شده بودند.

نظر رهبر معظم انقلاب درباره «لایک کردن عکس افراد بی‌حجاب در شبکه‌های اجتماعی»، «درآمد خواننده و نوازنده» و «حجاب در اماکن ورزشی»

شورای رهبری، محذوف در بازنگری قانون اساسی

در قانون اساسی پیش از اصلاح در سال ۱۳۶۸، به شورای رهبری اشاره شده بود و این که که مجلس خبرگان رهبری در صورت نبود برجستگی لازم برای رهبری در هیچ یک از مراجع تقلید نسبت به دیگری می‌توانست آن را با حضور سه یا پنج مرجع واجد شرایط رهبری تشکیل دهد. اما در بازنگری قانون اساسی شورای رهبری حذف شد.

کمیسیون اصل ۱۰۷ و ۱۰۹ قانون اساسی

یکی از کمیسیونهای مهم مجلس خبرگان کمیسیون اصل ۱۰۷ و ۱۰۹ قانون اساسی است، اصولی که به وظیفه خبرگان در زمینه انتخاب رهبر جدید و وِیژگیهای رهبر می‌پردازد.

آیات و حجج اسلام سید هاشم حسینی بوشهری، قربانعلی دری نجف آبادی، سید علی اصغر دستغیب، سید ابراهیم رییسی، سید علی شفیعی، عبدالمحمود عبداللهی، محسن مجتهد شبستری، مرتضی مقتدایی، سید ابوالحسن مهدوی، عبدالنبی نمازی و ابوالقاسم وافی اعضای کمیسیون اصل ۱۰۷ و ۱۰۹ قانون اساسی، منتخب پنجمین اجلاسیه مجلس خبرگان «دوره پنجم» را تشکیل می‌دهند.

مجتهد شبستری: چنین چیزهایی در خبرگان مطرح نیست

حالا آیت‌الله محسن مجتهد شبستری، یکی از اعضای کمیسیون اصل ۱۰۷ و ۱۰۹ مجلس خبرگان رهبری نیز  خبر تقاضای مقام معظم رهبری برای تشکیل شورای رهبری و انتخاب جانشین وی را تکذیب کرد.

این عضو مجلس خبرگان همچنین گفت که اصلاً چنین موضوعاتی در مجلس خبرگان مطرح نشده ‎است و بعید هم می‎دانم چنین باشد.او همچنین در پاسخ به گزینه‎های احتمالی از جمله آیت‎الله خاتمی و حجت‌الاسلام رئیسی، اضافه کرد: اصلاً و ابداً چنین چیزهایی در خبرگان مطرح نیست. /ایرنا

بازتاب بیانات امروز رهبر انقلاب در رسانه‌های خارجی

این خبر از شایعه تشکیل شورای رهبری تا نظرسنجی در فضای مجازی اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

پخت و توزیع کیک ۴۰ متری به مناسبت ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی + تصاویر

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران کیک ۴۰ متری توسط اصناف طبخ و در بین راهپیمایان ۲۲ بهمن توزیع شد.

کیک2

این کیک عظیم و خوش سیما که مزیّن به پرچم سه ‌رنگ جمهوری اسلامی ایران و نام الله بود توسط اتحادیه قنادان اسلامشهر با همکاری اتاق اصناف و حوزه بسیج اصناف شهرستان اسلامشهر به طول ۴۰ متر به مناسبت ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی طبخ شد.

کیک1

کیک3

جشن ۴۰ سالگی انقلاب و توزیع کیک در حالی صورت گرفت که بسیار از مردم پیر و جوان، زن و مرد از نخستین ساعت‌های آغاز راهپیمایی برای تماشای کیک صف کشیده و در انتظار برش آن بودند که پس از پایان راهپیمایی توسط مسئولان شهرستان برش داده شد و بین شهروندان انقلابی که با حضور خود فتنه‌های دشمنان را مانند همیشه نقش بر آب کرده بودند توزیع شد تا حلاوت و شیرینی امروز را به کامشان شیرین‌تر کند. /تسنیم

بازتاب راهپیمایی ۲۲ بهمن در رسانه های منطقه ای و جهانی

این خبر پخت و توزیع کیک ۴۰ متری به مناسبت ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی + تصاویر اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

بازتاب راهپیمایی ۲۲ بهمن در رسانه های منطقه ای و جهانی

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، راهپیمایی ۲۲ بهمن ۹۷ و چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی به شکل گسترده ای توسط رسانه های بین المللی و جهانی پوشش داده شد.

خبرگزاری فرانسه

خبرگزاری فرانسه گزارش داد هزاران ایرانی امروز دوشنبه (۱۱ فوریه) در مرکز تهران گرد هم آمدند تا چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را جشن بگیرند؛ زلزله سیاسی ای که به هزاران سال سلطنت شاهان پایان داد و هنوز هم در منطقه طنین انداز است.

به رغم بارش شدید باران جمعیت زیادی به خیابان ها آمده اند. سرودهای انقلابی هم در خیابان ها پخش می شود.

موشک های ساخت ایران هم در مسیر راهپیمایی به نمایش درآمده است.

شب گذشته نیز مردم به پشت بام ها رفتند و شعار الله اکبر سردادند.

خبرگزاری رویترز

خبرگزاری رویترز راهپیمایی ۲۲ بهمن و چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را پوشش داده و نوشت که رئیس جمهور ایران در تجمع ده ها هزار نفر از مردم در میدان آزادی تهران سخنرانی کرد.

رویترز در ادامه نوشت:«حسن روحانی» در این جمع گفت که ایران قدرت نظامی و برنامه موشک های بالستیک خود را به رغم فشارها از سوی کشورهای متخاصم توسعه خواهد داد.

این خبرگزاری در ادامه گزارش خود نوشت:روحانی در سخنانی در میدان آزادی تهران تأکید کرد: «ما برای ساختن انواع موشک‌ های ضدزره و انواع موشک‌ های پدافند هوایی و انواع موشک‌ های زمین به زمین و دریا به دریا و انواع موشک‌ های هوا به هوا از کسی اجازه نگرفته و نخواهیم گرفت. ما همان راه و قدرت نظامی را ادامه می‌ دهیم.»

خبرگزاری طلوع نیوز

خبرگزاری طلوع نیوز افغانستان گزارش داد مردم ایران در سالروز بزرگداشت پیروزی انقلاب اسلامی این کشور در سال ۱۹۷۹، در تهران و دیگر شهرها به خیابان ها آمدند.

خیل عظیمی از مردم از نقاط مختلف تهران و در زیر باران به سمت میدان آزادی در این شهر حرکت کردند.

در خیابان ها هم سرودهای انقلابی پخش شد.

خبرگزاری شین هوا

خبرگزاری شین هوای چین گزارش داد صدها هزار ایرانی امروز دوشنبه در راهپیمایی بزرگداشت چلهمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی شرکت کردند.

راهپیمایی ها در شهرهای ایران با شعارهای ضد آمریکایی همراه بود.

شرکت کنندگان در راهپیمایی گسترده در تهران شعارهای ضد آمریکایی و ضد صهیونیستی سر دادند.

تظاهرات امسال در محکومیت خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم ها برگزار می شود.

خبرگزاری اسپوتنیک

خبرگزاری روسی اسپوتنیک با انتشار ویدئویی از راهپیمایی امروز در تهران گزارش داد تهرانی ها امروز در جشن ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی در ایران به خیابان ها آمدند.

این خبرگزاری نوشت: در تاریخ ۱۱ فوریه سال ۱۹۷۹،  یعنی روز پیروزی انقلاب اسلامی، رژیم شاه سقوط کرد و نیروهای حامی انقلاب، پیروزی شان را جشن گرفتند.

نیویورک تایمز

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز هم گزارش داد در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹، ایرانیان در شهرهای مختلف این کشور به خیابان ها  آمده اند.

روزنامه واشنگتن پست 

روزنامه واشنگتن پست نیز از آغاز راهپیمایی گرامیداشت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در شهرهای سراسر ایران خبر داد.

روزنامه های کانادایی

روزنامه های «نشنال پست» و «ونکور سان» کانادا هم گزارش دادند: از صبح امروز راهپیمایی های همزمان در سراسر ایران در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، آغاز شده است.

روسیا الیوم

شبکه تلویزیونی روسیا الیوم روسیه نیز به پوشش راهپیمایی امروز در تهران و دیگر شهرهای ایران پرداخت و اقدام به انتشار تصاویری به شکل زنده از این راهپیمایی با شکوه کرد.

روسیا الیوم نوشت که تهران و دیگر شهرهای ایران در چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی شاهد راهپیمایی گسترده است.

این شبکه تلویزیونی همچنین به نمایش موشک های بالستیک در جریان ایران راهپیمایی اشاره کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد ایرانیان به منظور بزرگداشت پیروزی انقلاب اسلامی این کشور در سال ۱۹۷۹، در تهران و دیگر شهرها به خیابان ها آمدند.

خیل مردم از نقاط مختلف تهران به سمت میدان آزادی در این شهر حرکت کردند.

میدان انقلاب در این کشور با بالن های بزرگ تزیین شده است.

در خیابان ها هم سرودهای انقلابی در حال پخش شدن است.

سالگرد پیروزی انقلاب، امسال در حالی برگزار می شود که با ازسرگیری تحریم های آمریکا، تنش میان این کشور و ایران افزایش یافته است.

الجزیره

شبکه ماهواره ای الجزیره گزارش داد میلیون ها نفر در سراسر ایران به منظور بزرگداشت چهل سالگی انقلاب ۱۹۷۹ به خیابان ها آمدند و وفاداری خود را به اصول اسلامی کشورشان در حالی نشان دادند که همزمان با ازسرگیری تحریم های آمریکا، فشار اقتصادی و سیاسی  افزایش یافته است.

ایرانیان هر ساله در این زمان در حمایت از انقلاب شان که پس از سرنگونی رژیم شاه توسط آیت الله خمینی (ره) به بار نشست، به خیابان ها می آیند.

در تهران در حالی که باران در حال بارش است، مردم در میدان آزادی تجمع کرده اند و پلاکاردها و پرچم هایی با مضمون شعارهای ضدآمریکایی و ضد سعودی در دست دارند.

المیادین

 خبرنگار المیادین در تهران گزارش داد که میلیون ها ایرانی در راهپیمایی روز ۲۲ بهمن و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در سراسر ایران شرکت کردند. /جماران

قطعنامه پایانی راهپیمایی ۲۲ بهمن ۹۷

این خبر بازتاب راهپیمایی ۲۲ بهمن در رسانه های منطقه ای و جهانی اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.