درآمدزایی آلمان‌ها از نور خورشید (+ویدئو)

هفت صبح| بنیاد جهانی اقتصاد اخیرا در گزارشی به بررسی روند استفاده کشورها از انرژی خورشیدی پرداخته و آلمان را یکی از قطب‌های جدید تولید برق از انرژی خورشیدی آن هم با سرمایه گذاری مردم جامعه معرفی کرده است. این سازمان معتبر اعلام کرده از سال ۲۰۱۴ تا کنون، خانوارهای آلمانی رشد چشمگیری در استفاده از سلول‌های خورشیدی نصب شده در سقف منازل را رقم زده و حالا به تنهایی تولیدکننده ۱۲ درصد کل انرژی خورشیدی جهان هستند.
بنیاد جهانی اقتصاد اعلام کرده کاهش ۳۰ درصدی قیمت پنل‌های خورشیدی و استفاده از سیستم‌های ذخیره‌سازی هوشمند برق در منازل کمک کرده تا آلمان پس از چین، آمریکا و ژاپن به چهارمین کشور برتر این حوزه تبدیل شده و روند خوبی در مبارزه با گازهای گلخانه‌ای را آغاز نماید.
۱۲۰ هزار خانواده آلمانی با نصب این پنل‌های خورشیدی صرفه‌جویی گسترده در هزینه تولید برق را برای کشور خود به ارمغان آورده‌اند.
از جمله ویژگی‌های مثبت پنل‌های مذکور فروش مابقی انرژی الکتریسیته به شبکه سراسری برق در آلمان است که سودآوری مناسبی داشته و حتی در هوای ابری هم کارکرد خود را ادامه می‌دهد. در خانوارهای پرمصرف هم گزارش‌ها از کاهش ۸۰درصدی هزینه مصرف برق و حتی حذف کامل این هزینه طی یک دوره ده ساله خبر می‌دهد. اتفاقی که نه تنها باعث افزایش رفاه خانوارهای آلمانی است که میزان تولید گازهای گلخانه‌ای را نیز تا میزان قال توجهی کاهش می‌دهد.

رستوران جدید مک دونالد ظاهری شبیه به اپل استور دارد

به تازگی ساختمانی با مساحت ۱۹ هزار متر مربعی در شیکاگو ساخته شده ‌که به فروشگاه‌های اپل شباهت زیادی دارد. البته در این محل به جای اینکه بتوانید آیفونی خریداری کنید، تنها قادر خواهید بود برگر و سیب زمینی سفارش دهید چرا که مک دونالد شکل ظاهری اپل استور را در این ساختمان پیاده کرده و به نوعی آن را دزیده است.

طراحی این ساختمان و شباهتش به فروشگاه‌های شرکت کوپرتینویی سر و صدای زیادی در رسانه‌ها به راه انداخته چرا که هیچ شباهتی به یک رستوران فست فود معمولی ندارد.

البته مسئولین این کمپانی باور دارند، طراحی اپل را تقلید نکرده‌اند و شکل ظاهری متفاوت این رستوران که از فولاد و چوب تشکیل شده، بر اساس تعهدات این شرکت بر پایداری محیط زیست و صرفه جویی در انرژی بوده است.

همچنین در این محل، ویژگی‌ های جدیدی نیز استفاده شده و مشتریان می‌توانند از کیوسک ‌های ثبت سفارش خودکار، غذای خود را انتخاب کرده یا  سر میز غذاخوری، با موبایل هوشمند خود غذا سفارش داده و هزینه را پرداخت کنند.

به گفته‌ی طراحان این رستوران، محیط عریض و بزرگی نیز برای آن در نظر گرفته شده و مشتریان می‌توانند در فضای باز یا محوطه‌‌ی پارک غذای خود را نوش جان کنند.

علاوه بر این مک دونالد همانند اپل که تقریباً تمامی انرژی خود را از منابع تجدیدپذیر تهیه می‌کند، سراغ  این نوع انرژی‌ها رفته است. بر همین اساس تعدادی پنل‌ خورشیدی در خارج ساختمان یاد شده، قسمت زیادی از انرژی مصرفی این رستوران را تامین خواهند کرد.

طراحی جدید این رستوران علاوه بر شباهت بی حد و حصرش به اپل استور، نشان می‌دهد که در آینده‌ رستوران‌های فست فود کشور آمریکا به چه شکل ساخته خواهند شد. این شرکت شکل جدید ساختمان شهر شیکاگو را «تجربه‌ای از آینده» می‌خواند و قصد دارد تا پایان سال ۲۰۲۰، تمامی رستوران‌های خود را به این شکل درآورده و تکنولوژی را به آنها وارد کند.

 

تماشا کنید: فست فود زنجیره‌ای KFC هم پهپاد عرضه کرد

The post رستوران جدید مک دونالد ظاهری شبیه به اپل استور دارد appeared first on دیجیاتو.