کره شمالی چگونه با فروش نرم افزار به کشورهای دیگر تحریم های آمریکا را دور می زد

گروهی مرتبط با دولت کره شمالی با مخفی کردن هویت واقعی خود در شبکه های اجتماعی اقدام به توسعه و ارائه نرم افزارهای خود به مشتریانی در فرای مرزهای این کشور می کردند و به این ترتیب تحریم های آمریکا را دور می زدند.

اخیراً وزارت خزانه داری ایالات متحده دو شرکت فناوری محور را متهم کرده که در حال کسب سرمایه برای کره شمالی هستند. این دو شرکت «یانبیان سیلور استار» در نزدیکی شهر شن یانگ چین و شرکت روسی «وولاسیس سیلور استار» بودند. علاوه بر این مدیرعامل شرکت اول که شهروند کره شمالی بود مشمول تحریم های ایالات متحده شد.

ایالات متحده قصد داشت نیروهای فعال در حوزه فناوری اطلاعات کره شمالی را که در فرای مرزهای این کشور با مخفی کردن هویت واقعی خود فعالیت می کردند را از کسب درآمد برای کره شمالی باز دارد. این افراد تلاش می کردند هویت خود را در پس شرکت های دیگر و با نام های مستعار مخفی کنند و به عنوان شهروندان دیگر کشورها فعالیت کنند.

نرم افزار کره شمالی

بر اساس آنچه وال استریت ژورنال اعلام کرده برای این منظور از شبکه های اجتماعی فیسبوک و لینکدین برای تبلیغ استفاده می شده و این افراد و شرکت ها از طریق سایت های فریلنس و آپوُرک کسب و کار خود را ارائه می دادند. همچنین برای پرداخت ها از سیستم پِی پال استفاده می کردند.

اولین بار در ماه جولای سال جاری میلادی بود که وزارت خزانه داری آمریکا در مورد طرح مخفی توسعه نرم افزار توسط کره شمالی هشدار داد البته در آن زمان جزئیات چندانی در این باره اعلام نشده بود. اکنون فیسبوک تعداد زیادی از حساب های مشکوک مرتبط با این موضوع را مسدود کرده است. لینکدین و آپورک نیز اقداماتی در این زمنیه انجام داده اند.

گفته شده نرم افزارهایی که به صورت مخفیانه توسط کره شمالی به فروش می رسند می توانند خطرات امنیتی نیز به همراه داشته باشند. بر اساس اعلام وزارت خزانه داری ایالات متحده، دولت کره شمالی از محصولات متنوعی از جمله توسعه اپلیکیشن ها و وبسایت ها، نرم افزارهای امنیتی، نرم افزارهای تشخیص هویت بیومتریک و نیز برنامه های حوزه نظامی و اعمال قانون کسب درآمد کرده است. این نرم افزارها می تواند حاوی بد افزارهایی باشند که امنیت شرکت های خریدار آنها را در معرض خطر قرار دهند.

The post کره شمالی چگونه با فروش نرم افزار به کشورهای دیگر تحریم های آمریکا را دور می زد appeared first on دیجیاتو.

نگاهی به یافته های جالب «داده کاوی»؛ حاصل جمع ناپلئون با نوستراداموس

«داده» مثل یک منبع قدرت جادویی می ماند که به شما قابلیت های ماورایی می دهد. کسب و کارهای امروزی بدون داشتن «کلان داده» مثل موجودی می شوند که در تاریکی گیر افتاده است. ناپلئون بناپارت در مورد اهمیت داده ها می گوید: «۹۰ درصد هر جنگ به اطلاعات بستگی دارد». اگر این سردار موفق تاریخی امروز زنده بود سرزمین چندانی برای کشورگشایی وجود نداشت، پس احتمالاً متخصص «داده کاوی» می شد. حتی نوستراداموس هم امروز قادر بود با کاویدن داده ها، پیشبینی کند در آینده چه اتفاقی می افتد. در حقیقت داده کاوی به شما امکان می دهد مثل نوستراداموس آینده را پیشبینی کنید و مثل ناپلئون بازار رقبا را به تصاحب خود درآورید.

گوگل روزی ۱۰۰ میلیون دلار از جستجوهای ما سود می کند

رسوایی های بیشمار نشان می دهند شرکت ها برای به دست آوردن داده های ارزشمند و ساختن پول از آنها حاضر هستند به هر راهی متوسل شوند، حتی جاسوسی ناجوانمردانه از کاربران. در این ویدیو یک کاربر یوتوب ثابت می کند که گوگل همواره از طریق میکروفن ابزارهای کامپیوتری ما به مکالمات روزمره ی ما گوش می دهد تا بر اساس آنها بهترین تبلیغات ممکن را برایمان نمایش دهد و سود بیشتری کسب کند.

اما داده ها صرفاً مالی نیستند و تقریباً هر اتفاق روزمره می تواند به داده تبدیل شود. مثلاً اینکه چه ساعتی کدام خیابان ها شلوغ تر هستند داده محسوب می شود. اینکه چند خودرو در تعطیلات از جاده چالوس برای مسافرت به شمال استفاده می کنند داده است. از اطلاعات ضبط شده با حسگرهای هواشناسی تا پست هایی که کاربران در شبکه های اجتماعی می گذارند، همگی داده هایی هستند که هر روز به سرعت تولید می شوند.

در قرن ۲۱ «اطلاعات» مثل نفت خام است و از ابزار «تجزیه و تحیل» برای تبدیل این ماده به بنزین استفاده می شود.

حجم حقوق پرداخت شده به متخصصین داده کاوی هر سال ۵۰ درصد بیشتر می شود و کسب و کارها در به در دنبال تحلیل داده هایی که کسب کرده اند هستند. شرکت ها می خواهند بدانند مردم دنبال چه چیزی هستند. می خواهند بهترین زمان مملکن را برای نمایش تبلیغات در شبکه های اجتماعی خود پیدا کنند. می خواهند بدانند کاربران شبکه های اجتماعی در مورد آنها چه نظراتی ثبت می کنند.

بازار داده کاوی در سال ۲۰۲۰ بالغ بر ۲۱۰ میلیارد دلار ارزش خواهد داشت. اما این کسب و کار نسبتاً جدید، در عین حال یک علم کاملاً به زور هم به حساب می آید. در نتیجه دانشگاه های سراسر جهان مشغول به کار گرفتن داده کاوی برای استخراج یافته های تازه در تمام حوزه های ممکن هستند. در رویداد تداکس تهران امسال یکی از سخنران ها دکترای هوش مصنوعی داشت و مثالی زد که توجهم را جلب کرد. دکتر حمیدرضا کشاورز محمدیان که سمت داده کاوی را در کسب و کارهای ایرانی بر عهده دارد، اشاره کرد:

دکتر حمیدرضا کشاورز محمدیان

دکتر حمیدرضا کشاورز محمدیان

امروز فروشگاه زنجیره ای تارگت در آمریکا بر اساس خریدهای شما احتمال حاملگی را تشخیص می دهد، حتی قبل از اینکه خود شخص باخبر شده باشد. اینکه صرفاً بر اساس خرید چند کالای به ظاهر نامرتبط چنین نتیجه گیری انجام می دهیم قدرت هوش مصنوعی را در داده کاوی نشان می دهد.

«کلان داده» و «داده کاوی» کلیدواژه های امروز علم و تجارت هستند و در هر سو به گوش می رسند. بعد از شرکت در سخنرانی کمی در این مورد دقیق تر شدم و در مورد داده کاوی بیشتر جستجو کردم. در این مطلب می خواهم شما را با ۱۰ نمونه جالب از یافته هایی آشنا کنم که از اعماق داده های ثبت و ضبط شده استخراج کرده ایم.

البته بسیاری از یافته های دانشگاهی و نتیجه تحقیقات کسب و کارها محرمانه هستند، اما برخی نمونه ها به شکل عمومی منتشر شده اند که در ادامه می خوانیم.

۱. خرید ترکیبی از ۲۵ قلم کالا از احتمال حاملگی خریدار حکایت دارد.

تحقیق توسط: فروشگاه زنجیره ای تارگت

صابون بدون بو، ضد عفونی کننده ی دست و پارچه های گردگیری تعدادی از لیست ۲۵ کالا هستند

اولین نمونه ای که برای جستجو سراغش رفتم همان مثال فروشگاه تارگت بود. بر اساس مقاله ای که نیویورک تایمز اولین بار در این زمینه منتشر کرده است فروشگاه زنجیره ای آمریکایی ۲۵ کالا را شناسایی کرده که اگر باهم خریده شوند، از احتمال حاملگی خریدار حکایت دارند. تارگت با تبریک گفتن حاملگی احتمالی خریدارانش را قبل از اینکه خودشان فهمیده باشند شگفت زده می کند و نام این برند برای همیشه در خاطر مشتری ثبت می شود.

یا اینکه بعد از تشخیص حاملگی احتمالی با ارسال کوپن های تخفیف کاربر را برای خرید محصولات مورد نیاز حاملگی به خرید از فروشگاه های تارگت دعوت کند. تارگت اولین بار با تشخیص حاملگی ناخواسته یکی از خریداران قبل از خودش در آمریکا خبرساز شد، خریداری تا امروز همیشه صابون های عطردار خریداری کرده بود حالا مدتی بود فقط صابون های بدون بو خریداری می کرد و به مصرف قرص تهوع تمایل نشان می داد.

حالا همه می دانند این شرکت حتی به چیزهایی که از روی قفسه بر می دارید هم به عنوان ابزاری برای کسب اطلاعات بیشتر از شما استفاده می کند. این شرکت به هر خریدار بر اساس شماره کارت اعتباری، ایمیل یا شماره تلفن یک شماره مشتری اختصاص می دهد و تمام خریدهای مشتریان خود را در آنها ذخیره می کند، تا سر فرصت به داده کاوی آنها و استخراج یافته های سودمند مشغول شوند و ببینید چه چیزهایی می توانند از آنها کسب کنند.

۲. مقام بالاتر مساوی است با ادب کمتر

تحقیق توسط: محققینی که از ویکی پدیا برای داده کاوی استفاده می کنند

ویکی نویس ها پشت پرده سایت ویکی پدیا مشغول هستند و به شکل داوطلبانه این دانشنامه آنلاین رایگان را به روز نگه می دارند. محققین به این نتیجه رسیده اند که ویکی نویس های مودب تر که کامنت های مودبانه تری در انجمن های این سایت ثبت می کنند احتمال بیشتری دارد به رده مدیریت این دانشنامه ارتقاء یابند.

اما نکته ی جالب تر این است که وقتی ویکی نویس های مودب به رده مدیریت ارتقاء پیدا می کنند میزان ادب کامنتهایشان سقوط می کند! برای مطالعه بیشتر در این حوزه، مقاله «نظریه ادب» را در ویکیپدیا مطالعه کنید.

۳. کاربران مرورگرهای کروم و فایرفاکس کارمندان بهتری هستند.

تحقیق توسط: شرکتی که به شکل تخصصی در حوزه مدیریت منابع انسانی کار می کند

متخصصین حوزه منابع انسانی با اعمال الگوریتم های داده کاوی رو اطلاعات زیراکس و چند شرکت تجاری دیگر به این نتیجه رسیده اند: کارمندانی که از مرورگرهای کروم و فایرفاکس استفاده می کنند کارمندان بهتری برای کارفرمایان خود هستند و با مسئولیت پذیری بیشتری وظایف خود را انجام می دهند.

در بخشی از این گزارش می خوانیم: «اینکه شخصی مرورگر پیش فرض سیستم عامل های مک یا ویندوز را رها کند و برای نصب جایگزین بهتری وقت بگذارد نشان می دهد با کارمند مسئولیت پذیر تری طرف هستیم که احتمالاً درک بهتری از موضوعات دارد و خروجی بهتری هم تحویل می دهد.»

۴. طوفان هایی که سهمگین تر هستند اسم زنانه دارند

تحقیق توسط: محققین دانشگاهی

محققین داده کاوی می گویند بیشتر طوفان هایی که در نیم قرن اخیر به شکل متوسط بالای ۴۰ نفر تلفات به بار آورده اند نام های مونث دارند، اما متوسط تلفات طوفان هایی که نام مذکر دارند از ۱۵ نفر بیشتر نمی شوند. حالا مشخص نیست کسانی که این نام ها را انتخاب می کنند با خانم ها مشکل دارند، یا اینکه به اعتقاد برخی دیگر، وقتی طوفان نام زنانه داشته باشد برای مردم کم خطر تر به نظر می رسد و به دلیل عدم آمادگی جامعه تلفات بیشتری ایجاد می کند.

۵. افراد باهوش تر سیب زمینی حلقوی دوست دارند

تحقیق توسط: محققین دانشگاه کمبریج و مایکروسافت

نتایج این تحقیق نشان می دهد اگر کسی صفحه «Curly Fries» یا سیب زمینی سرخ کرده حلقه ای را در فیسبوک لایک زده باشد، احتمالاً هوش بالایی دارد.

تنها دلیل منطقی که می توان برای این موضوع پیدا کرد این است که اولین بار یک شخص باهوش صفحه این خوراکی را لایک زده و بر اساس نظریه «Homophily» دوستان یک شخص باهوش هم هوش بالایی دارند، در نتیجه وقتی به دوست خود که اولین بار سیب زمینی حلقوی را کشف کرده بود پیوسته اند، نتیجه تحقیق فوق را رقم زده اند.

۶. تعهد شغلی بیشتر، حوادث کاری را کاهش می دهد

تحقیق توسط: Shell

یکی از رؤسای شِل می گوید آمار حوادث کشتی رانی در انگلیس ۴ برابر از متوسط نرخ حوادث شغلی در این کشور بالاتر است و این موضوع، خسارت زیادی به شرکت بریتانیایی وارد می کند. شل بر همین اساس تصمیم گرفته با استفاده از داده کاوی سرچشمه ی مشکل را پیدا و حل کند. شل می گوید حتی حاضر است با همین روش به حل مشکلات صنایع دیگر از جمله صنعت هسته ای و کاهش تصادفات در راه آهن و مسیرهای دریایی کمک کند.

شرکت بریتانیایی فعلاً تا اینجا با داده کاوی روی اطلاعات کارکنان خود به این نتیجه رسیده است که هر ۱ درصد افزایش تعهد شغلی کارکنارش، حوادث کاری را تا ۴ درصد کاهش می دهد، آماری که البته بیشتر تبلیغ این شرکت برای تشویق کارمندان برای بهتر کار کردن به نظر می رسد.

۷. کسانی که با دقت بیشتری تایپ می کنند قابل اطمینان تر هستند

تحقیق توسط: یک استارتاپ حوزه اقتصادی

یک استارتاپ حوزه اقتصاد فرم های پر شده برای درخواست وام را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده است که اگر شخص گرامر زبان انگلیسی را مو به مو رعایت کرده باشد، یعنی حروف اول جملاتی که لازم است را با حروف بزرگ تایپ کرده باشد، موقع بازپرداخت وام نیز با دقت بیشتری عمل می کند. کسانی که تمام متون انگلیسی را با حروف کوچک تایپ می کنند کمتر قابل اطمینان به حساب می آیند و از آن بدتر هم کسانی هستند که تمام جملات با حروف بزرگ تایپ می کنند.

اگر همین قانون را به زبان فارسی تعمیم دهیم باید گفت کاربرانی که از «slm» به جای «سلام» و مخفف های اینچنینی استفاده می کنند، یا کسانی که مشکل «هکسره» دارند، کمتر از دیگران قابل اطمینان هستند.

۸. میزان فروش شیرینی های تارت با وقوع طوفان ارتباط مستقیم دارد

تحقیق توسط: والمارت

شاید فکر کنید خرید شیرینی تارت نوعی گناه است که عذاب الهی ایجاد می کند، اما واقعیت این است که وقتی یک حادثه قابل پشبینی در شرف وقوع باشد، مردم به فکر خرید آذوقه می افتند. ظاهراً تارت های سوپر مارکتی یکی از خوردنی های پر طرفدار است که موقع تماشا کردن طوفان و گردباد توسط مردم آمریکا مصرف می شود.

۹. هرچه آمار و جرم و جنایت بیشتر باشد «اوبر» مشتری بیشتری پیدا می کند

تحقیق توسط: اوبر

بررسی داده های اوبر در سانفرانسیسکو نشان می دهد در مناطقی که آمار دزدی، مصرف الکل و فحشا بیشتر باشد، تعداد کاربران و سفرهای اوبر هم بیشتر می شود. حالا نمی دانیم این رانندگان اوبر هستن که جرم و جنایت می کنند و آمار را بالا می برند یا چیز دیگر! (اوبر در آمریکا معادل اسنپ در ایران به حساب می آید.)

The post نگاهی به یافته های جالب «داده کاوی»؛ حاصل جمع ناپلئون با نوستراداموس appeared first on دیجیاتو.

هزینه تامین امنیت بزرگان تکنولوژی؛ فیسبوک و آمازون در صدر

این روز ها بزرگان تکنولوژی به اشخاص بسیار مهم تبدیل شده‌‌اند. برای مثال جف بزروس اکنون ثروتمندترین فرد تاریخ مدرن به شمار می‌رود و درگیری‌ های لفظی زیادی هم با رییس جمهور ایالات متحده یعنی دونالد ترامپ پیدا کرده است. از سوی دیگر مارک زاکربرگ مدیر عامل فیسبوک بار ها به کنگر‌ های مختلف سفر کرده تا درباره‌ اشتباهات اخیر کمپانی‌اش توضیحاتی ارائه بدهد. همانطور که می‌دانید شهرت دردسر هم می‌آفریند و به همین دلیل است که این افراد همواره باید تخت نظر باشند تا امنیت آنها تامین گردد.

امنیت

چندی پیش گزارش شده بود که فیسبوک ۱۰ میلیون دلار برای امنیت زاکربرگ هزینه می‌کند و این رقم نسبت به عدد مشابه سال گذشته که تنها ۷.۳ میلیون دلار بود، بیش از ۲۰ درصد افزایش یافته است.

بررسی هزینه تامین امنیت بزرگان تکنولوژی نشان می دهد که قسمت بزرگی از درآمد این شرکت‌ ها صرف تامین امنیت مدیران ارشدشان می‌شود.

«مارک زاکربرگ» مدیر عامل فیسبوک

امنیت

در سال ۲۰۱۷ میلادی، ۸.۹ میلیون صرف تامین امنیت میلیاردر بنیانگذار فیسبوک شده است که این رقم نسبت به مبلغ مشابه در سال میلادی گذشته ۵۳ درصد افزایش یافته است. البته باید درنظر داشت که تنها ۷.۳ میلیون دلار صرف مامورین امنیتی زاکربرگ شده و ۱.۵ میلیون دلار دیگر هزینه‌ی تمام شده برای استفاده هواپیمای شخصی بوده است.

شریل سندبرگ مدیر عملیاتی فیسبوک

امنیت

شریل سندبرگ یک معاون معمولی به حساب نمی‌آید چرا که تا به حال دو کتاب نوشته و همواره سمینار‌ هایی در باره مسائل مختلف نظیر نقش زنان در کسب‌و‌کار را برگزار می‌کند.سال گذشته فیسبوک تقریباً ۲.۷ میلیون دلار بای حفظ امنیت او هزینه کرده که تقریباً از دو برابر رقم مشابه در سال ۲۰۱۵ کمی بیشتر است.

جف بزوس مدیر عامل آمازون

امنیت

بنیانگذار آمازون در حال حاضر نه تنها ثروتمندترین فرد کره‌ی زمین است، بلکه به ادعای نشریه‌ی بلومبرگ ثروتمندترین فرد تاریخ مدرن به شمار می‌رود , ارزش دارایی کلی‌اش بیش از ۱۵۰ میلیارد تخمین زده می‌شود. با این حال نسبت به دو مدیر ارشد فیسبوک هزینه‌ی کمتری را خرج امنیت خود می‌کند.

شرکت آمازون از سال ۲۰۱۰ به بعد سالانه ۱.۶ میلیون دلار را صرف هزینه ی تامین امنیت مدیرعاملش می‌کند. این در حالی است که در سال ۲۰۰۹ این رقم به ۱.۷ میلیون دلار رسید بود اما پیش از آن همواره در حدود ۱.۲ میلیون دلار برای امنیت جف بزوس خرج شده است.

لری الیسون رییس هیئت مدیره اوراکل

امنیت

با اینکه موسس کمپانی اوراکل در سال ۲۰۱۴ سمت مدیرعاملی را کنار گذاشت و عنوان رییس هیئت مدیره را برگزید اما از آن زمان به بعد هزینه ‌های امنیتی او تغییری نکرده است. اوراکل هم سالانه ۱.۵ میلیون از بودجه خود را صرف تامین امنیت الیسون می‌کند.

ساندار پیچای مدیر عامل گوگل

امنیت

اگرچه هر کدام از بنیانگذاران گوگل یعنی لری پیج و سرگی برین که ارزش دارایی آنها ۵۰ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود، سالانه یک میلیون دلار به عنوان حقوق دریافت می‌کنند اما این شرکت هزینه‌ امنیتی خاصی برایشان در نظر نگرفته. با این وجود کمپانی مادر گوگل یعنی آلفابت هر سال ۶۸۳.۵ هزار دلار برای تامین امنیت ساندار پیچای هزینه می‌کند.

تیم کوک مدیر عامل اپل

امنیت

همانطور که می‌دانید ماه گذشته کمپانی اپل به اولین شرکت تبدیل شد که ارزش کلی سهامش رقم یک تریلیون دلار را می‌شکند. به همین دلیل تیم کوک قرار است به علت وفاداری و عملکرد مطلوبش ۱۲۰ میلیون دلار تحت هنوان پاداش دریافت کند. علاوه بر این کمپانی کوپرتینویی سالانه ۳۱۷.۳ هزار دلار برای تامین امنیت او کنار می‌گذارد.

پاول جاکوبز رییس هیئت مدیره کوالکام

امنیت

کوالکام  از شرکت‌ های تولیدات نیمه هادی معروف به شمار می‌رود و چندی پیش هم موفق نشد که بزرگترین قرارداد خود را با مبلغ ۴۷ میلیارد دلار به سرانجام برساند. با این وجود این کمپانی که درگیری حقوقی دیرینه‌ای هم با اپل دارد، سال قبل ۲۹۱.۸ میلیون دلار صرف تامین امنیت پاول جاکوبز رییس هیئت مدیره‌‌اش کرده است.

جینی رومتی مدیر عامل IBM

امنیت

این کمپانی که به خاطر ساخت ابررایانه هایی با توان شکست اساتید بزرگ شطرنج شناخته می شود، سال گذشته ۱۷۷.۵ هزار دلار برای تامین امنیتی مدیر عامل خود هزینه می‌کند. به ادعای این کمپانی مبلغ یاد شده صرف سفر‌هایی با هواپیمای شخصی، پرسنل امنیتی، چک آپ سالانه و دیگر هزینه‌های اضافی شده است.

The post هزینه تامین امنیت بزرگان تکنولوژی؛ فیسبوک و آمازون در صدر appeared first on دیجیاتو.

نخستین شکار سامانه تشخیص چهره فرودگاه واشنگتن؛ مسافری با پاسپورت جعلی

به تازگی تکنولوژی تشخیص چهره‌ جدیدی فرودگاه شهر واشنگتن موفق شد اولین طعمه‌‌اش را شکار کند؛ مردی که با تغییر چهره‌ی خود سعی داشت مدارک تقلبی ارائه داده و بدین شکل به پایتخت ایالات متحده وارد شود.

این فرد که طی پروازی از مبدا سائوپائولو به فرودگاه بین‌المللی دالس واشینگتن رسیده بود، سعی داشت با ارائه یک پاسپورت فرانسوی از بازرسان امنیتی این فرودگاه عبور کند.

با این وجود سیستم تشخیص چهره‌ جدید این فرودگاه تشخیص داد که عکس مدرک ارائه شده با صورت این فرد خوانایی ندارد. افسران نیز مجبور شدند این فرد را که پس از این مسئله مضطرب نشان می داد، بازرسی بدنی کنند.

این مسئله موجب شد که مدرک واقعی این فرد در کفشش پیدا شود و مشخص گردد وی در واقع اهل کشور کنگو است.

فرد مذکور پس از لو رفتن اقدام غیر قانونی‌اش برای وارد شدن به خاک ایالات متحده تصمیم گرفت که این کشور را ترک کند. به همین دلیل دفتر دادستانی آمریکا نیز از او بازجویی منصرف شد.

سیستم جدید که دوشنبه گذشته راه اندازی شده بود، برای ثبت نخستین موفقیتش تنها به چند روز زمان نیاز داشت. در حال حاضر ۱۴ فرودگاه آمریکا از این تکنولوژی جدید برای تطبیق صورت اشخاص با تصاویر مدارک قانونی‌شان استفاده می‌کنند و به نظر می‌رسد بدین وسیله تخلف مجرمان زیادی آشکار گردد.

البته فردگاه بین المللی دالس واشنگتن از سال ۲۰۱۵ میلادی تکنولوژی تشخیص چهره را به طور آزمایشی بکار گرفت. این در حالی است فرودگاه JFK  نیز یک سال بعد سراغ این سیستم رفت تا هم وقت مسافران در بازجویی‌های امنیتی مختلف گرفته نشود و هم تصاویر مدارک آنها با دقت بیشتری بررسی گردد.

چندی پیش اداره گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده اعلام نمود که قصد دارد در آینده، ارائه کارت پرواز و مدارک شناسایی را از پروسه‌های امنیتی  خود حذف کند و تنها به روش‌های بیومتریک مسافران را احراز هویت کند.

 

تماشا کنید: شکست سیستم تشخیص چهره اپل از دوقلوهای همسان

The post نخستین شکار سامانه تشخیص چهره فرودگاه واشنگتن؛ مسافری با پاسپورت جعلی appeared first on دیجیاتو.

غلبه انسان بر هوش مصنوعی OpenAI در نخستین دور از مسابقه سه مرحله ای دوتا ۲

شاید هوش مصنوعی توانسته باشد در بازی هایی مانند شطرنج و Go برتری خود را بر انسان نشان دهد، اما ورزش های الکترونیکی جایگاه دیگری دارند؛ چرا که در مسابقه شب گذشته میان تیمی از بازیکنان حرفه ای دوتا ۲ و هوش مصنوعی OpenAI (طی رقابت های بین المللی ونکوور)، تیم هوش مصنوعی رقابت را به انسان واگذار کرد.

بازیکنان حاضر در رقابت که عضو تیم برزیلی «Pain Gaming» هستند، برتری قاطعی را به دست آوردند که البته دستیابی به آن چندان هم آسان نبود؛ هوش مصنوعی عملکرد قابل توجهی را به نمایش گذاشت و حتی ممکن است با اصلاح بعضی اشتباهات، در دو بازی پیش رو پیروز شود.

OpenAI

ربات های تیم هوش مصنوعی محصول پژوهشگاه غیر انتفاعی OpenAI هستند که توسط افرادی مانند ایلان ماسک (بنیان گذار تسلا و SpaceX) راه اندازی شده و هدف آن، توسعه هوش مصنوعی به نفع جوامع انسانی است.

البته پروژه یادگیری بازی پیچیده ای مانند دوتا ۲ توسط هوش مصنوعی به تنهایی یک پژوهش عمیق و زمان بر است؛ چرا که بازی مذکور فاکتورهایی مانند کار گروهی، استراتژی بلند مدت و تصمیم گیری پیچیده را در بر دارد و پیشرفت هوش مصنوعی در چنین آیتم هایی، کاربردهای قابل توجهی در دنیای واقعی خواهد داشت.

هرچند در بازی شب گذشته هوش مصنوعی نتوانست به خوبی فاکتورهای مورد نظر را اجرا کند. رقابت در دقایق ابتدایی از درگیری قابل قبولی برخوردار بود اما در نهایت تیم Pain Gaming با استفاده از استراتژی مناسب به پیروزی رسید.

هوش مصنوعی در نبردهای نزدیک عملکرد فوق العاده ای داشت

در این بین تیم هوش مصنوعی نیز بدون استراتژی بازی نکرد و در برخی موارد تصمیماتی مشابه یک تیم انسانی گرفت. علاوه بر این، هوش مصنوعی در نبردهای نزدیک عملکرد فوق العاده ای داشت و با دقت هرچه تمام تر ضربات خود را بر بازیکنان حریف وارد می کرد. البته این برتری به دلیل ماهیت کامپیوتری هوش مصنوعی و محاسبه دقیق اعداد و ارقام (فواصل، میزان سلامتی حریف، تأثیر ضربه و…) به دست آمده است.

OpenAI

درگیری OpenAI Five با Roshan

تیم هوش مصنوعی تحت عنوان «OpenAI Five» چند اشتباه کلیدی نیز داشت؛ به عنوان مثال این تیم بیش از اندازه با یکی از NPC ها (بازیکن غیر قابل انتخاب) به نام «Roshan» درگیر می شد.

کشتن کاراکتر مذکور در بازی دوتا ۲ پاداش های قابل توجهی مانند دریافت سپر روشن (که امکان احیای یک بازیکن کشته شده در نبرد را برای یک بار فراهم می کند) به دنبال دارد، اما درگیری بیش از حد OpenAI Five با Roshan باعث خالی ماندن خطوط دفاعی منتهی به محدوده اصلی و در نتیجه نفوذ تیم Pain Gaming شد.

لازم به ذکر است که پیش از این هوش مصنوعی در رقابت تک به تک و پنج به پنج محدود، توانسته بود رقبای انسانی را شکست دهد. این برتری به دلیل تمرکز بازی تک به تک بر نبرد رو در رو و همچنین محدود شدن بخش هایی از بازی در رقابت پنج به پنج (به منظور کاهش پیچیدگی برای هوش مصنوعی) به دست آمده بود.

حال سؤال اینجاست که آیا OpenAI Five می تواند با تکیه بر توانایی های یادگیری ماشینی از اشتباهات خود درس بگیرد؟ برای پاسخ به این سؤال باید منتظر نتیجه دو مسابقه بعدی باشیم.

The post غلبه انسان بر هوش مصنوعی OpenAI در نخستین دور از مسابقه سه مرحله ای دوتا ۲ appeared first on دیجیاتو.

حمله سایبری گسترده به نهادهای دولتی آمریکا توسط هکرهای چینی

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی مؤسسه امنیت اطلاعات «Recorded Future»، در زمان مذاکرات تجاری مقامات ایالت آلاسکای آمریکا با همتایان چینی، زیرساخت های اطلاعاتی این ایالت مورد حمله سایبری گسترده قرار گرفته اند.

مؤسسه مورد اشاره عنوان کرده هکرهای چینی طی یک بازه زمانی دو ماهه، ۱ میلیون بار به شبکه ایالت آلاسکا متصل شده و برای یافتن نفوذپذیری های امنیتی تلاش کرده اند. هدف اصلی هکرها نهادهای دولتی به خصوص اداره منابع طبیعی و انرژی آلاسکا بوده، که البته بنا به اطلاعات موجود نتوانستند به اهداف خود برسند.

حمله سایبری

حملات مذکور درست زمانی رخ داد که هیئتی از آلاسکا برای توسعه جریان تجارت با چین راهی این کشور شد. جالب است بدانید که یکی از برنامه های مدنظر تیم آمریکایی، احداث خط لوله گاز مستقیم از آلاسکا به چین با هزینه ۴۳ میلیارد دلار بوده است.

هکرهای دولتی چین با انگیزه های ملی-سیاسی حملات خود را انجام می دهند

لازم به ذکر است که هکرهای دولتی چین پیش از این به شبکه برق آمریکا و چندین میلیون دستگاه مودم در این کشور نفوذ کرده بودند که این سطح از حمله سایبری، راه های کسب اطلاعات توسط جاسوسان را بیش از پیش تقویت کرده است. البته هکرهای دولتی بر خلاف همکاران مستقلشان، که اغلب با انگیزه کسب پول و سرقت های میلیون دلاری اقدام به حمله سایبری می کنند، از تمام زیرساخت های حکومت مرکزی بهره مند بوده و با انگیزه های ملی-سیاسی حملات خود را انجام می دهند.

نکته جالب توجه تشدید حملات در زمان بازگشت تیم آمریکایی به آلاسکا بود که نشان می دهد هکرها به دنبال کسب اطلاعات درباره تصمیمات طرف مقابل و ایجاد مزیت رقابتی برای مذاکره کنندگان چینی در جلسات بعدی بوده اند.

گفتنی است دور دیگری از حملات سایبری نیز زمانی به وقوع پیوست که «بیل واکر» رئیس تیم آمریکایی، اظهار داشت این هیئت برای اتخاذ تصمیمات درباره جنگ اقتصادی ترامپ علیه چین با تیم چینی مذاکره خواهد کرد.

The post حمله سایبری گسترده به نهادهای دولتی آمریکا توسط هکرهای چینی appeared first on دیجیاتو.

ناسا سخت افزار امنیتی پیشگیری از هک GPS را آزمایش می‌کند

به تازگی ناسا در حال آزمایش نمونه‌ی اولیه‌‌ای سخت افزاری است که می تواند از هک شدن GPS یک وسیله‌ی نقلیه نظیر ماشین هوشمند یا پهپاد جلوگیری کند. این سخت افزار که در واقع هرمی کوچک است توسط کمپانی  Regulus Cyber توسعه یافته و Pyramid GPS SP نام دارد.

همانطور که می‌دانید وسایل نقلیه‌ای که از مسیر یابی مبتنی بر GPS استفاده می‌کنند را با ارسال سیگنال‌ های جعلی می‌توان فریب داد. بدین ترتیب آنها از مسیر اصلی دور می‌شوند و نقطه‌ی مورد نظر هکر‌ ها را دنبال خواهند کرد.

حال گجت اشاره از چندین آنتن مختلف بهره می‌برد و تمامی سیگنال‌ های اضافی را دفع می‌کند تا GPS وسیله‌ی نقلیه یاد شده تنها بتواند سیگنال اصلی را دریافت کند.

نحوه‌ی عملکرد گجت یاد شده بدین شکل است که در ابتدا کاربر یا تولید کننده باید آن را میان گیرنده‌ی GPS  و سیستم‌های کنترلی وسیله نقلیه قرار دهد. سپس دیوایس مذکور منبع سیگنال دریافتی را با پنج آنتن مخصوصش مورد بررسی قرار می‌دهد. اگر سیگنال دریافت شده منشاء دیگری جز منبع اصلی داشت، سیستم اعلام خطر کرده و هشدار می‌دهد.

Pyramid پس از آنکه خطر رفع شد و از امنیت سینگال دریافتی اطمینان حاصل کرد، سیستم دریافت دیتای GPS آنلاین را به حالت عادی باز می‌گرداند و تا وقتی که مشکل مشابهی پدید نیاید، در روند حرکت خللی ایجاد نخواهد کرد.

شرکت Regulus Cyber در ابتدا فعالیت خود را تنها با ۱۱ کارمند آغاز نمود. این استارتاپ در ادامه‌ موفق شد فعالیتش را گسترش داده و ۶.۳ میلیون دلار سرمایه برای پروژه‌ی Pyramid کسب کند.

اگر آزمایشات ناسا با این سخت افزار، پایان موفقیت آمیزی داشته باشد، آنگاه این شرکت سراغ تولید کنندگان ماشین‌ و پهپاد‌ می‌رود تا بتواند Pyramid را تا سال ۲۰۱۹ میلادی روانه بازار کند.

 

تماشا کنید : انجام عملیات های مراقبتی در فضاهای بسته با پهپاد های خودران ممکن شد

The post ناسا سخت افزار امنیتی پیشگیری از هک GPS را آزمایش می‌کند appeared first on دیجیاتو.

محکومیت ۵ ساله «کریم برباتوف» هکر وابسته به روسیه برای نفوذ به یاهو

به تازگی یک هکر به استفاده از دیتای دزیده شده‌ی ایمیل‌های شخصی کاربران سایت یاهو محکوم شد و دستگاه‌ قضایی برای این هکر که گفته می‌شود توسط آژانس جاسوسی روسیه استخدام شده‌ بود، محکومیت ۵ ساله در نظر گرفتند.

علاوه بر این محکومیت ۵ ساله ، «کریم برباتوف» ۲۳ ساله مجبور شده که ۲.۲۵ میلیون دلار جریمه‌‌ی نقدی به قربانیان این حادثه پرداخت کند. او چند ماه پیش به دزدی هویت اینترنتی کاربران و همچنین سو استفاده و کلاه‌برداری اینترنتی اقرار نمود.

برباتوف اعلام کرده که توسط سرویس امنیت فدرال روسیه استخدام شده بود تا به حساب‌ کاربران ایمیل سایت‌های گوگل و یاندکس نفوذ کند و اطلاعات به خصوصی را در اختیار این آژانس قرار دهد. برخی کارشناسان امنیتی، متقعدند این آژانس اطلاعاتی در سال ۲۰۱۴ میلادی هم به اکانت ایمیل بیش از ۵۰۰ میلیون کاربر حمله کرده است.

وکلا این هکر ۲۳ ساله را یک هکر مزدور بین المللی خواندند که بدون هیچ ناراحتی و نگرانی می تواند برای هر ارگانی که حاضر باشد هزینه‌اش را بپردازد، کاربران و شرکت‌ها را هک کند.

«Alex Tse» وکیل آمریکایی معتقد است که این جمله وضعیت بغرنج هکر‌های مزدور را نشان می‌دهد. او درباره‌ی این هکر‌ها می گوید:

«هکرهایی مثل برباتوف بدون ذره‌ای نگرانی حاضرند در راستای مقاصد شوم و اهداف شیطانی مجرمان فعالیت کرده و اطلاعات افراد بی گناه را در دسترس همگان قرار دهند.»

برباتوف به ارسال ایمیل‌های فیشینگ محکوم شده است. او سعی داشته بدین وسیله اطلاعات کاربری و رمز عبور افراد و شرکت‌های زیادی را بدست آورد. وی پس از بدست آوردن این اطلاعات به خصوص و خطرناک، آنها را برای آژانس جاسوسی روسیه فرستاده است.

از قربانیان این حادثه می توان به شرکتی فعال در حوزه‌ی ارز مجازی روسیه، یک کمپانی سرمایه‌ گذاری بانکی روسی، یک ارگان حمل و نقل فرانسوی، شرکت‌های مالی و هواپیمایی آمریکایی و یک کمپانی ارائه دهنده‌ی کیف پول بیت کوین واقع در کشور سویس اشاره کرد.

The post محکومیت ۵ ساله «کریم برباتوف» هکر وابسته به روسیه برای نفوذ به یاهو appeared first on دیجیاتو.

ترامپ توصیه های امنیتی استفاده از موبایل را دردسر می داند

دونالد ترامپ که بعد از مدت ها با تعویض گلکسی قدیمی خود موافقت کرده بود، هنوز از توصیه های امنیتی در رابطه با چگونگی استفاده از آیفون ها پیروی نکرده و اجازه تعویض آنها را نمی دهد.

بر اساس گزارش سایت Politico رییس جمهور آمریکا برای برقرای تماس و انتشار مطالب در توییتر از دو موبایل جداگانه استفاده می کند. بر خلاف آیفون اوباما که قابلیت تماس، نصب اپلیکیشن، تصویربرداری یا پخش موزیک را نداشت، موبایلی که ترامپ برای تماس از آن استفاده می کند دارای دوربین و میکروفون است و در نتیجه پتانسیل جاسوسی از فعالیت های رئیس جمهور، عکسبرداری از مکان ها و شنود گفتگوهای او را دارد. یکی از کارکنان ارشد کاخ سفید در این باره می گوید:

علی رغم وجود کنترل های امنیتی روی موبایل توییتر و حساب کاربری آن، این موبایل ها باید به صورت مرتب عوض شوند.

با این حال ترامپ تا کنون در برابر درخواست تعویض مرتب موبایل مقاومت کرده و آن را دردسر می داند. احتمال هک کردن اسمارت فون های مقامات چندان بعید نیست چرا که رئیس کارکنان کاخ سفید «جان کلی» برای ماه ها از موبایلی استفاده می کرده که منابع خارجی به آن نفوذ کرده بودند.

این میلیاردر آمریکایی پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری از آنچه که «موبایل اندرویدی غیر ایمن» نام برده می شد استفاده می کرد که این مساله مورد انتقاد مشاورانش نیز قرار گرفت. بر اساس تصاویر منتشر شده در آن زمان گوشی مذکور احتمالا گلکسی اس ۳ که ترامپ قصد دل کندن از آن را نداشت.

موبایل ترامپپس از نامه جمعی از سناتورها به مشاور امنیتی او، مبنی بر ناامن بودن موبایل های اندرویدی قدیمی که به روزرسانی های امنیتی را دریافت نمی کنند، ترامپ گلکسی اس ۳ خود را با «دستگاهی امن و رمزگذاری شده که توسط سرویس مخفی آمریکا تایید شده و شماره آن تنها در دسترس چند نفر قرار گرفته» تعویض کرد.

تماشا کنید: وقتی هواپیمای خیالی ترامپ تنها در کال او دیوتی پیدا می شود

The post ترامپ توصیه های امنیتی استفاده از موبایل را دردسر می داند appeared first on دیجیاتو.

از بیرون تحریم، از داخل فیلتر؛ اختلالات اینترنتی با کسب‌وکارها چه کرده است؟

«حسین فلاح جوشقانی»، معاون وزیر ارتباطات بالاخره صریحاً اعلام کرد که مشکلات و اختلالات پیش آمده در شبکه اینترنت کشور به دلیل اعمال فیلترینگ روی تلگرام است. این موضوع که پیش‌ از فیلترینگ تلگرام هم توسط برخی کارشناسان اعلام شده بود، حالا وجهه رسمی گرفته و دولت با صحه تایید گذاشتن روی این مطلب، باعث شده که حجم انتقادات برخی کسب‌وکارها بیشتر شود.

جوشقانی، رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی همچنین تاکید کرده که دولت همواره در سعی و تلاش برای بهبود این مشکلات است و این سازمان به صورت ۲۴ ساعته در حال رفع آنهاست. او به ایسنا گفته:

«اختلالات اینترنت که این روزها شاهدیم و البته همواره پیگیری هم کرده‌ایم و بسیاری از آن‌ها نیز رفع شده، به دلیل اعمال فیلترینگ تلگرام است. ضمنا هیچ کاهش سرعتی در پهنای باند اینترنت اعمال نشده است.»

تبعات فیلترینگ تلگرام

جوشقانی اعلام کرده که وزارت ارتباطات تبعات فیلترینگ تلگرام را به سازمان‌های بالادستی اعلام کرده و سعی خود را دارد تا با آگاه‌سازی این مجموعه‌ها، از حجم اختلالات کم کند.

«شایان نوبرانی»، مدیرعامل آژانس دیجیتال آبانگان، که در توییتر خود خبر داده این اختلالات باعث لطمه به روند کاری مجموعه و در نتیجه نارضایتی برخی مشتریانشان در روزهای اخیر شده، در گفتگوی خود با دیجیاتو می‌گوید که مجموعه‌شان در چه مواردی به مشکل برخورده‌اند:

«ما در استفاده از پورت‌های عادی و عمومی مشکل داریم. برای مثال پورت ۲۲ که SSH است و یکی از مهمترین کاربردهایش اتصال به سرورهای لینوکس است (برای مدیریت این سرورها). یا پورت ۲۱ که برای FTP استفاده می‌شود (برای آپلود و دانلود فایل روی سرورها) و موارد مشابه… وقتی این پورت‌ها دچار اختلال هستند عملا مدیریت سرور یا تغییر روی وب سایت‌ها با مشکل مواجه می‌شود و گاهی عملی نیست.»

تبعات فیلترینگ تلگرام

توییت مشاور رییس جمهور که معنای عمیقی دارد، آیا فقط برخی وی‌پی‌ان‌های فروشی خاص متعلق به اشخاصی خاص فقط کار می‌کنند؟

نوبرانی از اختلالات پیش آمده در سرویس محبوب گوگل آنالیتیکس می‌گوید که بسیاری از برنامه‌نویسان و سئوکاران هم از مشکلات پیش‌آمده در آن گلایه دارند:

«گاهی زمانی که می‌خواهیم از سرویس‌ها و ابزارهای جانبی مثل گوگل آنالیتیکس برای وب‌سایت‌ها استفاده کنیم، به خاطر تحریم‌های بین‌المللی، مجبور هستیم از VPN های خارجی استفاده کنیم و با تغییر IP تحریم را دور بزنیم.

مشکل جایی افزایش پیدا می‌کند که این VPNها از داخل کار نمی‌کنند و عملا از این سرویس‌ها نمی‌توانیم استفاده کنیم. این مشکل در خیلی بخش‌ها، سایت‌ها و ابزارهای مربوط به طراحی سایت، مدیریت وب‌سایت‌ها و سرور‌ها و مسائل مربوط وجود دارد و صدای اعتراض همه را درآورده.»

تبعات فیلترینگ تلگرام

او مجموع این موارد را مسبب به مشکل خوردن و یا حتی منحل شدن برخی پروژه‌های شرکت‌های فعال در حوزه وب و اپلیکیشن و به طور کل فضای دیجیتال معرفی می‌کند. به گفته نوبرانی برخی از کارفرماها اطلاعات فنی دقیقی ندارند و این مشکلات به وجود آمده را نمی‌توان به آنها دقیق توضیح داد و از همین رو مشکلات و دعواهایی بین کارفرماها و پیمانکاران در فضای دیجیتال به وجود می‌آید:

«این اختلافات عموما باعث به‌وجود آمدن چالش‌های حقوقی و مالی در پروژه‌ها و قراردادها می‌شود که می‌توان حدس زد سرانجام آنها برای صاحبان کسب‌وکار (چه شاکی و چه متشاکی) سرانجام خوبی نخواهد بود.»

از سوی دیگر «مسیح یگانه» کارشناس ارشد نرم‌افزار و برنامه نویسی، اختلالات فعلی را ناشی از کند کردن کردن و فیلترهای پیاپی می‌داند و این مشکلات را خطرناک‌تر از فیلتر کردن پیام‌رسان می‌داند:

«ایجاد اختلال در پروتکل SSL/TLS یکی از تصمیمات اخیر دولت است که اکثر فیلترشکن‌ها از این پروتکل برای یک ارتباط امن استفاده می‌کنند. محدود کردن روی این پروتکل می‌تواند فیلترشکن‌ها را از کار بیندازد. معضل کند کردن که به خودی خود معلوم است چه پیامدی در پی خواهد داشت و بسیاری از کاربران را از استفاده از سرویس‌ها زده می‌کند. این timeout در پرداخت های بانکی می‌تواند ضرر مالی به کاربر یا سرویس دهنده بزند و تراکنش هایی که پرداخت شدند ولی نتیجه پرداخت به وب سایت منتقل نشده به شدت زیاد بشوند.

در ایران برعکس جهان، اکثر سرویس دهنده ها از این پروتکل استفاده نمی‌کنند ولی به طور مثال تمام درگاه های بانکی ملزم به استفاده از آن هستند و اختلال در این پروتکل، عملاً به پرداخت های بانکی و سرویس های پولی ضرر شدید می‌زند»

این کارشناس مشکلات را برای توسعه دهنده های نرم افزار چندین برابر می‌داند چرا که تقریباً تمام سرویس هایی که به برنامه نویسان ارائه می‌شود یا از داخل فیلتر هستند یا آنها ایران را تحریم کرده‌اند:

«اگر برنامه نویس موبایل قصد کند که توسعه نرم افزار اندرویدی انجام بدهد، شرکت گوگل ایران را در لیست تحریم خود قرار داده و مجبور به استفاده از فیلترشکن برای تغییر آی.پی می‌شود. اگر برنامه نویس در حوزه جاوا فعالیت کند، Oracle ایران رو تحریم کرده و حتی اگر برنامه نویس Go باشد، باز به تحریم دیگری برمی‌خورد. تقریباً برنامه نویس هر زبان برنامه نویسی برای دریافت ابزار کارش باید تحریم را دور بزند و حتی سایت‌های مرجع تخصصی و پرسش و پاسخ برنامه‌نویسان و سئوکاران و… نیز عموماً فیلتر هستند.»

به گفته یگانه، تا پیش از فیلترینگ اخیر، امکان دورکاری با شرکت‌های خارج از کشور و دریافت درآمد ارزی به راحتی مقدور بود ولی با کندی های اخیر و عدم دسترسی به سرویس های تحریم یا فیلتر شده و همچنین عدم امکان انتقال ارز، این امکان به کل از بین رفته که باعث ضرر های مالی شدیدی به فری لنسرها شده است.

طراح تصویر ابتدای مقاله: بهرنگ نامداری.

The post از بیرون تحریم، از داخل فیلتر؛ اختلالات اینترنتی با کسب‌وکارها چه کرده است؟ appeared first on دیجیاتو.