کودتای امارات علیه عربستان در عدن

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، وزارت خارجه دولت مستعفی نیز در توئیتی نوشت: «جدایی‌طلبان شورای انتقالی جنوب علیه دولت کودتا کردند.»
به‌ نقل از خبرگزاری آناتولی، روز یکشنبه پس از ۴ روز درگیری‎های سنگین بین نیروهای تحت حمایت عربستان و امارات در عدن، شورای انتقالی جنوب یمن با انتشار تصاویری در شبکه‎های اجتماعی خبر از تصرف منزل مسکونی احمد المیسره، وزیر کشور دولت مستعفی در عدن و در دست گرفتن کنترل این شهر داد. هانی بن بریک، معاون این شورا نیز تأکید کرد که هرچند به مشروعیت دولت مستعفی یمن پایبند است اما حاضر به عقب نشینی از مواضع خود نیست. در پی این اظهارات، احمد المیسره، در اظهار نظری با انتقاد از ریاض گفت: عربستان چهار روز سکوت کرد تا شریک ما سر ما را گوش تا گوش ببرد. او منصور عبد ربه هادی، رئیس دولت مستعفی را هم از انتقادات خود بی‎نصیب نگذاشت و گفت: «سکوت هادی مشکوک بود. اما این جنگ، جنگ نهایی نیست.»
در پی اظهارات المیسری ضاحی خلفان، معاون رئیس پلیس دبی در توئیتی نوشت، کشورش به‌خاطر دولت عبد ربه منصور هادی نبود که وارد جنگ یمن شد. او با تأکید بر اینکه به‌خاطر عربستان بود که وارد این جنگ شدیم، نوشت: «در صورتی که این دولت از خائن خواندن ما، رسماً عذرخواهی نکند، باید آن را «ریشه کن» کنیم. اینها مستحق جانفشانی نیستند.» وی همچنین تأکید کرد: «اگر وزیر کشوری فاسد شود، تمام دستگاه‌های دیگر نیز فاسد می‌شوند.»
در همین حال گزارش‎ها حاکی از آن است، در پی سقوط عدن، پادشاه و ولیعهد عربستان با هادی دیدار و در خصوص عدن با وی مذاکره کردند. در این نشست وزیر کشور، وزیر گارد ملی، معاون وزیر دفاع و رئیس اطلاعات کل عربستان و علی محسن الاحمر، معاون رئیس جمهوری دولت مستعفی یمن و نخست‌وزیر و تعدادی از مسئولان دولت مستعفی نیز حضور داشتند.
به نظر می‌رسد اختلافات در عدن ریشه در برخی موضوعات از جمله تلاش سعودی‌های و اماراتی‌ها برای تسلط بر استان عدن دارد.امارات سعی دارد یک یمن دیگر در بخش جنوبی این کشور همسو با خود تشکیل دهد که در جهت طرح‌های اقتصادی و راهبردی ابوظبی در آن سوی باب‌المندب یعنی شاخ آفریقا باشد. /روزنامه ایران

این خبر کودتای امارات علیه عربستان در عدن اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ورود هیئت نظامی امارات به ایران چه پیامی داشت؟

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏، در هفته های گذشته امارات سیاست منطقه ای خود را با خروج از یمن تغییر داده است . در هفته گذشته هیاتی از امارات متحده عربی برای انجام مذاکراتی با حضور نمایندگان سپاه پاسداران به تهران سفر کرد، به طور هم زمان، رئیس گارد ساحلی امارات برای نخستین بار از سال ٢٠١٣ با همتای ایرانی خود دیدار کرد تا در مورد امنیت تنگه هرمز صحبت کنند.

در تحلیل هایی که این روزها خط خبری اخبار منطقه و فرامنطقه ای روی این محور متمرکز شده است که امارات از ائتلاف دریایی آمریکا نا امید است و این مساله را می داند که اگر جنگی در منطقه رخ دهد اولین کشوری که اماج حملات ایران قرار بگیرد امارات متحده خواهد بود.

بخش خاورمیانۀ موسسه کارنگی، دربارۀ چرخش اماراتی ها به سوی ایران معتقد است:چرخش ابوظبی به سمت تهران، بیش از آنکه استراتژیک باشد، بیشتر تاکتیکی و پیامی به دولت ترامپ است. امارات متحده عربی به تازگی بر سر برخی مسائل از جمله نزدیکی واشنگتن به قطر، با دولت ترامپ دچار اختلاف شده است و راهی برای مذاکره با ایران می یابد.

این خبر ورود هیئت نظامی امارات به ایران چه پیامی داشت؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

چرا اماراتی‌ها به سمت ایران آمدند؟

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏، بخش خاورمیانۀ موسسه کارنگی، در یک نظرخواهی با حضور شماری از کارشناسان خاورمیانه، دلایل تغییر رویکرد در سیاست خارجی امارات متحده عربی و چرخش آنها به سوی ایران را مورد بررسی قرار داده است.  جو ماکاران، کارشناس خاورمیانه در موسسه “عرب سنتر” دربارۀ چرخش اماراتی ها به سوی ایران معتقد است:

چرخش امارات متحده عربی به سمت ایران، بیش از آنکه استراتژیک باشد، بیشتر تاکتیکی و پیامی است به دولت ترامپ. امارات متحده عربی به تازگی بر سر برخی مسائل از جمله نزدیکی واشنگتن به قطر، با دولت ترامپ دچار اختلاف شده است. هر چند اقتصاد امارات – به خصوص دبی- یارای رو در رو شدن با ایران را ندارد، با این حال محاسبات اماراتی ها این بود که ترامپ با ایران رو در رو نخواهد شد، اما از عبور و مرور کشتی ها در تنگه هرمز حمایت کرده و راهی برای مذاکره با ایران می یابد.

اما برای این تغییر می توان سه دلیل مهم برشمرد:

اول اینکه این مسئله می تواند به هسته اصلی استراتژی دولت ترامپ در خاورمیانه آسیب بزند؛ مثلا تشکیل ائتلاف عربی- اسرائیلی علیه ایران که متأثر از توافق جدید میان اسرائیل و فلسطین است و می تواند تلاش آمریکا برای تشکیل ائتلاف دریایی را دچار اختلال کند.

دوم اینکه، رویکرد جدید، اتحاد قدرتمند میان عربستان سعودی و امارات متحده عربی را به بوته آزمایش می نهد؛ تنها گذاشتن ریاض با بحرین و بسنده کردن رویارویی با ایران به جنگ لفظی با گزینه اندک و همچنین امتناع از مصالحه با حوثی های یمن.

و سوم اینکه تغییر رویکرد جدید به معنای رویگردانی از سیاستی است که پیشتر آن را “سیاست خارجی مداخله گرایانه” امارات می خواندند.

فاطمه الاسرار، تحلیلگر مسائل خلیج فارس نیز دربارۀ نزدیکی ابوظبی به تهران نوشته است: امارات متحده عربی در حال حاضر سیاست دوری از نزاع با ایران و متحدان آنها در یمن را در پیش گرفته است. حملات سهمگین حوثی های تحت حمایت ایران به عربستان سعودی، شدت یافتن حملات و همچنین حمله ایران به تانکرها در خلیج فارس، به خوبی آشکار کرد که تهران در این مسیر اهل اغماض و چشم پوشی نیست. تهران با سیاست جدیدش این پیام را به کشورهای خلیج فارس ارسال کرد که در صورت فشار نظامی آمریکا، اولین بازنده این بازی آنها هستند. از سویی، توقیف تانکرهای نفت و ناتوانی برای آزاد کردن آنها، به خوبی ثابت کرد که واشنگتن نه در موضعی است که بتواند ایران را برای کاهش تنش ها تحت فشار قرار دهد و نه در وضعیتی است که بتواند از متحدانش در منطقه حمایت کند.

از طرف دیگر، ایالات متحده آمریکا در سیاستش در برخورد با ایران روشن و صریح نیست؛ از طرفی مدعی آغاز مذاکره و ارتباط گیری با ایران است و در عین حال این کشور را به حملۀ نظامی تهدید می کند. لذا در این چارچوب، در صورتی که ایران و متحدانش تصمیم به هدف گیری رقیبان داشته باشند، و با توجه به هزینه های سنگین اقتصادی که امارات متحده عربی باید بپردازد، این کشور چاره ای جز گشودن درهایش به روی ایران ندارد. خروج نیروهای نظامی امارات از یمن و کاهش حضور نظامی در حدیده نیز به معنای نشان دادن ارادۀ مثبت ابوظبی به تهران است.

احمد ناجی، کارشناس دیگر خاورمیانه در موسسه کارنگی در این باره معتقد است: تصمیم امارات متحده عربی برای احیای روابطش با تهران این اطمینان را برای ابوظبی ایجاد خواهد کرد که ایران و متحدانش تهدیدی امنیتی برای منافع امارات نخواهند بود. مثلا گزارش شده است که حوثی های یمن توانایی هدف گیری مواضع اماراتی ها با موشک هایشان را در یمن دارند. با این حال گشوده شدن درهای دو کشور به روی یکدیگر به معنای تضمین امنیت کشتی ها، صادرات انرژی و سرمایه گذاری خارجی است؛ آنهم در زمانی که خلیج فارس با تنش های زیادی روبروست. طی سالهای اخیر اختلاف نظر زیادی میان ابوظبی و دبی بر سر برقراری ارتباط با ایران و همچنین موضوع یمن وجود داشته است. در حالی که ابوظبی مسائل را از دریچه امنیتی می نگرد، دوبی بیش از همه به تأمین منافع اقتصادی در ارتباط با همسایه شمالی می اندیشد.

منبع: وبسایت موسسه کارنگی/ ترجمه: زهرا خدایی/ ۸ آگوست ۲۰۱۹

این خبر چرا اماراتی‌ها به سمت ایران آمدند؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

بازگشت امارات

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏، سال ۹۶ بود که امارات رویه خود را با تجار ایرانی تغییر داد. جلوی فعالیت بازرگانان ایرانی را گرفت، صرافی‌هایی که با ایران همکاری می‌کردند را تعطیل کرد و بانک‌های خود را برای همکاری با ایران منع کرد. این رفتار تا چند ماه پیش هم ادامه داشت. اما الآن این کشور شیخ نشین تصمیم گرفته روابط خود را با ایران ترمیم کند.
آمار تجارت ایران و امارات در سال‌جاری هم سیگنال‌های مثبت را نشان می‌دهد. طی یک ماهه سال ۹۸، ارزش صادرات ایران به امارات ۲۳۱ میلیون دلار بوده که نسبت به سه سال قبل‌اش ۵۸ درصد کاهش داشته است. اما در حوزه واردات رقم ۳۳۸ میلیون دلار ثبت شده که نسبت به سال گذشته مثبت ۷ درصد شده است. از آنجا که همواره تراز تجاری ما با امارات منفی بوده چرا که امارات و به خصوص دوبی محلی برای واردات کالا به ایران بوده است، تراز تجاری ما با این کشور به منفی ۱۰۷ درصد رسیده است.
برخی‌ها به چراغ سبز امارات خوش بین نیستند و می‌گویند اگر منافع این کشور به خطر بیفتد دوباره رفتاری خصمانه خواهند داشت. ولی گروهی دیگر عینک خوش بینی زدند و می‌گویند امارات با اجازه به سمت ایران آمده است و می‌خواهد همکاری‌های مشترک را گسترش دهد. آیا فضای روابط تجاری دو کشور به روزهای شیرین بازمی‌گردد؟

تغییر رفتار امارات از سال‌جاری

فرشید فرزانگان، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات درباره احیای روابط تجاری و سیاسی ایران و امارات به ایران گفت: نسبت به ماه‌های بهمن و اسفند رفتار امارات با تجار و بازرگانان ایرانی تغییر کرده و حرکت به سمت احیای روابط آغاز شده است.
وی افزود: یکی از دلایلی که باعث شده امارات نسبت به ایران تغییر رفتار دهد، اهمیت ایران در اقتصاد این کشور است. از آنجا که اقتصاد امارات وارد رکود شده مسئولان این کشور تصمیم گرفتند با ایران همکاری کنند.

امارات راه درستی را انتخاب کرد

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات با بیان اینکه امارات راه درستی را برای احیای اقتصاد خود انتخاب کرده است، اذعان داشت: تا چندی پیش امارات حاضر نبود با ایران همکاری داشته باشد ولی اکنون فضای همکاری آرام شده و تجار کم کم به سمت امارات رفته‌اند. وی با بیان اینکه هنوز گشایش ال سی با امارات آغاز نشده است، تصریح کرد: با آغاز فعالیت تجار در امارات شاهد گشایش ال سی و سایر همکاری‌ها خواهیم بود.
رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات در ادامه گفت‌و‌گوی خود به اعداد و ارقام تجارت با این کشور همسایه و فعالیت تجار در امارات اشاره کرده که به‌عنوان عدد خوان در صفحه آمده است.

نظر مثبت FATF

مسعود دانشمند، رئیس خانه اقتصاد ایران هم درباره برگشت امارات به‌سمت ایران و درخواست برای همکاری به اطلاعاتی اشاره کرد که هنوز رسانه‌ای نشده است. وی گفت: اماراتی‌ها بعد از کمرنگ کردن روابط خود با ایران به این نتیجه رسیدند که روابط‌ شان را ترمیم کنند.
وی که پیش از این رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات بود، اذعان داشت: روابط سیاسی و تجاری امارات و ایران در حال تغییر است. چندی پیش امارات از بازرسان FATF خواست که عملیات بانکی این کشور را بررسی کنند تا مشخص شود این کشور در زمینه پولشویی و سایر موارد مربوط به FATF تخلفی نداشته است و بانک‌های این کشور همسو با قوانین بین‌المللی حرکت کرده‌اند. دانشمند ادامه داد: این هفته بازرسی‌های FATF در امارات به پایان می‌رسد و بعد از آنکه مشخص شد بانک‌های این کشور شفاف عمل کردند، امارات فرصتی برای همکاری بانکی با ایران پیدا می‌کند. بعد از این مرحله به طور قطع اماراتی‌ها سراغ تجار ایرانی می‌روند که کار آنها شناسنامه دار و قانونی است.

واردات کالاهای اساسی از بندر دوبی

رئیس خانه اقتصاد ایران اظهارداشت: با قطعیت می‌گویم که اگر در روابط سیاسی ایران و امارات اتفاق مثبتی رخ ندهد در بخش اقتصاد همکاری‌ها آغاز خواهد شد و تجار ایرانی با شرایط بهتری در امارات تجارت خواهند کرد.
وی درباره نحوه همکاری‌ها با امارات اذعان داشت: بزودی در کالاهای غیر تحریمی همکاری ایران و امارات شروع خواهد شد، به گونه‌ای که می‌توان برنج، شکر، روغن و نهاده های دامی را با گشایش ال سی از طریق دوبی وارد بنادر کشورمان کنیم. دراین میان محصولات پتروشیمی را می‌توان به امارات صادر کرد.

فعالیت صرافی ها

دانشمند گفت: با گشایش ال سی از سوی بانک‌های امارات دیگر شاهد خلل در تأمین کالاهای اساسی و سایر کالاها نخواهیم بود. البته این امر مربوط به کالاهای تحریمی و مصرف‌های دو گانه نخواهد شد.
وی از برگشت صرافی‌ها در امارات هم توضیحاتی داد و افزود: با گشایش ال سی و فعالیت تجار در امارات، صرافی‌ها هم بر می‌گردند و تبادل پولی برای ایران فراهم خواهد شد. ایران یکی از کشورهای تأثیرگذار در اقتصاد امارات است. اگر ما در حال حاضر بین ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار با امارات تجارت داریم برای این کشور حجم تجارت دو برابر می‌شود.

تجارت ۲۵ میلیارد دلار می‌شود

وی با بیان اینکه تا قبل از تحریم‌ها حجم مبادلات تجاری ایران با امارات ۳۰ میلیارد دلار بود و اکنون به ۱۰ میلیارد دلار رسیده است، گفت: پیش‌بینی می‌کنم که با فراهم شدن بسترهای لازم حجم تجارت ایران و امارات به ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار می‌رسد.
رئیس خانه اقتصاد ایران به فعالان تجاری توصیه کرد که با هر ساز و کاری که با امارات جلو می‌روند شفافیت را مدنظر قرار دهند. امارات تا زمانی در کنار تجار ایرانی خواهد بود که فعالان اقتصادی به روشنی کار کنند و هیچ فعالیتی خارج از آنچه تعهد می‌دهند، انجام ندهند.

اجازه از بالاسری‌ها دارند

وی با بیان اینکه ایران مشترکات زیادی با امارات دارد، اظهارداشت: تجارت خانه‌های دوبی با تجار ایرانی همراه خواهند بود و فارسی صحبت کردن آنها به نفع فعالان اقتصادی است. از سویی همزمانی ساعت کاری ایران و امارات هم از دیگر ویژگی‌های همکاری مشترک است. دانشمند در پاسخ به این سؤال که چه ضمانتی به حضور و همکاری مستمر اماراتی‌ها با ایران وجود دارد، تصریح کرد: آنها از دوستان، همسایگان و بالاسری‌های خود مشورت گرفتند و با مجوز آنها بازگشتند. اگر هماهنگی‌های لازم نبود به‌طور قطع شاهد برگشت آنها نبودیم.
رضا پدیدار عضو اتاق بازرگانی ایران نیز درباره همکاری با امارات به «ایران» گفت: اواخر سال ۹۶ اماراتی‌ها رفتار خود را با ایران تغییردادند و تمام همکاری‌ها را متوقف کردند.
وی افزود: درست است که آنها خواهان توسعه همکاری‌ها هستند ولی من نسبت به آنها و رفتاری که در آینده خواهند داشت دید مثبتی ندارم.

نگاه مثبت بلومبرگ

در این میان ایلنا، به نقل از بلومبرگ طی گزارشی عنوان کرده است که بر اساس آمار تقریباً ۸۰ درصد ایرانی‌هایی که تاکنون فعالیت تجاری با امارات داشته‌اند، به‌دلیل محدودیت‌ها و بلوکه شدن حساب‌ها و کاهش ارزش ریال مجبور شده‌اند که روابط خود با امارات را متوقف کنند و تعداد زیادی از این افراد، عمان، قطر، ترکیه و گرجستان را به جای امارات انتخاب کرده‌اند.
از سوی دیگر از سرگیری مذاکرات میان ایران و امارات نشان از این دارد که احتمال بهبود روابط میان این دو کشور وجود دارد. /روزنامه ایران

این خبر بازگشت امارات اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

“تیم بی” متلاشی می‌شود؟

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏، امارات و عربستان در چرخشی غیرمنتظره، از دیپلماسی با ایران حمایت کردند. برخی گزارش‌های رسانه‌ای حاکی از آن است که این دو کشور با ایران گفتگو‌های پنهانی انجام داده‌اند.

«تیم بی»، اصطلاحی است که برای اولین بار توسط محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، وارد ادبیات سیاسی شد. جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، و محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی، اعضای این تیم هستند. از دیدگاه ظریف، این چهار سیاستمدار، عامل اصلی فشار‌ها بر ایران هستند و حتی برای کشاندن دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، به جنگ با ایران تلاش می‌کنند.
اما ظاهرا این تیم در هفته‌های اخیر دچار نابسامانی شده است. محمد بن زید، که یکی از اعضای مهم و مرموز «تیم بی» است، تحت فشار سایر امارت‌ها، خصوصا امارت دوبی، مجبور شد در سیاست خارجی امارات تجدیدنظر کند. این بازنگری با اعزام یک هئیت محرمانه به ایران در چند ماه پیش آغاز شد و نهایتا به خروج از جنگ یمن و اعزام فرمانده گارد ساحلی امارات به ایران منتهی شد.
ظریف اخیرا در توئیتی، به این نابسامانی «تیم بی» اشاره کرد و نوشت: «همزمان با جلو رفتن ایده ایران برای گفتگوی منطقه‌ای و پیمان عدم تجاوز، تیم بی در حال آب رفتن است. ایالات متحده باید از منزوی کردن خود دست بکشد و با واقعیت‌های جدید جهانی کنار بیاید. تجارت و قدرت بین‌المللی در حال جابجایی است؛ نه تروریسم اقتصادی علیه ایران و چین و نه خروج از پیمان موشک‌های میان‌برد هسته‌ای با روسیه، این مسیر را بر نخواهد گرداند.»
در مورد اینکه چرا امارات رویکرد خود را به تدریج تغییر داد، دیدگاه دقیقی وجود ندارد. خود اماراتی‌ها نگفتند چرا در رابطه با ایران، ناگهان راه خود را از سایر بازیگران، خصوصا آمریکا و اسرائیل، جدا کردند. با این حال، بسیاری از ناظران معتقدند که امارات از احتمال وقوع درگیری با ایران نگران است و در حقیقت، مجبور شده در سیاست خارجی خود بازنگری کند. چرا که به گفته محمد بن راشد، حاکم دوبی، «شاید آمریکا در هرگونه تقابل با ایران پیروز شود، اما ابوظبی و دوبی به طور کامل نابود خواهند شد.»
در همین رابطه، امیر موسوی، دیپلمات پیشین ایرانی،  تصریح کرده بود: «امارات مجبور شده است که از چند جبهه – از جمله از درگیری‌ها با یمن، قطر، جمهوری اسلامی ایران و عمان- در منطقه کمی عقب‌نشینی کند. امارات مجبور به عقب‌نشینی شد. شرایط به گونه‌ای رقم خورد که دیگر نمی‌‎تواند (سیاست قبلی را) ادامه بدهد. نه اینکه به عقب‌نشینی علاقه داشت.»
به هر حال، فارغ از دلایل اصلی تغییر رویکرد امارات، چرخش ابوظبی نشان می‌دهد که انسجام «تیم بی» به خطر افتاده است. خصوصا که این چرخش، ظاهرا با موافقت سعودی‌ها انجام شد. در روز‌های اخیر، گمانه‌هایی درباره نگرانی سعودی‌ها از نزدیکی امارات به ایران مطرح شد. اما اظهارات مقامات اماراتی و نیز برخی گزارش‌های رسانه‌ای نشان می‌دهد که عربستان و امارات ممکن است هر دو به طور هماهنگ در حال بازنگری در سیاست‌هایشان در مقابل ایران هستند.
انور قرقاش، وزیر مشاور امارات در امور خارجی، در چند توئیت، پشت‌پرده بازنگری در سیاست خارجی کشورش را تشریح کرد. او نوشت: «بازاستقرار در حدیده، نتیجه گفتگوی گسترده در داخل ائتلاف است و با کشور برادر عربستان در مورد استراتژی مرحله آینده در یمن توافق کردیم. در پرونده ایران هم موضع مشترک ما این است که از تقابل اجتناب کنیم و کار سیاسی را در اولویت قرار دهیم.»
قرقاش در توئیت‌های دیگری، روابط امارات و عربستان را «استراتژیک» دانست و تاکید کرد مسئله نزدیکی به ایران نمی‌تواند بین ریاض و ابوظبی اختلاف ایجاد کند.
آیا سعودی‌ها برای بهبود روابط‌شان با ایران، به اماراتی‌ها چراغ سبز نشان داده‌اند؟ شواهد و قراین و نیز برخی اظهارات مقامات سعودی نشان می‌دهد که پرسش این سوال می‌تواند مثبت باشد. عبدالله معلمی، نماینده عربستان در سازمان ملل، اخیرا در اظهاراتی غیرمنتظره خواستار به کارگیری دیپلماسی با ایران شد. معلمی، پس از جلسه ویژه شورای امنیت درباره یمن، گفته بود کشورش خواستار جنگ با ایران در یمن یا جا‌های دیگر نیست. وی در یک نشست خبری مشترک با همتایان اماراتی و یمنی، اعلام کرد عربستان آماده تعامل دیپلماتیک با ایران است، اما به گفته وی، این امر نیازمند زمینه مشترک است.
استقبال گرم عربستان از حجاج ایرانی با گلاب و شیرینی و دیدار روز جمعه مقامات «بلندپایه» ایران و عربستان در مکه، نشانه‌های دیگری از احتمال تغییر رویکرد سعودی‌ها در مقابل ایران هستند. به نظر می‌رسد این تغییر، یکی از اعضای دیگر «تیم بی»، یعنی بنیامین نتانیاهو، و به طور کلی محافل اطلاعاتی اسرائیل را نگران کرده است. روز شنبه، وبگاه اطلاعاتی اسرائیلی «دبکا فایل»، مدعی شد امارات و عربستان به طور بی‌سروصدا با ایران گفتگو کرده‌اند. این وبگاه به نقل از منابع خود، نوشت کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس، به رهبری عربستان و امارات، به این جمع بندی رسیده‌اند که اهداف دولت ترامپ، با اهداف‌شان سازگار نیست.
به نوشته این وبگاه اطلاعاتی، یک مقام در ابوظبی در هفته جاری گفت: «اگر واشنگتن دنبال این (مذاکرات با ایران) است، ما هیچ علاقه‌ای به مشارکت در طرح ائتلاف امنیت دریایی در خلیج (فارس)، نداریم. چون قدرت بازدارندگی آن به شدت محدود خواهد بود.»
گفتنی است که آمریکا از چند ماه پیش تاکنون دنبال تاسیس یک ائتلاف نظامی دریایی در خلیج فارس است تا از ناوبری محافظت کند. اما بسیاری از کشور‌های جهان به دلیل نگرانی از تشدید تنش با ایران، از پیوستن به ائتلاف آمریکایی خودداری می‌کنند. هر چند که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، اخیرا در سفری به استرالیا مدعی شد که آمریکا «بسیار مطمئن» است که می‌تواند در خلیج فارس ائتلاف دریایی تاسیس کند.
به گفته دبکا فایل، محمد بن زاید، اولین کسی بود که از ائتلاف دریایی آمریکا جدا شد. روز چهارشنبه، مقامات نظامی غربی و عربی – از جمله بریتانیایی‌ها و آمریکایی‌ها – با هدف بررسی پیشنهاد آمریکا مبنی بر تاسیس یک ائتلاف بین المللی در خلیج فارس، در منامه پایتخت بحرین جلسه غیرعلنی گرفتند. جزئیات این جلسه هنوز منتشر نشده، اما وزارت خارجه بحرین پس از پایان جلسه، با صدور بیانیه‌ای، آن را «مهم» قلمداد کرد. همزمان با این نشست، قرقاش در توئیتی گفت: امارات از راهکار‌هایی که «امنیت منطقه را حفظ و شبح تقابل را دور می‌کنند» حمایت می‌کند. واضح بود که امارات تنها در صورتی با این ائتلاف همراهی می‌کند که درگیری با ایران اتفاق نیافتد.
به نظر می‌رسد که محمد بن زاید با هماهنگی سعودی‌ها خود را از طرح‌های تقابلی آمریکا در خلیج فارس دور کرده است. امری که به احتمال زیاد نتانیاهو را نگران می‌کند. شاید به همین دلیل، نخست‌وزیر اسرائیل، مجدانه تلاش می‌کند عضو دیگری به «تیم بی» اضافه کند. نتانیاهو شنبه شب، در اولین تماسش با بوریس جانسون، نخست‌وزیر جدید بریتانیا، از او خواست که در برابر ایران «محکم بایستد.» پیش از این نیز اندکی پس از پیروزی جانسون در تصدی رهبری حزب محافظه‌کار، نتانیاهو در توئیتی به او تبریک گفت و در مورد همکاری نزدیک با جانسون ابراز امیدواری کرد. اما آیا جانسون به «تیم بی» ملحق می‌شود؟ به هر حال باید منتظر ماند و دید که پس از تغییر مواضع دو عضو اصلی «تیم بی»، آیا نتانیاهو موفق می‌شود عضو دیگری به این تیم اضافه کند یا اینکه تیم یادشده در بحبوحه تنش‌های میان ایران و غرب متلاشی خواهد شد. /فرارو

این خبر “تیم بی” متلاشی می‌شود؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

پرچم سفید امارات در برابر ایران

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏، در ادامه تبادل سیگنال بین ایران و دولت‌های عربی خلیج‌فارس، وزیر مشاور در امورخارجه امارات‌متحده‌عربی از ترجیح ابوظبی و ریاض برای در پیش گرفتن رویکرد سیاسی به‌جای مواجهه و تقابل خبر داد. همزمان یک پایگاه وابسته به اسرائیل مدعی شد که امارات و عربستان تماس‌های مخفیانه خود با ایران را افزایش داده‌اند و ولیعهد سعودی به‌طور جدی درحال بررسی گفت‌وگو با تهران است. پیش از این نشست مشترک نیروهای گارد ساحلی ایران و امارات در تهران بعد از وقفه شش‌ساله برگزار شده بود که تحولی جدید در اوج تنش‌ها در منطقه به حساب می‌آید.

در تازه‌ترین اتفاق هم وزیر حج عربستان ضمن استقبال از برقراری دوباره عمره مفرده، از پیگیری ریاض برای بازگشایی دفتر حافظ منافع ایران خبر داده است. از دید تحلیلگران و ناظران، اختلافات داخلی امارات، ناامیدی از آمریکا و بن‌بست در یمن سه عامل مهم در تعدیل رفتار امارات در برابر ایران به حساب می‌آید. در همین خصوص، انور قرقاش وزیر مشاور در امورخارجه امارات‌متحده‌عربی ضمن تاکید بر همکاری ادامه‌دار کشورش با عربستان سعودی، اعلام کرد که دو کشور در برابر ایران رویکرد سیاسی را به مواجهه ترجیح می‌دهند. انور قرقاش مقامات قطر را متهم کرد که قصد دارند با پررنگ کردن برگزاری نشست مقامات مرزبانی ایران و امارات‌متحده‌عربی از این موضوع بهره‌برداری سیاسی کنند. برخی از رسانه‌ها برگزاری نشست مقامات مرزبانی و گارد ساحلی ایران و امارات را نیز نشانه‌ای از تغییر مواضع این کشور دانسته بودند. هر چند خبرگزاری رویترز از قول یک مقام اماراتی نوشته بود که مذاکرات نشست مشترک با ایران پیرامون امنیت مرزها و آب‌های مشترک بوده است. یک هیات ۷ نفره از مقامات گارد ساحلی امارات روز سه‌شنبه گذشته وارد تهران شد و در رابطه با همکاری مرزی دو کشور، تردد اتباع و ترددهای غیرمجاز یا بدون اطلاع و تسهیل و تسریع تبادل اطلاعات طرفین با مقامات ایرانی گفت‌وگو کرد. این ششمین نشست گارد ساحلی ایران و امارات است. پنجمین نشست گارد ساحلی دو کشور در سال ۱۳۹۲ یعنی شش سال پیش برگزار شده بود. در تحولی دیگر، وزیر حج عربستان از برقراری دوباره عمره  مفرده برای زائران ایرانی استقبال کرد و قول داد، موضوع راه‌اندازی نمایندگی ایران در سفارت سوئیس (حافظ منافع ایران در عربستان) را شخصا پیگیری کند.

در این چارچوب تعدیل رفتار ابوظبی را می‌توان در سه متغیر زیر تحلیل کرد.

اختلافات داخلی در امارات

روابط امارات با تهران همواره تابعی از پویایی‌های سیاست داخلی در امارات بوده است. دبی و شارجه همواره طرفدار روابطی گرم‌تر با تهران بوده‌اند. با این همه، روابط دو طرف در طول زمان از روابط دبی‌محور به ابوظبی‌محور شیفت کرده است؛ امیرنشینی که طرفدار سیاست تندروانه‌تری در قبال ایران بوده است. امارات به‌طور رسمی از خروج آمریکا از برجام استقبال کرد و نقش فعالانه‌ای در مهار ایران از طریق بلوکه کردن مبادلات مالی تهران و تحریم شرکت‌های ایرانی ایفا کرد. این سیاست دیپلماسی دبی را که از دیرباز تلاش می‌کرد تا روابط تجاری با ایران را حفظ و گسترش دهد به چالش کشیده است. اما با بحران‌آفرینی‌های ابوظبی در منطقه که باعث خروج بخش مهمی از تجار ایرانی و تعطیلی بخشی از صنعت گردشگری در این کشور شده، اختلافات بین شیخ‌نشین‌های امارات بالا گرفته است. در همین حال خبرگزاری آناتولی خبر داده بود که محمد بن‌راشد آل‌مکتوم، حاکم دبی و نخست‌وزیر امارات، خواستار تغییر سیاست این کشور درباره ایران شده است.

به گفته این منبع، سران امارات نشستی محرمانه را بعد از اعلام ایران مبنی بر سرنگون کردن یک پهپاد آمریکا در بیستم ماه ژوئن سال ۲۰۱۹ برگزار کردند. او درباره جزئیات این نشست گفت: در این نشست محمد بن‌زاید آل‌نهیان ولیعهد ابوظبی و محمد بن‌راشد آل‌مکتوم حاکم دبی و نخست‌وزیر امارات حضور داشتند. این منبع افزود: حاکم دبی در این نشست از سیاست‌های خارجی کشورش انتقاد و بر لزوم بازنگری در آن تاکید کرد. به گفته این منبع، محمد بن‌راشد به حاضران در این نشست گفت که در صورت اصابت یک فروند موشک از ایران به خاک امارات، این کشور از سرمایه‌گذاران عرب خالی خواهد شد و نخواهد توانست کارگران آسیایی را حفظ کند.

پس از این نشست شاهد برخی تغییرات در رفتار امارات هستیم. در همین خصوص و به گفته مقامات ایرانی، اخیرا پیام‌هایی از سوی امارات دریافت شده که تازه‌ترین آنها، سفر هیاتی اماراتی به تهران در روز سه‌شنبه گذشته است. هدف از این سفر، اعلام آمادگی ابوظبی برای همکاری بانکی با ایران بوده است. در واقع آمادگی امارات برای همکاری با ایران در زمینه اقتصادی، در شرایط فعلی اعمال تحریم‌های آمریکا، اهمیت زیادی برای تهران داشته و می‌تواند تکمیل‌کننده پیام‌های امارات برای تهران باشد، که آن را شاخصی برای تغییر سیاست‌های این کشور عربی در منطقه می‌داند.

ناامیدی از آمریکا

متغیر بسیار مهم دیگر در تکاپوی دولت‌های عربی و در راس آنها امارات برای تعدیل رویکرد تهاجمی خود در برابر ایران، ناامیدی از بی‌اقدامی آمریکا در برابر ایران است. عربستان، امارات و بحرین امید زیادی داشتند که پروژه فشار حداکثری ترامپ که خود را در خروج از برجام، بازگشت تحریم‌ها و تروریستی اعلام کردن سپاه نشان داد، زمینه را برای اقدام عملیاتی واشنگتن علیه تهران فراهم آورد. در همین خصوص پایگاه خبری دبکا وابسته به اسرائیل مدعی شد که امارات و عربستان تماس‌های مخفیانه در رابطه با امنیت کشتیرانی در خلیج‌فارس را با ایران افزایش داده‌اند و ولیعهد سعودی به‌طور جدی درحال بررسی گفت‌وگو با تهران است.

این پایگاه به نقل از منابع خود نوشت: امارات و عربستان به این نتیجه رسیده‌اند که اهداف دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در رابطه با ایران با اهداف ریاض و ابوظبی تطابق ندارد. در این میان اما برخی از ناظران منطقه‌ای معتقدند این تغییر رفتار امارات را باید در چارچوب مسوولیت جدید آمریکا به ابوظبی برای مدیریت رفتار ایران و کم‌کردن سطح تنش مورد ارزیابی قرار داد. اما این در حالی است که برخی منابع اطلاعاتی با اشاره به سفر اخیر هیات اماراتی به تهران اعلام کردند که مسوولان اماراتی در دیدار با مسوولان ایرانی در رابطه با مساله امنیت کشتیرانی در خلیج‌فارس، تنگه هرمز و تنگه باب‌المندب بحث و گفت‌وگو کردند. یک مسوول اماراتی که خواستار عدم فاش شدن نامش شده در گفت‌وگو با دبکا گفته است: اگر واشنگتن به‌دنبال مذاکره با ایران است در پیوستن به اتئلاف آمریکا برای حمایت از کشتیرانی در خلیج‌فارس هیچ منفعتی نداریم، زیرا در این صورت قدرت بازدارندگی آن بسیار محدود خواهد بود.

بن‌بست در یمن

سومین متغیر مهم در تعدیل رفتار ابوظبی در برابر ایران، به بن‌بست در یمن و خروج از آن بر می‌گردد. منابع خبری هفتم تیرماه از تصمیم امارات برای خروج بخش بزرگی از نیروهای نظامی خود از یمن و ائتلاف عربی خبر دادند. رخدادی مهم در جنگ یمن که عربستان سعودی را در این جنگ تنها گذاشته و باعث شده تا زمینه برای تغییر رویکرد عربستان از فاز نظامی به فاز سیاسی فراهم شود. در همین ارتباط یک منبع یمنی فاش کرده که امارات در چارچوب تفاهم‌های اخیر خود با ایران، تعهد کرده که ترتیبات صحنه سیاسی در جنوب یمن را که تغییر داده بود، به وضع سابق بازگرداند. تغییر در آرایش شورای انتقالی جنوب و هماهنگی اطلاعاتی با حوثی‌ها دو بخش مهم از این تفاهم است.

به‌نظر می‌رسد چه رفتار امارات و عربستان را ناشی از اضطرار منطقه‌ای و ضرورت مدیریت تنش با ایران بدانیم و چه اقدامی هماهنگ شده با آمریکا، خروجی آن تعدیل رفتار و تغییر برخی از مولفه‌های رویکرد تهاجمی ابوظبی و ریاض در مقابل ایران است که دستاوردهای آن تاکنون چیزی جز افزایش سطح تنش و تصاعد بحران نبوده است. /دنیای اقتصاد

این خبر پرچم سفید امارات در برابر ایران اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

اولین موضع امارات پس از چرخش به سوی ایران

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏، «انور قرقاش» وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی، روز گذشته در سلسله پیام‌هایی در توییتر خود نوشت: موضع امارات متحده عربی و عربستان سعودی در مورد پرونده ایران مشترک است و این دو کشور رویکرد سیاسی را به مواجهه و درگیری ترجیح می‌دهند.

قرقاش همچنین در اشاره به نحوه پوشش اخیار دیدار فرمانده گارد ساحلی امارات با همتای ایرانی در رسانه‌های قطری، مقام‌های قطر را متهم کرد که قصد دارند با برجسته کردن برگزاری این نشست در تهران از این موضوع بهره‌برداری سیاسی کنند.

عربستان سعودی، بحرین، امارات و مصر از ژوئیه ۲۰۱۷ روابط دیپلماتیک و اقتصادی خود با قطر را به اتهام حمایت این کشور از تروریسم و نزدیکی به ایران و برخی مسائل دیگر قطع کرده‌اند. دوحه اتهامات ریاض را رد کرده است.

سه‌شنبه هفته گذشته «حمد علی مصباح الاحبابی» فرمانده گارد ساحلی امارات متحده در رأس هیاتی وارد تهران شد و با سردار «قاسم رضایی» فرمانده مرزبانی نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد. دو طرف در این دیدار بر تقویت روابط دیپلماتیک و تأمین امنیت خلیج فارس و دریای عمان تأکید کردند.

این سفر و دیدارها به مذاق سعودی‌ها خوش نیامد و فعالان سعودی با راه‌اندازی هشتگی، به این سفر هیئت اماراتی به ایران واکنش نشان داده و این گام را «خیانت امارات به کشورشان توصیف کرده‌اند».

خبرگزاری رسمی ترکیه( آناتولی) به نقل از منابعی اماراتی خبر داده بود که «محمد بن‌راشد آل مکتوم» حاکم دبی و نخست‌وزیر امارات، خواستار تغییر سیاست این کشور درباره ایران شده است.

انور قرقاش، که کشورش این روزها به دلیل عقب‌نشینی نظامی از یمن تحت فشار طرف سعودی است، همچنین در توییتر نوشت که جابه‌جایی نیروهای امارات از یمن در توافق با عربستان سعودی صورت گرفته و کما این‌که بر سر راهبردی در مرحله آتی یمن نیز توافق شده است.

این دیپلمات اماراتی تاکید کرد که همکاری امارات متحده عربی و عربستان سعودی ادامه‌دار است.

امارات شریک اصلی ائتلاف عربی به رهبری عربستان در جنگ علیه یمن است، اما منابع خبری ماه گذشته از تصمیم امارات برای خروج بخش بزرگی از نیروهای نظامی خود از یمن و ائتلاف عربی خبر دادند.

این خبر اولین موضع امارات پس از چرخش به سوی ایران اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

تصویری جدید از همسر فراری حاکم دبی در لندن

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏، حدود یک ماه پیش بود که رسانه‌ها فرار «شاهزاده هَیَا» خواهر پادشاه اردن و همسر «محمد بن راشد آل مکتوم» حاکم دبی را تأیید کردند. هیا چند هفته پیش به همراه دو فرزندش امارات را به مقصد اروپا ترک کرد.

اما پس از گذشت چند روز رسانه‌ها ابعاد مختلفی از این فرار ناگهانی را فاش کردند. دیلی میل در این خصوص نوشت: «خبر فرار شاهدخت هیا از دبی بحث و جدل زیادی برانگیخت تا اینکه خانواده حاکم دبی تایید کردند که وی با بادیگارد انگلیسی خود رابطه پنهانی برقرار کرده بود.

همچنین به تازگی برادر شاهزاده هیا، همسر فراری حاکم دبی، تصویری جدید از خواهرش در کنار خود در لندن منتشر کرده است که در ادامه مشاهده می‌کنید.

این خبر تصویری جدید از همسر فراری حاکم دبی در لندن اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

از نامه ظریف به رهبری تا تغییر رویکرد اماراتی‌ها

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه که این روزها بیش از هر زمانی با رسانه‌های متعدد امریکایی گفت‌وگو می‌کند در حاشیه جلسه دیروز هیات دولت ابتدا به سوالی در مورد تقاضای وزیر خارجه امریکا برای مصاحبه با رسانه‌های ایران پاسخ داد‌. او گفت: «من اگر به امریکا سفر می‌کنم در واقع به سازمان ملل سفر می‌کنم. در این سفر درخواست‌هایی توسط رسانه‌ها برای مصاحبه انجام می‌شود و ما بر اساس احترامی که به مردم امریکا داریم به آن مصاحبه‌ها جواب می‌دهیم، زیرا دعوای ما با سیاست‌های حکومت امریکاست نه مردم امریکا. عمده مصاحبه‌ها زنده نیست و همه آنها در محل اقامت من انجام می‌شود چون اجازه ندارم به استودیوها بروم.»

او ادامه داد: «پمپئو اکنون سیاست تبلیغاتی آغاز کرده در حالی که پیش از این تعداد زیادی از درخواست‌های مصاحبه با مقامات امریکا بوده ‌است که همه آنها را رد کرده‌اند.»

وزیر امور خارجه همچنین تاکید کرد که امریکایی‌ها مردم ایران را هدف قرار داده‌اند و جنگ اقتصادی که به راه انداخته‌اند، علیه دولت نیست، بلکه علیه مردم و کودکان مریض است. ظریف در نهایت پیشنهاد داد که پمپئو با خبرنگارانی که پیش از این درخواست مصاحبه‌ دادند، مصاحبه کند.

اروپا باید جرات داشته باشد تا تعهدات خود را اجرایی کند نه منویات امریکا را

او درباره‌ نتایج نشست اخیر کمیسیون برجام که به تازگی در سطح معاونان برگزار شد نیز توضیحاتی ارایه داد. ظریف گفت: «ما تاکید داشتیم اروپا باید تعهدات خود را اجرایی کند. اینستکس هم که هنوز کامل عملیاتی نشده و اگر عملیاتی شود حتما ضرورت دارد که پول نفت وارد اینستکس شود.»

ظریف با اشاره به اینکه امریکا نباید بگوید که اینستکس چگونه کار کند، متذکر شد: «اینستکس سازوکاری برای اجرای تعهدات اروپاست و نباید با موافقت امریکا کار کند. اروپا باید جرات داشته باشد تا تعهدات خود را اجرایی کند نه منویات امریکا را. گام سوم ما در شرایطی عملیاتی می‌شود که تعهدات طرف اروپایی اجرایی نشود. با این حال اعضای کمیسیون برجام بر اجرای تعهدات خود تاکید کردند ولی باید ببینیم در عمل چه می‌کنند.»

گفت‌وگو با ماکرون و سایر اعضای اروپایی برجام و ۱+۴ را ادامه می‌دهیم

ظریف با اشاره به مذاکره تلفنی رییس‌جمهور با امانوئل ماکرون که شب گذشته انجام شد نیز گفت: «رییس‌جمهور بیان کرده ‌است، اقدامات اروپا هیچ تناسبی با تعهدات آنها ندارد. بنابراین اگر بخواهند توقعات آنها عملیاتی شود موظفند که تعهدات خود را اجرایی کنند. فروش نفت ایران، حمل نفت ایران و بازگشت درآمد نفتی ایران از تعهدات آنهاست. ما فعلا از تعهد سرمایه‌گذاری آنها عبور کردیم و آنها باید تعهدات خود در زمینه نفت را اجرایی کنند.»او همچنین تاکید کرد: «ما مطرح کردیم که امریکا از تروریسم اقتصادی و اعمال فشار برای متوقف شدن فروش نفت ایران دست بردارد. اروپا هم تعهداتی دارد که باید آن را اجرایی کند. صحبت روحانی با ماکرون در این زمینه است و ماکرون هم اعلام کرده است هم با امریکا و هم در داخل اروپا در حال رایزنی است. ما هیچ‌گاه مخالف گفت‌وگو نیستیم و گفت‌وگو با ماکرون و سایر اعضای اروپایی برجام و ۱+۴ را ادامه می‌دهیم.» ظریف در بخش دیگری از سخنانش به ارتباطات منطقه‌ای و تمایل ایران به این روابط اشاره و تاکید کرد: امیدواریم تیم B کاهش یابد و به نتانیاهو و بولتون محدود شود.

ما هیچ وقت میز مذاکره را ترک نکردیم

وزیر امور خارجه در پاسخ به پرسشی مبنی بر احتمال مذاکره با امریکا نیز توضیح داد: «ما هیچ وقت میز مذاکره را ترک نکردیم و این امریکاست که مذاکرات را ترک کرد و تعهدات خود را زیر پا گذاشت. ما هیچ وقت ابایی از مذاکره نداریم. آنهایی که مذاکره را ترک کردند باید تعهدات خود را اجرا کنند و آنها هم که در میز مذاکره هستند باید به تعهدات خود عمل کنند. تنش‌ها و تشنج‌ها همگی ناشی از تروریسم اقتصادی امریکا و همراهی اروپا با این تروریسم است.»

توضیح ظریف در مورد نامه به رهبری

او درباره‌ نامه خود به رهبری که دو روز پیش خبر آن منتشر و حمایت رهبری از وزیر خارجه در این زمینه مشخص شد نیز صحبت کرد. ظریف گفت: «چند صدایی در کشور، تضارب آرا، نقد و گفت‌وگو، یک نعمت در کشور ماست. اما تخطئه، افترا و توهین کفران این نعمت است. در داخل نباید به گونه‌ای عمل شود که دشمن سوءاستفاده کند. امریکا چون در مقابل تهاجم دیپلماتیک ما چاره دیگری نداشت، مطرح کرد که وزیر خارجه ایران قدرت بیان نظریات نظام را ندارد. من با تمام وجود آماده‌ام که از آزادی بیان دفاع کنم…وزارت خارجه در برابر بیگانگان از منافع کشور و منافع همان گروه‌هایی که به ما تهمت زده و پشت تهیه این فیلم‌ها هستند، دفاع می‌کند. این اقدامات مخل وحدت ملی ماست و اعتماد مردم را خدشه‌دار می‌کند.»

ظریف افزود: «به این دلیل کاری را که در جهت منافع ملی بود، انجام دادم. رهبری همواره خواستار منافع ملی هستند و به من نگاه خطاپوش داشته و لطف دارند و من را مورد شفقت و مهربانی خود قرار دادند. همواره من از ایشان سپاسگزارم که نمی‌گویم با وجود همه ناجوانمردی‌ها بلکه مهرورزی‌های زیاده از حد، ایشان به من محبت کرده و موجبات دلگرمی بنده و همکارانم را فراهم کردند.» او در بخش دیگری از سخنانش در مورد شایعه درخواست مذاکره از امریکا و طرح این بحث نزد مراجع نیز توضیح داد که تنها بر اساس احترامی که برای مراجع قائل است به آنها گزارش می‌دهد ولی در این دیدارها حرفی از مذاکره با امریکا نبوده ‌است.

وزیر امور خارجه در مورد تاثیرگذاری سفر هیات عراقی به ایران برای ماجرای نفتکش‌ها تنها بر ضرورت گفت‌وگو تاکید کرد؛ همچنین در واکنش به مذاکره با عربستان نیز اعلام آمادگی کرد. او همچنین مطرح کرد که سفر به سازمان ملل در دستور کار است، اما محدودیت‌های سفر به نیویورک برای او و رییس‌جمهوری وجود دارد.

افزایش حقوق بازنشستگان هیات علمی در دستور کار دولت

علی ربیعی که به قول خودش برای خوش و بش با خبرنگاران به حیاط پاستور آمده ‌بود در حاشیه جلسه هیات دولت به تعدادی از سوالات خبرنگاران نیز پاسخ داد. او بعد از توضیح در مورد حذف ۴ صفر از پول ملی در مورد موضوع دریافتی اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها صحبت کرد و گفت: «امروز در دولت مباحثی درباره افزایش حقوق بازنشستگان هیات علمی مطرح و مقرر شد که بر اساس روال سابق در این زمینه عمل کنیم. بنابراین اعضای هیات علمی که در آستانه بازنشستگی هستند، نگرانی در خصوص دریافتی خود نداشته باشند.» او همچنین در ادامه درباره مقررات وضع شده در خصوص سن مدیران دستگاه‌های مختلف نیز توضیح داد: «بر اساس روالی که در گذشته جاری بود، افرادی که تا پیش از ۴۵ سال سمت مدیریتی کسب نکرده بودند، در صورتی که برای این سمت‌ها معرفی می‌شدند، کارگروه ارزیابی که در هر وزارتخانه تشکیل می‌شود باید در این زمینه رسیدگی و اعلام نظر می‌کرد. شورای عالی اداری این سن را که ۴۵ سال بود تغییر و آن را به ۴۷ سال تغییر داد.»

امارات در حال تجدیدنظر در مورد رویکردهای خود است

محمود واعظی، رییس دفتر رییس‌جمهور نیز از جمله اعضای هیات دولت بود که در حیاط پاستور به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. او در پاسخ به پرسشی درباره اقدام اخیر امریکا برای به پای میز مذاکره کشاندن مقامات ایرانی طی یک عملیات فریب توضیح داد: «سیاست اخیر امریکا سیاست جدیدی نیست و این دولت از ابتدای روی کار آمدن ترامپ با روش‌های مختلف دنبال به پای میز مذاکره کشاندن ما بوده است.» رییس دفتر رییس‌جمهوری درباره طرح روسیه برای تامین امنیت منطقه خلیج‌فارس توسط کشورهای منطقه که توسط نماینده این کشور در سازمان ملل مطرح شده، گفت: «این طرح از ابتدای انقلاب جزو سیاست‌های ایران بوده است و ما همواره اعلام کردیم که خلیج‌فارس باید امن باشد و امنیت آن هم توسط کشورهای منطقه تضمین شود. اگر این سیاست در سازمان ملل یا هر جایی مطرح شود ما به عنوان مبدع، از آن حمایت می‌کنیم.»

او در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره توییت اخیر ترامپ درباره ایران با تاکید بر اینکه تلاش‌های رییس‌جمهوری امریکا هم در مذاکره و هم در تحریم شکست خورده است، اظهار کرد: «ترامپ در حال حاضر در تمام سیاست‌های خود علیه ایران با شکست مواجه شده ‌است؛ او به کشورهای اروپایی قول داده بود که در صورت همکاری با امریکا طی یک تا ۲ ماه با فشار حداکثری به هدف خود خواهد رسید اما الان بیش از یک سال از تحریم‌های امریکا می‌گذرد و مشاهده می‌کنیم که هیچ اتفاقی نیفتاده است.»

همچنین واعظی با اشاره به سفر هیاتی از امارات به ایران تاکید کرد که امارات در حال تجدیدنظر در رویکرد تند خود درباره یمن، تغییر آرایش نیروهای خود در این کشور و ایجاد تفاوت کمی در دیدگاه‌های خود با عربستان در موضوع یمن است. واعظی با اشاره به نگرانی‌های امارات درباره امنیت خلیج‌فارس گفت: «امارات با روش‌هایی علاقه‌مند است در این زمینه با ایران ارتباط داشته باشد.»

به سوالات مجمع پاسخ می‌دهیم

لعیا جنیدی، معاون حقوقی رییس‌جمهور همچنین در حاشیه هیات دولت درباره آخرین وضعیت ۹ سوال ارجاع شده از سوی مجمع تشخیص به دولت نیز گفت: «این سوالات به بخش‌های اقتصادی و حقوقی دولت به ویژه حوزه بانکی ارجاع شده است که منتظر پاسخ آنها هستیم.»

معاون حقوقی رییس‌جمهور با اشاره به تمدید مهلت دوباره به ایران از سوی FATF و اعمال دو اقدام مقابله‌ای دیگر علیه ایران گفت: «مبانی پاسخ به سوالات آماده شده است و دولت حتما قبل از پایان مهلت تعیین شده پاسخ‌ها را به مجمع ارسال خواهد کرد. به‌طور قطع مجمع نیز تا زمان تعیین شده درباره لوایح پالرمو و CFT اظهارنظر خواهد کرد.» همچنین امیر حاتمی، وزیر دفاع در حاشیه جلسه هیات دولت در مورد اخبار منتشر شده در مورد آزمایش موشکی ایران توضیح داد و تاکید کرد که برنامه‌های تحقیقاتی نیروهای مسلح هر سال تدوین و به موقع اجرا می‌شود و در کل دنیا امری طبیعی است و اگر روی بعضی از موضوعات کار رسانه‌ای خاص می‌کنند دنبال اهداف خاص خودشان هستند. /روزنامه اعتماد

این خبر از نامه ظریف به رهبری تا تغییر رویکرد اماراتی‌ها اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

امارات به تهران نزدیکتر شد

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏، روز سه‌شنبه و یک خبر شگفت انگیز برای خیلی‌ها. هیئتی اماراتی به سرپرستی “حمدعلی مصباح الاحبابی” فرمانده گارد ساحلی امارات متحده عربی در تهران با سردار ” قاسم رضایی” فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، دیدار و گفتگو کرد.
این سفر در طول شش سال گذشته بی‌سابقه بوده و برای نخستین بار اتفاق افتاده است. سفری در اوج تنش‌ها‌ در منطقه خلیج فارس که اکنون تمام توجهات را به سمت خود جلب کرده است. این اتفاق درحالی است که ایران و امارات حتی پیش از تنش‌ها‌ی اخیر در خلیج فارس، طی سال‌ها‌ی گذشته روابط خوبی با یکدیگر نداشتند و همواره بر سر مسائل مختلف در چالش و تنش با یکدیگر به سر می‌بردند و خیلی معروف است که امارات جدی ترین متحد دولت سعودی است.
با تمامی این احوال، سردار قاسم رضایی و مصباح الحبابی دردیدارشان با یکدیگر خوش بینانه و صمیمانه ترین الفاظی را که می‌شد درباره رابطه دوکشور بیان کردند. فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی ایران اظهار داشت: تعریف همسایگی در دین اسلام تعامل و مهربانی است؛ جمهوری اسلامی ایران روابط دیرینه و تاریخی با کشور امارات متحده عربی در سطوح و موضوعات مختلف به صورت صمیمانه داشته که این ارتباط هم اکنون بین سرمایه گذاران، صیادان و تجار ادامه دارد.
آن طور که ایرنا می‌نویسد سردار رضایی ادامه داد: تعاملات مرزی باید افزایش پیدا کند تا تسهیلات برای تجار، صیادان، بیماران و گردشگران فراهم شود تا مردم دو کشور از این روابط حسنه بهره کافی ببرند.
فرمانده مرزبانی ناجا، منطقه استراتژیکی خلیج فارس و دریای عمان را متعلق به مردم منطقه دانست و اظهار داشت: نباید اجازه دهیم سایر کشورها، امنیت منطقه را خدشه دار کنند؛ بلکه باید جلوی جولان و منفعت طلبی آنها در منطقه گرفته شود.
او افزود: در منطقه خلیج فارس انرژی‌های خدادادی نهفته است که با ارتقای تعاملات مرزی، باید مرزهای مشترک را به صورت مشترک مدیریت کرد و امنیت را در آن جاری کنیم.
سرتیپ مصباح الاحبابی فرمانده گارد ساحلی کشور امارات نیز در این دیدار با استقبال از گسترش روابط مرزی بین دو کشور گفت: ایران در خط مقدم مبارزه با قاچاق مواد مخدر است که ما به عنوان گارد ساحلی کشور امارات از این اقدامات جمهوری اسلامی ایران تشکر می‌کنیم.
او افزود: ایران ۸ هزار و ۷۵۵ کیلومتر مرز مشترک و طولانی با همسایگان خود دارد که بعضی از این کشورها دچار بحران امنیتی هستند؛ امنیت جمهوری اسلامی ایران نشان دهنده مدیریت صحیح در مرزها است.
فرمانده گارد ساحلی کشور امارات بر ارتقای روابط مرزی تاکید کرد و گفت: اقدامات مشترک و هماهنگی‌ها باید مستمر باشد تا امنیت تجارت و سلامت دریانوردی حفظ شود.
سرتیپ الاحبابی تصریح کرد: مداخله بعضی از دولت‌ها در خطوط اول دریانوردی، ایجاد کننده مشکل در منطقه است که با روابط حسنه، باید امنیت را در خلیج فارس و عمان برقرار کنیم.
وی با اشاره به بررسی و پیگیری مشکلات مرزی ادامه داد: توافقات و تفاهم‌نامه‌ها باید انجام شود تا بعضی از موارد پیگیری و بررسی دو طرفه شود.

عجیب بود 

اظهارات رد و بدل شده‌ای که بی‌تردید در طول سال‌ها‌ی متمادی سپری شده رابطه این دو کشور با یکدیگر، بی‌سابقه و عجیب بوده است. آنقدر عجیب که محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور نیز به آن واکنش نشان داده و اظهار داشته است که: امارات در حال تجدید نظر در رویکرد تند خود درباره یمن، تغییر آرایش نیروهای خود در این کشور و ایجاد تفاوت کمی در دیدگاه‌های خود با عربستان در موضوع یمن است.
واعظی با اشاره به نگرانی‌ها‌ی امارات درباره امنیت خلیج فارس، می‌گوید: امارات با روش‌هایی علاقمند است در این زمینه با ایران ارتباط داشته باشد.
ظریف وزیر خارجه ایران نیز درباره‌ تغییر رویکرد امارات در مسائل منطقه‌ای بیان کرد: ما همواره اعلام کرده‌ایم که علاقمند به ارتباط با همسایگان هستیم. امارات همانند عربستان و بحرین همسایه ما است و مقامات جمهوری اسلامی ایران همیشه اعلام کردند علاقه‌مند به روابط خوب با همسایگان می‌باشند؛ اگر آنها سیاست‌های خود را تغییر داده و دست از دخالت در امور داخلی کشورها بردارند. من امیدوارم تیم B کاهش یابد و به نتانیاهو و بولتون محدود شود.
این در حالی است که از سوی دیگر یاسر ابوهلاله، مدیر سابق شبکه خبری الجزیره قطر در واکنش به سفر هیات اماراتی به تهران در صفحه توییتر خود می‌نویسد: بر خلاف عربستان، امارات آثار ویرانگر جنگ با ایران را درک کرده است. پیام ایران از طریق میانجی گرها بسیار واضح بود؛ در روز اول جنگ خسارت‌ها‌ی امارات به تریلیون دلار خواهد رسید و موشک‌ها‌ی ایران تمام امارات را فرا خواهد گرفت. پاسخ مثبت امارات بسیار سریع و دور از انتظار بود و همین مسئله ( محمد بن‌سلمان) را شگفت زده کرد.

جدایی عربستان و امارات از هم 

اگرچه دیدار هیئت اماراتی به ایران به عنوان ششمین نشست ایران و امارات در تهران به شمار می‌آمد اما آنچه که واقعیت است اینکه از سال ۲۰۱۳ که پنجمین نشست برگزار شد، رابطه دوکشور به گونه‌ای پیش رفت که کسی توقع برگزاری دوردیگری ازاین نشست را نداشت، حال آنکه هیئت اماراتی در زمانه‌ای که چالش‌ها‌ در تنگه هرمز به اوج خود رسیده، ششمین نشست ایران و امارات را به حقیقت تبدیل کرده است.
اما چرا؟در پاسخ باید گفت همه از جدایی عربستان و امارات در هفته‌ها‌ی اخیر نشات می‌گیرد. خروج نیروهای اماراتی از یمن نشان می‌داد که امارات امید خود را به روی حمایت‌ها‌ی عربستان از دست داده است. هدف امارات از ورود به جنگ یمن در کنار عربستان سعودی این بود که بتواند امتیاز‌ها‌ی اقتصادی، مخصوصا در جریان دریا نوردی و کنترل بنادر و موقعیت‌ها‌ی استراتژیک یمن به دست بیاورد.اماراتی‌ها‌ امیدوار بودند که هم بندر عدن و هم بندر حدیده را در اختیار بگیرند. آن‌ها‌ همچنین طرحی برای تبدیل جزیره سقطری نیز داشتند؛ اتفاقاتی که به نوعی عربستان سعودی مانع آن شد. تا جایی که ائتلاف میان عربستان و امارات ناگهان به رقابتی سخت میان این دو کشور بدل گشت. اختلافات بیشتر و بیشتر شد. حتی دوکشور درباره منطقه‌ای که باید در یمن برایش بجنگند نیز دچار چالش‌ها‌ی جدی بودند.
دامنه اختلافات بین امارات و عربستان از مسئله یمن فراتر رفت و به مسائل شخصی وخانوادگی آنان نیز سرایت کرد. بعضی‌ها‌ می‌گویند که عربستانی‌ها‌ معتقدند ماجرای قتل خاشقچی، زیر سر شخص محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی است که به دنبال انتقام از سعودی‌ها‌ در یمن بود،
به همین دلیل سعودی‌ها نیز دست به انتقام‌جویی زده و اعلام کردند ملاقاتی میان اعضای سرویس اطلاعاتی آل سعود و همسر محمد بن راشد آل‌مکتوم، حاکم دبی در آلمان صورت گرفته است.
همزمان خبر‌هایی منتشر شد که نشان می‌داد هیا بنت الحسین، همسر حاکم دبی (که خواهر ناتنی پادشاه اردن نیز هست)، به آلمان گریخته و از دولت این کشور تقاضای پناهندگی کرده است. او به محض رسیدن به آلمان، تقاضای پناهندگی سیاسی کرد و درخواست طلاق از «بن راشد» را نیز به صورت غیابی ارائه داد.
این‌ها‌ را بگذارید در کنار بحرانی تر شدن اوضاع در خلیج فارس و انهدام و منفجر شدن کشتی‌ها‌ در بندر فجیره، موضوعی که هراس امارات را از ادامه تنش با همسایگان از یک سو و جنگ با حوثی‌ها‌ی یمن از سوی دیگر بیشترو بیشتر کرد. این شد که علی رغم تنش آمریکا و انگلیس با ایران در خلیج فارس، برخلاف تصورات طی هفته‌های گذشته عقب نشینی‌ها‌ی خاموش و متعدد امارات در موضع گیری‌ها‌یش نسبت به ایران رخ داد تا اینکه اکنون به دیدار هیئت اماراتی و ایرانی و اظهارات مثبت مقامات دو کشور درباره یکدیگر ختم شده است.

باید ببینیم امارات چه امتیازی می‌دهد

اما پرسش اینجاست که سفر هیئت اماراتی به ایران به معنای عقب نشینی صرف امارات در موضع‌گیری‌ها‌یش است یا آنکه ایران نیز نسبت به رابطه با امارات پاسخ مثبت داده و از برخی مواضع پیشین خود دراینباره کوتاه آمده است؟ و باید کاری کند تا جدایی عربستان و امارات از یکدیگر بیشتر و دوکشور ایران و امارات به یکدیگر نزدیکتر شوند؟
سید جلال ساداتیان کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه هنوز از تمامی اخبار مذاکرات خبر نداریم تا دراینباره بتوانیم تحلیل بهتری داشته‌باشیم، به آفتاب یزد می‌گوید: اولا دو موضوع در اقدامات اخیر اماراتی‌ها‌ موثر بوده است؛ اینکه شاهد همه تلاش‌ها‌یی هستند که هم آمریکا و هم اروپا علیه ایران از فشار اقتصادی تا تهدید نظامی انجام داده‌اند تا بلکه ایران عقب بنشیند و حاضر شود آن چیزی که آن‌ها‌ می‌خواهند را انجام دهد اما چنین اتفاقی نیفتاده است. ایران نه حاضر به مذاکره مجدد شده، نه حاضر شده برد موشک‌ها‌یش را کم کند نه حاضر شده از کشورهای منطقه عقب بنشیند. بلکه برعکس در قبال فشارهای اروپا و آمریکا، متقابلا اقداماتی از سوی ایران در تعلیق تعهداتش در برجام اتفاق افتاده است. این مقاومت می‌تواند در رفتار امارات تاثیر گذار باشد. دوم اینکه در چنین شرایطی ایران مطرح می‌کند که امنیت این منطقه با حضور کشورهای منطقه محقق می‌شود، یعنی به جای پاسخ به مذاکره با آمریکا و خواست‌ها‌ و تهدیدهای اروپایی‌ها‌، از رابطه با منطقه گفته است. به این معنا که از سویی در مقابل توقیف کشتی نفتکش حامل نفت ایران از سوی انگلیس، ایران نیز کشتی نفتکش انگلیس را توقیف می‌کند، ولی از سویی هم ازعلاقه اش به برقراری رابطه با کشورهای منطقه می‌گوید. امارات، این واقعیات را می‌بیند و می‌داند که این مسائل نشان می‌دهد ایران اگرچه خسارت و زیان‌ها‌یی می‌بیند ولی دیگران هم متضرر می‌شوند، اینگونه نیست که آن‌ها‌ یک طرفه فشار وارد کنند و خسارت نبینند. اما از طرفی این پیام که ایران حاضر است امنیت منطقه را مشترکا با کشورهای منطقه تامین کند، معنادار است و بیانگر علاقه کشورمان به تغییردرروابط با برخی از همسایگان.
وی درباره اینکه آیا با توجه به اقدام امارات و عقب‌نشینی‌ها‌ی این کشور از سویی ایران نیز نباید از مواضعش در برخی موارد کوتاه بیاید، می‌گوید: ما ابتدا باید ببینیم فحوای این مذاکرات چیست و اماراتی‌ها‌ مشخص کنند که چه امتیازاتی حاضرند بدهند که متقابلا ما با آن خودمان را تنظیم کنیم و بگوییم که حاضر هستیم چه امتیازاتی بدهیم. باید مشخص شود که اخبار مربوط به این موضوع دقیقا چه بوده است.

این خبر امارات به تهران نزدیکتر شد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.