خرید خانه در ترکیه؛ چرا ایرانی‌ها در کشورهای همسایه خانه می‌خرند؟

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، دو دهه می‌شود که تب خرید خانه در کشور‌های همسایه به نیت اخذ اقامت در بین ایرانیان بسیار داغ شده، مقصد مردم برای خرید خانه اول امارات، بعد از آن گرجستان و حالا ترکیه است.

گزارش مرکز آمار ترکیه نشان می‌دهد که ایرانیان در چهار ماه ابتدایی سال جاری میلادی ۱۲۷۸ خانه در این کشور خریده‌اند و بعد از عراق در جایگاه دوم قرار گرفته‌اند.
مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه با اشاره به افزایش تقاضا برای خرید ملک در کشور‌های همسایه در چند سال اخیر گفت: «پس از آن تجربه تلخ باز هم در یکی دو سال اخیر شاهد آن بودیم که باز هم تقاضا برای خرید ملک در شهر‌های مختلف ترکیه و گرجستان وحتی قبرس به طور چشمگیری افزایش یافته است.»

خرید خانه به امید دریافت اقامت

مسعود دانشمند رئیس اسبق اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه مهم‌ترین دلیل برای خرید خانه از سوی ایران‌ها در کشور‌های منطقه، اخذ مجوز اقامت است، اظهار داشت: «یک دهه قبل تب خرید خانه در امارات بالا بود، در آن زمان اگر شما ده درصد بهای خانه را می‌پرداختید، اقامت امارات را دریافت می‌کردید.»
وی افزود: «حالا ما اگر ۱۰۰ درصد خانه را نیز بخرید، اقامت امارات را به دست نمی‌آورید، بعد از همسایه جنوبی نوبت به گرجستان رسید، در این کشور با خرید خانه در حدود قیمتی ۳۰ تا ۴۰ هزار دلار، می‌توانستید اقامت گرجستان را به دست آورد.»
دانشمند با بیان اینکه بعد از گرجستان حال این روز‌ها نوبت به ترکیه رسیده که ایرانیان در آنجا ملک و خانه بخرند، گفت: «در حال حاضر ترکیه شرایط آسانی را برای اقامت در نظر گرفته، به همین خاطر است که ایرانیان، در کنار عراقی ها، افغان‌ها و…، به دنبال خرید خانه در ترکیه و اخذ مجوز اقامت هستند.»
این فعال بخش خصوصی اضافه کرد: «در کنار در یافت اقامت در کشوری نظیر ترکیه، شما می‌توانید در بانک‌های ترک حساب باز کنید و کارت اعتباری دریاقت کنید، که این امر برای ایرانیان بخصوص به منظور سفر به اروپا مهم است، چون شما اگر در سفر به اروپا کارت اعتباری نداشته باشید، برای انجام کار‌های خود دچار مشکل می‌شوید.»
رئیس خانه اقتصاد با بیان اینکه بعد از مشکلاتی که برای ایرانیان در گرجستان به وجود آمد، دولت این کشور سختگیری زیادی برای اعطای اقامت به خرج داد، افزود: «به طور مثال الزام ارائه گواهی عدم سوء پیشینه یکی از همین سختگیری‌ها بود، اما در ادامه و با تشدید مشکلات، گرجستان اعطای اقامت از طریق خرید ملک و خانه را برای ایرانی‌ها ممنوع کرد.»

مشکلات موجود بر سر راه دریافت اقامت

رئیس اسبق اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات با تاکید بر مشکلاتی که برای ایرانیان در راه اخذ اقامت کشور‌های همسایه به وجود می‌آید، گفت: «معضلاتی از قبیل کلاهبرداری، موانع بسیار در تحویل خانه، مشکلات نقل وانتقال پولی و مسدود کردن حساب بانکی ایرانیان و.. سر راه کسانی است که می‌خواهند از طریق خرید خانه در کشور‌های همسایه اقامت بگیرند.»
دانشمند با اشاره به اینکه مردم معمولا تحت تاثیر جو و هیجانی که برای گرفتن اقامت یک کشور ایجاد می‌شود، مبادرت به این کار می‌کنند، تصریح کرد: «در اکثر مواقع افراد بدون هیج فکری، تصمیم به خرید خانه می‌گیرند، فارغ از اینکه به عواقب این کار فکر کنند، اما تازه بعد از اینکه گرفتاری‌های آن‌ها در در این راستا شروع شد، به فکر این می‌افتند که چرا دست به چنین اقدامی زدند.»
وی افزود: «همیشه مردم اخذ اقامت را مساوی گرفتن پاسپورت می‌دانند که این اشتباهی رایج است، زمانیکه شما اقامت دریافت می‌کنید، با پاسپورت ایرانی در آن کشور اقامت دارید، اما بعد از گرفتن پاسپورت شما تبعه آن کشور محسوب می‌شوید، همچنین بازه زمانی برای اخذ تابعیت در کشور‌های مختلف بین ۳ تا ۵ سال طول می‌کشد.»
دانشمد ادامه داد: «اما در این بین کشوری مانند امارات به هیچ عنوان تابعیت حتی بعد از ۵۰ سال نیز نمی‌دهد، تنها شما می‌توانید به طور مثال در دوبی اقامت دریافت کرده و با پاسپورت ایرانی تردد کنید.»
رئیس اسبق اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات در مورد راه حل پیشگیری از هجوم ایرانیان برای خرید خانه در کشور‌های همسایه و تبعاتی که این اقدام در ادامه گریبان مردم را می‌گیرد، گفت: «راه حل این است که در کشور به مردم کارت اعتباری بانک‌هایی را بدهند که قابلیت استفاده در خارج از کشور را نیز داشته باشد، اگر این عمل اجرایی شود، بسیاری از نا به سامانی‌ها و مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد، از بین خواهد رفت.»

تبلیغات فراوان برای خرید خانه در ترکیه

همچنین علی یگانه فرد نائب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه نیز در گفتگو با فرارو با بیان اینکه به دلیل تبلیغات فراوانی که برای خرید خانه در ترکیه انجام می‌شود، ایرانیان زیادی مشتاق انجام این کار هستند، اظهار داشت: «متاسفانه در طرف مقابل در کشورمان هیچ گونه اطلاع رسانی دقیقی از تبعات و عواقبی که این کار می‌تواند برای افراد در پی داشته باشد، وجود ندارد.»
یگانه فرد افزود: «همان طور که در کشورمان قوانین به سرعت تغییر می‌کند و ثبات ندارد، در ترکیه نیز همین طور است، الان ممکن است قوانین اقامت و خرید ملک یک چیز باشد و فرد با توجه به آن‌ها برای خرید خانه و اخذ اقامت اقدام کند، اما دوماه دیگر و بنابر شرایط، قوانین و مقررات تغییر می‌کند و فرد علیرغم این که پول خود را برده و خانه خریده، اما نمی‌تواند اقامت بگیرد.»
نائب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه تاکید کرد: «همان اتفاقی که بر سر ایرانیان در گرجستان برای خرید خانه و اخذ اقامت آمد، ممکن است در ترکیه نیز رخ دهد، بنابراین لازم است مردم با مطالعه و آگاهی کامل در این باره تصمیم بگیرند تا در آینده گرفتار نشوند.»
این فعال بخش خصوصی، اطلاع رسانی دقیق و صحیح را برای آگاه کردن مردم در مورد تبعات این کار را ضروری دانست و تصریح کرد: «با توجه به تبلیغات جذابی که برای خرید خانه و کسب اقامت ترکیه در ماهواره انجام می‌شود، این قضیه بسیار با رنگ و لعاب زیادی انجام می‌شود و مردم را برای رفتن به ترکیه بسیار وسوسه می‌کند.»
وی افزود: «اما در داخل باید با اطلاع رسانی گسترده مردم را از تبعات انجام چنین کاری آگاه کرد، در صورتیکه این کار به درستی انجام شود، به طور قطع از حجم مراجعه به ترکیه برای سرمایه گذاری و خرید خانه به امید گرفتن اقامت کاسته خواهد شد.» /فرارو

این خبر خرید خانه در ترکیه؛ چرا ایرانی‌ها در کشورهای همسایه خانه می‌خرند؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

چگونگی حل مشکل اقامت پدر،‌ در لایحه ازدواج زن ایرانی و مرد خارجی

به گزارش بخش قضایی سایت خبرهای فوری، چندین سال است که موضوع اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی تبدیل به موضوعی لاینحل شده است. قوانین مدنی ایران انتقال تابعیت از خون پدر را به‌صورت ذاتی پذیرفته‌اند، اما به زن ایرانی چنین حقی نداده‌اند که به فرزندش از بدو تولد تابعیت خود را انتقال بدهد. فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی تنها بعد از سن ۱۸ سالگی می‌توانند تقاضای تابعیت ایرانی داشته باشند. اما در سال گذشته دولت لایحه ای به مجلس ارسال کرد و مجلس هم آن را به تصویب رساند.

 در ادامه شورای نگهبان دو ایراد به این لایحه گرفت و به مجلس بازگشت. پس از رفع ابهامات شورای نگهبان قرار است در روزهای پیش رو مجددا لایحه اصلاح شده در صحن علنی مجلس به رای گذاشته شود و پس از تصویب به شورای نگهبان ارسال شود.

ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در گفت‌وگو با تسنیم درباره اینکه ایرادات مطرح شده توسط شورای نگهبان به لایحه “اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی” در چه زمینه ای بوده است؟ گفت: به طور کلی شورای نگهبان دو ایراد رو به لایحه وارد کرد. یکی در مورد اقامت پدر و دیگری در مورد تابعیت پدر است. موضوع تابعیت به پدر خارجی می‌تواند خلاف شرع و قانون اساسی و همچنین مغایر با مسائل امنیتی کشور باشد؛ همچنین در مورد اقامت پدر خارجی نیاز دیدند تمهیدات بیشتری لحاظ شود، لذا شورای نگهبان در این دو مورد نیاز دید بررسی بیشتری صورت بگیرد.

وی در پاسخ به این سوال که جلسه گذشته کمیسیون قضایی که درباره همین مسئله تشکیل شد، آیا منجر به تصمیم‌گیری شد، اظهار کرد: بله، مصوبه کمیسیون به صحن خواهد رفت و دوباره نمایندگان مجلس به آن رای خواهند داد و اگر رای آورد دوباره به شورای نگهبان می‌رود و اگر شورا هم ایراداتی که در گذشته مطرح کرده بود را مرتفع شده دید، تبدیل به قانون خواهد شد.

ابوترابی درباره اینکه مشکل اقامت پدر به چه صورت حل شد؟ گفت: با استعلامات امنیتی؛ مقرر شد وزارت اطلاعات به عنوان متولی این امر استعلامات پدر خارجی را بر عهده بگیرد و طی ۳ ماه نسبت به این موضوع اعلام نظر کند. فرزند در حال حاضر در هر سنی باشد مهم نیست و باید استعلامات برای اقامت پدر به طور کامل انجام گیرد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در پاسخ به این سوال که این تغییرات به حدی است که لایحه را از مسیر اصلی خودش منحرف کند و مشکل بی‌هویتی فرزندان همچنان پابرجا بماند؟ گفت: نه. این مسائل بیشتر در مورد پدر خارجی این کودک بوده و بحث اعطای تابعیت به فرزند را تحت‌الشعاع قرار نمی‌دهد. ولی به طور کلی ما ۴ دسته داریم، یکی افراد زیر ۱۸ سال، یکی بالای ۱۸ سال، یکی پدر کودک و دیگری افراد بی تابعیت و بدون هرگونه مدارک هویتی که در تمام دسته ها باید استعلام امنیتی صورت بگیرد که در صورتیکه جواب این استعلام منفی نباشد، برای تابعیت فرزند و اقامت پدر مشکلی نخواهیم داشت.

وی درباره اینکه مهلت ۳ ماهه برای استعلام امنیتی این زمان قابل تغییر است؟ واینکه  وضعیت فرزند در این ۳ ماه چگونه خواهد بود؟ گفت: همان زمان در نظر گرفته شده سه ماهه قابل تغییر نیست و در این ۳ ماه فرد باید منتظر استعلام وزارت اطلاعات باشد. /تسنیم

این خبر چگونگی حل مشکل اقامت پدر،‌ در لایحه ازدواج زن ایرانی و مرد خارجی اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.