کاش اجازه نمی‌دادید خانم شیلا خداداد!

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، دلیل پربازدید شدن این ویدئو، علاقه جالب این دختر بچه به آرایش کردن و شیرین زبانی‌هایش برای رسیدن به این هدف است! با این حال، «شیلا خداداد» هم در پاسخ به دخترش، خیلی سریع «بله» را می‌گوید، پاسخ مثبتی که شاید کمتر به آسیب‌های آن توجه شده باشد.

در این بین، باید دانست که آسیب‌های روانی این ماجرا به هیچ وجه کمتر از آسیب‌های جسمانی آن نخواهد بود که در ادامه و به همین بهانه، نکاتی در این باره مطرح خواهد شد. تضعیف اعتماد به نفس دختر بچه‌ها با آرایش کردن هم اکنون یکی از محبوب‌ترین کارها در میان بعضی خانم‌ها و دختر بچه‌ها، آرایش کردن است.

دختران خردسال با الگو گرفتن و همانندسازی با مادر یا خواهر خود در بازی های کودکانه با برداشتن لوازم آرایشی بزرگ‌ترها و آرایش کردن خود یا عروسک‌شان، شور و اشتیاق آرایش کردن را نشان می‌دهند و متاسفانه در برخی موارد، مادرانی با اعتماد به نفس پایین و تحت تاثیر برخی چالش‌های سِت مادر-دختری در فضاهای مجازی، دختران خود را به صورت مستقیم و غیر مستقیم تشویق به آرایش کردن و پوشش هماهنگ با خود می‌کنند. در این رقابت، معصومیت دختر بچه‌های کوچک دستمایه امیال فخر فروشانه بزرگ‌سالان می‌شود و این خود القای نوعی بلوغ زودرس در دختران خردسال است که به آن‌ها این مجوز را می‌دهد که تو می‌توانی مانند مامان پوشش و آرایش داشته باشی!

از دیگر عوارض آرایش دختر بچه‌ها، تضعیف اعتماد به نفس آن‌هاست زیرا وقتی آن‌ها به سنین بالاتر برسند، دیگر نمی‌توانند در اجتماع بدون آرایش حضور یابند. همچنین میل به نشان دادن خود به صورت هرچه زیباتر، باعث افسردگی ناشی از زیبا نبودن و بروز عارضه های پوستی به خصوص در سنین کم می‌شود و این دستاورد روش‌های تربیتی غلط والدین در کودکی فرزندانشان است. /روزنامه خراسان

این خبر کاش اجازه نمی‌دادید خانم شیلا خداداد! اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

مشکلات اقتصادی؛ عامل مهم بروز خشونت در خانواده

به گزارش خبرنگار اجتماعی سایت خبرهای فوری، پروین فرج‌زاده در تبیین واژه خشونت، اظهار کرد: خشونت به هر نوع تسلط روانی و جسمی بر افراد دیگر و تحمیل آسیب‌های جسمی و روانی عمدی اطلاق شده که دو نوع خشونت کلامی و خشونت جسمی و فیزیکی اعم از ضرب و شتم، قتل و … را شامل می‌شود.

وی با اشاره به عوامل متعدد بروز خشونت و پرخاشگری، اعم از عوامل محیطی و شناختی، تصریح کرد: غریزی بودن پرخاشگری یکی از این عوامل است که ریشه در ذات و فطرت انسان‌ها دارد و انسان به طور ذاتی برای دفاع و صیانت از حیات خود نیروی ویرانگر درونی را در قالب پرخاشگری ظاهر می‌کند.

فرج‌زاده ناکامی را عامل دیگر خشونت عنوان کرد و افزود: ناکامی حتی گاه عینیت حقیقی ندارد و انسان از لحاظ ذهنی و روانی گمان می‌کند که دچار شکست شده و همین تلقی او را به سمت پرخاشگری و خشونت سوق می‌دهد.

وی با تأکید بر وجود پیش‌زمینه یادگیری خشونت در تمام افراد، بیان کرد: افراد پیوسته در معرض مشاهده خشونت رفتاری یا کلامی در جامعه و نیز در رسانه‌های تصویری مانند سینما هستند و این امکان همیشه وجود دارد که به ویژه کودکان، می‌توانند به فراگیری و اعمال خشونت بپردازند.

فرج‌زاده مهم‌ترین عامل اعمال خشونت در خانواده را مشکلات اقتصادی عنوان کرد و افزود: انسان همواره سلسله‌مراتبی از نیازها را دارد که پایین‌ترین و پایه‌ای‌ترین این نیازها، نیازهای فیزیولوژیکی اعم از خوراک، پوشاک و … است و نیازهای امنیتی و عاطفی در رده‌های بالاترِ این تقسیم‌بندی قرار می‌گیرند.

وی در ادامه تأکید کرد: انسان برای بالا رفتن از نردبان تکامل و نائل شدن به تعالی و خودشکوفایی، ناگزیر از برآورده کردن تک تک این نیازهاست، بنابراین تا وقتی که در بند نیازهای فیزیولوژیکی و جسمی باشد، نمی‌تواند به مراتب بالاتر صعود کند.

این کارشناس روان‌شناسی با اشاره به چالش‌های امنیتی کشورهای فقیر، گفت: در این کشورها انسان‌ها به دلیل عاجز ماندن در رفع نیازهای مادی و جسمی، خود را به خطر می‌اندازند تا به حیات خود ادامه دهند، بنابراین در این کشورها همواره شاهد انواع بزه‌کاری‌ها از قبیل دزدی، زورگیری، جنایت و… و مشکلات اجتماعی حاصل از آن هستیم.

فرج‌زاده با ذکر مثالی در این خصوص، تصریح کرد: در قانون طبیعت هرگاه حیوانی تشنه می‌شود علی‌رغم علم به خطرات حضور صیاد در کنار آبشخور، به سمت آب می‌رود تا رفع تشنگی کند مصداق این واقعیت را در جامعه انسانی هم می‌توان دید که افراد بر اساس فطرتِ میل به جاودانگی، امنیت خود را به خطر می‌اندازند تا نیازهای اولیه خود را برآورده سازند.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی جامعه امروز، بیان کرد: پدر به عنوان نان‌آور خانواده همواره تحت فشار اقتصادی و به دنبال آن، درمانده شدن و تحقیرشدگی قرار دارد و این استرس خواه ناخواه به اعضای خانواده تسری می‌یابد و منجر به بروز پرخاشگری می‌شود.

فرج‌زاده ایجاد تنش‌های حاصل از مشکلات اقتصادی را در خانواده به ویژه در جوامع شهری پررنگ‌تر دانست و افزود: در جوامع شهری همه اعضا خانواده نمی‌توانند در تولید درآمد مشارکت داشته باشند و این مسئولیت غالباً متوجه مرد است که اگر نتواند از عهده این کار برآید، پرخاشگری و خشونت در خانواده افزایش می‌یابد.

وی با پرداختن به زاویه دیگری از تأثیر نارسایی‌های اقتصادی بر بروز تشنج در خانواده و جامعه، گفت: انسان اگر در چند و چون نیازهای اولیه درماند از درک احساسات هنری، عاطفی، ذوقی و شناختی و درنتیجه، رسیدن به حس رضایت درونی بازخواهد ماند.

عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان استان ادامه داد: فقدان حس رضایت درونی باعث توقف انسان و افسردگی او می‌شود و راه را برای بروز شادی و دفع انرژی منفی از طریق انجام اعمال شادی‌بخش می‌بندد و همین امر، آسایش و آرامش را از اعضای خانواده و جامعه سلب می‌کند.

وی با بیان اینکه نیازهای انسان چرخه‌ای است که برآورده نشدن یکی از آن‌ها سبب بروز اختلال در تعالی انسان می‌شود، ادامه داد: شکست معیشتی منجر به درماندگی و افسردگی و به دنبال آن، عدم رغبت به تلاش بیشتر می‌شود و جریان زندگی صحیح را مختل می‌سازد.

فرج‌زاده در تشریح راهکارهای کنترل خشونت، بیان کرد: همان‌گونه که یادگیری در محیط سبب بروز خشونت و پرخاشگری می‌شود، انسان در صورت برخورداری از آموزش صحیح، می‌تواند شیوه تعامل با دیگران، نوع‌دوستی، ارتباط صحیح، روش‌های کنترل خشونت و در یک کلام، تمام رفتارهای فرهنگی و اجتماعی را فرا بگیرد.

وی با برشمردن انواع ارتباط و تعامل میان انسان‌ها، گفت: نوع نخست ارتباط، «ارتباط از بالا به پایین» نام دارد که منجر به بروز رفتارهای پرخاشگرانه می‌شود چراکه انسان خود را خوب و دیگری را بد تلقی می‌کند و همواره دیگران را محکوم به اطاعت از خود می‌داند.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: در نوع دوم تعامل، که ارتباطی درست و متعادل است، انسان خود و دیگری را خوب تلقی می‌کند و به مدد این «ارتباط خوب-خوب» همواره، هم به خود و هم به دیگران، حق زندگی می‌دهد.

فرج‌زاده نوع سوم ارتباط را «ارتباط منفعلانه» خواند و اضافه کرد: در این نوع ارتباط، انسان خود را در مرتبه پایین‌تری از دیگران قرار می‌دهد و به دیگران اجازه می‌دهد تا بر او تسلط و کنترل داشته باشند.

وی با اشاره به نوع دوم ارتباط که ارتباطی صحیح و مطلوب است، ادامه داد: ارتباط و تعامل برابر در جامعه سبب ایجاد حس همدلی و نوع‌دوستی شده و از بروز خشونت و تشنج میان افراد جلوگیری می‌کند که رسیدن به این شیوه ارتباطی با آموزش میسر است.

فرج‌زاده توسعه فرهنگی در سایه بهره‌گیری از آموزه‌های دینی را مهم‌ترین راهکار برای داشتن جامعه سالم عنوان کرد و گفت: آموزش و ترویج دین در جامعه سبب تقویت اخلاق‌مداری و تقوا در جامعه می‌شود که همین امر سبب کم شدن خشونت میان افراد خواهد شد.

وی از توسعه عدالت اجتماعی به عنوان دیگر راهکار کنترل خشم و خشونت نام برد و یادآور شد: در جامعه‌ای که به بن‌بست اقتصادی می‌رسد، بیشتر شاهد رواج فساد اقتصادی هستیم چراکه افراد تلاش می‌کنند با توسل به راهکارهای غیرقانونی و تعدی به حقوق دیگران به جمع‌آوری ثروت بپردازند که به دنبال آن، رواج فساد و جنایت غیر قابل اجتناب است.

فرج‌زاده به وجود هیجانات مثبت و منفی در وجود همه افراد اشاره و بیان کرد: در صورتی که این هیجانات سرکوب شوند اگرچه یک آرامش موقتی نصیب انسان می‌شود اما به مرور زمان، شاهد بروز رفتارهای ناهنجار خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه هیجانات سرکوب شده همواره در قالب بروز یک اختلال رفتاری بروز می‌کنند، خاطرنشان کرد: برخی هیجانات گاه در قالب خشونت و پرخاشگری تغییر شکل یافته و نمود می‌یابد که آموزش افراد در جهت شناساندن این هیجانات و برخورد صحیح با آنها، حائز اهمیت است. /ایسنا

این خبر مشکلات اقتصادی؛ عامل مهم بروز خشونت در خانواده اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

علائم مصرف گُل در بین دانش آموزان

به گزارش خبرنگار اجتماعی سایت خبرهای فوری، یوسف‌نژاد اظهار کرد: امروز در تمام دنیا استفاده از حشیش، گل، ماری جوانا و یا در اصطلاح سیگاری که همگی از گیاه شاهدانه تهیه می‌شود، رواج زیادی پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه در ایران نیز استفاده از این ماده توهم‌زا در میان نسل جوان رواج پیدا کرده است، ادامه داد: ماری‌جوانا، برگ خشک این گیاه و حشیش سمغ قهوه‌ای یا کرم رنگ قسمت ساقه آن است.

وی با اشاره به اینکه THC ماده اصلی سیگاری است که بر مغز اثر می‌گذارد، خاطرنشان کرد: ۴۰۰ نوع ماده شیمیایی دیگر نیز در حشیش شناسایی شده اما اصلی‌ترین عامل THC است که بسته به میزان شدت آن، وضعیت روانی فرد را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

مدیر گروه سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، گیجی، سرخوشی، قرمزی چشم، افزایش ضربان قلب، گشاد شدن مردمک چشم، زوال حافظه کوتاه مدت، خنده‌های طولانی، پر حرفی و خواب آلودگی را از پیامدهای استفاده از گُل عنوان کرد که وضعیت روانی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

یوسف نژاد ادامه داد: استفاده از ماری جوانا در طولانی مدت اعتیاد آور بوده و احتمال ابتلاء به بیماری‌های روانی و اسکیزوفرنی را تا چند برابر افزایش می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه ابتلاء به بیماری اسکیزوفرنی از ۱۸ سالگی آغاز می‌شود و استفاده از گل احتمال ابتلاء به این بیماری خطرناک را به شدت افزایش می‌دهد، تصریح کرد: جوانان باید مراقب پیامدهای استفاده از این مواد توهم‌زا باشند.

وی در این مورد که چرا به حشیش دروازه ورود به اعتیاد می‌گویند، توضیح داد: با افزودن بسیاری از مواد شیمیایی محرک از جمله آمفتامین و مت آمفتامین که در کراک و هروئین استفاده می‌شود به این ماده مخدر، امکان ابتلاء به اعتیاد افزایش می‌یابد.

این روانشناس با اشاره به اینکه مصرف مواد محرک و مخدر، کاهش اشتها ایجاد می‌کند، تصریح کرد: ماری‌جوانا تنها نوعی از این مواد است که اشتهای فردی که از آن استفاده می‌کند را بیشتر می‌کند و از طرف دیگر وابستگی به انواع مواد هم جسمی است و هم روانی، اما این ماده وابستگی عمدتاً روانی دارد.

یوسف نژاد در خصوص خاصیت “گُل” بر روی بدن، اظهار کرد: گل توهم زاست و موجب می‌شود که مصرف کننده، نتواند فاصله‌ها و مسافت‌ها را شناسایی کند و این ماده روی حافظه تأثیر دارد. گُل حافظه را شدیداً تخریب می‌کند و بیشترین دلیل استعمال آن، خاصیت توهم‌زایی است.

وی خطاب به خانواده‌ها توصیه کرد: والدین با درک رفتار فرزندان خود باید متوجه شوند که فرزندشان از این مواد استفاده می‌کند یا خیر.

وی اضافه کرد: قرمز شدن چشم و حالت خون مردگی، خنده‌های بی دلیل و راه رفتن با گیجی از علائمی است که تا حدود چهار ساعت با فرد است و پس از آن فرد به خواب عمیق فرو می‌رود.

این روانشناس با بیان اینکه اصطلاحی در اعتیاد با عنوان محرومیت وجود دارد، خاطرنشان کرد: محرومیت به آن معناست که وقتی مواد به بدن فرد نمی‌رسد شخص پرخاشگر شده، حالت خصومت و افسردگی دارد و فرار از مدرسه، میل نداشتن به ورزش، تغییر برنامه تغذیه و غیره از دیگر پیامدهای آن در میان دانش آموزان است.

یوسف نژاد با تاکید بر اینکه قدم نخست در استفاده از مواد اعتیاد آور در میان جوانان، الگو گرفتن از والدین است، گفت: والدینی که خود مواد مصرف می‌کنند و یا معتقدند استفاده از موادی مثل قلیان، سیگار و ماری جوانا اعتیاد آور نیست، دلیل سوق دادن به استفاده از این مواد و ورود فرزند به دنیای اعتیاد هستند.

وی افزود: موضوع ژنتیک نیز در گرایش به اعتیاد به اثبات رسیده است.

وی با اشاره به اختلاف سلیقه در میان والدین و نسل جوان، اظهار کرد: با کم کردن این فاصله باید خود را ملزم به درک کردن فرزندانمان بدانیم و با هم قدم شدن در کنار آن‌ها و درک خواسته‌هایشان از رفتارهای غلط پیشگیری کنیم.

مدیر گروه سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه تصریح کرد: در این راستا شبکه‌های بهداشت و درمانی کلاس‌های آموزشی رایگان فرزندپروری برای والدین در نظر گرفته‌اند و به والدینی که فرزند ۲ تا ۱۲ سال و ۱۲ تا ۱۸ سال دارند، آموزش رایگان ارائه می‌دهند.

یوسف نژاد، مشارکت والدین در این کلاس‌های آموزشی به منظور افزایش آگاهی خانواده‌ها در مورد رفتارهای فرزندشان به ویژه در زمینه‌های اعتیاد و رفت و آمد با دوستان ناباب را بسیار مؤثر دانست و افزود: در طرح تحول سلامت حوزه بهداشت، این برنامه آموزشی به دیگر خدمات مراکز بهداشتی درمانی اضافه شده است.

وی اظهار کرد: برخی از والدین سهل گیر و برخی دیگر سخت گیرند که در هر دو صورت فرزند دچار آسیب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در کلاس‌های رایگان فرزند پروری شبکه‌های بهداشت و درمان، نحوه ارتباط صحیح با فرزندان آموزش داده می‌شود، خاطرنشان کرد: پیشنهاد می‌شود والدین در این کلاس‌ها که به صورت رایگان در تمامی شهرستان‌های خراسان‌شمالی برگزار می‌شود، شرکت کنند. /ایسنا

آیا مصرف ماری جوانا در ایران قانونی می‌شود؟

این خبر علائم مصرف گُل در بین دانش آموزان اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

مرگ خود خواسته،پیشگیری امکان‌پذیر است؟ / وقتی خودکشی در مترو خط پایان می‌شود

به گزارش خبرنگار اجتماعی سایت خبرهای فوری، صبح روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت در ایستگاه مترو بیمه واقع در خط ۴ به سمت کلاهدوز، مرد جوانی دست به خودکشی زد که البته ناموفق بود. این خبر بهانه‌ای شد برای پاسخ به این سوال که آیا خودکشی یا مرگ خود خواسته قابل پیشگیری است؟ اطرافیان فردی که در فکر اقدام به خودکشی است، چطور می‌توانند نشانه‌های آن را تشخصی دهند؟در اغلب کسانی که دست به خودکشی می‌زنند، احساس عمیق ناامیدی، ناتوانی در حل مسائل و افسردگی مشاهده می‌شود. هرچه تعداد علائمی که در شخص مشاهده می‌کنید بیشترباشد، به همان میزان احتمال ارتکاب به خودکشی در او افزایش خواهد یافت.

براساس گزارش سازمان جهانی سلامت (WHO)، سالانه نزدیک به ۸۰۰ هزار نفر خودکشی می‌کنند. آمار خودکشی‌ در ایران به نسبت جهان، میزان کمتری را نشان می‌دهد؛ به طوریکه این رقم در ایران حدود پنج نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر بوده است، حال آنکه در جهان رقمی بیش از ۱۲ نفر بین هر ۱۰۰ هزار نفر است.

چه عواملی در گرایش به خودکشی نقش دارند؟

کوشی

براساس اطلاعات یافت شده از سایت Mental Health، کسانی که دچار مشکلات روحی و روانی شده‌اند، بیشتر در معرض اقدام به خودکشی هستند به طوری که تقریبا ۹۰درصد خودکشی‌ها توسط این افراد اتفاق می‌افتد. افسردگی، مصرف موادمخدر و الکل و ترد شدن از سوی خانواده در صدر مسائل مؤثر بر اقدام به خودکشی قرار دارند.

الهه خوش‌نویس، دکتر روانشناس نیز در خصوص عواملی که شخص را به سمت این اقدام هدایت می‎کند می‌گوید: مسلما خودکشی عامل واحدی ندارد و در بیشتر مواقع کسی که به این کار دست می‌زند تحت تأثیر مسائل مختلفی قرار می‌گیرد. ولی اگر بخواهیم رایج‌ترین دلایل این اتفاقات را نام ببریم، می‌توانیم به اختلال روانی، تأثیر پذیری از داروها، مسائل خانوادگی، فرهنگی و اجتماعی و ژنتیک فرد اشاره کنیم.

او ادامه می‌دهد: در کنار تمام این عوامل، زمانی که فرد زمینه را برای ارتکاب به خودکشی فراهم می‌بیند، به عنوان مثال اسلحه‌ای یا جسم تیزی مانند چاقو در دسترس داشته باشد یا امکان خودکشی را مناسب ببیند مثل همین موردی که در مترو اتفاق افتاد، همه این‌ها شرایط را برای شخصی که دست به این کار می‌زند، فراهم می‌کند.

علائمی که خبر از تمایل فرد به خودکشی می‌دهد

خوش‌نویس ضمن تأکید بر احساس ناامیدی از زندگی در این افراد، در خصوص علائمی که زنگ خطری برای اقدام به خودکشی است، می‌گوید: در بیشتر موارد کسی که قصد خودکشی داشته باشد این موضوع را به زبان می‌آورد. علائم افسردگی و اضطراب، میل به تنها زندگی کردن و اقدام به آن، از دست دادن شغل و کاهش کیفیت ارتباط با دوستان و خانواده از جمله علائمی است که در اکثر کسانی که به این کار دست می‌زنند مشاهده می‌شود.

پیشگیری از خودکشی

دکتر خوش‌نویس در پاسخ به این سوال که اطرافیان در صورت مشاهده نشانه‎‌ها چه باید بکنند، می‌گوید: زمانی که تهدید به خودکشی را به صورت کلامی از کسی بشنوید یا به صورت واضح در رفتارش مشاهده کنید، حتما اولین و تنها اقدام مراجعه به یک روانپزشک است و شاید حتی نیاز به بستری کردن فرد باشد.

او تأکید می‌کند: حتما تهدیدهای لفظی و افت عملکرد را بخصوص در افرادی که سابقه چنین رفتارهایی ندارند جدی بگیرید. چرا که یک لحظه ممکن است منجر به پشیمانی شود.

چه تفاوتی بین زنان و مردان وجود دارد؟

خوشنویس درمورد فراوانی جنسیتی خودکشی اشاره می‌کند که فراوانی تهدید به خودکشی در زنان ۳ الی ۴ برابر بیشتر از مردان است اما در صورت اقدام به این عمل، احتمال مرگ مردان در اثر خودکشی نسبت به زنان بسیار بالاتر است.

براساس گزارش سایت Mental Health، علت این است که اغلب مردان کمتر از زنان در خصوص مشکلات خود از دیگران درخواست کمک می‌کنند و کمتر درباره‌ی دل‌مشغولی‌هایشان صحبت می‌کنند.

درمان کسی که از خودکشی جان سالم به در برده

رفتار ما در برخورد به کسی که پس از خودکشی زنده مانده، در ادامه زندگی او تأثیر بسیار زیادی دارد. این افراد گاهی طرد می‌شوند و مورد قضاوت‌های شدید دیگران قرار می‌گیرند.

خوش‌نویس در مورد این موضوع تأکید می‌کند که چنین شخصی باید حتما پروسه‌ی درمانی را طی کند در غیر این صورت ممکن است مجدد به این کار دست بزند.

او ادامه می‌دهد: برای پروسه درمان نیاز است که شخص تحت نظر روانپزشک و روانشناس به طور هم‌زمان قرار بگیرد به این صورت که دارو درمانی توسط روانپزشک و روان درمانی توسط روانشناس انجام شود.

تماس با اورژانس اجتماعی

پلیس

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که در مواجهه با صحنه خودکشی یا فردی که در معرض این اقدام قرار دارد می‌تواند مؤثر واقع شود، تماس با متخصصی است که بتواند به فرد کمک کند که قدرت ذهن و تصمیم‌گیری خود را بازیابد. کشورهای مختلف، هرکدام به نوعی زمینه را برای رسیدگی به چنین شرایطی فراهم کرده‌اند که در ایران تماس با اورژانس اجتماعی می‌تواند بهترین تصمیم باشد.

خوش‌نویس ضمن اشاره به اهمیت تماس با اورژانس اجتماعی، توضیح می‌دهد: اورژانس اجتماعی اجازه ورود در حین بروز حادثه را دارد و نیاز نیست که مانند یک روانشناس مراحل قانونی را طی کند. به همین دلیل ورودش در چنین شرایطی بسیار می‌تواند کمک کننده باشد.

اورژانس اجتماعی چیست؟

اورژانس اجتماعی در واقع برنامه‌ای برای پاسخگویی به نیازهای مردم و حل یا کاهش مشکلاتشان است که حاصل فعالیت چندین ساله سازمان بهزیستی کشور در دفترامور آسیب‌دیدگان اجتماعی است.

اقداماتی که اورژانس اجتماعی انجام می‌دهد تلفیقی از مداخله در بحران فردی، خانوادگی و اجتماعی (مرکز اورژانس اجتماعی)، خط تلفن اورژانس اجتماعی (۱۲۳) تیم سیار اورژانس اجتماعی (خدمات اجتماعی سیار) و پایگاه اورژانس اجتماعی (پایگاه خدمات اجتماعی) است.

زوجین متقاضی طلاق، افراد دارای اختلاف خانوادگی حاد، زنان و دختران آسیب‌دیده اجتماعی، کودکان کار و خیابان، همسران و کودکان آزار دیده، دختران و پسران فراری از منزل و سایر افرادی که به دلیل قرار گرفتن در شرایط بحرانی به کمک نیاز دارند، می‌توانند از خدمات اورژانس اجتماعی استفاده کنند. /خبرآنلاین

بهترین مواد غذایی برای درمان افسردگی / مصرف میوه‌های زرد رنگ را فراموش نکنید

این خبر مرگ خود خواسته،پیشگیری امکان‌پذیر است؟ / وقتی خودکشی در مترو خط پایان می‌شود اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

بهترین مواد غذایی برای درمان افسردگی / مصرف میوه‌های زرد رنگ را فراموش نکنید

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، خدیجه رحمانی متخصص تغذیه و رژیم درمانی درباره مواد غذایی مفید برای درمان افسردگی اظهار کرد: بهترین مواد غذایی برای رفع افسردگی شامل آنتی اکسیدان یا به اصطلاح آنتی استرس است مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان به چند دسته تقسیم می‌شوند.

وی افزود: دسته اول مواد آنتی اکسیدانی شامل بتاکاروتن است که منابع غذایی آن سبزیجات و میوه‌های زرد رنگ مانند هویج، کدو تنبل، طالبی، خربزه، زردآلو، هلو و شفتالو است؛ این میوه‌های زرد رنگ هرچه تیره‌تر باشند بتاکاروتن بیشتری دارند.

اهمیت ویتامین C  در سبزیجات تازه

رحمانی بیان کرد: آنتی اکسیدان دوم ویتامین C است؛ مواد غذایی  حاوی این ویتامین شامل مرکبات، کیوی، توت فرنگی، گوجه فرنگی، انواع فلفل و فلفل دلمه‌ای است؛ به طور کلی میوه و سبزیجات تازه دارای اهمیت زیادی از نظر ویتامین C هستند، زیرا این ویتامین ناپایدار است و سریعا از بین می‌رود.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی اظهار کرد: ویتامین E سومین آنتی اکسیدان است که شامل مغز‌هایی مانند پسته، گردو، بادام، دانه‌ها مثل کدو، تخمه آفتابگردان و جوانه گندم و همچنین روغن‌های گیاهی که در صنعت به آنها ویتامین اضافه می‌شود.

نقش مصرف اسیدچرب امگا ۳ در کاهش افسردگی

وی گفت: استفاده از اسید‌های چرب امگا ۳ روش دیگر برای مقابله با افسردگی است؛ مطالعات نشان داده در جوامعی که اسید چرب امگا ۳ بیشتری مصرف می‌کنند، بروز افسردگی کمتر است.

رحمانی اظهار کرد: اسید چرب امگا ۳ در مواد غذایی، شامل انواع ماهی‌های چرب مثل سالمون، ساردین و تن، تخمه بذرکتان، مغز‌ها به ویژه گردو، روغن‌های کانولا، سویا و زیتون می‌شود.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: مصرف ویتامین D در درمان افسردگی دارای اهمیت بالایی است به همین دلیل افرادی که مبتلا به افسردگی هستند در ابتدا باید از نظر این ویتامین مورد بررسی و چکاپ قرار بگیرند؛ زیرا ویتامین D در تمام سلول‌های بدن و گیرنده‌های مغز وجود دارد و اگر مقدار آن در بدن کم باشد موجب افسردگی خواهد شد.

وی اظهار کرد: مصرف سلنیوم هم برای درمان افسردگی بسیار کمک کننده است؛ این ماده در حبوبات، لبنیات کم چرب، غذاهای دریایی و غلات کامل یافت می‌شود.

رحمانی گفت: یکی از راه‌های پیشگیری از افسردگی جلوگیری از افت قند خون و بهترین راه حل برای کنترل قند خون استفاده از کربوهیدرات‌های پیچیده مثل نان سبوس دار و حبوبات است.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی اظهار کرد: غذاهای غنی از پروتئین از جمله گوشت لخم، حبوبات، لبنیات شامل ماست، شیر و پنیر و تخم مرغ باید در هر وعده غذایی وجود داشته باشند؛ همچنین حفظ وزن نرمال،  داشتن ورزش مناسب و استفاده از آب به مقدار کافی در درمان افسردگی بسیار موثر است.

وی اظهار کرد: از آنجایی که تمام واکنش‌های بدن در آب انجام می‌شوند بنابراین کمبود آب در بدن مشکل ایجاد می‌کند و باعث بیماری‌هایی از جمله افسردگی می‌شود.

این خبر بهترین مواد غذایی برای درمان افسردگی / مصرف میوه‌های زرد رنگ را فراموش نکنید اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

بی‌خوابی باعث منفی‌نگری می‌شود

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری به نقل از مدگجت، محققان دوره دکتری “مؤسسه کارولینسکا”(Karolinska Institutet) در سوئد با انجام یک تحقیق و بررسی یک رویکرد نورولوژیکی مشکلات ناشی از کمبود خواب را بررسی کرده‌اند.

این محققان از تکنیک‌های “ام‌آرآی”(MRI) و “پت اسکن”( PET) رفتارهای احساسی ۱۱۷ نفر از قبیل پرخاشگری، همدلی و تقلید از دیگران را مورد ارزیابی قرار داده‌اند.

نتایج این تحقیقات نشان داد که بی‌خوابی نه تنها منجر به بروز خستگی و ناتوانی و عدم تمرکز می‌شود، بلکه باعث می‌شود که ما به همه چیز نگرشی منفی پیدا کنیم.

البته این مطالعه نشان می‌دهد که توانایی همدردی با بی‌خوابی تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد.

ولی بقیه رفتارهای انسانی ممکن است دچار تغییرات شود.

نتایج این مطالعات به ما کمک می‌کند که مشکلات مزمن خواب، بی‌خوابی و خستگی را بهتر درک کنیم.

تاکنون مطالعات متعدد نشان داده‌اند که خواب می‌تواند نقش مهمی در افسردگی، خشونت و باقی شرایط روحی داشته باشد.

پس می‌توان نتیجه گرفت درک بهتر وضعیت مساعد خواب به جلوگیری از بروز این مشکلات منجر می‌شود.

همچنین محققان دریافتند که افرادی که حساسیت فصلی دارند، در زمان گرده افشانی گل‌ها و غیر از آن در خواب خود دچار اختلال می‌شوند.

تاثیر فوق العاده خواب در کاهش وزن

این خبر بی‌خوابی باعث منفی‌نگری می‌شود اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

علت افسردگی بعداز رابطه جنسی را بشناسید / برای این احساس ناخوشایند چه باید کرد؟

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، بعضی زن‌ها بعد از رابطه‌جنسی به جای اینکه احساس خوبی داشته باشند، احساس افسردگی می‌کنند. افسردگی فقط خاص زن‌ها نیست و مرد‌ها نیز چنین چیزی را تجربه می‌کنند.

چرا بعد از رابطه جنسی احساس افسردگی می‌کنم؟

در مطالعه‌ جدید که توسط محققان دانشگاه کوئینزلند استرالیا روی مردهای استرالیایی صورت گرفت، ۴۱ درصد از افراد شرکت‌کننده، طی چهار هفته پیش از انجام مطالعه و بررسی، افسردگی پس از رابطه جنسی را تجربه کرده بودند.

۴ درصد آنها گفتند که همیشه بعد از رابطه جنسی احساس افسردگی می‌کنند. برخی از احساساتی که این مردها گزارش کردند احساس بی‌انگیزه بودن و پوچی بود. بیشتر آنها چنین گفتند: «دوست ندارم کسی لمسم کند و دلم می‌خواهد تنها باشم»، «احساس نارضایتی، آزردگی و بی‌قراری می‌کنم»، «فقط دلم می‌خواهد تنها باشم و هیچ کاری نکنم»

این جملات برای شما هم آشنا هستند؟ با یک روانشناس بالینی و سکسولوژیست در این مورد صحبت کردیم و هر چیزی را که لازم است در مورد افسردگی بعد از رابطه جنسی بدانید از زبان او برای‌تان می‌گوییم.

افسردگی بعد از رابطه جنسی دقیقا چیست؟

احتمالا انتظار ما این است که بعد از رابطه جنسی احساس سرحال بودن و انرژی بیشتر داشته باشیم. اما عده‌ای از افراد، عکس این احساس را دارند، یعنی بعد از رابطه جنسی، آشفته، بدخلق، مضطرب، افسرده و یا اندوهگین می‌شوند. این اتفاق هیچ ارتباطی با احساس خیالی درمورد کیفیت رضایت از رابطه جنسی ندارد.

هیجانات فرد به روش منفی و بدی در او جاری می‌شوند و او تعجب می‌کند چرا بعد از رابطه جنسی اینقدر حس بدی دارد، و نمی‌تواند علتی برای این احساسش پیدا کند.

علا‌ئم افسردگی بعد از رابطه جنسی چیست؟

علائم اولیه شامل احساس افسردگی می‌شود؛ یک واکنش هیجانی منفی که به دنبال ارگاسم ایجاد شده و هیچ دلیل خاصی نمی‌توان برای این حس بد و ناخوشایند پیدا کرد. ممکن است این حس تا چند روز بعد از رابطه جنسی نیز ادامه داشته باشد.

علت افسردگی بعد از رابطه جنسی چیست؟

هرچند طبق تحقیقات به نظر می‌‌رسد بیشتر زنها دچار افسردگی بعد از رابطه جنسی می‌شوند، اما واقعیت این است که مردها نیز دچار چنین حالتی می‌شوند. دلایل واقعی هنوز شناخته شده نیستند. اما به نظر می‌رسد فرارسان‌های عصبی در ناحیه‌ای از مغز که مسئول تاثیر احساس خوب است، آن‌طوری که انتظار می‌‌رود، عملکرد طبیعی ندارند. سابقه‌ مورد تجاوز قرار گرفتن در دوران کودکی ممکن است در برانگیختن این احساسات منفی  نقش داشته باشند و خاطرات بد گذشته را یادآوری کنند.

به گفته‌ی سرپرست تحقیقات اگر قرار باشد چیزهایی را که در مورد افسردگی پس از رابطه جنسی در زنان می‌دانیم ملاک قرار دهیم، باید یک مدل زیستی – روانی – اجتماعی را فرض کنیم، چون طیفی از فاکتورها این میان وجود دارند که شامل زمینه‌ ژنتیکی، فاکتورهای هورمونی احتمالی و پتانسیل آنها و فاکتورهای روانی – اجتماعی می‌شوند که ما هنوز آنها را نمی‌شناسیم.

آیا این احساس ارتباطی با زندگی جنسی یا شریک جنسی‌تان دارد؟

به نظر نمی‌رسد چنین ارتباطی وجود داشته باشد اما گاهی مسئله، پیچیده‌تر از این حرفهاست. این واقعیت که شما بعد از رابطه جنسی احساس افسردگی و اندوه می‌کنید نمی‌تواند ارتباط مستقیمی با احساس شما نسبت به شریک جنسی‌تان داشته باشد، مگر اینکه بتوانید دلایل خاصی را مرتبط با شریک جنسی‌تان پیدا کنید که در آن زمان باعث احساس ناراحتی شما شده باشد.

احساس ناخوشایند بعد از ارضای جنسی، فراتر از صرفا ناامیدی و دردناک‌تر از احساس خجالت و شرمندگی است. این مشکل یک بیماریست که نیاز به مداخلات درمانی دارد.

برای این احساس ناخوشایندم چه می‌توانم بکنم؟

این مشکلی نیست که اگر کاری نکنید، خود به خود و به مرور زمان برطرف شود. نادیده گرفتن علائم حتی می‌تواند مشکل را بدتر نیز بکند، زیرا منجر به اضطراب پیش از دخول و نگرانی بابت هیجانات احتمالی بعد از آن خواهد شد.

به یک متخصص سلامت جنسی مراجعه کنید تا اگر نیاز به دارو داشتید بتواند برای اختلال خلقی‌تان دارو تجویز کند. همچنین مهم است که در کنار دارو درمانی، تحت مشاوره هم قرار بگیرید زیرا خود دارو می‌تواند عوارض جانبی داشته باشد که عمل مقاربت‌تان را با مشکل روبرو کند. /مثبت زندگی

چگونه هیجانات منفی را کنترل کنیم؟

این خبر علت افسردگی بعداز رابطه جنسی را بشناسید / برای این احساس ناخوشایند چه باید کرد؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

انتقاد وزارت‌بهداشت به خاطر پخش ویدئوی زنی که ۲۷ بار بابت کتک خوردن درخواست طلاق داده است

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، علی اسدی معاون دفتر سلامت روان، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، در نشست خبری که به مناسبت هفته سلامت مردان در وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: بر اساس آخرین پیمایش‌های ملی که در سال ۹۰ انجام شده، آمار شیوع اختلالات روان پزشکی در کشور در بین گروه سنی ۱۵ تا ۶۴ سال، ۲۳.۶ درصد است. باید توجه کرد که پیمایش ملی سلامت روان مجدداً هم برای سال ۹۸ در دستور کار قرار گرفته که با کمک مرکز تحقیقات سلامت مراحل اجرایش را طی می‌کنیم.

وی افزود: از این اختلالات روان پزشکی، ۱۲.۷ درصدش اختصاصاً اختلال افسردگی و ۱۵.۶ درصدش اختلال اضطراب است. همچنین شایع‌ترین بیماری در کشور اختلالات روان پزشکی است و شایع‌ترین اختلال روان پزشکی نیز افسردگی اعلام شده است.

وی با بیان اینکه به طور معمول اختلالاتی مانند اضطراب و افسردگی در زنان بیش از مردان است، گفت: آمار اختلالات روانی در زنان بیشتر از مردان است، اما میزان مرگ ناشی از بیماری‌های روانی در مردان بیشتر است. باید توجه کرد که روند اختلالات روان پزشکی به ویژه افسردگی در دنیا رو به گسترش است؛ بطوریکه از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ افسردگی در دنیا بیش از ۱۸ درصد رشد داشته و در سال ۲۰۱۸، ۴۰۰ میلیون نفر در دنیا مبتلا به افسردگی بوده‌اند. بیماری افسردگی یکی از بیماری‌های ناتوان کننده است، زیرا افراد نسبت به آن شناخت ندارند.

افسردگی با شبکه‌های اجتماعی در دختران دوبرابر پسران است

اسدی تاکید کرد: متأسفانه در زمینه اختلالات روان پزشکی باورهای غلطی وجود دارد که مانع از مراجعه افراد به مراکز درمانی می‌شود. یکی از مشکلات‌مان در این حوزه این است که این اختلالات با انگ اجتماعی همراه هستند. بنابراین یکی از مهم‌ترین اقدامات رسانه‌ها این است که انگ اجتماعی را با ارائه مطالب درست از این بیماری‌ها بردارند. این در حالیست که متأسفانه باید بگویم صدا و سیما به عنوان رسانه ملی در این زمینه نه تنها اقدام خاصی انجام نمی‌دهد بلکه شاهدیم که چند روز پیش خانمی را به عنوان الگوی صبر نشان می‌دهد که به دلیل کتک کاری همسرش، ۲۷ بار تقاضای طلاق کرده اما نتوانسته طلاقش را بگیرد و به زندگی ادامه داده است و این درحالیست که مشخص نیست آن مرد از چه اختلال روان پزشکی رنج می‌برد.

اسدی تاکید کرد: در حوزه سلامت روان و اعتیاد خدماتی را به طور منسجم نداشتیم، اما طی این سال‌ها و با اجرای طرح تحول نظام سلامت این خدمات به سیستم شبکه اضافه شدند و در حال حاضر در مراکز جامع سلامت و پایگاه‌های بهداشتی به طور رایگان به افراد ارائه می‌شود. /ایسنا

این خوراکی‌ها شما را افسردگی می‌کنند

این خبر انتقاد وزارت‌بهداشت به خاطر پخش ویدئوی زنی که ۲۷ بار بابت کتک خوردن درخواست طلاق داده است اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

این خوراکی‌ها شما را افسردگی می‌کنند

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، مصرف برخی خوراکی ها در تشدید حس ناامیدی و افسردگی نقش دارند. درواقع این خوراکی ها می توانند به پیشرفت حس افسردگی در فرد منجر شوند.

خوراکی های فست فودی و یخ زده و نیمه آماده نقشی پررنگ در بروز افسردگی شما ایفا می کنند. سعی کنید به جای مصرف مداوم این نوع غذاها، از خوراکی های تازه و خانگی استفاده کنید.

مصرف مغزهای آجیلی و ویتامین ها نقشی پررنگ در بروز سلامتی و شادی شما دارند سعی کنید به جای شیرینی های قنادی ها و ترکیباتی که با قند مصنوعی تهیه شده اند، بیشتر به سراغ شیرینی و میوه جات طبیعی بروید و از این نوع خوراکی ها استفاده کنید.

سبزی هایی که آب زیادی دارند، مثل کاهو، هندوانه و … نیز نقشی مهم در کاهش حس افسردگی ایفا می کنند. سعی کنید مصرف چربی های ناسالم را کاهش داده و بیشتر روغن زیتون، روغن کنجد و سایر روغنهای طبیعی را مصرف کنید.

کمبود پروتئین یکی از عواملی است که در بروز افسردگی نقش دارد بنابراین سعی کنید میزان پروتئین مصرفی خود را افزایش دهید تا بدن و روانی سالم تر داشته باشید.

کاهش شدید قند خون و خوراکی های محرک نیز در بروز اضطراب و افسردگی نقش دارند بنابراین سعی کنید به این موارد نیز توجه کنید و در طول روز ساعات زیادی را گرسنه و ضعیف نمانید.

مصرف منظم آب و آبمیوه های طبیعی نیز به کنترل و کاهش افسردگی کمک می کند. این موضوع در بلند مدت به کاهش وزن و تناسب اندام فرد نیز منجر می شود. /انتخاب

اگر دچار سرماخوردگی هستید این خوراکی ها را مصرف نکنید

این خبر این خوراکی‌ها شما را افسردگی می‌کنند اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

افسردگی با شبکه‌های اجتماعی در دختران دوبرابر پسران است

به گزارش بخش فناوری سایت خبرهای فوری، به گفته محققان، شبکه‌های اجتماعی ابزار خوبی برای نوجوانان در بحث یادگیری و ارتباط با دوستان محسوب شده، اما استفاده بیش‌ازحد از اسنپ چت و اینستاگرام می‌تواند منفی باشد.

تحقیق منتشرشده در مجله EclinicalMedicine نشان می‌دهد میان استفاده از شبکه‌های اجتماعی و نشانه‌های افسردگی در افراد ۱۴ سال نشان می‌دهد که دختران دو برابر پسران دچار این حس می‌شوند.

«یی وونی کلی» نویسنده این تحقیق و استاد اپیدمولوژی و بهداشت عمومی در دانشگاه یو سی ال لندن می‌گوید این تفاوت هشداردهنده است.

کاربران نوجوانی که بیش از ۵ ساعت سرگرم شبکه‌های اجتماعی بودند در دختران ۵۰ درصد بیشتر از پسران نشانه‌های افسردگی دیده شد. این گروه با گروهی که ۱ تا ۳ ساعت در روز مشغول شبکه‌های اجتماعی بودند، مورد مقایسه قرار داده شدند.

جامعه آماری بررسی‌شده شامل ۱۰۹۰۴ نوجوان ۱۴ ساله انگلیسی بودند که رتبه‌بندی شده و میزان افسردگی میان پسران و دختران بررسی شد.

نکته جالب اینکه ۴۳.۱ درصد از دختران بیش از ۳ ساعت در شبکه‌های اجتماعی بودند که این رقم در میان پسران ۲۱.۹ درصد بود. درواقع رابطه میان میزان استفاده بیشتر از شبکه‌های اجتماعی و افسردگی بیشتر به‌عنوان نتیجه از یک‌سو و افسردگی بیشتر در دختران نسبت به پسران، سوی دیگر این تحقیق بود که به دست آمد.

دو مورد کم‌خوابی و اذیت سایبری نیز در این تحقیق موردبررسی قرار گرفت. دختران از اسنپ چت و اینستاگرام بیشتر استفاده می‌کنند.

در پایان محققان توصیه می‌کنند که ایجاد بالانس میان استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌تواند موجب تعادل در زندگی نیز شود.

سرقت حساب های توییتر توسط هکرهای داعش برای تبلیغات

این خبر افسردگی با شبکه‌های اجتماعی در دختران دوبرابر پسران است اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.