محاکمه زنی که سر شوهرش را بریده بود / او می خواست با تاکسی جسد را منتقل کند

به گزارش بخش حوادث سایت خبرهای فوری، زن معتاد که پس‌ از قتل شوهر سابق اش قصد داشت جسد او را با تاکسی به محل دیگری منتقل کند اما نقشه اش بر ملا و دستگیر شد. حالا با گذشت ۲ سال از این جنایت قرار است این زن در دادگاه کیفری یک استان تهران محاکمه ‌شود.

هفتم اردیبهشت سال ۹۶ زنی در تماس با پلیس از وقوع جنایت توسط یکی از همسایه‌هایش خبر داد و گفت: در حال بیرون رفتن از ساختمان بودم که رد خونی روی پله‌ها دیدم. زن همسایه هم در حالی که بسته پتو پیچ شده‌ای در کنارش قرار داشت سرگرم صحبت با یک راننده تاکسی بود در همین لحظه راننده تاکسی از خودرو پیاده شد تا بسته را به داخل خودرو منتقل کند اما ناگهان دست یک مرد را در میان پتو دید و با داد و فریاد از مردم کمک خواست و من نیز به کمکش رفتم و توانستیم زن همسایه را دستگیر کنیم. داخل پتو هم با جسد تکه تکه شده مردی روبه‌رو شدیم. بدین ترتیب مأموران کلانتری ۱۲۸ تهران نو با حضور در محل زن جوان را دستگیر کردند.

وی بلافاصله به قتل همسر سابقش اعتراف کرد و گفت: شوهرم معتاد بود و رفتار بدی با من داشت تا اینکه ۱۵ سال قبل از شوهرم جدا شدم اما بعضی اوقات به دیدنم می‌آمد تا اینکه از دخترم شنیدم که پدرش اعتیادش را ترک کرده و از من خواست که دوباره با هم زندگی کنیم اما هنوز چند روزی نگذشته بود که متوجه شدم شوهرم هنوز اعتیاد دارد و همانند سابق با من بدرفتاری می‌کرد به‌همین خاطر تصمیم به انتقام گرفتم.

این زن گفت: روز حادثه به بهانه دیدن او را به خانه کشاندم و غذایش را مسموم کردم. وقتی بیهوش شد او را هدف ضربات چاقو قرار دادم و سرش را بریدم. دختر این زن که در دادسرا حاضر شده بود نیز به بازپرس پرونده گفت: مادرم انسان خوبی است. باور نمی‌کنم که دست به این جنایت زده باشد. صبح دیروز این پرونده به شعبه دهم دادگاه کیفری ارجاع داده شد تا زن جوان به اتهام قتل شوهر سابقش محاکمه شود.

این خبر محاکمه زنی که سر شوهرش را بریده بود / او می خواست با تاکسی جسد را منتقل کند اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

اعتیاد به گُل چقدر جدی است؟

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، سردار اسکندر مومنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در مراسم امضای تفاهم‌نامه با آموزش و پرورش با اشاره به اینکه اقدامات خوبی در حوزه مبارزه با مواد مخدر داشتیم، اظهار کرد: نگاه غالب این است که اجازه ندهیم مواد مخدر وارد کشور شود و مبتلایان را درمان کنیم البته این دو نکته در چهار دهه اخیر غالب بوده است؛ نگاه سوم با رویکرد پیشگیری است که اقدامات خوبی در این زمینه داشته‌ایم.

وی افزود: اگر اقدامات پیشگیرانه و صیانت درونی وجود نداشته باشد مجبوریم فقط با آسیب دیدگان مقابله کرده و آن‌ها را درمان کنیم، در واقع رویکرد اصلی باید نگاه پیشگیرانه باشد.

دبیرکل ستاده مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: در مجاورت بزرگترین کشور تولیدکننده مواد مخدر قرار داریم و بر اساس آمار سازمان ملل، افغانستان بیش از ۹ هزار تُن تولید مواد مخدر در سال ۲۰۱۷ داشته است، بر این اساس برای اینکه بستر مناسب داشته باشیم طرح یاریگران زندگی تدوین شد.

 سردار مومنی همچنین در جمع خبرنگاران اظهار کرد: آسیب شناسی مواد مخدر در ۴۰ سال گذشته مورد بررسی قرار گرفت، به همین منظور از تمامی ظرفیت‌های گروه‌های مرجع و نهادها استفاده می‌کنیم تا اقدامات پیشگیرانه را انجام دهیم.

وی با بیان اینکه طرح یاریگران با کمک خانواده بزرگ آموزش و پرورش پیش می‌رود، گفت: امروز تفاهم نامه کلی این طرح امضا، دستورالعمل اصلی آن تدوین و از اول مهر اجرا خواهد شد. بیش از ۱۵ وزارتخانه و نهاد برای مبارزه با این آسیب تلاش می‌کنند، به این ترتیب از روند افزایشی شیوع مواد مخدر در مدرسه جلوگیری کرده ایم.

سردار مومنی بیان کرد: بیشترین علت اعتیاد دانش آموزان به علت اصرار همسالانشان بوده است، برخی از دانش آموزان هم تصور می‌کردند با چند بار مصرف معتاد نمی‌شوند.

وی با اشاره به خطر اعتیادآوری مواد مخدر گُل که در بین دانش آموزان رواج پیدا کرده است، گفت: اعتیادآوری این ماده مخدر ۷ برابر حشیش است.بیش از ۲ درصد دانش‌آموزان مواد مخدر استعمال می‌کنند، البته این روند تا حدودی متوقف شده است و در تلاشیم تا آن را کنترل کنیم.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: اکنون سوداگران مرگ، مواد مخدر را با بسته‌بندی جدید ارائه می‌دهند تا دانش‌آموزان را ترغیب به استفاده کنند که در این مورد هم اقدامات پیشگیرانه انجام داده‌ایم. /تسنیم

این خبر اعتیاد به گُل چقدر جدی است؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

۵ ترفند ساده برای ترک سیگار

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، سیگار کشیدن یک عادت مضر و ویرانگر برای سلامت انسان محسوب می شود. سیگار حاوی سموم مختلفی است که می توانند افراد سیگاری را در معرض ابتلا به بیماری های مختلف مانند بیماری قلبی، بیماری ریوی و سرطان قرار دهند.

به نقل از “مدیکال دیلی”، به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، از هر پنج فرد سیگاری در این کشور، یک نفر جان خود را به واسطه استفاده از آن از دست می دهد که سالانه مرگ بیش از ۴۸۰ هزار نفر را شامل می شود.

در شرایطی که اقدامات مختلفی در راستای کاهش استفاده از سیگار و ترک عادت مضر سیگار کشیدن در جهان انجام می شوند، اما آثار اعتیادآور نیکوتین این کار را دشوار می سازد.

با این وجود، برای ترک سیگار هیچگاه دیر نیست. روش های مختلفی برای کمک به این کار و حفظ یک سبک زندگی سالم وجود دارند که کارایی آنها نیز اثبات شده است.

سرگرمی

چیزی انتخاب کنید که نیازمند توجه شما باشد. آشپزی یاد بگیرید یا پیاده‌روی، دوچرخه سواری، بسکتبال یا هر سرگرمی دیگری که می تواند حواس شما از سیگار پرت کند را امتحان کنید.

فعالیت های داخلی و فضای باز که جسم و روان شما را به طور همزمان درگیر می کنند، گزینه های بهتری هستند. اما از مواردی که می توانند به سلامت شما آسیب برسانند، مانند انجام بازی های رایانه ای در طولانی مدت که به یک سبک زندگی کم تحرک منجر می شود، پرهیز کنید.

تقویت اراده

چالش های بسیاری در مسیر مبارزه با اعتیاد به سیگار وجود دارند. سیگار محصولی بسیار وسوسه‌انگیز است و این اثر را در فرد ایجاد می کند که برای کسب آرامش به آن نیازمند است.

با این وجود، سیگار کشیدن تنها به آرامی به بدن شما آسیب می رساند.

ترک سیگار نیازمند اراده ای قوی است. مغز خود را به گونه ای آموزش دهید که در پی توقف سیگار کشیدن باشد. همواره درباره عوارض ناخوشایند سیگار فکر کنید و به خود یادآوری کنید که ترک سیگار بهترین تصمیمی است که می توانید در زندگی خود بگیرید.

مدیتیشن

همانطور که در تلاش برای تقویت اراده خود هستید، مدیتیشن یک روش خوب برای افزایش تمرکز روی موارد دیگر و کمک به نادیده گرفتن سیگار است. این رویکرد ذهن‌آگاهی را تقویت کرده و با استرس مبارزه می کند.

مدیتیشن می تواند آگاهی شما را افزایش داده و به تفکر بهتر برای مبارزه با تمایل به سیگار کشیدن کمک کند.

تغییر رژیم غذایی

تغییرات ساده در وعده های غذایی روزانه می تواند به ترک سیگار کمک کنند. در همین راستا، سبزیجات ترد، بادام زمینی و میوه های تازه را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید.

غذاخوردن یا مصرف میان وعده ها می تواند جایگزین خوبی برای احساس نیاز به قرار دادن چیزی در دست یا دهان باشد که شرایطی معمول هنگام سیگار کشیدن است.

مصرف برخی مکمل ها

اگر میوه ها و سبزیجات کارایی لازم را ندارند، برخی مکمل ها می توانند به پرهیز از سیگار کمک کنند. گلوتاتیون و ۵-HTP دو مکمل رایج مورد استفاده برای درمان آثار ترک سیگار هستند.

مکمل ۵-HTP تعادل سروتونین، هورمون شادی و تقویت کننده خلق و خو، را بهبود می بخشد که اعتیاد به نیکوتین را کاهش می دهد، در شرایطی که گلوتاتیون به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل کرده و سموم را از بدن حذف می کند. /عصرایران

این خبر ۵ ترفند ساده برای ترک سیگار اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ماجرای زن ۳۸ ساله‌ای که سرکرده باند فساد مشهد بود

به گزارش بخش قضایی سایت خبرهای فوری، هنوز مدت کوتاهی از ماجرای طلاقم نگذشته بود که جذب یکی از باند‌های فساد شدم. آن قدر با گرایش به مواد مخدر صنعتی در مرداب انواع خلاف‌ها فرو رفته بودم که دیگر خودم به تنهایی یک باند فساد راه اندازی کردم و …

زن ۳۸ ساله که با در دست داشتن چهار دسته شاه کلید و هنگام دستبرد به منازل شهروندان توسط ماموران دایره تجسس کلانتری شفای مشهد دستگیر شده بود در بیان قصه تلخ زندگی اش به کارشناس اجتماعی کلانتری گفت: در یکی از شهر‌های شمالی کشور به دنیا آمدم، اما نوزادی چند ماهه بودم که پدر و مادرم از یکدیگر جدا شدند و حضانت مرا مادربزرگم به عهده گرفت.
در این میان پدرم را هیچ گاه ندیدم، اما فقط دلخوشی هایم به مهربانی‌های زنی بود که مادربزرگم او را به عنوان خاله ام معرفی کرد با وجود این هیچ گاه با تفکرات و رفتار‌های مادربزرگم کنار نیامدم و به همین خاطر زمانی که ۱۳ سال بیشتر نداشتم از منزل فرار کردم و به تهران رفتم.
آن جا با پسری آشنا شدم که او مرا به منزل مجردی اش برد تا این که روزی ماموران انتظامی منزل او را به محاصره درآوردند و من درحالی دستگیر شدم که آن پسر جوان از راه پشت بام فرار کرد. روز بعد و با تماس نیرو‌های انتظامی مادربزرگ و خاله ام به کلانتری تهران آمدند تا مرا تحویل بگیرند.
آن روز خاله مهربانم درحالی که به شدت اشک می‌ریخت حقیقتی را برایم فاش کرد و گفت: مادر واقعی من است! بهت زده و ناباورانه به شهر خودمان بازگشتم، اما به خاطر رسوایی که به بار آورده بودم مادر و مادربزرگم بلافاصله به خواستگاری پسر ۱۵ ساله‌ای که اهل مشهد بود پاسخ مثبت دادند و این گونه زندگی مشترک من در حاشیه شهر مشهد آغاز شد، ولی این زندگی بیشتر از یک سال دوام نداشت چرا که همسرم به خاطر اعتیادش به مواد مخدر مدام مرا کتک می‌زد و من هم در این شهر پشتیبانی نداشتم درحالی که دختر کوچکم تازه به دنیا آمده بود از همسرم طلاق گرفتم.
به ناچار وقتی مادرم حاضر نشد از فرزندم نگهداری کند او را به بهزیستی سپردم و خودم برای تامین هزینه‌های زندگی وارد یکی از باند‌های خلاف و فساد شدم. طولی نکشید که مصرف مواد مخدر صنعتی را آغاز کردم و به مرداب بدبختی و فلاکت فرو رفتم.
وقتی چهره ظاهری ام در هم ریخت و دیگر از سوی سرکردگان باند‌های فساد طرد می‌شدم تصمیم گرفتم خودم یکی از باند‌ها را راه اندازی کنم چرا که تامین هزینه‌های مواد مخدر و اجاره منزل بسیار سخت بود. در همین روز‌ها به جرم تشکیل باند فساد دستگیر و برای پنج سال راهی زندان شدم.
وقتی مدت حبس به پایان رسید سراغ دخترم رفتم. او اشک ریزان التماس می‌کرد تا او را از بهزیستی تحویل بگیرم، ولی من نه زندگی مناسبی داشتم و نه شرایطی که بتوانم از او نگهداری کنم به همین دلیل فقط سرم را پایین انداختم و از او خداحافظی کردم. مدتی بعد در یک هتل مشغول کار شدم، اما زمانی که مدیر هتل متوجه سابقه ام شد مرا از کار اخراج کرد به خاطر این که مدت زیادی از مجازاتم به دلیل اشاعه فساد تعلیقی بود دیگر سراغ باند‌های فساد نرفتم چرا که حبس سنگینی انتظارم را می‌کشید!
بالاخره تصمیم به سرقت طلا گرفتم. در آن میان با جوانی که از قبل با او در ارتباط بودم صحبت کردم و سپس با همدستی او سرقت از طلافروشی‌ها را آغاز کردیم. او با موتورسیکلت در خیابان منتظر می‌ایستاد و من هم به عنوان خریدار داخل طلافروشی می‌رفتم و در یک لحظه با غفلت طلافروش از مغازه بیرون می‌آمدم و سوار بر موتورسیکلت فرار می‌کردم.
خلاصه این کار خلاف نیز به نتیجه نرسید و من مدتی بعد دوباره دستگیر و روانه زندان شدم. در این شرایط بود که خبر رسید دخترم با خوردن قرص دست به خودکشی زده و جانش را از دست داده است. با شنیدن این خبر انگار دنیا برایم تمام شد، ولی کاری از دستم ساخته نبود خلاصه این بار نیز محکومیتم به پایان رسید و من دوباره از زندان آزاد شدم، ولی باز هم وسوسه‌های مواد مخدر رهایم نکرد.
به سراغ دوستان قدیمی ام رفتم درحالی که برای تامین هزینه‌های اعتیادم دچار مشکل شده بودم با تهیه چند دسته شاه کلید دستبرد به منازل مردم را شروع کردم تا طلا و جواهرات آن‌ها را سرقت کنم، ولی این بار هم توسط نیرو‌های تجسس دستگیر شدم و … شایان ذکر است به دستور سرهنگ ناصر نوروزی (رئیس کلانتری شفای مشهد) این زن ۳۸ ساله تحویل مراجع قضایی شد. /روزنامه خراسان

این خبر ماجرای زن ۳۸ ساله‌ای که سرکرده باند فساد مشهد بود اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

مروری بر یک سوال کلیشه‌ای: آیا بازی‌های ویدیویی اعتیادآور هستند؟

مدتی پیش در رسانه‌های معتبر خارجی در رابطه با بازی‌های ویدیویی سخنانی به انتشار رسید که چندان به مذاق گیمرها خوش نیامد. اعتیاد به بازی‌های ویدیویی  بالاخره دیر یا زود به عنوان یک بیماری شناخته می‌شد و خبرِ پیرامون این …

The post مروری بر یک سوال کلیشه‌ای: آیا بازی‌های ویدیویی اعتیادآور هستند؟ appeared first on دیجیاتو.

خطری پنهان در نوشابه که اگر بدانید دیگر لب به آن نخواهید زد

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، میزان بالای قند داخل این نوشیدنی‌ها موجب ایجاد بیماری‌های مزمن در بدن می‌شود. بیماری‌های قلبی، کبدی و دیابت نوع دو از شایع‌ترین بیماری‌های حاصل از نوشیدن مستمر و زیاد نوشابه شیرین است.

تعدادی از پژوهشگران در دانشگاه کالیفرنیا به کشف جالبی درباره اثر این نوشیدنی‌ها بر سلول‌های بدن انسان دست یافته اند. پژوهشگران می‌گویند بخشی به نام تلومر در DNA وجود دارد که آن را در برابر آسیب‌دیدگی محافظت می‌کند. تلومر‌ها باعث می‌شوند که تقسیم‌های سلولی در بدن انسان زودتر اتفاق افتاده و سلول‌های جوان بیشتری تولید شوند. اما اگر این بخش از DNA خیلی کوچک شود، تقسیم سلولی متوقف می‌شود و سلول‌های بدن پیر شده و می‌میرند.

کاهش طول تلومر‌ها باعث می‌شود تا بدن در ابتلا به بیماری‌های قلبی، کبدی، دیابت و حتی سرطان آسیب پذیر شود. پژوهشگران با آزمایش هزاران نفر به این نتیجه رسیده‌اند که نوشیدن افراطی نوشابه‌های شیرین موجب کاهش طول تلومر‌ها می‌شود.

پوکی استخوان، کم خونی و نارسایی‌های کلیوی عوارض دیگر نوشیدن زیاد نوشابه‌های شیرین گازدار هستند. همچنین این نوشیدنی باعث ایجاد بیماری چاقی در بدن می‌شود. برای سوزاندن میزان قندی که با یک لیوان نوشابه وارد بدن می‌شود، نیاز به یک ساعت پیاده روی است.

در هر لیوان نوشابه ٣۵ تا ۵۵ میلی گرم کافئین وجود دارد که سبب بی خوابی و افزایش تپش قلب می‌شود از سوی دیگر نوعی اعتیاد ایجاد می‌کند. رنگ‌های غیراستاندارد بعضی نوشابه‌ها نیز با تجمع در کبد به مرور باعث ایجاد نارسایی در این عضو می‌شوند.

این خبر خطری پنهان در نوشابه که اگر بدانید دیگر لب به آن نخواهید زد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

عجیب‌ترین اعتیاد‌های جهان که با شنیدنش هم دود از سرتان بلند می‌‌شود

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، اغلب آدم‌ها روی کره زمین به چیزی اعتیاد دارند؛ از سیگار که ساده‌ترین و رایج‌ترین اعتیاد است گرفته تا اعتیاد‌های شدیدتر و البته، عجیب‌تر. برخی از عجیب‌ترین اعتیاد‌های مردم در گوشه و کنار جهان را در زیر برایتان نوشته‌ایم. با ما همراه باشید.

اعتیاد به خوردن شیشه

احتمالا الان دود از سرتان خارج شده! چطور می‌توان شیشه خورد؟ شیشه‌های تیز برنده هستند و حتی دست هم نمی‌توان به آن‌ها زد چه برسد به خوردن، بلعیدن و وارد شدن به معده!

اما باید بدانید شیشه خوردن، اعتیاد چندان نادری هم نیست و حتی نام علمی نیز دارد: هایالوفِجیا (Hyalophagia)

گفته می‌شود این اعتیاد با هدف جلب توجه شکل می‌گیرد، اما برای کسانی که این کار را انجام می‌دهند واقعا خطرناک است و می‌تواند جراحاتی بدنبال داشته باشد. اینکه کسی تصمیم بگیرد برای دیده و مطرح شدنِ نامش در جهان به خوردن لامپ و شیشه روی بیاورد در نوع خود عجیب است چه برسد به خوردن چنین شئی خطرناکی!

اعتیاد به پیرسینگ

مردم فقط به واسطه جراحی‌های زیبایی و تتو بدنبال تغییر ظاهر خود نیستند؛ پیرسینگ نیز از دیگر کار‌هایی است که بسیاری از مردم برای ایجاد تغییر انجام می‌دهند. این مساله کاملا عادی است. اما وقتی در این کار زیاده‌روی می‌شود، به عنوان اعتیاد و یک اختلال شناخته می‌شود. باید بدانید در دنیا کسانی هستند که اعضای مختلف بدن خود را به صورت کاملا افراطی پیرسینگ می‌کنند و این نشان‌دهنده اعتیادشان به این کار است.

اعتیاد به کشیدن و کندن مو‌ها

کشیدن و کندن مو‌ها را با نام اختلال موکنی (trichotillomania) هم می‌شناسند اقدامی بیمارگونه برای کندن مکرر موی خود است. کسانی که چنین اعتیادی دارند گاهی در شرایطی قرار می‌گیرند که کنترلی روی خود ندارند و در آن لحظه تنها کاری که می‌خواهند انجام دهند، کندن موهاست. البته این اختلال فقط به کندن موی سر محدود نمی‌شود و هر جای بدن که مو داشته باشد ممکن است هدف بیمار قرار بگیرد؛ از مژه و ابرو گرفته تا مو‌های پا و دست.

افرادی که چنین اعتیادی دارند اغلب مضطرب، سراسیمه و عصبی هستند و پس از کندن موها، آن را در دهان گذاشته و می‌جوند. بلعیدن مو ممکن است به توده‌های متراکم مو در معده همراه با کم خونی متعاقب آن، شکم درد، هماتز (استفراغ خون) تهوع و استفراغ، انسداد روده، و حتی عمل سوراخ کردن منجر شود.

شیوع این اعتیاد در بزرگسالان بین یک تا دو درصد برآورد شده است. باید بدانید موکنی سبب بروز ناراحتی و اختلال در عملکرد اجتماعی، شغلی، یا زمینه‌های مهم دیگر در شخص می‌شود.

اعتیاد به خوردن خاک و گچ و رنگ

هرزه‌خواری هم نوعی اختلال پزشکی است و با نام پایکا (Pica) شناخته می‌شود. افرادی که به اعتیاد پایکا مبتلا هستند هر ماده‌ای که دستشان بیاید می‌خورند. خوردن گِل‌ولای یکی از نمونه‌های بارز و رایج هرزه‌خواری است که در برخی از فرهنگ‌ها نیز رواج دارد. وقتی خوردن خاک بیش از حد و به صورت مکرر باشد، یک اعتیاد و اختلال محسوب می‌شود.

بد نیست بدانید هرزه‌خواری یا پایکا به خوردن مواد بدون ارزش غذایی همچون خاک، گچ، یخ و رنگ گفته می‌شود که حداقل به مدت یک ماه ادامه داشته باشد. این اختلال دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد، از جمله می‌توان به کم خونی فقر آهن، اختلالات روانی و کمبود روی اشاره کرد.

اعتیاد به خوردن صابون، پودر ماشین لباسشویی و مایع ظرفشویی

خوردن مواد شوینده و بهداشتی بسیار عجیب و غیرقابل درک است، اما باید بدانید چندان نادر هم نیست. شمار کسانی که چنین اعتیاد عجیبی دارند کم نیست. این اعتیاد را نیز می‌توان زیرمجموعه هرزه‌خواری دانست. شاید گاز زدن صابون‌های جامد موجب مرگ شما نشود، اما بدون شک اوضاع معده و روده‌تان را خراب خواهند کرد. البته گفتنی است که چندین مورد مرگ در اثر خوردن پودر شوینده لباس در دنیا ثبت شده است.

اعتیاد به مکیدن انگشت شست

این فقط یک فعالیت عادی در میان نوزادان، خردسال و کودکان نیست، بلکه بعضی از افراد در گوشه و کنار جهان حتی در بزرگسالی نیز این حرکت را به صورت مکرر تکرار می‌کنند. این اعتیاد نه تنها موجب شرمساری و خجالت است، بلکه مشکلات دهان و دهان، پینه بستن پوست و بیماری نیز بدنبال دارد.

اگر به مکیدن انگشت شست دست خود اعتیاد دارید، حداقل قبل از چنین کاری مطمئن شوید که انگشت و ناخن‌هایتان تمیز هستند.

اعتیاد به خوردن و نوشیدن مواد قندی

این اعتیاد بااینکه خوشمزه به نظر می‌رسد، اما دانشمندان اعتقاد دارند که از اعتیاد به مواد مخدر می‌تواند بدتر باشد.

واقعیت این است که قند و شکر تقریبا در همه مواد خوراکی موجود است و نمی‌توان از آن دوری کرد. اما مصرف بیش از اندازه این ماده می‌تواند به شکل اعتیاد خودنمایی کند. وقتی با خوردن انواع شیرینی‌ها، شکلات‌ها، آب‌میوه‌های قندی و … احساس سرخوشی به شما دست می‌دهد و همیشه برای خوردن این خوراکی‌ها ولع دارید، یعنی احتمالا به مصرف قند و شکر اعتیاد پیدا کرده‌اید.

این خبر عجیب‌ترین اعتیاد‌های جهان که با شنیدنش هم دود از سرتان بلند می‌‌شود اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

پرمصرف ترین ماده مخدر در ایران

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، سردار منتظر المهدی همزمان با بازدید خود از مرکز «خط ملی اعتیاد» با بیان اینکه امسال دهمین سال فعالیت این خط تلفنی است، گفت: این خط با همت سازمان بهزیستی کشور و حمایت ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور فعالیت خود را آغاز کرده و روز به روز فعالیت آن در حال گسترش است.

وی با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۴۵۰ هزار تماس موفق با خط ملی اعتیاد برقرار شده است، اظهار کرد: میانگین زمانی که مشاورین در جریان تماس‌ها صرف می‌کنند حدود ۱۰ دقیقه است اما متخصصان اعلام می‌کنند که حتی ممکن است تماسی تا یک ساعت هم طول بکشد. در این بخش کارشناسان، کارشناسان ارشد، دکترا و … در رشته‌های مددکاری، روان شناسی و … مشغول به کار هستند.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه کارشناسان خط ملی اعتیاد از  ۸ صبح تا ۸ شب پاسخگوی افراد در سراسر کشور هستند، تصریح کرد: شهروندان می‌توانند با شماره گیری ۰۹۶۲۸ بدون پرداخت هزینه از مشاوره اعتیاد استفاده کنند.

منتظر المهدی افزود: حضور امروز در این مرکز در راستای شناساندن این مرکز به کسانی است که به آن نیاز دارند. بیشترین تماس گیرندگان مادران و هسران افراد معتاد هستند که دنبال راهکار هستند اما بیشتر تماس‌ها مربوط به کسانی است که گرفتار اعتیاد شده اند و اینجا هم مشاوره و راهنمایی دریافت می‌کنند تا به نزدیک‌ترین مرکز درمان اعتیاد مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه نگرانی در حوزه استفاده از گل بیشتر شده است، توضیح داد: با این حال هنوز هم تریاک مقام اول مصرف مواد مخدر در کشور را دارد، در مرحله بعد هم گل به دلیل عدم آگاهی از عوارض آن بیشترین مصرف در کشور را دارد. برخی گمان می‌کند این ماده گیاهی است و عوارضی ندارد این درحالیست که باعث افزایش فشار خون و مشکلات مغزی می‌شود که اگرچه در کوتاه مدت لذت به همراه دارد اما بعد از مدتی باعث از کارافتادگی مغز می‌شود به طوریکه فرد نیاز پیدا می‌کند از مواد مخدر دیگر یا مواد ترکیبی استفاده کند، بنابراین افرادی که برای لاغری، ایجاد شادابی، نشاط و…. از این مواد استفاده می‌کنند کاملاً در اشتباه هستند.

این خبر پرمصرف ترین ماده مخدر در ایران اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

علائم مصرف گُل در بین دانش آموزان

به گزارش خبرنگار اجتماعی سایت خبرهای فوری، یوسف‌نژاد اظهار کرد: امروز در تمام دنیا استفاده از حشیش، گل، ماری جوانا و یا در اصطلاح سیگاری که همگی از گیاه شاهدانه تهیه می‌شود، رواج زیادی پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه در ایران نیز استفاده از این ماده توهم‌زا در میان نسل جوان رواج پیدا کرده است، ادامه داد: ماری‌جوانا، برگ خشک این گیاه و حشیش سمغ قهوه‌ای یا کرم رنگ قسمت ساقه آن است.

وی با اشاره به اینکه THC ماده اصلی سیگاری است که بر مغز اثر می‌گذارد، خاطرنشان کرد: ۴۰۰ نوع ماده شیمیایی دیگر نیز در حشیش شناسایی شده اما اصلی‌ترین عامل THC است که بسته به میزان شدت آن، وضعیت روانی فرد را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

مدیر گروه سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، گیجی، سرخوشی، قرمزی چشم، افزایش ضربان قلب، گشاد شدن مردمک چشم، زوال حافظه کوتاه مدت، خنده‌های طولانی، پر حرفی و خواب آلودگی را از پیامدهای استفاده از گُل عنوان کرد که وضعیت روانی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

یوسف نژاد ادامه داد: استفاده از ماری جوانا در طولانی مدت اعتیاد آور بوده و احتمال ابتلاء به بیماری‌های روانی و اسکیزوفرنی را تا چند برابر افزایش می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه ابتلاء به بیماری اسکیزوفرنی از ۱۸ سالگی آغاز می‌شود و استفاده از گل احتمال ابتلاء به این بیماری خطرناک را به شدت افزایش می‌دهد، تصریح کرد: جوانان باید مراقب پیامدهای استفاده از این مواد توهم‌زا باشند.

وی در این مورد که چرا به حشیش دروازه ورود به اعتیاد می‌گویند، توضیح داد: با افزودن بسیاری از مواد شیمیایی محرک از جمله آمفتامین و مت آمفتامین که در کراک و هروئین استفاده می‌شود به این ماده مخدر، امکان ابتلاء به اعتیاد افزایش می‌یابد.

این روانشناس با اشاره به اینکه مصرف مواد محرک و مخدر، کاهش اشتها ایجاد می‌کند، تصریح کرد: ماری‌جوانا تنها نوعی از این مواد است که اشتهای فردی که از آن استفاده می‌کند را بیشتر می‌کند و از طرف دیگر وابستگی به انواع مواد هم جسمی است و هم روانی، اما این ماده وابستگی عمدتاً روانی دارد.

یوسف نژاد در خصوص خاصیت “گُل” بر روی بدن، اظهار کرد: گل توهم زاست و موجب می‌شود که مصرف کننده، نتواند فاصله‌ها و مسافت‌ها را شناسایی کند و این ماده روی حافظه تأثیر دارد. گُل حافظه را شدیداً تخریب می‌کند و بیشترین دلیل استعمال آن، خاصیت توهم‌زایی است.

وی خطاب به خانواده‌ها توصیه کرد: والدین با درک رفتار فرزندان خود باید متوجه شوند که فرزندشان از این مواد استفاده می‌کند یا خیر.

وی اضافه کرد: قرمز شدن چشم و حالت خون مردگی، خنده‌های بی دلیل و راه رفتن با گیجی از علائمی است که تا حدود چهار ساعت با فرد است و پس از آن فرد به خواب عمیق فرو می‌رود.

این روانشناس با بیان اینکه اصطلاحی در اعتیاد با عنوان محرومیت وجود دارد، خاطرنشان کرد: محرومیت به آن معناست که وقتی مواد به بدن فرد نمی‌رسد شخص پرخاشگر شده، حالت خصومت و افسردگی دارد و فرار از مدرسه، میل نداشتن به ورزش، تغییر برنامه تغذیه و غیره از دیگر پیامدهای آن در میان دانش آموزان است.

یوسف نژاد با تاکید بر اینکه قدم نخست در استفاده از مواد اعتیاد آور در میان جوانان، الگو گرفتن از والدین است، گفت: والدینی که خود مواد مصرف می‌کنند و یا معتقدند استفاده از موادی مثل قلیان، سیگار و ماری جوانا اعتیاد آور نیست، دلیل سوق دادن به استفاده از این مواد و ورود فرزند به دنیای اعتیاد هستند.

وی افزود: موضوع ژنتیک نیز در گرایش به اعتیاد به اثبات رسیده است.

وی با اشاره به اختلاف سلیقه در میان والدین و نسل جوان، اظهار کرد: با کم کردن این فاصله باید خود را ملزم به درک کردن فرزندانمان بدانیم و با هم قدم شدن در کنار آن‌ها و درک خواسته‌هایشان از رفتارهای غلط پیشگیری کنیم.

مدیر گروه سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه تصریح کرد: در این راستا شبکه‌های بهداشت و درمانی کلاس‌های آموزشی رایگان فرزندپروری برای والدین در نظر گرفته‌اند و به والدینی که فرزند ۲ تا ۱۲ سال و ۱۲ تا ۱۸ سال دارند، آموزش رایگان ارائه می‌دهند.

یوسف نژاد، مشارکت والدین در این کلاس‌های آموزشی به منظور افزایش آگاهی خانواده‌ها در مورد رفتارهای فرزندشان به ویژه در زمینه‌های اعتیاد و رفت و آمد با دوستان ناباب را بسیار مؤثر دانست و افزود: در طرح تحول سلامت حوزه بهداشت، این برنامه آموزشی به دیگر خدمات مراکز بهداشتی درمانی اضافه شده است.

وی اظهار کرد: برخی از والدین سهل گیر و برخی دیگر سخت گیرند که در هر دو صورت فرزند دچار آسیب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در کلاس‌های رایگان فرزند پروری شبکه‌های بهداشت و درمان، نحوه ارتباط صحیح با فرزندان آموزش داده می‌شود، خاطرنشان کرد: پیشنهاد می‌شود والدین در این کلاس‌ها که به صورت رایگان در تمامی شهرستان‌های خراسان‌شمالی برگزار می‌شود، شرکت کنند. /ایسنا

آیا مصرف ماری جوانا در ایران قانونی می‌شود؟

این خبر علائم مصرف گُل در بین دانش آموزان اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

از بین بردن اعتیاد به الکل در موش با تاباندن نور لیزر به مغز

ترک اعتیاد به الکل کار ساده ای نیست اما محققان موسسه پژوهشی اسکریپس روشی را روی موش ها با موفقیت آزمایش کرده اند که با استفاده از تاباندن پرتو لیزر به نقاطی از مغز می توان انگیزه نوشیدن الکل را …

The post از بین بردن اعتیاد به الکل در موش با تاباندن نور لیزر به مغز appeared first on دیجیاتو.