عکاسی هنرمندانه و خلاقانه از عروسی

زوم نیوز _ محمد توکلی : یکی از بهترین روزهای  زندگی هر کدام از ما روز عروسی و وصالمان است که هر فرد با ذوق و خوش سلیقه ای تلاش می کند آن روز را به بهترین شکل ممکن برگزار کند و از همه مهمتر لحظات قشنگی را که از آن روز برایشان خاطره می سازد ثبت کند.

عکاسان حرفه ای در دنیای مد و فشن و عکاسان مطرح دنیا همیشه بهترین ایده ها و پیشنهادات را برای ثبت خاطرات این روز دارند ، ایده هایی که با هنرمندی تمام در کادر بندی، نورپردازی و شکار لحظه ها به اوج خود می رسند و از لحظات زیبای این روز بهترین قاب ها را به تصویر می کشند.

اما اگر می خواهید از رمز و رازهای کار ما عکاسان در این بخش بیشتر بدانید بهتر است با این مطلب همراه شوید.

ایده من برای عکاسی ودینگ همان پردازش رئال رفتارهای عاشقانه، ثبت احساسات و بهترین لحظات این روز بزرگ است که این سبک را از سالها کار در بخش فتوژورنالیسم همراه خود دارم اما آنچه که نتیجه کار را منحصر به فرد می کند کمی خلاقیت و نبوغ در نور پردازی است .

از طرفی دیگر عروس داماد ها به دنبال لوکیشن های مجلل و باشکوه با پزهای رسمی و سنتی که آنها را در نهایت شکوه نشان بدهند نیستند، بیشتر زوج ها برای ظاهر خود سادگی و برای عکس هایشان روایتی ساده و واقعی را می خواهند.

داستانی روایی از آغاز مراسم تا پایانش که حتی نقطه اوج دارد و به پایانی عاشقانه در یک شب رومانتیک ختم می شود .از این جهت پرداختن داستانی و نقل داستان روز عروسی است که عکس ها را متنوع و زیبا می کند چرا که همه چیز در هر شات باور پذیر و رئال است.

در عکاسی مستند از عروسی نباید به دنبال ایده های از پیش تعیین شده بود اتفاقاتی که در طول روز می افتند حتی نوع آب و هوا، تابش نور خورشید  و یا ابر های باران زا عکس ها را متفاوت و زیبا می کند.گاهی در عکس های عروسی باید فلاش ها را کنار گذاشت و اجازه داد نور طبیعی کارخودش را کند ، حتی زمانیکه هوا بارانی است و عروس داماد در زیر یک چتر از بارانی که کمی برنامه هایشان را بهم ریخته لذت می برند باید استفاده کرد و بدون فلاش و با یک دوربین این لحظه را ثبت کرد.

بهترین زوایا، نور و ترکیب بندی در عکاسی عروسی زمانی رخ می دهد که شما و سوژهایتان در نهایت همکاری با هم باشید و به عکاس در به دست آوردن کادر هایی منحصر به فرد و خلاقانه اجازه مانور داده شود .بسیاری از عروس و داماد ها در آن روز استرس زیادی دارند و از حرکات عجیب عکاس و فرم هایی که به خود می گیرد تعجب می کنند، اما در نهایت اعتماد می توانند شاهکارهایی را ببینند که هیچ گاه تصور نمی کردند که نتیجه کار چنین از آب در بیاید.

یکی از بهترین شات های عروسی در زمان غروب و حتی در هنگام تاریکی هوا اتفاق می افتد از همین جهت است که عکاسان عروسی به زوج ها در هنگام قرار داد پیشنهاد می کنند تا برای عکاسی و فیلم برداری قبل از روز مراسم برای عکاسی وقتی را تعیین کنند،  تا با حوصله بیشتر عکس ها گرفته شود و در روز مراسم ادامه کار به شکل روایی از حضور در مراسم ادامه پیدا کند.

در عکاسی عروسی خلاقیت حرف اول را می زند و این خلاقیت باید در همان لحظه ثبت تصاویر اتفاق بیافتد و نه در نرم افزار فتوشاپ . به عنوان مثال شما می توانید از بازتاب دنیای اطراف و اجسام در چشم عروس یا داماد یا مهمانان عکاسی کنند ، کاری که پیتر آدامز شاون (Peter Adams-Shawn) ، عکاس استرالیایی به انجام آن شهرت دارد.عکس های Eyescapes  او به سبکی در عکاسی عروسی منجر شد که بسیار مورد توجه قرار گرفت.

در عکاسی عروسی همچنین توجه به جزئیات بسیار مهم است گاهی باید از تجربیات خود در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی استفاده کنید و از جزئیات با دقت فراوان عکس بگیرید . عکاسی از جواهرات به خصوص حلقه ها یکی از این موارد است که برای گرفتن آن وقت زیادی ندارید و باید با داشتن ایده های درست در کمترین زمان ممکن انجام بدهید .

برای داشتن عکس هایی با کیفیت باید از یک لنز ماکرو ۱۰۰ میلیمتری استفاده کرد، بدون لنز ماکرو، نمی توانید به اندازه کافی زوم و فوکوس کنید. هر چند که ممکن است بخواهید به فتوشاپ پناه ببرید و عکس را کراپ کنید  اما این کار باعث می شود تا رزولوشن عکس از بین برود پس بهترین گزینه استفاده از  لنزهای ماکرو است که می توانید حتی در کنار دیگر تجهیزات برای روز مراسم اجاره کنید .

هر چند که برخی از عکاسان از یک اسپیدلایت برای عکاسی حلقه ها روی دسته گل عروس استفاده می کنند، اما به طور کل برای این کار نیاز به نور پردازی خاصی نیست و اگر بتوانید برای زیر حلقه ها یک سطح بازتابنده و براق مشکی رنگ پیدا کنید با نور طبیعی هم می توانید از حلقه ها عکس های فوق حرفه ای و صنعتی بگیرید.

اسکات کلبی یکی از عکاسان مشهور عروسی برای اینکار ایده جالبی دارد او برای اولین باره ایده آیپد را مطرح کرد و گفت که از حلقه ها و جواهرات روی سطح براق یک آیپد استفاده می کند البته شما می توانید برای گرفتن عکس از کل سرویس از سطوحی مثل یک پیانوی مشکی براق هم استفاده کنید.شما حتی می توانید همیشه یک مقوای سیاه به همراه داشته باشد و در روز عکاسی زیر یک شیشه قرار هید و از حلقه ها به راحتی عکاسی کنید.