مدیاتک در مقابل کوالکام؛ هرآنچه باید در مورد این دو شرکت بدانید

هواوی و سامسونگ تنها تولیدکنندگان گوشی های اندرویدی هستند که پردازنده اختصاصی خود را دارند. باقی شرکت های سازنده موبایل برای تامین این قطعه کلیدی معمولا به استفاده از محصولات کوالکام و مدیاتک روی می آورند. در هر روی این دو شرکت چندسالی می شود که بعد از کناره گیری نام هایی نظیر تگزاس اینسترومنتز، اینتل و NovaThor از عرصه موبایل، به برترین کمپانی های ثالث تامین کننده چیپست بدل شده اند.

در ادامه این مطلب قصد داریم نگاهی داشته باشیم بر فعالیت های این دو رقیب چینی و کره ای و نقاط ضعف و قوتشان را از نظر بگذرانیم.

تکنولوژی CPU

کوالکام و مدیاتک

وقتی حرف از برترین CPUهای تولید شده تاریخ موبایل به میان می آید کوالکام با هسته های Kryo خود نامی شناخته شده محسوب می شود. از سال ۲۰۱۷ میلادی اما این شرکت به طراحی نیمه سفارشی سازی شده هسته های مذکور (با عنوان Kryo Gold یا Kryo Silver) روی آورد. این طرح ها براساس هسته های پردازشی ARM طراحی می شدند منتها برای آنکه مصرف انرژی کمتری داشته باشند و عملکرد بهتری از خود نشان دهند بهینه سازی هایی درآنها انجام می گرفت.

در عین حال مدیاتک نیز از هسته های پردازشی استاندارد Arm برای پردازنده های خود استفاده می کند منتها با این تفاوت که به اندازه کوالکام آنها را بهینه سازی و اصلاح نمی کند. کوالکام هر زمان که ممکن باشد از جدیدترین و بهترین هسته های پردازشی Arm استفاده می کند کما اینکه در اسنپدراگون ۶۷۵ این کار را انجام داد اما مدیاتک تاکنون از جدیدترین هسته های پردازشی Arm (مثلا کورتکس A76 ،A75 و A55) در محصولاتش استفاده نکرده و فعلا به همان هسته های قدیمی راضیست.

خلاصه کلام اینکه کوالکام و مدیاتک هر دو از هسته های پردازشی یکسانی در محصولاتشان استفاده می کنند اما کوالکام بیشتر به کاربرد هسته های جدید آن هم در کمترین زمان ممکن تمایل دارد.

پردازنده های گرافیکی: سلاح پنهان کوالکام؟

رقابت مدیاتک و کوالکام

پردازنده های گرافیکی بزرگ ترین برتری کوالکام نسبت به مدیاتک محسوب می شوند و علت نیز به تکنولوژی سرّی کارت گرافیک آدرنو باز می گردد. پردازنده های گرافیکی آدرنو در واقع از خرید واحد کارت گرافیک AMD توسط کوالکام متولد شدند (آدرنو شکل برهم ریخته ای از کلمه Radeon یا همان برند کارت گرافیک AMD است).

پردازنده های گرافیکی آدرنو اخیرا GPUهای Mali شرکت Amd را در بنچمارک ها شکست داده اند؛ صرفا کافیست بنچمارک های گرافیکی نسخه بهره مند از چیپ کوالکام گوشی گلکسی اس ۹ را با مدل مجهز به اگزینوس که از تکنولوژی پردازنده گرافیکی Arm بهره می برد مقایسه کنید.

GPU

اما شرکت هایی نظیر سامسونگ و هواوی معمولا تمایل دارند تعداد بیشتری از هسته های پردازشی Arm Mali را درون چیپست های خود به کار ببرند تا اختلاف شان را با سخت افزار تولیدی کوالکام کم کنند.

پردازنده گرافیکی Mali-G76 که به تازگی هم معرفی شده به روز رسانی قابل توجهی نسبت به نسل قبلی اش محسوب می شود و به لحاظ نظری می تواند با پردازنده های گرافیکی سطح لپ تاپ مقابله کند. البته روشن است که کوالکام نیز دست روی دست نمی گذارد و احتمالا باید منتظر ارائه چیپ پرچمدار بعدی آن در ماه دسامبر باشیم.

یادگیری ماشینی

یادگیری ماشینی

کوالکام در سال های اخیر پردازنده سیگنال دیجیتال هگزاگون خود (به اختصار DSP) را صرفا در حوزه یادگیری ماشینی به کار بسته است. این پردازنده غالبا فرایندهای مرتبط با صدا، عکاسی و ارتباطات اینترنتی را مدیریت می کند اما شرکت سازنده آن را به نحوی بهینه سازی کرده که بهترین عملکرد را در زمینه یادگیری ماشینی از خود به نمایش بگذارد. به بیان دیگر این شرکت برخلاف اپل و هواوی برای خود چیپ هوش مصنوعی اختصاصی ندارد و صرفا با بهینه سازی یکی از پردازنده های خود توانسته به سطح خوبی از عملکرد دست پیدا کند.

پردازنده پیشرفته Hexagon 685 DSP هم اکنون روی مجصولاتی نظیر اسنپدراگون ۸۴۵، اسنپدراگون ۷۱۰ و اسنپدراگون ۶۷۰  و اسنپدراگون ۶۷۵ مورد استفاده قرار گرفته. به همین خاطر اموری نظیر تشخیص تصویر و یا دیگر اشکال رفرنس آفلاین باید در موبایل های بهره مند از آن به شکل بهتری انجام بگیرند.

از سوی دیگر مدیاتک نیز یک واحد اختصاصی پردازش هوش مصنوعی به نام هلیو P60 را برای موبایل های میان رده معرفی کرده که قابلیت هایی نظیر تشخیص هوشمند صحنه، تشخیص بهتر چهره و مواردی از این دست را برای گوشی های میان رده به ارمغان می آورد.

پشتیبانی و آپدیت های توسعه دهنده

اگر قصد دارید که رام جدیدی را روی موبایل خود فلش کنید موبایل های مجهز به چیپست کوالکام می توانند بهترین گزینه پیش رویتان باشند. موبایل های مجهز به چیپست های مدیاتک به خاطر پشتیبانی ضعیف توسعه دهندگان اسم و رسم خوبی را در سال های اخیر برای خود دست و پا نکرده اند. هرچند این مشکل به دنبال سیاست گذاری تازه مدیاتک برای انتشار سورس کد محصولاتش که البته به خوبی کوالکام هم نیست اندکی تعدیل شده اما هنوز لازم است که کارهای بیشتری در این باره انجام شود.

موبایل های مجهز به چیپست های مدیاتک همچنین به خاطر آپدیت های نرم افزاری دیرهنگامی که برایشان ارائه میشود مورد انتقاد قرار دارند. مجددا باید اشاره کنیم که برندهای ضعیف تر و کمتر شناخته شده عموما از چیپست های این شرکت در محصولات خود استفاده می کنند اما منابع کافی برای برای ارائه آپدیت های نرم افزاری منظم را در اختیار ندارند. بنابراین آپدیت نشدن گوشی های مجهز به چیپست مدیاتک را لزوما هم نمی توان برگردن شرکت سازنده چیپ دانست.

البته اشاره کنیم که این شرکت گام هایی را هم برای تغییر دادن اوضاع برداشته. مدیاتک سال قبل به طرح موسوم به GSM Express ملحق شد که براساس آن شرکت ها باید نسخه کاملتری از اندروید را در کنار چندین اپ گوگل در اختیار شرکای خود قرار دهند. همین الحاق برخی شرکای مدیاتک را امیدوار کرده که آپدیت های نرم افزاری شان را با سرعت بیشتری در اختیار کاربران قرار دهند.

انتظار می رود پروژه Treble گوگل نیز به ارائه آپدیت های سریع تر برای دستگاه های بهره مند از چیپست های کوالکام و مدیاتک منتهی شود. در این پروژه لایه های سخت افزاری و نرم افزاری موبایل ها از هم جدا می شوند به نحوی که اپدیت های نرم افزاری تاثیری روی سخت افزار دستگاه نگذارند.

در اثبات اینکه همیشه هم چیپ ساز مقصر ارائه دیرهنگام آپدیت نرم افزاری به کاربران نیست همین نکته بس که نوکیا آپدیت های منظمی را برای برخی موبایل های بهره مند از چیپست های مدیاتک خود ارائه می دهد که از آن جمله میتوان به نوکیا ۳ و نوکیا ۳.۱ اشاره کرد.

محصولات کوالکام و مدیاتک

مدیاتک شرکتی است که نامش را در گروه تامین کنندگان قطعه برای موبایل های اقتصادی تثبیت کرده و تولیداتش در موبایل هایی نظیر نوکیا ۱، نوکیا ۳ و نوکیا ۳.۱ مورد استفاده قرار گرفته اند. در واقع چیپ های جدید هلیو A22 و P22 این شرکت که در گروه محصولات اقتصادی قرار دارند نسبت به محصولات مشابه از کوالکام ابعاد کوچکتری دارند و به همین خاطر گزینه بهتری از نظر شرکت های سازنده موبایل محسوب می شوند.

در آنسو اما کوالکام همچنان روی تولید چیپ های قدیمی خود نظیر اسنپدراگون ۲۱۲ و اسنپدراگون ۴۲۵ اصرار دارد. هرچند انتظار می رود چیپ های جدیدتر کوالکام نظیر اسنپدراگون ۴۲۹ و اسنپدراگون ۴۳۹ بازی را به شکل دیگری تغییر دهند.

بازارهای هدف مدیاتک و کوالکام

کوالکام و مدیاتک

موبایل های پرچمدار تا حد زیادی در سلطه کوالکام و چیپست های سری اسنپدراگون ۸۰۰ این شرکت به ویژه ۸۳۵ و ۸۴۵ قرار دارد. مدیاتک پس از معرفی هلیو X30 در سال گذشته دیگر حضوری در این سطح نداشته است. هیلو X30 در میزو پرو ۷ پلاس به کار رفته اما اسنپدراگون ۸۳۵ تقریبا میهمان تمامی پرچمدارهای اندرویدی دیگر است.

در بازار میان رده اما میزان تنوع تراشه ها به مراتب بیشتر است و شرکت ها از سری های اسنپدراگون ۴۰۰، ۶۰۰،و ۷۰۰؛ هلیو P60 و مدیاتک ۶۷۵۰ استفاده می کنند. از گوشی های بهره‌مند از دو مورد آخر می توان به نوکیا ۵.۱ پلاس، ریلمی ۱، اوپو F9، الجی Q7 و الجی ایکس پاور ۲ اشاره کرد.

میان رده های مجهز به چیپست های کوالکام هم شامل نوکیا ۷ پلاس، شیائومی می A2، ردمی نوت ۵ و ریلمی ۲ پرو است. در  واقع برندهای بزرگ و معتبر به جای مدیاتک از چیپ‌های اسنپدراگون استفاده می کنند.

کدامیک بهتر است؟

معیارهای خرید یک گوشی مناسب بسیار بیشتر از چیپست به کار رفته در آن است و کمتر کسی پرچمداری بدون هیچ ویژگی خاص را به میان رده ای با دوربین فوق العاده، مقاومت بالا در برابر ضربه و آب و قیمت مناسب ترجیح دهد. اگر قدرت پردازش دستگاه برایتان اهمیت بسیار بالایی دارد یا صرفا به پرچمدار بودن موبایل اهمیت می دهید، بهترین گزینه اسنپدراگون است.

در سطح میان رده اما انتخاب کمی دشوارتر است و هلیو P60 و اسنپدراگون ۶۶۰ به یک اندازه قدرت دارند، هر چند جدیدترین محصولات سری اسنپدراگون ۶۰۰ به راحتی هلیو P60 را از میدان به در می کنند.  کوالکام و مدیاتکدر نهایت نوبت به سطح اقتصادی می رسد که به لطف چیپست های هلیو A22 و P22 در دست مدیاتک است. این شرکت با عرضه تراشه‌های جدیدتر، کوچکتر و کم مصرف‌تر نسبت به کوالکام، قابلیت هایی مثل بلوتوث ۵ را در اختیار کاربر قرار می دهد که در این سطح رقبا به ندرت از عهده آن برمی آیند.

علاوه بر این اغلب محصولات مدیاتک از کوالکام ارزانتر تمام می شوند که در نهایت دست تولید کننده را برای عرضه موبایل های مقرون به صرفه باز می گذارد.

The post مدیاتک در مقابل کوالکام؛ هرآنچه باید در مورد این دو شرکت بدانید appeared first on دیجیاتو.

کوالکام از همین حالا چیپست هایش را برای اندروید پی بهینه سازی کرده است

در حالی که چند ساعت بیشتر از معرفی نسخه بتای اندروید پی نگذشته، کمپانی کوالکام اعلام کرد چیپست های خود را برای این سیستم عامل بهینه کرده است.

کوالکام یکی از بزرگترین تامین کننده های چیپست در موبایل های اندرویدی است و به همین خاطر سازگاری محصولات این کمپانی با نسخه های جدید سیستم عامل تاثیر به سزایی در افزایش سرعت به روز رسانی موبایل ها خواهد داشت.

از اینرو گوگل پیش از رونمایی از نسخه بتای اندروید پی، نسخه ای از آن را در اختیار کوالکام قرار داده و این شرکت نیز از همین حالا چیپست های اسنپدراگون ۸۴۵، ۶۶۰ و ۶۳۶ را برای آن بهینه سازی کرده است.اندروید پی

این همکاری در قالب پروژه Treble صورت گرفته که با پیاده سازی تغییرات عمده در معماری فریم ورک به دنبال ارائه سریعتر به روزرسانی ها است.

گوگل مدعی است پروژه Treble بزرگترین تغییر در معماری اندروید تا کنون است، چرا که کدهای مربوط به سخت افزار و تولید کنندگان چیپست، مانند سامسونگ و کوالکام را، از کدهای سیستم عامل جدا خواهد کرد؛ همین امر باعث می شود تولیدکنندگان تلفن های هوشمند صرفاً با بروزرسانی کدهای مربوط به OS و بدون نیاز به دستکاری بخش مربوط به چیپست، آپدیت مورد نظر را عرضه کنند.

«دیو بورک»، معاون بخش مهندسی گوگل در رابطه با این همکاری می گوید:

از همکاری با کوالکام برای پیاده سازی اندروید پی در چیست های اسنپدارگون بسیار خوشنودیم چرا که حالا تولیدکنندگان می توانند قابلیت های جدید اندروید را سریعتر به دست توسعه دهندگان و کاربران برسانند.

اگرچه برخی شرکت ها از قبیل اسنشال در ارائه بروزرسانی ها سرعت عمل بالایی دارند اما نتایج به دست آمده از مشارکت این دو کمپانی جای هیچ بهانه ای را برای تاخیر در عرضه به اندروید پی توسط دیگر تولید کنندگان دیگر از قبیل سامسونگ، ال جی و شیائومی باقی نمی گذارد.

The post کوالکام از همین حالا چیپست هایش را برای اندروید پی بهینه سازی کرده است appeared first on دیجیاتو.

مشخصات منتسب به اسنپدراگون ۷۱۰ و ۷۳۰ منتشر شد

در رویداد MWC 2018، کوالکام از چیپست های اسنپدراگون سری ۷۰۰ رونمایی کرده بود؛ چیپست هایی که قرار است فضای خالی بین پرچمدارن سری ۸۰۰ و میان رده های قوی سری ۶۰۰ را پر کنند. اکنون اطلاعاتی منتسب به این سری منتشر شده است.

بر این اساس اعلام شده که اولین چیپست از این سری اسنپدراگون ۷۱۰ و چیست قوی تر نیز ۷۳۰ خواهد بود.

چیپست اسنپدراگون ۷۱۰

به نظر می رسد اسنپدراگون ۷۱۰ در واقع همان ۶۷۰ با نام متفاوت است. از آنجایی که تاکنون برخی از اطلاعات ۶۷۰ فاش شده، می توان برخی از مشخصات ۷۱۰ را نیز حدس زد.

این چیپست بر مبنای لیتوگرافی ۱۰ نانومتری سامسونگ ساخته شده و از فناوری وای-فای دو بانده با آنتن های ۲X2 MU-MIMO و نیز بلوتوث ۵٫۰ بهره می برد. پردازنده های در نظر گرفته شده برای این چیپست دو هسته سری Kryo 3xx با فرکانس های ۲٫۲ گیگاهرتز و ۶ هسته از سری Kryo 3xx با فرکانس های ۱٫۷ گیگاهرتز است.

پردازشگر گرافیکی آدرنو ۶۱۵ با فرکانس کاری ۷۵۰ مگاهرتز است و همچنین پشتیبانی از نمایشگرهای QHD، امکان نمایش رابط کاربری دستگاه با نرخ ۶۰ فریم در ثانیه و HDR10 برای آن در نظر گرفته شده است.

چیپست های ۷۱۰ از سیستم بر چیپ Spectra 250 ISP بهره مند هستند که امکان پشتیبانی از دوربین های سه گانه با رزولوشنی تا ۳۲ مگاپیکسل را فراهم می کند. علاوه بر این ها از حافظه UFS 2.1 و eMMC در کنار درگاه های USB 3.1 و USB 2.0 پشتیبانی می شود. با این حال به نظر می رسد خبری از پردازنده جداگانه عصبی برای این چیپست نیست.

چیپست اسنپدراگون ۷۳۰

این چیپست بر مبنای لیتوگرافی ۸ نانومتری LLP سامسونگ ساخته شده که نسبت به فناوری مشابه با لیتوگرافی ۱۰ نانومتری، ۱۰ درصد کوچکتر است و ۱۰ درصد انرژی کمتری مصرف می کند. به نظر می رسد کوالکام اولین شرکتی خواهد بود که از این فرایند بهره خواهد برد.

در مورد اتصالات، مشخصات مشابه با ۷۱۰ است با این تفاوت که برای ۷۳۰ به جای بلوتوث ۵٫۰، نسخه ۵٫۱ در نظر گرفته شده. البته تفاوت ها در هسته های پردازشی بیشتر است. اسنپدراگون ۷۳۰ از دو هسته سری Kryo 4xx با فرکانس ۲٫۳ گیگاهرتز بهره می برد، در حالی که ۶ هسته از سری Kryo 4xx با فرکانس ۱٫۸ گیگاهرتز نیز آنها را همراهی می کنند. پردازشگر گرافیکی آن مشابه با سری ۷۱۰، آدرنو ۶۱۵ است.

هر دو چیپست ۷۱۰ و ۷۳۰ از سیستم کدینگ ویدیوی یکسان پشتیبانی می کنند و پشتیبانی آنها از دستگاه های جانبی و نیز فضای ذخیره سازی مشابه است. البته یکی از اصلی ترین تفاوت های آنها به پردازنده اختصاصی عصبی در ۷۳۰ باز می گردد تا به این ترتیب این چیپست پردازش های مرتبط با یادگیری ماشینی (شاخه ای از هوش مصنوعی) را به پردازنده ویژه بسپارد.

انتظار می رود دو چیپست مورد بحث تا انتهای سال ۲۰۱۸ رونمایی شوند. با این حال احتمالاً شاهد عرضه آنها در سال ۲۰۱۹ خواهیم بود. بر اساس گزارش ها شیائومی اکنون مشغول آزمایش دستگاهی مبتنی بر اسنپدراگون ۷۱۰ است و انتظار می رود این کمپانی از اولین هایی باشد که گوشی هوشمندی مبتنی بر این چیپست را روانه بازار نماید.

 

تماشا کنید: کوالکام با سه ویدیوی جدید از مزایای کامپیوترهای همیشه متصل می گوید

The post مشخصات منتسب به اسنپدراگون ۷۱۰ و ۷۳۰ منتشر شد appeared first on دیجیاتو.

مقایسه کارایی گلکسی اس ۹ مجهز به چیپست اسنپدراگون با مدل بهره مند از اگزینوس

امسال نیز همچون همیشه سری گلکسی اس ۹ در دو مدل با چیپست اسنپدراگون ۸۴۵ برای بازارهای آمریکا، چین و ژاپن، و دیگری با چیپست اگزینوس ۹۸۱۰ برای دیگر مناطق دنیا عرضه شد.

در سال های گذشته معمولا مدل بهره مند از چیپست اگزینوس عملکرد نسبتا بهتری از نسخه دیگر داشت اما امسال به نظر می رسد داستان کمی فرق کرده باشد.

در ادامه کارایی این دو مدل را بر اساس بنچمارک پایگاه های معتبر بررسی کرده ایم اما پیش از آن اجازه دهید به ساختار این دو چیست نگاهی داشته باشم. هر دو مدل از معماری ۱۰ نانومتری و دو خوشه چهار هسته ای بهره می برند که برای اسنپدراگون از چهار هسته ۲٫۷ گیگاهرتزی Mongoose M3 و ۴ هسته ۱٫۸ گیگاهرتزی Cortex-A55 و برای اگزینوس از چهار هسته ۲٫۷ گیگاهرتزی Kryo 385 Gold و ۴ هسته ۱٫۷ گیگاهرتزی Kryo 385 Silver تشکیل شده است.

با توجه به تعداد، آرایش و کلاک هسته ها این دو چیست نباید با هم تفاوت چندانی داشته باشند اما «گیگ بنچ» اگزینوس را در موقعیت بهتری قرار داده که در تست تک هسته ای بیشتر به چشم می آید.

گلکسی اس 9

تست تک هسته ای

گلکسی اس 9

تست چند هسته ای

این تفاوت در تست چند هسته ای به مراتب کمتر می شود و احتمالا در سناریوهای واقعی چندان محسوس نخواهد بود. همانطور که می بیند تفاوت کارایی پردازنده موبایل های اندرویدی با آیفون روز به روز در حال کمتر شدن است.

آنگونه که نمودار نشان می دهد مدل اسنپدارگونی به لطف پردازشگر گرافیکی آدرنو ۶۳۰ کارایی بسیار بهتری از رقیب بهره مند از Mali-G72 MP18 دارد.

گلکسی اس 9

Basemark X

در تست تغییر پیکسل ها نیز کارایی آدرنو ۳۰ درصد بهتر از رقیب است، بنابرین اگر به بازی های موبایلی علاقه دارید بهتر است مدل دارای چیپست اسنپدراگون را انتخاب کنید.

گلکسی اس 9

GFX 3.1 Manhattan

گلکسی اس 9

GFX 3.1

برای ارزیابی بهتر به سراغ تست Basesemark OS 2.0 رفته ایم که بر اساس آن نسخه ویژه آمریکا و چین از نمونه بین المللی تجربه روانتری را در اختیار کاربر قرار می دهد. گلکسی اس 9

در نهایت نوبت به تست آنتوتو می رسد که از کارایی نسبتا بهتر گلکسی اس ۹ دارای اسنپدراگون نسبت به مدل مجهز به اگزینوس خبر می دهد. گلکسی اس 9

علی رغم تمام جزئیات مذکور با توجه به تجربیاتی که از کار کردن با هر دو دستگاه بدست آمده می توان به این نتیجه رسید که هردو مدل کارایی مشابهی دارند و در استفاده روزانه تفاوت های ناچیز آنها چندان به چشم نخواهند آمد.

The post مقایسه کارایی گلکسی اس ۹ مجهز به چیپست اسنپدراگون با مدل بهره مند از اگزینوس appeared first on دیجیاتو.

مروری بر چیپست های اسنپدراگون؛ حکمرانی اژدهای کوالکام بر تاج و تخت

چیپست مرکز فرماندهی و قلب تپنده تلفن هوشمند است و کوالکام فرمان روای اصلی در این قلمرو به حساب می آید. این شرکت آمریکایی ۴۲ درصد درآمد ساخت چیپست های موبایل در دنیا را به خود اختصاص داده است.

اپل به پشتوانه تولید چیپست برای آیفون و آیپدهای خودش با رقم ۲۰ درصد در رتبه دوم به چشم می خورد. رتبه های سوم و چهارم هم با ۱۴ و ۱۱ درصد متعلق به مدیاتک و سامسونگ هستند. هوآوی نیز با سابقه کمی بیش از یک دهه حدود ۸ درصد از سود بازار را به خود اختصاص داده و در مقام پنجم جای خوش کرده است.

جدول فوق نشان می دهد که بسیاری از خریداران موبایل در دنیای اندروید، در زمره کاربران اسنپدراگون قرار می گیرند. بر همین اساس تصمیم گرفتیم در این مطلب شما را با چپست های مختلف خانواده کوالکام و مشخصات هر یک آشنا کنیم. اما پیش از هرچیز توضیح کوتاهی در مورد هر یک از بخش های تشکیل دهنده چیپست ها را مطالعه فرمایید.

پردازنده یا CPU

اگر چیپست را قلب تپنده تلفن هوشمند بدانیم، پردازنده هم قلب تپنده هر چیپست به حساب می آید. تقریباً همه پردازنده های موبایل بر اساس معماری شرکت ARM ساخته می شوند. در حقیقت تولید کنندگان چیپست مجوز استفاده از معماری طراحی شده به دست ARM را خریداری و سپس تغییرات مورد نظر خود را در آن اعمال می کنند.

هر تولید کننده علاوه بر این ماژول های مورد نظر خود مثل حافظه داخلی، حافظه رم، وای-فای، بلوتوث، آنتن LTE و اجزای را به پردازنده اضافه می کند و این مجموعه در نهایت با عنوان چیپست موبایل نامیده می شود.

هسته های CPU بر اساس معماری شرکت ARM ساخته می شوند

هسته های پردازنده طراحی شده توسط معماری ARM که Cortex نام دارند در مجموع به ۳ دسته مختلف تقسیم می شوند. هسته های سری ۷ (مثل Cortex-A72) قوی ترین در نوع خود هستند و از نظر توان پردازش در بالاترین جایگاه قرار می گیرند. در رده بعدی هسته های سری ۵ (مثل Cortex-A53) هستند که قدرت کمتر و مصرف انرژی پایین تری دارند.

چیپست هایی که با فناوری big.LITTLE ساخته می شوند به هر دو نوع از هسته های سری ۷ و ۵ مجهز هستند و بر اساس نیاز شما تصمیم می گیرند که از کدام یک استفاده کنند، در نتیجه پردازش های خفیف تر که به توان بالایی نیاز دارند با مصرف انرژی کمتری انجام شده و لازم نیست هسته های پر مصرف بسیار قدرتمند برای هر عملکردی راه اندازی شوند و منابع سیستم را بیش از حد نیاز مورد استفاده قرار دهند.

هسته های مبتنی بر معماری ARM به ۳ دسته تقسیم می شوند

در نهایت هسته های سری ۳ (مثل Cortex-A32) که اولویت در ساخت آنها کمترین مصرف انرژی است و توان پردازش چندان بالایی هم ندارند، در نتیجه به تنهایی کارایی ندارند و همیشه به شکل ترکیبی با هسته های قوی تر سری ۵ و ۷ مورد استفاده قرار می گیرند. مثلا در یک پردازنده ۸ هسته ای ۴ هسته از نوع A32 برای پردازش های سبک و ۴ هسته باقی مانده از نوع A75 که برای انجام عملکردهای سنگین از قدرت کافی برخوردار است.

در حال حاضر اسنپدراگون ۸۴۵ چیپست پرچمدار کوالکام به حساب می آید و در محصولاتی مثل گلکسی اس ۹ و اس ۹ پلاس سامسونگ (بررسی دیجیاتو) مورد استفاده قرار گرفته است (این دو تلفن هوشمند در ایران با چیپست های اگزینوس ساخت خود سامسونگ عرضه می شوند، هرچند تولید اسنپدراگون ۸۴۵ هم با خطوط تولید سامسونگ انجام می شود).

این چیپست از ۸ هسته Kryo 385 تشکیل شده که بر اساس معماری Cortex A75 ساخته شده و با قدرت ۲.۸ گیگاهرتز توان مورد نیاز برای سنگین ترین عملکردهای دنیای موبایل را فراهم می کنند. اسنپدراگون ۸۳۵ که پرچمدار سال گذشته بود نیز از ۸ هسته مبتنی بر A72 ساخته شده بود و توان پردازش آن به حداکثر ۲.۴۲ گیگاهرتز می رسید. در حقیقت کوالکام در چیپست جدید توان پردازش را تا ۲۰ درصد افزایش داده است، در حالی که چیپست جدید از نظر مصرف انرژی تا ۳۰ درصد بهینه تر از نسل قبلی عمل می کند.

پردازشگر گرافیکی یا GPU

کوالکام در سال ۲۰۰۹ با خرید برند Imageon نام آن را به Adreno تغییر داد

کوالکام در چیپست هایش از پردازشگر گرافیکی ساخت خودش به نام Adreno استفاده می کند. معماری این پردازشگرها توسط شرکت کانادایی ATI انجام شده و در آن زمان Imageon نام داشت. AMD سال ۲۰۰۶ شرکت ATI را به مالکیت خود در آورد و در نهایت در سال ۲۰۰۹ کوالکام برند Imageon را از AMD خرید و نام آن را به آدرینو تغییر داد.

کوالکام بر خلاف شرکتی مثل ARM مجوز استفاده از معماری پردازنده های خود را به دیگران نمی فروشد و پردازشگرهای گرافیکی ادرینو فقط در چیپست های ساخت خودش مشاهده می شوند که البته با توجه به سهم بازار قابل توجه کوالکام، کم تعداد هم نیستند.

حافظه رم یا RAM

حافظه رم بسیاری از موبایل های معمول از نوع LPDDR3 ساخته شده است، اما در محصولات جدیدتری مثل پرچمداران یکی دو نسل اخیر سامسونگ شاهد استفاده از LPDDR4 و LPDDR4X هستیم که تا ۲۰ درصد سرعت بالاتری دارند، آن هم با وجود مصرف انرژی پایین تر از مدل های قبلی.

فرایند ساخت

فرایند ساخت یکی از ویژگی های دیگری به حساب می آید که چیپست ها را با یکدیگر متفاوت می کند. هر چیپ الکترونیکی مثل پردازنده و پردازشگر گرافیکی از میلیون ها ترانزیستور ساخته شده است. ترانزیستورها مثل دروازه هایی هستند که با بسته و باز شدن، امکان عبور الکترون ها را فراهم می کنند. شرکت های سازنده تعداد زیادی از این ترانزیستورها را از جنس سیلیکون و به شکل یک قرص بزرگ تولید می کنند که ویفر سیلیکونی نام دارد.

جدیدترین چیپست های موبایل با فرایند ۱۰ نانومتری تولید می شوند

وقتی یک شرکت سازنده می گوید فلان چیپست بر اساس معماری ۱۰ نانومتری ساخته شده یعنی اندازه هر یک از این دروازه های الکترونیکی ۱۰ نانومتر است. کمی قبل ترانزیستورها ۱۴ و حتی ۲۸ نانومتری بودند، اما تولید کنندگان همیشه در تلاش هستند این رقم را کمتر کنند، چون فرایند ساخت کوچک تر یعنی اینکه الکترون ها فاصله کوتاه تری را برای حرکت بین ترانزیستورها طی می کنند و این موضوع ضمن کاهش مصرف انرژی، به افزایش سرعت عملکرد دستگاه منجر می شود. اگر ترانزیستورها کوچک تر باشند فضای کمتری هم اشغال می کنند، در نتیجه شرکت سازنده می تواند این مقدار را به اجزای دیگری مثل باتری اختصاص دهد.

۴ خانواده زیر یک سقف

کوالکام چیپست های خود را در ۴ سری مختلف تولید می کند. در سری ۲۰۰ که اقتصادی ترین خانواده به حساب می آید در حال حاضر اسنپدراگون ۲۰۵ تولید می شود که بر اساس فرایند ۲۸ نانومتری ساخته شده و تقریباً یک سال پیش همین موقع معرفی شد.

این مدل به ۲ هسته Cortex A7 با توان پردازش ۱.۱ گیگاهرتز مجهز است که از نظر قدرت در پایین لیست قرار می گیرد. پردازشگر گرافیکی این چیپست هم ادرینو ۳۰۴ در نظر گرفته شده که ۴۰۰ مگاهرتز قدرت دارد و یک چیپ میان رده محسوب می شود.

برای مشاهده در اندازه بزرگتر روی تصویر کلیک کنید

این چیپست یکی از ارزان ترین گزینه هایی به حساب می آید که اتصال ۴G را برای موبایل های اقتصادی ممکن می کند، اما اگر نام این مدل را در لیست مشخصات تلفن هوشمند خود دیدید در جریان باشید که دستگاه صرفاً از پس امور روزمره بر می آید و نباید توقع توان پردازش بالا یا اجرای بازی های سنگین را داشته باشید.

 • برخی تلفن های هوشمند مجهز به اسنپدراگون سری ۲:
 • BLU Studio C
 • Acer Liquid M220
 • Motorola Moto E 2nd Gen

در سری ۴۰۰ هم شاهد بکار گیری فرایند ۲۸ نانومتری هستیم، غیر از اسنپدراگون ۴۵۰ که با فناوری پیشرفته تر ۱۴ نانومتری ساخته شده و قوی ترین مدل این سری به حساب می آید. بر اساس اطلاعاتی که از کوالکام درز کرده به زودی اسنپدراگون ۴۶۰ هم برای این سری معرفی می شود که با فناوری ۱۴ نانومتری ساخته شده است، اما تا پیش از رونمایی رسمی از توضیح مشخصات این مدل صرف نظر می کنیم.

برای مشاهده در اندازه بزرگتر روی تصویر کلیک کنید

در این سری شاهد پشتیبانی از امکانات پیشرفته تری هستیم، از جمله فناوری ارتباطی VoLTE، صفحه نمایش با کیفیت HD و دوربین و صدای با کیفیت تر. اما این سری هم از نظر توان پردازش برای موبایل های اقتصادی و ساعت های هوشمند در نظر گرفته شده است.

در قوی ترین مدل یعنی اسنپدراگون ۴۰۵ شاهد ۸ هسته A53 هستیم که در ابتدا توضیح دادیم جایی بین هسته های سری ۷ و ۳ قرار می گیرد. توان پردازش این ۸ هسته در نهایت به ۱.۸ گیگاهرتز می رسد و چیپست ۶۰۰ مگاهرتزی ادرینو ۵۰۶ نیز برای اجرای بازی ها با رزولوشن حداکثر +FHD در نظر گرفته شده است.

 • برخی تلفن های هوشمند مجهز به اسنپدراگون سری ۴:
 • Moto G Play 4th Gen
 • Motorola Moto E 2nd Gen
 • ZTE Speed
 • Marshall London
 • Moto G 3rd Gen
 • LG Lancet
 • HTC Desire 510
 • BLU Life One

سری ۶۰۰ در حال حاضر بالاترین تنوع را دارد و در ۸ مدل مختلف تولید می شود. این سری برای موبایل های میان رده در نظر گرفته شده است. در این سری مدل هایی مثل ۶۵۰، ۶۵۲ یا ۶۵۳ در کنار هسته های کم مصرف A53 به هسته های قدرتمند A72 مجهز هستند که این موضوع مصرف انرژی بهینه را در کنار توانایی اجرای عملکردهای نسبتاً سنگین برای دستگاه فراهم می کند.

بخش اول – برای مشاهده در اندازه بزرگتر روی تصویر کلیک کنید

اسنپدراگون ۶۲۵ اولین مدل در این خانواده به حساب می آید که با فرایند ۱۴ نانومتری ساخته شده است. مدل های ۶۳۰، ۶۳۶ و ۶۶۰ هم ۱۴ نانومتری هستند، اما بقیه مدل ها بر مبنای فناوری قدیمی تر ۲۸ نانومتری ساخته شده اند. در آینده نزدیک در این خانواده مدل های ۶۴۰ و ۶۷۰ نیز معرفی می شوند که با فناوری بسیار پیشرفته ۱۰ نانومتری ساخته شده اند، اما تا زمان رونمایی رسمی از توضیح مشخصات آنها صرف نظر می کنیم.

بخش دوم – برای مشاهده در اندازه بزرگتر روی تصویر کلیک کنید

در این سری شاهد پشتیبانی از فناوری بلوتوث ۵ و حافظه رم LPDDR4 هستیم. اسنپدراگون ۶۶۰ قوی ترین مدل در این سری به حساب می آید و اواخر سال ۲۰۱۷ معرفی شد. حداکثر توان این چیپست به ۲.۲ گیگاهرتز می رسد و به لطف پردازشگر گرافیکی ادرینو ۵۱۲ می تواند بازی ها را با رزولوشن حداکثر QHD اجرا کند.

 • برخی تلفن های هوشمند مجهز به اسنپدراگون سری ۶:
 • Asus Zenfone 5
 • Asus Zenfone 5 Lite
 • HTC One A9
 • Moto G 4th Gen
 • Moto G Plus 4th Gen
 • Asus Zenfone 3
 • Sony Xperia X
 • Asus Zenfone Selfie
 • HTC Desire 820
 • Oppo R5
 • HUawei P8 Lite

در نهایت به سری ۸۰۰ می رسیم که برای موبایل های پرچمدار در نظر گرفته شده و در حال حاضر به ۴ مدل مختلف تقسیم می شود.

برای مشاهده در اندازه بزرگتر روی تصویر کلیک کنید

اسنپدراگون ۸۲۰ در حال حاضر مدل آغازین در سری پرچمدار کوالکام به حساب می آید که در سال ۲۰۱۵ در نمایشگاه موبایل بارسلون رونمایی شد و اولین تلفن های هوشمند مجهز به آن در سال ۲۰۱۶ وارد بازار شدند. در این سال ضمناً شاهد رونمایی از مدل ۸۲۱ بودیم که ۱۰ درصد از اسنپدراگون ۸۲۰ قوی تر است، اما از نظر امکانات نسبت به مدل قبلی چیز بیشتری ندارد.

کوالکام در سری ۸ امکاناتی مثل پشتیبانی از صفحه نمایش ۴K، موتور گرافیکی ولکان، دوربین دوگانه تا ۵۵ مگاپیکسل و کدک تصویری H.265 هستیم. اما مدل های ۸۲۰ و ۸۲۱ نسبت به مدل های قدیمی تر این سری امکانات جدیدتری هم دارند، از جمله پشتیبانی از حافظه eMMC 5.1 به جای نسخه ۵ و پشتیبانی از صفحه نمایش ۴K با نرخ ۶۰ فریم در ثانیه. اما این دو مدل بر اساس فرایند ۱۴ نانومتری ساخته شده اند که نسبت به ۲ مدل بعدی در سطح پایین تری قرار دارد.

اسنپدراگون ۸۳۵ اواخر سال ۲۰۱۶ معرفی شد و تا همین چند ماه پیش که اولین موبایل های مجهز به مدل ۸۴۵ رونمایی شوند، مدل پرچمدار به حساب می آمد. این مدل بر اساس فرایند ۱۰ نانومتری ساخته شده و از امکاناتی مثل پخش ویدیوی HDR، دایرکت اکس ۱۲، حافظه UFS 2.1، اچ دی ام آی نسخه ۲.۰ و نسل چهارم شارژ سریع کوالکام پشتیبانی می کند.

حالا دیگر نمی توان این نسخه را قوی یا پیشرفته ترین مدل به حساب آورد اما اگر موبایلی به اسنپدراگون ۸۳۵ مجهز بود مطمئن باشید به راحتی قادر است تا چند سال نیاز های شما را تامین کند.

و اما اسنپدراگون ۸۴۵ که آخرین اژدهای فرمان روا در قلمروی کوالکام به حساب می آید و قرار است اجزای مختلف تلفن هوشمند شما را متحول کند. هرچند این مدل هم مثل پرچمدار سال گذشته با فرایند ۱۰ نانومتری ساخته شده، اما مصرف انرژی پایین تر و قدرت بیشتری دارد. در این مدل توان پردازش به لطف هسته های جدید Kryo 385 به ۲.۸ گیگاهرتز رسیده و پردازشگر گرافیکی به ادرینو ۶۳۰ ارتقاء یافته که در حوزه واقعیت مجازی پیشرفته تر محسوب می شود.

این چیپست در کنار اگزینوس ۹۸۱۰ و A11 Bionic اپل از قوی ترین گزینه های حال حاضر بازار به حساب می آید و به شکستن رکوردها ادامه می دهد، هرچند اسنپدراگون ۸۴۵ تازه وارد بازار شده و پرچمداران مجهز به این چیپست در سال ۲۰۱۸ یکی یکی از راه می رسند. اگر این چیپست را در لیست مشخصات تلفن هوشمند خود دیدید به شما تبریک می گوییم، البته نه به خاطر حرکت بر لبه تکنولوژی و داشتن پیشرفته ترین امکانات موجود در دنیای فناوری بلکه به خاطر کیف پر پولی که در جیب دارید!

 • برخی تلفن های هوشمند مجهز به اسنپدراگون سری ۸:
 • Samsung Galaxy S9
 • +Samsung Galaxy S9
 • Sony Xperia XZ2
 • Sony Xperia XZ2 Compact
 • Asus Zenfone 5Z
 • Xiaomi Mi Mix 2S
 • Xiaomi Mi 7

The post مروری بر چیپست های اسنپدراگون؛ حکمرانی اژدهای کوالکام بر تاج و تخت appeared first on دیجیاتو.