آیا فروشگاه اپیک منجی گیمرها می‌شود؟

اتفاقات کلیدی زیادی در گذر زمان موجب شکل گیری موجی بزرگ می‌شوند و این موج بعدها تحولی عظیم در مسیر پیش رو ایجاد می‌کند. کمپانی والو پانزده سال پیش یک تصمیم بزرگ گرفت، ایجاد اولین فروشگاه اینترنتی بازی‌های ویدیویی. تصمیمی که درنهایت ختم به پایه گذاری بزرگ‌ترین فروشگاه و جامعه حال حاضر بازی‌های ویدیویی شد، استیم.

تا سال ۲۰۱۱ و عرضه فروشگاه اینترنتی رسمی الکترونیک آرتز، استیم رقیبی نداشت. البته اوریجین هم نتوانست در جذب مخاطب موفق عمل کند. عدم وجود قابلیت‌های کلیدی و کاربردی به همراه ضعف در مشارکت با دیگر ناشرهای بازی‌های ویدیویی از جمله عواملی بودند که موجب شدند اوریجین هیچوقت حتی در حد و اندازه‌های رقابت با استیم نباشد.

در ادامه تلاش ناشران برای ایجاد پلتفورم برای فروش بازی‌های ویدیویی، UPlay شکل گرفت. طی سال‌های گذشته شاید کمتر کاربری به سراغ این فروشگاه اینترنتی رفته و از آن خرید کرده باشد. زمانی که می‌توانید بازی‌های یوبیسافت را به سادگی روی استیم خریداری کنید و از آن‌ها در کنار سایر بازی‌هایتان لذت ببرید، چه نیازی به استفاده از UPlay وجود دارد؟

مثال اوریجین و UPlay را به این منظور مطرح کردیم تا اشاره کنیم که طی سال‌های گذشته، استیم بزرگ‌ترین و جامع‌ترین فروشگاه بازی‌های ویدیویی بوده است. آمار و ارقام منتشر شده از میزان فعالیت کاربران و خرید و فروش‌های انجام گرفته چه در بخش فروشگاه و چه در میان کاربران نشان می‌دهد شاید سال‌های سال طول بکشد تا رقیبی قدرتمند بتواند این آمار و ارقام را پشت سر بگذارد و رکوردی جدید ثبت کند.

در کنار تمام موفقیت‌های استیم طی سال‌های اخیر، در مطلبی جداگانه به بررسی تمام مشکلات و ایرادات پشت پرده استیم پرداختیم. ایراداتی که نشان می‌دهد استیم برخلاف روند سال‌های ابتدایی خود در برخورد با ناشران بسیار مستبدانه رفتار می‌کند و در بسیاری از مواقع حق و حقوق آنان را ضایع می‌کند.

موج به راه افتاده در این خصوص اگرچه نتوانست خطری برای استیم ایجاد کند و موقعیت فوق العاده مستحکم آن را متزلزل کند، اما توانست فرصتی را برای رقیبان به وجود آورد که از این مسئله استفاده کنند و پلتفورم فروش بازی‌های ویدیویی خود را بالا بکشند.

هر از چندگاهی اخباری مبنی بر فعالیت غول تکنولوژی چین یعنی تنسنت در خصوص ایجاد یک فروشگاه برای بازی‌های ویدیویی به بیرون درز می‌کرد. به نظر می‌رسد که هم اکنون این فروشگاه با نام WeGame در چین و به صورت انحصاری برای این کشور در دسترس است. فروشگاهی که پس از پشت سر گذاشتن تست‌های اولیه قرار است برای تمام کشورها دردسترس قرار گیرد و تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین رقبای استیم شود.

در این بین، قطعا تا سال‌های سال از موج بتل رویالی که در سال ۲۰۱۶ ایجاد شد یاد می‌شود. موجی که باعث شد اپیک گیمز به درآمد چند میلیارد دلاری دست پیدا کند و به فکر توسعه یک فروشگاه اینترنتی بیافتد. گرچه تا پیش از آن اپیک به ساخت بازی‌ها و فروش موتور گرافیکی موفق خود یعنی Unreal Engine درآمد چشمگیری داشت، اما درآمد حاصل از فورتنایت تا حدی زیاد بود که شاید کمتر کسی می‌توانست آن را پیش‌بینی کند.

پیش از برگزاری مراسم TGA 2018 اپیک به صورت رسمی فروشگاه اینترنتی خود را معرفی کرد. فروشگاهی که هدف اصلی خود را رقابت با استیم قرار داده و اگر نگاهی دقیق‌تر به درآمد حاصل از فورتنایت بیندازیم، متوجه می‌شویم که اپیک پشتوانه لازم برای ورود به نبرد با این غول عظیم الجثه بازار بازی‌های ویدیویی را دارد.

اما سوال اصلی اینجاست، آیا اپیک سیاست درستی برای رقابت با استیم و به وجود آوردن پلتفورمی جهت بهبود شرایط گیمرها و ناشران یا بازی‌سازان در پیش گرفته است؟

برای پاسخ دادن به این سوال بهتر است ابتدا از خروجی آن شروع کنیم. بهترین و ایده‌آل‌ترین شرایط برای یک کاربر که قصد خرید بازی‌های ویدیویی را دارد چیست؟ خرید یک بازی باکیفیت با کم‌ترین قیمت ممکن و دسترسی به آن با بهترین امکانات موجود.

هزینه خرید بازی‌های ویدیویی طی سال‌های گذشته تغییری نکرده و پیش‌تر نیز به بررسی دلایل این مسئله و همچنین راه حل ناشرها برای بالا نبردن قیمت بازی‌های ویدیویی پرداختیم. استیم نیز برهمین اساس طی سال‌های گذشته مطابق با بازار جهانی و تصمیم ناشران، بازی‌های ویدیویی را در اختیار کاربران قرار داده و هیچوقت تصمیمی مبنی بر گران فروختن یک بازی نداشته است.

گرچه حفظ قیمت ۵۹٫۹۹ دلاری برای بازی‌های بزرگ یا به عبارتی AAA رضایت کاربران را به دنبال دارد، تجربه نشان می‌دهد ارائه قیمتی کم‌تر همیشه خرسندی مخاطبین را به همراه دارد و شاید این مسئله به بالا رفتن فروش و درنهایت بالاتر رفتن سود ناشران کمک ویژه‌ای کند.

این درواقع همان انتظاری است که کاربران از فروشگاه اپیک دارند. ایجاد یک رقابت که درنهایت ختم به کاهش هزینه‌ها و دسترسی به امکانات بیشتر شود و فروشگاه اپیک به عنوان اصلی‌ترین و بزرگ‌ترین رقیب حال حاضر استیم تمام نگاه‌ها را معطوف به خود کرده تا در نهایت شاهد رخ دادن این اتفاقات باشیم.

اما مشکل اصلی اینجاست که هیچ کدام از سیاست‌های حال حاضر اپیک در راستای تحقق این انتظارات قرار ندارد. اپیک تمام تلاش خود را می‌کند تا با حذف بازی‌ها از استیم، کاربران را مجاب به نصب و استفاده از فروشگاه خود کند. این درواقع شروع رقابتی ناعادلانه است که ثمره آن هیچ منفعتی برای کاربران ندارد.

فروشگاه اپیک آنقدر از استانداردهای مد نظر کاربران فاصله دارد که کمتر کسی ترجیح می‌دهد برای دانلود و نصب بازی به سراغش برود و اگر دسترسی به فورتنایت تنها از طریق این فروشگاه میسر نبود، شاید تعداد کاربران آن هم‌اکنون بسیار کمتر می‌شد. در جدول پایین نگاهی به تمام امکانات و خصوصیاتی ‌می‌اندازیم که استیم مدت‌هاست در اختیار کاربران قرار داده و فروشگاه اپیک همچنان در ارائه آن‌ها ناکام است:

امکانات فروشگاه استیم فروشگاه اپیک
سیو ابری دارد ندارد
پروفایل کاربری دارد ندارد
نقد کاربری دارد ندارد
فروم دارد ندارد
امکان اضافه کردن ماد دارد ندارد
لیست دوستان و قابلیت چت کردن دارد دارد
امکان ساخت گروه دارد ندارد
امکان معاوضه آیتم‌ها دارد ندارد
امکان تغییر نمایش بازی‌ها دارد ندارد
امکان مشارکت در یک اکانت دارد ندارد
امکان استریم کردن در سایر پلتفورم‌ها دارد ندارد
پخش زنده دارد ندارد
امکان ثبت و اشتراک گذاری اسکرین شات دارد ندارد
امکان ایجاد یا استفاده از مطالب آموزشی دارد ندارد
لیست علاقه‌مندی‌ها دارد ندارد
امکان تماس صوتی دارد ندارد
قابلیت بازی کردن به صورت آفلاین دارد ندارد
پشتیبانی از مک و لینوکس دارد ندارد

همانطور که مشاهده کنید، هم اکنون فروشگاه اپیک حتی ساده‌ترین و پیش پا افتاده‌ترین قابلیت‌های ممکن مانند اضافه کردن بازی‌ها به لیست علاقه‌مندی را نیز ندارد. این مسئله موجب می‌شود تا از نظر به وجود آوردن تجربه‌ای جدید و متفاوت برای کاربران، فروشگاه اپیک کیلومترها تا رسیدن به استیم فاصله داشته باشد.

درواقع مشکل فروشگاه اپیک همین است. به جای تمرکز روی اضافه کردن قابلیت‌ها و درنتیجه جلب مخاطبین به واسطه ارائه خدمات بهتر، این فروشگاه تمرکز خود را روی در اختیار گرفتن انحصار زمانی عرضه بازی‌ها گذاشته است. یعنی دقیقا همان چیزی که هیچ یک از کاربران نیازی به آن ندارند.
چه کسی خوشش می‌آید که مثلا برای تجربه بازی x، استیم را استفاده کند و برای تجربه بازی y به سراغ فروشگاه اپیک برود؟ دلیل ایجاد این حجم از حساب کاربری روی هر فروشگاه و استفاده از چندین و چند پلتفورم مختلف برای خرید و تجربه بازی‌ها چیست؟

طبق آمار منتشر شده از سال ۲۰۱۸، استیم روزانه ۴۷ میلیون کاربر فعال دارد و این رقم در ماه به ۹۰ میلیون کاربر می‌رسد. رکورد تعداد کاربران آنلاین استیم ۱۸.۵ میلیون نفر است و ماهیانه ۱.۶ میلیون خرید از طریق این فروشگاه شکل می‌گیرد.

اپیک در مسیری گام برداشته که کاربران مجبور شوند برای تجربه یک بازی خاص مانند Ashen تنها به این فروشگاه مراجعه کنند. اگرچه تعداد بازی‌های موجود در این فروشگاه در حال حاضر انگشت شمار است و فرسنگ‌ها تا ۳۰ هزار بازی موجود روی استیم فاصله دارد، اما همین گام‌های ابتدایی برای جلب نظر ناشران چگونه برداشته شده؟

صرف نظر از دیویژن ۲ که برخلاف نسخه اول خود این بار روی فروشگاه اپیک و UPlay منتشر می‌شود و عملا برای تجربه آن نیازی به مراجعه به فروشگاه اپیک و استفاده از آن نیست، شاهد عرضه Metro Exodus روی این فروشگاه هستیم.

بازیی که با حواشی بسیار زیاد تنها دو هفته پیش از انتشار و پس از یک مدت طولانی قرار گرفتن برای پیش فروش از استیم برداشته شد و روی این پلتفورم قرار گرفت، آن هم نه به عنوان یک قرارداد دائمی، بلکه تنها برای انحصار زمانی یک ساله. این انحصار زمانی و از طرفی اقدام غیراخلاقی Deep Silver (ناشر بازی) و فروشگاه اپیک موجب شد تا بسیاری از گیمرها خشمگین شوند و کمپین بزرگی برای محکوم کردن این انتقال به وجود آید.

کاربران خشمگین با انتشار نقدهای منفی متعدد طی روزهای گذشته حسابی از خجالت قسمت‌های پیشین مترو درآمده‌اند.

گرچه اپیک در راستای آرام کردن و کاربران و از طرفی جلب نظر آن‌ها اقدام به فروش بازی با قیمتی کمتر از استیم و با هزینه ۴۹٫۹۹ دلار (۱۰ دلار کمتر از استیم) کرد، اما باز هم کاربران حاضر به خرید بازی از فروشگاه اپیک نشدند و به نوعی خرید بازی را تحریم کردند.

تنها سیاست صحیح اپیک در راستای رقابتی سالم با استیم کاهش چشمگیر سود خود از فروش بازی‌ها بود. استبداد استیم در این سال‌ها موجب شده بود تا ناشران سهم ۳۰ درصدی این فروشگاه از سود حاصل از فروش بازی‌های خود را بپذیرند و به نوعی با آن کنار بیایند. همین مسئله نیز برای بسیاری از ناشران دردسرساز شده بود و آن‌‌ها به شدت پرداخت این هزینه را به فروشگاهی که کوچک‌ترین سهم یا مشارکتی در تبلیغات و کمک به بالاتر رفتن میزان فروش آنان ندارد، محکوم می‌کردند.

فروشگاه اپیک به جای سهم ۳۰ درصدی اعلام کرد که تنها ۱۲ درصد از سود فروش بازی‌ها را بر می‌دارد. این بدین معناست که ناشران با فروش بازی‌های آن خود روی این پلتفورم به نسبت استیم ۱۸ درصد سود بیشتری کسب می‌کنند که برای هر ناشری این رقم حائز اهمیت است. چه ناشری که بازی تازه عرضه شده‌اش میلیون‌ها دلار فروش می‌کند و چه ناشر کوچکی که چشم به تعداد اندک نسخه‌های فروش رفته از بازی ایندی خود دوخته است.

فروشگاه اپیک

در راستای رقابت با استیم، تنها همین سیاست بود که موجب شد استیم کمی دست از سیاست‌های جاه طلبانه خود بردارد و قرارداد جدیدی را با ناشران منعقد کند. طبق این قرارداد جدید، اگر میزان فروش بازی منتشر شده به ۱۰ میلیون دلار برسد، سهم ناشر ۵ درصد افزایش پیدا می‌کند. اگر این مقدار به ۲۰ میلیون دلار برسد باز هم ۵ درصد به ناشر اختصاص پیدا می‌کند تا درنهایت شاهد مشارکتی ۲۰ – ۸۰ درصدی بین استیم و ناشران باشیم.

رسیدن به چنین میزان فروشی برای ناشران بازی‌های ایندی یک رویاست و این رقم تنها برای بازی‌های AAA قابل دسترس است. در نتیجه شرایط برای بازی‌های ایندی تغییری نکرده و همچنان فروشگاهی مانند اپیک بهترین گزینه برای فروش این بازی‌ها و رسیدن سود بیشتری به ناشر آن‌ها محسوب می‌شود.

درواقع این همان چیزی است که تمام گیمرها از فروشگاه اپیک انتظار دارند. کم کردن سهم خود از سود فروش بازی‌ها و درنتیجه کاهش قیمت بازی‌های ویدیویی. تصمیمی که منجر می‌شود استیم و سایر فروشگاه‌های اینترنتی از آن تبعیت کنند و درنهایت شاهد یک کاهش قیمت کلی برای تمام بازی‌های ویدیویی باشیم.

این چیزی است که ما نیاز داریم و خواهان رسیدن به آن هستیم، نه ایجاد انحصار زمانی و اجبار برای استفاده از فروشگاه اپیک. فروشگاهی که برای تجربه بازی‌های تک نفره خود نیز نیاز به آنلاین بودن دارد و کاربران حتی نمی‌توانند بدون اینترنت مشغول تجربه بازی‌های خود شوند.

فروشگاه HumbleBundle علاوه بر فروش بازی‌ها با تخفیف‌های فوق العاده، برخی مواقع بازی‌های رایگانی را در غالب کدهای استیم به کاربران هدیه می‌دهد.

محدودیت در فروشگاه اپیک آنقدر زیاد است که تنها راه شما برای خرید یک بازی پرداخت مستقیم هزینه آن است. اما در استیم شرایط متفاوت است و راه‌های مختلفی برای دسترسی به یک بازی وجود دارد. شما می‌توانید با فروش آیتم‌های خود مقداری از هزینه خرید هر بازی را به دست آورید و سپس با شارژ حساب کاربریتان آن را خریداری کنید.

یا می‌توانید از وبسایت‌های دیگر کد فعال سازی بازی را خریداری کنید و سپس با وارد کردن آن در استیم، بازی خود را تحویل بگیرید. این مسئله زمانی مهم جلوه می‌کند که بسیاری از وبسایت‌های اینترنتی بازی‌های تازه عرضه شده را با تخفیف‌های جزئی ۵ الی ۱۰ درصدی به فروش می‌رسانند و شما می‌توانید با پرداخت هزینه‌ای کمتر، بازی خود را روی فروشگاه استیم تحویل بگیرید.

درواقع استیم تلاش نمی‌کند شما را وادار به خرید بازی از خود کند. استیم طی سال‌های اخیر تبدیل به یک اجتماع بزرگ از گیمرها شده تا پیش یکدیگر جمع شوند و بتوانند در محیطی امن و سالم به تبادل اطلاعات، آیتم، اشتراک گذاری لحظات و… بپردازند. اجتماعی که در فروشگاه اپیک وجود ندارد و می‌بایست مدت‌ها صبر کرد تا نمونه کوچکی از آن را (با فرض ایجاد زیرساخت‌هایی که هم اکنون وجود ندارند) مشاهده کنیم.

فروشگاه اپیک می‌تواند همان منجی‌ای باشد که منتظرش هستیم. همانی که برای کاربران امکانات جدیدی به وجود می‌آورد، قیمت بازی‌ها را کاهش می‌دهد و در ساخت یک اجتماع پویا برای گیمرها مشارکت می‌کند. تمام این انتظارات زمانی برآورده می‌شود که اپیک مسیر درست را تشخیص دهد و پیشروی در آن را شروع کند.

پایان مسیری که هم‌اکنون پیش روی فروشگاه اپیک قرار دارد مشخص است. تبدیل شدن به یک فروشگاه شکست خورده که تنها سیاست آن برای جذب مخاطبین روی آوردن به انحصار گرایی و اجبار به استفاده از خود است. روشی که شاید بسیاری از کاربران آن را نپسندیده و به شدت با آن مخالفت کنند. نظرات خود درخصوص سیاست گذاری‌های اخیر فورشگاه اپیک را با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

The post آیا فروشگاه اپیک منجی گیمرها می‌شود؟ appeared first on دیجیاتو.

در پشت پرده فروشگاه استیم چه می‌گذرد؟

از زمانی که حضور برروی استیم آرزوی تمام بازی‌ سازان کامپیوتر بود مدت زمان زیادی نگذشته است. در آن زمان اگر می‌توانستید پس از تماس با استیم توجه آنان را جلب کنید و درنهایت حکم فروش بازیتان برروی این فروشگاه صادر می‌شد، بلیط طلایی را صاحب شده بودید و موفقیت در دستان شما بود.

دیگر خبری از آن روزها نیست. با وجود اینکه امروزه فروش بازی برروی فروشگاه استیم ساده‌تر از همیشه است تنها برخی بازی‌های محدود هستند تا در الگوریتم‌های خاص والو برای تبلیغات قرار می‌گیرند و از طرف این کمپانی حمایت می‌شوند. بقیه ناشرها به عهده خود رها می‌شوند و عملا والو هیچ پشتیبانی یا تبلیغاتی درخصوص محصولات آنان منتشر نمی‌کند.

این دوگانگی رفتار در برخورد استیم با ناشران و بازی‌های مختلف موجب شده تا موجی از ناراحتی و درمیان آنان شکل بگیرد. تیم کولویل (Tim Colwill) نویسنده وبسایت پالیگان پس از مصاحبه با بیست ناشر مختلف به اطلاعات باورنکردنی و عجیبی درخصوص سیاستهای استیم دست پیدا کرده که در ادامه به بررسی آنان می‌پردازیم.


قصه از کجا شروع شد؟

استیم

پس از نوشتن یک مقاله درخصوص برخورد والو و بررسی عملکرد اخیر این کمپانی، ناشران و بازی‌سازان کوچک و بزرگ بسیار زیادی با من تماس گرفتند و درخصوص مشکلات و رفتار ناعادلانه والو لب به سخن گشودند.

مسئله‌ای که در این میان برایم جالب بود ترس و واهمه تمام این افراد از آشکار شدن نامشان در فضای رسانه بود به طوریکه حتی برخی از آنان از یک تماس ساده نیز اجتناب می‌کردند. البته دلیل این رفتار مشخص است، ترس از دست دادن شغل و درآمدی که هرچند ناچیز و نادعادلانه به دست می‌آید کافیست تا با این افراد همدردی کنم.

تقریبا این فضای بسته و تاریک را می‌توان مشابه وضعیت طراحان و فعالان بخش کامیونیتی استیم دانست. جایی که کوچک‌ترین اعتراض یا انتقاد ممکن است نتیجه‌ای سخت گیرانه داشته باشد و موجب شود درآمد این افراد از همین بخش کوچک نیز قطع شود.

مطالبی که از این به بعد مطرح می‌شوند جمع بندی تمام مسائلی است که از طریق صحبت با این ناشران و بازی‌سازان به دست آوردم.

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات استیم بخش نقدهای کاربران است

اولین چیزی که توجه کاربران را پس از ورود به صفحه یک بازی جلب می کند، میانگین نقد کاربران برای آن است

تقریبا پنج سال از زمانی که استیم سیستم نقدهای کاربران را معرفی کرد می‌گذرد. از آن زمان تاکنون می‌توان میلیون‌ها نقد و بررسی متفاوت از کاربران را برای بازی‌های مختلف مشاهده کرد. چندان بی راه نیست که این سیستم را عامل پیدایش نسل جدیدی از ژورنالیست‌ها نام برد.

این سیستم  به کاربران استیم اجازه می‌دهد تا به سادگی و با آزادی بیان بالا نظرات و پیشنهادات خود را درخصوص بازی‌های مختلف بیان کنند. درواقع می‌توان از این سیستم به عنوان سیاست موفق والو در بهره‌ برداری بهینه از کاربران و افزایش مشارکت آنان در اکوسیستم استیم یاد کرد. تاریخ ثابت می‌کند که والو هیچوقت برای فعالیتی که می‌تواند بصورت رایگان انجام شود هزینه نمی‌کند!

همانطور که ممکن است نظرات و نقدهای کاربران موجب بهبود شرایط یک بازی از نظر فروش یا ارتقاء سطح کیفی شود، همزمان می‌تواند آسیب‌های شدیدی نیز به آن وارد کند. به همین خاطر است که طی پنج سال گذشته بسیاری از ناشران و بازی‌ سازان از این سیستم به عنوان یک کابوس تمام نشدنی یاد می‌کنند.

«روشی که استیم برای کنترل کردن بخش نظرات استفاده می‌کند بسیار بی‌رحمانه است. در بسیاری از موارد این سیستم حکم خنجری را پیدا می‌کند که ناباورانه در پیکر یک بازی فرو می‌رود». این حرف را یکی از ناشرانی که بیش از پانصد نقد برای محصولش نوشته شده بیان کرد و افزود: «من واقعا نمی‌خواهم در این مورد صحبت کنم. چرا که بسیاری از گیمرها نمی‌دانند تاچه حد قدرتمندتر از چیزی هستند که تصور می‌کنند.»

بخش بزرگی از پروفایل بازی‌ها به قسمت نقد کاربران اختصاص پیدا کرده و درواقع یکی از اولین قسمت‌هایی است که هر کاربر پس از ورود به صفحه بازی مورد نظر خود به سراغش می‌رود. در این قسمت برآوردی از کلیه نقدهای منتشر شده به رنگ سبز برای داشتن بیش از ۷۰ درصد نقدهای مثبت و رنگ قهوه‌ای برای رسیدن به ۵۰ درصد نمایش داده می‌شود.

تعداد نقدهای مورد نیاز برای رسیدن از یک وضعیت مناسب و قابل قبول برای بازی سازان ناشران کوچک آنقدر کم و غیرقابل پیش‌بینی است که حتی ممکن است با منتشر شدن ۵ نقد از طرف کاربران ناگهان وضعیت یک بازی از خوب به متوسط تغییر کند.

بخش نظرات استیم به سادگی میتواند تبدیل به یک کابوس برای ناشران بازی شود

همین تغییر وضعیت ساده موجب افت شدید فروش یک بازی شده و آسیب جبران ناپذیری به تیم سازنده و ناشران آن وارد می‌کند. اگر این نقدها تنها حکم نظرات شخصی کاربران را داشتند و شامل انتقادات و پیشنهادات آن‌ها برای بهبود وضعیت بازی شدند وضعیت متفاوت‌تر بود. اما در حال حاضر استفاده‌ای که از آنان می‌شود بیشتر مخرب است تا سازنده.

یکی دیگر از مشکلات مسائل متفرقه و مرتبط با پشتیبانی بازیست که در قسمت نقدها و بررسی‌ها منتشر می‌شوند. درواقع بروز این مشکل باز هم به زیرساخت‌های اشتباه استیم مرتبط می‌شود. چرا که ابزار و قابلیت‌های موجود برای پشتیبانی از کاربران بیشتر در این بخش وجود دارد تا فروم استیم.

یکی از ناشران در این خصوص توضیح داد: «اگر یکی از کاربران مشکل خود را در قسمت فروم مطرح کند، هیچ ابزاری در اختیار ما نیست تا بتوانیم پاسخ دقیقی به او بدهیم. عملا هیچ دسترسیی برای شناخت کاربر و مشاهده پروفایل او، چک کردن مشخصات سخت افزاری آنان یا هرچیز دیگری وجود ندارد. به همین خاطر بسیاری از آنان برای بیان مشکلات خود به بخش نقدها مراجعه می‌کنند.

این مسئله درنهایت ختم به انتشار نقدهایی منفی می‌شود که محتوای آنان مسائلی مانند فراموش کردن رمز کاربری یا بروز برخی مشکلات ساده است. متاسفانه همین نقدهای غیرضروری آسیب بزرگی به وجهه بازی وارد می‌کنند.»

پس از صحبت با چند ناشر مختلف به این نتیجه رسیدم که عملا هیچ ابزار و قابلیتی برای پشتیبانی از کاربران در استیم وجود دارد. بسیاری از ناشران کاربران را به وبسایت یا راه‌های ارتباطی دیگری مانند دیسکورد دعوت می‌کنند تا بتوانند راحت‌تر به مشکلات آنان رسیدگی کنند.

ناشر بازی Nepethe در گفتگویی بیان کرد «برای رسیدگی به گزارشات کاربران کانالی در فروم استیم ایجاد کردم. مشکل اصلی اینجاست که برای هر پیام جدیدی که در این فروم گذاشته می‌شود هیچ نوتیفیکیشنی دریافت نمی‌کنم. به همین خاطر مجبورم برای رسیدگی به مشکلات کاربران روزانه چندین مرتبه فروم را بررسی کنم.»

او همچنین در ادامه گفت «بیشتر مواقع مشکلات و باگ‌های بازی را از چت کاربران در دیسکورد متوجه می‌شوم. وجود این مشکلات که از طرفی به سادگی قابل حل هستند فقط به این خاطر است که استیم هیچ توجهی به خواسته‌ها و نیازهای ناشران و نیازمندیهای ابتدایی آنان نمی‌کند.»

بهتر است نیم نگاهی هم به نیمه پر لیوان داشته باشیم

اما همه چیز درمورد سیستم نقد و بررسی کاربران در استیم ختم به اتفاقات ناگوار و منفی نمی‌شود. برخی از ناشران با استفاده از همین نقدها و نظرات تلاش می‌کنند برای بهبود وضعیت بازی خود استفاده کنند.

پاول توربت از استودیو Black Lab Games که اخیرا عنوان موفق  Battlestar Galactica: Deadlock را منتشر کرده در گفت گویی عنوان کرد «بیشتر نقدهایی که تاکنون از کاربران دریافت کرده‌ایم معتبر و به دور از منفی بافی بوده‌اند. بسیاری از آنان به نکات مثبت بازی‌های ما اشاره می‌کند که موجب می‌شود نقاط قوت کار خود را بشناسیم.

بسیاری دیگر از این نقدها نیز نکات منفی بازی را برایمان مشخص می‌کنند. قسمت‌ها یا مکانیزم‌هایی از بازی که کاربران آنان را دوست نداشته و از ما می‌خواهند تا آن‌ها را تصحیح کنیم. ما نیز به نظرات کاربران توجه می‌کنیم و تلاش می‌کنیم در بروز رسانی‌ها مشکلات موجود را برطرف کنیم.»

مورگان جافیت نیز که در کارنامه خود عرضه و پشتیبانی موفق از دو عنوان Hand of Fate و Hand of Fate 2 را دارد در دفاع از استیم می‌گوید «دوست داشتم سیستم نقد و بررسی استیم به کاربران یک پیام کوتاه دهد که اگر محتوای نقد شما مربوط به مشکلات بازی می‌شود، آن را اول به تیم سازنده بازی ارسال کنید.

مشکل من با نظرات منفی نیست. مشکل من این است که در حال حاضر سیستم نقد و بررسی استیم به درستی جدیدترین نظرات ارسال شده را به ناشران یک بازی نشان نمی‌دهد. این مسئله موجب می‌شود سرعت ما در برخورد با مشکلات بوجود آمده یا پشتیبانی از کاربران به شدت کاهش پیدا کند.

نظرات کاربران، چه مثبت و چه منفی، نشان دهنده احساسات آنان درخصوص هزینه‌ای است که برای خرید محصول ما پرداخت کرده‌اند. ما این حق را به آنان می‌دهیم که درصورت وجود نکات منفی، آن را نقد کرده و نمره‌ای منصفانه به بازی بدهند.»

با بررسی هر دو جناح، یعنی ناشرانی که از استیم دفاع کردند و ناشرانی که مخالف سرسخت آن بودند، به یک نتیجه واحد رسیدم. سیستم نقد و بررسی استیم با وجود اینکه تاثیر چشمگیری بر دیده شدن و فروش یک بازی می‌گذارد به هیچ عنوان پتانسیل و ابزار لازم را ندارد.

جالب است که با وجود این حجم از انتقادات، هنوز هم استیم درخصوص این بخش کاری نکرده و حداقل امکانات را برای پشتیبانی از ناشران و بازی سازان فراهم نکرده است.

سیاست استیم درخصوص بخش نظرات چه بوده است؟

فروم استیم آنطور که انتظار میرود در رسیدگی به مشکلات کاربران موثر نیست

استیم به سادگی خود را کنار کشیده است. چرا که سیستم نقد و بررسی کاربران را بی‌نقص می‌بیند و رسیدگی به وضعیت آن را از جمله مسئولیت‌های بازی سازان می‌داند.

با وجود اینکه این امکان برای ناشران فراهم شده تا برای پاک شدن نقدهای منفی تلاش کنند، اما این پروسه مانند یک معماست چرا که هیچ روش مشخصی برای آنان مشخص نشده تا چگونه و طبق چه شرایطی یک نقد منفی حذف می‌شود.

یکی از ناشران درخصوص عملکرد استیم می‌گوید: «والو هیچ مسئولیتی را در خصوص بخش نقدها و نظرات قبول نمی‌کند. این کمپانی حتی قبول نمی‌کند بسیاری از این نقدهای منفی ممکن است یک سوال ساده از تیم سازنده بازی باشد و پس از رسیدگی به آن می‌توان آن را حذف کرد.

والو به کاربران نیز هیچ اطلاعی نمی‌دهد که نظرات منفی آنان می‌تواند چه تاثیر مخربی بر فروش یک بازی بگذارد تا از این حیث حداقل کاربران پرسش‌ها و مشکلات خود را در قالب نظرات منفی منتشر نکنند. والو اینگونه فکر می‌کند که بازی سازان و ناشران ظرفیت تحمل نقدهای منفی را ندارند و تمام این انتقادات تنها برای شانه خالی کردن از زیر بار مشکلات بازیشان است!

والو حتی درخصوص نظراتی که برای دست انداختن یا اذیت کردن نیز منتشر می‌شوند هیچ عکس العملی نشان نمی‌هد. این در حالیست که ممکن است یک کاربر خرید بازی را به دیگران توصیه نکند چرا که قسمت چت آن اجازه تایپ حرف‌های ناشایست را به کاربران نمی‌دهد!»

جالب است که کاربران میتوانند به یک نقد رای «بامزه» بودن بدهند

این ناشر در ادامه بیان کرد: «پروسه رسیدگی به چنین نظراتی چیست؟ در قدم اول نظر کاربر را انتخاب کرده و یک تیکت درخصوص آن به استیم می‌فرستیم. بجز مواردی نادر تمام تیکت‌های ما با مخالف روبه‌رو می‌شوند و درنهایت نظر کاربر حذف نمی‌شود.

سپس به تیم پشتیبانی استیم ایمیل می‌زنیم تا درخصوص حذف نقدهای مورد نظرمان اقدام کنند. پاسخ آنان چیست؟ می‌گویند این وظیفه شماست تا فضایی آزاد برای بیان نظرات کاربران ایجاد کنید و از جانب نظرات منفی مشکلی برای شما ایجاد نخواهد شد! باور کردنش سخت است اما این واقعا جوابیست که تیم پشتیبانی استیم به یک ناشر می‌دهد.»

استیم درخصوص نظرات منفی به ناشران می‌گوید که از آنان نترسند چرا که مشکلی ایجاد نخواهد شد. برای مثال نیز به ده بازی پرفروش این فروشگاه اشاره می‌کند که حتی آنان نیز نظرات منفی دارند، اما به فروششان لطمه‌ای وارد نشده.

یکی از ناشران در این خصوص می‌گوید: «استیم طوری برخورد می‌کند که انگار متوجه قضیه نمی‌شود یا خود را به نفهمی زده است. تفاوت یک بازی ساز با بودجه‌های میلیون دلاری برای تبلیغات در سرتاسر شهر و حتی تلویزیون را نادیده می‌گیرد و از یک مثال نادرست برای توجیه کردن ناشران استفاده می‌کند.»

تخفیف‌های اجباری و قیمت گذاری براساس منطقه

نمونه ای از قیمت تبدیل شده به نرخ برخی از نقاط مختلف جهان

ناشران می‌دانند که کاربران از تمام نقاط دنیا می‌توانند بازیشان را از استیم خریداری کنند. سیاست استیم در فروش بازی‌ها به ارز هر منطقه حکم می‌کند تا قیمت گذاری استیم برروی بازی‌ها به نرخ رایج هر منطقه انجام شود.

اما نکته‌ای که هیچوقت ناشران متوجه نشده‌اند این است که بر چه اساسی استیم بازی‌ها را در مناطق مختلف جهان با قیمت‌های متفاوت و اکثرا با اعمال تخفیف‌هایی بین ۳۰ تا ۶۰ درصد نسبت به هزینه دلاری آن قیمت گذاری می‌کند. درواقع این مقدار تخفیف بسیار زیاد است و اعمال آن برروی بازیی که به تازگی عرضه شده، ضرر قابل توجهی به سازندگان آن وارد می‌کند.

اگر شما یک ناشر هستید، می‌توانید به با مراجعه به بخش Store Packages, Pricing & Release Dates و کلیک برروی گزینه پوند/دلار هزینه تبدیل شده برای هر منطقه را مشاهده کنید. نکته اینجاست که این تبدیل نه براساس نرخ مصوب جهانی بلکه براساس نرخ تعیین شده توسط والو تعیین می‌شود.

والو در قسمتی از قوانین و مقررات خود اعلام کرده که این قیمت گذاری بر اساس تجربیات و سوابق حاصل از فروش بیش از ده‌ها هزار بازی در فروشگاه استیم تعیین می‌شود. از بین تمام ناشرانی که با آنان برای نوشتن این مطلب صحبت کردم تنها یک نفر بود که از وجود چنین پاراگرافی در قوانین استیم اطلاع داشت و توانست آن را به من نشان دهد!

یک انتخاب انجام نشدنی

در اعماق قوانین و مقررات استیم میتوان قسمتی مربوط به نحوه قیمت گذاری پیدا کرد

مشکل اینجاست که از ابتدا وجود چنین سیستمی به ناشران اطلاع داده نمی‌شود و عملا بسیاری از آنان با نحوه ساز و کار آن مشکل دارند. یکی از ناشرانی که تجربه کار با سیستم قیمت گذاری منطقه‌ای کمپانی‌هایی نظیر اپل، نینتندو و گوگل را داشت در مصاحبه گفت که اصلا تصور چنین کاهش قیمتی را نداشته است.

البته والو ناشران را مجبور به استفاده از این سیستم نمی‌کند. اما عملا راهی که در مقابل آنان گذاشته محدود به قبول کردن این شرایط است. ناشران می‌توانند به والو اعتماد کرده و قیمت‌های اعلام شده در هر منطقه را بپذیرند یا بصورت هفتگی نرخ تبدیل بیش از چهل ارز را بررسی کرده و سپس بصورت دستی قیمت آنان را تغییر دهند.

طبیعیست که انجام این کار وقت و انرژی بسیار زیادی می‌برد و عملا غیرممکن است. برای مثال شما می‌توانید هزینه خرید بازی خود را ۱۴٫۹۹ دلار تعیین کنید و سپس براساس نرخ تبدیل دلار به روبل، آن را با قیمت ۹۴۵ روبل در روسیه به فروش بگذارید.

از این مرحله به بعد تنها باید امیدوار باشید که نرخ تبدیل دلار به روبل ثابت بماند و مجبور نشوید دائما قیمت بازی خود را تغییر دهید. چرا که استیم به هیچ عنوان شما را از این مسئله مطلع نمی‌کند و همه چیز در دستان شماست.

مشکل دیگر اینجاست که نتیجه اعتماد به قیمت گذاری والو برای تمام ناشران ثمره یکسانی ندارد و برخی از آنان با ضررهای عجیبی روبه‌رو می‌شوند.  برای مثال یکی از این ناشران در این خصوص بیان کرد که بخاطر عدم اطلاع از تخفیف‌های اعمال شده بر بازیشان در منطقه آمریکای جنوبی بخشی از سود خود را از دست داده‌اند.

با وارد شدن به حساب کاربری یکی از ناشران استیم متوجه شدم که تمام این ادعاها صحیح و بدون اغراق است. هزینه تعیین شده برای خرید برخی بازی‌های در مناطق مختلف بشدت پایین‌تر از نرخ واقعی آنان درصورت تبدیل با نرخ جهانی است و این مسئله باور نکردنی است.

آیا سهم ۳۰ درصدی استیم از فروش بازی‌ها منصفانه است؟

گیب نیول، موسس کمپانی والو و ایده حراج های مختلف استیم که جیب کاربران را حسابی خالی میکند

شاید برایتان جالب باشد که بدانید والو در ازای فروش یک بازی روی فروشگاه استیم، درآمدی ۳۰ درصدی از کل فروش بازی را سهیم می‌شود. با یک پرسش ساده درخصوص منصفانه بودن این سهم از تمام ناشرانی که با آنان مصاحبه کردم تنها یک جواب شنیدم، خیر!

بسیاری از این ناشران درمورد روزهای خوشی صحبت کردند که استیم به افزایش درآمد آنان کمک می‌کرد و سپس سهمی نیز از آنان دریافت می‌کرد. اما امروزه هیچ مسئولیتی قبول نمی‌کند و بدون انجام کوچک‌ترین کار، سهم یکسانی مانند گذشته دریافت می‌کند.

یکی از ناشران در این خصوص گفت: «زمانی کمپانی‌های دیگر مانند BMT Micro کار مشابه استیم را انجام می‌دادند و تنها ۴ الی ۵ درصد سود از فروش بازی دریافت می‌کردند. اما چه چیزی موجب می‌شد تا ناشران ۳۰ درصد سهم استیم را قبول کنند و باز هم به سراغ والو بیایند؟ بازاریابی قوی و مخاطبین زیاد فروشگاه استیم که زمانی برگ برنده آنان محسوب می‌شد و امروزه جوی مریض و فضایی ناسالم جایگزین آن شده است.»

وقتی درخصوص تفاوت سهم ۳۰ درصدی کمپانی‌های دیگری مانند مایکروسافت یا سونی و استیم پرس و جو کردم، گفته شد که مایکروسافت و سونی برای هر ناشر یک رابط مستقیم قرار می‌دهند. هر ایده یا تصمیمی که ناشران داشته باشند به سادگی و از طریق این رابط به دست این دو کمپانی می‌رسد. وجود همین گوش شنوا که به مشکلات و حرف‌های ناشران گوش دهد حداقل انتظاری است که ناشران از یک فروشگاه اینترنتی دارند.

مشکل اینجاست که چه خوب و چه بد، والو موجب شده تا سهم ۳۰ درصدی عرضه کنندگان بازی تبدیل به یک استاندارد شود. مهم نیست ناشران کدام فروشگاه را برای عرضه بازی خود انتخاب می‌کنند، چرا که می‌دانند سهم ۳۰ درصدی فروشگاه رقمی ثابت است و قابل تغییر نیست.

تنها نکته‌ای که تفاوت‌ها را رقم می‌زند، میزان حمایت و نوع پشتیبانی این فروشگاه‌ها از بازی سازان و ناشران است. چیزی که امروزه تبدیل به پاشنه آشیل استیم شده است.

استیم مانند دو روی مختلف یک سکه است

هنگامی که با ناشران بیشتری صحبت کردم، متوجه شدم که بسیاری از آنان به دو رو بودن استیم اشاره می‌کنند.

برای ناشرانی که عناوین شناخته شده و محبوبی دارند، استیم یک منبع فروش خوب با سیاست‌هایی شفاف و مرجعی مسئولیت پذیر است. یک فروشگاه ایده‌آل که می‌تواند آنان را در رسیدن به انتظاراتشان درخصوص فروش بازی نزدیک و نزدیک‌تر کند.

در نقطه مقابل، دیگر ناشران با مشکلات زیادی برای فروش بازی خود روبه‌رو هستند و حتی برای کوچک‌ترین ابزار و قابلیت‌های پشتیبانی با مشکل روبه‌رو هستند. این دسته از ناشران به هیچ عنوان از جایگاه خود در فروشگاه استیم اطلاعی ندارند و الگوریتم‌های والو را برای تبلیغات و قیمت گذاری درک نمی‌کنند.

این دسته از ناشران کوچک باید روزها منتظر پاسخ استیم به مشکلات و درخواست‌هایشان باشند. درحالیکه دیگر ناشران قدرتمند به سرعت هر چه تمام‌تر می‌بینند که مشکلاتشان حل شده و به درخواست‌هایشان رسیدگی می‌شود.

این تضاد در نحوه برخورد با ناشران مختلف موجب می‌شود تا بسیاری از ناشران کوچک و نوپا از رفتار والو به عنوان یک بی‌احترامی بزرگ یاد کنند. این مسئله به هیچ عنوان مربوط به بی‌ادبی کارکنان والو نمی‌شود، بلکه مستقیما از سیاست‌های نامناسب والو نشئت می‌گیرد.

یکی از ناشران در این خصوص می‌گوید: «من تابحال هیچ برخورد زشت یا زننده‌ای از کارکنان والو ندیده‌ام. درواقع احساس می‌کنم والو بسیار بیشتر از حد توان کارکنانش از آنان کار می‌کشد. میزان مشغله آنان به حدی است که انگار هریک چهار هزار شغل متفاوت دارند و این مسئله واقعا شوکه  کننده است.

سیاست والو بر این اساس است که به هیچ عنوان علاقه‌ای به استخدام کارمندان بیشتر ندارد. والو می‌خواهد به جای استخدام کارمند و چرداخت حقوق به آنان، برای هر فعالیت یک پروسه اتوماتیک ایجاد کند. همین مسئله موجب می‌شود تا رسیدگی به مشکلات ناشی از یک سیستم فشار زیادی به کارکنان بخش پشتیبانی وارد کند.»

حتی اگر ناشران ببازند، والو باز هم برنده است!

 

استیم به نوعی طراحی شده تا در پروسه فروش یک بازی کاملا نامرئی باشد. درواقع استیم خود را یک رابط میان ناشران و خریداران می‌داند و هیچ مسئولیت اضافه‌ای گردن نمی‌گیرد. در این میان پیکان تمام انتقادات کاربران درخصوص هرمسئله به سمت ناشران قرار می‌گیرد این مسئله به شدت غیرمنصفانه است.

اختلاف طبقاتی ایجاد شده میان ناشران بازی‌های بزرگ و شناخته شده با ناشران کوچک و مستقل موجب می‌شود تا دیگر از استیم نتوانیم به عنوان حامی بازی‌های ایندی یا مستقل یاد کنیم. همین مسئله موجب‌ می‌شود تا آینده این فروشگاه اینترنتی کمی تیره و تار تصور شود.

حتی تیم وبسایت پولیگان نیز پس از شنیدن تمام این مشکلات تلاش کرد تا با والو ارتباط برقرار کرد بلکه بتواند در بهبود شرایط ناشران گامی برداشته باشد. اما باز هم هیچ واکنشی از سوی والو دیده نشد تا مهر تایید نهایی بر تمام ادعاهای عنوان شده توسط ناشران کوبیده شود.

The post در پشت پرده فروشگاه استیم چه می‌گذرد؟ appeared first on دیجیاتو.

نگاهی به فروشگاه های دیجیتالی بازی های پلتفرم پی سی

نمی توان کتمان کرد که با قوت گرفتن حضور فروشگاه های دیجیتالی، صنعت بازی های ویدیویی به خصوص روی پلتفرم پی سی در سال های اخیر مخاطبان بیشری را جذب خود کرده است. هر جای دنیا که باشید و با هر پلتفرمی که مشغول بازی کردن هستید، برای تهیه عنوان مورد نظر خود تنها با چند کلیک فاصله دارید.

در گذشته و زمانی که تمام فروش بازی ها منحصر به نسخه فیزیکی آن ها بود. سازندگان مشکلات بیشماری را برای پشتیبانی از عناوین خود داشتند. اگر باگی در عنوانی وجود داشت، مدت ها غیر قابل رفع کردن باقی می ماند و اگر استودیوها قصد داشتند محتوای جدیدی را برای ساخته خود منتشر کنند، مجبور به نشر و چاپ دوباره آن بودند.

از سوی دیگر، تقریباً چیزی به نام بازی سازی مستقل معنا نداشت و برای آن که بتوانید حاصل دست رنج خود را با کاربران به اشتراک بگذارید، باید با ناشری بزرگ به توافق می رسیدید، اتفاقی که در اکثر اوقات رخ نمی داد.

با نوجه به آن که در اویل قرن جاری اتصال به اینترنت در کنسول های بازی معنای خاصی نداشت، پلتفرم پی سی اولین مقصد فروشگاه های دیجیتال بازی بود. به عقیده بسیاری، وضعیت خوب صنعت بازی سازی پی سی در سال های اخیر بدون شک مدیون فروشگاه دیجیتال است و از چنین مواردی می توانیم به اهمیت این پلتفرم ها پی ببریم. به همین مناسبت، در ادامه این مقاله به بررسی و معرفی پلتفرم های دیجیتال معتبر فروش بازی های پی سی می پردازیم.

استیم

بدون هیچ تردیدی، معروف ترین پلتفرم دیجیتالی برای خرید بازی های پی سی، استیم است. کمپانی ولو که در اوایل دهه پیش با عناوینی همچون Half-Life و Counter-Strike شناخته می شد، برای نشر به روزرسانی و پشتیبانی بهتر از بازی های خود، از پلتفرمی تحت نام استیم رونمایی کرد.

عنوان Counter-Strike که خود مادی از Half-Life محسوب می شد، یکی از پرطرفدارترین عناوین چندنفره زمان خود به شمار می رفت. شلوغ شدن سرورها و افزایش مخاطبین این بازی نیاز به وجود یک پلتفرم آنلاین برای پشتیبانی را ضرروی می کرد.

با گذشت زمان، استیم از انحصار کانتر-استرایک خارج شد و دیگر عناوین ولو نیز روی آن منتشر شدند. ولو با توجه به سیاست بازاریابی قدرتمندی که داشت دیگر کمپانی های بزرگ بازی سازی را مجاب کرد تا عناوین خود را روی استیم منتشر کنند.

استفاده از استیم تنها محدود به خرید بازی ها به صورت دیجیتال نیست و در این پلتفرم می توانید تجربیات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، به دوستانتان هدیه بدهید، چت کنید، در مورد بازی ها بنویسید و حتی با کمی پیگیری، بازی خودتان را برای فروش بگذارید.

موفقیت های پی در پی استیم، پول هنگفتی را راهی جیب سرمایه گذاران آن کرده است. چند ماه پیش بود که رکورد کاربران همزمان این شبکه از ۱۸٫۵ میلیون نفر عبور کرد. همچنین با گذشت زمان، استیم همچنان در حال پیشرفت است و به زودی با اپلیکیشن استیم لینک، استریم و تجربه بازی های پی سی روی موبایل نیز امکان پذیر خواهد شد.

تخفیف های متداوم، وجود امکاناتی نظیر امکان پس دادن بازی ها، به روزرسانی های متعدد و سازگاری بالا با انواع گجت ها و وسایل مختلف از جمله نکات مثبت این پلتفرم دیجیتالی هستند.

بتل.نت

شکل امروزی فروشگاه های دیجیتال را بدون شک مدیون بلیزارد و سرویس بتل.نت هستیم. این پلتفرم، اولین سرویس برای بازی های آنلاین بود که به طور مستقیم درون خود بازی حضور داشت. بتل.نت با انتشار دیابلو شروع کرد و در سال ۲۰۰۹ با تغییر کاربری و افزایش امکانات به محبوبیت بیشتری رسید.

در طول سال های اخیر، بتل.نت به پشتیبانی خوب و قطعی کم سرورها معروف بوده است. حضور تمام بازی های بلیزارد که همه آن ها هم عناوین محبوبی هستند، باعث شده تا کاربران زیادی جذب این پلتفرم شوند. به نظر می رسد در اینده ای نزدیک، تمام بازی های اکتیویژن نیز به جای استیم، روی بتل.نت منتشر شوند.

جدا از دستینی ۲، طی روزهای گذشته، سازندگان قسمت جدید کال او دیوتی تایید کردند که برای ارائه تجربه ای با کیفیت تر برای کابران پی سی، Call of Duty: Black Ops 4 را تنها روی این پلتفرم منتشر خواهند کرد.

اوریجین

الکترونیک آرتز شرکتی نیست که از غافله ای سودآور عقب بماند و اعتقادی به وابستگی به سایر کمپانی ها هم ندارد. در سال ۲۰۱۱، این کمپانی آمریکایی از پلتفرم دیجیتالی فروش بازی های خود با نام اوریجین رونمایی کرد.

برنامه اوریجین روی پی سی، از همان ابتدا بسیاری از ویژگی های استیم را درون خود داشت. سرویس EA Access نیز از دیگر امکانات این برنامه به شمار می رود. در این سرویس شما می توانید با پرداخت مبلغی ماهانه، به لیستی از بازی ها دسترسی پیدا کنید. سرورهای قدرتمند، پشتیبانی قوی و رابط کاربری کارآمد از ویژگی های مثبت اوریجین هستند. البته همان طور که احتمالاً مطلع هستید، استفاده از این پلتفرم در ایران با مشکلاتی همراه است.

یوپلی

کمپانی فرانسوی یوبی سافت در نسل هفتم بازی های ویدویی با عرضه موفق فرنچایزهایی مانند اساسینز کرید و شاهزاده ایرانی به یکی از بزرگترین ناشران این صنعت تبدیل شد. افزایش تعداد بازی های سالانه این کمپانی و تلاش برای جلوگیری از دسترسی غیرقانونی به بازی ها باعث شد تا یوبی سافت در سال ۲۰۱۲ از یوپلی به صورت رسمی رونمایی کند.

استفاده از فناوری DRM بزرگترین نقد وارد بر این پلتفرم مجازی است. قفل های DRM بازی های یوبی سافت در بسیاری از موارد باعث شده اند تا کاربران در اجرای بازی ها حتی روی سیستم های قدرتمند با مشکل مواجه شوند.

در روزهای ابتدایی آغاز به کار این پلتفرم، نیاز همیشگی کاربران به آنلاین بودن برای ذخیره سازی بازی با انتقاد های زیادی همراه بود و حتی کمپین های اینترنتی در قبال این رویکرد یوبی سافت شکل گرفت تا این کمپانی برای جلوگیری از از دست دادن کاربران خود، قید چنین طرحی را بزند.

در ماه های اخیر، یوپلی با دادن بازی های رایگان ارزشمند و تخفیف های قابل قبول، کاربران زیادی را جذب خود کرده است. البته سرورهای یوپلی هنوز هم دچار مشکلاتی هستند تا کاربران این سرویس بعضاً در اجرای بازی ها دچار مشکل شوند.

برخلاف الکترونیک آرتز که بازی های خود را به صورت انحصاری روی اوریجین منتشر می کند، یوبی سافت برای عرضه بازی های خود جدا از یوپلی، از پلتفرم های شناخته شده ای مانند استیم نیز استفاده کرده که در نوع خود نکته مثبتی به شمار می رود.

GOG

پی سی

GOG شاید خاص ترین پلفترم فروش دیجیتالی بازی های پی سی باشد و این خاص بودن هم به موسسان آن که در اصل صاحبان کمپانی محبوب سی دی پراجکت رد، سازنده سری ویچر هستند، بر می گردد.

سیاست GOG در ابتدا معرفی در سال ۲۰۰۸، فروش بازی های کلاسیک بود. با گذشت زمان و بالا رفتن تعداد کاربران این پلتفرم، سازندگان به انتشار بازی ها جدیدترین نیز روی آوردند.

برخلاف اکثر پلتفرم های دیگر، قفل DRM در GOG استفاده نمی شود که همین موضوع نظر بسیاری از کاربران را به خود جلب کرده است. سیستم بازگشت پول کاربران در صورت عدم رضایت از بازی تا ۳۰ روز نیز یکی دیگر از سیاست های سخاوتمندانه GOG به شمار می رود.

در طول سال های اخیر، این پلتفرم گستره فعالیت های خود را با انتشار کلاینت GOG Galaxy افزایش داده است. این کلاینت از تمام امکانات استاندارد پلتفرم های آنلاین برای فروش بازی های پی سی بهره می برد.

هیولا

بازی سازی در ایران با ساخت بازی های ویدیویی برای پی سی آغاز شد اما در سال های اخیر و با گسترش تلفن های همراه هوشمند، ورق برگشت و بازی های موبایل امروزه درصد بالایی از سهم بازی سازی داخلی را به خود اختصاص داده اند.

در طول سال های اخیر، به علت مشکلاتی نظیر پیدا کردن ناشر و قوانین رعایت حقوق مولف، بازی سازان پی سی مشکلات زیادی در انتشار عناوین خود داشته اند و از همین جهت آغاز به کار کلاینتی داخلی مانند هیولا می تواند اتفاقی مهم و مثبت در ضمینه بازی های پی سی باشد.

در واقع توسعه دهندگان هیولا سعی کرده اند تا جدا از فراهم کردن بستری برای فروش بازی های شاخص پی سی تولید داخل، شرایط را برای ادامه حیات بازی سازی این پلتفرم و حضور ناشران بین المللی در ایران فراهم کنند.

البته هیولا تنها منحصر به بازی های پی سی ایرانی نیست و هم اکنون عنوان This War of Mine به عنوان اولین عنوان خارجی که به صورت رسمی در ایران عرضه شده، برای خرید در این پلتفرم با قیمتی معقول در دسترس است.

قیمت منصفانه بازی ها، پشتیبانی عالی تیم فنی، امکان پس دادن عناوین خریداری شده و رابط کاربری خوب از نکات مثبت هیولا هستند. البته هنوز کمبودهایی در این پلتفرم مجازی حس می شوند که به گفته توسعه دهندگان آن، این مشکلات نیز به زودی برطرف خواهند شد.

شما تجربه استفاده از کدام یک از پلتفرم های بالا را دارید. آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

The post نگاهی به فروشگاه های دیجیتالی بازی های پلتفرم پی سی appeared first on دیجیاتو.

بررسی استیم ماشین Alienware ؛ غریب خسته

زمزمه‌های تولید سخت افزاری مبتنی بر پلتفرم استیم یا استیم ماشین از اوایل سال ۲۰۱۱ یعنی بیش از ۷ سال پیش شنیده می‌شد. چند سالی طول کشید تا ایده‌ای نسبتا تکامل یافته به ذهن سازندگان کامپیوترهای مخصوص گیم و البته شرکت والو، مالک استیم و بازی‌های شناخته شده Counter-Strike و Half-Life رسید.

اولین نمونه‌های واقعی استیم ماشین و استیم کنترلر سال ۲۰۱۴ جلوی دوربین عکاسان و خبرنگاران خودنمایی کردند و سال ۲۰۱۵ اولین استیم ماشین روشنایی روز را به خود دید و به بازار عرضه شد. مسیری طولانی طی شد و حالا سه سال از آن دوران گذشته ولی نه والو برنامه‌ای برای سیستم عامل مخصوص خود تحت عنوان SteamOS دارد و نه شرکت‌های تولیدکننده دیگر مایل به تولید استیم ماشین هستند.

استیم ماشین‌ها حرکتی رو به جلو نداشتند و متوقف شدند اما به عنوان نمونه یکی از بهترین استیم ماشین‌های عرضه شده در سال ۲۰۱۵ که توسط شرکت Alienware تولید شده را در اختیار داشتیم تا ببینیم که تلاش همه جانبه شرکت‌های نرم افزاری و سخت افزاری به جهت دور زدن ویندوز و ارائه کامپیوترهای کنسول‌نما در اتاق نشیمن تا چه حد موفقیت آمیز بوده.

کنترلر استیم

در نگاه اول کنترلر استیم بسیار عجیب، بزرگ و متفاوت به نظر می‌رسد و مطمئن باشید که همینطور هم هست. وقتی آن را در دست می‌گیرید اولین نکته‌ای که نظر شما را به خود جلب می‌کند ابعاد بزرگ آن در قیاس با دیگر کنترلرهای بازی است. حتی کنترلر ایکس باکس وان هم که به بزرگ بودن شهرت دارد در برابر آن توانایی عرض اندام ندارد. دومین نکته توخالی بودن آن و احساس کاذبی است که منتقل می‌کند.

کنترلر استیم اگرچه به سبب داشتن دو تاچ پد بزرگ، کاملا متفاوت است اما نه احساس راحتی در طولانی مدت دارد و نه حس ارزشمندی خاصی منتقل می‌کند. اگر با کنترلرهای پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان کار کرده باشید قطعا متوجه ارگونومی مناسب هر دو و کیفیت ساخت بالای آن‌ها شده‌اید. از وزن متعادل گرفته تا حس فشردن دکمه‌ها و در دست گرفتن چیزی واقعی، همه مولفه‌هایی هستند که کنترلر کنسول‌های سونی و مایکروسافت را برای سال‌ها جذاب نگه می‌دارد.

استیم کنترلر اما چنین احساسی را در بر ندارد. برای بررسی این محصول، به مدت دو هفته از استیم ماشین به همراه کنترلر خاصی که داشت استفاده کردم تا زیر و بم آن را بشناسم اما نکات مثبتی که قابل اشاره باشند به ندرت خودی نشان می‌دادند. برآمدگی‌های عجیب در قسمت گریپ یا جایی که قرار است کنترلر در کف دست قرار بگیرد، کار را حتی برای کسانی که انگشت شست کشیده دارند هم دشوار می‌کند.

جایگاه دکمه‌های ABXY ابدا مناسب نیست و تاچ‌پدها نه سرعت ماوس را در اختیار کاربر قرار می‌دهند و نه دقت آنالوگ استیک‌ها را. در حقیقت استفاده از آن‌ها بیشتر شبیه به استفاده از نمایشگر موبایل است. هدف‌گیری در پابجی موبایل یا دیگر بازی‌های شوتر موبایلی را تصور کنید… حالا قرار است با پی سی گیمرهای مجهز به ماوس‌هایی با DPI بالا کانتر استرایک بازی کنید!

تنها بدعت قابل قبول والو در طراحی این کنترلر، پدال‌هایی است که در قسمت پشتی قرار گرفته‌اند و دو دکمه جدید در اختیار شما قرار می‌دهند. بسته به اختیاری که بازی‌ها به شما می‌دهند، می‌توانید دکمه‌ها را روی قابلیت‌های مختلف تنظیم کنید مثل پریدن، پرتاب نارنجک یا حتی سینه خیز رفتن.

از یغور بودن و بیش از اندازه حجیم بودن کنترلر گفتیم، فراموش نکنید که نگاهی هم به دکمه‌های LB RB LT RT بیندازید تا بهتر متوجه قصد طراحان آن شوید. گویا دست‌های سترگ و تنومند گیب نیول، مدیرعامل والو الگوی ساخت استیم کنترلر بوده.

کنترلر استیم

تاچ‌پدها اما در هنگام چت کردن و وارد کردن اطلاعات به وسیله کیبورد مجازی کارایی مناسبی دارند که اگر به کار کردن با آن عادت کنید می‌توان لقب بهترین کنترلر برای چت کردن را به آن اعطا کرد. همین، نه بیشتر.

در این حالت کیبورد به دو بخش مجزا از هم تقسیم می‌شود (خط مشکی را در گیف بالا ببینید) و هر سمت از کیبورد به یکی از تاچ‌پدها اختصاص می‌یابد. هر نقطه از تاچ‌پد را که لمس کنید، انگشت مجازی‌تان روی یکی از دکمه‌ها قرار می‌گیرد و با فشردن تاچ‌پد، کلید فشرده می‌شود. ساده و جذاب است.

به وضوح، برتری این دستگاه به کنترلر متفاوتش نیست و احتمالا ترجیح می‌دهید که یک کیبورد و ماوس مجزا به آن وصل کنید تا خیال خودتان را از بابت لذت بردن از بازی‌ها راحت کنید.

سخت افزار استیم ماشین

این دستگاه از یک کارت گرافیک دستکاری شده GeForce GTX 750 Ti انویدیا بهره می‌برد که با دو گیگابایت رم GDDR5 همراه شده. نه خیلی قدرتمند برای امروز و نه خیلی ضعیف برای اجرای عمده بازی‌های چند سال اخیر.

در کنار آن گزینه‌های متنوعی برای انتخاب سی پی یو، رم و هارد دستگاه برای شما وجود دارد.

برای انتخاب هارد دو گزینه ۵۰۰ گیگابایت و ۱ ترابایتی را در اختیار دارید در حالی که رم دستگاه را می‌توان بین ۴ و ۸ گیگابایت انتخاب کرد. برای نیاز بازی‌های امروزی چندان بالا نیست اما باید توجه داشت که استیم ماشین Alienware برای سال ۲۰۱۵ است و مدت‌هاست که شرکت دِل آن را به روزرسانی نکرده.

برای سی پی یو نیز انتخاب‌های مرسوم Core i5 ،Core i3 و Core i7 موجود هستند که به ترتیب با ۳، ۶ و ۸ مگ کش ارائه می‌شوند و سرعت پردازش ۳.۲، ۳ و ۳ گیگاهرتزی دارند. برجسته و قدرتمند نیست اما با توجه به قیمت پایه ۴۵۰ دلاری کافی است.

خبری از درایو نوری نیست و هر نیازی دارید باید از طریق ۴ درگاه یو اس بی (دو USB 2.0 و دو USB 3.0) برطرف کنید. یک ورودی و یک خروجی HDMI هم در قسمت پشتی دستگاه تعبیه شده. مابین پورت‌های HDMI و USB 3.0 نیز یک پورت خروجی صدای اوپتیکال و پورت RJ45 قرار گرفته‌اند.

طراحی این پی‌سی-کنسول ساده است و یک جعبه کوچک بیش نیست. دکمه روشن کردن دستگاه همان صورتک معروف آدم فضایی Alienware است و در قسمت چپ دستگاه یک بریدگی با لوگوی استیم، نشان می‌دهد که ماجرا چیست و این دستگاه چه هویتی دارد.

سیستم عامل استیم و نحوه اجرای بازی‌ها

استیم ماشین

استیم ماشین شرکت Alienware در چند مدل مختلف و با سخت افزارهای متنوع عرضه می‌شود. بنابراین به راحتی نمی‌توان در مورد عملکرد دستگاه حین اجرای بازی‌ها صحبت کرد. بسته به اینکه کدام کانفیگ سخت افزاری را انتخاب کنید، میزان فریم حاصل در بازی‌ها نیز بسیار متنوع خواهد بود.

اما اینجا بحث بر سر سخت افزار نیست. بگذارید از یک چالش مهم‌تر صحبت کنیم که به شکل عجیبی جلوی قدرتنمایی سخت افزار را گرفته است: سیستم عامل استیم یا تقریبا همان حالت Big Picture کلاینت استیم روی ویندوز.

شاید فکر کنید ساختن یک سیستم عامل مختص بازی‌های ویدیویی باعث شده تا عملکرد دستگاه حین اجرای بازی‌ها بهبود یابد و وقت آن رسیده باشد که گیمرها با ویندوز خداحافظی کنند اما نه چنین نیست و تیر توسعه دهندگان این سیستم عامل به سنگ خورد.

خروجی برخی از بازی‌ها مثل Counter-Strike: Global Offensive در مقایسه با ورژن ویندوزی تفاوت خاصی ندارد و به نرمی اجرا می‌شود ولی وقتی به سراغ بازی‌های سنگین‌تری نظیر Bioshock Infinite (انتشار در سال ۲۰۱۳ و پیش از عرضه استیم ماشین) یا Hitman (انتشار ابتدایی در سال ۲۰۱۶ و پس از عرضه استیم ماشین) می‌روید متوجه می‌شوید که اوضاع عجیب نا به سامان است. گاهی اوقات بعضی از بازی‌ها حتی در حالت Low و Very Low تمامی تنظیماتشان نیز قابل بازی نیستند و افت فریم‌های قابل توجهی را تجربه می‌کنند.

برای حل این مشکل اما می‌توان یک کار هوشمندانه کرد: سریعا به گوگل پناه ببرید و سرچ کنید که چطور می‌توان روی استیم ماشین، ویندوز نصب کرد. بله، بله، می‌دانیم که احتمالا برای فرار از پشت میز و صندلی نشینی و محیط ویندوز به استیم ماشین پناه آورده‌اید اما باید پذیرفت که سیستم عامل استیم در ارائه یک تجربه بی نقص یا دست کم، کم نقص شکست خورده.

نصب کردن ویندوز روی استیم ماشین احتمالا هوشمندانه‌ترین کاری است که در همان ابتدای راه اندازی محصول باید انجام بدهید و یک بار دیگر، فراموش نکنید که اگرچه دِل و والو قصد دارند استیم ماشین‌ها را به عنوان کنسول معرفی کنند اما این دستگاه‌ها یک پی‌سی جمع و جور در ردای کنسول هستند.

یکی دیگر از قابلیت‌هایی که سازندگان سیستم عامل استیم به آن می‌بالند، قابلیت استریم بازی‌ها از پی‌سی‌های دیگر حاضر در خانه روی استیم ماشین است. یعنی شما می‌توانید بازی را روی پی سی که در اتاق دارید اجرا کنید و ادامه ماجرا را روی استیم ماشین اتاق نشیمنتان پیگیری کنید. البته که ویژگی جالبی است اما اگر یک پی سی قدرتمند چند صد دلاری دارید، چرا باید هزینه کنید و یک استیم ماشین حداقل ۵۰۰ دلاری بخرید؟

بازی‌ها

از ۴۴۸ بازی موجود در اکانت استیم من، ۱۵۴ بازی برای سیستم عامل استیم نیز پورت شده‌اند. اگر در نظر بگیریم این اکانت استیم همه مدل بازی‌هایی را در خود جای داده و از همه سبکی می‌توان دست کم چند بازی خوب را در آن پیدا کرد، به این نتیجه می‌رسیم که محدودیت سیستم عامل فراموش شده استیم غیر قابل انکار است.

استیم ماشین

سمت چپ تعداد بازی‌های ویندوزی و سمت راست تعداد بازی‌های پورت شده روی سیستم عامل استیم از همان لیست ۴۴۸ تایی.

همه بازی‌های اکانت استیم شما روی سیستم عامل استیم قابل اجرا نیستند و این موضوع زمانی که لیست بازی‌های خودتان را بالا و پایین می‌کنید تا یکی را نصب کنید ولی متوجه می‌شوید برای سیستم عامل استیم پورت نشده واقعا آزار دهنده است.

ماجرا زمانی شکل ناخوشایندتری به خود می‌گیرد که متوجه شوید توسعه دهندگان دیگر میلی به ارائه پورتی جانبی برای سیستم عامل استیم ندارند و حتی والو هم دیگر پیگیر امر نیست.

راه حل اما همان کاری است که چند خط بالاتر ذکر شد. در اولین اقدام ویندوز نصب کنید. والو این سیستم عامل را رها کرده و احتمالا اوضاع آن بهتر نخواهد شد. پس از ظرفیت‌های موجود باید به نحوی دیگر استفاده کرد.

حرف آخر

استیم ماشین و استیم کنترلر

دلیل آنکه به سراغ این دستگاه رفته‌ایم، نگاهی به سیستم عامل استیم و بررسی کنترلر مخصوص آن بوده. به خوبی آگاه هستیم که سخت افزار این دستگاه به نسبت فناوری هر لحظه در حال تغییر امروز کمی قدیمی شده اما برچسب قیمت مناسب آن در قیاس با سخت افزارهای فعلی را هم باید در نظر گرفت.

به هر حال استیم ماشین یک تجربه متفاوت در اختیار کاربران به خصوص پی سی گیمرهایی که می‌خواهند به اتاق نشیمن نقل مکان کنند می‌گذارد و در ارائه این تجربه تا حد امکان دست کاربر را هم باز گذاشته. می‌توانید کنترلرهای دیگر را روی آن تست کنید، می‌توانید ویندوز نصب کنید و حتی با ورودی HDMI آن را به یک مرکز سرگرمی مستقل تبدیل کنید.

همه این‌ها امکان پذیر است به شرطی که زمان بگذارید، آن را بشناسید و با توجه به قیمت مناسبی که دارد (حداقل قیمت جهانی که مناسب است، در بازار ایران اما هیچ چیز سر جای خودش نیست) از امکانات آن بهره بگیرید.

نکات منفی
  • سیستم عامل استیم اصلا مناسب نیست
  • بهتر است از ماوس و کیبورد یا کنترلرهای دیگر استفاده کنید
  • سخت افزاری که قدیمی شده
  • عدم امکان تغییر و ارتقای عمده قطعات سخت افزاری
  • بازی‌های جدید روی سیستم عامل استیم عرضه نمی‌شوند
نکات مثبت
  • یک پی‌سی جمع و جور برای اتاق نشیمن
  • ویندوز عمده مشکلات را حل می‌کند

 

  • این مطلب با همکاری فروشگاه ۲۰۵Store تهیه شده است. برای تهیه کنسول و بازی ها می توانید از وبسایت Infikala دیدن کنید.

The post بررسی استیم ماشین Alienware ؛ غریب خسته appeared first on دیجیاتو.

اپلیکیشن جدید والو اجازه تجربه بازی های استیم روی موبایل را خواهد داد

استیم در ابتدا به عنوان پلتفرمی برای دانلود و بازی کردن بازی های پی سی در نظر گرفته می شد اما Valve در طول سال ها آن را گسترش داده است. استیم لینک پیش از این به شما اجازه می داد تا بازی های خودتان را روی تلویزیون و شبکه داخلی پخش کنید و حال پشتیبانی از موبایل های هوشمند نیز به آن اضافه خواهد شد.

نسخه اپلیکیشن استیم لینک قرار است بازی های پی سی را روی موبایل شما اجرا کند. این اپلیکیشن روز ۳۱ اردیبهشت برای اندروید و ای او اس منتشر می شود.

در پلتفرم اندروید، اپ استیم لینک روی تلویزیون ها، موبایل های هوشمند و تبلت های اندرویدی قابل اجرا بوده و در سمت ای او اس، آیفون، آیپد و حتی Apple TV ها از استیم لینک پشتیبانی می کنند.

در ابتدا یک نسخه بتا از این اپلیکیشن برای اندروید منتشر خواهد شد و شما برای استفاده از امکانات آن به وایرلس یا شبکه داخلی (اترنت) نیاز خواهید داشت  بعد از آن می توانید از کنترلرهای بازی مخصوص موبایل و سایر گجت های مرتبط با بازی های ویدیویی استفاده کنید.

استیم لینک

بعد از برنامه استیم لینک، والو در تابستان اپلیکیشنی را برای پخش فیلم ها و سریال های استیم روی پلتفرم های موبایلی منتشر خواهد کرد. این کمپانی تایید کرده است که اپلیکیشن ذکر شده از پخش آفلاین نیز پشتیبانی می کند.

هنوز مشخص نیست که این اپلیکیشن ها چگونه کار می کنند و برای اطلاعات جامع تر باید مدت بیشتری را منتظر بمانیم. استیم در حال حاضر بی رقیب ترین پلتفرم مجازی برای خرید بازی های پی سی محسوب می شود.

در ابتدای سال جاری میلادی با رسیدن تعداد کاربران همزمان این پلتفرم به ۱۸٫۵ میلیون نفر، استیم رکورد جدیدی را ثبت کرد. چندی پیش کمپانی ریزر از پلتفرم جدیدی برای رقابت با استیم رونمایی کرد.

The post اپلیکیشن جدید والو اجازه تجربه بازی های استیم روی موبایل را خواهد داد appeared first on دیجیاتو.

بازی بتل رویال Darwin Project را به صورت رایگان تجربه کنید

بازی بتل رویال Darwin Project که پیش از این به صورت «دسترسی زودهنگام» قابل بازی بود، به یک عنوان Free to Play تبدیل شد. سازندگان بازی می گویند برخی از کاربران اخیراً با مشکلاتی نظیر پیدا کردن مسابقات به علت خلوت بودن سرورها روبرو شده اند؛ به همین دلیل قرار است بازی از این پس به صورت رایگان در دسترس باشد تا عده بیشتری قادر به تجربه آن باشند.

حالت جالبی با نام Director در این بازی وجود دارد که به یکی از بازیکنان اجازه می دهد به سلیقه خود برای تعدادی از بازیکنان دیگر بسته هایی حاوی مهمات برای پیروزی در مسابقه ارسال کند.

بازیکنی که این توانایی را دارد، می تواند برای نحوه تقسیم جعبه های مهمات با بینندگان مسابقه روی شبکه توییچ، ارتباط داشته باشد. به دلیل وجود چنین قابلیت هایی سازندگان Darwin Project عقیده دارند این عنوان کیفیت خاصی را ارائه می دهد که در هیچ بازی بتل رویال دیگری وجود ندارد.

بازی بتل رویال Darwin Project

پیش از این، Darwin Project با قیمت ۱۵ دلار در دسترس قرار داشت و به همین دلیل، افرادی که تا به امروز این عنوان را خریداری کرده بودند، بسته رایگانی شامل سلاح ها، لباس ها و دیگر آیتم های درون بازی را دریافت خواهند کرد.

از فردا، بازی بتل رویال Darwin Project میزبان بیش از ۲۰۰ آیتم تزئینی تازه خواهد بود که با پیشرفت در بازی و جذب هواداران جدید قابل دریافت است. این عنوان ابتدا طی مراسم E3 2017 رونمایی شد و هم اکنون روی استیم و سرویس Xbox Game Preview قابل بازی است.

بازی های بتل رویال امروزه از طرفداران زیادی برخوردار هستند. چندی پیش کلیف بلزینسکی، خالق مجموعه Gears of War، از بازی بتل رویال استودیو خود با نام Radical Heights رونمایی کرد. همچنین شایعاتی مبنی بر احتمال حضور این حالت در نسخه های بعدی دو مجموعه پرطرفدار کال او دیوتی و بتلفیلد نیز شنیده می شود.

The post بازی بتل رویال Darwin Project را به صورت رایگان تجربه کنید appeared first on دیجیاتو.

ریزر با تاسیس فروشگاهی مجازی وارد رقابت با استیم می شود

شرکت ریزر (Razer) سابقه ای طولانی در تولید لوازم جانبی برای پی سی و محصولات گیمینگ دارد و حال با راه اندازی فروشگاهی مجازی، چالش جدیدی را آغاز کرده است.

فعالیت فروشگاه بازی ریزر همانند سایت Humble خواهد بود. به این صورت که شما بعد از خریداری یک بازی، کد مربوط به آن را برای فعال کردن در پلتفرم هایی مانند استیم یا Uplay دریافت می کنید. بسیاری از بازی های بزرگ ناشرین شناخته شده، هم اکنون روی این فروشگاه در دسترس قرار دارند.

این فروشگاه کار خود را با تخفیف ۷۵ درصدی برای عناوین یوبیسافت و دادن ۱۰ هزار کلید استیم برای بازی Furi آغاز کرده است. قرار است تا هر هفته، عناوین تازه ای تحت نام «انحصاری های ریزر» از تخفیف های ۱۰ تا ۵۰ درصدی برخوردار شوند. هم اکنون بازی های بزرگی مانند Far Cry 5 و Assassin’s Creed: Origins در این لیست تخفیف وجود دارند.

ریزر

با خرید هر بازی شما مقداری از اعتبار zSilver دریافت می کنید که از آن می توان برای خرید بازی و سایر محصولات ریزر استفاده کرد. همچنین ارز مجازی ریزر تحت نام zGold نیز در این فروشگاه قابل استفاده بوده که از ارزش بالاتری نسبت به zSilver بهره می برد. از این ارز مجازی می توانید برای خرید در فروشگاه های دیگری همچون GamersGate و Indiegala نیز استفاده کنید.

جالب است بدانید که با خرج کردن هر zGold به اندازه یک واحد اعتبار zSilver به دست خواهید آورد. برای مثال با خرید یک بازی ۵۰ دلاری با استفاده zGold، شما ۵۰۰۰ واحد zSilver دریافت می کنید. همچنین این کمپانی قصد دارد طی رویدادی، به افرادی که بازی خود را در نرم افزار Razer Cortex فعال می کنند، واحد zSilver جایزه دهد.

این فروشگاه هم اکنون در ایالات متحده، انگلستان، آلمان و فرانسه راه اندازی شده و سایر کشورهای اروپایی نیز می توانند به نسخه انگلیسی آن دسترسی داشته باشند. در حال حاضر سایر کشورهای دیگر می توانند از فروشگاه جهانی بازی با واحد پولی دلار آمریکا خرید کنند.

The post ریزر با تاسیس فروشگاهی مجازی وارد رقابت با استیم می شود appeared first on دیجیاتو.

یکی از بهترین بازی‌های سال ۲۰۱۷ امسال به کنسول‌ها می‌آید [تماشا کنید]

بازی Divinity: Original Sin 2 طی تابستان جاری برای پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان عرضه خواهد شد. وظیفه نشر این بازی تحسین شده برای کنسول های نسل هشتم را باندای نامکو بر عهده گرفته است.

سازنده بازی یعنی استودیو Larian، امکان تجربه بازی به صورت چهانفره آنلاین و دو نفره آفلاین را روی کنسول های پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان تایید کرده است. نسخه کنسولی بازی شامل محتوا و ویژگی های جدیدی خواهد شد که جزییات آن با نزدیک شدن به تاریخ انتشار بازی اعلام می شود.

مدیرعامل استودیو Larian دلیل انتخاب باندای نامکو به عنوان ناشر کنسولی بازی را در تجربه بالای این کمپانی در نشر بازی های نقش آفرینی برای کنسول ها می داند.

کمپین کیک استارتر بازی Divinity: Original Sin 2 طی تنها ۱۲ ساعت به میزان مبلغ درخواستی سازندگانش رسید. بازی به صورت «دسترسی زودهنگام» در سال ۲۰۱۶ روی پلتفرم استیم قرار گرفت و پاییز سال گذشته میلادی به طور کامل برای پی سی منتشر شد.

این بازی را می توان به دلایل زیادی، یکی از بهترین نمونه های نقش آفرینی کلاسیک در نسل جاری بازی های ویدیویی دانست. طبق گزارش استیم، بازی Divinity: Original Sin 2 در سال گذشته یکی از پر فروش ترین عناوین این پلتفرم مجازی بود.

The post یکی از بهترین بازی‌های سال ۲۰۱۷ امسال به کنسول‌ها می‌آید [تماشا کنید] appeared first on دیجیاتو.