نگاهی به فروشگاه های دیجیتالی بازی های پلتفرم پی سی

نمی توان کتمان کرد که با قوت گرفتن حضور فروشگاه های دیجیتالی، صنعت بازی های ویدیویی به خصوص روی پلتفرم پی سی در سال های اخیر مخاطبان بیشری را جذب خود کرده است. هر جای دنیا که باشید و با هر پلتفرمی که مشغول بازی کردن هستید، برای تهیه عنوان مورد نظر خود تنها با چند کلیک فاصله دارید.

در گذشته و زمانی که تمام فروش بازی ها منحصر به نسخه فیزیکی آن ها بود. سازندگان مشکلات بیشماری را برای پشتیبانی از عناوین خود داشتند. اگر باگی در عنوانی وجود داشت، مدت ها غیر قابل رفع کردن باقی می ماند و اگر استودیوها قصد داشتند محتوای جدیدی را برای ساخته خود منتشر کنند، مجبور به نشر و چاپ دوباره آن بودند.

از سوی دیگر، تقریباً چیزی به نام بازی سازی مستقل معنا نداشت و برای آن که بتوانید حاصل دست رنج خود را با کاربران به اشتراک بگذارید، باید با ناشری بزرگ به توافق می رسیدید، اتفاقی که در اکثر اوقات رخ نمی داد.

با نوجه به آن که در اویل قرن جاری اتصال به اینترنت در کنسول های بازی معنای خاصی نداشت، پلتفرم پی سی اولین مقصد فروشگاه های دیجیتال بازی بود. به عقیده بسیاری، وضعیت خوب صنعت بازی سازی پی سی در سال های اخیر بدون شک مدیون فروشگاه دیجیتال است و از چنین مواردی می توانیم به اهمیت این پلتفرم ها پی ببریم. به همین مناسبت، در ادامه این مقاله به بررسی و معرفی پلتفرم های دیجیتال معتبر فروش بازی های پی سی می پردازیم.

استیم

بدون هیچ تردیدی، معروف ترین پلتفرم دیجیتالی برای خرید بازی های پی سی، استیم است. کمپانی ولو که در اوایل دهه پیش با عناوینی همچون Half-Life و Counter-Strike شناخته می شد، برای نشر به روزرسانی و پشتیبانی بهتر از بازی های خود، از پلتفرمی تحت نام استیم رونمایی کرد.

عنوان Counter-Strike که خود مادی از Half-Life محسوب می شد، یکی از پرطرفدارترین عناوین چندنفره زمان خود به شمار می رفت. شلوغ شدن سرورها و افزایش مخاطبین این بازی نیاز به وجود یک پلتفرم آنلاین برای پشتیبانی را ضرروی می کرد.

با گذشت زمان، استیم از انحصار کانتر-استرایک خارج شد و دیگر عناوین ولو نیز روی آن منتشر شدند. ولو با توجه به سیاست بازاریابی قدرتمندی که داشت دیگر کمپانی های بزرگ بازی سازی را مجاب کرد تا عناوین خود را روی استیم منتشر کنند.

استفاده از استیم تنها محدود به خرید بازی ها به صورت دیجیتال نیست و در این پلتفرم می توانید تجربیات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، به دوستانتان هدیه بدهید، چت کنید، در مورد بازی ها بنویسید و حتی با کمی پیگیری، بازی خودتان را برای فروش بگذارید.

موفقیت های پی در پی استیم، پول هنگفتی را راهی جیب سرمایه گذاران آن کرده است. چند ماه پیش بود که رکورد کاربران همزمان این شبکه از ۱۸٫۵ میلیون نفر عبور کرد. همچنین با گذشت زمان، استیم همچنان در حال پیشرفت است و به زودی با اپلیکیشن استیم لینک، استریم و تجربه بازی های پی سی روی موبایل نیز امکان پذیر خواهد شد.

تخفیف های متداوم، وجود امکاناتی نظیر امکان پس دادن بازی ها، به روزرسانی های متعدد و سازگاری بالا با انواع گجت ها و وسایل مختلف از جمله نکات مثبت این پلتفرم دیجیتالی هستند.

بتل.نت

شکل امروزی فروشگاه های دیجیتال را بدون شک مدیون بلیزارد و سرویس بتل.نت هستیم. این پلتفرم، اولین سرویس برای بازی های آنلاین بود که به طور مستقیم درون خود بازی حضور داشت. بتل.نت با انتشار دیابلو شروع کرد و در سال ۲۰۰۹ با تغییر کاربری و افزایش امکانات به محبوبیت بیشتری رسید.

در طول سال های اخیر، بتل.نت به پشتیبانی خوب و قطعی کم سرورها معروف بوده است. حضور تمام بازی های بلیزارد که همه آن ها هم عناوین محبوبی هستند، باعث شده تا کاربران زیادی جذب این پلتفرم شوند. به نظر می رسد در اینده ای نزدیک، تمام بازی های اکتیویژن نیز به جای استیم، روی بتل.نت منتشر شوند.

جدا از دستینی ۲، طی روزهای گذشته، سازندگان قسمت جدید کال او دیوتی تایید کردند که برای ارائه تجربه ای با کیفیت تر برای کابران پی سی، Call of Duty: Black Ops 4 را تنها روی این پلتفرم منتشر خواهند کرد.

اوریجین

الکترونیک آرتز شرکتی نیست که از غافله ای سودآور عقب بماند و اعتقادی به وابستگی به سایر کمپانی ها هم ندارد. در سال ۲۰۱۱، این کمپانی آمریکایی از پلتفرم دیجیتالی فروش بازی های خود با نام اوریجین رونمایی کرد.

برنامه اوریجین روی پی سی، از همان ابتدا بسیاری از ویژگی های استیم را درون خود داشت. سرویس EA Access نیز از دیگر امکانات این برنامه به شمار می رود. در این سرویس شما می توانید با پرداخت مبلغی ماهانه، به لیستی از بازی ها دسترسی پیدا کنید. سرورهای قدرتمند، پشتیبانی قوی و رابط کاربری کارآمد از ویژگی های مثبت اوریجین هستند. البته همان طور که احتمالاً مطلع هستید، استفاده از این پلتفرم در ایران با مشکلاتی همراه است.

یوپلی

کمپانی فرانسوی یوبی سافت در نسل هفتم بازی های ویدویی با عرضه موفق فرنچایزهایی مانند اساسینز کرید و شاهزاده ایرانی به یکی از بزرگترین ناشران این صنعت تبدیل شد. افزایش تعداد بازی های سالانه این کمپانی و تلاش برای جلوگیری از دسترسی غیرقانونی به بازی ها باعث شد تا یوبی سافت در سال ۲۰۱۲ از یوپلی به صورت رسمی رونمایی کند.

استفاده از فناوری DRM بزرگترین نقد وارد بر این پلتفرم مجازی است. قفل های DRM بازی های یوبی سافت در بسیاری از موارد باعث شده اند تا کاربران در اجرای بازی ها حتی روی سیستم های قدرتمند با مشکل مواجه شوند.

در روزهای ابتدایی آغاز به کار این پلتفرم، نیاز همیشگی کاربران به آنلاین بودن برای ذخیره سازی بازی با انتقاد های زیادی همراه بود و حتی کمپین های اینترنتی در قبال این رویکرد یوبی سافت شکل گرفت تا این کمپانی برای جلوگیری از از دست دادن کاربران خود، قید چنین طرحی را بزند.

در ماه های اخیر، یوپلی با دادن بازی های رایگان ارزشمند و تخفیف های قابل قبول، کاربران زیادی را جذب خود کرده است. البته سرورهای یوپلی هنوز هم دچار مشکلاتی هستند تا کاربران این سرویس بعضاً در اجرای بازی ها دچار مشکل شوند.

برخلاف الکترونیک آرتز که بازی های خود را به صورت انحصاری روی اوریجین منتشر می کند، یوبی سافت برای عرضه بازی های خود جدا از یوپلی، از پلتفرم های شناخته شده ای مانند استیم نیز استفاده کرده که در نوع خود نکته مثبتی به شمار می رود.

GOG

پی سی

GOG شاید خاص ترین پلفترم فروش دیجیتالی بازی های پی سی باشد و این خاص بودن هم به موسسان آن که در اصل صاحبان کمپانی محبوب سی دی پراجکت رد، سازنده سری ویچر هستند، بر می گردد.

سیاست GOG در ابتدا معرفی در سال ۲۰۰۸، فروش بازی های کلاسیک بود. با گذشت زمان و بالا رفتن تعداد کاربران این پلتفرم، سازندگان به انتشار بازی ها جدیدترین نیز روی آوردند.

برخلاف اکثر پلتفرم های دیگر، قفل DRM در GOG استفاده نمی شود که همین موضوع نظر بسیاری از کاربران را به خود جلب کرده است. سیستم بازگشت پول کاربران در صورت عدم رضایت از بازی تا ۳۰ روز نیز یکی دیگر از سیاست های سخاوتمندانه GOG به شمار می رود.

در طول سال های اخیر، این پلتفرم گستره فعالیت های خود را با انتشار کلاینت GOG Galaxy افزایش داده است. این کلاینت از تمام امکانات استاندارد پلتفرم های آنلاین برای فروش بازی های پی سی بهره می برد.

هیولا

بازی سازی در ایران با ساخت بازی های ویدیویی برای پی سی آغاز شد اما در سال های اخیر و با گسترش تلفن های همراه هوشمند، ورق برگشت و بازی های موبایل امروزه درصد بالایی از سهم بازی سازی داخلی را به خود اختصاص داده اند.

در طول سال های اخیر، به علت مشکلاتی نظیر پیدا کردن ناشر و قوانین رعایت حقوق مولف، بازی سازان پی سی مشکلات زیادی در انتشار عناوین خود داشته اند و از همین جهت آغاز به کار کلاینتی داخلی مانند هیولا می تواند اتفاقی مهم و مثبت در ضمینه بازی های پی سی باشد.

در واقع توسعه دهندگان هیولا سعی کرده اند تا جدا از فراهم کردن بستری برای فروش بازی های شاخص پی سی تولید داخل، شرایط را برای ادامه حیات بازی سازی این پلتفرم و حضور ناشران بین المللی در ایران فراهم کنند.

البته هیولا تنها منحصر به بازی های پی سی ایرانی نیست و هم اکنون عنوان This War of Mine به عنوان اولین عنوان خارجی که به صورت رسمی در ایران عرضه شده، برای خرید در این پلتفرم با قیمتی معقول در دسترس است.

قیمت منصفانه بازی ها، پشتیبانی عالی تیم فنی، امکان پس دادن عناوین خریداری شده و رابط کاربری خوب از نکات مثبت هیولا هستند. البته هنوز کمبودهایی در این پلتفرم مجازی حس می شوند که به گفته توسعه دهندگان آن، این مشکلات نیز به زودی برطرف خواهند شد.

شما تجربه استفاده از کدام یک از پلتفرم های بالا را دارید. آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

The post نگاهی به فروشگاه های دیجیتالی بازی های پلتفرم پی سی appeared first on دیجیاتو.

بررسی استیم ماشین Alienware ؛ غریب خسته

زمزمه‌های تولید سخت افزاری مبتنی بر پلتفرم استیم یا استیم ماشین از اوایل سال ۲۰۱۱ یعنی بیش از ۷ سال پیش شنیده می‌شد. چند سالی طول کشید تا ایده‌ای نسبتا تکامل یافته به ذهن سازندگان کامپیوترهای مخصوص گیم و البته شرکت والو، مالک استیم و بازی‌های شناخته شده Counter-Strike و Half-Life رسید.

اولین نمونه‌های واقعی استیم ماشین و استیم کنترلر سال ۲۰۱۴ جلوی دوربین عکاسان و خبرنگاران خودنمایی کردند و سال ۲۰۱۵ اولین استیم ماشین روشنایی روز را به خود دید و به بازار عرضه شد. مسیری طولانی طی شد و حالا سه سال از آن دوران گذشته ولی نه والو برنامه‌ای برای سیستم عامل مخصوص خود تحت عنوان SteamOS دارد و نه شرکت‌های تولیدکننده دیگر مایل به تولید استیم ماشین هستند.

استیم ماشین‌ها حرکتی رو به جلو نداشتند و متوقف شدند اما به عنوان نمونه یکی از بهترین استیم ماشین‌های عرضه شده در سال ۲۰۱۵ که توسط شرکت Alienware تولید شده را در اختیار داشتیم تا ببینیم که تلاش همه جانبه شرکت‌های نرم افزاری و سخت افزاری به جهت دور زدن ویندوز و ارائه کامپیوترهای کنسول‌نما در اتاق نشیمن تا چه حد موفقیت آمیز بوده.

کنترلر استیم

در نگاه اول کنترلر استیم بسیار عجیب، بزرگ و متفاوت به نظر می‌رسد و مطمئن باشید که همینطور هم هست. وقتی آن را در دست می‌گیرید اولین نکته‌ای که نظر شما را به خود جلب می‌کند ابعاد بزرگ آن در قیاس با دیگر کنترلرهای بازی است. حتی کنترلر ایکس باکس وان هم که به بزرگ بودن شهرت دارد در برابر آن توانایی عرض اندام ندارد. دومین نکته توخالی بودن آن و احساس کاذبی است که منتقل می‌کند.

کنترلر استیم اگرچه به سبب داشتن دو تاچ پد بزرگ، کاملا متفاوت است اما نه احساس راحتی در طولانی مدت دارد و نه حس ارزشمندی خاصی منتقل می‌کند. اگر با کنترلرهای پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان کار کرده باشید قطعا متوجه ارگونومی مناسب هر دو و کیفیت ساخت بالای آن‌ها شده‌اید. از وزن متعادل گرفته تا حس فشردن دکمه‌ها و در دست گرفتن چیزی واقعی، همه مولفه‌هایی هستند که کنترلر کنسول‌های سونی و مایکروسافت را برای سال‌ها جذاب نگه می‌دارد.

استیم کنترلر اما چنین احساسی را در بر ندارد. برای بررسی این محصول، به مدت دو هفته از استیم ماشین به همراه کنترلر خاصی که داشت استفاده کردم تا زیر و بم آن را بشناسم اما نکات مثبتی که قابل اشاره باشند به ندرت خودی نشان می‌دادند. برآمدگی‌های عجیب در قسمت گریپ یا جایی که قرار است کنترلر در کف دست قرار بگیرد، کار را حتی برای کسانی که انگشت شست کشیده دارند هم دشوار می‌کند.

جایگاه دکمه‌های ABXY ابدا مناسب نیست و تاچ‌پدها نه سرعت ماوس را در اختیار کاربر قرار می‌دهند و نه دقت آنالوگ استیک‌ها را. در حقیقت استفاده از آن‌ها بیشتر شبیه به استفاده از نمایشگر موبایل است. هدف‌گیری در پابجی موبایل یا دیگر بازی‌های شوتر موبایلی را تصور کنید… حالا قرار است با پی سی گیمرهای مجهز به ماوس‌هایی با DPI بالا کانتر استرایک بازی کنید!

تنها بدعت قابل قبول والو در طراحی این کنترلر، پدال‌هایی است که در قسمت پشتی قرار گرفته‌اند و دو دکمه جدید در اختیار شما قرار می‌دهند. بسته به اختیاری که بازی‌ها به شما می‌دهند، می‌توانید دکمه‌ها را روی قابلیت‌های مختلف تنظیم کنید مثل پریدن، پرتاب نارنجک یا حتی سینه خیز رفتن.

از یغور بودن و بیش از اندازه حجیم بودن کنترلر گفتیم، فراموش نکنید که نگاهی هم به دکمه‌های LB RB LT RT بیندازید تا بهتر متوجه قصد طراحان آن شوید. گویا دست‌های سترگ و تنومند گیب نیول، مدیرعامل والو الگوی ساخت استیم کنترلر بوده.

کنترلر استیم

تاچ‌پدها اما در هنگام چت کردن و وارد کردن اطلاعات به وسیله کیبورد مجازی کارایی مناسبی دارند که اگر به کار کردن با آن عادت کنید می‌توان لقب بهترین کنترلر برای چت کردن را به آن اعطا کرد. همین، نه بیشتر.

در این حالت کیبورد به دو بخش مجزا از هم تقسیم می‌شود (خط مشکی را در گیف بالا ببینید) و هر سمت از کیبورد به یکی از تاچ‌پدها اختصاص می‌یابد. هر نقطه از تاچ‌پد را که لمس کنید، انگشت مجازی‌تان روی یکی از دکمه‌ها قرار می‌گیرد و با فشردن تاچ‌پد، کلید فشرده می‌شود. ساده و جذاب است.

به وضوح، برتری این دستگاه به کنترلر متفاوتش نیست و احتمالا ترجیح می‌دهید که یک کیبورد و ماوس مجزا به آن وصل کنید تا خیال خودتان را از بابت لذت بردن از بازی‌ها راحت کنید.

سخت افزار استیم ماشین

این دستگاه از یک کارت گرافیک دستکاری شده GeForce GTX 750 Ti انویدیا بهره می‌برد که با دو گیگابایت رم GDDR5 همراه شده. نه خیلی قدرتمند برای امروز و نه خیلی ضعیف برای اجرای عمده بازی‌های چند سال اخیر.

در کنار آن گزینه‌های متنوعی برای انتخاب سی پی یو، رم و هارد دستگاه برای شما وجود دارد.

برای انتخاب هارد دو گزینه ۵۰۰ گیگابایت و ۱ ترابایتی را در اختیار دارید در حالی که رم دستگاه را می‌توان بین ۴ و ۸ گیگابایت انتخاب کرد. برای نیاز بازی‌های امروزی چندان بالا نیست اما باید توجه داشت که استیم ماشین Alienware برای سال ۲۰۱۵ است و مدت‌هاست که شرکت دِل آن را به روزرسانی نکرده.

برای سی پی یو نیز انتخاب‌های مرسوم Core i5 ،Core i3 و Core i7 موجود هستند که به ترتیب با ۳، ۶ و ۸ مگ کش ارائه می‌شوند و سرعت پردازش ۳.۲، ۳ و ۳ گیگاهرتزی دارند. برجسته و قدرتمند نیست اما با توجه به قیمت پایه ۴۵۰ دلاری کافی است.

خبری از درایو نوری نیست و هر نیازی دارید باید از طریق ۴ درگاه یو اس بی (دو USB 2.0 و دو USB 3.0) برطرف کنید. یک ورودی و یک خروجی HDMI هم در قسمت پشتی دستگاه تعبیه شده. مابین پورت‌های HDMI و USB 3.0 نیز یک پورت خروجی صدای اوپتیکال و پورت RJ45 قرار گرفته‌اند.

طراحی این پی‌سی-کنسول ساده است و یک جعبه کوچک بیش نیست. دکمه روشن کردن دستگاه همان صورتک معروف آدم فضایی Alienware است و در قسمت چپ دستگاه یک بریدگی با لوگوی استیم، نشان می‌دهد که ماجرا چیست و این دستگاه چه هویتی دارد.

سیستم عامل استیم و نحوه اجرای بازی‌ها

استیم ماشین

استیم ماشین شرکت Alienware در چند مدل مختلف و با سخت افزارهای متنوع عرضه می‌شود. بنابراین به راحتی نمی‌توان در مورد عملکرد دستگاه حین اجرای بازی‌ها صحبت کرد. بسته به اینکه کدام کانفیگ سخت افزاری را انتخاب کنید، میزان فریم حاصل در بازی‌ها نیز بسیار متنوع خواهد بود.

اما اینجا بحث بر سر سخت افزار نیست. بگذارید از یک چالش مهم‌تر صحبت کنیم که به شکل عجیبی جلوی قدرتنمایی سخت افزار را گرفته است: سیستم عامل استیم یا تقریبا همان حالت Big Picture کلاینت استیم روی ویندوز.

شاید فکر کنید ساختن یک سیستم عامل مختص بازی‌های ویدیویی باعث شده تا عملکرد دستگاه حین اجرای بازی‌ها بهبود یابد و وقت آن رسیده باشد که گیمرها با ویندوز خداحافظی کنند اما نه چنین نیست و تیر توسعه دهندگان این سیستم عامل به سنگ خورد.

خروجی برخی از بازی‌ها مثل Counter-Strike: Global Offensive در مقایسه با ورژن ویندوزی تفاوت خاصی ندارد و به نرمی اجرا می‌شود ولی وقتی به سراغ بازی‌های سنگین‌تری نظیر Bioshock Infinite (انتشار در سال ۲۰۱۳ و پیش از عرضه استیم ماشین) یا Hitman (انتشار ابتدایی در سال ۲۰۱۶ و پس از عرضه استیم ماشین) می‌روید متوجه می‌شوید که اوضاع عجیب نا به سامان است. گاهی اوقات بعضی از بازی‌ها حتی در حالت Low و Very Low تمامی تنظیماتشان نیز قابل بازی نیستند و افت فریم‌های قابل توجهی را تجربه می‌کنند.

برای حل این مشکل اما می‌توان یک کار هوشمندانه کرد: سریعا به گوگل پناه ببرید و سرچ کنید که چطور می‌توان روی استیم ماشین، ویندوز نصب کرد. بله، بله، می‌دانیم که احتمالا برای فرار از پشت میز و صندلی نشینی و محیط ویندوز به استیم ماشین پناه آورده‌اید اما باید پذیرفت که سیستم عامل استیم در ارائه یک تجربه بی نقص یا دست کم، کم نقص شکست خورده.

نصب کردن ویندوز روی استیم ماشین احتمالا هوشمندانه‌ترین کاری است که در همان ابتدای راه اندازی محصول باید انجام بدهید و یک بار دیگر، فراموش نکنید که اگرچه دِل و والو قصد دارند استیم ماشین‌ها را به عنوان کنسول معرفی کنند اما این دستگاه‌ها یک پی‌سی جمع و جور در ردای کنسول هستند.

یکی دیگر از قابلیت‌هایی که سازندگان سیستم عامل استیم به آن می‌بالند، قابلیت استریم بازی‌ها از پی‌سی‌های دیگر حاضر در خانه روی استیم ماشین است. یعنی شما می‌توانید بازی را روی پی سی که در اتاق دارید اجرا کنید و ادامه ماجرا را روی استیم ماشین اتاق نشیمنتان پیگیری کنید. البته که ویژگی جالبی است اما اگر یک پی سی قدرتمند چند صد دلاری دارید، چرا باید هزینه کنید و یک استیم ماشین حداقل ۵۰۰ دلاری بخرید؟

بازی‌ها

از ۴۴۸ بازی موجود در اکانت استیم من، ۱۵۴ بازی برای سیستم عامل استیم نیز پورت شده‌اند. اگر در نظر بگیریم این اکانت استیم همه مدل بازی‌هایی را در خود جای داده و از همه سبکی می‌توان دست کم چند بازی خوب را در آن پیدا کرد، به این نتیجه می‌رسیم که محدودیت سیستم عامل فراموش شده استیم غیر قابل انکار است.

استیم ماشین

سمت چپ تعداد بازی‌های ویندوزی و سمت راست تعداد بازی‌های پورت شده روی سیستم عامل استیم از همان لیست ۴۴۸ تایی.

همه بازی‌های اکانت استیم شما روی سیستم عامل استیم قابل اجرا نیستند و این موضوع زمانی که لیست بازی‌های خودتان را بالا و پایین می‌کنید تا یکی را نصب کنید ولی متوجه می‌شوید برای سیستم عامل استیم پورت نشده واقعا آزار دهنده است.

ماجرا زمانی شکل ناخوشایندتری به خود می‌گیرد که متوجه شوید توسعه دهندگان دیگر میلی به ارائه پورتی جانبی برای سیستم عامل استیم ندارند و حتی والو هم دیگر پیگیر امر نیست.

راه حل اما همان کاری است که چند خط بالاتر ذکر شد. در اولین اقدام ویندوز نصب کنید. والو این سیستم عامل را رها کرده و احتمالا اوضاع آن بهتر نخواهد شد. پس از ظرفیت‌های موجود باید به نحوی دیگر استفاده کرد.

حرف آخر

استیم ماشین و استیم کنترلر

دلیل آنکه به سراغ این دستگاه رفته‌ایم، نگاهی به سیستم عامل استیم و بررسی کنترلر مخصوص آن بوده. به خوبی آگاه هستیم که سخت افزار این دستگاه به نسبت فناوری هر لحظه در حال تغییر امروز کمی قدیمی شده اما برچسب قیمت مناسب آن در قیاس با سخت افزارهای فعلی را هم باید در نظر گرفت.

به هر حال استیم ماشین یک تجربه متفاوت در اختیار کاربران به خصوص پی سی گیمرهایی که می‌خواهند به اتاق نشیمن نقل مکان کنند می‌گذارد و در ارائه این تجربه تا حد امکان دست کاربر را هم باز گذاشته. می‌توانید کنترلرهای دیگر را روی آن تست کنید، می‌توانید ویندوز نصب کنید و حتی با ورودی HDMI آن را به یک مرکز سرگرمی مستقل تبدیل کنید.

همه این‌ها امکان پذیر است به شرطی که زمان بگذارید، آن را بشناسید و با توجه به قیمت مناسبی که دارد (حداقل قیمت جهانی که مناسب است، در بازار ایران اما هیچ چیز سر جای خودش نیست) از امکانات آن بهره بگیرید.

نکات منفی
  • سیستم عامل استیم اصلا مناسب نیست
  • بهتر است از ماوس و کیبورد یا کنترلرهای دیگر استفاده کنید
  • سخت افزاری که قدیمی شده
  • عدم امکان تغییر و ارتقای عمده قطعات سخت افزاری
  • بازی‌های جدید روی سیستم عامل استیم عرضه نمی‌شوند
نکات مثبت
  • یک پی‌سی جمع و جور برای اتاق نشیمن
  • ویندوز عمده مشکلات را حل می‌کند

 

  • این مطلب با همکاری فروشگاه ۲۰۵Store تهیه شده است. برای تهیه کنسول و بازی ها می توانید از وبسایت Infikala دیدن کنید.

The post بررسی استیم ماشین Alienware ؛ غریب خسته appeared first on دیجیاتو.

اپلیکیشن جدید والو اجازه تجربه بازی های استیم روی موبایل را خواهد داد

استیم در ابتدا به عنوان پلتفرمی برای دانلود و بازی کردن بازی های پی سی در نظر گرفته می شد اما Valve در طول سال ها آن را گسترش داده است. استیم لینک پیش از این به شما اجازه می داد تا بازی های خودتان را روی تلویزیون و شبکه داخلی پخش کنید و حال پشتیبانی از موبایل های هوشمند نیز به آن اضافه خواهد شد.

نسخه اپلیکیشن استیم لینک قرار است بازی های پی سی را روی موبایل شما اجرا کند. این اپلیکیشن روز ۳۱ اردیبهشت برای اندروید و ای او اس منتشر می شود.

در پلتفرم اندروید، اپ استیم لینک روی تلویزیون ها، موبایل های هوشمند و تبلت های اندرویدی قابل اجرا بوده و در سمت ای او اس، آیفون، آیپد و حتی Apple TV ها از استیم لینک پشتیبانی می کنند.

در ابتدا یک نسخه بتا از این اپلیکیشن برای اندروید منتشر خواهد شد و شما برای استفاده از امکانات آن به وایرلس یا شبکه داخلی (اترنت) نیاز خواهید داشت  بعد از آن می توانید از کنترلرهای بازی مخصوص موبایل و سایر گجت های مرتبط با بازی های ویدیویی استفاده کنید.

استیم لینک

بعد از برنامه استیم لینک، والو در تابستان اپلیکیشنی را برای پخش فیلم ها و سریال های استیم روی پلتفرم های موبایلی منتشر خواهد کرد. این کمپانی تایید کرده است که اپلیکیشن ذکر شده از پخش آفلاین نیز پشتیبانی می کند.

هنوز مشخص نیست که این اپلیکیشن ها چگونه کار می کنند و برای اطلاعات جامع تر باید مدت بیشتری را منتظر بمانیم. استیم در حال حاضر بی رقیب ترین پلتفرم مجازی برای خرید بازی های پی سی محسوب می شود.

در ابتدای سال جاری میلادی با رسیدن تعداد کاربران همزمان این پلتفرم به ۱۸٫۵ میلیون نفر، استیم رکورد جدیدی را ثبت کرد. چندی پیش کمپانی ریزر از پلتفرم جدیدی برای رقابت با استیم رونمایی کرد.

The post اپلیکیشن جدید والو اجازه تجربه بازی های استیم روی موبایل را خواهد داد appeared first on دیجیاتو.

بازی بتل رویال Darwin Project را به صورت رایگان تجربه کنید

بازی بتل رویال Darwin Project که پیش از این به صورت «دسترسی زودهنگام» قابل بازی بود، به یک عنوان Free to Play تبدیل شد. سازندگان بازی می گویند برخی از کاربران اخیراً با مشکلاتی نظیر پیدا کردن مسابقات به علت خلوت بودن سرورها روبرو شده اند؛ به همین دلیل قرار است بازی از این پس به صورت رایگان در دسترس باشد تا عده بیشتری قادر به تجربه آن باشند.

حالت جالبی با نام Director در این بازی وجود دارد که به یکی از بازیکنان اجازه می دهد به سلیقه خود برای تعدادی از بازیکنان دیگر بسته هایی حاوی مهمات برای پیروزی در مسابقه ارسال کند.

بازیکنی که این توانایی را دارد، می تواند برای نحوه تقسیم جعبه های مهمات با بینندگان مسابقه روی شبکه توییچ، ارتباط داشته باشد. به دلیل وجود چنین قابلیت هایی سازندگان Darwin Project عقیده دارند این عنوان کیفیت خاصی را ارائه می دهد که در هیچ بازی بتل رویال دیگری وجود ندارد.

بازی بتل رویال Darwin Project

پیش از این، Darwin Project با قیمت ۱۵ دلار در دسترس قرار داشت و به همین دلیل، افرادی که تا به امروز این عنوان را خریداری کرده بودند، بسته رایگانی شامل سلاح ها، لباس ها و دیگر آیتم های درون بازی را دریافت خواهند کرد.

از فردا، بازی بتل رویال Darwin Project میزبان بیش از ۲۰۰ آیتم تزئینی تازه خواهد بود که با پیشرفت در بازی و جذب هواداران جدید قابل دریافت است. این عنوان ابتدا طی مراسم E3 2017 رونمایی شد و هم اکنون روی استیم و سرویس Xbox Game Preview قابل بازی است.

بازی های بتل رویال امروزه از طرفداران زیادی برخوردار هستند. چندی پیش کلیف بلزینسکی، خالق مجموعه Gears of War، از بازی بتل رویال استودیو خود با نام Radical Heights رونمایی کرد. همچنین شایعاتی مبنی بر احتمال حضور این حالت در نسخه های بعدی دو مجموعه پرطرفدار کال او دیوتی و بتلفیلد نیز شنیده می شود.

The post بازی بتل رویال Darwin Project را به صورت رایگان تجربه کنید appeared first on دیجیاتو.

ریزر با تاسیس فروشگاهی مجازی وارد رقابت با استیم می شود

شرکت ریزر (Razer) سابقه ای طولانی در تولید لوازم جانبی برای پی سی و محصولات گیمینگ دارد و حال با راه اندازی فروشگاهی مجازی، چالش جدیدی را آغاز کرده است.

فعالیت فروشگاه بازی ریزر همانند سایت Humble خواهد بود. به این صورت که شما بعد از خریداری یک بازی، کد مربوط به آن را برای فعال کردن در پلتفرم هایی مانند استیم یا Uplay دریافت می کنید. بسیاری از بازی های بزرگ ناشرین شناخته شده، هم اکنون روی این فروشگاه در دسترس قرار دارند.

این فروشگاه کار خود را با تخفیف ۷۵ درصدی برای عناوین یوبیسافت و دادن ۱۰ هزار کلید استیم برای بازی Furi آغاز کرده است. قرار است تا هر هفته، عناوین تازه ای تحت نام «انحصاری های ریزر» از تخفیف های ۱۰ تا ۵۰ درصدی برخوردار شوند. هم اکنون بازی های بزرگی مانند Far Cry 5 و Assassin’s Creed: Origins در این لیست تخفیف وجود دارند.

ریزر

با خرید هر بازی شما مقداری از اعتبار zSilver دریافت می کنید که از آن می توان برای خرید بازی و سایر محصولات ریزر استفاده کرد. همچنین ارز مجازی ریزر تحت نام zGold نیز در این فروشگاه قابل استفاده بوده که از ارزش بالاتری نسبت به zSilver بهره می برد. از این ارز مجازی می توانید برای خرید در فروشگاه های دیگری همچون GamersGate و Indiegala نیز استفاده کنید.

جالب است بدانید که با خرج کردن هر zGold به اندازه یک واحد اعتبار zSilver به دست خواهید آورد. برای مثال با خرید یک بازی ۵۰ دلاری با استفاده zGold، شما ۵۰۰۰ واحد zSilver دریافت می کنید. همچنین این کمپانی قصد دارد طی رویدادی، به افرادی که بازی خود را در نرم افزار Razer Cortex فعال می کنند، واحد zSilver جایزه دهد.

این فروشگاه هم اکنون در ایالات متحده، انگلستان، آلمان و فرانسه راه اندازی شده و سایر کشورهای اروپایی نیز می توانند به نسخه انگلیسی آن دسترسی داشته باشند. در حال حاضر سایر کشورهای دیگر می توانند از فروشگاه جهانی بازی با واحد پولی دلار آمریکا خرید کنند.

The post ریزر با تاسیس فروشگاهی مجازی وارد رقابت با استیم می شود appeared first on دیجیاتو.

یکی از بهترین بازی‌های سال ۲۰۱۷ امسال به کنسول‌ها می‌آید [تماشا کنید]

بازی Divinity: Original Sin 2 طی تابستان جاری برای پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان عرضه خواهد شد. وظیفه نشر این بازی تحسین شده برای کنسول های نسل هشتم را باندای نامکو بر عهده گرفته است.

سازنده بازی یعنی استودیو Larian، امکان تجربه بازی به صورت چهانفره آنلاین و دو نفره آفلاین را روی کنسول های پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان تایید کرده است. نسخه کنسولی بازی شامل محتوا و ویژگی های جدیدی خواهد شد که جزییات آن با نزدیک شدن به تاریخ انتشار بازی اعلام می شود.

مدیرعامل استودیو Larian دلیل انتخاب باندای نامکو به عنوان ناشر کنسولی بازی را در تجربه بالای این کمپانی در نشر بازی های نقش آفرینی برای کنسول ها می داند.

کمپین کیک استارتر بازی Divinity: Original Sin 2 طی تنها ۱۲ ساعت به میزان مبلغ درخواستی سازندگانش رسید. بازی به صورت «دسترسی زودهنگام» در سال ۲۰۱۶ روی پلتفرم استیم قرار گرفت و پاییز سال گذشته میلادی به طور کامل برای پی سی منتشر شد.

این بازی را می توان به دلایل زیادی، یکی از بهترین نمونه های نقش آفرینی کلاسیک در نسل جاری بازی های ویدیویی دانست. طبق گزارش استیم، بازی Divinity: Original Sin 2 در سال گذشته یکی از پر فروش ترین عناوین این پلتفرم مجازی بود.

The post یکی از بهترین بازی‌های سال ۲۰۱۷ امسال به کنسول‌ها می‌آید [تماشا کنید] appeared first on دیجیاتو.