روستایی در ایران که شما را یاد دوران رنسانس می‌اندازد + تصاویر

به گزارش بخش فرهنگی سایت خبرهای فوری، روستای ورکانه همدان یکی از منحصر به فردترین روستا‌های ایران است که تماما از سنگ ساخته شده و به روستای سنگی شهرت یافته است.

این روستا به عنوان نگین گردشگری روستایی استان همدان نام گرفته است و تمام کوچه‌های آن با سنگ لاشه ساخته شده است که در زیر نور‌هایموضعی به رنگ قهوه‌ای سوخته در می‌آیند، به‌طوری که حال و هوای دوران رنسانس اروپا را در ذهن تداعی می‌کند.

ورکانه که قدمت ۴۰۰ ساله دارد در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر همدان و در دره آبشینه واقع شده است.

آنچه که بیش از همه در روستای ورکانه به چشم می‌آید کاربرد سنگ در ساخت آن است. کوچه‌های سنگ فرش این روستا با خانه‌های سنگی احاطه شده‌اند و یکی از زیباترین مناظر روستایی را پیش چشم فرد قرار می‌دهند.

یکی از مکان‌های عجیب در این روستا گورستانی است که در آن هیچ سنگ قبری دیده نمی‌شود و به همین دلیل متمایز از دیگر گورستان‌ها جلوه می‌کند.

در روستای ورکانه تنها یک مسجد وجود دارد که در ضلع جنوبی روستا به چشم می‌خورد. بنای این مسجد نوساز است و با مصالح جدید ساخته شده. نمای ساختمان آن آجری است و به لحاظ معماری داخلی کاملا ساده است. درون مسجد یک محراب کوچک وجود دارد که کاشی‌کاری اندکی اطراف آن را زینت داده است. وضوخانه، فضا‌های پشتیبانی و خدماتی نیز در اطراف مسجد قرار گرفته‌انداز دیگر جاذبه‌های گردشگری روستای ورکانه استان همدان می‌توان به مراکز فرهنگی از قبیل حمام و مسجد جامع روستا، ایوان‌ها و فضا‌های نیمه باز در خانه‌های روستایی و سکو‌های نشستن رهگذران در میان کوچه‌ها و مراکز تاریخی مثل اصطبل مهری خانم و قلعه اربابی اشاره کرد.این جاذبه‌ها سبب شده تا روستای ورکانه همدان در فهرست آثار ملی ثبت شود.

روستای ورکانه در دامنه جنوبی زاگرس مرکزی قرار گرفته و روستا‌های این منطقه به دلیل کوهستانی بودن و برخورداری از طبیعت زیبا از مناطق بسیار بکر به شمار می‌روند.

وجود دره‌های فراوان از جمله دره‌های زیبای یورد صفرخان، دره خان، تخته سنگ، جن دره و سوبلاغ در مجاورت روستا از خصوصیات طبیعی منطقه است به طوری که دره بارانی در جنوب و جنوب شرق آبادی واقع شده است. شیب عمومی این منطقه و وجود دره‌های فراوان در اطراف روستا موجب شکل گیری رودخانه‌های فصلی شده است. رودخانه‌های فصلی ورکانه از ارتفاعات یخچال‌ها سرچشمه می‌گیرند و بعد از عبور از اراضی سیمین ورکانه به رودخانه فصلی ارزانفود می‌ریزند.

این روستا زادگاه پرفسور توفیق موسیوند، سازنده نخستین قلب مصنوعی جهان است که در سال ۱۳۱۵ در این دیار چشم به جهان گشود.

این خبر روستایی در ایران که شما را یاد دوران رنسانس می‌اندازد + تصاویر اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

چند درصد مردم کشور پرخاشگر هستند؟

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری،‌ احمد نوربالا عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران و رئیس بخش روان تنی بیمارستان امام خمینی  گفت:با اشاره به وجود خشونت در جوامع مختلف اظهار کرد: هنوز آمار دقیقی در زمینه میزان خشونت در کشورمان به دست نیامده است اما به طور کلی این عارضه به دلیل مسائل روز اجتماعی و حتی مشکلات اقتصادی خانواده‌ها در افراد مشاهده می‌شود.

او ادامه داد: اگر انسان نسبت به آینده خودش خوش‌بین نباشد و نداند که در آینده چه اتفاقاتی قرار است برایش رخ بدهد این امر باعث بروز مشکلات روحی و روانی  از جمله خشونت و کاهش آستانه تحمل مردم می‌شود.

عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران تأکید کرد: ناپایداری در تصمیم‌گیری‌ها، میزان خشونت را در کشور و دیگر جوامع افزایش می‌دهد بنابراین افراد هنگام دفاع از حق و حقوقش گاهی دست به کارهای خشونت‌آمیزی می‌زند که به طور غیرعمد و بدون هیچ قصد و غرضی است.

سلامت روان در استان‌های کشور چگونه است؟

او افزود: مطالعه‌ای در مورد وضعیت سلامت روان به طور مستقل در تهران انجام شده است و  نتایج این بررسی‌ها به ما می‌گوید که اختلالات روانی  روند افزایشی تا سال ۹۰ و پس از آن یک  روند کاهشی را داشته است.

نور بالا با اشاره به میزان اختلالات روان در استان‌های مختلف کشور بیان کرد: استان مرکزی و اصفهان بیشترین میزان رشد اختلالات روان را داشته است، بعد از این سه استان، لرستان ، هرمز گان ، تهران ، زنجان ، آذربایجان غربی، کرمانشاه ، ایلام  و کردستان  بیشترین میزان افزایش اختلالات روان را به در چند سال گذشته به  خود اختصاص داده است.

نعضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران گفت: میزان خشونت در افراد ارتباط مستقیم با کمبود محبت آنها در دوران کودکی دارد و به والدین توصیه می‌کنم که هیچ فرقی بین فرزندان خود در هنگام لطف و محبت به آنها نگذارند.

این خبر چند درصد مردم کشور پرخاشگر هستند؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

در دو دهه اخیر قیمت مسکن در تهران ۷۵ برابر شد+جدول

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، و گروه دیگر رسانه‌ها: بر اساس گزارش مرکز آمار، قیمت مسکن در سایر مراکز استان‌های کشور در دو دهه اخیر ۱۶ برابر شده است. در نیمه اول سال ۱۳۷۹ قیمت هر مترمربع مسکن در مراکز استان‌های کشور به غیر از تهران به طور متوسط ۷۹ هزار تومان بود که در نیمه اول سال ۱۳۹۷  به یک میلیون و ۲۸۶ هزار تومان افزایش یافت.

اما اوضاع بازار مسکن در پایتخت کاملا متفاوت از سایر شهرها بوده است. در دو دهه اخیر قیمت مسکن در تهران ۷۵ برابر شده به طوری که از ۹۱ هزار تومان در نیمه اول ۱۳۷۹ به ۶ میلیون و ۸۹۸ هزار تومان در نیمه اول سال ۱۳۹۷ رسید.

بر این اساس می‌توان محاسبه کرد که رشد قیمت مسکن در تهران ۴ برابر رشد قیمت مسکن در مراکز استان‌های کشور بوده است. به عبارت دیگر، سرمایه‌دارانی که در بازار املاک تهران سرمایه‌گذاری کرده‌اند، ۴ برابر همتاهای خود در سایر مراکز استان‌ها سود به جیب زده‌اند.

آمارها بیانگر آن است که در سال‌های اخیر فاصله آهنگ رشد قیمت مسکن در تهران از سایر شهرها بیشتر هم شده است. این آمار به خوبی نشان می‌دهد که در نبود قوانین مالیاتی بازدارنده، چرا بازار مسکن تهران برای مردم، جذاب است و هر کس در هر جای ایران که ساکن است تلاش دارد یک واحد آپارتمان در تهران خریداری کند تا سود بیشتری به جیب بزند.

* منبع: مشرق

این خبر در دو دهه اخیر قیمت مسکن در تهران ۷۵ برابر شد+جدول اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

آتس سوزی در سالندکوه دزفول مهار شد

به گزارش بخش حوادث سایت خبرهای فوری، محمد حیدری افزود: پس از اطلاع از این آتش سوزی، نیروهای منابع طبیعی، محیط زیست، بسیج و آتش نشانی در محل حاضر شدند و اقدامات لازم را انجام دادند

وی اظهار داشت: پیگیری هایی برای اعزام بالگرد آب پاش و امدادی انجام شد و درنهایت با تقویت نیروی انسانی این آتش سوزی مهار شد.

سرپرست فرمانداری ویژه دزفول با اشاره به وقوع آتش سوزی دیگری در منطقه مکی گفت: امروز حین برگزاری نشست مدیریت بحران دزفول از وقوع این آتش سوزی مطلع شدیم که پنج اکیپ برای ساماندهی و خاموش کردن آتش به این منطقه اعزام شد.

وی افزود: نیروهایی از امور عشایر و هلال احمر و همچنین نیروی کمکی از شهرستان های شوش و اندیمشک به منطقه اعزام شده اند تا به نیروهای مستقر ملحق شوند.

حیدری اظهار داشت: امید است با ملحق شدن این نیروها، آتش سوزی در مناطق دره خشک و مکی به طور کامل مهار و پایدار شود تا خاکستر باقی مانده دوباره ایجاد آتش نکند.

وی از پیگیری های استاندار خوزستان و مدیرکل مدیریت بحران استان  و همچنین تمام افرادی که در خاموش کردن آتش سوزی های شمال دزفول کمک کردند،   قدردانی کرد.

کوه سالند با ۲ هزار و ۸۰۰ متر ارتفاع از سطح دریا در بخش کوهستانی شهیون دزفول واقع است.

این خبر آتس سوزی در سالندکوه دزفول مهار شد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

تمدن باستانی “سنگ افراشته‌ها” در مشگین شهر +عکس

به گزارش بخش فرهنگی سایت خبرهای فوری، تمدن باستانی «سنگ افراشته‌ها» در مشگین شهر محوطه باستانی شهریئری در روستای پیرازمیان مشگین شهر در ۶۵ کیلومتری استان اردبیل قرار دارد.

دمت این منطقه باستانی بیش از ۲ تا ۸ هزار سال برآورد می‌شود و از سه قسمت دژ نظامی، معبد و قوشا تپه تشکیل شده است، این محوطه شامل سنگ افراشته‌های باستانی با ارتفاع متفاوت ۷۰ تا ۳۶۰ سانتی متری است که منقوش به اشکال انسان‌نما هستند؛ این منطقه تنها پایگاه ملی استان اردبیل است.

این خبر تمدن باستانی “سنگ افراشته‌ها” در مشگین شهر +عکس اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ناهنجاری‌های بدنی در بین مردم بیشتر شده است

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری،‌مصطفی بهرامی اظهار کرد: اگر برای دانش‌آموزان دارای ناهنجاری‌های بدنی تمرینات و حرکات اصلاحی مناسب به اجرا در آید، خیلی خوب می‌شود.

 وی ادامه داد: برای آگاهی معلمان و دانش آموزان از وضعیت جسمانی، می‌توان با تشکیل پرونده‌های بهداشتی برای آنان گامی مثبت برداشت.

 بهرامی تاکید کرد: همچنین می‌توان با ایجاد کلینیک‌های ورزشی اصلاحی و پایگاه‌های مناسب در آموزش و پرورش برای رفع ناهنجاری‌های دانش‌آموزان دارای تغییر شکل اقدام شود.

 این دکترای تربیت بدنی گفت: می‌توان با دادن آموزش‌های مناسب به خانواده‌ها از طریق رسانه‌های گروهی و همچنین ارایه آموزش‌های صحیح به دانش‌آموزان در رفع و پیشگیری ناهنجاری‌های جسمانی اقدام کرد.

 وی یادآور شد: در تحقیقاتی که سال‌های قبل انجام دادیم؛ شیوع ناهنجاری‌های جسمانی در اندام‌های فوقانی و تحتانی نوجوانان لرستانی در حال گسترش بود و به نظر می‌رسد این روند با قدرت ادامه دارد.

بهرامی تصریح کرد: شرایط زندگی امروزه و کم‌ ورزش کردن در بین اقشار مختلف باعث افزایش ناهنجاری‌های بدنی شده است.

این خبر ناهنجاری‌های بدنی در بین مردم بیشتر شده است اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

غلظت گوگرد بنزین در تهران ۳ برابر حد مجاز اعلام شد

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نتایج آنالیز محتوای گوگرد موجود در نمونه‌برداری‌های صورت گرفته از سوخت بنزین در تهران نشان می‌دهد که غلظت گوگرد در کلیه نمونه‌ها – شامل بنزین معمولی و سوپر – فراتر از حد مجاز قرار دارد و میانگین آن در سوخت بنزین طی بهار و تابستان به ترتیب ۱۹۰ و ۱۶۶ بخش بر میلیون بود که از حد مجاز یورو ۴ فراتر بوده؛ البته در فصل تابستان اندکی کاهش در نتایج مشاهده می‌شود.

درباره محتوای گوگرد جایگاه‌های عرضه سوخت گازوئیل نتایج وضعیت بهتری را نسبت به سوخت بنزین نشان می‌دهد. میانگین گوگرد سوخت گازوئیل در فصل بهار و تابستان به ترتیب ۶۱ و ۹۵ بخش بر میلیون بوده و هنوز با غلظت مناسب آن فاصله دارد.

این خبر غلظت گوگرد بنزین در تهران ۳ برابر حد مجاز اعلام شد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

دلیل عجیب رفع محرومیت تراکتور لو رفت

به گزارش بخش ورزشی سایت خبرهای فوری، شنبه ۲۳ شهریور با صدور حکمی محرومیت تعلیقی تیم فوتبال تراکتور تبریز را به دلیل تکرار تخلف تماشاگرانش در بازی با پرسپولیس در هفته دوم لیگ برتر به حالت قطعی درآورد، اما روز گذشته غلامرضا صادقیان، مدیرعامل این باشگاه اعلام کرد طبق مکاتبات و رایزنی‌هایی که با مهدی تاج (رئیس فدراسیون فوتبال) اسماعیل حسن زاده (رئیس کمیته انضباطی) و علیرضا صالحی (رئیس کمیته استیناف) انجام شده است، این محرومیت بار دیگر به حالت تعلیق درآمد و شاگردان مصطفی دنیزلی می‌توانند در هفته چهارم لیگ برتر با حضور تماشاگران خود در ورزشگاه یادگار امام به مصاف گل گهر سیرجان بروند.

برای پیگیری دلیل اصلی تغییر این حکم قطعی با مهدی دادرس، عضو کمیته استیناف فدراسیون فوتبال صحبت کردیم که او اظهار داشت: پس از اینکه حکم کمیته انضباطی به ما رسید، متوجه شدیم ایرادی اساسی دارد و اسماعیل حسن زاده (رئیس) و عباس روغنی (معاون کمیته انضباطی) آن را امضاء نکرده و تنها سه عضو این کمیته حکم را امضاء کرده اند.   به همین دلیل این پرونده را به کمیته انضباطی بازگرداندیم که پس از بررسی مجدد درباره پرونده تراکتور تصمیم بگیرد.

او درباره اینکه چگونه حکم کمیته انضباطی بدون امضاء رئیس و نایب رئیس از سوی ابراهیم شکوری، سرپرست دبیرکلی فدراسیون ابلاغ و از سوی سایت رسمی این فدراسیون منتشر شده است، گفت: نمی‌توان در این مورد به شکوری و روابط عمومی فدراسیون ایراد گرفت و مقصرشان دانست چراکه آن‌ها حکمی را دریافت کرده و بدون اینکه به موارد حقوقی آن توجه کنند، اقدام به ابلاغ و انتشارش کرده اند. اعضای کمیته استیناف با بررسی پرونده متوجه شدند حکم از لحاظ حقوقی ایراد دارد و آن را به کمیته انضباطی بازگرداندند.


بیشتر بخوانید: سخنگوی فدراسیون فوتبال: پرونده باشگاه تراکتور جهت دریافت گزارش تکمیلی مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت


دادرس درباره شائبه های مطرح شده مبنی بر دخالت نمایندگان تبریز در مجلس شورای اسلامی و محمدرضا زنوزی، مالک باشگاه تراکتور در تغییر این رای بیان کرد:  کمیته استیناف از سوی هیچ فرد یا نهادی تحت فشار قرار نمی گیرد. اگر زنوزی در کمیته استیناف نفوذ داشت سال ها قبل و در پرونده دیدار گسترش فولاد و نساجی که رای به ضرر تیم تحت مالکیتش صادر شد و گسترش فولاد از صعود به لیگ برتر بازماند، چنین کاری انجام می داد. او هیچ نفوذی در کمیته استیناف و فدراسیون فوتبال ندارد. زنوزی به صورت محترمانه مالکیت باشگاه تراکتور را عهده دار دارد و مانند مسئولان تمام تیم ها برای ما محترم است اما ما به هیچ وجه از سوی کسی برای تغییر، صدور رای یا بازگرداندن پرونده به کمیته انضباطی تحت فشار قرار نمی گیریم. البته باشگاه تراکتور حق اعتراض داشت و در خواست کرد این پرونده در کمیته  استیناف بررسی شود.

این خبر دلیل عجیب رفع محرومیت تراکتور لو رفت اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

سرانجام پرونده پزشک تبریزی چه شد؟

به گزارش بخش قضایی سایت خبرهای فوری، وکیل مدافع علیرضا صلحی پزشک تبریزی که حکم قصاصش به اتهام قتل دو عضو خانواده‌اش در دیوان عالی کشور نقض و در دادگاه بدوی مجددا به قصاص محکوم شده است گفت: پس از رسیدگی دوباره به پرونده موکلم در شعبه صادر کننده رای بدوی در تبریز و صدور حکم قصاص، در مهلت قانونی به رای صادره اعتراض کردیم.

بابک بابازاده وکیل مدافع علیرضا صلحی پزشک تبریزی در این باره گفت: بعد از صدور حکم در موعد مقرر به رای صادره اعتراض کردیم و دلایلمان را در جهت بیگناهی موکل بیان کردیم.

او افزود: پرونده به دیوان عالی کشور ارسال خواهد شد.

بابازاده پیش از این گفته بود که پس از نقض رای پرونده از سوی دیوان عالی کشور و ارجاع پرونده موکلم به شعبه صادر کننده رای بدوی و برگزاری دو جلسه دادگاه در شعبه مذکور، نهایتا دادگاه نسبت به درخواست اولیای دم همسر موکلم، حکم قصاص و نسبت به درخواست پرداخت دیه از سوی اولیای دم مادربزرگ موکلم، حکم به پرداخت دیه داده است.

او افزود: حکم صادره غیرقطعی است و در مهلت ۲۰ روز می‌توانیم به دیوان عالی کشور اعتراض کنیم که قطعا در مهلت مذکور، این کار را انجام خواهیم داد.

۱۷ مهر ماه سال ۹۵، پنج عضو خانواده یک پزشک تبریزی از جمله همسر، مادر، پدر، برادر و مادربزرگش دچار تنگی نفس شدند و همسر و مادربزرگ این پزشک، پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست دادند که همزمان با مرگ دو تن از اعضای خانواده این پزشک و مسمومیت سایر اعضای خانواده، تحقیقات ویژه جنایی برای رمزگشایی از این پرونده جنجالی آغاز شد و پس از مدتی با بازداشت این پزشک، پرونده وارد فاز جدیدی شد و در نهایت کیفرخواست این پرونده فروردین سال ۹۶ صادر و پرونده به دادگاه ارسال شد.

چهار جلسه برای رسیدگی به این پرونده در شعبه سوم دادگاه کیفری یک استان آذربایجان شرقی برگزار شد و در نهایت ۲۹ اسفند ماه سال ۹۶، رأی پرونده که قصاص متهم بود صادر شد و سرانجام حکم صادره در این خصوص از سوی دیوان عالی کشور نقض شد و پرونده به دلیل نقص تحقیقات به شعبه رسیدگی کننده دادگاه بدوی اعاده شد.

دو جلسه دادگاه در رسیدگی دوباره به این پرونده از اسفند سال گذشته تا خردادماه سال جاری در شعبه سوم دادگاه کیفری یک استان آذربایجان شرقی برگزار شد. این دادگاه نسبت به درخواست اولیای دم همسر متهم، حکم قصاص و نسبت به درخواست پرداخت دیه از سوی اولیای دم مادربزرگ متهم، حکم به پرداخت دیه داد.

این خبر سرانجام پرونده پزشک تبریزی چه شد؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

چگونه دستفروشی عامل جذب گردشگر و رونق بازار می‌شود؟

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، دست‌فروش‌ها جزء جدایی ناپذیر جوامع هستند که در بسیاری از کشورهای جهان سوم به چشم تهدید، اما در کشورهای توسعه یافته به عنوان فرصت برای کسب درآمد و ایجاد جاذبه گردشگری به‌آن نگاه می‌کنند.

دست فروشی به نوعی کسب و کار خرد به حساب می‌آید که حذف آن از جوامع به طور حتم موجب ضربه خوردن به اقتصاد آن کشور می‌شود.

در بسیاری از کشورهای اروپایی، آسیایی و آفریقایی شاهد هستیم دولت به دنبال ایجاد ساز و کار مناسبی برای ساماندهی و رونق کسب و کارهای خرد و سیار است، زیرا بر این نکته اعتقاد دارند که کسب و کار خرد و دست‌فروش‌ها دارای انرژی ذخیره شده‌ای است که اگر به درستی هدایت و آزاد شود به طور حتم شاهد رونق و شکوفایی اقتصاد جامعه می‌شود.

حال این پرسش به وجود می‌آید که چگونه می‌توان در ابر شهر تهران از این ظرفیت استفاده کرد؟

به عقیده برخی از کارشناسان در تهران شاهد هستیم به جای حل مسئله، صورت مسئله از سوی مدیران شهری پاک شده و به جای ایجاد ساز و کاری مناسب برای ساماندهی دست فروشان و تبدیل آن از تهدید فرصت با برخورد چکشی آن‌ها را جمع‌آوری می‌کند.

علی اعطا عضو شورای شهر تهران در این باره گفت: ما در کنار بازگرداندن معابر و فضای شهری به شهروندان باید ساز و کار مناسبی را در نظر بگیریم تا پیاده راه نیز برای شهروندان جذاب باشد، در بسیاری از کشورهای جهان اول، ساز و کار مدیریت شهری بر آن است تا مشاغل سیار به صورت شناسنامه‌دار در شهر مشغول به فعالیت باشند و این پیش شرط حمایت دولت و مدیریت شهری از دست فروشان و مشاغل خرد است.

به زمان ساده اگر قرار است دست فروشی در پایتخت کسب و کاری دائم به حساب آید باید در مکان‌های مشخصی که مدیریت شهری در نظر می‌گیرد اجناس خود را عرضه کند و تنها فرد صاحب شغل در مکان‌های مورد نظر مشغول به فعالیت باشد و تنها یک قلم کالا را عرضه کند.

پاشنه آشیل مدیریت شهری در سامانه مشاغل سیار و دست فروشان این است که نتوانست با استفاده از سیاست‌های تشویقی مشاغل سیار را ترغیب کند تا در مکان‌های مشخص شهری مشغول به فعالیت باشد و تنها یک نوع کالا را عرضه کند.

نبود همین سیاست موجب شده در حالی که بازارچه‌های دائمی مدیریت شهری در برخی از مناطق ۲۲ گانه پایتخت دایر است باز هم موزاییک‌های معابر پرتردد پایتخت با قیمت‌های گزاف اجاره داده شود و دست فروشان تمایل بیشتری به اجاره موزاییک‌ها داشته باشند تا اینکه بخواهند در فضاهایی که مدیریت شهری برای آن‌ها در نظر می‌گیرد فعالیت کند.

حجت نظری دیگر عضو شورای شهر تهران بر این باور است که نباید نام برخورد چکشی با دست فروشان را ساماندهی نامید و مدیریت شهری باید طرح ساماندهی مشاغل سیار را به سرانجام برساند تا در قالب طرحی جامع به صورت یکپارچه در سطح تمام معابر پایتخت اجرا شود، اما باید به این نکته توجه کرد تا زمانی که ساز و کار مشخصی برای ساماندهی این قشر در نظر گرفته نشود همواره افراد نیازمند پشت سر افراد سودجو قرار می‌گیرند و بزرگترین ضربه اقتصادی به نیازمندان واقعی که اجناس خود را در قالب مشاغل خرد عرضه می‌کنند وارد می‌شود.

حمیدرضا تحصیلی مدیر عامل شرکت ساماندهی مشاغل و صنایع تهران گفت: در زمان اجرای طرح ساماندهی دست فروشان چهارراه ولیعصر شاهد بودیم که بسیاری از صاحبان مغازه‌ها فضای جلوی مغازه خود را به دست فروشان اجاره می‌دادند.

مدیر عامل شرکت ساماندهی مشاغل و صنایع تهران گفت: در بسیاری از موارد دیگر شاهد بودیم که مغازه‌دارها خود به جای‌گذرای رگال در پیاده‌راه برای عرضه اجناس خود به شکل دست فروشی اقدام می‌کردند.

تحصیلی گفت: تنها ۱۰ تا ۱۵ نفر از دست فروشان چهار راه ولیعصر جزء نیازمند واقعی بودند.

محمد سالاری رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با دفاع از حقوق دست فروشان گفت: دست فروشان و صاحبان مشاغل خرد نیز از محیط شهری سهم دارند.

سالاری گفت: بر اساس آموزه حق بر شهر، فضای شهری متعلق به همه ساکنان آن است که و همه شهروندان باید به شکل عادلانه از مزایای زندگی شهری بهره‌مند شوند.

پیش‌تر نامه‌ای با عنوان راه‌حل دست فروشی گفتگوست به امضای ۳۰۵ نفر از اصحاب رسانه و فعالان اجتماعی رسید که در آن از شهرداران تهران خواسته بودند که مشکل دست فروشی در پایتخت را با گفتگو حل کنند.

حال باید منتظر ماند و دید تضاد در تحقق شعار تهران شهری برای همه با اظهار نظر اخیر شهردار تهران مبنی بر بازگرداندن فضای شهری به شهروندان چگونه از سوی مدیریت شهری چاره می‌شود. /باشگاه خبرنگاران

این خبر چگونه دستفروشی عامل جذب گردشگر و رونق بازار می‌شود؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.