راز مهار تورم!

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، برآوردهای اولیه نشانگر آن است که کاهش شتاب تورم در ماه جاری روند خود را ادامه داده و نرخ تورم در تیرماه مجدداً کاهش خواهد یافت. از سوی دیگر، نرخ ارز به‌عنوان یک مؤلفه مهم و مؤثر در تغییرات نرخ تورم طی هفته گذشته کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته است، به‌طوری که تحلیل فعالان بازار این‌گونه است که این روند نزولی ادامه خواهد یافت.

تحریم اقتصادی با هدف‌های متعددی علیه کشور مورد نظر برقرار می‌شود. به‌طور معمول آمریکا از برقراری تحریم به‌عنوان راهبرد برای ایجاد انعطاف در مواضع کشور هدف استفاده می‌کند. تحریم هدف نیست، بلکه تحریم راهبرد کلان دستیابی به هدف پیروی از سیاست‌های کشورهای تحریم‌گذار است. اما همین راهبرد (تحریم) گاه به مثابه هدف عمل می‌کند و برای مؤثر بودن در دل خود راهبردهای متعددی دارد. یکی از راهبردهای تحقق هدف تحریم، اختلال در نظام پولی و مالی است. کاهش ارزش پول کشور هدف (کشور تحریم شده) از طریق افزایش مستمر سطح عمومی قیمت کالاها و خدمات (تورم) یکی از روش‌های متداول سیاستگذاران تحریم است.

تحریم‌گذاران می‌دانند که ایجاد تورم حاد آثار متعدد کوتاه‌مدت و بلندمدت داشته و تمام توان بانک مرکزی کشور تحریم شده را به جای صرف تحقق اهداف بلند مدت نظیر رشد اقتصادی و تنظیم بازار کار و تعریف نرخ تورم هدف، معطوف به خود می‌کند. افزایش نرخ تورم و رشد پیچشی قیمت‌ها می‌تواند آثار کوتاه مدت و بلند مدت در پی داشته باشد.

اختلال در توزیع مجدد منابع، افزایش هزینه تولید، ایجاد وقفه یا فاصله زمانی میان خرید مواد اولیه و تبدیل آن به محصول، افزایش قیمت مواد اولیه و تمایل به انباشت آن، تمایل بخش تولید به عدم عرضه به‌دلیل وجود انتظارات تورمی، اختلال در برنامه‌ریزی تولید، سلب چشم‌انداز سرمایه گذاری، مداخلات دولت برای کنترل قیمت‌ها و تنظیم بازار، اختلال در قیمت‌های نسبی و خلق رانت از جمله آثار بی‌ثباتی در قیمت‌هاست. در بلندمدت نیز افزایش نرخ بیکاری و کاهش رشد اقتصادی پیامد حتمی آثار تورم حاد است.

حال این سؤال مطرح می‌شود که چگونه و با انتخاب چه راهبردهایی دولت توانسته از شتاب رشد نرخ تورم جلوگیری کند؟ یعنی این سؤال مطرح می‌شود در شرایطی که حلقه تحریم در حال تنگ‌تر شدن است، چگونه تصعید قیمت‌ها فروکش کرده است. دلایل متعددی می‌توان برای علل کوتاه مدت تغییر رفتار تورم بیان کرد.

در وهله اول، به نظر می‌رسد عارضه وقفه و تأخیر زمانی در مدیریت بازار ارز از سوی بانک مرکزی که در گذشته کاملاً مشهود بود، برطرف شده است. در گذشته بانک مرکزی در برابر رویدادهای سیاسی به‌صورت منفعلانه و کنش‌پذیر رفتار می‌کرد. به بیان ساده‌تر، در برابر رویدادهای سیاسی که می‌توانست شوک‌های کوتاه مدت و مقطعی به بازار وارد کند، سازمان اقتصادی کشور کنش‌پذیر و نظاره گر بود. به بیانی، گارد بانک مرکزی در برابر رویداد باز بود و بعد از وقوع یک یا زنجیره‌ای از رویدادهای سیاسی نرخ ارز دچار نوسانات افزایشی می‌شد و به این ترتیب مدیریت بازار با توجه به حضور نوسان گیران و دلالان دچار التهاب می‌شد، اما اینک پر واضح است که بانک مرکزی با بصیرت فراتر از سیاستگذاری متداول بانکی و اعتباری، راهبردهای مدیریت رویدادهای سیاسی را در دستور کار خود قرار داده و از اجازه ارسال سیگنال‌های ارزی به تحریم‌گذاران خودداری می‌کند.

این رویکرد به‌صورت جدی باعث شده که انتظارات افزایش نرخ ارز تعدیل شود، به طوری که به نظر می‌رسد با توجه به کاهش شدید نرخ ارز طی روز گذشته و فروکش کردن انتظارات تورمی در هفته‌های گذشته چشم‌انداز بازارها تا اندازه زیادی تحت اقدامات بانک مرکزی روشن‌تر باشد. اگرچه مداخلات بانک مرکزی به‌منزله استفاده از منابع ارزی است، اما بانک مرکزی در دوره کنونی با توجه به تجربه افزایش شتابان نرخ ارز در سال گذشته، عقیم‌سازی آثار سیاسی-روانی افزایش نرخ‌ها و جلوگیری از بروز التهابات را به گزینه اول ترجیح می‌دهد، چرا که هزینه آثار افزایش نرخ ارز روی سطح عمومی قیمت‌ها و انتظارات تورمی بیش از تزریق منابع در بازار است.

تقریباً می‌توان عنوان کرد که اینک دولت به یک الگوی جامع نظارتی-سیاستی از رابطه شوک سیاسی با پیش واکنش‌های بازار ارز دست پیدا کرده است. این رویکرد محصول بازخوانی تجربه دوره تشدید تحریم‌ها در دوره‌های گذشته است. آن روزها افزایش‌های شدید نرخ ارز یا سقوط شاخص کل بورس برای تحریم‌گذاران مبین اثرگذاری تحریم‌ها بود به‌طوری که بر راهبردهای خودشان علیه کشور بیشتر پافشاری می‌کردند.

در دوره جدید تحریم‌ها، مجموعه تصمیم گیران اقتصادی در دولت، با خروج بسیاری از کالاهایی که از سبد گیرندگان ارز یارانه‌ای ۴۲۰۰ تومانی و تخصیص ارز به نرخ بهینه، از هدر روی و اتلاف منابع ارزی جلوگیری کرد، توانست با منابع در اختیار، نوسانات نرخ ارز را کنترل کند.

هم اینک کاهش فاصله نرخ ارزها در بازارها و سامانه‌های ارزی کشور، گواهی بر تخصیص بهینه ارز همزمان با کاهش شتاب نرخ تورم است. اما در این میان، فقط سیاست‌های ارزی بانک مرکزی نبوده که زمینه کنترل تورم بویژه در بخش تورم کالاهای مصرفی را فراهم کرده است. برخلاف انتظار تحریم‌گذاران، دولت با سرعت عمل بسیاری اقدام به واردات کالاهای اساسی، استراتژیک و مواد اولیه برای تولیدکنندگان کرد، این موضوعی است که کمتر به آن اشاره شده است.

در واقع، دولت با تأمین سریع کالاهای مورد نیاز واحدهای تولیدی، اولاً از کمیابی کالاهای مورد نیاز به ویژه مواد خوراکی جلوگیری کرده، در ثانی از بروز کمیابی فاحش مواد اولیه برای واحدهای تولیدی جلوگیری کرد. البته بخش دیگری از علل کاهش شتاب تورم به سرعت عمل دولت (وزارت صمت) در تخصیص ارز به واحدهای تولیدی برای تولید محصولات به‌منظور جایگزین کردن کالاهای داخلی به‌جای کالاهای خارجی (واردات) مربوط می‌شود.

با وجود تمام نارسایی‌ها که درباره تخصیص بی‌حساب و کتاب ارز به صادرکنندگان در سال ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ وجود داشت، اما افزایش نظارت دولت و پرهیز از اختصاص ارز به شبه صادرکنندگان و رانت جویان، توانست زمینه افزایش تولید و بازگشت ارز حاصل از صادرات از طریق واردکنندگان را فراهم سازد. اینجا فقط بانک مرکزی نبوده که زمینه تأمین کالاهای اساسی، واسطه‌ای و سرمایه‌ای را فراهم کرده؛ مدیریت بخش واردات و صادرات وزارت صمت همچنین تعامل وزارت صمت با بانک مرکزی در تخصیص ارز مورد نیاز تولیدکنندگان و تأمین سرمایه در گردش واحدها زمینه افزایش نقش آفرینی بنگاه‌های تولیدی را فراهم کرد.

برخی از این سیاست به‌عنوان اعتماد به بخش خصوصی در شرایط تحریم نام می‌برند. در این میان سرعت عمل گمرکات در ترخیص کالاها برای کمک به بخش صنعت در شرایط تحریم نیز نقش مؤثر در تقویت بخش عرضه در اقتصاد و ایجاد حس وفور در میان افراد جامعه دارد.

با اینکه افزایش سطح قیمت‌ها همچنان وجود دارد، اما تنوع محصولات ایرانی با کیفیت مطلوب در فروشگاه‌ها وجود داشته و جایگزین کالاهای خارجی شده است اما کاهش قدرت خرید مصرف‌کنندگان و تعدیل تنوع در محصولات خانوار را نمی‌توان نادیده گرفت. یکی دیگر از دلایل عمده کاهش شتاب تورم، تعدیل قدرت خرید و همچنین کاهش شدید خریدهای احتکاری از سوی مصرف‌کنندگان است که این موضوع را در بخش تقاضا نمی‌توان نادیده گرفت.

در شرایطی که تورم بالا روند نزولی خود را طی می‌کند، با این حال نمی‌توان انکار کرد که گرانی در برخی از کالاها وجود دارد. اما گرانی تفاوت معناداری با مفهوم تورم دارد. گرانی افزایش قیمت یک کالا یا خدمات بر اساس کمیابی است اما تورم، افزایش سطح عمومی قیمت همه کالاها و خدمات است. گرانی هر از گاه دیده می‌شود که نمی‌توان عنوان کرد که تأثیر فزاینده‌ای روی نرخ تورم دارد. گرانی، گرانی است و تورم، تورم است. بانک مرکزی با توجه به تجربه سه سال اول دولت یازدهم، اکنون با پدیده رکود-تورمی روبه‌رو است و حالا باید برای کنترل بازار ارز، حفظ ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم از یک‌سو و از طرفی، تداوم فعالیت واحدهای تولیدی و تقویت بخش عرضه سیاست انبساط پولی یکی را به طور جدی دنبال کند اما همانگونه که به خوبی مشخص است با وجود کاهش شتاب تورم، عرضه پول و بسط پایه پولی بسترساز استمرار تورم‌های دو رقمی برای ماه‌های آتی است. اگر اوضاع غیر از این بود، بانک مرکزی از میان رکود و تورم، جانب احتیاط تورم را می‌گرفت.

اکنون شرایط به‌گونه‌ای است که بانک مرکزی به سختی می‌تواند ناسازگاری‌های زمانی و پیگیری همزمان رشد اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری و کاهش تورم و انتظارات دولت برای دستاوردهای اقتصادی را به‌صورت همزمان پیگیری کند. دشواری بانک مرکزی شکل‌گیری رکود و تداوم محدودیت ابزاری و منابع لازم برای حل و فصل رکود همزمان با تورم بالا برای مهار بیکاری و جلوگیری از روند نزولی رشد اقتصادی (منفی) و همزمان با تقویت طرف عرضه برای پاسخگویی به نیاز و مصرف داخلی (تقاضا) است، این موضوعی است که اکثر افراد جامعه نسبت به ابعاد آن باید اشراف پیدا کنند. با اینکه نرخ تورم همچنان برای اجرای برنامه‌های اقتصادی دولت بالاست، اما کاهش شتاب تورم محسوس بوده و به نظر می‌رسد چنانچه بتوان اقتصاد کشور را از مرحله تورم بالا عبور داد، شرایط برای برنامه بازگشت رشد اقتصادی فراهم خواهد شد. /روزنامه ایران

این خبر راز مهار تورم! اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

بازداشت افراد متخلف در سازمان غذا و دارو

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، وزیر بهداشت در سومین جلسه هیأت امنای مؤسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت در جمع خبرنگاران افزود: حدود چهار ماه است که گروه‌هایی به صورت چراغ خاموش در زمینه ارزهایی که توسط شرکت‌های واردکننده تجهیزات پزشکی گرفته شده است، کار می‌کنند. در زمینه اینکه این ارزها کجا مصرف شده و چه کسانی دریافت کرده اند، عده‌ای تخلفاتی داشتند که در حال رسیدگی هستیم و با این موارد برخورد قانونی می‌کنیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه داروهای تاریخ مصرف گذشته در برخی موارد وارد شده است گفت: با این موضوع‌ها برخورد می‌کنیم. همچنین با ۲ میلیون یورو ارز دریافتی، به جای استنت قلب، کابل برق وارد شده است. مواردی نیز وجود دارد که با دریافت ارز دولتی، تجهیزات وارد شده و به بخش خصوصی منتقل شده است. در تجهیزات پزشکی سامانه به روزی ایجاد می‌کنیم تا مشاهده شود چه کسی ارز دریافت و چه چیزی وارد کرده است. درباره دارو نیز ثبت و ضبط درست نبوده است. این قول را می‌دهم که برای حمایت از بیت المال از هیچ کاری کوتاهی نمی‌کنیم.

*رسانه‌ها برای مبارزه با فساد به وزارت بهداشت کمک کنند

نمکی بیان کرد: رسانه‌ها باید در مسیر مبارزه با فساد به وزارت بهداشت کمک کنند، زیرا یکی از مشکلات ما این است افرادی که سال‌ها سوءاستفاده می‌کردند، ارتباطات رسانه‌ای دارند و در زمینه مبارزه با فساد، بزرگترین اهرم ما رسانه‌های پاکیزه‌ای است که در کشور داریم. برای شکستن فضای مسموم تبلیغاتی این جریان که نمی‌خواهد اجازه بدهد حقایق آشکار شود، به کمک رسانه‌ها نیاز داریم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برخی افراد که در سازمان غذا و دارو با شرکت‌های متخلف همراهی کردند، بازداشت شده و در حال بازجویی هستند و اعترافاتی نیز کردند. مصمم هستیم که سازمان غذا و دارو را در نهایت پاکیزگی برای خدمت به مردم آماده کنیم.

*تعدادی از شرکت‌های هیأت امنای ارزی منحل شدند

وزیر بهداشت درباره آخرین وضعیت شرکت‌های هیأت امنای ارزی وزارت بهداشت نیز گفت: حسابرسی شرکت‌های هیأت امنای ارزی وزارت بهداشت انجام شده و در حال اتمام است. به نتایجی که در برخی موارد نامطلوب است، رسیدیم. برخی از این شرکت‌ها ادغام و برخی منحل شدند. همچنین جمع کردن برخی از این شرکت‌ها تا رسیدگی حقوقی و قضائی، مقدور نیست. /فارس

این خبر بازداشت افراد متخلف در سازمان غذا و دارو اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

قیمت ارز در صرافی ملی امروز ۹۸/۰۴/۲۴

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، صرافی‌های بانک‌ها امروز دوشنبه قیمت دلار را برای فروش به مردم، ۱۲ هزار و ۴۵۰ تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۱۲ هزار و ۳۵۰ تومان خریداری می‌کنند.

برهمین‌اساس طی روز جاری قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها، ۱۴ هزار و ۳۵۰ تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۱۴ هزار و ۲۵۰ تومان است.

نرخ یورو و دلار نسبت به روز گذشته ۱۰۰ تومان کاهش داشته است.

۵ صرافی بانکی در خیابان فردوسی با داشتن کارت ملی، کارت شتاب و شماره همراه به نام متقاضی از ساعت ۱۰ تا ۱۵ تا ۲۰۰۰ دلار آمریکا به متقاضیان واجد شرایط عرضه می‌کنند.

این صرافی‌ها در طول روز متناسب با نوسان قیمتی در بازار آزاد، خرید و فروش دلار و یورو را با قیمت‌های مختلفی انجام می‌دهند. /تسنیم

این خبر قیمت ارز در صرافی ملی امروز ۹۸/۰۴/۲۴ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

۱۰ دلیل برای گرانی خودرو و پایین نیامدن قیمت ها

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، اگرچه قیمت تمامى کالاها در یکسال اخیر به طرز چشمگیرى افزایش یافته اما در این میان نرخ عرضه مسکن و اتومبیل تا آن حدى بالا رفته است که بسیارى از کارشناسان افزایش نرخ دیگر کالاها و خدمات را بى تاثیر  از این روند نمى دانند. اما چه عواملى باعث گرانى خودرو دو یکسال اخیر بوده است؟! اگر بخواهیم عمده دلایل گرانى خودرو را فهرست وار برشماریم باید بگوییم:

١- بسته شدن ثبت سفارش خودرو و عدم واردات خودرو

٢- افزایش لجام گسیخته نرخ ارز

٣- مشکل تامین قطعه براى تولید خودرو

۴- تصمیمات عجولانه و هیجانى مدیران صنعتى

۵- بى اثر شدن نظارت ارگان هاى کنترل کننده اى همچون شوراى رقابت

۶-حضور و نقش جدى دلالان

٧- حجم نقدینگى بالا و هجوم پول هاى سرگردان به بازار خودرو

 ٨- تلاش مردم براى حفظ ارزش پول و تبدیل آن به کالاهاى سرمایه اى

٩- عدم اعتماد مردم به تصمیمات اقتصادى دولت و بى ثباتى قوانین وضع شده

١٠- تعلل خودروسازان براى تحویل خودرو در زمان و موعد مقرر

از عمده دلایلى هستند که نه تنها موجب افزایش قیمت شده بلکه کاهش قیمت ها را هم با مشکل روبرو کرده است. /جماران

این خبر ۱۰ دلیل برای گرانی خودرو و پایین نیامدن قیمت ها اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

فعالیت رمز ارزها برای اشخاص ممنوع است

رییس کل بانک مرکزی گفت: در بازار ارز ثبات لازم برقرار است و بانک مرکزی مدیریت لازم را در بازار اعمال می کند.

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر همتی امروز و در حاشیه جلسه هیئت دولت با بیان اینکه صادر کنندگان غیرنفتی در برگشت ارز عملکرد بهتری دارند افزود: هدف ما ثبات اقتصادی است و شاخص های اقتصادی نظیر نرخ کاهنده تورم و بیکاری موید این نکته است.
رییس شورای پول و اعتبار در مورد وام ازدواج از بانک ها خواست سختگیری نکرده و طبق مقررات عمل کنند؛ وی با تاکید بر اینکه بانکها بیش از یک ضامن از متقاضیان طلب نکنند، گفت: بانک مرکزی با تخلف احتمالی بانکها در این زمینه برخورد می کند.

رییس کل بانک مرکزی در مورد رمز ارزها تصریح کرد: از نظر بانک مرکزی تشکیل و فعالیت اشخاص برای ایجاد و اداره شبکه پولی و پرداخت مبتنی بر فناوری زنجیره بلوک غیرمجاز است و انتشار رمز ارز با پشتوانه ریال، طلا، فلزات گرانبها و انواع ارز در انحصار بانک مرکزی است.
دکتر همتی افزود: موضوع استخراج رمز ارزهای جهان روا در کمیسیون اقتصادی دولت در حال بررسی است و جهت گیری این است که در استخراج این رمزارزها نرخ صادراتی برق باید مبنا باشد و استخراج کننده ها تعهد بازگشت ارز آن به چرخه اقتصادی کشور را بدهند.

این خبر فعالیت رمز ارزها برای اشخاص ممنوع است اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

استفاده از بیت کوین در کدام کشورها رواج دارد؟ + اینفوگرافیک

به گزارش بخش فناوری سایت خبرهای فوری، ارز دیجیتال، یک ارز مجازی است که به عنوان یک ابزار مبادله طراحی شده است. از هر پنج ترکیه‌ای که در نظرسنجی آنلاین ۲۰۱۹ شرکت کردند، یک نفر از ارز دیجیتال استفاده کرده یا صاحب ارز دیجیتال بوده است. طبق این نظرسنجی، استفاده از ارز دیجیتال در آمریکای لاتین بیش از سایر مناطق بوده است.

این خبر استفاده از بیت کوین در کدام کشورها رواج دارد؟ + اینفوگرافیک اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

قیمت واقعی ارز در شرایط کنونی چقدر است؟

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، علی قنبری، کارشناس مسائل اقتصادی، در رابطه با وضعیت بازار ارز گفت: بازار ارز گرچه تحت تاثیر مسائل سیاسی و روانی قرار دارد و نسبت به بازارهای دیگر بیشتر متاثر مسائلی از این دست است اما باز هم تعیین کننده اصلی برای نرخ آن همان عرضه و تقاضا است. به این اعتبار می توان گفت مسئولان امر بهتر است که اظهار نظر در این رابطه را به بانک مرکزی و رییس آن واگذار کنند تا از تشتت نظر جلوگیری شود.

او در پاسخ سئوالی در خصوص مبنای گفته های وزیر اقتصاد مبنی بر این که قیمت واقعی دلار در ایران را هشت هزار تومان است، گفت:ایشان تاکید دارند اگر وضعیت روانی آرام شود، قیمت ها ریزش می کند، اما به نظر من قیمت واقعی دلار حدود ۱۳ هزار تومانی است که اکنون در بازار خرید و فروش می شود. درنتیجه اظهاراتی از این دست هر کاربردی که داشته باشند، به اقتصاد و قوانین آن مربوط نیست و باز هم تاکید دارم بهتر است در این حوزه اظهارات مسئولان دیگری به غیر رییس کل و مدیران بانک مرکزی، متوقف شود.

وی تاکید کرد: پایداری قیمت ها در محدوده ۱۲ تا ۱۳ هزار تومان به رغم اتفاقات سیاسی رخ داده نشان می دهد این قیمت واقعی است چرا که نه اتفاقات مثبت ریزش چندانی در بازار ایجاد می کند و نه اتفاقات منفی افزایش چندانی را رقم می زند . از این رو به نظر می رسد باید با پذیرش قیمت های جدید ، تدابیری برای تقویت ارزش پول ملی اندیشیده شود.

وی تاکید کرد: هر چند سیاستگذاران بای مانع از ورود دلالان به بازراهایی نظیر بازار ارز شوند اما نباید با اظهاراتی زمینه را برای سردرگمی فعالان بازار و فعالان اقتصادی فراهم کنند. معاون سابق وزیر جهاد کشاورزی، از بانک مرکزی خواست تمهیداتی بیاندیشند که هر چه زودتر ارز تک نرخی شود. وی افزود: در این صورت ثبات و اطمینان به بازار ارز باز خواهد گشت.

مدرس اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس در رابطه با اینکه از یکسو بانک مرکزی وعده تشکیل بازار متشکل ارز را می دهند و از سوی دیگر وعده داده می شود که سامانه نیما نیز حفظ می شود، پاسخ داد: دلیل این مساله به پراکندگی تصمیم گیران باز می گردد. از یک سو بانک مرکزی به عنوان تنها نهاد متشکل پولی در کشور فعال است و از سوی دیگر شورای هماهنگی اقتصاد سه قوه نیز نظراتی دارد. دولت نیز در فرصتهای مختلف تلاش می کند با اعمال نظر، شرایطی دیگر را رقم بزند. درنتیجه دخالت در این بحث افزایش یافته و همین سبب می شود تا تصمیمات به اندازه کافی کارساز نباشند.

باید از فرودستان حمایت کافی صورت بگیرد 

قنبری در بخش دیگری از سخنانش به اظهارات ضد و نقیض درباره ماندگاری یا عدم ماندگاری ارز ۴۲۰۰ تومانی اشاره کرد و با تاکید بر اینکه دولت باید ارز کالاهای اساسی را هم حذف کند، توضیح داد: این مساله بر معیشت فرودستان اثرگذار خواهد بود و من شدیدا معتقدم که حمایت از این بخش ها باید در دستور قرار گیرد. گرسنگی در حال تبدیل شدن به یک پدیده وسیع در کشور است و اقتصاد رفاه به این مساله توجه ویژه دارد. اشکال حمایتی نقدی و غیر نقدی از بهترین راه حل هایی است که می تواند بهبود شرایط برای این اقشار را فراهم آورد.

او با اعلام این که خط فقر در کشور رو به گسترش است، گفت: حمایت صرفا نباید از افراد ناتوان یا بخش هایی باشد که زیر نظر کمیته امداد هستند، بلکه بخش اصلی حقوق بگیران، طبقه کارگر و کشاورزان را شامل می شود. چیزی نزدیک به ۵۰ درصد جامعه در یک ساله گذشته دچار مشکلات شدید شدند و حتی بخش هایی در تامین کالری لازم بدن ناتوان شدند. باید از همه این بخش ها حمایتهای لازم صورت بگیرد. با وجود چالش هایی از این دست، این روش بهتر از روش کنونی است که عده ای قلیل می توانند ثروتهای فراوانی به دست آورند. /خبرآنلاین

این خبر قیمت واقعی ارز در شرایط کنونی چقدر است؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

پیش‌بینی رییس کل بانک مرکزی از قیمت ارز

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، افزایش قیمت ارز از نیمه دیروز، وضعیت تازه ای را در بازار ارز ایجاد کرد.

 هر چند بازار ارز در ۱۰ روز گذشته روندی کاهشی را به خود دیده بود و افزایشی نزدیک به ۲۶۰۰ تومان را پذیرا بود اما از میانه روز گذشته تحت تاثیر اتفاقات رخ داده برای نفتکش ها، با رشد حداقل ۷۰۰ تومانی قیمت روبرو شد.

تکاپوی دلالان برای بالا بردن قیمت ارز دیروز مشهود بود به طوری که برخی دست از فروش کشیده بودند و تنها به تقاضاهایی پاسخ مثبت می دادند که راض به خرید بالاتر از عرف بازار باشد و همچنین پول نقد تحویل دهد. همین امر سبب شد جو روانی حاکم بر بازار تحت تاثیر قرار گیرد.

در سایه نبود خرید و فروش در روز نیمه تعطیل بازار اما قیمت ها تا مرز ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان پیشروی کرد. برخی فعالان اما معتقد بودند اتش افزایش قیمت ها با تعطیلی جمعه خاموش می شود و همان طور که کاهش قیمت سبب نشد تقاضای فروش افزایش یابد، رشد قیمت نیز نتوانست شرایط را برای بالا رفتن تقاضا فر اهم کند.

 عبدالناصر همتی اما از زاویه ای دیگر مساله را مورد بررسی قرار داده است. وی که دیروز به استان آذربایجان شرقی سفر کرده بود در واکنش به اتفاقات رخ داده در بازار ارز گفت: این نوسانات گذراست و بانک مرکزی بر بازار مسلط است.

وی در خصوص تأثیر سفر«شینزو آبه»، نخست وزیرکشور ژاپن بر نوسانات بازار ارز گفت: متأسفانه در بازار ارز همیشه افرادی به دنبال بهره برداری از ابزارهای سیاسی برای برهم زدن ثبات بازار و ایجاد نوسان هستند، در اینجا باید یادآور شوم هیچ یک از بنیان های اقتصادی که تعیین کننده نرخ ارز است، تغییری نکرده و بانک مرکزی بر بازار مسلط است. از این رو به مردم عزیزمان اطمینان می دهم که از نظر مبانی اقتصادی مشکلی در تثبیت بازار اقتصادی نداریم.

وی با اشاره به تحولات رخ داده در بازار ارز در روز پنجشنبه گفته است: علی رغم تلاش های نوسان گیران، هیچ خریدی در صرافی های بانکی کشورمان وجود نداشت و این در حالی بود که قیمت زیر ۱۳ هزار تومان بود. از این رو تأکید می کنم این جریان گذراست و باید به این نکته توجه داشت که در بازار ارز آنچه اهمیت دارد بازار حواله است و این یکی از موفقیت های بانک مرکزی بوده است که در حدود سه ماهی که از ابتدای سال گذشته چیزی در حدود ۹,۵ میلیارد دلار تأمین ارز برای کالاهای وارداتی انجام شده است. لذا در شرایط فعلی راه های خوبی را برای تأمین درآمد ارزی کشور تأمین کرده ایم و به امید خدا این روند را ادامه می دهیم و از این بابت هیچ گونه نگرانی وجود ندارد و روز شنبه بازار ارز به طور جدی با نرخ منطقی به مانند چند روز گذشته، کار خود را آغاز می کند.

همتی خاطرنشان کرد: با روندی که برای صادرات غیرنفتی و نیز راه هایی که برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور پیدا کردیم این مسائل را پشت سر خواهیم گذاشت و همان گونه که مقام معظم رهبری نیز در نام گذاری سال با عنوان «رونق تولید» تأکید کرده اند، ما نیز تمام برنامه ریزی مان را بر این امر متمرکز کردیم و امیدواریم واردات محدودتر و صادرات با قدرت و شدت بیشتری ادامه یابد و ما شاهد توسعه و پیشرفت کشورمان به صورت مستقل و در چارچوب اصولی و سالم باشیم.

حالا شمارش معکوس برای راستی آزمایی آنچه رییس کل بانک مرکزی گفته است، آغاز شده است. دلار روزهای پیش از ریزش در انال ۱۴ هزار تومان قرار داشت اما در روزهای گذشته به کانال ۱۲ هزار تومان ورود کرده بود. هر چه هست شنبه روز مهمی برای بازارهای ایران است. /خبرآنلاین

این خبر پیش‌بینی رییس کل بانک مرکزی از قیمت ارز اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

پیام های آبه شینزو به ایران چه تاثیری روی بازار ارز دارد؟

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، گمانه زنی های رسانه ای زیادی درباره سفر آبه شینزو و پیشنهادات او به ایران مطرح شده که بازار ارز هم روی مثبت به آن نشان داده به ویژه اینکه حل شدن موضوعات اختلافی و یا پیدا شدن راه فروش نفت می تواند تاثیر زیادی بر ثبات فعلی و حتی کاهش نرخ ارز داشته باشد.

از طرفی بسیاری از مردم به دلیل غیرقابل پیش بینی شدن بازار ارز در ماه جاری سرمایه گذاری در این بازار را از گزینه های خود حذف کرده اند و این به فروختن بیشتر ارزهای خانگی منجر شده که این الگو احتمالا تا زمانی که وضعیت بازار اینگونه است ادامه خواهد داشت و خود موجب کاهش نرخ بازار آزاد می شود.

از طرفی شیوه مدیریت بانک مرکزی در موضوع عرضه و تقاضای ارز در کشور به گونه ای است که ذخیره ارزی کشور از زمان حضور همتی نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه با افزایش نیز مواجه شده و این شیوه کنترل تقاضا توانسته ثبات نسبی در کشور حاکم کند.

با این اوصاف شاید بتوان ادعا کرد که سفر شینزو آبه تنها شتاب کاهش ارز را افزایش داده و بعد از رفتن او نیز این روند کاهشی با سرعتی کمتر ادامه پیدا کند و حالا سوال بعدی و مهم این است که مقصد بعدی سرمایه های سرگردان مردم کجاست؟!

این خبر پیام های آبه شینزو به ایران چه تاثیری روی بازار ارز دارد؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

نظرخواهی جهانگیری از اقتصاددانان درباره سهمیه‌بندی و یارانه

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، در حساب توییتری خود نوشت: «‌در نمایشگاه کتاب از ‎صاحبنظران خواستم در انتخاب یکی از دو روش زیر که امکان حمایت بیشتر از مردم را بهتر فراهم کند، دولت را کمک کنند:

١-استمرار تأمین ‎ارز با نرخ دولتی و توزیع سهمیه بندی و حتی ‎کوپنی کالاها

 ٢-آزادسازی قیمتها و پرداخت یارانه نقدی به مردم از محل مابه التفاوت نرخ ارز

‌دراین مدت جمع زیادی از صاحبنظران واقتصادانان در رسانه های مکتوب ومجازی در نقد وتأیید هردو روش اظهارنظر کردند. از تمام آنان سپاسگزارم. بدیهی است تمام نظرات پس ازجمع‌بندی برای تصمیم گیری در اختیار مسئولان قرار می گیرد. مطمئناً با همدلی و همکاری میتوانیم شرایط بهتری را برای مردم فراهم کنیم.»

این خبر نظرخواهی جهانگیری از اقتصاددانان درباره سهمیه‌بندی و یارانه اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.