انرژی مصرفی جهان برای استخراج بیت کوین با برق مصرفی کشور ایرلند برابر است

در حال حاضر شبکه‌ی جهانی بیت کوین، انرژی مصرفی بسیار بالایی دارد و بالغ بر ۲.۵۵ گیگاوات الکتریسیته برای استخراج این ارز مجازی مصرف می‌شود. این رقم نسبت به شش ماه قبل، دوبرابر شده و ممکن است تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی سه برابر نیز بشود. حال گزارش شده که افزایش انرژی مصرفی جهان برای این مسئله نگرانی‌هایی میان دوستداران محیط زیست ایجاد کرده چرا که در حال حاضر انرژی مصرفی جهان برای استخراج بیت کوین با مصرف کلی کشور ایرلند برابر است.

فرآیند استخراج بیت کوین زمانی رخ می‌دهد که کامپیوتر‌ها از طریق حل کردن مسائل بسیار پیچیده‌ی، به عنوان جایزه‌ بیت کوین دریافت می کنند و بلاکچین بیت کوین از یک الگوریتم به خصوصی به نام Proof of Work یا PoW استفاده می‌کند تا امنیت خود را تامین کند. تا اینجای کار مشکلی نیست اما حل این معماهای پیچیده انرژی مصرفی زیادی می‌طلبد و با همه گیر شدن استخراج بیت کوین، این انرژی روز به روز بیشتر می‌شود که نگرانی جهانیان را نیز برانگیخته است.

البته تخمین دقیق و کامل انرژی مصرفی جهان برای استخراج بیت کوین بسیار سخت است چرا که در فرآیند استخراج بیت کوین، سخت افزار‌ها به شدت داغ می‌شوند و نیاز است که سردکننده‌ های زیادی برای خنک کردن آنها استفاده شود. پس تنها انرژی مصرفی کامپیوتر‌ها نیست که باید درنظر گرفته شود و انرژی‌های دیگری هم در راستای این استخراج مصرف می‌شوند.

با درنظر گرفتن این موضوعات کارشناسان کمترین میزان مصرف انرژی مصرفی جهان برای استخراج بیت کوین را ۲.۵۵ گیگاوات تخمین می‌زنند که این رقم کمی از برق مصرفی کشور ایرلند کمتر است.

تخمین زدن آینده‌ی مصرف انرژی جهان برای بیت کوین کار سختی چرا که به عوامل زیادی نظیر قیمت بیت کوین، پیشرفت مدارهای مجتمع با کاربرد خاص، هزینه‌ی برق، شمار استخراج‌کنندگان جدید، محدودیت‌های محلی و … بستگی دارد اما مشخصاً هیچ کدام از این ارقام پایین نخواهد آمد. بنابراین باید منتظر بحران انرژی جهانی به سبب استخراج بیت کوین باشیم.

The post انرژی مصرفی جهان برای استخراج بیت کوین با برق مصرفی کشور ایرلند برابر است appeared first on دیجیاتو.

ارز مجازی بومی در راه است؛ در انتظار تدوین مقررات بانک مرکزی

معاون وزیر ارتباطات با توضیح اینکه اقدامات فنی در زمینه ارز رمزها انجام شده خبر می‌دهد که مشکلات حقوقی این نوع ارزها در حال پیگیریست و قرار است بانک مرکزی به تدوین یک سری مقررات مربوطه بپردازد تا هرچه زودتر کار و فعالیت این رمزپول‌ها شروع شود.

«نصرالله جهانگرد» باور دارد که ایجاد بستر شکل گیری ارزهای دیجیتال در پژوهشگاه ارتباطات از مهم‌ترین اقدامات برای توسعه و ترویج این نوع ارزها بوده که دولت هم به آن کمک کرده است:

«آغاز مطالعات فنی و پژوهشی در این زمینه در برخی دستگاه‌ها صورت گرفته و همانطور که وزیر ارتباطات دستور داده، مقرر شد با همکاری پست بانک فعالیت در این زمینه آغاز شود تا بتوانیم از بستر موجود در این بانک برای معرفی یک ارز رمز بومی استفاده کنیم که نقش ما در این زمینه از نظر مباحث فنی است.»

ارز مجازی بومی

معاون وزیر ارتباطات تاکید دارد که این فناوری در دنیا در حال شکل گیری است و باید به آن توجه ویژه‌ای داشت. جهانگرد نقش رمزپول‌ها یا همان ارزهای دیجیتالی را در اقتصاد کشورها موثر بیان کرد و مباحث فنی پیرامون آن را کمی پیچیده نشان کرد:

«به نظر من مباحث فنی بزودی حل و روشن خواهد شد، اما تنظیم مقررات و بستر حقوقی و نحوه تعامل با این ارزها در کسب و کارهای داخلی و همچنین مزایای این کار در جریان اقتصادی کشور از جمله مباحثی است که نیاز به روشنگری و تعیین تکلیف دارد.»

او معتقد است که بیشتر مسائل و گفتگو‌های پیرامون جنبه‌های فنی این نوع ارزها حل شده و قوانین حقوقی و مقررات بانکی آن مانده که باید درست تعیین تکلیف شود: «به نظر من این فاز تکنولوژیک همه ما را به سمت اجرایی کردن این تصمیمات هدایت خواهد کرد.»

ارز مجازی بومی

«منوچهر پرچمی» پژوهشگر اقتصادی و فعال در حوزه ارز مجازی اما چندان به تحقق صحبتی که مطرح شده ایمان ندارد و معتقد است که بانک مرکزی ریسک ورود ارز مجازی به چرخه اقتصادی کشور را دست کم فعلا نمی‌پذیرد. او به دیجیاتو می‌گوید:

«مشکلات متعدد دیگری وجود دارد که بانک مرکزی درگیر آن است و راستش را بخواهید هنوز هم کمتر کسی در بدنه این سازمان اطلاعات کامل و دقیقی درباره ارزهای مجازی دارد. فعالین و آگاهان این نوع ارزها بیشتر در بخش خصوصی مشغول هستند و مشاوره و کمکی هم از آنها گرفته نمی‌شود و از همین رو شبهات زیادی پیرامون ماهیت آن در بین دولتمردان به وجود آمده است.»

ارز مجازی بومی

پرچمی باور دارد که استفاده از ارز مجازی با پشتوانه دولتی را بسیاری از فعالان در حال حاضر این حوزه نمی‌پذیرند و ورود دولت به این مساله باید سیاست‌مدارانه‌تر باشد:

«برداشتی که ممکن است از این موضوع در بین برخی فعالان شود، دخالت کردن است؛ در صورتی که دولت می‌تواند کمک‌کننده این جریان باشد و نقش مستقیمی در امورات آن برعهده نگیرد. این سیاست در کشورهای اروپایی و آمریکایی هم تا حدی اتخاذ شده و واکنش مثبت‌تری نسبت به ورود مستقیم دولت به این نوع ارزها -همچون کشور ونزوئلا- داشته است.»

ارز مجازی بومی

این پژوهشگر اقتصادی پیچیدگی‌های بلاکچین و ارز مجازی را انکار نمی‌کند و پیشرفت روزمره آن را یکی از مشکلات رسیدن به این دانش در حد اعلا می‌داند. از نظر پرچمی این فناوری هنوز در ایران ناشناخته است و ابعاد بسیاری از آن نه زیرساختنش وجود دارد و نه علمش:

«با ورود کاربران عام و نه متخصص به بازار ارزهای دیجیتال به سبب وسوسه‌ای که سود آن داشت، بلوای بزرگی در این بازار پیش آمده که برنده آن سودجویان و کلاهبرداران فنی و عالم به مسائل فنی هستند. دولت می‌تواند در این زمینه با کمک مشاورین جوان‌تر و آگاه‌تر نقش موثری ایفا کند و دست این قبیل افراد را از بازار ارز کوتاه کند و مردم را نسبت به ابعاد مختلف ارز دیجیتال به طرق مختلف آگاه کند.»

The post ارز مجازی بومی در راه است؛ در انتظار تدوین مقررات بانک مرکزی appeared first on دیجیاتو.

اولین کشور شناور با ارز مجازی ویژه در سال ۲۰۲۲ شکل خواهد گرفت

به تازگی گزارش شده که اولین کشور شناور مستقل قرار است در سال ۲۰۲۲ میلادی شکل گرفته، خارج از آئین نامه‌های دیگر دولت‌ها عمل کرده و ارزی مجازی ویژه خود به نام وایرون (Vayron) داشته باشد.

این کشور شناور که قرار است نزدیکی جزایر هایتی در اقیانوس آرام ساخته شود، بیش از ۳۰۰ خانه، هتل، رستوران و دفتر کاری تعبیه خواهد شد. «پیتر تیل» یکی از بنیانگذاران کمپانی پی‌پل، ۵۰ میلیون‌ دلار در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده و با دولت پلی‌نزی فرانسه در آن شریک شده. علاوه‌ بر آن گروهی از نخبگان، خیرین و سرمایه‌گذاران نیز از تشکیل شدن اولین کشور شناور مستقل در اقیانوس آرام حمایت کرده‌اند. چند وقتی است که کشور فرانسه پلی نزی در خطر قرار گرفته و ممکن است با بالا آمدن سطح دریا از بین برود. این مسئله موجب شده که این کشور در پروژه‌ی یاد شده سرمایه گذاری کند.

Nathalie Mezza-Garcia دانشمند علوم سیاسی و محقق این پروژه‌‌ی که جزیره‌ی معلق (Floating Island Project) لقب گرفته، اعلام نموده‌ ساکنین این جزیره، از تمامی تاثیر‌ات منفی جغرافیای سیاسی  و مشکلات بازرگانی به دور خواهند بود چرا که کشور اشاره شده کاملاً مستقل عمل خواهد کرد. او خاطر نشان نمود که طی آینده‌ای نزدیک در صورت بروز مشکلات یا حواث ناگوار، این کشور قادر خواهد بود پناهندگان فراری که دیگر منزلی ندارند را پناه داده و آنها را ساکن این جزیره کند.

این پروژه بر اساس معماری پلی‌نزی فرانسه طراحی شده و قرار است از فرهنگ این کشور نشات بگیرد. استارتاپ حامی این پروژه سعی کرده زیست بودم جزایر پلی‌نزی را در خود پیاده کرده و حتی  سقف ساختمان‌ را با استفاده از بامبو و گیاهان محلی تزیین کرده تا محلی برای کشت میوه و سبزی بیافریند. شکل کلی پروژه از آسمان، شبیه به یک قلاب ماهی است که سنبل یکی اسطوره‌های قدیمی هایتی یعنی ماوی (Maui)  به شمار می‌رود.

این کشور کوچک شامل ۱۱۸ جزیره‌ی کوچک خواهد شد و خواهد توانست ۲۰۰ هزار نفر را در خود جای دهد.

The post اولین کشور شناور با ارز مجازی ویژه در سال ۲۰۲۲ شکل خواهد گرفت appeared first on دیجیاتو.

سرمایه گذاران ارزهای مجازی به سراغ صندوق های زیر زمینی رفته اند

با افزایش ارزش رمزپول ها میزان سرقت آنها توسط هکرها افزایش یافته و حالا شماری از سرمایه گذاران بیت کوین راه های دیگری را برای حفاظت از دارایی های ارزشمند خود پیدا کرده اند.

کمپانی هنگ کنگی Xapo که در زمینه ارائه سرویس های ذخیره سازی و کیف پول بیت کوین فعالیت دارد، از رمزپول هایی به ارزش ۱۰ میلیارد دلار حفاظت می کند که بیشتر از بودجه سالیانه بسیاری از کشورها است.

این شرکت سرویس های مختلفی را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد که از این میان می توان به امکان حفاظت از ارزهای مجازی در صندوق امانات زیر زمینی اشاره کرد که در سه کشور مختلف و نامشخص قرار داشته و از طریق قفل های بیومتریک و نیروهای مسلح حفاظت می شوند. طبق ادعای Xapo اطلاعات مهم کاربران در سرورهایی آفلاین ذخیره می شود که هرگز به شبکه اینترنت متصل نخواهند شد.Xapo کلیدهای خصوصی کیف پول مشتری در این صندوق ها نگهداری شده و تنها در صورتی اجازه دسترسی به آن فراهم می شود که در احراز هویت مشتری هیچ تردیدی وجود نداشته باشد.

سرویس های آنلاین دیگر به منظور تسهیل داد و ستد ارزها امکان دسترسی ساده تر را برای مشتریان فراهم می کنند با این حال این سایت ها به شدت در معرض حملات هکرها قرار دارند و تا کنون سرویس های معروفی نظیر Mt. Gox, Bitfinex, Poloniex, Bitstamp و Bitfloor مبالغ هنگفتی را از دست داده اند.

پیش از این نیز سرویس های امنیتی فیزیکی دیگری وجود داشته اما آنها هم از دستبرد هکرها در امان نمانده اند. در اسفند ماه گذشته برنامه نویسی ۱۵ ساله کیف پول سخت افزاری «لجر نانو اس» را هک کرد و نقص های امنیتی آن را به کمپانی سازنده گزارش داد.

هدف اصلی از توسعه ارزهای مجازی فراهم کردن بستری برای خرید فروش بوده اما نگهداری این رمزپول ها در صندوق امانات زیر زمینی Xapo تا حدودی مانع از تحقق این مساله می شود. با این حال به نظر می رسد بسیاری از فعالان این حوزه به امید افزایش بهای ارزهای مجازی یا حداقل دور نگه داشتن آنها از دسترس هکرها، از داد و ستد روزانه صرف نظر کرده اند.

The post سرمایه گذاران ارزهای مجازی به سراغ صندوق های زیر زمینی رفته اند appeared first on دیجیاتو.

فیسبوک با تاسیس بخش بلاکچین چه هدفی را دنبال می کند

فیسبوک در ادامه تغییرات در روند اجرایی خود به دنبال راه اندازی بخش ویژه تحقیق و توسعه بلاکچین است.

چهار ماه قبل مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیسبوک با انتشار پستی از مسئولان کمپانی متبوعش خواسته بود جنبه های مثبت و منفی ارزهای مجازی را مورد بررسی عمیق قرار دهند.

این کمپانی هنوز اطلاعات چندانی را درباره این بخش ارائه نکرده اما برخی عقیده دارند که احتمالا از این فناوری برای ذخیره داده های رمزنگاری شده، فراهم کردن امنیت بیشتر یا حتی راه اندازی ارزمجازی مختص خود بهره خواهد برد.

سرپرستی گروه تحقیق و توسعه بلاکچین بر عهده «دیوید مارکوس»، معاون محصولات پیام رسانی و نظارت بر مسنجر فیسبوک قرار خواهد داشت. مارکوس که سابقه مدیریت PayPal را هم در کارنامه دارد، در زمینه سیستم های پرداخت مهارت بالایی داشته و در حال حاضر عضو هیئت مدیره مرکز تبادل ارزهای مجازی Coinbase است. او در صفحه فیسبوک خود نوشته است:

پس از حدود چهار سال مدیریت در مسنجر، تصمیم گرفتم به سراغ چالشی جدید گرفته و گروهی را برای بررسی بهترین راه های استفاده از مزیت های فناوری بلاکچین تشکیل دهم.

«کوین ویل»، معاون فعلی اینستاگرام هم برای پیوستن به تیم بلاکچین از پست قبلی خود دست خواهد کشید. بلاکچین

این کمپانی در حالی تغییرات گسترده در تیم مدیریتی و سازماندهی را در دستور کار خود قرار داده که تنها یک ماه از حضور زاکربرگ در کنگره برای پاسخ به سوالات نمایندگان در مورد رسوایی «کمبریج آنالیتیکا» می گذرد.

این رسوایی در حالی رخ داد که مدیر عامل فیسبوک در اوایل سال جاری میلادی از تلاش برای ایجاد انقلاب در این پلتفرم اجتماعی و کاهش انتشار اخبار دروغین در آن برای تاثیرگذاری بر افکار عمومی خبر داده بود.

در صورتی که فیسبوک از بلاکچین به عنوان ابزاری برای ایجاد تحول اساسی در ساختار خود بهره ببرد، احتمالا مقامات دولتی این کمپانی را بیش از پیش زیر ذره بین قرار خواهند داد.

در روزهای اخیر شرکت ژاپنی ارائه دهنده اپلیکیشن پیام رسان لاین هم از برنامه ریزی برای ایجاد بلاکچین اختصاصی به منظور توسعه اپ های غیرمتمرکز و بهبود پلتفرم خود خبر داده بود.

The post فیسبوک با تاسیس بخش بلاکچین چه هدفی را دنبال می کند appeared first on دیجیاتو.

یک ارز مجازی به عنوان پول قانونی جزایر مارشال انتخاب شد

به تازگی جزایر مارشال به مقصد نهایی بسیاری از دوستداران صنعت تکنولوژی تبدیل شده است. این کشور ۵۳ هزار نفری که در میان اقیانوس آرام قرار دارد، بهشتی برین برای ساکنین سلیکون ولی آمریکا و زاگ ولی سوییس به حساب می آید چرا که قصد دارد ارز مجازی مخصوص به خود به نام SOV را پایه گذاری کرده و آن را به پول قانونی کشور تبدیل کند.

این جزایر قصد دارد با عرضه‌ی این ارز مجازی، انجام معاملات این چنینی را برای شهروندان و کسب‌وکارهای این جزایر امکان‌پذیر کند تا آنها دیگر مجبور نباشند از دلار‌های آمریکا استفاده کنند.

این برنامه‌ی جاه طلبانه توسط فین‌تک «نیما» پایه‌گذاری و هدایت شده. Barak Ben-Ezer مدیرعامل این فین‌تک معتقد است که تمامی کشور‌های مستقل که ارز مخصوص به خود را ندارند، می توانند دست به کار شده و در راستای ایجاد ارز مجازی پیش قدم شوند. جزایر مارشال با اینکه سال ۱۹۸۲ استقلال خود را اعلام کرده بود اما هنوز از دلار آمریکا به عنوان پول قانونی استفاده می‌کند.

بن اِزِر می‌گوید که کمپانی نیما در ابتدای ارائه پیشنهاد برای پایه‌گذاری ارز مجازی مخصوص به کشور‌ها، با عکس العمل جالبی از طرف دولت‌ها مواجه نشد. مسئولین دول مستقل درباره‌ی استقبال از این طرح شک و تردید داشتند اما در نهایت استقبال وزیر دارایی و رییس جمهور جزایر مارشال موجب شد که با این طرح موافقت شود.

ارز مجازی SOV قرار است در کنار دلار آمریکا به عنوان پول قانونی جزایر مارشال اعلام شود اما مسئولین این کشور اعلام کرده‌اند که قصد ندارند این ارز مجازی را به طور کامل جایگزین دلار‌های آمریکایی کنند. البته چگونگی استقبال شهروندان و کسب‌وکارهای جزایر مارشال می‌تواند در تغییر این تصمیم‌گیری تاثیر گذار باشد.

قرار است توکن‌های این ارز مجازی از طریق عرضه‌ی سکه به فروش برسد که این متد خواهد توانست فرآیند جمع آوری سرمایه برای این ارز را آسانتر کند. قرار است هر توکن ارزشی معادل ۱۰۰ دلار آمریکا داشته باشد و حداکثر ۲۴ میلیون توکن برای شهروندان این کشور عرضه شود.

The post یک ارز مجازی به عنوان پول قانونی جزایر مارشال انتخاب شد appeared first on دیجیاتو.

چرا مردم سراغ بیت کوین زیرپوستی می‌روند؟

در سال ۲۰۱۴ میلادی، مردی هلندی به نام Martijn Wismeijer برای ذخیره سازی بیت کوین‌هایش دست به کار عجیبی زد و دو تراشه‌ی NFC زیر دو دست خود قرار داد تا از آنها برای ذخیره کلید‌های رمزنگاری شده‌ی بیت کوین‌هایش استفاده کند. حال با گذشت ۴ سال از آن اتفاق، به نظر می‌رسد که بسیاری از مردم به بیت کوین زیرپوستی برای امنیت ارزهای دیجیتالی شان روی آورده‌اند.

این مرد دلایل محکمی برای استفاده از چنین روش عجیبی دارد چرا که تا به حال مبلغ زیادی از ذخیره بیت کوین‌هایش را به علت هک، دزدی و یا اختلال سیستمی از دست داده است. او در این‌باره می‌گوید:

«می‌توانم با اطمینان بگویم طی این سالها، بیش از ۸۰ درصد بیت‌ کوین‌هایم را به علت هک، دزدی، تبادل‌های اشتباه و دیگر اختلالات از دست داده‌ام. بدون شک اگر من این چیپ‌ها را در سال ۲۰۱۰ نصب کرده بودم، اکنون بسیار ثروتمند بودم.»

چیپ‌های قرار گرفته در دستان این مرد هلندی از شیشه ساخته شده‌اند، ابعادی ۲ در ۱۲ میلیمتری دارند و هم اندازه‌ی یک دانه‌ی برنج هستند. این تراشه‌‌های NFC، هرکدام قادرند ۸۸۸ بایت اطلاعات را در خود نگاه داشته که این حجم حافظه‌ برای ذخیره کلید آدرس ۲۶ بیت کوین کافی است.

Wismeijer می‌گوید که هر روز از این تراشه‌ها برای خرید‌های مختلف بهره‌ می‌گیرد. نحوه کار بدین شکل است که او ابتدا چیپ قرار گرفته روی دستش را به وسیله‌ تلفن هوشمند اسکن کرده،  کد اسکن شده را رمزگشایی نموده و پس از آن تراکنش مدنظر خود را انجام‌ می‌دهد. این رمزنگاری‌ها که فقط در تلفن همراه او موجودند، موجب می‌شود که کسی نتواند تنها با اسکن کردن دستهای وی به بیت کوین‌هایش دست پیدا کند.

او که به خاطر استفاده از این راهکار عجیب و غریب معروف شده است، اکنون یک کمپانی به نام Mr. Bitcoin تاسیس نموده و به راه‌اندازی دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین اشتغال دارد. کارکنان وی نیز بعد از فهمیدن ماجرا، روش کارش را تکرار کرده و بدین ترتیب به ادعای وی، اکنون بیش از پنجاه نفر تنها در قسمت پراگ حضور دارند که از بیت کوین‌ زیرپوستی استفاده می‌کنند.

The post چرا مردم سراغ بیت کوین زیرپوستی می‌روند؟ appeared first on دیجیاتو.

موسسه مالی معتبر در آمریکا از ترکیدن حباب بیت کوین خبر می دهد

تحقیقات یکی از معتبرترین موسسات مالی آمریکا حاکی از این است که ارزش بیت کوین به عنوان یکی از بزرگترین حباب های مالی در طول تاریخ با کاهش مواجه خواهد شد.

موسسه Merrill Lynch که بازوی خدمات سرمایه گذاری و مدیریت ثروت بانک آمریکا محسوب می شود، اخیرا پس از تحقیقاتی جامع درباره بیت کوین به این نتیجه رسیده که حباب این بازار در حال ترکیدن است و احتمالا سرمایه گذاران را با مشکلاتی مواجه خواهد کرد.

در این تحقیق که به سرپرستی یک استراتژیست ارشد سرمایه گذاری به نام «مایکل هارتنت» صورت گرفته، بیت کوین با حباب های اقتصادی مشهور از جمله کمپانی می سی سی پی، کمپانی دریای جنوب در قرن ۱۸ میلادی، طلا، بازار سهام آمریکا در سال ۱۹۲۹ و لاله های هلندی در سال ۱۶۳۷ مقایسه شده است. حباب بیت کویننمودار ارائه شده نشان می دهد که حباب بیت کوین با فاصله زیاد از موارد دیگر بیشترین میزان رشد قیمت را داشته است و ارزش آن طی سه سال بیش از ۶۰ برابر شده در حالی که در جریان جنون گل لاله این میزان ۴۰ برابر بوده است.

از سوی دیگر این ارز مجازی افت قیمتی شدیدی را نیز تجربه کرده و از آذرماه که ارزش هر واحد آن در برخی بازارها به ۲۰ هزار دلار رسید تا کنون حدود ۱۳ هزار دلار کاهش پیدا کرده است.

این نخستین بار نیست که قیمت بیت کوین با سقوطی شدید مواجه شده است؛ در سال ۲۰۱۱ بهای هر واحد از  این ارز مجازی با از دست دادن حدود ۵۰ درصد از ارزش خود به ۷٫۵ دلار رسید. در سال ۲۰۱۳ نیز ارزش هر واحد بیت کوین در ۱۲ ساعت از ۲۳۳ دلار به ۶۷ دلار رسید و ۷ ماه طول کشید تا به قیمت قبلی بازگردد.

بر اساس نمودار موسسه Merrill Lynch پس از کاهش قیمت شدید حباب های اقتصادی بزرگ در تاریخ، بهای آنها دیگر چندان افزایش پیدا نکرده. محققان این موسسه مدعی شده اند که ترکیدن حباب بیت کوین زیان مالی گسترده تری را به همراه خواهد شد چرا که میزان سرمایه انباشته در آن به مراتب بیش از سال های گذشته است.

The post موسسه مالی معتبر در آمریکا از ترکیدن حباب بیت کوین خبر می دهد appeared first on دیجیاتو.

کسپرسکی: مراقب استخراج کننده های ارز مجازی در اپ های اندروید باشید

مجرمان سایبری اشتیاق بالایی به استفاده از بدافزارها برای معدن کاوی ارزهای مجازی از کاربران دارند و در این بین بسیاری از اپلیکیشن های آلوده به این بدافزارها در فروشگاه گوگل پلِی منتشر شده اند.

محققان آزمایشگاه موسسه امنیتی کسپرسکی به تازگی اعلام کرده اند که موفق به یافتن چندین بد افزار در فروشگاه رسمی گوگل شده اند که اقدام به سوء استفاده از منابع گجت های کاربران برای معدن کاوی ارز مجازی می نمایند. بر اساس این گزارش اپ هایی که بدین منظور منتشر شده اند، بیشتر در قالب بازی ها، اپ های پخش مسابقات ورزشی و برنامه های VPN بوده اند و برخی از آنها حتی تا ۱۰۰ هزار بار دانلود شده اند.

اپ های سوء استفاده کننده به نظر قانونی می رسند

اپ های یاد شده به نظر قانونی می رسند، ولی در پشت پرده اقدام به استفاده از قدرت پردازشی گجت های کاربران برای معدن کاوی ارز مجازی مونرو می کنند. در نتیجه این اتفاق دستگاه کاربر با افت کارایی مواجه می شود و حتی میزان شارژدهی باتری کاهش می یابد و ممکن است موبایل بیش از حد معمول گرم شود.

البته برخی از اپ ها به حدی پیشرفته طراحی شده اند که با کنترل دمای دستگاه، میزان سوء استفاده از پردازنده را به نحوی کنترل می کنند که کاربر متوجه این مسئله نشود.

برخی از اپ های معدن کاو با کنترل دمای دستگاه، مانع از اطلاع کاربر از فعالیت غیر عادی می شوند

علی رغم اینکه موبایل ها از نظر قدرت پردازشی نسبت به کامپیوترهای خانگی بسیار ضعیف تر هستند، ولی یکی از دلایل علاقه هکرها به این گجت ها به تعداد میلیاردی کاربران آنها در سراسر جهان باز می گردد. از سوی دیگر به گزارش کسپرسکی سادگی آلوده کردن بسیاری از موبایل ها توسط هکرها، این دستگاه ها را به ابزارهای مناسبی برای سوء استفاده های این چنینی بدل کرده است.

به گفته کارشناسان شرکت مذکور، بیشترین تعداد اپ های آلوده کشف شده، مربوط به اپلیکیشن های با موضوع فوتبال بوده اند. در این بین اپ «Portuguese-language match» که به پخش مسابقات فوتبال لیگ کشور پرتغال می پردازد، بیشترین تعداد دانلود را داشته. البته این اپ حقیقتاً سرویس هایی را که ادعا کرده، ارائه داده، ولی در عین حال اقدام به سوء استفاده از دستگاه های کاربران برای معدن کاوی نیز نموده است.

یکی از راهکارهای هکرها برای مخفی کردن معدن کاوی در اپلیکیشن ها، پنهان کردن کدهای جاوا اسکریپت مرتبط با ابزار معدن کاوی Coinhive در اپ های آلوده است. هنگامی که در اپ های آلوده پخش مسابقات، ویدیویی پخش می شود، اپ یک کد HTML را اجرا می کند که حاوی کد جاوا اسکریپت آلوده است. به این ترتیب معدن کاوی با استفاده از پردازنده کاربر آغاز می گردد.

کسپرسکی اکنون گوگل را در مورد اپ های آلوده یاد شده در جریان قرار داده و این اپ ها از فروشگاه رسمی گوگل پلی حذف شده اند. پیشنهاد شده که به منظور جلوگیری از این گونه سوء استفاده ها اپ ها را از گوگل پلی دانلود نمایید.

گوگل همچنین پیش از این خبر از حذف افزونه های معدن کاوی ارز مجازی از فروشگاه گوگل کروم داده بود.

The post کسپرسکی: مراقب استخراج کننده های ارز مجازی در اپ های اندروید باشید appeared first on دیجیاتو.

اهدای ارز مجازی به عنوان هدیه ازدواج به شاهزاده بریتانیا

اهدای هدیه به عروس و داماد مساله ای طبیعی است اما همه انتظار ندارند یک ارز جدید را که به مناسبت ازدواجشان ارائه شده، به عنوان هدیه دریافت کنند با این حال اگر شما هم عضوی از خانواه سلطنتی باشید مساله کمی فرق می کند.

«پرنس هری» نوه «ملکه الیزابت» بیست و نهم اردیبهشت با «مگان مارکل» بازیگر آمریکایی ازدواج می کند و این دو قرار است یک ارز مجازی جدید به نام «رویال کوین» را به عنوان هدیه دریافت کنند که به مناسب یادبود این ازدواج طراحی شده است.

عرضه اولیه (ICO) این ارز مجازی توسط ICO Rocket صورت گرفته و تائیدیه «انجمن سلطنتی بریتانیا» را نیز دریافت کرده است. عواید حاصل از این ارز مجازی بین خیریه های مدنظر پرنس هری و همسرش تقسیم شده و بخشی از آن هم به عنوان کمک هزینه به مجله Crown and Country اختصاص پیدا می کند که مطالب راجع به خانواده سلطنتی را منتشر می کند.رویال کوین

Shahar Namer، مدیرعامل ICO Rocket هدف از عرضه رویال کوین را اینگونه عنوان می کند:

رویال کوین هدیه ای غیرمتمرکز برای جشن گرفتن ازدواج پرنس هری و خانم مارکل است اما هدف اصلی مشارکت دادن افراد در این عروسی سلطنتی و در عین حال پشتیبانی از موسسات خیریه به روشی کاملا مدرن خواهد بود.

طرفداران خاندان سلطنتی بریتانیا امیدوارند ارز یادبود ازدواج شاهزاده هری مسیر بیت کوین را در پیش بگیرد اما مشخص نیست رویال کوین هم مانند بیت کوین سرمایه گذران اولیه اش را به قله خوشبختی می رساند یا مانند بسیاری از دیگر ارزهای مجازی آنها را نا امید می سازد.

رویال کوین در حالی به عنوان هدیه ازدواج خاندان سلطنتی در نظر گرفته شده که بانک مرکزی انگلیس چندان روی خوشی را به ارزهای مجازی نشان نداده و برخی از کارشناسان این بانک آن را برای کاربران مخاطره آمیز دانسته اند.

The post اهدای ارز مجازی به عنوان هدیه ازدواج به شاهزاده بریتانیا appeared first on دیجیاتو.