آیا آیفون ۱۰ به پایان خط رسیده است؟

اخیرا کمپانی TSMC که وظیفه تامین برخی قطعات برای اپل را بر عهده دارد، پیش بینی خود از سود سالیانه را کاهش داده و حالا یک تحلیلگر برجسته و آشنا به این شرکت مدعی شده که دلیل آن «به پایان خط رسیدن آیفون ۱۰ است».

Neil Campling تحلیلگر «گروه کارگزاری Mirabaud Securities» که در ده سال اخیر فهرست موجودی TSMC را رهگیری کرده، با اشاره به انبار شدن بسیاری از قطعات در این مجموعه و گفتگو با تامین کنندگان به این نتیجه رسیده که اپل میزان سفارشات قطعات آیفون را تا حد زیادی کاهش داده و حتی آن را متوقف کرده استآیفون 10Campling مدعی است که دلیل توقف روند خرید چیپ ها از سوی اپل این است که تولید آیفون ۱۰ در سال جاری میلادی به پایان خواهد رسید:

کاهش میزان سفارشات اپل و مشکل افزایش موجودی در TSMC منعکس کننده عدم نیاز به این قطعات است و دلیل اصلی آن هم به برنامه های اپل برای توقف تولید آیفون ۱۰ برمی گردد.

پاییز گذشته نیز شایعاتی در مورد توقف سفارش قطعات برای این مدل ویژه به گوش می رسید و این تحلیلگر مدعی شده که دلیل اصلی این مساله قیمت بالای آیفون ۱۰ است که از ۹۹۹ دلار برای مدل پایه شروع می شود.

انتظار می رود کمپانی کوپرتینویی در شهریور ماه از آیفون های ۲۰۱۸ رونمایی کند که به گفته «مینگ چی-کو»، تحلیلگر موسسه KGI شامل یک مدل میان رده به نام آیفون ۹ نیز خواهد بود. این اسمارت فون از نمایشگر لبه تا لبه ۶٫۱ اینچی با پنل  LCD، دوربین TrueDepth، قابلیت امنیتی Face ID، دوربین اصلی با یک سنسور و  ۳D Touch بهره می برد.

بر اساس پیش بینی این تحلیلگر آیفون های دیگر نیز شامل نسخه بعدی آیفون ۱۰ با نمایشگر OLED، مدل موسوم به آیفون Xs با صفحه نمایش ۵٫۸ اینچی و Xs پلاس است که احتمالا به نمایشگر ۶٫۵ اینچی تولید سامسونگ مجهز خواهد بود.

The post آیا آیفون ۱۰ به پایان خط رسیده است؟ appeared first on دیجیاتو.

اپل از سامسونگ نمایشگرهای OLED ارزان‌تر طلب می‌کند

سامسونگ تنها تامین‌کننده پنل‌های OLED برای آیفون X اپل بود و از آنجایی که تنها آن‌ها توانستند انتظارات اپل را در زمینه کیفیت و کمیت برآورده کنند، با قیمت بالایی این پنل‌ها را در اختیار کوپرتینویی‌ها قرار دادند. این غول کره‌ای امید داشت تا تنها از این راه بتواند ۲۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ درآمد کسب کند اما شرایط مثل سال گذشته نیست و آمریکایی‌ها به دنبال قیمت تمام شده‌ی کمتری برای آیفون‌ها بعدی خود (احتمالا آیفون Xs و دیگر محصولات خود) هستند.

گفته شده که سامسونگ بنا دارد تا در سال پیش رو ۲۰۰ میلیون پنل OLED تولید کند و نیمی از آن‌ها را در اختیار اپل قرار دهد، یعنی دو برابر میزانی که سال گذشته برای آیفون X تولید شده بود. طبق توافق، ۲۵ میلیون پنل برای آیفون ۱۰ تولید خواهد شد و ۷۵ میلیون واحد باقی مانده برای آیفون Xs یعنی جاگزین امسال آیفون ۱۰ تامین می‌گردد.

iPhone X

تولید پنل‌های OLED برای آیفون Xs ماه آینده با سرعت ماهانه تولید ۲ الی ۳ میلیون آغاز خواهد شد و در ماه ژوئن سرعت افزایش خواهد یافت. خط تولید A3 سامسونگ که به دلیل ظرفیت بالا به حالت تعلیق درآمده بود دوباره کار خود را از سر گرفته است.

اما طبق گزارش‌ها، سامسونگ و اپل مشغول مذاکره برای قیمت پنل‌های امسال هستند. میزان تقاضای بالای اپل این امکان را به آن‌ها می‌دهد که درخواست قیمت پایین‌تری در سال جدید داشته باشند. گویا مدیرعامل سامسونگ دیسپلی ماه گذشته با مدیران ارشد اپل ملاقاتی داشته اما به توافقی در این زمینه دست نیافته‌اند.

گرچه این گزارش هیچگاه تایید نشد اما گفته می‌شود که اپل برای هر نمایشگر آیفون X بهای ۱۱۰ دلاری به سامسونگ پرداخته (بعضی گزارش‌ها ۱۲۰ و بعضی دیگر تا ۱۳۰ دلار هم این رقم را بالا برده‌اند) که تقریبا یک‌سوم کل قیمت ساخت آیفون X به حساب می‌آید.

اپل قطع به یقین قصد کاهش قیمت تولید آیفون بعدی که احتمالا آیفون Xs نام دارد را خواهد داشت و گفتگو با سامسونگ بر سر کاهش قیمت نمایشگر یکی از این نشانه‌ها خواهد بود. کوپرتینویی‌ها احتمالا قصد دارند حدود ۱۰۰ دلار بابت هر واحد نمایشگر آیفون Xs به رقیب و همکار کره‌ای خود بپردازند.

The post اپل از سامسونگ نمایشگرهای OLED ارزان‌تر طلب می‌کند appeared first on دیجیاتو.