همه‌ی آنچه که باید راجع به هشتگ و کاربرد های آن بدانید

نام هشتگ گره خورده است با شبکه‌های اجتماعی و از آن به طور کلی به منظور ساده تر کردن یافتن مطالب استفاده می‌شود. یقینا با هشتگ‌های زیادی برخورد داشته‌اید؛ کلمه‌هایی که با علامت # آغاز می‌شوند. اما سوال اینجاست که هشتگ از کجا آمد و می‌تواند چه کاربرد‌هایی داشته باشد؟

در این مطلب قصد داریم در ابتدا برای درک دقیق هشتگ‌ها نگاهی داشته باشیم به تاریخچه‌ی این علامت و سپس راجع به کاربرد‌های آن صحبت کنیم. به عنوان مثال کاربرد هشتگ در بالا بردن تعداد فالور‌ها در اینستاگرام برای بهبود وضعیت کسب و کار‌ها در شبکه‌های اجتماعی را پیشتر در مطلبی بررسی کردیم و حالا می‌خواهیم به طور دقیق به خود هشتگ بپردازیم. با ما همراه باشید.

 

کمی تاریخ

پیش از مورد توجه قرار گرفتن هشتگ‌ها، علامت # عموما در کشور‌های مختلف معنای متفاوتی داشت. به عنوان مثال در بریتانیا این علامت را «هش» یا «گیت» و در پیش تر از این‌ها «آکتوتُرپ» می‌خوادند. در سال ۱۹۷۰ از این علامت در زبان اسمبلی PDP-11 استفاده می‌شد؛ میکرو کامپیوتر ۱۶ بیتی که بین سال‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۹۰ به فروش می‌رسید.

حتی دنیس ریچی (بنیان گذار UNIX و زبان برنامه نویسی) و همچنین «برایان کرنیگهان» -که یکی از اصلی‌ترین محققان آزمایشگاه بل بود- از این علامت در زبان برنامه نویسی سی برای نمایش برخی کلمات کلیدی استفاده می‌کردند که ابتدا باید توسط پیش پردازنده‌ی سی بررسی می‌شدند.

اما هیچکدام از موارد بالا به معنی هشتگ‌های کنونی نبود. شاید بتوان گفت اولین استفاده از هشتگ‌ها در سال ۱۹۸۸ توسط IRC اتفاق افتاد. IRC یا گپ رله‌ی اینترنتی روشی برای ارتباط آنی روی اینترنت محسوب می‌شود. این پروتکل برای گفتگوهای گروهی طراحی شده و چت در گروه‌ها و حتی به صورت فردی در کانال‌ها اتفاق می‌افتاد. طراحان IRC تصمیم گرفته بودند تا گروه‌ها و کانال‌ها را با استفاده از علامت # برچسب گذاری کنند.

اما بنیان گذار هشتگ «کریس مسینا» بود؛ فردی که با الهام گرفتن از استفاده‌ی IRC از علامت # پیشنهاد داد که در توییتر توییت‌ها را با استفاده از # علامت گذاری کنند. با استفاده از این علامت در واقع می‌شد به راحتی به مطالب مختلف و مشابه رجوع کرد. مثلا همین حالا در اینستاگرام با زدن روی #آسمان_آبی می‌توان پست‌های حاوی این هشتگ را مشاهده کرد.

کریس مسینا البته مالکیت فکری هشتگ را از آن خود نمی‌داند. او بر این عقیده است که هشتگ از دل اینترنت بیرون آمده و متعلق به همه‌ی افرادی است که از آن استفاده می‌کنند. اما با این حال در بیشتر منابع بنیان گذار هشتگ را کریس مسینا می‌دانند.

بعد از طرح این ایده توسط او، توییتر استقبال چندانی از ایده‌اش نکرد و آن را مربوط به افرادی که به اصطلاح آن‌ها را «گیک یا به انگلیسی Geek» می‌خوانند دانست. اما بعد از گذشت مدتی استفاده از هشتگ در شبکه‌های اجتماعی تبدیل به یک عادت شد و این روز‌ها استفاده از آن عمدتا اتفاق می‌افتد.

هشتگ

هشتگ چیست و چه کاربرد‌هایی دارد؟

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، از هشتگ برای برچسب گذاری مطالب استفاده می‌شود. در واقع زمانی که بخواهید مطلب درج شده‌تان در اینترنت را مربوط به موضوع خاص بدانید می‌توانید از هشتگ استفاده کنید. به عنوان مثال وقتی می‌نویسیم #دیجیاتو باید آن را «هشتگ دیجیاتو» بخوانیم.

موارد مصرفی آن در این مثال می‌تواند خبر‌های منتشر شده توسط دیجیاتو در شبکه‌های اجتماعی باشد. خوانندگان با کلیک کردن روی آن می‌توانند به سادگی خبر‌های دیگری که از سوی دیجیاتو منتشر شده و از همین هشتگ استفاده می‌کنند را مشاهده نمایند.

اما حالا که متوجه شدیم هشتگ چیست، باید با کاربرد‌های آن آشنا شویم. کاربرد‌هایی که می‌توانند فراتر از دسته بندی پست‌ها باشند. این روز‌ها می‌توان با استفاده از هشتگ مطالبی که در شبکه‌های اجتماعی پست می‌کنیم را به گوش افراد بیشتری برسانیم و بهتر از گذشته دیده شویم. اما نحوه‌ی استفاده از هشتگ بسیار مهم است.

هشتگ

چگونه از هشتگ‌ها بهترین استفاده را ببریم؟

استفاده از هشتگ با این که مفید است اما باید بدانید عدم دقت در انتخاب آن‌ها می‌تواند تاثیر منفی روی پست‌ها بگذارد. به عنوان مثال وبسایت تحلیلی TrackMaven به این نتیجه رسیده که توییت‌های دارای بیش از دو هشتگ به مرور زمان افراد کمتری را درگیر خود می‌کند:

هشتگ

این آمار در پست‌های استفاده شده در فیسبوک هم شرایط مشابهی دارد:‌

 

اما داستان استوری‌های اینستاگرام متفاوت است. استفاده از هشتگ‌های بیشتر باعث می‌شود افراد بیشتری پست‌های شما را ببینند و در آن‌ها شرکت و فعالیت داشته باشند. البته استوری‌هایی که بیش از ۱۰ هشتگ دارند کمتر مورد توجه افراد قرار می‌گیرند:

هشتگ

بنابراین داشتن شناخت کافی از فضای مجازی و همچنین استفاده‌ی مناسب از هشتگ‌ها (به دور از اسپم کردن) می‌تواند بهترین راه حل برای دیده شدن بیشتر در شبکه‌های اجتماعی باشد. در مطالعه‌ای که توسط RadiumOne انجام شده بود، نتایج نشان می‌داد که تقریبا ۷۵ درصد کاربران فضای مجازی از هشتگ استفاده می‌کنند. البته تعداد افرادی که می‌دانند چگونه باید از هشتگ‌ها استفاده کرد به صورت چشمگیری کمتر است.

استفاده از هشتگ در پست‌ها به سادگی اتفاق می‌افتاد. کافیست پیش از کلمات کلیدی از # استفاده کنید. در زبان انگلیسی می‌توان در هشتگ‌ها از بیش از یک کلمه استفاده کرد. مثلا WeCanDoIt# از چند کلمه تشکیل شده. برای خواندن راحت‌تر در زبان انگلیسی شروع هرکدام از کلمات را با حرف بزرگ می‌نویسند. در زبان فارسی این کار با «زیر خط» یا «آندرلاین» انجام می‌شود: « _ ». مثلا #اخبار_دیجیاتو یا #خبر_فوری یا #تیم_ملی. همچنین لازم به ذکر است که می‌توانید از اعداد در هشتگ‌ها استفاده کنید.

اما تایپ کردن هشتگ‌ها ساده‌ترین کار است. مهم‌ترین بخش در رابطه با چگونگی بهره‌مندی از آن‌هاست که می‌تواند در هر شبکه‌ی اجتماعی نقشی سازنده داشته باشد. ابتدا بهتر است با مفاهیم پایه‌ای استفاده از هشتگ‌ها آشنا شویم.

 • اگر از هشتگ‌ها برای هدفی خاص استفاده می‌کنید، بهتر است کلمات چسبیده به آن را کاهش دهید. مثلا استفاده از #تیم_ملی در خبری ورزشی مربوط به تمرینات تیم ملی فوتبال می‌تواند بهتر از #تمرین_تیم_ملی_فوتبال_ایران باشد.
 • در بیشتر شبکه‌های اجتماعی اگر با استفاده از حساب‌های کاربری عمومی (در واقع Private نباشند) از هشتگی خاص استفاده کنید، همه‌ی کسانی که به دنبال آن هشتگ باشند می‌توانند شما را بیابند.
 • هرگز با استفاده از هشتگ‌ها اسپم نکنید. استفاده از هشتگ‌های بی مورد زیر پست‌ها باعث می‌شود کمتر کسی پست‌های شما را مشاهده کند. در توییتر و فیسبوک بهتر است نهایتا از دو هشتگ استفاده شود.
 • همیشه از حداقل یک هشتگ استفاده نمایید. مطالعات نشان داده توییت‌هایی که در آن‌ها از هشتگ استفاده شده ۵۵ درصد بیشتر از پست‌های بدون هشتگ ریتوییت شده‌اند.
 • فقط از هشتگ‌هایی استفاده کنید که به پست شما مربوط هستند. استفاده از هشتگ‌هایی که ارتباطی به پست شما ندارند بی فایده است و صرفا باعث می‌شود برخی از افراد پست شما را ببینند و آن را رد کنند. از طرفی رعایت این موضوع باعث یک دست شدن و دسترسی ساده‌تر به مطالب خواهد شد.

همیشه حواستان به رویداد‌های مختلفی که در جریان است باشد تا بتوانید در اوج توجه به مسائلی خاص در رابطه با آن‌ها توییت کنید یا پست قرار دهید:

 • رویداد‌های مهم مثل جام جهانی و استفاده از هشتگ‌های #جام_جهانی یا به انگلیسی WorldCup#
 • تعطیلات و رویداد‌های خاص مثلا #روز_پیتزا یا به انگلیسی WorldPizzaDay#
 • در رابطه با یک فیلم، سریال یا رویداد رسانه‌ای مهم مثل #گیم_آو_ترونز یا GameofThrones# یا GOT#
 • موضوعات خاص و منحصر به فرد مثل #برنامه_نویسی یا programming#

چند ابزار مفید می‌تواند به شما در آنالیز و بررسی هشتگ‌های مناسب کمک کند مثل Hashtagify.me و RiteTag. با بهره‌مندی از این ابزار می‌توانید متوجه استفاده‌ی آماری از هشتگ‌های مختلف در دنیا شوید.

هشتگ

در انتخاب هشتگ همیشه تلاش کنید یک استراتژی مشخص داشته باشید. پیش از هرچیز هشتگ‌ها را با توجه به مخاطبانتان انتخاب کنید. با این کار افراد بیشتری از جامعه‌ی هدف‌تان با پست‌های شما مواجه خواهند شد و این به معنای دریافت بازخورد‌های بیشتر است. پیش از این در مطلب افزایش فالوور اینستاگرام روش شماره‌ی ۸ توضیحات بسیار کاملی در زمینه‌ی نحوه‌ی انتخاب استراتژی مناسب برای هشتگ‌ها ارائه کرده بودیم.

جدا از هشتگ‌های معروف ممکن است لازم باشد گاهی از هشتگ مربوط به برند خود استفاده کنید. مثلا مک دونالد دارای هشتگی به این صورت است: imlovinit# و هر جایی که از آن استفاده شود به نوعی به معنای تبلیغ برای این رستوران بزرگ است.

همانطور که می‌بینید برای برند خود حتما نیاز نیست از هشتگ‌هایی استفاده کنید که حاوی نام شرکتتان باشند و همین که به حوزه‌ی کاری شما مربوط شود کافی خواهد بود. شاخه‌ای از هشتگ‌های مربوط به برند، هشتگ محصولات است. مثلا سامسونگ از هشتگ Galaxy# استفاده می‌کند.

ایجاد کمپین‌های خیریه مربوط به حوزه‌ی کاری هم می‌تواند استراتژی جالب دیگری باشد. مثلا شرکت تولید کفش Tom با استفاده از هشتگ withoutShoes# موفق شد تا نظرات بسیاری از افراد را به کودکانی در سرتاسر جهان جلب کند که کفشی برای پوشیدن ندارند. درست است که این کار هدفی خیر خواهانه داشت اما به هر ترتیب باعث شد تا نام این شرکت بیشتر از گذشته دیده شود.

البته باید دقت داشته باشید که ایجاد هشتگ‌های خاص برای کسب و کار یا حوزه‌ی کاریتان باید حتما دارای جمله بندی مناسبی باشد که به سادگی به خاطر سپرده شود. انتخاب جملات یا کلمات دشوار برای این کار به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود چرا که هیچ فایده‌ای برای شرکت شما نخواهد داشت.

شما چطور از هشتگ‌ها استفاده می‌کنید؟

استفاده از هشتگ می‌تواند برای دیده شدن بیشتر در فضای مجازی بسیار مفید باشد. انتخاب استراتژی مناسب، داشتن درک مناسب از رویداد‌های مهم و همچنین انتخاب جملاتی که ساده به خاطر سپرده شوند از اصلی‌ترین موارد مربوط به هشتگ‌ها به شمار می‌روند. اما ممکن است شما استراتژی جالب دیگری برای دیده شدن در فضای مجازی با استفاده از هشتگ‌ها داشته باشید؛ آن را با ما در میان بگذارید.

The post همه‌ی آنچه که باید راجع به هشتگ و کاربرد های آن بدانید appeared first on دیجیاتو.

معرفی ۸ راه حل برای رفع مشکل تسک منیجر در ویندوز ۱۰

ویندوز ۱۰ ابزار‌های بسیار زیادی دارد که می‌توانید با استفاده از آن‌ها کامپیوتر شخصی خود را مدیریت کنید. یکی از آن‌ها تسک منیجر نام دارد که عموما از آن برای بستن نرم افزار‌هایی که هنگ کرده‌اند استفاده می‌شود. البته به جز این از تسک منیجر می‌توان اطلاعات مهم دیگری مثل میزان مصرف پرردازنده، حافظه‌ی داخلی و بسیاری دیگر را نیز متوجه شد.

اما گاهی اوقات ممکن است این ابزار کاربردی با مشکل رو به رو شود و به هر دلیلی نتوانید آن را باز کنید. در این مطلب قصد داریم ۸ راه حل معرفی کنیم که می‌توانید با استفاده از آن‌ها مشکل باز نشدن تسک منیجر خود را حل کنید. با ما همراه باشید.

۱. چگونه تسک منیجر را اجرا کنیم؟

راه‌های زیادی برای باز کردن این ابزار وجود دارد و اگر یکی از روش‌ها کار نکرد می‌توان از راه‌های دیگری اقدام نمود. یکی از روش‌های معمول برای باز کردن تسک منیجر کلیک راست کردن روی تسک بار (نوار پایین ویندوز ۱۰) و سپس کلیک کردن روی Task Manager است.

با استفاده از دو نوع کلید‌های ترکیبی کیبورد هم می‌توانید تسک منیجر را باز کنید. یکی از آن‌ها استفاده از کلید‌های ترکیبی Ctrl + Alt + Del است و دیگری Ctrl + Shift + Esc.

همچنین امکان اجرای تسک منیجر از طریق Run هم وجود دارد. می‌توانید کلید‌های ترکیبی Windows + R را بزنید و سپس در محل مورد نظر taskmgr را تایپ کرده و OK را بزنید.

۲. تسک منیجر توسط ادمین غیر فعال شده است

تسک منیجر برای اجرا شدن نیاز به دسترسی ادمین دارد. ممکن است که ادمین سیستم شما دسترسی به این ابزار کاربردی را غیر فعال کرده باشد. در این صورت بعد از اجرای تسک منیجر با روش‌هایی که در بالا گفتیم با پیامی رو به رو خواهید شد که در آن به شما می‌گوید دسترسی به این ابزار نیاز به اجازه‌ی ادمین دارد. بنابراین باید از ادمین بخواهید که این دسترسی را برقرار کند.

برای این که حساب‌های کاربری میهمان بتوانند از تسک منیجر در ویندوز ۱۰ بهره‌مند شوند، می‌توانید با استفاده از حساب کاربری که دسترسی ادمین دارد وارد سیستم عامل شده و سپس با زدن کلید‌های ترکیبی Window + R و تایپ gpedit.msc این دسترسی را برقرار کنید.

با زدن دکمه‌ی OK باید پنجره‌ای همانند تصویر پیش رو برایتان اجرا شود. از سمت چپ به مسیر زیر بروید:

User Configuration > Administrative Templates > System > Ctrl+Alt+Del Options

با باز شدن پنجره‌‌ی مطمئن شوید گزینه‌ی Enabled فعال است و سپس OK را بزنید.

حالا دسترسی از طریق حساب‌های کاربری مهمان برقرار خواهد شد.

۳. برخورد با ارور Not Responding

گاهی ممکن است حتی با دسترسی ادمین بعد از اجرای تسک منیجر با ارور Not Responding مواجه شوید. اغلب در این مواقع بعد از اجرای ابزار یاد شده با پیام Task Manager is not responding مواجه می‌شوید. برای حل این موضوع کلید‌های ترکیبی Windows + R را زده و سپس regedit را درون آن تایپ کنید و کلید Enter یا دکمه‌ی OK را بزنید.

حالا با Registry Editor مواجه خواهید شد. از سمت چپ به مسیر زیر بروید:

HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionPoliciesSystem

اگر System Folder را درون فولدر Policies پیدا نکردید نیازی نیست کار دیگری انجام دهید.

اگر System Folder را یافتید مطمئن شوید که کلید رجیستری در سمت راست تحت عنوان DisableTaskMgr وجود دارد یا خیر. اگر وجود داشت آن را حذف نمایید. احتمالا مشکلتان حل خواهد شد.

۴. سیستم خود را اسکن کنید تا به بدافزار آلوده نشده باشد

گاهی اوقات برخی از بدافزار‌ها باعث می‌شوند تا تسک منیجر فعالیتش مختل شود. عموما خرابکاران سایبری دوست ندارند که کاربران بتوانند از طریق تسک منیجر برخی فرآیند‌هایی که به صورت غیر مجاز در سیستم اجرا شده است را غیر فعال کنند. به همین دلیل عموما سعی می‌شود که این ابزار غیر فعال گردد. برای حل این مشکل باید بدافزار را از بین ببرید. پیشنهاد ما Malwarebytes است که دارای نسخه‌ای رایگان هم می‌شود.

توصیه می‌کنیم در کنار نرم افزار یاد شده از یک آنتی ویروس قابل اطمینان هم بهره‌مند شوید. البته همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و باید بدانید که با استفاده از چه روش‌هایی می‌توانید احتمال آلوده شدن به بد افزار‌ها را کاهش دهید.

۵. فعال کردن مجدد تسک منیجر

گاهی اوقات وقتی که سیستم شما آلوده می‌شود، برخی ویژگی‌ها مثل تسک منیجر غیر فعال می‌شوند و برای بهره‌مندی مجدد از آن باید آن را به صورت دستی فعال نمایید. برای این کار می‌توانید از نرم افزار کاربردی Re-Enable استفاده کنید.

کافیست نرم افزار Re-Enable را دانلود و سپس آن را اجرا کنید. با باز کردن این اپلیکیشن می‌توانید در پنجره‌ای که طراحی ساده‌ای دارد گزینه‌های مختلفی را مشاهده کنید که همه‌شان ابزار‌های مربوط به ویندوز ۱۰ هستند. به طور پیش فرض اکثر گزینه‌ها باید فعال باشند. اگر Task Manager فعال نبود، روی آن کلیک کرده و سپس دکمه‌ی Re-Enable را بزنید. حالا سعی کنید مجددا تسک منیجر را اجرا نمایید.

۶. فایل چکر (SFC) را بررسی کنید

حالا کمی روش‌ها پیچیده‌تر می‌شوند. اگر هیچکدام از روش‌های پیشین جواب نداد می‌توانید به سراغ فایل چکر بروید. با استفاده از SFC می‌توانید سیستم را اسکن کنید تا هرگونه خرابی‌های احتمالی در فایل‌ها را متوجه شوید. با استفاده از SFC می‌توانید متوجه شوید که آیا یکی از فایل‌های سیستمی مربوط به Task Manager دچار مشکل شده یا نه. اگر فایلی دچار مشکل باشد احتمالا SFC معضل موجود را حل خواهد کرد.

برای بهره‌مندی از فایل چکر کلید‌های ترکیبی Windows + R را بزنید و cmd را در آن تایپ و اجرا کنید.

حالا دستور زیر را وارد نمایید:

sfc /scannow

مطمئن شوید که بالای پنجره‌ی cmd نوشته شده باشد Administrator تا با استفاده از دسترسی ادمین بتوانید دستورات را اجرا کنید.

اگر شاهد گزینه‌ی Administrator نبودید، پنجره را ببندید و در بخش جستجو Command prompt را تایپ نمایید. حالا در بین نتایج مشخص شده، روی Command Prompt کلیک راست کرده و سپس گزینه‌ی Run as Administrator را بزنید.

حال دستور گفته شده در مراحل قبل را وارد کرده و منتظر باشید تا کار به اتمام برسد. با دیدن گزینه‌ی ۱۰۰% پنجره را بسته و سیستم عامل را ریستارت کنید.

۷. اجرای DISM

ابزار DISM که مخفف Deployment Image Servicing and Management است یک دستور خط فرمان دیگر در Command Prompt محسوب می‌شود که برای بررسی فایل‌های ویندوز در فایل wim. مورد استفاده قرار می‌گیرد.

باز هم Windows + R را بزنید و مثل روش شماره‌ی ۶ خط فرمان ویندوز یعنی Command Prompt را با دسترسی ادمین اجرا کنید. حالا دستور زیر را در آن تایپ نمایید:

DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth

اگر DISM خطایی بیابد فرآیند بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه به طور خواهد انجامید. با استفاده از دستور زیر بررسی کنید که آیا خطاهای یافته شده امکان رفع شدن دارند یا خیر:

Dism /Online /Cleanup-Image /CheckHealth

اگر خطاها رفع شدنی بودند، دستور زیر را تایپ کرده و Enter بزنید:

DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

۸. استفاده از Process Explorer

تسک منجیر تنها ابزار برای متوقف کردن و زیر نظر گرفتن فرآیند‌های اجرا شده در سیستم نیست. اگر هیچکدام از روش‌های بالا برایتان کارساز نبود می‌توانید از نرم افزار دیگری استفاده کنید که به راحتی دانلود می‌شود و همان ویژگی‌های تسک منیجر را ارائه خواهد داد. حتی اگر تسک منیجر دارید استفاده از Process Explorer می‌تواند مفید باشد.

نرم افزار Process Explorer را می‌توان قدرتمند‌تر از تسک منیجر دانست چرا که اطلاعات جزئی تر بسیار بیشتری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این نرم افزار تنها ۱٫۷ مگابایت حجم دارد و می‌تواند به سادگی جایگزین تسک منیجر شود.

بنابراین هر زمان که تسک منیجر را باز می‌کنید، به جای آن Process Manager را مشاهده خواهید کرد. با استفاده از این نرم افزار می‌توانید فعالیت‌های آخرین فایل‌های DLL هر نرم افزاری را مشاهده کنید. همچنین این امکان را خواهید داشت که درز اطلاعات حافظه‌تان را نیز بررسی نمایید.

The post معرفی ۸ راه حل برای رفع مشکل تسک منیجر در ویندوز ۱۰ appeared first on دیجیاتو.

چگونه عکس های سیاه و سفید را ویرایش کنیم؟

همیشه وجود رنگ جلوه و زیبایی تصاویر را بهتر نمی‌کند. گاهی اوقات رنگ‌های سیاه و سفید هستند که تصاویر را ماندگار می‌کنند. هیج بعید نیست شما هم با این جمله موافق باشید و تصاویر سیاه و سفید زیادی بگیرید. اما آیا تنها سیاه و سفید کردن عکس‌های گرفته شده برای ماندگار بودنشان کافیست؟

پاسخ به این سوال می‌تواند منفی باشد. عکس‌ها حتی در حالت سیاه و سفید باید ویرایش شوند تا جلوه‌ی واقعی اجزای درون تصویر بهتر خودشان را نمایش دهند. در این مطلب قصد داریم به آموزش ویرایش عکس‌های سیاه و سفید بپردازیم. با ما همراه باشید.

ویرایش عکس سیاه و سفید

چه نیازی به ویرایش عکس سیاه و سفید وجود دارد؟

پیش از هرچیز باید بگوییم که همیشه نیاز نیست که تصاویر سیاه و سفیدی که گرفته‌اید را ویرایش کنید. همه‌ی تصاویر به ویرایش نیاز ندارند. اما با انجام این کار می‌توانید عکس‌هایتان را یک سطح بالاتر ببرید و تصویری تاثیرگذارتر از خودتان به جای بگذارید. بنابراین ویرایش تصاویر سیاه و سفید می‌تواند مفید و موثر واقع شود.

ابزار مورد نیاز

برای این کار کافیست یک تصویر سیاه و سفید داشته باشید و از اپلیکیشن فوتوشاپ استفاده کنید. در این مطلب از نرم افزار فوتوشاپ CS6 استفاده می‌شود که احتمالا اکثر ابزار‌های مورد استفاده در این نرم افزار، در نسخه‌های پیشین فوتوشاپ هم وجود خواهد داشت. در این مطلب آموزشی از یک عکس ساده که در بالا مشاهده می‌کنید استفاده خواهد شد. پیش از هرچیز برای تصویر کافیست ابتدا از یک فیلتر سیاه و سفید استفاده کنید و سپس مراحلی که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم را بسته به نیاز خود مورد استفاده قرار دهید.

خطوط خمیده یا Curves چه هستند و چگونه می‌توان از آن‌ها بهره برد؟

ویرایش عکس سیاه و سفید

یکی از ابزار‌هایی که در فوتوشاپ کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد Curves به معنای خطوط خمیده است. در آموزش پیش رو Curves از کلیدی‌ترین ابزار مورد استفاده‌ی ما خواهد بود. بیشتر افراد به جای استفاده از Curves سراغ ابزار دیگری می‌روند چرا که کار با خطوط خمیده دارای دشواری‌های خاص خودش است.

بر خلاف Levels در فوتوشاپ که تنظیم رنگ‌ها به طور یکنواخت روی تصویر انجام می‌پذیرفت، Curves به صورت نقطه‌ای عمل می‌کند که این امر کارتان را ساده‌تر خواهد کرد تا جزئی ترین تغییرات را هم تحت کنترل داشته باشید. اگر می‌خواهید سایه‌هایتان تیره تر شوند یا رنگ سفید تصاویرتان روشن‌تر جلوه کنند می‌توانید از ابزار Curve بهره‌مند شوید.

در تصویر بالا می‌توانید تصویر ابتدایی کارمان را مشاهده کنید که در کنارش یک خط صاف در ابزار Curves مشاهده خواهید کرد. خطوط خمیده می‌توانند کمی گنگ به نظر برسند بنابراین بهتر است نقطه‌ای در تصویر را انتخاب کرده تا ببینیم دقیقا کجای تصویر را نمایش خواهد داد. در تصویری که در ادامه مشاهده می‌کنید، ما روی رنگ سفید فنجان کلیک می‌کنیم. به محض کلیک کردن روی فنجان نقطه‌ای در تصویر سمت راست و روی خط راست خواهیم دید.

نقطه‌ای که در تصویر سمت راست مشاهده می‌کنید در واقع رنگ کمی خاکستری و تقریبا سفید فنجان در عکس را توصیف می‌کند.

از آنجایی که خط ما به درستی تنظیم نشده مقدار ورودی (نوار سمت چپ در ابزار Curves) و مقدار خروجی (نوار پایین در ابزار Curves) یکسان هستند. اگر نقطه‌ی مشخص شده را کمی به پایین بیاوریم تصویر تاریک‌تر و اگر آن را به سمت بالا ببریم تصویر روشن‌تر خواهد شد. در بخش بعدی می‌خواهیم برخی از تغییرات را روی عکس اعمال کنیم.

تنظیم رنگ به صورت دستی

ویرایش عکس سیاه و سفید

مقادیر نقطه‌ی مورد نظر با تغییر مواجه شده است. فنجان خاکستری قبلی حالا کمی روشن تر نمایش داده شده و از رنگ دستگاه اسپرسو هم روشن‌تر و قابل ملاحظه‌تر شده است. حالا اگر به جای این که خطوط خمیده را در نوار Curves به صورت عکس تغییر می‌دادیم چه اتفاقی می‌افتاد؟‌

ویرایش عکس سیاه و سفید

امکان این که خط خمیده را به مقدار حداقل برسانیم وجود ندارد چرا که در این صورت به جز یک تصویر کاملا تاریک چیزی دستگیرمان نمی‌شود. به جای این کار خط خمیده را به صورت قابل توجهی به سمت نوار پایینی آوردیم تا تصویر را تاریک‌تر از قبل کنیم. حالا می‌توانید تفاوت تاثیر خطوط خمیده روی عکس را مشاهده نمایید.

حال که متوجه تاثیر تغییر تنها یک نقطه روی خط خمیده شدیم، بهتر است خط خمیده را به حالت اولیه برگردانیم. برای این کار کافیست کلید Alt را نگه دارید و سپس Cancel را بزنید. حالا می‌خواهیم نقاط بیشتری به خط خمیده اضافه کنیم تا ببینیم چه تاثیری روی تصویر خواهد گذاشت. برای این کار در عکس خود یک نقطه به عنوان روشن‌ترین نقطه‌ی عکس و محلی دیگر را به عنوان تاریک‌ترین انتخاب کنید. متوجه می‌شوید که یک نقطه برای بخش روشن و نقطه‌ای دیگر برای بخش تاریک در ابزار Curves انتخاب شده است.

در واقع با این کار شما یک دستگیره برای نقطه‌ی روشن و نقطه‌ی تاریک تصویر خود ایجاد کرده‌اید. حالا باید با استفاده از ابزار قطره چکان یا Eydropper بخش‌های مختلفی از تصویر خود که می‌خواهید رنگ آن‌ها را تنظیم کنید را انتخاب نمایید. با هر انتخاب یک نقطه به خط خمیده‌ی ابزار Curves اضافه خواهد شد. با تغییر آن‌ها می‌توانید تصویری که مد نظرتان است را ایجاد کنید.

ویرایش عکس سیاه و سفید

حالا در تصویر بالا مشاهده می‌کنید که چگونه موفق شدیم هم بخش‌های روشن تصویر را روشن‌تر کنیم و هم تاریکی سایه‌ها که به جذابیت عکس اضافه می‌کرد را حفظ نماییم. حالا که با تنظیمات دستی آشنا شدیم بد نیست نگاهی داشته باشیم به تنظیمات از پیش تعیین شده در ابزار Curves.

استفاده از تنظیمات پیش فرض یا Prests

توصیه می‌شود که سعی کنید ابتدا با اعمال تنظیمات دستی تصاویر خود را ویرایش کنید. با این کار می‌توانید در این امر خبره‌تر شوید و دقیقا به چیزی که می‌خواهید دست پیدا کنید. اما اگر عجله دارید می‌توانید از الگو‌های از پیش تعیین شده در ابزار Curves بهره‌مند شوید.

برای مثال در تصویری که در آخرین عکس بخش قبلی آموزش مشاهده کردید به تصویری رسیدیم که از کنتراست بالایی برخوردار بود. رنگ‌های سفید و نزدیک به آن از روشنایی خوبی برخوردار بودند اما سایه‌ها تاریکی بیش از حدی داشتند. یکی از گزینه‌های از پیش تعیین شده برای تنظیم عکس سیاه و سفید Strong Contrast است. با انتخاب این گزینه خط خمیده به شکل زیر تغییر پیدا می‌کند

ویرایش عکس سیاه و سفید

تنظیمات انتخاب شده باعث شد تا حد زیادی به خط خمیده‌ای برسیم که خودمان به صورت دستی به آن دست پیدا کرده بودیم. حالا قابل مشاهده است که گاهی اوقات استفاده از Preset‌ها یا تنظیمات آماده‌ی پیش فرض می‌تواند تا حد زیادی سرعت تنظیم رنگ عکس‌های سیاه و سفید را افزایش دهد.

بازی با نقاط مشکی، خاکستری و سفید

ویرایش عکس سیاه و سفید

پایین ابزار Curves سه Eyedropper یا قطره چکان مشاهده می‌کنید که می‌توانند در ویرایش عکس سیاه و سفید بسیار مفید باشند. وقتی می‌خواهیم تصاویری با کنتراست بالا ایجاد کنیم استفاده از این ابزار نقشی حیاتی پیدا می‌کنند.

روی هرکدام از آن‌ها کلیک کنید و تاریک‌ترین و روشن‌ترین نقطه و همچنین نقطه‌ای که حد واسط آن‌ دو است را انتخاب کنید.

ویرایش عکس سیاه و سفید

حالا از این بخش می‌توانید به صورت دستی با تنظیم خطوط خمیده رنگ عکس را تغییر دهید و حتی با بهره‌مندی از تنظیمات پیش فرض و آماده و به رنگ مورد نظر خود نزدیک شوید.

The post چگونه عکس های سیاه و سفید را ویرایش کنیم؟ appeared first on دیجیاتو.

آشنایی با ۷ ویژگی مهم در اپلیکیشن‌های مدیریت رمز عبور

اپلیکیشن‌های مدیریت رمز عبور ابزاری بسیار مهم و با اهمیت در کامپیوتر‌ها به شمار می‌روند. یکی از دلایلی که استفاده از آن‌ها تا این حد رواج پیدا کرده به این خاطر است که کارکرد اکثر این نرم افزار‌ها ساده و قابل درک است و عموم افراد به راحتی می‌توانند از آن‌ها بهره‌مند شوند. این اپلیکیشن‌ها به شما کمک می‌کنند تا رمز عبور‌های خود را هرگز فراموش نکنید و به راحتی و در امنیت کامل نسبت به استفاده از آن‌ها اقدام نمایید.

اما نرم افزار‌های یاد شده قادرند کار‌های بسیار مهم‌تر دیگری را هم انجام دهند. در این مطلب قصد داریم ۷ مورد از ویژگی‌های نرم افزار‌های مدیریت رمز عبور را بررسی کنیم که احتمالا از آن‌ها بی خبر هستید اما می‌توانند بسیار کاربردی و مفید باشند. با ما همراه باشید.

البته لازم به ذکر است که ویژگی‌های ارائه شده در این مطلب در همه‌ی نرم افزار‌های مدیریت رمز عبور در دسترس نیستند اما عموم سرویس‌ها نظیر LastPass همه‌ی ویژگی‌هایی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد را شامل می‌شوند.

۱. یادداشت برداری

اپلیکیشن‌های مدیریت رمز عبور عموما می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای درج یادداشت‌ها باشند. عموم یادداشت‌های درج شده را می‌توان طبقه بندی، برچسب گذاری، جستجو و حتی اشتراک گذاری کرد. کافیست نوع خاصی از یک دسته بندی مثل حساب بانکی‌تان را انتخاب کنید تا لیست کاملی از نام بانک‌ها، شماره حساب، نوع حساب کاربری و … را مشاهده نمایید.

همچنین بیشتر این نرم افزار‌ها به شما اجازه می‌دهند تا از یادداشت‌ها بکاپ بگیرید و آن‌ها را به اپلیکیشن مدیریت رمز عبور دیگری انتقال دهید. همچنین این امکان را خواهید داشت تا برای برخی از یادداشت‌ها رمز عبور تعیین کنید تا هرکسی به آن‌ها دسترسی نداشته باشد.

۲. ذخیره‌سازی فایل‌ها

در برخی نرم افزار‌های مدیریت رمز عبور می‌توانید پرونده، فایل‌های عکس یا هر نوع دیگری از فایل‌ها را به یادداشت‌هایتان اضافه کنید. داده‌هایی که آپلود می‌کنید مثل یادداشت‌ها کدگذاری خواهند شد و می‌توانید با استفاده از گوشی و کامپیوتر به آن‌ها دسترسی داشته باشید. به طور مشابه این فایل‌های ضمیمه می‌توانند دارای شرح باشند یا اینکه می‌توانید آن‌ها را در دسته بندی‌ها یا فولدر‌های جداگانه‌ای قرار دهید.

البته عموما ذخیره سازی فایل‌ها به صورت ابری در این اپلیکیشن‌ها رایگان نیستند. مثلا برای نرم افزار LastPass تا ۵۰ مگابایت می‌توانید به صورت رایگان به آپلود فایل‌ها بپردازید. سپس با پرداخت هزینه امکان ذخیره سازی تا ۱ گیگابایت برایتان فراهم خواهد شد.

۳. پر کردن خودکار فرم‌ها

یکی از ویژگی‌های قابل توجه نرم افزار‌های مدیریت رمز عبور امکان پر کردن خودکار فرم‌های اینترنتی و مجازی به شمار می‌رود. به جای این که برای هر فرم اطلاعات خود را تایپ کنید و زمان زیادی را صرف آن کنید، کافیست اطلاعات خود را به صورت طبقه بندی شده در نرم افزار‌ها وارد نمایید تا نرم افزار مدیریت رمز عبور به طور خودکار فرم‌هایی که در پیش رو دارید را پر کنند.

امکان پر کردن خودکار فرم‌ها در اکثر نرم افزار‌های مدیریت رمز عبور در موبایل و کامپیوتر وجود دارد و عموما در نوار اعلان قرار خواهند گرفت. اگر یک افزونه‌ی مربوط به مدیریت رمز عبور نصب کرده باشید، احتمالا در صورت برخورد با فرم‌های اینترنتی از شما سوال پرسیده می‌شود که علاقمند هستید اطلاعات خود را به افزونه اضافه کنید یا خیر.

۴. استفاده به عنوان مرورگر اینترنت

اکثر نرم افزار‌های مدیریت رمز عبور برای موبایل، دارای یک مرورگر داخلی هستند که از امنیت بالایی برخوردار است. مرورگر‌های یاد شده عموما از همه‌ی ویژگی‌های Autofill یا پر کردن خودکار فرم‌ها برخوردار هستند که تا حد زیادی کار شما را در وارد کردن رمز عبور و دیگر اطلاعات ساده می‌کند. همچنین همه‌ی آن‌ها از ابزار‌های استانداردی که باید در یک مرورگر وجود داشته باشد پشتیبانی می‌کنند. مثلا برخورداری از چند تب یا امکان مشاهده‌ی برخی از وبسایت در نسخه‌ی دسکتاپ.

استفاده از مرورگر امن داخلی اپلیکیشن‌ها دارای مزیت‌های زیادی خواهد بود. یکی از مزیت‌ها این است که می‌توانید هر ردی که از خود در یک وبسایت به جای می‌گذارید را از بین ببرید. مرورگر این کار را با مسدود کردن کوکی‌ها انجام می‌دهد تا هیچ اثری از فعالیت‌های شما در اینترنت باقی نماند. موضوعی که به امنیت بیشتر شما کمک شایانی خواهد کرد.

۵. ایجاد رمز عبور‌های تصادفی

انتخاب رمز عبور‌های دشوار و پیچیده کار ساده‌ای نیست. اما این کار می‌تواند توسط اپلیکیشن‌های مدیریت رمز عبور انجام شود. به خاطر سپردن رمز‌های تولید شده به این روش بسیار دشوار است اما اپلیکیشن‌ها به شما کمک می‌کنند تا در جایی ذخیره شوند و بتوانید هر زمان که خواستید از آن‌ها استفاده کنید.

این ویژگی در اکثر اپلیکیشن‌های مدیریت رمز عبور وجود دارد. همچنین برخی از آن‌ها قادرند تا هنگام ایجاد یک حساب کاربری جدید، رمز عبور‌های مختلف و تصادفی متفاوتی را پیشنهاد دهند. ویژگی یاد شده در اکثر افزونه‌هایی که به منظور مدیریت رمز عبور ایجاد شده‌اند هم قابل مشاهده است.

۶. ارزیابی میزان امنیت دیجیتال

اپلیکیشن‌های مدیریت رمز عبور می‌توانند میزان امن بودن زندگی دیجیتال شما را تشخیص دهند. برخی از فاکتور‌هایی که مورد ارزیابی قرار می‌گیرد عبارت‌اند از: مقدار استفاده از رمز عبور مشابه، طول رمز عبور‌ها وآخرین زمانی که رمز عبور خود را تغییر داده‌اید.

نرم افزار با اسکن موارد فوق، اطلاعاتی که باید راجع به هرکدام از رمز‌های عبور خود داشته باشید را اعلام می‌کند. همچنین به شما توصیه‌های لازم برای بهبود امنیت دیجیتالی را گوشزد خواهد کرد. علاوه بر این برخی از اپلیکیشن‌ها میزان شباهت رمز عبور‌های مورد استفاده‌تان با دیگران را مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

بعد از آنکه نتایج را مشاهده کردید، بهتر است رمز عبور‌های ضعیف تر را تغییر دهید و با اسکن مجدد آن‌ها مطمئن شوید بیشتر موارد امنیتی را رعایت کرده‌اید. برخی از این گونه نرم افزار‌ها مثل LastPass به شما اجازه می‌دهند تا دوستان‌تان را به چالش‌های مختلف دعوت کنید تا مشخص شود کدام یک از شما از امنیت بالاتری در رمز عبور‌های خود برخوردارید.

۷. ایجاد مخاطبین اضطراری

اپلیکیشن مدیریت رمز عبور

با استفاده از اپلیکیشن مدیریت رمز عبور می‌توانید به ایجاد مخاطبین اضطراری اقدام کنید. ویژگی یاد شده به شما این امکان را می‌دهد تا در مواقع اضطراری بتوانید دسترسی‌های لازم برای ورود به برخی از حساب‌های کاربری خود را به دوستان یا اعضای خانواده‌ی خود بدهید.

البته این ویژگی به آن‌ها اجازه نمی‌دهد که هر زمان دلشان خواست وارد حساب کاربری شما شوند. نرم افزار از شما می‌خواهد تا برای این دسترسی یک زمان خاص و مشخص ایجاد نمایید و این دسترسی را تایید کنید.

اگر یکی از دوستان و آشنایان شما نیاز به دسترسی به یکی از حساب‌های کاربری داشته باشد، درخواستش را مشاهده خواهید کرد و تنها در صورتی که آن را رد نکنید می‌تواند به رمز عبور‌های ذخیره شده‌ی شما دسترسی داشته باشد.

The post آشنایی با ۷ ویژگی مهم در اپلیکیشن‌های مدیریت رمز عبور appeared first on دیجیاتو.

آموزش اجرا و تبدیل فایل PSD بدون استفاده از نرم افزار فوتوشاپ

فوتوشاپ نرم افزاری قدرتمند در زمینه‌ی ویرایش تصاویر گرافیکی به شمار می‌رود که بسیاری از افراد آن را مورد استفاده قرار می‌دهند. اما گاهی پیش می‌آید که نیاز دارید بدون استفاده از نرم افزار ادوبی به اجرا یا تبدیل فایل فوتوشاپ بپردازید. موضوعی که شاید فکر کنید امکان پذیر نیست اما این باور اشتباه است.

در این مطلب قصد داریم به روش‌هایی اشاره کنیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به راحتی به اجرا و حتی تبدیل فایل‌های PSD بدون استفاده از فوتوشاپ بپردازید. با ما همراه باشید.

فایل PSD چیست؟

فایل PSD که مخفف Photoshop Document است یک فرمت فایل از نوع گرافیکی محسوب می‌شود که حالت دقیق متون، اشکال، لایه‌ها، ماسک‌ها و افکت‌های مورد استفاده قرار گرفته شده را در خود ذخیره می‌کند. در حالی یک تصویر استاندارد حجمی پایین دارد و شامل یک تصویر مسطح است، پرونده‌های فوتوشاپ عموما از چند لایه تشکیل شده‌اند و می‌تواند اطلاعات آن‌ها را هر زمانی تغییر داد. بیشتر اوقات افراد بعد از اتمام ویرایش فایل‌های PSD آن را به فرمتی دیگر نظیر JPEG یا PNG یا … تبدیل می‌کنند تا ساده‌تر آن‌ها را به اشتراک بگذارند.

در این مطلب به چهار روش مختلف برای اجرا و تبدیل فایل‌های PSD اشاره خواهید کرد که همگی رایگان هستند. البته اگر به طور مکرر از فایل‌های PSD استفاده می‌کنید راه حلی ساده خرید اشتراک کوتاه مدت فوتوشاپ است که به صورت ماهانه برای آن باید ۱۰ دلار پرداخت نمایید.

استفاده از IrfanView: برای نمایش و تبدیل فایل فوتوشاپ

ابزار IrfanView پیش از هرچیز نرم افزاری برای نمایش تصاویر گرافیکی به شمار می‌رود و این کار را به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهد. ابزار یاد شده سرعت بسیار بالایی دارد، سبک است و احتمالا تصاویر با هر فرمتی را اجرا می‌کند؛ از همه مهمتر کاملا رایگان است. البته باید به یاد داشته باشید که این ابزار تنها در ویندوز قابل استفاده است و امکان ویرایش لایه‌های تصاویر برایتان امکان پذیر نخواهد بود.

برای تبدیل فایل فوتوشاپ با استفاده از این ابزار ابتدا آن را اجرا کرده و سپس به File رفته و گزینه‌ی Open را بزنید.

تبدیل فایل فوتوشاپ

فایل PSD‌ خود را انتخاب کرده و سپس گزینه‌ی Open را بزنید.

تبدیل فایل فوتوشاپ

حالا که تصویر اجرا شد می‌توانید با استفاده از IrfanView آن را مشاهده کنید یا نسبت به چاپ آن اقدام نمایید. همچنین می‌توانید آن را به هر فرمت دیگری که مد نظرتان است تبدیل کنید. برای این کار مجددا File را زده و در نهایت Save as را انتخاب کنید.

تبدیل فایل فوتوشاپ

در پنجره‌ی باز شده از لیست Save as Type فرمت مورد نظر خود را انتخاب کنید.

تبدیل فایل فوتوشاپ

فرمت جدید تصویر شما در کنار فایل PSD ایجاد خواهد شد.

استفاده از نرم افزار GIMP: برای مشاهده، ویرایش و تبدیل فایل فوتوشاپ

نرم افزار GIMP، اپلیکیشنی رایگان، متن باز و کراس پلتفرم است که به منظور ویرایش تصاویر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اپلیکیشن قدرتمند البته به توانمندی فوتوشاپ نیست اما تا حد زیادی می‌تواند خود را از لحاظ کارکرد نزدیک به غول گرافیکی ادوبی بداند.

شما با استفاده از GIMP می‌توانید روی پلتفرم‌های ویندوز، لینوکس و مک به ویرایش، اجرا و تبدیل فایل‌های PSD بپردازید. بعد از دانلود GIMP و نصب آن، نرم افزار را اجرا کرده و از منو File را انتخاب کنید.

تبدیل فایل فوتوشاپ

فایل PSD خود را پیدا کرده روی Open کلیک کنید.

تبدیل فایل فوتوشاپ

حالا می‌توانید تصویر خود را در محیط GIMP‌ مشاهده نمایید. با استفاده از این نرم افزار می‌توانید به روتوش، ویرایش و حتی اضافه و کم کردن لایه‌ها بپردازید. البته این نرم افزار به طور کامل شبیه به فوتوشاپ نخواهد بود اما شباهت‌های زیادی به آن دارد.

تبدیل فایل فوتوشاپ

بعد از انجام ویرایش، برای تبدیل فایل به انواع فرمت‌های دیگر مثل JPG، PNG یا GIF باید مجددا به File رفته و سپس Export As را انتخاب کنید.

تبدیل فایل فوتوشاپ

در پنجره‌ی باز شده روی علامت + کنار Select File Type زده و سپس از لیست نوع فایلی که می‌خواهید را انتخاب نمایید.

تبدیل فایل فوتوشاپ

به طور پیش فرض فایل جدید در کنار فایل PSD قرار خواهد گرفت.

استفاده از Photopea: راه حلی آنلاین

اگر به طور مداوم از فایل‌های PSD استفاده نمی‌کنید نیازی ندارید که یک نرم افزار روی سیستم عامل خود نصب کنید. این امکان برایتان وجود خواهد داشت تا با بهره‌مندی از یک وبسایت آنلاین به ویرایش فایل‌های PSD خود بپردازید.

وبسایت Photopea احتمالا یکی از بهترین نرم افزار‌های آنلاین برای اجرا، ویرایش و تبدیل فایل‌های PSD باشد. رابط کاربری این اپلیکیشن شباهت‌های زیادی به GIMP دارد و امکان ویرایش لایه‌ها، ماسک‌ها و افکت‌ها را نیز خواهید داشت.

تبدیل فایل فوتوشاپ

بعد از ورود به وبسایت از منو گزینه‌ی File را انتخاب کرده و سپس گزینه‌ی Open را انتخاب کنید.

تبدیل فایل فوتوشاپ

فایل PSD را یافته، آن را انتخاب کرده و سپس گزینه‌ی Open را بزنید. حالا فایل شما روی سایت آپلود خواهد شد. از آنجایی که عموما فایل‌های PSD حجم بالایی دارند این مرحله ممکن است کمی طول بکشد.

اگر فایل نیازی به ویرایش دارد می‌توانید اعمال مورد نیاز را رویش انجام دهید. حالا برای تبدیل فایل فوتوشاپ مجددا گزینه‌ی File را بزنید و روی Export As کلیک کنید. روی گزینه‌ی More رفته و سپس فرمت مور نیاز خود را انتخاب کنید.

تبدیل فایل فوتوشاپ

بعد از انتخاب فرمت فایل نهایی، می‌توانید طول و عرض عکس را مشخص کرده و نسبت ابعاد و کیفیت خروجی را نیز تعیین نمایید. در انتها می‌توانید روی Save بزنید تا دانلود انجام شود.

استفاده از PSD Viewer: ابزاری آنلاین برای تبدیل فایل فوتوشاپ

اگر تنها نیاز دارید تا فایل PSD را به فرمتی دیگر تبدیل کنید، شاید بهتر باشد به جای گزینه‌ی قبل از PSD Viewer‌ استفاده کنید. وبسایت یاد شده بسیار ساده و کاربر پسند است و به راحتی می‌توانید با استفاده از آن فایل PSD خود را به هر فرمتی که دلتان می‌خواهد تبدیل کنید.

بعد از ورود به سایت کافیست گزینه‌ی Choose File‌ را انتخاب کنید.

البته باید توجه داشته باشید که حداکثر حجم فایلی که این وبسایت می‌پذیرد ۱۰۰ مگابایت است. بعد از آنکه پنجره‌ی جدید باز شد، فایل PSD خود را انتخاب کرده و سپس گزینه‌ی Open را بزنید.

حالا فرمتی که می‌خواهید را انتخاب کنید. این وبسایت از همه‌ی فرمت‌ها پشتیبانی نمی‌کند اما فرمت‌های رایج تصاویر را شامل می‌شود. حالا گزینه‌ی Convert را بزنید.

بعد از آنکه تبدیل فایل به اتمام رسید، نمایشی از تصویر را مشاهده خواهید کرد و می‌توانید مقدار طول و عرض آن را مشخص کنید. بعد از آنکه کارتان به پایان رسید روی دکمه‌ی Download‌ کلیک کنید.

تبدیل فایل فوتوشاپ

The post آموزش اجرا و تبدیل فایل PSD بدون استفاده از نرم افزار فوتوشاپ appeared first on دیجیاتو.

چهار وظیفه که Windows Task Scheduler به طور خودکار انجام می‌دهد

احتمالا شما هم کار‌های تکراری زیادی را در سیستم عامل ویندوز به طور روزانه انجام می‌دهید و شاید علاقمند باشید که این عملیات به صورت خودکار انجام شوند تا درگیرشان نباشید. جالب است بدانید که بسیاری از این کار‌های کوچک و حوصله سر بر می‌توانند توسط Task Scheduler ویندوز انجام شوند.

در حالی که وظیفه‌ی اصلی Windows Task Scheduler اجرای برنامه‌هایی خاص در زمانی مشخص شده است؛ این برنامه می‌تواند کار‌های زیادی انجام دهد: ارسال ایمیل‌ها، خاموش کردن کامپیوتر، حذف کردن همه‌ی فایل‌های درون فولدر و … . در این مطلب قصد داریم چهار وظیفه را با استفاده از Windows Task Scheduler طوری تنظیم کنیم که به طور خودکار انجام شوند. اگر از کاربران ویندوز هستید این مطلب را از دست ندهید.

چگونه از Task Scheduler استفاده کنیم؟

قبل از هر چیز در سیستم خود به دنبال Schedule tasks یا task scheduler بگردید و آن را از میان ابزار‌های قابل مشاهده انتخاب کنید. حتی اگر هرگز از آن استفاده نکرده باشید احتمالا چند وظیفه (Task) مشخص شده را می‌توانید مشاهده نمایید. این موضوع به این دلیل است که برخی از عملکرد‌های سیستمی باید به طور خودکار در زمان‌هایی خاص اجرا شوند. یک مثال ساده از این موضوع می‌تواند به روزرسانی‌های خودکاری باشد که گاه و بیگاه مشاهده‌شان می‌کنید.

با بهره‌مندی از Task Scheduler می‌توانید برخی از برنامه‌ها را اجرا کنید، به ارسال ایمیل بپردازید و یا یک پیام را نمایش دهید. بنابراین بهتر است برای شروع، چگونگی انجام کار‌های ساده با استفاده از Task Scheduler را مرور کنیم. بعد از اجرای این ابزار، گزینه‌ی Create Basic Task را انتخاب کنید. با کلیک کردن روی این گزینه یک پنجره‌ی جدید اجرا می‌شود که از شما می‌خواهد تا نام وظیفه‌ای که می‌خواهید به سیستم محول کنید را وارد نمایید. حالا روی دکمه‌ی Next بزنید.

صفحه‌ی بعد به شما اجازه می‌دهد تا مشخص کنید که می‌خواهید به طور دقیق چه زمانی وظیفه‌ی ایجاد شده توسط سیستم انجام شود. شما می‌توانید از بین گزینه‌های موجود بازه‌های زمانی هفتگی یا روزانه را انتخاب کنید. حالا Next را بزنید. با توجه به نوع انتخاب زمانبندی ممکن است باز هم پنجره‌ای دیگر برایتان اجرا شود. بعد از انجام همه‌ی کار‌ها روی Next‌ کلیک کنید.

حالا می‌توانید مشخص کنید که در بازه‌های زمانی اعلام شده در مراحل قبل چه اتفاقی بیفتد. اطلاعاتی که مد نظرتان است را وارد کرده و سپس روی Next و در انتها با زدن دکمه‌ی Finish عملیات خود را تایید کنید.

انجام خودکار کار‌های خسته‌کننده در ویندوز

هیچ چیزی با ارزش تر از زمان نیست و دلیلی ندارد با انجام کار‌های تکراری آن را هدر بدهید. حالا که با مفاهیم ابتدایی Windows Task Scheduler‌ آشنا شدید می‌خواهیم چند عملکرد تکراری و خسته کننده که به صورت روزانه انجامشان می‌دهیم را به Task Scheduler محول کنیم.

اجرای نرم افزار‌هایی خاص بعد از ورود به سیستم

ممکن است استفاده‌تان از یک اپلیکیشن بسیار بالا باشد. به حدی که هر روز با هدف استفاده از آن نرم افزار کامپیوتر‌تان را روشن می‌کنید. بنابراین بد نیست که به جای دوباره کاری و هربار کلیک کردن روی برنامه و اجرای آن، سیستم به طور خودکار اپلیکیشن یاد شده را نمایش دهد.

مراحلی که در بخش‌های بالایی گفته بودیم را انجام دهید تا یک وظیفه یا Task ایجاد کنید. حالا در صفحه‌ی Trigger باید گزینه‌ی When I log on را بزنید و سپس Next را بزنید. در صفحه‌ی Action روی Start a program کلیک کرده و سپس Browse را انتخاب کنید و به محل نصب نرم افزار مورد نظر خود بروید (به عنوان مثال مسیر پیش فرض مرورگر فایرفاکس C:Program FilesMozilla Firefoxfirefox.exe است).

در نهایت مجددا Next را بزنید و در پایان روی Finish کلیک کنید. این فرآیند را می‌توانید برای هر تعداد نرم افزار که می‌خواهید انجام دهید. البته به یاد داشته باشید که با این کار ممکن است سرعت بالا آمدن سیستم عامل کمی کاهش یابد.

حذف همه‌ی فایل‌های موجود در یک فولدر خاص

آیا فولدری دارید که به صورت مداوم باید فایل‌های درونش را حذف کنید؟ یکی از فولدر‌هایی که این چنین است احتمالا فولدر دانلود‌هاست. معمولا فولدر یاد شده پر است از فایل‌هایی که تنها به صورت موقت قصد استفاده از آن‌ها را دارید و بعد از مدتی می‌خواهید آن‌ها را حذف کرده و حجم ذخیره شده توسط فایل‌های یاد شده را به حافظه‌تان برگردانید.

برای خودکار کردن این عملکرد، ابتدا Notepad را باز کنید و سپس متن زیر را در آن کپی نمایید:‌

REM Remove files older than 7 days
forfiles /p “C:UsersNAMEDownloads” /s /m *.* /c “cmd /c Del @path” /d -7

چند مورد وجود دارد باید آن‌ها را اصلاح کنید. پیش از هرچیز مسیری که در متن بالا می‌بینید را باید به مسیر فولدر مورد نظر خود تغییر دهید. سپس عدد ۷ به معنای تعداد روز‌هایی است که این فرآیند تکرار خواهد شد. در مثال بالا یک هفته در نظر گرفته شده بنابراین باید از عدد ۷ استفاده می‌کردیم.

حالا به File و سپس Save As رفته و فایل خود را FolderClearup.bat نام گذاری کنید. البته می‌توانید هر نام دیگری که دوست دارید برای فایل انتخاب کنید اما باید حتما bat. در انتهای نام فایل قرار بگیرد. بعد از ذخیره سازی این فایل آن را اجرا کرده و مطمئن شوید که کار می‌کند. برای اطمینان از صحیح بودن آن کافیست بعد از اجرا سری به فولدر مد نظرتان بزنید و ببینید که محتویاتش حذف شده‌اند یا نه.

حالا Task Scheduler را اجرا کنید و مراحلی که پیش از این گفتیم را طی نمایید. در بخش Trigger هر زمانی که در Notepad وارد کرده‌اید را انتخاب کرده و سپس از بخش Action گزینه‌ی Start a Program را بزنید. حالا روی Browse کلیک کرده و به محلی که نوت پد خود را ذخیره کردید را بروید و آن را انتخاب کنید. کار تمام شده است.

خودکار کردن ارسال ایمیل همراه با فایل ضمیمه

شاید بخواهید یک روز از ماه یا یک روز خاص از هفته ایمیلی همراه با فایل ضمیمه را برای کسی ارسال کنید. با استفاده از Task Scheduler و ابزار فوق العاده خوبی به نام SendEmail‌ می‌توانید این کار را هم خودکار کنید.

پیش از هر چیز SendEmail‌ را دانلود کنید. فرض کنید می‌خواهیم هر پنجشنبه سه فایل دانلود شده در فولدر C:/Analytics را از طریق ایمیل ارسال کنیم. در این مثال فایل دانلود شده از لینک بالا را در مسیر مشابه قرار داده‌ایم (می‌توانید آن را در هر مسیری قرار دهید).

وقتی می‌خواهید از دستور SendEmail استفاده کنید باید با اطلاعاتی که در تصویر زیر مشاهده می‌نمایید آشنا باشید:

حالا Windows Task Scheduler را اجرا کرده و یک وظیفه یا Task ساده ایجاد نمایید.

با انتخاب این گزینه همانطور که بالاتر گفتیم پنجره‌ای باز می‌شود که از آن طریق می‌توانید بازه‌ی زمانی مد نظر خود را ایجاد کنید.

در صفحه‌ی بعد روی گزینه‌ی Select a Program کلیک کرده و در پنجره‌ی باز شده وظیفه‌ی مد نظر خود را مشخص کنید. اینجا همان جایی است که باید از دستور SendEmail و پارامتر‌های مربوط به آن استفاده نمایید.

همانطور که در تصویر بالا مشخص است شما باید دستورات را در بخش Add arguments وارد کنید. در مثالی که مشاهده می‌کنید از دستور زیر استفاده شده است:

-f [email protected] -u Monday Status Updates -m Here's the analytics data for this week! -a Analytics_Channel1.csv -t [email protected] -s smtp.gmail.com:587 -xu [email protected] -xp xxxxxxx -o tls=yes

با این دستور شما یک ایمیل به شخصی می‌فرستید که دارای حساب کاربری یاهو است و تیتر ایمیل را Here’s the analytics data for this week انتخاب کردید. وقتی این Task اجرا می‌شود (در این مثال هر هفته اجرا خواهد شد) یک ایمیل با فایل‌های اتچ شده ارسال خواهد شد. در ادامه شکل کلی ایمیلی که ارسال کردیم را می‌بینید:

همانطور که مشاهده می‌کنید به هیچ عنوان مشخص نیست که این ایمیل را با استفاده از SendEmail‌ و به صورت خودکار ارسال کرده‌اید.

رفتن به حالت‌های Sleep و Wake در سیستم

ممکن است بخواهید زمان‌هایی خاص کامپیوتر خود را به حالت Sleep ببرید. این کار هم نیاز به ایجاد یک فایل با فرمت bat. دارد. ابتدا Notepad را اجرا کرده و دستور زیر را در آن وارد نمایید:‌

Rundll32.exe Powrprof.dll,SetSuspendState Sleep

حالا از File گزینه‌ی Save As را زده و نام فایل را Sleep.bat بگذارید. همانطور که در مثال قبلی هم گفتیم، شما می‌توانید از هر نام دلخواه برای فایل ایجاد شده استفاده کنید اما باید لزوما پسوند bat. استفاده گردد.

مثل مثال‌های گذشته وظیفه را یجاد کرده. از بخش Trigger‌ بازه‌ی زمانی مورد نظر خود را ایجاد کنید. از بخش Action باید گزینه‌ی Start a program را بزنید و با زدن Browse فایل Sleep.bat را پیدا کرده و آن را انتخاب نمایید.

برای بیدار کردن سیستم یا رفتن روی حالت Wake به صورت خودکار باید Create Task را بزنید. از تب General به وظیفه یا Task خود یک نام اختصاص دهید و Description (شرح وظایف) آن را مشخص کنید.

از تب Trigger روی New کلیک کرده و سپس زمان مد نظر خود را مشخص کنید. در نهایت OK را بزنید.

به تب Action بروید و New را بزنید. حالا در بخش Action گزینه‌ی Display a Message را انتخاب کنید. در این بخش می‌توانید به طور دلخواه به یادداشت هر مطلبی که می‌خواهید بپردازید چرا که این پیام متنی خواهد بود که وقتی کامپیوتر مجددا بیدار می‌شود به نمایش در خواهد آمد.

در نهایت به تب Conditions بروید و مطمئن شوید که گزینه‌ی Wake the computer to run this task فعال است. کار تمام است و کافیست روی OK کلیک کنید. حالا کامپیوتر می‌تواند طبق برنامه ریزی‌های انجام شده توسط شما به خواب رفته و سپس بیدار شود.

The post چهار وظیفه که Windows Task Scheduler به طور خودکار انجام می‌دهد appeared first on دیجیاتو.

آموزش هنر عکاسی

لورم ایپسوم یک متن ساختگی و نامفهوم برای طراحان وب است تا محتوای پیشفرض را برای پر کردن صفحات وب وارد کنند. در حقیقت این متن هیچ معنی و مفهوم خاصی ندارد و فقط برای پر کردن صفحه از آن استفاده میشود تا کاربران سایت را به همراه محتوا ببینند. وردپرس یار همواره بر ۳ اصل کیفیت، تخصص و پشتیبانی مسیر خود را طی نموده است. ما به خوبی میدانیم که راز یک تجارت موفق، کیفیت، پشتیبانی و صداقت با مشتریست و همیشه سعی کرده ایم با مشتری به گونه ای رفتار شود که موجب رضایت او باشد. ما همواره در تلاشیم تا شرایطی را فراهم آوریم تا کاربرانمان نهایت لذت را از فعالیت در وب فارسی ببرند. لذا همیشه سعی میکنیم تا با ایده های جدید و ناب، تحولاتی را در وب فارسی ایجاد نماییم.

به وردپرس یار خوش آمدید. این متن تنها برای تست بخش های مختلف این قالب وردپرس است تا شما با بخش های مختلف آن آشنا شوید. در حقیقت این متن یک نوع لورم ایپسوم یا متن آزمایشی است و معنی و مفهوم خاصی ندارد. تنها برای اینکه بتوانیم بخش های مختلف را با متن های فارسی برای شما به نمایش بگذاریم از این متن های آزمایشی استفاده میکنیم. ولی جا دارد که در همین بخش ها نکاتی را نیز درباره وردپرس یار به شما یادآوری کنیم. وردپرس یار در حقیقت یک سایت فروش قالب های حرفه ای وردپرس است و از نظر ما و بسیاری از کاربرانی که تجربه ی خرید از ما را داشته اند، بهترین و متعهدترین سایت فروش قالب های وردپرس است.

وردپرس یار همواره بر ۳ اصل کیفیت، تخصص و پشتیبانی مسیر خود را طی نموده است. ما به خوبی میدانیم که راز یک تجارت موفق، کیفیت، پشتیبانی و صداقت با مشتریست و همیشه سعی کرده ایم با مشتری به گونه ای رفتار شود که موجب رضایت او باشد. ما همواره در تلاشیم تا شرایطی را فراهم آوریم تا کاربرانمان نهایت لذت را از فعالیت در وب فارسی ببرند. لذا همیشه سعی میکنیم تا با ایده های جدید و ناب، تحولاتی را در وب فارسی ایجاد نماییم.

وردپرس یار برای اولین بار در ایران، قالب های وردپرس را با بیش از ۶۰ فونت فارسی زیبا عرضه کرد که این ایده ی خوب، انعطاف قالب های وردپرس را برای وب فارسی چندین برابر کرد و مورد استقبال خوب کاربران واقع شد. از آنجایی که قالب های جدید از حالت تک منظوره خارج شده اند، لذا لازم بود تا فونت مناسب برای اهداف مختلف در قالب ها به کار گرفته شود. از همین جهت این ایده در ما شکل گرفت و دست به کار شدیم و قالب ها را به فونت های فارسی زیبا مجهز نمودیم تا کاربر به راحتی بتواند فونت مورد علاقه خود را از پنل تنظیمات قالب به آن اضافه نماید. این طرح برای اولین بار توسط وردپرس یار طراحی و اجرا شد.

 

نقد و بررسی ما

لورم ایپسوم یک متن ساختگی و نامفهوم برای طراحان وب است تا محتوای پیشفرض را برای پر کردن صفحات وب وارد کنند. در حقیقت این متن هیچ معنی و مفهوم خاصی ندارد و فقط برای پر کردن صفحه از آن استفاده میشود تا کاربران سایت را به همراه محتوا ببینند. وردپرس یار همواره بر ۳ اصل کیفیت، تخصص و پشتیبانی مسیر خود را طی نموده است.

۹۳%
بسیارعالی

Summary

Proin cursus sagittis dui, ac dictum erat fermentum auctor. Sed ut purus a felis pharetra mollis. Ut scelerisque purus dui, eget malesuada sapien pharetra ac.

۹۵ %
گرافیک

۹۱ %
رزولوشن صفحه

۹۳ %
کنتراست تصویر

نتیجه گیری

لورم ایپسوم یک متن ساختگی و نامفهوم برای طراحان وب است تا محتوای پیشفرض را برای پر کردن صفحات وب وارد کنند. در حقیقت این متن هیچ معنی و مفهوم خاصی ندارد و فقط برای پر کردن صفحه از آن استفاده میشود تا کاربران سایت را به همراه محتوا ببینند. وردپرس یار همواره بر ۳ اصل کیفیت، تخصص و پشتیبانی مسیر خود را طی نموده است.

با ۷ راه خلاقانه برای شخصی سازی هوم اسکرین آیفون آشنا شوید

همین حالا موبایلتان را بردارید و به دنبال اپلیکیشن نوت گوشی بگردید. اگر این فرآیند بیشتر از ۳۰ ثانیه طول کشید، نیاز دارید که فکری به حال دسته بندی و شخصی سازی هوم اسکرین گوشی خود کنید.

با وجود هزاران اپلیکیشن و استفاده‌ی مداوم ما از نرم افزار‌های مختلف، کاملا طبیعی به نظر می‌رسد که برخی از آن‌ها از دیدگانمان گم شوند و مجبور باشیم برای یافتن آیکن یکی از آن‌ها وقت زیادی را صرف کنیم.

حل این مشکل شاید حداکثر ۱۵ دقیقه از وقتمان را بگیرد اما با انجام دادنش برای یک عمر می‌توانیم به راحتی اپلیکیشن‌های مد نظرمان را پیدا کنیم. در این مطلب قصد داریم ۷ راه خلاقانه برای شخصی سازی هوم اسکرین آیفون را معرفی کنیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به راحتی اپلیکیشن‌های خود را پیدا کرده و از مرتب و منظم بودن آیکن‌ها در آیفون خود لذت ببرید. با ما همراه باشید.

۱. نام گذاری فولدر‌ها با استفاده از افعال کلیدی

شخصی سازی هوم اسکرین

ممکن است شما هم جزو افرادی باشید که استفاده از برخی نام‌ها مثل Productivity، Reference یا Utilities برایتان گمراه کننده باشد. بنابراین اولین توصیه‌ی ما استفاده از افعالی است که با آن‌ها بیشتر آشنا هستید. این افعال می‌توانند برای موضوعات مختلف متفاوت باشند. بهتر است فولدر‌ها را با افعالی مثل چت کردن، شنیدن، بازی کردن یا یادگرفتن -به زبان انگلیسی- نام گذاری کنید.

اگر هم با زبان فارسی راحت‌تر هستید، بهتر است از واژه‌های کلیدی فارسی مثل چت یا گفت و گو، کار، موسیقی، یادگیری، شنیدن، بازی و … استفاده نمایید.

۲. استفاده از رنگ‌ها

شخصی سازی هوم اسکرین

استفاده از رنگ‌ها تنها برای دسته بندی لباس‌ها، نوشته‌ها و یا ایمیل‌ها نیست. آیکن یک اپلیکیشن دارای رنگ‌های خاصی است که می‌توانید با استفاده از آن‌ راحت‌تر اپ مورد نظر خود را بیابید. از طرفی ذهن انسان رنگ‌ها را بهتر به خاطر می‌سپارد.

برای دسته‌بندی به این روش، کافیست اپلیکیشن‌های هم رنگ را کنار هم قرار دهید. مثلا اپلیکیشن‌هایی که دارای رنگ زرد هستند کنار هم، سبز‌ها کنار هم و الی آخر. با استفاده از این روش شاید همچنان برای پیدا کردن برخی از اپلیکیشن‌ها دچار مشکل شوید، اما به صورت حدودی همیشه به یاد خواهید داشت که یک اپلیکیشن با آیکن زرد رنگ در کجای هوم اسکرین قرار گرفته است.

۳. دسته‌بندی بر اساس حروف الفبا

شخصی سازی هوم اسکرین

یکی از روش‌های متداول دسته بندی، کمک گرفتن از حروف الفباست. عموما همه حروف الفبا را بلدیم و به راحتی می‌توانیم به طور تقریبی جایگاه اپلیکیشنی که با یکی از حروف الفبا شروع می‌شود را بیابیم. البته اگر می‌خواهید این دسته بندی را با استفاده از آیفون انجام دهید بهتر است از روش زیر استفاده کنید:

 • به تنظیمات بروید.
 • روی General بزنید.
 • به پایین اسکرول کنید تا به Reset برسید. آن را انتخاب کنید.
 • گزینه‌ی Reset Home Screen Layout را بزنید.

حالا همه‌ی آیکن‌ها در هوم اسکرین آیفون شما بر اساس حروف الفبا دسته بندی شده‌اند. علاوه بر راه حل مذکور، اگر علاقه و حوصله‌اش را داشتید می‌توانید به ایجاد فولدر‌هایی مجزا بپردازید که هرکدام با حرف اول یکی از حروف الفبا باشد. مثل «فولدر A»، «فولدر B» و …

۴. با توجه به نیازتان به دسته بندی اپلیکیشن‌ها بپردازید

شخصی سازی هوم اسکرین

همیشه به این فکر کنید که چگونه می‌توانید تلفن را در دست خود نگه دارید. اگر از اپلیکیشن‌هایی خاص به طور مکرر استفاده می‌کنید، بهتر است آن‌ها را گلچین کرده و دم دست قرار دهید تا از بقیه‌ی اپلیکیشن‌ها مجزا باشند.

البته اگر علاقمند به دسته بندی اپلیکیشن‌ها در فولدر‌ها هستید شاید این راه حل خیلی ایده آل تلقی نشود.

۵. الگوبندی ردیف‌ها

شخصی سازی هوم اسکرین

اگر استفاده از فولدر‌ها یکی از علاقمندی‌هایتان نیست، می‌توانید از الگوبندی ردیف‌ها استفاده کنید تا اپلیکیشن‌هایی که از لحاظ کارکرد مشابه هم هستند در یک ردیف قرار بگیرند.

به هرکدام از ردیف‌های هوم اسکرین خود یک الگو اختصاص دهید و اپلیکیشن‌ها را در ردیف‌های مربوطه قرار دهید.

به عنوان مثال یک ردیف را به اپلیکیشن‌هایی برای گفتگو‌های آنلاین اختصاص دهید و پیام‌رسان‌های خود را به آن ردیف منتقل نمایید.

۶. دسته بندی اپلیکیشن‌ها بر اساس میزان استفاده از آن‌ها

شخصی سازی هوم اسکرین

از چند صفحه‌ی هوم اسکرین استفاده کنید و هرکدام از صفحات را به اپلیکیشن‌های مختلف اختصاص دهید. مثلا صفحه‌ی اول برای اپلیکیشن‌هایی که به شدت زیاد از آن‌ها استفاده می‌کنید و صفحات بعدی برای نرم افزار‌هایی که کارکرد پایین‌تری در گوشی‌تان دارند.

۷. استفاده از ایموجی‌ برای نام گذاری فولدر‌ها

شخصی سازی هوم اسکرین

یکی دیگر از روش‌های بسیار مناسب برای دسته بندی، استفاده از ایموجی‌ها برای دسته بندی فولدرهاست. بعد از فولدر بندی اپلیکیشن‌ها، به هرکدام از فولدر‌ها با توجه به اپلیکیشن‌هایی که در آن‌ها قرار دارد یک ایموجی اختصاص دهید.

مثلا به فولدری که پلیر صوتی، اسپاتیفای یا پاندورا در آن قرار گرفته‌ یک ایموجی نوت موسیقی اختصاص دهید تا همیشه بدانید وقتی باید وارد این فولدر شوید که می‌خواهید به موسیقی گوش کنید.

The post با ۷ راه خلاقانه برای شخصی سازی هوم اسکرین آیفون آشنا شوید appeared first on دیجیاتو.

پنج روش برای پیدا کردن فایل های مخفی در مک

اپل آنقدر هوشمند هست که برخی از فایل‌های مهم سیستمی را از چشم کاربرانش پنهان کند تا خطر حذف یا ایجاد مشکل در آن‌ها به حداقل برسد. اما گاهی پیش می‌آید که نیاز دارید به این فایل‌ها دسترسی داشته باشید تا بتوانید تغییرات آگاهانه‌ای در آن‌ها ایجاد کنید. در این مطلب قصد داریم پنج روش برای پیدا کردن فایل‌های مخفی شده در سیستم عامل مک را به شما آموزش دهیم. این مطلب را از دست ندهید.

ایجاد تغییر و یا حذف فایل‌های سیستمی می‌تواند تاثیرات جبران ناپذیری روی سیستم عامل داشته باشد. بنابراین اپل ترجیح داده تا آن‌ها را از چشم کاربرانش مخفی کند. بدون طی کردن روش‌هایی که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت، امکان دسترسی به این فایل‌ها امکان پذیر نیست.

فایل‌هایی که عموما مخفی هستند و کاربران ممکن است به آن‌ها نیاز داشته باشند، در فولدر Library قرار گرفته‌اند. بسیاری از توسعه دهندگان فایل‌های مربوط به نرم افزار‌های خود را در این فولدر نگهداری می‌کنند.

ساده‌ترین روش یافتن فایل‌های مخفی در مک

به یاد داشته باشید که بیشتر مواقع، مورد مخفی شده خود فایل Library خواهد بود. بنابراین اگر آن را پیدا کردید کافیست وارد آن شوید. در غیر این صورت ‌باید فایندر را باز کنید و سپس از منو Go را انتخاب کرده و وارد فولدر شوید و دقیقا متن زیر را تایپ نمایید:

Library/~

دکمه‌ی Enter را بزنید یا گزینه‌ی Go را انتخاب کنید. حالا به فولدر Library رفته‌اید. از این بخش می‌توانید فایل‌هایی که می‌خواهید را بیابید.

کمی پیشرفته تر

اگر یک درایو خارجی داشتید که پیشتر از آن برای بوت کردن سیستم عامل استفاده می‌کردید، باید بدانید که این درایو هم دارای یک فولدر Library خواهد که با استفاده از Library/~ راهی به آن نخواهید یافت.

برای دسترسی به این مسیر باید به جای ~ مسیر کامل را تایپ کنید. مثلا بنویسید:

Your Mac Name/Your Drive/Users/Your Username/Library

بدیهی است که باید به جای Your Mac Name و Your Drive و Your Username نام‌های مرتبط با سیستم عامل خود را وارد کنید. اما به هر حال شاید یادتان نیاید که باید به طور دقیق از چه مسیری استفاده نمایید. برای این که مسیر را به طور کامل پیدا کنید، فایندر را باز کنید و وارد فولدر مربوط به حساب کاربری خود شوید. حالا روی نوار بالای پنجره کلیک راست کنید. مسیری که باید از آن با خبر شوید از این طریق قابل مشاهده است.

این مسیر در سطوح مختلف از بالا به پایین نمایش داده می‌شود که در انتها نام مک شما قابل مشاهده است. حالا باید به منوی Go بروید و سطح‌های مشاهده شده در لیست یاد شده را به ترتیب تایپ نمایید.

جستجو کنید و بیابید

در هر پنجره‌ی مربوط به فایندر، شما می‌توانید نوار جستجو را در بالا سمت راست پنجره مشاهده کنید. کافیست نام فایلی که می‌خواهید را در آن تایپ کنید و دکمه‌ی Enter را بزنید. اگر فایل پنهان شده نباشد می‌توانید آن را مشاهده نمایید. اما می‌توان از همین طریق فایل‌های پنهان شده را نیز پیدا کرد.

وقتی نتایج به شما نشان داده شد، یک نوار جدید در بالای پنجره قابل مشاهده است. این پنجره دارای یک گزینه به نام Save است. اما دکمه‌ی مهم دیگر یک علامت + دارد. روی آن کلیک کنید. می‌بینید که یک نوار دیگر به صفحه اضافه می‌شود.

لیستی که مشاهده خواهید کرد ممکن است با لیستی که ما در عکس به تصویر کشیده‌ایم متفاوت باشد. اما احتمالا باید گزینه‌ای به نام File Visibility را مشاهده کنید (ممکن است گزینه‌ای به نام Other‌ در لیست یاد شده موجود باشد). روی آن کلیک کنید و گزینه‌ی Invisible Itmes را انتخاب نمایید. فایل پنهان شده باید در نتایج جستجو نمایش داده شود.

این روش جواب می‌دهد اما شاید خیلی کاربردی و مفید نباشد. برای استفاده از این روش شما باید اسم دقیق فایل را بدانید. برخی از فایل‌ها حتی با فعال بودن انتخاب گزینه‌ی Invisible Items نمایش داده نخواهند شد. مثلا اگر اینجا به جستجوی Library بپردازید آن را برایتان پیدا نخواهد کرد. بنابراین باید به دنبال راه بهتری باشیم.

نمایش نیمه دائمی

این روش بیشتر شبیه به یک روش دائمی است. ترمینال را باز می‌کنید، یک دستور در آن وارد می‌کنید و از این به بعد همیشه فولدر Library و دیگر فایل‌های مخفی شده را می‌توانید مشاهده کنید.

ولی مشکل اینجاست که بعد از استفاده از این دستور، متوجه می‌شوید که مک فایل‌های زیادی را دید کاربران مخفی کرده است و کم کم ترجیح می‌دهید همه چیز به حالت اولیه برگردد. برای حل این مشکل هم کافیست یک دستور دیگر در ترمینال وارد نمایید.

برای مشاهده‌ی فایل‌های مخفی شده در مک کافیست ترمینال را اجرا کنید و دستور زیر را در آن تایپ کنید:

defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles TRUE

احتمالا متوجه اتفاق محسوسی نخواهید شد که امری طبیعی است. برای این که تغییراتتان اعمال شود باید مک را یک بار ریستارت کنید یا یک بار مجددا فایندر را اجرا نمایید. البته سریع ترین روش این است که در ترمینال تایپ کنید: killall finder و Enter را بزنید. فایندر مجددا اجرا می‌شود و احتمالا متوجه تغییرات اعمال شده خواهید شد.

هر زمان که خواستید همه‌ چیز را به حالت اولیه بازگردانید، کافیست دستور زیر را در ترمینال وارد کنید:

defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles FALSE

و سپس کلید Enter را بزنید. همه چیز به حالت اولیه‌ی خود بازخواهد گشت.

راهی نسبتا طولانی

یکی دیگر از روش‌ها استفاده از نرم افزاری به نام Carbon Copy Cloner است. این نرم افزار یک ابزار بکاپ گرفتن از فایل‌هاست که می‌توانید با استفاده از به بکاپ گرفتن بخشی از فایل‌ها بپردازید.

در حین استفاده از این نرم افزار، متوجه می‌شوید که اپلیکیشن یاد شده می‌تواند به شما فایل‌های مخفی شده را نیز نمایش دهد. حالا می‌توانید این فایل‌ها را روی درایو یا فلش کپی نمایید و تغییرات مورد نظر خود روی آن‌ها را اعمال کنید.

البته این روش برای زمان‌هاییست که می‌خواهید فایل‌های مخفی شده را صرفا ذخیره کنید. برای جایگزینی این فایل‌ها بعد از اعمال تغییرات، باید روش‌های دیگری را پیش بگیرید که کمی پیشرفته تر خواهند بود.

روشی جدید

هرکدام از روش‌های گفته شده در شرایط خاص می‌توانند مفید باشند. اما راه حل دیگری نیز وجود دارد که شاید بتواند بهترین روش هم محسوب شود. از زمانی که macOS Sierra در سال ۲۰۱۶ عرضه شده است، برای نمایش فایل‌های پنهان شده یک سری کلید‌های میانبر وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

هرزمان که در فایندر هستید، می‌توانید کلید Command و Shift را نگه و سپس کلید « . » را بزنید. با این کلید‌های ترکیبی همه‌ی فایل‌های پنهان شده نمایش داده خواهند شد. با تکرار استفاده از این کلید ترکیبی، همه‌ی فایل‌های نمایش داده شده مجددا پنهان می‌شوند.

The post پنج روش برای پیدا کردن فایل های مخفی در مک appeared first on دیجیاتو.

معرفی ۷ روش برای آنکه وبسایت یا وبلاگتان سریعتر بارگذاری شود

سرعت پایین لود وبسایت‌ها یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که می‌تواند باعث شود یک سایت بازدید مناسبی نداشته باشد. در این مطلب قصد داریم ۷ روش را معرفی کنیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید باعث لود شدن سریع وب سایت خود شوید. با ما همراه باشید.

۱. کاهش حجم کلی وبسایت

اگر وبسایت شما کمتر از سه ثانیه لود می‌شود (بهتر است این موضوع را با اینترنت پر سرعت بسنجید. اینجا ایران است و شاید شش ثانیه گزینه‌ی مناسب‌تری به نظر برسد) شاید از عکس‌های پر حجم استفاده کرده باشید که سرعت لود شدن وبسایت را کاهش داده است.

بیش از ۷۰ درصد صفحات وب موبایل بیش از ۱ مگابایت حجم دارند و ۱۲ درصد از آن بیش از ۴ مگابایت! لازم به توضیح است که در صورت استفاده از اینترنت ۴G در شرایط مساعد، شاید لود شدن یک صفحه با ۱.۵ مگابایت چیزی نزدیک به هفت ثانیه طول بکشد. بهترین کار این است که حجم هر صفحه کمتر از ۱.۵ مگابایت باشد.

طبق آماری که به دست آمده رزولوشن مورد استفاده تصاویر در وبسایت‌های دنیا به شکل زیر است:

 • ۲۲.۵۵ درصد از رزولوشن ۳۶۰ در ۶۴۰ استفاده می‌کنند.
 • ۱۱.۷۳ درصد از رزولوشن ۱۳۶۶ در ۷۶۸ استفاده می‌کنند.
 • ۸.۲۶ درصد از رزولوشن ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ استفاده می‌کنند.
 • ۴.۹۱ درصد از رزولوشن ۳۷۵ در ۶۶۷ استفاده می‌کنند.
 • ۲.۹۴ درصد از رزولوشن ۱۴۴۰ در ۹۰۰ استفاده می‌کنند.

این آمار بیش از ۵۰ درصد از همه‌ی کاربران را نمایش می‌دهد. بنابراین در انتخاب تصاویر هرکدام از صفحات وبسایتتان دقت کنید و از رزولوشن و فرمت مناسب استفاده نمایید.

۲. وب سایت خود را برای موبایل طراحی کنید

بر اساس گزارشی که سال گذشته گوگل ارائه کرد، میانگین زمانی که طول می‌کشد تا لندینگ پیج در موبایل باز شود حدود ۲۲ ثانیه است. این در حالیست که طبق این گزارشات، ۵۳ درصد کاربران پیش از لود شدن کامل لندینگ پیج صفحه را ترک می‌کنند.

بیش از ۷۵ درصد از وبسایت‌های موبایل با استفاده از اینترنت ۳G در دنیا بیش از ۱۰ ثانیه نیاز دارند تا لود شوند. این آمار به طور دقیق در ایران مشخص نیست. جالب اینجاست که بیش از نیمی از این ترافیک متعلق به دستگاه‌های موبایل است و به نظر نمی‌رسد دچار کاهش شود. بنابراین سعی کنید وبسایتتان را برای موبایل طراحی کنید و کاربرانتان را راضی نگاه دارید.

اگر از یک کنترل پنل مدیریت محتوا یا CMS مثل وردپرس، جوملا یا دروپال استفاده می‌کنید، پلاگین‌هایی وجود دارد که به شما کمک خواهد کرد تا وبسایتتان را برای موبایل هم کاربر پسند نمایید. بهتر است از پلاگین‌های مناسب این CMS‌ها استفاده کنید.

علاوه بر این، شما همیشه می‌توانید از ابزار‌هایی مثل bMobilized یا Duda Mobile استفاده کنید تا به راحتی وبسایت مربوط به کامپیوتر را به موبایل تبدیل کنید. البته همیشه بهترین گزینه این است که حتما به صورت جداگانه یک وبسایت دیگر برای نسخه‌ی موبایل نیز طراحی نمایید یا در حین کد زدن، این موضوع را در نظر داشته باشید. در حال حاضر روش‌های زیادی برای ساخت وبسایت‌های ریسپانسیو وجود دارد.

در هر صورت تلاش کنید تا جایی که ممکن است نسخه‌ی موبایل وبسایتتان کم حجم باشد. این موضوع بسیار با اهمیت است. توصیه می‌کنیم که حجم هر صفحه از وبسایت در موبایل را زیر ۰.۵ مگابایت در هر صفحه نگه دارید.

۳. مطمئن شوید که وبسایت شما در کمینه‌ترین حجم خود قرار دارد

اگر از صفر وبسایت خود را می‌نویسید، به طور مداوم آن را ویرایش کنید. با توسعه‌ی پروژه، شما راه‌های بهینه‌تری برای طراحی آن خواهید یافت، بنابراین مطمئن شوید که همیشه راه بازگشت در کد زدن وجود خواهد داشت.

اگر از شبکه‌های تولید محتوا یا CDN‌هایی مثل Cloudflare‌ استفاده می‌کنید، تبی مجزا خواهید داشت که می‌توانید از آن طریق نسبت به بهبود سرعت بالا آمدن وبسایت خود اقدام نمایید. جایی که اولین انتخاب Auto Minify یا کمینه کردن خودکار خواهد بود. اگر از وبسایت‌هایی که برایتان وبسایت تولید می‌کنند مثل Squarespace یا Weebly یا Wix استفاده می‌کنید، احتمالا این موضوع به طور پیش فرض رعایت می‌گردد.

وبسایت خود را به صورت مداوم مورد ارزیابی قرار دهید. گزینه‌های مختلف را امتحان کنید و مطمئن شوید همیشه وبسایت شما در بهینه‌ترین حالت ممکن قرار دارد.

۴. اگر به اسکریپتی نیازی نیست، اجازه‌ی لود شدن را از آن بگیرید

استفاده از اسکریپت‌های جاوا اسکریپت پیش از آنکه نیازی به آن‌ها باشد می‌تواند سرعت وبسایت را کاهش دهد. تا جایی که امکان دارد سعی کنید اسکریپت‌ها را از وبسایت‌های شخص ثالث لود نکنید.

درخواست استفاده از این اسکریپت‌ها از سرور‌های دیگر باعث می‌شود که سرعت کلی وبسایت شما کاهش پیدا کند و علاوه بر این باعث می‌شود که امنیت وبسایت زیر سوال برود. تا جایی که امکان دارد تلاش کنید اسکریپت‌های مورد استفاده‌تان را در سرور خودتان نگاه دارید.

شما می‌توانید از defer یا async برای تاخیر در بارگذاری اسکریپت‌های جاوا اسکریپت استفاده کنید تا سرعت وبسایت را تا حدی بالاتر ببرید. علاوه بر این سعی کنید اسکریپت‌های کوتاه را به صورت این لاین در پرونده‌های HTML‌ خود مورد استفاده قرار دهید.

Async به مرورگر می‌گوید که علاوه بر بارگذاری فایل‌های جاوا اسکریپت به طور همزمان HTML را نیز لود کند. مرورگر به طور پیش فرض به در هنگام بارگذاری اسکریپت جاوا اسکریپت، تجزیه و تحلیل کردن HTML را متوقف می‌نماید.

از طرفی استفاده از defer باعث می‌شود تا مرورگر ابتدا به تجزیه و تحلیل HTML‌ بپردازد و سپس اسکریپت‌های مربوط به جاوا اسکریپت را بارگذاری کند.

استفاده از کد‌های جاوا اسکریپت به صورت اینلاین، به مرورگر کمک می‌کند تا از لود کردن فایل‌های اضافی خودداری کند. این موضوع باعث می‌شود تا حدی سرعت لود شدن صفحات وبسایت مختلف بالاتر برود.

همچنین لازم به ذکر است که شما می‌توانید به راحتی از async و defer برای اسکریپت‌های گوگل آنالیتیکس، فیسبوک پیکسل و دیگر برنامه‌های آنالیتیکس و ابزار گزارش ارور استفاده نمایید و هیچ مشکلی در زمینه‌ی عملکرد وبسایتتان پیش نیاید.

در آخر همیشه مطمئن شوید که اسکریپت‌ها، تبلیغات و به طور کلی هرکدام از ویژگی‌های مورد استفاده در وبسایتتان اهمیتی دارند یا نه. برای کم حجم کردن وبسایت، حتما سعی کنید کمترین استفاده از این منابع را داشته باشید.

۵. استفاده از ذخیره‌سازی مرورگر و یک شبکه‌ی تولید محتوا

شبکه‌های تولید محتوا یا CDN‌ها سایت شما را روی سرور‌های جهانی کپی می‌کنند و مقدار داده‌های ارسال شده و دریافت شده را کاهش می‌دهند. موضوعی که از لحاظ جغرافیایی به سرعت بیشتر لود شدن وبسایت شما کمک شایانی خواهد کرد.

Cloudflare‌ احتمالا یکی از شبکه‌های تولید محتوایی باشد که با آن آشنایی دارید. اما Akamai و Amazon CloudFront هم گزینه‌های بسیار خوبی در این زمینه محسوب می‌شوند.

همچنین حتما سعی کنید از ذخیره‌سازی مرورگر هم بهترین بهره را ببرید. با این کار برخی فایل‌های مربوط به وبسایت شما در سیستم کاربران ذخیره می‌شود و دفعات بعدی که خواستند وارد وبسایت شما شوند، این فایل‌ها از اینترنت دریافت نخواهند شد و به صورت مستقیم از حافظه‌ی دستگاه خوانده می‌شوند.

۶. از دست پلاگین‌های بیهوده خلاص شوید

پلاگین‌ها تنها باید زمانی مورد استفاده قرار بگیرند که لازم است. این موضوع حتی زمانی که از ویکس، ویبلی، وردپرس یا اسکواراسپیس هم استفاده کنید صادق است. همه‌ی ویژگی‌هایی که می‌توان به جای پلاگین با استفاده از چند خط کد CSS‌ ایجاد کرد، باید اعمال شوند و از دست پلاگین مربوطه خلاص شوید. از کد اینجکشن در اسکواراسپیس، از CSS Customizer در وردپرس و از Custom CSS در ویکس استفاده نمایید.

پلاگین‌ها استفاده‌ی قابل توجهی از CPU و حافظه‌ی سرور خواهند داشت و این موضوع به طور کلی سرعت سرور و وبسایت شما را پایین خواهد آورد.

اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، احتمالا از ویژگی‌های ابتدایی آن استفاده نخواهید کرد. شما می‌توانید این ویژگی‌ها را با استفاده از پلاگین Clearfy از بین ببرید.

همیشه پلاگین‌هایی که استفاده می‌کنید را زیر نظر داشته باشید. اگر از ویژگی‌های پلاگینی مثل JetPack استفاده می‌کنید، حتما سعی کنید از شر آن خلاص شوید و از پلاگین‌های دیگر با حجم بسیار کمتر استفاده کنید که همه‌ی وظایف پلاگین قبلی را به خوبی به انجام می‌رساند.

۷. تنظیم سرور برای بالابردن سرعت وبسایت

تاخیر سرور ممکن است تاثیرات بسیار مخربی روی سرعت بارگذاری صفحات وبسایت شما و همچنین رتبه‌بندی آن بگذارد.

گوگل توصیه می‌کند که TTFB یا زمان برای دریافت اولین بایت ۱.۳ ثانیه یا کمتر است. این بیشترین تاخیر قبل از شروع دانلود یک صفحه توسط یک دستگاه شمرده می‌شود. این در حالیست که میانگین این مقدار ۲ ثانیه است و عموما بیشتر از توصیه‌ی اعلام شده توسط گوگل محسوب می‌شود.

استفاده از هاست‌های اشتراکی معمولا دلیل اصلی این مشکل است. اما راه حلی برای تغییر تنظیم سرور وجود دارد که می‌تواند باعث شود سرعت وبسایت شما کاهش یابد.

 • از آخرین نسخه‌ی PHP‌استفاده کنید. آخرین نسخه‌ی PHP (در حال حاضر ۷٫۲) به طور شگفت انگیزی سرعت بهتری را ارائه می‌کند.
 • به Keep-Alive سوییچ کنید.
 • از HTTP/2 استفاده کنید.
 • از HSTS بهره‌مند شوید.
 • بک آپ از سایت را در ساعات خلوت بگیرید.

اگر وبسایت شما در وردپرس ساخته شده، مطمئن شوید که از هاستی استفاده می‌کنید که در زمینه‌ی میزبانی از وردپرس تخصص داشته باشد.

سرعت وبسایت خود را ارزیابی کنید

حالا که متوجه شدید زمان، حجم و TTFB مطلوب برای یک وبسایت چگونه است، بهتر است با چند ابزار برای ارزیابی سرعت وبسایت آشنا شوید. در ادامه چند ابزار مطلوب در این زمینه را مشاهده خواهید کرد:

 • varvy.com: این ابزار به شما کمک می‌کند تا سرعت بارگذاری وبسایت خود را مشاهده کنید. همچنین به شما اعلام می‌کند که با استفاده از چه روش‌هایی می‌توانید وبسایت خود را بهبود ببخشید.
 • Google PageSpeed Insight: اخیرا به روزرسانی شده است به شما اجازه می‌دهد تا سرعت وبسایت خود را ارزیابی کنید. همچنین توصیه‌هایی به منظور بهبود وبسایتتان نیز ارائه خواهد کرد.
 • GTmetrix: ابزاری مناسب همراه با توصیه‌های کاربردی و مطلوب.
 • WebPageTest: وبسایت شما را روی دستگاه‌ها، سیستم عامل‌ها و مکان‌های مختلف تست می‌کند و نتایجش را با شما در میان می‌گذارد.
 • Pingdom: ابزاری بسیار معروف شبیه به WebPageTest با رابط کاربری جذاب‌تر.

 

The post معرفی ۷ روش برای آنکه وبسایت یا وبلاگتان سریعتر بارگذاری شود appeared first on دیجیاتو.