اقدام جنجالی ترامپ با مخالفت جمهوری‌خواهان مواجه شد

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا جمعه اعزام ۱۵۰۰ نیروی مازاد به خاورمیانه را با تاکید بر “نقش عمدتاً دفاعی” آنها تایید کرد و مدعی شد که استقرار آنها در این منطقه تنها پشتیبانی از دیگر نیروهای مستقر در آنجاست. پاتریک شاناهان، سرپرست پنتاگون هم این طرح‌ها را تایید کرد.

شاناهان گفت: استقرار نیروهای مازاد به فرماندهی مرکزی آمریکا یک تدبیر دفاعی محتاطانه است و با هدف کاستن از احتمال خصومت‌های آتی صورت می‌گیرد. من همچنان متعهد هستم که اطمینان حاصل شود که پرسنل ایالات متحده منابع لازم برای حفاظت از نیروهای لازم و ضروری را در اختیار دارند.

این توجیهات دولت آمریکا هم موجب همراهی برخی از سناتورهای جمهوری‌خواه سرشناس همچون رند پل نشد. او در پیامی توییتری نگرانی خود را ابراز کرد و از دونالد ترامپ خواست تا در تصمیم خود تجدیدنظر کند. رند پل نوشت: من قویاً به دونالد ترامپ تاکید می‌کنم تا در اعزام نیروهای بیشتر به خاورمیانه تجدیدنظر کند. آقای ترامپ این تشدید اوضاع ما را از چندین دهه جنگ طولانی و به ظاهر تمام نشدنی، بیرون نمی‌برد. به غرایز خود اطمینان کنید و بدون توقف ادامه دهید، نه اینکه به اطرافیان نومحافظه‌کار خودتان که به دنبال تکرار اشتباهات گذشته هستند، اعتماد کنید. /ایسنا

این خبر اقدام جنجالی ترامپ با مخالفت جمهوری‌خواهان مواجه شد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

برنامه پنتاگون برای اعزام هزاران سرباز به خاورمیانه

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، پنتاگون اعلام کرده که برای مقابله با تهدیدهای نظامی ایران، قصد دارد بین پنج تا ده هزار سرباز جدید به خاورمیانه اعزام کند. برنامه‌های مربوط به تقویت حضور نظامی آمریکا در منطقه برای تصمیم‌گیری به کاخ سفید ارائه شده است.

به گزارش دویچه وله، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده است که در چارچوب یک اقدام کاملا تدافعی و با هدف مقابله با تهدیدهای نظامی ایران، طرحی برای اعزام نیروی نظامی بیشتر به خاورمیانه تهیه کرده و اکنون تصمیم‌گیری در این زمینه برعهده کاخ سفید است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنجشنبه دوم خرداد (۲۳ مه) با انتشار گزارشی از واشنگتن خبر از برنامه اعزام ده هزار سرباز جدید از سوی دولت آمریکا به منطقه داده است.
این در حالی است که در گزارشی که از سوی خبرگزاری رویترز منتشر شده، تعداد سربازانی که قرار است به منظور تقویت توان نظامی و دفاعی آمریکا به خاورمیانه اعزام شوند، پنج هزار نفر اعلام شده است.
برنامه اعزام سرباز بیشتر به خاورمیانه هنوز تصویب نشده است. از این رو، دو منبع آگاه در وزارت دفاع که این خبر را رسانه‌ای کرده‌اند، مایل به فاش شدن هویت خود نبوده‌اند.

این خبر برنامه پنتاگون برای اعزام هزاران سرباز به خاورمیانه اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

سردار باقری: پاسخ ایران به آتش‌آفروزی دشمن سخت، کوبنده و نابودکننده خواهد بود

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، در آستانه فرا رسیدن سوم خرداد ماه “روز ملی مقاومت، ایثار و پیروزی” و همچنین سالروز حماسه آزادسازی خرمشهر، سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در پیامی با تأکید بر اینکه “برآیند قدرت‌سازی را مشق کرده و دست به ماشه با قاطعیت مهیای برچیدن بساط هر متجاوز و طمع‌کاری علیه ایران اسلامی هستیم”، تصریح کرد: شرایط نوین مقابله با نظام طاغوتی و فرعونی آمریکا آحاد ایرانیان را به عرصه جهاد، هوشیاری، هوشمندی و تولید اقتدار بیشتر فرا می‌خواند.

متن پیام سرلشکر محمد باقری به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

سوم خردادماه سالروز آزادسازی خرمشهر قهرمان “روز ملی مقاومت، ایثار و پیروزی” در حافظه تاریخی انقلاب اسلامی و ملت عظیم الشأن ایران، یادآورحماسه‌ای عظیم، ماندگار و شگفت‌انگیز در تاریخ این سرزمین است که در سایه الطاف و امداد الهی و ایستادگی، پایداری و رشادت تربیت‌یافتگان مکتب ولایت فقیه رقم خورد.

اینک با گذشت سی و هفت سال از آن واقعه سترگ و فراموش‌ناشدنی که فراتر از یک حادثه، منشأ تحولات شگرف و سرنوشت‌ساز در روند جنگ تحمیلی و مقاومت ملت ایران برابر جبهه بین‌المللی ضد انقلاب اسلامی قرار گرفت، یادآوری برخی حقایق و واقعیات صحنه این پیروزی بزرگ برای امروز کشور به‌ویژه برای نسل جوان جامعه اسلامی که عهده‌دار رسالت و مسئولیت‌های خطیر و راهبردی در آینده پیش‌ِرو است، الهام‌بخش و آموزنده است.

در صدر فهرست و جدول دستاوردها و پیامدهای “فتح خرمشهر” و سربلندی ملت ایران در هشت سال دفاع مقدس، این حقیقت نورافشانی می‌کند که با اراده الهی و مقاومت ایرانی و ایثار و فداکاری‌های فرزندان ملت و رزمندگان دلاور اسلام، جنگ تحمیلی به‌عنوان یک “تهدید” بزرگ به “فرصت” طلایی و راهبردی تبدیل شد تا ایران اسلامی با این تجربه بزرگ مهیای مصاف هوشمندانه و موفق با سیاهه‌ای از بحران‌ها و فتنه‌های دوران “پساجنگ” که با طراحی، برنامه‌ریزی و فرماندهی کاخ سفید و متحدان رژیم پلید و جنگ‌افروز آمریکا گردید که فتنه‌های ۷۸، ۸۸ و ۹۶، جنگ‌های نیابتی، تروریسم تکفیری و فتنه داعش در زمره آنها قرار دارد.

اینک در شرایطی که به‌زعم سکاندار حکیم و فرزانه انقلاب و عمود خیمه نظام اسلامی، تقابل و رویارویی جمهوری اسلامی ایران و دولت خبیث آمریکا، صحنه “برخورد اراده‌ها” است، یادآوری حماسه خرمشهر به دوستان و دشمنان انقلاب می‌تواند حاوی پیام معناداری باشد که ترجمان آن اراده قوی‌تر و خدامحور ایران عزیز برابر هر منازعه و آتش‌افروزی احتمالی است که پاسخی سخت، کوبنده و نابودکننده را برای هر دشمن خیره‌سر و ماجراجویی را به‌دنبال دارد.

شرایط نوین جاری در حوزه داخلی و بین‌المللی از جمله در میدان مقابله با شیطان بزرگ و نظام طاغوتی و فرعونی آمریکا می‌تواند از جمله خرمشهرهای دیگری باشد که آحاد ایرانیان را به عرصه جهاد، هوشیاری، هوشمندی و تولید اقتدار بیشتر فرا می‌خواند.

در این وضعیت حساس که دشمن، سردرگم و مستأصل، مقهور اراده نافذ و غالب ایران انقلابی و آرمان‌گرایی توأم با واقع‌بینی مردمان آن است و در پی استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌ای خود با بزرگ نمایی خطر “جنگ موهوم” برای خالی کردن دل ملت و تسلیم کشور، لحظه‌ای را از دست نمی‌دهد، زنجیره‌ای از واکنش‌های قدرتمندانه به “جنگ روانی” دشمن و نمایش “عزم راسخ” در بهره‌گیری از “منظومه بازدارندگی دفاعی” برای مقابله با نیت شوم و اقدام تجاوزگرانه دشمن ــ که گزینه‌های حداقلی و آغازین آن با اقدام اخیر شورای عالی امنیت ملی کشور رقم خورده است ــ می‌تواند عربده‌کشی و هیبت ظاهری خصم را خاموش و رو به افول بودن قدرت آمریکا و متحدان آن را بیش از گذشته نمایان سازد.

بی‌شک مقطع زمانی جاری از مهم‌ترین ایستگاه‌ها برای عبور از پیچ بزرگ تاریخی و دروازه ورود به کرانه‌های تمدن نوین اسلامی است که الگوی حماسه آزادسازی خرمشهر و “مقاومت” را تنها نسخه مقابله با زیاده‌خواهی‌های نظام سلطه و استکبار جهانی در “جنگ و نبرد اراده‌ها” می‌داند که به‌یاری خداوند، آحاد ملت و مسئولین دستگاه‌های مختلف به‌ویژه دولت محترم و سکانداران سیاست خارجی کشور ــ که خود را در یک آزمون و قضاوت بزرگ تاریخی یافته‌اند ــ تحت تدابیر و رهنمودهای حکیمانه مقام معظم رهبری (مد ظله العالی)، مهندسی “آرایش جنگی” مقتدر و متناسب با الزامات نبرد اقتصادی و نیز مواجهه پیروزمندانه با دیگر توطئه‌های امروز جبهه دشمن را با به‌کارگیری اراده راسخ و عزم مستحکم و پولادین، شکست قطعی دشمن در این نبرد پیچیده را مقدر کنند و اطمینان داشته باشند “نیروهای مسلح” شجاع، باکفایت و قدرتمند کشور در خط مقدم این رویارویی مقدس و تاریخ‌ساز، لحظه‌ای از مکر و حیله دشمنان به‌ویژه دولت منفور آمریکا و رئیس جمهور متوهم و ماجراجوی آن غفلت نخواهند کرد.

ما در مکتب دفاع مقدس آموخته‌ایم با تأسی به آیه شریفه “و اعدوا لهم ما استطعتم من قوه” همواره باید فرایند قدرت‌سازی را مشق کنیم و دست بر ماشه، مهیای برچیدن بساط هر متجاوز و طمع‌کاری با قاطعیت و سرعتی غیر قابل باور باشیم.

یاد و خاطره، آرمان و حماسه کم‌نظیر شهیدان و رزمندگان دلاور و سلحشور اسلام در “عملیات بیت المقدس” و آزادسازی خرمشهر عزیز در سوم خرداد ماه سال ۱۳۶۱ را گرامی می‌داریم و با استمداد از روح مطهر امام عظیم الشأن راحل(ره)، موفقیت و سربلندی ملت ایران در صراط مستقیم و افتخارآمیز انقلاب اسلامی و نیل به قله‌های رفیع شکوه، عظمت، اقتدار و عزت و کرامت و درک طلوع خورشید “ولایت عظمی” را در رکاب نایب‌المهدی(عج) مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا حضرت امام خامنه ای (مد ظله العالی) از درگاه احدیت مسئلت می‌جویم.

این خبر سردار باقری: پاسخ ایران به آتش‌آفروزی دشمن سخت، کوبنده و نابودکننده خواهد بود اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

استیضاح در انتظار ترامپ

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، پس از درگیری‌های لفظی و سیاسی اخیر ترامپ با دموکرات‌ها بر سر اتهام “سرپوش گذاشتن” او در موضوع تحقیقات“بازرس مولر” از احتمال تبانی تیم انتخاباتی ترامپ با روسیه و نیز به هم زدن جلسه دیدار دیروز ترامپ با “نانسی پلوسی” و“چاک شومر” از رهبران حزب دموکرات در کنگره، تعداد بیشتری از رهبران ارشد حزب دموکرات از جمله چندین نامزد انتخاباتی این حزب برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا خواستار استیضاح ترامپ شده‌اند.

دیروز ترامپ پس از اینکه میزبان “نانسی پلوسی” رییس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا و نیز “چاک شومر” رهبر اقلیت دموکرات سنای آمریکا بود پس از ۵ دقیقه جلسه دیدار با این رهبران دموکرات را ترک کرد و به جمع خبرنگاران در کاخ سفید آمد.

او با خشم و عصبانیت گفت که اهل سرپوش گذاشتن نیست”. او همچنین گفت که مانع پاسخگویی کارکنان کنونی و سابق کاخ سفید به احضاریه‌های کنگره می‌شود. ترامپ درباره جلسه ناتمام دیروز گفت:” تمام داستان تلاشی برای زمین زدن ما است. به سناتور شومر و خانم پلوسی گفتم به دنبال کاری زیربنایی هستم، این تحقیقات قلابی را تمام کنید.”

رسانه‌های آمریکا گزارش داده‌اند جلسه دیروز در کاخ سفید بسیار متشنج شده و ترامپ پس از اینکه وارد جلسه شده از موضع دموکرات‌ها درباره اتهام سرپوش گذاشتن ترامپ روی تحقیقات بازرس مولر به شدت انتقاد کرده و به آنها تاکید کرده باید به این تحقیقات کنگره از پرونده از نظر ترامپ بسته شده تبانی تیم انتخاباتی او با روسیه، پایان دهند.

دو رهبر حزب دموکرات نیز پس از این جلسه در یک نشست خبری شرکت کرده و نتایج جلسه ۵ دقیقه‌ای ناتمام خود با ترامپ را برای خبرنگاران تشریح کردند. در این نشست نانسی پلوسی از بی احترامی ترامپ به کنگره انتقاد کرد و چاک شومر نیز تاکید کرد ترامپ با یک نقشه از پیش طراحی شده برای فرار، جلسه را به هم زد.

برنی سندرز: اگر ترامپ به این مسیر ادامه دهد استیضاح می‌شود

سناتور مستقل “برنی سندرز”، یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا  نیز دیروز پس از وقایع روی داده در کاخ سفید برای نخستین بار از ایده استیضاح ترامپ دفاع کرد.

او در مصاحبه دیشب خود با سی‌ان‌ان گفت:” ما رییس جمهوری داریم که بسیار حساس است، به افراد حمله می‌کند و هر روز انسان‌ها را تحقیر می‌کند. اگر او طاقت انتقاد را ندارد باید در قرار گرفتن در جایگاه ریاست ایالات متحده آمریکا تجدید نظر کند.”

او افزود:” به عقیده من اگر او همچنان در مورد قانون اساسی ایالات متحده، اصل تفکیک قوا  و این که کنگره  حق هر گونه  احضار دولتمردان را دارد و وظیفه دولت این است که در جلسات کنگره شرکت کند، اگر او این مسایل را درک نمی‌کند، ممکن است زمان برای آغاز فرایند استیضاح او فرا رسیده باشد، و کمیته قضایی کنگره می‌تواند این موضوع را تعیین کند که آیا زمینه‌ای برای آغاز استیضاح ترامپ وجود دارد.

گفتنی است پس از اختلافات اخیر دموکرات‌های کنگره با دولت ترامپ بر سر احضار برخی از اعضای ارشد کنونی و سابق کاخ سفید برای پاسخگویی در کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا بسیاری از اعضای حزب دموکرات از جمله برخی نامزدهای دموکرات انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا تاکید کرده‌اند که باید ترامپ را استیضاح کرد.

از جمله این نامزدها می‌توان به سناتورها “الیزابت وارن” و “کامالا هریس” و نیز “بتو اورورک” اشاره کرد.

دیروز رهبران ارشد حزب دموکرات در کنگره در واکنش به درخواست اعضای این حزب برای استیضاح ترامپ، در پشت درهای بسته در کنگره برای بررسی موضوع تشکیل جلسه دادند.

این خبر استیضاح در انتظار ترامپ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

هشدار وزیر خارجه آلمان: تروریست‌ها ممکن است ایران و آمریکا را درگیر جنگ کنند

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، وزیر خارجه آلمان هشدار داد که گروه‌های تروریستی ممکن است تنش‌های فزاینده‌ بین ایالات متحده و ایران را به عنوان یک فرصت برای تحریک جنگ بین دو کشور مورد استفاده قرار دهند.

“هایکو ماس” وزیر خارجه آلمان روز سه شنبه در یک گردهمایی در شهر هامبورگ، وضعیت خاورمیانه را “بسیار خطرناک” توصیف کرد و ایران و ایالات متحده آمریکا را به کاهش تنش‌ها فراخواند.

او گفت: خاورمیانه منطقه‌ای است که گروه‌های تروریستی زیادی در آنجا فعال هستند و این گروه های تروریستی ممکن است به منظور تحریک آغاز یک جنگ، حملات خود را افزایش دهند.”

این مقام آلمانی به نام گروه خاصی اشاره نکرد.

مقامات ایالات متحده آمریکا طی روزهای گذشته مدعی شده‌اند هر گونه انجام حمله از سوی گروه‌های نزدیک به ایران در منطقه علیه منافع آمریکا و متحدان واشنگتن را در حکم حمله مستقیم ایران به آمریکا تلقی کرده و متناسب با آن واکنشی قاطع و سریع نشان خواهند داد.

هایکو ماس در ادامه افزود:” در صورت وقوع یک جنگ در خاورمیانه این تنها ایالات متحده و ایران نیست که درگیر خواهد شد و شعله‌های این درگیری به سرعت همه منطقه را به آتش خواهد کشید.”

وزیر خارجه آلمان بر تعهد برلین به یافتن راه‌حل‌های دیپلماتیک برای حل اختلافات با ایران از جمله در مورد برنامه هسته‌ای این کشور و نفوذ منطقه ای آن تاکید کرد. /عصرایران

این خبر هشدار وزیر خارجه آلمان: تروریست‌ها ممکن است ایران و آمریکا را درگیر جنگ کنند اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

عامل حمله به سفارت آمریکا در بغداد مشخص شد

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، پایگاه خبری «اولترا عراق» مدعی شد که گروهی موسوم به «عملیات شهید اسیر علی منصور» در تماس با این پایگاه خبری مسئولیت حمله راکتی اخیر به سفارت آمریکا در بغداد را به عهده گرفته است.

بنا به ادعای این پایگاه خبری، سخنگوی این گروه که نخواسته نامش فاش شود گفته است: «این حمله نخستین فعالیت این گروه نبوده و آخرین هم نخواهد بود و باز هم به حملاتی علیه نیروهای آمریکایی و حضورشان در عراق دست خواهد زد.

به گفته این سخنگو ،گروه «عملیات شهید اسیر علی منصور» هیچ ارتباطی با محورهای بین المللی ندارد و مشکل اصلی این گروه با شخص «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکاست چرا که ترامپ اخیراً دستور آزادی نظامی آمریکایی را صادر کرده  که  پیش از این به علت کشتن یک زندانی عراقی به حبس ابد محکوم شده بود.

هفته گذشته رسانه‌های آمریکایی اعلام کردند رئیس جمهور این کشور برای سربازی آمریکایی که به جرم کشتن یک زندانی عراقی به حبس ابد محکوم شده بود حکم عفو صادر کرده است.

بنا به این گزارش این فرد همچنین تأکید کرده که گروه وی یک گروه محلی است و از هیچ جایی حمایت نمی‌شود و تنها خواسته آن، بازداشت مجدد نظامی آمریکایی قاتل است و در این عملیات به این علت از راکت کاتیوشا استفاده کرده چون این گروه از امکانات مالی محدودی برخوردار است.

این فردحمله راکتی به اطراف سفارت آمریکا را «پیغام ما به رئیس جمهور آمریکا» اعلام کرده که «هیچ گروهی نباید آن را مصادره کند در غیر این صورت مفتضح خواهد شد».

پایگاه «اولتراعراق» در پایان تأکید کرد ادعاهای این فرد را نمی‌تواند تأیید یا رد کند.

شامگاه رز یکشنبه  چند فروند راکت کاتیوشا به منطقه سبز در مرکز بغداد، پایتخت عراق، شلیک شد. این منطقه محل قرار گرفتن بسیاری از مراکز مهم دولتی و بین المللی از جمله سفارتخانه‌های آمریکا و انگلیس و همچنین دفتر نهادهایی از قبیل سازمان ملل و اتحادیه اروپاست. بنا به اعلام وزارت خارجه آمریکا این حادثه هیچ تلفاتی در پی نداشته است.

این خبر عامل حمله به سفارت آمریکا در بغداد مشخص شد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

انفجار در منطقه دیپلماتیک سفارت آمریکا در بغداد

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، بر اساس گزارش شبکه خبری اسکای‌نیوز، این انفجار در منطقه سبز (الخضراء) بغداد روی داده که ساختمان‌های دولتی و دیپلماتیک در آن واقع شده‌اند.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد، منابع دیپلماتیک مستقر در بغداد از شنیده شدن صدای انفجار در منطقه سبز پایتخت عراق خبر داده‌اند.

شبکه خبری اسکای‌نیوز همچنین از اصابت موشک کاتیوشا به این منطقه خبر داده است. گروه اطلاع‌رسانی امنیتی عراق نیز این خبر را تأیید و اعلام کرده که این رویداد تلفاتی در پی نداشته است.

گزارش العربیه حاکی از آن است که این موشک به نزدیکی سفارت واشنگتن در بغداد اصابت کرده است.

روسیا الیوم گزارش داد، دستگاه‌های امنیتی عراق در خصوص این رخداد برای شناسایی منبع شلیک موشک تحقیق می‌کنند.

گزارش‌ها حاکی است، منابع نظامی عراقی از شلیک یک خمپاره یا موشک کاتیوشا به بخش مرکزی منطقه سبز عراق خبر داده‌اند.

ارتش عراق طی بیانیه‌ای اعلام کرد، این موشک به ساختمانی متروکه در نزدیکی سفارت آمریکا اصابت کرده و به کسی آسیبی نرسیده است. در بیانیه ارتش عراق نوع موشک کاتیوشا اعلام و گفته شده جزئیات بیشتر بعداً اعلام می‌شود.

در همین حال، شبکه خبری بی‌بی‌سی گزارش داد، پلیس ویژه بغداد یک پرتابگر کاتیوشا را در محله صناعت پیدا کرده و اکنون این محل در محاصره پلیس است و نیروهای تخصصی برای بررسی به محل اعزام شده‌اند. /ایسنا

 

این خبر انفجار در منطقه دیپلماتیک سفارت آمریکا در بغداد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

کنگره باید جلوی ترامپ را بگیرد: یادداشت دیوید فرنچ، ستون‌نویس تایم

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، با این‌که به‌نظر می‌رسد سایه جنگ در قیاس با روزهای گذشته کم‌رنگ‌تر شده، اما همین احتمال کم‌رنگ نیز دستمایه تحلیل‌های زیادی است. یکی از آخرین تحلیل‌ها را دیوید فرنچ ستون‌نویس تایم و نویسنده چندین و چند کتاب پرفروش به‌رشته تحریر درآورده. او که طی ماه‌های آتی کتاب «طلاق بزرگ آمریکایی» را منتشر خواهد کرد، در جدیدترین شماره تایم وظیفه اجتناب از جنگ را بر گرده آمریکایی‌ها و به‌خصوص کنگره آمریکا می‌داند و می‌نویسد:

وقتش رسیده مردم آمریکا از واقعیات وحشتناکی که در کمین است، آگاه شوند. ایالات متحده، به‌رهبری رئیس‌جمهور عجیبی که بارها و بارها حتی مشاوران نزدیکش نیز اعلام کرده‌اند که قبولش ندارند، ممکن است ناگهان خود را درگیر جنگی وحشتناک کند که بی‌گمان بدترین جنگی خواهد بود که نسل‌های اخیر آمریکا تجربه کرده‌اند. جنگی که نتیجه‌اش یک طوفان کامل باشد، طوفان خطر و بی‌اعتمادی که نه تنها از نظر نظامی آمریکا را درگیر بحران خواهد کرد، بلکه هم‌زمان، از نظر سیاسی نیز بحرانی کامل به بار خواهد آورد.

بگذارید بگویم چه شده. در روز پنجم ماه می، جان بولتون مشاور امنیت ملی اعلام کرد که دولت ترامپ در واکنش به تحرکات و رفتار‌های نگران‌کننده ایران دستور اعزام یک ناوگروه عظیم را به خلیج فارس صادر کرده است. یک هفته بعد، چهار نفتکش بزرگ (دو نفتکش عربستان سعودی، یک فروند متعلق به نروژ و یکی هم اماراتی) مورد حملات خرابکارانه واقع شدند؛ که آمریکا در این مورد ایران و متحدین ایران را در منطقه سرزنش و محکوم کرد- با این‌که کمترین شواهدی مبنی بر درگیری ایران با این قضیه در دست نبود.

هم‌زمان با این رخدادها؛ ژنرال بریتانیایی، کریستوفر گیکا، معاون فرماندهی کل نیروهای ائتلاف ضد داعش با اعلام این‌که «برخلاف ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر وجود تهدید از سوی ایران علیه منافع آمریکا در منطقه، تاکنون شاهد افزایش تهدیدهای گروه‌های مورد حمایت ایران در عراق و سوریه نبوده‌ایم»، شکافی بزرگ در مواضع آمریکا در مورد ایران به‌وجود آورد. این بیانیه خیلی زود از سوی ستاد فرماندهی نیروهای آمریکایی پاسخ داده شد و این ستاد در بیانیه‌ای سخنان گیکا را با آنچه تهدیدات موثق و مشخصی که سی.آی.آی و دیگر دستگاه های جاسوسی کشورهای عضو ائتلاف ثبت کرده‌اند در تعارض دانست و آن را رد کرد.

در روز سیزدهم ماه می روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی مدعی شد که رئیس‌جمهور در حال مطالعه طرحی مبنی بر اعزام صدوبیست هزار سرباز آمریکایی به خاورمیانه است. ترامپ ابتدا گزارش نیویورک تایمز را انکار کرد، اما در ادامه این حکم متخاصم را ارائه داد: «این خبر جعلی است، ولی آیا من چنین کاری انجام می‌دهم؟ قطعاً، ولی برای این کار برنامه‌ریزی نکرده‌ایم. امیدوارم مجبور هم نباشیم برنامه‌ریزی جنگی کنیم؛ اما اگر این کار را انجام دهیم، خیلی بیشتر از اینها نیرو می‌فرستم». بعدتر در پانزدهم ماه می نیز وزارت امور خارجه آمریکا از آمریکاییان خواست خاک عراق را ترک کنند.

اتفاقاتی که رخ داده‌اند، تماما تبعات خروج آمریکا از توافق برجام و سپس تروریستی قلمداد کردن فعالیت‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

حالا در شرایطی که در حال افزایش تنش‌ها هستیم، هنوز دلیل این التهاب را کسی نمی‌داند. بله؛ آمریکایی‌ها صحبت‌هایی درباره  تحرکات و رفتار‌های نگران‌کننده ایران و ضرورت پاسخگویی به این تهدیدات می‌گویند؛ ولی در حالی‌که لینزی گراهام، مخالف جدی ترامپ در مجلس سنا اعلام می‌کند که «نمی‌داند جریان تهدیدهایی که روزنامه‌ها می‌نویسند، به چه چیزهایی اشاره می‌کنند»، این به این معنا می‌تواند باشد که در آمریکا در روزهای آتی باید انتظار منازعاتی عظیم و بی‌پایان را باید داشته باشیم. به‌خصوص که رهبران کنگره هنوز به گزارش‌های سازمان‌های اطلاعاتی واکنشی نشان نداده‌اند.

درک و فهم و ارائه صادقانه وزن و سنگینی موقعیتی که در آن گرفتار آمده‌ایم، اهمیت فراوانی دارد. جنگ با ایران یک چالش بزرگ نظامی خواهد بود و با مواردی چون درگیری با داعش و طالبان و حتی صدام حسین قابل مقایسه نیست. نیروهای نظامی ایران سالم و کامل هستند و هم‌چنین این کشور نیروی موشکی قابل توجهی دارد که از آن به‌عنوان بزرگ‌ترین و متنوع‌ترین زرادخانه موشکی خاورمیانه نام برده می‌شود. از این روست که می‌توان گفت نیروهای نظامی ایران از توانایی درگیری مستقیم با آمریکا برخوردارند، بگذریم از نیروهای وابسته به این کشور که می‌توانند جنگ‌های فرسایشی نیابتی در خاورمیانه و حتی در گستره‌ای وسیع‌تر رقم بزنند.

درگیری نظامی در خلیج فارس ریسک ایجاد اختلال در اقتصاد جهانی را با خود به‌همراه دارد. حدود بیست درصد از نفت جهان از تنگه هرمز رد می‌شود و بسته شدن این آبراهه مهم نه تنها باعث ایجاد شوک قیمتی در بازار نفت خواهد شد، و این تنها و تنها می‌تواند به سود اقتصاد روسیه باشد که با مشاهده شوک قیمتی در بازار نفت توانایی بالا بردن تولیدش را دارد.

به‌رغم این پس‌زمینه اما واکنش و پاسخ پرسروصدای سناتور تام کاتن به مارگارت هوور مبنی بر این‌که «آمریکا می‌تواند در دو مرحله و با دو ضربه جنگ با ایران را ببرد: با اولین ضربه و سپس دومین ضربه!» غیرمسئولانه و حاکی از وظیفه‌نشناسی قلمداد شد. به‌هرحال کاتن به‌عنوان یک مجروح جنگی و به اصطلاح یک جانباز چنان احترامی داشت که همه بگویند او بهتر می‌داند و حق با اوست. بنابراین اگر او می‌گفت که آمریکا در درگیری نظامی با هر کشور دیگری می‌تواند جنگ را ببرد، تا حد زیادی پذیرفتنی بود و نمی‌شد ایرادی به آن وارد کرد. اما نکته در این بود که او خطرات و ریسک‌های موجود در بطن تصمیم درگیری نظامی با ایران را دست‌کم گرفته بود و همین هم بود که باب انتقادات را باز کرد. او متهم به این بود که چالش‌های موجود در راه پیش‌روی آمریکا را نادیده گرفته و کوچک جلوه داده بود.

من در عراق در مقام وکیل مدافع قضایی و حقوقی اسکادران دوم خدمت کرده‌ام. در منطقه‌ای نزدیک به مرز ایران؛ و آن‌جا  شاهد قدرت و کارکشتگی نیروهای نظامی مرتبط با ایران بوده‌ام که نیروهای آمریکایی سعی می‌کردند آن‌ها را از درگیری‌های عراق دور نگه دارند، و آن‌ها هم به‌رغم وانمودن این‌که کاری به کار عراق ندارند، اما کار خودشان را می‌کردند و خواسته‌ها و اهداف ایران را در عراق دنبال می‌کردند.

این روزها با افزایش تنش‌ها دنیا حیران مانده که حق با چه کسی است و چه کسی دروغ می‌گوید. گزارش‌های پرشمار مطبوعاتی که درباره ترامپ و دارودسته‌اش منتشر می‌شود در نهایت این تصویر را جهانی کرده که رئیس‌جمهور آمریکا چندان کنترلی بر مشاوران و دستیارانش و البته دیگر اعضای دولتش ندارد. از یک سو دستورات رئیس‌جمهور چنان دمدمی و خطرناکند که آمریکایی‌ها باید خدا را شاکر باشند که اذهان و افراد قدرتمندتری کنترل کاخ سفید را در اختیار دارند و به ترامپ اجازه دنبال کردن اهدافش را نمی‌دهند. از دیگر سوی نمی‌توان توقع داشت که یک ملت بدون اطمینان از این‌که رئیس‌جمهورشان کنترل کامل اوضاع را در دست دارد و به‌عبارت بهتر می‌داند چه‌کار دارد می‌کند، خود را آماده یک درگیری خطرناک کند. نمی‌خواهم بگویم که مشاوران رئیس‌جمهور بدون اجازه و تصویب پرزیدنت خصومتی واقعی را کلید زده‌اند. چون تاکنون نشانه‌ای مبنی بر این‌که دولت ترامپ تا بدین‌حد بی‌قانون پیش می‌رود بروز نکرده است.

همه می‌دانیم که دونالد ترامپ یک فرد دمدمی مزاج است و این را حتی در اعلامیه‌ها و بیانیه‌های امنیت ملی‌اش هم می‌بینیم. در ماه دسامبر گذشته ترامپ خروج قطعی نیروهای نظامی آمریکایی از سوریه را در توئیتر و البته از طریق ویدئویی رسمی اعلام کرد. چند هفته بعد اما اظهار داشت که  بخشی از نیروهای آمریکا در سوریه خواهند ماند.

درباره کره شمالی نیز مرور تغییر رفتار و گفتار ترامپ در یک بازه کوتاه زمانی می‌تواند بامزه باشد. ترامپ از محکومیت و انتقادات تند و صریح از کیم جونگ آن آغاز کرد، بعد او را یک مرد سرسخت قابل احترام نامید، بعدتر رژیم او را از خشم آمریکا ترساند، بعدترش تمام مانورهای نظامی آمریکا در کره جنوبی را لغو کرد و وعده ملاقات رودررو با دیکتاتور کره شمالی را داد. این‌ها همه در طول تنها دو ماه اتفاق افتادند.

ترامپ خیلی زود مواضعش را تغییر می‌دهد. کبوتر خیلی زود در نگاه او شاهین می‌شود و شاهین تبدیل به کبوتر می‌شود. این رفتار را در رئیس‌جمهور آمریکا از همان روزهای انتخابات دیده بودیم که چگونه داعش را تهدید کرده بود «خاکشان را به توبره خواهد کشید». حالا هم ادامه این بازی را شاهدیم. برای همین هم هست که وقتی در ادامه مانور ناوهای آمریکایی در خلیج فارس ترامپ به پنتاگون گفت که نمی‌خواهد با ایران جنگ کند، این موضوع نمی‌تواند دل هیچ آمریکایی یا حتی ایرانی را قرص کند. چون معلوم نیست هفته آینده یا ماهی دیگر موضع‌گیری دونالد ترامپ چگونه خواهد بود.

جان بولتون اما از این نظر تفاوتی آشکار با ترامپ دارد. مواضع خصمانه او علیه جمهوری اسلامی ایران دیرینه است. مواضعی که در تمام این سال‌ها تنش میان ایران و آمریکا را به اوج رسانده و حتی این روزها نیز رسانه‌ها و کارشناسان او را واضع اصلی سیاست‌های تهاجمی آمریکا علیه ایران می‌دانند. به‌عبارتی بهتر انگار ترامپ ناچار به انجام خواسته‌های سیاسی دولتی است که خودش انتخاب کرده؛ و این تناقض می‌تواند فرجامی بسیار خطرناک داشته باشد.

واقعیات موجود پرسش‌هایی صریح و آزارنده را پیش می‌آورند: آیا مشاور امنیت ملی ترامپ آمریکا را چشم بسته و به تدریج درگیر جنگی ویرانگر خواهد کرد؟ آیا رئیس‌جمهور تن به درگیر کردن آمریکا در خطرناک‌ترین جنگش، از ویتنام به این‌سو خواهد داد؟ و این اتفاق تنها و تنها به این دلیل رخ خواهد داد، چون ترامپ دمدمی، دهن‌بین و البته ناتوان‌تر از این است که بتواند سیاست خارجی‌اش را بدون تاثیر پذیرفتن از دیگران پیش ببرد؟

این‌جاست که می‌توان گفت آمریکا در آستانه دورانی بسیار مهم است و آمریکایی‌ها باید از تاریخ معاصرشان درس گرفته و آن درس را امروز پس بدهند. آمریکا باید بداند که امروزه روز زمان اعتماد به یک دولت غیرقابل اعتماد نیست. اکنون زمان این است که کنگره وارد میدان شده و بر اساس قانون اساسی آمریکا که هرگونه درگیری نظامی را منوط به کسب اجازه از کنگره کرده، پیامی روشن، صریح و غیرقابل اشتباه گرفتن به دولت ترامپ بدهد. این‌گونه می‌توان از یک جنگ بی‌برنده اجتناب کرد!

این خبر کنگره باید جلوی ترامپ را بگیرد: یادداشت دیوید فرنچ، ستون‌نویس تایم اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

مدیران پولدار آمریکا چقدر درآمد دارند؟ (+لیست)

۱۰۰ مدیر و کارآفرین پردرآمد آمریکا در سال ۲۰۱۹ معرفی شدند.

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، خبرگزاری (اقتصادی) بلومبرگ آمریکا، لیست ۱۰۰ مدیر پردرآمد آمریکا را منتشر کرده است.

در این لیست ۱۰ مدیر پردرآمد آمریکا عبارتند از:

۱- “ایلان ماسک” مدیر شرکت ” تسلا” با درآمد سالانه ۵۱۳.۳ میلیون دلار

“ایلان ماسک” مدیر عامل کمپانی “تسلا”

۲- “برندون کندی” مدیر شرکت “تیلرای” با درآمد سالانه ۲۵۶ میلیون دلار

۳- “باب ایگر” مدیر کمپانی “والت دیسنی” با درآمد سالانه ۱۴۶.۶ میلیون دلار

۴- “تیم کوک” مدیر شرکت “اپل” با درآمد سالانه ۱۴۱.۶ میلیون دلار

” تیم کوک” مدیر عامل شرکت “اپل”

۵- “نیکِش آرورا” مدیر شرکت “پالو آلتو نت‌وورکز” با درآمد سالانه ۱۳۰.۷ میلیون دلار

۶- “دیوید زاسلاو” مدیر شرکت “دیسکاوری” با درآمد سالانه ۱۲۲ میلیون دلار

۷- “جیمز هپلمن” مدیر شرکت ” پی تی سی” با درآمد سالانه ۷۱.۵ میلیون دلار

۸- “استفن شوارزمن” از مدیران شرکت “بلاک استون گروپ” با درآمد سالانه ۶۹.۱ میلیون دلار

۹- “تونی جیمز” از مدیران شرکت “بلاک استون گروپ” ۶۶.۲ میلیون دلار

۱۰- “استفن آنجل” از شرکت “لیند پی‌ان‌سی” با درآمد سالانه ۶۶.۱ میلیون دلار

این خبر مدیران پولدار آمریکا چقدر درآمد دارند؟ (+لیست) اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

فروش گسترده اوراق دلاری توسط چین

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری و به نقل از راشا تودی، چین به عنوان بزرگ‌ترین دارنده اوراق قرضه وزارت خزانه داری آمریکا در حال فروش بخش بزرگی از اوراق در اختیار خود است به گونه‌ای که طبق اعلام وزارت خزانه داری آمریکا، حجم اوراق دلاری در اختیار این کشور تا پایان ماه مارس به ۱.۱۲ تریلیون دلار کاهش یافته است.

در دوازده ماه اخیر چین حدود ۶۷.۲ میلیارد دلار از اوراق در اختیار خود را واگذار کرده است تا دارایی‌های این کشور در این قسمت با کاهش ۵.۶ درصدی همراه شود. چین در حال حاضر ۷ درصد کل اوراق قرضه وزارت خزانه داری آمریکا را در اختیار دارد.

به نظر می‌رسد اختلاف چین و آمریکا بر سر مسائل تجاری و جنگ تعرفه‌ای با توجه به رفتار اخیر چین در بازار اوراق قرضه تشدید خواهد شد. چین پیش تر نیز با هدف حمایت از ارزش پول ملی خود اقدام به فروش این اوراق کرده بود.

شیراگ میرانی، استراتژیست بانک “یو بی اس” گفت: تداوم روند فروش اوراق قرضه توسط چین می‌تواند باعث تحولاتی در بازارهای جهانی و کاهش چشمگیر بازدهی اوراق قرضه وزارت خزانه‌داری آمریکا شود.

در حال حاضر پس از چین، ژاپن با در اختیار داشتن ۱.۰۸ تریلیون دلار از اوراق قرضه وزارت خزانه داری آمریکا در رده دوم و انگلیس با ۳۱۷.۱ میلیارد دلار در رده سوم قرار گرفته است.

در حال حاضر آمریکا ۶.۴۷ تریلیون دلار بدهی به کشورهای جهان به صورت اوراق قرضه وزارت خزانه داری دارد که در مقایسه با سال قبل ۴ درصد افزایش یافته است.

این خبر فروش گسترده اوراق دلاری توسط چین اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.