رویترز: متحدان آمریکا برای پیوستن به ائتلاف دریایی علیه ایران بی‌رغبت هستند

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، علی‌رغم ادعای آمریکا مبنی بر مشارکت کشورهای زیادی در طرح تشکیل ائتلاف دریایی برای تسهیل کشتی‌رانی در خلیج فارس، منابع آگاه می‌گویند که متحدان واشنگتن تمایل چندانی برای پیوستن به این طرح ندارند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» شش منبع مطلع از مذاکرات آمریکا با متحدان خود، می‌گویند آن کشورها اما برای ارائه تجهیزات نظامی یا نیروی جنگی به ائتلاف آمریکایی به بهانه تنش‌زایی‌های ایران، بی‌رغبت هستند.

وزارت خارجه آمریکا به بهانه حملات ادعایی ایران به نفتکش‌ها و کشتی‌های تجاری در خلیج فارس و دریای عمان، از چند روز پیش پیشنهاد داده بود تا ائتلاف نظامی دریایی در منطقه تشکیل شود تا مانع چنین حملاتی شود.

یک مقام ارشد پنتاگون که خواست نامش فاش نشود، به این خبرگزاری گفت هدف آمریکا البته ایجاد ائتلاف نظامی برای مقابله با ایران نیست بلکه فقط قصد دارد تا نیرویی در منطقه ایجاد کند که مانع حملات به کشتی‌های تجاری شود.

دو منبع در کشورهای حاشیه خلیج فارس و یک منبع امنیتی بریتانیا درباره این بی‌میلی متحدان آمریکا برای پیوستن به این پیشنهاد می‌گویند به دلیل اینکه همراهی در این ائتلاف، خطر افزایش تنش‌ها و درگیری با ایران را دارد، احتمالا مشارکت این کشورها فقط در حد ارائه خدمه و تجهیزات دریایی باشد که هم‌اکنون در آب‌های منطقه حضور دارند.

یک دیپلمات غربی می‌گوید: «آمریکایی‌ها می‌خواهند ائتلافی از داوطلب‌ها برای مقابله با حملات آتی [دریایی] ایجاد کنند. هیچکسی اما نمی‌خواهد در مسیر درگیری و بخشی از فشارهای آمریکا علیه ایران باشد».

«کاترین ویلبارگر» معاون موقت وزارت دفاع آمریکا درباره نگرانی‌ها و سوءتفاهم‌های اخیر درباره این پیشنهاد به رویترز گفت: «این طرح برای آغاز درگیری نظامی نبود. واشنگتن در این پیشنهاد خود قصد دارد به کشتی‌ها اقدامات شناسایی پیشگیرانه ارائه دهد و متحدان آمریکا نیز در آب‌های نزدیک آنها گشت‌زنی کرده و کشتی‌های تجاری را اسکورت می‌کنند».

یک مقام فرانسوی اما تاکید کرد که کشورش هیچ برنامه‌ای برای اسکورت کشتی‌ها در آب‌های نزدیک ایران نداشته و طرح آمریکا را غیرسازنده می‌داند زیرا نه تنها باعث کاهش تنش‌ها نمی‌شود بلکه از نظر تهران، اقدامی ضدایرانی است.

منابع امنیتی بریتانیا نیز می‌گویند اسکورت تمام کشتی‌های تجاری اقدامی ناپسند و نادرست است، دیدگاهی که به نوشته رویترز در بین چندین کشور دیگر متحد آمریکا نیز مشترک است.

یک مقام غربی عالی‌رتبه در پکن نیز تصریح کرد که دولت چین «به هیچ وجه» حاضر به شرکت در این ائتلاف دریایی نیست.

یک مقام کره جنوبی نیز در پاسخ به سوال رویترز درباره تصمیم سئول برای پیوستن به این ائتلاف توضیح داد که واشنگتن هنوز درخواست رسمی نداده است.

این خبرگزاری همچنین تحلیل می‌کند که اگر دولت ژاپن تصمیم بگیرد در این طرح دریایی آمریکا مشارکت کند، افکار عمومی این کشور بیش از پیش دچار گسستگی و مخالفت فعلی با اعزام نیرو به خارج از کشور می‌شود.

یک مقام از کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز می‌گوید: «آمریکایی‌ها با هر کسی که ذره‌ای تمایل به ایجاد هر نوع [ائتلافی] داشت، صحبت کردند؛ تمرکزشان هم بیشتر به آسیا بود که اهمیت امنیت محموله‌های [نفتی] برای آنها بالاست، اما پاسخ چندانی دریافت نکردند».

دیگر مقام عربی نیز اظهار داشت که این کشورها هیچ کاری شبیه پیشنهاد آمریکا انجام نخواهند داد.

یک مقام نظامی سعودی نیز در پاسخ به سوال رویترز درباره نقش ریاض در طرح واشنگتن، گفت همان نقشی خواهد بود که ائتلاف سعودی طی سال‌های قبل در بحبوحه جنگ یمن در دریای سرخ ایفا کرده و شامل اسکورت کشتی‌های تجاری می‌شود.

یک مقام عربی با بیان اینکه آمریکا نمی‌خواهد در این کار تنها باشد، توضیح داد: «منابع کافی در منطقه برای این کار وجود دارد. آمریکا می‌خواهد تاییدیه بین‌المللی را نیز برای این اقدام داشته باشد. آنها نمی‌خواهند بار مالی فقط بر دوش خودشان باشند».

منبعی در وزارت خارجه آمریکا که خواست نامش فاش نشود، خبر داد که در ادامه نشست ضد ایرانی ورشو، این بار بحرین در فصل پاییز میزبان نشست‌های کارگروه مرتبط با امنیت کشتیرانی و هوانوردی خواهد بود. /فارس

این خبر رویترز: متحدان آمریکا برای پیوستن به ائتلاف دریایی علیه ایران بی‌رغبت هستند اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ادعای ترامپ درباره هدف قرار دادن پهپاد ایرانی

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز پنج‌شنبه مدعی شد که یک کشتی نظامی این کشور یک پهپاد ایرانی را در تنگه هرمز هدف قرار داده است.

ترامپ که در ابتدای مراسمی در کاخ سفید صحبت می‌کرد، گفت: «پیش از شروع سخنرانی، می‌خواهم همه را در جریان یک حادثه قرار دهم که امروز در تنگه هرمز رخ داد و «یو. اس. اس. باکسر» که یک کشتی آبی-خاکی تهاجمی است، در آن مشارکت داشت.»

وی در ادامه مدعی شد: «باکسر علیه یک پهپاد ایرانی که تا فاصله بسیار بسیار نزدیکی جلو آمده بود، تقریبا ۱۰۰۰ یارد (۹۱۴ متر) و چندین هشدار برای کنار رفتن را نادیده گرفت و تهدیدی برای کشتی و خدمه کشتی بود، اقدام تدافعی انجام داد. این پهپاد بلافاصله نابود شد.»

رئیس‌جمهور آمریکا ادامه داد: «این تازه‌ترین نمونه از اقدامات تحریک‌آمیز و خصومت‌آمیز متعدد ایران علیه کشتی‌های فعال در آب‌های بین‌المللی است. ایالات متحده حق دفاع از نیروها، تأسیسات و منافع خود را برای خود محفوظ می‌داند و از همه کشورها می‌خواهد تلاش‌های ایران برای ایجاد اختلال در آزادی تردد و تجارت بین‌المللی را محکوم کنند.»

وی افزود: «من همچنین از دیگر کشورها می‌خواهم که هنگام گذر از این تنگه، از کشتی‌های خود محافظت کنند و در آینده با ما همکاری کنند… فکر کردم که باید بدانید.»

رئیس‌جمهور آمریکا ساعتی پیش هم در جمع خبرنگاران مدعی شده بود که امروز در ایران «اتفاق بزرگی» افتاده است. /فارس

این خبر ادعای ترامپ درباره هدف قرار دادن پهپاد ایرانی اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

استقبال اسرائیل از اقدام آرژانتین علیه حزب‌الله

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، دقایقی پس از آنکه اعلام شد دولت آرژانتین نام حزب‌الله لبنان را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده، رژیم صهیونیستی از این تصمیم استقبال کرد.

«اسرائیل کاتص» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در توییتر نوشت: «اسرائیل تصمیم مهم مائوریسیو ماکری رئیس‌جمهور آرژانتین برای تروریستی شناختن حزب‌الله را تبریک می‌گوید.»

وی افزود: «تمام جهان باید در مبارزه با تروریسمی که توسط ایران و نایبانش شیوع یافته، متحد شود.»

امروز (پنج‌شنبه) همزمان با سفر «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا به بوینس آیرس، دولت آرژانتین حزب‌الله لبنان را سازمانی تروریستی اعلام و دارایی‌های احتمالی این گروه را مسدود کرد. (جزئیات بیشتر)

پیش از این گزارش شده بود که با افزایش فشارهای رژیم صهیونیستی بر دولت آرژانتین، این کشور در حال برنامه‌ریزی برای تروریستی خواندن جنبش مقاومت «حزب‌الله» لبنان به بهانه انفجار بیست‌وپنج سال پیش است.

دولت کنونی آرژانتین به ریاست ماکری روابط بسیار نزدیکی با رژیم صهیونیستی، آمریکا و برخی از شیخ‌نشین‌های عربی حاشیه خلیج فارس دارد و پیش از این هم وعده تروریستی اعلام کردن حزب‌الله را داده بود.

یک مقام ارشد در دولت آرژانتین پیش از این گفته بود از آنجا که ماکری و هم‌حزبی‌هایش اکثریت را در پارلمان در اختیار ندارند، نمی‌توانند قانونی برای تروریستی اعلام کردن حزب‌الله تصویب کنند، به همین دلیل، دولت با روشی دیگر مستقیما وارد عمل می‌شود.

به نوشته رویترز، صدور دستور مسدود شدن دارایی‌های حزب‌الله، نام این گروه را به طور خودکار وارد فهرست گروه‌های تروریستی می‌کند. /فارس

این خبر استقبال اسرائیل از اقدام آرژانتین علیه حزب‌الله اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

سالگرد قبول قطعنامه؛ شباهت‌ها و مهم ترین تفاوت با برجام

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، امروز ۲۷ تیر ماه سالروز پذیرش قطعنامۀ ۵۹۸ شورای امنیت سازمان ملل و پایان جنگ هشت ساله ایران و عراق در سال ۱۳۶۷ خورشیدی است.  چند روز قبل – ۲۴ تیر- نیز چهارمین سالروز توافق هسته‌ای در وین یا «برجام»- برنامۀ جامع اقدام مشترک بود.

در تاریخ ۴۰ سالۀ جمهوری اسلامی ایران سه نرمش مهم دیپلماتیک در عرصۀ سیاست خارجی رخ داده است.

اولی در سال ۱۳۵۹ و در الجزایر و بر سر آزادی گروگان‌های آمریکایی که به بحرانی ۴۴۴ روزه خاتمه داد. دومی در سال ۱۳۶۷ و با قبول قطعنامه و سومی هم در سال ۱۳۹۴ و با توافق هسته ای در وین که به «برجام» شهرت یافت.

اینها نکات تازه ای نیست و هزار بار گفته و نوشته شده پس این نوشتار در پی بیان چه موضوع تازه ای است؟ «قطعنامه» و «برجام» در برخی نکات مشترک‌اند ولی یک تفاوت بزرگ و شگفت‌آور دارند و انگیزۀ این نوشته هم اشاره به همین است.

اشتراک اول در همان انعطاف است. پذیرش قطعنامه و آتش‌بس در حالی رخ داد که شعار رسمی از «جنگ، جنگ تا پیروزی» به «جنگ، جنگ تا رفع فتنه در جهان» ارتقا یافته بود و دو روز قبل از قبول قطعنامه حاج محمود مرتضایی فر در نماز جمعه تهران دربارۀ ضرورت ادامۀ جنگ، شعار می‌داد.

روزنامۀ کیهان نیز با تیتر قرمز به تندی به نهضت آزادی ایران تاخت که چرا خواستار قبول قطعنامۀ ۵۹۸ است. در برجام هم از غنی‌سازی ۲۰ درصدی به غنی‌‌سازی ۳.۵ درصدی رضایت داده شد و بر سر سقف ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم ذخیره شده و تعطیلی بخش های غیر تحقیقاتی «فردو» توافق شد.

اشتراک دوم در پذیرش از سر مصلحت و نه علاقه در سطوح عالی بود. چندان که رهبر فقید انقلاب از تعبیر «نوشیدن جام زهر» استفاده کردند و رهبری کنونی جمهوری اسلامی هم به صورت مشروط مصوبۀ شورای عالی امنیت ملی در پذیرش برجام را امضا کردند.

اشتراک سوم نقش هاشمی رفسنجانی در هر دو قضیه است. در قبول قطعنامه او جانشین فرمانده کل قوا بود و با زیرکی نامه ای از محسن رضایی گرفت که نشان می داد ادامه و پیروزی جنگ، منوط به دریافت امکاناتی است که نه با گزارش وضعیت اقتصادی که میر حسین موسوی نخست وزیر وقت ارایه داده بود سازگار است نه با گزارشی که سید محمد خاتمی در مقام معاون ستاد فرماندهی کل قوا دربارۀ وضعیت نیروی انسانی تنظیم کرده بود.

در برجام شخص او البته کارگردان نبود اما کار در دستِ نزدیک ترین چهرۀ سیاسی به او – حسن روحانی– بود.
اشتراک چهارم این است که قبول قطعنامه خطر حمله شیمیایی عراق را دور کرد و برجام، خطر حملۀ نظامی آمریکا را.

پنجمین وجه مشترک خوش حالی مردم از هر دو رخداد به رغم شعارهای قبلی است. چند سال قبل از محمد رضا حیاتی گوینده اخبار سیما پرسیده شد تلخ ترین خبری که خوانده اید کدام بوده و پاسخ همان بود که همه حدس می زنند: خبر درگذشت امام خمینی در ۷ صبح ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ در رادیو. خبرنگار از او پرسید: شیرین ترین خبر کدام بوده است؟ پاسخ او این بار غافل گیر کننده بود: قبول قطعنامه ۵۹۸ در اخبار ساعت ۱۴ روز ۲۷ تیر ۱۳۶۷.

غافل گیر کننده از این نظر که چون امام تعبیر جام زهر راب ه کار برده و برخی از رزمندگان و قرماندهان افسرده شده بودند قرار نبود ازآن خبر به عنوان خبری شیرین یاد شود اما واقعیت این بود که به هر حال به جنگ و خون ریزی و خسارت پایان داد و آینده نشان داد هدف سرنگونی صدام حسین و حزب بعث عراق محقق شد. نه با دست ایران که به دست دشکن جمهوری اسلامی و آمریکایی صدام را بر انداختند و امام نبود تا این شگفتی را ببیند.

پس از برجام نیز موجی از خوش حالی جامعه را در بر گرفت. چرا که احساس شد زنجیرهای تحریم از اقتصاد ایران باز می شود و دست از گلوی ما بر می دارند.

اشتراکات به جای خود اما اختلافات و افتراقاتی هم هست.

اول این که تجربه توافق الجزایر سبب شد این بار قبول قطعنامه را به رقابت های سیاسی و مناقشات داخلی نسپارند و خط مقاومت و خط سازش درست نکنند و امام هم به همین خاطر با تعبیر جام زهر مسؤولیت را به گردن گرفت و بحثی درنگرفت.

در این فقره اما صلاح نبود تا دوباره آن تعبیر به کار رود چون واقعا هم برجام جام زهر نبود. اصل حق غنی سازی به رسمیت شناخته شد و محدودیت ها چنان که برایان هوک نماینده ترامپ در امور ایران هم در مقام انتقاد از برجام تصریح کرده موقت است.

در چارچوب همین برجام امکان برگشت وجود دارد و از سال آینده می توانیم پس از سال ها سلاح های متعارف هم خریداری کنیم. ضمن این که ظریف زیر بار مذاکره بر سر برنامه های موشکی نرفت. نرمش بود اما جام زهر نبود و مثل جنگ هشت ساله بحث ۳۰۰ هزار شهید و ۵۰ هزار اسیر و چند صد هزار جانباز و معلول هم در میان نبود تا نیاز به تسلا و روحیه بخشی باشد.

نکته دوم که هدف این گزارش است اما این است:

پس از قبول قطعنامه کسی نگفت پس چی شد؟ نهایت این بود که انتقاد می شد یا آرزو می شد کاش زودتر قبول می کردیم چون قطعنامه یک سال قبل صادر شده بود و بعضی عقب تر می رفتند تا بازپس گیری بندر خرمشهر.

در برجام اما انتظارات «پسین»‌ی ایجاد شد و به جای توجه به جنگی که جلوگرفت، تحریم هایی که برداشت، فاصله ای که بین اروپا و آمریکا انداخت این تصور ایجاد شد که انگار مسؤولیت گل و بلبل کردن اقتصاد و زندگی تماما با برجام است. حال آن که از بدتر شدن اوضاع جلوگیری کرد.

در واقع در قطعنامه ها بحثی اگر بود «پیشین»‌ی بود و اینجا همه بحث‌ها «پسین»‌ی است.

اصلا فرض کنید همین حالا برجام به شکست کامل بینجامد و همه از آن خارج شوند. آیا ضرر کرده ایم؟ قطعا نه. کما این که اگر چهار سال بعد از قبول قطعنامه هم باز عراق حمله می کرد پذیرش ۵۹۸ زیر سؤال نبود. پس اختلاف بر سر چیست؟

بر سر این است که عده ای جنگ را قاعده می دانند. حال آن که جنگ را باید استثنا دانست. اصل بر تعامل است نه انزوا. برجام، عملیات اطفای حریق و آتش نشانی نبود نه ساخت و ساز و اصطلاحا «مقدمه» بود نه «ذی المقدمه».

همان گونه که قطعنامه هم به خاطر نقطۀ پایانی که گذاشت مهم است نه این که بعد چه اتفاقاتی افتاد. همین که از ادامه خسارت و تلفات جلوگیری کرد مهم ترین اتفاق بود.

برجام هم مثل قطعنامه است و جالب این که برجام هم در قالب یک قطعنامه دیگر (۲۲۳۱) محقق شد. آن ۵۹۸ بود و این ۲۲۳۱ و این هم برای استهزا کنندگان سازمان ملل درس آموز است. چون به درگیری واقعی و بالفعل و درگیری احتمالی و بالقوه پایان داد.

می دانم که خوانندگانی خرده می گیرند و چه بسا اتهام زنند که در صدد ماله کشی هستیم و برجام آنی نشد که انتظار داشتند. اما آیا این گناه ظریف است و کم کاری کرده است؟

دو مثال نامرتبط هم برای ایضاح مطلب و ختم کلام:

روان شناسان به زوج‌هایی که پس از یک دوره زندگی مشترک قصد جدایی دارند و به حال روزهای رفته افسوس می خورند و ابراز پشیمانی می کنند می گویند چرا به خاطرات شیرین خودتان هم آسیب می زنید؟ مغازله‌ها و معاشقه‌ها و مکالمه ها و سفرها را چرا به خاطر مشاجره‌ها و منازعه‌های بعدی زایل و ضایع می‌کنید؟

دومی نیز همان لطیفه مشهور. وقتی پزشک گچ انگشت شکسته را باز می‌کرد بیمار پرسید: آیا از این پس می‌توانم پیانو بنوازم؟پزشک گفت: بله. هر کاری بخواهید می‌توانید انجام دهید. بیمار گفت: چه خوب! چون قبل از این بلد نبودم پیانو بنوازم!

برجام، گچ را از دست اقتصاد ایران باز کرد یا قرار بود باز کند. اگر این دست را ترامپ یا ندانم‌کاری‌ها یا هر عامل دیگری دوباره شکسته گناه برجام نیست. همان طور که اگر خدای ناخواسته جنگ دیگری درگیرد قطعنامه ۵۹۸ مقصر نیست. برجام، حتی قرارداد هم نیست. برنامه مشترکی بود که به مشکل خورده است.

آنها که با هر توافق و تعاملی مخالف‌اند و انزوای ایران را دوست دارند حق دارند با برجام مخالف باشند اما از دیگران پذیرفتنی نیست.

گاهی هم محاسن یک تصمیم بعدتر خود را نشان می‌دهد. تصور کنید امام خمینی در ۲۷ تیر ۱۳۶۷ حاضر به قبول قطعنامه نمی شد. تصمیم به پایان جنگ پس از درگذشت ایشان در کمتر از یک سال بعد چقدر ممکن بود؟

جان کلام این که در قضیۀ قطعنامه نگاه‌ها پیشینی بود و ناظر به اتفاقات پیش از آن و در برجام نگاه‌ها پسینی شد و انتظارات بعد از آن.

مهم‌ترین تفاوت این است. /عصرایران

این خبر سالگرد قبول قطعنامه؛ شباهت‌ها و مهم ترین تفاوت با برجام اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ظریف: توانمندی‌ موشکی ایران برای بازدارندگی است

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که برای شرکت در نشست سالانه مقامات عالی‌رتبه شورای اقتصادی – اجتماعی ملل متحد، در نیویورک به سر می‌برد، در مصاحبه با شبکه خبری سی‌ان‌ان تأکید کرد که توانمندی موشکی جمهوری اسلامی ایران برای بازدارندگی است.

ظریف در این مصاحبه که مشروح آن طی روزهای آینده منتشر خواهد شد،‌ تصریح کرد: « توانمندی موشکی ما برای بازداندگی است و نگاه ایرانیان به آن با توجه به تجربه ۸ سال جنگ تحمیلی حیثیتی و حیاتی است.»

وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از مصاحبه درباره پیام ارسالی رئیس‌جمهور آمریکا به رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران نیز خاطرنشان کرد: «ترامپ نامه ای به رهبر ایران نداد بلکه نخست وزیر ژاپن پیامی شفاهی آورد که نکته تازه ای نداشت.»

ظریف در خصوص محدودیت‌هایی که دولت آمریکا برای تردد وی و سایر دیپلمات‌های ایرانی در نیویورک در نظر گرفته است، گفت: «اعمال محدودیت تردد روی کارکنان نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد غیرانسانی است.» /تسنیم

این خبر ظریف: توانمندی‌ موشکی ایران برای بازدارندگی است اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

محدودیت جدید پومپئو برای دیپلمات های ایرانی و خانواده هایشان در نیویورک: فقط در این ۴ مسیر باید تردد کنید!

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری به نقل از رویترز دولت آمریکا محدودیت هایی که برای ظریف در آمریکا اعمال کرده، بر همه ی دیپلمات های ایرانی و خانواده هایشان نیز اجرا کرده است.

وزارت خارجه آمریکا اخیرا با نگارش نامه ای و ارسال آن به نمایندگی ایران در سازمان ملل گفته است که دیپلمات‌ها و خانواده‌های آنها تنها باید در مسیر سازمان ملل، دفتر نمایندگی، اقامتگاه سفیر ایران و فرودگاه جان اف. کندی تردد کنند.

محدودیت های مذکور دقیقا همان محدودیت هایی است که در سفر ظریف به آمریکا بر او اعمال شده بود.

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا چند روز پیش در مصاحبه با واشینگتن پست گفته بود، وقتی دیپلمات‌های آمریکایی اجازه ندارند به تهران بروند، بنابراین دلیلی ندارد دیپلمات‌های ایرانی در نیویورک «چرخ» بزنند.

براساس خواسته دولت آمریکا، هر برنامه‌ای برای سفر به خارج از این محدوده باید حداقل پنج روز قبل به وزارت خارجه آمریکا اطلاع داده و توسط اداره دفاتر خارجی این وزارتخانه تایید شود.

نمایندگی ایران در سازمان ملل همچنین باید محل اقامت یا هتل اعضای خود را برای تایید به وزارت خارجه آمریکا ارسال کند. /انتخاب

این خبر محدودیت جدید پومپئو برای دیپلمات های ایرانی و خانواده هایشان در نیویورک: فقط در این ۴ مسیر باید تردد کنید! اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

شرط آمریکا برای گفتگوی بدون پیش شرط با ایران!

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری روزانه در ساختمان این وزارتخانه گفت::بار‌ها به ایرانیان گفته ایم که آماده ایم بدون هیچ پیش شرطی با آن‌ها به گفتگو بنشینیم، ولی ایرانی‌ها نیز باید بدانند که دوازده شرطی که وزیر پمپئو حدود بیش از یک سال پیش مطرح کرد، همچنان روی میز است و از جمله به رفتار‌های بی ثبات کننده ایران در منطقه باید رسیدگی شود.

به گزارش شبکه تلویزیونی رویترز؛ اروتگاس افزود:چیزی که ما از اینجا به صورت مداوم درباره اش صحبت کرده ایم، پیامی که به ایرانیان می‌دهیم این است که می‌خواهیم با آن‌ها وارد گفتگو شویم. وزیر خارجه نیز بار‌ها گفته است که آمادگی دارد بدون پیش شرط با آن‌ها به گفتگو بنشیند. ایرانیان نیز باید نشان بدهند که آمادگی مذاکره دارند.

وی درباره سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا اعمال محدودیت برای تردد وزیر خارجه ایران در نیویورک، نقض تعهدات کشور میزبان سازمان ملل به شمار می‌آید یا نه گفت: نه، این کار نقض به شمار نمی‌آید.

اورتگاس همچنین درباره اقدام ترکیه در خرید و نصب سامانه دفاعی اس ۴۰۰ روسی و واکنش دولت آمریکا به این مساله گفت: وزیر امورخارجه و رئیس جمهور در حال بررسی همه گزینه‌ها براساس قانون کاتسا هستند. ما از اینجا نیز به روشنی درباره پیامد‌های این اقدام توضیح داده بودیم و رئیس جمهور نیز گفته بود که به عنوان پیامد این اقدام، دولت ترکیه دیگر نمی‌تواند اف ۳۵ داشته باشد. البته ما پیشاپیش گزینه‌های تحریمی را بر نمی‌گزینیم، ولی این مساله نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد و وزیر خارجه نیز به همراه رئیس جمهور، این مساله را مورد بررسی قرار می‌دهد.

این خبر شرط آمریکا برای گفتگوی بدون پیش شرط با ایران! اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ارائه قطعنامه بازگشت ترامپ به برجام درکنگره آمریکا

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، به نقل از رویترز، قطعنامه‌ای توسط «باربارا لی»، «دیوید پرایس» و «جان شاکوسکی»، نمایندگان دموکرات کنگره آمریکا طراحی و در کنگره ارائه شده است که براساس آن از «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا می‌خواهد تا به «برنامه جامع اقدام مشترک» یا توافق هسته‌ای ایران بازگردد.

در این طرح از دولت ترامپ خواسته شده تا اقدامات فوری را برای کاستن از تنش‌ها با ایران دنبال کند.

همچنین براساس طرح نمایندگان دموکرات آمریکا، از ترامپ درخواست شده تا روش‌های دیپلماتیک را برای رفع چالش‌ها و تنش‌ها با ایران به کار گیرد.

«باربارا لی» از طراحان این طرح، سیاست ترامپ در قبال ایران را عامل بحرانی دانسته که آمریکا را در وضعیت خطرناک درگیری نظامی با ایران نزدیک کرده است.

به گفته دیوید پرایس، از دیگر طراحان این قطعنامه، پیام قطعنامه مذکور لزوم بازگشت به برجام و تعامل معنادار دیپلماتیک است، چون در شرایط فعلی صلح، امنیت و موقعیت راهبردی آمریکا در معرض خطر قرار گرفته است.

پیش از این نیز، «ایلهان عمر»، نماینده و عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، خواستار بازگشت کشورش به میز مذاکره و توافق هسته‌ای با ایران شده بود.

همچنین «آدام شف» رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا کمتر از دو ماه پیش در گفت وگو با شبکه خبری سی بی اس گفته بود: خروج از برجام و سیاست‌های دونالد ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران نه تنها منجر به افزایش ثبات نشده، بلکه آمریکا را منزوی کرده است.

کمیته ملی دموکرات نیز به عنوان نهاد مرکزی حزب دموکرات آمریکا و تعیین‌کننده نامزدهای ریاست‌جمهوری دموکرات، در بهمن‌ماه سال گذشته قطعنامه‌ای را به تصویب رساند که در آن از آمریکا خواسته شده بود تا به توافق هسته‌ای با ایران بازگردد. بنابر گزارش پایگاه اینترنتی سازمان نیاک اکشن (وابسته به شورای ملی ایران-آمریکا)، تصویب این قطعنامه تضمین می‌کند که بازگشت به برجام، یکی از اولویت‌های اصلی حزب دموکرات است؛ به‌ویژه که این حزب برنامه‌های خود را برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آماده می‌کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در اردیبهشت سال گذشته با نقض تعهدات این کشور، خروج واشنگتن از برجام را اعلام کرد.

با این حال جمهوری اسلامی ایران پس از خروج آمریکا از برجام، همچنان به این توافق پایدار بوده است، اما با توجه به سیاست فشار حداکثری و اعمال شدیدترین تحریم‌های یکجانبه علیه ایران و همچنین عدم اجرای تعهدات مندرج در برجام از سوی کشورهای اروپایی، ایران نیز در واکنش تصمیم گرفته است تا مطابق مواد ۳۶ و ۲۶ برجام، برخی تعهدات خود را در این توافق کاهش دهد. موضوعی که با واکنش‌های گسترده در غرب روبرو شده است. /مهر

این خبر ارائه قطعنامه بازگشت ترامپ به برجام درکنگره آمریکا اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

آمریکا خواستار بازگشت به کانال دیپلماسی با ایران شد

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، «مارک اسپر» که به تازگی از سوی کاخ سفید برای تصدی سمت ریاست وزارت دفاع آمریکا معرفی شده روز سه‌شنبه بار دیگر تأکید کرد که کشورش به دنبال جنگ با ایران نیست.

اسپر که در کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای آمریکا سخنرانی می‌کرد گفت: «موافقم که جنگ با ایران نمی‌خواهیم. به دنبال جنگ با ایران نیستیم. لازم است به کانال دیپلماسی با ایران برگردیم.»

وی همچنین در پاسخ به سوال که آیا رویکرد دیپلماتیک را «عاقلانه‌ترین» روش در قبال ایران می‌داند گفت: «دیپلماسی همیشه اینطور است.»

پنتاگون هم پیش از این فضاسازی‌های رسانه‌ای درباره امکان استناد دولت ترامپ به یک قانون قانونی برای اقدام نظامی علیه ایران را رد کرده است.

یک سخنگوی پنتاگون روز ۱۳ تیرماه گفت: «وزارت دفاع آمریکا معتقد نیست می‌توان از قانون “اختیار استفاده از نیروی نظامی” علیه ایران استفاده کرد.»

«اختیار استفاده از نیروی نظامی» قانونی است که کنگره آمریکا بعد از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا به تصویب رساند. این قانون به رئیس‌جمهور آمریکا اجازه می‌دهد بدون مشورت با کنگره از زور نظامی برای مبارزه با «گروه‌های تروریستی» یا کشورهایی که با گروه‌های تروریستی ارتباط دارند استفاده کند.

واشنگتن بعد از خروج از برجام در راستای سیاستی موسوم به «فشار حداکثری» به اقداماتی تحریک‌آمیز مانند قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً تروریستی، اعزم یک ناوگروه، چند بمب‌افکن بی‌-۵۲ و چند جنگنده اف-۲۲ به منطقه رو آورده است.

در تازه‌ترین اقدام تحریک‌آمیز، بامداد ۳۰ خردادماه یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکا وارد حریم سرزمینی جمهوری اسلامی شد. این هواپیما در منطقه روبروی کوه مبارک هدف آتش پدافند نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و سرنگون شد.

مارک اسپر گفت دولت ترامپ به زودی قصد دارد کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا را در جریان طرحی برای همکاری آمریکا با سایر کشورها جهت نظارت بر تردد کشتی‌های تجاری در منطقه خلیج فارس قرار دهد. او گفت هدف از این طرح که نام آن «عملیات سنتینل» است مهار ایران است. /خبرآنلاین

این خبر آمریکا خواستار بازگشت به کانال دیپلماسی با ایران شد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

خطرناک‌ترین محله‌های جهان که هیچکس جرأت قدم گذاشتن در آن‌ها را ندارد

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، در سفر‌ها گاهی می‌توان تنها به گشت‌وگذار در مناطق گردشگری و سواحل زیبای شهر اکتفا کرد، اما گاهی می‌توان با کشف نقاط ناشناخته‌تر تجربه‌ای جدید، خاص و هیجان‌انگیز به دست آورد.

با این وجود مناطقی هستند که گردشگران اغلب از سفر و گشت‌وگذار در آن‌ها به دلایل مختلفی از جمله از بیم جان خود چشم‌پوشی می‌کنند.

برای مثال در ادامه فهرستی از خطرناک‌ترین محله‌ها و خیابان‌های جهان آورده شده که توصیه می‌شود در صورت سفر به این شهر‌ها از رفتن به این محله‌ها جدا خودداری کنید:

کاتیا، کاراکاس، ونزوئلا
کاتیا، یکی از محله‌های غرب کاراکاس، خطرناک‌ترین شهر دنیا است که خود در این شهرِ خطرناک، بدنام‌ترین و بدترین محله محسوب می‌شود. در سال ۲۰۱۶ میلادی آمار آدم‌کشی در ونزوئلا عدد بسیار وحشتناک ۶۰ فقره قتل در هر روز برآورد شده بود. همچنین برخی از خیابان‌های این شهر از جمله خیابان “آرژانتین” و خیابان “اِل کامرسیو” نمونه‌هایی دیگر از مناطق ناامن و خطرناک در کاراکاس هستند.

رِناسیمیِنتو، آکاپولکو، مکزیک
آکاپولکو که اکنون خشونت‌آمیزترین شهر مکزیک محسوب می‌شود، دیگر آن شهر ساحلی پر زرق و برقی نیست که در فیلم‌های هالیوودی قدیمی نشان داده می‌شد. در خیابان‌هایی مانند “خوان آر اسکودرو” و “اخیدو لاس پوزاس” که در محله ناامن و بدنام “رِناسیمیِنتو” واقع شده‌اند، قتل و خشونت بسیار رایج بوده و ماه ژوئن ۲۰۱۷ میلادی مرگبارترین ماه آن در دو دهه گذشته به ثبت رسیده است. در این محله باند‌های تبهکار و خلافکار در سطح بالایی حکومت کرده و تمامی افراد در این محله هر هفته برای پرداخت بخشی از درآمد خود به اعضای این باند‌ها به صف کشیده می‌شوند. این امر واقعا یادآور تراژدیکی از بلایی است که جنگ‌های ننگ‌آمیز باند‌های مواد مخدر بر سر این کشور آورده است.

دیترویت، میشیگان، ایالات متحده آمریکا
دیترویت شهرتی خاص برای جرایم خشونت‌آمیز دارد. اگر در این محله و در اطراف خیابان‌های “وست وارن” و “مک‌کینلی” زندگی کنید، احتمال آن که قربانی چنین جرایمی شوید در هر سال بسیار بالا خواهد بود.

فورتالیزا، سئارا، برزیل
این محله خطرناک در برزیل نیز همیشه شاهد جرایم خشونت‌آمیز مختلفی بوده است. برای مثال می‌توان به تیراندازی در یکی از باشگاه‌های شبانه این شهر واقع در شمال غربی برزیل اشاره کرد که منجر به کشته شدن بیش از ۱۴ نفر شده و تصور می‌شود باند‌های تبهکاری مربوط به مواد مخدر که رقیب یکدیگرند، عامل آن بوده باشند. باند‌های تبهکار مواد مخدر یکی از دلایلی هستند که منجر به خطرناک شدن تقریبا تمامی محله‌های سئارای برزیل به خصوص پس از تاریکی هوا شده‌اند. برخی از بخش‌های این محله که در اطراف ساحل “ایراسیما” قرار دارند از جمله خیابان “بیرا مار” و خیابان “هیستوریادور ریموندو گیرائو” از خطرناک‌ترین بخش‌های “فورتالیزا” محسوب می‌شوند.

سن پدرو سولا، کورتس، هندوراس
شهر “کورتس” در هندوراس پس از کاراکاس، دومین رتبه از لحاظ قتل را در سال ۲۰۱۶ میلادی به خود اختصاص داده بود. از همین رو به هنگام قدم زدن در محله‌های این شهر ترسناک نباید از دیدن جنازه‌هایی که در کنار خیابان رها شده، تعجب کنید. جرم و خشونت خیابان‌های سراسر هندوراس را که یکی از بدترین اقتصاد‌های آمریکای جنوبی را به خود اختصاص داده، فرا گرفته است. بیشتر حوادثی که در محله‌ای موسوم به “چَمِلِکون” رخ می‌دهد، به نوعی با مواد مخدر ارتباط دارد. با این حال برنامه‌های اجتماعی که اخیرا در این کشور پیاده شده به آرامی در حال امن‌تر کردن این شهر است و به همین دلیل امید می‌رود این شهر به زودی از فهرست شهر‌های خطرناک جهان خارج شود.

محله‌های سان سالوادور، السالوادور
در سال ۲۰۱۶ میلادی این شهر که پایتخت السالوادور است، به طور میانگین در ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۸۳.۳۹ قتل را به خود دیده است. باید گفت که ریشه تمام خطراتی که در سان سالوادور وجود دارد از آمریکا می‌آید، چرا که باند تبهکاری مشهور MS-۱۳ که این شهر را به ستوه آورده، ابتدا توسط کودکان مهاجران السالوادوری در آمریکا تشکیل شده است. از بدترین و خطرناک‌ترین خیابان‌های این شهر می‌توان خیابان “زاکمیل” و خیابان اصلی “ایلوپانگو” را نام برد.

محله‌های کیپ تاون، آفریقای جنوبی
طبق آمار منتشر شده توسط پلیس آفریقای جنوبی، مرکز کیپ تاون در سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷ میلادی شاهد بیشترین جرم و جنایات رخ داده در کل این کشور بوده است. با وجود این که کیپ تاون نیز مانند بسیاری از شهر‌های دیگر ذکر شده در این فهرست بسیار زیبا و دیدنی است، اما سفر به این شهر باید حتما با همراهی فردی هوشیار صورت گیرد، چرا که جنایت، واقعیت اصلی این شهر است. یکی از بدترین خیابان‌های این شهر را به ویژه در شب می‌توان خیابان “لانگ” عنوان کرد.

محله‌های ایست سنت لوئیس، ایلینوی، ایالات متحده آمریکا
خیابان‌های “ایست سنت لوئیس” که به طور گسترده‌ای به بدترین شهر آمریکا شهرت یافته است، با جرم و جنایت و فقر پوشیده شده است. در سال ۲۰۱۳ میلادی سرانه قتل به ازای هر نفر در این شهر ۱۸ درصد برآورد شده بود که از میانگین آن در سراسر آمریکا بسیار بالاتر محسوب می‌شد. در سال ۲۰۱۵ میلادی در این شهر تنها با جمعیت ۲۶ هزار و ۶۱۶ نفر، ۱۹ مورد قتل و آدمکشی، ۴۲ مورد تجاوز، ۱۴۶ مورد سرقت، ۶۸۲ مورد حملات خشونت‌بار و ۱۲ مورد آتش‌زنی عمدی گزارش شده بود. در سال ۲۰۱۶ میلادی نیز این شهر بالاترین میزان قتل در کل کشور را به خود اختصاص داده بود. نکته جالب آن که اگر چه “ایست سنت لوئیس” به طور کلی خطرناک‌ترین شهر آمریکا محسوب می‌شود، اما خطرناک‌ترین خیابان این کشور را باید خیابان ملی “بریج” دانست که در “نورث سنت لوئیس” واقع شده و جرایم بسیار بالای مرگبار با اسلحه را شاهد است.

محله‌های اولان‌باتور، مغولستان
خیابان‌های “اولان‌باتور”، پایتخت مغولستان به خصوص خیابان “باگا تویرو” برای گردشگرانی که در آن قدم می‌زنند به ویژه در شب می‌تواند خطرآفرین باشد. برای مثال گزارش‌هایی مبنی بر دعوا‌های خیابانی مردان مغول که با خارجی‌ها راه می‌اندازند، در این شهر بسیار رایج است. اگرچه این نوع از خطر با دیگر خطراتی که در این فهرست ذکر شده، کمی متفاوت است، اما به هر حال این مورد نیز می‌تواند برای شهروندان و گردشگران بسیار خطرناک محسوب شود.

محله‌های بالتیمور، مری‌لند، ایالات متحده آمریکا
یکی دیگر از شهر‌های آمریکا که خیابان‌هایش با جرم و جنایت پوشیده شده را می‌توان “بالتیمور” دانست. تقاطع خیابان‌های “مک‌کولو” و “وست پرستون” در این شهر یکی از خطرناک‌ترین قسمت‌های آن است که جرایم خشونت‌آمیز با اسلحه بسیار بالا بوده و متاسفانه میانگین درآمد افراد در این محله به طور شدیدی پایین است. نکته قابل تامل این است که “بالتیمور” تنها ۵۰ دقیقه از واشینگتن دی. سیِ شیک و مجلل فاصله دارد، اما مردان سیاه‌پوست ۱۵ تا ۲۹ ساله ساکن بالتیمور به طرز خشونت‌آمیزی در این شهر کشته می‌شوند.

اسکامپیا، ناپل، ایتالیا
“اسکامپیا” که یکی از بزرگ‌ترین محله‌های “ناپل” در ایتالیا محسوب می‌شود را همچنین می‌توان بزرگ‌ترین بازار فضای آزاد مواد مخدر در سراسر اروپا دانست. اگر تنها چند دقیقه در این محله رانندگی کنید، خیلی سریع خود را تحت تعقیب موتورسیکلتی می‌یابید که متعلق به باند‌های تبهکار مواد مخدر متعدد این محله هستند. خشونت در این محله بسیار بالا بوده و مواد مخدر بر آن فرمانروایی می‌کند. /ایسنا

این خبر خطرناک‌ترین محله‌های جهان که هیچکس جرأت قدم گذاشتن در آن‌ها را ندارد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.