وزیر ارتباطات: برخی از مسابقات تلویزیونی مانند بلیت بخت آزمایی است

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات می گوید برخی از شهروندان به عملکرد تلویزیون معترضند و می پرسند چرا باید برنامه سازی مانند کلوپ های بخت آزمایی انجام شود.

او در مصاحبه با ویژه نامه روزنامه سازندگی گفته است: برنامه‌ای تلویزیونی تبلیغ می‌کند و مسابقه می‌گذارد و کسی شرکت می‌کند بعد برایش پیامک می‌آید که اینقدر از حسابت کسر می‌شود، فرد شاکی می‌شود اما نمی‌داند که در آن حال گوشی دست فرزندش بوده و وی در مسابقه شرکت کرده است.

آذری جهرمی افزوده است: یا برخی از مسابقاتی که برگزار شده و از طریق صداوسیما پخش می‌شود ماهیت درستی ندارد و خیلی از متدینین از لحاظ شرعی برای ما گزارش می‌نویسند که این برنامه‌ای که گذاشتند و می‌گفتند رأی خود را بدهید مثلاً یک پراید جایزه می‌دهیم، این با برگه‌های بخت‌آزمایی چه فرقی دارد؟ این حوزه دیگر الزاماً حوزه فنی و موضوع ارزش افزوده نیست. حال باید مقررات بالادستی‌ برای آن تکلیف مشخص کند. /خبرآنلاین

صداوسیما اعلام کرد: رامبد جوان اول و عادل فردوسی‌پور پنجم شد

این خبر وزیر ارتباطات: برخی از مسابقات تلویزیونی مانند بلیت بخت آزمایی است اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

آیا کسب درآمد تلویزیون از ستاره‌مربع‌ها جایز است؟

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، این روزها بحث استفاده حضور بدون حد و مرز از ستاره مربع‌ها یا به اصطلاحی کدهای دستوری در برنامه‌های مختلف تلویزیون حسابی داغ است، کدهایی که هر روز از برنامه‌های جدید نیز سر در می‌آورند و در پوشش قرعه‌کشی به منظور اهدای مبالغی به مخاطبان مقابل دیدگان تماشاگران تلویزیونی ظاهر می‌شوند.

با این حال در روزهای اخیر خبر از جمع‌آوری این کدهای دستوری که بیشتر در قالب *۳# در برنامه‌های مختلف توسط توسکا شرکت مادر این کدهای دستوری به گوش رسید، در بیانیه این شرکت آمده است: «تبلیغ خدمات ارزش افزوده از حیطه فعالیت های این شرکت خارج و در کوتاه مدت محدود به برخی برنامه هایی خواهد بود که تولید و ساخت آنها از قبل جهت ایام نوروز صورت گرفته است.»

خبری که البته باید دید به واقعیت نزدیک می‌شود یا تنها در حد یک وعده برای از بین بردن تنش‌ها و آرام کردن اوضاع خلاصه می‌شود. در میان چهره‌های مختلفی نیز به گسترش این کدها در برنامه‌های تلویزیونی واکنش نشان دادند و در تازه‌ترین آن‌ها مراجع تقلید نیز درآمد حاصل از این طریق را غیرشرعی دانستند.

چه شد که کدهای دستوری زیر ذره‌بین رفتند

اما چه شد که یکباره کدهای دستوری که به راحتی تا چند هفته پیش در برنامه‌های مختلف تلویزیونی جولان می‌دادند و به راحتی با ترفندهای مختلف از مردم پول می‌گرفتند، این چنین زیر ذره‌بین رفته و با واکنش‌های انتقادی تندی همراه شدند که در نهایت منجر به تعطیلی‌شان شد.

ماجرا به نظرسنجی بهترین برنامه مردمی سال در جشنواره تلویزیونی جام‌جم باز می‌گردد، زمانی که به یکباره مخاطبان با پیامک‌هایی مبنی بر اینکه رای شما برای برنامه «برنده باش» به ثبت رسید مواجه شدند و در نهایت محمد جواد آذری جهرمی با انتشار توییتی خبر از دستکاری آرای مردم به سود «برنده باش» و علیه «نود» خبر داد و در نهایت پس از توقف رای‌گیری اعلام شد که مقصر این اتفاق شناسایی و در اختیار مراجع ذی‌صلاح به منظور رسیدگی قرار گرفته است، اما هرگز مشخص نشد که این فرد چه کسی بوده و در نهایت به چه منظوری چنین اقدامی را انجام داده است.

با این حال دامنه این اتفاقات به حدی گسترده شد که چهره‌های مختلفی نیز به انتقاد از رویه صداوسیما پرداخته و گستردگی کدهای دستوری در تلویزیون را مشابه بلیت‌های بخت آزمایی پیش از انقلاب دانستند که از آن جمله می‌توان به مصطفی هاشمی طبا اشاره کرد.

مراجع تقلید درآمد حاصل از ستاره مربع‌ها را جایز ندانستند

به تازگی نیز سه تن از مراجع تقلید در پاسخ به سوالات مردم در این باره نظر داده‌اند و معتقدند که کسب درآمد از این طریق جایز نیست. آیت‌الله مکارم شیرازی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه کسب درآمد به این شیوه برای ذینفعان حلال است یا خیر، اینچنین گفته است: «تنها در صورتی که کالا یا خدمتی که دارای ارزش مالی است را بفروشند و از سود خود به خریداران به قید قرعه جایزه بدهند اشکالی ندارد و الا حرام است و باید از آن اجتناب شود.»

مراجع

آیت‌الله نوری همدانی نیز در این باره این چنین پاسخ داده است: «به صورت کلی اگر جایزه از مبالغ دریافتی از شرکت کنندگان باشد، شرعا حرام است.»

آیت‌الله شبیری‌زنجانی نیز در این باره اینچنین گفته است: «اگر موجب شود پولی از شرکت کنندگان به برگزارکنندگان مسابقه برسد، یا پول شرکت کنندگان صرف مسابقه شود، جایز نیست.»

با وجود آنکه پیش از این نیز توسکا پس از چند هفته بحث رسانه‌ای، فشار افکار عمومی و پیگیری وزیر جوان دولت یازدهم، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات ناچار به توقف کدهای دستوری و درآمدهای حاصله از ارزش افزوده آن‌ها شده است، نظر مراجع تقلید نیز مبنی بر جایز نبودن این درآمد خط بطلان دیگری را بر فعالیت‌های این شرکت از این طریق کشید. /خبرآنلاین

پاسخ مراجع تقلید به سؤالی درباره پخش اعترافات تلویزیونی

این خبر آیا کسب درآمد تلویزیون از ستاره‌مربع‌ها جایز است؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

بسیاری از ایرانی‌ها آیفون‌هایشان را خاموش کردند

به گزارش بخش فناوری سایت خبرهای فوری، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این‌که مردم ایران اپل را دوست داشتند، اما محدودیتی که اخیرا برای شرکت‌های ایرانی ایجاد شد، بسیاری از ایرانی‌ها گوشی اپل‌شان را خاموش کردند و کنار گذاشتند، البته گزارش دقیق این موضوع را باید سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با مزاح تعریف کرد یک نفر گوشی اپل در جیب عقب شلوار داشت و نشست؛ صدایی شبیه شکستن آمد و گفت: ان‌شاءالله که رانم بود.

جهرمی ادامه داد: امروز مردم دیگر این گوشی را برای نیازهای اولیه ارتباطی نمی‌خواهند، بلکه گوشی زندگی روزمره آنها را پیش می‌برد و گوشی‌ای که نتوان از خدمات حمل و نقل، بانکی و سایر اپلیکیشن‌های آن استفاده کرد، محکوم به خارج شدن از بازار است. /فارس

تعلیق گوگل فوتوز به دلایل امنیتی

این خبر بسیاری از ایرانی‌ها آیفون‌هایشان را خاموش کردند اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ماجرای تقلب پیامکی در مسابقه تلویزیون چه بود؟

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، ارسال پیامک‌های مشکوک به طیف گسترده‌ای از مردم مبنی‌بر «ثبت رأی آن‌ها به نام برنامه تلویزیونی برنده‌باش در جشنواره جام‌جم» آن هم بدون آنکه فرد دریافت‌کننده پیامک در رأی‌گیری جشنواره مشارکت کرده باشد، ابهاماتی را درباره فرآیند ثبت آرا در این رویداد تلویزیونی طی روزهای اخیر به همراه داشته است.

مسابقه «برنده باش» هر پنجشنبه و جمعه با اجرای محمدرضا گلزار روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود و از طرف شبکه به‌عنوان یکی از کاندیداهای جشنواره تلویزیونی «جام جم» حضور یافته و در بخش برنامه‌های شاخص، رقیب اصلی برنامه «نود» در این شبکه محسوب می‌شود.

ارسال پیامک‌های مشکوک

ارسال پیامک‌های مشکوک به طیف گسترده‌ای از مردم مبنی‌بر «ثبت رأی آن‌ها به نام برنامه تلویزیونی برنده‌باش در جشنواره جام‌جم» آن هم بدون آنکه فرد دریافت‌کننده پیامک در رأی‌گیری جشنواره مشارکت کرده باشد، ابهاماتی را درباره فرآیند ثبت آرا در این رویداد تلویزیونی طی روزهای اخیر به همراه داشته است.

مسابقه «برنده باش» هر پنجشنبه و جمعه با اجرای محمدرضا گلزار روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود و از طرف شبکه به‌عنوان یکی از کاندیداهای جشنواره تلویزیونی «جام جم» حضور یافته و در بخش برنامه‌های شاخص، رقیب اصلی برنامه «نود» در این شبکه محسوب می‌شود.

پیامک‌های موردنظر با این جمله که «دوست عزیز، رای شما با رای قبلی جایگزین شد» برای افراد زیادی ارسال شده و کاربران زیادی با گرفتن اسکرین‌شات از این پیامک و اشتراک آن در فضای مجازی به این اتفاق اعتراض کرده‌اند. حتی در مواردی کاربران محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را مخاطب قرار داده‌اند تا پاسخگوی این ابهام در فرآیند ارسال پیامک‌ها باشد.

توضیحات دبیر جشنواره جام جم

در همین راستا مسعود احمدی‌افزادی دبیر جشنواره «جام جم» درباره بروز تخلف در سامانه پیامکی گفت: « ما در دبیرخانه جشنواره «جام‌جم» هم اکنون در حال بررسی این موضوع هستیم و طی جلسه‌ای به بررسی پیامک‌ها و موارد مرتبط با این قضیه می‌پردازیم و به طور جدی نسبت به این مساله اقدام خواهد شد.»

وی ادامه داد: ما همه مسیرهایی را که منجر به ثبت رای می‌شود بررسی کرده تا هر کجا اخلالی دیده شود جلوی آن را بگیریم و قطعا تلاش ما بر این است که تک‌تک رای‌های مردمی به دقت و با شفافیت و حساسیت حفاظت شود.

احمدی‌افزادی گفت : « حوزه انفورماتیک جشنواره «جام جم» در ساعت ۲۴ بامداد روز جمعه ۱۰ اسفندماه متوجه این اخلال در رای گیری‌ها شده و بلافاصله سیستم ورود آرا را بسته است.»

دبیر جشنواره جام‌جم ضمن تأکید براینکه عوامل برنامه «برنده‌باش» در این اخلال هیچ نقشی نداشته‌اند، در پایان سخنانش گفت: « ثبت آرا همچنان متوقف است تا ما ببینیم مشکل چیست و از کجا این اتفاق رخ داده است.»

11

ورود وزیر ارتباطات به تخلف در آرای مردمی

وزیر ارتباطات هم ضمن تایید تخلف صورت گرفته از ارسال گزارش نهایی به صدا و سیما و پلیس فتا خبر داد. باید دید که این میان واکنش پلیس فتا و صدا سیما نسبت به گزارش وزیر ارتباطات و تخلفات صورت گرفته چیست؟

12

واکنش مهران مدیری و تهیه کننده «دوره همی» به تخلفات صورت گرفته

روابط عمومی برنامه تلویزیونی «دورهمی» با انتشار نامه‌ای از ادامه حضور این برنامه در نظرسنجی جشنواره جام جم انصراف داد.

13

در این نامه آمده است: «با توجه به اینکه مجموعه «دورهمی» در ۲ سال گذشته توانسته تقریباً تمامی جوایز مردمی و داوری را به خود اختصاص دهد، هم برنامه «دورهمی» و هم  آقای مهران مدیری به عنوان مجری این مجموعه، توانسته‌اند نتیجه تلاش خود را از مردم این سرزمین به دست آورند، به اطلاع میرسانیم بنا به درخواست مخاطبان همیشگی دورهمی از شرکت در این نظرسنجی انصراف می‌دهیم و این رقابت را به دیگر دوستان و برنامه‌ها سپرده و امیدواریم رقابت سالمی صورت پذیرد.از تمامی هواداران و دوستانی که برای این نظرسنجی زحمت کشیدند و لطفشان مثل همیشه شامل حال ما بود، بی‌نهایت سپاسگزاریم.»

واکنش محسن تنابنده نسبت به آرای سریال «پایتخت»

محسن تنابنده نیز با انتشار تصویری از نتایج آرای دو سریال «پایتخت» و «بانوی عمارت» در جشنواره تلویزیونی جام‌جم، در اینستاگرام خود نوشت: «تو شرایطی نبودم که پست بذارم ولی مگه میذارن؟ تعداد آرای دو سریال رو ببینید، دقیق اندازه هم؟؟

این آمار رو هفته پیش روزنامه جام‌جم زده و البته اضافه کرده پایتخت ۳۰ درصد و عمارت ۲۳ درصد. لطف مردم نه یک بار بلکه بارها شامل حال «پایتخت» شده و اهالی «پایتخت» هم همیشه به احترام مردم تلاش کردن پس دست از تلاش مذبوحانه بردارید و اجازه بدین مردم خودشون انتخاب کنند.»

14

چه کسانی از آرای مردمی سو استفاده می‌کنند؟

مساله اما فراتر از یک نظرسنجی صداوسیما و اکنون ابهام درباره سوءاستفاده از شماره گروهی از شهروندان برای رای گیری به نفع یا دستکاری در آرای مردمی صداوسیما است. مسئله‌ای که به لحاظ قانونی جرم محسوب می‌شود و باید عوامل دخیل در آن تحت تعقیب قرار گیرند. اما باید دید که این یک تخلف از سوی تلویزیون و تهیه کنندگان یک برنامه خاص صورت گرفته یا معضل در جای دیگری است؟ /اعتماد

گاف مجری تلویزیون درباره اف‌ای‌تی‌اف وقتی نتوانست جلوی خودش را بگیرد!

این خبر ماجرای تقلب پیامکی در مسابقه تلویزیون چه بود؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

آذری جهرمی برای ترامپ توئیت زد + عکس

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، محمد جواد آذری جهرمی در توئیتی خطاب به دونالد ترامپ گفت: جمعیت واقعی مردم امروز را با جمعیت خیالی روز تحلیف خود یا اکانت‌های فیک سعودی مقایسه کن.

این یک قانون است: چیزهای خوب برای آدم‌های خوب رخ می‌دهد.

آذری

قطعنامه پایانی راهپیمایی ۲۲ بهمن ۹۷

این خبر آذری جهرمی برای ترامپ توئیت زد + عکس اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

تشریح جزئیات حادثه آتش‌سوزی پژوهشگاه فضایی از زبان وزیر ارتباطات / درگذشت ۳ پژوهشگر

به گزارش بخش حوادث سایت خبرهای فوری، محمد جواد آذری جهرمی در حاشیه روز فناوری فضایی در جمع خبرنگاران در خصوص سانحه رخ داده در پژوهشکده سامانه‌های حمل و نقل فضایی پژوهشگاه فضایی افزود: این سانحه به دلیل آتش‌سوزی در یکی از ساختمان‌های پژوهشگاه فضایی بوده است.

وی با بیان این‌که در آن روز به دلیل برگزاری مراسم کسی متوجه این حریق نشد، خاطر نشان کرد: در این حادثه سه نفر از افرادی که این ساختمان مشغول فعالیت بودند جان خود را از دست دادند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: گزارش کامل این سانحه تاکنون اعلام نشده است. /ایسنا

دستگیری سارقان خشن و مسلح تهران + فیلم

این خبر تشریح جزئیات حادثه آتش‌سوزی پژوهشگاه فضایی از زبان وزیر ارتباطات / درگذشت ۳ پژوهشگر اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

واکنش وزیر ارتباطات به ادعای «کاخ‌نشینی» خود

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، محمدجواد آذری جهرمی در توییترش نوشت: «‌یا ابالفضل!

اولین ساختمان فرستنده و تاسیسات رادیویی، یهویی شد کاخ! ساختمانی که سال ۸۸ بازسازیش تمام شده، یهویی صدها میلیون خرجش شده است! ترک دفتر به‌دلیل مقاوم‌سازی هم یهویی میشه بی‌توجیه! مردم میدونن درد شما چیه، زور نزنید. کلاه‌فرنگی جزو میراث کشور است و از آن حفاظت می‌کنیم.»

تویت

پست توهین آمیز پسر ترامپ جنجال آفرین شد

این خبر واکنش وزیر ارتباطات به ادعای «کاخ‌نشینی» خود اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

چرا قیمت بسته‌های اینترنتی افزایش یافته است؟ وزیر ارتباطات پاسخ می‌دهد

به گزارش بخش فناوری سایت خبرهای فوری، وزیر ارتباطات در رشته توییت‌هایی به پسرش در یکسال اخیر در توسعه زیرساختهای ارتباطی و فناوری اطلاعات، چه پیشرفتهایی صورت گرفته است؟ پاسخ داده و چند نمونه از کارهایی که وزارتخانه‌ و تیمی که به مدیریت او در این سازمان مشغول هستند را با عنوان گزارش به مردم یادآوری کرده است. «محمدجواد آذری جهرمی» در این رشته توییت‌ها به مواردی چون کیفیت خدمات، توسعه لایه خدمات نرم افزاری، خدمات ابری و میزبان اشاراتی داشته و تاکید کرده که نوسانات ارز باعث برخی گرانی‌ها در بخش قیمت‌ گذاری خدمات شرکت‌های خصوصی شده است.

نمودار

جهرمی در نگاه اول به توسعه لایه دسترسی مردم اشاره کرده و با مقایسه تعداد شهرهای پوشش تحت اینترنت دسترسی پهنای باند نسل چهارم این نکته را یادآوری کرده که در این زمینه چه رشدهایی صورت گرفت است. او همچنین به توسعه هسته شبکه ملی اطلاعات اشاره داشته که چندی پیش مراسم رونمایی از پروژه نهایی آن هم تحت عنوان توسعه ظرفیت IP بخش هسته شبکه ملی اطلاعات انجام شد.

نموداری

جهرمی رشد دو سال اخیر خدمات ابری و میزبانی را نیز در نموداری به تصویر کشیده و در ادامه فرایند توسعه لایه خدمات نرم افزاری را نیز فراموش نکرده است؛ فرایندی که به موجب آن رشد ۵ برابر تعداد اپلیکیشن‌های موبایل از چندسال پیش تاکنون را شاهد بودیم و یا رشد ۳۰۰ درصدی ترافیک VOD داخلی نیز به تحقق پیوسته است.

نمداریان

جهرمی همچنین به مساله قیمت خدمات پرداخت و با ذکر این نکته که خدمات دولت به شرکتهای اینترنتی با کاهش متوسط ۴۰ درصدی قیمت مواجه بوده؛ به رشد ۷ تا ۱۲ درصدی در تعرفه خدمات بخش خصوصی در دو ماه اخیر اشاره کرد. او در توییتی دیگر هزینه تبلیغات اپراتورها در صدا و سیما در سال جاری را ۲۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد و تاکید کرد که این ارقام نباید از جیب مشتری گرفته شود:

«به واسطه تغییرات نرخ ارز، افزایش هزینه‌های اپراتورها چشمگیر بوده، راهکار، کنترل این هزینه‌هاست. برخی قابل کنترل است، مثلا خواسته‌ام تبلیغات تلویزیون و بسیاری دیگر از هزینه‌ها را کنترل کنند، هزینه تبلیغات و امثال آن نباید از جیب مردم داده شود.»

جهرمی

البته آمار گرانی ۱۲ درصدی که جهرمی از آن صحبت به میان آورده با هجمه انتقاد کاربران روبرو شده چرا که به گفته آنان قیمت بسته‌های اینترنتی  رشدی بیش از ۱۲ درصد داشته است.

افسردگی با شبکه‌های اجتماعی در دختران دوبرابر پسران است

این خبر چرا قیمت بسته‌های اینترنتی افزایش یافته است؟ وزیر ارتباطات پاسخ می‌دهد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

صرفه‌جویی ۱۴۴۰ میلیاردی با حذف قبوض خدماتی

به گزارش بخش فناوری سایت خبرهای فوری، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در سمینار هفته دیجیتال گفت: در حال حاضر ۳۵ میلیون قبض برق، ۳۵ میلیون قبض آب و ۲۰ میلیون قبض گاز توزیع می‌شود که با هوشمندسازی کنتورها می‌توان از این هزینه اضافی صرفه‌جویی کرد.

وی افزود: این در حالی است که درآمد وزارت ارتباطات از اول سال تا آذرماه حدود ۶۰۰ میلیارد تومان بوده است.

این عضو دولت تدبیر و امید با بیان اینکه برنامه‌ریزی‌های مناسبی با وزارت نیرو برای هوشمندسازی انجام شده است و وزیر نیرو از این اقدام استقبال می‌کند، اظهار داشت: صنعت IOT یکی از صنایع اصلی در آینده است و اگر ما به این موضوع بپردازیم می‌توانیم جایگاه خود را در جهان حفظ کنیم. در غیر این صورت، در این موضوع نیز مثل بسیاری دیگر از موضوع‌ها متضرر می‌شویم.

جهرمی با بیان اینکه هوشمندسازی در بسیاری از بخش‌ها در حال بررسی است، تصریح کرد: با شهرداری نیز تفاهم‌نامه‌هایی به امضا رسیده است اما با رفتن نجفی، تفاهم‌نامه‌ها به حالت تعلیق درآمده است که امیدواریم با شهردار جدید به نتیجه خوبی در این زمینه برسیم.

وی با تاکید بر اینکه در زمینه هوشمندسازی باید ابتدا از خودمان شروع کنیم، خاطرنشان کرد: متاسفانه در حال حاضر اپراتورها خدمات مناسبی را در این زمینه عرضه نکرده‌اند. برای توسعه این خدمات نیاز به سرمایه‌گذاری در حوزه فرکانس داریم و اگر بخواهیم روی فرکانس ۹۰۰ سرمایه‌گذاری کنیم، متضرر می‌شویم.

وزیر ارتباطات ادامه داد: در بخش کشاورزی نیز هوشمندسازی در مرحله بررسی است و با این کار می‌توان ۳۵ درصد در مصرف گاز صرفه‌جویی کرد.

جهرمی با بیان اینکه در حوزه بانکداری نیز هوشمندسازی می‌تواند خدمات زیادی را انجام دهد، ابراز داشت: ما با حضور وین‌تک‌ها می‌توانیم به دستاوردهای مناسبی برسیم. وزارت ارتباطات در بخش هوشمندسازی وظیفه توسعه زیرساخت‌ها را دارد و حالا زیرساخت‌ها آماده میزبانی از هوشمندسازی نهادها و سازمان‌ها است و تنها باید این نهادها و ارگان‌ها از این هوشمندسازی استقبال کنند.

وی با بیان اینکه ما پیگیر هدف ایران دیجیتال هستیم، عنوان کرد: مثل همه جای دنیا برای رسیدن به این هدف موانعی وجود دارد که تلاش می‌کنیم تا آنها را برطرف کنیم.

وزیر ارتباطات با بیان سهم کم اپراتورها در تحول دیجیتال یادآور شد: ما در حوزه پیامک‌های ارزش افزوده به طور جدی در حال بررسی هستیم و به زودی به این مشکل رسیدگی خواهد شد.

جهرمی با اشاره به مشکلات شرکت مخابرات ایران بیان کرد: نرخ ارز باعث شده تا مخابرات با بحران نقدینگی مواجه شود و بر اساس آمارها مطالبات انباشته این شرکت بسیار زیاد است و مشکلاتی را به وجود آورده است.

وی افزود: مخابرات ایران حدود ۳۰ میلیون مشتری تلفن ثابت دارد که حدود ۳۶۰ میلیارد تومان تنها برای توزیع قبوض هزینه می‌کنند که با استفاده از ظرفیت دولت الکترونیک می‌توان از این هزینه صرفه‌جویی کرد و بر روی خدمات دیگر هزینه کرد.

این عضو دولت تدبیر و امید با انتقاد از توزیع بیش از حد کارت‌های هوشمند گفت: متاسفانه امروز کارت‌های بانکی و بسیاری از کارت‌های دیگر هوشمندسازی شده‌اند که هر کدام با یک کارت در دست مردم قرار گرفته است و بیشتر این کارت‌ها مصرف چندانی ندارد و تنها از بیت‌المال برای تولید و صدور آن هزینه می‌شود که باید جلوی آن گرفته شود.

جهرمی با بیان اینکه وزارت ارتباطات وظیفه کنترل بازار تلفن همراه را برعهده ندارد، اظهار داشت: ما به واسطه مقابله با قاچاق گوشی مسئولیت کارگروه را برعهده داریم و برای ترخیص گوشی‌‌‌های همراه باید نهادهای مرتبط با یکدیگر همکاری کنند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۲۰ هزار گوشی توقیف شده و شصت هزار عدد نیز در گمرک است، تصریح کرد: آن شرکت‌‌هایی که پرونده‌‌‌شان در ارتباط با ۱۲۰ هزار گوشی در دادگستری است، در واردات ۶۰۰ گوشی توقیف شده در گمرک نقش داشته‌‌‌اند و به همین دلیل هنوز ترخیص آنها در حال بررسی است.

وزیر ارتباطات اضافه کرد: کارگروهی که از نمایندگان دادستانی کل کشور و وزارت صمت تشکیل شده است، به زودی گزارشات آن را ارایه می‌‌کند.

جهرمی با بیان اینکه گوشی‌‌های توقیفی نیاز یک ماه بازار را برطرف خواهند کرد، خاطرنشان کرد: تعداد واردکنندگان در حال حاضر محدود است و قرار شده تا وزارت صمت با فراخوان به واردکنندگان جدید مجوز دهد. وضع امروز بازار وضع مناسبی نیست و در تلاشیم تا مشکلات به وجود آمده را برطرف کنیم.

وی با بیان اینکه ایران دیجیتال به چهار بخش نرم‌‌افزار، تجارت، سخت‌‌افزار و خدمات تقسیم می‌‌شود، ابراز داشت: در بحث سخت‌‌افزار تولیدات داخلی خود را داریم به عنوان مثال در حوزه فیبر نوری و تجهیزات ارتباط تقریبا خود کفا شده‌‌ایم و در حوزه‌‌های دیگر به میزان قابل توجهی رشد کرده‌‌ایم.

وی افزود: ایران دیجیتال یک مفهوم و پروژه است که هر روز به تحقق آن نزدیک می‌‌شویم.

۱۰ گوشی برتر ۲۰۱۸ معرفی شد

این خبر صرفه‌جویی ۱۴۴۰ میلیاردی با حذف قبوض خدماتی اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.