فیلترشکن‌ها؛ ابزار دور زدن تحریم‎ها

به گزارش بخش فناوری سایت خبرهای فوری، به تعبیر مجریان فیلترینگ در کشور، فیلترشکن‎ها به‌عنوان ابزار بی‌اثر کردن فیلترینگ، باید حذف شوند. همچنان که در دو هفته اخیر شاهدیم، فیلترشکن‎هاخوب کار نمی‎کنند. اما اختلال در فرآیند کار این برنامه‌ها در حالی است که در شرایط فعلی به دلیل تحریم‎های بین‌المللی در حوزه فناوری اطلاعات، بسیاری از کسب‌وکارها و افراد به خدمات سایت‎های خارجی دسترسی ندارند. برای نمونه، شرکت GitHub، بزرگ‌ترین سرویس میزبان کدهای منبع هفته گذشته دسترسی کاربران ایرانی را به بخشی از سرویس‌های خود مسدود کرد.

به این ترتیب، برای بخش قابل توجهی از کاربران ایرانی که ادامه فعالیت کسب و کارآنها به این خدمات بستگی دارد، فیلترشکن‎ها یک ابزار حیاتی برای دور زدن این تحریم‎ها است. بنابراین، در شرایط فعلی که این کسب‎وکارهای استارت‎آپی به بازوی قدرت دولتبرای گذر از چالش‎های اقتصادی اخیر تبدیل شده، انتظار می‎رود مسوولان بخش فیلترینگ، به دنبال تغییر رویکرد باشند و عرصه‌ فعالیتی را که به واسطه تحریم‎های بین‎المللی محدود شده، تنگ‌تر نکنند. در واقع، به جای تمرکز روی فیلترینگ و اعمال رفتار سلیقه‎ای، به دنبال فراهم کردن بستر مناسب برای فعالیت کسب و کارها باشند. اما این روزها، به جای توجه به نقش فیلترشکن‎ها برای دور زدن تحریم‎های بین‌المللی جهت ادامه حیات کسب و کارها، قانونی بودن خرید و فروش این برنامه‎ها دغدغه اصلی شده است. به‌طوری که به گزارش خبرگزاری خانه ملت، یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس این موضوع را با وزیر ارتباطات مطرح کرده است.

در این میان، به گفته سخنگوی این کمیسیون، پاسخ آذری جهرمی در این جلسه مبنی بر اینکه «کسانی که فیلترشکن می‌فروشند، هیچ اتفاقی برای آنها پیش نمی‌آید چون طبق قانون فروش فیلترشکن جرم نیست. آنها از زیرساخت‌های همین کشور هم استفاده می‌کنند. باید این موضوع در مرکز ملیفضای مجازی حل و فصل شود»، قانع‌کننده نبوده است.در این میان، برخی از مسوولان معتقدند استفاده از فیلترشکن عنوان جزایی داشته و قابل تعقیب و پیگیری است، اما برخی حقوقدانان که با مسائل حقوقی و در این مورد، قانون جرائم رایانه‌ای آشنایی دارند، معتقدند نص صریحی مبنی بر اینکه استفاده از فیلترشکن و ورود به شبکه‌های اجتماعی فیلترشده مجازات دارد، وجود ندارد و در هیچ یک از قوانین، موضوع ورود به سایت‌ها یا عضویت در آنها جرم تلقی نشده و برای آن مجازاتی پیش‌بینی نشده است.

اما فارغ از اینکه عضویت در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های فیلترشده چه حکمی دارد، کسانی که از فیلترشکن استفاده می‌کنند تا چه اندازه مجرم هستند و فروش فیلترشکن‌ها جرم محسوب می‌شود یا خیر، باید در میان این تصمیم‎گیری‎ها و تحریم‎های سرویس‎های شرکت‎های فناوری که با ادامه حیات کسب وکارهای اینترنتی گره خورده، به نقش فیلترشکن‎ها در دور زدن این تحریم‎ها توجه داشت. بنابراین، با توجه به اینکه وجود چنین فضای پیش آمده بستری برای حضور فیلترشکن‌های مخرب شود که زندگی مردم و امنیت کشور را تهدید کند، اجازه فعالیت به ابزارهای مطمئنی داده شود که می‎تواند در عین امن بودن، دسترسی افراد و کسب وکارها را به خدمات IT تحریم شده فراهم کند.

فیلترشکن از نگاه قانون

به گزارش «ایسنا» حضور برخی وزیران و مسوولان در شبکه‌هایی مانند توییتر و تلگرام و سایر برنامه‌هایی که برای مردم فیلتر شده سوال‌برانگیز است. هرچند وزیر ارتباطات به‌عنوان یکی از مجریان فیلترینگ و نه حتی تصمیم‌گیرنده، بارها به این موضوع این چنین پاسخ داده که برای ورود به توییتر از فیلترشکن استفاده نمی‌کند و دارای اینترنت بدون پالایش است، اما این موضوع می‌تواند ناقض اصول قانون اساسی باشد که می‌گوید تفاوتی بین انسان‌ها وجود ندارد. به اذعان وزیر ارتباطات، «فعالیت توییتر در ایران ممنوع است، چون قانون‌گذار می‌تواند حکم بدهد که فعالیت شرکت خارجی در ایران ممنوع شود، اما فعالیت ایرانیان در توییتر ممنوع نیست چون هیچ قاضی و هیچ دستگاهی نمی‌تواند حکم عمومی بدهد مگر اینکه مصوبه مجلس باشد.» در مقابل به نظر می‌رسد در قانون جرائم رایانه‌ای هم ممنوعیت استفاده از فیلترشکن به صراحت نیامده است، بنابراین گفته‌های وزیر ارتباطات مبنی بر اینکه فروشندگان فیلترشکن مجرم محسوب نمی‌شوند هم چندان بی‌معنا نیست.

این در حالی است که بررسی قانون جرائم رایانه‌ای نشان می‌دهد طبق ماده یک، هرکس به‌طور غیرمجاز به داده‌ها یا سیستم‌های رایانه‌‎ای یا مخابراتی که به وسیله تدابیر امنیتی حفاظت شده، دسترسی یابد، به حبس از ۹۱ روز تا یک سال یا جزای نقدی از ۵ تا ۲۰ میلیون ریال یا هر دو محکوم خواهد شد. اما به گفته کارشناسان، در این جا هدف قانونگذار حمایت از داده‌ها و سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی متعلق به اشخاص حقیقی و حقوقی در مقابل هکرهاست نه بحث فیلترینگ. همچنین ماده ۲۱ قانون جرائم رایانه‌ای هم مربوط به اشخاصی است که مطالب در خور فیلتر شدن را تهیه می‌کنند، نه اشخاصی که این مطالب را به نحوی از انحا می‌بینند یا از آنها استفاده می‌کنند. به اعتقاد برخی حقوقدان‌ها، به‌طور کلی این موضوع که تعیین مصادیق امر کیفری را به عهده کارگروه یا کمیته‌ای بگذاریم قویا محل تامل است؛ زیرا باعث مواج شدن مفاهیم کیفری خواهد شد که در حقوقجزا به هیچ وجه پذیرفته نیست. /دنیای اقتصاد

این خبر فیلترشکن‌ها؛ ابزار دور زدن تحریم‎ها اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

شوخی هالیوودی وزیر جوان با بهرام رادان + فیلم

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، آذری جهرمی هنگام جایزه دادن به بهرام رادان: احساس می‌کنم دارم به «برد پیت» جایزه می‌دهم!/ خدا کند هیچ سیاستمداری گرفتار شوخی های محراب قاسم خانی نشود

وزیر ارتباطات در جمع شب گرم سینمای ایران:

استاد علی نصیریان همان گونه که در شهرزاد بزرگ‌آقا بودند، آقای بزرگ سینما و تئاتر ایران هم هستند.

بهرام رادان برد پیت سینمای ایران است.

علی نصیریان استاد پیشکسوت و چهره ماندگار:

مدیران جوان مانند آذری جهرمی نعمت هستند.این خبر شوخی هالیوودی وزیر جوان با بهرام رادان + فیلم اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

فسادستیزترین اعضای کابینه را بشناسید

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، در دولت حسن روحانی فهرست مفسدان اقتصادی در جیب‌ها خاک نمی‌خورد یا مستقیم به مردم اطلاع داده می‌شود یا به قوه قضائیه ارسال می‌شود.اگر از افشاگری‌های بیژن زنگنه که به قول خودش، زیر فشار رسانه‌های نزدیک به بابک زنجانی است بگذریم، افشاگری‌های وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نامه رئیس کل بانک مرکزی به رئیس جمهوری تازه‌ترین برخوردهای آشکار، صریح و بی مماشات دولتمردان با فساد اقتصادی است. این فسادها در واقعیتی به نام «ارز دولتی» و به طریق اولی، در مسأله‌ای به نام تحریم‌ها ریشه دارد. در ابتدای دولت یازدهم، محمد نهاوندیان که رئیس دفتر رئیس جمهوری بود، اعلام کرد که «مقابله با سرچشمه‌های رانت، جنگ بزرگ دولت است.» به نظر می‌رسد این نبرد همچنان به صورت نفسگیر ادامه دارد؛ چرا که افشاگری‌های اخیر این اعضای دولت نشان می‌دهد در شرایط «فشار حداکثری آمریکا علیه ایران» برخی افراد و شرکت‌ها، به دنبال سودهای بادآورده، از محل یغمای منابع ملی هستند. اما نکته اینجاست که این بار بر خلاف دوره پیشین تحریم‌ها آنان نمی‌توانند به حمایت‌های سیاسی پشتگرم باشند یا در حفاظ خط قرمزهای واهی به فعالیت‌های رانت‌جویانه اقتصادی خود ادامه دهند.

روحانی؛ پیشگام مقابله با ویژه‌خواری

حسن روحانی ۷ دی ماه ۱۳۹۲، درست ۶ ماه پس از تکیه زدن بر صندلی ریاست جمهوری، به اسحاق جهانگیری دستور داد اقدامات لازم برای شناسایی و مجازات کسانی که با تبانی، زمینه ویژه‌خواری و درآمدهای غیر موجه را فراهم کرده‌اند صورت بگیرد. مراد از این نامه، برخورد با مفسدانی بود که بعدها به «کاسبان تحریم» معروف شدند. بابک زنجانی ۲ روز پس از انتشار این نامه بازداشت شد.

این نامه و رویکردهای پس از آن نشان داد که دست‌ کم در دولت روحانی دیگر از خاصه بخشی‌ها خبری نیست. پس از آن بود که دیگر پرونده‌های مرتبط با کاسبی تحریم، یکی پس از دیگری، از بخش‌های مختلف دولت برملا شد. با امضای توافق هسته‌ای، تحریم‌ها هم برچیده شد و ارتباطات اقتصادی ایران با جهان به روال عادی بازگشت. اما امروز که با خروج یکجانبه آمریکا از برجام، بار دیگر تحریم‌ها، البته شدیدتر، بازگشته‌اند، به نظر می‌رسد برخی همچنان دندان طمع خود را تیز کرده‌اند تا شاید از نمد تحریم، برای خود کلاهی بدوزند اما این بار کشتی‌بان را سیاستی دگر آمده است.

۵ میلیارد یورو فسادی که رئیس کل بانک مرکزی افشا کرد

ایستادگی مقابل مفسدان اقتصادی را هم باید در کنار ثبات و آرامش بازار طلا و ارز، به فهرست دستاوردهای مدیریتی ناصر همتی در بانک مرکزی اضافه کرد. جدیدترین افشاگری رئیس کل بانک مرکزی، به ۱۵۰ بازرگان یا فعال اقتصادی مربوط می‌شود که ارز حاصل از صادرات خود را وارد کشور نکرده‌اند. مطابق آن چه او ۲۵ تیرماه اعلام کرد، این ۱۵۰ صادرکننده «نزدیک به ۴ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات را به کشور برنگردانده‌اند. ضمن این که هیچ نشانی هم از این افراد به صورت صحیح موجود نیست.» همتی اضافه کرد که فهرست این افراد را به قوه قضائیه ارسال کرده است. این اتفاق در حالی رخ داد که بر اساس سیاست‌های دولت، صادرکنندگان باید ۷۰ درصد ارز ناشی از صادرات را به کشور برگردانند.

پیش از این، او در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری، از فعالیت مفسده‌آمیز قریب به ۲۰ شرکت واردکننده دولتی و خصوصی در حوزه دارو و کالاهای اساسی، با رقمی نزدیک به یک میلیارد یورو پرده برداشت. او در این نامه نوشت که این شرکت‌ها به رغم دریافت ارز از بانک مرکزی یا کالاهای مورد ادعا را وارد کشور نکرده یا اگر وارد کرده اند، اسناد و مدارک آن را به بانک مرکزی برای «رفع تعهد ارزی» ارائه نکرده اند… .

بررسی‌ها درباره تخلف یا عدم تخلف این شرکت‌ها ادامه دارد اما تا اینجای کار این نامه به نوبه خود، نامه پرعتاب و خطاب رئیس دفتر رئیس جمهوری به وزرای بهداشت، صمت، کشاورزی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی را به دنبال داشت. محمود واعظی در نامه به این وزرا، نه تنها خواستار پاسخگویی این وزرا به نامه رئیس کل بانک مرکزی شد، بلکه تأکید کرد «دستگاه‌های دولتی و شرکت‌های دولتی فوراً پاسخ دهند که چرا تخلف شده است؟» مطابق گزارش‌ها، تعهدات ارزی ایفا نشده در حوزه دارو، چیزی در حدود ۱۳۰ میلیون یورو و این میزان در زمینه کالاهای اساسی نیز حدود ۸۴۸ میلیون و ۹۰۹ هزار یورو است که رقمی در حدود ۹۷۹ میلیون و دو هزار و ۵۶۹ یورو را بالغ می‌شود.

نمکی و افشای فساد در بهداشت و درمان

۲۶ تیرماه سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جمع اعضای کمیسیون ولایی مجلس، به طور صریح و آشکار از وجود «فساد سازمان یافته» در این وزارتخانه و مشخصاً از دو کانون فساد در آن خبر داد: سازمان غذا و دارو و هیأت امنای ارزی.

شاید بتوان این افشاگری را واکنشی به نامه پرعتاب رئیس دفتر رئیس جمهوری دانست؛ چرا که بخشی از فساد مورد اشاره نمکی در زمینه واردات تجهیزات پزشکی، احتمالاً همان است که رئیس کل بانک مرکزی به آن اشاره کرده بود. اما بیان صریح و آشکار آن و پذیرفتن وجود تخلفات عدیده در زیرمجموعه یک مدیر از سوی همان مدیر، بدون آن که بخواهد آن را لاپوشانی کند، امری تازه و درخور توجه است.

سعید نمکی که سخنان افشاگرانه‌اش را در جمع فراکسیون ولایی مجلس بیان می‌کرد، از تهدید  خود و خانواده‌اش خبرداد اما گفت که: «داروی مورد نیاز مردم را در بازار سیاه عرضه می‌کنند، در انبارهای پیدا و پنهان احتکار می‌کنند و داروی تقلبی در بازار توزیع می‌کنند. در کنار سازمان غذا و دارو سامانه‌ای درست کرده بودند که سرور آن در خارج از این مرزها قرار داشت و تنها افراد معدودی به اطلاعات آن دسترسی داشتند.»

دومین تخلفی که او اشاره کرد، دلارهایی است که رفته، اما معلوم نیست به کجا و برای چه. نمکی در این باره هم گفت: «یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز تجهیزات پزشکی رفته و هنوز دقیقاً معلوم نیست چه کسی برده است و چه چیزی آورده و به چه کسانی داده است.»

نمکی در ادامه، صریح و آشکار از وجود «فساد سازمان‌یافته» در این وزارتخانه خبر داد و آن را این طور تشریح کرد: «با یک فساد سازمان‌یافته در دارو و تجهیزات پزشکی و حتی برخی شرکت‌های وابسته به وزارت بهداشت درگیر بودیم، ابایی ندارم بگویم بسیاری از این شرکت‌های وابسته به هیأت امنای ارزی هر یک به نوعی مشکل دارند، البته در حال حسابرسی هستیم و بعد از آن هم اغلب این شرکت‌ها منحل خواهند شد.»

وزیر بهداشت، در عین حال از یک فساد رسانه‌ای هم پرده برداشت، فسادی که تا پیش از این تنها زمزمه‌های آن مطرح می شد اما این بار آشکارا برملا شد: «از قرار موثق شبکه رانت و فساد اقتصادی بین برخی افراد و شبکه‌های مجازی هزینه میلیاردی می‌کنند که مثلاً من و وزارت بهداشت را تخریب کنند؛ ۲۰ میلیون تومان برای هر توئیت علیه نمکی خرج می‌کنند، این پول‌ها از کجا آمده است؟ از جیب آن مادری که گوشواره دختر بچه سرطانی خود را در خواب درآورد و فروخت تا فلان داروی قاچاق یا تقلبی اینها را تهیه کند؟»

نکته اینجا است که وزارت بهداشت در برخورد با مفاسد، تنها به بیان، رسانه‌ای کردن یا افشای آن بسنده نکرده است. چنان که سیدکامل تقوی‌نژاد، معاون توسعه و مدیریت منابع این وزارتخانه، ۲۴ تیرماه در نامه‌ای به سرپرست سازمان غذا و دارو، خواستار روشن شدن فرجام ۱۳۰ میلیون یورویی شد که ۱۰ شرکت دارویی و تجهیزات پزشکی مورد اشاره رئیس کل بانک مرکزی دریافت کرده‌اند.

اما این تنها قدم این وزارتخانه نیست، چنان که مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت از برخورد با شرکت‌های زیرمجموعه هیأت امنای ارزی و  انحلال بسیاری از آنها هم خبرداد. کیانوش جهانپور در این باره به «ایران» گفت: «برخی افراد در سازمان غذا و دارو و هیأت امنای ارزی هنگام تخصیص و نوبت دهی ارز رشوه دریافت کرده‌اند، همه شرکت‌های زیرمجموعه هیأت امنای ارزی منحل شده یا خواهند شد و تنها دو شرکت زیرمجموعه هیأت امنا فعالیت خواهند کرد.»

او البته اضافه کرد: «با توجه به این که هرگونه اطلاع‌رسانی بدون دخالت مقام قضایی در روند کار اخلال ایجاد می کند و منجر به تبانی می‌شود، از بیان نام شرکت‌ها معذوریم.»

مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت در پاسخ به این که چه کسانی پشت توئیت‌ها علیه وزیر بهداشت هستند و مستندات این اظهار نظرها، چیست، تصریح کرد: «قصه به اندازه کافی روشن است. یک عده خبرنگار و اصحاب رسانه به شکل هدفداری اقدام به تخریب چهره وزیر بهداشت می‌کنند. ما «اسکرین شات» پیام‌های محتوی پیشنهاد ۲۰ میلیون تومانی برای هر توئیت علیه وزیر بهداشت را در اختیار داریم، هر دو طرف ماجرا هم مشخص هستند، اما این حاشیه‌ها واقعاً مسأله وزارت بهداشت نیست و دستگاه‌های امنیتی و انتظامی باید به مسأله ورود کنند.»

او با اشاره به این که کانون‌هایی از برخی افراد خاص یا اشخاص حقیقی یا حقوقی که تحت تأثیر فضای مبارزه با رانت تحت‌الشعاع قرار گرفته‌اند و منافع بزرگ‌شان حذف شده، اقدام به تخریب وزارت بهداشت می‌کنند، اظهار کرد: «ایجاد ابهام و گل آلود کردن فضا وزارت بهداشت را از مسیر رسیدگی و تصمیم‌سازی برای حذف منافع باز نمی‌دارد. مستندات مربوط به هر آنچه که وزارت بهداشت ادعا کرده مبنی بر اینکه برخی اصحاب رسانه پول گرفته‌اند و علیه وزیر بهداشت توئیت می‌کنند، موجود است و تحویل مرجع رسیدگی خواهد شد.»

زنگنه و مقابله با نفتخواران

وزیر نفت روحانی را می‌توان از چهره‌های برجسته مبارزه با فساد دانست، وزیری که از ابتدای دولت یازدهم تا امروز مقابل آن چه خود «نفتخواران» نامیده، ایستاده است. آخرین افشاگری بیژن نامدار زنگنه درباره فسادهای نفتی به ۲۲ تیرماه بازمی‌گردد. او در همایش هم‌اندیشی کارگروه ارتقای سلامت اداری و مبارزه با مفاسد اقتصادی، با بیان این که عده‌ای الان به ما فحش می‌دهند که دلیلش این است که ما نمی‌گذاریم نفت کشور را ببرند، بخورند و پول آن را پس ندهند، به نفتخواری با برند بابک زنجانی اشاره کرد و گفت: «هر وقت اسم بابک زنجانی را می‌آورم، دو هفته در مطبوعات به ما حمله می‌شود؛ تعدادی مطبوعات جیره‌خوار بابک زنجانی و رسانه‌ها، اما من نمی‌توانم اسم وی را رها کنم. این برندِ نفتخواری مختص اوست و نمی‌توانم از آن بگذرم.»

پیش از این اظهار نظر زنگنه، وقتی در شبکه‌های اجتماعی برخی وزیر نفت را به کم‌کاری در دورزدن تحریم‌ها متهم کرده و خواستار واسپاری دوباره این امر به بابک زنجانی شدند، بسیاری این اظهار نظرها را به شوخی سیاسی تشبیه کردند. اما نه فقط دیدار برخی نمایندگان با زنجانی در اوین، بلکه یافته‌های «ایران» نشان می‌دهد که نشانی‌هایی که زنگنه از خط و ربط‌های فاسد و ناسالم برخی رسانه‌ها با زنجانی داده، بیراه نبوده است.

آذری جهرمی؛ نخستین افشاگر دریافت کنندگان ارز دولتی

محمدجواد آذری جهرمی، جوان‌ترین عضو کابینه است اما در عین حال جسورترین آنان نیز هست. او کمتر از یک سال بعد از تصدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دست به یک افشاگری بزرگ زد، افشاگری که تبعات آن برای مفسدان اقتصادی و رانت‌جویان هنوز ادامه دارد.

وزیر جوان نخستین عضو کابینه بود که در تیرماه ۱۳۹۷ فهرست دریافت کنندگان ارز دولتی را منتشر کرد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که قیمت گوشی‌های موبایل به سرعت در بازار بالا رفت؛ آن هم در حالی که بسیاری از این شرکت‌های گرانفروش، برای واردات ارز دولتی دریافت کرده بودند و باید گوشی‌ها را به همان قیمت به بازار عرضه می‌کردند.

این افشاگری، مانند زنگنه، یا نمکی، پیامدهای سیاسی برای آذری جهرمی به دنبال داشت. اما آذری جهرمی نه تنها عقب‌نشینی نکرد، بلکه یک منبع آگاه، دیروز  به «ایران» گفت که «افشای فهرست دریافت کنندگان ارز دولتی باعث تشکیل پرونده در بسیاری از موارد شده است.»

این منبع آگاه ارتباطات با بیان این که «هنوز دادگاه‌های بسیاری از این شرکت‌ها در حال برگزاری است» از بیان جزئیات خودداری کرد اما تنها به بیان این نکته بسنده کرد که «میزان تخلفات مالی هر یک از این پرونده‌ها به تنهایی به چند میلیارد تومان بالغ می‌شود.» با همه اینها، واقعیت این است که برخورد با مفاسد اقتصادی، تنها یک اتفاق در این چهار دستگاه دولتی نیست، بلکه فرآیندی است که از ابتدای دولت یازدهم بر آن تاکید شده است. به عنوان مثال، در سال ۹۳ آیین نامه‌ای با عنوان «پیشگیری و مقابله نظام‌مند و پایدار با فساد در قوه مجریه» در دولت به تصویب رسید که مطابق آن همه سازمان‌های نظارتی درون دستگاه‌های دولتی یکپارچه شدند. بر اساس این آیین‌نامه، کمیته‌ای با ریاست معاون اول رئیس‌جمهوری تشکیل شد که ۱۴ عضو دولت در آن حضور دارند و زیرمجموعه این کمیته نیز کارگروه‌هایی است که در سازمان‌ها و وزارتخانه‌های زیرمجموعه دولت تشکیل شده است.  می‌توان حدس زد که وجود چنین سازوکارهایی باعث کشف تخلفات عمده در این وزارتخانه‌ها شده است. اما دولت روحانی به همین امر بسنده نکرده است. دولت با تدوین دو لایحه «شفافیت» و «مدیریت تعارض منافع» که تاکنون در کشور سابقه نداشته‌اند، گام‌های بلند و اساسی را برای مبارزه با فساد برداشته است، گام‌هایی ماندگار که نوید می‌دهد در آینده یا فساد به طرز قابل توجهی کاهش یابد، یا در صورت وقوع، با سرعت و شتاب بیشتری کشف و برخورد شود.» /روزنامه ایران

این خبر فسادستیزترین اعضای کابینه را بشناسید اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

وزیر ارتباطات از چه گوشی موبایل استفاده می کند؟ (+عکس)

به گزارش بخش فناوری سایت خبرهای فوری، آذری جهرمی وزیر ارتباطات نیز در صفحه شخصی خود در فضای مجازی از اینگونه پرسش ها در امان نبوده و یکی از مخاطبان وی نوع گوشی که وزیر از آن استفاده می کند را جویا شده است.

آذری جهرمی نیز در پاسخ به پرسش نوع گوشی خود را جی ال ایکس مدل آریا ذکر کرده و اتفاقا از کار کردن با آن نیز ابراز رضایت کرده است. /عصر ایران

این خبر وزیر ارتباطات از چه گوشی موبایل استفاده می کند؟ (+عکس) اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

«کچلی» که بهارستان را بهم ریخت!

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، جلسه علنی امروز مجلس به ریاست علی لاریجانی و با حضور وکلای ملت در حالی آغاز شد که ساعات آغازین این جلسه نمایندگان به آرامی مشغول بررسی گزارش کمیسیون فرهنگی در مورد لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان بودند.

سوال از وزیر ارتباطات هم در دستور کار امروز پارلمان قرار داشت و طبق برنامه ریزی هیئت رئیسه حدود ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه آذری جهرمی برای پاسخگویی در صحن علنی حاضر شد، از ابتدای حضور وزیر ارتباطات نمایندگان به استقبال وی رفتند، زمانی که آذری جهرمی در مجلس حضور یافت سخنرانان جلسه علنی مشغول ارائه نطق خود بودند، اما رفت و آمد با این وزیر جوان در صحن صدای عبدالرضا مصری که در غیاب لاریجانی سومین تجربه ریاست جلسه را برعهده داشت را درآورد و وی از نمایندگانی که در مقابل وزیر تجمع کرده بودند درخواست کرد تا نظم جلسه را رعایت کنند.

چون نمایندگانی که دور آذری جهرمی زیاد بودند، برای برقراری نظم جلسه گفت: «اون آقای کچل کیه؟ بله؛ شما؛ لطفا روی صندلیتون بنشینید».

با تذکر رئیس جلسه، نمایندگانی که در کنار وزیر ارتباطات حضور داشتند، به جایگاه‌های خود رفتند. /باشگاه خبرنگاران جوان

این خبر «کچلی» که بهارستان را بهم ریخت! اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

وزیر ارتباطات خطاب به صاحبان ستاره مربع‌ها / شما را متوقف خواهیم کرد

به گزارش بخش فناوری سایت خبرهای فوری، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در توییتی تازه درباره ستاره مربع‌ها نوشت:

«دیشب در احیاء پیرمردی از قبض موبایلش گلایه کرد. گوشی هوشمند نداشت، اما قربانی ستاره مربع‌ها شده بود. با ستاره ۸۰۰ مربع عضویتش را لغو کردم.

کلاهبردان! اقدامات جدی‌تر ما برای خاتمه دادن به کارهای شما در راهند، علی‌رغم همه موج تخریب‌هایتان، شما را متوقف خواهیم کرد.»

این خبر وزیر ارتباطات خطاب به صاحبان ستاره مربع‌ها / شما را متوقف خواهیم کرد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

خبر خوب وزیر ارتباطات

به گزارش بخش فناوری سایت خبرهای فوری، محمدجواد آذری جهرمی در پست اینستاگرامی نوشته است: “از حمله استاکس‌نت حتماً شنیدید! خبر خوب اینکه، امروز یک گزارش دریافت کردم. از مدتی قبل با سفارش سازمان فناوری اطلاعات، دانشمندان جوان دانشگاه‌های ایران، یک سپر دفاعی (فایروال) برای سیستم‌های اتوماسیون صنعتی ساخته بودند که عملاً خرابکاری صنعتی مثل استاکس‌نت را در شبکه‌های برق و امثال آن خنثی می‌کند. این سپر، موفقیت‌آمیز آزمایش شد. در روز جهانی ارتباطات، از این دستاورد بیشتر خواهیم گفت.

برای افزایش تاب‌آوری زیرساخت‌های حیاتی، لازم است که این تجهیزات در شبکه‌های مورد نظر نصب شود که طبیعتاً این موضوع با هماهنگی مرکز ملی فضای مجازی، عملیاتی خواهد شد. با تکیه به جوانان، از تهدیدات فرصت می‌سازیم”.

فروردین ماه سال گذشته بود که یک پایگاه خبری آمریکایی فاش کرد: رئیس‌جمهور پیشین آمریکا دستور حمله به سیستم‌های کامپیوتری تأسیسات هسته‌ای ایران را به طور محرمانه صادر کرده بود که عملیات مربوطه آن در زمان ریاست جمهوری جورج بوش، با همکاری اسرائیل آغاز شده بود.

در این گزارش آمده بود که اوباما به طور محرمانه فرمان حمله سایبری به سیستم‌های کامپیوتری که به تأسیسات غنی‌سازی کلیدی ایران مرتبط بودند، صادر کرد. این حملات که در دوران ریاست جمهوری جورج بوش با همکاری اسرائیل آغاز شد با کد نامگذاری شده «بازی‌های المپیک» خوانده می‌شد.

ویروس کامپیوتری استاکس نت به طور اتفاقی در سال ۲۰۱۰ در نتیجه یک خطای برنامه نویسی علنی شد و اجازه داد تا نیروگاه نطنز در ایران جان سالم به در ببرد و در سراسر جهان در اینترنت منتشر شد.

بدافزار استاکس‌نت که برای هدف قرار دادن سامانه‌های کنترل صنعتی در تأسیسات زیربنایی طراحی شده است، اطلاعات موجود در نرم‌افزار کنترل کننده را به نوعی تغییر می‌دهد که بر فرایندهای خودکار آن‌ها تأثیر می‌گذارد.

این خبر خبر خوب وزیر ارتباطات اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

وزیر ارتباطات: برخی از مسابقات تلویزیونی مانند بلیت بخت آزمایی است

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات می گوید برخی از شهروندان به عملکرد تلویزیون معترضند و می پرسند چرا باید برنامه سازی مانند کلوپ های بخت آزمایی انجام شود.

او در مصاحبه با ویژه نامه روزنامه سازندگی گفته است: برنامه‌ای تلویزیونی تبلیغ می‌کند و مسابقه می‌گذارد و کسی شرکت می‌کند بعد برایش پیامک می‌آید که اینقدر از حسابت کسر می‌شود، فرد شاکی می‌شود اما نمی‌داند که در آن حال گوشی دست فرزندش بوده و وی در مسابقه شرکت کرده است.

آذری جهرمی افزوده است: یا برخی از مسابقاتی که برگزار شده و از طریق صداوسیما پخش می‌شود ماهیت درستی ندارد و خیلی از متدینین از لحاظ شرعی برای ما گزارش می‌نویسند که این برنامه‌ای که گذاشتند و می‌گفتند رأی خود را بدهید مثلاً یک پراید جایزه می‌دهیم، این با برگه‌های بخت‌آزمایی چه فرقی دارد؟ این حوزه دیگر الزاماً حوزه فنی و موضوع ارزش افزوده نیست. حال باید مقررات بالادستی‌ برای آن تکلیف مشخص کند. /خبرآنلاین

صداوسیما اعلام کرد: رامبد جوان اول و عادل فردوسی‌پور پنجم شد

این خبر وزیر ارتباطات: برخی از مسابقات تلویزیونی مانند بلیت بخت آزمایی است اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

آیا کسب درآمد تلویزیون از ستاره‌مربع‌ها جایز است؟

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، این روزها بحث استفاده حضور بدون حد و مرز از ستاره مربع‌ها یا به اصطلاحی کدهای دستوری در برنامه‌های مختلف تلویزیون حسابی داغ است، کدهایی که هر روز از برنامه‌های جدید نیز سر در می‌آورند و در پوشش قرعه‌کشی به منظور اهدای مبالغی به مخاطبان مقابل دیدگان تماشاگران تلویزیونی ظاهر می‌شوند.

با این حال در روزهای اخیر خبر از جمع‌آوری این کدهای دستوری که بیشتر در قالب *۳# در برنامه‌های مختلف توسط توسکا شرکت مادر این کدهای دستوری به گوش رسید، در بیانیه این شرکت آمده است: «تبلیغ خدمات ارزش افزوده از حیطه فعالیت های این شرکت خارج و در کوتاه مدت محدود به برخی برنامه هایی خواهد بود که تولید و ساخت آنها از قبل جهت ایام نوروز صورت گرفته است.»

خبری که البته باید دید به واقعیت نزدیک می‌شود یا تنها در حد یک وعده برای از بین بردن تنش‌ها و آرام کردن اوضاع خلاصه می‌شود. در میان چهره‌های مختلفی نیز به گسترش این کدها در برنامه‌های تلویزیونی واکنش نشان دادند و در تازه‌ترین آن‌ها مراجع تقلید نیز درآمد حاصل از این طریق را غیرشرعی دانستند.

چه شد که کدهای دستوری زیر ذره‌بین رفتند

اما چه شد که یکباره کدهای دستوری که به راحتی تا چند هفته پیش در برنامه‌های مختلف تلویزیونی جولان می‌دادند و به راحتی با ترفندهای مختلف از مردم پول می‌گرفتند، این چنین زیر ذره‌بین رفته و با واکنش‌های انتقادی تندی همراه شدند که در نهایت منجر به تعطیلی‌شان شد.

ماجرا به نظرسنجی بهترین برنامه مردمی سال در جشنواره تلویزیونی جام‌جم باز می‌گردد، زمانی که به یکباره مخاطبان با پیامک‌هایی مبنی بر اینکه رای شما برای برنامه «برنده باش» به ثبت رسید مواجه شدند و در نهایت محمد جواد آذری جهرمی با انتشار توییتی خبر از دستکاری آرای مردم به سود «برنده باش» و علیه «نود» خبر داد و در نهایت پس از توقف رای‌گیری اعلام شد که مقصر این اتفاق شناسایی و در اختیار مراجع ذی‌صلاح به منظور رسیدگی قرار گرفته است، اما هرگز مشخص نشد که این فرد چه کسی بوده و در نهایت به چه منظوری چنین اقدامی را انجام داده است.

با این حال دامنه این اتفاقات به حدی گسترده شد که چهره‌های مختلفی نیز به انتقاد از رویه صداوسیما پرداخته و گستردگی کدهای دستوری در تلویزیون را مشابه بلیت‌های بخت آزمایی پیش از انقلاب دانستند که از آن جمله می‌توان به مصطفی هاشمی طبا اشاره کرد.

مراجع تقلید درآمد حاصل از ستاره مربع‌ها را جایز ندانستند

به تازگی نیز سه تن از مراجع تقلید در پاسخ به سوالات مردم در این باره نظر داده‌اند و معتقدند که کسب درآمد از این طریق جایز نیست. آیت‌الله مکارم شیرازی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه کسب درآمد به این شیوه برای ذینفعان حلال است یا خیر، اینچنین گفته است: «تنها در صورتی که کالا یا خدمتی که دارای ارزش مالی است را بفروشند و از سود خود به خریداران به قید قرعه جایزه بدهند اشکالی ندارد و الا حرام است و باید از آن اجتناب شود.»

مراجع

آیت‌الله نوری همدانی نیز در این باره این چنین پاسخ داده است: «به صورت کلی اگر جایزه از مبالغ دریافتی از شرکت کنندگان باشد، شرعا حرام است.»

آیت‌الله شبیری‌زنجانی نیز در این باره اینچنین گفته است: «اگر موجب شود پولی از شرکت کنندگان به برگزارکنندگان مسابقه برسد، یا پول شرکت کنندگان صرف مسابقه شود، جایز نیست.»

با وجود آنکه پیش از این نیز توسکا پس از چند هفته بحث رسانه‌ای، فشار افکار عمومی و پیگیری وزیر جوان دولت یازدهم، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات ناچار به توقف کدهای دستوری و درآمدهای حاصله از ارزش افزوده آن‌ها شده است، نظر مراجع تقلید نیز مبنی بر جایز نبودن این درآمد خط بطلان دیگری را بر فعالیت‌های این شرکت از این طریق کشید. /خبرآنلاین

پاسخ مراجع تقلید به سؤالی درباره پخش اعترافات تلویزیونی

این خبر آیا کسب درآمد تلویزیون از ستاره‌مربع‌ها جایز است؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

بسیاری از ایرانی‌ها آیفون‌هایشان را خاموش کردند

به گزارش بخش فناوری سایت خبرهای فوری، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این‌که مردم ایران اپل را دوست داشتند، اما محدودیتی که اخیرا برای شرکت‌های ایرانی ایجاد شد، بسیاری از ایرانی‌ها گوشی اپل‌شان را خاموش کردند و کنار گذاشتند، البته گزارش دقیق این موضوع را باید سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با مزاح تعریف کرد یک نفر گوشی اپل در جیب عقب شلوار داشت و نشست؛ صدایی شبیه شکستن آمد و گفت: ان‌شاءالله که رانم بود.

جهرمی ادامه داد: امروز مردم دیگر این گوشی را برای نیازهای اولیه ارتباطی نمی‌خواهند، بلکه گوشی زندگی روزمره آنها را پیش می‌برد و گوشی‌ای که نتوان از خدمات حمل و نقل، بانکی و سایر اپلیکیشن‌های آن استفاده کرد، محکوم به خارج شدن از بازار است. /فارس

تعلیق گوگل فوتوز به دلایل امنیتی

این خبر بسیاری از ایرانی‌ها آیفون‌هایشان را خاموش کردند اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.