این پوستر هوشمند وضعیت آب و هوا را نشان می‌دهد [تماشا کنید]

صفحه‌نمایش ‌های هوشمند ایده‌های چندان جدیدی نیستند اما «پوستر آب و هوا» که پروژه کیک استارتر جدید کمپانی Typified است تفاوت زیادی با تمامی آن‌ها دارد.

همان‌طور که از تصویر بالا مشخص است، این پوستر تنها یک کار انجام می‌دهد که آن نمایش وضعیت آب و هوایی در روزهای آتی محسوب می‌شود. ویژگی بصری خاصی در این پوستر وجود ندارد و تنها و با نمایش یک آیکون برای هر روز مشخص، وضعیت آب و هوای همان روز نمایش داده می‌شود. به طور کلی در طراحی این صفحه نمایش سعی شده تا جای ممکن کار ساده باقی بماند و محصول نهایی شبیه به همان پوستر ساده‌ای که افراد در خانه خودشان آویزان می‌کنند باشد.

این پوستر تمام اطلاعات مورد نیاز را از اینترنت دریافت کرده و آن را در قالب آیکون‌هایی برای ۴ ساعت مختلف در شبانه روز نمایش می‌دهد. لازم به ذکر است که دریافت اطلاعات از اینترنت برای مدت دو سال رایگان بوده و بعد از آن شما باید مبلغ ۷.۵ دلار را به صورت سالانه برای انجام این کار بپردازید. قیمت اولیه پوستر آب و هوا ۱۳۴ دلار است و باید تا بهار آتی برای عرضه آن منتظر بمانید.

با وجود آن که این پوستر کار عجیب و غریبی انجام نمی‌دهد اما می‌توان این محصول را یک نمایش کوچکی از آن چه در خانه‌های آینده با آن‌ روبرو خواهیم بود دانست.

The post این پوستر هوشمند وضعیت آب و هوا را نشان می‌دهد [تماشا کنید] appeared first on دیجیاتو.

گرمایش زمین ادامه دارد؛ ۲۰۱۸ چهارمین سال داغ در طول تاریخ

چند سالی است که بحران گرمایش زمین به سرخط اخبار زیست محیطی کشورها تبدیل شده و سازمان های مختلف نسبت به آینده آب و هوا روی کره خاکی هشدار می دهند.

بر اساس آمارهای ناسا و اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده (NOAA) که از سال ۱۸۸۰ میلادی به صورت رسمی ثبت شده، سال ۲۰۱۸ چهارمین سال داغ تاکنون بوده و تمام سال ها از ۲۰۰۱ به این سو، نسبت به قرن بیستم گرم تر بوده اند. در این بین سال ۲۰۱۶ میلادی رکورددار گرما بوده و پس از آن سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۵ قرار گرفته اند.

گرمایش زمین

به گفته متخصصان، گرمایش زمین مانند بالا و پایین پریدن یک فرد روی پله برقی است؛ بدین معنی که گرمایش زمین روند ثابت و افزایشی داشته (مثل حرکت پله برقی) و در بعضی سال ها، این روند با افزایش و کاهش مضاعف (بالا و پایین پریدن) همراه است.

گوین اشمیت مدیر مؤسسه تحقیقات فضایی گادرد ناسا معتقد است سال ۲۰۱۸ تنها یکی از سال های داغ در روند رو به افزایش گرمایش زمین به شمار می آید که آثار طولانی مدت این روند به صورت سیل های ساحلی، موج های گرمایی شدید، بارش های سنگین و تغییرات اکوسیستم قابل مشاهده هستند.

بیشترین آثار گرمایش زمین در قطب شمال و ذوب شدن یخ ها مشاهده می شود

طبق یافته های ناسا، دمای ثبت شده در سال گذشته میلادی ۱٫۵ درجه فارنهایت (۰٫۸۳ درجه سانتیگراد) بیشتر از میانگین سال های ۱۹۵۱ تا ۱۹۸۰ بوده و در مقایسه با میانگین کل قرن بیستم نیز ۱٫۴۲ درجه فارنهایت (۰٫۷۹ درجه سانتیگراد) افزایش داشته است.

جالب است بدانید که در سال ۲۰۱۸ که یکی از پرباران ترین سال های ایالات متحده بوده، دشت های شمالی و بعضی نواحی جنوب این کشور دچار خشکسالی شده و کشورهای فرانسه، آلمان و سوئیس نیز گرم ترین سال خود از ۱۹۱۰ به بعد را تجربه کرده اند.

گفتنی است بر اساس اظهارات ناسا، بیشترین آثار گرمایش زمین در قطب شمال و ذوب شدن یخ ها مشاهده شده و فعلاً در آینده قابل پیش بینی، خبری از توقف روند صعودی افزایش دما قابل رؤیت نیست.

The post گرمایش زمین ادامه دارد؛ ۲۰۱۸ چهارمین سال داغ در طول تاریخ appeared first on دیجیاتو.

دانشمندان: تغییر شکل مدار زمین عامل اصلی گرم شدن آب و هوا است

ممکن است تصور کنید کره زمین همواره در مدار ثابت و بدون تغییری گرد خورشید می چرخد و در طول میلیون ها سال تنها ویژگی بدون تغییر این کره خاکی، همین خط سیر ثابت بوده است.

اما بد نیست بدانید که بر اساس پژوهش ها و مدلسازی های صورت گرفته، مدار زمین با گذشت زمان تغییر شکل می دهد و از دایره کامل به بیضی (و بالعکس) تغییر وضعیت می دهد. دانشمندان نیز در سال های اخیر این تغییرات را یکی از عوامل دگرگونی های آب و هوایی می دانسته اند و حالا برای نخستین بار، شواهد فیزیکی لازم برای تأیید فرضیات خود را کشف کرده اند.

تغییرات مختلف حرکت زمین در مدارش به دور خورشید از مهمترین عوامل تأثیر گذار بر آب و هوا هستند

همان طور که احتمالاً می دانید کره زمین پیوسته دوره های طولانی گرما و یخبندان را پشت سر می گذارد که عوامل مختلفی در بروز آنها مؤثرند. در این بین تغییرات حرکت زمین در مدارش به دور خورشید از مهمترین عوامل تأثیر گذار هستند که شامل بروز اختلافات جزئی در طی مسیر (دوره ۱۰۰ هزارساله)، تغییر زاویه محور قطب شمال به قطب جنوب زمین نسبت به مدار (دوره ۴۱ هزار ساله) و لرزش های ناشی از چرخش زمین به دور خودش (دوره ۲۳ هزارساله) هستند.

تغییرات مذکور در مجموع بر مقدار انرژی خورشیدی جذب شده توسط زمین تأثیر می گذارند که در دراز مدت منجر به تغییرات آب و هوایی می شود. علاوه بر موارد مورد اشاره، دانشمندان تغییرات شکل مدار زمین (دوره ۴۰۵ هزارساله) را هم در گرمایش و یخبندان زمین مؤثر می دانند که علت بروز این پدیده، تأثیر گرانش سایر سیارات منظومه شمسی بر زمین عنوان شده است.

جالب است بدانید که در گذشته امکان تغییر شکل مدار زمین تنها توسط محاسبات و به صورت فرضی مطرح شده بود اما حالا پژوهشگران دانشگاه های کلمبیا و راتگرز آمریکا با مقایسه سنگ های بدست آمده از حفاری های عمیق (نزدیک به ۵۰۰ متر) در جنگل های آریزونا، نیویورک و نیوجرسی به نتایج قابل توجهی رسیده اند.

سنگ های مورد بررسی متعلق به دوران پیدایش دایناسورها هستند

محققان آمریکایی با بررسی بقایای ایزوتوپ های موجود در خاکسترهای کهکشانی باقی مانده در سنگ های کشف شده در آریزونا، سن آنها را بین ۲۰۹ تا ۲۱۵ میلیون سال برآورد کردند. دوره مورد بحث در واقع سال های نخستین پیدایش دایناسورها روی زمین (دوره تریاس) بوده است. دانشمندان همچنین توانستند با مطالعه روی سنگ های حفاری شده، شواهدی مبنی بر تغییر قطب های زمین که در بازه های زمانی ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزارسال روی می دهد نیز پیدا کنند.

با کنار هم گذاشتن اطلاعات بدست آمده از سنگ های آریزونا، نیویورک و نیوجرسی مشخص شد این لایه های سنگی در زمان مشابهی تشکیل شده اند و بررسی تأثیر تغییرات قطب های زمین در آنها نشان داد که عامل دیگری با دوره طولانی تر در تغییرات آب و هوایی نقش داشته است.

دوره مورد بحث با توجه به تغییر رنگ لایه های سنگی در طول زمان شناسایی شد؛ در واقع بخش هایی که تیره تر هستند نشان دهنده سنگ های کف دریاها و دریاچه ها بوده و لایه های روشن تر نشان گر دوران خشکی زمین خواهند بود. این تغییرات در دوره های ۴۰۵ هزارساله روی داده اند که به گفته دانشمندان دوران پر آبی و یخبندان مربوط به مدار بیضوی شکل زمین، و دوران گرما و خشکی مربوط به مدار دایره ای هستند.

گفتنی است محققان معتقدند که دوره ۴۰۵ هزارساله به تنهایی عامل تعیین کننده تغییرات آب و هوایی نیست، اما می تواند در تغییر شدت اثر سایر دوره ها (که به چرخه های میلانکوویچ معروفند) مؤثر باشد.

The post دانشمندان: تغییر شکل مدار زمین عامل اصلی گرم شدن آب و هوا است appeared first on دیجیاتو.